VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Gjenevë – Populistët pësojnë humbje të thellë në zgjedhjet kantonale

By | April 16, 2018

Komentet

Lara Gut-Behrami për pak nuk e arrin Kupën e Botës

VOAL – Lara Gut-Behramit nuk i ka munguar shumë, për të qenë të saktë – vetëm 28 të qindtat e sekondës, për të rizbuluar suksesin që i ka munguar që nga 28 janari i këtij viti, hera e fundit në të cilën ajo mori në podium Kupën e Botës. Në Super G të St.Moritz tiçinsja. doli e dyta, fare pak larg nga kreu i klasifikimit të përgjithshëm, ku amerikania Mikaela Shiffrin u imponua me kohën 1’11 “30 duke pushtuar suksesin e katërt në sezon, i dyti në dy gara super G. E treta ishte Tina Weirather nga Lihtenshtajni.

Gut-Behrami, e cila shkëlqeu mbi të gjitha në garën e fundit të pistave, si dhe gjithë ekipi i femrave zvicerane siguroi një performancë të shkëlqyeshme në borë në shtëpi, duke arritur tri skiatore të tjera femra në 11 pozicionet e para. Michelle Gisin u rendit e 5-ta (+0 “76), Joana Hählen 7 (+1” 55) dhe Wendy Holder 11a (1 “85).

Kryefjala zvicerane e vitit 2018: “gjesti i shqiponjës”

VOAL – Fjala zvicerane e vitit në italisht nuk është një fjalë, por një gjest. Kjo është “gjesti i shqiponjës” (“gesto dell’aquila”), i demonstruar nga lojtarët e kombëtares zvicerane Shaqiri, Xhaka dhe Lichtsteiner pas golave ​​të shënuar kundër Serbisë në Kupën e Botës në Rusi.

Shqiponja dykrenore është një simbol i identitetit kombëtar shqiptar të referuar nga lojtarët me origjinë shqiptare dhe perceptohet si një provokim politik ndaj Serbisë.

Në vendin e dytë është  “netë tropikale” dhe në vendin e tretë “kriptovalute”. Këtë e ka përcaktuar një panel i ekspertëve të gjuhës (profesorë, studiues, gazetarë, etj) në bazë të një liste të siguruar nga Universiteti i Shkencave të Aplikuara Zyrihut (ZHAW), me qëllim të identifikimit zhvillimet më të rëndësishme shoqërore të reflektuara në traditat zvicerane.

Pas ishte filluar me gjermanishten në vitin 2003 dhe me frëngjishten në 2017, për herë të parë fjalët u zgjodhën gjithashtu nga italishtja. Nga viti 2019 do të ketë përzgjedhje edhe për romandët.

Zvicra zgjodhi sot dy gra në qeveri


VOAL – Për herë të parë në historinë e saj, Zvicra ka dy gra të reja në qeveri në një ditë të vetme. Asambleja Federale ka zgjedhur të njëjtën kohë valezanen Viola Amherd dhe sangalasen Karin Keller-Sutter për të zëvendësuar dorheqja Doris Leuthard dhe Johann Schneider-Ammann.

Në fjalën e tij para dhomave të mbledhura, Keller-Sutter tha se ai e pranoi detyrën “me kënaqësi të madhe dhe respekt të madh”. Keller-Sutter foli për pajtueshmërinë: “Bashkëpunimi nevojitet në Këshillin Federal për të marrë shumicën në Parlament dhe para njerëzve”.

Viola Amherd gjithashtu foli për “kompromise”. San Gali kthehet në qeveri pas 32 vitesh (i fundit për ta përfaqësuar atë ishte Kurt Furgler), Valé pas 9 vitesh (nga koha e Paskal Kushepin).

Para dy zgjedhjeve, Parlamenti dëgjoi dy dorëhequrit. Në fjalimin e lamtumirës, ​​Leuthard e përcaktoi qëndrimin e saj në qeveri si një periudhë emocionuese dhe intensive. E emocionuar dukshëm, ministrja që largohej paralajmëroi kundër një dobësimi të multilateralizmit dhe mbrojti bashkëpunimin më të madh midis shteteve. “Problemet globale nuk mund të zgjidhen në nivel kombëtar”.

