VOAL

VOAL

Karakteret e grave të forta dominojnë emërimet për Oscar

February 18, 2018
blank

Komentet

blank

Shitet në ankand për 240 000 euro avioni i Elvis Presleyt

Avioni i Elvis Presley u shit në ankand për 240 000 euro. Mjeti fluturues Lockheed 1329 Jetstar, i prodhuar në vitin 1962, ka qëndruar në një varrezë avionësh në Roswell, New Mexico, për rreth 40 vite. Aeroplani është një nga tri mjetet fluturuese në pronësi të mbretit të Rock and Roll-it. Presley e bleu atë për 840 000 dollarë në vitin 1976, një vit përpara së të ndërronte jetë.

Aeroplani u nxor fillimisht në ankand në vitin 2017 për 430 000 dollarë dhe nuk dihet se përse përfundoi sërish në varrezën e aeroplanëve. Riparimi i pjesëve të avionit mund të jetë i kushtueshëm, por kasetofoni i tij origjinal, kabina e drurit dhe arredimi i viteve 1970 janë ruajtur. Katër motorët e avionit dhe shumica e pajisjeve në kabinë janë çmontuar prej vitesh, kështu që ky avion nuk mund të fluturojë më.

Kujtojmë, gjithashtu se shtëpia e fëmijërisë së Elvis Presley-t në Tupelo, Mississippi e cila u la e braktisur dhe në një moment pritej të shkatërrohej ka dalë në ankand. Sipas ‘The Post”, kjo është shtëpia e vetme e fëmijërisë së Mbretit të Rock and Roll-it që ka dalë ndonjëherë në treg. Çmimi fillestar i ankandit do të vendoset nga 30,000 deri në 50,000 dollarë. Fatkeqësisht ka ndërruar jetë në moshën 54-vjeçare këngëtarja Lisa Marie Presley, vajza e vetme e legjendës Elvis Presley. E ndjera ka humbur jetën nga një sulm ataku.bw

blank

Critics Choice Awards 2023: Kush janë fituesit

Ishte një natë plot yje në Los Anxhelos, pavarësisht nga reshjet e përsëritura të shiut të dielën, ndërsa sezoni i çmimeve vazhdoi.

Ngjarja, e organizuar nga Chelsea Handler, pa të famshëm të dilnin me shumicë edhe pse disave si Colin Farrell dhe Jamie Lee Curtis duhej të qëndronin në shtëpi pasi u infektuan me Covid-19.

Michelle Pfeiffer doli në skenë për të nderuar Jeff Bridges me Çmimin e Arritjes së Jetës dhe Kate Hudson i dha çmimin SeeHer Janelle Monáe.

“Everything Everywhere All at Once” mori çmimin më të mirë të filmit, ndërsa “Abbott Elementary” dhe “Better Call Saul” fituan respektivisht serialet televizive më të mira komedike dhe drame.

Shihni më poshtë listën e plotë të fituesve, të shënuar me shkronja të zeza:

FILM, Best picture

“Avatar: The Way of Water”

“Babylon”

“The Banshees of Inisherin”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once” *Fitues

“The Fabelmans”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery”

“RRR”

“Tár”

“Top Gun: Maverick”

“Women Talking”

Best actor

Austin Butler, “Elvis”

Tom Cruise, “Top Gun: Maverick”

Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”

Brendan Fraser, “The Whale” *Fitues

Paul Mescal, “Aftersun”

Bill Nighy, “Living”

Best actress

Cate Blanchett, “Tár” *Fituese

Viola Davis, “The Woman King”

Danielle Deadwyler, “Till”

Margot Robbie, “Babylon”

Michelle Williams, “The Fabelmans”

Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”

Best supporting actor

Paul Dano, “The Fabelmans”

Brendan Gleeson, “The Banshees of Inisherin”

Judd Hirsch, “The Fabelmans”

Barry Keoghan, “The Banshees of Inisherin”

Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once” *Fitues

Brian Tyree Henry, “Causeway”

Best supporting actress

Angela Bassett, “Black Panther: Wakanda Forever” *Fitues

Jessie Buckley, “Women Talking”

Kerry Condon, “The Banshees of Inisherin”

Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All at Once”

Stephanie Hsu, “Everything Everywhere All at Once”

Janelle Monáe, “Glass Onion: A Knives Out Mystery”

Best young actor/actress

Frankie Corio, “Aftersun”

Jalyn Hall, “Till”

Gabriel LaBelle, “The Fabelmans” *Fitues

Bella Ramsey, “Catherine Called Birdy”

Banks Repeta, “Armageddon Time”

Sadie Sink, “The Whale”

Best acting ensemble

“The Banshees of Inisherin”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Fabelmans”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery” *Fitues

“The Woman King”

“Women Talking”

Best director

James Cameron, “Avatar: The Way of Water”

Damien Chazelle, “Babylon”

Todd Field, “Tár”

Baz Luhrmann, “Elvis”

Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once” *Fitues

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Sarah Polley, “Women Talking”

