VOAL

VOAL

Marrëveshja me SHBA i hap rrugën pavarësisë energjetike të Kosovës

July 28, 2022
blank

Komentet

blank

Aneksimi i territoreve nga Putini- SHBA godet Rusinë me sanksione të reja, Biden: Jemi në krah të Ukrainës deri në fund!

SHBA-ja ka vendosur një set të ri sanksionesh të lidhura me Rusinë, sanksione të cilat prekin qindra individë dhe kompani.

Një vendim i tillë vjen pas nënshkrimit të dekretit për aneksimin e katër rajoneve ukrainase nga Rusia.

Më shumë se 1000 njerëz dhe firma të lidhura me pushtimin rus të Ukrainës janë përfshirë në paketën e re të sanksioneve, duke përfshirë guvernatorin e Bankës Qendrore dhe familjet e anëtarëve të Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Qindra anëtarë të legjislaturës së Rusisë, drejtues të infrastrukturës financiare dhe ushtarake të vendit dhe furnizues për përcaktimet e sanksioneve u sanksionuan nga Departamenti i Thesarit.

“Ne nuk do të heshtim ndërsa Putini përpiqet me mashtrim të aneksojë pjesë të Ukrainës”, tha Sekretarja e Thesarit Janet Yellen në një deklaratë.

Ndërkohë, edhe presidenti Joe Biden, në një deklaratë për publikimit të sanksioneve, dënoi përpjekjet e Rusisë për të aneksuar territorin sovran të Ukrainës.
“Mos bëni gabim, këto veprime nuk kanë legjitimitet. Shtetet e Bashkuara do të respektojnë gjithmonë kufijtë e Ukrainës të njohur ndërkombëtarisht.
Sanksionet e reja do të imponojnë kosto për individët dhe subjektet “që ofrojnë mbështetje politike ose ekonomike për përpjekjet e paligjshme për të ndryshuar statusin
Unë u bëj thirrje të gjithë anëtarëve të bashkësisë ndërkombëtare që të refuzojnë përpjekjet e paligjshme të Rusisë për aneksim dhe të qëndrojnë me popullin e Ukrainës për aq kohë sa duhet”, tha Biden.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ka vendosur kufizime vizash për më shumë se 900 persona si pjesë e sanksioneve të reja të lidhura me Rusinë pas aneksimit të territorit ukrainas nga Rusia.

Individët që tani u ndalohet të udhëtojnë në SHBA përfshijnë anëtarë të ushtrisë ruse dhe bjelloruse dhe “përfaqësuesit e Rusisë për shkeljen e sovranitetit, integritetit territorial dhe pavarësisë politike të Ukrainës”, tha ai.

Në një deklaratë, sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha”

Departamenti Amerikan i Thesarit tha se vendosi sanksione ndaj 14 personave në kompleksin ushtarako-industrial të Rusisë, dy drejtuesve të bankës qendrore të vendit, anëtarëve të familjeve të zyrtarëve të lartë dhe 278 anëtarëve të legjislaturës së Rusisë “për mundësimin e referendumeve të rreme të Rusisë dhe përpjekjes për të aneksuar territorin sovran të Ukrainës. “.

Ndër ata që janë sanksionuar janë:

Guvernatorja e bankës qendrore ruse, Elvira Nabiullina, e cila është ish-këshilltare e presidentit rus Vladimir Putin

Zëvendëskryeministri rus, Alexander Novak

Familjet e kryeministrit rus, Mikhail Mishustin , dhe ministrit të mbrojtjes, Sergei Shoigu

109 anëtarë të Dumës së Shtetit

Këshilli i Federatës i Asamblesë Federale të Rusisë dhe 169 anëtarë të tij

Përveç kësaj, thesari amerikan ka sanksionuar:

14 furnizues, duke përfshirë dy furnizues ndërkombëtarë, “për mbështetjen e zinxhirëve të furnizimit ushtarak të Rusisë”.

57 entitete të reja në Rusi dhe Krime që SHBA i akuzon se kanë ndihmuar “sulmin brutal të ushtrisë ruse ndaj Ukrainës”.

Midis atyre objektivave që lidhen me prokurimin e mbrojtjes së Rusisë ishte një furnizues kinez, i akuzuar për Thesarin për mbështetjen e Radioavtomatika, një firmë ruse e prokurimit të mbrojtjes e caktuar nga SHBA.

SHBA lëshoi ​​gjithashtu një paralajmërim për vendet e tjera që mbështesin përpjekjet luftarake të Rusisë. Një deklaratë e thesarit të SHBA tha:

Kontrollet aktuale të eksporteve të Shteteve të Bashkuara mbi Rusinë mund të zbatohen për subjektet në vendet e treta që kërkojnë të ofrojnë mbështetje materiale për sektorët ushtarakë dhe industrialë të Rusisë dhe Bjellorusisë.

