VOAL

VOAL

Federata angleze hetime për kartonin e verdhë të futbollistit shqiptar, baste në Shqipëri me kriptomonedha

August 5, 2022
blank

Komentet

blank

Federata angleze hetime për kartonin e verdhë të futbollistit shqiptar, baste në Shqipëri me kriptomonedha

Gazeta britanike Daily Mail raporton se Federata Angleze, pas tetë muajsh hetime të brendshme ka deleguar Agjencinë Kombëtare të Krimit për të hedhur dritë mbi një rast që përfshin Granit Xhakën dhe bastet e futbollit.

Objekt hetimi është një karton i verdhë nga mesfushori gjatë minutave të fundit të ndeshjes së sezonit të kaluar mes Arsenalit dhe Leeds.

Federata Angleze kishte hapur hetimin e saj pasi ishte alarmuar për flukse të dyshimta bastesh në lidhje me kartonin e verdhë të zviceranit, por nuk kishte asnjë sugjerim për ndonjë veprim të dyshimtë nga Xhaka apo ndonjë lojtar tjetër i Arsenalit.

Alarmi u shkaktua nga një bast jashtëzakonisht i madh prej rreth 52,000 stërlina (rreth 60,000 €) i vendosur gjatë ndeshjes vetëm në lidhje me kartonin e verdhë të Xhakës në 10 minutat e fundit, dhe i cili i dha bastit më shumë se 300,000 €.

Por sipas burimeve të “Sportsmail”, tashmë NCA ka zbuluar shuma edhe më të mëdha që janë vendosur baste duke përdorur kriptomonedhat në tregje që nuk kontrollohen dot, me një pjesë të madhe që mendohet se është vënë në Shqipëri, ndonëse në teori në vendin tonë bastet sportive nuk janë të ligjshme e si rrjedhojë nuk duhet të ekzistojnë.

FA nuk ka hapur asnjë hetim për sjelljen e Xhakës, por besohet se ia ka kaluar informacionin e mbledhur Agjencisë Kombëtare të Krimit./ dita

blank

Më 4 gusht 1922 lindi Loro Boriçi, një nga legjendat e futbollit shqiptar

Loro Boriçi 2002 stamp of Albania.jpgBoriçi on a 2002 stamp of Albania
Personal information
Full name Lorenco Boriçi
Date of birth 4 August 1922
Place of birth Shkodër, Albania
Date of death 25 April 1984 (aged 61)
Place of death Tirana, Albania
Height 1.87 m (6 ft 2 in)[1]
Position(s) Forward
Senior career*
Years Team Apps (Gls)
1937–1941 Vllaznia Shkodër
1941–1943 Lazio 18 (3)
1945–1949 Vllaznia Shkodër
1949–1956 Partizani Tirana 152 (68)
1957 Spartak Tirana
Total 170 (71)
National team
1945–1957 Albania 24 (6)
Teams managed
1957 Spartak Tirana (player-manager)
1957–1963 Albania
1962–1971 Partizani Tirana
1965–1967 Lokomotiva Durrës
1965–1972 Albania
1972–1975 China (technical director)[2]
1976 Albania
1981 Albania
*Club domestic league appearances and goals

 

Lorenco Boriçi (4 gusht 1922 – 25 prill 1984), i njohur zakonisht si Loro Boriçi, i cili konsiderohet si një nga legjendat e futbollit shqiptar.

blank

Ai luajti kryesisht për Partizanin e Tiranës (fitoi titullin shqiptar në 1949 dhe 1954 dhe shënoi 68 gola për të) dhe Vllazninë (fitoi titullin shqiptar në 1945). Boriçi ishte rezerva e Silvio Piolës në Serinë A italiane me Lazion. Ai ishte kapiten i Shqipërisë në fitimin e Kupës Ballkanike të vitit 1946. Sot në nder të tij emërtohet stadiumi Loro-Boriçi në Shkodër.

