VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Historiani J. Buxhovi pritet në Akademinë Kroate të Shkencave dhe të Arteve (fotot)

By | February 12, 2019

Komentet

Salianji: Kundër protestuesve u përdor gaz helmues luftarak

Pas përfundimit të protestës deputeti i PD-së Ervin Salianji është ndalur te gazi lotsjellës i përdorur sot nga policia për të larguar demonstruesit. Përmes një postimi në faqen  e tij të ‘Facebook” Salianji ngre pikëpyetjen për prejardhjen e gazit të përdorur ndërsa shton se shumë protestues u paralizuan. Deputeti demokrat shprehet se gazi ka një lëndë shtesë ‘additiv’  që dha efekt aq të fortë.

Postimi i Ervin Salianjit

E vetmja dhunë sot ishte dhuna e qeverisë!

Përdorimi i Gazit Lotesjelles i cili sipas ekspertëve klasifikohet ne lendet kimike luftarake te lehta, por me pasoja.
Fakti paralizues i momentit, tregon per nje additiv, prandaj duhet kerkuar burimi nga ka ardhur ky gaz. Ne vende si Shqiperia perdoren arme kimike eksperimentale antidemonstrate. Qytetarët sot janë rrezikuar, sot qeveria i ka hapur luftë qytetarëve!
Prokuroria duhet të hetojë dhe të nxjerrë para përgjegjësisë shpërdoruesit e pushtetit!

Protesta – Policia shoqëron 20 persona, mes tyre Florenc Hoxha

TIRANE – Shoqërohet në polici ish-drejtori i policisë bashkiake, Florenc Hoxha. Lajmi bëhet i ditur për “BalkanWeb” nga gazetarja Dorjana Bezat.

Mësohet se Hoxha po hetohet lidhur me protestën e sotme të opozitës para Kryeministrisë. Ai rezulton të jetë fotografuar nga shërbimet e policisë në protestë.

“BalkanWeb” mëson se Hoxha ndodhej në shtëpinë e tij kur policia i ka shkuar për kontroll, e më pas e kanë shoqëruar në komisariat. Nga pamjet filmike, siç mësohet Hoxha rezulton të jetë mes personave që dëmtoi kërpudhën. Ai po ashtu ka nxitur protestuesit e tjerë të mësynë drejt Kryeministrisë.

Bëhet me dije gjithashtu se pas përfundimit të protestës u ngrit një grup hetimor që po merret me identifikimin e personave që kryen akte të dhunshme gjatë protestës, duke dhunuar pronën publike. Deri më tani raportohet për 20 persona të shoqëruar.

Në ditët në vijim policia thotë se do kryejë të tjera shoqërime.

Policia e Tiranës ka arrestuar në flagrancë kreun e Inspektoratit Ndërtimor në Bashkinë e Tiranës, Florenc Hoxha, pasi akuzohet se ka dhunuar dy persona.

Siç thuhet në njoftimin e Policisë, “është vënë në pranga Florenc Hoxha, 40 vjeç, banues në Tiranë, me detyrë kryetar i Inspektoriatit Ndërtimor në Bashkinë e Tiranës, sepse më datë 09.05.2015, në rrugën ‘’Ali Demi”, ka kanosur se do t’u prishte lokalin dhe ka goditur me grushta dhe shkelma shtetasit K.K, 35 vjeç, banues në Tiranë dhe E.K, 37 vjeç, banues në Tiranë”.

Ndërsa në vitin 2014, kreu i Inspektoratit Ndërtimor të Tiranës, Florenc Hoxha, është përfshirë në një përleshje, ku ka mbetur vetë i plagosur. Ngjarja ndodhi më 14 nëntor 2014 në ambientet e një lokali në Priskë, Farkë të Tiranës, kur Hoxha u qëllua me thikë nga një person, që ndodhej në një tavolinë tjetër. Plagosja u regjistrua në lokalin që ndodhej rreth 200 metra pranë banesës së Hoxhës.

