VOAL

VOAL

Këndi i humorit: Gjatë një ore mësimi, mësuesja, si shumë të tjera në shkollë, hyn në klasë me minifund

January 22, 2018

Komentet

Këndi i humorit: Tani takohet me Tunin i cili po del nga një dyqan me një libër në dorë

Tani takohet me Tunin i cili po del nga një dyqan me një libër në dorë.

Tani: “Përshëndetje Tani, ç’kemi kështu?”

Tuni: “Bleva një libër logjike….”

Tani: “Çfarë është logjika?”

Tuni: “Logjika është… ja, ta them unë… nuk është e lehtë të shpjegohet, është më e lehtë të jepet një shembull. Për shembull… a ke një akuarium në shtëpi?”

Tani. “Po kam…”

Tuni: “Pra, nëse ke një akuarium do të thotë që ju pëlqen peshku, pra të pëlqen deti dhe noti, prandaj edhe shkon në plazhin që është i mbushur me njerëz dhe plot me femra të bukura dhe në plazh shfaqen femrat e bukura. Logjika më thotë që ty të pëlqejnë femrat. Kjo është logjika që e nisëm nga një akuarium dhe duke arsyetuar logjikisht arritëm në përfundimin se ty të pëlqejnë femrat. Kuptove!?”

Tani: “Po, po, më pëlqen shumë. Do ta blej edhe unë librin”.

I thonë njëri-tjetrit lamtumirë, Tani hyn në dyqan, blen librin dhe kur del takon Paskalin.

-“Përshëndetje Paskal!”

– “Përshëndetje Tani. Ç’kemi kështu?”

– “Jo asgjë, bleva një libër logjik”.

Paskali: “Dhe çfarë është logjika?”

Tani (tejet i emocionuar): “Logjika nuk është e lehtë për t’u shpjeguar, por për t’ju bërë të kuptoni do t’ju jap një shembull. Për shembull, a keni një akuarium në shtëpi?”

Paskali: “Jo, nuk e kam!”

Tani: “Oh jo??… epo…, epo… sipas logjikës… ty nuk të pëlqejnë femrat!!!”

Këndi i humorit: Çfarë do të thotë dashuri për fëmijët 4-8 vjeç? Merrni një minutë kohë për ta lexuar këtë:

Çfarë do të thotë dashuri për fëmijët 4-8 vjeç? Merrni një minutë kohë për ta lexuar këtë:

Një grup profesionistësh i bënë këtë pyetje një grupi fëmijësh të moshës 4 deri në 8 vjeç: “Çfarë do të thotë dashuri?” Përgjigjet që morën ishin më të gjera, më të ndjeshme dhe më të thella se sa mund ta imagjinonte dikush!

1-Kur gjyshja ime u sëmur me artrit, ajo nuk mund të përkulej më dhe të lyente thonjtë e këmbëve… Kështu që gjyshi im e bën atë për të gjatë gjithë kohës, edhe kur edhe duart e saj kanë artrit. Kjo është dashuria.’ Rebecca – 8 vjeç

2-Kur dikush të do, mënyra se si ta thotë emrin është ndryshe. Ti vetëm e di se emri yt është i sigurt në gojën e tij. Billy – 4 vjeç

 

3-Dashuria është kur dilni për të ngrënë dhe i jepni dikujt pjesën më të madhe të patateve tuaja pa të detyruar t’i jepni të tyret. Chrissy – 6 vjeç

4-Dashuria është ajo që të bën të buzëqeshësh kur je i lodhur.” Terri – 4 vjeç

5-Dashuria është kur mamaja ime i bën kafe babit dhe pi një gllënjkë para se t’ia japë atij, për t’u siguruar që shija është në rregull.” Danny – 8 vjeç

 

6-Nëse doni të mësoni të doni më mirë, duhet të filloni me dikë që e urreni.” Nikka – 6 vjeç

(ne kemi nevojë për disa milionë Nikka të tjera në këtë planet)

7-Dashuria është kur i thua një djali që të pëlqen këmisha e tij, pastaj ai e vesh atë çdo ditë.” Noelle – 7 vjeçe

8-Dashuria është si një plakë e vogël dhe një plak i vogël që janë ende miq edhe pasi e njohin njëri-tjetrin kaq mirë.” Tommy – 6 vjeç

9-Gjatë recitalit tim në piano isha në skenë dhe u tremba. Shikova të gjithë njerëzit që më shikonin dhe pashë babain tim duke bërë me dorë dhe duke buzëqeshur.

