VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

FOTOT – Fermerët në protestë, derdhin bidonat me qumësht e hedhin kastravecët në rrugë

By | April 3, 2019
blank

Komentet

blank

Fotogaleri: Lugina e Vipave e fshehur në “zemër” të Evropës

Lugina e Vipave, ndonëse shumë pranë kryeqytetit slloven, Lubjana, ende nuk është e njohur nga turistët, për bukuritë dhe veçantitë që e karakterizojnë.

Sipas CNN Travel, në këtë rajon jashtëzakonisht pjellor, kombinohen natyrshëm peizazhet karstike me kështjellat mesjetare, si dhe vera me ushqimin jashtëzakonisht të mirë.

Ky vend njihet për mikroklimën e vet, të ngjashme më atë të Mesdheut, por dhe për erërat e forta që sjellin kushtet optimale të rritjes së verërave të klasit të lartë në Slloveni. Megjithatë, dhjetëra kantina, ndonëse prodhojnë një verë shumë cilësore, janë të nënvlerësuara – ndër to dhe kantina shumë të vjetra, si ajo “Vipave”. Që nga viti 1894, kooperativa bashkon verërat nga 350 prodhuesit më të mirë të verës në vend.

Fshatrat e shumta të këtij rajoni, janë dhe prodhuesit më të mëdhenj të pemishteve me kajsi, pjeshka dhe hurma, por njihen edhe për prodhimin e proshutave të thara, duke konkurruar denjësisht me fqinjët italianë. Ushqimin fantastik vendas, turistët kanë mundësi ta shijojnë në fermat dhe restorantet agroturistike, të vendosura në ndërtesat e vjetra të shekullit të 17-të.

Ndër të tjera, vende të shumta të Luginës kanë trashëguar edhe një histori gati 2000-vjeçare, e cila dëshmohet më së miri në mbetjet arkeologjike. Të tilla janë mbetjet e kalasë romake Castra, pranë lumit Hubelj, e ndërtuar rreth shekullit të 3-të, por edhe kishat e shumta baroke, apo Manastiri i famshëm Capuchin, në bibliotekën e të cilit ruhen dorëshkrimeve të rralla.

blank

blank

blank

blank

blank

Magjia e Pogradecit në vjeshtë Fotografi nga Dasha Gusho

Magjia e Pogradecit përmes fokusit të fotografes të talentuar Dasha Gusho.

 

blank blank blank blank

blank

blank

blank

 

Fotografitë: Dasha Gusho

blank

FOTOT – Forcat Speciale të ushtrisë britanike i bashkohen rezistencës kundër talibanëve

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi të enjten se një rezistencë e armatosur ndaj talebanëve, e cila përfshin forcat e stërvitura nga SAS (Forcat Speciale të ushtrisë britanike) në Afganistan, po formohet në luginën Panjshir.

Zyrtari rus konfirmoi gjithashtu se rezistenca drejtohej nga zv.presidenti i rrëzuar Amrullah Saleh dhe Ahmad Massoud, djali i një luftëtari të njohur anti-taleban.

Raportet pohojnë se midis luftëtarëve të drejtuar në Panjshir janë anëtarë të forcave speciale afgane të stërvitura nga SAS, që besohet të jenë më të mirët e më të mirëve që ushtria afgane ka për të ofruar.

“Talebanët nuk kontrollojnë të gjithë territorin e Afganistanit,” u tha Lavrov gazetarëve në një konferencë shtypi në Moskë, pas një takimi me homologun e tij libian.

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

Romeo Gurakuqi: Rrethi i Shën Pjetrit pranë Jezuiteve në Tiranë, i drejtuar nga Atë Pjetër Meshkalla (26 .09. 1901 – 28. 07. 1988)

Rrethi i Shen Pjetrit prane Jezuiteve ne Tirane, i drejtuar nga Atë Pjetër Meshkalla (26 .09. 1901 – 28. 07. 1988).
Anetaret e ketij rrethi kulturor jane kryesisht te rinj te familjeve shkodrane qe jetonin ne kryeqytet ne vitet 1920′, 1930′, 1940′, para vendosjes se regjimit komunist dhe fillimit te deportimeve.
Fotot jane marre tek Kisha e Jezuiteve, ne Rrugen Ali Pashe Gucia prane Kishes Franceskane dhe ne Malin e Dajtit.
blank
blank
blank

Fotot – Etna dhuron spektakël

Aktivitet i ri intensiv shpërthyes u regjistrua natën e kaluar në vullkanin Etna, në Siçili, me një burim spektakolar zjarri nga juglindja e kraterit, i shoqëruar nga emetime të reja shpërthyese që tejkaluan lartësinë prej nëntë kilometrash mbi nivelin e detit të shtyrë nga era në një drejtim të lindjes.

