VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Mediat zvicerane pasqyrojnë gjykimin e sulmit me bombë në gazetën kombëtare “Bota sot”

By | August 17, 2017
blank

Komentet

blank

Zvicër: 827 infeksione, 75 shtrime në spital dhe 20 viktima të tjera

VOAL – 24 orët e fundit, 827 infeksione koronavirus janë regjistruar në Zvicër, si dhe 75 shtrime në spital dhe 20 vdekje të lidhura me Covid-19. Dy të dhënat e fundit, megjithatë, përfshijnë një numër të madh të rasteve që datojnë që nga muajt e fundit (disa i referohen marsit 2020) të deklaruara vonë në autoritetet federale.

Numri i infeksioneve është në përputhje me atë të ditëve të kaluara. Mesatarja ditore e llogaritur gjatë 7 ditëve është rritur në mbi 720 dhe incidenca në 14 ditë në 106.95 raste për 100,000 banorë, por shpejtësia e rritjes po zvogëlohet (vlerësimi i fundit i shkallës së riprodhimit e vendos atë në 1.26). Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 18,590 testeve janë transmetuar, tregon Zyra Federale e Shëndetit Publik.

Trendi është përkundrazi rritës përsa i përket shtrimeve të reja në spital që i atribuohen në të vërtetë kësaj periudhe: janë 24. Aktualisht, 179 persona janë shtruar në spital, nga të cilët 38 janë shtruar në kujdes intensiv duke pasur parasysh ashpërsinë e sëmundjes. Brenda dy javësh, numri i pacientëve të shtruar në spitalet zvicerane për Covid-19 është më shumë se dyfishuar (më 15 korrik ata ishin 83).

Vdekjet e këtyre ditëve janë konfirmuar në nivele mjaft të ulëta (2 në nivel kombëtar), por ato duket se do të jenë nga ana tjetër pak në rritje.

Në të gjithë Zvicrën aktualisht janë 5,391 persona të izoluar (të ashtuquajturat raste aktive) dhe 6,189 që kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 964 të kthyer nga një vend në rrezik dhe të vendosur në karantinë. rsi-eb

blank

Zvicër: 771 raste të reja, tri viktima dhe 173 shtrime në spitale

 

VOAL – Infeksionet ditore të koronavirusit në Zvicër janë përsëri nën 800, me 771 raste të raportuara të mërkurën. Në 24 orët e fundit, rezultatet e 18,384 testeve janë transmetuar, me një normë pozitiviteti pak poshtë në 4.19%. Shkalla e riprodhimit, e cila ka një vonesë prej rreth dhjetë ditësh në të dhënat e tjera, mbeti e qëndrueshme në 1.26.

Numri i pacientëve me Covid në të gjithë vendin ka parë një rritje të re, duke u rritur nga 167 në 173, me 38 persona të shtruar në njësitë e kujdesit intensiv. Të dhënat e reja nga Zyra Federale e Shëndetit Publik gjithashtu tregojnë 3 vdekje të mëtejshme në lidhje me Covid-19, ndërsa dje ishin dy.

blank

Zvicra me 853 raste në ditë

VOAL – Ka 853 infeksione të reja me koronavirus në Zvicër, duke u rritur më tej pasi ishte nën 800 raste në ditë të premten e kaluar. Në 24 orët e fundit, janë transmetuar rezultatet e 19,271 testeve, me një normë pozitive prej 4,43%. Shkalla e riprodhimit, e cila ka një vonesë prej rreth dhjetë ditësh nga të dhënat e tjera, ka tendencë të jetë e qëndrueshme në 1.26.

Numri i pacientëve me Covid në të gjithë vendin është rritur nga 148 në 167, me 40 persona të pranuar në njësitë e kujdesit intensiv, 6 më shumë se të hënën. Të dhënat e reja nga Zyra Federale e Shëndetit Publik gjithashtu tregojnë dy vdekje të tjera të lidhura me Covid-19.

