VOAL

VOAL

Më 1948 kur Carl Gustav Jung themeloi institutin që mban emrin e tij

July 31, 2018
blank

Komentet

blank

Zvicra bllokon eksportet indirekte të armëve në Ukrainë

Fotografi nga një protestë në mbështetje të Ukrainës në Zvicër.

 

Parlamenti zviceran më 1 qershor hodhi poshtë një projektligj që kërkonte mundësimin e transferimit të armëve nga Zvicra në Ukrainë.

Shumica e anëtarëve të Këshillit Kombëtar Zviceran votuan kundër këtij propozimi që ishte hartuar nga komiteti i politikës së sigurisë të dhomës më të madhe parlamentare të vendit.

Asambleja Federale e Zvicrës përbëhet nga Këshilli Kombëtar dhe Këshilli më i vogël i Shteteve.

Projektligji që mbante emrin “Lex Ukraine” do të kishte lejuar shtetet e tjera të dërgonin materiale luftarake të prodhuara nga Zvicra në Ukrainë.

Ligjet e Zvicrës neutrale ndalojnë mbështetjen për vendet e përfshira në akte lufte.

Prandaj, Zvicra deri më tani ka refuzuar t’i japë Gjermanisë lejen për të kaluar municionet zvicerane – të blera vite më parë për tankun gjerman Leopard – në Ukrainë.

Sipas ligjeve të saj të neutralitetit dhe një embargoje të veçantë për armët, Zvicra e ka të ndaluar të dërgojë armë direkt në Ukrainë.

Ministrja zvicerane e Mbrojtjes, Viola Amherd, përmes një letre më 1 mars tha se një shitje e mundshme e një pjese të flotës së tankeve zvicerane do të kërkonte që Parlamenti zviceran të deklaronte zyrtarisht se tanket janë jashtë shërbimit.

Ushtria zvicerane aktualisht ka 134 tanke Leopard 2 në shërbim dhe një 96 të magazinuara. Qeveria nuk kishte bërë të ditur numrin e tankeve që Gjermania ka kërkuar t’i blëjë, por një zyrtar zviceran tha se një gjë e tillë mund të bëhej me një numër të kufizuar të tankeve.

Zvicra më parë ka bllokuar kërkesat e Gjermanisë, Spanjës dhe Danimarkës për të lejuar ri-eksportimin e municioneve të prodhuara në Zvicër, në Ukrainë.

Por çështja po bëhet gjithnjë e më përçarëse në Zvicër, ku duket se Ukraina ka mbështetje të gjerë në publik dhe politikë, duke bërë që të shtohet presioni ndaj qeverisë për t’i dhënë fund ndalimit të eksporteve të armëve zvicerane në zonat e luftës.

Thirrjet nga fqinjët evropianë për Zvicrën për të lejuar transferime të tilla në Kiev janë shtuar, dhe dy komitetet e sigurisë së Parlamentit kanë rekomanduar që rregullat të lehtësohen. rel

blank

Bumi i refugjatëve turq në Zvicër

Arsyet e arratisjeve nga Turqia janë përndjekja politike

Që nga fillimi i vitit fenomeni është përshpejtuar – Janë mbi të gjitha burrat e rritur që ikin, të përndjekur politik nga një qeveri që i konsideron të barabartë me “terroristët”

 

VOAL- Që nga fillimi i vitit, shtetasit turq kryesojnë listën e azilkërkuesve në Zvicër, duke përjashtuar ukrainasit. Nuk është një renditje statike, duke qenë se që prej muajit shkurt Turqia si vend i origjinës ka kaluar Eritrenë, Sirinë dhe Afganistanin.

Kryesisht burra të rritur ikin në Konfederatë, sipas të dhënave nga Sekretariati Shtetëror për Emigracionin. Nëse deri para disa vitesh ata ishin kryesisht refugjatë kurdë, pas grushtit të dështuar të 2016-ës kanë ardhur gjithnjë e më shumë njerëz që besohet se janë pranë lëvizjes gyleniste, një grup që qeveria turke e konsideron “terrorist” dhe në origjinën e tentativës. grusht shteti.