Ai ishte i vetmi që e bëri këtë. Nuk kisha më frikë. Cindy – 8 vjeçe

10 -Nëna ime më do më shumë se kushdo. Nuk sheh njeri tjetër që më puth për të fjetur natën. Clare – 6 vjeçe

11-Dashuria është kur nëna i jep babait copën më të mirë të pulës.” Elaine – 5 vjeçe

12-Dashuria është kur nëna e sheh babin me sfilitur nga puna dhe të djersitur e përsëri thotë se ai është më i bukur se Robert Redford. Chris – 7 vjeç

13-Dashuria është kur këlyshi yt të lëpin fytyrën edhe pasi e ke lënë vetëm gjithë ditën.” Mary Ann – 4 vjeçe

 

14-Kur dashuron dikë, qerpikët e tu ngrihen e bien dhe prej teje dalin yje të vegjël”. (çfarë imazhi!) Karen – 7 vjeçe

 

15-Nuk duhet të thuash ‘të dua’ nëse këtë nuk e mendon vërtet. Por nëse e ke me gjithë mend, duhet ta thuash shpesh. Sepse njerëzit harrojnë. Xhesika – 8 vjeçe

Dhe e fundit: fituesi ishte një djalë katër vjeçar, fqinji i të cilit ishte një zotëri i moshuar që kishte humbur së fundmi gruan e tij. Pasi pa burrin duke qarë, djali i vogël hyri në oborrin e zotërisë së vjetër, u ngjit në prehrin e tij dhe u ul atje. Kur nëna e tij e pyeti se çfarë i kishte thënë fqinjit, djali tha: “Asgjë, thjesht e ndihmova të qante”.

(Kjo na bën të qajmë!)

Këndi i humorit: Kuptimi i fjalës: “kompromis”

Ajo: – “Kompromisi” është: – Ti dëshiron të shkosh në mal për pushime e unë dëshiroj të shkoj në det.

… Le të shkojmë në plazh. Por ti mund mund t’i marrësh me vete skitë e tua!

Këndi i humorit: Një herë Ajnshtajni po udhëtonte me tren nga Princetoni

Një herë Ajnshtajni po udhëtonte me tren nga Princetoni, kur një konduktor kaloi përgjatë korridorit, duke vulosur biletat e të gjithë pasagjerëve. Kur arriti te Ajnshtajni, shkencëtari kërkoi biletën në xhepin e jelekut të tij, por nuk e gjeti; nuk ishte as në xhepat e pantallonave; kështu që kërkoi në çantë, por nuk e gjeti.

Shoferi tha: “Dr. Einstein, unë e di se kush jeni. Jam i sigurt që e keni blerë biletën. mos u shqetëso”. Ajnshtajni tundi kokën në shenjë falënderimi.

Dhe konduktori vazhdoi të vuloste biletat përgjatë korridorit. Në momentin që do të shkonte në vagonin tjetër, ai u kthye për të parë fizikanin e madh që shikonte poshtë sediljes së tij për biletën.

Konduktori u kthye dhe tha: “Doktor Ajnshtajn, doktor Ajnshtajn, mos u shqetëso, unë e di kush jeni. Nuk është problem. Një biletë nuk është e nevojshme. Jam i sigurt që e keni blerë”.

Ajnshtajni e shikoi dhe tha: “Djalosh, edhe unë e di se kush jam. Ajo që nuk e di është se ku po shkoj. Kjo është arsyeja pse unë jam duke kërkuar për biletën time!!!”

Këndi i humorit: Ai në telefon me gruan

Ai në telefon me gruan, ndërsa sekretarja i qëndron me gjoksin të mbështetur mbi supe:

-E dashur do të vonohem sot! Unë jam i zhytur në punë deri në veshë!!!..

Këndi i humorit: Babai më thoshte

Babai më thoshte:

