VOAL

VOAL

Ja sekretet e mistershme që nuk i dinit për Princin Harry

May 20, 2018

Komentet

Turma në funeralin e Navalnyt: “Rusia do të jetë e lirë”

Midis policisë së trazirave dhe një morie njerëzish, funerali i disidentit që vdiq në një burg siberian u mbajt të premten në periferi të Moskës.

VOAL- Një turmë u mblodh të premten përpara Kishës së Ikonës së Nënës së Zotit në Moskë, ku u mbajt varrimi i Alexei Navalny në orën 14:00 me orën lokale (12 pasdite në Zvicër). Burimet gazetareske flasin për 2-3000 persona. Kur mbërriti makina e varrimit që mbante arkivolin, u dëgjuan njerëzit duke duartrokitur dhe duke brohoritur: “Nuk kishit frikë dhe ne nuk kemi frikë”. BBC raporton se në fund të ceremonisë, ndërsa arkivoli u çua jashtë, disa njerëz bërtitën “Rusia do të jetë e lirë!”. Të tjerë bënë thirrje për “jo luftë!” dhe disa bërtisnin “vrasës”.

Ceremonia u zhvillua në lagjen Mar’ino, në juglindje të kryeqytetit rus, ku Navalny jetonte kur ishte i lirë.

Anatoli Navalny dhe Lyudmila Navalnaya, prindërit e disidentit rus që vdiq në një burg në Siberi, janë fotografuar duke ecur drejt kishës.

Arkivoli u hap gjatë funeralit me trupin e disidentit të vdekur brenda

Në varrim morën pjesë disa diplomatë të huaj. I pari që mbërriti ishte ambasadori francez në Moskë Pierre Lévy, me të pranishëm edhe të ngarkuarin me punë të Italisë Pietro Sferra Carini. Gjithashtu marrin pjesë ambasadorja e SHBA në Rusi Lynne Tracy dhe ambasadori gjerman Alexander Graf Lambsdorff.

Gazetarët e AFP vëzhguan dhjetëra anëtarë të forcave të sigurisë, përfshirë policinë e trazirave, të vendosur në zonë të premten në mëngjes. Autoritetet gjithashtu rrethuan disa qindra metra të shtegut që çon nga kisha në varreza me barriera metalike.

 

Pasi përfunduan ritet e varrimit, Alexei Navalny u varros në varrezat e afërta të Borisovskoye. CNN, duke cituar ekipin kundërshtar, raporton se arkivoli u ul në varr në melodinë e “My Way” nga Frank Sinatra. Në ceremoni u pranuan vetëm anëtarët e familjes.

Kremlini: “Nuk kemi asgjë për t’i thënë familjes”

Kremlini ka paralajmëruar kundër çdo demonstrate “të paautorizuar” gjatë funeralit të Alexei Navalny. “Çdo demonstrim i paautorizuar do të jetë shkelje e ligjit. Prandaj, ata që marrin pjesë në të do të mbahen përgjegjës në përputhje me ligjin në fuqi”, tha zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov, i cituar nga agjencia e lajmeve Tass. Zëdhënësi, siç raportohet nga BBC, tha gjithashtu se “Kremlini nuk ka asgjë për t’i thënë familjes së Navalny në ditën e funeralit të tij”.

Transmetimi i drejtpërdrejtë i funeralit të Navalny

Në një Rusi, ku TV dhe media zyrtare e shpërfillin ngjarjen, ekipi i Fondacionit Anti-Korrupsion mori përsipër të sigurojë një transmetim të drejtpërdrejtë të funeralit të Alexei Navalny. Dy anëtarë të ekuipazhit kryen mbulim nga një studio, duke dhënë komente mbi grumbullimin e turmës jashtë kishës së Moskës ku u bë funerali. Ata u kërkojnë njerëzve të paraqesin pyetje dhe mendime. Mbi 130,000 njerëz u akorduan.rsi-eb

Funerali i Navalny në Moskë, mijëra hedhin trëndafila të kuq duke thirrur ‘Navalny, nuk do të të harrojmë’

Moskë, ora 13:09 – Kur ra këmbana e kishës, arkivoli i Alexei Navalny, liderit opozitar rus, u nxor jashtë kishës dhe u vendos përsëri në makinë.

Turma e thirri edhe një herë emrin e tij: “Navalny! Navalny!”dhe përsëri bërtit: “Faleminderit Alexei!”.

Njerëzit filluan të hedhin trëndafila dhe karafila të kuq në rrugë dhe të thërrasin: “Nuk do të të harrojmë!”

