VOAL

VOAL

Jolie: NATO-ja të luftojë kundër krimeve ndaj femrave në zonat e luftës

January 31, 2018
blank

Komentet

blank

Thesaret e Krimesë i kthehen Ukrainës

Thesaret e lashta të Krimesë kthehen në Ukrainë pas një mosmarrëveshjeje pronësie gati dhjetëvjeçare.

Artefaktet ishin huazuar në një muze holandez në vitin 2014 kur Rusia pushtoi Krimenë, duke çuar në një mosmarrëveshje pronësie, në të cilën Ukraina luftoi për t’i mbajtur ato.

Të ruajtura për vite në një muze të Amsterdamit, disa thesare historike nga Krimea më në fund i janë kthyer Ukrainës pas një beteje ligjore gati dhjetëvjeçare me Krimenë e pushtuar nga Rusia. Artefaktet përfshijnë një përkrenare skite prej ari nga shekulli i IV para Krishtit, një bosht spiral nga shekulli i dytë pas Krishtit dhe një zbukurim qafe floriri nga shekulli i dytë pas Krishtit që peshon më shumë se një kilogram.

Fillimisht i huazuar në Muzeun e Antikiteteve Allard Pierson për një ekspozitë të vitit 2014 të titulluar “Krimea – ari dhe sekretet e Detit të Zi”, pushtimi rus i Krimesë çoi në një mosmarrëveshje të gjatë pronësie, në të cilën Ukraina luftoi për t’i mbajtur artefaktet larg agresorit të saj.

Si qeveria ukrainase në Kiev, ashtu edhe katër muzetë e Krimesë që i kishin huazuar muzeut holandez shpata bronzi, helmeta të arta, gurë të çmuar dhe objekte të tjera, kërkuan kthimin e objekteve. “Ky ishte një rast i veçantë, në të cilin trashëgimia kulturore u bë viktimë e zhvillimeve gjeopolitike,” tha në një deklaratë Els van der Plas, drejtor i muzeut historik Allard Pierson.

Në qershor, Gjykata Supreme holandeze vendosi që muzeu duhet t’ia kthejë thesaret Ukrainës dhe jo katër muzeve nga të cilët ata erdhën fillimisht, duke mbështetur një vendim të gjykatës më të ulët se artefaktet ishin pjesë e trashëgimisë kulturore të Ukrainës.

Gjyqtarët përmendën mungesën e njohjes kombëtare për Republikën Autonome të Krimesë të aneksuar nga Rusia. “Megjithëse objektet e muzeut e kanë origjinën nga Krimea dhe për këtë arsye mund të konsiderohen gjithashtu si trashëgimi e Krimesë, ato janë pjesë e trashëgimisë kulturore të Ukrainës”, vendosi Gjykata e Lartë. “Ne jemi të kënaqur që kjo çështje u sqarua dhe që ato u kthyen”, tha Van der Plas.

Më 27 nëntor, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ripohoi pikëpamjen e Rusisë se thesari duhet t’i kthehet Krimesë. “I përket Krimesë dhe duhet të jetë atje”, u tha Peskov gazetarëve.

blank

Franca ndalon pirjen e duhanit në të gjitha plazhet…

Por jo vetëm kaq, edhe në pyll, në kopshte publike dhe pranë vendeve publike

VOAL- Dielli në perëndim, ndoshta një aperitiv në lokalin pranë, në shoqërinë e miqve të mirë, por jo cigare. Nga viti i ardhshëm do të ndalohet pirja e duhanit në të gjitha plazhet franceze. Por jo vetëm kaq, edhe në pyll, në kopshte publike dhe pranë vendeve publike, si shkolla. Shkurtimisht, qeveria e Elisabeth Borne, kryeministres franceze, do të hyjë në luftë kundër duhanit, duke rritur gjithashtu çmimin e paketave të cigareve në 13 euro në vitin 2026. E vetmja mënyrë, sipas ministrit të Shëndetësisë, Aurélien Rousseau, për të kufizuar vdekjet dhe ndikimi në financat publike.