Gina Prince-Bythewood, “The Woman King”

S. S. Rajamouli, “RRR”

Steven Spielberg, “The Fabelmans”

Best original screenplay

Todd Field, “Tár”

Daniel Kwan, Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once” *Fitues

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Steven Spielberg, Tony Kushner, “The Fabelmans”

Charlotte Wells, “Aftersun”

Best adapted screenplay

Samuel D. Hunter, “The Whale”

Kazuo Ishiguro, “Living”

Rian Johnson, “Glass Onion: A Knives Out Mystery”

Rebecca Lenkiewicz, “She Said”

Sarah Polley, “Women Talking” *Fituese

Best cinematography

Russell Carpenter, “Avatar: The Way of Water”

Roger Deakins, “Empire of Light”

Florian Hoffmeister, “Tár”

Janusz Kaminski, “The Fabelmans”

Claudio Miranda, “Top Gun: Maverick” *Fitues

Linus Sandgren, “Babylon”

Best production design

Hannah Beachler, Lisa K. Sessions, “Black Panther: Wakanda Forever”

Rick Carter, Karen O’Hara, “The Fabelmans”

Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole, “Avatar: The Way of Water”

Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim, “Everything Everywhere All at Once”

Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn, “Elvis”

Florencia Martin and Anthony Carlino, “Babylon” *Fitues

Best editing

Tom Cross, “Babylon”

Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron, “Avatar: The Way of Water”

Paul Rogers, “Everything Everywhere All at Once” *Fitues

Matt Villa, Jonathan Redmond, “Elvis”

Monika Willi, “Tár”

Best costume design

Ruth E. Carter, “Black Panther: Wakanda Forever” *Fitues

Jenny Eagan, “Glass Onion: A Knives Out Mystery”

Shirley Kurata, “Everything Everywhere All at Once”

Catherine Martin, “Elvis”

Gersha Phillips, “The Woman King”

Mary Zophres, “Babylon”

Best hair and makeup

“Babylon”

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Elvis” *Fitues

“Everything Everywhere All at Once”

“The Whale”

Best visual effects

“Avatar: The Way of Water” *Fitues

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Everything Everywhere All at Once”

“RRR”

“Top Gun: Maverick”

Best comedy

“The Banshees of Inisherin”

“Bros”

“Everything Everywhere All at Once”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery” *Fitues

“Triangle of Sadness”

“The Unbearable Weight of Massive Talent”

Best animated feature

“Guillermo del Toro’s Pinocchio” *Fitues

“Marcel the Shell with Shoes On”

“Puss in Boots: The Last Wish”

“Turning Red”

“Wendell & Wild”

Best foreign language film

“All Quiet on the Western Front”

“Argentina, 1985”

“Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths”

“Close”

“Decision to Leave”

“RRR” *Fitues

Best song

“Carolina,” Taylor Swift (“Where the Crawdads Sing”)

“Ciao Papa,” Guillermo del Toro & Roeban Katz (“Guillermo del Toro’s Pinocchio”)

“Hold My Hand,” Lady Gaga and Bloodpop (“Top Gun: Maverick”)

“Lift Me Up,” Tems, Ludwig Göransson, Rihanna and Ryan Coogler (“Black Panther: Wakanda Forever”)

“Naatu Naatu,” Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj (“RRR”) *Fitues

“New Body Rhumba,” Pat Mahoney, James Murphy, Nancy Whang (“White Noise”)

Best score

Alexandre Desplat, “Guillermo del Toro’s Pinocchio”

Michael Giacchino, “The Batman”

Hildur Guðnadóttir, “Tár” *Fitues

Hildur Guðnadóttir, “Women Talking”

Justin Hurwitz, “Babylon”

John Williams, “The Fabelmans”

©LAPSI.AL

blank

Edicioni i 80 i ceremonisë së ndarjes së çmimeve “Golden Globes 2023”, ja lista e fituesve

Edicioni i 80 i ceremonisë së ndarjes së çmimeve “Golden Globes 2023” u transmetua të martën në NBC dhe u mbajt në ‘The Beverly Hilton’ në Kaliforni.

Zbuloni më poshtë listën e plotë me fituesit e “Golden Globes 2023”…

Filmi më i mirë në zhanrin dramë
“The Fabelmans”

Filmi më i mirë muzikal apo komedi
“Banshees of Inisherin”

Drama më e mirë televizive
“House of the Dragon” (HBO Max)

Seriali më i mirë televiziv – muzikal apo komedi
“Abbott Elementary” (ABC)

Seriali i limituar më i mirë televiziv
“The White Lotus” (HBO Max)

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial dramatik
Kevin Costner, “Yellowstone”

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial dramatik
Zendaya, “Euphoria”

Regjisori më i mirë
Steven Spielberg, “The Fabelmans”

Performanca më e mirë nga një aktore në një film
Cate Blanchett, “Tar”

Performanca më e mirë nga një aktor në një film
Austin Butler, “Elvis”

Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor
Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once”

Performanca më e mirë nga një aktore në një rol dytësor
Jennifer Coolidge, “The White Lotus”

Kënga më e mirë origjinale
Naatu Naatu, RRR

Çmimi ‘Cecil B.DeMill’
Eddie Murphy

Çmimi ‘Carol Burnett’
Ryan Murphy

blank

“Romeo dhe Zhuliet” të Franco Zeffirelli, po padisin për skenën nudo që filmuan kur ishin të mitur

Yjet e filmit të Franco Zeffirelli të vitit 1968, “Romeo and Zhuliet”, po padisin për skenën nudo që filmuan kur ishin vetëm 15 dhe 16 vjeç.