Prandaj, përndjekja politike është arsyeja kryesore për rritjen e kërkesave për azil, sipas Lionel Walter nga Organizata Zvicerane për Ndihmën e Refugjatëve. “Turqia është vendi në botë me më shumë “terroristë” – dhe këtë e them në thonjëza – dhe është një problem i krijuar nga ligjet që lejojnë shumë njerëz të klasifikohen si terroristë dhe për rrjedhojë të burgosen”, u shpjegoi Walter kolegëve në. Radio SRF. Sipas tij, mjafton një koment kritik në rrjetet sociale për ta gjetur veten të paditur. Një represion që do të ishte shtuar gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet presidenciale.

Megjithatë, kjo gjithashtu u lejon shumë njerëzve të dokumentojnë mirë kërkesën e tyre për azil, duke ekspozuar dokumentet e një procedimi penal, kujton Walter.

Situata e vështirë ekonomike në Turqi, me inflacion galopant, megjithatë nuk jep të drejtën e azilit. Por kërkesat nga Turqia – sipas Sekretariatit Shtetëror për Emigracionin – janë pranuar mbi mesataren, dy nga tre janë të suksesshme. rsi-eb

blank

Zvicra për mbretëreshën Tina Turner, homazh i fansave dhe institucioneve

Përpara portës së “Kështjellës” së Tina Turner në Goldküste të Zyrihut

Shumë admirues vendosën lule dhe qirinj përpara vilës së saj në Küsnacht – Berset: “Bota humbet një ikonë” – Bashkia: “Ajo ishte shumë e lidhur me komunitetin tonë”

 

VOAL- Shumë fansa të Tina Turner, pas lajmit për vdekjen e saj të mërkurën në moshën 83-vjeçare, filluan të vendosin lule dhe qirinj para shtëpisë së yllit të rock-ut në Küsnacht. Mes dhjetëra buqetave të depozituara përpara portës së madhe prej hekuri të farkëtuar të Kalasë Algonquin, në liqenin e famshëm Goldküste të Zyrihut, ishte një shënim i shkruar me dorë: “Ti je thjesht më e mira”.

“Jam i tronditur”, tha një tifoze slloveen 48-vjeçare që jeton aty pranë, duke mbajtur lotët. “Nuk e prisja të ndodhte kaq shpejt. Pse vallë?” Sepse ajo është mbretëresha, mbretëresha e të gjitha grave. Unë e dua Tinën”, u përgjigj ajo.

Turmat u grumbulluan te porta, e cila ishte e rrethuar nga dy kolona të mëdha të ndriçuara që shkruanin “Algonquin” me germa ari. Të gjithë prisnin radhën për të vendosur buqeta dhe qirinj të mëdhenj në vazo qelqi të kuqe. Një këngë e Tina Turner po luhej nga një prej makinave të parkuara aty pranë.

“Është një ditë shumë e trishtuar”, tha një tjetër admiruese e mbretëreshës së rrokut. “Jam rritur me fëmijët e Tina Turnerit dhe jetoj këtu afër. I kam dëgjuar gjithmonë këngët e saj dhe jam shumë e trishtuar për largimin e saj,” vazhdoi ajo. “Unë thjesht doja të isha këtu.”

Këngëtarja ishte shpërngulur në Zvicër në vitin 1995 me partnerin e saj, gjermanin Erwin Bach, 67 vjeç. Në vitin 2013, tre muaj pasi u martua me Bach dhe mori nënshtetësinë zvicerane, ajo hoqi dorë nga shtetësia e saj amerikane.

Ajo duhej të mësonte kulturën qytetare gjermane dhe zvicerane për të kaluar testet e nevojshme për natyralizim dhe shtypi vendas e quajti atë një qytetare model.

“Bota ka humbur një ikonë”, shkroi presidenti zviceran Alain Berset në Twitter. Mendimet e mia janë me familjen dhe miqtë e kësaj gruaje të jashtëzakonshme që kishte gjetur një shtëpi të dytë në Zvicër”.

