VOAL

VOAL

Jeta dhe vepra e Plutarkut, historian dhe filozof grek, moralist i shquar dhe një nga njerëzit më të ditur të kohës

November 24, 2022
blank

Komentet

blank

Portreti i legjendarit të bardhebluve Ali Mema që e mbylli jetën me pension minimal Nga Mjeshtri i Madh Bedri Alimehmeti

 

ALI MEMA LEGJENDARI I BARDHEBLUVE

SKEDA

Emri: Ali
Mbiemri: Mema
Vendlindja: Tiranë
Datëlindja: 1 shkurt 1943
Arsimi: ILKF “Vojo Kushi” ku diplomohet “Mësues i Edukimit Fizik”
Roli: Mesfushor organizator me tipare sulmuese
Skuadrat me të cilat është aktivizuar: SK Tirana, Vllaznia (gjatë kohës kur kryente zborin ushtarak passtudentor), Partizani (në kupat ballkanike), Dinamo (në kupat ballkanike), SK Tirana
Numri në fanellë: 6
Trofe
Kampionate: 4 me SK Tirana (17 Nëntori) në sezonet 1964-1965, 1965-1966, 1968 dhe 1969-1970
Kupa të Shqipërisë: 1 me SK Tirana (17 Nëntori) 1963
Kampionate si zv-trajner: 3 me SK Tirana (17 Nëntor) 1981-1982, 1984-1985, 1996-1997
Me ekipin Kombëtar: 12 ndeshje
Me ekipin olimpik: 3 ndeshje

 

Takime ndërkombëtare miqësore dhe zyrtare për Kupën e Kampioneve dhe Kupën Ballkanike midis klubeve: 80

 

Mban titujt: “Mjeshtër i Madh”, “Mjeshtër Sporti”, “Mjeshtër i Merituar”, “Nderi Sportit Shqiptar”, “Legjenda e Futbollit Shqiptar”, “Fisnikëria Tiranase”, ” Simbol i Tiranës”, “Mirënjohje e Qytetit të Tiranës”, në “Librin e Artë” të Klubit të Futbollit “Tirana”

Kam pyetur shumë, kam parë jo pak por jashtëzakonisht shumë, kam ndjekur që fëmije ndeshjet e Tiranës, por rrallë, ose asnjëherë nuk kam gjetur një pozicionim të tillë. Nëse Tirana ka pasur një futbollist, më i madhi i gjithë historisë së tij ka qenë Ali Mema, teë paktën kjo ka qenë edhe rezultantja e asaj që kam hulumtuar gjatë karierës time prej më shumë se 40 vjet si gazetar. Thuajse pa fjalë, por me një përgatitje të jashtëzakonshme Liu do bëhej dhe insipruesi i trofeve të skuadrës bardheblu në vitet 60-të.

Më 1 shkurt 1943, në familjen e njohur tiranase Mema, që aq shumë i ka dhënë deri më sot futbollit kryeqytetas dhe atij kombëtar lindi Ali Mema, një ndër futbollistët më të shkëlqyer që kanë zbritur deri më sot nëpër fushat e gjelbra të futbollit shqiptare. Në mënyrë të padiskutueshme ai është një nga futbollistët më të mëdhenj jo vetëm i Tiranës por edhe i gjithë Shqipërisë. Tek Ali Mema ishin ndërthurur në mënyrën më të përsosur si talenti e mjeshtëria e lartë sportive, ashtu edhe sedra, grinta e karakteri i jashtëzakonshëm. Aliu është një prej pesë djemve nga familja Mema, që bënë emër në futbollin tonë. Eshtë i treti futbollist dalë nga familja e nderuar kryeqytetase e Mustafa Memës pas Haxhiut e Osmanit, të cilët arritën nivelin më të lartë në futbollin shqiptar.

Një mesfushor kolos i palodhur dhe i pathyeshëm në çfarëdo lloj situate, mjaft rezultativ në mbrojtje edhe në sulm, i tillë ka mbetur në kujtesën e futbolldashësve të viteve 60-të-70-të Ali Mema. Hapat e parë si futbollist i hodhi aty në kalldrëmin e rrugicës “Shyqyri Bërxolli”, ku ndodhet edhe sot banesa e të parëve të familjes Mema, sigurisht me dëshirën për t’i gjasuar Haxhiut vëllait më të madh. Më vonë në oborrin e shkollës “Kostandin Kristoforidhi”, të cilën e kishte vetëm dy hapa larg shtëpisë dhe pasi u aktivizua me ekipet e grupmoshave kalon tek ekipi i të rinjve të Tiranës, ku shumë shpejt falë talentit dhe aftësive të jashtzakonshme bëhet pjesë e ekipit të parë.

Ishte viti 1960, kur sapo kishte shkelur në pranverën e 17-të të jetës, trajneri i të rinjve Xhavit Demneri pas mbarimit të seancës stërvitore i thotë që të nesërmen duhet të paraqitet pranë ekipit të të rriturve, për t’u vënë nën urdhrat e trajnerit të njohur Myslym Alla. Dhe shumë shpejt mbërrin “beteja” e parë sportive. Në një “Qemal Stafa” të tejmbushur luhet derbi me Partizanin. Kishin mbetur edhe 10 minuta lojë. Të kuqtë kryesonin 2-0. Trajneri Alla i thotë: “Bëhu gati!” Edhe pse nën peshën e emocioneve të mëdha zbret në fushën e lojës, ku ka për detyrë të mbulojë një emër të madh Refik Resmen.

Vetëm 10 minta lojë ishin, por vlerësimi i teknikut Alla për Ali Memën ishte me notën 10. Bardheblutë e humbën atë ndeshje, por Tirana kishte fituar një futbollist me vlera, që pas kësaj do të shquhej në realizimin e detyrave në të gjithë pozicionet ku do të luante. Ali Mema ishte i shkëlqyer në organizimin e lojës, i pashoq në nivelin teknik e taktik, me një vrapim karakteristik dhe kërcyeshmëri të lartë, i papërsëritshëm në saktësinë dhe forcën e goditjeve me të dyja këmbët dhe sidomos me kokë. Por, mbi të gjitha ai shquhej për shpirtin e garës si askush, moralin e lartë e të pathyeshëm dhe karakterin e jashtëzakonshëm, paharruar që për të, të gjitha përballjet ishin njësoj.

Një lojtar kolos i mesit të fushës, “mbret” i këtij sektori delikat e mjaft të rëndësishëm në kuptimin e plotë të fjalës, i tilli ka mbetur në kujtesën e të gjithë atyre që patën fatin ta shohin Ali Me të të pranishmëve i la gjithmonë jo vetëm fushat e stadiumeve tona, por edhe ato të stadiumeve an e mbanë kontinentit të vjetër: Amsterdamit, Belfastit, Stambollit, Bukureshtit, Liezhit, Kilmarnokut, Gjenevës, Beogradit, Sofjes, Dortmundit dhe Roterdamit.

Në qershor të vitit 1965 pas 28 vitesh Tirana fiton titullin e parë të pas luftës. Por, më parë se të mbërrinin tek ky sukses kishin mbetur për t’u luajtur edhe dy ndeshje. E para me Skënderbeun në Korçë, ku dy minuta para përfundimit korçarët kryesonin 3-2. Disfatë kjo që i largonte bardheblutë nga titulli. Por, shpirti i paepur i Ali Memës thoshte: “Jo, titulli do të jetë i joni”. Dhe 40 sekonda para vërshëllimës së fundit është ai që barazon shifrat, 3-3. Rruga drejt titullit është e hapur, teksa ka mbetur për t’u luajtur edhe një ndeshje e fundit me Flamurtarin e Vlorës, ku një gol tjetër spektakolar i tij “vulos” fitoren minimale dhe bardheblutë ngrenë lart trofeun e shtatë.

Po bëhet gati një gjysmë shekulli, por në Tiranë ende e kujtojnë atë mbrëmje të paharruar të 25 qershorit 1965 ku i gjithë kryeqyteti festoj deri vonë. Një vit më pas në finish të kampionatit përsëritet e njëjta situatë. Në javën e fundit Tirana e Partizani vinin me pikë të barabarta. Të kuqtë luanin në “shtëpi” kurse bardheblutë në transfertë me durrsakët e Lokomotivës, që atë sezon i drejtonte në pankinë Loro Boriçi, që aq shumë i kishte dhënë Partizanit. Ishte ky fakt pra që e vështirësonte dyfish përballjen me “djemtë e detit”. Por, bardheblutë me një “regjisor” të paparë në mesfushë si Ali Mema, mbështetur edhe nga mijra tifozë që kishin udhëtuar drejt Durrësit edhe me biçikleta triumfojnë thellësisht 3-0. Dhe autor i njërit pre golave është padyshim Ali Mema. Një javë më pas për të përcaktuar ekipin kampion në “Qemal Stafa” luhet derbi Tirana-Partizani. Bardheblutë triumfojnë 2-1, dhe për të dytin sezon radhazi e bëjnë titullin pranë të tyren

Në moshë shumë të re vesh edhe fanellën e ekipit Kombëtar, ku spikat veçanërisht në ndeshjet e paharruara ndaj Irlandës së Veriut (1-1, 21 nëntor 1965) dhe RFGJ (0-0 më 17 dhjetor 1966). Ndërkohë mjaft i suksesshëm është me fanellën bardheblu në ndeshjet ndaj Rapidit të Bukureshtit, Beshiktashit të Stambollit, Cernamores së Varnës (Bullgari) etj, në kuadër të ndeshjeve për kampionatin ballkanik. Ndërkohë spikat dukshëm në pjesmarrjet e Tiranës në kupën e kampioneve të Europës (sot Champions League) në takimet me Standart Liezh (Belgjikë), Kilmarnok (Skoci) dhe Ajaks i Amsterdamit (Holand).

Gjatë kësaj periudhe Ali Mema aktivizohet si përforcues në ndeshje të shumta ndërkombëtare me fanellën e Dinamos, Partizanit e Vllaznisë. Pas vitit 1972 ku ndërpreu karrierën ftubollistike ka punuar për shumë vite si mësues i edukimit fizik në shkollën e mesme “Harry Fulc” dhe në periudha të ndryshme bashkë me Enver Shehun, Sulejman Memën, Luan Senglën e Krenar Alimehmetin ka drejtuar në pankinën e skuadrës. Deri sa doli në pension kreu detyrën e inspektorit në FK Tirana.

 

TREGIM PER PENALLTITE E ALI MEMES

 

Më 7 prill 1963 Ali Mema kishte kontribuar ndjeshëm në fitoren e Kupës së Shqipërisë në një finale të paharruar me Besën në fushën e Kavajës. Takimi i parë në Tiranë kishte përfunduar 2-3 për kavajasit, por në ato vite nuk vlerësohej goli në fushën kundërshtare kështu që me fitoren e Tiranës 1-0 në ndeshjen e kthimit, për të përcaktuar fituesen e Kupës loja u shty 2 X 15′. Gjithsesi shifrat nuk ndryshuan, por Tirana për shkak dëmtimesh kishte humbur dy portierët, Met Metanin dhe Esad Beliun çka e kishte detyruar teknikun Alla të urdhëronte Ali Memën të zinte vend mes shtyllave në roje të portës.

“Detyrë e vështir – rrëfen ai pas 55 vitesh -gjithsesi pa hezituar fare zura vend në portë. E këtë detyrë e mora sepse nuk kisha asgjë për të humbur, përkundrazi doja të fitoja me Tironën. T’habit Raxha do gjuante për Besën. As që u mendova, por u hodha pasi ai gjuajti topin. E prita. Pas tij për ne do gjuante Ben Bukoviku. “çyç” e plotë, binte shi dhe rrjeta e tund nga goditja e tij,. Përsëri radha e kavajasve dhe përsëri pres unë. Përsëri Beni dhe përsëri gol. Ishim shumë pranë fitores, T’habiti këtë herë u mundua të më mashtronte, por duke mos qenë portier as që e çava kokën. Përsërita të njëjtin rit dhe ia prita penalltinë. Në këto momente më vjen Ben Bukoviku e më thotë “Liu, gjuaje ti këtë penallti”. Qejf kisha, sepse në kampionat gjuaja, por mendova pse ta bej si ajo lopa që pasi i mjel qumështin e derdh më pas me këmbë. Dëshirën e kisha, por edhe frika ish e madhe, kështu që ia lashë përsëri Benit, i cili me golin e shënuar i solli edhe trofeun e parë të paslusftës Tiranës”. Por historia nuk mbaron këtu. Disa kohë më vonë ekipi Kombëtar në përbërje të të cilit ishte padyshim Ali Mema, zhvillon me Besën në Kavajë një ndeshje stërvitore. Sigurisht Kombëtarja fitoi, por ndeshja nuk përfundoi këtu. Teksa të gjithë lojtarët po hynin nëpër dhomat e zhveshjes, Rexha i lutet Memës të kthehen në fushë për t’i gjuajtur një penallti. Mema pranon, shikuesit që ende s’ishin larguar kthehen dhe ndjekin një skenë të paharruar. Ali Mema zë vend në portë, kurse T’habit Rexha vendos topin tek pika e penalltisë, me vrull dhe godet fuqishëm. Por, Ali Mema e mbërthen topin me të dyja duart. Pas kësaj ishin të qeshurat e dy miqve dhe të të pranishmëve, që kujtuan edhe një herë atë finale ku Ali Mema shkëlqeu edhe si portier.