Haradinaj kërkesë Amerikës: Bëni presion edhe mbi Beogradin e jo veç ndaj Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sonte ka ripërsëritë qëndrimin e tij se taksa ndaj produkteve të Serbisë nuk hiqet, pa një kontrate garantuese për njohjen e Kosovës nga Serbia.

Haradinaj gjatë pjesëmarrjes në Konferencën për Siguri që po mbahet Mynih, ka pohuar se Amerika nuk ka asnjë ushtrinë në botë më aleate se FSK-në, dhe nuk ka popull më aleat se shqiptarët.

“Parimi që ka vle çdoherë për dialogun, ka qenë moskushtëzimi i dialogut. Është gabim që është lejuar dikur me devijuar dialogu, me u biseduar kufij e territore, por edhe tani është gabim nga Zonja Mogherini me pranuar që Serbia, në këtë rast z. Vuçiq me kushtëzuar kthimin në tavolinë, me hjekjen e taksës. Taksa nuk bënë me u hjek pa një kontratë, dhe duhet ta dimë se çfarë kontrate obligative dhe ligjore, pra gjithëpërfshirëse hymë me Serbinë. Njëra nga çështjet është edhe tregtia e lirë, në këtë rast, hjekja e tarifës”, tha Haradinaj.

Ai ka pohuar se Amerika duhet të bëjë presion të Serbia për të mos kushtëzuar dialogun dhe të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

“Jo nuk ndryshon, shikoni ne jemi vendi më aleat i Amerikës, se është fol edhe për marrëdhëniet me Amerikën. Është një kërkesë legjitime prej Amerikës, pezullimi i taksës, por sikurse e dini, vendimi për taksën është një vendim ligjor, pra nuk kemi shkel ndonjë ligj, është vendim i Qeverisë së Kosovës, i qeverisë sovrane dhe nuk është marrë nw relacion Kosovë – Amerikë, por është marrë nw relacion Kosovë dhe fqinji ynë, shkaku i veprimeve armiqësore ndaj Kosovës. Amerika besoj nuk ka popull me aleat se ne. Presim prej Amerikës, në vend që t’i bëjë preson veç Kosovës, ose veç institucioneve të Sigurisë së Kosovës, si rasti që është paralajmëruar për FSK-në, FSK-ja është aleati më i mirë i Amerikës, ndoshta nga krejt ushtritë e Botës. Këtë preson ta orientojë nga Beogradi, në mënyrë që të arrihet një marrëveshje obligative ligjore, gjithëpërfshirëse, për njohje reciproke, qe i hap perspektivë Kosovës për anëtarësim në OKB dhe në organizatat tjera ndërkombëtare, por po ashtu që siguron edhe tregtinë e lirë”, tha Haradinaj, raporton KosovaPress.

Ai tha se rruga e vetme është kthimi në tavolinë i Kosovës dhe i Serbisë pa kushte. “E tha edhe Presidenti në fjalën e vet, se ne jemi viktimë, pasi Serbia ka kryer krime në Kosovë. Nëse dikush është dashur me vendos kushte, do duhej të vendosnim ne, sepse ne jemi viktima, pasi Serbia ka kryer shumë krime në Kosovë”.

Ai tha se Serbisë tani i kushton koha, pasi Serbisë i duhet për hapjen e kapitujve për hyrje në BE, “ndërsa tani tarifa po na kushtin dy palëve”.

“Ne e duam Amerikën me zemër të gjithë, por nuk jemi më miq për Amerikën, nëse marrim hapa të nxituar”, tha Haradinaj.

Kryeministri po ashtu ka lutur të gjithë krerët institucional dhe të partive politike, që të bëhen bashkë, për të mos lejuar Serbinë që të vendos kushte për dialogun.

Deklarata e Pavarësisë niset për në qendrat kryesore të Kosovës

Deklarata e Pavarësisë e vendosur në Prishtinë

Në prag të 11-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, për në shtatë qendra të Kosovës është nisur Deklarata e Pavarësisë.

Një e tillë është vendosur edhe në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë.