Dyert e makinës së vdekjes u mbyllën dhe duartrokitjet shpërthyen. Policia e maskuar shikonte ndërkohë që makina e vdekjes u nis drej varrezave.

Ndërsa arkivoli u nxor nga kisha, njerëzit në turmë mund të shiheshin duke hedhur lule në makinën e varrimit që mbante arkivolin e liderit të opozitës ruse.

Disa zëra u dëgjuan duke shfryrë “xhelatë!”, “Rusia do të jetë e lirë!” dhe “Jo luftës!”

Fotot nga brenda kishës tregojnë arkivolin e hapur të Navalny

BBc njofton se amerat nuk u lejuan të filmonin ceremoninë mortore brenda kishës. Megjithatë, njerëzit që morën pjesë padyshim që kishin mundur të fotografonin. Një foto, e shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale, tregon arkivolin e hapur të Navalny.

Kjo është e zakonshme në traditën ortodokse ruse dhe do të thotë që vajtuesit mund të shohin dhe prekin fytyrën e të ndjerit.

Në foto, e cila është në fund të këtij postimi, Navalny shihet i shtrirë në arkivolin e tij, i mbuluar me trëndafila të kuq dhe të bardhë.

Ai është i rrethuar nga njerëz – duke përfshirë nënën e tij, Lyudmila, dhe babanë e tij, Anatoliy – duke mbajtur qirinj. Një prift ortodoks qëndron aty pranë.

Image

Ambasadorët e Perëndimit bashkë me mijëra mbështetës të Navalny në varrimin e tij

Diplomatët e huaj, përfshirë ambasadorët gjermanë, francezë dhe amerikanë, kanë shkuar sot për t’i bërë nderimet e tyre Alexei Navalny në kishën ku u vendos arkivoli i tij.

Alexander Graf Lambsdorff, Pierre Levy dhe Lynne Tracy janë fotografuar pranë kishës, të veshur me të zeza dhe duke mbajtur trëndafila të kuq.

Rusët e trishtuar janë mbledhur në një akt sfide dhe trimërie

Qindra dhe ndoshta mijëra njerëz janë paraqitur sot për t’i thënë lamtumirën liderit të ndjerë të opozitës ruse.

Ky është një akt trimërie dhe sfide në vetvete, duke pasur parasysh se qindra persona u arrestuan më herët në memorialet spontane që u shfaqën në të gjithë Rusinë menjëherë pas vdekjes së Alexei Navalny dy javë më parë.

Ata janë të vetëdijshëm për mundësinë e arrestimit dhe nuk kanë paraqitur ndonjë slogan politik.

Deri më tani nuk ka pasur raportime për arrestime.

Image

Ora 14:00 Arkivoli i Navalny ulet në tokë

Kapaku është mbyllur mbi arkivolin e Navalny.

Në sfond, në Varrezat e Borisovsky dëgjohet “My Way” e Frank Sinatrës.

Moskë, turma shpërthen në duartrokitje kur mbërrin arkivoli i Navalny dhe këndon

 

Asnjë fjalë ende nga gruaja e Navalny, Yuliya

Familja e Navalny mban funeralin në Moskë për liderin e ndjerë të opozitës ruse

Të afërmit dhe mbështetësit e Alexei Navalny i dhanë lamtumirën e fundit liderit të opozitës në një funeral që nisi të premten në Moskë, pas një beteje me autoritetet për tërheqjen e trupit të tij pas vdekjes ende të pashpjegueshme në një koloni penale të Arktikut.

Mbështetësit e tij thonë se disa kisha në Moskë refuzuan të kryenin shërbimin përpara se ekipi i Navalny të merrte lejen nga njëra në lagjen Maryino të kryeqytetit, ku ai dikur jetonte para helmimit të tij në vitin 2020, kurimit në Gjermani dhe arrestimit të mëvonshëm në kthimin e tij në Rusi, shkruan France24.

Kisha e Ikonës së Nënës së Zotit që Qetëson Dhimbjen Time, e cila pranoi të mbante shërbimin, nuk e përmendi atë në faqen e saj në rrjetet sociale. Policia të enjten u pa duke vendosur barriera për kontrollin e turmës në kishë.

Varrimi u krye në varrezat afër të Borisovskoye, ku policia u pa gjithashtu të enjten.

Image

Nëna e tij, Lyudmila Navalnaya, kaloi tetë ditë duke u përpjekur që autoritetet t’i jepnin trupin pas vdekjes së tij më 16 shkurt në Koloninë Penale nr. 3 në qytetin Kharp, në rajonin Yamalo-Nenets rreth 1,900 kilometra në verilindje të Moskës.

