VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

HOROSKOPI – 10 KORRIK 2015

By | July 10, 2015

Komentet

Lamtumirë Diana Serra Cary – Baby Peggy, ylli i fundit i Hollivudit i kohës së filmit pa zë

VOAL – Ylli i fundit i Hollivudit i kohës së filmit pa zë, Diana Serra Cary, ish fëmija-gjeni e njohur si Baby Peggy, lindur më 29 tetor 1918 si Peggy Jean Montgomery, vdiq më 24 shkurt në Gustine, Kaliforni, në moshën 101 vjeç vjeçe. Rastësisht e përfshirë në kinema kur ishte vetëm 19 muajshe, në vitin 1924 Baby Peggy ishte shfaqur tashmë në 150 filma të shkurtër (shumica prej të cilëve humbasin fatkeqësisht). Diana Serra Cary ishte festuar në mënyrë të përsëritur në Ditët e Filmit Pa zë në Pordenone të cilat “sot qajnë – sipas fjalëve të regjisorit Jay Weissberg – sa yllin e vogël të lezetshëm me një sens të jashtëzakonshëm tkomik dhe kohërat komike sa dhe miken e mentoren që ka kapërcyer vështirësi të paimagjinueshme. Boshllëku që ajo lë është i jashtëzakonshëm, por trashëgimia e saj është e sigurt dhe Ditët do të vazhdojnë të gëzojne dhuratat që na ka lënë “.
Diana Serra Cary – Baby Peggy ishte mysafire dhe muzë për tre botime radhazi të Giornate, nga 2004 në 2006. (ANSA).

HOROSKOPI E MËRKURË 26 SHKURT 2020

Do të ndiheni të mbushur plot energji, por presioni në punë mund t’ju irritojë. Është dita e duhur për transaksione financiare. Rekomandohet të kaloni disa momente relaksuese me anëtarët e familjes. Ata që merren me biznes nuk duhet të ndajnë detaje me të tjerët.

Sot mund të ndiheni plot shpresë. Persona e kësaj shenje që merren me biznes rekomandohen të marrin parasysh këshillat e të afërmve të tyre. Dashuria do të jetë prioritetet për ju dhe do të përpiqeni pafund të surprizoni partnerin/partneren tuaj.

Do të keni njerëz përreth jush shumë kërkues. Mos bëni premtime, të cilat nuk do të mund t’i realizoni. Gjithashtu, rekomandohet të mos e ekzagjeroni me shpenzimet vetëm për t’i bërë përshtypje të tjerëve.

Ekziston mundësia të përfshiheni në një debat gjatë ditës së sotme. Mbani veten nën kontroll dhe mos humbisni energji duke u marrë me çështje që nuk përbëjnë interes të madh për ju. Nuk përjashtohet mundësia e një hapi të rëndësishëm në lidhjen tuaj të dashurisë.

Përpiquni të largoni mendimet që ju bëjnë të ndiheni pesimist. Ngërçi financiar mund t’ju lehtësohet me ndihmën e të afërmve tuaj. Aftësia juaj kreative dhe artistike do të sjellë vetëm vlerësime ndaj jush.

Do të jetë një ditë mjaft e mirë, e mbushur me lumturi. Rekomandohet të bëni kujdes për paratë. Mos bëni shpenzime, të cilat shumë shpejt do t’ju dalin të panevojshme. Mos lejoni krenarinë të ndikojë në vendimmarrjen tuaj.

Do të jetë një ditë e mirë, veçanërisht në aspektin financiar. Në familje mund të përjetoni një situatë krejtësisht të papritur. Të afërmit mund të bëhesh shkak i një debati me partnerin/partneren tuaj.

Ekziston mundësia të ndiheni të tensionuar gjatë kësaj të mërkure. Aktiviteti fizik do t’ju mundësojë ta lehtësoni një gjendje të tillë. Një miqësi e re do të ndikojë mjaft mirë në jetën tuaj personale.

Shmangni ushqimet e tepërta dhe bëjuni rregullisht pjesë e aktiviteteve fizike. Ata që po kalojnë një krizë financiare, ka gjasa që shumë shpejt ta kalojnë atë. Disa persona të kësaj shenje mund të bëjnë disa ndryshime të mëdha në arredimin e shtëpisë.

Aktivitetet e jashtme mund t’ju lodhin dhe stresojnë. Sot mund të gjendeni në një situatë tejet emocionuese. Tregohuni më të vëmendshëm ndaj shëndetit të prindërve tuaj.

Do të keni kohë mjaftueshëm për t’iu përkushtuar vetes suaj. Disa fatura të papritura do të ndikojnë negativisht në buxhetin tuaj. Përpiquni maksimalisht të shmangni debatet si në familje ashtu edhe në punë.

Beqarët e kësaj shenje do të jenë me fat sot. Ka gjasa të jenë pranë personit që mund të dashuroheni. Është koha e duhur për projekte të reja.

HOROSKOPI E MARTË 25 SHKURT 2020

Të lindurit e kësaj shenje ka gjasa të ndihen të irrituar gjatë ditës së sotme. Ndoshta kjo mund të ndodhë për shkak të gjendjes financiare, e cila nuk do të jetë ashtu sikurse ju dëshironi. Mos u përpiqni të luftoni me rrethanat.

Gjatë kësaj të marte do të jeni nën një atmosferë të ngrohtë dhe dashurie. Mund të jeni pjesë e një eventi festiv ose e një dreke familjare. Sot do të dëgjoni fjalët që keni pritur prej kohësh nga partneri, partnerja juaj.

Kërkohet veprim i shpejtë sot. Ekziston një problem që duhet të rregullohet sa më shpejt që të jetë e mundur, përpara se të bëhet shumë i madh për ta zgjidhur. Nuk keni kohë për të humbur.

Ekziston mundësia të gaboni teksa bëni disa përllogaritje. Si rezultat i kësaj, mund të gaboni gjatë një plani financiar. Shmangni çdo plan për të ardhmen gjatë kësaj periudhe. Do të kaloni një mbrëmje të qetë, të cilën do ta keni shumë të nevojshme.

