VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Intervista – Pse Eva Alikaj jeton mes Shqipërisë dhe Austrisë dhe a është penduar për këtë sakrificë? (video)

By | October 31, 2020
blank

Komentet

blank

Ndahet nga jeta kantautori i shquar italian Franco Battiato

VOAL – Franco Battiato ndërroi jetë të martën në mëngjes, në rezidencën e tij në Milo, Siçili. Kjo u njoftua nga familja e kantautorit të famshëm italian, varrimi do të bëhet privatisht. Artisti sicilian ishte 76 vjeç dhe kishte qenë i sëmurë për ca kohë. Ai lindi në Jonia (tani Riposto), më 23 mars 1945.

Battiato ka lëvizur, për mbi 50 vjet karrierë, midis një sasie të madhe zhanresh, nga pop tek muzika e kulturuar, duke prekur momente avangarde dhe duke arritur një popullaritet të madh. Këngët e tij të paharrueshme si “La cura”, “Centro di gravità permanente”, “Voglio vederti danzare”.

Gjatë këtyre dekadave Battiato ka ndërtuar një rrugë unike në panoramën italiane. Një mendimtar ironik, i lirë, që praktikoi artin e provokimit dhe i cili gjithashtu kishte një përvojë të shkurtër (të papaguar) si këshilltar për Rajonin e Siçilisë me juntën Crocetta, e cila zgjati nga nëntori 2013 deri në mars 2014 dhe përfundoi në një mënyrë të stuhishme. Artisti nuk i ka fshehur kurrë simpatitë e tij për të Majtën dhe me “Povera patria” ka nënshkruar një nga portretet më intensive të prishjes politike dhe shoqërore italiane.

Franco Battiato ishte një nga emrat më të njohur në muzikën italiane, me një traditë të gjatë në katet e larta të top listave. Disa nga këngët e tij kanë hyrë në historinë e muzikës, por në vitet ’70 ai prodhoi albume eksperimentale të tilla si “Fetus” dhe “Ndotja” të cilat e bënë Italinë të zbulonte burimet e muzikës elektronike, konceptet më të përparuara të rock-ut dhe kontaminimet me autorë të muzikës bashkëkohore.

Ai foli për suksesin e tij të madh tregtar me ironi, përmes sensit të tij proverbial dhe të sofistikuar të humorit, pa fshehur një farë sikleti.

Në të vërtetë Battiato ishte një studiues me horizonte shumë të gjera, i aftë për të praktikuar artin e këngës pop, por i cili, në sajë të kulturës së tij të horizonteve të mëdha, përdori gjuhë dhe referenca shumë të ndryshme, si në fushën muzikore ashtu edhe në forma të tjera artistike shprehje. si kinemaja, piktura, opera. Ashtu si ai ishte një pararendës i muzikës elektronike, Battiato, i cili për një kohë të gjatë praktikonte meditimin çdo ditë, ishte një adhurues i muzikës klasike dhe simfonike.

Nuk është rastësi që ai ka mbetur një pikë referimi: jo vetëm të rinjtë ende shohin tek ai një model origjinaliteti dhe kurioziteti, një mbrojtës i inteligjencës, në një botë që shumë shpesh harron rëndësinë e saj./Elida Buçpapaj

blank

Më 12 maj 1995 u nda nga jeta Mia Martini, një nga zërat më të bukur italianë

VOAL – Një nga zërat më të bukur italianë, i cili u zhduk në rrethana të paqarta kurrë, Domenica Berté, aka Mia Martini, lindi në Bagnara Calabra, në provincën e Reggio Calabria, më 20 shtator 1947, fëmija i dytë i katër vajzave. Midis këtyre, është edhe Loredana Berté, gjithashtu një këngëtare shumë e njohur italiane.

Fëmijëria dhe rinia e hershme tashmë janë të shënuara nga muzika. Domenica e vogël i kalon vitet e para në Porto Recanati por e ka të lehtë për të bindur nënën e saj, Maria Salvina Dato, për ta marrë atë në Milano, në kërkim të fatit në botën e muzikës. Këtu, më 1962, ajo takoi diskografin Carlo Alberto Rossi dhe u bë një “ragazza ye-ye”, domethënë një koriste për këngët twist dhe rock të periudhës. Por këngëtarja kalabreze tashmë në atë moshë ishte frymëzuar nga Aretha Franklin dhe producenti i mirënjohur e lançoi atë, në vitin 1963, me emrin artistik të Mimì Berté. Vitin pasues, ajo fitoi Festivalin Bellaria dhe gjithashtu iu imponua mediave si një interpretuese premtuese, falë këngës “Il magone”. Sidoqoftë, kjo dritë e vogël nuk zgjat shumë. Më 1969 e ardhmja Mia Martini u transferua në Romë, së bashku me nënën dhe motrat e saj. Ajo takon Renato Fiacchinin, gjithashtu një këngëtar aspirues që ende nuk është “bërë” Renato Zero, dhe me motrën e tij Loredana ajo siguron jetesën në mënyra të ndryshme, duke mos hequr dorë nga ëndrra e muzikës. Është një moment delikat në jetën e saj, një nga shumë të tillë. Kjo u konfirmua, përsëri më 1969, nga arrestimi për posedim të drogave të lehta dhe si pasojë katër muaj burg në Tempio Pausania.

Sidoqoftë, takimi vendimtar arrin më 1970. Themeluesi i lokalit historik Piper, Alberigo Crocetta, e projekton atë në një horizont ndërkombëtar, duke e lançuar për publikun e gjerë. Mimì Berté bëhet Mia Martini dhe këngëtarja e re dhe rebele kalabreze gjen dimensionin e saj, në një vështrim dhe një bagazh artistik më afër identitetit të saj. “Padre davvero” është kënga e parë me emrin Mia Martini dhe u lançua më 1971 për Rca Italiane. Rai e ka të lehtë për ta censuruar atë: argumenti është ai i një vajze që rebelohet kundër babait të saj të dhunshëm. Sidoqoftë, kënga fitoi Festivalin e Muzikës Avant-Garde dhe Trendet e Reja të Viareggios. Në pjesën e pasme të këtij single të parë ka edhe “Amore … amore … un corno”, një pjesë tjetër e shkruar nga djaloshi Claudio Baglioni.

Në Nëntor 1971 u publikua albumi “Oltre la collina”, një nga më të mirët e këngëtares, i cili merret me tema të tilla si dëshpërimi dhe vetëvrasja. Gjithashtu në këtë vepër Baglioni shumë i ri gjen hapësirë, në disa këngë, ndërsa Lucio Battisti, i tërhequr nga vokalizmi befasues i këngëtares “cigane”, e dëshiron atë në TV në specialen “Tutti insieme” “Të gjithë së bashku”. Këtu, Mia Martini këndon “Padre davvero”, pa asnjë censurë. Shenjtërimi është më pranë se kurrë.

Më 1972, fëmija i dytë e prindërve Berté ndjek Alberigo Crocettan në Ricordi në Milano, ku regjistron “Piccolo uomo”, i cili rezulton të jetë një sukses i madh. Teksti është nga Bruno Lauzi dhe interpretimi është mjeshtëror, aq sa ajo fiton Festivalbar atë vit. Publikohet albumi “Nel Mondo”, i cili paraqet gjithashtu të madhin Vinicius De Moraes dhe merr Çmimin e Kritikëve si LP më i mirë i vitit 1972.

