VOAL

VOAL

Futbolli është paqe, Ukraina kandidon për organizimin e Kupës së Botës 2030

October 4, 2022
blank

Komentet

blank

“Janë ca kinse patriotë të mëdhenj”, Rama reagon sërish për Xhakën: Nuk i ndihmoj dot ata që s’duan të kuptojnë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish me anë të një postimi në twitter lidhur me akuzat e bëra ndaj tij se përse nuk pati një reagim lidhur me deklaratën e FIFA-s për të gjobitur Granit Xhakën pasi veshi fanelën me emrin “Jashari” pas fitores së Zvicrës ndaj Serbisë.

Në reagimin e parë Rama theksoi se nuk i takon atij të reagojë kur bëhet fjalë për dy qytetarë që luajnë për kombëtaren e zviceriane, pasi nuk është kryeministër i Zvicrës.

Pas këtij reagimi në rrjet u publikua një post i Ramës në vitin 2018-të ku ai shprehte krenarinë për Xhakën dhe Shaqirin të cilët kishin shënuar po kundër Rusisë në Europian.

Në postimin e dytë Rama shkruan se ai i qëndron të dyja postimeve, por nuk mund t’i ndihmojë dot ata që nuk kuptojnë pse-në.

Postimi i Ramës:

Janë ca kinse patriotë më të mëdhenj se të tjerët e disa kinse të zgjuar më shumë se të tjerët, që fjalëve të mia sot u kundërvihen me postimet e mia dikur për  e Xherdanit e Granitit! U qëndroj 100% të dyjave dhe ata që nuk duan ta kuptojnë psenë nuk kam se si i ndihmoj../ dita 

blank

 

blank

FFK ankohet në FIFA për “fyerjet dhe thirrjet raciste” ndaj shqiptarëve në ndeshjen Zvicër-Serbi

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, gjatë një përplasjeje me lojtarët e Serbisë gjatë ndeshjes të zhvilluar në Katar më 2 dhjetor 2022.

RFE/RL

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) tha se ka dorëzuar në Federatën Botërore të Futbollit (FIFA) ankesë dhe dëshmi, për shkak të, siç tha, “fyerjes së rëndë të trajnerit të përfaqësueses së Serbisë” si dhe “veprimeve raciste të tifozëve serbë” gjatë ndeshjes Zvicër-Serbi, të mbajtur më 2 dhjetor në kuadër të Kupës së Botës.

Sipas FFK-së, shfaqja e sloganeve me mesazhe politike dhe raciste ndaj shqiptarëve u dëgjuan pothuajse gjatë tërë ndeshjes, që Zvicra e fitoi me rezultat 3:2.

“FFK kërkon nga FIFA hetim të këtij rasti dhe sanksione ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë, në mënyrë që thirrjet fashiste njëherë e përgjithmonë të qëndrojnë larg stadiumeve të futbollit dhe larg ngjarjeve si Kupa e Botës”, thuhet në njoftimin e FFK-së.

Sipas FFK-së, thirrje të tilla nga tifozë të ekipeve pjesëmarrëse në Kupën e Botës, që po mbahet në Katar, “nuk mund të kuptohen e arsyetohen nga askush, sidomos tani kur Evropa po kërcënohet nga situata e brishtë e sigurisë si pasojë e agresionit të paprovokuar të Rusisë në Ukrainë”.

“Ekipe dhe tifozë me sjellje e filozofi të urrejtjes së njeriut për njeriun nuk do të duhej të kenë vend në ngjarje kaq të rëndësishme sportive siç është Botërori ‘Katari 2022’”, tha FFK-ja më 4 dhjetor.

Në përfaqësuesen e Zvicrës luajnë lojtarë me prejardhje shqiptare, përfshirë Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri me prejardhje nga Kosova, dhe Ardon Jashari me prejardhje nga Maqedonia e Veriut.

Ndeshja midis Zvicrës dhe Serbisë u përshkrua me tensione, midis kapitenit të Zvicrës Xhaka, dhe lojtarëve të Serbisë që ishin në fushë, por dhe ata që ishin në bankën rezervë.