 

“DINASTIA MEMA”

 

Në rrugicën “Shyqyri Bërxolli” ngjitur me shtëpinë e profesor Luigj Shalës vegjetoj ndër vite “Dinastia Mema”, e cila nis rrugëtimin e saj në sporte në vitin 1947 me Haxhi Arbanën (Mema), që 17-vjecar veshi për herë të parë fanellën e Tiranës, ndërkohë kulmin e talentit të tij e pati në vitet 50-të tek Partizani. Beqiri, i vëllai ndryshe nga djemtë e tjerë të Mustafa Memës luajti basketboll me Tiranën, dhe pati fatin të jetë në një ekip me emra të mëdhenj si mjeshtrat Feti Borova, Fatmir Meka, Njazi Lleshi, Boris Bumci dhe Xhorxhi e Andon Kona. Osmani, djali i tretë mesfushori i “betontë” i Tiranës dhe i Partizanit, katër herë kampion me bardheblutë më 1964-1965, 1965-1966, 1968 dhe 1969-1970, që para këtyre kishte regjistruar në karrierën e tij tre të tillë me Partizanin gjatë kohës kur kryente shërbimin ushtarak. Aliu, djali i fundit padiskutim më i madhi i “Dinastisë Mema”, e padyshim ndër më të mëdhenjtë e Shqipërisë. Vecmas fanellës bardheblu, me të cilën mban katër tituj kampion më 1964-1965, 1965-1966, 1968 dhe 1969-1970, dhe të kombëtares në 12 ndeshje (e para në fitoren 1-0 ndaj Danimarkës më 30 tetor 1963, me golin e Panos në 3′, dhe e fundit në barazimin historik 0-0 me Gjermaninë më 17 dhjetor 1967), ka veshur edhe ato të Vllaznisë (kur kreu zborin 6-mujor pas universitetit), dhe të Dinamos nëpër takime ndërkombëtare. Luiza, bashkëshortja e Aliut, atlete ka garuar për Tiranën. I biri i tyre Ardriani, luajti me Tiranën, më të cilën fitoi pesë tituj kampionë më 1994-1995, 1995-1996, 1966-1997, 1998-1999 dhe 1999-2000, me kombëtaren dhe Partizanin, tashmë ndihmës i teknikut Ilir Daja te Skënderbeu i Korcës. Sulejmani, djali Haxhiut, luajti me Shkëndinë, Tiranën (dy herë kampion 1981-1982 dhe 1984-1985), kombëtaren dhe më pas si trajner drejtoi Tiranën (fitoi dy tituj 1995-1996 dhe 1998-1999). Në një sezon drejtoi Partizanin 2003-2004, me të cilin fitoi kupën e Shqipërisë. Bashkëshortja e tij, Emanuela (Axhani) volejbolliste e shquar e Tiranës dhe ekipit kombëtar. Ledia, vajza e tyre e vogël u shqua shumë si notare. Klevis, një futbollist i talentuar, që pritej të merrte stafetën e “Dinastisë Mema” në fushën e blertë, nipi i Beqirit, veshi fanellat e Shkëndisë, Tiranës e Dajtit, por për fat të keq “fluturimi” i tij drejt majave të futbollit u ndërpre. Para disa kohësh 20-vjecari Klevis Mema u nda papritmas nga jeta.

 

LEGJENDARI ENDE ME PENSION MINIMAL!!!

 

Kështu me një pagë të papërfillshme, në gjendje aspak të mirë shëndetsore pa thënë që kohët e fundit vecmas problemeve të mbartura shëndetsore, mori një goditje në zemër, që për fat qe e lehtë. Madje, pas kësaj nuk del fare nga shtëpia. Pra në këtë situat e gjen ky jubile Ali Memën, një ndër futbollistët më të shkëlqyer të vendit tonë. Në prag të festave të fundvitit shumë sportistëve qeveria u akordoi pension të posacëm. Nuk paragjykojmë askënd, por që në mënyrē të padiskutueshme në atë listë duhej të ishte edhe emri i Ali Memës, kjo mendojmë se është absolutisht e vërtet.

blank

blank

blank

Rusja Irina Sallaku dhe inxhinieri shqiptar, dashuria që vazhdon pas pushkatimit

blank

Dikur erdhi në Shqipëri për të ndjekur atë, dashurinë e saj të madhe. Shumë vite më vonë do të kthehej sërish në Shqipëri, sepse këtu janë eshtrat e tij, që ende është duke i kërkuar

Me kthimin mbrapsht të veprimeve, kinemaja ka konkretizuar një dëshirë të madhe të njerëzimit që në të vërtetë do të jetë gjithmonë i paarritshëm për t’u bërë thjesht një ushtrim sfilitës i mendjes që rikthehet në të shkuarën, mundohet të kujtojë, të rikrijojë, pa arritur gjithsesi të materializojë gjë. Kështu ndodh dhe me Irina Sallakun, rusen e martuar me inxhinierin nga Tirana e cila i kthehet shpesh me mendje herës së fundit kur e pa bashkëshortin. Ishte mëngjesi i zakonshëm i një dite që nuk do të ishte aspak e zakonshme. Xhaviti jetonte prej një viti në Fier. E kishin transferuar, sipas atyre që thuheshin, pas një mbledhjeje ku i kishin kujtuar dy vëllezërit në burg dhe i kishin kërkuar të ndahej me gruan ruse, kërkesë të cilën nuk e kishte pranuar. Ai në atë kohë drejtonte ndërtimin e uzinës së përpunimit të naftës në Ballsh, siç kishte bërë me kombinatin e tekstileve të Beratit, por kur ndërtimi i rafinerisë ishte në përfundim, kryeinxhinierin e transferuan në NSHN-në e Fierit. Xhaviti ishte i martuar prej 20 vitesh me rusen dhe vëllezërit ishin arrestuar që para 10 vitesh, ndaj kjo masë në vitin 1975 nuk mund të justifikohej me këto dy probleme të biografisë, por gjithçka e dinte partia: ajo vendoste dhe të tjerët bindeshin, me dashje ose jo, deri në vendimin më të skajshëm, siç mund të jetë ai i pushkatimit që për Xhavitin u mor në mars 1977. Megjithatë atë mëngjes prilli, Irina nuk e dinte çfarë do të ndodhte me bashkëshortin e saj, njeriun e zemrës, për të cilin kishte lënë mamanë dhe Rusinë; për të cilin, nuk e kishte menduar për asnjë çast kthimin në atdhe në vitin 1960 kur u prishën marrëdhëniet mes dy shteteve; të cilin, tashmë që vajzat i kishin në universitet, e kishte ndjekur në Fier, pas vitesh të tëra që kishin qenë larg për shkak të detyrave të tij sa në një qytet në tjetrin. Kishin shkëmbyer shtëpitë me një familje që transferohej nga Fieri në Tiranë dhe ajo kishte gjetur një vend pune në komunale, në lagjen Kastriot të qytetit. 40 e ca vjeçarët  po jetonin vetëm të dy, ndoshta për herë të parë që kur ishin njohur verën e vitit 1950 në një kamp veror studentësh në Rusi.

blank

Pas martesës atje, Xhaviti, me të mbaruar studimet ishte kthyer në Shqipëri, ku Irina erdhi ca kohë më vonë, së bashku me binjaket 5 muajshe që i kishin lindur në Shën Petërburg. Do të jetonte në një shtëpi me 13 veta, në familjen e madhe të Xhavitit dhe më pas në shtëpinë e tyre në Tiranën e Re, por në vitin 1965, Xhaviti shkoi në Berat dhe për 10 vjet do të ishte më shumë larg sesa afër. Viti 1975, megjithëse kishte hijen e rëndë të një transferimi të çuditshëm, ishte edhe një kohë kur ata më në fund po jetonin bashkë dhe ai mëngjes, ishte njëri prej atyre mëngjeseve të javës, kur Irina dilte më herët për në punë dhe e linte Xhavitin në shtëpi. Kur ishin përshëndetur ai ishte duke larë dhëmbët. Një skenë e zakonshme, një imazh i rrëshqitshëm, ku nuk kishte asnjë arsye për t’u ndalur, një mbyllje dere duke mos menduar për atë që lihej pas…Kështu ishte për Irinën. Ajo nuk e dinte që ajo skenë nuk do përsëritej më kurrë, që ai imazh ishte i fundit që do të kishte prej bashkëshortit, që atë që la pas derës, nuk do ta gjente më aty dhe askund tjetër. Ndaj i kthehet asaj skene dhe ajo skenë i kthehet asaj pa mundur të jetë asgjë tjetër vetëm një imazh i paprekshëm, që dhemb.

E ftuar në vitin 2009, bashkë me dy vajzat binjake, Verën dhe Elenën, në programin “Histori me zhurmues” të Pandi Laços, në TV Klan, Irina ka treguar për këtë herë të fundit kur e pa Xhavitin, duke mos i përmbajtur dot emocionet edhe pse kishin kaluar mbi 30 vjet nga ajo ditë sepse ai mëngjes bëhet pika ku mblidhet gjithë malli, të gjitha pengjet, të gjitha pyetjet që jehojnë pa përgjigje si një krahëhapje e munguar në atë çast që tashmë do mbetet gjithmonë pa përqafim. Ajo dhe të bijat kanë treguar gjatë programit historinë që njohin nga arrestimi dhe dënimi i Xhavit Sallakut, e cila përmban shumë mister, ende të pazbardhur. Ato nuk e mësuan kurrë arsyen e arrestimit të Xhavitit, iu përgjigjën vetëm me një “e di partia”; nuk u lejuan kurrë të takonin atë pas arrestimit; morën të njëjtën “e di partia” edhe si shpjegim për dënimin e tij me pushkatim dhe nuk e mësuan kurrë në çfarë date ishte pushkatuar dhe ku ishte varrosur.

“Herën e fundit, kur çova rrobat dhe ushqimet, ai që i pranonte, Bajram quhej, më tha: “Rri një çikë”. Te porta, ne kalonim me radhë, dorëzonim gjërat dhe iknim.  Unë prita. Ai tha që gjyqi është bërë dhe u dënua me vdekje dhe këto gjëra mund t’i marrësh mbrapsht. “Për çfarë u dënua?” e pyeta. “E di partia!” “Të rrojë partia”, thashë”. Shkëputja e asaj që ndienin dhe asaj që thoshin njerëzit, mund të arrinte deri këtu. Tashmë Irina do të kthehej në jetën e saj si hije e vetvetes. Një pjesë të mirë të asaj që ajo ishte, e kishin vrarë gjithashtu.

blank

Edhe më vonë, duke kërkuar në dokumente ato nuk kanë mundur të mësojnë asgjë të saktë. Zyrtarisht Xhaviti akuzohet “për krimin e tradhtisë ndaj Atdheut, sabotim ekonomik dhe agjitacion dhe propagandë kundër Pushtetit Popullor”.

“Kur kam qenë në hetuesi mua më ka mbajtur fort besimi shumë i fortë te burri që ai nuk ka bërë kurrë gjë të keqe. Nuk mund të bënte kurrë keq një njeri i çmendur për punën siç ishte ai kur i caktonin një punë. Edhe pasi u dënua, mua nuk më hiqej nga mendja që ai nuk ka bërë gjë. Po të duash të më varësh mua këtu, unë prapë këtë fjalë do them, atë që e ndiej”, ka thënë Irina në programin “Histori me zhurmues”. Xhaviti nuk ishte as nga ata që fliste kundër pushtetit. Ai, bashkëshortja, vajzat e tij, kishin qëndruar gjithmonë brenda kornizave, për të mos i dhënë askujt shkas për t’i parë me dyshim, por as kjo nuk do ta ndihmonte. “Zemra ka arsyet e saj që arsyeja nuk i njeh”, ka thënë Blaise Pascal. Në Shqipëri, për thuajse 50 vjet, në vend të zemrës ishte partia. Dhe shteti nën drejtimin e kësaj partie, ka pasur arsyet e veta, për të mos e dokumentuar pushkatimin e Xhavit Sallakut. Familja ende nuk di datën e tij të vdekjes. “Tri certifikata që kemi marrë, të tria janë me datë të ndryshme”, thotë Elena.

Gjyqi, me dyer të mbyllura, është bërë më 25 mars 1977, më 31 maj të atij viti, Presidiumi i Kuvendit Popullor, refuzoi t’i falë jetën Xhavit Sallakut dhe katër të dënuarve të tjerë mes të cilëve dhe ish-ministrat Abdyl Këllezi dhe Koço Theodhosi. Pushkatimi normalisht ka ndodhur më pas, por se kur ende nuk dihet. Ndërkaq, lajmi i dënimit të rëndë, mbërriti edhe në Tiranë, ku studionin Elena dhe Vera.