Kritikët ishin gjithmonë në krah të saj deri në vitet 1980, duke i njohur ato si një vlerë dhe një forcë inovative që nuk ka asnjë të barabartë në Itali. Kjo konfirmohet nga Çmimi i Kritikëve që ajo fitoi më 1982 në Festivalin Sanremo, i cili u krijua posaçërisht për atë edicion me synimin t’i caktojë një çmim dhe që, që nga viti 1996, është quajtur “Çmimi Mia Martini”.

Por 1973 është viti i kryeveprës. “Minuetto”, nënshkruar nga Franco Califano dhe Dario Baldan Bembo, është deri tani single i saj më i shitur. Me këngën ajo fiton përsëri Festivalbar, në të njëjtin nivel me Marcella Bella. Nga ky moment, diskot dhe këngët e saj kërkohen edhe jashtë vendit, veçanërisht nga Gjermania, Spanja dhe Franca. Përtej Alpeve, e krahasojnë atë me legjendën Edith Piaf. Kritikët evropianë e konsideruan atë këngëtaren e vitit në 1974 dhe me “È proprio come vivere” “It’s like like living”, Mia Martini fitoi Gold Record: një milion rekorde të shitura në tre vitet e fundit. Vitin pasues, më 1975, Rai e vlerëson atë, me specialen “Mia”, i cili përfshin gjithashtu Lino Capolicchion dhe Gabriella Ferrin.

Ajo regjistron kopertinën “Donna con te”, e cila është shumë e njohur në top lista dhe referendumi “Vota la voce”, organizuar nga e përjavshmja Tv Sorrisi e Canzoni, e shpall atë këngëtaren femër të vitit. Këto ishin vite me sukses të madh në treg, por të shoqëruara me interpretime që këngëtarja kryen kryesisht për detyrime kontraktuale. Martesa me Ricordi është prishur, por shtëpia milaneze padit Mia Martinin, e cila do të kishte zgjidhur kontratën paraprakisht, dhe pëson konfiskimin e pasurive dhe fitimeve, si dhe pagesën e një gjobe shumë të lartë.

Kalo te Rca dhe regjistron “Che vuoi che sia… se t’ho aspettato tanto” “Çfarë dëshiron të jetë … nëse të kam pritur kaq gjatë”. Albumi mirëpret autorë të tjerë akoma jo të njohur, siç janë Amedeo Minghi dhe Pino Mango, ndërsa aranzhimet janë të Luis Enriquez Bacalov. Në Francë, këngëtari dhe kompozitori dhe aktori i famshëm francez Charles Aznavour e pikas atë dhe e dëshiron me të në një recital të shkëlqyeshëm në Olimpia në Paris, tempulli i shenjtë i muzikës në Francë. Shfaqja u përsërit në Sistina në Romë dhe më 1977 Mia Martini u zgjodh për të përfaqësuar Italinë në Eurofestivali me këngën “Libera”. Ai e vendos të trembëdhjetën në renditje, por single është përkthyer pothuajse në të gjithë botën.

Këto janë vitet e marrëdhënies me këngëtarin Ivano Fossati, me të cilin ajo dashurohet gjatë regjistrimit të albumit “Per amarti”, i cili përmban këngën “Portreti i një gruaje”, i cili fiton çmimin e kritikëve në Festivalin e Këngës Popullore Botërore Yamaha në Tokio. Me Fossatin, Mia Martini shkon në etiketën Warner dhe boton disqet “Vola” dhe “Danza” të shkëlqyeshëm, nga viti 1979, i cili përmban hitet e nënshkruara nga kantautori “Canto alla luna” dhe  “La costruzione di un amore” “Ndërtimi i një dashurie”.

Më 1981 ajo operoi kordat e zërit, kësht që timbri i tij ndryshoi drejt një toni më të ngjirur. Ajo është tani një kantautore dhe albumi “Mimi”, i rregulluar nga ish Blood Sweet and Tears, Dick Halligan, ofron dhjetë këngë pothuajse tërësisht të autografuara. Më 1982 mori pjesë për herë të parë në Sanremo me këngën e shkruar nga Ivano Fossati “E non finisce mica il cielo” “Dhe qielli nuk mbaron”, e cila përuron Çmimin e Kritikëve. Akoma në të njëjtin vit, ai realizoi “Quante volte” “Sa herë”, rregulluar nga Shel Shapiro, i cili gjithashtu arriti sukses të madh jashtë vendit.

1983 është viti i tërheqjes së saj nga skena, shkaktuar nga një thashethem që e lidhte atë me përfshirje në disa ngjarje negative të cilat do ta ndiqnin pas atë. Heshtja zgjat deri në vitin 1989, kur miku i saj Renato Zero bind drejtorin artistik të Festivalit të Sanremos, Adriano Aragozzini, për ta lënë të marrë pjesë në konkursin e famshëm të këngës. Kënga “Almeno tu, nell’universo”  “Të paktën ti, në univers” është një sukses dhe përsëri fiton Çmimin e Kritikëve. Në valën e entuziazmit, Mia Martini regjistron albumin “Martini Mia”, për shtëpinë Fonit Cetra. Kënga “Donna”, e nënshkruar nga muzikanti Enzo Gragnaniello, shkon në Festivalbar dhe disku fiton Diskun e Artë, për mbi 100 000 kopje të shitura. Vitin tjetër, në Sanremo, kënga e shkruar nga Franco Califano, “La nevicata del ’56” “Bora e ’56”, fitoi Çmimin e tretë të Kritikëve.

Në vitin 1992 u kthye në skenën e Ariston me një tjetër sukses, “Gli uomini non cambiano” “Burrat nuk ndryshojnë”. Ajo vjen e dyta, pas Luca Barbarossa. Në të njëjtin vit ajo regjistroi “Lacrime”, e cila i dha asaj diskun e fundit të artë dhe u zgjodh për të përfaqësuar Italinë në Eurofestivali, në Suedi, ku u duartrokit shumë.

Këto janë vitet në të cilat ajo afrohet më shumë me motrën e saj Loredana Berté, pas shumë vitesh në të cilat marrëdhëniet kishin mbetur të ftohta dhe me të, në vitin 1993, ajo pranon të bëjë duet në Sanremo. Kënga “Stiamo come stiamo” “Ne jemi ashtu siç jemi” megjithatë, nuk bën bujë. Vitin pasues, në 1994, Mia Martini regjistron për shtëpinë e Muzikës RTI “La musica che mi gira intorno”, në të cilën ajo këndon kopertina të zgjedhura nga repertorët e këngëtarëve si De André, De Gregori dhe Lucio Dalla. Ky është vetëm një nga projektet e saj të deklaruara për të riinterpretuar këngët nga artistë të tjerë, të tillë si Mina dhe Tom Waits. Megjithatë, qëllimi nuk arrin të ketë një vijim.

Më 12 maj 1995, në moshën dyzet e shtatë vjeçe, Mia Martini u gjet e vdekur në banesën e saj në Cardano al Campo, Varese. Për muaj me radhë, këngëtarja kishte vuajtur nga një miomë e mitrës dhe po merrte doza të mëdha të ilaçeve antikoagulante. Sipas zyrës së prokurorit të Busto Arsizio, megjithatë, ajo do të kishte vdekur për shkak të arrestit kardiak, shkaktuar nga abuzimi i drogës./Elida Buçpapaj

blank

Intervista – Basholli: Kinematografia e Kosovës, në pozitë të çuditshme

Regjisorja Blerta Basholli
Arton Konushevci

Regjisorja nga Kosova, Blerta Basholli thotë se tri çmimet kryesore që i mori në festivalin “Sundance Film Festival” për filmin “Zgjoi”, i kanë hapur shumë rrugë dhe po planifikon që të angazhohet në projekte të ndryshme. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ajo kritikon institucionet e Kosovës që gjithmonë, siç thotë ajo, e lënë kulturën në fund të listës së prioriteteve. Sipas Bashollit, kinematografia e Kosovës gjendet në një pozitë të çuditshme dhe shton se duhen investime financiare më shumë në këtë fushë.