Zvicra arriti të eliminonte Serbinë nga Kupa e Botës, duke kaluar kështu fazën e grupeve, dhe tashmë do të përballet me Portugalinë më 6 dhjetor në rundin e eliminimeve direkte.

Ndryshe, në nëntor FFK-ja dorëzoi ankesë në FIFA për shfaqjen e një flamuri në zhveshtoren e përfaqësueses së Serbisë, me hartën e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb dhe me mbishkrimin “S’ka dorëzim”.

Pas kësaj ankese, FIFA tha se ka nisur masa disiplinore ndaj Federatës serbe të Futbollit.

FIFA citoi një pjesë të kodit të saj disiplinor që mbulon sjelljen e pahijshme, duke përfshirë “gjestet, shenjat ose gjuhën fyese” dhe “përdorimin e një ngjarjeje sportive për demonstrime të një natyre josportive”.

blank

S’e lejoi Vuçiçi- Rama fyen Xhakën e Shaqirin: Nuk i fryj zjarrit nacionalist

Edhe pse të gjithë politikanët kryesorë në Shqipëri dhe Kosovë uruan djemtë shqiptarë të Zvicrës, për fitoren historike ndaj Serbisë në Botëror, mungoi urimi i kryeministrit Edi Rama.

Ky njeri, që nuk lë asnjë moment pa shfrytëzuar për të marrë vëmendjen, duke u bërë nacionalist qesharak sa herë i duhet, nuk tha asnjë fjalë, edhe pse çdo shqiptar e kishte këtë çështjen kryesore të diskutimeve.

Por sot, i pyetur nga ndjekësit në rrjetet sociale se përse nuk reagoi, ai sërish reagoi si miku i ngushtë i Serbisë dhe Aleksandër Vuçiçit, duke thënë se nuk donte t’i frynte zjarrit.

“Nuk jam kryeministri i Zvicrës, por i Shqipërisë. Nëse do ndaja dy shqiptarët që ne i shohim me dashuri dhe simpati të madhe. Çfarë do të bëja? Do t’i përdorja për politikë? Dhe në një mënyrë aspak dinjitoze. Do t’i fryja zjarrit të një nacionalizmi qesharak. Nacionalizimi është sa qesharak edhe i rrezikshëm. Nuk është e nevojshme dhe kush e bën këtë me vjen keq. Nuk mund të shkëputen dy shqiptarë, që janë qytetarë të një shteti si Zvicra. Dhe nuk mund të përdoren si mish për top për një lojë luftash ballkanike. Sa i përket sanksioneve, lidhen me politikën e FIFA-s. E dini shumë mirë që është politikë strikte për të mos cenuar kuadrin sportiv nga asnjë lloj nuance politike,” tha Rama.

Çfarë e pengon realisht Edi Ramën të bëjë një reagim?!

Arsyeja është e thjeshtë. Jo vetëm shqiptarët, por edhe protestuesit e shumtë në Mal të Zi e kanë kuptuar. Rama dhe Vuçiç janë bashkë dhe punojnë për një qëllim: që bota serbe të dominojë në rajon.syri.net

blank

Njëmijë ndeshje në karrierë, Messi thyen heshtjen pasi kaloi Maradonën

Leo Messi ishte edhe një herë protagonist absolut në suksesin përballë Australisë, një fitore që i siguroi një biletë për në fazën çerekfinale ku do të përballen me Holandën.

Në ndeshjen e tij të 1 mijë në karrierë, Messi realizoi golin e tij të nëntë në Botëror duke kaluar një legjendë si Diego Armando Maradona:

“U relaksuam pak pasi menduam se ndeshja ishte në kontroll. Në fund vuajtëm jo pak, por e rëndësishme ishte të kalonim turin dhe e bëmë. Kjo ishte një ndeshje e vështirë pasi nuk kishim pushuar mjaftueshëm. Jemi shumë të lumtur që kaluam turin”, u shpreh Messi pas ndeshjes.bw

blank

Katar 2022, ‘The Guardian’ për serbët: Kërkuan vrasjen e shqiptarëve, u treguan fashistë, FIFA hesht

The Guardian kërkon marrjen e masave nga FIFA për Serbinë dhe mënyrën si u sollën lojtarët serbë përballë atyre shqiptarë që luanin për Zvicrën në Botëror.