“Menjëherë sekretari i partisë i degës së anglishtes, lajmëroi që të përjashtohesha brenda 10 ditëve. U bë një mbledhje e madhe, isha në vit të dytë. Sekretarja u çua dhe tha që ti e ke mamanë ruse dhe je e brumosur me ide revizioniste dhe ke qëndruar kaq urtë në shkollë për të na hedhur hi syve, por ti nuk je e denjë për të qenë në fakultetin tonë”, kujton Elena, mbrojtja e së cilës para gjithë degës së Anglishtes në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja do të ishte e kotë dhe ajo do të kthehej menjëherë në Fier te e ëma, pa e mbaruar vitin e dytë. Ndërsa Vera shkoi të lajmëronte vetë në fakultet. U  bë një mbledhje më e vogël, vetëm me kursin e saj të Stomatologjisë, por duket se sulmet nuk funksionuan dhe ajo u hoq vetëm nga organizata e rinisë. “Në vitin e dytë nuk më hoqën, por gjetën profesorë që të më ngelnin në klasë. Në lëndën e ekonomisë politike, më vjen vetë sekretari i partisë i gjithë universitetit në provim. Unë iu përgjigja mirë. Ai më tha: Tani më thuaj çfarë ka thënë shoku Enver në gazetën e datës 6 korrik të një viti, të shumë viteve më parë. E ndjeva që ngela dhe në librezë më ishte shënuar 4. Në vjeshtë e dhashë provimin dhe dola shumë mirë. Megjithatë gjithçka ishte vendosur. Më hoqën pa bujë të madhe nga shkolla. Më thirrën në mëngjes, më thanë: Ti e di arsyen, të kemi hequr nga fakulteti. U ktheva dhe unë në Fier, ku ishte dhe motra”, tregon Vera.

Qëndruan dy vjet në Fier. Pas pushkatimit të Xhavitit, dhe pse iu thanë që do t’i internonin, nuk i larguan menjëherë. Ishte një kohë ankthi, edhe më e vështirë sesa ajo e internimit. “Kur na thanë për pushkatimin na thanë që do internoheshim, por na mbajtën dy vjet në Fier. Ishin vitet më të vështira. Patëm shumë provokime të tria, edhe mamaja dhe ne. Ato dy vjet që kam ndenjur në Fier kam punuar në bonifikim të Fierit. Filloja punë që në 5.00 të mëngjesit dhe me një brigadë që kishte vetëm burra duhet të hipja dhe unë në makinë dhe të shkoja në çdo fshat të Fierit. Deri në vitin 1978. Në vitin 1978 na internuan në Sheq-Marinas. 5 vjet “me masë”, që do të thotë bënim apel në mëngjes para se të shkonim në punë dhe në mbrëmje. Punonim në fushë. Në brigada të ndara. Kishte dhe shumë familje të tjera të internuara. Nuk kishim të drejtë as të shkonim në fshatin ngjitur. Po ta kalonim, burgu ishte deri 3 vjet. Duhet të merrnim leje nga polici i zonës ose kryetari i këshillit”, thotë Elena. Njëlloj ishte dhe për Verën. Ajo që kishte studiuar për stomatologji, duhet të punonte në bujqësi dhe të mbante thasë 45 kile në kurriz. “Ishte një rast. Ishim nja 6 vajza të internuara dhe vijnë qetë me thasët me pleh dhe karrocieri fillon i shkarkon në fillim të fushës ku ne do hidhnim pleh dhe ne i thamë: “Pse i zbraze aty? Vëri në krye të çdo parcele”. “Jo, tha, është gjynah për qetë që t’i mundoj” Ne duhet të bënim dhe punën e qeve”.

Pas pesë viteve, vazhduan të internuara “pa masë”, por për to nuk kishte asnjë shpresë deri sa në vitin 1988 disa gra të huaja nisën të lejoheshin të ktheheshin sërish në vendin e tyre. Atëherë, edhe Irina bëri lutje për t’u kthyer në Rusi dhe për herë të parë, pas kaq vitesh, morën një përgjigje pozitive. Të tria u nisën në Shën Petërburg, ku jetuan për 19 vjet, por më pas ishte pikërisht Irina, që vendosi të ktheheshin. “Këtu kishim lënë këtë hall të madh, hallin e burrit, por edhe njerëzit e afërt që na donin dhe shumë njerëz të mirë që janë sjellë mirë me ne”, ka thënë Irina në 2009-ën dhe ai hall nuk është zgjidhur ende.

blank
Irina Sallaku, në studion e programit Histori me zhurmues

10 vjet më vonë, në një shkrim në Albanian Free Press, flitet sërish për historinë e Xhavit Sallakut. Bashkëshortja dhe vajzat e tij, janë ende në kërkim të eshtrave. Siç thotë AFP, në një shpat mali në Tiranë, janë gjetur eshtrat e 13 personave. Dyshohet që mes tyre të jenë dhe ato të dy inxhinerëve, Koço Plakut dhe Xhavit Sallakut. Elena dhe Vera kanë dhënë mostrat e tyre të AND-së pranë Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur (ICMP), i cili ka nisur një projekt për identifikimin e të zhdukurve nga regjimi komunist në Shqipëri, në pritje të një përgjigjeje, në pritje të një mundësie për të pasur pas kaq vitesh, një vend ku të vendosin lule.

Foto: Gent Shkullaku, AFP

Një pikë referimi ku të ndalen hapat e tyre, që deri tani kanë kërkuar pa gjetur./Kujto.al

blank

(Video) Jeta e bukur dhe tragjike e Suhade Cakranit

Voal.ch – Suhade Cakrani e datëlindjes 1920 ishte vajza e Hajredin Bej Cakrani, firmëtarët të pavarësisë përfaqësuesi Fierit dhe Mallakastrës në Kuvendin e Vlorës.

Suhade Cakrani përfundoi studimet për Arte të bukura në qytetin e Firences, Itali.

Pas përfundimit të studimeve kthehet në Shqipëri, por jo përfundimisht sepse jetonte ndërmjet Firences dhe Tiranës dhe Parisit.

Në vitin 1942 ndërroj jetë i ati Hajredin Cakrani dhe ju desh të qëndronte pak më gjatë në Shqipëri, sepse kishte të ëmën Iftizarin dhe duhej t’i qëndronte pranë.

Ndërkohë lufta civile kishte nisur, vëllezërit e saj ashtu si të gjithë djemtë e familjes Cakrani u angazhuan me çetat nacionaliste dhe Suhades ju desh të qëndronte në shtëpi për shkak të rrethanave të krijuara.

Në fundin e vitit 1944 dhe fillimin e vitit 1945, familjes i sekuestrojnë pasuritë e tundshme dhe patundshme, shtëpi dhe çdo gjë duke i lënë bashkë me mamanë Iftizarin në mesin e katër rrugëve,

i arrestojnë vëllezërit, Hajdarin në tentativë për t’u larguar nga Shqipëria,

Vasfiun studentin e Sorbonës dhe Hysenjin.

Pas një gjyqi farsë Hajdarin me urdhër të Enver Hoxhës e varin në mes të Fierit, ndërkohë dy të tjerët u burgosën.

Varjen e vëllait Suhada e përjetoi shumë keq.

Kështu nisi kalvari vuajtjeve dhe diskriminimit të të gjitha formave.

Suhada u kujdes për vëllezërit që ishin në burg dhe për mamanë që tashmë ishte e rënduar psikologjikisht.

Në vitin 1953 ndërron jetë e ëma Iftizari.

Suhada e mbetur vetëm dhe në kushtet e një depresioni të thellë për shkak të terrorit,

në rrethana krejt misterioze e mbyllin në çmendin deri sa ndërroi jetë në vitin 1957, kur ishte vetëm 35 vjeçe.

Sot kjo vajzë është pa varr.

Ashtu si të gjithë pjesëtarët e tjerë të familjes. I ati firmëtari i pavarësisë, e ema dhe vëllezërit./Voal.ch

blank
Në foto Firmëtari Pavarësisë Hajredin Bej Cakrani, me familjen, bashkëshorten Iftizar, vajzën Suhade, djemtë Hajdari, Hysenji dhe Vasfi Cakrani.
Foto e vitit 1940!

blank

blank

A ka piktura të saj, shkrime? Jo, nuk dihet. As varri i saj nuk dihet.

Porta aristokrate, e lavdishme e familjes Cakrani duket se ka shkruar të gjithë historinë e Shqipërisë në shekullin e 20-të, madhështinë dhe luftën për pavarësinë dhe lirinë e atdheut, humanizmin e lartë dhe humbjen, persekutimin mizor të diktaturës komuniste, arratisjet nëpër botë, vrasjet, burgjet, internimet, përbuzja dhe çmenduria, harresa e qëllimshme… dhe… dhe ringjallja.

blank

Aktet e dramës së kësaj familjeje janë akte të dramës shqiptare.

blank

Fotoja e famshme e David Ben-Gurion është realizuar nga shqiptari Gjon Mili

Fotoja e kryeministrit të parë të vendit hebraik, David Ben-Gurion, është realizuar nga fotografi korçar

Një ndër fotot më të famshme, e një prej etërve të themelimit të Shtetit të Izraelit, ajo e kryeministrit të parë të vendit hebraik, David Ben-Gurion (1886-1973), është realizuar nga shqiptari Gjon Mili.

blank

 

Korçari Gjon Mili (28 nëntor 1904– 14 shkurt 1984) konsiderohet si një nga fotografët më të mëdhenj të shekullit të XX.

Foto të tjera të famshme e tij nga Izraeli janë ato të Adolf Eichmanit gjatë gjyqit, nazistit të kapur nga Mossad në Argjentinë (maj 1960), dhe që ishte përgjegjës për zhdukjen e disa miliona hebrenjve gjatë Holokaustit.

blank

I lindur në Korçë në vitin 1904, Gjon Mili emigroi bashkë me familjen kur ishte fare i vogël, fillimisht për t’u ndalur në Rumani, ku mbaroi dhe shkollën e mesme në Bukuresht, dhe pastaj për në SHBA (1923).

Ishte pikërisht në Shtetet e Bashkuara ku Mili e ktheu në art pasionin e tij të jetës, fotografinë, si dhe ndriçimin, për të cilin kreu dhe studimet përkatëse si inxhinier elektrike në universitetin e mirënjohur MIT (Massachusetts Institute of Technology).

blank
Nga Roma në Hollivud, nga fotografitë e artistëve tek ato të sportistëve apo figurave të njohura shoqërorë, pasioni për fotografinë, syri artistik si dhe studimet shkencore të kryera në fushën e ndriçimit, i dhanë mundësinë të hynte në histori si fotografi i parë që përdori “flashin elektronik” apo “dritën stroboskopike”.

Që prej vitit 1939 filloi të bashkëpunonte me revistën “Life”, me të cilin bashkëpunoi deri në fund të jetës të tij, në vitin 1984 (vdiq nga pneumonia).

Përgjatë këtyre viteve emri i Milit mori famë ndërkombëtare për shkak të stilit të spikatur, lëvizjes së dukshme në foto, si edhe personazheve të njohur të cilët fotografoi, midis tyre edhe piktori i madh Pablo Pikaso.

Fotoja e famshme e David Ben-Gurion është realizuar nga shqiptari Gjon Mili

blank

Nga Ajnshtajni dhe Frojdi, te Shpielberg dhe Kafka : ndikimi i kulturës së hebrenjve në botë

Pa Karl Marksin, Sigmund Freud, Gustav Mahler, Franz Kafka, Albert Einstein apo Hannah Arendt, politika, psikologjia, muzika, letërsia, shkenca dhe filozofia do të ishin shumë të ndryshme.

Nga “El Pais”, Spanjë

Puna e artistëve dhe intelektualëve, prejardhja e të cilëve më parë konsiderohej e parëndësishme ose e rastësishme, tani po shqyrtohet në një dritë të re.

Është një debat që ka vazhduar për më shumë se një shekull, por që u ndez në vitin 1919 kur sociologu amerikan Thorstein Veblen botoi “Epërsia intelektuale e hebrenjve në Evropën moderne”.

Në këtë esse akademike, Veblen diskutoi nocionin tashmë të zakonshëm dhe të mbështetur statistikisht se shumë nga zhvillimet transformuese në kulturën perëndimore kane kaluar nga duart e disa njerëzve shumë të talentuar hebrenj.

blank
Fizikanti Albert Ajnashtajn

Pa Karl Marksin, Sigmund Freud, Gustav Mahler, Franz Kafka, Albert Einstein apo Hannah Arendt, politika, psikologjia, muzika, letërsia, shkenca dhe filozofia do të ishin shumë të ndryshme.