Mos u tregoni të ashpër kur debatoni, vetëm për të mbrojtur idenë tuaj. Madje kjo mund të ndikojë negativisht edhe në gjendjen tuaj psikologjike. Sot do të jetë e nevojshme të përfshiheni në disa punë emergjente.

Nuk parashikohen probleme këtë të martë për të lindurit e kësaj shenje. Megjithatë, kjo ditë parashikohet të jetë monotone. Ndoshta mund të qëndroni në shtëpi duke bërë punë, duke ndihmuar familjen ose duke diskutuar për të ardhmen.

Ekziston mundësia të bëni një sjellë që do të habisë të tjerët. Bëni kujdes, pasi mund të ndikojë në përhapjen e thashethemeve për ju. Nuk do t’ju mungojë mbështetja nga partneri/partnerja juaj.

Mund të realizoni çdo objektiv tuajin nëse veproni me vendosmërinë. Një i afërm apo një mik mund t’ju ofrojë mbështetje maksimale. Sa i përket gjendjes suaj financiare, do të jetë e qëndrueshme.

Asgjë nuk do t’ju bëjë përshtypje sot. Do të veproni ashtu sikur dëshironi, pa u menduar dy herë. Partneri/partnerja juaj do të kërkojë më shumë mbështetje prej jush. Beqarët e kësaj shenje rekomandohen të mos tregohen të nxituar.

Të lindurit e kësaj shenje do të marrin shumë këshilla të vlefshme sot. Nëse ndërprisni dikë teksa po përpiqet t’ju mësojë, do të ofendohej shumë. Kërkoni mënyrat për të rënë në kompromis me të afërmit tuaj.

Kjo e martë do të karakterizohet si një ditë mjaft e ngjeshur. Bëni gjithçka që mundeni për ruajtur qetësinë. Komunikoni më shpesh me njerëz optimistë. Në mbrëmje, duhet t’i kushtoni vëmendje shëndetit tuaj.

Kjo ditë premton të jetë e qetë. Duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë çështjeve profesionale dhe planifikimit financiar. Bëni mirë të analizoni rrethin e miqve të vjetër.

HOROSKOPI I JAVËS 24 SHKURT – 1 MARS 2020

Dashi

 

Kjo javë do jetë më e qetë për ju. Do jeni shumë më kreativë dhe më origjinalë. Dëgjojeni zemrën, besojini vetes dhe aftësive tuaja sepse do dilni të fituar.  Disa planetë do e mbrojnë marrëdhënien tuaj në çift. Do kaloni dite mjaft të bukura dhe të lumtura. Nëse keni menduar për një fëmijë kjo është periudha e duhur. Ju beqarët më shumë sesa për dashuri do keni nevojë për qëndrueshmëri dhe qetësi. Yjet do ju ndihmojnë. Financat do hyjnë në një periudhë mjaft të favorshme. Mos u bëni të paduruar sepse përmirësimi do vijë dalëngadalë. Rezistenca fizike nuk do jetë shumë e mirë. Merruni me ndonjë lloj sporti dhe çlodhuni sa më shumë. Optimizmi që keni në punë do ju çojë në rrugë të mbarë. Do keni edhe më shumë ambicie.

Demi

 

Këtë javë duhet të reflektioni më gjatë, të vendosni prioritete dhe të mos nxitoheni. Gjatë fundjavës mund të ndiheni edhe paksa të turbullt në mendime. Nëse jeni në një lidhje dhe kohët e fundit ajo ka lënë për të dëshiruar duhet të flisni me partnerin dhe të mundoheni t’i zgjidhni problemet. Mos prisni një ndryshim të menjëhershëm sepse gjërat bëhen dalëngadalë. Ju beqarët do mundoheni të fitoni më shume lek në mënyrë që të krijoni një lidhje serioze apo të martoheni. Të gjithë duhet të bëni të pamundurën për të mos prishur shume lek dhe të bëni pak ekonomi. Kujdesuni pak me shumë edhe për shëndetin, sidomos për lëkurën. Në punë duhet ta studioni me kujdes terrenin para se të merrni një vendim me rëndësi.

Binjakët

 

Sido që t’iu vijnë punët gjatë kësaj jave, mundohuni t’iu tregoni të gjithëve se jeni të pamposhtur. Tensioni do e pushtojë këtë jave jetën tuaj në çift. Do kaloni një krizë të vështirë kështu që bëhuni gati. Mundohuni të toleroni pak më tepër nëse doni të vazhdoni të qëndroni bashkë. Ju beqarët do vini mbi gjithçka çështjet e zemrës. Priten takime emocionuese dhe mjaft interesante. Përfitoni nga ato! Në planin financiar duhet të tregoheni sa më të matur sepse një gabim i vogël do ua tronditë buxhetin. Shëndeti në përgjithësi do jetë i mirë. Nëse keni pasur probleme me tensionin duhet të bëni një kontroll tek mjeku. Në punë do jeni plot energji dhe më në fund do filloni të realizoni projektet që kishit menduar.

Gaforrja

 

Mundohuni të jeni më optimistë këtë javë dhe gjithçka do ju ecë më mirë. Ju qe jeni në një lidhje nuk duhet t’i dramatizoni gjërat sepse do e prishni harmoninë me dorën tuaj. Mundohuni që herë pas here të hapni edhe rrugë. Ju beqarët do jeni të ndjeshëm dhe ka rrezik të bini pre e çdokujt që do iu joshë. Kujdes me hapat sepse më pas nuk do ketë më kthim mbrapa. Në planin financiar do dini si ta mbani situatën nën kontroll. Nuk do kryeni aspak shpenzime të pamenduara dhe nuk do jepni as para hua. Shëndeti herë pas here do lërë për të dëshiruar. Do keni dhimbje stomaku, koke, mbase edhe veshkash. Në pune të gjitha përpjekjet e bëra së fundmi do shpërblehen me sukses dhe fitime.