(BalkanWeb)

blank

Putinit i kundërpërgjigjet Zelensky: Ukraina po dorëzon kërkesën për anëtarësim të përshpejtuar në NATO

VOA

 

Presidenti rus Vladimir Putin dhe krerët e katër rajoneve të Ukrainës nënshkruan sot në Kremlin traktatet që shënojnë fillimin e procesit për aneksimin nga Rusia të disa pjesëve të Ukrainës, në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. Veprimi përfaqëson një përshkallëzim të fortë të konfliktit në Ukrainë, një luftë që vazhdon tashmë prej shtatë muajsh.

Nënshkrimi ndodh tre ditë pas përfundimit të referendumeve të orkestruara nga Kremlini për bashkimin me Rusinë, të cilat u hodhën poshtë nga Kievi dhe Perëndimi duke u cilësuar si grabitje e hapur territori, nën kërcënimin e armëve, e bazuar në gënjeshtra.

Rajonet separatiste të Donetskut dhe Luhanskut në Ukrainën lindore janë mbështetur nga Moska që kur ato u vetëshpallën si të pavarura në vitin 2014, disa javë pas aneksimit të gadishullit të Krimesë, një territor i Ukrainës. Rajoni jugor i Khersonit dhe një pjesë e Zaporizhias fqinje u pushtuan nga Rusia menjëherë pasi Presidenti Vladimir Putin dërgoi trupa në Ukrainë, më 24 shkurt 2022.

Të dyja dhomat e parlamentit rus të kontrolluara nga Kremlini do të mblidhen javën e ardhshme për miratimin e traktateve, që parashikojnë bashkimin e ketyre rajoneve me Rusisë. Dokumentet do t’i dërgohen për firmë përfundimtare presidentit Putin.

Pas këtij hapi të Kremlinit, Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelensky tha se vendi i tij po dorëzon kërkesën për “anëtarësim të përshpejtuar” në aleancën ushtarake të NATO-s.

Po sot Kievi pritet të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe të të Mbrojtjes.

Ndërkohë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria do të paraqesin sot pasdite për miratim një projekt-rezolutë, e cila dënon ato që janë quajtur “referendume të rreme”. Nëpërmjet rezolutës u bëhet thirrjeve anëtarëve të Këshillit të mos njohin asnjë vendim që ndryshon statusin e Ukrainës si dhe të detyrojnë Rusinë që të tërheqë trupat nga Ukraina.

Gjasat janë që Moska të përdorë veton për të bllokuar rezolutën, një veprim që do të bënte të mundur kalimin e kësaj çështjeje në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Një strategji e ngjashme pas aneksimit të Krimesë nga Moska në vitin 2014, arriti të sigurojë mbështetjen e 100 vendeve kundër agresionit rus.

Më herë gjatë ditës së sotme ndërsa Moska përgatitej për aneksimin e katër territoreve ukrainase, forcat ruse goditën me artileri disa autokolona humanitare pranë qyteteve të Zaporizhias dhe Mikolaivit.

Sipas zyrtarëve si pasojë u vranë rreth 26 persona dhe u plagosën rreth 40 të tjerë. Në aumjetet e goditura udhëtonin njerëz që ishin nisur drejt zonave të pushtuara, për të shpëtuar familjarë të tyre.

blank

SHBA paralajmërim Putinit kundër përdorimit të armëve bërthamore

Zëdhënës i Departamentit të Shtetit, Ned Price

VOA/Cindy Saine

Shtetet e Bashkuara e paralajmëruan Rusinë se përdorimi i armëve bërthamore në Ukrainë do të sillte pasoja të jashtëzakonshme. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Cindy Saine, Presidenti rus Vladimir Putin tha javën e kaluar se nëse rrezikohet Rusia, ai është i gatshëm “të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion”, duke iu referuar kështu armëve të shkatërrimit në masë.

Kremlini njoftoi zyrtarisht gjatë një ceremonie të premten aneksimin e katër rajoneve të pushtuara të Ukrainës, pas mbajtjes së referendumeve që Ukraina dhe aleatët i konsideruan të jashtëligjshme dhe për të cilat u zotuan se do të vendosin sanksione të mëtejshme.

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërcënuar se do t’i mbrojë territoret e reja “me të gjitha mjetet e disponueshme”, duke i alarmuar kështu zyrtarët në Perëndim.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, tha këtë javë se nëse Rusia përdor armë bërthamore kundër Ukrainës, pasojat do të ishin të ashpra dhe katastrofike.

“Ua kemi shprehur publikisht dhe privatisht rusëve, se pasojat do të ishin reale, dhe do të ishin të jashtëzakonshme”, tha zoti Price.