Johann Schneider-Ammann theksoi në vend të kësaj rëndësinë e ekonomisë në politikë dhe në shoqërinë zvicerane. Ministri që ka dhënë dorëheqjen u shpref fuqishëm në favor të një shoqërie liberale. “Duhet të jemi më të guximshëm”, tha ai duke thënë se nuk duhet kthyer prapa. “Ata që veprojnë nuk e arrijnë kurrë me vonesë qëllimin”. Ai përfundoi me një shaka që shkaktoi të qeshura: “Kanë qenë tetë vjet të emocioneve, madje edhe kur ju nuk mund ta keni në fytyrën time”, duke kujtuar fjalimin e tij për Ditën e të sëmurëve 2016, kur me një ton shumë serioz  kishe folur në lidhje me rëndësinë … e të qeshurit.

Gjeneva braktis sistemin e votimit online

Një pionier në Zvicër i votimit në internet, kantoni i Gjenevës po braktis platformën e tij, i cili aktualisht kryesohet edhe nga gjashtë kantone të tjera. Ky fakt u zbulua nga Radio Televizioni publik zviceran  RTS në gjuhën franceze.

Qeveria kantonale e ka arsyetuar vendimin me arsye financiare: investimet e nevojshme për zhvillimin e sistemit elektronik të votimit  CHVoteLink esterno kanë kosto të lartë.

Autoritetet e Gjenevës thonë se heqja dorë nga gjithë sistemi i zhvilluar që operohet nga kantoni nuk do të ishte i lidhur me problemet e sigurisë.

Në veçanti, vendimi nuk do të kishte të bënte me testin e piraterisë kompjuterike të kryer një muaj më parë. Hakerët ishin në gjendje të manipulonin sistemin e Gjenevës: ata ia dolën të përcillnin votuesit e mundshëm në një faqe interneti të përgatitur posaçërisht.

Kjo e metë mund të ishte riparuar, thonë autoritetet kantonale. Por Gjeneva nuk dëshiron më të investojë në projektin e saj. Do të duhej të shpenzonte mbi 2 milionë franga për të rishikuar sistemin dhe për të përmirësuar sigurinë.

CHVote do të përdoret ende edhe në vitin 2019

Platforma CHVote do të vazhdojë të përdoret në vitin 2019, në veçanti për zgjedhjet federale. Një vit më pas, Gjenevës i duhet të gjejë një sistem alternativ për të lejuar qytetarët e saj të votojnë në internet, veçanërisht zviceranët jashtë dhe njerëzit me aftësi të kufizuara.

Sipas të dhënave zyrtare nga Kancelaria Federale  në votimin e fundit popullor të dielën e kaluar në Zvicër, pak më shumë se 56% e votuesve që kishin mundësinë për të votuar në internet dhe që morën pjesë në votime në kantonin e Gjenevës e përdorën këtë kanal . Në total, në kantonin e Gjenevës, më 25 nëntor, kishte të drejtë të votonte në internet pak më shumë se 50% të trupit zgjedhor: 26’566 zviceranë jashtë vendit të regjistruar në katalogun kantonal dhe 49’968 qytetarë me vendbanim në kanton.

 

 

Këshilltari nacional zviceran Carlo Sommaruga ua uron shqiptarëve Ditën e Flamurit në rrjetin social: Urime Festa e Flamurit !

Këshilltari nacional zviceran Carlo Sommaruga ua uron shqiptarëve Ditën e Flamurit në rrjetin social. “Jam me gjithë zemër me Shqiptarët e Zvicrës”, shkruan ai.

“Në festën e Ditës të Flamurit të shqiptarëve, që është edhe dita e pavarësisë, jam me gjithë zemër me Shqiptarët e Zvicrës dhe vendin e tyre: Urime Festa e Flamurit !”, përfundon në rrjetin social Carlo Sommaruga, Këshilltari nacional zviceran dhe pastaj shkruan në shqip: Urime Festa e Flamurit ! 🇦🇱🇨🇭

En ce jour de commémoration du drapeau #albanais, également jour de l’#indépendance, je suis de tout cœur avec les Albanais de Suisse et au pays: Urime Festa e Flamurit ! 🇦🇱🇨🇭

 

Zvicra uron shqiptarët për Ditën e Flamurit!

Me rastin e 106-vjetorit të Shqipërisë shtet, Zvicra ka uruar shqiptarët për Ditën e Flamurit nëpërmjet postimeve në rrjetet sociale.

640-0-5bfeac7dd77ed

 

Ka qenë gazeta zvicerane “Blick” e cila ka bërë urimin më special për shqiptarët me një foto të publikuar në rrjetin social Facebook, e më pas edhe me një shkrim.

