VOAL

VOAL

Dy të plagosur nga zjarri në një depo municioni në Krime

August 16, 2022
blank

Komentet

blank

Gjermania ndan 200 miliardë euro për t’i përballuar kostot e energjisë

RFE/RL

Gjermania tha të enjten se do të investojë 200 miliardë euro për të mbrojtur familjet dhe bizneset nga rritja e kostove të energjisë, në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës.

“Qeveria gjermane do të bëjë gjithçka që çmimet të bien”, tha kancelari Olaf Scholz.

Ai njoftoi se paketa përfshin vendosjen e një çmimi tavan për gazin dhe një plan për të hequr fitimet e papritura të kompanive të energjisë, të cilat janë goditur pak nga rritja e çmimeve të gazit.

Fondi prej 200 miliardë eurosh, sipas Scholzit, është krijuar për t’u siguruar që Gjermania mund të përballet me pasojat e rritjes së çmimeve “këtë vit, vitin e ardhshëm dhe atë pas tij”.

Gjermania, e cila ka qenë shumë e varur nga importet e lëndëve fosile djegëse nga Rusia për të plotësuar nevojat e saj energjetike, është vënë nën stres pasi furnizimet nga Moska po pakësohen.

Njoftimi i së enjtes u bë pasi inflacioni u rrit në nivelin më të lartë në 70 vjetët e fundit, në 10 për qind në shtator, i nxitur nga rritja e çmimeve të energjisë.

“Ne e gjejmë veten në një luftë energjetike mbi mirëqenien dhe lirinë”, tha ministri gjerman i Financave, Christian Lindner.

Vendosja e kufirit për çmimin e gazit duhet të mbulojë “të paktën një pjesë” të gazit të përdorur nga familjet dhe bizneset, duke “ruajtur thirrjen për të reduktuar përdorimin e gazit” gjatë dimrit, pasi furnizimet janë të kufizuara, tha qeveria në një deklaratë.

Në të njëjtën kohë, qeveria do të punojë për të kufizuar çmimin e energjisë elektrike për konsumatorët, duke hequr fitimet e marra nga kompanitë energjetike që kanë përfituar nga rritja e çmimeve të gazit, por që nuk përdorin burimin e energjisë për të prodhuar energji.

Njoftimi pasoi vendimin vendimin e Qeverisë gjermane për ta shtetëzuar kompaninë më të madhe importuese të gazit në vend, Uniper.

Gjermania ka thënë gjithashtu se ka në plan të mbajë në funksion dy centralet bërthamore edhe në çerekun e parë të vitit 2023, për të mbështetur rrjetin elektrik.

Gjermania pati planifikuar që t’i ndalë të gjitha centralet bërthamore në fund të këtij viti, mirëpo lufta në Ukrainë ka rritur shqetësimet se shtetit do t’i duhet të shfrytëzojë të gjitha burimet e energjisë për të kaluar dimrin.

Perëndimi e ka ndëshkuar Rusinë me sanksione të ashpra për shkak të luftës së nisur në Ukrainë.

Për pasojë, Rusia e ka zvogëluar sasinë e gazit që çon në Evropë, duke rritur shqetësimet për dimër të vështirë.

Para shpërthimit të luftës, Bashkimi Evropian ka siguruar nga Rusia 40 për qind të gazit që përdor brenda një viti.

blank

Wolfgang Kubicki e quan Erdoganin “mi kanalesh” – ​​Turqia thërret ambasadorin gjerman për deklaratat e Kubicki

 

Sipas Die Welt.de online – Turqia ka thirrëtur ambasadorin gjerman për deklaratat e Wolfgang Kubickis, kr

Turqia ka thirrur ambasadorin gjerman në Ankara Jürgen Schulz për shkak të deklaratave të Wolfgang Kubickis për presidentin Erdogan.

Nënkryetari i FDP dhe nënkryetari i Bundestagut gjerman Wolfgang Kubickis dhe e kishte përshkruar Erdoganin si një “mi kanalesh” në një aktivitet të fushatës zgjedhore në Saksoninë e Ulët.

Qeveria turke e dënoi këtë dhe thirri ambasadorin gjerman duke e dënuar “me forcë” këtë krahasim nga zëvendësi i FDP Wolfgang Kubickis me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme turke, Tanju Bilgiç, tha të martën se  “deklarata ishte e papranueshme, e  papërshtatshme për detyrën e tij si nënkryetar i Bundestagut gjerman dhe nuk kishin ndonjë moral dhe përgjegjësi politike. Ambasadori gjerman është informuar edhe për “reagimin tonë të fortë” për këtë çështje.”

