VOAL

VOAL

Ignazio Cassis u takua me Volodymyr Zelenskyn

October 21, 2022
blank

Komentet

blank

Zvicër-NATO, “na duhet më shumë bashkëpunim”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg dhe Këshilltarja Federale Viola Amherd

Këshilltarja Federale Viola Amherd u takua me Sekretarin e Përgjithshëm Stoltenberg – U diskutua gjithashtu për neutralitetin dhe rieksportin e armëve

 

VOAL- Gjatë takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, këshilltarja federale Viola Amherd shprehu synimin e saj për të forcuar bashkëpunimin me aleancën Atlantike. NATO është përgjigjur pozitivisht, duke u deklaruar e favorshme dhe e hapur për këtë bashkëpunim më të madh. Stoltenberg e konfirmoi këtë të mërkurën pas takimit në Bruksel. Përfaqësuesit e Këshillit të Atlantikut të Veriut, organi më i rëndësishëm vendimmarrës i NATO-s, mirëpritën gjithashtu dëshirën e Konfederatës.

Në profilin e saj në Twitter, këshilltarja federale shprehu më pas vlerësimin dhe besimin për bashkëpunimin e dëshiruar, duke e deklaruar takimin “konstruktiv”.

Konkretisht, Zvicra do të donte të merrte më shumë pjesë në stërvitjet e NATO-s, duke zgjeruar ndërveprimin midis dy sistemeve ushtarake dhe duke rritur pjesëmarrjen e saj në qendrat e ekspertizës së NATO-s. Berna, sipas fjalëve të Amherd, dëshiron gjithashtu të punojë më ngushtë me Aleancën Atlantike në fushat e elasticitetit, inovacionit dhe sigurisë kibernetike.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje nëse Zvicra duhet të marrë pjesë gjithashtu në të ashtuquajturat ushtrime të Nenit 5, Amherd tha se kjo duhet të vendoset “në bazë rast pas rasti”. Nga ana e NATO-s, askush nuk foli kundër saj; në të vërtetë, u tha shprehimisht se Zvicra duhet të jetë në gjendje të marrë pjesë në të gjitha ushtrimet.

Lufta në Ukrainë ndryshoi situatën

Gatishmëria zvicerane për të forcuar marrëdhëniet me NATO-n është gjithashtu pasojë e pushtimit rus të Ukrainës. Shtatorin e kaluar, Berna publikoi një dokument shtesë të raportit të politikës federale të sigurisë për vitin 2021, në të cilin përmendej ky synim.

Për këtë qëllim, NATO ka një instrument specifik, “Programet e Partneritetit të Përshtatura Individualisht – ITPP”. Të gjitha palët bien dakord për nevojën për të përfunduar një ITPP me Zvicrën dhe bisedimet aktualisht janë duke vazhduar. Konfederata synon të hartojë një rregullore që përfshin të gjitha projektet e dëshiruara deri në verë.

U fol edhe për neutralitet

Gjatë takimit të së mërkurës u diskutua edhe për neutralitetin zviceran, të cilin NATO synon ta respektojë. Megjithatë “është shprehur dëshira që Zvicra të ndryshojë praktikën e saj në lidhje me ndalimin e rieksportit”, zbuloi më vonë Amherd.

Në fakt, Berna aktualisht ndalon vendet e tjera që të transferojnë armët e blera në Zvicër te palët e treta. Javët e fundit kjo praktikë është kritikuar ashpër nga shtetet e tjera, të cilat do të donin të furnizonin Ukrainën me armë dhe municione nga Konfederata.

Nga ana tjetër, u bënë vlerësime për mbështetjen zvicerane, për shembull në formën e mallrave humanitare, trajnimin për çminimin, ndihmën financiare dhe pritjen e refugjatëve ukrainas.  rsi-eb

blank

Një plan mbështetës prej 5 miliardë CHF për Ukrainën

VOAL- Shqyrtimi i dokumenteve parlamentare që kërkojnë lejimin e rieksportit të armëve zvicerane në Ukrainë është pezulluar për të organizuar seanca dëgjimore. Kështu ka vendosur sot (e martë) Komisioni i Politikës së Sigurisë së Shtetit. Në të njëjtën kohë, Komisioni i Politikës së Jashtme të Nazionales kërkon pesë miliardë franga për një program mbështetjeje për vendin e pushtuar nga Rusia.

Rieksportet e armëve, Berset në stuhi

Për rieksportin e materialit zviceran të luftës në Ukrainë, komisionerët deklarojnë se, në dritën e vendimeve të marra nga Parlamenti në sesionin e fundit të pranverës, është “e nevojshme të duhet kohë për të konsultuar ekspertët dhe për të sqaruar çështjet e pazgjidhura”. Objektivi? Sigurohuni që vendimet e ardhshme “mund të merren mbi baza të forta”.