4545748778

 

“Ju prezantojmë dhjetë shqiptarë për të cilët ju duhet të keni njohuri”, shkruan “Blick”…

Nënë Tereza

Teresa1

Nënë Tereza është një nga figurat më me ndikim të kombit shqiptar. Anjezë Gonxhe Bojaxhiu u lind në Shkup më 1910 dhe u rrit në një familje të pasur shqiptare. Që nga mosha e hershme, ajo donte të bëhej murgeshë. Dhe kështu ndodhi: në vitin 1928 ajo u zhvendos në Indi dhe mori emrin fetar Tereza. Si një murgeshë, ajo jetonte në lagjet e varfra të Kalkutës dhe kujdesej për të varfrit, të pastrehët, të sëmurët dhe të vdekurit. Nënë Tereza ka marrë disa çmime për punën e saj sociale. Kurorëzimi pasoi në vitin 1979, me Çmimin Nobel për Paqe. Në vitin 2016, humanistja shqiptare u shenjtërua nga Papa Françesku.

Gjergj Kastrioti, “Skënderbeu”

11111111111

Princi Gjergj Kastrioti, i quajtur Skënderbeu, është heroi kombëtar shqiptar. Skënderbeu ishte një nga mbrojtësit më të mëdhenj të Europës së krishterë, kundër Perandorisë Osmane në shekullin e XV. Ky titull atij iu dha edhe zyrtarisht nga Papa Kalixt III. Gjatë 25 viteve, nga viti 1443 e deri në vdekjen e Skënderbeut në vitin 1468, ushtria e tij mundi vazhdimisht ushtritë e Perandorisë Osmane, edhe pse ata ishin të në numër shumë më të madh. Skënderbeu ishte shumë i rëndësishëm në vonimin e pushtimit osman të Europës, duke u dhënë italianëve më shumë kohë për t’u përgatitur. Sukseset e tij ushtarake kanë arritur edhe veshët islandezë, ku një dokument nga viti 1469 përmend “heroin e lavdishëm Skënderbeu”, “i cili ka sunduar për 24 vite dhe ka korrur fitoretë lavdishme”. Pa rezistencën e Skënderbeut, në Mesjetë Europa do të dukej krejtësisht ndryshe.

Xhon dhe Xhems Belushi

222222222

Vëllezërit Belushi u rritën si fëmijë të emigrantëve shqiptarë në Wheaton, Illinois. Gjoni, më i moshuari, ishte një aktor dhe muzikant. Ai u bë i njohur me paraqitjet në programin televiziv “Saturday Night Live” dhe grupin e tij “The Blues Brothers”. Filmi me të njëjtin titull ishte suksesi i tij më i madh, ndërsa në vitin 1982, ai ndërron jetë si pasojë e mbidozës. Vëllai i tij më i ri, Xhems Belushi, gjithashtu u bë aktor. Ai është shfaqur nëpër shumë filma (ndër të tjera, Partneri im me surrat të ftohtë, Red Heat) dhe ka luajtur për tetë vite, njeriun familjar në serialin “Jeta sipas Xhimit”. Xhems Belushi gjithnjë e ka theksuar prejardhjen e tij shqiptare dhe shpesh e ka vizituar vendin.

Rita Ora

2018-10-12T023227Z-172093004-RC1915C47DE0-RTRMADP-3-AWARDS-CITYOFHOPE

Rita Ora ka lindur në vitin 1990 në Prishtinë. Megjithatë, familja e saj shpejt emigroi në Angli. Atje u njoh nga producentja muzikore suedeze, Martin Terefe, në moshën 14 vjeçare, e cila e mbështeti potencialin e saj muzikor. Në vitet e ardhshme pasoi një rritje e shpejtë. Me 19 vite, ajo u zbulua nga etiketa Jay-Zs, Roc Nation. Ajo ka punuar me yjet si Drake, Kanye ëest dhe Tinie Tempah. Gjithashtu, ajo kishte edhe një vit të mirë me DJ Calvin Harris. Rita Ora na ka dhënë melodi të ndryshme (I Will Never Let You Doën, How We Do), është mentore në versionin britanik të “The Voice” dhe ka projektuar këpucë dhe veshje për Adidas.