Sipas raporteve të mediave, në takim gjatë fushatës zgjedhore në Hildesheim, Kubicki iu referua Erdoganit si “mi kanalesh” në lidhje me politikën e tij për refugjatët.
Kur u pyet nga Agjencia Gjermane e Shtypit, politikani i FDP e klasifikoi të martën atë që kishte thënë kështu: “Në një shënim anësor gjatë një fushate zgjedhore në Saksoninë e Ulët, e quajta zotin Erdogan “miu i vogël i kanaleve”. Miu i kanaleve është një krijesë e vogël, e lezetshme, por e zgjuar dhe dinak, prandaj shfaqet edhe si protagonist në tregimet për fëmijë (“Miu i kanaleve Kalle”, “Kalle Kanalratte” “Ratatouille”)”, tha  nënkryetar i Bundestagut Wolfgang Kubickis./welt.de

blank

“Anijet ruse u pikasën në zonë”, suedezët gjejnë një rrjedhje të katërt në tubacionin e gazit natyror Nord Stream

Autoritetet suedeze raportojnë për një rrjedhje të katërt të tubacionit të gazit natyror Nord Stream. Lajmi u raportua mëngjesin e sotëm nga mediat suedeze, duke cituar burime nga Rojet Bregdetare suedeze. Një përfaqësues i rojes bregdetare suedeze tha se “dy nga katër rrjedhjet janë në zonën ekskluzive ekonomike të Suedisë” dhe dy të tjerat në ZEE të Danimarkës.

Kujtojmë se të hënën u njoftua se ishin regjistruar tre rrjedhje në tubacionin Nord Stream, i cili transporton gaz natyror nga Rusia në Gjermani me vendet perëndimore që flasin për “ngjarje të qëllimshme” dhe sabotim. Ndërkohë mediat dhe ekspertët ndërkombëtarë shprehin shqetësime për përdorimin total të tubacionit. Siç raporton gazeta gjermane Tagesspiegel, tashmë është i dukshëm rreziku i hyrjes së një vëllimi të madh të ujit të kripur brenda Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2, duke shkaktuar oksidim. CNN raportoi se zyrtarët evropianë të sigurisë të hënën dhe të martën vëzhguan anijet mbështetëse të marinës ruse në perimetrin e rrjedhjeve të mëparshme që dy zyrtarë dhe një burim i njohur me çështjen thanë se ishin shkaktuar nga shpërthime nënujore.

“Për momentin, mbetet e paqartë nëse këto anije kanë lidhje me shpërthimet, por është një nga elementët që hetuesit po kërkojnë”, shtuan burimet e cituara nga CNN. Sipas rrjetit amerikan, një javë para rrjedhjeve, nëndetëset ruse u vunë re në të njëjtën zonë. Tre zyrtarë amerikanë thanë se SHBA nuk ka ende një shpjegim të saktë për atë që ndodhi në ditët para shpërthimeve që ata thonë se shkaktuan tre rrjedhje të veçanta, por pothuajse të njëkohshme në tubacionet Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2.

Një burim ushtarak danez i tha CNN se anijet ruse operojnë shpesh në zonën e rrjedhjeve, duke shtuar se prania e tyre nuk është domosdoshmërisht një tregues se Rusia shkaktoi dëmin në Nord Stream. “Ne i shohim çdo javë. Aktiviteti rus në Detin Baltik është rritur vitet e fundit. Shpesh ajo që ata bëjnë është të kontrollojnë gatishmërinë tonë si në det ashtu edhe në ajër”, shtoi i njëjti burim nga Danimarka.

Kryeministrat e Danimarkës dhe Suedia kanë thënë publikisht se rrjedhjet e tubacionit të gazit ka të ngjarë të jenë rezultat i veprimeve të qëllimshme dhe jo aksidenteve, ndërkohë agjencia suedeze e sigurisë njoftoi të mërkurën se nuk mund të përjashtonte “që një fuqi e huaj qëndron pas rrjedhjeve. Nga ana e tij, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA -së, Jake Sullivan tha të martën se rrjedhjet ishin “sabotim i dukshëm”.
Megjithatë, askush deri më tani nuk e ka përmendur Rusinë apo ndonjë vend tjetër që qëndron pas rrjedhjeve, me Kremlinin që i quajti “budallaqe dhe absurde” pretendimet e ngritura.bw

blank

PE: Bisedimet e Serbisë me BE të kushtëzohen me sanksionet ndaj Rusisë

RFE/RL

Parlamenti Evropian (PE) pritet të kërkojë që vazhdimi i bisedimeve të anëtarësimit mes Serbisë dhe Bashkimit Evropian (BE) të kushtëzohet me vendosjen e sanksioneve nga Beogradi ndaj Rusisë.

