VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Në Shqipëri që nga viti 2012 nuk ka matje reale të varfërisë

By | March 15, 2018
blank

Komentet

blank

Kosova në prag të zgjedhjeve lokale, këtë të diel qytetarët në votime

Gjithsej 1 milion e 885 mijë e 448 qytetarë do të kenë të drejtë vote apo 90 mijë e 586 votues më shumë në krahasim me zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Kosovës të cilat u mbajtën më 14 shkurt të vitit 2021

Agim Sulaj   |15.10.2021

Qytetarët e Kosovës këtë të diel drejtohen në kutitë e votimit për të zgjedhur kryetarët e 38 komunave dhe anëtarët e Kuvendeve Komunale në kuadër të zgjedhjeve lokale të vitit 2021, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjithsej 1 milion e 885 mijë e 448 qytetarë do të kenë të drejtë vote apo 90 mijë e 586 votues më shumë në krahasim me zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Kosovës të cilat u mbajtën më 14 shkurt të vitit 2021.

Numri i qendrave të votimit në të gjithë Republikën e Kosovës është 883, me gjithsej 2.477 vendvotime.

blank

Nga 15 shtatori deri më 15 tetor, Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) hapi periudhën e votimit përmes postës për qytetarët që jetojnë në diasporë. Numri i aplikuesve që u regjistruan si votues jashtë Kosovës dhe që mund të votojnë përmes postës është 15.532.

Në këto zgjedhje për kryetarë të komunave do të garojnë 158 kandidatë, ndërsa rreth 5.300 kandidatë garojnë për pozitën e anëtarit të Kuvendit Komunal në komunat përkatëse.

Numri i përgjithshëm i subjekteve politike të certifikuara është 90, prej të cilave 32 parti politike, 34 iniciativa qytetare, 1 koalicion dhe 23 kandidatë të pavarur.

Lëvizja Vetëvendosje (LVV), e cila fitoi zgjedhjet parlamentare të këtij viti, do të garojë në 28 komuna për pozitën e kryetarit dhe me 933 kandidatë për kuvende komunale.

blank

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), e cila doli partia e dytë më e madhe nga zgjedhjet e fundit parlamentare, do të garojë në 29 komuna për kryetar dhe me 875 kandidatë për kuvende komunale.

Ndërsa partia e tretë më e madhe sipas zgjedhjeve të fundit parlamentare në vend, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), do të garojë në 27 komuna për kryetar dhe me 841 kandidatë për kuvende komunale.

Në këto zgjedhje marrin pjesë edhe tre parti politike turke në vend, respektivisht Partia Demokratike Turke e Kosovës (KDTP), Partia Turke e Drejtësisë së Kosovës (KATP) dhe Partia Turke e Lëvizjes Novatore (YTHP).

Fushata zgjedhore për kandidatët për kryetarë të komunave dhe anëtarë të kuvendeve komunale u hap nga KQZ-ja më 16 shtator me kohëzgjatje prej 30 ditësh.

blank

Partitë politike fushatën zgjedhore e fokusuan më shumë në rrjetet sociale dhe media, për shkak të rrethanave të krijuara me përhapjen e pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

Fokusi kryesor i partive politike gjatë fushatës ka qenë tek komunat e mëdha, me theks të veçantë kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, për të cilën kryesisht u premtua rregullim i komunikacionit, hapësira të gjelbra dhe shërbime më efikase.

Sa i përket masave mbrojtëse ndaj pandemisë COVID-19, KQZ-ja ka kërkuar nga komisionerët dhe vëzhguesit e këtyre zgjedhjeve të jenë të vaksinuar ose të kenë dëshminë e testit negativ ndaj virusit ose dëshmi se e kanë kaluar sëmundjen. Por ky rregull nuk do të vlejë edhe për votuesit, të cilët do të duhet që gjatë votimit të jenë të pajisur me maska mbrojtëse dhe të mbajnë distancë fizike.

Më 15 qershor të këtij viti, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, shpalli 17 tetorin datën për mbajtjen e zgjedhjeve lokale, pas konsultimeve që zhvilloi me partitë politike.