Lista e fituesve të çmimit Nobel ofron një te dhene statistikore aksiomatike… pothuajse një e katërta e të gjithë fituesve të çmimit Nobel janë me origjinë hebreje. Popullsia hebreje në botë numëron rreth 13 milionë, shtatë milionë prej të cilëve jetojnë në Izrael dhe pesë milionë në Shtetet e Bashkuara. Meqenëse hebrenjtë përfaqësojnë vetëm 0.16% të popullsisë globale, asnjë grup tjetër nuk mund të krahasohet me normën e laureatëve hebrenj të Nobelit për 1000 banorë.

blank
Ekononomisti Karl Marks

Ky fakt i guximshëm ka frymëzuar reflektim dhe teori gjatë viteve dhe shtron pyetjen nëse është i vërtetë sot. A janë hebrenjtë ende populli i zgjedhur, të paktën për sa i përket kulturës dhe shkencës? Debati aktual nuk ka të bëjë aq shumë nëse hebrenjtë kanë formësuar botën moderne, por nëse ndikimi i tyre është ende i madh dhe transformues. Studiuesit e kulturës hebraike përgjithësisht pajtohen se ajo shkëlqeu në Evropë midis viteve 1750 dhe 1950, periudhe e quajtur Judaizëm Modern.

Por që nga mesi i shekullit të 20-të, perspektivat janë turbulluar nga kujtesa e Holokaustit, krijimi i shtetit të Izraelit dhe pakësimi i komuniteteve hebreje të Evropës. Këto ditë, të vetmet komunitete hebreje të shumta dhe me ndikim janë në Francë, dhe ato po bëhen gjithnjë e më të vogla në Mbretërinë e Bashkuar.

Duhet të theksohet se termi “hebre” nuk është një përshkrues etnik ose fetar, por vlen për këdo me atë trashëgimi kulturore ose që vetë-identifikohet si i tillë. Në fakt, shumë nga hebrenjtë më me ndikim si Marksi, Ajnshtajni dhe Frojdi ishin ateistë dhe madje mohuan traditën e tyre familjare. Megjithatë, Norman Lebrecht, autori i “Gjeniut dhe Ankthit: Si Ndryshuan Botën Hebrejte (1847-1947)”, argumenton se puna e tyre shfaq tipare në thelb hebreje që sigurisht janë ushqyer në shtëpi, ku karakteristikat kulturore më të thella dhe më të qëndrueshme. u kalohen brezave të rinj.

blank
Shkrimtari Franz Kafka

Lebrecht shkruan se aforizmat sardonike të Ajnshtajnit janë padyshim hebraike dhe se teoria psikoanalitike e Frojdit përdor gjashtë nga 13 parimet e ekzegjezës talmudike, pavarësisht se është rritur në një mjedis laik pa ndonjë edukim fetar. Lebrecht argumenton me terma disi frojdiane se shpikësi i psikanalizës mendonte si një rabin, por ishte i pavetëdijshëm, sikur i zhytur nga një lloj osmoze kulturore, ashtu si të tjerët thonë: “I dashur Zot!” ose “Zoti ju bekoftë” pasi dikush teshtin edhe pse nuk ka qenë kurrë në kishë ose nuk ka hapur një Bibël.

Lebrecht nuk beson në partikularizmin, parimin teologjik se vetëm disa njerëz zgjidhen nga Zoti për shpëtim. Por ai pretendon se elementi hebre është çelësi për të kuptuar këta njerëz dhe rolet e tyre në historinë njerëzore. Për shembull, megjithëse Franz Kafka shpesh përshkruhet si një tregimtar absurdist rreth mundimit të të jetuarit nën një shtet shtypës, studiuesi Gershom Scholem pohon se pothuajse çdo avangardizëm që neofitët shohin në veprën e Kafkës është i bazuar në Kabala. Pavarësisht se shkruante në gjermanisht dhe ishte produkt i sistemit arsimor gjerman, Kafka sigurisht që ishte i njohur me këtë traditë të misticizmit hebre. Një pagan nga Praga pa atë sfond kulturor nuk do të kishte shkruar të njëjtin lloj tregimesh si Kafka.

Vepra e shkrimtarëve, kultura hebraike e të cilëve më parë konsiderohej e parëndësishme ose e rastësishme, tani po shqyrtohet në një dritë të re, një dritë judaizuese. Ky nuk ishte rasti kur ishte gjallë Joseph Roth i ribotuar shpesh. Pllaka që identifikon vendbanimin e tij të fundit në Paris e quan atë një “shkrimtar austriak”, një mbiemër që sigurisht nuk do të përdoret në asnjë pllakë të re.

Berta Ares Yáñez botoi kohët e fundit një libër mbi ndikimin e Hasidizmit Lindor në veprën e Joseph Roth-it dhe se si ai shihet më mirë në atë traditë fetare-kulturore. Me fjalë të tjera, hebraizmi i Roth-it e përcakton atë shumë më tepër sesa trashëgimia e tij austriake apo gjermane.
E njëjta lente po aplikohet edhe për autorë të tjerë hebrenj si Elias Canetti.

Ndoshta kjo nuk është krejtësisht e palidhur me atë që historiani Enzo Traverso e quajti “fenë civile” të përkujtimit të viktimave hebreje të nazizmit. Që kur kujtimi i Holokaustit u bë horizonti moral i njerëzimit dhe Aushvici u bë sinonim i ferrit në Tokë (për të parafrazuar të mbijetuarën e Holokaustit Elizabeth Roth), i gjithë kontributi intelektual i hebrenjve është riinterpretuar për t’i dhënë faktorëve kulturorë dhe fetarë shumë më tepër peshë. Për shembull, Hannah Arendt mbetet një nga filozofet më me ndikim dhe më të lexuar, por ndërsa opusi i saj i madh, “Origjina e totalitarizmit” (1951), ka qenë disi i diskredituar, disa nga librat e saj më pak të njohur rreth Judaizmit po ngjallin interes të ri – librat si “Hebreu si Pariah” (1978) dhe “ Rachel Varnhagen: Jeta e një gruaje hebreje” (1957).

blank
Psikologi Sigmund Freud

Enzo Traverso dhe studiues të tjerë argumentojnë se kultura hebraike ra pas vitit 1950. “Izraeli i ka dhënë fund Judaizmit Modern”, shkruan Traverso në “Fundi i Modernitetit Hebre” (2016).

“Diaspora hebreje ishte ndërgjegjja kritike e botës perëndimore. Izraeli mbijeton si një nga mjetet e tij të dominimit.”

Lebrecht nuk është aq përfundimtar. “Lindja e shtetit të Izraelit shënon fillimin e një kapitulli të ri, jo fundin e historisë.” Sido që të jetë, Izraeli padiskutim përfaqëson një pauzë në histori që vazhdon të politizojë dhe përçajë studiuesit. Çdo analizë e ndikimit hebre në botën bashkëkohore është e pashmangshme e mbushur me emocionet e ngjallura nga ekzistenca e Izraelit, për mirë ose për keq, por zakonisht për keq.
Judeizmi mund të mos jetë më një faktor transformues, por është larg nga të qenit i parëndësishëm. Është e vështirë të imagjinohet kultura e gjysmës së dytë të shekullit të 20-të pa filmat e Woody Allen dhe Steven Spielberg, apo romanet e Philip Roth. Dhe është e pamundur t’i ndash këta burra nga identiteti i tyre hebre.

Filmi më i fundit i Spielberg, “The Fabelmans”, tregon historinë intime dhe gjysmë-autobiografike të një djali hebre që rritet në një Amerikë të pas Luftës së Dytë Botërore ende e shenjuar nga antisemitizmi. Për më tepër, një nga shkrimtarët më të lexuar dhe më të diskutuar në Evropë sot është Delphine Horvilleur, rabinja e parë e Francës, një sioniste e penduar dhe mike e Simone Veil, e cila ishte një nga figurat më me ndikim të Evropës bashkëkohore më vete (dhe tema e fundit e Filmi dramatik biografik francez, Simone: Gruaja e Shekullit).

Krijimi i shtetit të Izraelit nuk e ka mbytur krijimtarinë dhe as nuk e ka shuar analizën kritike. Dëshmi të shumta e mbështesin këtë, si apeli universal i librave të Amos Oz, ose një industri televizive izraelite me ndikim global, ose kontributet e vazhdueshme hebreje në industrinë e argëtimit dhe kulturën popullore.

blank
Regjisori Steven Spielberg

Studiot në Tel Aviv ndihen si epoka e artë e Hollivudit kur manjatët hebrenj të filmit Samuel Goldwyn dhe katër vëllezërit Warner sundonin industrinë. Por nëse dikush dëshiron të kuptojë ndikimin e Izraelit në shekullin e 20-të dhe fillimin e shekullit të 21-të, thjesht lexoni “Inside Story” (2020) nga Martin Amis, një tregim i trilluar i marrëdhënies së Amis me tre shkrimtarë të mëdhenj hebrenj – Philip Larkin, Saul Bellow dhe Christopher Hitchens.

Mendimi i ndikimit historik të popullit hebre është një kërkim i pafund dhe vazhdon të frymëzojë shkrime të reja dhe debate akademike që ndonjëherë tejkalojnë kampuset universitare. Judenjtë mund të mos ndryshojnë më botën, por ata ende po e detyrojnë atë të mendojë.

Përgatiti në Shqip: Saimir Z. Kadiu, enciklopedist

Nga Ajnshtajni dhe Frojdi, te Shpielberg dhe Kafka : ndikimi i kulturës së hebrenjve në botë

blank

F. Scott Fitzgerald & Zelda Fitzgerald (24 korrik 1900-10 mars 1948) “Asnjë qiell nuk ishte shumë i lartë për ne” Përgatiti Elida Buçpapaj

Zelda Fitzgerald (e lindur Sayre më 24 korrik 1900 – 10 mars 1948) ishte një romanciere, piktore, dramaturge që vinte nga shoqëria e lartë. E lindur në Montgomery, Alabama, në një familje të pasur jugore, ajo u bë e famshme në vend për bukurinë dhe shpirtin e saj të lirë. Në vitin 1920, ajo u martua me shkrimtarin F. Scott Fitzgerald, pas suksesit të romanit të tij debutues, “Kjo anë e parajsës”. Romani e katapultoi çiftin e ri në syrin e ciklonit të publikut dhe Zelda u bë e njohur në shtypin kombëtar si flapperja e parë amerikane. Ata i rrëmbeu jeta e shfrenuar, festat e pandërprera dhe Zelda e Skot u konsideruan në shtypi i kohës si les enfants terribles të epokës së xhazit. Tradhtia e supozuar dhe akuzat e hidhura shpejt minuan martesën e tyre. Pas udhëtimit jashtë vendit, në Evropë, shëndeti mendor i Zeldës u përkeqësua dhe ajo kishte tendenca vetëvrasëse dhe vrasëse, që kërkonin kujdes psikiatrik. Në fillim e diagnostifikuan për skizofreni, pastaj për çrregullim bipolar.

 

“Asnjë qiell nuk ishte shumë i lartë për ne”

 

F. Scott Fitzgerald dhe Zelda Sayre takohen në një ditë të nxehtë vere në korrik 1918 në një klub në Montgomery, Alabama. Ai bie në dashuri në çast. Zelda Sayre do të përcaktojë jetën e tij dhe do të frymëzojë veprën e tij.

 

Zelda

 

Zelda Sayre lindi më 24 korrik 1900 në Montgomery, një vend shumë konservator në atë kohë. Babai i saj është një gjykatës me ndikim, nëna e saj vjen nga klasa e lartë. Zelda është më e vogla nga gjashtë fëmijët. Nëna e llaston pa masë. Zelda është jashtëzakonisht e bukur dhe e vështirë si karakter.

“Isha një fëmijë shumë aktiv që nuk lodhej kurrë. Më pëlqenin shtëpitë në ndërtim e sipër dhe shpesh ngjitesha nëpër trarët e çative. Shpesh endesha larg qytetit, ndonjëherë edhe në varrezat e fshatit – vetëm. Si vajzë e vogël, kisha aq shumë vetëbesim, saqë guxoja t’i bëja gjërat ndryshe nga doket e asaj kohe. Pasiguria ose ndrojtja ishin të huaja për mua dhe nuk kisha asnjë parim moral.” (Zelda Sayre).

Ajo mërzitet në shkollë, megjithëse është shumë e talentuar, veçanërisht në matematikë dhe anglisht. Ajo pikturon, vizaton dhe është atlete. Ajo mori mësime baleti deri në moshën 17-vjeçare. Zelda del gjithmonë në krye dhe i shtyn kufijtë e mirësjelljes. Por jeta në Montgomery është shumë e ngushtë për të.

 

Skot

 

Francis Scott Fitzgerald, katër vjet më i madh se Zelda, lindi më 24 shtator 1896. Vinte nga St. Paul, Minesota. Kur Scott është dymbëdhjetë vjeç, babai i tij mbetet i papunë. Një botë shembet për djalin e ndjeshëm. Ai jeton me frikën e vazhdueshme se do t’i duhet të shkojë për të jetuar në shtëpitë për të varfërit.