Nga tremujori i parë i vitit të ardhshëm, pra, do të hyjnë në fuqi masat e para për të zbatuar në nivel kombëtar ato ndalime të parashikuara më parë me nismën lokale, nga bashkitë të cilat në total kanë krijuar 7200 vende pa duhan në zonë. Për Ruso këto hapësira duhet të përgjithësohen duke i shtrirë “në të gjitha plazhet, pyjet, kopshtet publike dhe vendet publike, në veçanti shkollat”. Por, ekzekutivi njoftoi edhe rritjen e çmimeve të paketave të cigareve, të cilat në harkun kohor të njëzet viteve nga 4 shkuan në 11 euro aktuale. Ato do të kushtojnë 12 euro në 2025 dhe një euro më shumë në 2026. Në të njëjtën kohë, qeveria planifikon gjithashtu të zgjerojë paketimin neutral në cigaret elektronike, duke kufizuar numrin e shijeve të ofruara, duke lëvizur drejt ndalimit të cigareve të disponueshme të cilat janë veçanërisht tërheqëse për një klientelë të re, “dhe përbëjnë një lajthitje nga pikëpamja shëndetësore dhe ekologjike”, sipas kryeministrit Borne.

Në Francë, vlerësohet se ka të paktën 12 milionë duhanpirës dhe deri në 75,000 vdekje në vit të lidhura me duhanin: shkaku i parë i vdekshmërisë së hershme nën moshën 65 vjeç, si dhe lloji i parë i vdekjes që konsiderohet i shmangshëm. Në total, sëmundjet e shkaktuara nga duhani rëndojnë në llogaritë e shtetit për 12.5 miliardë euro. Ministri Rousseau njoftoi kështu programe ndihme për të ndaluar pirjen e duhanit, si dhe për të shoqëruar duhanxhinjtë drejt aktiviteteve alternative për shitjen e duhanit. Aleanca Anti-Tabac, e cila bashkon shoqatat tregtare, kërkon që qeveria të shkojë më tej, duke vendosur çmimin e paketave të cigareve në një prag më bindës, në 16 euro në 2027. rsi-eb

blank

Zelensky e kujton urinë e viteve ’30 si gjenocid kundër ukrainasve

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se është “tejet e rëndësishme” të kujtohet uria e viteve 1932-33, e cila vrau miliona ukrainas, si një “gjenocid” i kryer nga Bashkimi Sovjetik i mbizotëruar nga Rusia.

“Ata u përpoqën të na zhbëjnë, të na nënshtrojnë, të na torturojnë. Ata dështuan. Ata deshën ta fshihnin të vërtetën nga ne dhe t’i mbulonin krimet e tmerrshme përgjithmonë. Ata dështuan”, tha Zelensky gjatë një fjalimi të shtunën, në të cilin e kujtoi urinë nën udhëheqjen e diktatorit sovjetik, Josef Stalin.

Ai shtoi se sot “me nderimin dhe pikëllimin më të madh, ne i kujtojmë miliona njerëzve tanë”.

Tragjedia e urisë njihet si Holodomor në Ukrainë, që në shqip e ka kuptimin “vrasje përmes urisë”.

Dita Përkujtimore e Holodomorit u shënua këtë të shtunë në Ukrainë.

Zelensky e nxori një paralele mes urisë së Holodomorit dhe pushtimit të tanishëm të Ukrainës nga Rusia, ushtria e së cilës po i sulmon infrastrukturën dhe depot e eksportimit të drithërave ukrainase.

“Ky është një proces ku linja e politikës totalitare sovjetike dhe linja e politikës moderne ruse e formojnë një shenjë të përbashkët. E liga nuk u ndal. Dhe tani, ne po e ndalim atë”, u shpreh ai.

Pikërisht në ditën e Holodomorit, Rusia e sulmoi Ukrainën me një numër rekord dronësh iranianë, duke i plagosur disa njerëz dhe duke shkaktuar dëme, thanë zyrtarët ukrainas të shtunën, duke e cilësuar këtë si sulmin më të madh rus me dronë prej se Moska e nisi pushtimin e paprovokuar të Ukrainës në shkurt 2022.

Mbrojtja Ajrore e Ukrainës tha se i ka rrëzuar 71 prej 75 dronëve – rreth 60 mbi Kievin – me të cilët Rusia e sulmoi të shtunën.