Zgjedhjet e fundit lokale në Kosovë u mbajtën më 22 tetor të vitit 2017 kur 44,1 për qind e votuesve shfrytëzuan të drejtën e votës. Këto zgjedhje për kryetarë të komunave janë të pestat me radhë, ndërsa për Kuvende Komunale janë të shtatat me radhë, që nga mbajtja e parë e tyre në periudhën e pasluftës, respektivisht në vitin 2000.

blank

Shqipëri, gjenden të vdekur në një hotel 4 shtetas rusë

Policia ka njoftuar se në fshatin Qerret, Kavajë, në ambientet e saunës së një hoteli, dyshohet se janë asfiksuar dhe për pasojë kanë ndërruar jetë katër shtetas rusë

Fatjon Cuka   |16.10.2021
Tiranë

Në ambientet e një hoteli në Shqipëri janë gjetur të vdekur katër shtetas rusë, të cilët dyshohet se kanë ndërruar jetë nga asfiksia, transmeton Anadolu Agency (AA)

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë ka njoftuar se në fshatin Qerret, Kavajë, në ambientet e saunës së një hoteli, dyshohet se janë asfiksuar dhe për pasojë kanë ndërruar jetë katër shtetas rusë.

Policia ka konfirmuar se bëhet fjalë për shtetas të moshave të ndryshme, me inicialet K. S, 31-vjeçe, N. L, 58-vjeç, N. A, 37-vjeçe dhe S. A, 60-vjeç.

Sipas policisë, një grup hetimor po punon për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Policia nuk ka dhënë detaje shtesë në lidhje me qëllimin e qëndrimit në Shqipëri të shtetasve rusë.

blank

Vidhen dosjet e pronave në Vlorë- Hajduti hyn nga dritarja, rrëmben dosjen e ‘Dhërmiut’ dhe ik nga dera

Një hajdut hyri në zyrat e administrimit dhe mbrojtjes së tokave në qarku i Vlorës mbrëmjen e së hënës rreth orës 23:30.

Duket se hajduti është orientuar mjaft mirë në zyrat që ndodhen te Pallati i Kulturës në Vlorë ku hyri nga dritarja mori dosje që dyshohen se kanë të bëjnë me zonën e Dhërmiut.

Ai ka thyer derën dhe më pas ka dalë nga dera kryesore. Bardhi Gjika shef, i zyrës se administrimit te tokave pranë qarkut Vlore nuk di ende të thotë se çfarë është vjedhur me ekzaktësi.

As policia nuk ka rënë ende në gjurmë të grabitësit të dosjeve por njofton se po analizon ende prova për ta identifikuar./dita

blank

Shkarkimi i Flamur Nokës, reagon ashpër ish-nënkryetari i PD: Lul mjaft me dëbime, fillo internimet tani!

TIRANË

Ish-nënkryetari i PD-së, deputeti Edmond Spaho ka reaguar ashpër ndaj vendimit të fundit të kryedemokratit Lulzim Basha për shkarkimin e Flamur Nokës si nënkryetar të komisionit të sigurisë duke paralajmëruar përjashtimin e tij nga Grupi Parlamentar i PD.

Spaho e këshillon Bashën të fillojë me internimet dhe t’u bjerë deputetëve si në 1945, duke e krahasuar me Enver Hoxhën.

“Lul mjaft me dëbime, fillo internimet tani. Bjeru deputetëve si në 45. Po ndonjë pushkatim nuk do bëjmë? Nuk e bën dot Enverin ti. I pari ishte historik, i dyti qesharak dhe i mjerë. Po të mblidhet litari, Lul, po të mblidhet”, shkruan Spaho.

blank

Arrestohet pronari i FarmaNet, oligarku i ilaçeve dhe shëndetësisë

Është vënë në pranga Sokol Topçiu, pronari i FarmaNet, një nga bizneset farmaceutike që ka përfituar miliona euro nga Ministria e Shëndetësisë dhe tenderat kanë qenë të paracaktuar për të.

Topçiu njihet si oligarku i ilaçeve dhe i Ministrisë së Shëndetësisë.

Lajmi është bërë i ditur nga policia, dhe arrestimi i tij është bërë gjatë operacionit ‘Përfitimi’.

Topçiu, 57 vjeç akuzohet se ka shitur mijëra ilaçe kontrabandë gjatë periudhës së pandemisë.

Ilaçet që u shitën në treg me çmim shumë herë më të lartë se sa u blenë janë: ‘inhixa, clexane, favira, alphagan, cyrotex, aricept, medro, co aprovel.’

Dyshohet se këto ilaçe u sollën në Shqipëri me 20 dollarë dhe disa prej tyre u shitën deri në 500 mijë lekë të vjetra. Të njëjtat burime konfirmojnë se të gjitha medikamentet që futeshin pa u regjistruar kryesisht përdoreshin për trajtimin e Covid-19.