Në artikull, The Guardian shkruan se është totalisht e padrejtë që në fushë janë lejuar të futen simbolet serbe dhe jo ato shqiptare.

Mbështetur në rrëfimin e një shqiptari, The Guardian shkruan se shqiptarët janë ndjerë të sulmuar në momentin që serbët kanë thirrur në kor dhe kërkonin vrasjen e shqiptarëve. Simbolet me tre gishta nuk mungonin në stadium.

Zvicra fitoi 3 me 2 me Serbinë. Ndeshja në Botërorin e Katarit solli emocione të forta edhe për tifozërinë shqiptare, teksa pas fitores pati edhe tension mes Granit Xhakës dhe futbollistëve serbë. Festa dhe traizra ka pasur kudo, kryesisht në Zyrih, Bazel, Prishtinë e Tiranë.

Artikulli i plotë:

Mbështetësit e Serbisë shfaqën slogane fashiste dhe synonin thirrje raciste ndaj shqiptarëve etnikë gjatë ndeshjes së ekipit të tyre kundër Zvicrës të premten mbrëma, sipas një dëshmie okulare të dhënë për Observer.

Skenat në Stadiumin 974 në Doha, ku Zvicra fitoi 3-2 për të siguruar një vend të 1/16-tës në një ndeshje që u përhap gjatë pjesës së dytë, ngrenë pikëpyetje në lidhje me drejtimin e FIFA-s dhe në veçanti tolerancën e saj të dukshme ndaj shenjave fyese. Hasan Rrahmani mbërriti në ndeshje me një flamur shqiptar në qafë, por thotë se ia kishin konfiskuar atë në hyrje, ndërsa simbolet poshtëruese nacionaliste lejoheshin të kalonin. Ai thotë se iu shfaq një mesazh WhatsApp që FIFA i kishte dërguar stafit të sigurisë që përmbante fotografi të sendeve, fotografi dhe fraza që nuk lejoheshin.

“Isha krejtësisht i shtangur kur pashë numrin e parullave fashiste, bluzave dhe flamujve”, tha Rrahmani. Ai ka treguar dhe një foto të një tifozi që mbante një kapele jeshile të lidhur ngushtë me mizoritë e kryera në luftërat e Kosovës dhe Bosnjës, dhe thotë se burri ishte pjesë e një grupi me të njëjtën veshje. Ndër veshjet e tjera të veshura lirisht nëpër stadium, thotë ai, ishin bluzat që shkruanin “Nga Serbia në Tokio”, një slogan nacionalist i përdorur nga tifozët serbë të futbollit të përdorur gjatë luftërave të viteve ’90. Rrahmani thotë se policia nuk ishte e interesuar për ankesat në lidhje me sendet, apo me gjestet me tre gishta të konsideruar fyese në shumë kontekste.

FIFA mund t’i shohë thirrjet e mbështetësve më të thjeshta për t’u trajtuar, pasi ka lëshuar një mesazh publik në minutën e 77-të duke kërkuar që të ndërpriten “thirrjet dhe gjestet diskriminuese”. Rrahmani thotë se ato ishin të dëgjueshme që në fazën e hershme të mbrëmjes. “Isha i tronditur, absolutisht i shtangur,” thotë ai. “Ata po këndonin këngët më të ndyra raciste.”

Midis atyre që ai thotë se dëgjoi ishin këngë që përfshinin fjalë e terma nënçmues kundër shqiptarëve, dhe thirrjet “Vritini, vritini, vritini shqiptarët”. Fansat gjithashtu kënduan “Kosova është zemra e Serbisë”, lidhur me refuzimin e vendit të tyre për të njohur pavarësinë e Kosovës, thotë ai.  Këngë të tilla nuk janë të panjohura në ndeshjet ku tensionet mes Serbisë dhe Shqipërisë janë ndezur, duke përfshirë dronin e ngritur vite më pare.