Olivia Hussey, 71 vjeç dhe Leonard Whiting, 72 vjeç, ngritën një padi të premten në Gjykatën e Lartë të Santa Monica në Kaliforni duke akuzuar Paramount Pictures për ngacmim seksual, mashtrim, abuzim seksual dhe shkaktim të qëllimshëm të shqetësimit emocional.

Hussey dhe Whiting, të dy britanikë, thonë se Zeffirelli fillimisht u tha atyre se nuk do të kishte asnjë lakuriqësi në film.

Megjithatë, në ditën e fundit të xhirimeve, ata pretendojnë se ai tha se filmi ‘do të dështonte’ nëse ata nuk shfaqnin një skenë nudo.

“Ajo që u tha dhe ajo që ndodhi ishin dy gjëra të ndryshme”, tha Tony Marinozzi, një menaxher biznesi për aktorët, në një deklaratë.

“Ata i besuan Frankos. Në moshën 16-vjeçare, si aktorë, ata morën drejtimin e tij që ai të mos shkelte besimin që kishin. Franko ishte shoku i tyre dhe sinqerisht, në moshën 16-vjeçare, çfarë bëjnë ata?” shtoi Marinozzi në një deklaratë për median.

Padia pretendon se dyshja u filmuan nudo pa dijeninë e tyre dhe tani ata po kërkojnë dëmshpërblim ‘që besohet të jetë mbi 500 milionë dollarë’.

Padia pretendon se Zeffirelli u tregoi aktorëve se ku do të vendosej kamera, por nuk do të filmohej apo publikohej asnjë skenë nudo.

Hussey dhe Whiting menduan se “ata nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të vepronin nudo siç kërkohej në ditën e fundit të xhirimeve”.

Filmi u publikua në vitin 1968 duke u vlerësuar nga kritikët dhe i dha Zeffirelli një nominim për çmimin Oscar për regjisorin më të mirë.

Ai vdiq në vitin 2019 në moshën 96-vjeçare.

Në një deklaratë për Variety, Solomon Gresen, avokati i çiftit tha se aktorët “ishin fëmijë shumë të vegjël naivë në vitet ’60, të cilët nuk e kuptonin se çfarë do t’i godiste”.

Dyshja thanë se skena u shkaktoi atyre dhimbje afatgjatë financiare, fizike dhe emocionale.

Sipas ankesës, filmi i kushtoi Hussey-t dhe Whiting-ut “një jetë humbje të të ardhurave dhe përfitime të tjera punësimi dhe mundësi pune”.

“Papritur ata u bënë të famshëm në një nivel që nuk e prisnin kurrë, dhe përveç kësaj ata u dhunuan në një mënyrë me të cilën nuk dinin si të vepronin”, tha Gresen.

Dëmi prej 500 milionë dollarësh që dyshja kërkon përputhet me shumën që filmi ka bërë që nga publikimi i tij në 1968.gsh

blank

James Cameron tregon eksperimentin para filmit: Jack i Titanic duhej të vdiste

Personazhi i Leonardo DiCaprios në Titanic nuk mund t’i mbijetonte skenës së famshme të “derës lundruese” me Kate Winslet, ka theksuar regjisori James Cameron – një çerek shekulli pas debutimit të filmit të tij të suksesshëm.

Kanadezi pretendon se ka vërtetuar shkencërisht se vdekja e personazhit të DiCaprios, Jack, ishte e pashmangshme, duke zgjidhur një pyetje që ka preokupuar prej kohësh fansat e romancës katastrofë të vitit 1997.

blank

Në fund të filmit, personazhi i Winslet, Rose, mbijeton duke u shtrirë në një derë lundruese ndërsa Jack ngrin për vdekje në ujë.

 

Cameron, në një intervistë për gazetën Toronto Sun, tha: “Ne kemi bërë që atëherë një analizë të plotë mjeko-ligjore me një ekspert të hipotermisë që riprodhoi trapin nga filmi.

“Ne morëm dy persona që kishin të njëjtën masë trupore si Kate dhe Leo dhe vendosëm sensorë mbi to dhe brenda tyre dhe i vendosëm në ujë me akull dhe testuam për të parë nëse ata mund të kishin mbijetuar përmes një sërë metodash. Dhe përgjigja ishte se nuk kishte asnjë mënyrë që ata të dy të kishin mbijetuar. Vetëm një mund të mbijetonte.”

blank

Cameron, 68 vjeç, shtoi: “Ndoshta – ndoshta – pas 25 vitesh, nuk do të më duhet të merrem më me këtë”.