“Tina Turner ka frymëzuar njerëzit në mbarë botën me zërin e saj unik dhe ka prekur shumë njerëz në Küsnacht me ngrohtësinë dhe modestinë e saj”, tha bashkia e qytetit në një deklaratë.

“Ajo ishte një qytetare krenare e Küsnacht,” shtoi ai, duke vlerësuar lidhjen e saj të ngushtë me komunitetin dhe duke kujtuar se ajo kishte sponsorizuar një varkë shpëtimi të quajtur “Tina” dhe kishte dhuruar dritat e Krishtlindjeve.

Tina Turner dhe Erwin Bach kishin kohë që e kishin dhënë me qira kështjellën e tyre për shkak të kufizimeve për të huajt për të blerë prona në Zvicër. Në vitin 2021, ata blenë një pronë të re në komunën e Staefa në bregun verior të liqenit të Zyrihut për 76 milionë dollarë.

Në atë kohë, zoti Bach i tha gazetës Handelszeitung se prona prej 22,300 metrash katrorë, me një pishinë dhe një zonë private buzë liqenit, do t’i shërbente çiftit si një “strehim i ri fundjavë”.

Në vitin 2021, Universiteti i Bernës i dha një doktoratë nderi për “veprën e saj unike muzikore dhe jetën artistike”. rsi-eb

blank

Tina Turner – “Mbretëresha e Rock’n Roll” ka vdekur

Voal.ch – “Mbretëresha e rock and roll-it” ishte 83 vjeç.  Ajo vdiq në shtëpinë e saj në Küsnacht afër Zyrihut

Tina Turner është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare.

Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i saj, sipas raportimeve të Sky News.

“Tina Turner, mbretëresha e rock and roll-it, vdiq paqësisht sot në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë në shtëpinë e saj në Küsnacht afër Zyrihut.

Me largimin e saj nga kjo jetë, bota po humbet një model dhe legjendë të muzikës.”

Turner e kishte filluar karrierën e tij në vitet 1950, gjatë viteve të para të rock and roll, dhe më pas evoluoi në një fenomen të MTV.

Në videon për këngën e saj në krye të listës, “What’s Love Got to Do with It”, në të cilën ajo e quajti dashurinë “një emocion të dorës së dytë”, Turner mishëroi stilin e viteve ’80 ndërsa ecte në rrugët e Nju Jorkut me flokët e saj bjonde, veshur një xhaketë xhins, minifund dhe taka stiletto.

E mbiquajtur “Mbretëresha e Rock and Roll”, Turner fitoi gjashtë nga tetë çmimet e saj Grammy në vitet 1980. Gjatë dekadave ajo pati sukses me një duzinë këngësh në Top 40, duke përfshirë “Typical Male”, “The Best”, “Private Dancer” dhe “Better Be Good to Me”.

Shfaqja e saj e vitit 1988 në Rio de Zhaneiro tërhoqi 180,000 njerëz dhe mbetet një nga koncertet që ka tërhequr më shumë audiencë për një artist të vetëm./RSI.CH/EB

 

blank

Berset; Numri i civilëve të vrarë në Ukrainë është “i patolerueshëm”

Presidenti i Konfederatës, Alain Berset dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres

Përpara se të kryesonte një debat në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Presidenti i Konfederatës nënvizoi gjithashtu lidhjet midis urisë dhe konfliktit

 

VOAL- Presidenti i Konfederatës, Alain Berset, shpreh keqardhjen për numrin “të patolerueshëm” të civilëve të vrarë në luftën në Ukrainë. Të martën në OKB në Nju Jork, ai u përpoq gjithashtu ta rikthejë çështjen e urisë në konflikt në axhendën ndërkombëtare.

Gati gjysma e viktimave të fundit civile në konflikte janë në Ukrainë, tha Berset për shtypin. Por në përgjithësi, luftërat marrin më shumë jetë në planin afatgjatë për shkak të efekteve që ato shkaktojnë.

Presidenti i Konfederatës kryeson një debat në Këshillin e Sigurimit të OKB-së të martën pasdite me pjesëmarrjen e Sekretarit të Përgjithshëm Antonio Guterres.