Ai u pyet nëse këto pasoja të ashpra do të vlenin edhe nëse Rusia do të përdorte një armë të vogël bërthamore në Ukrainë.

“Përdorimi i armëve bërthamore në këtë konflikt do të shoqërohej nga këto pasoja”, tha zoti Price.

Të enjten, Senatori demokrat Richard Blumenthal dhe Senatori republikan Lindsey Graham paraqitën një projekt-ligj që parashikon ndërprerjen e marrëdhënieve me çdo vend që njeh aneksimin e paligjshëm të katër rajoneve të Ukrainës. Senatori Graham foli edhe për kërcënimet bërthamore të Presidentit rus Putin.

Senatori Richard Blumenthal (majtas) dhe Senatori Lindsey Graham (djathtas) gjatë konferencës së përbashkët për shtyp (29 shtator 2022)

Senatori Richard Blumenthal (majtas) dhe Senatori Lindsey Graham (djathtas) gjatë konferencës së përbashkët për shtyp (29 shtator 2022)

“Përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia në Ukrainë do të ishte një sulm ndaj vetë NATO-s. Radiacioni nuk do të kufizohej vetëm brenda Ukrainës. Rrezatimi do të prekte pjesë të Evropës që janë nën flamurin e NATO-s. Pra, nëse ajo ditë vjen, dhe shpresoj dhe lutem që të mos vijë, kjo duhet të konsiderohet nga e gjithë NATO-ja, nga Shtetet e Bashkuara, si një sulm i Rusisë ndaj vetë NATO-s”, tha Senatori Graham.

Michael Kimmage, ekspert për marrëdhëniet SHBA-Rusi në Universitetin Katolik, i tha Zërit të Amerikës se është e pamundur të dihet nëse Presidenti rus Putin po e shqyrton vërtet mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore.

“Do të ishte një hap tepër i madh për Rusinë dhe që do të ndryshonte imazhin e saj, ndoshta njëherë e përgjithmonë, në skenën ndërkombëtare. Nuk është e qartë nëse do të mundësojë rezultate ndryshe nga pikëpamja ushtarake. Dhe sigurisht që nga ana tjetër mund të nxisë kundërshtarët e Putinit, përfshirë Shtetet e Bashkuara, të përshkallëzojnë reagimin”, thotë zoti Kimmage.

Ekspertët thonë se mobilizimi ushtarak i shpallur nga Presidenti Putin ka trazuar dhe zemëruar shumë rusë në mbarë vendin, të cilët po përjetojnë tashmë efektet e luftës.

Të paktën 200 mijë rusë janë larguar nga vendi që kur u dha urdhëri për mobilizimin ushtarak, duke kaluar kufirin drejt Kazakistanit, Gjeorgjisë, Finlandës dhe Mongolisë.

blank

Putin firmos aneksimin e 4 rajoneve ukrainase- Zelenski: Do çlirojmë territoret e pushtuara

I menjëhershëm ka qënë reagimi i Presidentit të Ukrainës, Volodimir Zelenski pas vendimit të presidentit rus Vladimir Putin për aneksimin e katër rajoneve ukrainase. 

Zelensky deklaroi se vendi i tij nuk do të heqë dorë nga rimarrja e të gjitha rajoneve që janë të pushtuara dhe që do të aneksohen nga Rusia.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Zelenski u shpreh se situata është nën kontroll dhe se gjithçka do të jetë e Ukrainës.

Zelensky diskutoi planet për çlirimin e territoreve të pushtuara nga Rusia, me komandantin suprem ushtarak të Ukrainës.

Sipas tij, Ukraina po vazhdon të furnizojë trupat e saj me armë dhe municione të tjera.

Pas referendumeve të rreme të zhvilluara në katër rajonet e Ukrainës, Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson, Kremlini bëri me dije se presidenti Putin do të nënshkruajë një ligj për aneksimin e tyre.

Zëdhënësi Dmitry Peskov, tha se administratorët e rajoneve të emëruar nga Moska do të nënshkruajnë traktate për t’u bërë pjesë e Federatës Ruse.

Sipas zyrtarëve rusë, katër rajonet, të cilat përfaqësojnë rreth 15% të Ukrainës, votuan me shumicë për t’u bashkuar me Rusinë.

Këto rajone, formojnë një rrip të rëndësishëm tokësor midis Rusisë dhe Gadishullit të Krimesë, të cilin Moska e aneksoi ilegalisht nga Ukraina në vitin 2014.

blank

Kosova nënshkruan marrëveshje me Britaninë për misione ushtarake jashtë shtetit

Kosova dhe Mbretëria e Bashkuar kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për bashkë-zbarkime të forcave të të dyja vendeve në misione ushtarake jashtë këtyre dy shteteve. Deklarata është nënshkruar të premten në Britani në mes të ministrit të Mbrojtjes të Kosovës, Armend Mehaj dhe ministrit të Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, James Heappey.