Në Etna u regjistruan dy vërshime lavash.

blank

blank

blank

Njëra, pjesa e përparme e së cilës duket se është në një lartësi prej 2 900 metra mbi nivelin e detit, dhe tjetra nga skaji lindor, por pa tejkaluar bazën e kraterit.

Faza e re shpërthyese e vullkanit më të lartë aktiv në Europë, për momentin, nuk ka asnjë ndikim në operacionet e aeroportit ndërkombëtar ”Vincenzo Bellini” në Catania.

blank

Foto Arkiv: Kinema Rozafa, Shkodër 1938: Ernest Koliqi, Asdren, Fishta, Lasgushi

Nga festimet ne Shkoder, shkurt 1938. (Kinema Rozafa).

Ulur Ernest Koliqi, Asdren, Fishta, Lasgushi. Kjo foto behet publike per here te pare nga Marie Lasgush Poradeci.

 

blank

blank

SHTEPIA E FEMIJES NE SARANDE, 1 QERSHOR I VITIT 1981

1. File Sema
2. Renato Ymeri
3. Artur Gero
4. Arben Skendo
5. Artur Kiptiu
6. —————-
7. ———————
8. Vladimir Shehu
9. Llambi Baxho
10. Edmond Karafili
11. Spartak Baburi
12. Elez Mejdani
13. Agim Kabashi
14. Anesti (Nesti) Dane
15. Refat Gadali
16. Ramazan Ganolli
17. Shpetim Vrako
18. Gjergji Durmishi
19. Liljana Topalli
20. Lejla Hoxha
21. Nazmije Hoxhallari
22. Galina Berdolli
23. Majlinda Mici
24. Haxho Xhama
25. Mirandelina Gjyli
26. Marie Naçi
27. Bruna Zeno
28. Matilda Mina
29. Deshira Mejdani
30. Dhurata Bare
31. Irini Gjika
32. Nikoleta Shena
33. Gjinovefa Refati
34. Liljana Hoxhallari
35. ——————-
36. ——————
37. Entela Bushi
38. ——————
39. Ankushe Azizi
40. —————–
41. Andromaqi (Maqe) Rizo
42. Katina Muço
43. Vasilika Bituni
44. Suzana Papajani
45. Kristaq Kabashi
46. Veziko Braka
47. ——————–
48. Areti Lango
49. Dhimitraq Zaçe
50. Ilir Çipi
51. Astrit Dinushi
52. Sotir Noçka
53. Roland Bulku
54. Lulezim Treni
55. Alfons Cukali
56. Lulezim Sadiku
57. Ilir Çumani
58. Adriatik Jaupi
59. Kleopatra Balani
60. Ylli Xhelili
61. Fatos Bregu
62. Bajazit Shehu
63. Agim Midili
64. Artur Memini
65. Petrit Beqiri
66. Jorgo Zarballa
67. Lefter Konini
68. Dritan (Tani) Zarballa

blank

(Foton e ka sjellë për voal.ch Ilir Çumani)

blank

Pamje të rralla, delegacioni nga Kosova në Washington me në krye Ibrahim Rugovën

Kosova pritet të marrë pjesë si shtet i pavarur më 27 qershor në Washington të SHBA’ve. Ndërsa në prill të këtij viti është shënuar 30 vjetori që kur delegacioni kosovar me 22 anëtarë ishte nisur drejt Amerikës, për të paraqitur gjendjen e situatën në të cilën ndodhej Kosova.

blank

Të prirë nga Ibrahim Rugova, ata paraqitën para Këshillit të të Drejtave të Kongresit të SHBA-së gjendjen pas shkatërrimit të autonomisë së Kosovës nga ish-Jugosllavia.