Autoritetet fillimisht thanë se nuk mund ta dorëzonin trupin sepse duhej të bënin analiza pas vdekjes. Zonja Navalnaya, 69 vjeçe, i bëri një thirrje me video presidentit Vladimir Putin që t’i japin trupin në mënyrë që ajo të mund ta varroste djalin e saj me dinjitet.

Pasi u publikua, të paktën një drejtor funerali tha se i ishte “ndaluar” të punonte me mbështetësit e Navalny, tha në mediat sociale zëdhënësja e ekipit të Navalny, Kira Yarmysh. Ata gjithashtu nuk ishin në gjendje të gjenin një makinë varrimi për funeralin.

“Njerëz të panjohur po i thërrasin njerëz dhe i kërcënojnë që të mos e çojnë askund trupin e Alexeit”, tha Yarmysh të enjten.

Autoritetet ruse nuk kanë shpallur shkakun e vdekjes së Navalny, 47 vjeç, i cili luftoi kundër korrupsionit zyrtar dhe organizoi protesta të mëdha si armiku më i ashpër politik i Putinit. Shumë udhëheqës perëndimorë fajësuan për vdekjen udhëheqësin rus, të cilin Kremlini e hodhi poshtë.

Nuk ishte menjëherë e qartë se kush nga familja ose aleatët e Navalny do të merrte pjesë në funeralin, kur shumë nga bashkëpunëtorët e tij janë në mërgim jashtë vendit për shkak të frikës nga ndjekja penale në Rusi. Fondacioni i Navalny për Luftën kundër Korrupsionit dhe zyrat e tij rajonale u konsideruan si “organizata ekstremiste” nga qeveria ruse në vitin 2021.

Ekipi i politikanit tha se funerali u transmetua drejtpërdrejt në kanalin e Navalny në YouTube.

E veja e tij, Yulia Navalnaya, akuzoi Putinin dhe kryebashkiakun e Moskës Sergei Sobyanin se po përpiqeshin të bllokonin një funeral publik.

“Ne nuk duam ndonjë trajtim të veçantë – vetëm për t’u dhënë njerëzve mundësinë për t’i thënë lamtumirën Alexei në një mënyrë normale,” shkroi Yulia Navalnaya në X.

Në një fjalim para ligjvënësve evropianë të mërkurën në Strasburg të Francës, ajo shprehu gjithashtu frikën se policia mund të ndërhyjë në tubim ose do të “arrestojë ata që kanë ardhur për t’i thënë lamtumirë burrit tim”.

Autoritetet e Moskës nuk pranuan të japin leje për një ceremoni të veçantë përkujtimore për Navalny./ar/sh/SYRI.NET

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

E veja e Navalny mesazh lamtumire: Do të doja të më përqafoje. Në telefonin tim kam ruajtur…

E veja e Alexei Navalny, Yulia Navalnaya postoi një mesazh lamtumire për burrin e saj të ndjerë në rrjetin social “X”.

Ajo ka shkruar se do të donte një përqafim dhe buzëqeshje nga bashkëshorti i ndjerë, ndërsa shtoi se nuk di se si do të jetojë pa të, por do të përpiqet ta bëjë krenar.

“Lyosha” është forma e shkurtër ose pseudonimi i njohur për Alexei.

Postimi: 

Lyosha, faleminderit për 26 vjet lumturi absolute. Po, edhe gjatë tre viteve të fundit të lumturisë. Për dashurinë, që më mbështete gjithmonë, që më bëre të qesh edhe nga burgu, për faktin që ke menduar gjithmonë për mua.
Nuk di si të jetoj pa ty, por do të përpiqem të të bëj të lumtur për mua dhe krenar për mua. Nuk e di nëse mund ta përballoj apo jo, por do të përpiqem.
Do takohemi patjetër një ditë. Unë kam kaq shumë histori të patreguara për ty, dhe kam kaq shumë këngë të ruajtura për ty në telefonin tim, në përgjithësi janë qesharake të them të drejtën, këngë të tmerrshme, por ato kanë të bëjnë me ne, dhe doja shumë që t’i dëgjoje. Më pas të qeshnim dhe të më përqafoje.
Të dua përgjithmonë. U prehsh ne paqe.bw

Arrestohet kryeredaktori i gazetës së pavarur ruse për “përbuzjen” e ushtrisë

Kryeredaktori i gazetës së njohur dhe të pavarur ruse, Novaya Gazeta, Sergei Sokolov (majtas) dhe ish-kryeredaktori i kësaj gazete duke biseduar para një seance dëgjimore në një gjykatë ruse, shtator 2022.