Kjo kërkesë është pjesë e një draft-raporti për strategjinë e zgjerimit të BE-së të përgatitur nga Tonino Piculla, deputet socialdemokrat nga Kroacia, i cili është raportues i PE-së për këtë strategji.

Në propozime po ashtu thuhet se duhet “të bëhet prioritet përshtatja e vendeve nga procesi i zgjerimit me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë së BE-së dhe të vazhdohen negociatat e anëtarësimit me Serbinë, vetëm nëse ky vend i bashkohet sanksioneve të BE-së ndaj Rusisë”.

Serbia ka votuar disa rezoluta të Kombeve të Bashkuara që dënojnë pushtimin rus të Ukrainës, por deri më tani nuk u është bashkuar sanksioneve të bllokut evropian ndaj Moskës.

Edhe më herët, PE-ja ka kërkuar nga Serbia që t’i vendosë sanksione Moskës. Por, në këtë draft-raport për herë të parë përmendet kushtëzimi i bisedimeve për anëtarësim me vendosjen e masave ndëshkuese ndaj Rusisë.

Serbia, së bashku me Turqinë, janë shtetet e vetme që bëjnë pjesë në procesin e zgjerimit, që deri më tani nuk kanë mbështetur sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Ditëve të fundit, në disa qarqe të BE-së është shprehur zhgënjim me sjelljen e Serbisë, pasi Beogradi javën e kaluar nënshkroi një marrëveshje për konsultime në fushën e politikës së jashtme me Federatën Ruse.

Edhe Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësim për këtë marrëveshje, teksa ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se në kohën kur pushtimi i Ukrainës po vazhdon, askush nuk do të duhej “të nënshkruante diçka me Rusinë”.

Por, Serbia ka thënë se një marrëveshje të tillë, Ministria e Jashtme serbe ka nënshkruar me Rusinë që nga viti 1996, çdo dy vjet.

Mbështetje për liberalizimin e vizave për Kosovën

Në draft-raportin e PE-së, për të cilin do të debatohet në tetor në Komisionin e Politikës së Jashtme, kërkohet që sa më shpejt të përmbyllet liberalizimi i vizave për Kosovën.

Po në tetor, Këshilli Evropian ka vendosur në agjendë çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Sipas dokumentit, kërkohet që BE-ja të angazhohet më shumë me autoritetet e Kosovës dhe Serbisë që përmes dialogut të ndërmjetësuar nga blloku, shtetet të arrijnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse, ligjërisht të obligueshme për normalizimin e raporteve.

Aty po ashtu theksohet mbështetja për aspiratat evropiane të shteteve të Ballkanit Perëndimor, por edhe për Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë.

Përmes dokumentit të përgatitur nga PE-ja po ashtu bëhet thirrje që “të përshpejtohet procesi i integrimit i atyre vendeve që dëshmojnë orientim strategjik dhe përkushtim të palëkundur ndaj reformave evropiane, konsolidimit të demokracisë dhe harmonizimin me politikën e jashtme të BE-së”.

PE-ja kërkon që të shpërblehet përparimi i shteteve kandidate që kanë harmonizuar politikat e tyre me ato të BE-së dhe të sanksionohet çdo regres.

“Duhet siguruar që hapat e përkohshëm të integrimit të mos e zëvendësojnë, por ta ndihmojnë qëllimin përfundimtar që duhet të jetë anëtarësimi i plotë në BE”, thuhet në draft-raport.

Dokumenti i hartuar nga raportuesi Piculla kërkon që të pezullohet procesi i negociatave të anëtarësimit mes BE-së dhe Turqisë në përputhje me kornizën negociuese, derisa Ankaraja të mos angazhohet përsëri me Brukselin dhe të dëshmojë përparim të qartë në reforma. Por, Parlamenti Evropian kërkon që me Turqinë të ketë “partneritet thelbësor në fushat e interesit të përbashkët”.

Strategjia e zgjerimit, sipas PE-së, duhet të propozojë edhe një “partneritet të posaçëm” me ato shtetet që nuk e kanë qëllim të anëtarësohen në bllokun evropian apo nuk përmbushin kriteret për anëtarësim.

PE-ja po ashtu përsërit se procesi i zgjerimit duhet të jetë një proces ku secili shtet vlerësohet në bazë të meritave individuale në të cilin mbetet në fuqi politika e kushtëzimit. Ky kushtëzim duhet të përqendrohet sidomos në respektimin e parimeve të demokracisë, pavarësinë e gjyqësorit, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, respektimin e të drejtave themelore të njeriut dhe lirinë e mediave.