Action Bronson

action-bronson-587x294

Talenti për muzikë duket i lindur për shumë shqiptarë. Action Bronson, në të vërtetë Arian Asllani, është një reper amerikan me rrënjë shqiptare. Ai punonte si kuzhinier dhe tani ka shfaqjen e vet të gatimit, me të cilën udhëton përreth dhe shijon ushqime nga e gjithë bota. Në vitin 2014 ai shëtiti me J. Cole, Kendrick Lamar dhe Eminem. Stili i mëparshëm i Bronsonit u krahasua shpesh me Ghostface Killah të ëu-Tang Clan. Madje edhe Ghostface Killah pranoi se kishte luajtur një herë personalisht një pjesë të Bronsonit për muzikë.

Dua Lipa

2018-10-09T223743Z-648272051-HP1EEA91QUU1V-RTRMADP-3-AWARDS-AMERICANMUSIC

Në moshën 15-vjeçare, ajo u largua nga vendlindja për të filluar të këndojë në Londër. Dhe Dua Lipa nuk r ka zhgënjyer popullin shqiptar: Tani, super ylli shqiptar e ka arritur piedestalin më të lartë të pop muzikës. Me pothuajse çdo këngë, 23-vjeçarja krijon një hit. Kjo është treguar edhe nga vlerësimet e Spotify nga viti i kaluar: E lindur në Shqipëri, ajo ishte një nga këngëtarët më të shfaqura në Zvicër. Verën e kaluar, me këngën “One Kiss” ajo shfaqi festivalin e saj të parë në Kosovë.

Bebe Rexha

AFP-1AQ9J8

A kemi përmendur se rrënjët dhe muzika shqiptare duket se së bashku punojnë vërtet mirë? Ju ndoshta tashmë keni dëgjuar për Bebe Rexhën. Nëse jo një nga interpretimet e saj të shumta, atëherë një këngë që ajo e shkroi. Si për shembull “The Monster”, nga Eminem dhe Rihanna. Lista e artistëve që kanë punuar me Bebe Rexhën ka përfshirë David Guetta, G-Eazy, Iggy Azalea, Martin Garrix, Pitbull, Selena Gomez, Nicki Minaj dhe shumë të tjerë.

Eliza Dushku

1515900004395-1-

A ka dëgjuar ndokush për serinë televizive “Buffy the Vampire Slayer”? Atëherë duhet njohur gjithashtu edhe Eliza Dushkun, alias Faith. Aktorja amerikano-shqiptare ishte gjithashtu para kamerës me Kirsten Dunst – për filmin “Girls United”.

Patrick Nuo

452600346

“Hej, ai është zviceran?” Do t`ia konfirmonit vetvetes. Keni të drejtë, por Nuo gjysmën e gjakut e ka kosovar. Si një këngëtar dhe anëtar jurie i “Gjermania kërkon super yllin”, skenat për te janë si një shtëpi e dytë. Me albumin e tij të parë “ëelcome”, ai u fut në 20 këngët më të preferuara në listat e Gjermanisë dhe Zvicrës. Tashmë disa vite, Nuo jeton në Los Anxheles.

Futbollistët tanë!

FRESHFOCUS-881968

Çfarë do të ishte Përfaqësuesja aktuale zvicerane pa lojtarët me rrënjë shqiptare? Shaqiri dhe shokët e tij nuk mund të imagjinohen që të largohen nga ekipi. Ndërkombëtarisht ata e përziejnë Premier Ligën, Serie A dhe Bundesligën. Ju faleminderit për angazhimin tuaj, djem!

Gjykata Federale e Zvicrës hedh poshtë ankesën e Jeton Lleshit, terroristit që dërgoi bombë në redaksinë e Bota Sot më 2001

Dërguesi i pakos bombë në gazetën “Bota sot” dështon, Gjykata Federale e Zvicrës hedh poshtë ankesën e tij

Gjykata Federale e Zvicrës, ka hedhur poshtë ankesën për ulje të dënimit, të dërguesit të granatës ruse në adresë të gazetës “Bota sot”, në selinë qendrore të saj në Zyrih të Zvicrës, në virin 2002. Në vendimin që e mori sot, kjo Gjykatë erdhi në përfundim se nuk ka arsye për ulje dënimi.

Në vitin 2002, një 42 vjeçar dërgoi një pako bombë në selinë qendrore të gazetës “Bota sot” në Zyrih të Zvicrës.

Gjykata Federale zvicerane, ka hedhur poshtë ankesën e të dënuarit për dërgimin e bombës në selinë e Gazetës “Bota sot”. Jeton Lleshi, në vitin 2017 është dënuar me 10 vite burg për veprën në fjalë.

Pakoja ishte e maskuar në formë dhurate brenda së cilës, përveç një shisheje me verë kishte edhe një granatë, shkruan media zvicerane nzz.