Ukraina është duke u përgatitur për sulme më të shpeshta ruse ndaj infrastrukturës së saj energjetike gjatë sezonit të ftohtë, sepse Moska e kishte kryer një fushatë të ngjashme dimrin e kaluar, duke i lënë miliona ukrainas në terr dhe në të ftohtë, pasi ua kishte shkatërruar infrastrukturën jetike të energjisë.rel

blank

BE-ja dërgon roje kufitare në Finlandë

Një pikë kufitare mes Finlandës dhe Rusisë. 15 nëntor 2023.

Agjencia e Bashkimit Evropian për mbrojtje kufitare, Frontex, tha më 23 nëntor se do të dislokojë 50 oficerë në Finlandë, shtet që ka shënuar rritje të emigrantëve në kufirin lindor me Rusinë.

Përveç rojeve kufitare dhe stafit tjetër, Frontex po ashtu tha se do të dërgojë pajisje, sikurse makinat patrulluese “për të rritur kontrollin e aktiviteteve në kufirin e Finlandës”.

Përforcimet pritet të dërgohen në Filalandë “javën e ardhshme”, u tha në njoftim.

Të mërkurën, Finlanda tha se do të mbyllë të gjitha pikëkalimet kufitare në veri me Rusinë, përveç kufirit më verior, pasi regjistroi një rritje të emigrantëve ilegalë.

Helsinki tha se Moska ka faj, me kryeministrin finlandez, Petteri Orpo, që akuzoi autoritetet ruse për lehtësim “sistematik dhe të organizuar” të kalimeve ilegale të kufirit.

Kreu i Frontex-it, Hans Leijtens, nuk përmendi me emër Rusinë, por në deklaratë tha se agjencia po forcon mbështetjen për Finlandë, e cila po përballet “me sfida hibride”.

“Ky bashkëpunim tregon se kur përballemi me sfida të ndërlikuara në kufi, Evropa qëndron e bashkuar dhe ofron ndihmë”, tha ai.

Ftontex aktualisht ka 10 zyrtarë që punojnë në kufijtë e Finlandës.

Finlanda ka një kufi prej 1.300 kilometrash me Rusinë. Raportet e Helsinkit me Moskën janë përkeqësuar që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës vitin e kaluar, gjë që shtyri Finlandën të anëtarësohej në prill në aleancën e NATO-s.rel

blank

Populisti anti-Islam drejt fitores në Holandë

Kreu i Partisë për Liri, Geert Wilders, pas rezultateve preliminare të zgjedhjeve të përgjithshme në Hagë. Holandë, 22 nëntor 2023.

Populisti i ekstremit të djathtë, anti-islamiku Geert Wilders, po shkon drejt një fitoreje të madhe në zgjedhjet parlamentare në Holandë.

Rezultati e vendos atë në linjë për të udhëhequr bisedimet për formimin e një koalicioni të ri qeverisës dhe ndoshta të bëhet kryeministri i parë i djathtë në një kohë trazirash politike në pjesën më të madhe të kontinentit.

Një “exit poll” i publikuar nga transmetuesi kombëtar NOS, tha se Partia e Lirisë e udhëhequr nga Wilders fitoi 35 nga 150 ulëset në parlament, më shumë se dyfishi i vendeve të fituara në zgjedhjet e fundit. Rezultatet përfundimtare zyrtare priten vetëm të enjten.

Programi zgjedhor i Wilders përfshin thirrjet për një referendum për largimin e Holandës nga Bashkimi Evropian, një ndalesë totale të pranimit të azilkërkuesve si dhe kthimin e migrantëve në kufijtë holandezë.

Ai gjithashtu mbron “de-islamizimin” e Holandës, megjithëse ka qenë më i butë për islamin gjatë kësaj fushate zgjedhore sesa në të kaluarën.

“Votuesit thanë: ‘Ne jemi të lodhur nga kjo. Të sëmurë me barkun tonë”, tha Wilders, duke shtuar se tani ishte në një mision për t’i dhënë fund “cunamit të azilit” duke iu referuar çështjes së migracionit që dominoi fushatën e tij.

“Holandezët do të jenë sërish numër një”, tha Wilders. “Njerëzit duhet ta kthejnë kombin e tyre”, shtoi ai.

Por ligjvënësi, i cili në të kaluarën është etiketuar si një version holandez i Donald Trump, do të duhet të formojë një qeveri koalicioni përpara se të marrë drejtimin e pushtetit.

