VOAL

VOAL

Nga Brexit në Borisexit

July 7, 2022
blank

Komentet

blank

Përmirësohet gjendja e Papa Françeskut

VOA/Marrë nga Reuters

Gjendja e Papa Françeskut po përmirësohet pas shtrimit të tij në spital me një infeksion në rrugët e frymëmarrjes. Zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni tha në një deklaratë të enjten se Ati i Shenjtë ka rifilluar punën ndërsa vazhdon të trajtohet.

“Shenjtëria e tij Papa Françesku kaloi një natë të qetë. Gjendja e tij klinike po përmirësohet gradualisht dhe ai po vazhdon trajtimin e planifikuar,” thuhet në deklaratë.

“Sot pasi hëngri mëngjes, ai lexoi gazetat dhe rifilloi punën,” thuhet më tej në deklaratë.

Zëdhënësi Bruni nuk tha se kur Papa Françesku mund të dilte nga spitali “Gemelli” i Romës. Vatikani tha të mërkurën se ai pritej të qëndronte atje “disa ditë”.

Papa u dërgua papritur në spital pasi u ankua për vështirësi në frymëmarrje, gjë që ngjalli shqetësime të reja për shëndetin e Papës 86-vjeçar, i cili vuan nga një sërë sëmundjesh.

Agjencia italiane e lajmeve ANSA njoftoi më herët se personeli shëndetësor ishte “shumë optimist” se Papa mund të dilte nga spitali në kohë për festimet e së Dielës së Palmave më 2 Prill — fillimi javës së festimeve të Pashkëve katolike më 9 prill.

Nuk është e qartë nëse Papa do të jetë në gjendje të marrë pjesë në shërbimet e ndryshme, edhe nëse del nga spitali gjatë fundjavës.

blank

Rusia arreston gazetarin e Wall Street Journal për spiunazh

RFE/RL

Agjencia më e lartë e sigurisë në Rusi ka deklaruar se është arrestuar një gazetar i mediumit amerikan Wall Street Journal mbi dyshimet për spiunazh. Asnjë dëshmi nuk është dhënë për këto pretendime.

Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) – agjencia ruse për siguri dhe kundërzbulim që e ka pasuar agjencinë KGB të kohës sovjetike – tha të enjten se Evan Gershkovich u arrestua në Yekaterinburg, qytetin e maleve Urale, pasi që dyshohet se po përpiqej të siguronte informacion të klasifikuar.

Gershkovich është gazetari i parë i një mediumi amerikan që arrestohet me akuza për spiunazh në Rusi që nga Lufta e Ftohtë. Arrestimi i tij vjen mes tensioneve të shtuara midis Moskës dhe Uashingtonit shkaku i luftës në Ukrainë.

Shërbimi i sigurisë pretendon se Gershkoviq “po vepronte mbi urdhra amerikane për të mbledhur informacion për aktivitetet e njërës prej ndërmarrjeve të kompleksit industrial ushtarak rus që përbën sekret shtetëror”. FSB-ja nuk ofroi asnjë dëshmi për këto pretendime.

FSB-ja nuk e bëri të ditur se kur ka ndodhur arrestimi.

32-vjeçari Gershkovich, i cili është shtetas i SHBA-së, mund të përballet me 20 vjet burg nëse shpallet fajtor për spiunazh.

Gershkovich raporton për Rusinë dhe Ukrainën si korrespondent në zyrën e Moskës të Wall Street Journal. FSB-ja vuri në dukje se ai kishte akreditim nga Ministria e Jashtme ruse për të punuar si gazetar.

Raporti i tij i fundit nga Moska, i publikuar në fillim të kësaj jave, trajtonte ngadalësimin e ekonomisë së Rusisë pas sanksioneve të vendosura nga shtetet perëndimor pas hyrjes së trupave ruse në Ukrainë vitin e kaluar.

blank

Inteligjenca artificiale “mund të zëvendësojë 300 milionë vende pune”

RFE/RL

Inteligjenca artificiale mund të zëvendësojë rreth 300 milionë vende të punës me orar të plotë, është thënë në një raport të bankës Goldman Sachs.