Në vitin 2002, një dërgues i panjohur dërgoi një shishe verë “Chamonix 1998 Chenin blanc” në redaksinë e gazetës “Bota sot” në Zyrih të Zvicrës. Por, paketa përmbante një shishe verë, si dhe një granatë dore ruse, e cila mund të shpërthente në momentin e hapjes së pakos.

Pakoja nuk u hap në fillim, pasi drejtuesi i gazetës kishte dyshime, ndërsa vëllai i tij e hapi në anën e kundërt dhe zbuloi se brenda pakos ndodhej objekti i dyshuar. Motra e tyre ishte gjithashtu e pranishme, ajo menjëherë kishte lajmëruar policinë.

Një specialist erdhi, dhe çdo gjë u qartësua: Objekti i dyshuar ishte një granatë dore, unaza e shkyçjes ishte lidhur me tela dhe grepa me kapakun e paketimit të jashtëm. Sikur dikush të hapte paketën në mënyrën se si hapen dhuratat, granata e dorës do të kishte shpërthyer.

Zbulimi

Rasti mbeti i pazgjidhur prej vitesh, derisa në dhjetor të vitit 2016 policia e Zyrihut, u lajmërua për një grindje në një sallë ahengjesh.

Pjesëmarrësit u ndoqën për trafikim, u morën mostrat e ADN-së dhe shqyrtimi i tyre zbuloi një rast tjetër: ADN-ja e një prej shqiptarëve etnikë dhe qytetarëve të dyfishtë zviceranë që merrnin pjesë në grindje ishte në përputhje me mostrën e pakos bombë që ishte dërguar shumë vite më parë.

Në shtator të vitit 2017, Gjykata Federale Penale në Bellinzona dënoi dërguesin e pakos bombë me dhjetë vjet burg, për vrasje të shumëfishtë në tentativë dhe shkelje të shumta të ligjit mbi armët.

Gjykata gjithashtu shqiptoi një gjobë e dënimeve duke përfshirë edhe dëmshpërblimin.

Pas dënimit, ai u ankua në Gjykatën Federale duke kërkuar që dënimi i tij të hiqet, përkatësisht për të zvogëluar dënimin deri në tetë vjet.

Megjithatë, në një aktgjykim të vendosur të mërkurën, gjyqtarët e Lausanne e kanë refuzuar ankesën.

Dënimi ishte i duhuri

Pavarësisht ankesave të të dënuarit, Gjykata vendosi që të mos i përfillte ato, duke deklaruar se dënimi prej 10 vitesh ishte i duhuri.

Gjithashtu, është e qartë se kur dërgohet një bombë në formë dhurate, potencialisht do të ketë shumë viktima.

Në përgjithësi, Gjykata Supreme e Federatës, vjen në përfundimin se dënimet nën-shkallë, siç ishte rasti i Jeton Lleshit, janë në përputhje me ligjin federal.

Ndryshe, lajmi për konfirmimin e dënimit të Jeton Lleshit, është publikuar në mediet zvicerane.

Shkrimet e sodit në mediat zvicerane:

https://www.zuonline.ch/…/Bombenleger-gegen-…/story/16705617

https://www.nzz.ch/…/keine-mildere-strafe-fuer-paketbomben-…

https://www.laliberte.ch/…/peine-definitive-pour-la-…/459773

https://www.laregione.ch/…/sentenza-definitiva-per-il-bomba…

https://www.tio.ch/…/programmo-un-attentato-al-giornale–co…

Ne foto nga e majta lart, Jeton Lleshi i dënuar me 10 vite burg për dërgimin e granatës ruse në vitin 2002, në selinë e gazetës “Bota sot” , në Zyrih të Zvicrës; Poshtë: Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi duke shtrënguar duart me këshilltarin e tij Bedri Islami, i cili është parë në shoqëri të Jeton Lleshit. Në mes lart: Bedri Islami duke shtrënguar duart me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj; Në mes poshtë: Bedri Islami bashkë me Jeton Lleshin, i cili tregon “grushtin”, për të dëshmuar se i përkasin së njëjtës ideologji. Djathtas: Kryeministri Ramush Haradinaj, së bashku me Jeton Lleshin. Lleshi në këtë fotografi shihet se mbanë në xhaketë edhe emblemën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, që dëshmon se ishte anëtar i saj.