Rrahmani përshkruan se ishte sulmuar nga shtatë apo tetë mbështetës të Serbisë pas daljes nga zona e stadiumit. “Ata më shtynë duke më thënë: ‘Shko q*** veten shiptar’,” tha ai. “Më hodhën ujë. U përpoqa të largohesha, por shtatë ose tetë burra të mëdhenj më ndiqnin. Në fund vrapova drejt policisë, e cila nuk bëri asgjë. Gjithçka që ndodhi rreth mbrëmjes ishte thjesht e frikshme. Ajo që prisja të ishte një natë e mirë ringjalli të gjitha ato kujtime të së kaluarës që mendova se kishin ikur.” Ai thotë se policia ishte e sjellshme dhe qetësuese, por e la grupin të largohej.

Serbia tashmë është nën hetim nga FIFA për shfaqjen e një flamuri që tregon Kosovën si pjesë të territorit të tyre, së bashku me fjalët “Ne nuk dorëzohemi”.

“Mosreagimi i FIFA-s më trondit,” thotë ai. “Si në vitin 2022, mund të lejosh tifozët në një stadium të Kupës së Botës të bërtasin për vrasjen e një kombi tjetër? Unë u largova duke u jo i mirëpritur nga FIFA”.

Ai ka lindur në Kosovë dhe jeton në Londër; ai ka ndjekur Anglinë dhe Uellsin në Katar, por ka ndjekur ndeshjen e së premtes për të mbështetur Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën, lojtarët e Zvicrës që kanë rrënjë shqiptare. Festimet e tyre të golave ​​në të njëjtën ndeshje në Rusi 2018, duke formuar me duar simbolet e “shqiponjës” shqiptare, shkaktuan polemika.

Xhaka mund të përballet me hetimin për prekjen e organeve të tij gjenitale. Një tifoze e Shqipërisë është parë duke u shoqëruar nga stadiumi gjatë pjesës së dytë pasi ka bërë gjestin e shqiponjës. FIFA nuk pranoi të komentojë në lidhje me perspektivat e masave disiplinore apo për çështjet e përshkruara nga Rrahmani./ dita

blank

VIDEO- Boksieri shqiptar mposhti serbin në Gjermani, të rinjtë ia marin valles

Disa të rinj nga Shajkoci i Podujevës, kanë festuar me këngë e valle pas fitores në boks të bashkëvendasit të tyre, Miridon Mulollit, i cili e ka mposhtur serbin, Darko Knezeviq, me kncok-out.

Djem e vajza të fshatit Shajkoc bllokuan rrugën për të vallëzuar nën tingujt e tupanëve.

Lufta mes Mulollit e Knezeviq u zhvillua në Gjermani. /KlanKosova

blank

Pelé: “Jam i fortë, mos u shqetësoni”

VOAL- “Miqtë e mi, dua që të qëndroni të qetë dhe optimistë. Jam i fortë, me shumë shpresë dhe vazhdoj trajtimin si zakonisht”. Me këto fjalë, të besuara në kanalin e tij zyrtar në Instagram, natën e së shtunës dhe të dielës, Pelé u dërgoi një mesazh shprese miliona tifozëve dhe entuziastëve të futbollit që janë të shqetësuar për gjendjen e tij shëndetësore. Që nga e marta e 29 nëntorit, ish-kampioni brazilian është shtruar për kancer në spitalin Einstein në Sao Paulo.

“Dua të falënderoj të gjithë, të gjithë ekipin mjekësor dhe ekipin e infermierisë për të gjithë kujdesin që kam marrë. Kam shumë besim te Zoti dhe të gjitha mesazhet e dashurisë që marr nga ju dhe që vijnë nga e gjithë bota. Më mbani plot energji dhe më bëjnë të shikoj ndeshjet e Brazilit në Kupën e Botës!”, shton ai.