I lindur me Lorenco Boriçi më 4 gusht 1922 në Shkodër, Shqipëri, Boriçi po ndiqte studimet e mesme në Kolegjin Xaverian të qytetit të tij dhe ishte vetëm 15 vjeç kur luajti si pjesë e ekipit të parë të Vllaznisë në miqësoren e gushtit 1937 kundër Dragoi të Pogradecit. Ai shkoi në Itali dhe u regjistrua në Universitetin La Sapienza të Romës për të ndjekur studimet e Jurisprudencës dhe në vitin 1941 u bë pjesë e ekipit të SS Lazio, ku luajti në vitin e parë me rezervistët dhe në vitin e dytë ishte pjesë e ekipit të parë, me të cilin shënoi 6 gola në 19 ndeshje. Me kthimin në Shqipëri, ai u bë kapiten i Vllaznisë me dy tituj, atë të vitit 1945 dhe atë të vitit 1946, pas së cilës, në vitin 1949, në moshën 27-vjeçare, iu bashkua KF Partizani. Me Partizanin Boriçi fitoi titujt e viteve 1949 dhe 1954. Ai e mbylli karrierën te KF Spartaku Tiranë, por besohet se mund të ketë luajtur edhe disa ndeshje me Flamurtarin e Vlorës.

Ai bëri debutimin e tij për Shqipërinë në një ndeshje miqësore të gushtit 1946 kundër Malit të Zi dhe realizoi gjithsej 24 paraqitje, duke shënuar 6 gola. Ndërkombëtarja e tij i fundit ishte një ndeshje miqësore e shtatorit 1957 kundër Kinës. Lorenco Boriçi ishte kapiten i Shqipërisë në fitimin e Kupës së Ballkanit në vitin 1946.

Boriçi më pas u bë menaxher në KF Partizani, skuadër të cilën ai e drejtoi për të fituar titujt e viteve 1962–63, 1963–64 dhe 1970–71, përveç kësaj ai drejtoi edhe titujt 1963–64, 1965–66, 1967– 68, dhe Kupat e Shqipërisë 1969–70.

Krahas Partizanit, ai drejtoi Kombëtaren e Shqipërisë në pesë mandate të ndara.

Boriçi nuk u martua kurrë, por besohej se kishte një djalë me një grua të martuar. Tifozët e KF Tirana gjatë derbit kundër FK Partizani Tirana, zakonisht këndonin emrin e djalit të tij natyral, për ta nervozuar, gjë që zakonisht ia dilnin. Wikipedia

blank

“Pa mua, futbolli vdes”. Ibrahimovic në Instagram: “Nuk do të tërhiqem kurrë”

Deti i Sardenjës, një pishinë luksoze në sfond dhe ngrohtësia e tifozëve të tij: Zlatan Ibrahimovic shijon rrezet e fundit të diellit para fillimit të kampionatit. Për rikthimin e tij në fushë duhet pritur edhe pak, duke qenë se suedezi është ende duke eliminuar pasojat e operacionit në gjurin e majtë. Ndërkohë, megjithatë, Ibra shijon jetën dhe i befason të gjithë me një Instagram live, në të cilin sulmuesi iu përgjigj pyetjeve të ndjekësve të tij. “Kur do të tërhiqem? Asnjëherë. Nëse unë tërhiqem, futbolli vdes.”

Menjëherë pas kësaj, Zlatan mirëpriti ish-portierin kuqezi Gigio Donnarumma në live-in e tij, duke e quajtur me shaka “Hundëderr”. Portieri i Paris Saint-Germain është kthyer nga Japonia, ku skuadra e tij zhvilloi turneun parasezonal. “Janë shumë njerëz që na shikojnë, rri i qetë Gigio, mos u nervozo”, e ngacmoi Ibra në kujtim të kohëve kur luanin bashkë. Në moshën 40-vjeçare, suedezi ka hequr kënaqësinë e e një tjetër rinovimi të kontratës: fotot e tij në rrjetet sociale dëshmojnë se Ibra ka punuar shumë gjatë gjithë verës dhe tani është gati, në pritje që gjuri i tij të rifitojë forcën. Lapsi

blank

5 skuadra shqiptare kërkojnë kualifikimin për Ligën e Konferencës, ja sfidat e mbrëmjes së sotme

Sot do të zhvillohen ndeshjet e kthimit të turit të dytë të Ligës së Konferencës, teksa në fushën e blertë në mbrëmje do të zbresin 5 skuadra shqiptare.