Nga gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, vetëm Serbia dhe Mali i Zi janë më të avancuar në procesin e anëtarësimit. Këto dy shtete kanë hapur disa kapituj në procesin e negociatave të anëtarësimit. Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria këtë vit kanë hapur procesin e bisedimeve, ndërkaq Kosova dhe Bosnjë e Hercegovina mbeten të fundit në rajon në rrugën e tyre drejt BE-së, pasi asnjëra prej tyre nuk kanë marrë ende statusin e vendit kandidat.

blank

BE: Rrjedhjet në tubacionet ruse, akte të qëllimshme

RFE/RL

Bashkimi Evropian beson se rrjedhjet në dy tubacionet nënujore të gazit rus që ndodhën gjatë kësaj jave, “nuk janë rastësi”, por ka tregues se janë “akte të qëllimshme”, tha shefi i diplomacisë së bllokut, Josep Borrell.

Duke shprehur “shqetësim të thellë” për rrjedhjet në Rrjedhën Veriore 1 dhe 2, ai bëri thirrje për hetim. Borrell shtoi se “të gjitha informacionet e deritanishme lënë të kuptohet se këto rrjedhje janë si rezultat i akteve të qëllimshme”.

Deklaratat e Borrellit vijnë pasi sizmologët nga Suedia dhe Danimarka thanë se kanë regjistruar shpërthime të fuqishme në zonat afër ku ka pasur rrjedhje nga tubacionet e Rrjedhës Veriore në Detin Baltik. Policia suedeze ka nisur hetim për një sabotim të mundshëm.

“BE-ja është thellësisht e shqetësuar lidhur me dëmin që kanë shkaktuar rrjedhjet nga gazsjellësit Rrjedha Veriore 1 dhe 2 në ujërat ndërkombëtare të Detit Baltik”, tha Borrell.

“Këto incidente nuk janë aspak të rastësishme dhe na prekin të gjithë ne”, shtoi ai.

Sipas shefit të politikës së jashtme të bllokut, çdo ndërhyrje e qëllimshme në infrastrukturën e energjisë evropiane është e papranueshme dhe do të pasohet me “përgjigje të fuqishme dhe të unifikuar”.

Një zëdhënës tha se Policia suedeze ka “krijuar një raport dhe ky krim është cilësuar si sabotim”.

Rrjedhjet në tubacionet ruse kanë rritur frikën sa i përket krizës në rritje energjetike, teksa shtetet perëndimore po largohen nga furnizimet energjetike ruse pas pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Ndërkaq, këshilltari presidencial ukrainas, Mikhaylo Podolyak, tha se rrjedhjet e gazit ka të ngjarë që janë shkaktuar “nga një akt terrorist” i kryer nga Moska.

Moska kishte ulur furnizimet me gaz për në Evropë përmes gazsjellësit Rrjedha Veriore 1. Ndërkaq, në gusht ndërpreu të gjitha furnizimet nga ky tubacion, duke thënë se sanksionet perëndimore kanë shkaktuar probleme teknike.

Gazsjellësi Rrjedha Veriore 2 është i kompletuar, por Gjermania hoqi dorë nga plani për ta funksionalizuar këtë tubacion, pak ditë para se Rusia të niste pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Megjithatë, të dy këta gazsjellës kanë gaz nën presion.

blank

Meloni paralajmëron manjatin amerikan: Ligj anti-Soros që të mbrojmë kombin!

Kryeministrja e zgjedhur e Italisë, Giorgia Meloni i është përgjigjur ashpër komenteve të manjatit amerikan, George Soros, pas zgjedhjeve parlamentare në Itali. 

Soros ka shprehur keqardhje që italianët votuan koalicionin e djathtë dhe për kryeministre kryetaren e partisë ‘Vëllezërit e Italisë’, Meloni. Ndër vite marrëdhëniet e Soros me Melonin kanë qenë të tensionuara dhe shoqëroheshin ne replika në distancë.

Së fundmi, Meloni ka reaguar përmes një video të shpërndarë në rrjetet sociale, duke e quajtur Soros spekulant që synon të dobësojë sovranitetin e shteteve ku ai vepron, përmes politikave që promovon.

Ajo paralajmëron se qeveria e re italiane e kryesuar nga ‘Vëllezërit e Italisë’ do të miratojnë një ligj anti-Soros për të mbrojtur kombin.

“Në Itali ka akoma persona që ftojnë të flasë në publik George Soros. Dhe e quajnë filantrop, por po flasim për një spekulant, i cili në vitin 1992 na kushtoi disa miliardë lira për t’u pasuruar. Dhe çfarë do të na mësonte ai? George Soros tani vazhdon duke thënë se ai është i shqetësuar për mënyrën se si votuan italianët dhe ne shpresojmë që në të ardhmen të jetë edhe më shumë. Nëse qeveria bën punën e saj, ashtu sicc do, ligji i Vëllezërve të Italisë do të miratohet për të parandaluar njerëz si ai të financojnë organizatat joqeveritare (të njohura edhe si OJQ), të cilat favorizojnë emigracionin e parregullt. Sepse qëllimi që kanë është të dobësojnë sovranitetin, shtetet dhe për të fituar spekulantët. Soros, shpresojmë shumë që të bëhesh merak sepse ne do kalojmë ligjin anti-Soros në Parlament“, u shpreh Meloni.