Në frontin e vaksinës, janë administruar mbi 8.8 milion doza, me 47.16% të njerëzve të vaksinuar plotësisht. rsi-eb

blank

Në Zvicër 80 vjetori i filmit ikonë “Diktatori i madh” i Charlie Chaplin kujtohet me #LETUSALLUNITE Nga Elida Buçpapaj

Që nga tetori i vitit 2020, Chaplin’s World ka organizuar festimet e 80 vjetorit të një prej filmave ikonë të Charlie Chaplin: “Diktatori”. Në përkujtim të këtij filmi, Chaplin’s World dhe Fondacioni i Muzeut Charlie Chaplin filluan fushatën #LETUSALLUNITE: një projekt afresk njerëzor i klasit botëror për t’i dhënë nderim filmit, artistit e për të bashkuar qytetarët e botës rreth vlerave universale.

Janë 2.326 pjesëmarrës nga 69 vende të ndryshme të botës që formuan shkronja të cilat u përdorën nga artisti zviceran NOTsoNOISY Guillaume Reymond, për të riprodhuar të gjithë fjalimin përfundimtar të filmit “Diktatori”, i cili do të ekspozohet deri në fund të vitit në një kanavacë afresk të instaluar më shumë se 37 metra të gjatë në murin rrethues të Chaplin’s World si dhe në faqen e tij në internet; duke e bërë kështu veprën dhe nderimin për aktorin dhe kauzën e tij të arritshme për të gjithë.

Chaplin’s World është një muze i krijuar në kujtim të jetës dhe veprës së Charlie Chaplin, i themeluar në Zvicër, në Corsier-sur-Vevey, pikërisht aty ku ka jetuar aktori i madh nga 1952 deri në vdekjen e tij në 1977. Ky muze u krijua nga Philippe Meylan, Arkitekt dhe sipërmarrës zviceran dhe Yves Durand, muzeograf nga Quebec, në partneritet me Muzumin Grévin, që zyrtarisht u hap më 16 Prill 2016.

Ekspozita e përkohshme, “Chaplin and the Dictator”, e inauguruar këtë pranverë, e cila përkujton gjithashtu këtë film kryevepër që u shfaq në kinematë amerikane në vitin 1940, do të jetë e hapur deri më 30 shtator 2021.

Në këtë ekspozitë shfaqen foto të panjohura më parë, si dhe skena të prera gjatë xhirimeve të njërit prej filmave më emblematikë në historinë e artit të shtatë.

Ekspozita është një kujtesë për rëndësinë e kësaj vepre vizionare. Chaplin, i cili kaloi jetën duke mbrojtur të drejtat e njeriut, kishte filluar të mendonte që në vitet 1930 për pasojat e ardhjes së nazizmit. Përtej kontekstit të tij historik, filmi mbetet tmerrësisht aktual duke treguar shkatërrimet e një diktature.

“Që në atë kohë Charlie Chaplin ishte një nga regjisorët e paktë që kritikoi Hitlerin dhe Nazizmin. Atij iu desh të përballej me kërcënime me vdekje si dhe me një presion të madh, veçanërisht nga qeveria amerikane, për të mos e bërë filmin e tij. Ai e financoi atë vetë për të provuar se ishte i lirë dhe se nuk e lejoi veten të ndikohej”, ka treguar për shtypin zviceran Eugène Chaplin, një nga djemtë e mjeshtrit të kinemasë së heshtur.

Filmi si një paradi saterike e nazizmit, i pari film me zë i artistit të madh, që fut në shenjestër direkt Adolf Hitlerin, u shfaq premierë më 15 tetor 1940 në New York, me skenar, regji, muzikë, producent dhe dy rolet kryesore të interpretuar nga Charlie Chaplin. Por në shumë vende të tjera të përfshira në Luftën e Dytë Botërore, ky film u shfaq nëpër sallat e kinemave vetëm pas përfundimit të konfliktit.

 

Filmi “Diktatori i Madh”

 

“Më shumë se në çdo gjetje komike”, do të shkruante Orwell për filmin “Diktatori i Madh”, “hijeshia e Chaplin qëndron në aftësinë e tij për të riafirmuar të vërtetën – të mbytur nga fashizmi dhe gjithashtu, disi komikisht, nga socializmi – se vox populi është e barabartë me vox Dei dhe se gjigantët janë krimba”.