Sipas gjetjeve në raport, avancimi teknologjik mund të zëvendësojë një çerek të detyrave të punëtorëve në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, por edhe nënkupton hapjen e vendeve të reja të punës dhe hapësirë të re për produktivitet.

Në raport është thënë, po ashtu, se një zëvendësim i tillë mund të rrisë prodhimin vjetor të mallrave për 7 për qind.

Aty përmendet që aftësia e inteligjencës artificiale që të krijojë përmbajtje të padallueshme nga puna e njeriut, është “avancim i madh”.

Carl Benedikt Frey nga Universiteti i Oksfordit, ka thënë për transmetuesin britanik BBC se, “nuk ekziston një mënyrë për të ditur se sa punë do të zëvendësohen nga inteligjenca artificiale”.

“Shembull, ajo çfarë bën ChatGPT është që u lejon më shumë njerëzve, me pak aftësi për shkrim, që të krijojnë ese dhe artikuj”.

“Prandaj, gazetarët do të përballen me më shumë konkurrencë, çka mund të ndikojë në ulje të pagave, përveç nëse ka rritje të madhe të kërkesës për një punë të tillë”.

Në raporton e Goldman Sachs përmendet se ndikimi i inteligjencës artificiale do të dallojë varësisht prej sektorit – 46 për qind të punëve administrative dhe 44 për qind të punëve në profesionet e lidhura me ligjin, do të mund të automatizohen, mirëpo në sektorin e ndërtimtarisë dhe mirëmbajtjes, një zëvendësim i tillë mund të prekë 6, respektivisht 4 për qind të vendeve të punës.

Sipas raportit, 60 për qind e njerëzve sot kanë pozita të punës që nuk kanë ekzistuar më 1940.

Mirëpo në disa hulumtime tjera është thënë se ndryshimet teknologjike prej viteve 1980, kanë ndikuar në largim të njerëzve nga puna, më shpejt sesa që janë krijuar mundësi të reja punësimi.

blank

Vizatoi ushtarët rusë duke vrarë një familje ukrainase, dënohet me 2 vjet burg babai i 12-vjeçares

Babai i një vajze 12-vjeçare, e cila vizatoi një imazh pro-ukrainas është dënuar me 2 vjet burg. Vizatimi përshkruante rusët duke bombarduar një familje ukrainase.

Alexei Moskalyov, prindi i së miturës, u dënua sot për diskreditim të forcave të armatosura, sipas grupit të të drejtave OVD-Info. Ai është ndarë nga vajza e tij, Maria, që kur u vendos në arrest shtëpiak dhe ajo u dërgua në një strehë shtetërore muajin e kaluar.

Sipas mediave të huaja, Moskalyov u dënua për komentet që ai kishte postuar në internet për luftën në Ukrainë. Por hetimi gjatë prillit të kaluar, kur Maria, një nxënëse e klasës së gjashtë, refuzoi të merrte pjesë në një klasë patriotike në shkollën e saj dhe bëri disa vizatime që tregonin raketa që hidheshin mbi një familje që qëndronte nën një flamur ukrainas dhe një tjetër që thoshte “Lavdi Ukrainës!”

Zyrtarët e shkollës thirrën policinë, e cila mori në pyetje vajzën dhe kërcënoi të atin. Moskalyov më pas u gjobit me rreth 350 paund për një postim në internet në të cilin ai e karakterizonte ushtrinë ruse si “përdhunues”. Vërejtjet erdhën që nga zbulimi i krimeve të supozuara të luftës të kryera kundër civilëve në Ukrainë.

Rasti ka provokuar një protestë në mesin e aktivistëve rusë të të drejtave të njeriut dhe ka ndezur një fushatë në internet për të ribashkuar babanë dhe vajzën. Grupi i të drejtave të ndaluara Memorial tha se e konsideronte Moskalyov si të burgosur politik.syri.net

blank

Në mesin e ushtarëve rusë rritet pakënaqësia

Ushtarët rusë në videon e publikuar në Telegram

Ushtarët denoncuan eprorët e tyre të cilët i kërcënuan me vdekje nëse tërhiqeshin. Komandantët e gjykuar si “kriminelë” i raportuan Putinit

 

VOAL- Rritet pakënaqësia në radhët e ushtarëve rusë dhe dezertimet e mundshme ndalohen me kërcënime. Sipas Guardian, disa anëtarë të një njësie sulmuese ruse që e identifikon veten me emrin “Stuhia” kanë denoncuar komandantët e tyre. Ky i fundit dyshohet se vendosi trupa për t’i parandaluar ata të tërhiqeshin dhe i kërcënoi me vdekje pasi pësuan humbje të mëdha në Ukrainën lindore. Videoja e apelit iu drejtua Vladimir Putinit.