Një plan mbështetës prej 5 miliardë CHF për Ukrainën

Nga ana e tij, Komisioni Kombëtar i Politikës së Jashtme ka vendosur të paraqesë një mocion duke kërkuar nga Këshilli Federal të paraqesë në Parlament një program mbështetjeje për Ukrainën për një shumë të barabartë me të paktën pesë miliardë franga. Shumica e komisionit (13 pro, 11 kundër dhe një abstenim) beson se vendi “ka nevojë për mbështetje të gjerë për të financuar veçanërisht ndihmën humanitare, mbrojtjen e popullsisë civile, çminimin, promovimin e paqes si dhe konsolidimin e infrastrukturës civile. “.

Megjithatë, pakica beson se mbështetja është e parakohshme, pasi shumë çështje në lidhje me rindërtimin e Ukrainës dhe bashkëpunimin ndërkombëtar duhet ende të sqarohen. rsi-eb

blank

Satira godet Credit Suisse

VOAL- Dikur krenaria dhe gëzimi i Zvicrës, sot – pas 15 vitesh rënie të vazhdueshme që kulmoi me paketën e shpëtimit të kësaj fundjave nga Këshilli Federal krah për krah me UBS, SNB dhe FINMA – Credit Suisse mbetet vetëm rrënoja.

Këto janë ditë tragjike për Zvicrën: sipas BAK, blerja e Credit Suisse nga UBS mund të shkaktojë humbjen e 9,500/12,000 vende pune. Dhe nga këto 500 vende janë në rrezik në Tiçino.

Por gabimet e bëra ndër vite nga drejtuesit e bankës së Zyrihut janë të shumta. Skandalet e panumërta që kanë dëmtuar edhe besueshmërinë e saj. Kështu që këto ditë satira, si në Zvicër ashtu edhe jashtë saj, po godet fort. Dhe rrjeti po tallet edhe me Credit Suisse. rsi-eb

blank

Kriza bankare, banka zvicerane “UBS” ble për 3 miliardë franga “Credit Suisse”, 10 mijë pushime nga puna

Banka më e madhe zvicerane UBS njoftoi se do të blejë për 3 miliardë franga bankën tjetër helvetike, rivalen e saj Credit Suisse, e cila ishte futur në një vorbull vështirësisë. Marrëveshja historike u ndërmjetësua nga qeveria e Bernës, ndërsa në tavolinë janë edhe 100 miliardë euro likuiditet i jashtëzakonshëm dhe garanci publike për paditë dhe humbjet e kapitalit.

I gjithë operacioni konsiderohet si një përpjekje për të çaktivizuar krizën që po ndodh në sistemin bankar. Vetë investitorët e credit Suisse kanë humbur 16 miliard euro letra me vlerë. Për autoritetet zvicerane “nuk është një shpëtim, por një zgjidhje tregtare.”. Ndërsa presidentja e Bankës Qendrore Europiane, Kristine Lagarde tha se është një “Vendim vendimtar për të siguruar stabilitetin financiar”.

Shkrirja mes dy bankave pritet të ndodhë deri në fund të vitit, ndërsa presidenti i UBS Colm Kelleher deklaroi se “Integrimi forcon Zvicrën si një qendër financiare globale”, marrëveshja u përshëndet edhe nga Bankat Qendrore. Nga ana tjetër hapet edhe një çështje e rëndësishme punësimi. Sipas sindikatës bankare zvicerane, bashkimi mes dy bankave më të mëdha vendase do të çonte në rreth 10 mijë pushime nga pune.bw

blank

 

blank

RSI: Serbia dhe Kosova bëjnë hapin e parë

Pas negociatave shumë të gjata, Beogradi dhe Prishtina po punojnë drejt normalizimit të marrëdhënieve, por ende nuk ka nënshkrim zyrtar të marrëveshjes.

 

VOAL- Pas 12 orësh negociata, në natën e së shtunës dhe të dielës Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje shumë të lodhshme. Takimi i nivelit të lartë në Ohër të Maqedonisë së Veriut ndërmjet presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i ndërmjetësuar nga përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme, Josep Borrell dhe përfaqësuesi special i BE-së për perëndimorët e Ballkanit, Miroslav Lajçak. , përfundimisht çoi në një hap të ri, të rëndësishëm përpara në normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

“Serbia dhe Kosova kanë arritur një marrëveshje për aneksin e zbatimit”, deklaroi Borrell, ndërsa pranoi se, “për propozimin më ambicioz” të paraqitur nga Brukseli, megjithatë nuk ka qenë e mundur të gjendet një kompromis.