Sipas autoriteteve të Kosovës, nënshkrimi për marrëveshjen e angazhimit të trupave të të dyja shteteve në misione të përbashkëta “rikonfirmon fuqishëm besueshmërinë e plotë të Mbretërisë së Bashkuar dhe Qeverisë së saj në Ministrinë tonë të Mbrojtjes dhe kapacitetet e forcave tona”. Jashtë Britanisë së Madhe, ushtria britanike është e angazhuar në operacione trajnimi apo operacione paqeruajtëse në Afrikë, Belize, Brunei, Kanada, Qipro, Xhibraltar, Irak, Mali dhe vende tjera.

Përveç Britanisë, Kosova tashmë ka marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për angazhimin e përbashkët të forcave ushtarake në misione të ndryshme. Si rezultat i këtij bashkëpunimi, Kosova, në bashkëpunim me forcat amerikane, ka dërguar në mars në Kuvajt një kontingjent të Forcave të Sigurisë së Kosovës.

blank

Ky ka qenë misioni i parë jashtë vendit i kësaj force. Transformimi i FSK-së në forca të armatosura ka nisur më 2018. Ky proces pritet të zgjasë dhjetë vjet.bw

blank

‘Aneksimi rus i territorit’- Ukraina: Plani ynë mbetet kundërofensiva

Nga Hugo Bachega, BBC

Ukraina thotë se planet e saj mbeten të pandryshuara: vazhdon ofensiva për të rimarrë të gjithë territorin që tani është në duart e Rusisë.

Zyrtarët këtu thonë se aneksimi nuk ka ndonjë legjitimitet, por është reagimi i Moskës ndaj humbjeve të fundit në fushën e betejës. Por njoftimi ka të ngjarë që të çojë në një përshkallëzim në këtë luftë.

Kremlini mund të thotë se çdo sulm në ato zona, do të shihet si një sulm ndaj tokës ruse. Forcat ruse kontrollojnë shumicën e rajoneve të Luhanskut dhe Khersonit, por vetëm disa pjesë në Donetsk dhe Zaporozhia.

Vendet perëndimore thonë se nuk do të njohin asnjë deklaratë ruse dhe kanë kërcënuar se do të vendosin më shumë sanksione.

Në fjalimin e tij të mbrëmjes, presidenti Zelensky u kërkoi rusëve që të ndalojnë presidentin Putin përpara se dhuna dhe kaosi i shkaktuar në zonat e pushtuara të përhapet në vetë Rusinë.

syri.net

blank

Gazeta e madhe gjermane: Shqipëria, probleme me korrupsionin, drejtësinë e lirinë e shtypit

Një nga gazetat më të mëdha në Gjermani, Die Welt, ka publikuar një shkrim të gjatë për Shqipërinë. Aty theksohet se vendi ka probleme të thella me korrupsionin, drejtësinë dhe lirinë e shtypit. Shkrimi hapet me një pyetje se se me gjithë këto probleme a është gati Shqipëria për në BE. Për negociatat thuhet se u hapën më shumë për shkak të situatës gjeostrategjike të krijuar nga lufta në Ukrainë.

“Lufta e Ukrainës në dyert e Evropës u ka dhënë aleancave perëndimore një moment rilindjeje. Ekziston një konsensus se Perëndimi duhet të afrohet më shumë që të përballet me agresorin rus, Vladimir Putin. Jo më pak për shkak të kësaj, Ukraina dhe Moldavia morën statusin e kandidatëve për anëtarësim në BE në qershor. Ballkani Perëndimor është gjithashtu i rëndësishëm strategjikisht për BE-në, pasi ata formojnë urën tokësore mes krahut juglindor të NATO-s dhe Evropës Qendrore. Megjithatë, po e bëhet e qartë se, pavarësisht nga momenti aktual, ka ende një sërë sfidash që qëndrojnë në rrugën e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor. Kjo është e dukshme në Shqipëri”, thuhet në artikull.

