VOAL

VOAL

Një urim i thjeshtë për Marieta Zaçen me rastin e ditëlindjes!

September 4, 2021
blank

Komentet

blank

“Nuk ka vetëvrasje, ka vetëm vrasje” – Tronditës lajmi i vetëvrasjes së gazetarit Kastriot Myftaraj Nga Visar Zhiti

Tronditës lajmi i vetëvrasjes së gazetarit dhe studiuesit Kastriot Myftaraj,
autor i shumë shkrimeve dhe librave dhe emisioneve televizive.
Me njohje të gjerë, hulumtues guximtar dhe tërheqës, me fantazi deri edhe alarmante,
krijoi një zë të veçantë në gazetari, të thellëfutur,
ndërkaq solli monografinë e parë dhe të çuditëshme, me dy volume për diktatorin Enver Hoxha,
botime per posdiktaturën, partitë, portrete penguese, që la socializmi real dhe që thadroi përçudnueshëm demokracia shqiptare.
Ngacmues deri në shqetësim, me deduksione të befta, edhe të frikshme, ndërkaq fitues i gjyqeve të veta, jurist me profesion, korrekt me shoqërinë etj, etj.
Sot vrau veten, u hodh nga kati i katërt i apartamentit të tij në Tiranë,
diagonstikohej së fundmi për një sëmundje të rëndë,
informojnë lajmet e sotme.
Keqardhje e madhe për ne, që e kemi njohur, ikje e parakohëshme, humbje dhe tragjedi për familjen.
…Dhe m’u nëpërmend, ndoshta nga që zhvillonte emisionin televiziv me titullin sarkastik ”Ju flet Moska”,
një thënie e poetit ruso-sovjetik Evgenij Jevtushenko: “Nuk ka vetëvrasje, ka vetëm vrasje”…
Visar Zhiti
blank

Shqipëria sot: Nuk di pse më ngjan me një stadium fshati të braktisur – Nga SULEJMAN MATO

Shqipëria sot:
Nuk di pse më ngjan me një stadium fshati të braktisur, i cili është mbushur përgjysmë me tifozë të mbetur në atë fshat të harruar. Janë nga ata që, kur ikën të tjerët, nuk mundën të ikin.
Në fushë kanë dalë dy skuadra me bluza të zbërdhylura e që nuk u kuptohet ngjyra. Sulmuesit e skuadrave të tyre nuk e kuptoj pse nuk gjuajnë në portë, por i thyejnë këmbët njeri tjetrit.
Gjyqtar loje nuk ka. As gjyqtarë anësorë.
Loja nuk ka rregulla dhe nuk dihet se kur duhet të mbarojë. Lojtarët kanë vite që lozin dhe nuk lodhen as nuk ndërrohen. Nuk ndërrohen se nuk u ikën inati ndaj njeritjetrit.
Ka çaste nervozizmi kur njëra skuadër lë lojën. E vazhdon qetësisht lojën skuadra tjetër, pa kundërshtarë.
Pjesa më e madhe e atyre që shohin këtë lojë të çuditshme gjenden aty aty pa e ditur as vetë. Mbase janë në kujtim të tifozllëkut të baballarëve të tyre. Një pjesë e vogël varfanjakësh janë të paguar me pare, me thasë me miell, me lopë dhe punësime. Janë dhe ca të tjerë, të ndodhur atje, rastësisht dhe historikisht, si puna ime.
blank

OPEN BALLKAN = SERBI E MADHE…! – Nga RESHAT NURBOJA

Serbia, meqenëse, nuk arriti që me armë, me gjenocid, masakra e krim kundër njerëzimit ta krijoj “serbinë e madhe” gjegjësisht, nuk mundi të i bashkoi të gjithë serbët në një shtet pansllavist si mburojë të interesave gjeostrategjike të Rusisë në këtë rajon dhe kuptohet si instrument kundër interesave e ndikimit të SHBA-së në Ballkan e Evropen Juglindore…” Sot po mundohet ta arrijë këtë përmes karemit qesharak “ekonomik” të emertuar si Open Balkan për çka po e ka ndihmen e pakursyer të kishes serbe e të kishes e shtetit rus…

Me çuditë vetëm fakti çka kerkon Shqipëria aty…!

blank

Mësuesja Ferial Vasili i përgjigjet nxënëses së saj: Ti do të kesh vendin tënd tek unë për sa kohë jeta do të vazhdojë

Dikur Elida Buçpapaj ishte nxënëse në gjimnazin Sami Frashëri. Në një kohë shumë të hidhur.