Luani

 

Pritet që qielli të hapet dhe dielli të shkëlqejë gjatë kësaj jave. Nëse kohët e fundit keni pasur probleme e vështirësi me partnerin, tani situata do ndryshojë për mirë. Do jeni në humor për të bërë shaka dhe për te hapur edhe rrugë atëherë kur duhet. Ju beqarët më në fund do takoni një person që do iu përshtatet në çdo pike dhe do filloni më të një lidhje te qëndrueshme. Gjendja e financave do varet tërësisht nga mënyra sesi ju do i menaxhoni. Po u treguat do keni edhe tronditje te forta. Gjendja shëndetësore ka për të qenë e shkëlqyer. Do ndiheni plot energji e dinamizëm. Ne punë do filloje një periudhe shumë e kënaqshme dhe me arritje të njëpasnjëshme. Zbatojini ende rekomandimet e dhëna nga miqtë.

Virgjëresha

 

Merrni jetën si t’iu vijë gjatë kësaj jave dhe mos mendoni aspak a ndryshoni atë. Kurrë mos kërkoni të jeni si të tjerët sepse vetë keni vlera fantastike. Për ju të dashuruarit komunikimi do jetë shumë i mire dhe nuk do lindin mosmarrëveshje për asgjë me partnerin. Po vazhduat me këtë sjellje do vazhdoni shumë gjatë bashke. Ju beqarët mund të keni edhe dashuri me shikim të pare në një moment aspak të imagjinuar. Bëjini sytë katër kudo qe do shkelni. Yjet do ua qartësojnë idetë në planin financiar dhe do jeni në gjendje të ndërmerrni hapat e duhura për ta mbajtur situatën ne kontroll. Shëndeti mund të ketë shqetësime nëse nuk ushqeheni si duhet dhe nëse e teproni me lodhjen. Në punë do merrni përgjigje pozitive për kërkesat e bëra dhe do ndiheni edhe më të frymëzuar për të ecur përpara.

Peshorja

 

Gjatë kësaj jave do merrni frytet e gjithë punës që keni bërë dhe do ndiheni më krenarë për veten. Ka mundësi që jeta profesionale të hyjë në një fazë akoma më të privilegjuar. Nëse jeni në një lidhje do ndiheni mjaft mirë me partnerin dhe do flasin më shumë me njeri-tjetrin. Duhet ta dini se komunikimi është baza e një lidhjeje. Ju beqarët do takoni pasionin së bashku me një dashuri të re. Shijojeni sa më shumë pa menduar sesa do të zgjasë. Në fund të fundit jeta është shumë e shkurtër. Përfitoni nga mbështetja e planetëve për të rregulluar problemet me financat. Nga fundi i javës mund të bëni edhe pak më shumë shpenzime. Sipas Dritare.net, shëndeti do jetë në përgjithësi i mirë. Ruani një ekuilibër ushqimor dhe shmangni kafen dhe çajin. Në punë do filloni një projekt të ri. Përgatiteni rrugën drejt suksesit.

Akrepi

 

Mos lejoni rutinën t’iu pushtojë këtë jave sidomos ju të dashuruarve sepse do mërziteni, do grindeni me partnerin dhe asgjë e mirë nuk do iu ndodhe. Për beqaret Marsi do krijoje mundësi te njëpasnjëshme për takime. Jeta e tyre mund te ndryshojë njëherë e përgjithmonë. Ditët më me fat do jenë ato në fundjavë. Buxhetin nuk do e mbani dot nën kontroll prandaj situata mund të vije duke u përkeqësuar gjithnjë e më shumë. Shëndeti mund të jetë delikat ditët e para, ndërkohë që pas të mërkurës situata do ndryshojë për mirë. Pak më shumë kujdes duhet të bëni nëse jeni diabetikë. Në punë nuk duhet të dekurajoheni nga problemet që do ju dalin sepse me pak përpjekje gjithçka do kalojë.

Shigjetari

 

Këtë javë asgjë nuk do ju ecë mirë dhe do e humbisni tërësisht arsyen. Influenca e planetëve në planin sentimental të çifteve do jetë negative. Do përballeni me vështirësi dhe do debatoni fort. Ju beqarët do keni mjaft takime, por përsëri nuk do e takoni dot atë që keni ëndërruar prej kohësh. Nëse nuk ndiheni të sigurt mos krijoni kot së koti një lidhje. Në planin material do fillojë një periudhe mjaft pozitive. Do keni mundësi edhe të shpenzoni, por edhe të hiqni disa lek mënjanë. Shëndeti do jetë kryesisht i mirë, përveç ndonjë gripi sezonal. Konsumoni më shumë fruta dhe perime. Në punë do tregoheni më të hapur dhe do merrni iniciativa të reja. Dikush do iu bëjë një ofertë të cilën duhet ta mendoni njëherë.

Bricjapi

 

Venusi do sjellë butësi dhe progres në jetën tuaj në çift gjatë kësaj jave. Nga ana tjetër me anë të forcës së dashurisë do mund të rregulloni edhe disa probleme. Nëse jeni në një lidhje i njëjti planet do të mbrojë lidhjen tuaj. Nuk do e lini më pas dore partnerin dhe gjërat nuk do përkeqësohen. Për ju beqarët mund të ketë edhe dashuri me shikim të parë, por ju duhet të jeni më të hapur. Ai që do e bëjë zemrën tuaj të rrahë fort mund të jetë dhe personi me të cilin do kaloni jetën. Mos e teproni me shpenzimet këtë javë sepse financat do jenë të dobëta. Me shëndetin duket se nuk do keni probleme. Edhe nëse vuani nga ndonjë sëmundje zemre do keni përmirësime. Në punë do kërkoni rritje rroge, por nuk do merrni ende një përgjigje.

Ujori

 

Ka rrezik që gjërat t’iu ndërlikohen tej mase këtë javë. Nëse jeni në një lidhje do keni debate të forta me partnerin pasi për asgjë nuk do bini dakord me njeri-tjetrin. Në shumë momente do ndiheni vërtet keq dhe do qani. Ju beqarët ka gjasë t’i riktheheni një historie te vjetër, por kësaj here gjerat kanë për të qenë tërësisht ndryshe. Financat nuk do jenë në gjendjen më të mirë të mundshme, gjithsesi nëse tregoheni te kujdesshëm dhe mendoni edhe për të ardhmen gjerat do normalizohen. Shëndeti do jetë më i kënaqshëm se një javë më parë. Nuk do keni më shqetësimet nga barku apo mesi. Edhe në punë do i keni gjërat shumë më të thjeshta dhe do arrini rezultate të larta.