Hetimi zgjati rreth 1 vit, ndërsa prokuroria kërkoi ‘arrest me burg’, por Gjykata vendosi t’i lërë në arrest shtëpie personat e identifikuar si: Blerim Bitri, 40 vjeç, administrator i një farmacie; Florian Marku, 39 vjeç, administrator i një farmacie; Margarita Xhaxhiu, 64 vjeçe, e dyshuar si dërguesja e mallrave kontrabandë; Jani Papuli, 66 vjeç, i punësuar nga Margarita Xhaxhiu; Florian Lila, 40 vjeç, administrator i një farmacie; Bashkim Osmani, 56 vjeç, administrator i një depoje farmaceutike.

Këta persona sot u lanë në masën e sigurise ‘arrest shtëpie’.

Operacioni i koduar ‘Përfitimi’, u zhvillua nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Hetuesit kanë bërë blerje të kontrolluara në disa raste. Shitja e këtyre medikamenteve ka zgjatur përgjatë gjithë muajve.

blank

Gjykata lë në burg ish-drejtorin e RTSH, Thoma Gëllçi dhe 3 ish-vartësit e tij

Gjykata e Posaçme lë në burg ish-drejtorin e RTSH-së Thoma Gëllçi dhe tre ish-vartësit e tij, anëtarë të komisionit të ofertave Ervin Muraj, Julian Tapia, Alban Malaveci të akuzuar për abuzim me tenderat. Gazetarja Klodiana Lala raportoi për “BalkanWeb” se GJKKO ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” ndaj Gëllçit dhe tre të tjerëve duke pranuar kërkesën e SPAK.

Sipas SPAK ai ka shpallur procedurën e tenderit përpara se të merrte miratimin nga AMA për hapjen e kanalit TVSH AGRO. Tenderi është zhvilluar në 2018, dhe procedura është shpallur 3 vite përpara se TVSH Agro të fillonte transmetimi. Në 2021 TVSH Agro ka dalë në prova teknike. Përmes tenderit janë blerë pajisjet dhe janë përdorur ndërkohë.

Në tenderin për blerjen e pajisjeve si kamera etj, kanë qenë dy kompani EURO contact dhe TBS 96. Anëtarët e KVO janë shpallur TBS 96 fituese edhe pse kishte ofertë 20 mln lekë më të lartë. Të dyja kompanitë kane pasur parregullsi në dokumentacion dhe duheshin skualifikuar.

Gazetarja Klodiana Lala raportoi për “BalkanWeb” se ndryshe nga herët e tjera nuk ka përgjime, por gjithçka është e bazuar në dokumentacion. “Ndryshe nga hetimet e tjera kur SPAK kryen veprime simuluese, në rastin e konkret nuk ka qenë e nevojshme për sa kohë që dokumentacioni ka qenë i qartë ku zoti Gëllçi ka shpallur një tender pa u miratuar dhe ia kanë dhënë këtë tender një kompanie me ofertë më 20 mln lekë më të lartë”, tha Lala.

Gëllçi dhe tre vartësit e tij janë arrestuar, pasi akuzohen për shpërdorim detyre dhe shkelje të barazisë në tendera, dhe përkatësisht për tenderin që kap vlerën e 86 milionë lekëve pa TVSH.

Sipas hetimeve të SPAK, rezulton se shkeljet janë kryer në tenderin me procedurë të hapur, ku personat e arrestuar rezulton se kanë favorizuar dhe nuk kanë bërë një garë të drejtë.

blank

Skandal me tenderin për tunelin e Llogarasë! Ministria e Infrastrukturës shpall fituese kompaninë që ofroi 12 mln $ më shumë se oferta më e mirë

Kriza e cmimeve të energjisë në bursat e huaja e ka detyruar qeverinë që të mbuloj me plot 200 milion euro, garanci financiare arkat e OSHEE. Dhe në mes të kësaj krize ku qytetarët duhet të shtrëngojnë rripin dhe ku buxheti i shtetit duhet të bëjë manovra për të gjetur 100 milion euro këtë vit dhe 100 milion euro të tjera në fillim të 2022, skandalet me abuzimet me tenderat e rrugëve vazhdojnë.

Ministria e Infrastrukturës ka shpallur si fitues të tenderit për ndërtimin e tunelit të Llogarasë, një bashkim kompanish turk, i cili as më shumë dhe as më pak, ka ofruar rreth 12 milion dollarë më shumë se oferta më e mirë. Sipas dokumenteve që News24 disponon.