“Ne ishim nën zjarr me mortaja dhe artileri për 14 ditë,” dëgjohet të thotë një ushtar rus që e identifikon veten si Alexander Gorin, “ne pësuam humbje të mëdha: tridhjetë e katër njerëz u plagosën dhe 22 vdiqën, përfshirë komandantin tonë”.

Ushtarët rusë që donin të tërhiqeshin u kërcënuan me vdekje nga eprorët e tyre

Burrat dyshohet se morën vendimin për t’u kthyer në selinë e ushtrisë ruse, por eprorët e tyre ua refuzuan rihyrjen: “Ata duan të na ekzekutojnë si dëshmitarë të një udhëheqjeje kriminale krejtësisht të pakujdesshme,” shtoi Gorin. Sipas një ushtari tjetër, njësia fillimisht numëronte 161 burra.

“Komandantët tanë janë një organizatë kriminale. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër për ta thënë,” tha një anëtar i “Storm”, i cili tha se quhej Sergei Moldanov. Ushtarët thanë gjithashtu se ishin të detyruar t’u jepnin para komandantëve të tyre: ata që refuzuan u dërguan në vijën e parë.

171.730 ushtarë të Moskës vdiqën 398 ditë pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, sipas një vlerësimi nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë ukrainase në Twitter të martën.

Nga ana e saj, Ministria Britanike e Mbrojtjes konfirmon problemet e bindjes së ulët dhe mosbindjes në radhët dhe dosjet ruse në konferencën e saj të përditshme të inteligjencës. Sipas një të botuar sot, të martën, “raporte të shumta me burim të hapur kanë sugjeruar se Korpusi i Ushtrisë së 3-të (ruse) është vuajtur veçanërisht nga problemet e disiplinës së keqe dhe moralit të dobët. Pavarësisht nga një periudhë e mundshme trajnimi në Bjellorusi, formacioni duket ende i dukshëm efektiviteti i kufizuar luftarak”. rsi-eb

blank

Amnesty: Përgjigjja e Perëndimit ndaj Ukrainës shpërfaq “standarde të dyfishta”

Këpucët që simbolizojnë krimet e luftës të kryera kundër civilëve ukrainas janë ekspozuar në sheshin e qytetit të vjetër në Pragë në një instalacion që shënonte njëvjetorin e pushtimit rus.

 

RFE/RL

Zemërimi global për luftën e Rusisë në Ukrainë, vitin e kaluar, vetëm sa i ka shpërfaqur “standardet e dyfishta” të Perëndimit ndaj abuzimeve në fushën e të drejtave të njeriut në botë, ka thënë organizata ndërkombëtare për të drejta të njeriut, Amnesty International.

Në raportin vjetor për vitin 2022, Amnesty është përqendruar tek ajo që e ka përshkruar si heshtje të Perëndimit ndaj shkeljeve të të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite, shtypjes në Egjipt dhe trajtimit të palestinezëve në Izrael.

“Përgjigjja e Perëndimit ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë, ka vënë në pah standardet e dyfishta, duke ekspozuar se sa të parëndësishme kanë qenë reagimet e këtyre vendeve për shkeljet tjera të Kartës së OKB-së”, ka thënë Sekretarja e Përgjithshme e Amnestyt, Agnes Callmard, teksa e ka prezantuar raportin vjetor në Paris.

Sulmet e Rusisë, që kanë nisur më 24 shkurt 2022, “na kanë ofruar një pamje të rrallë të asaj që është e mundshme kur ka vullnet politik” marrë parasysh mbështetjen e Perëndimit ndaj Ukrainës, ka shtuar ajo.