Fëmijë të torturuar e vrarë – Për këtë tregon libri më i ri i Carla del Ponte – që i kushtohet krimeve në Siri

“Unë kurrë nuk kam parë një konflikt të tillë të egër me aq shumë fëmijë të torturuar dhe të vrarë”. Fillon me këto fjalë, libri i ri i Karla del Pontes (Carla del Ponte), me titull “Të pandëshkuar. Krimet në Siri dhe dhe lufta ime për të vërtetën”, që u paraqit të martën mbrëma në Lokarno.

“Në fund të vitit, unë do të tërhiqem nga jeta publike”, përsëriti ish-prokurorja e Gjykatës Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë, e cila – për të mikrofonin e RSI nënvizoi  se ka dashur ta shkeuajë këtë libër për një egzigjencë të saj sumë preçize.”

“Janë të gjitha historitë shumë serioze, shumë të egra, të tilla si prerja e kokës e një djali 12-vjeçar – shpjegoi Karla del Ponte – Tortura dhe episode që vështirë se mund t’i harrojmë. Si një ish-prokurore unë vetëm kërkoj drejtësi për viktimat, duke u përpjekur për një gjykatë ndërkombëtare për t’u marrë me këto krime. Për fat të keq kjo nuk ishte e mundur. Prandaj e kam shkruar librin e tyre për të hequr pak këtë  frustrim. Kam shkruar të vërtetën, kështu distancohem disi. Por tani do të tërhiqem dhe nuk do të merrem as me drejtësinë ndërkombëtare dhe as me atë kombëtare“./RSI.ch

Tiçinezja Marina Carobbio zgjidhet kryetare e Këshillit Kombëtar të Zvicrës

VOAL – Marina Carobbio u zgjodh kryetare e Këshillit Kombëtar të hënën (sot), gjatë seancës së fundit të vitit të Dhomave të Parlamentit, me 154 vota nga 183. Parlamentarja socialiste zëvendëson liberalin friburgas Dominique de Buman.

Carobbio, duke iu drejtuar kolegëve menjëherë pas zgjedhjeve, theksoi se fjalët kryesore të presidencës së saj do të jenë përfaqësimi, kohezioni, italianiteti, plurilingualizmi dhe multikulturalizmi.

Do të jetë personi i tetë nga Ticino që do të mbajë pozitën e qytetarit të parë të Konfederatës. E fundit ishte kristianpopullorja Chiara Simoneschi Cortesi, 10 vjet më parë. Për të ndjekur ngjarjen, një delegacion institucional ticinez ishte gjithashtu i pranishëm në Pallatin Federal. Festimet zyrtare për këtë emërim prestigjioz janë planifikuar të mërkurën e ardhshme në Bellinzona.

E lindur në vitin 1966, Carobbio ka qenë në Dhomën e Popullit që nga viti 2007. Që nga viti 2008  ka qenë gjithashtu nënkryetare e Partisë Socialiste Zvicerane. Mjeke me profesion u bë e njohur mbi të gjitha për betejat në politikat sociale dhe fiskale.

Referendumi i 25 nëntorit – fitore e plotë e qeverisë zvicerane

Schneider-Ammann, Sommaruga dhe Berset, që përfaqësojnë Qeverinë në konferencën për shtyp në Bernë pas përfundimit të votimit

VOAL – Gjithçka shkoi sipas parashikimeve të theksuara tashmë nga sondazhet: nga referendumi dolën dy “jo” për iniciativat dhe një “po”. Rezultati i këtij raundi të fundit të votimit në vitin 2018 shënon një fitore të re për Këshillin dhe Parlamentin Federal.

Iniciativa “Për lopët me brirë” u miratua vetëm nga gjashtë kantone, duke përfshirë edhe Tiçinon. Një total prej 54.7% e votuesve e kundërshtuan tekstin. “Jo” masive ndaj iniciativës “Për vetëvendosje”: ndryshimi kushtetues i promovuar nga UDC në fakt u refuzua nga të gjitha kantonet dhe nga 66.2% e votuesve. Në të kundërtën, baza ligjore për mbikëqyrjen e të siguruarve u pranua në mënyrë të vendosur: vetëm dy kantone kundër dhe një përqindje e pëlqimeve prej 64.7%.

Prandaj njerëzit kanë ndjekur përsëri rekomandimet e bëra nga Ekzekutivi dhe Dhomat. Dhe në këtë kuptim ka pasur një trend i rëndësishëm: fakti që 10 objekte – duke përfshirë nismat dhe referendumet – kanë kaluar testin e votimeve në vitin 2018, tregon se votuesit kanë miratuar gjithnjë rekomandimet e Bernës Federale. Bilanci për Qeverinë është edhe më shumë i kënaqur, nëse marrim në konsideratë votat e tre viteve të fundit: në fakt, del një normë miratimi prej 90%.

