VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Grenell në Beograd – ndaleni fushatën kundër pavarësisë së Kosovës

By | January 24, 2020
blank

Komentet

blank

Krivokapiq në kërkim të shumicës që ta rrëzojë Kuvendin

Zdravko Krivokapiq gjatë një adresimi para Kuvendit të Malit të Zi.
Lela Shçepanoviq

Bashkimi Evropian (BE) u ka bërë thirrje të gjithë aktorëve politikë në Mal të Zi që të punojnë për uljen e tensioneve dhe zgjidhjen e situatës aktuale, përmes konsultimeve dhe konsensusit të ndërsjellë, tha kryetarja e delegacionit të BE-së në Podgoricë, Oana Kristina Popa.

“Mali i Zi ka legjitimitet demokratik. Është shtet demokratik dhe duhet t’i zgjidhë problemet në institucionet shtetërore dhe jo në rrugë”, tha Popa.

Thirrja nga BE-ja vjen në kulmin e një krize politike të shkaktuar nga një mocion mosbesimi ndaj Qeverisë, i iniciuar nga zëvendëskryeministri, Dritan Abazoviq, si dhe nga propozimi i fundit i kryeministrit Zdravko Krivokapiq, që Kuvendit t’i shkurtohet mandati.

Thirrjes së BE-ja iu bashkua edhe Ambasada gjermane në Podgoricë, e cila me rastin e krizës aktuale politike theksoi se Mali i Zi duhet t’i zgjidhë problemet brenda institucioneve dhe jo në rrugë.

“Ambasadori Robert Weber pajtohet se Bashkimi Evropian dhe vendet anëtare nuk do të vendosin se kush do të jetë në Qeverinë malazeze, porse shteti duhet të udhëheqë procesin dhe t’i zgjidhë problemet brenda institucioneve, jo në rrugë”, ka thënë të premten, më 21 janar, Ambasada e Gjermanisë në Mal të Zi, përmes një postimi në Facebook.

Kryetari i Kuvendit, Aleksa Beçiq, për 4 shkurt ka caktuar votimin, fillimisht për shkurtimin e mandatit të Kuvendit, e më pas për nismën për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë. Vendimi për shkurtimin e mandatit të Kuvendit ose për rrëzimin e Qeverisë merret me shumicën e votave të të gjithë deputetëve.

Tensione politike përballë votimit

Debati në Komisionin Parlamentar për Sigurinë, mes deputetëve të dy partive në pushtet, Demokratëve dhe Lëvizjes qytetare URA, tregon se tensionet politike në Mal të Zi janë intensifikuar.

Gjatë diskutimit, deputeti demokrat Vladimir Martinoviq akuzoi drejtuesin e URA-s, Dritan Abazoviq për tradhti ndaj vullnetit elektoral të qytetarëve dhe për bashkëpunim me opozitën.

“T’ia marrësh popullit vullnetin elektoral është tradhtia më e madhe në historinë e Malit të Zi. Më herët u kam bërë thirrje që të mos e bëjnë këtë dhe të mos i detyrojnë qytetarët të dalin në rrugë për të mbrojtur vullnetin zgjedhor”, ka thënë Martinoviq, i cili ka theksuar se është për zgjedhje të parakohshme.

Deputeti i URA-s, Millosh Konatar ka hedhur poshtë vlerësimin se bëhet fjalë për tradhti ndaj vullnetit elektoral dhe u përgjigj duke akuzuar se një pjesë e shumicës parlamentare i trembet humbjes së mandateve.

“I njëjti rrëfim ishte edhe më parë, se është tradhtar ai që është kundërshtar i pozitave dhe i kolltukëve. Tani sërish po rrezikohen kolltukët dhe tani përmendet sërish tradhtia”, tha Konatar.

Ndërkohë, Demokratët kanë mbështetur qytetarët që janë mbledhur për të protestuar kundër, siç është paralajmëruar, ndryshimit të vullnetit elektoral të qytetarëve. Që prej dorëzimit të nismës së mosbesimit ndaj Qeverisë, në disa qytete janë regjistruar protesta njëorëshe, ku janë mbledhur disa qindra qytetarë.

Kryeministri kërkon zgjedhje të parakohshme

Më 20 janar, kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, i dorëzoi Kuvendit propozimin për shkurtimin e mandatit të Kuvendit, duke shpjeguar se zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë zgjidhja e vetme demokratike për tejkalimin e krizës ekzistuese politike.

Krivokapiq më pas vlerësoi se Qeveria dhe përbërja aktuale e Kuvendit nuk mund t’i ushtrojnë kompetencat e marra me Kushtetutë, për shkak të inicimit të procedurës për rrëzimin e Qeverisë.

Më herët (19 janar), deputetët e Qeverisë së deritashme nga Lëvizja Qytetare URA e zëvendëskryeministrit, Dritan Abazoviq, me mbështetjen e opozitës, të udhëhequr nga Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) e presidentit të Malit të Zi, Millo Gjukanoviqit, paraqitën një nismë për mocion mosbesimi ndaj Qeverisë së Krivokapiqit. Propozimi u mbështet nga partitë parlamentare, të cilat kanë 44 deputetë nga gjithsej 81 në Kuvendin e Malit të Zi.