Kjo do të jetë e vështirë pasi partitë kryesore ngurrojnë të bashkojnë forcat me të dhe partinë e tij.rel

blank

Parlamenti Evropian propozon ndryshimin e traktatit të BE-së dhe heqjen e vetos në vendimmarrje

Parlamenti Evropian ka miratuar të mërkurën një raport përmes së cilit propozon ndryshimin e traktatin e Bashkimit Evropian, në mënyrë që blloku të jetë më i efikas dhe që të reformohet në të ardhmen.

Po ashtu, në propozimin e PE-së është përfshirë heqja e të drejtës së vetos në vendimet e Këshillit dhe që vendimet të mund të kalojnë me shumicë të kualifikuar. Kjo do të evitonte në të ardhmen situata në të cilat ndonjë shtet anëtar do të bllokonte ndonjë vendim, siç ndodh tani.

Ky propozim ka shkaktuar më së shumti ndasi. Propozimet e PE-së janë në përputhje edhe me mendimet që janë shprehur nga qytetarët evropianë gjatë konsultimeve në Konferencën për të ardhmen e Evropës.

Po ashtu, PE-ja ka propozuar që Komisioni Evropian të ketë më pak anëtar sesa që ka vende anëtare të BE-së.

Sipas propozimit, Komisioni më pas do të quhej “Pushteti ekzekutiv evropian” dhe do të kishte 15 anëtarë dhe gjatë formimit të tij do të merrej parasysh edhe balanca gjeografike.

Aktualisht, KE-ja ka nga një anëtar nga secili vend anëtar i BE-së. Sipas propozimit, presidenti i Komisionit Evropian do ta zgjidhte Parlamenti Evropian, ndërsa atë do ta konfirmonin vendet anëtare në Këshill.

Sipas traktatit që është aktualisht në fuqi, është e kundërta, pasi presidentin e zgjedh Këshilli dhe e konfirmon Parlamenti evropian.

Propozimi i PE-së parasheh që të krijohet edhe mundësia e votimit të mosbesimit ndaj komisionarëve individualë.

Shtetet më të vogla janë shprehur kundër këtyre ndryshimeve nga frika se me to do të zvogëlohet ndikimi i tyre, pasi ato duan që secili vend anëtar të jetë i barabartë, pavarësisht nga madhësia e tyre.

Përmes këtyre propozimeve, PE-ja kërkon që të ketë më shumë transparencë në Këshillin e BE-së dhe të bëhen publike edhe qëndrimet individuale të shteteve anëtare.

PE-ja ka propozuar edhe vendosjen e disa politikave që tash janë nën kompetencat nacionale të vendeve anëtare, duke kërkuar që këto të shndërrohen në kompetencë të përbashkët të BE-së. Në këtë kuadër, PE-ja ka kërkuar që të përfshihen fushat sikurse shëndeti publik, ruajtja e mjedisit, mbrojtja civile, edukimi dhe disa të tjera.

Ky raport në Parlamentin Evropian është miratuar me një dallim të vogël votash, me 305 për dhe 276 kundër. Ndërsa dallimi në votimin për një rezolutë që lidhet me këtë raport ka qenë edhe më i vogël, përkatësisht për të kanë votuar për 291 deputetë dhe 274 kundër.

Parlamenti Evropian ka kërkuar që Këshilli, pa vonesa, të nisë procedurën për reformën e BE-së duke pasur para sysh këto propozime.rel

blank

BERZH: Shqipëria, vendi me qeverisjen më të keqe në Europë pas Bosnjes

Banka Europian për Rindërtim dhe Zhvillim vlerëson se Shqipëria është vendi me qeverisjen më të keqe në Europë, pas Bosnjes. Në raportin e Tranzicionit për vitin 2023, për treguesin e mirëqeverisjes, BERZH e klasifikon Shqipërinë me 4.71 pikë nga 10 të mundshmet.

Kjo e klasifikon Shqipërinë si vendin e dytë me qeverisjen më problematike në Europë duke lënë pas vetëm Bosnjen, e cila vlerësohet me 4.09 pikë. Në vendin e tretë nga fundit, rezulton Kosova me 4.85 pikë, ndërsa vendet e tjera kanë një vlerësim që luhatet nga 5 deri në 8 pikë.