ARTIKULLI I PLOTË:

Probleme me korrupsionin, drejtësinë dhe lirinë e shtypit – a është gati për BE-në?

blank

 

Nga Mandoline Rutkowski, Die Welt

blank

Krerët e qeverive të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut kapën dorën e Ursula von der Leyen duke e shtrënguar fort. Thuajse sikur kishin frikë se presidentja e Komisionit Evropian mund të ndryshonte mendje dhe të shkëputej nga shtrëngimi i duarve. Dhe kështu edhe nga një premtim që Bashkimi Evropian ua kishte bërë më parë shtetarëve Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski.

blank

 

Skena u filmua më 19 korrik. Ditën kur nisën zyrtarisht negociatat për anëtarësimin e dy vendeve në BE. Me këtë njoftim, dy shtetet tani janë zyrtarisht në ballë të vendeve të Ballkanit Perëndimor në procesin e zgjerimit të BE-së.

blank

 

Fotot e unitetit vinin në Bruksel në kohën e duhur. Sepse lufta e Ukrainës në dyert e Evropës u ka dhënë aleancave perëndimore një moment rilindjeje. Ekziston një konsensus se Perëndimi duhet të afrohet më shumë që të përballet me agresorin rus, Vladimir Putin. Jo më pak për shkak të kësaj, Ukraina dhe Moldavia morën statusin e kandidatëve për anëtarësim në BE në qershor.

blank

 

Ballkani Perëndimor është gjithashtu i rëndësishëm strategjikisht për BE-në, pasi ata formojnë urën tokësore mes krahut juglindor të NATO-s dhe Evropës Qendrore. Megjithatë, po e bëhet e qartë se, pavarësisht nga momenti aktual, ka ende një sërë sfidash që qëndrojnë në rrugën e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor. Kjo është e dukshme në Shqipëri.

blank

 

Shqipëria festoi momentin historik pas gati tre dekadash. Në vitin 2003, Tirana paraqiti kërkesën e saj për anëtarësim. Në ditët pas shpalljes, një flamur i stërmadh i BE-së zbukuroi ndërtesën e qeverisë në sheshin ‘Skënderbej’ në Tiranë.

blank

 

Afiniteti me BE-në është shumë i lartë në vendin me 2.8 milionë banorë. Sipas Barometrit Publik Ballkanin, 89% e shqiptarëve e vlerësojnë anëtarësimin në BE si pozitiv. Në bisedat me vendasit, afërsia me BE është e sigurt. Dyqanet evropiane mbulojnë peizazhin e qytetit në Tiranë, kurse euro është të paktën jozyrtarisht monedha e dytë kombëtare.

Me distancë nga Kina

Marrëdhënia e Tiranës me BE-në është e ngushtë. Prej vitesh, vendi, i cili u çlirua nga komunizmi në vitin 1991 dhe iu përkushtua vlerave perëndimore dhe demokratike, është përpjekur të shkojë në të njëjtën linjë me Brukselin në politikën e jashtme.

Në luftën e Ukrainës, Tirana mbështeti pa kushte sanksionet e BE-së kundër Rusisë. Në ndryshim nga vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, Tirana po përmbahet edhe ndaj investimeve nga Kina, me të cilat Pekini kërkon të forcojë ndikimin e tij në rajon.

Vitet e fundit, një reformë në drejtësi dhe futja e të ashtuquajturës Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit – SPAK si prokurori speciale e pavarur, ka çuar përpara përpjekjet në luftën kundër krimit të organizuar dhe trafikut të drogës.

“Ne kemi bërë përparim të jashtëzakonshëm në fushën e sundimit të ligjit dhe në luftën kundër korrupsionit” – tha Christiane Hohmann, ambasadorja e delegacionit të BE-së në Shqipëri. Ajo na mirëpret në zyrën e saj me një pamje panoramike të kryeqytetit për një intervistë. “Por puna jonë është larg përfundimit, ka ende një detyrë gjigante përpara”.

Në fakt, korrupsioni është një plagë në Shqipëri, e cila është shumë e vështirë për t’u shëruar. Vendi renditet i 110-ti nga 180 në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit të ‘Transparency International’. Aranita Brahaj, drejtuese e Institutit Shqiptar të Shkencës/Open Data Albania, e di se sa serioz është problemi.

“Korrupsioni është një problem i jashtëzakonshëm në Shqipëri” – thotë ekspertja e analizës së të dhënave me fokus transparencën, kontrollin dhe anti-korrupsionin. “Nuk është i pranishëm vetëm në rangjet e larta, por edhe në jetën e përditshme të çdo qytetari. Qoftë te vizita te mjeku apo te zgjedhja e shkollës fillore”.

Shqipëria nuk është në gjendje të ushtrojë kontroll gjyqësor, kushtetues dhe parlamentar mbi qeverinë, thotë Brahaj. Pra, de facto, kryeministri Rama e ka dorën e lirë.

Lista e skandaleve rreth Ramës e vërteton këtë deklaratë. Kreu i Partisë Socialiste, i cili bëri dikur fushatë për luftën kundër korrupsionit, akuzohet për lidhje me mafian.

Skandalet po shumohen edhe në orbitën e tij të pushtetit. Së fundmi, politikani i PS-së, Alqi Bllako u arrestua në fund të muajit prill pasi thuhet se është i përfshirë në një skandal korrupsioni prej 430 milionë eurosh. Opozita e akuzon Ramën si organizatorin e aktiviteteve kriminale.