Porosia ishte që nëse konstatohet se Qeveria nuk ka mbështetje, URA e Abazoviqit t’u ofrojë të gjithë deputetëve një “qeveri të pakicës, pa pjesëmarrjen e DPS-së dhe Frontit Demokratik”.

Megjithëse në qeverinë e pakicës nuk do të kishte vend për subjektin më të fortë opozitar, Partinë Demokratike të Socialistëve (DPS) të presidentit Millo Gjukanoviq dhe për partinë që e përbën pjesën më të madhe të shumicës në pushtet, Frontin Demokratik pro-serb (DF), URA kërkoi mbështetjen e tyre në Kuvend për modelin e ofruar nga ajo.

Zëvendëskryeministri dhe kreu i URA-s, Dritan Abazoviq, më pas deklaroi se qeveria e pakicës është “një përgjigje ndaj krizës disamujore dhe faktit që Qeveria aktuale e Krivokapiqit nuk e ka mbështetjen e shumicës parlamentare”.

Lëvizja Qytetare URA me Lidhja e Qytetarëve CIVIS, deri më tash ka qenë pjesë e shumicës aktuale parlamentare, e cila fitoi 41 nga 81 mandate në zgjedhjet e gushtit të vitit 2020, bashkë me DF-në dhe Demokratët.

Përgjigja e Krivokapiqit pasoi në formën e propozimit për shkurtimin e mandatit të Kuvendit.

Kush do të votojë për shkurtimin e mandatit të Kuvendit?

Radio Evropa e Lirë i është drejtuar shërbimit për informim të Qeverisë së Malit të Zi, me pyetjen se për cilat vota në Kuvend është duke llogaritur kryeministri Krivokapiq për propozimin e tij për shkurtimin e mandatit të Kuvendit. Por, ky institucion nuk ka kthyer përgjigje.

Analisti politik Dragisha Janjusheviq nga Qendra për Edukim Politik, thotë për Radion Evropa e Lirë se Krivokapiq po përpiqet të gjejë një zgjidhje dhe të shkurtojë mandatin e Kuvendit, në mënyrë që të parandalojë synimin e Abazoviqit për mocionin e mosbesimin ndaj Qeverisë. Janjusheviq konsideron se kryeministri po llogaritë në mbështetjen e mundshme nga disa anëtarë të DPS-së, partia më e fuqishme opozitare.

“Me siguri që Krivokapiq po mendon se jo të gjithë në DPS janë shumë të kënaqur me propozimin e Abazoviqit për të mbështetur një qeveri të pakicës, në të cilën ai nuk do të marrë pjesë. Kryeministri mbase mendon që një pjesë e DPS-së më përpara do të votonte për shkurtimin e mandatit të Kuvendit sesa një projekt të qeverisë së pakicës. Sidomos për shkak të njoftimit se qeveria e pakicës do të merret me Ligjin për origjinën e pronës, duke zhbllokuar prokurorinë dhe organet e drejtësisë”, tha Janjusheviq.

Reagimet ndaj propozimit për shkurtimin e mandatit të Kuvendit

Në reagimin e parë ndaj propozimit të Krivokapiqit për shkurtimin e mandatit të Kuvendit, DPS-ja opozitare e Gjukanoviqit tha se kryeministri nuk e ka mbështetjen e deputetëve për propozimin e tij.

Kështu ka shkruar në llogarinë e tij në Twitter nënkryetari i DPS-së dhe kryetari i Komunës së Podgoricës, Ivan Vukoviq.

Nga DPS-ja, si dhe nga Socialdemokratët e opozitës, më herët kanë thënë se do të mbështesin çdo nismë që rrëzon Qeverinë e Krivokapiqit.

Ndërkaq, URA, si iniciuese e mocionit për mosbesim ndaj Qeverisë, mendon se propozimi i kryeministrit për shkurtimin e mandatit të Kuvendit është një “lëvizje e të dëshpëruarit”.

Për aleancën më të fortë të shumicës në pushtet, Frontin Demokratik, zgjidhja më e pranueshme për tejkalimin e krizës është mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, ka bërë të ditur Sllaven Radunoviq në profilin e partisë në Facebook.

Në të njëjtën kohë, Fronti Demokratik nuk ka dashur të komentojë propozimin e kryeministrit Krivokapiq për shkurtimin e mandatit të Kuvendit, por ka paralajmëruar se do të shqyrtojë bazën ligjore.

Duke theksuar se është e vështirë të vlerësohet nëse kryeministri Krivokapiq do të ketë sukses në synimin e tij për shkurtimin e mandatit të Kuvendit, analisti politik Dragisha Janjusheviq konsideron se autoriteti i kryeministrit Krivokapiq është cenuar.

“Autoriteti i Krivokapiqit u cenua edhe më shumë nga fakti se ai kishte gjithnjë e më pak mbështetje në Kuvend dhe se kishte një ndarje mes ministrave në Qeveri. Ai nuk ka parti politike, që është një rrethanë specifike dhe nuk e di se si mund të ushtrojë edhe më shumë ndikim dhe të bëjë projeksione politike, ndërkohë që gjendet në një fushë politike serioze dhe komplekse”, tha Janjusheviq.