Për të kuptuar se kush është një mik i mirë, organizo një festë, bëj një festë të bukur, merr birra dhe verëra të mira, mbi trembëdhjetë llojesh, merr ushqim të mirë dhe sigurohu që muzika në sfond të jetë e këndshme, që mund t’i kënaqë të gjithë, të jetë me zë të lartë, por jo shumë, bisedat tuaja le te mos mbulohen nga muzika, fto miq, më thoshte, fto shume, fto të gjithë të njohurit, dhe pastaj, sapo të mbarojë festa, le të marrë secili rrugën që preferon, mos detyro njeri të rrijë, festat e kanë origjinën e tyre më të vjeter se ne, ata e dine se kur duhet te mbarojne, ti përshëndeti dhe uroju te gjitheve naten e mire dhe vezhgoji me kujdes se kush me vullnetin e tij te lire qendron per të ndihmuar, kush do të të ndihmoje te lash enet, kush do te ndihmojë ti rregullosh dhe rregullosh gjerat, keta do jene miqtë e tu te mire, ata qe nuk do te jene prane kur muzika dhe vera te gezoje me hënat e tua te mira, jane ata qe do te mbeten edhe kur jeta jote duhet të ofrojë vetëm thërrime dhe çrregullime dhe në fund të çdo gjëje, më thoshte babai, mbaje mend, në fund të çdo feste të bukur në fund të çdo momenti epik të çdo suksesi të madh dhe çdo sipërmarrjeje të suksesshme, do të shohësh që atje do të mbeten gjithmonë shumë pak njerëz pranë teje, por mbaje mend, gjithmonë ata shumë pak, ata vlejnë gjithçka.

Këndi i humorit: Shtatë këshilla për t’u ndjerë sa më mirë

Shtatë këshilla për t’u ndjerë sa më mirë:
1-Bëni paqe me të kaluarën tuaj që të mos ju shkatërrojë të tashmen.
2-Ajo që të tjerët mendojnë për ju nuk ju shqetëson.
3-Koha shëron pothuajse çdo gjë, jepini kohë.
4-Askush nuk është arsyeja e lumturisë suaj përveç vetes suaj.
5-Mos e krahasoni jetën tuaj me atë të të tjerëve, nuk e keni idenë se si është rrugëtimi i tyre.
6-Ndaloni së menduari shumë, është më mirë të mos i dini të gjitha përgjigjet.
7-Buzëqeshni, nuk i keni ju të gjitha hallet e botës.

Këndi i humorit: “Babi, më premto se nuk do të zemërohesh nëse të them diçka?”

“Babi, më premto se nuk do të zemërohesh nëse të them diçka?”
“Çfarë?”.
“Jo, së pari duhet të premtosh.”
“Mirë, nuk do të zemërohem, të premtoj.”
“Sot kam qarë para gjithë klasës.”
“Dhe pse?”.
“Sepse mësuesja më tha që nuk i bëra mirë detyrat e shtëpisë dhe më bëri të qaj”.
“Dhe a mendon se duhet të qash për këtë?”.
“Miqtë e mi thonë se të qash është marrëzi, se vetëm fëmijët e dobët qajnë.”
“Por a e dije që i keq bërë keq detyrat e shtëpisë?”.
“Jo, mendova se i kisha bërë mirë. Dje i bëra me mamin”.
“Atëherë më dëgjoni me kujdes. Janë dy gjëra që do të them që do të duhet t’i mbash mend përgjithmonë. Më premto se nuk do t’i harrosh.”
“Mirë, babi, të premtoj.”
“Gjëja e parë: o Zot, jam krenar për ty. Të dish se di të qash është një bekim. Lotët nuk janë gjë e keqe, janë një gjë e mrekullueshme. Më beso, të qash nuk është aspak marrëzi. Nëse qan do të thotë se po ndjen emocione, se je gjallë, se nuk je një kukull prej druri pa asnjë ndjenjë. Dhe vë bast që edhe miqtë tuaj do të kenë qarë shumë herë, edhe nëse duan që ju të besoni ndryshe. Pra qaj sa herë të duash, të gjithë qajnë dhe mos ki turp nga lotët e tu, ata janë pjesë e jotja. Dije se shpesh janë lotët që të bëjnë të ndihesh më mirë kur je i sëmurë, kur dhemb këtu, pikërisht në zemrën tënde.”
“Dhe gjëja e dytë?”
“Të bësh gabime është normale. Bërja e disa gjërave gabim është normale. A e dini se edhe unë dhe mami kemi bërë gabime shumë herë? Ti mëson nga gabimet, nuk do të mësosh kurrë asgjë duke i bërë gjithmonë gjërat siç duhet. Gjithmonë ndjehu e lirë të bësh gabime. Kështu që unë nuk do të zemërohem sepse ti dhe mami i ke bërë gabim detyrat e shtëpisë dhe nuk do të zemërohem sepse ti ke qarë, në fakt jam i lumtur për këtë. I dua fëmijët që ende mund të qajnë dhe që nuk kanë frikë të bëjnë gabime”. ❤

Këndi i humorit: Një zonjë e moshuar dhe e varfër myzeqare fiton shumë para në llotari

Një zonjë e moshuar dhe e varfër myzeqare fiton shumë para në llotari. Ajo kurrë nuk ka udhëtuar dhe as nuk ka lënë kasollen e saj, vendos ta trajtojë veten me një festë në dhomën më të madhe, në hotelin më të bukur në Sarandë.