Në fakt, qeveria ka bërë përpjekje për të vënën nën kontroll korrupsionin në vend. Në vitin 2016, me nxitjen e BE-së, ajo miratoi një reformë gjyqësore që përfshinte rishikim intensiv të të gjithë gjyqtarëve dhe prokurorëve për sa i përket kompetencave profesionale, pasurisë dhe integritetit.

Sipas të dhënave të “Raportit për Shqipërinë 2021”, të Komisionit të BE-së, 62% e procedurave të rishikimit kanë përfunduar me largim nga detyra ose shkarkim. Reforma u vlerësua pozitivisht në Bruksel dhe ambasadorja e BE-së, Hohman gjithashtu e quajti procedurën e vetingut një ‘masë të suksesshme’, e cila nuk është parë kurrë më parë në rajon.

Por ekspertja e korrupsionit, Brahaj nuk është dakord. Kontrollet ishin ‘me qëllime të mira, por të planifikuara keq’. Gjykata e Lartë dhe Gjykata Kushtetuese nuk kishin staf të plotë për vite me radhë dhe de facto nuk ishin në gjendje të vepronin. Një gjyqësor me të meta ka lejuar qeverinë të miratojë ‘ligje të korruptuara’.

Shumë prapa kur bëhet fjalë për lirinë e shtypit

Një fushë që Brukseli po e shqyrton nga afër për ecurinë e procesit të anëtarësimit në BE, dhe që shqetëson ambasadoren e BE-së, Hohmann, është liria e shtypit në vend: “Kuptimi i shtypit si korrigjues ka nevojë për zhvillim në Shqipëri”. Vendi renditet nga Reporterët pa Kufij i 103-ti nga 180 vende.

Mediat transmetuese janë kryesisht në duart e disa sipërmarrësve të pasur me lidhje politike. Kryeministri Rama bëri bujë së fundmi pasi kërcënoi gazetarët me ‘riedukim’ pas pyetjeve kritike dhe i përjashtoi nga konferencat për shtyp. “Ne presim që të gjithë politikanët t’i trajtojnë gazetarët me respekt,” thotë Hohmann.

Vendi kandidat ka ende shumë për të bërë përpara se Shqipëria të anëtarësohet në aleancën evropiane. Për Sokol Dedjan, kreun e çështjeve politike në Ministrinë e Jashtme, përpjekje nuk kërkohen vetëm nga Tirana. “Në funksion të luftës në Evropë dhe dhënies së statutit kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë, BE-ja tani duhet të tregojë më shumë besueshmëri se premtimet e bëra për vendet kandidate se zgjerimi i BE-së është proces serioz”.

Me fjalë të tjera, BE-ja duhet t’i dëshmojë Rusisë se uniteti i vendeve evropiane shkon përtej terminologjisë, edhe në shenjë frenimi. Sipas tij, vendet e Ballkanit Perëndimor kanë prioritet për t’u bashkuar me aleancën sepse janë ‘më të avancuara në përgatitje’.

Nga ana tjetër, ambasadorja e BE-së, Hohmann thekson se lufta në Ukrainë nuk sjell si pasojë zgjerimin automatik të BE-së. “Çdo vend do të vazhdojë të konsiderohet individualisht. Argumenti gjeostrategjik nuk duhet të fshehë faktin se vendet natyrisht duhet të plotësojnë edhe kërkesat e tyre për të hyrë në BE”. Sipas Hohmann, Tirana tani duhet të provojë se besimi i vendeve anëtare është i justifikuar. “Shqipëria tani po përballet me një maratonë”. lapsi.al

blank

“Gazetarët shqiptarë janë kërcënuar me burgim”, Reporterët pa Kufij ngrenë alarmin: Thirrje prokurorëve të marrin parasysh të drejtën e informimit

Reporterët pa Kufij kanë dalë në një deklaratë ku shprehen se “prokurorët shqiptarë kanë ndaluar mediat të mbulojnë çështje me interes publik, duke përfshirë kërcënimet ndaj institucioneve shtetërore dhe një rast të krimit të organizuar”.

Ata u janë drejtuar me një thirrje prokurorëve dhe gjykatave, që të marrin parasysh të drejtën e informimit.

“Reporterët pa Kufij (RSF) u kërkon autoriteteve të shmangin masat joproporcionale dhe dënon faktin që gazetarët janë kërcënuar me burgim për shkeljen e këtyre ndalimeve”.