Takimi ishte thirrur për të finalizuar marrëveshjen e propozuar nga Evropa për të lehtësuar marrëdhëniet midis dy shteteve. Një marrëveshje fillestare u arrit më 27 shkurt në Bruksel, kur të dy udhëheqësit ranë dakord se “diskutimet e mëtejshme nuk do të ishin të nevojshme” për marrëveshjen bazë. Në tekst, Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur, por të dyja palët pranojnë legjitimitetin e ndërsjellë të dokumenteve dhe simboleve kombëtare, duke përfshirë pasaportat, diplomat, targat dhe vulat doganore. Formula përmban edhe zotimin e Beogradit për të mos kundërshtuar anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare. Dhe, me marrëveshjen e arritur në Ohër, Prishtina “u pajtua që menjëherë të nisë negociatat e lehtësuara nga BE-ja për të siguruar një nivel të duhur të autonomisë për komunitetet serbe në Kosovë”, shpjegoi Borrell.

Negociatat e Ohrit u paraprinë nga një aktivitet intensiv diplomatik. Objektivi i kancelarive evropiane dhe amerikane është sigurimi i Ballkanit Perëndimor duke u nisur nga hallka e tij më e dobët, Kosova, dhe shtyrja e rajonit drejt integrimit euroatlantik. “Paqja, pajtimi dhe zhvillimi ekonomik janë kërkesat kryesore për përparimin e shpejtë të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së”, nënvizoi Borrell përpara se të publikonte tekstin e aneksit të zbatimit mbi të cilin ishte marrëveshja e shpallur nga BE. Një tekst ku, bardh e zi, shkruhet se Serbia dhe Kosova “e pranojnë se mospërmbushja e detyrimeve të tyre do të ketë pasoja direkte dhe negative për proceset përkatëse të anëtarësimit të tyre në BE dhe për ndihmën financiare që marrin nga Brukseli”. rsi-eb

blank

UBS dhe Credit Suisse, marrëveshja është afër

VOAL- Gara me kohën që Credit Suisse, UBS dhe autoritetet zvicerane të arrijnë një marrëveshje për bashkimin mes dy gjigantëve bankar tashmë të shtunën në mbrëmje. Financial Times raporton duke cituar disa burime, sipas të cilave Banka Kombëtare Zvicerane (SNB) dhe FINMA, rregullatori i tregut, kanë informuar palët ndërkombëtare se një marrëveshje me UBS është e vetmja mundësi për të ndalur kolapsin e besimit që ka fundosur bankën e dytë më të madhe zvicerane.

Sipas gazetës britanike, depozitat në Credit Suisse kanë rënë me rreth 10 miliardë franga në ditë gjatë javës së fundit.

Në këto orë, autoritetet rregullatore të Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Zvicrës raportohet se po vlerësojnë strukturën ligjore të marrëveshjes. Bashkimi do të bazohej në një sërë koncesionesh ndaj UBS. Lideri bankar zviceran do të donte të ishte në gjendje të përmbushte gradualisht kërkesat ndërkombëtare të kapitalit. Grupi pretendohet gjithashtu se ka kërkuar kompensim ose një marrëveshje nga qeveria federale për të mbuluar çdo kosto ligjore.

Me kërkesë të AWP, Credit Suisse dhe UBS nuk pranuan të komentojnë. rsi-eb

blank

Carla Del Ponte: “Nëse Vladimir Putini largohet nga Rusia, ai do të shkojë në burg”

Sipas Carla Del Pontes, imazhi publik i liderit rus Putin është dëmtuar në mënyrë të pariparueshme

“Putinit i duhet të bëjë vetëm një hap nga Rusia dhe ai do ta gjejë veten duke përdorur letrën higjienike në burgun e Hagës”: thotë ish-kryeprokurorja e Gjykatës Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë në një intervistë për La Repubblica Carla Del Ponte, protagoniste e gjyqit të Sllobodan Millosheviqit.

 

VOAL- “A besoj vërtet se Putini do ta lejojë veten të arrestohet? Një fakt është i sigurt. Nga sot jeta e tij si kryetar shteti bëhet e vështirë. Ai do të pengohet të mbajë ndonjë samit ndërkombëtar”, argumenton ish-magjistratja dhe ambasadorja zvicerane. “Është e pamohueshme që kërkesa për arrestim dëmton në mënyrë të pariparueshme imazhin e tij publik. Sot në Rusi ai është president, por është e qartë se krimet shumë të rënda që akuzohen ndaj tij mund të luajnë kundër tij edhe politikisht”.