Në zgjedhjet e gushtit 2020, Zdravko Krivokapiq, si person jopartiak, ishte në krye të listës zgjedhore të udhëhequr nga Fronti Demokratik.

Në bazë të rezultateve të zgjedhjeve, Krivokapiq u zgjodh kryeministër më 4 dhjetor 2020, me votat e deputetëve të tre koalicioneve fituese, të kryesuara nga Fronti Demokratik, Demokratët dhe Lëvizja Qytetare URA.

Që nga fillimi i punës së Qeverisë, deputetët e shumicës parlamentare ishin kryesisht të pakënaqur me punën e saj, e cila nuk kishte ministra nga këto parti politike. Partitë e shumicës parlamentare kanë tentuar dy herë rikonstruktimin e Qeverisë, por për shkak të konflikteve të ndërsjella, asnjë nga propozimet nuk është pranuar.

Përgatiti: Bekim Bislimi
blank

Fotot: Dritan Abazoviç futet mes turmës së protestuesve dhe përballet me to, shihni momentin e tensioneve

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, është përballur, mbrëmjen e së premtes, me një turmë protestuesish të tensionuar.

Dhjetëra njerëz janë mbledhur pranë godinës së televizionit publik në Podgoricë, pak ditë pasi Lëvizja Qytetare Ura e Abazoviçit njoftoi se ka dërguar në procedurë parlamentare mocionin për mosbesim ndaj Qeverisë së Zdravko Krivokapiçit.

“Nuk do të tradhtoj vullnetin elektoral të qytetarëve”, mësohet të ketë thënë Abazoviç para protestuesve, të cilët ia kishin zënë pritën.

Janë publikuar edhe pamje, ku thuhet se shumë protestues i drejtohen Abazoviçit me fjalë fyese.

Siç raporton Vijesti.me, njëri nga të grumbulluarit ka bërtitur: “Shqiptarët nuk do të na komandojnë”. Por, kundër një deklarate të tillë kanë reaguar disa protestues të tjerë.

“Dil o vogëlush” dhe “I more lekët Dritan?”, ishin disa nga thirrjet tjera, me të cilat u përball Abazoviç.

Zëvendëskryeministri Dritan Abazoviç, i cili mbrëmë ishte edhe i ftuar në televizionin publik, doli para të mbledhurve, ndërsa policia ka parandaluar incidentin.

Ndërsa ditë më parë kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, deklaroi se ka iniciuar shkarkimin e Abazoviçit nga posti i zëvendëskryeministrit.

blank

blank

Kryeparlamentari i Malit të Zi e cilëson si tentim për puç mocionin ndaj Qeverisë

RFE/RL

Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi, njëherësh lideri i Demokratëve, Aleksa Beçiq e cilësoi si “tentim klasik për puç kushtetues” dhe ndaj vullnetit të qytetarëve e demokracisë, iniciativën për ngritjen e mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së kryeministrit, Zdravko Krivokapiq.

Më 19 janar, Lëvizja Qytetare Ura, e udhëhequr nga zëvendëskryeministri, Dritan Abazoviq, dorëzoi në procedurë parlamentare mocionin për mosbesimin e Qeverisë.

Kjo nismë është nënshkruar nga anëtarët e koalicionit “E zeza mbi të bardhë”, Lëvizja Ura dhe Lidhja e Qytetarëve CIVIS, që janë pjesë e koalicionit aktual qeverisës si dhe partitë opozitare Partia Socialdemokrate, Socialdemokratët, Partia Boshnjake, Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe një pjesë e Partisë Demokratike të Socialistëve të presidentit të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq.

Por Beçiq, partia e të cilit është pjesë e koalicionit aktual qeverisës tha se pjesëtarët e shumicës aktuale kishin deklaruar më herët se nuk do të bashkëpunonin më me partinë e Gjukanoviqit dhe tani kësaj partie po i ofrojnë mundësinë që të formojë shumicën parlamentare.

“Ky quhet mashtrim politik”, tha Beçiq, duke shtuar se është duke u bërë “tradhti me përmasa epike”.

Thirrje për dorëheqjen e Abazoviqit

Abazoviq më herët ka shpalosur idenë për formimin e një qeverie të pakicës, që ka thënë se është një model për tejkalimin e krizës politike në Malin e Zi.

Por ministrat e Financave dhe Zhvillimit Ekonomik, Milojko Spajiq dhe Jakov Millatoviq kërkuan që Abazoviq të japë dorëheqje nga posti i zëvendëskryeministrit.

“Abazoviq ose duhet të japë dorëheqje apo duhet ta tërheqë nismën (për mocion). Këshillë miqësore: Mos lejoni që dinozaurët, ju si i ri dhe premtues, t’iu konsumojnë dhe t’iu pensionojnë nga politika, dhe populli të ju kujtoj si tradhtar. Tërhiqeni mocionin, kthehuni aty ku e keni vendin. Nga Uashingtoni me dashuri”, ka shkruar Spajiq në Twitter.

Në rrjetin social Twitter ka reaguar edhe ministri Millatoviq.