Sergei Sokolov, kryeredaktori i gazetës së njohur dhe të pavarur ruse, Novaya Gazeta, u arrestua të enjten në Moskë, pas akuzave se gjoja i ka “përbuzur” forcat e armatosura ruse, njoftoi gazeta.

Zyrtarët e Qendrës së Rusisë për Luftimin e Ekstremizmit ia vunë prangat Sokolovit, tha Novaya Gazeta.

Sipas gazetës, akuzat – të cilat janë “administrative” dhe janë të ndëshkueshme zakonisht me gjobë apo me dënim të shkurtër me burg – kanë të bëjnë me një shkrim në gazetën e shtypur.

Nuk dihet se kur do të mbahet seanca dëgjimore kundër Sokolovit.

Vëzhguesi i mediave, Reporterët pa Kufij, shkroi në rrjetin social X se proteston kundër arrestimit të tij, “i cili është dëshmi shtesë e dhunës së censurës në Rusi”.

Sokolov u bë udhëheqës i lajmeve në Novaya Gazeta në shtator 2023, pasi kryeredaktori i deriatëhershëm, laureati i Çmimit Nobel për Paqe, Dmitry Muratov, u shpall “agjent i huaj” nga autoritetet ruse.

Në shtator 2022, një gjykatë në Moskë ia hoqi licencën Novaya Gazetës, e cila ka qenë kritike ndaj Kremlinit për shumë vite.

Disa ditë pasi presidenti Vladimir Putin i dërgoi trupat brenda Ukrainës para dy vjetëve, Parlamenti i kontrolluar nga Kremlini e miratoi një legjislacion i cili e bën të jashtëligjshëm përçmimin e ushtrisë ruse, apo përhapjen e “informatave të rreme” për veprimet e vendit në Ukrainë.

Dhjetëra media të pavarura në Rusi u ndaluan si pasojë, derisa media të tjera thanë se nuk do të raportonin në lidhje me luftën në Ukrainë.

Novaya Gazeta njoftoi në mars 2022 se do ta pezullonte punën gjatë luftës në Ukrainë. Por, stafi i Novaya Gazetës, që iku jashtë vendit, e nisi një projekt të ri, Novaya Gazeta Europe, e cila është kritike e zëshme e pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Putini paralajmëron për rrezikun e një lufte bërthamore me NATO-n

Presidenti rus, Vladimir Putin, gjatë fjalimit vjetor. Moskë, 29 shkurt 2024.

 

Presidenti rus, Vladimir Putin, nisi fjalimin e tij vjetor drejtuar kombit më 29 shkurt duke paraqitur këndvështrimin e tij se si po përparon lufta kundër Ukrainës, për raportet e Rusisë me Perëndimin, kërcënoi me pasoja “tragjike” nëse NATO-ja dërgon trupa në Ukrainë.

“[Shtetet perëndimore] duhet ta kuptojnë se edhe ne kemi armë që mund të godasin caqet në territoret e tyre. E gjithë kjo, realisht kërcënon një konflikt me përdorim të armëve bërthamore dhe shkatërrim të njerëzimit. A nuk po e kuptojnë këtë ata?”, tha Putin.

Duke folur më pak se tre javë para mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale, të cilat pritet t’i fitojë me lehtësi, Putin përsëriti narrativin se nisja e pushtimit në shkallë të plotë i Ukrainës ishte i nevojshëm për të mbrojtur sovranitetin e Rusisë dhe sigurinë.

“Pavarësisht vështirësive dhe shijes së hidhur të humbjeve, njerëzit e mbështesin këtë zgjedhje”, tha ai për “operacionin e posaçëm ushtarak”, formulimin që përdor Kremlini për t’iu referuar pushtimit të Ukrainës që Moska nisi në shkurt të vitit 2022.

Në pjesë e parë të fjalimit, që ai e mbajti para dy dhomave të Parlamentit rus dhe Këshillit të Federatës, ai u fokusua më shumë te Perëndimi, duke e akuzuar atë se “po tenton të na tërheq në një garë armësh”, duke “tentuar që të na lodhin”.

“Perëndimi nuk po tenton vetëm që të na pengojë në zhvillimin tonë; në vend të Rusisë, atyre u duhet një vend vdekjeje”, tha ai, duke shtuar se në të njëjtën kohë, Perëndimi “i ka bërë keq llogaritë”.