 

Rezultatet e studimit të tij do të shfaqen në kanalin National Geographic kur Titanic të rikthehet në shkurt. Sipas Cameron, Jack “duhej të vdiste” për qëllime narrative. “Është si Romeo dhe Zhuljeta”, tha ai. “Është një film për dashurinë, sakrificën dhe vdekshmërinë. Dashuria matet me sakrificën”.

 

Në vitin 2012, emisioni televiziv MythBusters u përpoq të zgjidhte atë që është përshkruar si “polemika më e madhe e filmit ndonjëherë”, duke përfunduar: “Vdekja e Xhekut ishte e panevojshme”.

 

Cameron e ka hedhur poshtë më parë këtë teori si “plot mut”, ndërsa DiCaprio gjithmonë ka refuzuar t’u përgjigjet pyetjeve në lidhje me skenën. Miku i tij dhe shoku i tij aktor Brad Pitt ka folur publikisht me DiCaprion për skenën, duke deklaruar në një fjalim për çmimet: “Unë do ta kisha ndarë trapin”.

 

“Titanic” ishte filmi me fitimin më të madh të të gjitha kohërave derisa u tejkalua nga filmi epik i Cameron-it, i mbushur me efekte, “Avatar” i vitit 2009.bw

blank

Aktori amerikan: Gjyshja ime ishte shqiptare, ajo fliste gegërisht

Komediani dhe aktori i njohur amerikan, Danny DeVito, ka dhënë së fundmi një intervistë përmes së cilës ka treguar për origjinën shqiptare të paraardhësve të tij.

Ylli i Hollywoodit zbuloi se gjyshja e tij ishte kalabreze dhe fliste dialektin gegë.

Kjo pjesë u shpërnda në Twitter nga ish-ministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi.

blank

“Gjyshja ime ishte nga Kalabria, në fund të çizmes (i referohet formës së hartës së Italisë) dhe atje është Shqipëria. Ajo fliste… një gjuhë, një dialekt që quhet gegë”, u shpreh aktori.

Ai tutje ka sqaruar se ky dialekt është e folura në veri të Shqipërisë.

“Disa njerëz mund ta dinë se çfarë është. Është një gjuhë hibride”, thotë Danny DeVito.

blank

Danny DeVito (Foto: YouTube) Reklama

Dialekti gegë është njëri nga dy dialektet e gjuhës shqipe që flitet nga shqiptarët në veri të Shqipërisë, Kosovë, në Maqedoni si dhe në Mal të Zi.

Danny është i njohur për paraqitjet në filmat si: “Matilda”, “Batman Returns”, “Ruthless People”, “Romancing the Stone” etj. /Telegrafi

blank

LISTA: Shpallen nominimet për çmimet Golden Globe 2023

Golden Globe 2023 ka shpallur nominimet me filmat dhe shfaqjet më të mira televizive, në 80-vjetorin e krijimit.

Filmat dhe shfaqjet më të mira televizive të vitit të kaluar do të nderohen në një ceremoni në Beverly Hills, Los Anxheles, më 10 janar 2023.

Filmi më i mirë – dramë

”Avatar: The Way of Water”
”Elvis”
”The Fablemans”
”Tár”
”Top Gun: Maverick”

Filmi më i mirë – muzikor ose komedi

”Babylon”
”The Banshees of Inisherin”
”Everything Everywhere All at Once”
”Glass Onion: A Knives Out Mystery”
”Triangle of Sadness”
Aktorja më e mirë në një film – dramë

Cate Blanchett – ”Tár”
Olivia Colman – ”Empire of Light”
Viola Davis – ”The Woman King”
Ana de Armas – ”Blonde”
Michelle Williams – ”The Fablemans”

Aktori më i mirë në një film – dramë

Austin Butler -” Elvis”
Brendan Fraser – ”The Whale”
Hugh Jackman – ”The Son”
Bill Nighy – ”Living”
Jeremy Pope – ”The Inspection”

Aktorja më e mirë në një film – muzikal ose komedi

Lesley Manville – ”Mrs Harris Goes to Paris”
Margot Robbie – ”Babylon”
Anya Taylor-Joy – ”The Menu”
Emma Thompson – ”Good Luck To You, Leo Grande”
Michelle Yeoh – ”Everything Everywhere All At Once”

Aktori më i mirë në një film – muzikal ose komedi

Diego Calva – ”Babylon”
Daniel Craig – ”Glass Onion: A Knives Out Mystery”
Adam Driver – ”White Noise”
Colin Farrell – ”The Banshees of Inisherin”
Ralph Fiennes – ”The Menu”

Aktorja më e mirë dytësore në çdo film

Angela Bassett – ”Black Panther: Wakanda Forever”
Kerry Condon – ”The Banshees of Inisherin”
Jamie Lee Curtis – ”Everything Everywhere All At Once”
Dolly de Leon – ”Triangle of Sadness”
Carey Mulligan – ”She Said”