“Duke pasur parasysh që zëvendëskryeministri Dritan Abazoviq paraqiti nismën për rrëzimin e Qeverisë së bashku me ata që janë përgjegjës për ngecjen morale dhe ekonomike të Malit të Zi, gjë për të cilën ai ka folur pafundësisht, ne besojmë se është etike që të japë dorëheqje nga Qeveria të cilin ai po e rrëzon”, tha Millatoviq, duke shtuar në fund të postimit të tij se ky postim ishte nga “ministrat në Qeverinë e Malit të Zi”.

Por ministri i Punëve të Brendshme, Sergej Sekulloviq tha se Millatoviq ka keqpërdorur pozitën e tij si ministër, duke folur në emër të të gjithë ministrave pa u konsultuar paraprakisht.

“Nuk jemi konsultuar dhe nuk kam dhënë miratimin tim, as nuk ndaj mendimin që ka shprehur Milatoviq”, tha Sekuloviq.

Ai shtoi se ishte “i shqetësuar për papërgjegjshmërinë e personave në poste të larta, që de fakto bëjnë thirrje për rezistencë, rrisin konfuzionin dhe dëshirojnë të shkaktohen trazira të përmasave të mëdha”.

Sekulloviq bëri thirrje për qetësim të situatës dhe tha se duhet të pranohet që në një shoqëri demokratike, vendimet merren në përputhje me procedurat e parapara në Kushtetutë.

Edhe ministri i Jashtëm, Gjorgje Radulloviq, u distancua nga qëndrimi i Millatoviqit dhe mbështeti Abazoviqin.

Ai tha se Abazoviqi gjatë vitit të kaluar ka kontribuar më së shumti në punën e Qeverisë dhe “falë guximit të tij politik” ka ndodhur ndryshimi i parë paqësor i një qeverie në Mal të Zi.

Lëvizja Ura tha se nisma për mocionin e mosbesimit do të tregojë nëse Qeveria e Krivokapiqit ka mbështetjen e shumicës së deputetëve apo nëse propozimi i tyre për qeveri të pakicës do të përkrahet nga ligjvënësit.

Për të iniciuar shkarkimin e Qeverisë në Kuvend nevojiten 27 vota, ndërsa për largimin e saj duhet një shumicë prej 41 deputetësh.

Me mbështetjen e partisë së Gjukanoviqit, e cila ka 30 deputetë në Parlamentin malazez, Lëvizja Ura siguron numrin e mjaftueshëm të votave për një mocion mosbesimi ndaj Qeverisë së kryeministrit Zdravko Krivokapiq.

Qeveria e Zdravko Krivokapiqit u zgjodh më 4 dhjetor 2020 me votat e partisë pro-serbe, Frontit Demokratik, Demokratëve dhe Lëvizjes Qytetare Ura si qeveria e ekspertëve, kurse i vetëm politikan në të është kreu i Lëvizjes Ura, Dritan Abazoviq, që mban postin e zëvendëskryeministrit.

blank

Erdoğan: Ukraina nuk mund të tolerojë luftë, kjo duhet të jetë një gjë e së kaluarës

Erdoğan u shpreh se Ukraina nuk është një vend i zakonshëm, por është një vend i fuqishëm, duke shtuar se përpara se të ndërmarrë veprime për Ukrainën, “Rusia duhet të rishikojë situatën e saj si dhe situatën në mbarë botën”

Ankara

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan tha se perspektiva e konfliktit në Ukrainë “nuk është e tolerueshme” dhe se luftërat duhet të mbesin një gjë e së kaluarës, raporton Anadolu Agency (AA).

“Një pushtim rus i Ukrainës nuk është një qasje realiste”, u tha presidenti Erdoğan gazetarëve gjatë kthimit nga vizita në Shqipëri, duke folur për përplasjen aktuale të tensionuar të Ukrainës me Rusinë.

Ai u shpreh se Ukraina nuk është një vend i zakonshëm, por është një vend i fuqishëm, duke shtuar se përpara se të ndërmarrë veprime për Ukrainën, “Rusia duhet të rishikojë situatën e saj si dhe situatën në mbarë botën”.

Duke vënë në dukje nevojën për të diskutuar situatën me presidentin rus Vladimir Putin, Erdoğan theksoi: “Këto rajone nuk mund të tolerojnë më luftën. Nuk do të ishte e drejtë. Duhet ta fshijmë luftën nga historia e politikës”.

Në kohën kur vërehet grumbullim ushtarak rus në kufijtë e Ukrainës, ndërsa vendet perëndimore kërcënojnë me sanksione në rast të veprimit ushtarak, Turqia është në një pozicion unik, pasi gëzon marrëdhënie miqësore edhe me Moskën, edhe dhe Kievin.

Erdoğan tha se politika e Turqisë për një pushtim të mundshëm është e qartë, siç mund të shihet në pozicionin e saj për Krimenë e pushtuar nga Rusia.

Forcat ruse hynë në Gadishullin e Krimesë në shkurt të vitit 2014 ndërsa Putini e bëri zyrtarisht rajonin pjesë të Federatës Ruse.

Turqia dhe SHBA, si dhe Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, e shohin aneksimin si të paligjshëm.