Nisja e Deklaratës së Pavarësisë në qendrat e Kosovës u bë nga Garda Ceremoniale.

Deklarata e Pavarësisë është nisur për në qytetin e Mitrovicës, Gjakovës, Prizrenit, Gjilanit, Pejës dhe Ferizajt.

Tensionet në protestë, Ambasada e SHBA: Rivendosni qetësinë!

Ambasada e SHBA-se ne Tiranë në reagimin e parë për protestën e sotme të opozitës së bashkuar ka denuar me force dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën. 

Mesazhi i SHBA

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon me forcë dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën gjatë protestave të sotme në Tiranë. Mbështesim të drejtën e qytetarëve për të protestuar paqësisht, por dëmtimi i pronës publike dhe dhuna nuk janë të pranueshme. Nxisim të gjitha palët që të tregojnë vetëpërmbajtje më të mirë dhe të rivendosin qetësinë. Iu bëjmë thirrje të gjitha partive politike që t’i denoncojnë këto akte dhe të ndërmarrin të gjitha hapat e nevojshme për t’u siguruar që situata të shndërrohet në paqësore dhe konstruktive.

Çahet sërish kordoni, protestuesit shembin “Kërpudhën” te Kryeministria

Është tensionuar sërish situatë përpara Kryeministrisë. Protestuesit kanë çarë sërish kordonin e policisë, ndërsa kanë ngjitur shkallët e Kryeministrisë.

“Poshtë qeveria”, shprehen ata ndërsa mbajnë në dorë pankarta. Ndërkohë që pasi kanë shqyer mbulesën e skelës me hekura të vendosur para Kryeministrisë, i janë drejtuar kërpudhës së ndodhur në anë të godinës së Kryeministrisë, duke e dëmtuar atë.

Ndërkohë që Garda e Republikës ka qëlluar me plumba gome dhe gaz lotsjellës nga tarraca e Kryeministrisë në drejtim të protestuesve.

Kosova shënon 11 vjetorin e pavarësisë

Kosova, “Shteti më i ri i Evropës”, e cila më 17 shkurt 2008 shpalli pavarësinë nga Serbia feston 11 vjetorin e mëvetësimit.

Kosova e cila ka lënë pas luftën dhe përleshjet e armatosura në fund të viteve 90-ta, është duke u ballafaquar me probleme gjatë formimit të saj në mënyrë të plotë si shtet.

Ajo po përballet me pengesa të ndryshme në anëtarësimin në institucionet ndërkombëtare, përfshirë edhe Kombet e Bashkuara (OKB). Vendi kohë pas kohe përjeton momente të tensionuara me Serbinë ndërsa procesi i dialogut vazhdon me ndërprerje.

Procesi i pavarësisë së Kosovës

Gjatë periudhës së Jugosllavisë, Kosova ishte rajon brenda Republikës Federale Serbe. Edhe pse kushtetuta jugosllave i dha Kosovës autonomi në vitin 1974, ajo u shfuqizua nga presidenti nacionalist serb Sllobodan Millosheviq në vitin 1989.

Pas shpërbërjes së Jugosllavisë në vitin 1991, lufta e përgjakshme e cila në fillim shpërtheu në Kroaci, pastaj në Bosnjë e Hercegovinë, më pas u përhap edhe në Kosovë.

Operacioni i ushtrisë, policisë dhe njësive paramilitare serbe në vitin 1998 ndaj Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) e cila kërkonte pavarësi, mori fund në vitin 1999, pas operacionit 78 ditor të NATO-s. Lufta la të vdekur mbi dhjetë mijë kosovarë, nga të cilët mbi tetë mijë ishin shqiptarë, ndërkohë që mbi një milion kosovarë të grupeve të ndryshme etnike, nga të cilët 800 mijë shqiptarë, braktisën shtëpitë.

Tensionet mes Serbisë dhe Kosovës vazhduan me intervale që nga periudha e luftës në Kosovë.