Aktori më i mirë dytësor në çdo film

Brendan Gleeson – ”The Banshees of Inisherin”
Barry Keoghan – ”The Banshees of Inisherin”
Brad Pitt – ”Babylon”
Ke Huy Quan – ”Everything Everywhere All At Once”
Eddie Redmayne – ”The Good Nurse”

Regjisori më i mirë

James Cameron – ”Avatar: The Way of Water”
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – ”Everything Everywhere All At Once”
Baz Luhrmann – ”Elvis”
Martin McDonagh – ”The Banshees of Inisherin”
Steven Spielberg – ”The Fabelmans”

Skenari më i mirë

Todd Field – ”Tár”
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – ”Everything Everywhere All At Once”
Martin McDonagh – ”The Banshees of Inisherin”
Sarah Polley – ”Women Talking”
Steven Spielberg, Tony Kushner – ”The Fabelmans”

Seriali më i mirë televiziv – dramë

”Better Call Saul”
”The Crown”
”House of the Dragon”
”Ozark”
”Severance”

Aktorja më e mirë në një serial dramatik

Emma D’Arcy – ”House of the Dragon”
Laura Linney – ”Ozark”
Imelda Staunton – ”The Crown”
Hilary Swank – ”Alaska Daily”
Zendaya – ”Euphoria”

Aktori më i mirë në një serial dramatik

Jeff Bridges – ”The Old Man”
Kevin Costner – ”Yellowstone”
Diego Luna – ”Andor”
Bob Odenkirk – ”Better Call Saul”
Adam Scott – ”Severance”.

./ dita

blank

Gjendet i pajetë në Paris aktori i famshëm, kishte shkuar me pushime! Zbulohet shkaku

Aktori hollivudian, Andrew Prine është gjetur i vdekur në hotelin ku po qëndronte në Paris.

Trupi i tij i pajetë u gjet nga gruaja e tij. Aktori ndërroi jetë për shkaqe natyrale në moshën 86-vjeçare.

Gruaja e tij, Heather Lowe konfirmoi lajmin për mediat e huaja duke thënë: “Ai ishte princi më i ëmbël”.

Ai njihej më së shumti për rolet në filmat si “Chisum”, “Wide Country” dhe “The Town That Dreaded Sundown”.

Në fillim të karrierës së tij, aktori performoi në Broadway në “Look Homeward Angel”. Prine u bë i famshëm në vitet 1960 pasi siguroi rolin e tij në Wide Country të NBC. gsh

blank

Bëri komente raciste! Kanye West del jashtë “klubit të miliarderëve” – Në vend të tij, Rihanna

Pas përfundimit të bashkëpunimit me Adidas, Kanye West nuk i përket më “klubit të miliarderëve”. Reperi humbi titullin pasi marka e njohur vendosi t’i jepte fund partneritetit të tyre pas komenteve antisemite që ai bëri në rrjetet sociale. “Pas një shqyrtimi të plotë, kompania ka marrë vendimin për t’i dhënë fund partneritetit me Ge”, tha grupi në një deklaratë. “Adidas nuk toleron antisemitizmin apo ndonjë formë tjetër të gjuhës së urrejtjes”, shton ai.

Informacioni se kontrata e West ishte “nën shqyrtim” dihej që në fillim të tetorit, megjithatë, marka e njohur e veshjeve sportive tashmë zyrtarisht e ka bërë vendimin të pafavorshëm për artistin. Marrëveshja e Kanye West me kompaninë gjermane i dha atij 1.5 miliardë dollarë. Faqja zyrtare e Forbes pretendon se vlera e pasurisë së tij, pa marrëveshjen e tij me Adidas, do të shkonte në 400 milionë dollarë.

Bashkëpunimi i reperit me Adidas nisi në vitin 2013, kur bashkërisht linçuan markën, ‘Yeezy’. Megjithatë, kjo nuk ishte e vetmja kompani që e ndërpreu bashkëpunimin me reperin. GAP, Balenciaga dhe Vogue e ndoqën shembullin.

Automatikisht, të ardhurat e reperit zvogëlohen, pasi marrëveshjet e tij me markat e përmendura ishin ato që e ndihmuan atë të “ndërtonte perandorinë e tij” dhe të ndiqte një mënyrë jetese luksoze. Për momentin, vendin e tij në “klubin e miliarderëve” e zuri Rihanna, me një pasuri neto prej 1.4 miliardë dollarësh.

Përveçse këngëtare, ylli 34-vjeçar i R&B është një sipërmarrëse e suksesshme edhe në fushën e kozmetikës, ku kompania që ka në pronësi i ka sjellë shumë të ardhura.

Përveç titullit të Forbes, Rihanna është gjithashtu miliarderja e parë Barbados e bërë vetë dhe gruaja e parë nën 40 vjeç që hyn në listën e miliardereve femra amerikane, falë linjës së saj kozmetike dhe 30% që ajo mban në linjën e saj të të brendshmeve.