Erdoğan tha gjithashtu se do të konsultohej me presidentin e Azerbajxhanit, Aliyev, i cili vizitoi Ukrainën javën e kaluar.

Gazsjellësi “EastMed”

Duke folur rreth çështjeve tjera, Erdoğan komentoi tërheqjen e mbështetjes së SHBA-së nga gazsjellësi “EastMed”, në të cilin Turqia nuk është partner, duke thënë se Washingtoni thjesht po përkulej para realitetit të situatës.

Presidenti turk tha se vendimi i SHBA-së ishte thjesht ekonomik, pasi pa se “asgjë nuk do të vijë” nga projekti.

“Ky projekt nuk mund të realizohej pa Turqinë. Sepse nëse gazi do të shkojë në Evropë nga këtu, kjo mund të ndodhë vetëm përmes Turqisë”, tha Erdoğan.

Ministri izraelit i Energjisë dikur propozoi që Turqia t’i bashkohej projektit të gazsjellësit dhe madje edhe tani, “mund të diskutohen kushtet”, tha Erdoğan, duke theksuar se vetëm me përfshirjen turke është i realizueshëm një tubacion i tillë.

Presidenti turk gjithashtu theksoi disa përparime në marrëdhëniet e trazuara prej kohësh midis Turqisë me Izraelit, duke thënë se ai ka folur me homologun e tij izraelit, Isaac Herzog.

“Kryeministri izraelit (Naftali) Bennett dërgon lajme në një nivel tjetër. Siç e dini, kohët e fundit kam pritur anëtarët e Aleancës Rabinike të Vendeve Islamike në kompleksin presidencial (turk) dhe kemi pasur takime me ta”, tha ai.

“Nëse do të bëjmë politikë, politika nuk është një luftë. Ne duhet ta çojmë politikën në vijën e paqes”, shtoi ai.

SHBA më 11 janar tërhoqi zyrtarisht mbështetjen e saj për projektin “EastMed” ndërsa Ambasada e SHBA-së në Athinë tha se Washingtoni “po e zhvendos fokusin tek ndërlidhësit e energjisë elektrike që mund të mbështesin si gazin ashtu edhe burimet e rinovueshme të energjisë”.

Në vitin 2020, Greqia, Izraeli dhe administrata e Qipros Greke nënshkruan një marrëveshje për të ndërtuar një tubacion gazi natyror prej 1.900 kilometrash në Mesdheun Lindor (EastMed).

Shumë ekspertë thanë se kostoja e përllogaritur e transferimit të gazit natyror do të ishte tre herë më e lirë nëse tubacioni kalon përmes Turqisë.

Megjithëse Ankaraja dhe Tel Avivi kanë shprehur gatishmërinë për të negociuar për një transferim të tillë gazi nëpërmjet Turqisë, bisedimet nuk kanë përfunduar kurrë.

blank

Një ditë pas takimit me Ramën, Erdogan pret Vuçiçin në Turqi

Një ditë pas takimit me kryeministrin Edi Rama në Tiranë ku ishte i pranishëm në një vizitë zyrtare, presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan do të presë në Turqi, presidentin e Serbisë Aleksander Vuçiç.

Në kuadër të vizitës, në kryeqytetin Ankara do të mbahet takimi i tretë i Këshillit të Bashkëpunimit të Nivelit të Lartë Turqi-Serbi.

Në mbledhjen e këshillit që do të mbahet me pjesëmarrjen e ministrave përkatës, do të shqyrtohen në të gjitha aspektet marrëdhëniet Turqi-Serbi dhe do të diskutohen hapat që mund të ndërmerren për thellimin dhe zhvillimin e bashkëpunimit dypalësh.

Gjithashtu do të shkëmbehen mendime për zhvillimet rajonale dhe ndërkombëtare, në radhë të parë në Ballkan, mbi bazën e të kuptuarit të ruajtjes së paqes dhe stabilitetit.

Marrëdhëniet dypalëshe midis Turqisë dhe Serbisë kanë arritur nivelin më të mirë në histori, tha ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu gjatë vizitës së tij në vendin ballkanik në gusht./dita

blank

Kroaci, nga shtatori çmimet në euro dhe kuna, monedha zyrtare euro nga viti 2023

Zagreb

Nga shtatori i këtij viti, të gjitha çmimet në Kroaci do të paraqiten në euro dhe kuna ndërsa euro do të jetë valuta e vetme me vlerë nga 1 janari 2023, njoftoi kryeministri kroat Andrej Plenkoviç, raporton Anadolu Agency (AA).

Kryeministri kroat, Plenkoviç dhe ministri i Financave, Zdravko Mariç prezantuan në ndërtesën e Qeverisë projektligjin për futjen e euros si monedhë zyrtare në Kroaci dhe udhëzimet për rregullimin e ekonomisë në procesin e zëvendësimit të kunës kroate me euron.

Ligji do të dërgohet sot zyrtarisht në procesin e konsultimit publik.