Kriza e parë e përmasave më të mëdha pas luftës ndodhi në vitin 2004. Gjatë këtyre ngjarjeve, që u quajtën si “Trazirat e Marsit”, 19 persona humbën jetën, nga të cilët 11 shqiptarë dhe 8 serbë, kurse qindra të tjerë u plagosën.

Në raportin e vitit 2005 nga Kai Eide, diplomati norvegjez i emëruar si Përfaqësues Special në Kosovë nga ana e Sekretarit të Përgjithshëm të atëhershëm të OKB-së, Kofi Annan, u rekomandua fillimi i negociatave për statusin përfundimtar të Kosovës.

Në vitin 2005, Annan e emëroi Martti Ahtisaarin si Përfaqësues Special në Kosovë. Në vitin 2007, Ahtisari i prezantoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së raportin në të cilin thuhej se Kosova duhet të jetë e pavarur. Nga ana tjetër, Serbia e refuzoi këtë, duke rekomanduar “autonomi të mbikëqyrur”.

Në linjë me Planin e Ahtisarit dhe Rezolutën 1244 të OKB-së, më 17 shkur të vitit 2008, Kosova shpalli pavarësinë.

Pavarësinë e Kosovës, shumë shtete evropiane përfshirë edhe Turqinë e njohën menjëherë. Sot 116 shtete e njohin Kosovën si shtet të pavarur.

Ndërsa me bllokimin e Rusisë, mbështetësja më e madhe e Serbisë në arenën ndërkombëtare, Kosova ende nuk është anëtare e OKB-së.

Procesi i dialogut me Serbinë dhe tensionet e vitit të kaluar

Në vitin 2011, filloi procesi i dialogut me qëllim normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Megjithatë, ky proces është ndërprerë veçanërisht për shkak të tensioneve në muajt e parë të tre viteve të fundit.

Viti 2018 filloi me tensione kur lideri serb i nismës qytetare në Kosovë, “Serbi, Demokraci, Drejtësi” Oliver Ivanoviç më 16 janar u vra në një atentat në veri të Mitrovicës, para zyrës së tij. Takimi i cili planifikohej në atë datë në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë, ishte anuluar me tërheqjen e palës serbe.

Një tjetër çështje e rëndësishme për Kosovën, e cila kohë pas kohe zyrtarët e BE-së parashtronin si një ndër parakushtet që Kosova të fitojë liberalizimin e vizave, ishte marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Kjo çështje e rëndësishme ishte marrë në Kuvend më 21 mars 2018, por e ndërprerë për një kohë pasi deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje hodhën gaz lotsjellës, por më pas me votën e 80 deputetëve marrëveshja ishte ratifikuar.

Një tension tjetër mes Kosovës dhe Serbisë, ndodhi pas arrestimit të shefit të të ashtuquajturës Zyra për Kosovën, Marko Gjuriç, për të cilin autoritetet kosovare nuk kishin dhënë leje për hyrjen e tij në Kosovë më 26 mars. Pasi atë e dërguan në stacionin e policisë në Prishtinë, e larguan nga territori i vendit.

Ndërsa në fillim të muajit shtator në kuadër të mbledhjes së procesit të dialogut në Bruksel, pritej takimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiç me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini. Por, takimi nuk u realizua pasi Vuçiç refuzoi të takohet, duke theksuar se janë shumë larg pajtimit.

Pas kthimit nga Brukseli, presidenti serb Vuçiç më 8 dhe 9 shtator planifikohej të vizitojë Kosovën. Ai kishte deklaruar se do të vizitojë Liqenin e Ujmanit, me rëndësi strategjike që shkakton tensione kohë pas kohe mes dy vendeve. Por, autoritetet kosovare së pari njoftuan se nuk do të lejojnë këtë vizitë, por më pas ministri i Jashtëm Pacolli, deklaroi se është dhënë leja pas një “presioni të aleatëve të Bashkimit Evropian”, duke theksuar se “Nuk kemi patur tjetër zgjidhje”. Me këtë është pranadaluar një krizë e re mes dy shteteve fqinje.