Shumë shtete e kanë sanksionuar Moskën dhe i kanë hapur kufijtë për refugjatët ukrainas, pas nisjes së luftës, derisa Gjykata Ndërkombëtare Penale ka nisur hetime për krime të luftës në Ukrainë.

Mirëpo, Amnesty ka thënë se konflikti ka vënë dritë rreth reagimeve që janë bërë për abuzimet në pjesët tjera të globit.

Në veçanti janë përmendur shkeljet e të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite, mosveprimi në Egjipt dhe refuzimi i përballjes me sistemin e Izraelit “për aparteidin kundër palestinezëve”.

Amnesty, organizata tjetër për të drejta të njeriut, Human Rights Watch dhe raportuesi special i OKB-së, kanë ardhur në përfundim që trajtimi i Izraelit ndaj palestinezëve përbën aparteid, akuzë të cilën e mohon Izraeli.

Aparteidi ka qenë sistem i ndasive me baza racore, që ka ekzistuar në disa rajone afrikane nga viti 1948 deri më 1990

Vitin e kaluar “Qeveritë izraelite kanë marrë masa duke detyruar largimin e më shumë palestinezëve nga shtëpitë e tyre, zgjerimin e territoreve të pushtuara dhe legalizimin e më shumë vendbanimeve në Bregun e pushtuar Perëndimor”, ka thënë Amnesty.

Mirëpo, pavarësisht kësaj, kombet e Perëndimit kanë dështuar t’i japin fund atij “sistemi shtypës”.

“Pa plan konkret”

Në Arabinë Saudite, aktivistët për të drejta të njeriut vazhdojnë të jenë nëpër burgje, njerëzit janë burgosur për qëndrimet e tyre, 81 burra janë dënuar me vdekje brenda një dite, si dhe migrantët kanë vdekur sa kanë qenë në mbajtje.

Amensty ka thënë se në Egjipt mijëra mbrojtës të të drejtave të njeriut, gazetarë, protestues dhe disidentë të dyshuar, vazhdojnë të jenë nëpër burgje dhe “tortura është e vazhdueshme”.

Ndonëse disa shtete evropiane mirëpresin refugjatët ukrainas, ato nuk e kanë treguar shenjën e njëjtë të mirësisë ndaj njerëzve që u kanë ikur luftërave në Siri, Afganistan dhe Libi, ka thënë Amnesty.

Callamard ka thënë se në Iran, “gratë kanë vdekur pse kanë kërcyer, pse kanë vallëzuar, dhe pse nuk kanë vendosur mbulesën në kokë”, teksa janë mbajtur protesta kundër sistemit islamik të shtetit.

Amnesty e ka përmendur edhe atë që e ka konsideruar dështim të institucioneve globale për t’u përgjigjur në mënyrë adekuate ndaj konflikteve, duke lënë të vdekur mijëra njerëz, përfshirë ata në Etiopi, Mianmar dhe Jemen”.

Sipas organizatës, lufta në Ukrainë “ka tërhequr vëmendjen dhe burimet nga kriza klimatike dhe konfliktet tjera afatgjate”.

“Më 2022, ne nuk kemi gjetur dëshmi që përgjigjja ndërkombëtare ndaj krizës në Ukrainë do të jetë plan veprimi për konfliktet dhe krizat tjera”, ka thënë ndër tjerash Callamard.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Ish presidenti i Tajvanit në një mision në Kinë

Ma Ying-jeou shërbeu si president nga 2008 deri në 2016

Vizita e Ma Ying-jeou është e para në Republikën Popullore nga një ish-lider që nga fundi i luftës civile në 1949.

 

VOAL- Ish-presidenti i Tajvanit Ma Ying-jeou mbërriti në Shangai të hënën pasdite, i pritur në aeroport nga zyrtarë të ndryshëm. Vizita pothuajse përkon me udhëtimin e Presidentit aktual Tsai Ing-wen në një mision në Shtetet e Bashkuara dhe Amerikën Qendrore.

Ma Ying-jeou, president nga viti 2008 deri më 2016 dhe një figurë udhëheqëse e nacionalistit Kuomintang (KMT), u nis menjëherë më pas për në Nanjing: ai do të qëndrojë në Kinë deri më 7 prill në krye të një delegacioni studentësh dhe do të bëjë homazhe për paraardhësit në ‘Hunan.