“Putini dëshiron të zhdukë identitetin e një populli dhe prandaj duhet të përgjigjet penalisht”, thotë Del Ponte. “Më në fund, është arritur një moment historik shumë i rëndësishëm, i cili është vetëm një hap i parë drejt kundërshtimit të krimeve të tjera të panumërta për të cilat Putini do të duhet të akuzohet”.

“Qeveria ruse nuk është nën aktakuzë penale, por një person specifik, pikërisht Putin”, vëren ish-prokurorja federale. “Krimi i luftës për të cilin ai akuzohet, deportimi i fëmijëve, është shumë i rëndë dhe nuk e kemi parë ende të sfidohet për përgjegjësi penale. Por do të ketë shumë krime të tjera lufte dhe krime kundër njerëzimit të kryera në këtë vit të luftës në Ukrainë. u shfaq jashtëzakonisht serioz dhe për të cilin ai vetë do të duhet të përgjigjet”. rsi-eb

blank

Zvicër- Avionët ushtarakë do të përdorin autostradat, siç bënë gjatë Luftës së Ftohtë

Avion në autostradë: kur Tigrat dhe Gjuetarët zbarkuan në A2 në Lodrino

VOAL- Avionët ushtarakë zviceranë do të kthehen në përdorimin e autostradave, siç bënë gjatë Luftës së Ftohtë. Kjo u bë e ditur nga komandanti i Forcave Ajrore Peter Merz në Bottighofen (TG), gjatë asamblesë së një shoqate që lufton për ruajtjen e instalimeve të dala jashtë shërbimit me reformën e 1995.

Divizioni, raporton Schweiz am Wochenende, foli për nevojën për të rindërtuar njohuritë e humbura, për F-35, për dronët dhe për luftën në Ukrainë, një konflikt që ka çuar gjithashtu në një rishikim në ushtrinë zvicerane. Duke ilustruar decentralizimin e ardhshëm të forcave ajrore, ai zbuloi: “Qëllimi ynë është që të jemi në gjendje të ngrihemi dhe të aterojmë përsëri me avionë nga ish-fushat ushtarake apo autostradat sa më shpejt të jetë e mundur.”

Disa seksione të autostradës (nga Payerne në Flums që kalon përmes Sionit dhe Lodrinos) u ndërtuan me kritere shumë të veçanta (dy kilometra të drejtë, parmakë mbrojtëse të lëvizshme) në mënyrë që të shndërroheshin në aerodrome. Aty u mbajtën gjithashtu disa ushtrime dhe disa orë pas ngritjes së fundit autostrada mund të rihapet. rsi-eb

blank

Bashkimi UBS-CS, ekspertët janë pesimistë

Tabelat e UBS dhe Credit Suisse të ndriçuara dhe nga afër në qendër të Zyrihut të shtunën

Sipas ish-presidentit të FINMA, Eugen Haltiner, COMCO mund të ndalojë gjithçka – Sipas Hummler (Wegelin) tregjet reagojnë shumë negativisht

 

VOAL- Ekspertët financiarë janë pesimistë për të ardhmen e Credit Suisse dhe hipoteza se banka mund të blihet nga UBS nuk është bindëse. Sipas ish-presidentit të FINMA-s, Eugen Haltiner, COMCO nuk do ta miratonte një bashkim të tillë. Komisioni i Konkurrencës sigurisht që do të kishte rezerva serioze për shkak të pozicionit dominues në treg të dy bankave, tha ish-kryetari i autoritetit mbikëqyrës të tregut (FINMA) në një intervistë për CH Media të shtunën.

Sipas tij, edhe komunikimet nga Konfederata dhe Credit Suisse lanë diçka për të dëshiruar. “Heshtja nxit spekulimet mediatike, duke rritur frikën e klientëve dhe pjesëmarrësve të tregut,” thotë Haltiner. Tashmë “bashkimi i UBS me SBS më 1998 ishte tashmë një akt balancues nga perspektiva e ligjit të konkurrencës,” vazhdoi njeriu që orkestroi shpëtimin e UBS në 2008.

Konrad Hummler, ish-partner menaxhues i Wegelin Bank, gjithashtu nuk beson në një paketë shpëtimi të Credit Suisse. “Tregjet ndërkombëtare të kredisë po reagojnë shumë negativisht,” tha ai në një deklaratë të lëshuar nga shtypi zvicerano-gjerman.