“Diktatori i Madh” tregon historinë e një berberi hebre që nuk e pranon shtypjen e regjimit të Adenoid Hynkel, një karikaturë e Adolf Hitlerit, por që është fizikisht identik me diktatorin. Dhe pikërisht në këtë ngjashmëri fizike realizohet filmi. Në fund të filmit puna shkon aty, sa që berberin e ngatërrojnë me diktatorin dhe kështu shkëmbehen vendet, diktatorin e çojnë në Geto, ndërsa berberi përfiton nga situata për të mbajtur një fjalim të tolerancës dhe paqes në fund të filmit, që titullohet Let’s all Unite:

Lexuesit po ua sjell këtë fjalim të hatashëm që ka aq tingull aktual. Mos harroni se “Diktatori i Madh” është shfaqur më 1940, ndërsa SHBA kanë hyrë në luftën e Dytë Botërore pas sulmit në Pearl Harbur, në dhjetor 1941.

 

Fjalimi mitik tek “Diktatori i Madh”

 

“Më vjen keq, por nuk dua të jem perandor. Kjo nuk është puna ime. Unë nuk dua të sundoj ose të pushtoj askënd. Do të doja t’i ndihmoja të gjithë – nëse është e mundur – hebrej dhe, johebrej – të zinj e të bardhë. Të gjithë duam të ndihmojmë njëri-tjetrin. Qeniet njerëzore janë të tilla. Ne duam të jetojmë nga lumturia e njëri-tjetrit – jo nga mjerimi i njëri-tjetrit. Ne nuk duam ta urrejmë dhe përçmojmë njëri-tjetrin. Në këtë botë ka vend për të gjithë. Dhe toka e mirë është e pasur dhe mund të sigurojë për të gjithë. Mënyra për të jetuar mund të jetë e lirë dhe e bukur, por ne e kemi humbur rrugën.

Lakmia ka helmuar shpirtrat e njerëzve, ka barrikaduar botën me urrejtje, na ka tërhequr në mjerim dhe gjakderdhje. Ne kemi zhvilluar shpejtësinë, por kemi mbyllur vetveten. Makineritë që japin bollëk na kanë lënë në skamje. Njohuritë tona na kanë bërë cinikë. Mënçuria jonë të ashpër dhe jo dashamirës. Ne mendojmë shumë dhe ndjejmë shumë pak. Më shumë sesa makineritë, kemi nevojë për njerëzimin. Më shumë se për zgjuarsinë, ne kemi nevojë për mirësinë dhe butësinë. Pa këto cilësi, jeta do të jetë e dhunshme dhe të gjitha do të humbin…

Aeroplani dhe radioja na kanë afruar së bashku. Vetë natyra e këtyre shpikjeve thërret për mirësinë tek njerëzit – bërtet për vëllazërinë universale – për unitetin e të gjithëve. Edhe tani zëri im po arrin miliona në të gjithë botën – miliona burra, gra dhe fëmijë të dëshpëruar – viktima të një sistemi që i bën burrat të torturojnë dhe burgosin njerëz të pafajshëm.

Atyre që mund të më dëgjojnë, u them – mos u dëshpëroni. Mjerimi që është tani mbi ne nuk është veçse kalimi i lakmisë – hidhërimi i njerëzve që kanë frikë nga rruga e përparimit njerëzor. Urrejtja e njerëzve do të kalojë, dhe diktatorët do të vdesin, dhe fuqia që ata morën nga njerëzit, do të kthehet te njerëzit. Dhe për sa kohë që njerëzit vdesin, liria nuk do të vdesë kurrë …

Ushtarë! Mos e pranoni t’i bindeni egërsisë – atyre që ju përçmojnë – ju skllavërojnë – që e fusin në regjimente jetën tuaj – që ju tregojnë se çfarë të bëni – çfarë të mendoni dhe çfarë të ndjeni! Kush ju detyron – ju trajton si bagëti, ju përdor si mish për top. Mos pranoni t’iu bindeni këtyre njerëzve të pashpirt – makineri – me mendje makineri dhe zemër makineri! Ju nuk jeni makineri! Ju nuk jeni bagëti! Ju jeni burra! Ju jeni njerëz! Ju keni dashurinë e njerëzimit në zemrat tuaja! Ju nuk urreni! Vetëm urrejtja urren! Ushtarë! Mos luftoni për skllavëri! Luftoni për liri!