Peshqit

 

Këtë javë duhet të jeni shumë të kujdesshëm dhe të mos hidhni asnjë hap të gabuar. Ju të dashuruarit nuk do kaloni një ditë të qetë. Partneri nuk do jetë dakord me çdo gjë që ju do dëshironi të bëni dhe kjo mund të sjellë debate. Sido që të vijnë punët, mos bëni asgjë që atij nuk i pëlqen nëse doni që lidhja juaj të vazhdojë. Ju beqarët duhet të shihni rreth e rrotull kudo që të shkoni sepse personat interesante mund të shfaqen papritur. Në planin financiar asgjë nuk do shkojë si ju keni menduar. Problemet do jenë të mëdha dhe të njëpasnjëshme. Për fat të mirë shëndeti do jetë më i qëndrueshëm. Nuk do keni shqetësime serioze. Në punë do jeni të fiksuar edhe pas detajeve më të vogla. Suksesi këtë javë do jete i garantuar.

HOROSKOPI E HËNË 24 SHKURT 2020

Për shumë kohë ju keni vënë nevojat dhe dëshirat e njerëzve të tjerë mbi tuajat. Mendja juaj po përpiqet të gjejë ekuilibër. A nuk e meritoni të jeni pak egoist herë pas here?
Nisni të mendoni më shumë për veten tuaj.

Sot angazhimi juaj profesional do të jetë më i madh se zakonisht duke shkaktuar lodhje. Këshilloheni të jepni maksimumin, por gjithashtu të mendoni edhe për t’u relaksuar. Vetëm kështu do të shmangni problemet shëndetësore.

Kërkohet veprim i shpejtë sot. Ekziston një problem që duhet të rregullohet sa më shpejt që të jetë e mundur, përpara se të bëhet shumë i madh për ta zgjidhur. Nuk keni kohë për të humbur.

Ju duhet ta shfrytëzoni këtë ditë të mirë dhe të gjatë për veten tuaj. Pse nuk e anuloni një takim që nuk është aq i rëndësishëm? Kjo ditë duhet të jetë e juaja dhe e juaja vetëm! Përpiquni të krijoni qetësi për veten.

Do të keni një ditë vërtet argëtuese, veçanërisht nëse po punoni për diçka me shumë detaje dhe elemente komplekse. Tani për tani është një kohë e shkëlqyeshme që ju të vini në lëvizje të gjitha planet dhe përgatitjet tuaja, sepse gjërat që ju filloni sot do të jenë shumë të suksesshme.

Merre riskun. Provoni veten në diçka që nuk keni bërë kurrë më parë. Nuk ka pse të jetë po aq aventureske sa ngjitja në një shkëmb. Shtrirja e njohurive tuaja nuk ka të bëjë me të mësuarit akademik. Përvojat e jetës gjithashtu janë të rëndësishme.

Nuk është gjithmonë ideja më e mirë për të qenë e drejtpërdrejtë në komunikimin tuaj. Përkundrazi, ngrohni njerëzit me të cilët jeni me një humor të mirë. Në aspektin sentimental, dita do t’ju ofrojë momente të këndshme.

Edhe pse jeni të kujdesshëm, ju nuk keni pse të hezitoni kur bëhet fjalë për të marrë rreziqe. Fati është në anën tuaj sot. Nëse keni ndonjë lloj provimi ose testi, do të bëni më të mirën.

Ju jeni mjaft i zgjuar dhe e dini këtë, por do t’ju duhet të tregoheni më të zgjuar kur bëhet fjalë për një gjë specifike. Gjeni një ekspert që ju admironi për t’u këshilluar. Mënyra më e mirë për të mësuar është të shkoni te burimi.

Shtoni më shumë strukturë në jetën tuaj dhe mund të shihni disa rezultate të mahnitshme. Si po veproni me llogarinë tuaj të kursimeve? Nëse së fundmi shpenzimet kanë qenë shumë të mëdha, sot ka ardhur koha të ndryshoni qëndrim.

Është koha ta lejoni natyrën tuaj të ngrohtë të shkëlqejë pak më shumë se herët e tjera. Sot mund të takoni një person që nuk e keni njohur më parë. Mos ndërtoni mur rreth jush, por tregohuni i hapur për ta njohur këtë person.

Gjithmonë duhet të mendoni para se të flisni, por sot nuk duhet të mendoheni gjatë. Rriheni hekurin sa është i nxehtë, sepse një mundësi që e keni tani, mund të mos e keni për shumë kohë.

HOROSKOPI E DIEL 23 SHKURT 2020

Ka gjasa të jeni duke planifikuar një udhëtim, i cili do të ndikojë mjaft mirë tek ju. Pavarësisht një dite të lodhshme, do të mund t’ia dilni mbanë në çdo lloj detyre. Mbani nën kontroll veten, në mënyrë që të shmangni një situatë tejet të sikletshme në familjen tuaj.

Përpiquni që problemet profesionale t’i lini mënjanë në këtë ditë të diel. Rekomandohet që të qëndroni pranë të afërmve tuaj dhe të realizoni planet e parashikuara. Ekziston mundësia që beqarët e kësaj shenje të marrin një ftesë mjaft interesante sot.

Tregohuni më i mirëkuptueshëm me partnerin/partneren tuaj, i/e cila do të kërkojnë vazhdimisht vëmendje. Mos hiqni dorë nga një projekt i nisur më parë në aspektin profesional, i cili duket i vështirë për tu realizuar. Nuk përjashtohet mundësia e humbjes së një sendi me vlerë.

Shmangni ushqimet me shumë kalori dhe përpiquni të kryeni më shumë aktivitete fizike. Jeta në familje do të jetë e paqtë dhe pritet të kaloni një ditë argëtuese. Mund të debatoni me partnerin/partneren tuaj për një çështje të rëndësishme, që mund ta dobësojë marrëdhënien në çift.