Nga ana tjetër, presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen, pritet të largohet të mërkurën dhe të bëjë një ndalesë të dyfishtë në SHBA përpara vizitave zyrtare në aleatët e saj diplomatikë Belize dhe Guatemala. Një udhëtim që është bërë edhe më i rëndësishëm pas vendimit të Hondurasit për të ndërprerë marrëdhëniet me Taipein dhe për të vendosur marrëdhënie të reja diplomatike me Pekinin.

66-vjeçarja do të flasë në Nju Jork dhe do të marrë një çmim nga Instituti Hudson, një institut, ndërsa zyra e saj nuk ka komentuar thashethemet për një takim me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy në Kaliforni.

Ish-udhëheqësi i parë tajvanez në Kinë që nga viti 1949

Udhëtimi i Ma Ying-jeou shihet si një përpjekje për të rishkruar trashëgiminë e tij politike. Qëndrimi është me sa duket i një natyre private dhe zyra e tij ka thënë se ai nuk do të shkojë në Pekin apo të takojë presidentin kinez Xi Jinping, të cilin e pa shkurtimisht në takimin historik në Singapor në shtator 2015. Misioni, megjithatë, është i rëndësishëm në disa aspekte : ai është ish-udhëheqësi i parë tajvanez që viziton Kinën që nga përfundimi i luftës civile në 1949.

Pekini rrit presionin mbi Taipei

Me më pak se 10 muaj para zgjedhjeve presidenciale të Tajvanit, Pekini po rrit presionin mbi Taipei. KMT, e karakterizuar tradicionalisht nga qasje më pajtuese ndaj Pekinit, ka humbur dy garat e fundit presidenciale, por ka fituar një fitore dërrmuese në zgjedhjet lokale të vitit të kaluar. Më në fund, sipas thashethemeve mediatike, Ma Ying-jeou mund të takohet me Wang Huning, nga Partia Komuniste e Kinës, i konsideruar si ideologu i Presidentit Xi, të cilit i është besuar detyra për të hartuar një propozim të ri politik për ribashkim sipas modelit ” një vend, dy sisteme” është bërë i patretshëm në ishull për shkak të lëvizjes autoritare të regjistruar në Hong Kong. rsi-eb

blank

Kryeministri i ri i Skocisë është Humza Yousaf

VOAL- Humza Yousaf u zgjodh nga anëtarët e Partisë Kombëtare Skoceze, partia e pavarësisë skoceze, për të marrë drejtimin në formimin politik dhe qeverisjen lokale. 37-vjeçari merr detyrën nga Nicola Sturgeon, e cila dha dorëheqjen më 15 shkurt, aleat besnik i së cilës dhe në Ekzekutivin e së cilës Yousaf mbante portofolin e shëndetësisë, pasi kishte mbajtur më parë portofolin e drejtësisë (nga 2018 në 2021).

“Unë i përkas brezit që do të marrë pavarësinë që Skocia i duhet më shumë se kurrë,” tha ai, duke aluduar në luftën e SNP-së për të mbajtur një referendum të dytë nga Londra. Në një votim fillestar, vota “jo” mbizotëroi, por Brexit – i cili ishte refuzuar në Skoci – justifikon një kthim në votime sipas mbështetësve të pavarësisë.

Një shkencëtar politik i cili është bir emigrantësh (babai i tij ka lindur në Pakistan, nëna e tij në Kenia, por nga një familje e Azisë Juglindore), Yousaf është myslimani i parë që merr drejtimin e një partie në Mbretëri. Ai mundi në votim 32-vjeçaren Kate Forbes dhe 49-vjeçaren Ash Regan. rsi-eb

blank

Helmohet kundërshtarja e Putinit, rëndohet gjendja shëndetësore e Elvira Vikhareva

Në Rusi një tjetër politikane që kundërshton Vladimir Putinin dyshohet se është helmuar. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se pas ngjarjes mund të jenë shërbimet sekrete të Vladimir Putin.

Një nga kundërshtaret e Vladimir Putinit është sëmurur në mënyrë të papritur. Opozitarja Elvira Vikhareva ka pasur probleme me stomakun, mpirje të gjymtyrëve, të fikët dhe rënie të flokëve.