Më herët gjatë kësaj jave, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, pas një samiti të liderëve të Evropës të mbajtur në Paris, tha se pavarësisht se aktualisht nuk ka konsensus, nuk duhet të përjashtohet asnjë mundësi për të ndihmuar Ukrainën, përfshirë edhe dërgimin e trupave perëndimore për të luftuar përkrah Kievit, në mënyrë që të parandalohet një fitore ruse.

“Ata po flasin për dërgimin e trupave të NATO-s në Ukrainë. Por, ne e kujtojmë fatin e atyre që dërguan kontingjente. Tani, pasojat për intervencionistët do të jenë shumë më tragjike. Edhe ne kemi armë, që mund të godasin caqe në territoret e tyre”, kërcënoi Putin.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët kyçë evropianë thanë gjatë kësaj jave se nuk kanë plane që të dërgojnë trupa tokësore në Ukrainë.

Fjalimi i Putinit vjen para zgjedhjeve presidenciale ruse që mbahen më 15-17 mars, të cilat Kremlini shpreson t’i përdorë për të treguar unitetin e kombit në mbështetje të Putinit dhe pushtimit të Ukrainës.

Zgjedhjet ruse kontrollohen ashpër nga Kremlini dhe as nuk janë të lira, e as fer, por shihen nga Qeveria si nevojë për të përçuar një ndiejnë të legjitimitetit.

Putin është në pushtet në Rusi që nga viti 1999, si president dhe kryeministër.

Gjatë fjalimit, Putin nuk përmendi Aleksei Navalny, politikanin opozitar, që vdiq dy javë më parë në një burg në Arktik, nën rrethana të dyshimta.

Navalny kishte tentuar të garonte kundër Putinit më 2018, por nuk ishte lejuar nga autoritetet për shkak të një dënimi të mëparshëm për mashtrim, rast që ishte parë gjerësisht si i motivuar politikisht.REL

Putini i drejtohet kombit: NATO po përgatitet për të goditur territorin rus

Presidenti rus Vladimir Putin mbajti këtë të enjte një fjalim drejtuar deputetëve, por dhe kombit.

Gjatë fjalimit të tij Putin u ndal dhe te lufta në Ukrainë dhe zgjerimi i NATO-s në vendet e Evropës Veriore si Finlanda dhe Suedia.

Putin pretendoi se forcat e NATO-s po ‘përgatiten për të goditur territorin rus’.

“Rusia perëndimore duhet të “mbrohet siç duhet” pas zgjerimit të NATO-s për të përfshirë Suedinë dhe Finlandën”, deklaroi Vladimir Putin.

Putin nënvizoi se fati i çdo vendi që do të pushtojë Rusinë do të ishte “shumë më tragjik” se çdo gjë me të cilën do të përballej.

“Ata duhet të kuptojnë se ne kemi gjithashtu armë, armë që mund t’i mposhtin ata në territorin e tyre,” thotë ai, duke shtuar se një veprim i tillë mund të “shkaktojë përdorimin e armëve bërthamore”.

“A nuk e kuptojnë ata këtë?”- shtoi Putin.sn

E veja e Navalnyt i bën thirrje BE-së ta hetojë rrjedhën e parave të lidhura me Putinin

Yulia Navalnaya duke folur në Parlamentin Evropian në Strasburg, Francë, 28 shkurt 2024.

Yulia Navalnaya, e veja e kritikut të ndjerë të Kremlinit Alexei Navalny, u ka bërë thirrje të mërkurën ligjvënësve evropianë ta hetojnë lidershipin rus, të cilin ajo e cilësoi si një “grup të organizuar kriminal” i udhëhequr nga presidenti Vladimir Putin dhe aleatët e tij.

Duke folur në Parlamentin Evropian më 28 shkurt – gati dy javë pasi burri i saj u shpall i vdekur në një burg të Arktikut, ku po kryente dënim me burgim për akuzat që mbështetësit e tij dhe Perëndimi i cilësojnë si të rreme – Navalnaya tha se një hetim për rrjedhën e parave në Perëndim do t’i dërgonin ligjvënësit evropianë drejt e te Putini.

“Ju nuk keni të bëni me një politikan, por me një mafioz të përgjakshëm. Putini është lider i një grupi të organizuar kriminal. Kjo përfshin helmuesit dhe vrasësit, por ata janë thjesht kukulla. Gjëja më e rëndësishme është njerëzit e afërm të Putinit – miqtë e tij, bashkëpunëtorët, dhe mbajtësit e parave të mafias”, tha ajo.

“Ju, të gjithë ne, duhet patjetër ta luftojmë grupin kriminal. Dhe, inovacioni politik këtu është të përdoren metodat e luftimit të krimit të organizuar, jo gara politike. Jo shqetësimet përmes deklaratave, por kërkimi i bashkëpunëtorëve të mafias në vendet tuaja, i avokatëve dhe financierëve të cilët po e ndihmojnë Putinin dhe miqtë e tij t’i fshehin paratë”, shtoi ajo.