Dhe mesazhi përfundon me këto tri fjalë, shoqëruar me emotikon me duar të bashkuara në lutje: “Muito obrigado por tudo”. Kjo është: “Faleminderit shumë për gjithçka”.

blank

Ish-futbollisti i Real Madrid e thotë troç: Humbje e qëllimtë e Spanjës, donte të shmangte Brazilin

Të shumtë janë ata që mendojnë se humbja e Spanjës ishte e qëllimshme mbrëmë, pasi ekzsiton ideja se ekipi i Luis Enriuqes dëshironte të shmangte një rival si Brazili gjatë rrugës (Katar, Botërori). I këtij mendimi është edhe Hugo Sanchez, ish-sulmuesi meksikan i Real Madrid.

“Unë ju siguroj. Nuk isha atje dhe nuk jam në mendjen e Luis Enrique-s, por ai kishte menduar mënyrën më të mirë për të shmangur përballjen me Brazilin në çerekfinale. Po, ka një rrezik, por është një rrezik që ia vlen të merret për bazë. Nuk është se kanë frikë nga Brazili, por e respektojnë atë” – tha ai.

blank

Kupa e Botës, Shtetet e Bashkuara fitojnë 1 me 0 përballë Iranit

Christian Pulisic duke shënuar për Shtetet e Bashkuara në ndeshjen përballë Iranit në Stadiumin Al Thumama në Doha, të Katarit (29 nëntor 2022)

VOA/Marrë nga Reuters

Ndeshja mes kombëtareve të futbollit të Shteteve të Bashkuara dhe Iranit sot pasdite në Kampionatin në Katar përfundoi me fitoren e ekipit amerikan.

Futbollisti Christian Pulisic shënoi golin e fitores për Shtetet e Bashkuara në minutën e 38-të të pjesës së parë, duke i dhënë kështu ekipit amerikan avantazhin e duhur për t’u kualifikuar në fazën eliminatore.

Me rezultatet e deritanishme, ekipi i Shteteve të Bashkuara renditet i dyti në grup, pas Anglisë, duke siguruar në këtë mënyrë kualifikimin, ndërsa Irani renditet i treti. Të shtunën, Shtetet e Bashkuara do të përballen me ekipin kryesues të Grupit A, Holandën.

Ekipi amerikan duke festuar në fushë golin e shënuar në pjesën e parë

Ekipi amerikan duke festuar në fushë golin e shënuar në pjesën e parë

Ndeshja u prit me interes jo vetëm si ngjarje sportive, por edhe në kontekstin e marrëdhënieve mes dy vendeve. SHBA dhe republika islamike kanë ndërprerë marrëdhëniet diplomatike që nga viti 1980 pas Revolucionit Islamik dhe aktualisht situata mes tyre është e tensionuar. Kur ekipet u përballën me njëri-tjetrin në Botërorin e vitit 1998, ndeshja që u fitua nga Irani, u konsiderua si nga më të ngarkuarat politikisht në historinë e Kupave të Botës.

Ekipet e të dy vendeve e patën të qartë që nuk bëhej thjesht fjalë për një lojë futbolli. Trajneri i kombëtares amerikane, Gregg Berhalter tha në një konferencë për shtyp se ekipi i tij do ta përdorte firoren e Iranit 2-1 në vitin 1998 për të nxjerrë mësime dhe për të dhënë maksimumin.

Ai anashkaloi në komentet e tij konsideratat politike duke këmbëngulur se ato nuk do të linin në hije entusiazmin për vetë lojën, ku SHBA mund të kualifikohet për raundin e ardhshëm nëse fiton, ndërsa Iranit i duhet vetëm një pikë.

Por në një shenjë se politika është e pranishme, kapitenit të kombëtares amerikane, Tyler Adams iu desh t’i përgjigjej një pyetjeje të një gazetari iranian, i cili pasi vuri në dukje se ai po e shqiptonte gabim emrin e Iranit, kërkoi mendimin e futbollistit amerikan për diskriminimin e afrikano-amerikanëve në SHBA.