Në Kapitullin e 17-të të Shën Lukës është shkruar: “Mbretëria e Zotit është brenda njeriut” – jo një njeri, as një grup njerëzish, por te të gjithë njerëzit! Tek ti! Ju, njerëzit keni fuqinë – fuqinë për të krijuar makineri. Fuqinë për të krijuar lumturi! Ju, njerëzit, keni fuqinë ta bëni këtë jetë të lirë dhe të bukur, për ta bërë këtë jetë një aventurë të mrekullueshme.

Atëherë – në emër të demokracisë – le ta përdorim këtë fuqi – le të bashkohemi të gjithë. Le të luftojmë për një botë të re – një botë të denjë që do t’u japë njerëzve një shans për të punuar – që do t’iu japë të rinjve një të ardhme dhe pleqërisë një siguri. Me të tilla premtime, brutaliteti dhe shëmtimi janë ngritur në pushtet. Por ata gënjejnë! Ata nuk e përmbushin atë premtim. Ata kurrë nuk do ta bëjnë!

Diktatorët mendojnë për lirinë e tyre, por ata skllavërojnë popullin! Tani le të luftojmë për ta përmbushur atë premtim! Le të luftojmë për të çliruar botën – për të hequr barrierat kombëtare – për të hequr dorë nga lakmia, nga urrejtja dhe intoleranca. Le të luftojmë për një botë me arsye, një botë ku shkenca dhe përparimi do të na çojnë në lumturi të gjithëve ne, të gjithë njerëzimit.

Ushtarë! Në emër të demokracisë, le të bashkohemi të gjithë! Let us all unite!”

Pikërisht bazuar në këtë fjalim të famshëm, World’s Chaplin gjeti çelësin për një operacion unik, duke ftuar vizitorët të transformojnë imazhin e tyre në Charlot. Janë 2.326 pjesëmarrës nga 69 vende të ndryshme të botës që formuan shkronja të cilat u përdorën nga artisti zviceran NOTsoNOISY Guillaume Reymond për të riprodhuar të gjithë fjalimin përfundimtar të filmit “Diktatori” i cili do të ekspozohet si afresk deri në fund të vitit në një kanavacë të instaluar më shumë se 37 metra të gjatë në murin rrethues të Chaplin’s World si dhe në faqen e tij në internet; duke e bërë kështu veprën dhe nderimin për aktorin dhe kauzën e tij të arritshme për të gjithë.

blank blank

blank

Xherdan Shaqiri dëshiron të largohet nga Liverpool

VOAL – Xherdan Shaqiri dëshiron të largohet nga Liverpool, në të cilin ai ka luajtur që nga viti 2018, dhe largimi i tij ka shumë të ngjarë të bëhet këtë verë. “Unë u thashë menaxherëve se jam gati për një sfidë të re – tha lojtari i kombëtares zvicerane, kontrata e të cilit me Reds skadon më 2023 – Ata e kanë pranuar vendimin tim dhe do të shqyrtojnë ofertat që do të vijnë nga skuadrat që duan të më blejnë” .

“Në këtë moment të karrierës time ajo që ka më shumë rëndësi është të luaj rregullisht dhe kjo nuk ka ndodhur në tre sezonet e fundit – vazhdoi Shaqiri – Unë jam vetëm 29 vjeç, kam luajtur në ligat më të mira në Evropë dhe shpresoj të vazhdoj të bëj kështu”. Në tre sezonet e kaluara në Liverpool, XS23 ka bërë 63 paraqitje dhe ka shënuar 8 gola, duke fituar në veçanti një Champions League dhe një titull anglez, por sezonin e kaluar ai luajti vetëm 551 minuta në Premier League, me një bilanc të dobët të dy asistimeve. Ndër klubet kryesore të interesuara për bazelasin, të freskëta nga një evropian i mirë, do të ishin Lazio, Napoli, Sevilla dhe Villarreal. rsi-eb