Vdekja e Navalnyt në një burg të largët të Arktikut u raportua më 16 shkurt, duke nxitur pikëllim dhe zemërim të madh në Rusi dhe nëpër gjithë botën, pasi autoritetet ruse nuk kishin pranuar t’ia dorëzonin familjes trupin e Navalnyt duke i rritur dyshimet për shkaktarin e vdekjes së tij.

Zyrtarët rusë thanë se shkaktari ishte sindromi “vdekje e papritur”.

Navalnaya e ka akuzuar Putinin drejtpërdrejt për vrasjen e burrit të saj, i cili ishte ndër kritikët më të zëshëm të tij.

Kremlini i ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht në vdekjen e Navalnyt, ndërsa Navalnaya është zotuar se do ta vazhdojë punën e bashkëshortit të ndjerë për zbulimin e korrupsionit në Rusi dhe përpjekjet për liri, demokraci dhe të drejtat e njeriut, të cilat Putini i ka kufizuar gjatë sundimit të tij mbi 20-vjeçar.

Putini – i cili ka një pagë zyrtare vjetore prej rreth 140.000 dollarësh – është akuzuar se ka mbledhur një pasuri që nga disa vlerësohet se kap shifrën e 200 miliardë dollarëve, dhe se u ka shpërndarë miliarda dollarë aleatëve më të afërt, përmes një rrjeti të komplikuar të entiteteve financiare.

Ekipi i Navalnyt më 2022 publikoi hollësi të cilat i kishte zbuluar për një superjaht në vlerë 700 milionë dollarë, për të cilin tha se i takonte Putinit.

Në fillim të vitit 2021, ekipi i Putinit kreu një hetim i cili nxori në sipërfaqe një pronë në vlerë 1.35 miliard dollarë në Gjirin e Gelendzhikut në Detin e Zi, i cili dyshohet se u ndërtua për Putinin.

Putini vazhdimisht i ka mohuar akuzat se ka grumbulluar pasuri. Në deklaratën e të hyrave dhe aseteve nga viti 2020, ai e shënoi një banesë modeste, tri vetura të epokës sovjetike, dhe një rimorko të vogël kampingu të dhuruar nga babai i ndjerë.

“Putinin nuk mund ta lëndoni me një rezolutë tjetër, apo me një varg sanksionesh që nuk dallojnë nga ato të kaluarat. Nuk mund ta mposhtni atë duke menduar se ai është njeri i parimeve, i cili ka moral dhe rregulla”, tha Navalnaya, duke bërë thirrje për veprime më efektive kundër rrjedhës së parave të elitës udhëheqëse.

“Nëse doni vërtet ta mposhtni Putinin, duhet të bëheni novator. Dhe duhet të mos jini të mërzitshëm më”, theksoi ajo.REL

Vdiq në burg, të premten ceremonia e varrimit të liderit opozitar rus Navalny

Ceremonia e varrimit dhe lamtumirës për liderin e opozitës ruse Alexei Navalny do të bëhet të premten, më 1 mars në Moskë. Kështu deklaroi zëdhënësja e Navalny, Kira Yarmish në një postim në rrjetin social X.

Funerali do të bëhet në varrezat e Borisovskoye pas një ceremonie lamtumire në një kishë në rrethin Mariino, tha Yarmish.

Kritiku më i ashpër i Putinit vdiq më 16 shkurt në burg, ndërsa nuk dihen rrethanat e ngjarjes.bw

Disidenti rus Orlov dënohet me dy vjet e gjysmë burg

Oleg Orlov duke dëgjuar dënimin e lexuar nga gjyqtari i gjykatës së Moskës

Disidenti rus, bashkë-president i fondacionit që fitoi Çmimin Nobel për Paqen 2022, do të duhet të vuajë dënimin në një koloni penale.

VOAL- Një gjykatë në Moskë dënoi të martën disidentin Oleg Orlov, ish-bashkëpresident i fondacionit Memorial, i cili u nderua me Çmimin Nobel për Paqen në vitin 2022, me dy vjet e gjysmë burg. Oleg Orlov, 71 vjeç në prill, akuzohet se ka denoncuar vazhdimisht agresionin e Rusisë kundër Ukrainës.

“Gjykata vendosi ta shpallë Orlovin fajtor dhe ta dënojë me dy vjet e gjashtë muaj në (…) një koloni penale,” tha gjykatësi në vendimin e tij, sipas një gazetari të AFP-së i pranishëm në seancë.