70% e njerëzve që vuajnë nga kequshqyerja akut janë në një vend në konflikt. Këshilli ka miratuar rezoluta për të luftuar urinë e shkaktuar nga lufta në të kaluarën, por situata është përkeqësuar më tej. “Ne kemi mjetet, nevoja për të vepruar është e njohur, drejtimi që duhet ndjekur është i njohur,” thotë Berset. Por çështja duhet të kthehet në qendër të diskutimeve, shtoi ai, veçanërisht gjatë debatit të planifikuar për të martën para organit më të fuqishëm të Kombeve të Bashkuara.

Berset mirëpret zgjatjen e marrëveshjes së grurit

Ndërkohë, Zvicra mirëpret zgjatjen dy-mujore të marrëveshjes për eksportet e drithit nga Ukraina. Duke hapur debatin në Këshillin e Sigurimit, Berset deklaroi se Berna është e gatshme të japë mbështetjen e saj.

Rusia kishte rënë dakord disa ditë më parë për të zgjatur këtë marrëveshje, e cila lejoi rifillimin e eksporteve të dhjetëra milionë tonëve drithë nga Ukraina, pavarësisht luftës. Por Moska është e zemëruar për dështimin e saj për të përmbushur një marrëveshje të dytë për të lehtësuar eksportet e saj të plehrave.

Për Kombet e Bashkuara, nisma e grurit ka shmangur një fatkeqësi humanitare, veçanërisht në Afrikë. Agresioni ushtarak i Rusisë kundër Ukrainës po shkakton një rritje “masive” të çmimeve në mbarë botën, tha presidenti zviceran gjatë debatit për mbrojtjen e civilëve.

Nga ana e tij, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres përshëndeti gjithashtu rinovimin e marrëveshjes ukrainase të grurit.

Uria, “një krim lufte”

Në përgjithësi, Presidenti i Konfederatës erdhi në Nju Jork për të rikthyer në axhendë çështjen e popullatës civile në konflikte. Ai theksoi efektet afatmesme të luftërave, të cilat shkaktojnë më shumë vdekje sesa vetë dhuna, veçanërisht pasiguria ushqimore, e cila prek 70% të njerëzve në zonat e konfliktit.

Palët “që përdorin urinë e civilëve si një metodë lufte duhet të mbajnë përgjegjësi,” shtoi ai. Vdekja e qëllimshme e civilëve nga uria është një krim lufte”.

Mbështetje për KNKK-në

Nga ana e tij, Antonio Guterres kujtoi se më shumë se 9 nga 10 viktima të sulmeve në zonat e populluara janë civilë. Ai i bëri thirrje “çdo qeverie, çdo grupi të armatosur dhe çdo luftëtari” të respektojë mandatin e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC).

Presidentja e KNKK Mirjana Spoljaric iu drejtua gjithashtu Këshillit, duke vënë në dukje se numri i konflikteve jondërkombëtare është trefishuar në 20 vjet. Ai bëri thirrje për mbrojtjen e civilëve dhe infrastrukturës dhe parandalimin e pasigurisë ushqimore dhe aksesit humanitar. “Mbrojtja e civilëve do të thotë mbrojtje për të gjithë,” tha ai. rsi-eb

blank

Nismë popullore për natyralizim pas 5 vitesh qëndrimi në Zvicër

VOAL- Të huajve që kanë jetuar ligjërisht në Zvicër për të paktën pesë vjet dhe që aplikojnë për të u jepet automatikisht shtetësia zvicerane, me përjashtime të caktuara. Kështu parashikon nisma popullore “Për një të drejtë moderne të qytetarisë (Nisma për demokraci)” e prezantuar sot, të martën, nga promotorët.

 

Ndër kushtet e vendosura nga nisma, aplikanti për pasaportë zvicerane nuk duhet të jetë dënuar me burgim të gjatë, të mos rrezikojë sigurinë e brendshme apo të jashtme të Zvicrës dhe të ketë njohuri bazë të një gjuhe kombëtare.