Indikatori i mirëqeverisjes është një nga treguesit më të rëndësishëm në Raportin e Tranzicionit. Ai mat cilësinë e institucioneve politike dhe ekonomike të një vendi, standardet e integritetit, kontrollin e korrupsionit si dhe sundimin e ligjit. Vec kësaj treguesi mat edhe cilësinë e qeverisjes së korporatave private.

Por vendi i parafundit në Europë nuk është shqetësimi i vetëm për Shqipërinë. Të dhënat historike tregojnë se ky tregues është përkeqësuar nga viti në viti.

Në vitin 2016, Shqipëria vlerësohej me 5.28 pikë në treguesin e mirëqeverisjes. Vitin e kaluar treguesi zbriti në 4.74 pikë, ndërsa për këtë vit ai ka zbritur më tej në 4.71 pikë.

Në raport BERZH vëren se treguesi i mirëqeverisjes është përmirësuar në pjesën më të madhe të vendeve të Europës, ndërkohë që vendet e vetme ku qeverisja ka shënuar përkeqësim të ndjeshëm janë Shqipëria, Bosnja, Libani dhe Polonia./KAPITALI

blank

Maksiprocesi ndaj mafias Ndragheta, 11 vjet për ish deputetin e Forza Italia

VOAL- Në gjyqin më të madh të mafias në Itali në dekada, një ish-deputet i Forza Italia u dënua me njëmbëdhjetë vjet burg. Politikani konservator Giancarlo Pittelli u shpall fajtor se kishte operuar në emër të ‘Ndrangheta’ nga një gjykatë në qytetin e Lamezia Terme (në Kalabri) sot, të hënën. Drejtoria Antimafia e Qarkut (DDA) kishte kërkuar dënimin me 17 vite burg për të.

Kujtojmë se ajo që përfundoi mëngjesin e sotëm në Lamezia Terme është gjyqi i shkallës së parë dhe se akuzat varionin nga vrasja dhe anëtarësimi në organizatë kriminale deri te trafiku i drogës, pastrimi i parave dhe korrupsioni në kontratat shtetërore. Prokurori publik kishte kërkuar dënime deri në tridhjetë vjet burgim, për të gjithë të pandehurit që do të sillen në gjyq, gjithsej mbi 4700 vjet.

Ndër emrat e shquar të dënuar nga gjyqtarët janë ata të një nënkoloneli të karabinierisë, i dënuar me dy vjet e gjashtë muaj, një ish-financier, i cili do të duhet të kryejë dhjetë vjet e gjashtë muaj dhe një ish-këshilltar qarku, i cili u dha dënim me një vit e gjashtë muaj.

Dënimet më të rënda – tridhjetë vjet burgim – iu dhanë Saverio Razionale, i treguar si bosi i San Gregorio d’Ippona dhe Domenico Bonavota, që besohet të jetë bosi i Sant’Onofrio. Leximi i dënimeve të shumta zgjati disa orë, ku u gjykuan 338 të pandehur.

Në vend të kësaj, gjyqtarët kalabrezë liruan ish-kryebashkiakun e Pizzo Calabro Gianluca Callipo. Për të, DDA e Catanzaro kishte kërkuar dënimin me 18 vjet burg. U shpall i pafajshëm edhe këshilltari rajonal Luigi Incarnato, për të cilin ishte kërkuar një vit e gjashtë muaj burg.

Gjyqi, i cili filloi në janar 2021, u bazua në deklaratat e më shumë se 50 dëshmitarëve të ndryshëm kyç që hoqën dorë nga ‘Ndrangheta’. Ky është një numër i rëndësishëm, duke pasur parasysh se “ligji i heshtjes” zbatohet normalisht në organizatat kriminale mafioze, në bazë të të cilave askush nuk e hap gojën.