Radio Evropa e Lirë: Filmi “Zgjoi” me regji nga ju zonja Basholli, është thënë se ka bërë historinë duke rrëmbyer tri çmimet kryesore të “Sundance Film Festival”. Si i keni pritur ju këto çmime?

Blerta Basholli: Për ne ka qenë një gëzim i jashtëzakonshëm kur jemi pranuar në festival, sepse për mua, ndoshta se kam studiuar në Amerikë, po “Sundance Film Festival”, gjithmonë ka qenë prioritet. Nëse më kanë pyetur, normalisht se ne e kemi edhe kompaninë që e bën shitjen e filmit dhe i bën marrëveshjet edhe me festivale, por vetëm për “Sundance Film Festival” kam dashur të përzgjidhem dhe u kam thënë se kam dëshirë të shkoj aty, e pastaj për të tjerët bëni strategji se kah mendoni të shkoni. Nuk është se kam pritur se do të marrim çmime, për të qenë e sinqertë, edhe pse pas premierës, pyetjet e audiencës edhe pse ka qenë online, më kanë bërë të ndiej se njerëzve filmi u ka pëlqyer dhe që u ka lënë një përshtypje në një mënyrë apo tjetër.

Mandej, pas premierës, na kanë thirrur dhe na kanë treguar se kemi marr çmimin e parë të regjisë. Ai ka qenë çmimi i regjisë më të mirë, që për mua ka qenë një çmim i jashtëzakonshëm dhe jam ndierë e nderuar dhe normalisht që jemi emocionuar shumë, se tash kur konkurron, ke një shpresë, por nuk kemi qenë të sigurt dhe as që kemi besuar se do të marrim çmimin. Të nesërmen pastaj na kanë treguar edhe për dy çmime të tjera. Në fillim nuk e kemi ditur se kemi bërë histori, për të qenë e sinqertë, sepse nuk është që e kam përcjellur ndonjëherë se kush sa çmime i ka marr në “Sundance”, por mandej kur i kemi parë lajmet, na është dukur edhe më mirë që një film nga Kosova, pak për shkak të temës, pak për shkak të vendit tonë, pak për shkak vetes, që përveç që i morëm çmimet dhe bëmë histori, besoj se kjo do të na ndihmojë shumë.

Radio Evropa e Lirë: A ju kanë hapur rrugë të reja këto çmime?

Blerta Basholli: Po, na kanë hapur shumë rrugë sepse kemi pasur shumë takime dhe ende vazhdojmë të kemi takime shumë, kryesisht me Amerikë, por jemi duke diskutuar edhe me disa kompani në Evropë. Momentalisht e kam bërë edhe ekipin rreth vetes, që e kam një menaxher dhe tre agjentë, të cilët tash do të merren me punë, të më gjejnë punë në filma dhe në seriale sepse dëshiroj që të orientohen pak edhe nga serialet. Unë më herët kam punuar, por kam punuar vetëm në seriale vendore. Tash po kam dëshirë të zhvilloj edhe diçka timen, por fillimisht ndoshta edhe të punojë në seriale të tjera, për të bërë përvojë ndërkombëtare, e më pas, me shpresë që ta zhvilloj edhe serialin tim.

Radio Evropa e Lirë: Sipas jush, ku ndodhet sot kinematografia e Kosovës?

Blerta Basholli: Kinematografia e Kosovës është në një pozitë të çuditshme, do të thosha. Kjo për shkak se është bërë një hap shumë i mirë, një zhvillim shumë i mirë edhe nëse merret nga aspekti i Qendrës Kinematografike, siç janë përkrahur projektet, përzgjidhen projekte shumë të mira dhe atë nuk mund ta mohojë askush, sepse projektet që përzgjidhen nga Qendra Kinematografike, po kanë sukses secili, jo vetëm filmi “Zgjoi”, por pothuajse secili, sidomos po flas për filma të gjatë, se edhe filmat e shkurtër po kanë sukses, por sidomos filmat e gjatë, po shkojnë në një festival të madh dhe shpesh po sjellin edhe çmime, gjë që tregon se është duke u bërë një selektim i mirë dhe një mbështetje e mirë e projekteve.

Regjisorja Blerta Basholli gjatë xhirimeve të filmit "Zgjoi".

Regjisorja Blerta Basholli gjatë xhirimeve të filmit “Zgjoi”.

Mirëpo, fondet që jepen nga Qendra Kinematorgafike nuk janë të mjaftueshme dhe kjo mendoj se është goxha problem. Kjo për shkak se për shembull, neve na i ka dhënë 140 mijë euro. Ju me 140 mijë euro, nuk je producent mjaftueshëm për të hyrë në ndonjë shtet tjetër që të punosh. Zvicra ka hyrë me ne në bashkëprodhim, mirëpo, Zvicra na i ka dhënë 100 mijë euro. Ata nuk kanë interes për të hyrë në bashkëprodhim, sepse faktikisht po janë të barabartë me ju në financa, nuk janë ata bashkëproducentë, por janë producentë.

E në njëfarë mënyre, ne kemi pasur fat, që kanë hyrë fonde zvicerane, por edhe televizioni. Në raste të tjera, nuk hynë shtete të tjera, për shembull Franca, Gjermania, nuk duan të dëgjojnë dhe tani ju e bëni filmin vetëm me shtete në rajon dhe e bëni me buxhet ultra të ulët, sepse buxhetet tona nuk quhen as buxhete të ulëta, por janë buxhete ultra të ulëta. Dhe njerëzit janë lodhur, do të thotë nuk po mundemi të formojmë ekip, nuk po mundemi ta formojmë industrinë e as kuadro. Njerëzit që kanë punuar me mua 4-5 vjet, sepse edhe unë kam punuar në gati të gjithë filmat që janë prodhuar pasi kam dëshirë të punoj në film, shumica e anëtarëve të ekipit tash ose kanë hyrë në televizion ose thjesht nuk duan të punojnë në filma, sepse nuk ka prodhim të mjaftueshëm, bëhet një film, më së shumti dy.

Radio Evropa e Lirë: Kjo pozita e çuditshme që thoni në kinematografinë e Kosovës, është për shkak të mungesës së buxhetit?

Blerta Basholli: Po sepse duhet të investohet. E çuditshme po them sepse është në pozitë të mirë, pasi po ka shumë suksese. Por, në anën tjetër, nuk është duke u zhvilluar, në kuptimin e industrisë. Unë punoj ndoshta që 10 vjet, jam kthyer në Kosovë dhe punoj në gati në çdo të dytin film dhe që 10 vjet, nuk po mundemi ta bëjmë ekipin, non-stop marrim njerëz nga Maqedonia e Veriut, nga Bullgaria, që i kemi kolegë dhe kalojmë shumë mirë me ta, sikurse edhe nga Shqipëria. Mirëpo, pse mos ta bëjmë edhe ne ekipin kur po bëhen kaq të mirë, kur ka regjisorë të mirë, aktorë të jashtëzakonshëm. Kemi njerëz të talentuar, problemi është se nuk ka stimulim që të prodhohet më shumë dhe që të zhvillohet industria. Industria nuk po zhvillohet, individualisht po kalojnë projektet, mirëpo industria dhe ekipi jo. E kam përshtypjen se ka stagnuar edhe pjesa tjetër sepse nuk vijnë më njerëzit për të punuar me entuziazëm, as unë nuk punoj më me entuziazëm. E kam bërë një film me entuziazëm, po nuk mundem më. Nuk mundem ta bëjë sepse është sakrificë e madhe, janë 5 vjet të jetës intensive, që ju ia kushton një projekti.