Baza ligjore për mbikëqyrjen e të siguruarit mund të hyjë në fuqi para vitit 2020. Kjo është deklaruar të dielën nga Alain Berset, gjatë konferencës tradicionale për shtyp të qeverisë në Bernë për të komentuar rezultatet e votimit. Për Qeverinë, rezultati i referendumit tregon se qytetarët duan sigurim të qëndrueshëm social, por gjithashtu mund të verifikojnë me saktësi të drejtën e përfitimeve. rsi

Film nga Dreka Presidenciale në Bernë 2018 e APES me Alain Berset Presidentin e Konfederatës

Në Drekën Presidencialde edhe botuesit e voal.ch Elida dhe Skënder Buçpapaj tashmë prej dy dekadash anëtarë të kësaj shoqate prestigjioze.

Shoqata e Shtypit të Jashtëm në Zvicër dhe Lihtenshtajn (APES), e themeluar në vitin 1928, organizon çdo vit që nga viti 1948, darkën e saj tradicionale presidenciale me Presidentin e Konfederatës. Mundësia për t’u krijuar anëtarëve e gazetarëve të saj të takojnë mysafirët e ftuar, përfaqësues të shteteve dhe të botës të ekonomisë, financës, politikës, personalitete të shkencës, të kulturës dhe sportit, që kanë lënë gjurmë gjatë vitit.

Në Bernë, më 5 nëntor 2018, APES inauguroi me këtë ngjarje ciklin e festimeve të përvjetorit të 90-të të saj.

Një prodhim i APES nga Christian dhe Patricia Peschke

APES Presidential Lunch in Bern 2018 with Alain Berset President of Confederation

The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein (APES), founded in 1928, organizes every year since 1948 its traditional Presidential Dinner with the President of the Confederation. The opportunity to allow its journalists members to meet some fifty prestigious guests, spokespersons of the great bodies of the State to the leaders of the economy, the finance, politics, personalities of science, of culture and sport, which have marked the past year. In Bern, November 5, 2018, APES inaugurated with this event the cycle of celebrations of its 90th anniversary.

An APES production by Christian and Patricia Peschken

Calendar of events of our 90th Anniversary
The photo exhibition of our member Pierre-Michel Virot, on the occasion of our 90th anniversary, was inaugurated at the Palais des Nations, Geneva, on November 7th, by the Director-General of the United Nations, Michael Møller , the ambassador of the Swiss Mission to the UN, Valentin Zellwegger, who supported the event, the President of APES, Jean Musy and the author of the images, in front of nearly two hundred people. It will last until November 16 at 11am.
Very good reception of the UN public. The event also reflects not only on journalistic work and international Geneva, but also how a journalist must ensure his credibility often challenged today, thanks to the excellence of his work in his duty to inform.
– Publication in early December of a double issue “Special Anniversary” for the new edition of the Yearbook APES 2018-2019.
– Awarding of theAPES Prize early 2019, with important institutional support.
New presentation of the photo exhibition, with new images, at Uni-Dufour University, Geneva, end of February 2019. The opportunity to organize a major public debate on the future of journalism and journalists.

APES OFFICIAL LUNCH PRESIDENTIAL LUNCH WITH SWISS PRESIDENT
Alain Berset (born 9 April 1972) is a Swiss politician of the Social Democratic Party. Since 1 January 2012, he is a member of the Swiss Federal Council, the seven member Swiss executive, and head of the Federal Department of Home Affairs (the Swiss interior minister). On 1 January 2018, he took office as President of the Swiss Confederation, head of the Federal Council; at age 45, Berset is the youngest President of the Confederation since Marcel Pilet-Golaz in 1934

Déjeuner Présidentiel 2018 de l’APES à Berne avec le Président de la Confédération Alain Berset

L’Association de la Presse Etrangère en Suisse et au Liechtenstein (APES), créée en 1928, organise chaque année depuis 1948 son traditionnel Dîner présidentiel avec le Président de la Confédération. L’occasion de permettre à ses journalistes membres de rencontrer une cinquantaine d’invités prestigieux, des porte-paroles des grands corps de l’État, des dirigeants de l’économie, des personnalités de la finance, de la politique, de la science, de la culture et du sport, qui ont marqué l’année écoulée. À Berne, le 5 novembre 2018, l’APES a inauguré avec cet événement le cycle de manifestations célébrant son 90e anniversaire.