“Divorci” me Adidas

Informacioni se kontrata e West ishte “nën shqyrtim” dihej që në fillim të tetorit, megjithatë, marka e njohur e veshjeve sportive tashmë zyrtarisht e ka bërë vendimin të pafavorshëm për artistin.

Informacioni për përfundimin e partneritetit midis West dhe Adidas u raportua fillimisht nga Bloomberg duke cituar njerëz në kompani.

Sipas Bloomberg, vendimi i Adidas erdhi pas javësh konsultimesh brenda kompanisë, e cila gjatë dekadës së fundit krijoi linjën Yeezy, një markë që përbën deri në 8% të shitjeve totale të saj. Megjithatë, siç tha një burim për agjencinë, kompania gjermane konsideron se zotëron të drejtat e autorit të produkteve të përmendura të bashkëpunimit dhe mund të vazhdojë të prodhojë modelet.

Ndër të tjera, Kanye West kishte akuzuar Adidas-in për kopjimin e ideve të tij dhe keqmenaxhimin e markës, ndërsa ishte tallur me CEO në largim, Caper Rostrend në rrjetet sociale. Nga ana e saj, Adidas ka raportuar se është përpjekur vazhdimisht të zgjidhë çështjet me Kanye West privatisht, por ka qenë i pasuksesshëm.

Komentet antisemite të Kanye West Komentet antisemite të Kanye West

kanë rezultuar në bllokimin e llogarive të tij në Twitter dhe Instagram, konfirmoi Meta më 9 tetor.

Në një intervistë me Piers Morgan, reperi 45-vjeçar fillimisht pohoi se nuk është antisemitik sepse është vetë hebre, “si gjaku i Krishtit”.

Megjithatë, ai më pas filloi të analizojë se si populli hebre kontrollon të gjitha format e mediave dhe argëtimit. West madje fajësoi “sionistët hebrenj” për lajmet e fundit për ish-bashkëshorten e tij Kim Kardashian dhe ish të dashurin e saj Pete Davidson duke bërë seks para një oxhaku.

 

“Hebrenjtë e kanë përvetësuar zërin e zi” tha ai më vonë, duke shtuar, “qoftë nëpërmjet nesh që kemi veshur këmishën e Ralph Lauren, ose kemi një menaxher hebre, kemi nënshkruar me një ekip basketbolli hebre, ose bëjmë një film në një platformë hebreje, si Disney. Unë e respektoj atë që populli hebre ka bërë dhe si ka bashkuar popullin e tij”, ndërsa theksoi se mediat hebreje e përjashtuan atë.

Kur prezantuesi Piers Morgan i vuri në dukje se komentet raciste janë ende raciste, pavarësisht nëse ato kanë për qëllim hebrenjtë, zezakët – njerëzit e tij, siç tha ai në mënyrë karakteristike – apo ndonjë grup tjetër njerëzish, reperi qëndroi në pretendimet e tij:

“Po, e di që komenti është racist. Prandaj e bëra. Unë e luftoj zjarrin me zjarr” , tha ndër të tjera ai duke iu referuar komentit të tij se hebrenjtë duhet të vdesin.

blank

Yjet franceze të artit presin flokët për të mbështetur protestuesit në Iran

Aktorja franceze, Juliette Binoche

VOA/Marrë nga Associated Press

Aktoret fituese të çmimit Oskar, Marion Cotillard dhe Juliette Binoche, si dhe yje të tjerë të ekranit dhe muzikës franceze, filmuan veten duke prerë flokët në një video të publikuar të mërkurën, në mbështetje të protestuesve në Iran. Videoja e publikuar e shoqëruar me etiketën “HairForFreedom” apo prerja e flokëve për liri, po shpërndahet pasi në Iran shpërthyen protestat antiqeveritare pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini që ishte arrestuar për shkeljen e kodit të rreptë të veshjes së Republikës Islamike.

“Për liri,” thotë Juliette Binoche në fillim të videos ndërsa preu një tufë të madhe flokësh.

Videoja e aktoreve franceze duke prerë flokët u publikua në profilin në Instagram, “soutien femmes Iran” që përkthehet “në mbështetje të grave iraniane”.

“Mahsa Amini ishte një grua e re 22-vjeçare” ishte mesazhi i parë i shkruar në kuadër të kësaj fushate.

Aktorja tjetër franceze Marion Cotillard gjithashtu iu bashkua fushatës.

“Më 13 shtator, ajo u arrestua dhe u keqtrajtua nga policia e moralit derisa vdiq”, thotë mesazhi i radhës.

Video vazhdon edhe me aktoren Isabelle Adjani.

“Ajo u akuzua vetëm se kishte veshur mbulesën në mënyrë të papërshtatshme”, ishte mesazhi i tretë.

Disa nga demonstrueset iraniane kanë prerë publikisht flokët në protesta dhe gjesti tani është përhapur gjithandej.