Radio Evropa e Lirë: A mund të nxirren më shumë rrëfime për filma nga lufta e Kosovës?

Blerta Basholli: Po, pa dyshim. Edhe si artist kur ta kërkojnë biografinë, kërkojnë që të kesh një histori dhe iu lë shumë më shumë përshtypje, kur ju keni kaluar në disa sfida të caktuara në jetë, në vendin ku jeni rritur dhe keni një kulturë … Unë mendoj se kemi shumë tema si të para luftës, si të luftës, normalisht edhe neve na duket që janë 20 vjet prejse u krye. Zakonisht për film thuhet – e nuk do të thotë se është ashtu sepse ajo është relative – se pas 50 vjetësh, del filmi i mirë se edhe dihen faktet realisht, se pak më shumë i distancuar prej asaj që ka ndodhur, në anën tjetër lindin ide më të mira. Mendoj se lufta, në kuptimin e filmave, të jep shumë mundësi dhe shpresoj të bëhen sa më shumë filma.

Fotografi nga xhirimet e filmit "Zgjoi". Ky film, është i frymëzuar nga historia e vërtetë e Fahrije Hotit nga Krusha e Madhe, e cila në kërkim të burrit të saj të humbur gjatë luftës në Kosovë, fillon një biznes bujqësor për ta siguruar mbijetësën e familjes.

Fotografi nga xhirimet e filmit “Zgjoi”. Ky film, është i frymëzuar nga historia e vërtetë e Fahrije Hotit nga Krusha e Madhe, e cila në kërkim të burrit të saj të humbur gjatë luftës në Kosovë, fillon një biznes bujqësor për ta siguruar mbijetësën e familjes.

Radio Evropa e Lirë: A duhet vetëm lufta të sjellë filma apo ka edhe tregime tjera?

Blerta Basholli: Mendoj se kemi shumë tregime. Ne kemi tregime të paraluftës, të luftës, e të pasluftës dhe kemi tregime të ditëve të sotme. Pak e kam përshtypjen që jemi tekur me disa tema që lidhen me luftën, mirëpo në të njëjtën kohë, nuk janë bërë mjaftueshmë filma për luftën, që edhe të depërtojnë. Mirëpo, unë mendoj se ka tema dhe e mira është që po shoh se ka regjisorë të rinj, sepse jam edhe ligjëruese e jashtme në Fakultet të Arteve, dhe po shoh se studentët po kanë tema shumë më kreative. Dikush ka dëshirë të bëjë film horror, dikush ka dëshirë të bëjë dramë, komedi, e dikush edhe filma fantazi, e që normalisht, ata nuk kanë shumë shpresë sepse mund t’i bëjnë këtu. Unë sa po mundem po i motivoj, pasi mendoj që fillimisht mund të bëjnë diçka më të thjeshtë, të tregojnë se dijnë të bëjnë dhe pastaj të depërtojnë edhe me fonde të jashtme. Kështu që ka tema shumë dhe regjisorët e rinj kanë interes për të bërë filma.

Radio Evropa e Lirë: Sa është prezente Kosova në arenën ndërkombëtare me filma?

Blerta Basholli: Jo aq sa ka potencial në kuptimin artistik dhe intelektual të fjalës. Mirëpo, në aspektin e festivaleve, mendoj se jemi goxha të pranishëm edhe që kjo prani veç po rritet. E thash edhe më herët se secili film po udhëton në festivale dhe atë në festivale të mëdha e të rëndësishme të botës, dhe që është shumë e vështire të hysh aty ku konkurrojnë 10 mijë filma nga e gjithë bota. Kështu që në aspektin e festivaleve, goxha mirë po arrijnë, por mendoj se duhet një motor, e ai motor është financiar sepse nga financat rritet industria, nga industria rritet ekipi, pastaj rritet prodhimi, rritet prodhimi i zhanreve të ndryshme dhe filmat mund të depërtojnë. Nëse mbesim vetëm në atë nivelin ultra të ulët të buxhetit për film, nuk e di sa do të na mbajë kjo.

Radio Evropa e Lirë: A bëhet puna e duhur në institucionet e Kosovës për zhvillim e artit në Kosovës?

Blerta Basholli: Jo. Unë vet kam qenë drejtoreshë e kulturës në Komunën e Prishtinës për dy vjet dhe aq sa kam ditur, jam munduar të ndryshoj diçka. Mirëpo unë e kuptoj që Kosova ka shumë probleme në shëndetësi, në arsim, në ekonomi, mirëpo ne nuk mund të presim të zhvillohet shëndetësia, arsimi dhe ekonomia, e pastaj kultura. Mendoj se shteti duhet të zhvillohet paralelisht, e kush mundet më mirë sesa kultura ta promovojë shtetin. Edhe sporti, por me sport qëndrojmë më mirë edhe me investime dhe depërtim në botë. Te kultura edhe në ministri e drejtori, në çdo departament që ka të bëjë me kulturën, e kam përshtypjen që gjithmonë është në listën e fundit të prioriteteve deri tash të çdo qeverie. Unë mendoj se nuk bëhet mjaftueshëm, duhet të bëhet shumë e më shumë. Kemi nevojë të investojmë si në trashëgimi, kulturë si në të gjitha artet pamore dhe jo vetëm në film.

blank

“Jam shqiptare, nuk e mohoj”, flet këngëtarja e famshme në Serbi

Edita Aradinović është një këngëtare e famshme në Serbi, e cila ka origjinë shqiptare. Në një lidhje në Abc e Pasdites, ajo tha se është shumë e gëzuar dhe se është nder për të, që për herë të parë, po jep një intervistë për Shqipërinë.

Ajo shtoi se nuk ka qenë asnjëherë në Shqipëri, por do të vijë me siguri sapo të rregullohet situata me COVID-19.

“Po unë kam lindur në Serbi, u rrita atje dhe ka shumë shqiptarë që jetojnë në Serbi. Babai im ishte nga Kosova, Prishtina, ndërsa mamaja ime është gjysmë egjiptiane. Unë kam kënduar në Serbi në gjuhën serbe por kam miq të mirë nga Shqipëria artistë dhe aktorë”, tha ajo.

Flori Mumajesi, Dafina Zeqiri, Loredana ishin disa nga artistët shqiptarë që Edita i njihte madje i dinte edhe këngët.

blank

Dua Lipa nominohet për 4 çmime në “Billboard Music Awards”

Është bërë publike lista e plotë e nominimeve për çmimet “Billboard Music Awards 2021”.

Këngëtari kanadez The Weeknd ka më së shumti nominime këtë vit, gjithsej 16 sosh, duke përfshirë çmimet për “Top Artist”, “Top Male Artist” dhe “Top Streaming Song Artist”.

Artistë të tjerë me shumë nominime janë edhe DaBaby me 11, Gabby Barrett me 9 dhe Pop Smoke me 10 nominime.

Këngëtarja nga Kosova Dua Lipa është po ashtu e nominuar në katër kategori që janë: Top Female Artist, Top Hot 100 Artist, Top Radio Songs Artist dhe Top Radio Song.