Në fjalimin e tij, Plenkoviç tha se më 10 korrik 2020, Kroacia u pranua në Mekanizmin Evropian të Kursit të Këmbimit dhe në Unionin Bankar, i cili konfirmoi reputacionin e vet se ajo i përmbush sistematikisht objektivat për zonën e euros dhe se Kroacia miratoi planin për zëvendësimin e kunës me euron një vit më parë.

Ai bëri të ditur se gjatë vitit 2022 qeveria kroate do të dërgojë rreth 70 ligje që kanë të bëjnë me futjen e euros, meqë euro do të futet si valutë zyrtare në Kroaci nga data 1 janari 2023.

“Për një vit, mjeti i vetëm i pagesës në Kroaci do të jetë euro”, tha Plenkoviç.

Ai bëri të ditur se ligji i ri për mbrojtjen e konsumatorit do të ndalojë rritjen e pajustifikuar të çmimeve.

Plenkoviç theksoi se gjatë vitit të ardhshëm, duke filluar nga 1 janari 2023, në banka dhe posta kroate, nuk do të ketë shpenzime për qytetarët gjatë shkëmbimit të kunës në euro.

Në pesë, dhjetë ose më shumë vitet e ardhshme, çdo qytetar do të mund të shkëmbejë falas kartëmonedhat kuna në Bankën Kombëtare Kroate për euron.

blank

Tubacioni TAP shpërndau 8.1 miliard metër kub gaz që nga fillimi i tij një vit më parë

Ankara

Gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) transportoi 8.1 miliardë metra kub (bcm) gaz natyror në Evropë që nga fillimi i funksionimit të saj më 31 dhjetor 2020 deri më 31 dhjetor të vitit të kaluar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në llogarinë e saj në twitter, TAP njoftoi se nga ky kapacitet total mbi 6.8 bcm arritën në Itali, ndërsa rreth 1.2 bcm u dërguan në Greqi dhe Bullgari.

TAP është një pjesë thelbësore e Korridorit Jugor të Gazit, duke ofruar një rrugë transporti të drejtpërdrejtë dhe me kosto efektive për në vendet e Evropës Juglindore dhe më gjerë.

Gazsjellësi transporton gaz natyror nga pellgu i Kaspikut në Evropë, duke u lidhur me Gazsjellësin Trans Anatolian (TANAP) në kufirin greko-turk, e cila kalon përmes Greqisë veriore, Shqipërisë dhe Detit Adriatik përpara se të dalë në brigjet e Italisë jugore për t’u lidhur me rrjetin italian të gazit natyror.

blank

Të dhënat e fundit për aksidentin në Serbi: 16 mërgimtarë u lënduan, morën trajtim mjekësor dhe vazhduan rrugën

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), njofton se qytetarët e aksidentuar në mbrëmjen e së martës në Krushevc të Serbisë, të cilët po udhëtonin tranzit me autobusë drejt Sllovenisë, kanë vazhduar udhëtimin e tyre pas marrjes së trajtimit mjekësor.

Siç njofton MPJD, nga ky grup, një udhëtare nuk e ka vazhduar udhëtimin me vetëdëshirë dhe është në pritje të transportit privat.

Tutje, në njoftimin dërguar mediave, thuhet se nga vizitat dhe bashkëbisedimi me të lënduar, në autobus me rastin e aksidentit kanë qenë 78 udhëtarë dhe prej tyre 16 kanë pranuar trajtim mjekësor si pasojë e lëndimeve.

“MPJD-ja me të pranuar informacionin, përmes Zyrës Ndërlidhëse në Beograd ka komunikuar me autoritetet për ngjarjen dhe për të lënduarit dhe zyrtarët nga Zyra jonë Ndërlidhëse kanë dalë në vendin e ngjarjes. Në funksion të ofrimit të asistencës dhe përkujdesjes institucionale, zyrtarët tanë i kanë vizituar të lënduarit edhe në Qendrën Spitalore”, thuhet në njoftim.

“MPJD-ja falënderon autoritetet në vendin e ngjarjes për asistencën dhe trajtimin mjekësorë të të lënduarve”, përfundon njoftimi i tyre.

blank

Shënohen incidente dhe provokime përpara ditës jokushtetuese të Republika Srpskas në Bosnjë

Sarajevë

Incidente, provokime dhe fyerje ndaj joserbëve dhe boshnjakëve u regjistruan në disa qytete, duke përfshirë Gacko, Foça, Prijedor, Brçko dhe Janja, në prag të kremtimit të Ditës antikushtetuese të Republikës Srpska, një entitet në Bosnje dhe Hercegovinë (BeH), raporton Anadolu Agency (AA).

Në distriktin Brcko të BeH-së janë regjistruar disa incidente dhe në njërën prej tyre tifozët e grupit “Sindikat” mbrëmjen e së shtunës kanë bërë një kortezh me pishtarë në bulevard, për shkak të së cilës qarkullimi është bllokuar për një periudhë të caktuar.

Anëtarët e të njëjtit grup tifozësh ndriçuan një ndërtesë me imazhin e Shën Stefanit, të cilin ata e konsiderojnë si “mbrojtësin e entitetit të RS”. Gjithashtu, në Brçko u shkatërruan sërish mbishkrimet kushtuar viktimave të gjenocidit të Srebrenicës.