Sapo hyri në hotel ajo kërkoi një dhomë të madhe, shumë të madhe, në fakt më të madhen në hotel. Menaxheri thërret shërbyesin dhe i thotë të shoqërojë zonjën në suitën në katin e tretë.

Shërbyesi merr valixhen, por zonja nuk e ndjek dhe vazhdon të thotë “E dua më të madhe, e dua shumë më të madhe” dhe shërbyesi vazhdon të përgjigjet “ok, mirë, më të madhen, tani le të shkojmë”.

Është e kotë çdo fjalë, zonja e moshuar këmbëngul “E dua më të madhe, e dua shumë më të madhe!!”

Pas një gjysmë ore të mirë vajtje-ardhje, shërbyesi, duke humbur durimin, i thotë: “Zonjë e nderuar, kjo nuk është dhoma, është ashensori!!!”

Këndi i humorit: Katër barceleta me policë

1.
– Pse buzëqeshin policët gjatë stuhive?
– Sepse ata besojnë se vetëtimat janë blicet e fotografëve!
2
– Pse policët vendosin një gotë të mbushur me ujë dhe një bosh në komodinën kur shkojnë në shtrat?
– Sepse nëse kanë etje pinë, nëse nuk kanë etje nuk pinë…
3
Një polic i shqetësuar takohet me kolegun e tij i cili e pyet:

-“Pse je kaq i shqetësuar?”.

– “Nesër kam një analizë gjaku dhe nuk kam studiuar asgjë!”
4
Një polic shkon te kolegu i tij gjatë një pushimi:
– “Mark, do një kafe?”
-“Jo, jam alergjik”
-“Ah më fal. Alergjik, do një kafe?”

Këndi i humorit: Çdo ditë, një fshatar sillte ujë nga burimi në fshat në dy shtamba të mëdha

Çdo ditë, një fshatar sillte ujë nga burimi në fshat në dy shtamba të mëdha.
Njëra nga shtambat, e vjetër dhe plot të çara, rridhte ujë gjatë udhëtimit.
Tjetra, e re dhe e përkryer, ruante të gjithë ujin, pa humbur asnjë pikë.
Shtamba e vjetër dhe e plasaritur ndihej e poshtëruar dhe e padobishme, aq më tepër që shtamba e re nuk e humbi kurrë rastin për të vënë në dukje përkryerjen e saj: “Nuk humbas as një pikë ujë!”.
Një mëngjes, shtamba e vjetër i rrëfeu pronarit të tij: “E di, unë jam e vetëdijshme për kufizimet e mia. Ju humbni kohë, përpjekje dhe para për shkakun tim. Kur arrijmë në fshat jam gjysmë bosh. Më fal dobësitë dhe plagët e mia”.
Të nesërmen, gjatë udhëtimit, mjeshtri iu drejtua shtambës së plasaritur dhe i tha: “Shiko buzën e rrugës!”
“Është e bukur, plot lule.”
“Vetëm falë jush,” tha mjeshtri. “Ti je ajo që ujit çdo ditë buzë rrugës. Bleva një pako me fara lulesh dhe i mbolla përgjatë rrugës dhe pa e ditur dhe pa dashur, ju i ujisni çdo ditë…
Shtamba e vjetër nuk i tha askujt, por atë ditë ajo ndjeu veten duke vdekur nga gëzimi.
Të gjithë jemi plot me plagë dhe dobësira, por nëse duam, mund të bëjmë mrekulli me papërkryerjet tona.

Këndi i humorit: Sot në mëngjes Loni mori një telefonatë nga një grua e dëshpëruar

Sot në mëngjes Loni mori një telefonatë nga një grua e dëshpëruar. Ajo i thotë se kishte një fëmijë me Lonin dhe se ai duhet të marrë përgjegjësitë e tij si prind e të krijojë familje me të.

Loni i dërgon mallkime në telefon dhe i thotë se po ta ketë hallin tek paratë, ai mund t’i dërgojë para sa të dojë… ai i thotë se do t’i kërkojë a saj një test ADN-je.

 

Menjëherë më pas ajo ia dërgoi Lonit foton me foshnjën në krahë……. Loni mendon: “Epo mirë, unë nuk jam gomar: E çfarë faji ka fëmija? Unë duhet të marr përgjegjësitë e mia dhe t’i jap nënës atë që meriton dhe pastaj… fëmija është identik me mua!!”


Send this to a friend