Promovuesit e nismës – nënshkruesi i parë është drejtori i Soccorso Operaio Ticino (SOS Ticino) Mario Amato – përfshijnë këshilltaren e shteteve Lisa Mazzone (Greens/GE), këshilltarët kombëtarë Sibel Arslan (të Gjelbërit/BS) dhe Mustafa Atici. ( PS/BS), ish “senatori” Paul Rechsteiner (PS/SG) dhe bashkëkryetarja e lëvizjes Operation Libero, Sanija Ameti. rsi-eb

blank

Në Gjenevë hapet Kongresi i Organizatës Botërore Meteorologjike

Në fokus si të mbrojmë popullsinë në rast të motit të keq

 

VOAL- Kongresi i Organizatës Botërore Meteorologjike (WMO) u hap të hënën në Gjenevë dhe këtë vit do të fokusohet në iniciativën e Kombeve të Bashkuara të quajtur “Paralajmërime të hershme për të gjithë”, d.m.th. që synon promovimin e paralajmërimeve të hershme për të gjithë në rast të motit të keq deri në vitin 2027.

Në fakt, për të reduktuar efektet negative të ngjarjeve ekstreme, organizatat humanitare dhe agjencitë e Kombeve të Bashkuara duhet të jenë në gjendje të kenë informacionin më të mirë të mundshëm meteorologjik dhe klimatik. Në këtë pikë, OBT po përmirëson aksesin në këtë informacion. Zyra Federale e Meteorologjisë dhe Klimatologjisë MeteoSwiss, e cila përfaqëson interesat e Konfederatës në WMO, luan një rol kyç në projektin pilot “Weather4UN”.

Bashkëpunimi ndërkombëtar në fushën e meteorologjisë, klimatologjisë dhe hidrologjisë është thelbësor, duke qenë se moti, klima dhe cikli i ujit nuk njohin kufij kombëtarë, tha nga ana e tij Presidenti i Konfederatës Alain Berset duke hapur punimet. Në fjalën e tij, ai nënvizoi rolin qendror të kësaj agjencie të specializuar të Kombeve të Bashkuara, e krijuar 150 vjet më parë dhe që ka 187 vende anëtare, në luftën kundër ndryshimeve klimatike dhe në dhënien e paralajmërimit të hershëm në rast të ngjarjeve ekstreme.

Gjatë kongresit do të përcaktohet edhe strategjia dhe buxheti i OBT-së për katër vitet e ardhshme. rsi-eb

blank

Rrëzohet një avion në kantonin Nojshatel, tri humbje jete

 

VOAL- Një avion i lehtë është rrëzuar sot, të shtunë, në kantonin Neuchâtel. Një zëdhënës i policisë kantonale konfirmoi lajmin,  në një transmetues lokal, duke raportuar se tre njerëz humbën jetën pas aksidentit.

Megjithatë, policia nuk ka dhënë detaje për modelin e avionit dhe numrin e pasagjerëve. “Së pari duhet të informojmë familjet e viktimave”, tha zëdhënësi.

Avioni u rrëzua rreth orës 10.20 në një terren të pjerrët dhe të vështirë, në rajonin e Les Ponts-de Martel, në lindje të kryeqytetit kantonal. Ekipet e shpëtimit dhe policia janë tani në vend dhe zona është bllokuar përkohësisht.

Prokuroria e kantonit ka nxitur hetime për të rindërtuar dinamikën dhe rrethanat e incidentit. Një deklaratë për shtyp duhet të lëshohet në fund të pasdites.