Gjithashtu edhe presidenti Thaçi, pas një kohe kishte vizituar Liqenin e Ujmanit, hap i cili ishte komentuar si kundërpërgjigje ndaj homologut të tij serb.

Serbia pengoi anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Në votimin e Asamblesë së 87-të të Përgjithshme të Organizatës Ndërkombëtare të Policisë (INTERPOL) mbi anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë në qytetin Dubai të Emirateve të Bashkuara Arabe më 20 nëntor, nuk u arrit numri i duhur i votave për t’u anëtarësuar, respektivisht dy të tretat e votave të vendeve anëtare në INTERPOL.

Qeveria e Republikës së Kosovës, pas votimit me anë të një deklarate me shkrim kishte shprehur zhgënjimin e saj të thellë.

“Fushata e egër e Republikës së Serbisë dëshmoi edhe njëherë karakterin e saj kundër Kosovës dhe kundër idesë për normalizim të raporteve me Republikën e Kosovës, aq më parë, kur ky anëtarësim ishte teknik dhe jo politik”, thuhet më tej në njoftim.

Ndërsa Vuçiç nga ana e tij kishte deklaruar se: “Ky është suksesi i një vendi të vogël që nuk duhet ta bazojë suksesin e vet në kundërshtime dhe inate, por në një qasje racionale, të mendojë për kompromis dhe përparim ekonomik dhe kjo mundësi nuk duhet të përdoret për të poshtëruar dhe degraduar anën e Prishtinës”.

Kriza me taksën ndaj Serbisë

Derisa tensioni me INTERPOL-in ruante “freskinë”, ditën e ardhshme Qeveria e Kosovës miratoi propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala për të vendosur taksa prej 100 për qind ndaj produkteve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.

Pas mbledhjes së Qeverisë, në një konferencë për media kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se Kosova ka bërë një analizë të Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Evropës Qendrore (CEFTA) dhe se kanë parë që me vite të tëra se Serbia nuk e ka respektuar atë.

Ai më tej shtoi se kjo është një masë legjitime që e kanë marrë institucionet e Kosovës dhe se nuk është marrë “prej qejfit”, por “prej zorit”. “Këto veprime që i kemi marrë janë në mbrojtje të interesit të qytetarit të Kosovës”, kishte theksuar kryeministri i Kosovës.

Haradinaj tha se Serbia nuk po tregon mirëkuptim për normalizim, por që përkundrazi qasja e saj është kundër normalizimit. “Mendoj që dialogu është i pashmangshëm, nuk mund të ikim prej dialogut, duhet të ketë dialog mirëpo edhe mbrojtja e interesit tonë është e pashmangshme”, kishte thënë ai.

Ai gjithashtu njoftoi se derisa nuk ka njohje të Kosovës nga ana e Serbisë, nuk do të heqin dorë nga vendimi për taksat.

Gjithashtu edhe Vuçiç pas një takimi me të gjithë anëtarët e qeverisë serbe, kishte reaguar ndaj vendimit të Kosovës për taksat.

“Pas këtij fjalimi ka forca tjera të mëdha. Ai nuk mund të ketë pasur këtë kurajë. Me siguri ka lexuar letrën që i është dhënë, por askush nuk e mori me seriozitet. Duhet të jemi të gatshëm për një përpjekje të gjatë dhe të lodhshme, sepse nuk do ta njohim pavarësinë e Kosovës”, ishte reagimi i Vuçiçit në lidhje me fjalët e Haradinaj se nuk do t’i heqin taksat deri në njohjen e vendit të tij nga Serbia.

Edhe pse BE-ja dhe SHBA-të kërkojnë që taksta të hiqet, Kosova ende vazhdon të injorojë këto thirrje.

Themelimi i ushtrisë së Kosovës

Kuvendi i Kosovës me shumicë absolute më 14 dhjetor miratoi tre projektligjet për transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri.

Në seancën e Kuvendit, deputetët votuan për projekligjet për formimin e Ministrisë së Mbrojtjes, për transformimin e FSK-së në ushtri dhe për shërbim në FSK. Në seancë morën pjesë 107 deputetë, pa praninë e deputetëve serbë.