Analizat mjekësore kanë treguar se në gjakun e saj kishte element të substancave të rrezikshme kancerogjene dhe shumë toksike.

Situata e pazakontë shëndetësore e politikanes ka krijuar dyshime se kemi të bëjmë me një tjetër rast të eliminimit të kundërshtarëve politikë. Në një mënyrë të ngjashme, disa kohë më parë është helmuar dhe opozitari Aleksi Navalni.

Vikhareva tha se analiza e para i ka kryer në muajin dhjetor. Në rrjetet sociale ruse ajo ka bërë një postim të gjatë ku flet për rrezikun e jetës së saj nga regjimi që drejton Presidenti Vladimir Putin.

Ajo thotë se pavarësisht situatës shëndetësore nuk do të heq dorë nga lufta për më shumë të drejta të qytetarëve rusë. Politikania ruse thotë se Vladimir Putin po qeverisë më anë të frikës dhe sulmi ndaj saj synon trembjen e qytetarëve dhe kundërshtarëve të tjerë që nuk mendojnë njëlloj si Presidenti rus. syri.net

blank

Press Emblem Campaign (PEC) urges the Russian and Iranian authorities to allow media to report unimpeded by government interference

The Press Emblem Campaign (PEC)
Presse Embleme Campagne (PEC)
Campaña Emblema de Prensa (PEC)
حملة الشارة الدولية لحماية الصحفي

 

General Assembly
Human Rights Council 52nd session
General Debate item 4
Mr President,
Press Emblem Campaign (PEC) is very worried by the deterioration of freedom of expression in Russia since the start of the invasion of Ukraine in February 2022. About hundred new laws restricting press freedom have been passed in Russia. There is military censorship, almost all independent media have been banned, blocked, or declared “foreign agents”. And hundreds of journalists left the country.
PEC condemns the systematic campaign of repression and restriction of civic space that has taken place in Russia. The criminalisation of protest, the silencing of the free press, and the massive propagation of disinformation are all factors which enabled the Kremlin to perpetrate his war of aggression in Ukraine.
PEC is also deeply concerned by the worsening of press freedom in Iran. Many journalists have reportedly been detained to prevent them from exposing Iran’s human rights abuses. We call on Iran to release all arbitrarily detained individuals, including all journalists. We condemn the Iranian authorities’ actions to restrict the access to the Internet and disrupt social media platforms.
PEC urges the Russian and Iranian authorities to allow media to report unimpeded by government interference.
Thank you, Mr President
Geneva, 23 March 2023

 

http://www.pressemblem.ch

President: Blaise Lempen, [email protected] +41793336570
Jean-Philippe Jutzi, PEC Vice President, [email protected] +41792920849
Ana Leurinda, PEC UN representative, [email protected] +41766389122

blank

Aleati i Putinit shfaq hartën e Krimesë, tregon se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë

Njeriu i parë i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin tregon në detaje se si Ukraina planifikon ta rikthejë Krimenë.

Ai është aq i sigurt për këtë saqë para kamerave ka shfaqur hartën e gadishullit të aneksuar në vitin 2014, duke shpjeguar se si do të sulmonte ushtria ukrainase.

 

Prigozhin mund të ketë të drejtë, duke marrë parasysh sulmet e shpeshta të ushtrisë ukrainase në Krime, apo ndoshta është vetëm një shfaqje. Nëse është kjo e fundit, çfarë po synon Prigozhin?

Siç tha kreu i grupit më famëkeq mercenar rus, ukrainasit dëshirojnë “t’i japin tri goditje forcave ruse dhe ta çlirojnë territorin deri në kufijtë e vitit 1991”. Gjithashtu, Prigozhin pretendon se Ukraina ka përqendruar 200 mijë ushtarë në Donbas, nga të cilët 80 mijë janë afër Bakhmutit.

“Planet përfshijnë një pushtim të rajonit të Belgorodit në Rusi që do të përdorej për këmbim me Luhanskun dhe Donbasin dhe më në fund çlirimin e Krimesë”, thotë Prigozhin ndërsa vizaton në një hartë të Ukrainës.