 

blank

(Ish-senatori amerikan Bobe Dole në Prishtinë, më 1990, si paraprirje e vizitës së delegacionit të Kosovës në SHBA)

blank

blank

Foto histori: Prefekti i Shkodrës, Javer Hurshit

Prefekti i Shkodrës, Javer Hurshit

Në vitin 1936, Javer Hurshiti ndërpreu aktivitetin parlamentar për t’u bërë pjesë e ekzekutivit. U emërua prefekt në Shkodër. Në godinën e prefekturës priti së bashku me qarkkomandantin Daut Çarçani, personalitete të vendit. Hurshit qëndroi prefekt deri në vitin 1939. Në vitin 1945 ishte një nga të dënuarit me vdekje nga gjyqi special. (Nga Arkivi i Kastriot Dervishit)

blank

blank

Arti në zi! Përcillet për në banesën e fundit aktori Xhevdet Ferri, familjarë dhe kolegët artistë i japin lamtumirën (FOTOT)

Përcillet për në banesën e fundit aktori i mirënjohur Xhevdet Ferri, i cili u nda ditën e djeshme nga jeta pasi humbi betejën nga një sëmundje të rëndë. Pas familjarët, të afërm, miq e dashamirës i dhanë lamtumirën në një ceremoni të ngushtë. Në disa foto të publikuara nga LSA, për t’i dhënë lamtumirën e fundit Ferrit, kanë qenë dhe kolegët e tij artistë të njohur.

Aktori i dhjetra roleve në kinematografi dhe teater ndërroi jetë pas një sëmundje të rëndë pulmonare në mushkri, në moshën 59 vjeçare. Xhevdet Ferri spikati për rolet e tij ku bie në sy cilësia, qetësia dhe thjeshtësia shoqëruar nga karakteri drejtpërdrejt i të vepruarit. Ai ka luajtur rolin e tij të fundit në filmin “Delegacioni”.

blank

blank

blank

blank

blank

Miqtë dhe kolegët e tij që bashkëudhëtuan një jetë në skenë e përjetuan si një lajm të pabesueshëm ndarjen e tij nga jeta teksa kujtuan episode me Xhevdet Ferrin në skenë dhe jashtë saj. Për ndarjen e tij të parakohshme nga jeta reagoi dhe politika, ndërsa e kujtoi aktorin e njohur shqiptar duke shprehur ngushëllime. Trupi i pajetë i aktorit do të prehet në varrezat e Sharrës.
(BalkanWeb)

blank

‘Save the Children’: 9 mijë fëmijë në nevojë pas tërmetit shkatërrues në Shqipëri (fototgaleri)

Nderkohe qe ende nuk ka nje bilanc perfundimtar per pasojat e termetit tragjik qe goditi vendin tone, Organizata “Save the Children” thotë se rreth 9 mijë fëmijë janë në nevojë, te prekur nga termeti i se martes.

Ne nje raportim te sotem, organizata shkruan se të paktën katër fëmijë janë midis vitkimave te termetit tragjik, nderkohe qe ne total, 9 mije femije kane nevoje per ndihme, pasi jane mes familjeve te prekura rende nga termeti.
Sipas Save The Children, ata janë të trembur dhe të shqetësuar dhe përveç tendave, shtretërve, batanijeve dhe mjeteve të higjienës personale, kanë nevojë edhe për mbështetje emocionale, mendore, psikologjike.

Save the Children po veprojnë në Durrës, Tiranë, Shijak dhe Fushë Krujë, ku po i përgjigjet nevojave të fëmijëve dhe familjeve të tyre.

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

 

blank

FOTOT – Historia tragjike e familjes që u shua nga tërmeti në Durrës

Tërmeti në Shqipëri ka prodhuar histori të dhimbshme të mijëra familjeve që kanë pësuar me jetë. Një prej tyre është vdekja e një nëne 30-vjeçare dhe vajzës së saj tetë vjeçare, të cilat kanë marr vëmendjen edhe nga mediat botërore.

Gazeta zvicerane Blick ka raportuar për shkatërrimin e pallatit gjashtë katësh në Durrës ku jetonin Diena Meçaj Karanxha (30) dhe e bija, Esiela (8). Teksa ekipet e shpëtimit e gjetën vogëlushen të vdekur, ata e nxorën mamanë e re nga rrënojat të gjallë pas dy orësh.

Për 14 orë qëndroi ajo e plagosur rëndë në rrënoja. Diena Karanxha u dërgua në spital, por humbi jetën aty.

Ajo ndoqi kështu burrin e saj dhe babanë e Esielës. Karanxha e humbi burrin në vitin 2015 dhe jetonte vetëm me të bijën e vogël në pallat.

Në një postim në FB në vitin 2015, ajo vajtonte humbjen e burrit, të cilin e quante me dashuri Dori: “Falenderoj Zotin çdo ditë për fatin që pata. Por jeta na vendos përpara provave të vështira”.

blank

blank

blank

blank


blank
blank
Send this to a friend