Serbia reagoi ndaj këtij vendimi, por BE dhe SHBA kishin theksuar për një transformim gradual.

Presidenti rus Putin deklarata për Kosovën

Çështja e Kosovës vazhdon të mbetet një nga temat kryesore edhe në vitin e ri.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, në konferencën e përbashkët për media me presidentin serb Vuçiç më 17 janar, gjatë vizitës së tij në Serbi, në lidhje me formimin e ushtrisë së Kosovës dhe taksën prej 100 për qind ndaj Serbisë, kishte thënë se “Hapat e papërgjegjshme të Kosovës mund të shkaktojnë destabilizimin e Ballkanit”.

Ai duke folur për dialogun mes Serbisë dhe Kosovës, tha se kërkojnë një zgjidhje ideale mes Prishtinës dhe Beogradit, por BE-ja nuk përmbush rolin e ndërmjetësit në procesin e dialogut.

Mundësia për një zgjidhje përfundimtare mes Serbisë dhe Kosovës në vitin 2019 vlerësohet të jetë e dobët, por me kuriozitet pritet se çfarë do të sjellë viti i ri i cili filloi më qetë në krahasim me vitet e kaluara.

Në Kosovë, shtet me kryeqytet Prishtinën dhe me 1 milionë e 780 mijë banorë, shumicën e banorëve e përbëjnë shqiptarët, ndërsa jetojnë edhe grupe të tjera pakicë, siç janë turqit, boshnjakët, serbët, goranët, romët, ashkalinjtë dhe egjiptianët. Turqit, që më të dendur janë në Mamushë dhe Prizren, përbëjnë 1.1 për qind të popullatës.

Çarja e kordonit të policisë, Basha: Plan i Ramës që t’i drejtojë gishtin e akuzës opozitës

“Ministri i Brendshëm e di fare mirë që kordoni i policisë ka hapur radhët për të krijuar një skenë të tillë. Siç e shikoni rrinë duarkryq sepse kanë një skenar për të nxitur dhe për të stimuluar dhunë”.Kështu ka deklaruar kreu i PD-së, Lulzim Basha, pas çarjes së kordonit të policisë duke shtuar se është plan i Ramës për nxitjen e dhunës.

“Ministri i Brendshëm e di fare mirë që kordoni i policisë ka hapur radhët për të krijuar një skenë të tillë. Siç e shikoni rrinë duarkryq sepse kanë një skenar për të nxitur dhe për të stimuluar dhunë. Ka nisur para katër ditësh me deklarata të papërgjegjshme të Policisë, ka vazhduar gjithë mbrëmjen e djeshme, ditën e sotme, gjatë kohës që kanë qarkulluar protestuesit. Dhe tani ndërkohë që protesta filloi plotësisht në mënyrë paqësore dhe s’kam asgjë me efektivët, se efektivët kanë marrë lule nga ne në fillim të protestës. Ndërkohë me presionin më të vogël të turmës, që natyrisht që janë të irrituar sepse janë banorë të Unazës së Re, kanë shkuar për t’u prishur shtëpitë për t’u vjedhur 18 milionë euro, papritur shohim që hapet kordoni policor. Kjo do të thotë që ka një plan për të nxitur dhunë. Ka një plan për të nxitur dhunën që t’i drejtojë gishtin e akuzës opozitës dhe kjo është e papranueshme”- tha Basha.

Tiranë: Protestë masive e opozitës për rënien e qeverisë Rama

Të shtunën zhvillohet një protestë e madhe e opozitës kundër qeverisë Rama, të cilën opozita e akuzon për korrupsion e lidhje me krimin. Policia e Shtetit gjendet në gatishmëri të lartë për shmangien e dhunës.