Dua do të ketë garë të fortë në këto kategori me këngëtaret e famshëm si: Billie Eilish, The Weeknd, Ariana Grande, Justin Bieber, Taylor Swift, Drake, Megan Thee Stallion e Chris Brown.

Fituesit do të shpallen gjatë një ceremonie që do të zhvillohet më 23 maj.

blank

Seriali që ‘flet’ shqip

Skenë nga seriali “Welcome to Utmark”.

 

Taulant Qenaj

Të dielën e kaluar, në rrjetin televiziv me parapagim, ‘HBO-max’, u dha premiera e serialit norvegjez “Welcome to Utmark”, pjesë e të cilit janë edhe aktoret nga Kosova, Majlinda Kasumoviç dhe Rozafa Çelaj.

Të dy aktoret kosovare, luajnë rolin e dy shqiptareve të trafikuara në Norvegji dhe ato flasin kryesisht gjuhen shqipe në rolet e tyre.

Në një bisedë me Radion Evropa e Lirë, aktorja Majlinda Kasumoviç, tregon se si ajo dhe Rozafa Çelaj, u bënë pjesë e serialit “Welcome to Utmark”, të skenaristit danez, Kim Fupz Aakeson.

Radio Evropa e Lirë: Cila ka qenë rruga për t’u bërë pjesë e një seriali ndërkombëtar?

Majlinda Kasumoviç: Në qershor të vitit 2019 e mora një e-mail nga agjentja tashmë zyrtare e jona nga Sarajeva, e cila vazhdimisht më kishte dërguar audicione të ndryshme. Për shkak të distancës, të gjitha audicionet që i kisha bërë me të ishin online (self-tape auditions). Ky audicion ka vazhduar në tri faza, ku i fundit ishte në Oslo (Norvegji). Bashkë me Rozafën (Çelaj), pas përfundimit të audicionit, jemi kthyer në Prishtinë dhe pas tri javësh e morëm përgjigjen nga udhëheqësit e serialit.

Radio Evropa e Lirë: Bashkë me ju në këtë projekt është edhe aktorja tjetër kosovare, Rozafa Çelaj. Si u bë që ju të dyja bashkë të jeni pjesë e këtij seriali?

Majlinda Kasumoviç: Që të dyja ishin në audicion, pastaj në fazën e fundit në Oslo, ku ishim vetëm unë edhe Rozafa, audicioni e kishte qëllimin e vlerësimit të kimisë mes ne dyjave. Po besoj që edhe ky ka qenë një prej shumë faktorëve.

Radio Evropa e Lirë: Si do të paraqitet dhe në sa episode do të luani ju në këtë serial?

Majlinda Kasumoviç: Të dyja, unë dhe Rozafa, do të luajmë në shtatë episode. Seriali ka gjithsej tetë episode.

Radio Evropa e Lirë: Roli që keni në këtë serial, është krejt e ndryshe prej asaj që iu njeh publiku i gjerë në Kosovë. Sa ka qenë i vështirë kalimi nga një̈ personazh komik në një viktimë të trafikimit të qenieve njerëzore?

Majlinda Kasumoviç: Profesionin e kemi të tillë, të transformohemi prej një roli në rolin tjetër. Është diçka që mund të jetë e vështirë natyrisht, por njëkohësisht shumë kënaqësi.

Radio Evropa e Lirë: Nga bashkëpunimi që keni parë me skenaristin danez dhe produksionin e këtij seriali, cila është karakteristika e punës së tyre që ju ka impresionuar më së shumti, e cila nuk është në praktikën e punës së aktorëve kosovarë?

Majlinda Kasumoviç: Natyra e punës në një serial, e sidomos në një platformë të tillë si HBO, është ndryshe për shkak të ritmit fillimisht. Gjithçka është shumë më intensive. Aktorët gjithashtu janë prioritet dhe shumë të privilegjuar.

Radio Evropa e Lirë: Viteve të fundit, arti kosovar ka depërtuar shumë në arenën ndërkombëtare. A ka shërbyer suksesi i aktorëve të Kosovës si referencë e mirë që ju të jeni pjesë e kastit të aktorëve të tjerë të huaj? A kanë dëgjuar ata më parë për aktorët kosovarë?

Majlinda Kasumoviç: Secili sukses në Kosovë, sidomos në fushën e artit e të kulturës, na shërben të gjithëve dhe na ofron mundësi të reja ndërkombëtare.

blank

Është ndarë nga jeta këngëtarja dhe aktorja italiane Milva

VOAL – Këngëtarja dhe aktorja Milva (Maria Ilva Biolcati ) vdiq të premten në moshën 81 vjeçare në Milano, ku jetoi me vajzën e saj Martina Corgnati dhe sekretaren e besuar Edith. Ajo kishte qenë e sëmurë për ca kohë, tha vajza e saj, e cila konfirmoi lajmin e pritur nga La Repubblica në internet për ANSA. Ajo zyrtarisht u dha lamtumirën e skenave më 2010, megjithëse bëri disa dalje kalimtare më pas.

Lindur në Goro më 17 korrik 17 korrik 1939 (prandaj nofka “pantera e Goros”) ajo ishte e njohur gjithashtu si “e kuqja” për ngjyrën e flokëve të saj në veçanti, por edhe për besimin e saj politik. Ishte edhe titulli i një kënge të shkruar për të nga Enzo Jannacci. Milva ishte protagoniste e muzikës italiane në vitet ’60, me Minën dhe Ornella Vanonin. Sidoqoftë, karriera e saj zgjati gjithsej pesëdhjetë vjet, eklektike dhe ndërkombëtare, si në muzikë (173 albume të regjistruara) ashtu edhe në teatër. Pasi kishte kaluar nga Sanremo te Giorgio Strehler, nga Brecht te partneriteti me Franco Battiato dhe te Astor Piazzolla, ajo kishte marrë nderime jo vetëm nga Republika Italiane, por edhe nga Franca nga Gjermania.

Milva fitoi një konkurs me kompaninë televizive italiane Rai më 1961 dhe arriti vendin e 3-të në Festivalin e Sanremos. Shpejt më pas ajo u bë një yll i suksesshëm në Itali. Nga martesa e saj, e cila zgjati nga 1961 deri më 1969, me menaxherin dhe sponsorin e saj të atëhershëm Maurizio Corgnati (1917–1992), ajo ka një vajzë, e lindur në 1963, kritikja e artit Martina Corgnati. Më 1965 ajo këndoi në Piccolo Teatro në Milano nën drejtimin e Giorgio Strehler. Më 1978 ajo mori këngën, së bashku me muzikën e Mikis Theodorakis (teksti: Thomas Woitkewitsch) dhe u bë e njohur në botën gjermane-folëse. Pasuan koncerte të shumta, turne dhe regjistrime të tjera në gjuhën gjermane, më të suksesshmit prej të cilëve ishin Liria në Gjuhën Time (Ennio Morricone, Thomas Woitkewitsch) dhe Hurray, We’re Still Living (Klaus Doldinger, Thomas Woitkewitsch).

Milva mori pjesë në Festivalin e Sanremos gjithsej pesëmbëdhjetë herë midis 1961 dhe 2007. Tango italiano ishte suksesi i saj më i madh në 1962 në vendin e dytë. Ajo mban rekordin me më shumë pjesëmarrje pa fitore.

Në vitet 1980 ajo luajti në disa filma artistikë. Socialistja e përkushtuar bëri gjithashtu emër me këngët e Bertolt Brechtit. Milva është shfaqur në shfaqje të shumta muzikore në programe televizive në Evropën Qendrore, Perëndimore dhe Jugore. Ajo këndoi këngët e saj jo vetëm në italisht, por edhe në anglisht, gjermanisht, frëngjisht, spanjisht, greke, portugeze dhe japoneze.