Do të ndiheni të mbushur plot me energji. Dikush mund të përpiqet t’ju lëndojë gjatë ditës së sotme. Shmangni veprimet që mund të çojnë në konfrontim. Beqarët e kësaj shenje mund të përjetojnë kënaqësinë e dashurisë këtë të diel.

Mos merrni vendime të nxituara, mbi të gjitha në lidhje me çështje financiare. Disa persona të kësaj shenje mund të bëjnë disa blerje të rëndësishme për shtëpinë. Mësoni sesi të përdorni më mirë kohën e lirë.

Tregohuni tepër të kujdesshëm dhe problemet shëndetësore duhet të jenë prioritet për ju. Të gjitha para paratë që keni investuar në të kaluarën, së shpejti do t’ju sjellin rezultate mjaft të mira. Vlerësoni arritjet e partnerit/partneres suaj.

Meditimi do t’ju bëjë të ndiheni tejet të çliruar. Kokëfortësia juaj mund të sjellë telashe në familje. Ata që kanë në plan të bëjnë disa ditë pushime do të kalojnë ditë të paharrueshme.

Mos lejoni që t’ju zaptojë ndenja e zemërimit. Ata që merren me biznes rekomandohen të marrin këshilla me miqtë e ngushtë ose familjarët. Jeta në dashuri do të jetë mjaft e mirë dhe do të jeni në gjendje ta bëni partnerin/partneren tuaj të lumtur.

Përpiquni që natyra juaj e paparashikuar të mos shkatërrojë marrëdhënien në çift. Sigurohuni që ta arrini këtë, përndryshe do të pendoheni shumë shpejt. Dikush mund të irritohet shumë nga veprit tuaja të fundit.

Do të jeni shumë aktiv dhe të shkathët sot. Jeni duke kërkuar mënyra për të fituar para, bëni mirë të investoni në skema të sigurta financiare. Ju keni aftësinë për të arritur shumë, kështu që shikoni me kujdes mundësitë që vijnë në rrugën tuaj.

Sot do të përballeni me disa tensione dhe ndryshime të mendimit që do t’ju bëjnë të ndjeheni të irrituar dhe të shqetësuar. Paratë bëni mire ti investoni në pasuri të paluajtshme. Vizita e një shoku të vjetër në fund të ditës do të zbukuroje mbrëmjen tuaj. Përdorni fuqinë tuaj profesionale për të përmirësuar perspektivat në karrierë.

HOROSKOPI E SHTUNË 22 SHKURT 2020

Gjithmonë keni kohë për të mësuar gjëra të reja, kështu që edhe nëse dita juaj është e mbushur me pengesa, duhet të rezervoni të paktën një minutë ose dy për të eksploruar diçka të re. Në aspektin sentimental, do të merrni reagime pozitive.

Nëse do të ndodheni në një udhëkryq në jetën tuaj, duhet të merrni rrugën që mendja dhe jo emocionet, ju thotë se është e duhura. Tani për tani, ndjenjat i keni pak konfuze për të qenë tregues të mirë.

Partnerët tuaj të zakonshëm mund të mos jenë aq të gatshëm për të kaluar në një fazë tjetër, ose për të përfunduar një punë. Por cilat janë opsionet tuaja? Kjo mund të jetë një kohë e mirë për të provuar t’i bëni gjërat vetë për një kohë të shkurtër. Kujdes me shpenzimet e pakontrolluara!

Njerëzit do të jenë të gatshëm për t’ju shërbyer sot, aq sa do të filloni të ndjeheni si mbretër! A do të jesh një sundimtar i sjellshëm, apo i pamëshirshëm? Zgjedhja si gjithmonë varet nga ju. Por mos harroni se ju nuk mund të jeni gjithmonë ai që ulet në fron.

Zhurma në jetën tuaj romantike do të amplifikohet sot, që do të thotë se ka shumë argëtim në pritje për ju! Koincidencat e lezetshme mund t’ju bëjnë të ndiheni më të gjallë se kurrë më parë. Një dhuratë mund të merrni sot, por jo domosdoshmërish mund të jetë materiale.

Rruga përpara jush është pak e trazuar tani. Nëse nxitoni, përpara mund të shtoni më shumë kaos në jetën tuaj sesa është e nevojshme. Prisni derisa pasiguria të zbehet dhe të keni një pamje më të qartë se ku duhet të shkoni.

Suksesi i përpjekjes suaj të fundit varet nga njerëzit e tjerë po aq sa varet nga ju, kështu që duhet të prisni që ata të jenë në një nivel me ju. Gjysma e situatës është jashtë kontrollit tuaj, kështu që mos merrni gjithë barrën.

Sot kushtet janë absolutisht të përsosura për ju që të bëni një veprim të guximshëm romantik, të merrni një hap të rrezikshëm biznesi ose t’i tregoni atij personi të caktuar atë që keni dashur t’i tregoni për një kohë shumë të gjatë. Hezitimi dhe frika janë gjëra të së kaluarës.

Ka trazira në një nga miqësitë tuaja, por mos u shqetësoni shumë për këtë. Ky person po kalon shumë pasiguri në jetën e tij dhe nuk ka asgjë që mund të bëni për të ndihmuar. Fakti që problemet e tij po ndikojnë në marrëdhënien tuaj është diçka që duhet t’i bëni të qartë.

Dy njerëz në jetën tuaj duhet të bashkohen dhe ju mund të jeni personi që do të ndihmoni për ta bërë realitet. Shikoni se çfarë mund të bëni për të qenë ndërmjetësi midis tyre.

Gjërat që nuk i keni parë kurrë më parë papritmas po shfaqen para jush, duke kapur imagjinatën tuaj dhe duke ju dhënë disa ide se si të bëni disa ndryshime në jetën tuaj. Kjo është një ditë e shkëlqyeshme për të filluar para. Entuziazmi juaj do të jetë ngjitës.

Mundohuni të adoptoni një qëndrim të tipit opinionin tuaj mbajeni për vete. Bëj një lojë të sigurt. Ekziston mundësia që shefi juaj, ose një figurë tjetër e autoritetit do të shfaqë mendimin e tij për ju në një grup shoqëror.