Ditët e mëparshme incidente dhe provokime të ngjashme drejtuar boshnjakëve u regjistruan edhe në disa qytete të tjera në entitetin e Republika Srpskas të BeH-së.

Të shtunën në Prijedor, një grup i madh njerëzish kënduan këngë në rrugët e qytetit për nder të Ratko Mlladiç-it, i dënuar për krime lufte. Gjithashtu në rrjetet sociale është shfaqur një video në të cilën një grup njerëzish me flamuj ecin nëpër Prijedor dhe këndojnë “Gjeneral, faleminderit nënës tuaj” duke brohoritur emrin e Ratko Mlladiç-it, njërit prej të dënuarve për gjenocidin në Podrinje.

Po ashtu, në Foçë u shpalosën flamuj për nder të të dënuarit për krime lufte Mlladiç, ndërsa në Gacko nga altoparlanti u lëshua këngë e quajtur “Nuk të dua Alija, sepse je i egër”, që nxit urrejtjen dhe intolerancën ndëretnike.

Të enjten, u dëgjuan të shtëna me armë zjarri para xhamisë Atik në Janja dhe sipas dëshmitarëve okularë, meshkuj nga një kolonë makinash që u ndalën në autostradën Bijeljina-Zvornik fyenin në bazë kombëtare besimtarët që ktheheshin nga lutjet e sabahut. Të shtëna në ajër u lëshuan dhe fjalë të rënda fashisto-shoviniste u shqiptuan nga një grup meshkujsh që transportonin një pemë Krishtlindjesh në makinat e tyre.

Incidenti u raportua në Ministrinë e Brendshme të RS dhe boshnjakët në Janja thanë se ishin të mërzitur dhe të indinjuar nga provokimet, fyerjet dhe kërcënimet.

Entiteti Republika Srpska feston Ditën e RS-së çdo vit më 9 janar, pavarësisht vendimeve të Gjykatës Kushtetuese të Bosnje e Hercegovinës që e shpallin atë jokushtetues. Më 9 janar të vitit 1992, Kuvendi i vetëshpallur i Popullit Serb në Sarajevë miratoi “Deklaratën për Shpalljen e Republikës së popullit serb të Bosnjë e Hercegovinës”.

Gjykata Kushtetuese e BeH-së vendosi në nëntor të vitit 2015 dhe mars të vitit 2019 se festa ishte “jokushtetuese dhe në kundërshtim me konventën ndërkombëtare për eliminimin e të gjitha formave të diskriminimit racor dhe në kundërshtim me protokollin e Konventës Evropiane për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut dhe Liritë Themelore”.

blank

Serbia lavdërohet me armë të reja të blera nga Rusia

RFE/RL

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar për një dërgesë të re të armëve nga Rusia megjithë frikën se investimi i madh i shtetit në ushtri mund të dërgojë në tensione të reja në rajon.

Vuçiq mori pjesë në trajnim të ushtrisë në një bazë ushtarake afër Beogradit në të cilin ushtrim u përfshinë raketa anti-tanke “Kornet” që i kanë blerë së fundmi, raporton AP.

“Jam i gëzuar që ushtarët tanë janë të kënaqur për blerjet e Kornetëve nga Rusia. Është ndoshta një ndër armët më të mira anti-tank në botë”, tha Vuçiq.

Ai tha se “Kornetët janë një mjet i rëndësishëm mbrojtës për të larguar ndonjë agresion të mundshëm ndaj shtetit”.

Serbia së fundmi është akuzuar se se po punon me Rusinë për të destabilizuar fqinjët: Bosnjën, Malin e Zi dhe Kosovën.

Së fundmi, Serbia është armatosur kryesisht me aeroplanë ushtarakë rusë dhe kinezë, dronë dhe sisteme anti-raketore.

Në muajt e fundit, Rusia i ka dhënë Serbisë 30 tanke luftarake dhe 30 transportues të blinduar.

Serbia gjithashtu ka blerë sistemin ajror të mbrojtjes të sofistikuar nga Rusia si dhe helikopterë transportues dhe dronë nga Kina.

Vuçiq tha të hënën se Serbia “mbetet në rrugën e saj evropiane” por shtoi se do të vazhdojë të ushqejë lidhjet miqësore me Rusinë dhe Kinën.

Për t’u bashkuar me BE-në, Serbia ka nevojë për mbështetjen e të gjitha vendeve anëtare të BE-së, por qeveria ka mbajtur marrëdhënie të ftohta me vendin tjetër ballkanik, Kroacinë, anëtari i fundit i ri i pranuar në bllok.

Kroacia, e cila është gjithashtu anëtare e NATO-s, është në një mini garë armatimi me Serbinë, e cila së fundmi ka marrë gjashtë avionë luftarakë MiG-29 të përdorur nga Rusia dhe katër të tjerë të këtij lloji nga Bjellorusia. Në nëntor, qeveria kroate njoftoi blerjen e 12 avionëve luftarakë Rafale nga Franca.

blank

Trifonov: Bullgaria ia heq veton Shkupit nëse SHBA ua heq vizat bullgarëve

Isuf Kadriu

Një nga liderët e koalicionit qeveritar në Bullgari, Slavi Trifunov, i partisë “Ka një popull të tillë” ka thënë se Sofja mund të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, nëse Shtetet e Bashkuara heqin vizat për shtetasit bullgarë.