 

blank

Federata Zvicerane e Futbollit konfirmon mundësinë e largimit të Petkoviçit nga drejtimi i Përfaqësueses

VOAL – Shanset që Vladimir Petkovic të mund të heqë dorë nga drejtimi i ekipit kombëtar të futbollit të Zvicrës janë gjithnjë e më të vërteta. Kontaktet midis trajnerit tiçinas dhe Bordeaux – të cilat u shfaqën në orët e fundit pas një zbulimi nga Equipe – janë konfirmuar nga vetë Federata Zvicerane e Futbollit. “Bisedimet janë duke u zhvilluar aktualisht midis palëve të përfshira – lexon një tuiter të postuar në llogarinë e SFV – Vladimir Petkovic ka një kontratë që do të zgjatet automatikisht deri në fund të vitit 2022 në rast të kualifikimit për Kupën e Botës. SFV për momentinnuk bën asnjë deklaratë tjetër “.

I freskët nga një kualifikim më shumë se pozitiv në çerekfinale në Kampionatin e fundit Evropian, Petkovic ka mbajtur rolin e përzgjedhësit të Përfaqësueses Zvicerane që nga 1 gushti i viti 2014. Në të kaluarën ai ishte ulur në stolat e Lazio, me të cilin fitoi një Kupë të Italisë më 2013, Sionit, Samsunsporit të Turqisë, Young Boys, Bellinzona, Lugano dhe Malcantone Agno. rsi-eb

blank

Zvicra: një viktimë, 24 shtrime në spital dhe 1 746 infeksione në 72 orë

VOAL – Infeksionet e reja të koronavirusit të regjistruara në Zvicër në 72 orët e fundit janë 1,746. Shifra shënon një rritje prej 13% të rasteve krahasuar me 1,560 të fundjavës së kaluar (dy javë më parë kishte 822). Shifrat në rënie për shtrimet në spital: 24, krahasuar me 29 në fund të javës së kaluar. Megjithatë, numri i njerëzve të pranuar në spitalet zvicerane për shkak të Covid-19 po rritet, me 148 pacientë gjithsej, 34 prej të cilëve në njësitë e kujdesit intensiv.

Shifrat e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) gjithashtu tregojnë një vdekje tjetër.

Shkalla e riprodhimit duket se po konfirmon një rënie të lehtë. Vlerësimi i fundit nga ekspertët e Konfederatës e vendos atë në 1.25 bazuar në shifrat e dhjetë ditëve më parë (e premtja ishte 1.31). rsi-eb

blank

Kantonet po shqyrtojnë masa për ata që nuk duan të vaksinohen

VOAL – Kantonet zvicerane po shqyrtojnë nëse duhet të vendosin kufizime për njerëzit që refuzojnë të vaksinohen kundër Covid-19. Nëse numri i infeksioneve vazhdon të rritet, duhet të konsiderohet një zgjatje e kërkesës për të paraqitur një certifikatë Covid për ata që janë vaksinuar, testuar dhe / ose trajtuar, thotë Lukas Engelberger, kryetar i Konferencës së Drejtorëve Kantonal të Shëndetit, në një intervistë me SonntagsBlick.

Këto masa në veçanti do të kishin të bënin me ngjarje në shkallë të vogël, aktivitete dhe ngjarje sportive, gastronomi ose vizita në spitale dhe shtëpi pleqsh.

Sidoqoftë, Engelberger hedh poshtë propozimin që infermierët e pavaksinuar të raportojnë këtë. Ai gjithashtu hedh poshtë idenë e tarifimit për testet e shpejta të nevojshme për të marrë certifikatën. Nëse testet paguhen, ekziston shqetësimi se njerëzit do të jenë më pak të prirur për t’u testuar, thotë ai. Zyra Federale e Shëndetit Publik po planifikon një punëtori se si të motivojmë më shumë njerëz të vaksinohen. rsi-eb

blank

Në Zvicër 791 raste

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 791 raste të reja të koronavirusit (861 të Enjten), me një normë pozitive të provës prej 2.76%, sipas shifrave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Raportohen dy vdekje të tjera, ndërsa 13 persona u shtruan në spital. Aktualisht ka 135 pacientë të prekur nga Covid-19, 31 prej të cilëve janë seriozë. Në spitale ata zënë 3.6% të shtretërve të kujdesit intensiv, 30% e të cilave janë falas.

Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 1.31, me një trend paksa në rënie. Në 14 ditët e fundit, incidenca është 87,38 raste për 100,000 banorë. Mesatarja e infeksioneve ditore e llogaritur në baza javore për të shmangur ndryshimet e papritura të fundjavës ka tejkaluar 650 infeksione ditore. Varianti delta është përgjegjës për 94% të infeksioneve.

Aktualisht janë 4,718 njerëz në izolim dhe 5,877 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 948 të kthyer nga një vend në rrezik. rsi-eb

blank

861 raste dhe 7 viktima 24 orët e fundit në Zvicër

 

VOAL – 861 infeksione koronavirus u raportuan të enjten nga Zyra Federale e Shëndetësisë, një shifër e cila konfirmon rritjen e vazhdueshme të infeksioneve në Zvicër. Në 24 orët e fundit, rezultatet e 21,784 testeve u transmetuan, me një normë pozitive prej 3.95%.

Në nivelin kombëtar, raportohen gjithashtu 14 shtrime të tjera në spital. Numri i përgjithshëm i pacientëve Covid në spitalet zvicerane mbetet i qëndrueshëm në 128, nga të cilët 30 në njësitë e kujdesit intensiv.

Nga ana tjetër, ka 7 vdekje të reja të lidhura me Covid-19, të cilat sjellin numrin nga fillimi i pandemisë në 10,387. rsi-eb

blank

Në Zvicër, 773 infeksione të tjera dhe 15 të shtruar në spital

 

VOAL – Janë 773 raste të reja të koronavirusit të raportuara në Zvicër të mërkurën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, krahasuar me 527 infeksione të regjistruara një javë më parë. Në total, rezultatet e 19,698 testeve u transmetuan, me një normë pozitive prej 3,92%. Varianti Delta, në 7 ditët e fundit, përbënte më shumë se 77% të rasteve të reja të konfirmuara.

Përveç kësaj, 15 persona janë të shtruar në spital dhe në një nivel kombëtar ka 128 pacientë Covid, nga të cilët 32 të shtruar në njësitë e kujdesit intensiv.

Të dhënat e fundit të botuara nuk raportojnë ndonjë vdekje tjetër të lidhur me Covid-19, me numrin e qëndrueshëm të 10,380 vdekjeve që nga fillimi i pandemisë. rsi-eb

blank

Në Zvicër 680 jetimë për shkak të pandemisë, mbi 1 milion në gjithë botën

VOAL – Më shumë se një milion fëmijë në të gjithë botën midis marsit 2020 dhe prillit 2021 humbën njërin ose të dy prindërit nga Covid-19. Një ekip studiuesish të udhëhequr nga matematikani Seth Flaxman i Imperial College London e llogaritën këtë (duke paralajmëruar se kjo ndoshta është një nënvlerësim). Sipas rezultateve të botuara në “The Lancet”, vendet më të prekura janë Afrika e Jugut, Meksika, Brazili dhe Kolumbia, por ky është një realitet që prek nga afër edhe Evropën.

Për Zvicrën, ku deri tani ka pasur mbi 10,300 vdekje të lidhura me Covid, llogaritësi online i lidhur me studimin tregon se ka 680 jetimë të shkaktuar nga pandemia. Përveç kësaj, njëqind fëmijë të tjerë në Konfederatë kanë humbur shifrën e tyre kryesore të referencës, sidomos një gjyshe apo gjysh i birësuar.

Në Itali të miturit jetimë për Covid janë 3’400; në Francë 4’300; në Gjermani 1,700 dhe në Austri 690. rsi-eb


Send this to a friend