Protesta e organizuar nga opozita që pritet të zhvillohet sot të shtunën paradite (16.02.2019) në Tiranë ka ngritur gadishmërinë e policisë për të shmangur incidente potenciale të dhunës, trazirat dhe destabilitetin. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, në një deklaratë zyrtare të publikuar në prag të protestës informon të gjitha palët dhe qytetarët se citoj ”Policia e Shtetit ka informacione që persona të caktuar, me rekorde kriminale apo të dënuar më parë për vepra të rënda penale, janë përgatitur për të ushtruar dhunë në protestën e datës 16 shkurt 2019, të organizuar nga Partia Demokratike”.

Në deklaratë policia e shtetit u bën thirrje organizatorëve, të distancohen nga zërat që inkurajojnë dhunë dhe personat me rekorde të rënda kriminale si edhe të gjithë qytetarëve, që nuk kanë lidhje me protestën, “të evitojnë qëndrimin në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, përballë Kryeministrisë, ku pritet të zhvillohet protesta.

OSBE – dhuna nuk është rruga më e shkurtër për të marrë pushtetin

Prania e OSBE-së në Tiranë, në deklaratën e saj në prag të zhvillimit të protestës së opozitës tërheq vëmendjen e organizatorëve, qytetarëve dhe gjithë palëve të përfshira se “aspiratat e të gjithë qytetarëve shqiptarë kërkojnë një diskurs politik të pjekur dhe konstruktiv; trazirat nuk janë një rrugë e shkurtër për të ardhur në pushtet. Shqipëria ka parë boll dhunë politike në të shkuarën.”

Albanien | Anti-Regierungsprosteste in Tirana (DW/A. Ruci)

Policia në gatishmëri gjatë protestave në janar 2018

OSBE sjell në vëmendje dëmin që mund t’i shkaktohet Shqipërisë nga kthimi pas kohën e protestave me akte dhune, duke patur parasysh precedentet e protestave të opozitave: opozitës së djathtë në vitin 1998 dhe asaj të majtë në vitin 2011, ku u vranë 4 protestues të parmatosur nga qeveria e djathtë e asaj kohe. “Shqipëria futet në një periudhë katërmujore vendimtare, kur të gjitha përpjekjet dhe energjitë duhet t’i kushtohen organizimit të zgjedhjeve vendore, të cilat janë një provë e vërtetë për demokracinë” thekson deklarata e OSBE-së.

Kërkesat e opozitës

Kërkesa kryesore e protestës së organizuar nga opozita është largimi i kryeministrit Rama, formimi i një qeverie kalimtare me akademikë për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme. Opozita e akuzon kryeministrin Rama dhe qeverinë e tij, se është  e lidhur me krimin dhe ka fituar mandatin e dytë qeverisës, në sajë të vjedhjes së votave në zgjedhjet parlamentare të qershorit 2017, bazuar në përgjimet e publikuara telefonike të Prokurorisë.

Albanien | Anti-Regierungsprosteste in Tirana (Reuters)

Kreu i Partisë Demokratike në opozitë, Lulzim Basha

Mes garantimit të së drejtës së protestës e shmangies së dhunës

Policia e shtetit synon të garantojë ushtrimin e së drejtës së qytetarëve për të protestuar dhe njëherazi të shmangë degjenerimin e protestës në dhunë, trazira dhe destabilitet. Për këtë qëllim nuk u është dhënë leja organizatorëve, të përfshijnë në mjediset ku do të zhvillohet protesta edhe rrugën” Ismail Qemali” ku ndodhet Radio-Televizioni Publik,  përfaqësi diplomatike dhe institucione shtetërore. Hyrja në Kryeministri , në strehën e të cilës është vendosur vepra ”Maqeque” e artistit të njohur francez Philippe Parreno, është mbuluar dhe izoluar.

Policia e Shtetit ka dhënë leje për zhvillimin e protestës në bulevardin

”Dëshmorët e Kombit” që historikisht është përdorur për protesta dhe ka hapësirë për pjesëmarrje masive të qytetarëve protestues. Sipas të dhënave të sapopublikuara nga PD, protestues nga gjithë vendi janë nisur të shtunën paradite drejt Tiranës, me mjete publike, private, autobusë dhe furgonë.