Ky veprim simbolik i bën jehonë historisë dhe folklorit iranian, në të cilin prerja e flokëve nga gratë është një shenjë proteste.

“Është një akt i rëndësishëm përkujdesjeje dhe një mesazh i mirë në mbështetje të grave. Por, iranianët që kanë qasje në internet duan kinformacione të tjera, si për shembull kush është arrestuar, kush është vrarë? Si u shtyp lëvizja sot? Në cilat qytete ka pasur mobilizime? Çfarë bënë gjimnazistët?”, thotë Dorna Javan, një eksperte iraniane e shkencave politike me qendër në Francë .

Mes grave të tjera që shfaqen në video janë aktoret Charlotte Rampling dhe Charlotte Gainsbourg, e cila gjithashtu u filmua duke i prerë një tufë flokësh nënës së saj, këngëtares Jane Birkin.

Pamjet e grave në vende të tjera që presin flokët për të treguar solidaritet me gratë iraniane gjithashtu janë shpërndarë gjithandej.

“Kur shikon lëvizjet aktuale në Iran dhe ato të mëparshme, ky është një akt protestues progresiv, por nuk është i vetmi . Kryesisht, iranianët jashtë vendit janë ata që përpiqen të ndajnë me ata në Iran vend këtë lloj mesazhi. Është një burim inkurajimi dhe kjo është interesante dhe e rëndësishme”, shton më tej eskpertja Dorna Javan.

Në kuadër të fushatës në përkrahje të grave protestuese në Iran, “Clacks-one” dhe “Heartcraft_Street art”, kanë krijuar një mural që tregon gra që presin flokët në shenjë proteste, i ngritur në muret e një tuneli në Paris.

blank

James Bond: prej 60 vjetësh në ekranin e madh

Të gjithë interpretuesit 007 të përjetësuar në Muzeun e Dylli të Madame Tussaud në Londër: nga e majta në të djathtë, dhe jo në rend kronologjik, Roger Moore, Timothy Dalton, Daniel Craig, Sean Connery, George Lazenby e Pierce Brosnan

Debutimi i filmit 007 daton pikërisht më 5 tetor 1962: gjashtë dekada suksesesh të mëdha dhe shumë pyetje për të ardhmen e sagës legjendare

 

VOAL- Magjepsës, dërmues, gjithmonë befasues dhe gjithmonë aktual… Jo rrallë herë shprehjet bombastike shpërdorohen kur bëhet fjalë për të përmendur fakte dhe protagonistë të ekranit të madh. Por për një personazh si James Bond, ato përshtaten në mënyrë të përkryer. Sidomos në një ditë si kjo: saktësisht 60 vjet pas daljes së parë në kinema të personazhit të krijuar nga Ian Fleming.

blank

I bekuar mes vajzave të Bond-it në detyrë: Sean Connery, këtu i rrethuar nga Molly Peters, Claudine Auger, Martine Beswick dhe Luciana Paluzzi, në xhirimet e “Operation Thunder”, blockbuster më 1966

Shfaqja në teatër e “Agjenti 007, licencë për të vrarë” (Dr. No) daton më 5 tetor 1962. Një film që, përballë një buxheti sigurisht jo stratosferik, regjistroi arkëtime të papritura dhe të bollshme: kushtoi një milion dollarë, në fakt ai fitoi pothuajse 60 dhe zbuloi mbi të gjitha për publikun e gjerë thellësinë dhe talentin e Sean Connery. Ishte fillimi i një sage që, mes komploteve gjithnjë e më bindëse, veglave futuriste dhe koktejeve të trazuara por jo të përziera, do të kishte imponuar James Bond-in si një fenomen autentik të modës të viteve 1960. Aktori skocez e luajti atë në pesë filma të tjerë të kurorëzuar gjithmonë me sukses: të paharrueshëm, veçanërisht, “Nga Rusia me dashuri” (1963), “Misioni Goldfinger” (1964) dhe “Operacioni thunder” (1965).

blank

Debutimi i Roger Moore si 007: “Live and Let Die”, filmuar në vitin 1973, me protagoniste Jane Seymour duke bërë paraqitjen e saj të parë në ekranin e madh

Në vazhdën e kaq shumë triumfeve në arkë, Agjenti 007 që atëherë ka fituar një vend të plotë në mitologjinë bashkëkohore. Por në vitin 1967 Connery, nga frika se do të identifikohej shumë me personazhin tani, vendosi të mbyllte smokingun dhe t’i kalonte dorën. Më pas ishte radha e George Lazenby në “On Her Majesty’s Secret Service” (1969), xhiruar kryesisht në Zvicër. Sipas shumëkujt, në retrospektivë, filmi më i mirë i të gjithë serisë. Sigurisht më fatkeqja, mes koleksioneve në rënie të mprehtë dhe një interpretimi, ai i modeles australiane, që në atë kohë nuk e bindi plotësisht as publikun, as kritikën. Pas një rishfaqjeje kalimtare të Connery në “A waterfall of diamonds” (1971), Roger Moore më pas kishte për detyrë ta çonte James Bond në vitet ’70 me humor, elegancë dhe natyrë të mirë. Epoka e Moore, e cila zgjati deri në vitin 1985, u shqua mbi të gjitha për përdorimin në rritje të efekteve speciale dhe skenave mbresëlënëse aksioni: emblematikë, në këtë kuptim, filma që goditën arkat si “Spiuni që më donte” (1977), “Moonraker, operacion hapësinor” (1979) dhe “Octopussy” (1983).