Tenderi kishte njëfond limit prej 18,9 miliard lekë. Nga pesë pjesëmarres, fitues u shpall bashkimi i operatorëve ekonomikë INTEKAR YAPI dhe ASL që kërkoi ta ndërtojë tunelin për rreth 17 miliard lekë ose 170 milion dollarë. Tre ofertues të tjerë kërkuan më shumë para, por ndërkohë një tjetër bashkim operatorësh, përbërë kompania egjiptiane Concord Engineering dhe dy kompani shqiptare po, Alb Building dhe Alb Star, ka ofruar 12 milion dollarë më pak për të njëjtën punë, në total rreth 15,8 miliardë lekë ose 158 milion dollarë. Por edhe pse sipas ligjeve shqiptare oferta më e mirë financiare në prokurimet publike ka përparësi, sidomos kur bëhet fjalë për ndërtim rrugësh, ministria e Infrastrukturës ka gjetur justifikime për ta rrëzuar propozimin 12 milion dollarë më pak.

Sipas saj një prej kompanive shqiptare në ofertën më të mirë nuk ka përvojën e duhur për ndërtim urash 120 metra në një JointVenture, edhe pse ajo njihet si zbatuese e mjaft projekteve të akseve të rendesishme në vend. Po ashtu ministria e Infrastrukturës ka hyrë në kalkulime, dhe ka dalë në rezultatin se përqindjet në bashkim nuk korrepospondojnë me përqindjet në volumin e punimeve që duhet të rehalizohen nga secili operator.

Kaq ka mjaftuar që të shpallet si fituese një ofertë më e shtrenjtë, në vend që të futej në bisedime me ofertuesin më të mirë, për të zgjidhur këto çështje nëse ekzistojnë gjithmonë. Ministria e Infrastrukturës që në fakt është dhe përgjegjëse edhe për energjetikën ka preferuar që mos të kursejë para nga fondet e projekteve të veta për zbutjen e krizës, por t’i shpenzojë pa kriter, ndërkohë që financat e vendit po rëndohen me 200 milion euro.

blank

Inxhineri i marinës amerikane dhe bashkëshortja e tij akuzohen për shitje sekretesh

Marrë nga Reuters

Departamenti amerikan i Drejtësisë tha të dielën se ka ngritur akuza për shitje sekretesh ndaj një inxhinieri bërthamor të marinës amerikane dhe bashkëshortes së tij. Në njoftimin e departamentit thuhej se personi që blinte informacionet sekrete ishte në fakt një agjent sekret i Byrosë Federale të Hetimeve, i cili ishte paraqitur si një agjent i një vendi të huaj.

Jonathan Toebbe dhe gruaja e tij Diana, u arrestuan të shtunën në Virxhinian Perëndimore dhe u akuzuan për shkelje të Ligjit të Energjisë Atomike, tha përmes një deklarate Departamenti i Drejtësisë. Ata do të dalin para një gjykate federale të martën në Virxhinian Perëndimore.

42 veçari Toebbe, një inxhinier bërthamor i marinës me çertifikatë për informacione sekrete, dërgoi në vitin 2020 të dhëna të klasifikuara në një vend, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, dhe më vonë filloi të shiste sekrete përkundrejt pagesës në kriptomonedha në vlerën e dhjetëra mijëra dollarëve. Personi që blinte sekretet ishte një agjent sekret i FBI-së që paraqitej si zyrtar i huaj, tha Departamenti i Drejtësisë.

Në një rast, zoti Toebbe kishte fshehur brenda një sanduiçi të dhëna sekrete të reaktorëve bërthamorë të nëndetseve, të ruajtura në një USB dhe i kishte dorëzuar ato në një pikë të caktuar në Virxhinian Perëndimore ndërsa bashkëshortja e tij e ruante, tha Departamenti i Drejtësisë.

Pajisja tejet e vogël elektronike mbante “dokumente me përmbajtje sekrete mbi nëndetësen dhe reaktorët bërthamorë”, sipas një dokumenti të gjykatës federale.

Inxhinieri bërthamor u pagua disa herë me monedha dixhitale që kapin vlerën e 100 mijë dollarëve, sipas Departamentit të Drejtësisë. VOA

blank

Përfaqësuesja e OSBE-së për lirinë e medias: T’u dalim në krah gazetarëve, po përballen me kushte të vështira

Këtë të hënë është zhvilluar konferenca e OSBE-së për Europën Juglindore “Gazetari në kohë krizash”.