Më tej ai shpjegon se janë krijuar kushtet për sulmin ukrainas.

“Çfarë po bën armiku? Pranvera po vjen. Toka po thahet, era po fryn, temperatura janë nga 15 në 18 gradë Celsius. E gjithë kjo mundëson lëvizjen e mjeteve të rënda nëpër terren. Ukrainasit morën një numër të madh automjetesh të ndryshme nga NATO, automjete të blinduara, tanke Leopard për të cilët të gjithë po flasin. Ata përgatitën 200 mijë rezervistë. Do t’i përqendrojnë në vende të ndryshme”, thotë njeriu i njohur si kuzhinieri i presidenti rus, Vladimir Putin.

Një plan i detajuar
Ai shton se ushtria ukrainase do të marshojë në Belgorod dhe se kufiri midis tij dhe Kharkivit duhet të forcohet për të qenë i padepërtueshëm.

“Më pas do të tentojnë të kalojnë linjën Svatova-Kremin për të arritur në Valujki. Së treti, ata do të përqendrohen në Bakhmut për të sulmuar formacionet ruse, për të demoralizuar forcat dhe për të fituar një avantazh. Pasi ta kontrollojnë Bakhmutin, do t’iu hapet rruga përpara. Një grup prej 80 mijë trupash është përqendruar rreth Bakhmutit dhe duke mbajtur këtë linjë, ata mund të përpiqen të ndalojnë njësitë e Wagner. Kur ta bëjnë këtë, ata do të hapin një rrugë prej 30 deri në 40 km ku mund të përqendrohen”, pohoi ai.

“Ata do të lëvizin në disa drejtime në të njëjtën kohë – nga poshtë në Lisichansk-Severodonetsk, duke u përpjekur të ndajnë Luhanskun dhe Donetskun në dy pjesë. Pastaj do të përqendrohen rreth Dnieperit dhe do të lëvizin drejt Zaporizhzhia. Do të kryejnë disa sulme për të fituar Berdyansk, Melitopol dhe Mariupolin, duke bllokuar kështu Krimenë. Pastaj ata do të shkojnë në urën e Krimesë dhe do ta kthejnë situatën si në kufijtë e vitit 1991”, thotë Prigozhin.

Çfarë fshihet pas analizës së Prigozhinit?
Prigozhin shpjegoi në detaje planin e palës ukrainase pa shpjeguar se si i mori informacionet e lartpërmendura. Pyetja është, megjithatë, pse Prigozhin nuk ia tregoi Kremlinit dhe jo para kamerave?

Ndoshta përgjigja duhet kërkuar në marrëdhëniet e komplikuara, ose më mirë të këqija me Kremlinin dhe veçanërisht me njeriun e parë të ushtrisë ruse, Sergei Shoigu.

Prigozhin më parë drejtoi publikisht gishtin nga ministri rus i Mbrojtjes për shkak të rezultateve të dobëta të ushtrisë ruse, e cila u detyrua të tërhiqej nga ofensiva ukrainase në fund të gushtit dhe në fillim të shtatorit në jug, në Kherson, por edhe në lindje, ku në atë kohë Moska kontrollonte pothuajse 100 për qind të rajonit të Luhanskut dhe pjesën më të madhe të rajonit të Donetskut, duke përfshirë portin kyç të Mariupolit.

Gjithashtu, njeriu i parë i familjes Wagner pretendon se Shoigu dhe ministria e tij nuk siguruan armë dhe furnizime të mjaftueshme për trupat në vijën e frontit në Bakhmut.

1665063805 Raskol U Ruskoj Vojsci 1024x576 1

Përçarja u bë më se e dukshme, prandaj edhe letra dramatike e Prigozhinit drejtuar Shoigut, në të cilën ai paralajmëron një kundërsulm të mundshëm ukrainas në fund të marsit ose në fillim të prillit, shkaktoi shumë dyshime.

“Situata është e vështirë, shumë e vështirë, armiqtë po luftojnë për çdo metër”, tha Prigozhin dhe i bëri thirrje Shoigut të zbatojë masat për të parandaluar një ofensivë të mundshme ukrainase dhe për të parandaluar që mercenarët të rrethohen në Bakhmut.