HOROSKOPI E PREMTE 21 SHKURT 2020

Dashi
Forca e brendshme dhe energjia juaj mund të vendosin bazat për një ditë veçanërisht produktive sot. Mos u habitni nëse njerëzit e fuqishëm vërejnë dhe ju ofrojnë mundësinë për të shfaqur aftësitë tuaja në një fazë shumë më të madhe.

Demi
Eksplorimi është çelësi i zbulimit. Bëni disa gërmime në perspektivën e ditës së sotme, dhe mblidhni informacionet më të shkëlqyera që ju japin frymëzimin që ju nevojitet. Progresi në një gjë personale po ngadalësohet, por është vetëm një provë.

Binjakët
Ndodheni në një fazë interesante të jetës tuaj që është pozitive për ndonjë lidhje romantike. Mos e kaloni këtë fazë pa arritur të konkretizoni planet dhe projektet tuaja të cilat janë në pritje prej kohësh.

Gaforrja
Ka shumë pavendosmëri rreth jush dhe kjo mund të shkaktojë vonesa në planifikim. Lajmi i mirë është se çfarëdo vonese që mund të ndodhë tani mund të përfundojë shumë mirë! Përpjekja për t’i bërë gjërat perfekte ju humbet shumë kohë.

Luani
Ndiqni çdo kërkesë për t’u shoqëruar me njerëz interesantë sot dhe kjo mund t’ju çojë në disa vende shumë interesante! Pranoni çdo ftesë që merrni, dhe tregoni angazhim për të ndihmuar në çfarëdo mënyre që të mundni. Do të ndjeheni të nevojshëm.

Virgjëresha

Sot do të jeni në gjendjen e duhur shpirtërore për të arritur aty ku dëshironi. Angazhohuni në mënyrë aktive dhe rezultati do të jetë i përsosur. Sa i përket marrëdhënies sentimentale, ajo shfaqet pa probleme.

Peshorja
Prioritizoni shpenzimet tuaja sot. A po i vendosni të gjitha burimet tuaja në vendet e duhura? Ju nuk keni nevojë të zvogëloni të gjitha shpenzimet tuaja. Duhet vetëm të siguroheni që po e hapni portofolin në kohën e duhur.

Akrepi
Shtigjet drejt vetvetes suaj të brendshme janë të qarta sot. Nuk ka asnjë bllokim të zakonshëm të trafikut në rrugën tuaj. Hapat e tu të ardhshëm do të jenë të dukshme dhe të lehta. Kjo gjë vlen edhe në raportin tuaj sentimental.

Shigjetari
Udhëtimet janë në mendjen tuaj tani, aq sa mund t’ju shkaktojë disa probleme në jetën tuaj të përditshme. Nëse mendja juaj është e shpërqendruar nga detyrat e përditshme, duhet të merrni pak kohë për ta larguar këtë problem nga sistemi juaj.

Bricjapi
Tani ekziston një paqartësi e madhe në ajër, gjë që mund t’ju lejojë të ndjeheni të shkëputur, të tjetërsuar ose të çuditshëm. Lajmi i mirë është se të gjithë miqtë tuaj dhe të dashurit tuaj janë të akorduar në ndjenjat tuaja, dhe ata do të jenë në gjendje t’ju ofrojnë stabilitet.

Ujori
Sot, ju mund të kaloni një kohë të mirë për t’u çlodhur me miqtë tuaj, Rrethojeni veten me aq njerëz interesantë gjatë gjithë ditës. Pse të mos kërkoni të ndërtoni miqësi të reja? Në aspektin profesional mund të merrni propozime interesante.

Peshqit
Përdorni të gjitha aftësitë tuaja për të mos lejuar që dikush tjetër të bëjë një gabim përballe jush. Në çështjet sentimentale keni nevojë për stimul dhe nxitje të brendshme. Në aspektin profesional, parashikohet një rritje në detyrë.

HOROSKOPI E ENJTE 20 SHKURT 2020

Ju keni ngecur në një dilemë klasike. Dëshironi të bëni një gjë, ndërsa personi të cilin doni kërkon të bëjë diçka tjetër. Nëse ky konflikt po ndodh në një kontekst biznesi, është më mirë që të lejoni që hierarkia të përcaktojë se çfarë ndodh më pas.

Është një ditë e mirë për ta shpenzuar për veten. Nuk ka asgjë të keqe për të përmbushur interesat tuaja sot. Nuk është aspak egoiste, është e shëndetshme! Largohuni nga të gjitha presionet dhe pritshmëritë e të tjerëve.

Zakonisht ju jeni një burim i shkëlqyeshëm argëtimi për njerëzit tuaj dhe sot kjo është veçanërisht e vërtetë. Yjet ju kanë dërguar energji pozitive dhe të qeta, që po ju mundëson të mos i merrni gjërat shumë seriozisht.

Do të jetë jashtëzakonisht e lehtë për ju të ndani jetën tuaj private nga ajo profesionale. Kur jeni në shtëpi, do të përqendroheni plotësisht në çështjet rreth shtëpisë tuaj. Në aspektin sentimental, gjithçka po shkon sipas dëshirës.

A nuk mendoni se është koha që të bëni një përpjekje për t’u rikthyer tek një miqësi e vjetër? Bëni lëvizjen e parë sot. Do të ndjeheni mirë dhe do të fitoni merita shtesë për ta bërë këtë. Këmbëngulja do të shpaguhet në një mënyrë të madhe.

Mund të ketë disa pengesa të vogla për ju, por asgjë shumë serioze. Nëse jeni të përgatitur mendërisht, do të keni mundësi t’i zmbrapsni. Përqafoni forcën që është thellë brenda jush. Të mendosh pozitivisht dhe të përqendrohesh në anën e ndritshme janë gjëra që duhet t’i bëni çdo ditë.

Do të jetë një ditë super për ju, kështu që përgatituni të buzëqeshni dhe të kënaqeni. Ju meritoni një energji të lehtë dhe universi po dërgon një pjesë të madhe drejt jush! A jeni gati për të kaluar në një marrëdhënie të re?