Që fëmijë kishte përjetuar vuajtje të shumta dhe dukej sikur jeta e saj ishte futur në një tunel pa fund nga ku nuk dukej drita.

Por mësuesja e saj e letërsisë Ferial Vasili ishte drita!

Elida Buçpapaj nuk e harron kurrë Ëngjëllin e saj Mbrojtës,

i është mirënjohëse në pakufi, i ndihet gjithmonë në borxh mësueses të saj të letërsisë dhe i dedikon një përkushtim.

Mësuesja e saj i kthen përgjigje me anë të një letre të shkruar me dorën e saj, të cilën po e përcjellim tek lexuesit:

 

E dashur Elida,

Duke lexuar shkrimin tënd mendova që metaforat hiperbolizuese nuk më përkasin, sepse po ta lexonin ish mësuesit e mi dhe pedagogët si Sh. Demiraj, S. Spasse, F. Gega, M.Pandu, V.Luarasi, Babameto, Xhaxhiu etj (ndjesë për ata që s’po përmend) njëri më i mirë nga tjetri, do të më thoshin se kam bërë vetëm detyrën, që sipas pedagogjisë që më kanë mësuar, mësues quhet ai që jep jo vetëm dije, por edhe edukon dhe formon normalisht atë brez që do të marrë fatet e kombit në dorë.

Edhe me ty e dashur Elida, jam përpjekur që të jap një kontribut sado të vogël në ato kohë aq të vështira.

Të uroj gjithë të mirat ty dhe familjes. Janë me fat që të kanë.

Ti do të kesh vendin tënd tek unë për sa kohë jeta do të vazhdojë.

VO Kam vetëm një celular të thjeshtë, sepse më ka pëlqyer që njeriu të mbetet njeri, prandaj e kam hedhur në celularin e djalit tim.

                                                                                                                                                                                               Ferial Vasili

 

 

blank

 

Me rastin e 7 Marsit – Kushtuar Ferial Vasilit, Mësueses time të letërsisë në Gjimnazin Sami Frashëri Nga Elida Buçpapaj

blank

BETEJA E “TARGAVE” DHE SYTË E UJSHËM… – Nga REX KASUMAJ

22 shtator, Berlin
Një diskurs politik është përndezur si rrallëherë!
Kampet, tashmë, janë të njohura: qeveria m’një anë dhe, përballë, flegrat opozitare me shpurën e tyre mediale.
Por nëse kampet janë po ato, të vjetra sa dhe thellësia e tyre, një teh i mprehtë i ndan jetikisht.
I pari, anise nuk është gjithçka në dorën e tij, përpiqet të fuqizojë ledhet e shtetit matanë të cilit kërcëllet dhëmbët e prishur Serbia e dytë e Sllobodanit.
I dyti, ndërkaq, pret sehirshëm e fërkon duart. Një gëzim negativ, i lig dhe, i tillë, krejt fajtor pllakosë shpirtin e tij politik: presin disfatën e “targave”!
S’prish aspak punë që disfata e “targave” poentifikohet disfatë e Shtetit dhe Republikës!
E shtetit, pra, sepse cënohet ose paragjykohet keq aftësia shteformuese dhe errësohet udha drejt subjektivitetit ndërkombëtar të tij.
Dhe Republikës, sepse ligjet pozitive e, poaq, morali kombëtar ndalojnë, kudo botës së lirë, aninim e fshehtë a publik, madje njëshbërjen me armikun kujdestar të saj!
Ai nuk bëjnë medialistët, disa prej tyre, zëdhënësin e Dedinjes?
Përtej akoma, marrin përsipër, një Zot e di për ç’llogari, t’i mësojnë Vuçiqit dobësitë e palës shqiptare: planet, fuqinë, kufizimet, plasaritjet në oborr, frontin e dëshirimit fatkeq apo numrin e Ballabanëve dhe idhtësinë e tyre..!
Qentë lehin ku hanë, thotë një fjalë lapidare e popullit.
Por ja që, kohët, këto kohët tona shqiptare, e kanë moderuar atë: tani hanë në shtëpi e lehin në fqinjësi!
Por shtetësia e Kosovës, kryerja e saj, është e pakthim.
Për interesin e shqiptarëve dhe mërzinë e të tjerëve: armiq të huaj a sytë e tyre të ujshëm mes nesh që nuk do shitojnë më kurrë!
r. k.
blank

“Një monument të madh i ngrita vetes” – Nga SHABAN MURATI

(Nuk është Pushkini)