Përfaqësuesja e OSBE-së për lirinë e medias, Teresa Ribeiro në fjalën  e saj ajo theksoi se liria e shtypit po përballet me kushte të vështira.

“Gazetarë të fortë shpesh po përballen me kushte të vështira. Duhet të tregojmë se në të gjithë rajonin e OSBE-së, po përballemi me një mjedis armiqësor ndaj medias.”, u shpreh ajo.

Gjatë fjalës së saj ajo theksoi se media sot ka nevojë urgjente për mbështetje për të pasur një gazetari të pavarur dhe të lirë.

“Ne jemi dëshmitarë të abuzimeve që kërcënojnë gazetarinë dhe e privojnë publikun nga informacioni. Të gjitha problematikat meritojnë vëmendje. Ne duhet të promovojmë një media të pavarur dhe shoh një nevojë urgjente që t’i dalim në krah gazetarëve që të kemi një media të pavarur”, tha Ribeiro.

Pjesë e kësaj konferencë është edhe kryeministri Edi Rama.

blank

Ambasadori i OSBE Del Monaco: Gazetaria, pjesë thelbësore e mozaikut demokratik. Liria e medias nuk duhet marrë e mirëqenë

Ambasadori i OSBE-së në vendin tonë Vincenzo Del Monaco tha sot se gazetaria është një pjesë thelbësore e mozaikut demokratik dhe nxitës i progresit. Duke folur në konferencën e organizuar nga OSBE “Gazetari në kohë krizash”, Del Monaco tha në shqip se dashuria për popullin shqiptar ka nisur në 2013 kur ishte për herë të parë në një konferencë të tillë.

Ai tha se liria e medias nuk duhet marrë e mirëqenë në asnjë vend të botës.

“Hera e fundit që Shqipëria organizoi këtë konferencë ishte në 2013. Ishte viti i parë që vizitova këtë vend të mrekullueshëm dhe dashuria ime për popullin shqiptar ka nisur që atëherë.

Gazetaria në kohë krizash është për fat të keq një titull i përshtatshëm. Nuk do ta përmend se si pandemia ndikon funksionimin e institucioneve demokratike. Aktualisht po përjetojmë një sërë krizash brenda dhe përtej OSBE-së. Gazetaria është një pjesë thelbësore e mozaikut demokratik dhe nxitës i progresit demokratik.

Ne duam t’i mbajmë sytë tek panorama e madhe dhe kjo përqendrohet tek individët që punojnë për një shoqëri të hapur dhe që punojnë për një rend të sigurt botëror.

Progresi i medias me 20 vjet më parë është përtej çdo kundërshtimi. Liria e medias nuk duhet marrë e mirëqenë në asnjë vend të botës. Pengesat duhen trajtuar shpejt dhe në mënyrë serioze. Gazetarët duhet të punojnë të sigurt, të mbështesin gazetarinë në fakte, të sigurohet pavarësia e gazetarëve”, tha ambasadori i OSBE.

blank

Arrestimi i Thoma Gëllçit- Gjergj Leka thirrje autoriteteve: Mbajeni në kafaz dhe hidhjani sa më larg çelësin!

Kantautori i njohur Gjergj Leka ka reaguar mbi arrestimin e ish-drejtorit të Radio Televizionit Shqiptar, Thoma Gëllci për shpërdorim detyrë. Me një postim në Facebook, Leka u bën thirrje gjykatësve që t’i japin dënimin e merituar dhe të gjithë do ju jenë mirënjohës.

“Te dashur miq gjykates, miq te muzikes e te se vertetes…..Kete maskara hajdut, Thoma Gellci, mbajeni ne kafaz e hidhjani sa me larg celesin! Do tju jete mirenjohes arti, muzika, kultura madje edhe vete estetika! Ndyresire mbi ndyresirat. E zune haqet e Kosta Grillos qe e pushoi nga puna legeni!”- shkruan ai.

blank

blank

Bylykbashi: Basha po shet votën për zgjatjen e vettingut, në këmbim të shtimit të disa bashkive

Deputeti I PD-së, Oerd Bylykbashi ka barë akuza të forta ndaj kryedemokratit Lulzim Basha se po bën pazar me Ramën në lidhje me çështjen e zgjatjes së afatit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për vetingun e gjyqtarëve në këmbim me Reformën Territoriale që duan demokratët.