Pasi humbet besimi, ai zhduket, shpjegoi ai për Neue Zürcher Zeitung të shtunën. Konrad Hummler sheh dy skenarë të mundshëm për bankën e Zyrihut. “Ose likuidohet siç duhet – dhe ka metoda të standardizuara për këtë – ose likuidimi i tij transferohet në një bankë tjetër të madhe dhe FINMA dhe SNB marrin garanci pa kushte”, thotë eksperti.rsi-eb

blank

Tramat e parë të Zyrihut nisin udhëtimin drejt Ukrainës

VOAL- Tramat e parë të vjetër të modelit “2000”, të cilët u çmontuan nga kompania e transportit publik të Zyrihut vitin e kaluar, nisën udhëtimin e tyre për në qytetin e Vinnytsa në Ukrainën qendrore të premten. Transporti publik u ngarkua në një tren në Dielsdorf të premten pasdite dhe u nis drejt kufirit ukrainas.

Tetë automjete të ndërtuara midis 1976 dhe 1992 u transportuan pasi u pastruan nga ndotësit. Plani kërkon që gjithsej 35 të sillen në Vinnytsa e cila kishte marrë tashmë furnizime të ngjashme në 2007 dhe 2011. Ato do të qëndrojnë në funksion edhe për 15-20 vjet të tjera.

Për popullatën e qytetit ukrainas, ardhja e tramave nga Zvicra është një shenjë shumë pozitive, tha menaxherja e projektit Gwendoline Levasseur: “Është një shenjë se bota po ecën përpara, se nuk ka vetëm luftë, por se atje do të jetë më vonë. Dhe njerëzit po bëhen gati”.

Megjithatë, lufta e vazhdueshme do të ketë pasoja për personelin ukrainas, i cili ende nuk ka mundur të kryejë trajnimin e plotë të parashikuar në Zyrih. rsi-eb

blank

Zyrihu një miliard franga më mirë se sa pritej

Lajme të mira për kreun e Departamentit të Financave Ernst Stocker

VOAL- “Një treg dinamik pune, me paga në rritje dhe papunësi shumë të ulët” i bëri mirë arkës së kantonit të Zyrihut në vitin 2022: ja si shpjegon Drejtoria e Financave, Ernst Stocker, 946 milionë taksat e mbledhura më shumë se sa ishte futur në buxhet dhe rrjedhimisht teprica prej 543 milionë franga në bilancin përfundimtar të paraqitur sot, e premte.

Në kohën e hartimit të parashikimeve të saj, qeveria kishte vlerësuar një deficit të një sasie afërsisht të ngjashme, që do të thotë se rezultati përfundimtar devijon me pak më shumë se një miliard franga nga llogaritjet e formuluara në vitin 2021.

Që shenja minus do të kthehej në një plus, dihej që nga shtatori, kur një përditësim pozitiv për 271 milionë u publikua gjatë ndërtimit. Fotografia përfundimtare rezulton të jetë edhe më e mirë.ublikua gjatë ndërtimit. Fotografia përfundimtare rezulton të jetë edhe më e mirë. rsi-eb

blank

Zvicër: Dhoma e Deputetëve dëshiron të forcojë “agrovoltaikët”

VOAL- Zvicra duhet të zhvillojë më tej sistemet fotovoltaike të lidhura me bujqësinë: kjo mbështetet nga Këshilli Kombëtar (Dhoma e Deputetëve) i cili sot, të premten, miratoi në heshtje një mocion të Rocco Cattaneo (PLR).

Aktualisht, panelet diellore mund të instalohen në çatitë e serrave, por rregullat e përgjithshme janë ende shumë kufizuese, argumenton deputeti tiçinas, i cili për këtë arsye kërkon të lejohen instalime të lidhura drejtpërdrejt me prodhimin bujqësor, për shembull në kulturat e mbrojtura nga plastika dhe rrjetat. Projektet pilot në këtë kuptim realizohen nga Agroscope in Conthey (VS), mbi kulturat e maruleve dhe mjedrës.

Module të tilla, argumenton mocioni, do të kishin ndikim minimal në peizazh; ato nuk do të ishin fikse, nuk do të kërkonin betonim dhe nuk do të kishin ndikim në terren.

Në kontekstin e ofensivës diellore, të ashtuquajturat “agrovoltaikë” do të lejonin kështu instalimin e shpejtë të impianteve të mëdha diellore pa pasur nevojë të sakrifikohet tokë për këtë qëllim. Dhe kjo do të përmirësonte sigurinë e furnizimit me ushqime, vazhdon akti parlamentar për të cilin shtetet (Dhoma e Senatit) ende nuk janë prononcuar. rsi-eb


Send this to a friend