Ritmi juaj për të ecur përpara nuk ka qenë kurrë më i fortë, kështu që kjo duhet të jetë një ditë shumë e lehtë për ju. Që nga momenti kur të zgjoheni, do të keni një ide të qartë se ku dëshironi të shkoni me ditën tuaj.

Kjo është një ditë e shkëlqyeshme për të ëndërruar për gjëra të mëdha, por duhet të kuptoni se çfarë është ajo që dëshironi vërtet. Mos harroni ta njoftoni botën se cilat janë shpresat dhe dëshirat tuaja.

Të dëgjosh një mori mendimesh të ndryshme do t’jua kthjelloje mendimet. Bëni pjesën tuaj për të inkurajuar njerëzit të flasin të vërtetat e tyre personale dhe veproni kështu vetë. Në aspektin sentimental, do merrni mesazhe pozitive.

Disa njerëz mendojnë se të jesh intelektual është njësoj si të qenit snob, por ju nuk jeni një nga ata. Mendja juaj është e uritur për informacion, dhe po kërkon gjëra që nuk i ka konsideruar kurrë më parë. Kjo është një ditë e shkëlqyeshme për të zgjidhur një sërë enigmash.

Negociatat mund të jenë të ndërlikuara për ju sot. Do të jetë e vështirë për ju të shihni gjëra nga këndvështrimi i ndonjë personi tjetër. Kjo mund të krijojë disa probleme në një partneritet që ju keni zhvilluar prej një kohe të gjatë. Sot pritet të rifitoni ekuilibrin në jetën tuaj sentimentale.

Mungesat në Shëndetësi – Shqipëria së shpejti pa infermierë

Të dhënat e fundit tregojnë për një rënie të numrit të këtyre specialistëve, kryesisht për shkak të largimit të tyre nga Shqipëria.

Shëndetësia është një prej çështjeve më të diskutuara në vend.

E kjo për arsye të shumta të cilat lidhen drejtpërdrejtë me shërbimin ndaj pacientëve, si dhe me cilësinë.

Një problem që po shtrohet edhe nga zyrtarë e specialistët kohët e fundit, është mungesa e mjekëve apo infermierëve në qendrat spitalore.

Të dhënat e fundit tregojnë për një rënie të  numrit të këtyre specialisitëve, kryesisht për shkak të largimit të tyre nga Shqipëria.

Në këtë artikull nga AgroWeb.org ju tregojmë një sërë të dhënash të cilat lidhen me këtë çështje.

Infermierët Shqiptarë drejt Evropës

Ky trend i largimit të profesionistëve të shëndetësisë, filloi masivisht gjatë vitit 2018 ku u rregjistruan rreth 909 infermierë të larguar nga vendi.

Shifër që u shtua në 2019, me 1300 profesionistë të larguar për të punuar drejt vendeve Evropiane dhe që mesa duket po vazhdon të rritet.

Presidentja e Urdhrit të Infermierit, Blerina Duka për TV KLAN të cilit i referohet AgroWeb.org, është shprehur se nga të gjithë këta ekspertë të shëndetësisë rreth 59% prej tyre janë infermierë.

Përveç tyre, kërkesa të larta për t’u punësuar jashtë kanë edhe mamitë, fizioterapistët apo teknikët e laboratorit.

Ndër destinacionet e preferuara të këtyre specilastëve mbeten vendet Evropiane, si Gjermania dhe Anglia.

Së fundëmi kërkesë për mjekë kanë edhe SHBA, Kanadaja apo vendet e Lindjes së Mesme.

Ky fenomen po kthehet në një shqetësim të vërtetë për shëndetësinë Shqiptare, pasi nga vendi largohen po aq specialsitë sa diplomohen.

Kjo mund të krijojë një hendek të madh për plotësimin e vendeve të punës, në spitalet e mëdha të vendit, por edhe në rrethe apo fshatra.

Sipas Presidentes së UISH licensimi i profesionistëve në këtë fushë në vendin tonë nuk është më i madh se 1200-1300.

Kjo shifër mund të arrijë edhe në 1600 në bazë të personave që arrijnë të kalojnë fazën e liçensimit.

Po mjekët?

Përtej Infermierëve, vitet e fundit edhe Urdhri i Mjekëve në Shqipëri ka shprehur po të njëjtin shqetësim prej disa vitesh tashmë.

Sipas të dhënave gjatë 5 viteve të fundit në vend, ka pasur një rritje të mjekëve të cilët tërheqin certifikatën e sjelljes së mirë.

Kjo çertifikatë merret për vlerësimin e punës së mirë të mjekut apo infermierit, për tu paraqitur në shtete të tjera ku këta mjekë mund të punojnë jashtë vendit.

Të dhënat sipas UMSH të cilave i referohet AgroWeb.org, tregojnë se në vitet e fundit, numri i mjekëve që kanë kërkuar këtë certificate është në rritje.

Nga viti 2013 ku janë pajisur me këtë certifikatë 76 mjekë të përgjithshëm, të dhënat për 2019 janë dyfishuar, me 166 mjekë profesionistë të larguar.

Vetëm katër vitet e fundit, sipas të dhënave zyrtare të Urdhrit të Mjekut, rreth 666 mjekë dhe specialist janë larguar për të punuar jashtë vendit.

Shkaqet për rritjen e këtij fenomeni mbeten kushtet më të mira të punës, pagesa më të larta, vlerësimi më i madh i profesionit dhe më shumë mbrojtje nga legjislacionet e vendeve perëndimore.

HOROSKOPI E MËRKURË 19 SHKURT 2020

A mund të dëgjoni energjinë tuaj të brendshme? Sot është koha e duhur që të angazhoheni në investime serioze. Ju jeni në një fazë të jetës ku gjithçka është më e mundshme se kurrë.

Sot është koha që të filloni të kujdeseni për shëndetin dhe këtë duhet ta bëni çdo ditë, mënyrë jetese. Duhet të mësoni se si të ushqeheni më mirë dhe të ushtroheni më shumë.