“Nga kjo tribunë e lartë ju jap lajmin e gëzuar se Shqipëria ka ndërtuar bazën materialo-teknike të komunizmit, të cilës tani në përshtatje me rrethanat e reja ndërkombëtare i kemi vënë emrin “Ballkan i hapur”. Le të gëzonet i gjithë populli shqiptar, sepse me “Ballkanin e hapur” e sotmja është e shkëlqyer dhe akoma më e ndritur do të jetë e ardhmja! Le të gëzonen sidomos fermerët e Konispolit, që do të eksportojnë prodhimet pa doganë, sepse edhe Greqinë do ta fusim sëshpejti në “Ballkanin e hapur!”.
-Nga fjalimi programatik i Udhëheqësit të dashur të Partisë dhe të popullit në seancën e parë plenare qeveritare të Kuvendit Popullor. Duartrokitje të stuhishme dhe thirrjet “Rroftë Federata Ballkanike!”, “Rroftë miqësia e pavdekëshme shqiptaro-serbe!”. Në fund këndohet himni panballkanik “Internacionale do të jetë Ballkani i ri”.
Monumenti u ngrit! Oi!

blank

Kjo nuk është opozitë e qeverisë, por opozitë ndaj shtetit – Nga REX KASUMAJ

Shtator 2021, Berlin
NJË KLASË QË PËRMBYTET…
Sa keqardhje e deshpërim.
Fundbotshëm e tillë.
Si është e mundur?
Sepse nuk shohim të ndodh askund rrotull nesh.
Ndaj, më drejtë, madje krejt drejtë, do fliste Rada (Trajkoviq) për targat, se Gashi (Arben) apo, më saktë, gashët e krejtshpluar të opozitës.
Në fakt, e kriminalizuar në kufi të trathtisë, kjo nuk është opozitë e qeverisë, por opozitë ndaj shtetit.
Shteti, që këtej, s’është ëndrra e vuajtur a rrethnaja e tyre e lirisë. Është, thjeshtë, mjeti dhe gjasa fatligë e kamjes.
Përtej akoma, duke qenë pjesë e korrupsionit transnacional, ata godasin vetë themelet e ekzistenciale të tij!
Dhe populli zgjedhor, anise çorientohej lodhshëm gjatë, ka identifikuar tashmë shenjat kthjellore në horizont: rrënimtarët e interesit publik dhe gardianët e tij idealistë!
Dialektika e historisë, apo ata që pëlqejnë këtë referencë, edhe Bibla flet diku për një kohë që jepet njëherë. Një të vetme herë.
E konsumuar, ajo nuk përsëritet dot kurrë më kësobote…
R.
blank

Literaturë për miqësinë shqiptaro-serbe – Nga SHABAN MURATI

 

“Bashkimi i të gjitha tokave serbe në Ballkan nën çatinë e një shteti të vetëm është i paevitueshëm.

Është vetëm çeshtje kohe, kur do të hapet dritarja e mundësive.

Situata e brendëshme politike në Serbi e lejon këtë që të realizohet: Vendi ka presidentin e fuqishëm Aleksandër Vuçiç, i cili synon që të jetë udhëheqësi kryesor i Ballkanit”. -Oleg Bondarenko, Drejtor i “Fondit të Politikës Progresive”, Moskë, dhe i medias së posaçme qeveritare ruse për Ballkanin “Balkanist”, në 15 shtator 2021.

blank

Skandali i Ramës, i padëgjuar- Bëri një akt të lig kombëtar kur rrëzoi gurë mbi Kosovën – Nga REX KASUMAJ

Fokus
14 shtator, Berlin
Rama, ky pusht i ndyrë, shalon tutje atin e shërbesës për Serbinë.
Bëri një akt të lig kombëtar kur rrëzoi gurë mbi Kosovën, ndaloi median e saj, e, njëkohësisht, ushtroi vandalizëm diplomatik në sy të Zonjës Angelë dhe botës.
Kushedi ç’do të ketë thënë më vete Mysafirja e lartë: një Premier narkoman ose tribalist i pangjashëm në Europë!
Jam i bindur se, së paku për manire a taktikë, këtë poshtërsi nuk do t’a bënte as Vuçiq në Belgrad.
Atje Zonjën e Europës do t’a priste me buqetë lulesh vetë Presidenti, kurse në Tiranë doli në pritje vetëm O. Xhaçka, një nivel i ulët ministror.
Po kush është ky pis bastard, i patakt e i pakulturë që të mos dalë në Aeroport për t’i bërë nderet solemne Kancelares së Gjermanisë?
Mjerë Shqipëria kish i prin e flet në emër të saj!!!
blank