Në vendimin e dënimit, disidenti, i veshur me një pulovër dhe syze të holla, i shkeli syrin gruas së tij Tatianës dhe i tha: “Tania, më premtove”, ndërsa u shfaq duke i kërkuar asaj që të mos qante. Disa dhjetëra nga mbështetësit e tij shkuan në gjykatë për të mbështetur disidentin, një nga kritikët e fundit të Kremlinit ende pa hekura apo në mërgim jashtë vendit.

Në fjalimin e tij të fundit dje, të hënën, Orlov denoncoi “mbytjen e lirisë” në Rusi dhe “hyrjen e trupave ruse në Ukrainë”. “Nuk pendohem për asgjë dhe nuk më ndalon dot asgjë,” tha ai. rsi-eb

Ndihmësja e Navalnyt thotë se ai u vra derisa po negociohej për këmbimin e tij

Maria Pevchikh, ndihmësja e politikanit opozitar rus, Aleksei Navalny ka pretenduar se një këmbim i të burgosurve – ku ka qenë i përfshirë edhe kritiku i Kremlinit – ka qenë në fazën përfundimtare para se ai të vdiste në një burg në Siberi.

Pevchikh, udhëheqëse e Fonadacionit të Navalnyt Kundër-Korrupsionit, ka thënë të hënën përmes një videoje në YouTube se ndihmësit e Navalnyt kanë punuar për dy vjet që t’i bindin zyrtarët e Perëndimit për të negociuar një marrëveshje që do të përfshinte kritikun e Kremlinit dhe dy shtetas amerikanë të mbajtur në burgjet ruse, për Vadim Krasikovin, ish-kolonelin e Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB) në Rusi, i cili është dënuar për vrasje të një ish-luftëtari çeçen në Berlin më 2019.

Ajo nuk i ka përmendur emrat e dy shtetasve amerikanë që ishte planifikuar të këmbeheshin.

Aktualisht janë disa amerikanë që po mbahen në burgjet ruse, përfshirë ish-marinsin Paul Whelan, gazetarin e të përditshmes amerikane Wall Street Journal, Evan Gershkovich, dhe gazetaren e Radios Evropa e Lirë, Alsu Kurmasheva.

Navalny do të përfshihej në marrëveshje si pjesë e një “këmbimi humanitar”.

“Në fillim të shkurtit, Putinit i është ofruar të këmbejë vrasësin e FSB-së, Vadim Krasikov, i cili është duke vuajtur dënimin për një vrasje në Berlin, për dy shtetas amerikanë dhe Aleksei Navalnyn. E kam pranuar konfirmimin se negociatat ishin në fazën finale në takimin e 15 shkurtit. Më 16 shkurt, Aleksei është vrarë”, ka thënë Pevchikh.

“Aleksei Navalny do të mund të ishte ulur me ne këtu, sot”, ka shtuar ajo.

Deklaratat e saj nuk janë konfirmuar dhe as kundërshtuar prej burimeve tjera.

I pyetur për këtë çështje më 26 shkurt, zëdhënësi i Qeverisë gjermane Christiane Hoffmann, ka thënë se nuk mund të komentojë.

Më herët gjatë këtij muaji, Putin i ka thënë komentatorit amerikan Tucker Carlson, se “një marrëveshje mund të arrihet”, për të liruar Gershkovichin, i cili është arrestuar në mars të vitit të kaluar në Rusi, nën akuzat për spiunim, të cilat ai dhe Qeveria i kanë konsideruar të pabazuara, me një “patriot” rus, që po vuan dënimin në Gjermani, dhe kjo besohet se ka qenë referencë për Krasikovin.

Wall Street Journal i ka cituar zyrtarët perëndimorë në atë kohë, të ketë thënë se Putin dëshiron që Krasikov të këmbehet për dy të burgosur amerikanë, përfshirë Gershkovichin.

Në video, Pevchikh ka dyshuar që Putin “nuk e ka toleruar” lirimin e Navalnyt dhe në vend të këmbimit “ka dashur ta heqë qafe krejtësisht”.

Ajo nuk ka dhënë dëshmi për të mbështetur pretendimin e saj.

Sipas saj, miliarderi rus Roman Abramovich ka qenë “negociator jozyrtar” në mes të Kremlinit dhe zyrtarëve evropianë.

“E kam pyetur Roman Abramovichin për kushtet dhe çfarë ka thënë Putini. Fatkeqësisht Abramovich nuk u është përgjigjur pyetjeve, por as nuk ka mohuar asgjë”, ka thënë Pevchik.