Scott është llastuar nga nëna e tij, të cilën më vonë ai e merr inat, sepse mendon se ajo e kishte bërë një njeri të butë. Nëna vjen nga një familje e zakonshme tregtare dhe Scott ka turp për të. Tani e tutje ata duhet të jetojnë me pasurinë e gjyshes së tij nga nëna. Ata nuk ishin të varfër, sepse mund të përballonin një jetë të pasur me vendbanim në periferi. Por për Scottin, është një turp i vazhdueshëm: ai shkon në shkollë me fëmijët e të pasurve, ftohet prej tyre, por nuk i përket shoqërisë. Këtu fillon dikotomia që do të përcaktojë jetën e tij: ai admiron shkëlqimin dhe bukurinë e të pasurve, por në të njëjtën kohë i përbuz ata për snobizmin e tyre.

Në vitin 1919 ai udhëton në Nju Jork për të ndjekur ëndrrat për pasuri dhe famë dhe për t’u lidhur me të dashurën e tij, Zeldën, përgjithmonë. Optimizmi i tij është dobësuar rëndë: në vend të famës dhe pasurisë, e pret një punë e paguar keq në industrinë e reklamave. Në Nju Jork, Fitzgerald i dërgon versionin përfundimtar të romanit të tij This Side of Paradise (1920) botuesit të tij Scribner’s dhe, ndërkohë, fillon një punë si mekanik për të riparuar makinat.

“Pastaj një ditë postieri i ra ziles së derës dhe unë e lashë punën po atë ditë, dola rrugëve duke ndalur makinat për t’u thënë miqve dhe të njohurve e të panjohurve të mi: Romani im This Side of Paradise ishte pranuar për botim.” (F Scott Fitzgerald)

Romani i tij i parë goditi në shenjë. Bëhet fjalë për qëndrimin ndaj jetës së rinisë amerikane gjatë dhe pas Luftës së Parë Botërore, për një rini hedoniste, të zhgënjyer që nuk dëshiron më t’i thuhet se si të jetojë.

 

Vitet njëzetë të arta në New York

 

Më 26 mars 1920 u botua “Kjo anë e Parajsës”. Më 3 prill, Scott dhe Zelda Fitzgerald u martuan në Nju Jork. Dhe tani ndodh e pabesueshmja: bëhen të pasur dhe të famshëm brenda natës. Scott bëhet zëdhënësi i brezit të ri dhe Zelda bëhet një model për të rejat. Ata bëhen një çift i famshëm, mbi të cilin projektohen dëshirat, ëndrrat  pa limite dhe kufizime.

Gjatë kësaj kohe, Zelda bëhet gjithnjë e më e shqetësuar. Kur ai punon, ajo mërzitet dhe flirton me burra të tjerë. Kjo pastaj e bën atë aq xheloz, sa nuk mund të punojë.

Për të mbajtur gjallë legjendën e tyre si një çift i famshëm magjepsës, të dyve u duhen shumë para. Scott po fiton shumë tani, por as ai dhe as Zelda nuk dinë si t’i trajtojnë paratë. Paraja u shkrihet në duar .

Në gjithë këtë zhurmë, Zelda zbuloi se ishte shtatzënë. Në tetor 1921 lindi vajza e tyre e vetme, Frances Scott Fitzgerald, e njohur si Scottie.

 

“E bukura dhe e mallkuara”

 

Pak më vonë, Scott Fitzgerald përfundoi, me shumë përpjekje, romanin e tij të dytë të titulluar “The Beautiful and Damned”. Një herë Scott i rrëfeu një miku të tij se nuk mund ta imagjinonte se çfarë po mendonin njerëzit e tjerë, përveç se çfarë mendon ai dhe ndoshta Zelda. Nëse ai është përpjekur të përshkruajë një personazh për një kohë, ai zbulon se ai thjesht po e përshkruan veten përsëri.

Ky roman është kryesisht autobiografik. Sipas Kyra Stromberg, është një elegji mbi vetëshkatërrimin e dy njerëzve që i nënshtrohen në mënyrë të pakufizuar iluzionit të madh të parasë dhe realizueshmërisë së lumturisë. Është krejtësisht e frikshme se sa profetikisht Scott parashikon rrugën e jetës së tij dhe të Zeldës.

Scott jo vetëm që përshkruan me ndjeshmëri skenat e një martese, ai gjithashtu ia del të kapë në mënyrë sizmografike tablonë e epokës së tij. Veç kësaj, romani tregohet me një dorë të lehtë dhe është mbërthyes.

Sidoqoftë, vlerësimet janë të përziera, shitjet janë mjaft të ngadalta. Gjatë kësaj kohe, ju nuk dëshironi të dëgjoni për dështimin dhe rënien.

 

“Getsbi i madh”

 

Jeta në fshat është shumë monotone për çiftin dhe Manhattan është tepër rraskapitës. Kështu ata u nisën përsëri për të kërkuar një shtëpi afër Nju Jorkut. Do ta gjenin në Great Neck, një periferi e Long Island, gjysmë ore nga Nju Jorku. Këtu Scott gjen materialin për romanin e tij “The Great Gatsby”, i cili do të krijojë famën e tij botërore.

Fitzgeralds janë kapur në rolet e tyre. Ata ende mund të mbajnë dukjen, por lidhja e dashurisë e organizuar në mënyrë perfekte fillon të shkërmoqet. Scott bëhet mik me reporterin, autorin dhe alkoolistin Ring Lardner dhe humbet kontrollin pas pijes.

Zelda gjithashtu pi shumë. Ata ngjajnë gjithnjë e më shumë me çiftin vetëshkatërrues nga romani i Scotts “The Beautiful and the Damned”. Pastaj kanë shqetësime për paratë. Edhe pse Scott ka filluar romanin e tij “Gatsbi i madh”, ai nuk mund të vazhdojë më me të, sepse i mungon qetësia.

 

Ikja në Francë

 

Pas Luftës së Parë Botërore, shumë amerikanë ikën në Paris, shpesh me pak para, sepse jeta ishte e lirë në Evropën e shkatërruar nga lufta. Me 7000 dollarë në xhepa, Scott dhe Zelda shkojnë në Francë. Me të mbërritur në Paris në vitin 1924, ata takojnë Sara dhe Gerald Murphy, të cilët thuhet se kanë një rëndësi të madhe për ta.

Fitzgeraldët kanë ardhur në Francë, për t’u larguar nga të gjitha dhe për të kërkuar qetësi në rivierën franceze: “Ne u ndjemë sikur të kishim shpëtuar nga e para – nga mbeturinat dhe rrëmujat dhe gjithë bollëku ekstravagant që për pesë vjet të ethshëm na kishin bërë të hiqnim dorë nga jeta…”

Ishte gjatë kësaj kohe që Scott përfundoi romanin e tij “Gatsbi i Madh”, i cili u botua në prill 1925. Botuesi i tij është entuziast: “Libri është një mrekulli. Çfarëdo kuptimi që të paketoni në një fjali të vetme, shkalla dhe intensiteti i ndikimit në një paragraf të vetëm është i jashtëzakonshëm.”

Kritikat janë kryesisht shumë pozitive. Por lexuesi e sheh ndryshe, romani nuk po shitet mirë.

 

Takimi me Ernest Hemingway

Shkrimtari i ri Ernest Hemingway (1899-1961) do të takohej me çiftin Zelda dhe Scott Fitzgerald në Paris, Francë më 1925.

Ishte prilli i vitit 1925, kur në Paris Zelda takoi Ernest Hemingway, për karrierën e të cilit i shoqi bëri shumë ta promovonte. Nëpërmjet Hemingwayt, Fitzgeraldët u njohën me Gertrude Stein, Alice B. Toklas, Robert McAlmon dhe të tjerë. Scott dhe Hemingway u bënë miq të ngushtë, por Zelda dhe Hemingway nuk e pëlqyen njëri-tjetrin që në takimin e tyre të parë. Ajo iu referua hapur me sharje homofobike dhe e konsideronte personazhin macho dominues të Hemingwayt si thjesht një qëndrim për të fshehur homoseksualitetin e tij; nga ana tjetër, Hemingway i tha Scott se Zelda ishte “e çmendur”. Në kujtimet e tij A Moveable Feast, Hemingway pretendon se e kuptoi se Zelda kishte një sëmundje mendore, kur ajo këmbënguli që këngëtari i xhazit Al Jolson ishte më i madh se Jezu Krishti. Hemingway pretendoi se Zelda kërkoi të shkatërronte bashkëshortin e saj.

 

Midis Francës dhe SHBA-së

 

Në vitin 1927, Fitzgeraldët vendosin të lëvizin përsëri, këtë herë përsëri matanë oqeanit. Do të gjenin një shtëpi madhështore pranë Wilmington në lumin Delaware. Vite më vonë, Zelda fillon të pikturojë dhe të shkruajë artikuj të shkurtër atje, tre prej të cilëve janë botuar, megjithëse me emrat e saj dhe Scott.

Ndërkohë, Scott vazhdon të luftojë me romanin e tij të katërt. Ai e rishkruan atë përsëri dhe përsëri. Në moshën 27-vjeçare, Zelda ende dëshiron të jetë prima balerinë dhe merr mësime baleti.

Në verën e vitit 1928 çifti kthehet në Paris. Atje, Zelda kalon orë të tëra në Shkollën e Baletit Diaghilev, si një grua e pushtuar e gjitha  pas kërcënimit. Të dy fillojnë e largohen nga njëri-tjetri. Edhe në shtëpi, Zelda vazhdon t’i përkushtohet kërcimit, ndërsa Scott dehet me shoferin e tij .

 

Përtej Lumturisë

 

Në tetorin e vitit 1929 në Nju Jork njoftohet rënia e bursës, fillojnë vitet e Depresionit të Madh. Fitzgeraldët nuk ndikohen drejtpërdrejt prej saj pasi nuk zotërojnë asnjë aksion e aq më pak pasuri të paluajtshme. Por Depresioni i Madh i paraprin turbullimit te gjendjes së saj emocionale. Në Paris, Zelda rifillon mësimet e baletit, duke u kapur pas mësueses së saj Yegorova si një grua e mbytur. Në këtë kohë për herë të parë Zelda shtrohet në një klinikë në Paris.

Fitzgeraldët udhëtojnë në Montgomery, Alabama. Atje, Zelda fillon të kërcejë, të pikturojë dhe të shkruajë përsëri. Ajo studion tregimet dhe romanet e Scott-it për të përmirësuar stilin e saj dhe me obsesion fillon të shkruaj tregime të shkurtra dhe një roman.

Romani autobiografik i Zelda-s “Një vals për mua” u botua në tetor 1932. Pavarësisht elokuencës së tij, ai mori vlerësime kryesisht të këqija. Kjo e çekuilibron edhe më shumë Zeldën. Shëndeti i Scott është gjithashtu në rënie.

Gjatë kësaj kohe, Scott botoi romanin e tij Tender Is the Night, të cilin ai e konsideroi kredon e tij. Një roman që nuk mund të ishte më i rëndësishëm.

 

Rizbulimi i vonë

Pas disa sulmeve në zemër, Scott vdiq nga një atak i tillë në 21 dhjetor 1940 në moshën 44 vjeçare në Los Angeles, California.

Pas Luftës së Dytë Botërore, romanet dhe tregimet e tij u rizbuluan dhe “Getsbi i Madh” u bë një klasik i letërsisë botërore.

Gjendja e Zeldës nga një herë përmirësohej. Vitet e fundit ajo ka mundur të largohej nga klinika dhe të jetojë me nënën e saj në Montgomery. Megjithatë ajo kalon nëpër faza tepër të trishta të dobësisë mendore gjatë tetëmbëdhjetë viteve të fundit të jetës së saj. Pavarësisht kësaj, gjatë disa periudhave të kthjelltësisë, ajo krijoi disa nga veprat e saj më të mira, duke përfshirë romanin e saj të vetëm, Save Me the Waltz, si dhe piktura të shumta abstrakte. Ajo vdiq në vitin 1948, vetëm 47 vjeçe, në zjarrin e Spitalit Psikiatrik Highland në Asheville (Karolina e Veriut), ku ishte e shtruar që nga viti 1936. Ajo la pas disa vepra të pabotuara. Letrat e saj të fundit për Scott-in para se të vdiste janë gjurmët e fundit të jetës së saj.