Une production APES réalisée par Christian et Patricia Peschken

Calendrier des manifestations de notre 90ème Anniversaire
L’exposition de photos de notre membre Pierre-Michel Virot, à l’occasion de notre 90ème anniversaire, a été inaugurée au Palais des Nations, à Genève, le 07 Novembre dernier, par le Directeur-Général des Nation Unies, Michael Møller,  l’ambassadeur de la Mission suisse à l’ONU, Valentin Zellwegger, qui a soutenu l’événement, le Président de l’APES, Jean Musy et l’auteur des images, devant près de deux cents personnes. Elle durera jusqu’au 16 novembre à 11h.
Très bonne réception du public onusien. L’événement porte également une réflexion non seulement sur le travail journalistique et la Genève internationale, mais aussi comment un journaliste doit assurer sa crédibilité souvent mise en cause aujourd’hui, grâce à l’excellence de son travail dans son devoir informer.
– Parution début décembre d’un numéro double  “Spécial Anniversaire” pour  la nouvelle édition de l’Annuaire APES 2018-2019.
Remise du Prix APES début 2019, avec un important soutien institutionnel.
Nouvelle présentation de l’exposition de photos, additionnée de nouvelles images, à l’Université Uni-Dufour, à Genève, fin février 2019.
L’occasion d’y organiser aussi un grand débat public sur l’avenir du journalisme et des journalistes.

Ushtria amerikane dhe Pentagoni gjithnjë e më shumë financojnë Universitetet Politeknike në Zyrih dhe Lozanë

VOAL – Qëkur Donald Trumpi është president i Shteteve të Bashkuara, ushtria amerikane dhe Pentagoni janë të interesuar gjithnjë e më shumë për Universitetet Politeknike në Zyrih dhe Lozanë. Këtë e vë në pah në numrin e së shtunës Luzerner Zeitung.

Pas ardhjes së Trumpit në pushtet, 1.6 milion dollarë nga Uashingtoni iu dhanë Universitetit Politeknik në Lozanë, ndërsa 600 000 franga iu dhanë Universitetit Politeknik të Zyrihut – shpjegon përditshmja.

Kreditë kanë ngjallur më shumë se një dyshim, por amerikanët kanë deklaruar se kjo mbështetje është për qëllim vetëm që këto universitete të ruajnë superioritetin teknik.

Dy institucionet ​​politeknike nga ana e tyre nuk japin informacion mbi projektet e financuara nga Forcat Ajrore dhe Marinës së SHBA, por mjaftohen të thonë se kërkimet e tyre nuk janë domosdoshmërisht për qëllime ushtarake.

Përgjigjet nuk konsiderohen të mjaftueshme, megjithatë, disa parlamentarë majtistë, si socialistja Anita Fetz Basel, sipas së cilës “nëse amerikanët injektojnë paratë, ko është sigurisht për interesat e tyre.” Një situatë që sipas deputetes përbën një rast të ndërgjegjes.

“Faji bie mbi shkurtimet e financimeve ndaj kërkimit shkencor”

E një opinion të ndryshëm është ndërkq Isabelle Chevalley, liberale e gjelbër, e cila nuk sheh asnjë kundërshtim të veçantë ndaj këtyre fondeve ushtarake amerikane: “Unë nuk jam e befasuar që Universiteti Politeknik i Lozanës merr para nga privatë, ushtria amerikane apo të tjera, sepse për shkak të shkurtimeve të vazhdueshme që ne bëjmë në buxhetin e tyre, i detyrojmë ata të kërkojnë fonde nga individë privatë “.

Për Chevalley, megjithatë, nuk duhet “marrë çdo gjë që vjen në, por sigurisht që nuk iu takon politikanëve politikanëve të thonë se çfarë duhet të marrin apo jo Universitetet Politikenkike. Në mënyrë të qartë, shpresohet se Zvicra nuk kontribuon në gjëra të tilla si dronet ose robotët vrasës, dhe në këtë drejtim shpërndarja e fondeve është shumë e rëndësishme. “

Nuk është risi

Fondet amerikane nuk janë vërtet të reja, projekte kërkimore janë mbështetur në universitetet zvicerane për disa vite. Departamenti amerikan i Shëndetësisë – për shembull – ka financuar zhvillimin e barnave kundër kancerit.