“A ndjeheni mirë që përfaqësoni SHBA-në?”, pyeti gazetari iranian.

“Kërkoj ndjesë për shqiptimin e gabuar të emrit të vendit tuaj. Por diskriminim ka kudo. Unë kam mësuar, veçanërisht nga jeta jashtë vendit në vitet e fundit dhe nevoja për t’u përshtatur me kultura të ndryshme, se në Shtetet e Bashkuara, ne vazhdojmë të bëjmë përparim çdo ditë”, tha kapiteni Adams.

Duke marrë si shembull veten e tij si një person me prejardhje afrikano-amerikane, por i rritur në një familje të bardhë, ai tha se fakti që vinte nga kultura të ndryshme, ia bënte më të lehtë përshtatjen.

“Por jo të gjithë e kanë lehtësinë dhe aftësinë ta bëjnë një gjë të tillë. Pa dyshim duhet më shumë kohë për të kuptuar, dhe mendoj se në këtë drejtim edukimi është shumë i rëndësishëm. Ashtu siç më mësuat ju tani për shqiptimin e (emrit) të vendit tuaj. Pra, është një proces. Gjëja më e rëndësishme është që të ketë përparim”, tha ai.

Flamuri i Shteteve të Bashkuara shpaloset në fushë në fillimin e ndeshjes në stadiumin e Dohas, Katar (29 nëntor 2022)

Flamuri i Shteteve të Bashkuara shpaloset në fushë në fillimin e ndeshjes në stadiumin e Dohas, Katar (29 nëntor 2022)

Edhe Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u pyet për ndeshjen në një konferencë për shtyp në Bukuresht ku ndodhet për një takim të NATO-s.

“Po e pres me padurim ndeshjen SHBA-Iran. Do ta shoh më vonë dhe do të brohoras për Shtetet e Bashkuara. Nuk mendoj se ka ndonjë aspekt të veçantë gjeopolitik. Do të jetë një ndeshje konkurruese. Le ta lëmë atë të flasë vetë”, tha zoti Blinken.

Marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve janë tensionuar vitet e fundit pasi ish-presidenti Donald Trump u tërhoq nga një marrëveshje bërthamore me Iranin.

Shtetet e Bashkuara vranë një gjeneral të lartë iranian në vitin 2020 dhe Teherani u përgjigj me sulme me raketa ndaj forcave amerikane me bazë në Irak.

Lojtarët e Iranit nga ana tjetër kanë ndjerë presionin e krizës politike në vendin e tyre, ku protestuesit po sfidojnë legjitimitetin e sundimtarëve klerikë të vendit.

Para ndeshjes mes dy vendeve, tensionet u ndezën më tej kur Federata e Futbollit e SHBA-së shfaqi përkohësisht flamurin kombëtar të Iranit në mediat sociale pa emblemën e Republikës Islamike, si një shfaqje solidariteti me protestuesit.

Tifozët amerikanë duke brohoritur në Los Anxhelos

Tifozët amerikanë duke brohoritur në Los Anxhelos

Ndërkohë tifozët amerikanë thanë në Doha se shpresonin që fokusi i ndeshjes të mbetej në fushë dhe jo tek polemikat mes rivalëve gjeopolitikë.

Fakti që pyetjet politike mbizotëruan në konferencën për shtyp, i la të zhgënjyer shumë prej tyre.

“Kjo sigurisht e largon vëmendjen nga loja. Për fat të mirë trajneri, lojtarët nuk u bënë pjesë e këtyre polemikave. Ata janë përgatitur gjatë gjithë kohës për këtë lojë”, tha 40 vjeçari Kevin Barker, një tifoz nga Kalifornia.

Paraqitja e Iranit në lojën me Uellsin ku ekipi iranian fitoi 2 me zero, i shqetësoi disa tifozë amerikanë.

“Mendoj se do të jetë një ndeshje e vështirë. Irani po vjen me të gjitha forcat. Një barazim nuk vlen. Unë shpresoj për një fitore 3-1 që të mund të kalojmë në raundin e dytë”, tha Don, një tifoz nga Majami i Floridës.