“Nëse amerikanët duan aq shumë që Maqedonia e Veriut të jetë në Bashkimin Evropian, qytetarët e Bullgarisë, si dhe qytetarët e shumicës së vendeve të Bashkimit Evropian, nuk duhet të kenë nevojë për viza për të shkuar në Amerikë”, tha Trifonov, prezantues i njohur televiziv.

Ai heqjen e vetos e ka kushtëzuar edhe me kërkesën që Bullgaria të bëhet menjëherë anëtare e zonës Shengen.

“Edhe ne duhet të jemi evropianë. Tani jemi më pak evropianë se evropianët e vërtetë. Kështu që, unë kërkoj që menjëherë të jemi pjesë e zonës Shengen dhe të mos ketë viza për Amerikë”, ka shkruar Trifonov në rrjetet sociale.

Përmbushja e këtyre dy kushteve nga SHBA-ja dhe BE-ja, si dhe përmbushja e Marrëveshjes për fqinjësi të mirë nga Maqedonia, sipas Trifonovit, do të mjaftojnë që Bullgaria të lejojë Maqedoninë e Veriut të fillojë negociatat për anëtarësim në BE.

Ai bëri të ditur se më 10 janar do të mbahet takim këshillues për Maqedoninë e Veriut me presidentin bullgar, Rumen Radev.

Ai nuk tha drejtpërdrejt nëse partia e tij do ta dorëzojë zyrtarisht propozimin, por tha se “të gjithë po u bëjnë presion që të dorëzohen” lidhur me kontestin me Maqedoninë e Veriut.

Trifonov ka shprehur habinë se si është e mundur që “qindra mijëra maqedonas kanë pasaporta bullgare” dhe në të njëjtën kohë të ketë “urrejtje ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut”.

“Librat tuaj të historisë thonë se bullgarët janë fashistë. Pra, ju vetë jeni fashistë”, ka thënë mes tjerash Trifonov.

Bullgaria, si shtet anëtar i BE-së, në nëntor të vitit 2019 ka vendosur veton për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit evropian të Maqedonisë së Veriut, duke kërkuar fillimisht arritjen e një marrëveshjeje për gjuhën e identitetin maqedonas, që sipas Sofjes kanë “rrënjë bullgare”.

Maqedonia e Veriut shpreson se në gjashtë muajt e parë të vitit 2022 mund të arrihet zgjidhje, bazuar në një plan të kryeministrit të ri bullgar, Kiril Petkov që dy vendet të formojnë grupe punuese për të biseduar edhe për çështjet si: ekonomia, infrastruktura, shëndetësia e çështje tjera.

blank

Video skandaloze- Policët serbë festojnë me këngë e lavde për gjenocidin në Srebrenicë, reagon ashpër deputeti shqiptar

Një video e punonjësve të Drejtorisë së Policisë së Pribojit në Serbi, që dëgjohen duke kënduar këngë që u kushtohen çetnikëve serbë që kryen krime në Kroaci dhe Bosnjë e Hercegovinë gjatë presidencës së Sllobodan Millosheviç, është cilësuar si skandaloze. Ne video ata i thurin lavde gjenocidit të Srebrenicës dhe bëjnë thirrje për krime të reja ndaj minoriteteve pakicë në Serbi.

Sipas sandzakpress.rs, videon e ka publikuar në Facebook njëri prej policëve nga Priboj i Serbisë dhe është realizuar në një restorant gjatë festës së Vitit të Ri.

Kujtojmë se Priboj është një mjedis multietnik, ku gjatë luftës në Bosnje, edhe kundër qytetarëve boshnjakë të kësaj komune të Sanxhakut janë bërë krime të tmerrshme për të cilat askush nuk ka marrë përgjegjësi.

Gjatë viteve 90 të shekullit të kaluar, policët serbë frymëzoheshin me vargje të tilla për të kryer gjenocid edhe në Kosovë.

Për këtë ka reaguar edhe deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi. Sipas tij, këngët e policëve për Srebrenicë të re në Sanxhak janë fytyra e vërtetë e Serbisë së Vulinit dhe Vuçiçit.

“Këngët e policëve për Srebrenicë të re në Sanxhak janë fytyra e vërtetë e Serbisë së Vulinit dhe Vuçiçit.

“O Pazar – Vukovari i ri, oj Sjenicë – Srebrenicë e re”. Këto janë vargjet të cilët gjatë festimit të vitit të ri i kënduan disa pjesëtarë të policisë që veprojnë në zonën e Sanxhakut. Ato i publikuan me krenari edhe në rrjetet e tyre sociale. Sigurisht.

Çfarë të pritet nga polici kur Ministri i tij mohon çdo ditë gjenocidin e Srebrenicës, me heshtjen miratuese të Presidentit Vuçiç. Këngët e policëve në Sanxhak janë fytyra e vërtetë e Serbisë së Vulinit dhe Vuçiçit”, ka shkruar Kamberi.

blank


blank
blank
Send this to a friend