blank

James Bond i viteve ’90: ai i sjellë në ekran, për 4 filma, nga Pierce Brosnan (keystone)

Pas një interlude që zgjati disa filma me Timothy Dalton, një aktor i ekstraktuar teatror që siguroi kulmin e serialit në aktrim të lartë, nuk mbeti vetëm në gjysmën e parë të viteve ’90 për t’i dhënë një shtysë të rinovuar personazhit. Për të përqafuar legjendarin Walther PPK ishte Pierce Brosnan, i cili, krejtësisht i qetë si në skena aksioni ashtu edhe në skena amatore, luajti 007 në katër filma të serisë: nga “Goldeneye” (1994), me prologun e tij spektakolar të xhiruar në digën Verzasca, lart. te “Death can wait” (2002), luajtur nga ylli i Irlandës Veriore me Madonna-n dhe simpatiken Halle Berry.

blank

Daniel Craig, pasi luajti me sukses James Bondin në 5 filma të serialit, i tha lamtumirë personazhit vitin e kaluar pas suksesit të “No time to die”

Ardhja e Daniel Craig, në vitin 2005, u shoqërua me jo pak polemika dhe hutime: në fund të fundit, të shumtë ishin ata që nuk i njohën aktorit besueshmërinë e nevojshme për të luajtur James Bond. Por suksesi i jashtëzakonshëm i “Casino Royale” (2006) zbuloi menjëherë se sa e suksesshme kishte qenë zgjedhja e producentëve. Craig i mahniti të gjithë me një performancë të shkëlqyer aktrimi dhe u konfirmua lehtësisht në rol për katër episode të tjera të sagës. Me “Nuk ka kohë për të vdekur”, të lëshuar në kinema me një vonesë të konsiderueshme për shkak të krizës pandemike, Craig vitin e kaluar i dha lamtumirën e tij agjentit ikonik sekret. Por për shumë njerëz ai mbetet interpretuesi më bindës deri më tani: për aktrimin e tij të matur, por intensiv, dhe për të kuptuar në mënyrë efektive ato çarje të personazhit që dalin qartë nga romanet e Ian Fleming.

Dhe tani? Cili aktor do të ketë nderin – dhe barrën – të sjellë në ekran një legjendë të tillë? Janë bërë shumë emra, por pa asnjë konfirmim. Ajo që duket e qartë, të paktën për momentin, është se James Bond do t’i nënshtrohet një rindezjeje sistematike. Nuk do të jetë vetëm çështja e identifikimit të një përkthyesi të ri, por edhe e ripërpunimit në thellësi të profilit të përgjithshëm të personazhit. Për ta bërë personazhin më aderues ndaj pritshmërive të një publiku që e do vazhdimësinë, por edhe për t’u mahnitur. Deri në çfarë mase do të jetë i suksesshëm një operacion kaq i mundimshëm? Dyshimet dhe pyetjet sigurisht që nuk mungojnë. Por në çdo rast do të jetë vërtet një histori tjetër. Të gjitha për t’u ndjekur.

Aleks Rikordi-rsi-Elida Buçpapaj

 

blank

Aktorja Louise Fletcher ndahet nga jeta

Aktorja Louise Fletcher ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare. Ish-kolegët dhe fansat i bënë homazhe aktores, duke e cilësuar atë si një “person shumë i mirë”.

Marlee Matlin, një aktore amerikane e shurdhër që ka punuar me Fletcher në Picket Fences, shkroi në Twitter se ajo ishte një “aktore e shkëlqyer” dhe theksoi se ishte e para që përdori gjuhën e shenjave në një fjalim për marrjen e Oskarit. Robert Hewitt Wolfe, një shkrimtar për Star Trek: Deep Space Nine, tha: “Ishte një nder dhe kënaqësi të shkruaja për Louise Fletcher.”

Fletcher nuk ishte e njohur kur u zgjodh për të luajtur rolin e Infermieres Ratched në filmin One Flew Over the Cuckoo’s Nest. Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në vitet ’50. Louse pati një rol në shfaqjen televizive Star Trek: Deep Space Nine. Ajo  fitoi nominime për Emmy për filmat Picket Fences dhe Joan of Arcadia. Aktorja  u martua me producentin Jerry Bick në vitet 1960, përpara se të divorcohej në vitin 1977. Ajo la pas dy djem, John dhe Andrew.

Përktheu: Lapsi.al
Marrë nga: BBC


Send this to a friend