As Abramovich dhe as Kremlini nuk e kanë komentuar këtë deklaratë të saj.

Trupi i Navalyt i është dorëzuar familjes përgjatë fundjavës, një javë pasi është bërë publike vdekja e tij në burgun e ashtuquajtur “Ujku Polar” në Arktik.

Ai ka qenë duke vuajtur dënimin me burgim prej 19 vjetëve, nën akuza që ai dhe mbështetësit e tij i konsiderojnë të motivuara politikisht.

Ende nuk dihet shkaku i vdekjes së tij.

Nëna e Navalnyt i ka akuzuar zyrtarët rusë se i kanë bërë presion që të organizojë një ceremoni sekrete të varrimit për djalin e saj për të shmangur turmat e njerëzve.

Zëdhënës i Kremlinit, Dmitry Peskov ka thënë më 26 shkurt se është “absurde” të pretendohet se familjes së Navalnyt i është bërë presion.REL

Kryeministri palestinez jep dorëheqje

Kryeministri palestinez, Mohammed Shtayyeh, tha të hënën se ai po jepte dorëheqjen për të lejuar krijimin e një konsensusi të gjerë ndërmjet palestinezëve mbi marrëveshjet politike pas luftës në Rripin e Gazës.

Kjo sinjalizon një gatishmëri nga udhëheqja palestineze e mbështetur nga perëndimi për të pranuar ndryshime që mund të çojnë në reforma, të cilat shihen si të nevojshme për të rigjallëruar Autoritetin Palestinez.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës duan një Autoritet Palestinez të reformuar që do të qeverisë Rripin e Gazës pasi të përfundojë lufta mes Izraelit dhe Hamasit, të cilin SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian e konsiderojnë organizatë terroriste.

Presidenti Mahmud Abbas duhet të vendosë nëse do të pranojë dorëheqjen e kryeministrit Shtayyeh dhe Qeverisë së tij dhe mund t’i kërkojë atij të qëndrojë në detyrë derisa të emërohet një zëvendësues i përhershëm.

Në një deklaratë për qeverinë, Shtayyeh, një ekonomist akademik që mori detyrën në vitin 2019, tha se faza tjetër duhet të marrë parasysh realitetin e ri në Rripin e Gazës, i cili është shkatërruar pas gati pesë muajsh luftime të rënda.

Ai tha se përveç aranzhimeve të reja politike, “duhet shtrirja e autoritetit të administratës (palestineze) në të gjithë vendin, Palestinë”.

Autoriteti Palestinez, i formuar 30 vjet më parë sipas Marrëveshjes së Përkohshme të Paqes të Oslos, ka autoritet të kufizuar mbi pjesë të Bregut Perëndimor të pushtuar, por humbi pushtetin në Gaza pas luftimeve me Hamasin në vitin 2007.

Fatah, i cili kontrollon Autoritetin Palestinez, dhe Hamasi, kanë shtuar përpjekjet për të arritur një marrëveshje për një qeveri uniteti dhe do të takohen në Moskë, të mërkurën. Një zyrtar i lartë i Hamasit tha se masa duhet të shoqërohet me një marrëveshje më të gjerë për autoritetin mbi territoret palestineze.

“Dorëheqja e Qeverisë Shtayyeh ka kuptim vetëm nëse është në kontekstin e një konsensusi kombëtar për marrëveshjet për fazën tjetër”, tha për Reutersin zyrtari i lartë i Hamasit, Sami Abu Zuhri.

Izraeli është zotuar të shkatërrojë Hamasin dhe thotë se për arsye sigurie nuk do të pranojë sundimin e Autoritetit Palestinez mbi Gazë pas luftës, që shpërtheu pas një sulmi të Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor, në të cilin, sipas të dhënave izraelite, u vranë rreth 1200 njerëz.

Nga përgjigjja e Izraelit me sulme ajrore e tokësore në Rripin e Gazës deri tani janë vrarë afro 30.000 palestinezë, sipas autoriteteve shëndetësore të kontrolluara nga Hamasi. REL

Zëdhënësi i Navalnyt: Trupi i vdekur i liderit opozitar iu kthye nënës

Kjo vjen pasi asaj i ishte thënë të pranonte një varrim të fshehtë, përndryshe ai do të varrosej në koloninë e burgut ku vdiq.

Në një postim në X, zëdhënësi i Navalny falënderoi të gjithë ata që kishin kërkuar kthimin e trupit të tij.

Nuk dihet ende se kur do të bëhet varrimi.

(BBC – BalkanWeb)


Send this to a friend