Sipas tyre “Siguria e shtetit dhe konfidencialiteti i hetimeve gjyqësore janë arsye legjitime për kufizimin e lirisë së shtypit, por autoritetet duhet të marrin masa proporcionale për të mos frenuar në mënyrë arbitrare këtë të drejtë themelore. Asnjë gazetar nuk duhet të kërcënohet me dënime me burg nëse mbulon tema me interes publik si kërcënimet ndaj institucioneve shtetërore dhe krimi i organizuar në përputhje me etikën mediatike. Ne u bëjmë thirrje prokurorëve dhe gjykatave të Shqipërisë që të marrin parasysh të drejtën e informimit”.BW

blank

DASH: Marrëveshja e Serbisë me Rusinë – e gabuar

VOA

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se SHBA-ja beson që asnjë vend nuk duhet të zgjerojë bashkëpunimin me Rusinë ndërkohë që ajo vazhdon agresionin e saj në Ukrainë.

Të premten ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviç nënshkroi marrëveshjen për “konsultime” të ndërsjella mbi çështjet e politikës së jashtme me ministrin e jashtëm rus Sergey Lavrov. Marrëveshja u nënshkrua ndërsa dy ministrat ndodheshin në Nju Jork për të marrë pjesë në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ku shumica e delegacioneve perëndimore shmangën kryediplomatin rus për shkak të agresionit të Rusisë në Ukrainë.

“Lajmi për këtë marrëveshje të nënshkruar me Rusinë ishte befasues dhe në kundërshtim të plotë me takimet e tjera konstruktive në Nju Jork me zyrtarët serbë. Përafrimi i mëtejshëm me Rusinë është një hap në drejtimin e gabuar dhe në kundërshtim me aspiratat evropiane të deklaruara të Serbisë”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

Të hënën ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill tha se gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Shtetet e Bashkuara zhvilluan “bisedime të frytshme” me delegacionin e Serbisë për çështje globale por edhe çështje tjera dhe më pas morën vesh për marrëveshjen e cila nxiti reagime edhe të politikanëve të Bashkimit Evropian.

Serbia, një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, varet nga Rusia për furnizimet e saj me gaz natyror dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Moskës për shkak të agresionit të saj në Ukrainë.

Kremlini mbështet Beogradin në kundërshtimin e tij të vazhdueshëm ndaj njohjes së pavarësisë së Kosovës, që u shpall në vitin 2008 me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore perëndimore.

“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin fuqishëm synimin e Serbisë për anëtarësim në BE. Rusia qartazi nuk e mbështet anëtarësimin në BE për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe kërkon vetëm të mbjellë ndarje në rajon. E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është plotësisht brenda BE-së dhe zgjerimi i saj promovon paqen, qëndrueshmërinë dhe përparimin afatgjatë në të gjithë rajonin. Serbia duhet të përshpejtojë hapat për të çuar përpara rrugën e saj evropiane, duke përfshirë diversifikimin e burimeve të energjisë për të zvogëluar varësinë e saj energjetike nga nga Rusia dhe përafrimin e politikave të saj të jashtme dhe të sigurisë me BE-në”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

Serbia u përpoq të ulë rëndësinë e marrëveshjes me Rusinë dhe të mërkurën presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se “një dokument burokratik, pa asnjë rëndësi thelbësore…u përdor nga mediat për ta sulmuar Serbinë”.

Deputetë të Parlamentit Evropian thanë se “BE-ja nuk mund të vazhdojë negociatat e anëtarësimit të Serbisë nëse ajo nuk vihet në linjë me sanksionet e BE-së kundër Rusisë”, duke paralajmëruar se ky qëndrim do të jetë pjesë e raportit të radhës mbi zgjerimin e bllokut.

blank

Paralajmërimi i Putinit, vjen përgjigjja e menjëhershme nga Ukraina, Zelensky thërret mbledhje urgjente

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thirrur një takim urgjent zyrtarët e lartë të sigurisë dhe mbrojtjes, tha sot zëdhënësi i tij.

Serhiy Nikiforov njoftoi takimin urgjent në Facebook, pasi Kremlini njoftoi se Presidenti rus Vladimir Putin do të nënshkruante marrëveshje zyrtare të premten duke shpallur katër rajone ukrainase të aneksuara nga Moska pas asaj që Kievi dhe Perëndimi i quajtën referendume të rreme.

“Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka thirrur një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës për nesër. Rendi i ditës dhe detajet e tjera do të shpallen më vonë”, tha Nikiforov.bw

blank

The Guardian: Ukraina bën thirrje që Rusia të shpallet ‘shtet terrorist’

Shefi i Shtabit të presidentit të Ukrainës Volodymir Zelensky bën thirrje që Rusia të shpallet shtet terrorist. Ai thekson se sanksionet duhet të shkojnë edhe më tej, ndërsa grupi ndërkombëtar arrin në përfundimin se veprimet e Rusisë kalojnë pragun e terrorizmit.