Ajo pranon fatin dhe Scott mbetet heroi i saj deri në fund. Ishte 10 marsi i vitit 1948, kur Zelda iu bashkua dashurisë së jetës.

blank

 

*Flappers janë brezi i grave të shekullit të 20-të në botën anglo-saksone. Flaperet karakterizoheshin nga makijazhi i tepruar, flokët e shkurtër, fundet e shkurtër si personazhët e The Great Gatsby, ato pinin duhan dhe alkol si meshkujt, i ngisnin vetë makinat dhe shkelnin normat shoqërore të moralit seksual të kohës. Ato e kanë origjinën në periudhën liberale të asaj që ka hyrë në histori si “vitet e zhurmshme”, të karakterizuara nga turbulencat politiko-sociale dhe nga një shkëmbim i madh kulturor midis dy anëve të Oqeanit Atlantik: nga njëra anë Evropa e sapo dalë nga  lufta dhe nga ana tjetër Shtetet e Bashkuara. Flapper është një fjalë zhargon, slang që përshkruan një vajzë që sapo është bërë grua, duke iu referuar zogut të vogël që përplas krahët sapo mëson të fluturojë.

Përktheu dhe përgatiti: Elida Buçpapaj

blank

N’Dardani Bjen Një Tupan Nga Hamit Aliaj

 

Ç’janë kto gurë të bardhë e të zi
dikush krushqit oj naj ka ngri
naj ka ngri oj i ka ba gurë
o krushqit tanë o me flamure

Në Dardani bjen o një tupan-e
krushqit vinë me kapuç t’bardhë
cili a krushku i parë që prin
o asht flamuri kuq e zi-e

Cili a krushku i dytë në rradhë
Skënderbeu merr shpatën zjarr
krushku i tretë o asht Naimi
o Mitc Sokoli thërret kushtrimin

Njëmijë vetave të tanë kta krushqve
si e ka emrin kjo nuse
liri emrin asaj ja thonë
o lind e rrit në gjakun tone

Nusja jonë o kurrë nuk vritet
n’çdo pikë gjaku ajo rritet
ku e derdh shqiptari gjakun
o nga liria e bajrakut

 

PS Shënimi i redaksisë: Sa e sa mijra e mijra herë është kënduar kjo këngë prej 40 vitesh, asnjëherë nuk i është paguar poetit e drejta e autorit për poezinë

blank

Tefta Tashko Koço, “Princesha” e muzikës lirike Nga Dash Frashëri, botuesi i TiranaDiplomat.com

Me rastin e 8 Marsit – Përmeti i ka kushtuar një bust këngëtares frashëlleshë, në Panteonin e Qytetit

Kur dëgjon zërin e ëmbël të Tefta Tashko Koços përmes disqeve muzikore që ajo ka lënë, dëgjon fërshëllimën që lënë pishat e Bredhit të Hotovës, gurgëllimën e tingujve të valëve të Vjosës, cicërimën magjike të këngëve të bilbilave.

 

Të duket sikur nga busti i saj në Parkun Qëndror të Përmetit, ajo këndon përjetësisht!

blank

E LINDUR NË EGJIPT

Tefta ishte vajza e patriotit të shquar shqiptar nga Frashëri i Përmetit, Athanas Tashko nga Frashëri i Përmetit dhe i Elena Zografit nga Korça, të cilët prej vitit 1910 ishin vendosur familjarisht në Egjipt.

Tefta u lind, në Egjipt, më 2 nëntor 1910, në qytetin e Failum, një nga qytetet më të vjetër egjiptiane dhe rreth 100 km larg kryeqytetit, Kajros, dhe që shtrihej përgjarë Liqenit Moeris.

Me vdekjen e Thanas Tashkos, më 1915 – asokohe kur Tefta ishte vetëm pesë vjeç – pas gjashtë vitesh në mërgim, familja e tij kthehet në Korçë në vitin 1921, në qytetin e konsideruar si “Parisi i Vogël” i Shqipërisë.

Në Korçë, zëri i Teftës iu la një përshtypje të veçantë, dhe ajo aktivizohet si këngëtare. Në moshën 16-vjeçare, në 1926, ajo mban koncertin e saj të parë në publik.

blank

STUDIMET NË FRANCË

Në Shtator të vitit 1927, Tefta me gjithë familjen vendosen në Montpellier, Francë, ku ajo filloi edhe studimet muzikore, për t’i vazhduar ato më pas në Konservatorin Superior të Parisit me rezultate shumë premtuese.

Në vitin 1930, Tefta bën incizimet e para muzikore pranë shoqërisë diskografike “Pathe”-Paris, si pjesëmarrëse në grupin e këngëtarit të shquar të iso-polifonisë labe-Neço Mukon.

blank

REPERTORI I ARIEVE LIRIKE

Me përfundimin e studimeve, Tefta kthehet në Shqipëri ku më 26 Nëntor 1935 shënohet edhe koncerti i saj i parë si këngëtare profesioniste në Shqipëri koncerte të cilat ajo i dha në shumicën e qyteteve shqiptare.

Pikërisht në këto vite, Tefta futi në programet e saj krahas arieve lirike të autorëve të shquar botërorë si Moxart, Guno, Shubert, Verdi, Donixeti, Pergolezi, Belini, Puçini, Rosini, etj, dhe këngët popullore shqiptare, si pjesë integrale e kulturës muzikore popullore shqiptare.

blank

89 KËNGË POPULLORE

Janë rreth 89 këngë popullore të të gjithë qyteteve të Shqipërisë që Tefta i kishte në repertor dhe rreth 36 prej tyre ajo i regjistroi në pllaka gramafoni në vitet 1930, 1937 dhe 1942 në Paris, Francë dhe Milano, Itali.

Ndër to po përmend: “Zare trëndafile”, Të dua, moj goc’ e vogël”, Bilbil çapkëni”, Qante lulja lulen”, “Kenke nur i bukurisë”,”As aman, moj lule” etj.

Tefta diti të nxirrte nga kënga popullore ndjenjën e thellë që populli kishte shkrirë në të.

blank
Foto e dates 21 shkurt 1938. Ernest Koliqi, Asdreni, L. Poradeci, Tefta Tashko Koço, Lola Aleksi-Gjoka (pianiste), Mikel Koliqi apo Koço Tashko

 

Njihet tanimë faktet se Tefta Tashko i ka mbledhur një shumicë këngësh direkt nga goja e muziktarëve të shquar popullore të vendit tonë.

Një gjë të tillë e provon edhe pjesëmarrja e Teftës së bashku me këngëtaren tjetër të shquar Marie Kraja në festivalin e folklorit të mbajtur në Firence, Itali më 30 Maj 1939 krahas këngëtarëve dhe muziktarëve të shquar popullorë të atyre viteve si Adem Mani, Xhevat Boriçi, Kolë Vjerdha, Taip Kraja, Karlo Pali etj.

blank

“KUR MË VJEN BURRI NGA STANI”

Në listën e gjatë të këngëve popullore të kënduara nga Tefta do të bashkangjisnim edhe këngët popullore të përpunura nga kompozitori Kristo Kono me poezi të Lasgush Poradecit si p.sh “Kroi i fshatit tonë”, apo “Kur më vjen burri nga stani”. Disa nga këngët: “Fryn veriu” (Teksti: L. Poradeci), “Kur më vjen burri nga stani”, “Ishin dy kunata”, “Kroi i fshatit tonë” (Teksti: L. Poradeci), “Të dua, moj goc e vogël”, “Dolla në penxhere”, “ As aman, moj lule”, “As u gremis, moj lajthatë”, “Moj hyrije, bukurie”, “Kur më shkon sokakut”, etj.

blank

Krahas Teftës, do të përmendim edhe dy këngëtare të tjera të shquara në interpretimin e këngës popullore qytetare: Jorgjia Filçe Truja dhe Maria Paluca (Kraja).

blank

NË OPERËN E BEOGRADIT

Në vitin 1945, Tefta këndon në operën e Beogradit me shumë sukses rolin e Mimisë nga opera “Bohemë” e Puçinit dhe atë të Rozinës nga opera “Berberi i Seviljes” e Rosinit.

Në vitin e fundit të jetës ka qenë vazhdimisht e sëmurë. Vdiq në moshën 37-vjeçare, në vitin 1947.

blank

Nga martesa me Kristaq Koço, u lind dirigjenti i njohur, Eno Koço, është djali i Teftës. Një nga dirigjentët më të mirë shqiptarë, i cili përcjell më së miri botën muzikore të trashëguar nga nëna e tij

blank
Dorezimi i Dekorates “Nderi Kombit” nga Presidenti Bujar Nishani, Eno Koços, te birit te Tefta Tashko Koço (Permet, 3 maj 2017)

BUSTI NË QYTETIN E PËRMETIT

Ajo mori titullin “Artiste e Popullit”. Më 2 mars 2004 Këshilli  i Bashkisë së Përmetit i dha titullin “Qytetare Nderi e Përmetit”, Përmeti i ka kushtuar një bust këngëtares frashëlleshë.

blank

Një bust, i punuar me shumë dashuri nga Anesti Shuraja, është vendosur së fundi në Parkun Qendror të qytetit, atje ku edhe është projektuar të ngrihet Panteoni i Përmetarëve të Shquar.

blank

PËRMETARËT E SHQUAR PËR TEFTËN

Në Akademinë e Shkencave u promovua libri “Tefta Tashko Koço”, me autor Pandi Bello. Në këtë promovim merrnin pjesë Eno Koço, i biri i Tefta Koços, të afërm, muzikantë, këngëtarë, artistë, njerëz të artit dhe të kulturës.  Ky botim monografik është një kontribut me shumë në studimet muzikologjike shqiptare, që me siguri do të pasohet edhe nga të tjera prurje po kaq cilësore të këtij studiuesi në të ardhmen.

VASIL TOLE, Akademik

E lindur në vitin 1910, në prag të Pavarësisë së Shqipërisë, jeta dhe vepra e saj e shkurtër fizike, por shumë e gjatë artistike për nga rëndësia, u lidh pazgjidhshmërisht me pavarësinë dhe shtetin e ri shqiptar, me hedhjen e themeleve të arteve tona, e posaçërisht të muzikës profesioniste shqiptare. Si një pioniere e interpretimit muzikor në Shqipëri, si iniciuese e procesit të këndimit të muzikës sonë popullore dhe asaj të kultivuar përmes programeve të koncerteve publike përpos atyre popullarizues të realizuar përmes disqeve dhe valëve të radios, Tefta Tashko Koço modeloi një realitet evropian në Shqipëri, në vendin ku sipas Faik Konicës:… ungjilli i Muzikës nuk qe predikuar dhe ku njerëzit qenë stërvitur ligsht me trallallata vulgare.

Doc. HOLTA SINA (KILICA), Muzikologe, pedagoge në UA

Një meritë e veçantë e autorit është kapja e thelbit të shpirtit artistik të Teftës (siç e thërret autori me një ajër gati familjar) si dhe nxjerrja në pah e aspektit më të rëndësishëm të karrierës së saj në lidhje me kulturën muzikore kombëtare – regjistrimin (incizimin në pllaka gramafoni) në Paris (me N. Mukon dhe grupin) si dhe në Milano, të këngëve shqiptare. Pikërisht këto këngë, si dhe pjesët klasike që sopranoja i kishte në repertor, fituan prej saj një zë dhe individualitet të papërsëritshëm, gjë që çmohet dhe vlerësohet si arritje e madhe për kohën dhe në kohë.

Tefta Tashko Koço, “Princesha” e muzikës lirike

blank

Mbretëresha Geraldinë, “Trëndafili i Bardhë” i Shqipërisë Nga Dash Frashëri, botuesi i TiranaDiplomat.com

Me rastin e 8 Marsit – Nuk ka portret më të kompletuar se ajo: një simbol i mirësisë dhe dashurisë për shqiptarët

 

Të shkruaja një portret për Mbretëreshë Geraldinë, “Trëndafilin e Bardhë” të Hungarisë dhe “Nënën Mbretërëshë” të Shqipërisë, zgjodha 8 Marsin, të njohur ndërkombëtarisht si “Festa e Grave”.

Nuk ka portret më të kompletuar si ajo e Mbretëreshës Geraldinë, një simboli të mirësisë, diturisë dhe dashurisë për shqiptarët. Ajo kontribuoi në themelimin e Kryqit të Kuq Shqiptar; hapjen e Radio Tiranës; Maternitetit Modern të Kryeqytetit, etj.

blank

VAJZË E MARSHALLIT TË MADH TË HUNGARISË

Geraldina u lind, më 27 prill 1915 në Budapest. Ajo ishte e bija e Kontit Gyula Apponyi de Nagy-Appony (1873–1924) i familjes e fisnikërisë së kryehershme hungareze Appony, dhe e Gladys Virginia Steuart (1891–1947), nga një familje hungarezo-amerikanë (nëna e saj ishte lindur në SHBA), ndërsa babai i saj ishte “Marshalli i Madh” i Oborrit Mbretëror të Hungarisë.

E mbetur jetime qysh në moshën 9-vjeçare (babai i saj ndërroi jetë në vitin 1924), nën përkujdesjen e gjyshërve Aponny, Kontesha Geraldinë u dërgua në një shkollë angleze në Menton të Francës.

blank

E DIPLOMUAR PËR SHKENCA SHOQËRORE DHE FINANCIARE

Gjyshërit e Saj Aponny, e dërguan në kolegjin “Sacred Heart” të Pressbaum, afër Vjenës në Austri, ku mbaroi fakultetin e shkencave shoqërore dhe financiare.