Ndrangheta kalabreze dikur ishte vetëm e treta e organizatave të ndryshme mafioze në Itali, pas Cosa Nostra-s siciliane dhe Camorra napolitane. Aktualisht është grupi kriminal më i fuqishëm në Itali, me lidhje në të gjithë botën.rsi-eb

blank

Madrid, 170 000 veta në shesh kundër amnistisë për katalanasit

 

Protestat e krahut të djathtë vazhdojnë në të gjithë vendin kundër ligjit të paraqitur nga kryeministri socialist Pedro Sanchez – lexohet “Tradhtari” në tabelat e protestuesve

Demonstruesit marshuan duke mbajtur pankarta ku shkruhej “Pedro tradhtar”, “Spanja nuk shitet”

VOAL- Rreth 170 000 njerëz marshuan në Madrid të shtunën për të protestuar kundër ligjit të amnistisë që socialistët miratuan për ata që janë përgjegjës për referendumin separatist të Katalonjës në vitin 2017 për të formuar një qeveri. Demonstrata u zhvillua pasi kryeministri socialist Pedro Sanchez fitoi një mandat katërvjeçar të enjten me mbështetjen e partive nacionaliste katalane dhe baske në këmbim të miratimit të ligjit. Ditët e fundit ka pasur protesta të tjera në të gjithë vendin.

Kreu i partisë së ekstremit të djathtë Vox, Santiago Abascal, merr pjesë në protestat kundër amnistisë.

Pjesëmarrësit valëvitnin flamuj spanjollë dhe mbanin pankarta ku lexonin “Sanchez tradhtar” dhe “Mos e shit Spanjën”. Sipas katër shoqatave gjyqësore, partive politike opozitare dhe liderëve të biznesit, ky ligj i ri kërcënon sundimin e ligjit dhe ndarjen e pushteteve. Alberto Núñez Feijóo, kreu i Partisë Popullore konservatore të opozitës, dhe Santiago Abascal, lider i partisë së ekstremit të djathtë Vox, morën gjithashtu pjesë në marshim.

Pas demonstratës, dhjetëra protestues ecën përgjatë anës së një autostrade drejt Pallatit Moncloa, rezidenca e kryeministrit në Madrid.rsi-eb

blank

Scholz i bën thirrje Putinit të tërheqë trupat nga Ukraina

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, i bëri thirrje presidentit rus, Vladimir Putin, që të ndërmarrë hapin e parë drejt një zgjidhjeje paqësore në konfliktin në Ukrainë.

“Ai duhet të tërheqë trupat”, tha Scholz gjatë një vizite në Nuthetal të Gjermanisë më 18 nëntor.

Megjithatë, në pyetjen nëse negociatat e paqes janë të mundura, kancelari gjerman tha se aktualisht nuk ka asnjë sinjal që Putin synon të tërheqë trupat.

Putin nuk duhet të ketë sukses në qëllimin e tij që të përdorë trupat për të aneksuar pjesët e Ukrainës fqinje, tha Scholz.

Kancelari gjerman përsëriti se Gjermania do të vazhdojë të ndihmojë Ukrainën që të mbrohet kundër pushtimit rus për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Këto deklarata të bëra nga Scholz vijnë në ditën kur ushtria ukrainase njoftoi për sulme masive ruse me dronë në jug dhe veri të Ukrainës, që shënjestruan infrastrukturën e energjisë.

Rusia – që ka nisur pushtimin e paprovokuar të Ukrainës në shkurtin e vitit 2022 – dimrin e vitit të kaluar shënjestroi infrastrukturën energjetike, duke lënë miliona ukrainas pa rrymë dhe ngrohje për periudha të gjata kohore.rel

blank

“Mjaft është mjaft!”, kjo është motoja e grevës kombëtare në Itali

 

VOAL- “Mjaft është mjaft!”: greva dhe demonstrata e CGIL dhe UIL po zhvillohen sot (e premte) në Itali për të ndryshuar manovrat dhe politikat ekonomike dhe sociale të qeverisë Meloni. Greva kombëtare zgjat 8 orë ose të gjithë turnin e punës për sektorin publik, shkollat, universitetet dhe punonjësit e kërkimit, shëndetësisë dhe postës.

Për sektorin e transportit, pasi urdhri u vendos jo pa debate nga qeveria dhe në veçanti nga ministri Matteo Salvini për të garantuar shërbimin, nga autobusët dhe metroja tek trenat – duke përjashtuar fluturimet që janë të rregullta – ndalesa është 4 orë, nga ora 9 e mëngjesit deri në 13 pasdite. Si dhe për zjarrfikësit. Edhe punëtorët e rajoneve qendrore kryqëzuan krahët për 8 orë.