Lulzim Basha, lideri i Partisë Demokratike, organizatores kryesore të protestës ka reaguar pas vendimit të policisë. Ai e konsideron mosdhënien e lejes për të protestuar në rrugën ku ndodhet RTV Publik “si një përgjegjësi që do të bjerë mbi qeverinë Rama, për pengesën që i bëhet të drejtës së shqiptarëve për të protestuar”. Ndërkohë Kryeministri Rama do të jetë në Vlorë gjatë zhvillimit të protestës në takim me qytetarë në kuadër të takimeve që kreu i qeverisë së Tiranës zhvillon për bashkëqeverisjen me qytetarët.

Protesta – Dhjetëra mijë drejt Tiranës, ja sa qytetarë janë nisur sipas qarqeve

Burime nga PD-ja bejne me dije se mengjesin e sotem raportohet se drejt Tiranës janë nisur më shumë se 50 mijë qytetarë drejt Tiranës.

Ja pjesemarrja sipas qarqeve:

Qarku Shkodër – 8000 qytetarë

Qarku Lezhë – 6800 qytetarë

Qarku Kukës – 4000 qytetarë

Qarku Dibër – 3500 qytetarë

Qarku Durrës – 9100 qytetarë

Qarku Elbasan – 7500 qytetarë

Qarku Berat – 3000 qytetarë

Qarku Fier – 4800 qytetarë

Qarku Vlorë – 4500 qytetarë

Qarku Gjirokastër – 2000 qytetarë

Qarku Korçë – 4200 qytetarë

Ndërroi jetë gazetari Hivzi Krasniqi

Pas një sëmundjeje të shkurtër, të premten mbrëma ndërroi jetë gazetari Hivzi Krasniqi.

Krasniqi për një kohë të gjatë kishte punuar në Radio Kosovë, ku dhe përfundoi karrierën e tij si gazetar.

Po ashtu ai kishte punuar për një periudhë edhe Radio Dukagjini dhe Radio Televizionin 21.

Përveç profesionit të gazetarisë, Krasniqi ishte edhe autor i mbi 1 000 tekste të këngëve.

Krasniqi do të varroset sot në vendlindjen e tij, në Pejë.

Trump letër Vuçiçit: Njihni Kosovën në tërësinë e saj

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, i ka dërguar një letër presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, me rastin e Ditës së Republikës së Serbisë, raportojnë mediat në Beograd.

Përveç urimeve, presidenti amerikan i ka kërkuar presidentit serb Vuçiç, të arrihet një marrëveshje me Kosovën që do të rezultonte me njohjen e ndërsjellë. Madje Trump, shkruan në letër se një marrëveshje historike, me njohje në tërësinë e saj, do të ndërtonte rrugën për qëllimin e integrimit euroatlantik të Serbisë dhe rritjen ekonomike.

LETRA E PRESIDENTIT TRUMP PËR VUÇIÇ
I nderuar zotëri president,
Në emër të popullit amerikan, kam kënaqësinë t’iu dërgojëurimet më të sinqerta me rastin e Ditës së Republikës së Serbisë.
Këtë vit, në festimin e 100-vjetorit të valimit të flamurit serb në Shtëpinë e Bardhë, duhet të nisemi nga ajo që të sigurojmë që shekulli i ardhshëm i partneritet tonë të jetë i ngjashëm me atë të kaluarin sa i përket përkushtimit për paqe, prosperitet dhe liri.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten të palëkundura në mbështetjen e përkushtimit tuaj sa i përket thellimit të bashkëpunimit rajonal, në veçanti në angazhimin tuaj për normalizimin e raporteve me Kosovën.

Derisa ju mbetet palëve të arrijnë marrëveshje që të dyja mund ta mbështesin, konsiderojmë se njohja e ndërsjellë do të duhej të ishte elementi qendror i normalizimit të raporteve.
Një marrëveshje e tillë historike, me njohje në tërësinë e saj, do të ndërtonte rrugën për qëllimin e integrimit euroatlantik të Serbisë dhe rritjen ekonomike – thuhet në letrën e presidentit Trump.

(BalkanWeb)