***

Giorgia Meloni dhe koalicioni i djathtë në Itali, fituan bindshëm zgjedhjet e të dielës.

Ajo do të jetë kryemi‏nistrja e parë grua e Italisë.

BBC shkruante dy ditë më parë se Giorgia Meloni priti gjithë jetën e saj për këtë moment.

Që nga vitet e saj të adoleshencës si një aktiviste e zjarrtë politike në një lagje të klasës punëtore të Raomës, ajo ka qenë gati që të bëhet kryeministrja e ardhshme e Italisë.

Meloni premton se do të ngrejë Italinë sërish në këmbë, në emër të të gjithë italianëve, jo vetëm atyre që e votuan.

syri.net

blank

Fitorja e së djathtës, Bonfrisco: Italianët do të kenë qeveri stabiliteti! Mes nesh s’ka fashistë

Eurodeputetja italiane Ana Cinzia Bonfrisco, komentoi në edicionin e pasdites me Armela Ferkon në Syri Tv fitoren e së djthatës në zgjedhjet e së dielës në Itali. Bonfrisco deklaroi se prej shumë kohësh Italia ka zhvilluar zgjedhje por duke pasur qeveri teknike dhe jo politike. Sipas Bonfriscos, tashmë italianët zgjodhën udhëheqësit e tyre për të rritur ekonominë e vendit dhe për të dalë nga kriza e pandemisë apo për të përballuar dimrin e vështirë ashtu siç është paralajmëruar.

“Më në fund italianët kanë zgjedhur se cilën qeveri donin të kishin dhe e bënë duke dhënë një mazhorancë shtypëse për qendrën e djathtë në mënyrë që këta të qeverisin me idetë dhe propozimet e saj, për të dalë nga emergjenca e pandemisë, për të ngritur ekonominë dhe për të përballuar këtë kohë lufte të vështirë që na ka krijuar probleme në furnizimet me gaz për të gjithë familjet. Dimri ynë do jetë problematik, duhet të jemi të fortë dhe të aftë për të ndihmuar italianët.”-tha eurodeputetja Bonfrisco.

Eurodeputetja Bonfrisco u shpreh se reflektimi më i madh që duhet të bëjnë është pikërisht si të gjejnë një ekuilibër mes autonomisë që kërkojnë rajonet e veriut në raport me projektin kombëtar.

“Lega duhet të gjejë një përgjigje të qartë për çështjen dhe duhet të përballojë sfidat aktuale që s’janë ato të 20 viteve më parë. Sfida më e rëndësishme, bëhet fjalë për Europën. Meloni dhe Salvini në raport me Europën duhet të kenë të njëjtin pozicion. Ne s’është se sjemi kritikë ndaj një burokracie europiane. Kjo Europë kaq burokratike dhe kaq pak politike, duhet të përballen me sfidat globale, duhen politika mbrojtje dhe sigurie. Duam një Europë të fortë dhe jo një Europë burokracie”-deklaroi Bonfrisco.

Komenteve se Georgia Meloni është një ekstremiste e djathtë, Bonfrisco deklaroi se kushdo që jeton në Itali dhe kush e njeh realitetin e vendit, e dinë shumë mirë që nuk kanë aspak hijen e fashizmit.

“Meloni përfaqëson një ide shumë konservatore. Lidere europiane e konservatorëve. Duhet të bindim më shumë kritikë ndërkombëtarë që do bëjmë më të mirën tonë dhe për ta bërë e për të qenë korrekt me të gjithë.”-tha Bonfrisco. syri.net

blank

Bossi, pas 35 vitesh, jashtë Parlamentit

VOAL- Një tjetër zhvillim i bujshëm ka në kuadrin e kolapsit që pësoi Lidhja në zgjedhjet politike në Itali. Tashmë është zyrtare: pas 35 vitesh, Umberto Bossi u përjashtua nga Parlamenti i Italisë.

Themeluesi dhe lideri historik i Lidhjes në Itali ishte i pari në listën proporcionale të Carroccio për Dhomën e Deputetëve në njësinë zgjedhore njëemërore të Vareses, ku, megjithatë, partia nuk mori asnjë mandat. Rreziku i një mos rizgjedhjeje ishte parashikuar dje, të hënën, nga lideri lombard i Ligës për shkak të lojës komplekse të mbetjeve të lidhura me fletën e votimit.

Matteo Salvini tani shpreson që Bossi të emërohet si senator i përjetshëm. “Do të ishte njohja e duhur pas 35 vitesh në shërbim të Lidhjes dhe të vendit”, deklaroi sot sekretari i Lidhjes, duke siguruar që këtë propozim do ta kryejë personalisht dhe “sigurisht me mbështetjen jo vetëm të Ligë por e shumë italianëve”. rsi-eb

blank

Meloni i “shuan” shpresat për postin e ministrit të Brendshëm, në “Lega Nord” shtohen zërat që duan “kokën” e Salvinit

Italia foli qartë dhe i dha një fitore historike Qendrës së Djathtë, të përbërë nga Fratelli d’Italia, Forza Italia dhe Lega Nord, me partinë e lideres Giorgia Meloni që kryeson bindshëm edhe brenda vetë koalicionit me mbi 26% të votave.

Me mandatet që janë ndarë si në Dhomën e Deputetëve dhe në Senat, pikëpyetjet që ngrihen lidhen të gjitha me kabinetin e ri qeveritar që do të drejtojë Italinë në një kohë krizash dhe sfidash të mëdha.

Kryeministrja e re Giorgia Meloni i ka dërguar ndërkohë një mesazh të qartë aleatëve, duke thënë se “kompromise dhe përfshirje në lojëra s’do të ketë për qeverinë”.

Sipas mediave italiane, Meloni ka nxituar që të flasë me besnikët e saj për emrat që do të përfshijë në postet kyçe ministrore dhe direktivat janë që të rrëzohen pritshmëritë e Salvinit dhe ambiciet e Berlusconit, por gjithmonë duke shmangur krijimin e telasheve.

Edhe pse ajo ka nguruar të flasë publikisht për emrat, hipoteza të tilla si Ministria e Brendshme për Salvinin, apo presidenca e Senatit për Berluskonin nuk pritet të merren në konsideratë.

Liderja e Fdi pritet të mos dorëzohet përballë partnerëve të koalicionit për pikat e programit dhe për përmbushjen e premtimeve të pamundura, e as për kërkesat e ministrave për të krijuar probleme.

“Ne jemi njerëz seriozë, ofrojmë bashkëpunim maksimal por kemi arritur deri këtu dhe nuk duam të humbasim fytyrën. Ministrat nuk shkojnë në qeveri për të fryrë llogaritë bankare”, besohet të ketë qenë mesazhi që Meloni u ka drejtuar të vetëve.

Dhe teksa flasim për Salvinin, duket se përjashtimi i tij nga postet qeveritare nuk është e keqja më e madhe për liderin kontrovers të Lega Nord, pasi zërat kundër tij në parti kanë nisur të dalin në pah, duke vendosur theksin te rezultati zhgënjyer me mbi 8.5% të votave të grumbulluara.

Kështu, ish-sekretari i Ligës së Veriut, Roberto Maroni, teksa ka komentuar rezultatin e zgjedhjeve ka thënë se është koha për një lider të ri.

“Flitet për një kongres të jashtëzakonshëm të Lidhjes. Do të dija kë të zgjidhja si sekretar të ri. Por tani për tani nuk do të përmend asnjë emër”, shton më pas ai.

Ndërkohë, sa i përket qeverisë zërat janë se aleatëve të Fdi mund t’u jepet presidenca në Palazzo Madama, ndërsa Departamenti i Ekonomisë pritet t’i besohet një tekniku, ndoshta jo Panetës për të mos ndikuar mbi Bankën e Italisë dhe raportin me Bankën Qendrore Evropiane, pasi situata ekonomike është “jashtëzakonisht e vështirë”.bw

blank

Meloni: Krenare që jam armike e Sorosit, po destabilizon shoqërinë

Fituesja e zgjedhjeve në Itali, Giorgia Meloni, është një nga politikanet që ka sulmuar jo pak herë miliarderin ultramajtist, George Soros.

Ajo e ka akuzuar për ndërhyrje në politikën italiane, ndërkohë që miliarderi kontrovers ka reaguar duke thënë se Meloni është një armike e BE-së.

Në një përgjigje, Meloni pati deklaruar se nuk është armike e Europës, por e Sorosit.

“Për Sorosin, unë do isha armike e BE-së. Nga ana tjetër, mendoj se armiqtë e vërtetë të Evropës janë ata që spekulojnë me fatkeqësitë e njerëzve, ata që financojnë emigracionin masiv dhe që destabilizojnë shoqërinë dhe kulturën e popujve të tërë. Siç ndodh, të gjitha këto karakteristika që vlerëson ky ‘filantrop’, janë të vlerësuara nga e majta jonë globaliste lokale. Nëse luftimi i këtyre devijimeve do të thotë të jesh armik për Sorosin, atëherë unë jam krenare për këtë”, pati deklaruar ajo.

Po ashtu, Meloni e pati sulmuar Sorosin kur u mësua që ai ka dhënë mbi 200 mijë euro për të majtën.

“Mbajini paratë e këtij fajdexhiu, forca jonë është populli italian”.

“Ai zgjodhi të majtën si aleate dhe ne sovranistët si armiq,” akuzonte Meloni. syri.net

blank

Liberalizimi i vizave në rend dite në BE më 13 tetor

RFE/RL

Çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën do të jetë në rend të ditës në takimin e grupit punues të Këshillit Evropian, më 13 tetor, konfirmojnë burimet diplomatike të BE-së në Bruksel.

Presidenca çeke e BE-së tashmë u ka dërguar letër vendeve anëtare si paralajmërim për diskutimet për këtë temë.

Radio Evropa e Lirë ka siguruar qasjen në këtë dokument dhe aty shprehet qartë dëshira e Çekisë që të gjitha vendet anëtare të BE-së të arrijnë konsensus të brendshëm për të mbështetur liberalizimin e vizave për Kosovën.

Në këtë letër, Çekia thirret edhe në, siç thuhet, arsyet e politikës së jashtme për liberalizimin e vizave për Kosovën, duke rikujtuar se edhe Komisioni Evropian ka konfirmuar dhe pritet të përsërisë se Kosova i ka përmbushur kushtet.

“Pasi Presidenca Çeke mendon se arsyet e lidhura me politikën e jashtme për liberalizimin e vizave për Kosovën janë bindëse, ajo shpreson se të gjitha shtetet anëtare të BE-së do të arrijnë pajtim të brendshëm politik për këtë çështje”, thuhet në këtë dokument.

“Qasja gjeopolitike e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor është e domosdoshme. Rajoni ka nevojë për sinjal të qartë se procesi i zgjerimit të BE-së është i besueshëm dhe se BE-ja është e gatshme t’i shpërblejë përpjekjet për reforma që bëjnë vendet e Ballkanit Perëndimor”, thuhet në këtë letër.

Edhe sa shkallë deri te liberalizimi i vizave?

Presidenca Çeke përmend aty pikërisht liberalizimin e vizave për Kosovën si shembull se si BE-ja mund të rrisë besueshmërinë në rajon.

“Liberalizimi i vizave është element kyç në procesin e integrimeve të Kosovës në BE, që është shumë i vonuar tashmë. Kosova është i vetmi vend i Ballkanit Perëndimor (dhe një prej pak vendeve në Evropë) që akoma nuk e ka siguruar regjimin pa viza me BE-në. Ky fakt ka një ndikim të konsiderueshëm negativ në atmosferën në vend dhe në qëndrimet e qytetarëve të Kosovës rreth korrektësisë dhe kredibilitetit të BE-së”, thuhet në letër.

Aty, po ashtu, rikujtohet rrugëtimi i Kosovës drejt përmbushjes së kushteve për lëvizjen e lirë të qytetarëve të saj.

“Komisioni Evropian ka nisur dialogun për liberalizimin e vizave me Kosovën në vitin 2012, ndërsa në korrik të vitit 2018 ka konfirmuar se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret. Parlamenti Evropian, në vazhdimësi, ka konfirmuar se mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën”, thuhet në letër.

Presidenca Çeke e BE-së thekson se pret që Komisioni Evropian të konfirmojë mendimin pozitiv për liberalizimin e vizave për Kosovën.

“Presidenca Çeke është në kontakt të ngushtë me Komisionin Evropian. Jemi pajtuar për një përditësim teknik të udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave që do të mbulonte periudhën nga raporti i publikuar në vitin 2018. Ky përditësim teknik supozohet se do t’i paraqitet grupit punues për vizat në muajin tetor”, thuhet po ashtu letër.

 

Sipas saj, Presidenca Çeke beson se ky përditësim do të jetë pozitiv dhe se do t’i konfirmojë rezultatet e gjetjeve të Komisionit në vitin 2018.

“Ambicie e Presidencës Çeke është që të ndërtojë mbështetje mes shteteve anëtare dhe të nisë procedurën relevante legjislative, që do të rezultojë me relaksimin e regjimit të vizave për Kosovën”, thekson letra.

Përmes saj, Çekia thotë se i kupton edhe shqetësimet e disa vendeve anëtare të BE-së për implikimet që mund t’i ketë liberalizimi i vizave për Kosovën për sigurinë e brendshme të tyre.

Për këtë arsye, ministritë e Punëve të Brendshme të vendeve anëtare janë më shumë të rezervuara për të miratuar liberalizimin e vizave, sesa ministritë e Punëve të Jashtme.

 

Çekia, megjithatë, thirret në vlerësimin e Komisionit Evropian për adresimin e këtyre shqetësimeve.

“Komisioni Evropian është i bindur se dhënia e liberalizimit të vizave për Kosovën nuk paraqet rrezik për vendet anëtare në formën e valës së imigrimit”, thotë Presidenca Çeke, duke shtuar se edhe Kosova ka marrë masa për t’i adresuar këto shqetësime.

“Vlen po ashtu të theksohet se Kuvendi i Republikës së Kosovës ka miratuar më 3 gusht rezolutën për liberalizimin e vizave. Me këtë rezolutë, institucionet e Kosovës zotohen t’i zbatojnë të gjitha reformat, për të garantuar sundimin e ligjit, përfshirë edhe ato që kanë të bëjnë me luftën kundër korrupsionit dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut. Presidenca Çeke e vlerëson lart miratimin e kësaj rezolute, e cila është një dëshmi e rëndësishme e përkushtimit nga ana e Kosovës”, thuhet në letër.

Diskutimi i parë në grupin punues të Këshillit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të zhvillohet vetëm një ditë pasi Komisioni Evropian të miratojë dhe publikojë paketën vjetore të zgjerimit, e cila do të shoqërohet edhe me raportet individuale të progresit për vendet e përfshira në këtë proces.

Edhe nga Komisioni Evropian është konfirmuar se do të raportojë pozitivisht për përmbushjen e kritereve nga ana e Kosovës, sa i përket çështjes së liberalizimit të vizave.

Burimet diplomatike në Bruksel e shohin qëllimin e Çekisë që të nisë procedurën për vendimin për liberalizimin e vizave si dëshmi se tashmë ekziston një mbështetje e madhe për këtë në Këshill.

Por, pavarësisht kësaj, ato hezitojnë të përmendin afate se kur do të miratohej vendimi dhe kur do të hynte në fuqi liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës.

Nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor që mbeten jashtë BE-së, vetëm qytetarët e Kosovës nuk mund të lëvizin lirshëm në vendet evropiane, apo në atë që njihet si zona Shengen.

Kosova, ashtu si edhe Bosnje e Hercegovina, ka vetëm Marrëveshje Stabilizimi me BE-në, që është hapi i parë drejt anëtarësimit në bllok.

Mali i Zi, Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, ndërkaq, i kanë hapur negociatat për anëtarësim në BE.

blank

Italia ngjyroset blu! Fitore historike e Qendrës së Djathtë, Meloni kalon pritshmëritë dhe kap 26%, numërimi i votave drejt fundit

Italia kthehet djathtas. FDI (Vëllezërit e Italisë) është partia e parë dhe, kur numërimi pothuajse po shkon drejt fundit, forca politike e ekstremit të djathtë që drejtohet nga liderja Giorgia Meloni ka kaluar pritshmëritë duke fituar me 26.10%.

Qendra e djathtë ( e përbërë nga FDI, Forza Italia dhe Lega Nord) në total kryeson renditjen me 44.05% dhe merr kështu një shumicë të qartë në Parlamentin e ri.

Sipas të dhënave të konsoliduara, Giorgia Meloni do të jetë kryeministrja e re e Italisë dhe do të drejtojë një mazhorancë me Silvio Berlusconin dhe Matteo Salvinin si ortakë.

“Nga italianët ka një tregues të qartë për një qeveri të qendrës së djathtë të udhëhequr nga FdI”, tha Meloni menjëherë pas publikimit të exit-polleve të para.

Ndërkohë në koalicionin fitues, Lega ka rënë ndjeshëm duke kapur vetëm 8,89% të votuesve dhe Forza Italia arrin gjithashtu vetëm në 8,27%.

Partia e dytë renditet Pd me 18,98%, ndërsa qendra e majtë arrin deri në 26,5%, 18 pikë më pak se qendra e djathtë.

Lëvizja “5 Yjet” u mendua e shkatërruar por çuditërisht është gjallë dhe renditet e treta me 15.4%.

Në qendrën e majtë Verdi-Si me 3.5%, + Evropë 2.9% dhe Angazhimi Qytetar me 0.5%. Sa i përket Polit të Tretë, Action-Italia Viva arrin në 7.7%, Italexit siglon shifrën 1.8%.

Pjesëmarrja përfundimtare ka arritur në 63.91% dhe për rrjedhojë është më e ulëta me 9 pikë krahasuar me zgjedhjet e fundit politike, kur votuan 73% e atyre që kishin të drejtë vote, sipas të dhënave të Ministrisë së Brendshme.

Kjo është shifra më e ulët në historinë e Republikës së Italisë.


Send this to a friend