Ende nuk kanë kërkuar falje për krimet e baballarëve dhe japin mësime demokracie nëpër ekrane – Nga SHABAN MURATI

 
Cinizëm demokratik
1. Çfarë emri mund t’u vesh atyre bijve të ministrave të diktaturës, të anëtarëve të Komitetit Qendror të PPSH, të sekretarëve të parë të partisë në rrethe, të kryetarëve të degëve të punëve të brendëshme, të gjykatave të diktaturës, etj. të cilët ende nuk kanë kërkuar falje për krimet e qeverisjes së baballarëve të tyre, dhe na velerisin sot nëpër ekrane duke molloitur dhe filozofuar përnatë se si duhe të jetë demokracia dhe shoqëria shqiptare.
2. Nuk e di nëse ju ka ra në sy që qeveritë demokratike të tranzicionit shqiptar nga dy grupe të persekutuarish: grupi i luftës së klasave dhe grupi i luftës për pushtet brenda nomeklaturës së lartë komuniste, preferuan t’u jepnin poste qeveritare vetëm grupit të të persekutuarve, që vinin nga nomeklatura e lartë komuniste, bijt e të cilëve në demokraci u bënë ministra, deputetë, drejtorë të mëdhej. Nuk ndodhi me bijtë e të persekutuarve të luftës së klasave. Duke qenë se unë nuk besoj te rastësitë e pushtetit, mendoj se kështu ka qenë porosia e regjisorëve të KQ të PPSh në skenarin për filmin me ngjyra të kuqe “Demokracia”.
blank

Një urim i thjeshtë për Marieta Zaçen me rastin e ditëlindjes!

E dashur Marieta Zaçe,

të urojmë nga zemra edhe 💯 ditëlindje te tjera me Familjen që e krijuat bashkë me dashurinë e jetës,

Ti dhe Kushtrim Zaçe.

Dy kampionë, dy ikona, dy te rinj të bukur me energji te pashtershme per te nderuar kombin,

dy shqiptarë të ndershem, dy sprtisë e profesioniste brilante, me plot talent, të bekuar nga Zoti e plot modesti,

dy qytetarë model që kanë merituar respektin dhe dashurinë e mbarë shqiptarëve,

që kanë merituar duartrokitjet, brohoritjet, standing ovation

qe ia kane shtuar vlerat identitetit kombëtar, Atdheut, shoqerisë

dhe me kete standart si pedagogë kane edukuar rinine, brezin e ri!

Sot sporti shqiptar eshte në gjunjë, ne humnere sepse Pedagogë të nivelit boteror si Marieta Zaçe i mbajne ne stol ndersa rinia shqiptare merr ikën!

Kur shteti do t’i kthehet vlerave jo plehrave,

atëherë Shqiperia jone do te rilindë, sepse tash është në zgrip!

Jemi krenare qe te kemi Miken tone te shtrenjte!

 

 

 

blank

S’kanë pse të trishtohen shqiptarët, e as të gazmojnë fshehtë serbët! – Nga REX KASUMAJ

Fletëz Prishtine
Vazhdimësi…
Logjika e marrëdhënieve ndërkombëtare është interesi dhe, natyrisht, forca kush ka tagrin ta posedojë. Dhe shtyhen aktorët e skenës drejt resursesh dhe pozicionesh të mëdha gjeopolitike.
Parimet, ndërkaq, ngjajnë të përfillshme vetëm atëherë kur përkojnë rastësisht me interesat e ftohtë.
Biden shpalli, ose vijoi doktrinën e Trumpit për t’mos hargjuar energji kombëtare në përpjekje për të bërë shtete e kombe të tjerë n’për botë.
Trumpi do ta niste me Sirinë, kurse Biden përfundoi punë me Afganistanin…
Trupat amerikane gjenden edhe në Kosovë. Por ngjashmëria është rreptësisht përjashtuese. Dy janë arësyet për këtë pandehmë: ashtu siç tha një studimtar në Uashington, amerikanët tani, për rikuperim, janë në kërkim të një suksesi në politikën e jashtme. Dhe, e dyta, nëse Dheu i tyre nuk është lule e resurseve të botës, shqiptarët janë kombi më i sigurtë që i kundërpeshon gjeopolitikisht Serbisë dhe, dalëzotësit të saj historik, Rusisë, në Ballkan.
Ndaj s’kanë pse të trishtohen shqiptarët, e as të gazmojnë fshehtë serbët!
R.


Send this to a friend