Në rrëzimin e avionit në rajonin e Les-Ponts-de-Martel, piloti dhe dy pasagjerë humbën jetën. Kështu njoftoi policia e Neo-Kështjellës në një deklaratë të lëshuar pasdite vonë. Avioni i vogël, i regjistruar në Zvicër, ishte nisur për një fluturim turistik nga aeroporti La Chaux-de-Fonds. Përplasja ndodhi rreth orës 10.20 në një zonë pyjore veçanërisht të pjerrët dhe të vështirë për t’u aksesuar. Ndaj kanë qenë problematike operacionet e zjarrfikësve, shpëtimtarëve dhe policisë, të cilët kanë ndërhyrë me forcë. Në vendngjarje për gjetjet teknike kanë shkuar prokurori kantonal në detyrë dhe hetuesit e Shërbimit Hetimor të Sigurisë Zvicerane (SISI), organi përgjegjës për konstatimin e dinamikës së rrëzimit të avionit. Por shkaqet dhe rrethanat e ngjarjes, saktëson policia, mbeten të panjohura për momentin. rsi-eb

blank

Mijëra dronë japin në Gjenevë shfaqjen më të madhe në Evropë

VOAL- Rreth 150 000 njerëz ndoqën një shfaqje me dronë rreth portit të Gjenevës mbrëmë (e enjte) si pjesë e festivalit “Feu ô lac”, tha sot një zëdhënës i departamentit të sigurisë dhe sportit të qytetit.

Baleti i dronëve zgjati 23 minuta. 1350 dronët do të performojnë sërish sonte dhe nesër. Asnjëherë më parë nuk është organizuar një shfaqje me dronë të kësaj madhësie në Evropë. Avioni do të fluturojë në një lartësi maksimale prej 500 metrash mbi port. Shfaqja është falas. rsi-eb

blank

Zvicra heq vizat për shtetasit e Kosovës

Shtetasit e Kosovës, duke nisur nga 1 janari i vitit 2024, mund të hyjnë në Zvicër duke paraqitur vetëm pasaportën biometrike.

RFE/RL

Këshilli Federal i Zvicrës ka vendosur që nga 1 janari i vitit 2024, shtetasit e Kosovës mund të hyjnë në këtë shtet pa vizë.

Zvicra nuk është anëtare e Bashkimit Evropian, por është pjesë e Zonës Schengen.

Në prill, Bashkimi Evropian vendosi që shtetasit e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza në 27 shtetet anëtare të bllokut, duke nisur nga 1 janari i vitit të ardhshëm.

Këshilli Federal tha përmes një njoftimi se Kosova ka plotësuar të gjitha kërkesat për heqjen e vizave, në kuptim të sigurisë, kontrolleve kufitare dhe të menaxhimit të migracionit.

Të gjithë shtetasit e Kosovës do të mund të hyjnë në Zvicër vetëm me pasaportë biometrike dhe mund të qëndrojnë deri në 90 ditë. Kjo kohëzgjatje vlen edhe për qëndrimin në 27 shtetet e BE-së.

Këshilli Federal i Zvicrës bëri të ditur se nëse shtetasit e Kosovës duan të punojnë në këtë shtet, ata duhet të pajisjen me vizë pune. Sipas njoftimit, shtetasit kosovarë mund të punojnë në Zvicër vetëm nëse janë profesionistë të kualifikuar apo nëse nuk ka punëtorë ekuivalentë në tregun zviceran të punës.

Zvicra njeh pavarësinë e Kosovës dhe në këtë shtet ka një diasporë të madhe kosovare.

blank

Zvicër: Një dërgesë raketash mbërrin në Payerne

VOAL- Një dërgesë tjetër e raketave ajër-ajër mbërriti në aeroportin Payerne të martën. Dorëzimi u krye nga një aeroplan Lockheed C-13J i Forcave Ajrore të SHBA-së, sipas një deklarate nga armasuisse.

Raketat janë të gjeneratës së fundit dhe janë të destinuara për avionin luftarak F/A-18 të Forcave Ajrore Zvicerane, si një zëvendësim i pjesshëm për modelin e mëparshëm të blerë në kuadër të Programit të Armatimit të vitit 1992. Raketa e re, raporton Armasuisse, është e aftë për të goditur objektivin në çdo kusht moti: ka një lidhje me avionin transportues F/A-18 për caktimin e objektivit në fazën fillestare të fluturimit dhe radarin e tij për marrjen dhe gjurmimin autonom të objektivit.