Ndërsa të dyja vendet prisnin se cili nga ekipet do të fitonte, ishte e qartë që interesi për lojën i kalonte kufijtë e futbollit.

blank

Ndërtimet për Kupën e Botës, Katari: 400-500 punëtorë humbën jetën

VOA/Marrë nga Associated Press

Një zyrtar i lartë i Katarit, i ngarkuar me organizimin e Kupës së Botës, ka pranuar për herë të parë se 400-500 punëtorë kanë vdekur gjatë punimeve për Kampionatin Botëror të Futbollit. Kjo shifër është shumë herë më e lartë nga sa e kishin pranuar deri tani zyrtarët e Katarit.

Shifra e re doli gjatë një përgjigjeje, që Hassan al- Thawadi, zyrtar i lartë i organizmit të botërorit, i dha gazetarit britanik Piers Morgan dhe që dukej se ishte e pamenduar. Deklarata mund të rikthejë fuqishëm kritikat e organizatave për të drejtat e njeriut mbi shkeljen e të drejtave të emigrantëve, të cilët punuan për ndërtimin e stadiumeve, linjave të metrove dhe infrastrukturës së re të nevojshme për zhvillimin e kampionatit në Katar, me një vlerë prej 200 miliardë dollarësh.

Përpara deklaratës së zotit Thawadi, Komiteti Suprem i Katarit kishte deklaruar se numri i punëtorëve që kishin humbur jetën ishte 40.

blank

Interesi për ndeshjen SHBA-Iran kapërcen kufijtë e futbollit

VOA/Marrë nga Reuters

Ndeshja mes kombëtareve të futbollit të Shteteve të Bashkuara dhe Iranit sot pasdite në Kampionatin në Katar po pritet me interes jo vetëm si ngjarje sportive, por edhe në kontekstin e marrëdhënieve mes dy vendeve. SHBA dhe republika islamike kanë ndërprerë marrëdhëniet diplomatike që nga viti 1980 pas Revolucionit Islamik dhe aktualisht situata mes tyre është e tensionuar. Kur ekipet u përballën me njëri-tjetrin në Botërorin e vitit 1998, ndeshja që u fitua nga Irani, u konsiderua si nga më të ngarkuarat politikisht në historinë e Kupave të Botës.

Ekipet e të dy vendeve e kanë të qartë që nuk bëhet thjesht fjalë për një lojë futbolli. Trajneri i kombëtares amerikane, Gregg Berhalter tha në një konferencë për shtyp se ekipi i tij do ta përdorte firoren e Iranit 2-1 në vitin 1998 për të nxjerrë mësime dhe për të dhënë maksimumin.

Ai anashkaloi në komentet e tij konsideratat politike duke këmbëngulur se ato nuk do të linin në hije entusiazmin për vetë lojën, ku SHBA mund të kualifikohet për raundin e ardhshëm nëse fiton, ndërsa Iranit i duhet vetëm një pikë.

Por në një shenjë se politika është e pranishme, kapitenit të kombëtares amerikane, Tyler Adams iu desh t’i përgjigjej një pyetjeje të një gazetari iranian, i cili pasi vuri në dukje se ai po e shqiptonte gabim emrin e Iranit, kërkoi mendimin e futbollistit amerikan për diskriminimin e afrikano-amerikanëve në SHBA.

“A ndjeheni mirë që përfaqësoni SHBA-në?”, pyeti gazetari iranian.

“Kërkoj ndjesë për shqiptimin e gabuar të emrit të vendit tuaj. Por diskriminim ka kudo. Unë kam mësuar, veçanërisht nga jeta jashtë vendit në vitet e fundit dhe nevoja për t’u përshtatur me kultura të ndryshme, se në Shtetet e Bashkuara, ne vazhdojmë të bëjmë përparim çdo ditë”, tha kapiteni Adam.