Ekipi i parë shqiptar që do të luajë mbrëmjen e sotme është Vllaznia, e cila në orën 19:30 do të ketë përballë Universitatea Kraiovën në transfertë.

Ndeshja e parë ka përfunduar me barazimin 1-1, teksa ky duel do të transmetohet drejtpërdrejt në platformën “TIBO” në “OverSport 1”.

Në orën 20:00, Laçi do të presë në stadiumin “Elbasan Arena” ekipin e Petrokubit. Takimi i parë ka përfunduar me shifrën e bardhë 0-0 teksa kjo sfidë do të transmetohet direkt në platformën “DigitAlb” në “SuperSport 3”.

Në orën 20:00, e ka radhën dhe Shkëndija, e cila kërkon të ruajë fitoren e ndeshjes së parë me rezultatin 2-1 ndaj Valmierës. Ky takim do të transmetohet direkt në “DigitAlb” në “SuperSport 4”.

Në po të njëjtën orë, Drita do të sfidojë në shtëpi belgët e Antverpit. Dueli i parë përfundoi me shifrat 0-0 dhe takimi i mbrëmjes së sotme do të transmetohet drejtpërdrejt në “DigitAlb” në “SuperSport 1”.

Në orën 21:00 do të zbresin në fushë kampionët e Shqipërisë, Tirana, e cila do të kërkojë kualifikimin në Mostar ndaj Zrinjskit. Takimi i parë përfundoi me rezultatin minimal 0-1 për boshnjakët, teksa ndeshja e sotme do të mund ta ndiqni direkt në “DigitAlb” në “SuperSport 2”.

NDESHJET E MBRËMJES SË SOTME NË LIGËN E KONFERENCËS

blank

blank

Super gol dhe asist, Shaqiri spektakolar në fitoren e Chicago Fire

Chicago Fire triumfoi dje ndaj Vancouver Whitecaps në udhëtim me rezultat 1:3.

Xherdan Shaqiri tregoi paraqitje fantastike duke shënuar një gol dhe duke bërë një asist, shkruan Gazeta Express/

Fillimisht, Shaqiri shënoi në minutën e 13-të të ndeshjes një gol të bukur nga distanca.

Kurse, në golin e tretë, ai asistoi për Mueller.

blank

Arritje fantastike e shahut shqiptar, Klean Shuqja shpallet kampione e Evropianit të Blitzit

Sukses i të rinjve tanë në Selanik në Kampionatin Europian të Blitzit! Klean Shuqja u rendit e para mes 16 vajzave në grupmoshën U-16 me 12.5 pikë në 18 ndeshje dhe shpallet Kampione e Kampionatit të 21 Europian të Blitzit!

Një sukses vërtet historik për shahun shqiptar, teksa vitet e fundit ka pasur rritje të ndjeshme. Por Shqipëria mori rezultate të mira edhe me përfaqësues të tjerë.

Kështu, Kler Çaku u rendit e treta në grupmoshën U-12 vajza. Eklea Omeri, shahistja 13 vjeçare u rendit në vendin e 4-t për vajza U-14 me pikë të barabarta me vendin e 3-të.

Të treja vajzat janë pjesë e ekipit përfaqësues të femrave (të rritur) në Olimpiadën e Chennait të Indisë që do të zhvillohet nga 28 korriku deri më 10 gusht, me këtë përbërje në delegacion:

OPEN: Trajner Fide Fatos Muco; GM Erald Dervishi; IM Llambi Pasko; IM Franc Ashiku; IM Dritan Mehmeti; Zino Veleshnja

FEMRA : Trajner Fide Aldo Zadrima; WCM Eglantina Shabanaj ; WCM Rozana Gjergi; WCM Klean Shuqja; Kler Caku; Eklea Omeri.

(BalkanWeb)

blank

VIDEO/ Luiza Gega shkëlqen në Botërorin e Atletikës, thyen rekordin kombëtar me 4 sekonda

Edhe njëherë tjetër Luiza Gega tregoi se jo rastësisht është mbretëresha e sportit shqiptar për momentin. Ajo është një nga vajzat më të shpejta të Botës në 3000 metra me pengesa.

Atletja shqiptare u renditur e pesta në finalen e Botërorit të Atletikës, në një garë ku shkëlqeu me performancën e saj. Në pistë, Luiza sërish tregoi që është sportistja më e mirë shqiptare, duke regjistruar kohën 9:10.04 dhe duke vendosur automatikisht rekord i ri kombëtar në këtë disiplinë.

Madje 33-vjeçarja dibrane e ul rekordin me më shumë se 4 sekonda, çka do të thotë se koha e realizuar në Botëror është fantastike. Rekordi i mëparshëm në këtë disiplinë mbahej po nga Gega me kohën 9:14.29, që u vendos më 1 korrik në Lojërat Mesdhetare, Oran 2022. bw

blank

Luiza Gega e pesta në kampionatin botëror, Meta: Arritje të shkëlqyer për atletikën tonë

Presidenti Ilir Meta, ka uruar sportisten Luiza Gega e cila është renditur e pesta në kampionatin botëror.

Meta shprehet se kjo është një arritje të shkëlqyer për atletikën tonë.

“E pesta në botë! Sukses i jashtëzakonshëm i kampiones, Luiza Gega në finalet e Botërorit! Urimet më të përzemërta për këtë arritje të shkëlqyer për Atletikën tonë!”, ka thënë ai. bw

blank

blank

Video/ Mision i përmbushur: Luiza Gega rrëmben finalen e Botërorit të Atletikës

Në finale. Luiza Gega nuk ndalet dhe, pas perfomancave fantastike në Lojërat Mesdhetare, 33-vjeçarja vijon të shkruaj historinë me një kualifikim të rëndësishëm në finalen e 3000 metrave me pengesa në Kupën e Botës që po zhvillohet në Oregon të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Dibrania nuk i zhgënjen pritshmëritë, duke bërë një paraqitje të jashtëzakonshme në kualifikuese, si për të konfirmuar momentin e saj të formës. Shqiptarja doli e treta në baterinë 2 të kualifikueseve, me kronometrin e ndalur në kohën 9:14.91, mjaftueshëm sa për të arritur finalen e një Botërori, për herë të dytë në karrierë, pas Doha 2019.

Një rezultat që i afrohet rekordit kombëtar e që jep shpresë për një paraqitje shumë të mirë në orën 04:45 të mëngjesit të 21 korrikut (me orën shqiptare) kur të zhvillohet edhe finalja e kampionatit botëror Oregon 2022.

blank

“Dy gra po më bëjnë shantazh për miliona dollarë”, legjenda e boksit mbrohet: Refuzoj akuzat për abuzim seksual

Legjenda e boksit botëror, Xhorxh Foreman, ka deklaruar se dy gra kanë sajuar akuza se ai i ka abuzuar seksualisht në një tentativë për t’i zhvatur miliona dollarë. Sipas TMZ Sport, një kallëzim penal do të ngrihet këtë javë në Los Anxheles nga dy gra, baballarët e të cilave kishin marrëdhënie miqësore dhe pune me Foreman disa dekada më parë.

Burimet tregojnë se dy gratë pretendojnë se Foreman ka abuzuar seksualisht me ta në vitet ’70, kur ishte në kulmin e karrierës së tij. Megjithatë, legjenda e boksit botëror i ka refuzuar menjëherë këto aludime të rënda.

“Gjatë gjashtë muajve të fundit, dy gra janë munduar të më zhvatin miliona dollarë mua dhe familjes time. Ata po aludojnë në mënyrë false se unë i kam abuzuar seksualisht 45 vite më parë. Në vitet ’70.

Unë i refuzoj dhe përgënjeshtroj plotësisht këto aludime. Krenaria që kam për reputacionin tim do të thotë shumë për mua, po aq sa arritjet e mia sportive dhe nuk do të frikësohem nga kërcënime dhe gënjeshtra pa bazë”, theksonte ish-sportisti i njohur. TMZ Sport bën të ditur se secila nga këto dy gra ka kërkuar 12,5 milionë dollarë dëmshpërblim nga ish-boksieri amerikan pasuria e të cilit përllogaritet rreth 300 milionë dollarë.

PANORAMASPORT.AL

blank

Mo Farah: “E vërteta është se unë nuk jam ai që mendoni”

VOAL- “Ka diçka për mua që ju nuk e dini. Është një sekret që e kam mbajtur që kur kam qenë fëmijë. Shumica e njerëzve më njohin si Mo Farah, por nuk është emri im, nuk është realitet.” Këto janë fjalët e vrapuesit të distancave të mesme në trailerin që lançon dokumentarin e BBC-së “The real Mo Farah”. Një dokumentar në të cilin fituesi i katër medaljeve olimpike dhe gjashtë herë kampioni i botës zbulon rrethanat reale në të cilat ai mbërriti në Britaninë e Madhe.

Në të vërtetë, 39-vjeçari ka lindur në rajonin e Somaliland me emrin Hussein Abdi Kahin. Ndryshe nga sa është thënë në të kaluarën, prindërit e tij nuk kanë jetuar kurrë në Britani, por babai i tij u vra në luftën civile dhe ai u nda nga nëna e tij dhe më pas udhëtoi në Britaninë e Madhe në moshën 9 vjeçare.,” ilegalisht, me emrin e një fëmije tjetër”. Farah më pas tha se gruaja që e shoqëroi grisi dokumentet në lidhje me familjen e tij (“në atë moment e dija se kisha një problem”) dhe më vonë u detyrua të punonte nëpër shtëpi dhe të kujdesej për fëmijët e një familjeje britanike nëse ai donte të “kishte ushqim”. Vetëm pasi i rrëfeu historinë e tij mësuesit të gjimnazit, i cili i kishte nuhatur ndryshimet e humorit kur ishte në pistë, situata u përmirësua duke shkuar për të jetuar me nënën e një shoku që kujdesej vërtet për të.

Vendimi për të treguar historinë e tij në publik u frymëzua nga fëmijët e tij: “Familja do të thotë gjithçka për mua. Dhe si prind ju mësoni fëmijët tuaj të jenë të sinqertë. Unë e kisha këtë sekret dhe nuk mund të isha vetvetja. Tani është e rëndësishme të të jetë në gjendje të tregojë të vërtetën”. rsi-eb

blank

LAME KONOMI, njeriu te cilit tiransit duhet t’i ngrene monument Nga Bedri Alimehmeti

Rrugëtimi i guximshëm i drejtuesit më të suksesshëm të klubit bardheblu
Skeda
Emri: Lame
Mbiemri: Konomi
Datëlindja: 25 mars 1926
Vendlindja: Vlorë
Arsimimi: Universiteti i Sportit dega mësuesi
Karriera si drejtues i fiskulturës e sportit:
Drejtues i klubit Flamurtari në Vlorë: 1945-1946
Në Federatën Shqiptare të Sporteve: 1946-1950
Në Komitetin Shtetëror të Sporteve: 1950-1953
Kryetar i Komitetit të Fiskulturës në Tiranë: 1957-1963
Shef i Klubit 17 Nëntori (Tirana): 1963-1971
Kryetar i Komitetit të Fiskulturës në Tiranë: 1971-1978
Drejtor i Shtëpisë së Pionierit Laprakë: 1978-1986
Vlerësime:
Nderuar me titujt “Urdhëri Olimpik”, “Mirënjohje e Qytetit të Tiranës” dhe “Kuadër i Dalluar”. Dekoruar me urdhërin “Naim Frashëri” të klasit III. Një rrugë në qendrën administrative nr.1 të kryeqytetit mban emrin “Lame Konomi”.
U nda nga jeta: qershor 2005
Vetëm njëzet vjeç, të fuqishëm plot pasion, forca, energji e ëndrra për të ardhmen viti i parë i çlirimit e gjeti Lame Konomin në krye të klubit sportiv “Flamurtari” të Vlorës, ku edhe pse mes vështirësish të shumta, falë përkushtimit e punës së palodhur të këtij djali, bir i një familjeje të nderuar e të respektuar shumë shpejt gjithshka u vu në rrugën e duhur. Madje, ishte pikërisht ky fakt, që në fillim të vitit 1946, të kërkohet me ngulm për të punuar në kryeqytet në Federatën Shqiptare të sapokrijuar të Sporteve. Kuptohet Shqipëria e asaj kohe, e sapodalë nga lufta teksa kish nisur të hidhte themelet e shtetit të ri, kishte nevoj për kuadro me aftësi organizative, që dinin t’u bënin ballë vështirësive dhe t’ia dilnin mbanë me sukses. Njëri prej tyre, i cili kishte dhënë prova që në fillim ishte padyshim vlonjati Lame Konomi njeri i papërtuar, i palodhur, fjalëpak e punë shumë, që nuk u trembej detyrave të ngarkuara.
Domosdo largimi nga vendlindja absolutisht nuk qe i lehtë për të, por ngrohtësia, afrimiteti, mikpritja dhe dashamirsia e pakufishme që gjeti në ambjentet e komunitetit sportiv autokton tiranas, bëri që brënda njjë kohe relativisht të shkurtër të ndihej si në shtëpinë e tij. Dhe padyshim në kushtet e një ambjenti të tillë, ai nuk kish sesi të mos shkrihej e të bëhej njësh me ata njerëz, që e donin sportin e mbi të gjitha ngaqë e adhuronin qytetin e tyre, derdhnin djersë e mund nëpër fushat e stërvitjes për t’ia lartësuar sa më shumë ngjyrat e fanellës klubit kryeqytetas nëpër fushat e “betejave” sportive. Madje, nuk diskutohet që pikërisht në këtë start të punës t’i jetë rrënjosur përfundimisht në brëndësi të shpirtit idea e përkushtimit të vazhdueshëm, e cila nga dita në ditë erdhi duke i përforcuar duke e shndërruar përfundimisht në mbështetës e mbrojtës të vazhdueshëm e të flaktë të ngjyrave të KS 17 Nëntori. Dhe në më shumë se tri dekada pune, nga viti 1946 e deri më 1978 në krye të veprimtarive sportive kryeqytetase, herë në komitetin shtetror të sporteve, herë në drejtorin e sporteve të bashkisë dhe sidomos në krye të klubit bardheblu falë punës së tij pasionante 17 Nëntori vargëzoi pambarimisht suksese e trofe të shumtë.
Në ato vite të gjithë tiransit ve[anërisht dashamirsit e sportit, sidomos ata të futbollit, nuk e harrojnë kurrë qëndresën e tij në përballjet me klubet Partizani e Dinamo, sidomos për moskthimin e sportistëve cilësorë pasi ata kryenin shërbimin e detyrueshëm ushtarak. Pa harruar këmbënguljet e përpjekjet e tij shumë kurajoze në mbrojtje të sportistëve e trajnerëve për dhënien e pasaportave, në rastet kur ekipet bardheblu udhëtonin jasht atdheut për të garuar në veprimtari ndërkombtare. Ndodhte kështu nganqë në ato vite politika e luftës së klasave evidentonte jo pak raste të tillë, të cilët krijonin situata të pakëndshme, që ndikonin në mosarritjen e objektivave. E në raste të tilla Lame Konomi insistonte gjatë, madje nuk lëshonte rrugë deri sa arrinte t’ia dilte mbanë, pa thënë se, në jo pak raste arrinte të vinte edhe veten në rrezik.
Ndërkohë edhe pse i ingranuar [do ditë në punët e shumta organizative, Lame Konomi ishte familjar shembullor tejet i përkushtuar. Dëshirën e pasionin për punën dhe dashurinë për sportin e ve[anërisht për mgjyrat e klubit 17 Nëntori ua mëkoi tre djemve të tij Agimit, Agronit e Platorit.
Por nuk mbaron këtu, në bashkpunim të ngushtë me trajnerin Myslym Alla, Lame Konomi bëhet ideator i nismës që sportistët të kryenin arsimin e lartë. Nismë kjo, që do ndikonte direkt në rritjen e cilësis sportive dhe së tepërmi në shmangien e shërbimit të detyrueshëm ushtarak. Përpjekje të jashtzakonshme ka bërë ai, si të ishte një prind i vërtetë, duke rendur dyerve të dikastereve për sigurimin e të drejtave të studimit nëpër fakultete të ndryshëm. Eshte fakt i pamuhueshëm që falë përkushtimit të Lame Konomit, sportistët e KS 17 Nëntori në vitet 1960-1970 në masën mbi 70 % ishin me arsim të lartë.
Të pamohueshme dhe tejet të njohura janë përpjekjet e Lame Konomit për zgjerimin e përsosjen e infrastrukturës sportive. Në këtë drejtim vlen të përmendet zgjerimi i stadiumit “Qemal Stafa”, ndërtimi i stadiumit të lojrave me dorë “Studenti”, ngritja e sallave të shumta stërvitore, të poligoneve të qitjes e të komplekseve sportive në të gjitha lagjet e Tiranës. Ve[mas kësaj si njeri human ai sistemoi në punë shumë sportistë, që nga pikëpamja ekonomike ishin në vështirësi, paharruar kujdesin e tij për krijimin e ekonomive ndihmëse të klubit. Kështu të ardhurat e siguruara nga kafenet, sallat e bilardos, pingpongut etj., që funksiononin nëpër ambjentet e klubit shkonin të gjitha në dobi të trajtimit të sportistëve. Por, mbi të gjitha Lame Konomi do të mbetet unikal në nismën për krijimin e klasave sportive në shkollat e Tiranës dhe për funksionimin e ekipeve zinxhir në të gjitha llojet e sporteve. Ai ishte nismëtar i hapjes së shumë kurseve kualifikimi për trajnerë. Dhe falë këtij përkushtimi e kësaj pune të shkëlqyer nën drejtimin e Lame Konomit klubi bardheblu fitoi trofe të panumurt. Nuk harrohen nga tiransit titujt kampion të ekipit të futbollit, të basketbollit femra e meshkuj, të volejbollit femra, të qitjes, atletikës, gjimnastikës, mundjes, pingpongut, atletikës etj., e mbi të gjitha arritja madhore e triumfit në tri spartakiadat kombëtare.
Dhe pikërisht për të gjitha këto arritje, të cilat padyshim përbëjnë një rast unikal të papërsëritshëm në sportin shqiptar, qytetarët e Tiranës e kujtojnë me respekt të thellë Lame Konomin, vlonjatin, që e deshi klubin bardheblu më shumë se kushdo. Ndaj për gjith[ka bëri pak do të ishte, që këij njeriu tejet të përkushtuar në drejtim të sportit, t’i ngrihej një monument.

Send this to a friend