Kjo është faza e parë e mobilizimit të shpallur nga CGIL dhe UIL: gjithsej pesë ditë me greva dhe demonstrata në 58 sheshe, me mbi 100 protesta në baza territoriale dhe rajonale, ku më pas do të përfshihen rajonet e Veriut më 24 nëntor dhe ato të Jugut më 1 dhjetor. Siçilia dhe Sardenja do të ndalojnë përkatësisht në datat 20 dhe 27 nëntor.

Ngjarjet janë planifikuar në Firence, Perugia, Ancona, Ascoli Piceno, Pesaro, Fermo, Macerata, Lanciano, Campobasso dhe Romë. Në kryeqytet takimi ishte në Piazza del Popolo: me sekretarët e përgjithshëm të CGIL dhe UIL, Maurizio Landini dhe Pierpaolo Bombardieri, ishin 60,000 njerëz. Por mijëra njerëz demonstrojnë gjithashtu në Torino dhe demonstrata të tjera janë planifikuar në Piemonte duke përfshirë Alessandria, Cuneo dhe Novara.

 

Mobilizimi u promovua nga dy konfederatat “për të rritur pagat, për të zgjeruar të drejtat dhe për të kundërshtuar një ligj buxhetor që nuk ndalon varfërimin dramatik të punëtorëve, pensionistëve dhe pensionistëve meshkuj dhe femra dhe nuk u ofron një të ardhme të rinjve. Në mbështetje të një politike tjetër ekonomike, sociale dhe kontraktuale, jo vetëm e mundshme, por e nevojshme dhe urgjente. Tani ndalo!”.

Studentët protestojnë edhe kundër reformës në shkollë

Në të njëjtën kohë, në ditën e grevës, studentët kthehen në rrugë edhe: në Torino, për shembull, të paktën 500 protestues u larguan mëngjesin e sotëm nga Piazza XVIII Dhjetor, duke iu bashkuar nismave që po zhvillohen në qytete të tjera italiane ku mes dhe studentët e universitetit po protestojnë kundër politikave të qeverisë Meloni dhe kundër reformës në shkollë të dëshiruar nga ministrja Valditara.

Demonstrata e Rrjetit të Studentëve të Mesëm në Romë – Mbështetje e fortë për çështjen palestineze mes studentëve:

 

“Me reformën shkollore të qeverisë Meloni, arsimi publik kthehet 50 vjet më parë dhe një tjetër dhuratë e madhe u jepet kompanive – shpjegon Caterina Mansueto, presidente e Këshillit të Torinos – Reduktimi i kohëzgjatjes së shkollimit në 4 vjet për teknikët dhe profesionistët dhe inkurajimi. e punës shkollore me krijimin e kampuseve shkollore-kompani janë një shuplakë shumë e rëndë për 200 mijë studentët që dolën në rrugë vitin e kaluar pas vdekjes së tre bashkëmoshatarëve të tyre në praktikë”. rsi-eb

blank

“Rusia mund të nisë luftë në Ballkanin Perëndimor”, BE e shqetësuar, Stano: Pajtohemi me presidentin e Ukrainës

Bashkimi Evropian ndan shqetësimin e presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, se Rusia mund të tentojë të nxisë konflikte në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Këtë e ka thënë zëdhënësi i BE-së për çështje të politikës së jashtme dhe të sigurisë, Peter Stano, duke iu përgjigjur pyetjes se a e ndan BE-ja shqetësimin e shprehur nga Zelensky se Rusia do të tentojë të provokoj konflikte në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

“Për një kohë të gjatë ne kemi thënë se Rusia po bën përpjekje për të ushtruar ndikim malinj edhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Pra, po, ky është shqetësimi që ne e ndajmë dhe ky nuk është shqetësim i ri, por shqetësim që ka qenë me ne për një kohë. Ne në këtë pikë pajtohemi me presidentin e Ukrainës dhe e dimë që Rusia po bën gjithçka që mundet që të mbjellë pakënaqësi, jo stabilitet politik, ndikim të huaj, manipulim informatash dhe tjera”, ka thënë zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

Ai ka shtuar se pikërisht për këtë arsye BE-ja ka shtuar ndihmën për partnerët në vendet e Ballkanit Perëndimor që të përballen me këto kërcënime.bw


Send this to a friend