Kontesha Geraldinë iu përkushtua me gjithë shpirt stenografisë, sociologjisë, historisë dhe letërsisë.

blank

KRYECICERONE E MUZEUT KOMBËTAR TË HUNGARISË

Një ndihmesë në edukimin e saj dha edhe biblioteka e familjes, e cila ishte shumë e pasur, me rreth 30.000 libra.

Për shumë kohë, Kontesha Geraldinë, për shkak të zotërimit të dijeve enciklopedike dhe gjuhëve të huaja të shumta, mbuloi detyrën e kryecicerones pranë Muzeut Kombëtar të Hungarisë.

blank

MARTESA ME MBRETIN ZOG

Geraldina u prezantua në dhjetor 1937 me Mbretin Zog I të shqiptarëve, i cili kishte parë një fotografi të saj. Ajo vizitoi Mbretërinë Shqiptare dhe brenda pak ditësh çifti u fejua për t’u martuar. E njohur si “Trëndafili i Bardhë i Hungarisë”, Geraldina u ngrit në statusin mbretëror si Princesha Geraldine e Shqipërisë përpara dasmës së saj.

Më 27 prill 1938, në Tiranë, Shqipëri, Geraldina u martua me Mbretin në një ceremoni ku ishte i pranishëm edhe Konti Galeazzo Ciano, i dërguari dhe dhëndri i Il Duçes dhe kryeministrit të Italisë, Benito Mussolini.

Ajo ishte katolike romake dhe mbreti Zog ishte mysliman. Geraldina veshi një diademë të re diamanti, të porositur posaçërisht nga argjendaritë austriake, me motive të trëndafilit të bardhë për nusen dhe dhisë heraldike për dhëndrin. Ata shkuan në muajin e tyre të mjaltit me një Mercedes-Benz 540K ngjyrë të kuqe të hapur, dhuratë nga Adolf Hitleri.

Më 5 prill 1939, lindi Leka Zogu, i cili u bë Mbreti i ardhshëm i shqiptarëve, deri në 30 nëntor 2011, kur ai ndërroi jetë.

blank

NË SHËRBIM TË SHQIPTARËVE

Mbretëresha e Shqiptarëve Geraldina, gjatë periudhës së shkurtër të qëndrimit në Shqipëri, u impenjua maksimalisht për rritjen e mirëqenies së popullit shqiptar, sidomos të shtresave në nevojë.

Mbretëresha Geraldinë kontriboi për ngritjen dhe funksionimin e institucioneve në shërbim të shtresave në nevojë, si spitalet, azilet dhe jetimoret.
Vizitat e shpeshta që bënte në këto ambiente, ishin “vizita pune” për të. Mbretëresha Geraldinë u impenjua totalisht edhe për promovimin dhe jetësimin e të drejtave të grave, si dhe për mundësitë e emancipimit të tyre.

Mbretëresha Geraldinë punoi shumë për të ndihmuar në përmirësimin e shërbimit spitalor në Shqipëri, dhe dha një ndihmesë të madhe për ngritjen dhe funksionimin e spitalit Ushtarak në Tiranë.

blank

KRYQ I KUQ SHQIPTAR

Ajo solli nga Austria një numër të madh mjekësh për drejtimin e Spitalit Ushtarak. Mbretëresha Geraldinë kontribuoi në ngritjen e maternitetit të parë shqiptar në Tiranë.

Një nga projektet që mbahet mend edhe nga bashkëkohës të asaj periudhe, është mobilizimi dhe ngritja e fushëveprimit të Kryqit të Kuq shqiptar.
Gjithashtu, Mbretëresha Geraldinë mundësoi hapjen e edicionit të parë emetues radiofonik në Radio Tirana.

blank

EMPANCIMI I SHOQËRISË RURALE

Prioritet i punës së Saj ishte emancipimi i shoqërisë shqiptare në përgjithësi, për ngritjen e vetëdijes së saj dhe në veçanti emancipimi i pjesës rurale të popullsisë.

Përveç përkushtimit të Saj në të mirë të popullit shqiptar, Mbretëresha Geraldinë gjente kohë të përkujdesej për mbarëvajtjen e Familjes së Saj, sikundër ishte ndikimi për një edukim sa më cilësor të trashëgimtarit të Fronit Mbretëror.

JETA NË MËRGIM: ANGLI, FRANCË, EGJIPT

Mbretërimi i Zogut u ndërpre nga pushtimi italian i Shqipërisë në prill 1939 dhe familja u largua nga vendi në mërgim. Nga prilli 1939, Geraldina dhe Mbreti Zogu u larguan nga Shqipëria nëpërmjet Greqisë dhe Turqisë dhe u vendosën në Francë, e më pas në Angli.

Ata jetuan në hotelin Ritz, Londër, në Ascot dhe, për pjesën më të madhe të luftës, në Parmoor House, Frieth, Buckinghamshire, Angli. Më 1946 shkuan në Egjipt, e më pas në 1952 në Francë.

Mbreti Zog I vdiq në Hauts-de-Seine, Francë, në vitin 1961 dhe djali i tyre, Princi i Kurorës Leka, u shpall Mbret Leka I nga qeveria mbretërore në mërgim. Pas kësaj, Familja Mbretërore u zhvendos në Spanjë, Rodezi dhe më pas në Afrikën e Jugut.

RIKTHIMI I MADH NË SHQIPËRI

Pas vdekjes së të shoqit, Geraldina ajo njihej si “Nëna Mbretëreshë e Shqipërisë”. Në qershor 2002, Geraldina u kthye nga Afrika e Jugut për të jetuar në Shqipëri, pasi ligji u ndryshua për ta lejuar atë.

E PËRCJELLË ME RESPEKT NGA SHQIPTARËT

Mbretëresha Geraldinë, bashkëshortja besnike e Mbretit Zogu I, nëna e Leka Zogut I (1939-2011), dhe gjyshja e Princit Leka II, ndërroi jetë në Tiranë, më 22 tetor 2002, në moshën 87-vjeçare, e përcjellë me respekt nga shqiptarët që i deshi aq shumë.

Mbretëresha Geraldinë prehet në Varrezën Mbretërore në Tiranë.

Për nder të saj, vajza e Princit Leka dhe Princeshës Elia, ka marrë emrin Geraldinë, e bekuar së fundi me bekimin apostolik të Atit të Shenjtë, Papa Françeskut.

Mbretëresha Geraldinë, “Trëndafili i Bardhë” i Shqipërisë

 

blank

A po tentohet nga Serbia realizimi i idesë shoviniste ”të gjithë serbët në një shtet”?- Nga Skënder MULLIQI

 

Ideja” të gjithë serbët në një shtet” nuk është e re. Kjo ide serbomadhe është lanquar shumë më parë nga Akademia Serbe-SANU, e cila në programin e vetë , ka për qëllim bashkimin e të gjithë serbëve në një shtet.Si duket lufta në Ukrainë , e ka ngjallur shumë këtë ide fashiste . Në vitin e largët 1986 është plasuar Memorandumi i cili kishte për porosi , që të gjithë serbët të bashkohen në një shtet.Gjoja si pretekst kishte qenë së : pjesët e popullit serb në republikat tjera nuk i kan të drejtat në përdorimin e gjuhës , dhe as në organizimin e të drejtave kulturore e politike.Dhe, së kjo e drejtë e popullit serb pa marrë parasysh së në cilat republika të ish-Jugosllavisë jetojnë, duhet të bashkohen. Serbët këtë synim ta realizojnë , në vitet e 90-ta përmes pushtetit ultranacionalist, të Sllobodan Millosheviqit.Ai në këtë vit kishte skicuar bashkimin e popullit serb, pa marrë parasysh pasojat .

Miti për Kosovën i kishte bashkuar popullin serb , për të shkatërruar më dhunë ish-Jugosllavinë e Titos, që pastaj të realizojnë planet të serbomëdha në rajon .Millosheviqi u ndalë më luftë pas shumë viktimash në Kroaci, Bosnje dhe në Kosovë. Ai kishte punuar,më logjikën së kufijtë, duhet të ndryshohen më luftë, në kurriz të popujëve jo sllavë.Çetniku tjetër serb, Voisllav Sheshel kishte qenë edhe më i prerë për të bashkuar të gjithë serbët në Ballkan, duke thënë së kjo duhet të realizohet edhe nese bëhët gjaku deri në gju.Tubimi serbomadh për festën e Vidovdanit në Gazimestan ku mbajti fjalimin e zjarrtë Millosheviqi, nga i cili vend edhe fillojë lufta, e kishte këtë synim.Këtë rrugë është duke e vazhduar , pasardhësi i tij, presidenti serb, Alaksander Vuqiqi.Invazionin ushtarak rus në Ukrainë, serbët janë duke e pa si rast jetik për bashkimin e të gjithë serbëve në një shtet.Kësaj ngjallje të idesë së vjetër shoviniste, i ka parapri ideja e botës ruse, të Vladimir Putinit, icili më luftë në Ukrainë, po synon kthimin e ish republikave të Bashkimit Sovjetik.Shqiptarët duhet të homogjenizohen që mos të lejojnë humbje të reja të territoreve përmës Asociacionit famoz, të cilin po e kërkonë Serbia , e ndihmuar edhe kësaj radhe nga bashkësia ndërkombëtare,dhe e trimëruar nga agresioni rus në Ukrainë.

blank

VALLJA E VDEKJES Poezi nga Enver Hadri (1941-25 Shkurt 1990)

Vdekja, vdekjes po ia ka zili
N’andërr po parafytyroj vdekjen time.
Unë vedvedit-sot po i mungoj
Asht kall vendi ku linda
Vaj edhe dëshira ime për forcë
-dëshira ime e verbët
-dëshira ime e lirë
-sot shkrumbi vetëm po i mbyt dasmorrët.
Asht djegë qyteti
Me tregue fuqinë e egzistencës së tij
E në gropat e Karragaçit
Secili i vdekun dhimbjes i ka përballue
Sytë e hapun të vdekun
Me duer të shtanguem-drejt qiellit
Vetëm pak dritë kanë dashtë
Në shej protesti.
Nanat në të zeza
Kanë rrotullue çdo të vdekun, tue kërkue
Që dëshirat e shteruna
Me trup të birit të vdekun
Si në kupën e fitimit
Të mbushun me dhimbje
E nuk e kanë gjetë.
Kapeshnica e kuqe, prej gjakut të vet
Ke përbi andrrën për vedi
Kapeshnica ime
Gjaku im-i shokut tim të mbytun
Gjaku i shokut tim të varrum
Gjaku i shokut tim të therun
Sa do të heshtë në gjakun tand!
Flaka e qytetit tim
Flaka që lind dhimbje në hijen e të varunve
Kapeshnica-emri i festës së ndalueme.
Çdo gjë po përsëritet si vuajtja
Po humb si gëzimi
Vaj-n’cilën ditë, në cilin vjet
Do të pran vallja e vdekjes
Kah mot i nisun në rrugët tona!
Se fjalët tona janë përshpëritje lirije.
Ku ska kohë për vrasje
E vjetët e mija!
Nesër në konop do të përkunden
Shoku im-gjaku im do të jetë kujtim
Gjaku im i kuq, gjaku im i zi-vjetët e mija
Laku në qafë time-laku i lan në gjazkë
Nana ime kërcuna çdo gja ka dhanë për liri
Nana ime kreshnikja e këtij vendi
Vdekja ime le të mbetet heshtje e lirisë !
Në pleh kam kërkue dredhza-ti ngij ata
Me gur të gjetun-shpëtue kam dasht
Vaj-kjo magji e lulzueme
Do të ma zbukuron fatalitetin
Në akordin e plumbave
Në momentin diskret të përjetimit
Vaj-bistrica ime-varri im i gjatë-shtati im i ftoft
Gjarpni i këtij vendi-gjarpni i ketyre gurëve
Tue më hangër mue-do të mësohen me mendue
Miq-varri im i shkyem-forma e lirisë
Vaj kjo rini-tue vdek a msue me folë.
Cdo gjë po përbin
Nata-dita-andrra
Çdo ersi a vdekje, çdo dru-varse
Çdo mur-vend pushkatimi
Çdo e shtime pushke kushton njqind vdekje
Në atë agoni po digjet gëzimi im.
Kjo botë që botës nuk i lejon me qenë botë
Që i merr botës çdo gja të shejtë për mue e ty
Botë që është vetëm tejkalimi i plagëve për Tê gjithë
Rrjeta e vrasjeve të pa kputura
Për ta pa lindun
Premtim vdekje
Për atë më gëzim zbukurojnë njeriun
Dhimbjet për at Shtet
Dhe lulen e qiellit e përbëjë
Jepni vetëm atë-gëzim në vend të bukës !
Liri rritesh me vdekjen time para meje
I shtij si vërtetim të egzistencës sate
Duert shushurisinë-duer të cilat gëzohen
Unë jam më i vjetër se vjetët e mija
E ma i zi se gëzimi im
Netët e mija janë lindje të dhimbjeve
E unë kam lind aty ku Zotnat iu jan turpnue çdo veshje
Në kufit e kujtesës ku memzi të kam njoftë
Për atë të kam thirrë erë,
E nata ka përshpërit emnin tand LIRI.
-Enver Hadri
blank