Mos lejoni që reagimet tuaja të udhëhiqen nga frika. Jepuni gjërave kohë dhe do të arrini në konkluzione shumë efikase. Në aspektin sentimental, gjithçka duket e qëndrueshme.

Nëse vëmendja po ndahet midis jetës në shtëpi dhe asaj jashtë saj, zgjidhja më e mirë është të përqendroheni më shumë në çështjet që po ndodhin rreth shtëpisë suaj. Sepse shtëpia është streha juaj, një themel i sigurt.

Është një ditë e mirë për të investuar në burimet që ju ndihmojnë të kryeni gjërat në jetën tuaj. Nëse keni nevojë për të blerë pajisje kompjuterike, mjete, pajisje zyre etj., sot është dita për ta bërë këtë. Mos u shqetësoni se po harxhoni paratë!

Nëse jeni në fazat e para të një romance, mos u shqetësoni nëse bisedat që keni me partnerin nuk janë saktësisht të thella dhe domethënëse. Ndërsa njiheni më mirë me njëri-tjetrin, realitetet e botës fillojnë të marrin formë.

Bilanci është i rëndësishëm sot. Para se të merrni ndonjë lloj vendimi, duhet të peshoni të mirat dhe të këqijat e secilit kurs të mundshëm veprimi. Ju nuk mund ta kuptoni mënyrën e duhur për të ecur përpara derisa t’i shqyrtoni këto situata në mënyrë më të plotë.

Nëse prisni që personi tjetër të bëjë lëvizjen e parë do të ndiheni shumë pasiv. Nëse dëshironi që gjërat të ecin përpara, bëni hapin e parë dhe shihni nëse të tjerët ju ndjekin. Nëse e bëjnë këtë, atëherë të dy mund të filloni menjëherë në fazën e re të marrëdhënies.

Nëse ndiheni të pasigurt në një situatë të re sot, gjithmonë mund t’u drejtoheni njerëzve që i doni për këshilla. Ata janë shumë më të vetëdijshëm në momente të tilla. Të mbështetesh te të dashurit është e rëndësishme sot.

Mund të arrini një kompromis të rëndësishëm me një person me autoritet. Lërini ata të bëjnë planet tuaja dhe do të ndiheni më rehat. Në fushën e ndjenjave, do të ndiheni më i kthjellët për veprimet tuaja.

Do të tërhiqeni fort nga gjërat e mira sot dhe do të jeni të gatshëm të bëni pothuajse gjithçka që ju nevojitet për të provuar cilësinë më të lartë që mundeni. Cilësia është gjithmonë e rëndësishme, por sot do t’ju duhet të bëni shumë rrugë për të marrë atë që doni.

Dikush në jetën tuaj po pretendon se po punon shumë për të përmirësuar gjërat midis jush, por a keni parë ndonjë dëshmi të vërtetë për këtë? Gjërat do të përmirësohen sapo të përmirësoni komunikimin.

HOROSKOPI E MARTË 18 SHKURT 2020

Gjendja e mirë shëndetësore do t’ju mundësojë të merrni pjesë në aktivitete sportive. Ju do të bëni para nëse i vendosni kursimet tuaja në investime të sigurta. Armiqtë e fshehtë do të jenë të etur për të përhapur thashethemet rreth jush.

Presioni nga të moshuarit në vendin e punës dhe mosmarrëveshjet në shtëpi mund të sjellin disa stres në jetën tuaj. Kjo gjë do t’ju shpërqendronte në punë. Partneri juaj do të jenë përkrahës ndaj ideve dhe planeve tuaja të reja.

Mos lejoni asnjeri të përfitojë nga sjellja juaj bujare. Silluni mirë me partnerin tuaj sot. Nëse këto kohë kanë qenë të lodhshme në punë, sot do të jetë një dite më e relaksuar. Bëni kujdes me disa komente te ashpra.

Një udhëtim kënaqësie me miqtë ose anëtarët e familjes ju bën të relaksuar që të kërkoni mënyra për të fituar para shtesë. Sot do të tërhiqni vëmendjen e një personi të veçantë.

Sot do të merrni shumë ftesa interesante dhe një dhuratë surprizë mund të jetë po ashtu në rrugën tuaj. Mos bëni plane për udhëtime sepse mund të mos funksionojnë. Një lidhje dashurie nuk është në formën më të mirë.

Shëndeti juaj nuk do të jetë i përsosur sot. Një marrëveshje e re financiare do të finalizohet do ju sjellë më shumë para. Shumë dashuri do të mbizotërojnë në vendin tuaj të punës sot.

Do të keni kohë të mjaftueshme për të bërë gjëra, të cilat përmirësojnë shëndetin tuaj. Sot mund të fitoni shumë para, por rritja e shpenzimeve do ta bëjë të vështirë për ju që të kurseni. Nëse keni fëmijë, ata do t’ju bëjnë të ndjeheni krenarë me arritjet e tyre.

Mundohuni të dilni më shumë nga zyra dhe të bëni gjëra që me të vërtetë ju pëlqejnë. Faturat e papritura do të rrisin barrën financiare. Jeta e dashurisë do të jetë e gjallë dhe shumë aktive.

Sot mund të takoni personin që ju do më shumë se jetën e tij. Kjo gjë mund të sjellë shumë optimizëm tek ju. Edhe ne çështjet e biznesit, gjërat po ecin me një ritëm të mirë.

Përpiquni të shmangni ushqimet që rrisin nivelin e kolesterolit. Mos merrni vendime të nxituara, veçanërisht kur bisedoni për çështje financiare. Një romance do të turbullojë mendjen tuaj.

Mundohuni të merrni frymë thellë dhe qetësoni trurin dhe zemrën. Eksploroni mundësi të reja investimi sot, por angazhoni veten vetëm pasi të keni studiuar qëndrueshmërinë e këtyre projekteve. Ka të ngjarë të përjetoni një lidhje dashurie.

Përpiquni të gjeni kohë dhe të relaksoheni sa më shumë që të jetë e mundur edhe në vendin e punës. Partneri juaj do të jetë përkrahës ndaj ideve dhe planeve tuaja të reja. Ju duhet të kujdeseni më shume për pamjen tuaj fizike.