Përveç Chanson, Milva ishte një interpretues i Astor Piazzolla dhe punoi në regjistrime të ndryshme tango me veten dhe grupet në traditën e tij. Albumi i saj më i suksesshëm në Gjermani (deri në numrin 7 në tabela) ishte “Von Tag zu Tag” me këngë të kompozitorit grek Mikis Theodorakis (teksti: Thomas Woitkewitsch), i cili ishte gjithashtu i disponueshëm në një italisht (“La mia età” ) dhe në një version francez (“Merr pjesë, la vie”) u prodhua.

Më 2 Gusht 2008 Milva interpretoi së bashku me Montserrat Caballé dhe Angelika Milster në Theaterplatz në Dresden për Diva Maxima.

Në shtator 2010, Milva njoftoi se nuk do të performonte më për arsye shëndetësore. Ajo vuante nga problemet e kujtesës. Albumi i saj i fundit përmban këngë nga Franco Battiato. Në 2011, Milva dhe Stephan Sulke regjistruan këngën “Das muss sein”, shkruar nga Sulke në 1984, në një duet. Ky version i ri u shfaq në vitin 2011 në rekordin “Ducks should have I breed …” nga Stephan Sulke.

Më 3 Mars 2012 ajo interpretoi përsëri në Musikantenstadl. Për arsye shëndetësore ajo donte të performonte vetëm herë pas here./Elida Buçpapaj

rsi-eb

blank

Më 21 prill 1951 lindi Justina Aliaj, yll i këngës dhe skenës shqiptare

Justina Aliaj (Shkodër, 21 prill 1951) është aktore shqiptare.

Pas shkollës 7-vjeçare iu dha e drejta për të studiuar në Liceun Artistik për muzikë. Por qysh e vogël ka zgjedhur teatrin, ka qenë në shtëpinë e Pionerit teksa luante, kur provoi të këndonte. Tonin Dajia, vëllai i Tish Dajisë, zbuloi talentin e saj edhe në muzikë. Pasi mbaroi Liceun Artistik nisi studimet e larta në Akademinë e Arteve në degën e dramaturgjisë.[1]

Këngëtarja Justina Aliaj mbetet një yll i këngës dhe skenës shqiptare. Këngë të tilla si: “Mall për vendlindjen”, “Në ekranin e televizorit”, “Stacion i dashur”, “Në mbrëmjen e vallëzimit”, “Unaza”, “Unë dhe shokët e mi” etj., mbeten të pashlyeshme ende dhe sot për publikun. Interpretimet e saj si aktore kanë qenë të shumta si te; “Rrethi i kujtesës”, “Bernand Alba”, “Gratë trojane”, “Vdekja e burrit”, “Nobodysees”, “Tartufi” etj.

Justina Aliaj është këngëtare e njohur. Shkelqimin e yjeve shqiptare te te gjitha fushave te jetes nuk e durronin dot komunistet, drejtuesit injorante te shtetit te djeshem shqiptar, dhe si e tille edhe ai yll duhej shuar, duhej denuar, duhej… Dhe Justina u denua, u denua rrende, madje, por fatmiresisht nuk u shua.

Talentet nuk shuhen, ato vetem mund te zbehen. O zot cfare cmendurie dhe fatkeqesie! Ne kulmin e arritjeve dhe suksesit, kur aktorja, kengetarja e madhe Justina Aliaj ishte duke u ngitur per te kapur majat me te larta te suksesit te saj dhe i kishte kapur ato maja para kohe, si gjithmone vjen nje urdher i prere nga lart … duhet te denohet. Dhe Justina, si shume artiste te tjere te asaj kohe te cmendur te fillimviteve 70-te pati fatin e hidhur te jetes se saj te provonte denimin komunist. Ia nderprene menjehere te drejten e studimeve, ku ajo ishte studente ne Akademine e Arteve ne Tirane per aktore, duke e cuar te punoje ne prodhim. Cmenduri!

Nuk e lejuan te kendoje ne festivalet e kenges ne radiotelevizion dhe ne te gjitha aktivitetet e ndryshme, ku Justina ishte shume e suksesshme, madje shkuan edhe me tej; kenget e kenduara nga ajo nuk duhet te transmetoheshin ne radio. Justina Aliaj u rehabilitua ne fundvitet 80-te, atehere kur edhe kolera, diktatori kishte ngordhur. Edhe pse Justina i mungoi skenes dhe spektatorit pothuajse 20 vjete, perseri dalja e saj ne skene pas shume vjetesh ngjalli emocione te medha tek spektatori kryeqytetas dhe i gjithe Shqiperise. Justina Aliaj mbetet nje yll i kenges dhe skenes shqiptare. Ne ditet e ardhme do njiheni me teper me aktivitetin e kesaj artisteje te madhe neper vite, se bashku me nje interviste, qe me ka dhene per artedashesit e shumte shqiptare anembane kudondodhen.

Në Dhjetor 1967, Justina Aliaj merr pjesë në Festivali i 6-të në RTSH me këngën “Jehonë Kënga Rinore”.

Në Dhjetor 1967, Justina Aliaj merr pjesë në Festivali i 6-të në RTSH me këngën “Sot Kendoj”.

Në Dhjetor 1968, Justina Aliaj merr pjesë në Festivali i 7-të në RTSH me këngën “Motiv I Ri”.

Në Dhjetor 1968, Justina Aliaj merr pjesë në Festivali i 7-të në RTSH me këngën “Jam Nje Vajze”.

Në Dhjetor 1969, Justina Aliaj merr pjesë në Festivali i 8-të në RTSH me këngën “Une Dhe Shoket E Mi”.

Në Dhjetor 1970, Justina Aliaj merr pjesë në Festivali i 9-të në RTSH me këngën “Unaza”.

Në Dhjetor 1971, Justina Aliaj & Sherif Merdani marrin pjesë në Festivali i 10-të në RTSH me këngën “Ne Mbremjen E Vallezimit (Ne Te Dy)”.

Në Dhjetor 1971, Justina Aliaj merr pjesë në Festivali i 10-të në RTSH me këngën “Stacion I Dashur”.

Në Dhjetor 1972, Justina Aliaj merr pjesë në Festivali i 11-të në RTSH me këngën “Ne Ekranin E Televizorit”.

Në Dhjetor 1990, Justina Aliaj merr pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën “Është Nënë, Nëna”.

blank

Më 20 prill 1981 lindi këngëtari i shquar shqiptar Ermal Meta

VOAL – Ermal Meta lindi më 20 prill 1981 në Fier, Shqipëri dhe në moshën trembëdhjetë vjeç u vendos në Itali, në Bari, me pjesën tjetër të familjes. Tradita muzikore vjen nga nëna, e cila luan muzikë klasike në një orkestër. Gjashtëmbëdhjetë vjeç Ermali fillon të ngjitet në skenë: banda e tij e parë është Shiva. Pasi provoi si solist, ai u bashkua me një grup të Conversano dhe më pas eksperimentoi me një duo të muzikës elektronike.

Më vonë ai takohet rastësisht me këngëtarin e Ameba, Fabio Properzi. Grupi, i cili fillimisht prodhon vetëm kopertina, ndryshon emrin e tij në Ameba 4, dhe Ermal Meta është kitaristi. Suksesi vjen pasi grupi dërgon demon e vet në Shtetet e Bashkuara prodhuesit Corrado Rustici.