Dorëzimi është pjesë e projektit për zgjatjen e jetëgjatësisë së avionëve luftarakë të miratuar në Dispeçin e Ushtrisë 2017. rsi-eb

blank

Studiuesit zviceranë: Bujqësia vrau zogjtë e Evropës

Një ekzistencë gjithnjë e më e kërcënuar për banorët e qiejve

Rënie e zogjve me 25% në 40 vjet – Një studim drejton gishtin te pesticidet dhe plehrat – Zvicra është prekur gjithashtu – Në Tiçino, shkaba me mjekër mbijeton përsëri

 

VOAL- Numri i zogjve në Evropë është në një rënie dramatike. Sipas një studimi të bazuar në të dhënat nga 28 vende, rënia ka qenë rreth një e katërta gjatë 40 viteve të fundit. Shkaku kryesor duhet kërkuar në intensifikimin e bujqësisë. Instituti Ornitologjik Zviceran në Sempach mori pjesë në hulumtim.

“Pa ndryshim të shpejtë në bujqësi, fati i popullatave evropiane të shpendëve është në rrezik”, shkruajnë autorët e studimit, të botuar të hënën në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Pesticidet dhe plehrat janë shkaku kryesor i kësaj rënieje drastike. Përdorimi i këtyre produkteve ka çuar në zhdukjen e një sasie të madhe ushqimi për shpendët, si insektet dhe krimbat.

Studiuesit analizuan të dhënat për 170 speciet më të zakonshme të shpendëve në Evropë në më shumë se 20,000 vende në 28 vende – përfshirë Zvicrën – gjatë një periudhe prej 37 vjetësh.

Vdekja më e madhe në fusha

Fenomeni shfaqet veçanërisht serioz në fushat e kultivuara ku rënia ishte 57% midis viteve 1980 dhe 2016. Zogjtë që jetonin në qytete u asgjësuan me 28% dhe ato në zonat e pyllëzuara me 18%.

Përveç intensifikimit bujqësor, studiuesit kanë identifikuar urbanizimin dhe rritjen e temperaturave të lidhura me ndryshimet klimatike si arsye të tjera për rënien. Megjithatë, ka lloje që kanë përfituar nga këto ndryshime.

Duhet të merren masa edhe në Zvicër

Edhe në Zvicër, intensifikimi i bujqësisë ka çuar në rënien e shumë llojeve të shpendëve, siç shpjegoi Hans Schmid, bashkëautor i studimit, për agjencinë e lajmeve Keystone-ATS. Megjithatë, situata në Zvicër është më e nuancuar se në Evropë: “Tek ne, rënia në disa raste daton prej dekadash. Në 20-30 vitet e fundit, disa specie tashmë kanë arritur të rifitojnë terren”.

Sipas Hans Schmid, megjithatë, nevojitet veprim edhe në Zvicër. Për shembull, në zonat me lartësi të ulët, krijimi i livadheve me lule ose njollave me barëra të egra vendase në tokë të kultivuar mund të ofrojë mundësi të reja për shumë zogj folezues.

Në Tiçino, shkaba me mjekër përpiqet të mbijetojë

 

Për të tretin vit radhazi, pas dy tentativave të dështuara, një palë shkaba me mjekër janë angazhuar në fole dhe veza tashmë ka dalë. Foshnja e lindur javë më parë duket se e ka kaluar mirë periudhën kritike dhe po kujdeset nga dy prindërit”, shkruante të hënën shoqata Ficedula duke e shoqëruar lajmin me një ftesë për të mos trazuar pjelljet.

Do të ishte shkaba e parë me mjekër krejt Ticino, 150 vjet pasi vendet riprodhuese u braktisën në zonën tonë. “Zogjtë grabitqarë janë shumë të ndjeshëm ndaj kalimit të dronëve, paragliderëve dhe helikopterëve të cilët duke i frikësuar ata bëjnë që të miturit të kërcejnë para kohe nga foletë e tyre me efekte vdekjeprurëse”.

 

Shqiponja e artë ka qenë gjithmonë një nga zogjtë më magjepsës dhe madje më të adhuruar, aq sa Aristoteli e konsideronte atë edhe hyjnor. rsi-eb


Send this to a friend