Anton Mazreku, Ikona e gazetarisë sportive Nga Dash Frashëri

Anton Mazreku ishte dhe mbetet një figurë poliedrike me një sferë të gjerë interesash intelektuale. Themeluesi i “Sporti Shqiptar” dhe i radiokronikës sportive. Enver Hoxha e la në heshtje shokun e liceut të Korçës

 

Kur ishte endë një fëmijë, Anton Mazreku krijoi një gazetë shtëpiake “Nana Leze”, një kronikë e ngjarjeve javore familjare; 17-vjeçar shkroi në “Gazeta e Sportit” të Shkodrës të themeluar, më 30 nëntor 1925, ndërkohë që 27 vjeç, më 28 nëntor të vitit 1935, nipi i Luigj Gurakuqit themeloi gazetën e parë sportive në Shqipëri, “Sporti Shqiptar”. Më 1 shtator 1938 ai realizoi të parën radikronikë direkt të ndeshjes Sportklub Tirana-Iraklis i Kavallës (7-0). 79 vjet pas themelimit të “Sporti Shqiptar”, pikërisht më 15 dhjetor 2014, televizioni “Telesport” dhe gazeta “Sport Plus” e nderuan “babain e komentit sportiv shqiptar” me “Medaljen e Meritës, për rezultate të shquara në sport”, që i shtohet “muzeut Mazreku” përpos nderimeve të tjera ndaj tij. “Babai, – tha e bija e tij, Adelina, gjatë marrjes së çmimit, – ishte një figurë poliedrike me një sferë të gjerë interesash intelektuale. Ai donte të kishte 11 djem, që të formonte një skuadër futbolli, por bëri vetëm një vajzë, sa për një skuadër”. Letërsia dhe sporti ishin dy dashuritë e mëdha të figurës poliedrike të intelektualit pasionant, poliglotit të edukuar me përpikërinë austriake (shkollën e mesme e bëri në Austri), çka ndikoi dukshëm në saktësinë dhe bollëkun e statistikave të përhershme të tij, si dhe kulturën e iluminizmit francez të mësuar në Liceun francez të Korçës, të cilën e ndeshim në poetikën e komenteve brilante të Mazrekut. Vdiq, më 3 gusht 1969 nga një hemorragji cerebrale, i dalë në pension të parakohshëm (si arsimtar e jo si nëpunës), pa i munguar asnjë ditë ish-zyrës së tij, me tetë orësh të plotë, pa asnjë shpërblim përveç pensionit.

 

FËMIJËRIA

I lindur, më 6 maj 1908 në Shkodër, nëna e tij, Adelajda, motra e Luigj Gurakuqit, dhe i ati, Serafin Mazreku, një intelektual gjakovar i dorës së parë i diplomuar në Vjenë dhe patriot i madh, Antoni i vogël u dallua për pasionin e tij për sportin dhe letërsinë. Poet lirik, prozator tipik, përzgjedhës mjeshtëror i kryeveprave botërore, Mazreku, është një ngjizje midis ëmbëlsisë së nënës së tij, Adelajdës dhe seriozitetit të të atit, Serafinit. Antoni e kreu arsimin fillor 6-vjeçar e mori në Shkodër. Ishte daja i tij, Luigj Gurakuqi, që e nxiti të ecte në rrugën e gjerë të letërsisë dhe të sportit. Ende fëmijë “botoi” të parën gazetë që ishte kronikë e ngjarjeve javore familjare që u quajt gazeta “Nana Leze” (emri i gjyshes) dhe që afishohej në derën e brendshme të shtëpisë Gurakuqi. Kjo “gazetë” ishte vënia në jetë e këshillës së dajës Luigj dhe nga ato vite Antoni çdo shkrim apo kujtim e hidhte në fletoren e tij, vetëm në formën e shtyllave (kolonat e gazetave).

SHKOLLIMI NË AUSTRI

Me iniciativën e Luigj Gurakuqit dhe miratimin e ministrit të asaj kohe, zotit Mirash Ivanaj, fill mbas mbarimit të arsimit fillor, gjashtë nxënësit më të mirë iu akordua një bursë për vazhdimin e arsimit të mesëm në Austri, e njëri prej tyre ishte edhe Anton Mazreku, krahas Frederik Shirokës (kirurgut të ardhshëm) dhe Skënder Luarasit. Pas dy vjetësh në Frajshtad të Austrisë, sistemuar në familjen e një arsimtari austriak, Antoni mësoi gjuhën gjermane si dhe qytetarinë austriake krahas fëmijëve bashkëmoshatarë të këtij arsimtari.

LICEU FRANCEZ

Me hapjen e liceut francez në Korçë, Antoni kreu studimet në qytetin që ai e përkufizon “Korça, model punë e përparimi”, e ku përvetësoi krahas gjuhës frënge edhe kulturën iluministe franceze. Shok shkolle, klase e konvikti me Enver Hoxhën (1926-1933), të cilin e takoi vetëm dy herë pas çlirimit të vendit, kur Hoxha ishte Kryeministër dhe Sekretar i Parë i Partisë së Punës të Shqipërisë, por i lënë thuajse në hije nga njeriu më i fuqishëm i diktaturës komuniste. Mazrekun e shohim në Korçë të radhitet në skuadrën e Skënderbeut, një mëngjarash simpatik që shkruante edhe në shtypin e kohës me pseudonimet “Aku” apo “Krahi i rrmaktë”, ashtu si kundër është edhe themeluesi i skuadrës “Shprefeja” në vitet 1940, nga bashkimi i dy ekipeve kryeqytetase, “Shpresa” dhe “Rufeja”.

DASHURIA PËR SPORTIN

Një nga shkrimet e tij titullohet “Arti i dashurisë”, ndoshta edhe një dedikim për bashkëshorten e tij, Vasilikën, por më tepër ngjan si një “traktat dashurie i përjetshëm” me të bukurën, kudo që ajo ndodhet në jetë, letërsi apo sport. “1926. Korçë. Posa kisha ardhur nga Shkodra. Vizita e parë Lyceut. E dyta fushës sportive. Lëvizja sportive sapo kishte nisur t’agonte për Korçën”, – shkruan Mazreku në shkrimin kushtuar Aristotel Samsurit, një prej kampionëve të parë të Skënderbeut të vitit 1933. Komentet e opinionet e tij, për ndeshja të tillë si Sporklub Tirana-Skënderbeu apo Kotori-Vllaznia mbeten ende perla të të shkruarit sportiv e “footballit të dashtun”, siç e cilëson Mazreku në “Historia e footballit shqiptar”. Mazreku ishte ambicioz. Donte të mësonte gjithçka që i vlente. Vazhdoi me korrespodencë fakultetin e Jurisprudencës në Bolonjë, duke e ndërprerë atë në vitin e III-të, për shkak të Luftës së Dytë Botërore.

KAMPION BALLKANI

Në fakt, Anton Mazreku, nuk doli kurrë një kampion i Ballkanit me Kombëtaren shqiptare të futbollit, por ai doli “kampion” me komentin e tij në atë “finale” të fituar 1-0 nga Shqipëria ndaj Rumanisë, më 13 tetor 1946. Edhe sot, pas 68 vjetësh kur e lexon komentin e tij të botuar në librin “Anton Mazreku, fjala dhe heshtja” me titullin “Shqipëria, Kampione e Futbollit në Ballkan”, edhe pse s’ke qenë kurrë i pranishëm në ditën më të lavdishme të futbollit shqiptar, mund t’i përjetosh 90 minutat e asaj ndeshje të madhe sikur të ishe i pranishëm midis 25 mijë tifozëve në impiantin e vetëm ndërkombëtar të kohës. Poselli, Dibra, Spahiu, Fakia, Llambi, Kavaja, Parapani, Teliti, Biçaku, Mirashi dhe kapiteni Boriçi nuk mund ta kenë ndjerë veten më të nderuar në penën mjeshtërore të Anton Mazrekut.

FIGURË POLIEDRIKE

Anton Mazreku ishte dhe mbetet një figurë poliedrike me një sferë të gjerë interesash intelektuale, të cilat kanë gjetur pasqyrimin e tyre në shtypin e kohës. “Sportist i vjetër dhe fanatik, të tana pjesët e sportit i ka për zemër, por sidomos foot-ballin e ka në zemër. Qysh kur ishte student në Shkodër, ish lojtar i shoqërisë s’aherëshme “Studentë Shkodra”, “Juventus” dhe më pastaj kur ka kenë mësues në Korçë s’kish mungue me parë pjesë në “Skënderbeun” e atij qyteti. Sporti për Mazrekun nuk asht vetëm një nevojë për zhvillimin fizik të të riut, nuk asht vetëm një pasion, por asht një shkenc’ e tanë dhe si të këtillë e ka marrë Anton Mazreku”, shkruan Rudolf Gurashi në shkrimin e tij “Anton Mazreku, një vlerë e çmuarshme e vendit t’onë”.

KRYETAR I FEDERATËS

Federata Shqiptare e Futbollit u themelua në vitin 1930, por në atë të rikrijuar pas çlirimit, Federatas Sportive Shqiptare, më 2 shtator 1945, e shohim Anton Mazrekun si kryetarin e parë të saj. “Përvoja e tij, pasioni i tij, kultura e tij, ndershmëria e tij, e bënë një drejtues të talentuar”, kujton gazetari i mirënjohur Dizdari. Me ngritjen e Komitetit të Kulturës Fizike dhe Sporteve, Mazreku u bë nënkryetar i tij, nënkryetar të Komitetit Olimpik, nënkryetar të Federatës së Futbollit. Ai kontribuoi në ngritjen e terreneve sportive, riorganizimin e ekipeve, rifillimin e kampionateve të llojeve të ndryshme sporti.

GAZETAR MADH

Federata Shqiptare e Futbollit në vitin 1935 i ngarkoi Mazrekut të themelonte gazetën “Sporti Shqiptar”, së bashku edhe me Aqif Tominin dhe Luigj Shalën, e cila më pas ndryshon emrin në “Sporti” dhe “Sporti Popullor”. “Antoni është drejtori dhe kryeredaktori i parë i gazetës më jetëgjatë në Shqipëri”, shkruan Rifat Uruçi te “Intervistë në heshtje me Anton Mazrekun”. 36 vjet me radhë ai iu kushtua me një pasion të pashoq sportit, si organizator, por edhe si një gazetar me “sens kritik, por të shkruara me kulturë e talent publicistik”, siç e përshkruajnë Kristo Papajani e Besnik Dizdari. Gazetari shkodran Dizdari ka themeluar edhe një çmim “Anton Mazreku”, i cili u akordohet gazetarëve më të mirë sportivë në vend. “Anton Mazrekun e konsiderojmë themelues të publicistikës sportive shqiptare. Ai ishte modeli im i gazetarisë sportive”, shkruan Dizdari.

KOMENTATOR BRILANT

Me emrin e Mazrekut është e lidhur radiokronika e parë sportive shqiptare. Ai transmetoi për herë të parë në vitin 1938, një ndeshje midis Sportklub Tiranës dhe Kavallës së Greqisë. Ai ishte spiker i Radio Tiranës për sportin. “Anton Mazreku mbetet një propagandist i shkëlqyer i sportit shqiptar. Ai ishte pionieri i parë i publicistikes sportive dhe mikrofonit sportiv. Ai ka një vend nga më të nderuarit në historinë e gazetarisë”, shkruan komentatori Ismet Bellova, një nga nxënësit e pasuesit më të zellshëm të Mazrekut. Zëri i tij u dëgjua përmes radios nga Budapesti, Praga, Bukureshti, Moska, Varshava, etj. “Mazreku krijoi një ‘shkollë’ të tij sportive përmes radiokronikave në Radio Tirana”, kujton Prof.Dr. Jup Kastrati, i cili e vlerëson edhe si përkthyes të kualifikuar dhe poet lirik. Praktika ideologjike e biografike e regjimit të kaluar la gjurmë mbi Mazrekun, duke ia zbehur padrejtësisht në mënyrë të pamerituar kontributin e tij. Më 16 shtator 1966 nxirret në pension në moshën 58-vjeçare, ndërsa tre vjet më pas ai ndërron jetë në moshën 61 vjeç. Në kulmin e tij. Por, i harruar nga kasta politike e kohës. Sot, ai kujtohet si një nga gazetarët më të mirë të Shqipërisë, jo vetëm të sportit. Ai vlerësohet nga ata që e kanë njohur; nga ata që e kanë dëgjuar; nga ata që e kanë lexuar; nga ata që përpiqen që të imitojnë sado pak nga stili i tij.

Anton Mazreku, ikona e gazetarisë sportive


Send this to a friend