Thirrja nga Andriy Yermak, zyrtari i dytë më i fuqishëm i qeverisë ukrainase pas presidentit Volodymyr Zelensky, erdhi pasi Ukraina akuzoi Rusinë për sabotim të tubacioneve Nord Stream, një akuzë që shton pretendimin e saj se Rusia ka treguar të gjitha karakteristikat e një shteti terrorist nën SHBA dhe ligji ndërkombëtar.

Një përcaktim i tillë, i rezistuar deri më tani nga administrata amerikane, do të lejonte vendosjen e sanksioneve dytësore ndaj çdo entiteti ose individi që tregton ose mbështet organet e qeverisë ruse, duke përfshirë bankat shtetërore.

Gjithashtu do të lejojë shtetasit dhe punonjësit e SHBA-së të padisë Rusinë për dëme në para ose kompensim material për lëndime personale ose vdekje të shkaktuara nga terrorizmi i shtetit rus.

Rusët që kërkojnë të hyjnë në SHBA do të përballen me kufizime të shtuara.

Yermak vlerësoi sanksionet ekzistuese, por tha se ndikimi nuk kishte qenë vendimtar, duke shtuar: “Shpesh thuhet se paratë janë si uji: gjithmonë gjen një mënyrë për të rrjedhur. Për ta luftuar këtë, perëndimi duhet të dyfishojë sanksionet ekzistuese.”

blank

 

(BalkanWeb)

blank

UGSHPD proteston ndaj dënimit të gazetares bjelloruse Ksenia Lutskina dhe kërkon lirimin e saj të menjëhershëm

 

Dje, më 28 shtator, një gjykatë bjelloruse dënoi gazetaren Ksenia Lutskina tetë vjet për komplot antikushtetues kundër shtetit. Ish gazetarja e televizionit shtetëror u arrestua më 22 dhjetor 2020 pasi ajo përkrahu protestat e opozitës bjelloruse kundër regjimit të Lukashenkos. Gjyqi i Lutskinas filloi më 1 shtator. Autoritetet bjelloruse e akuzuan gazetaren se kishte “përgatitur, redaktuar, korrigjuar deklarata dhe apele të ndryshme” të Këshillit Koordinues, një organ joqeveritar bjellorus i krijuar në vitin 2020 nga liderja e opozitës Sviatlana Tsikhanouskaya, dhe në këtë mënyrë kontribuoi në “destabilizimi i situatës politike, sociale, ekonomike dhe informative në vend”.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve me qendër në Nju Jork, në një reagim të menjëhershëm, e cilësoi dënimin e gazetares një vendim që tregon pamëshirshmërinë e autoriteteve bjelloruse ndaj atyre që raportuan për shtypjen mbarëkombëtare pas protestave antiqeveritare të vitit 2020 dhe kërkoi që autoritetet bjelloruse ta lirojnë Lutskinën, së bashku me të gjithë anëtarët e tjerë të burgosur të shtypit, dhe të lënë mediat të punojnë lirshëm. Bjellorusia është burgosësja e pestë më e egër në botë e gazetarëve, me të paktën 19 gazetarë pas hekurave.

Situata e gazetares Lutskina bëhet edhe më e rëndë për faktin se vuan nga një tumor në tru dhe gjatë burgosjes gjendja e saj shëndetësore është përkeqësuar.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës (UGSHPD) – (Verband Albanischer Berufsjournalisten der Diaspora – VABD) –  proteston me vendosmëri ndaj terrorit që diktatori Llukashenko ushtron ndaj mediave, gazetarëve dhe ndaj çdo kritiku apo opozitari të regjimit të tij.

Ne iu bashkohemi të gjithë atyre zërave, në Bjellorusi, në Perëndim dhe kudo në botën e lirë që iu japin përkrahje gazetarëve në misionin e tyre të fjalës së lirë dhe iu bën thirrje të gjithë organizmave evropiane e ndërkombëtare për mbrojtjen e gazetarëve të lirisë së mediave që të dënojnë vendimin e regjimit diktatorial të Bjellorusisë ndaj gazetares Ksenia Lutskina dhe të kërkojnë njëzëri lirimin e menjëhershëm të saj, të kolegëve të saj dhe të gjithë opozitarëve që mbahen padrejtësisht në burgjet e diktaturës së Llukashenkos.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës (UGSHPD) kërkon unitet të plotë të të gjithë faktorëve të botës së lirë, në një front të përbashkët, për të mos lejuar nëpërkëmbjen, shtypjen, përndjekjen, padrejtësitë ndaj gazetarëve dhe njerëzve të mediave si misionarë të fjalës së lirë dhe të mendimit të lirë, si vijë ndarëse në mes demokracive të vërteta dhe autokracive e diktaturave, si bastion i kundërshtimit të vendosur ndaj çdo diktature dhe çdo diktatori.

 


Send this to a friend