Duke marrë si shembull veten e tij si një person me prejardhje afrikano-amerikane, por i rritur në një familje të bardhë, ai tha se fakti që vinte nga kultura të ndryshme, ia bënte më të lehtë përshtatjen.

“Por jo të gjithë e kanë lehtësinë dhe aftësinë ta bëjnë një gjë të tillë. Pa dyshim duhet më shumë kohë për të kuptuar, dhe mendoj se në këtë drejtim edukimi është shumë i rëndësishëm. Ashtu siç më mësuat ju tani për shqiptimin e (emrit) të vendit tuaj. Pra, është një proces. Gjëja më e rëndësishme është që të ketë përparim”, tha ai.

Edhe Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u pyet për ndeshjen në një konferencë për shtyp në Bukuresht ku ndodhet për një takim të NATO-s.

“Po e pres me padurim ndeshjen SHBA-Iran. Do ta shoh më vonë dhe do të brohoras për Shtetet e Bashkuara. Nuk mendoj se ka ndonjë aspekt të veçantë gjeopolitik. Do të jetë një ndeshje konkurruese. Le ta lëmë atë të flasë vetë”, tha zoti Blinken.

Marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve janë tensionuar vitet e fundit pasi ish-presidenti Donald Trump u tërhoq nga një marrëveshje bërthamore me Iranin.

Shtetet e Bashkuara vranë një gjeneral të lartë iranian në vitin 2020 dhe Teherani u përgjigj me sulme me raketa ndaj forcave amerikane me bazë në Irak.

Lojtarët e Iranit nga ana tjetër kanë ndjerë presionin e krizës politike në vendin e tyre, ku protestuesit po sfidojnë legjitimitetin e sundimtarëve klerikë të vendit.

Para ndeshjes mes dy vendeve, tensionet u ndezën më tej kur Federata e Futbollit e SHBA-së shfaqi përkohësisht flamurin kombëtar të Iranit në mediat sociale pa emblemën e Republikës Islamike, si një shfaqje solidariteti me protestuesit.

Ndërkohë tifozët amerikanë thanë në Doha se shpresonin që fokusi i ndeshjes të mbetej në fushë dhe jo tek polemikat mes rivalëve gjeopolitikë.

Fakti që pyetjet politike mbizotëruan në konferencën për shtyp, i la të zhgënjyer shumë prej tyre.

“Kjo sigurisht e largon vëmendjen nga loja. Për fat të mirë trajneri, lojtarët nuk u bënë pjesë e këtyre polemikave. Ata janë përgatitur gjatë gjithë kohës për këtë lojë” tha 40 vjeçari Kevin Barker, një tifoz nga Kalifornia.

Paraqitja e Iranit në lojën me Uellsin ku ekipi iranian fitoi 2 me zero, i shqetëson disa tifozë amerikanë.

“Mendoj se do të jetë një ndeshje e vështirë. Irani po vjen me të gjitha forcat. Një barazim nuk vlen. Unë shpresoj për një fitore 3-1 që të mund të kalojmë në raundin e dytë”, tha Don, një tifoz nga Miami i Floridës.

Ndërsa të dyja vendet presin të shohin se cili nga ekipet do të fitojë, është e qartë që interesi për lojën i kalon kufijtë e futbollit.

blank

Komentatori Arben Berisha refuzon t’u përmendë emrat serbëve në respekt të 110-vjetorit të Pavarësisë të Shqipërisë

Dita e sotme është e shënuar për të gjithë shqiptarët, jo vetëm ata që ndodhen brenda kufirit të terrorit zyrtar të Shqipërisë. Një gjest i mrekullueshëm ka ardhur nga ana e komentatorit të sportit në RTK, Arben Berisha.

Ky i fundit ishte në koment për ndeshjen mes Serbisë dhe Kamerunit, pasi RTK është televizioni i vetëm kosovar që ka të drejtën për transmetimin e Botërorit.

Berisha ka zgjedhur që për 28 nëntor të mos përmend asnjë emër nga lojtarët e Serbisë, madje as në momentin kur ata shënuan golat. Jo pak, por tre të tillë!bw


Send this to a friend