Jo shumë kohë pas kësaj letre, Prigozhin qëndroi para kamerave për të shpjeguar ofensivën e mundshme.

Pyetja që lind është nëse Prigozhin është vërtet i shqetësuar për situatën në front apo thjesht po i bën presion mediatik Shoigut për ta detyruar që t’i dërgojë grupit Wagner, armët e kërkuara?

Përgjigja për këtë pyetje do të dihet në ditët në vijim, ndoshta edhe në orët e ardhshme.

blank

Kontraktori amerikan vritet në bazën e Sirisë; SHBA hakmerret kundër objekteve të forcave iraniane

VOA/Carla Babb

UASHINGTON – Presidenti Joe Biden tha se SHBA nuk kërkon konflikt me Iranin, por do të përgjigjet “me forcë” për të mbrojtur personelin e saj në Siri dhe gjetkë.

Deklaratat e tij vijnë një ditë pasi një kontraktor amerikan u vra dhe gjashtë amerikanë të tjerë u plagosën në një sulm për të cilin fajësohen grupet e lidhura me Iranin në Sirinë verilindore.

Presidenti Biden thotë se ai urdhëroi një sulm ajror hakmarrës në vendet e përdorura nga grupet e lidhura me Gardën Revolucionare të Iranit. Duke folur në Otava të Kanadasë, ku ndodhet në një vizitë shtetërore, presidenti Biden shprehu “ngushëllimet më të thella” për familjen e amerikanit të vrarë..

Pentagoni tha se kontraktori u vra të enjten në një bazë të koalicionit në Sirinë verilindore në një sulm nga një dron që komuniteti i inteligjencës vlerësoi se ishte “me origjinë iraniane”.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha në një deklaratë se SHBA-të u kundërpërgjigjën me sulme precize “proporcionale dhe të qëllimshme” të enjten në Siri kundër objekteve të përdorura nga grupet e lidhura me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit.

“Sulmet ajrore u kryen në përgjigje të sulmit të sotëm, si dhe një serie sulmesh të fundit kundër forcave të koalicionit në Siri nga grupet e lidhura me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit”, tha sekretari Austin.

“Asnjë grup nuk do të godasë trupat tona pa u ndëshkuar,” shtoi ai.

Sipas Pentagonit, droni goditi një objekt mirëmbajtjeje në një bazë në Hasaka, të Sirisë, në orën 13:38 sipas kohës lokale.

Gjashtë amerikanë të tjerë u plagosën në sulm, duke përfshirë pesë anëtarë të shërbimit amerikan. Dy nga pjesëtarët e shërbimit të plagosur u trajtuan në vend, ndërsa tre të tjerë dhe kontraktori amerikan u evakuuan në objektet mjekësore të koalicionit në Irak, sipas deklaratës së ushtrisë amerikane.

Shtetet e Bashkuara kanë rreth 900 trupa në Sirinë lindore që ndihmojnë forcat kurde siriane të parandalojnë rigjallërimin e grupit terrorist të Shtetit Islamik.

Shefi i Shtatëmadhorisë amerikane, gjenerali Mark Milley, oficeri më i lartë ushtarak i SHBA-së dhe kreu i Komandës Qendrore të SHBA-së, e cila mbikëqyr operacionet ushtarake të SHBA-së në Lindjen e Mesme, paralajmëroi ligjvënësit në seanca të veçanta të enjten se Irani vazhdon të destabilizojë Lindjen e Mesme përmes mbështetje për grupet terroriste.

Sipas komandantit të CENTCOM, gjeneralit Erik Kurilla, përfaqësuesit iranianë kanë sulmuar trupat amerikane në Irak dhe Siri 78 herë duke përdorur dronë dhe raketa që nga janari i vitit 2021.

“Ky ishte një tjetër sulm në një seri sulmesh ndaj trupave tona dhe forcave partnere,” tha gjenerali Kurilla të enjten vonë.

“Ne gjithmonë do të marrim të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur popullin tonë dhe gjithmonë do të përgjigjemi në kohën dhe vendin që do të zgjedhim. Ne jemi të vendosur për opsione të shkallëzuara përballë çdo sulmi iranian, “shtoi ai.


Send this to a friend