Herën e parë në Sanremo

Ermal Meta e fillon si interpret jetën e tij dhe pak para diplomimit arrin mundësia që e bën atë të ndryshojë mendim për të ardhmen e tij profesionale. Në vitin 2006 Ermal dhe bashkëpunëtorët e tij morën pjesë në “Sanremo Festival”, me këngën “Rido… forse mi sbaglio” “Unë qesh … mbase gaboj”, në seksionin Rinia, por ata u eliminuan pas mbrëmjes së parë. Pasi nxori albumin “Ameba 4”, i cili përmban pjesën e kënduar në Sanremo dhe që prodhohet nga Sugar Music i Caterina Caselli, grupi u shpërbë.

Në vitin 2007, për këtë arsye, Ermal Meta vendosi të themelojë një grup tjetër, të quajtur La fame di Camilla, i cili botoi më 2009 albumin me të njëjtin emër “La fame di Camilla”. Në vitin 2010 ndjek “Buio e luce”. Në të njëjtin vit banda mori pjesë në “Sanremo Festival”, në seksionin Rinia, me këngën “Buio e luce”, dhe më pas u ngjit në skenë në Festivalin Heineken Jammin ‘.

La fame di Camilla prodhon gjithashtu një album të tretë, “Attesa”, i lëshuar më 2012. Pas kësaj banda u shpërbë.

Karriera e autorit

Ermal Meta përqendrohet kështu në një karrierë si autor, e cila e shtyn atë të shkruajë pjesë për Francesco Renga, për Emma Marrone, për Francesca Michielin, për Patty Pravo, për Francesco Sarcina, për Chiara Galiazzo, për Giusy Ferreri, për Marco Mengoni dhe për Lorenzo Fragola.

Kurator i aranzhimeve të disa pjesëve të Negrita, më 2013 Ermal Meta shkroi për Annalisa Scarrone “Non so ballare” “Nuk di të kërcej”, sjellë në Festivalin e Sanremos dhe për Patty Pravo “Non mi interessa” “Non mi intereson”, një pjesë e bërë me bashkëpunimin të Niccolò Agliardi. Në të njëjtën periudhë ai gjithashtu shkruan “20 sigarette”, “Pronto a correre” e “Natale senza regali”,   këngë të paraqitura në albumin e Marco Mengoni “Pronto a correre”.

Kompozitor dhe producent

Në vitin 2014 ai kompozon “Tutto si muove”, një këngë që është pjesë e kolonës zanore të “Braccialetti rossi”, një trillim i transmetuar në Raiuno që tregon historinë e një grupi fëmijëve në spital. Më vonë ai iu përkushtua “Lettera a mio padre” “Letër babait tim”. Pas një duetit me Niccolò Agliardi për “Volevo perdonarti, almeno”, përfshirë në kolonën zanore të sezonit të dytë të “Braccialetti rossi”, së bashku me Gianni Pollex nënshkruan singlen “Straordinario”, kënduar nga Chiara Galiazzo në 2015 “Sanremo Festival ”.

Së bashku me Matteo Buzzanca ai shkruan, në vend të kësaj, “Invincibile” “I pamposhtur”, një këngë e kënduar nga Marco Mengoni, për të cilën ai gjithashtu kompozon “Io ti aspetto” “Unë të pres ty” dhe “La neve prima che cada”, të pranishëm në albumin “Parole in circolo” dhe shkruar me bashkëpunimin nga Dario Faini. Për më tepër, për Lorenzo Fragola Ermal Meta shkruan “Resta dove sei” “Qëndro aty ku je” dhe “La nostra vita è oggi” “Jeta jonë është sot”, këngë të përfshira në albumin “1995”.

Ai është gjithashtu producent i “Female”, albumi i dytë solo nga Francesco Sarcina, së bashku me Roberto Cardelli dhe Fabrizio Ferraguzzo. Brenda diskut ka këngët “Benvenuta al mondo” “Mirësevini në botë”, “Ossigeno”, “Femmina” “Femër” (kompozuar me Sarcina) dhe “Un miracolo”  “Një mrekulli” (kompozuar me Antonio Filippelli), të gjitha fryte të krijimtarisë së tij.

Ermal Meta në Sanremo si solist

Pasi shkroi për Emma Marrone këngët “Arriverà l’amore” “Dashuria do të mbërrijë” dhe “Occhi profondi”, më 27 Nëntor 2015 Ermal Meta publikon singlin “Odio le favole”, me të cilin merr pjesë në “Sanremo Giovani” dhe zgjidhet të marrë pjesë në “Festivali Sanremo” vitin pasues midis Propozimeve të Reja.

I urrej përrallat dhe finalen e madhe sepse ajo që ka rëndësi është diçka për të cilën nuk ka fund.

Nga: Unë i urrej përrallat

Në Shkurt 2016 ai publikoi “Umano”, albumin e tij të parë solo në studio. Më vonë ai shkroi për Francesca Michielin këngën “Un cuore in due” “Një zemër në dy”, për Lorenzo Fragola “Luce che entra”, “Con le mani” dhe “Scarlett Johansson”, për Sergio Sylvestre “No goodbye” dhe “Big boy”, për Alice Paba “Do të flas për dashurinë”, “Një rrugë e pafund” për Elodie dhe “Il bene” për Francesco Renga.

Më 12 dhjetor të të njëjtit vit Carlo Conti njofton se Ermal Meta do të jetë një nga njëzet e dy konkurrentët e edicionit 2017 të Festivalit Sanremo. Në skenën e teatrit Ariston këngëtari me origjinë shqiptare interpreton me këngën “Vietato morire” “Ndalohet vdekja”. Në fund ai vjen i treti, pas Fiorella Mannoia dhe fituesit Francesco Gabbani (me këngën Occidentale’s Karma).

Në vitin 2018 ai kthehet në Sanremo duke kënduar së bashku me Fabrizio Moro. Dhe është kënga e tyre “Non mi avete fatto niente “Ti nuk më bëre asgjë” që fiton trofeun e festivalit.Në “Eursong” fiton vendin e tretë me këtë këngë.

Kthehet në skenën e Sanremo 2021 me këngën “Un milione di cose da dirti” “Një milion gjëra për të të thënë” dhe fiton vendin e tretë dhe çmimin e kritikës./Elida Buçpapaj

 

 

blank

Filmi shqiptar vlerësohet me 6 çmime në SHBA

“Love”, filmi shqiptar me regji të Dionis Papadhimitrit është vlerësuar me 6-të çmime në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Virxhinia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Lajmi u bë i ditur nga Gentian Zenelaj, i cili njëherit është edhe protagonist në film. Ai ka bërë të ditur lajmin përmes një postimi në rrjete sociale.

Ka fituar çmimin “Filmi më i mirë me metrazh të gjatë”, “Regjisori më i mirë, Dionis Papadhimitri”, “Skenari më i mirë”, “Aktori më i mirë dytësor, Gentian Zenelaj”, “Filmi më i mirë në gjuhë të huaj”. Aktori shprehet i lumtur në rrjete sociale, ku ka shkruar: “Sensacionale. Gjashtë Çmime për LOVE, në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Virxhinia Veriore, SHBA.”

Filmi flet për një burrë pas të dyzetave që kthehet për të kërkuar qetësinë në Tiranë. I lodhur nga bashkëjetesa, personazhi Geri kërkon të takojë miqtë dhe mbase të gjejë dhe dashurinë. Filmi sjell me nota komike realitetin shqiptar të viteve të fundit.

blank

Më 15 prill 1938 lindi aktorja e shquar italiane Claudia Cardinale, emblemë e bukurisë mesdhetare në kinematografinë botërore

VOAL – E njohur për bukurinë e ngrohtë të një lloj Brigitte Bardot mesdhetare, Claudia Kardinale (Klaudia Kadinale) ka pasur gjithmonë një ndikim të veçantë në publik.