PD kërkon një reformë të re territoriale dhe synon shtimin e numrit të bashkive në vend, ndërsa PS nga ana tjetër kërkon zvogëlim të tyre.

Por sipas Bylykbashit, Basha po bënë marrëveshje që të shtojë disa bashki në hartë, ku shpreson se mund të shtojë votat e demokratëve dhe në këmbim do i jap votat e nevojshme qeverisë që i duhen për të shtyrë afatin e vetingut.

Deputeti demokrat thotë se Rama dhe Basha po luajnë si tregti me kuajt, kur në fakt opozita duhet të fokusohet në ndryshimin e një sistemi të ri zgjedhor që të mund t’i garantojë asaj votën e lirë. Bylykbashi është një ‘nga ushtarët’ që Basha humbi, duke i bashkuar Berishës në ‘Foltoren’ e Durrësit dhe akuzat e pazareve Basha-Rama të artikuluara nga Berisha, sot po dalin nga goja e tij.

“Më zgjat afatin e anëtarëve të vetingut, të të shtoj disa bashki ne hartë.” Këtë pazar i ofron Rama PD-së. Si tregti kuajsh. Më jep një kalë, të të jap një mushkë. Anglezët e quajnë “horse trading” apo tregti kuajsh. Kjo është kundër interesave parësorë dhe themelore të opozitës. Reforma më kryesore për opozitën duhet të jetë ndryshimi i Kushtetutës për të vendosur një sistem të ri zgjedhor, sepse ky sistem që miratoi Rama pa konsensusin e opozitës më 30 korrik 2020 është i padrejtë, shkel parimet kushtetuese dhe është toksik për demokracinë”, shkruan Bylykbashi.

Bylykbashi thotë se pas rishikimit të sistemit zgjedhor duhet parë ndarja territoriale, pasi po ‘asfikson’ demokracinë lokale.

“Bashkë me të, duhet rishikuar ndarja territoriale e bashkive. Demokracia lokale po asfiksohet nga reforma e dështuar e 2014, e bërë keq me qëllim për të fituar zgjedhjet ne tavolinë. Pjesëmarrja në zgjedhjet bashkiake të 2019 ku opozita mund të fitonte gjysmën e bashkive, do të rekuperonte mospjesmarjen e opozitës në reformën territoriale. Por ky shans u humb kur u vendos të mos hyj në zgjedhje. Gjithashtu duhet bërë reformë për të bllokuar, ndalur dhe ndëshkuar ndërhyrjen e shtetit në zgjedhje siç ndodhi më 25 prill 2021. Ky është rreziku më i madh që kanë zgjedhjet, shumë më i madh se bandat, sepse ndërhyrja e një shteti të politizuar në zgjedhje është sistematike, masive dhe kapilare”, tha ai.

Për Bylykbashin pasi të zgjidhet sistemi zgjedhor dhe të garantohet vota e lirë, mund të flitet për ‘rregullimin’ e reformës në drejtësi për zgjatjen e afatit të vetingut. Deputeti demokrat thotë se opozita nuk duhet të pranojë pazaret e Ramës, pasi nuk janë të interes të saj.

“Më pas mund të ndreqim dështimet e “sukseshme” të reformës në drejtësi. Sigurisht, dështimet nuk mund të lihen pa ndrequr sepse vuajnë shqiptarët që nuk po marrin më asnjë lloj drejtësie. Por vota e lirë dhe e drejtë qëndron më lartë se vettingu sepse aty qëndron sovraniteti i popullit. Sigurisht të gjitha këto duhen dhe mund të bëhen njëkohësisht që mazhoranca të mos luajë me “teorinë e sallamit” duke marrë nga një fetë e nga një fetë. Do të ishte naivitet i pafalshëm. Prandaj 94 votat për ndryshimin e Kushtetutës janë e vetmja garanci për opozitën. Nuk mund ta lëshojë. PD mund të japë votat e saj vetëm nëse sigurohen reformat e mësipërme që garantojnë votën e shqiptarëve. Përndryshe do të përsëriten reforma kushtetuese në drejtësi e 22 korrikut 2016 dhe marrëveshja e 5 qershorit 2020, kur opozita i dha votat paraprakisht në mirëbesim, shpresoi në garancitë që iu dhanë e më pas PS theu çdo konsensus. Pazaret që ofron PS nuk kanë asgjë në interes të Opozitës. Nuk mund të qahemi nesër sërish. Sepse kur vret veten, nuk ka kush të merr hakun.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend