VOAL

VOAL

Elon Musk sfidon Twitter-in: Debat publik mbi llogaritë e rreme

August 7, 2022
blank

Komentet

blank

Rusia do të aneksojë katër rajone të Ukrainës

RFE/RL

Kremlini njoftoi se do t’i aneksojë formalisht katër rajone të Ukrainës, ku së voni u mbajtën të ashtuquajturat referendume për bashkim me Rusinë.

Zëdhënësi Dmitry Peskov tha se ceremonia e nënshkrimit do të mbahet të premten.

Në të, sipas tij, do të marrin pjesë presidenti rus, Vladimir Putin, dhe udhëheqësit e instaluar nga Moska të katër rajoneve ukrainase: Luhansk, Donjeck, Herson dhe Zaporizhja.

Zyrtarët pro-rusë të këtyre rajoneve thanë se votuesit e kanë mbështetur me shumicë votash bashkimin me Rusinë.

Por, referendumet e ashtuquajtura u hodhën poshtë nga Ukraina, qeveritë perëndimore dhe Kombet e Bashkuara, duke thënë se ato janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

Të katër rajonet formojnë një rrip të rëndësishëm tokësor midis Rusisë dhe Gadishullit të Krimesë, të cilin Moska e aneksoi ilegalisht nga Ukraina në vitin 2014.

Njoftimi i Kremlinit erdhi vetëm disa orë pasi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se BE-ja po punon për një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë.

“Ne nuk i pranojmë referendumet e rreme dhe asnjë lloj aneksimi në Ukrainë. Jemi të vendosur që ta bëjmë Kremlinin të paguajë çmim për këtë përshkallëzim të mëtejshëm [të situatës]”, u tha von der Leyen gazetarëve në Bruksel.

Paketa e tetë e propozuar e sanksioneve përfshin ndalime të mëtejshme të importit të produkteve ruse, që do ta privojnë Moskën nga 7 miliardë euro të ardhura.

Shtëpia e Bardhë, në anën tjetër, tha se SHBA-ja kurrë nuk do t’i njohë kurrë përpjekjet e Rusisë për të aneksuar pjesë të Ukrainës.

Ajo, po ashtu, tha se po përgatit sanksione të reja ekonomike kundër Moskës, që do të imponojnë një “kosto të rëndë ekonomike për Rusinë”.

“Ne kurrë nuk do t’i njohim këto përpjekje të paligjshme për aneksim”, u tha gazetarëve sekretarja për media e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre.

blank

“Shanset për një Harmagedon bërthamor po rriten çdo ditë”, ideologu rus: Operacioni në Ukrainë ka përfunduar! Rusia është në luftë me Perëndimin

‘Sulmi në Ukrainë ka përfunduar dhe Rusia është në luftë me Perëndimin”, kështu është shprehur filozofi rus mbështetësi i liderit rus Aleksandër Dugin.

Ai ka theksuar se Rusia ka arritur në një pikë pa kthim në Ukrainë, duke shtuar se Moska ndodhet në një tjetër konflikt që sipas tij mund të çojë në Luftën e Tretë Botërore.

Kujtojmë se vajza e Aleksandër Dugin, Daria Dugina, u vra pak muaj më parë në një sulm me bombë që besohet se kishte në shënjestër të atin.

Fragmenti nga shkrimi i Duginit, duke iu referuar “luftës me Perëndimin”:

“Ditët e fundit ka pasur një ndryshim të rëndësishëm në balancën e pushtetit në Ukrainë. Duhet të kuptohen të gjitha aspektet e tij. Kundërsulmet e Kievit ishin përgjithësisht të pasuksesshme në rajonin e Khersonit, por fatkeqësisht të suksesshme në rajonin e Kharkovit. Situata në zonën e Kharkiv dhe tërheqja e detyruar e forcave aleate është pika e kthesës.
Duke lënë mënjanë efektet psikologjike dhe ndjenjat e justifikuara të patriotëve, duhet theksuar se në të gjithë historinë e operacioneve speciale ushtarake kemi arritur në pikën e pakthimit… Të gjithë tani po propozojnë masa emergjente për të ndryshuar situatën dhe disa nga këto propozime janë mjaft të arsyeshme. Pa pretenduar një çmim për origjinalitetin, këtu thjesht përpiqemi të përmbledhim argumentet dhe propozimet më të rëndësishme dhe t’i vendosim ato në kontekstin gjeopolitik global, ‘Lufta e Tretë Botërore’.

Jemi në prag të një Lufte të Tretë Botërore, në të cilën Perëndimi po na shtyn drejt saj.. Kjo nuk është më një frikë apo një pritje, është një fakt. Rusia është në luftë me Perëndimin në tërësi, me NATO-n dhe aleatët e saj (edhe pse jo me të gjithë – Turqia dhe Greqia kanë vendin e tyre, dhe disa vende evropiane, veçanërisht Franca dhe Italia, por jo vetëm që nuk duan të marrin pjesë aktive në lufta me Rusinë). E megjithatë, kërcënimi i një Lufte të Tretë Botërore afrohet gjithnjë e më shumë.

Nëse kjo do të rezultojë në përdorimin e armëve bërthamore është një pyetje e hapur. Por shanset për një Harmagedon bërthamor po rriten çdo ditë. Është absolutisht e qartë, dhe shumë udhëheqës ushtarakë amerikanë (si ish-komandanti i Forcave Amerikane në Evropë, Ben Hodges) shpallin hapur se Perëndimi nuk do të jetë i kënaqur edhe me tërheqjen tonë të plotë nga territori i ish-Ukrainës, ne do të përfundojmë në tokën tonë, duke këmbëngulur për “dorëzim pa kushte. Në 1991, Perëndimi ishte i kënaqur me rënien e BRSS dhe kapitullimin tonë ideologjik, kryesisht duke adoptuar ideologjinë, sistemin politik dhe ekonominë liberale perëndimore nën udhëheqjen perëndimore. Sot, vija e kuqe për Perëndimin është ekzistenca e një Rusie sovrane, madje edhe brenda kufijve të Federatës Ruse.

(BalkanWeb)

blank

Pas referendumeve, Moska kërkon më shumë

Bombardimi rus në Dnipropetrovsk vrau edhe një vajzë dymbëdhjetë vjeçare

Aneksimi i njëanshëm i territoreve të pushtuara në Ukrainë është sanksionuar, Kremlini gjithashtu dëshiron të pushtojë Odesën si dhe Kharkivin dhe të gjithë Oblastin e Donetskut – Shpërthimi i katërt në Nord Stream

 

VOAL- Ndërsa jehona e atyre që komuniteti ndërkombëtar i ka quajtur referendume farsë, të organizuara nga rusët në territoret e pushtuara të Ukrainës ditët e fundit, ende nuk janë shuar, Moska po planifikon të rimarrë një pjesë edhe më të madhe të 15% të territorit ukrainas që është e zënë për momentin.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov gjithashtu saktësoi të mërkurën në mbrëmje se Rusia do të vazhdojë të luftojë derisa të marrë kontrollin e plotë të Oblastit të Donetskut, i cili megjithatë është 40% në duart e ukrainasve dhe skenën e luftimeve intensive që i kanë lejuar këta të fundit të rimarrin terren dhe dhjetëra vende të lira në javët e fundit.

Megjithatë, burimet ruse evokojnë mundësinë që ushtria e Kremlinit po synon të pushtojë objektiva të mëdha si metropolin e Kharkiv, rajoni i të cilit është ende 6% i kontrolluar nga Moska dhe Odessa – e cila është bombarduar rëndë prej disa ditësh. dronët që u dha Teherani. Guvernatori i Odesës, megjithatë, është përgjigjur në media se Moska nuk do të jetë në gjendje të pushtojë qytetin e tij.

Ndërkohë, të enjten në Sheshin e Kuq në Moskë, u ngrit një tribunë me ekrane gjigante video dhe billborde ku shpalleshin “Donetsk, Luhansk, Zaporizhia, Kherson: Rusia!”, në prag të një fjalimi në të cilin kreu i Kremlinit, Vladimir Putin, mund të shpallë aneksimin e katër zonave – ndër të tjera të pa pushtuara plotësisht nga ushtarët rusë -, banorët e të cilave të ikur ditët e fundit kanë treguar për njerëzit e detyruar të votojnë në rrugë nga zyrtarët shëtitës nën kërcënimin e armëve.

“Ata mund të shpallin çdo gjë që duan. Askush nuk votoi në referendum, përveç disa njerëzve që ndërruan anën. Ata shkuan nga shtëpia në shtëpi, por askush nuk doli,” tha Lyubomir Boyko, 43 vjeç, nga Golo Pristan, një fshat në Kherson Oblast. duart e rusëve.

Përkundrazi, Rusia pretendon se votimi ishte vullnetar, në përputhje me atë të së drejtës ndërkombëtare dhe pjesëmarrja ishte e lartë. Referendumet dhe aneksimet janë refuzuar globalisht, siç janë refuzuar nga Rusia në vitin 2014 për të sanksionuar blerjen e njëanshme të Krimesë, e cila nga Kievi dhe aleatët e saj është konsideruar gjithmonë si territor ukrainas.

Në terren, forcat ukrainase dhe ruse janë të angazhuara në luftime të rënda, veçanërisht në rajonin e Donetsk, ku guvernatori lokal tha se gjashtë civilë u vranë të mërkurën nga bombardimet nga ushtarët rusë. Gjithashtu të mërkurën, forcat ajrore ukrainase kreu 16 sulme, duke dëmtuar ose shkatërruar një numër të mirë të pozicioneve ruse, ndërsa forcat tokësore shkatërruan dy poste komanduese, tha një zëdhënës ushtarak.

Valentyn Reznichenko, guvernator i rajonit Dnipropetrovsk, tha se tre persona u vranë nga raketat ruse të enjten, duke përfshirë një vajzë 12-vjeçare dhe më shumë se 60 ndërtesa u dëmtuan. “Shpëtimtarët e nxorrën foshnjën nga shtëpia e shkatërruar ku ajo po flinte kur një raketë ruse e goditi, por ajo vdiq menjëherë pas”, tha guvernatori.

Në rajonin rus të Belgorodit, pranë kufirit ukrainas, 14 persona u plagosën në vend të kësaj nga një shpërthim i një depoje municionesh të lidhura, sipas menaxherit lokal, me një “gabim njerëzor”, por supozohet se ishte një sulm i Ushtria e Kievit.

Rrjedhja e katërt u gjet në tubacionet e gazit Nord Stream

Një total prej katër rrjedhjesh gazi u zbuluan pasi shpërthimet ndodhën përgjatë linjave të tubacioneve Nord Stream 1 dhe 2, sipas Rojës Bregdetare Suedeze. Dy nga këto katër humbje janë në zonën ekonomike suedeze. Në të njëjtën kohë, sizmologu Björn Lund nuk përjashton që të ketë ndodhur një shpërthim i tretë. Këtë e raportojnë gazetat suedeze.

Gjermania shprehu frikën të mërkurën në mbrëmje se tubacionet mund të mos funksionojnë më kurrë. Vlerësimi lidhet pikërisht me faktin se të dy linjat e infrastrukturës që lidhin Rusinë me Evropën u dëmtuan rëndë nga shpërthimet e dyshimta në ishullin danez Bornholm, në Balltik, për natyrën e të cilit qarkullojnë hipoteza të ndryshme: sulmi nga një nëndetëse, dron detar apo edhe shpërthime për shkak të ngarkesave TNT.rsi-Elida Buçpapaj

blank

Arrestohet vajza e ish-presidentit iranian

Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit iranian, Akbar Hashemi Rafsanjani. 6 shtator 2018

RFE/RL

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën akuza të panjohura.

Agjencia e lajmeve Tasnim, e cila është e lidhur me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike, raportoi më 27 shtator se Hashemi u arrestua nga forcat e sigurisë në Teheranin lindor për “nxitje të trazirave.

Para arrestimit, Hashemi kishte thënë se autoritetet i referohen protestave që kanë tronditur Republikën Islamike në 12 ditët e fundit si “trazira” dhe “kryengritje”, me qëllimin për t’i shtypur ato.

“Ajo që [autoritetet] duan të përcjellin është se këto nuk janë protesta, janë trazira, por në fakt janë protesta”, tha Hashemi në një audio regjistrim të siguruar nga Shërbimi Iranian i REL-it,

Hashemi tha se shumica e protestuesve janë të rinj, të cilët kanë kërkuar të drejta në lidhje me “çështjen e hixhabit dhe pikëpamjen e talibanëve për çështjet e grave dhe ato sociale”.

“Kjo tregon se të rinjtë tanë duan një të ardhme, duan të kenë një jetë. Ata nuk po përpiqen të rrëzojnë regjimin, megjithëse mund të shkojë në këtë mënyrë”, shtoi ajo.

Protestat në Iran janë nxitur nga vdekja e 22-vjeçares, Mahsa Amini.

Ajo ka vdekur teksa ka qenë në mbajtje të Policisë për Moral, e cila ka ndalur gruan me arsyetimin se nuk e ka vendosur si duhet mbulesën në kokë.

Zyrtarët kanë thënë se Amini ka vdekur nga sulmi në zemër, mirëpo familjarët e saj, dhe disa grupe për të drejta të njeriut, kanë hedhur poshtë këto supozime, duke thënë se ajo ka pasur shëndet të mirë.

Sipas tyre, gruaja është rrahur sa ka qenë në mbajtje.

Në disa postime në rrjetet sociale, familjarët e personave të vrarë nëpër protesta, kanë thënë se autoritetet u kanë lëshuar certifikatat e vdekjes me arsyetimin se ata kanë pasur sëmundje të ndryshme.

Disa të tjerë kanë thënë se autoritetet u kanë bërë presion që të varrosin familjarët e tyre brenda natës, për të fshehur atë që ka ndodhur.

Veç Iranit, demonstrues në Gjermani, Greqi, Itali, Spanjë, Liban, Turqi, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara u mblodhën në shenjë solidarizimi me protestuesit iranian.

blank

“Shpërthimi në Nord Stream, akt sabotazhi i inskenuar nga Rusia”, mbrojtja britanike: Mjeti shpërthyes u hodh në det mbase muaj më parë, ja si aktivizohet

Disa shpërthime të mëdha nënujore, të krahasuar me një lëkundje të fortë sizmike, ndodhën të hënën në lindje të ishullit danez të Bornholm.

Si pasojë e shpërthimit tubacionet prej betoni të Nord Stream pësuar dëmtime, çka shkaktoi edhe rrjedhje të mëdha gazi. Shpërthimet ndodhën në ujërat ndërkombëtare, pak përtej territoreve të Danimarkës dhe Norvegjisë, dhe valët tronditëse u ndjenë deri në 800 milje larg.

Në lidhje me ngjarjen ka reaguar BE dhe NATO, të cilat kanë fajësuar Rusinë, duke i quajtur shpërthimet, një akt i pastër sabotazhi. Edhe Polonia dhe Ukraina e kanë quajtur Moskën fajtore për shpërthimin në detin Baltik.

Një burim i mbrojtjes britanike pretendon se shpërthimet ishin të paramenduara dhe të planifikuara dhe se janë kryer duke përdorur një pajisje shpërthyese të hedhur në det javë më parë.

The Times raporton se burimi nga Britania pretendon se skenari më i mundshëm është që Rusia të kishte lëshuar mjetin shpërthyes nga një anije e vogël, e tipit të anijeve të peshkimit, javë mbase edhe muaj më parë.

“Ata mund të qendrojnë në ujë për muaj të tërë derisa ato që i kanë vendosur të marrin marrin vendimin për ti shpërthyer”, tha burimi.

Pajisja mund të “ndizej” duke përdorur një burim akustik të një frekuence të caktuar, i cili hidhet në ujë në momentin që merret vendimi për ta shpërthyer.

Björn Lund, një anëtar i rrjetit sizmik suedez, i tha transmetuesit shtetëror SVT se do të nevojiteshin më shumë se 100 kg dinamit ose TNT për të shkaktuar shpërthime kaq të mëdha.

Të dy tubacionet po rrjedhin gaz në Detin Baltik pasi pësuan dëmtime të rënda, duke shuar çdo shpresë të mbetur që Nord Stream 1 të kthehet në shërbim këtë dimër dhe potencialisht duke i lënë të dy tubacionet jashtë funksionit për një kohë të pacaktuar.

Kremlini këmbënguli sot se ishte “marrëzi dhe absurde” të fajësohej Rusia për ngjarjen.

“Është mjaft e parashikueshme dhe budallallëk t’u japësh zë këtyre narrativave absurde,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Presidentit Putin , Dmitry Peskov.

Peskov shtoi se rrjedhjet e gazit dhe dëmtimi i tubacioneve Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 – të cilat kushtojnë 21 miliardë paund dhe janë rrugët e vetme direkte e transportimit të gazit nga Rusia drejt Perëndimit, do të sillte pasoja negative për vetë Moskën.

“Të dy degët ishin të mbushura me gaz, gati për pompim dhe ky gaz është shumë i shtrenjtë. Tani ky gaz po zhduket në ajër”, tha Peskov.

Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian, tha mbrëmë se rrjedhjet ishin shkaktuar nga një veprim sabotazhi dhe paralajmëroi për një përgjigje më të fortën e mundshme nëse infrastruktura aktive evropiane e energjisë sulmohet.

Antony Blinken, Sekretari amerikan i Shtetit, nuk e akuzoi drejtpërdrejt Rusinë, por tha se nuk do të ishte në “interesin e askujt” sabotimi i linjave të Nord Stream.

Ekspertët ushtarakë përjashtuan përdorimin e nëndetëseve konvencionale, duke thënë se uji në Detin Baltik nuk ishte mjaft i thellë për vendosjen e nëndetëseve të mëdha me aftësi të specializuara zbulimi.

Ndërkohë, gazetar gjermane Tagesspiegel, duke cituar burime qeveritare ka raportuar se agjencitë gjermane të sigurisë kanë frikë se Nord Stream 1 do të bëhet i papërdorshëm përgjithmonë pas rrjedhjeve të mëdha nga Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 në Detin Baltik.

Nëse rrjedhjet në dy linjat e Nord Stream 1 nuk riparohen shpejt, vëllime të mëdha uji të kripur do të depërtojnë në tubacione dhe do të shkaktojnë korrozion, citon gazeta.

Shenja e parë e rrjedhjeve erdhi në orët e para të së hënës, kur sizmografët suedezë regjistruan valë tronditëse të magnitudës 2.3. Anijet që kalonin në lindje të Bornholmit vunë re më pas flluska që ngriheshin në det.

Faqja gjermane e lajmeve Der Spiegel raportoi mbrëmë se CIA kishte paralajmëruar Gjermaninë për një sulm të mundshëm rus ndaj tubacioneve gjatë verës. Ndërsa shefat ushtarakë britanikë kanë paralajmëruar prej vitesh se Rusia mund të përpiqet të ndërpresë kabllot e komunikimit nënujor.

(BalkanWeb)

blank

Uashingtoni: Qytetarët amerikanë të largohen nga Rusia!

Protestat në Moskë pas shpalljes së mobilizimit të pjesshëm

Kërkesa u bë pas mobilizimit të pjesshëm të vendosur nga Putin – Moska nuk do të lëshojë më pasaporta për ata që duhet të kryejnë shërbimin ushtarak

 

VOAL- Uashingtoni u bëri thirrje qytetarëve amerikanë që të largohen “menjëherë” nga Rusia në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të ambasadës në Moskë. Një komunikim që vjen në kuadrin e mobilizimit të pjesshëm të shpallur nga Presidenti Vladimir Putin për të vazhduar operacionet ushtarake në Ukrainë.

Deklarata u drejtohet veçanërisht atyre me shtetësi të dyfishtë pasi – argumenton ambasada – me mobilizimin, Moska mund të refuzojë të njohë shtetësinë amerikane, të parandalojë aksesin në ndihmën konsullore, largimin nga vendi dhe t’i detyrojë ata të ofrojnë shërbimin ushtarak. Për t’u larguar nga vendi, megjithatë, ambasada kërkon të mbështetet në opsionet e kufizuara të transportit tregtar që janë ende të disponueshme.

Polonia dhe Bullgaria po bëjnë gjithashtu thirrje që qytetarët e tyre të largohen nga vendi

Polonia dhe Bullgaria – shkruan Guardian – ftojnë gjithashtu qytetarët që të largohen urgjentisht nga Rusia. Ministria e jashtme e Bullgarisë tha se “u kërkon qytetarëve të saj që të përmbahen nga udhëtimi në Federatën Ruse dhe rekomandon që ata të konsiderojnë largimin nga vendi sa më shpejt të jetë e mundur, duke përdorur mjetet e transportit aktualisht në dispozicion”.

Ministria e Jashtme polake ka lëshuar një deklaratë të ngjashme, raporton televizioni publik polak Tvp, duke deklaruar se fluturimet me Rusinë janë pezulluar dhe duke inkurajuar të gjithë qytetarët e mbetur të largohen: “Në rast të një përkeqësimi drastik të situatës së sigurisë, mbyllja e kufijve. ose rrethana të tjera të paparashikuara, evakuimi mund të rezultojë të jetë i penguar ndjeshëm ose madje i pamundur.

Asnjë pasaportë për ata që marrin pjesë në mobilizim

Për më tepër, Rusia nuk do t’u lëshojë më pasaporta atyre që marrin pjesë në mobilizim. Një vendim i marrë pas largimit të shumë personave nga vendi, “Nëse një shtetas është thirrur në shërbimin ushtarak apo ka marrë thirrje, pasaporta ndërkombëtare nuk do të jepet”, shkruan në ueb-portalin informativ të qeverisë. rsi-eb

blank

Nis fluturimin avioni i parë i pasagjerëve, tërësisht elektrik

Avioni i parë i pasagjerëve tërësisht elektrik në botë është ngritur me sukses në qiell. Kompania izraelite, Eviation Aircraft, nisi me sukses avionin e quajtur Alice nga pista në Aeroportin Ndërkombëtar të Grant County në Uashington dhe qëndroi në qiell për 8 minuta. Sipas kompanisë, avioni nuk prodhon emetime karboni, redukton ndjeshëm zhurmën dhe ka më pak kosto.

“Kjo është histori. Ne nuk e kemi parë ndryshimin e teknologjisë së shtytjes në avion që kur kaluam nga motori me piston në motorin e turbinës. Ishin vitet 1950 që ishte hera e fundit që pamë të bashkohej një teknologji krejtësisht e re si kjo”, tha Gregory Davis, president dhe CEO i Eviation, për CNN Business.

Me teknologjinë e baterive të ngjashme me atë të një makine elektrike, ose një celulari dhe 30 minuta karikim, Alice me nëntë pasagjerë do të jetë në gjendje të fluturojë për një orë dhe rreth 440 milje detare. Avioni ka një shpejtësi maksimale lundrimi prej 287 miljesh në orë. Për referencë, një Boeing 737 ka një shpejtësi maksimale prej 588 milje në orë.

Eviation u themelua në vitin 2015. Kompania shpreson të përdorë informacionin e mbledhur gjatë fluturimit të së martës për të parë hapat e ardhshëm dhe për t’u dorëzuar aeroplanët te klientët deri në vitin 2027.gsh

blank

Mbi 98.000 rusë kanë hyrë në Kazakistan prej thirrjes për mobilizim

Makina me rusë në rrugë drejt Kazakisanit.

RFE/RL

Rreth 98.000 rusë kanë hyrë në Kazakistan këtë javë, prej kur presidenti rus, Vladimir Putin, ka bërë të ditur mobilizimin e pjesshëm të rezervistëve për të luftuar në Ukrainë, kanë thënë zyrtarët kazakë.

Shumë burra po tentojnë të ikin nga shteti drejt shteteve fqinje, pas vendimit të Putinit.

Kazakistani dhe Gjeorgjia, të dyja vende të ish-Bashkimit Sovjetik, kanë rezultuar të jenë destinacionet më të shpeshta të rusëve.

Ata po i kalojnë në këto dy shtete përmes makinave, biçikletave, apo edhe në këmbë.

Ata që kanë viza valide drejt Norvegjisë dhe Finlandës, kanë marrë edhe rrugët drejt tyre.

Biletat për fluturime me aeroplanë janë shitur shpejt, pavarësisht rritjes së madhe të çmimeve.

Ministria ruse e Mbrojtjes ka thënë se do të thirren rreth 300.000 persona me përvojë paraprake ushtarake, mirëpo ka raportime se numri mund të shkojë në 1 milion.

Këto raportime kanë rritur shqetësimet mes rusëve, andaj ata kanë marrë rrugë për të ikur nga shteti.

Ministri i brendshëm kazak, Marat Akhmetzhanov, ka thënë se autoritetet nuk do t’i kthejnë në shtëpi rusët, përveç nëse ka fletarreste ndërkombëtare për ta.

Presidenti kazak, Kassym-Jomart Tokayev, i ka kërkuar Qeverisë së tij që t’iu ndihmojë rusëve që po kalojnë kufirin “për shkak të situatës së pashpresë”.

“Ne duhet të kujdesemi për ta dhe të garantojmë sigurinë e tyre. Kjo është çështje politike dhe humanitare. I kam kërkuar Qeverisë që të marrë masat e nevojshme”, ka thënë Tokayev, duke shtur se Kazakistani do të bisedojë me Rusinë për këtë temë.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt.

Vetë Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

blank

“Të vdesësh dhe të vrasësh të tjerët, dhe për çfarë?”- Rusët në eksod për t’i shpëtuar mobilizimit, çfarë po ndodh në kufijtë e Rusisë

Njoftimi i mobilizimit të parë masiv të Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, thirrja e trupave për luftën e saj në Ukrainë, ka shkaktuar një nxitim për kufijtë e saj, duke shkaktuar shqetësime në vendet fqinje.

Radhë të gjata janë parë në kalimet jashtë Rusisë, në vendet që kufizohen me gjatësinë dhe gjerësinë e kombit të madh.

Zyrtarisht, Moska thotë se nevojiten 300,000 trupa, me përparësi njerëzit me përvojë të fundit ushtarake.

Por dy gazeta me bazë jashtë Rusisë kanë raportuar se objektivi është të mobilizohen të paktën një milion dhe ka pasur zemërim pasi shumë prej atyre që nuk kanë shërbyer në forca ose janë jashtë moshës së hartimit janë thirrur tashmë për të luftuar.

Është përfolur se shumica e të mobilizuarve do të jenë jashtë rajoneve të zemrës së Rusisë, Moskës dhe Shën Petersburgut, në mënyrë që të zvogëlohet rreziku politik për Kremlinin.

Numri i saktë i njerëzve që janë larguar nga Rusia që kur Presidenti Vladimir Putin njoftoi atë që ai e quajti një “mobilizim të pjesshëm” të mërkurën e kaluar është i paqartë, por shenjat po shfaqen për një eksod të rëndësishëm.

Këto janë vendet e prekura:

Finlanda
Pothuajse 17,000 rusë kanë kaluar kufirin në Finlandë që nga njoftimi i së mërkurës së kaluar, me numrin që e bën udhëtimin në fundjavë 80% më të lartë se një javë më parë.

Kalimi i numrit është ngadalësuar, por mbetet më i ngarkuar se zakonisht.
Disa nga ata që bënë kalimin gjatë fundjavës u thanë gazetarëve se kishin udhëtuar për tre orë me makinë nga qyteti i dytë më i madh i Rusisë, Shën Petersburg.

Ata thanë se po largoheshin nga frika se do të hartoheshin.

Qeveria e Finlandës tha të premten se do të ndalojë të gjithë rusët të hyjnë me viza turistike brenda ditëve në vijim, megjithëse përjashtime mund të zbatohen ende për arsye humanitare.

Vendi deri vonë ishte shpallur neutral, pasi kishte luftuar në të kaluarën me Moskën për kufijtë e saj, por tani po hyn në NATO në përgjigje të luftës në Ukrainë.

Gjeorgjia
Në një moment të dielën, pritja e vlerësuar për të hyrë në Gjeorgji nga Rusia ishte 48 orë, me më shumë se 3,000 automjete në radhë për të kaluar kufirin, raportoi media shtetërore ruse, duke cituar zyrtarë lokalë.

Rreth 40,000 rusë kishin mbërritur tashmë në kryeqytetin e Gjeorgjisë Tbilisi që kur Moska pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.

Një familje që arriti në Gjeorgji, Dmitry Kuriliyunok, gruaja e tij Irina dhe vajza e vogël, kaluan me makinë nëpër Rusi nga Krasnodar në Mineralnye Vody në Kaukazin e Veriut dhe më pas punësuan një shofer lokal për t’i çuar ata përmes pikave kufitare në Tbilisi, një udhëtim disaditor.

Kur u intervistua nga gazetarët, ai tha: “Ne jemi plotësisht kundër kësaj lufte. Për ne, si për të tjerët, është e frikshme. Të vdesësh dhe të vrasësh të tjerët, dhe për çfarë? Prandaj vendosëm të arratisemi.”

Rusia luftoi në vitin 2008 me Gjeorgjinë për kontrollin e rajoneve separatiste të Osetisë Jugore dhe Abkhazisë. Gjeorgjia mbetet armiqësore ndaj Kremlinit.

Në rajonin rus të Osetisë së Veriut, në anën veriore të maleve të Kaukazit që ndajnë Gjeorgjinë nga fqinji i saj, ministria e brendshme u tha njerëzve që të mos përpiqeshin të largoheshin nga vendi.

Bjellorusia
Ndoshta çuditërisht, duke marrë parasysh mbështetjen e Minskut për luftën në Ukrainë, pati raportime se disa njerëz u larguan nga Rusia duke hyrë në Bjellorusi.

Megjithatë, ndoshta nuk ishte rruga më e sigurt për të dalë, pasi gazeta Nasha Niva raportoi se shërbimeve të sigurisë bjelloruse iu tha të gjurmonin rusët që iknin me avion duke kontrolluar hotelet dhe akomodimet me qira dhe t’i raportonin ato tek autoritetet ruse.

Të hënën, presidenti autoritar i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, një nga aleatët e paktë të ngushtë që ka zoti Putin në skenën botërore, bëri një vizitë të paparalajmëruar në vendpushimin e Detit të Zi, Soçi, për bisedime me presidentin rus.

Putin tha se ata do të diskutojnë sigurinë dhe ekonominë, duke shtuar: “Ne kemi ende një gamë mjaft të madhe problemesh që duhet t’i diskutojmë.”

Në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në fundjavë, Bjellorusia ofroi mbështetje të qartë për fqinjin e saj, me ministrin e jashtëm Vladimir Makei duke thënë se “ishte pikërisht Perëndimi ai që e bëri këtë konflikt të pashmangshëm”.

Mongolia
Ka pasur një protestë midis pakicave etnike në zonat e thella dhe të varfra të Siberisë, nga ku në të kaluarën janë tërhequr një pjesë e madhe e forcave të armatosura profesionale të Rusisë.

Ka rezultuar që shumë njerëz të shkojnë drejt kufirit me Mongolinë.
Të shtunën, ish-presidenti mongol Tsakhia Elbegdorj, kreu aktual i Federatës Botërore Mongole, tha se kushdo që ikën do të pritej ngrohtësisht në vendin e tij.

Ai i bëri thirrje Putinit që t’i japë fund luftës, duke thënë: “Mongolët Buryat, Mongolët Tuva dhe Mongolët Kalmyk janë përdorur si asgjë më shumë se ushqim topash.

“Sot ju po ikni nga brutaliteti, mizoria dhe vdekja e mundshme. Nesër do të filloni të çlironi vendin tuaj nga diktatura.”

Të premten, guvernatori i rajonit Buryatia të Rusisë pranoi se disa kishin marrë letra gabimisht dhe tha se ata që nuk kishin shërbyer në ushtri ose që kishin përjashtime mjekësore nuk do të thirreshin.

Rajoni është në kufirin mongol dhe shtëpia e një pakice etnike mongole.

Uzbekistani
Në Uzbekistan, një tjetër ish-republikë sovjetike e Azisë Qendrore, autoriteti më i lartë fetar u kërkoi uzbekëve të mos përfshiheshin në konfliktin në Ukrainë, duke thënë se kjo ishte kundër besimit islam.

Ajo erdhi pasi Rusia ofroi shtetësi të shpejtë për të huajt që i bashkohen ushtrisë së saj.
Një numër i madh burrash uzbek kalojnë ndonjëherë shumë vite të jetës së tyre duke punuar në Rusi për të ndihmuar familjet e tyre në shtëpi.

Ashtu si shtetet e tjera ish-sovjetike të Azisë Qendrore, vendi është gjithashtu shtëpia e një pakice të konsiderueshme etnike ruse – një trashëgimi e politikës së epokës sovjetike për transportimin e njerëzve nëpër vendin e gjerë për në punë.

Bordi Mysliman i Uzbekistanit tha se anëtarët e disa “organizatave terroriste” po rekrutonin myslimanë për të luftuar në konfliktin e Ukrainës nën pretekstin e “xhihadit” ose luftës së shenjtë.

Ata thanë se ishte e lejueshme për një mysliman të marrë pjesë në aksione ushtarake vetëm nëse ata mbronin atdheun e tyre.

Prokurorët e shtetit uzbek kanë thënë gjithashtu se qytetarët që luftojnë në luftëra të huaja do të përballen me ndjekje penale sipas ligjit uzbek.

Ndërkohë, në Uzbekistan është pezulluar përpunimi i pagesave të bëra duke përdorur sistemin rus të pagesave me kartë.

Organizata UZCARD e vendit, e cila lejon uzbekët të paguajnë për mallrat dhe shërbimet dhe të tërheqin para, tha se nuk do të lejonte që pagesat të kryheshin duke përdorur sistemin e kartave Mir, që është alternativa e Rusisë ndaj Visa dhe MasterCard.

UZCARD tha se vendimi nuk kishte të bënte me sanksione, por se “procedurat e mirëmbajtjes teknike po kryhen”.

Rusia ka promovuar Mir si një alternativë ndaj Visa dhe MasterCard, të cilat vendosën se nuk do të punonin më me rrjetet ruse për shkak të pushtimit të Ukrainës nga Moska në shkurt.

Javën e kaluar, SHBA vendosi sanksione kundër shefit ekzekutiv të operatorit Mir NSPK, Vladimir Komlev. Menjëherë pas kësaj, bankat turke Denizbank dhe Isbank ndaluan së lejuari pagesat duke përdorur sistemin Mir.

Letonia, Lituania, Estonia, Polonia
Përveç Finlandës, katër vende të tjera të BE-së ndajnë një kufi tokësor me Rusinë – dy që rrethojnë enklavën e Kaliningradit dhe të tjerat ngjitur me kontinentin.

Të katër vendet vendosën kohët e fundit të largojnë turistët rusë, duke kufizuar shanset që rusët e arratisur t’i përdorin ata si rrugëdalje.

BE-ja kishte ndaluar tashmë fluturimet direkte midis 27 shteteve të saj anëtare dhe Rusisë dhe së fundmi ra dakord të kufizonte lëshimin e vizave Shengen, duke lejuar lëvizjen e lirë në pjesën më të madhe të Evropës, për qytetarët rusë.

Disa zyrtarë evropianë i shohin rusët që ikin nga vendi si një rrezik potencial sigurie, për shkak të mundësisë që ata mund të jenë spiunë ose agjentë ushtarakë.

Ata gjithashtu shpresojnë se duke i mbajtur kufijtë e tyre të mbyllur, kjo do të shtojë presionin ndaj Putinit në shtëpi.

Ministri i jashtëm i Letonisë, Edgars Rinkevics, tha të enjten se shumë nga ata që ikën “pajtohen me vrasjen e ukrainasve. Ata nuk protestuan atëherë. Nuk është e drejtë t’i konsiderosh ata si kundërshtarë të ndërgjegjes”.

Turqia, Armenia, Azerbajxhani, Serbia
Dhjetëra fluturime kanë çuar rusët në vendet për të cilat ata nuk kanë nevojë për vizë për të hyrë.

Shumë prej vendeve në avionë janë shitur me çmime të larta, të rritura pasi kërkesa është rritur ditët e fundit.

Mes atyre që mbërritën në Turqi ishte 41-vjeçari Yevgeny, i cili tha se po shkonte për në Izrael.

Ai i tha agjencisë së lajmeve AP: “Unë jam kundër kësaj lufte dhe nuk do të jem pjesë e saj. Unë nuk do të jem një vrasës. Nuk do të vras ​​njerëz.”

Gjermania
Megjithatë, jo të gjitha vendet evropiane nuk janë të gatshme të pranojnë emigrantë rusë.

Zyrtarët e qeverisë gjermane thanë se do të ndihmonin burrat rusë që kanë refuzuar të luftojnë dhe kanë bërë thirrje për një zgjidhje evropiane.

Ministria e Brendshme e Gjermanisë tha se kushdo që “me guxim” i kundërvihet regjimit të Putinit dhe e vë “veten në rrezik të madh, mund të aplikojë për azil në Gjermani për shkak të persekutimit politik”.

Një zëdhënës i ministrisë, Maximilian Kall, tha se dezertorët dhe ata që refuzojnë të mobilizohen do të marrin statusin e refugjatit në Gjermani nëse janë në rrezik, megjithëse çdo rast do të shqyrtohet individualisht.

Megjithatë, arritja në Gjermani, e cila nuk ka kufi tokësor me Rusinë, mund të jetë e vështirë.

blank

Japonia nderon Aben, teksa varrimi shtetëror nxit protesta

Princi i Kurorës së Japonisë, Akishino, dhe Princesha Kiko, duke vendosur kurora lulesh gjatë ceremonisë shtetërore të varrimit të ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe.

RFE/RL

Ish-kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, u nderua përmes një varrimi shtetëror, që ka shkaktuar ndarje në shtet.

Ushtarët mbajtën urnën me hirin e tij, që e solli e veja e Abes, teksa gjatë ceremonisë u çmua lart kontributi i tij gjatë shërbimit të tij si kryeministër për nëntë vjet.

Kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida, tha se gjatë ceremonia e varrimit e financuar nga shteti, u bë për të nderuar liderin që ka shërbyer më së gjati në historinë moderne politike të Japonisë, por organizimi i ceremonisë shtetërore ka ndarë publikun, teksa janë organizuar edhe protesta.

Në ceremoninë e varrimit morën pjesë nënpresidentja e Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris, Princi i Kurorës së Japonisë, Akishino, dhe udhëheqës të tjerë.

E veja e Abes, Akie Abe, kishte të veshur një kimono të zezë dhe hyri në qendrën ku u mbajt varrimi, duke mbajtur në duar urnën me hirin e burrit të saj.

Gjatë ceremonisë u shfaqën edhe fjalime të Shinzo Abes në kohën kur ishte kryeministër dhe vizitat që kishte zhvilluar në pjesën veriore të Japonisë më 2011, kur vendi u përball me cunami.

Gjatë fjalimit 12-minutësh, Kishida çmoi kontributin e Abes, duke e cilësuar si politikan me vizion të qartë për rritjen ekonomike dhe zhvillimin e Japonisë dhe botës. Sipas Kishidas, ai promovoi konceptin e “një Indo-Paqësori të hapur dhe të lirë”, teksa sfidoi ndikimin e Kinës.

“Ju ishit një person që do të duhej të jetonte shumë më gjatë”, tha Kishida duke shikuar fotografinë e Shinzo Abes.

“Kam besim se ju keni kontribuar si busull për të treguar drejtimin që Japonia dhe bota duhet të marrë në 10 apo 20 vjetët e ardhshëm”.

Trupi i Abes është djegur qershor, disa ditë pasi ai u vra teksa po mbante një fjalim gjatë fushatës zgjedhore në Nara, në perëndim të Japonisë.

 

Gjatë ceremonisë shtetërore të varrimit, në Tokio kishte masa të rrepta sigurie, veçmas afër qendrës Budokan, ku u mbajt ceremonia.

Në rrugët e Tokios, qindra persona protestuan për të kundërshtuar varrimin shtetëror.

“Shinzo Abe nuk ka bërë asgjë për njerëzit e zakonshëm”, tha Karou Mano, që doli të protestonte.

Qeveria japoneze ka thënë se ceremonia nuk ka pasur qëllim që ta detyrojë askënd që ta nderojë Aben. Por, financimi i ceremonisë shtetërore të varrimit, kundërthëniet për lidhjes midis partisë në pushtet dhe Kishës së Unifikuar, kanë thelluar ndarjet rreth varrimit shtetëror.

Partitë kryesore opozitare të Japonisë kanë bojkotuar funeralin.

Kishida është kritikuar se shtyu përpara mbajtjen e ceremonisë shtetërore të varrimit mes akuzave për lidhjet e partisë së tij me Kishën. Vrasësi i Abes, raportohet se i ka thënë policisë se e ka kryer vrasjen për shkak të lidhjeve të ish-kryeministrit me Kishën.

Gjyshi i Abes, ish-kryeministri Nobusuke Kishi, kishte ndihmuar në ngritjen e Kishës në Japoni. Kundërshtarët thanë se mbajtja e varrimit shtetëror për Aben është e barasvlershme me mbështetjen e lidhjeve të partisë në pushtet me Kishën e Unifikuar.

Kjo Kishë është akuzuar për praktika të papërshtatshme të rekrutimit dhe të të bërit biznes, por i ka mohuar këto akuza.

blank

Prej 1 tetorit Kanadaja heq të gjitha kufizimet e udhëtimit të detyruara nga Covidi

Kanadaja do të heqë të gjitha kufizimet e vendosura për të luftuar përhapjen e Covid-19 për udhëtarët që nga 1 tetori, si dhe kërkesat për testim, karantinë dhe izolim, sipas një njoftimi të qeverisë.

Udhëtarët, pavarësisht nga kombësia, nga e shtuna nuk do të kenë nevojë të dorëzojnë dokumentat shëndetësore përmes aplikacionit ArriveCAN ose të tregojnë një certifikatë vaksinimi.

Sipas njoftimit, do të hiqet edhe kërkesa që udhëtarët të mbajnë maska ​​në avionë dhe trena./dita

blank

“Ishulli nuk do bëhet një Hong Kong tjetër”- Miliarderi tajvanez kërcënon hapur Kinën

Situata mes Kinës dhe Tajvanit vijon të jetë e tensionuar. Së fundmi ka reaguar edhe një prej miliarderëve tajvanez, Robert Cao.

Ai ka paralajmëruar se është gati të paguajë për stërvitjen e një ushtrie për të mbrojtur Tajvanin nga Kina.

Cao është një sipërmarrës i njohur, miliarderi 75-vjeçar tani është i vendosur të ndërtojë një ushtri që do t’i bëjë të qartë Pekinit se Tajvani ka klientë të pasur që nuk do të lejojnë që ishulli të bëhet një Hong Kong tjetër.

Në fjalimin e tij për krijimin e një ushtrie vullnetare tajvaneze për t’u mbrojtur kundër pretendimeve kineze, Cao njoftoi se ishte kthyer në ishullin e tij të lindjes.

Por ai shkoi një hap më tej dhe tha se po jepte ekuivalentin e 96 milionë eurove për të trajnuar “luftëtarët qytetarë” të Tajvanit, për t’u kthyer në mbrojtës në rast të një pushtimi kinez.bw


Send this to a friend