Dhe jo vetëm kaq: vetëm mos harroni se Luchino Visconti dhe Federico Fellini, për kryeveprat e tyre përkatëse të xhiruara në të njëjtën kohë (“Il Gattopardo” dhe “Otto e mezzo”), duke mos dashur të heqin dorë prej saj, pretenduan që ajo të arrijë marrëveshjen për ta pasur atë në dispozicion nga një javë secili, dhe kështu duke e detyruar atë të lyejë flokët e saj vazhdimisht pasi në një film ajo duhej të kishte flokë korbi, në tjetrën bjonde.

Karriera e saj ishte e mahnitshme që askush nuk do ta parashikonte pavarësisht bukurisë së saj. Timbri shumë i veçantë i zërit të saj të ngjirur dhe të ulët, paksa tërheqës, Klaudias së re iu duk një e metë, por përkundrazi u bë një nga vetitë e saj më të njohura. Sidoqoftë, pasiguria ndaj dhuntieve të saj e bëri atë të largohej nga Qendra Eksperimentale e Kinematografisë, e vendosur t’i përkushtohej karrierës së saj si mësuese.

E lindur në Tunis më 15 Prill 1938 nga prindër me origjinë Siçiliane, Claudia Cardinale hedh hapat e saj të parë në botën e kinemasë në Tunizi, duke marrë pjesë në një film të vogël me kosto të ulët. Në vitin 1958 u transferua me familjen e saj në Itali dhe pa pritshmëri të mëdha vendosi të marrë pjesë në Qendrën Eksperimentale të Kinematografisë. Ajo nuk ndihet e qetë, ambienti e zhgënjen dhe mbi të gjitha nuk është në gjendje të kontrollojë diksionin e saj siç do të dëshironte, i cili ndikohet nga një theks i fortë francez.

1958 është viti i “I soliti ignoti”, kryevepra e Mario Monicellit që hap dyert e kinemasë për një grup aktorësh pak të njohur, përfshirë Vittorio Gassman, Marcello Mastroianni, Salvatori dhe Claudia Cardinale shumë e re, fotot e të cilëve u shfaqën në një revistë javore ishte vërejtur nga producenti Franco Cristaldi, kreu i Vides (i cili më vonë u bë burri i saj), i cili u kujdes që ta vinte nën kontratë.

E panevojshme të thuhet, filmi i Monicelli ishte një bum kumbues, duke u vendosur menjëherë si një nga kryeveprat e kinemasë italiane. Kardinale me këtë titull do të ishte shkruar zyrtarisht në historinë e kinemasë.

Për fat të mirë, pjesëmarrjet e tjera mbërrijnë duke përfshirë “Un maledetto imbroglio” nga Pietro Germi dhe “I delfini” nga Francesco Maselli, në të cilën Kardinale po ndërton progresivisht aktrimin e saj, duke u liruar nga klishetë e bukurisë së thjeshtë mesdhetare.

Luchino Visconti së shpejti e vëren atë i cili, përsëri në vitin 1960, e thërret atë në setin e “Rocco dhe vëllezërit e tij”, një tjetër kryevepër e kalibrit historik. Është parathënia për të hyrë në atë xhevahir tjetër të rindërtimit historik që është transpozimi kinematografik i “Il Gattopardo”, në të cilin bukuria e aktores tuniziane spikat në tërë hijen e saj aristokratike.

Në të njëjtën periudhë, aktorja lindi një djalë jashtëmartesor të adoptuar më vonë nga Cristaldi, dhe u përball me shumë dinjitet dhe guxim me skandalin dhe thashethemet që afera shkaktoi në mentalitetin ende të ngurtë të atyre viteve.

Këto ishin vite me popullaritet të madh për Cardinale i cili gjithashtu luajti “Otto e mezzo” të Federico Fellini (1963) dhe mori pjesë në prodhime të shumta të Hollivudit, të tilla si “The Pink Panther” (1963, nga Blake Edwards, me Peter Sellers), “Cirku dhe aventura e tij e madhe “(1964) përkrah John Wayne dhe” Profesionistët “(1966) nga Richard Brooks.

Në 1968, falë Sergio Leone, ajo merr një tjetër sukses të madh me “Njëherë e një kohë në Perëndim” (me Henry Fonda dhe Charles Bronson), në të cilin luan rolin e protagonistes femër.

Në të njëjtin vit ajo interpretoi në “Dita e bufit” të Damiano Damianit dhe me shumë profesionalizëm ajo merr rolin e një të zakonshmi sicilian, duke ofruar këtu një nga interpretimet e saj më të mira.

Pas martesës me Crystals, aktorja bashkohet në vitet ’70 me regjisorin Pasquale Squittirei i cili e drejton atë në filmat “Il prefetto di ferro”, “L’arma” dhe “Corleone”. Këto janë paraqitjet e vetme të dekadës në të cilën me amësinë e re aktorja vendos t’i përkushtohet kryesisht jetës së saj private.

Në vitet ’80 ajo u kthye përsëri në skenë, e paprekur në sharmin e saj që duket se rritet me kalimin e viteve, dhe është një aktore për Werner Herzog në “Fitzcarraldo”, për Liliana Cavani në “La pelle” dhe për Marco Bellocchio në “Henry IV”.

Më 1991 u kthye në punë me Blake Edwards së bashku me Roberto Benigni në “Djali i panterës rozë”.

E vlerësuar në Festivalin e Filmit të Berlinit 2002, ajo mori Ariun e Artë të merituar për Arritjet e Jetës./Elida Buçpapaj

 

blank

Annella një kantautore e suksesëshme danezo-shqiptare me këngën e re “You Make Me Wild”.

voal.ch – Këngëtarja  e njohur shqiptare me emrin e artit “Annella” ka publikuar këngën e saj të re “You Make Me Wild”.

Annella ka lindur në Zvicër dhe pastaj prindërit kanë emigruar  në Danimarkë. Annella  nuk e mohon asnjëherë origjinën, madje flet shumë mirë gjuhën shqipe.

Kënga e re “You Make Me Wild” vë në spikamë zërin e saj të fuqishëm dhe  është pritur shumë mirë dhe komentet në “YouTube”.

Në faqen e saj lexon:

“Annella është një kantautores danezo-shqiptar i lindur në Zvicër. Muzika e saj kombinon elemente të EDM, jazz dhe pop.

Annella është e njohur për performancat e saj tërheqëse vokale që tregojnë aftësinë mbresëlënëse dhe një gamë të pasur të të shprehurit që shkon pa u përpjekur nga misteri magjepsës në pasionin provokues.

Bota vizuale e Annella është e mbushur me ndikime të stilit të lartë, shumëngjyrësh dhe të përjetshëm nga burleska dhe kabaret, dhe shfaqjet e saj mahnitëse të drejtpërdrejta shfaqin valltarë, bas, daulle, DJ, brirë, akrobatë – dhe një gjarpër!

Annella lindi në Zürich, Zvicër në një familje refugjatësh shqiptarë-kosovarë.

Tani jeton në Danimarkë.

Annella beson fuqimisht në bukurinë e diversitetit dhe shpreson të kontribuojë në një botë më mendjehapur dhe më tolerante.”

voal.ch i uron suksese !

 


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend