VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Drejt marrëveshjes, pa kërkim-falje

By | December 16, 2019
blank

Komentet

blank

NË VEND TË HOMAZHIT – PËR DR RUGOVËN – Nga MILAIM NELA

(Me rastin e 16 vjetorit të vdekjes)

Sot asht përvjetori i shkuarjes në amëshim të Dr Ibrahim Rugovës njeriut që hodhi themelet e pavarësisë së Kosovës e gjerësisht në opinionin e gjerë njihet si Babai i Shtetësisë së Kosovës.

Sa më shumë vite kalojnë aq më shumë lartësohet figura e këtij burri të urtë dhe të mençur.

Pa Ibrahim Rugovën dhe vizionin e tij vështirë se do të kishim sot Kosovë të pavarur!

Pa Rugovën sot në shekullin ri ndërmarrja e pavarësisë vështirë të kishte rezultatet që pati e me siguri do kishte përfunduar në aventurë të rrezikshme. E pakta fare do kishim shumë më tepër viktima.

Pse unë e quaj Ibrahim Rugovën një nga shqiptarët më të mëdhenj që kanë nxjerrë trojet Iliro-Dardane!?

Rugovën historia e solli në krye të Alternativës Kosovare atëherë kur dara shoviniste ishte më e shtrënguar se kurrë, kur Milosheviçi kishte marrë revansh me idenë e serbomadhisë. Kishin ndodhur ngjarjet e Stari-Tërgut (Trepçës).

Autonomia e 74-es ishte suprimuar.

Ai ishte akademik, njeri i ditur i shkolluar në perëndim dhe kishte marrë më të mirën e atij shkollimi.

Rugova si pak kush në atë kohë e kishte kuptuar se i përkiste një kombi të lashtë, bash atij kombi që ishte në themelet e qytetërimit europian e sot e kësaj dite po bëhen përpjekje për të na e mohuar atë meritë dhe rol që kishin të parët e këtyre trojeve siç thoshte Kuteli – kur nga njëri det në tjetrin det, ishim Zot vetë.

Këtë e kanë elaboruar, De Rada, Naim Frashëri, dhe më vonë një nga shqiptarët më të ditur si Petro Zheji.

Rugova si askush tjetër ja doli që vetëm me fuqinë e mendjes dhe vizionin e tij, një krahinë që ishte ndarë padrejtësisht nga shteti amë dhe që nuk kishte qenë kurrë shtet ta promovonte në tavolinat e kancelarive të Perëndimit dhe ti bindte ata se ky popull e meritonte të paktën pavarësinë që ai e quante kompromis të shqiptarëve. Ai në çdo bisedë me liderët botërorë nuk pranoi kurrë më pak se kaq pavarësisht presioneve.

Ai ishte i kthjellët dhe i qartë se vetëm Shtetet e Bashkuara dhe ndërhyrja e tyre mund ta shpëtonin Kosovën dhe ja doli, ja doli si askush tjeter.

Udhëheqësi i vendit pa shtet, lideri i popullit pa ushtri!

Është folur shumë për Dr RUGOVËN e do flitet shumë edhe kur të mos jemi ne të gjallët e sotëm por unë dua të veçoj një meritë të tij në veçanti.

E kjo meritë që një pjesë nuk ja njohin dhe një tjetër grup ja quan dobësi ishte shmanga e luftës në vitin 1992!

Ishte koha kur Franjo Tuxhman donte të hapej fronti i dytë i luftës në Kosovë dhe ai të përfitonte nga kjo për interesat e vendit të tij.

Nëse kjo do të ndodhte kur Kosova ishte krejt e panjohur jashtë, nje popull krejt i paarmatosur operacioni “PATKOI” (që i dështoi Milosheviçit më 1999) do të kishte prodhuar pasoja fatale për shqiptarët e Kosovës.

Shmangia e luftës në këtë kohë për mua është në mënyrë absolute merita më e madhe e karrierës së tij politike dhe brezat e ardhshëm do ti jenë përherë MIRËNJOHËS.

Rugova luajti lojën e madhe të shahut politik në tavolinën e madhe të vendimarrjes botërore në kushte krejt të dizavantazhuara dhe fitoi. Kjo nuk u kuptua atëherë nga shumë edhe bashkëpuntorë të tij bile nga disa nuk kuptohet as sot!

Ai kurrë nuk e prishi çehren nga sulmet e kundërshtarëve sepse rivalë politikë nuk kishte.

Kurrë nuk replikoi apo nxorri një fjalë të keqe nga goja.

Ai e dinte se ishte shumë më lart se ta dhe ndoshta i mëshiroi.

Jam i sigurtë që historia do t’i japë rolin që i takon.

I përjetshëm qoftë kujtimi i tij.

blank

Për ata që turbullojnë ujrat fetare – Nga SHABAN MURATI

 

Në gjitha enciklopeditë ateizmi përkufizohet si mungesë besimi ndaj çdo feje dhe Zoti. Në vendet e zhvilluara demokratike ateistët shohin punën e tyre dhe nuk sulmojnë as fenë e shumicës së popullit të vet dhe as fetë e pakicave, sepse konsiderojnë liri personale dhe e drejtë e secilit të besojë ose të mos besojë.
Është e çuditëshme prirja e ateistëve publikë shqiptarë, që papushim mbjellin mllef dhe sulmojnë vetëm fenë e shumicës së popullit. U vihen në dispozicion dhe dominojnë ekrane, mikrofonë, skena, OJQ dhe fonde të bollshme për të krijuar mjedis toksik për besimin e shumicës së popullit. Kulmi i absurdit shqiptar është se në këto fushata turbulluese fetare përfshihen politikanë të lartë të shkollës së vjetër ateiste të komunizmit dhe deputetë, të cilëve nuk dihet se kush ua ka mbushur mendjen se duke sulmuar fenë e shumicës së popullit do të konsiderohen “modernë dhe europianë”.
Destabiliteti fetar ecën dorë për dore me destabilitetin politik. Në pamjen e parë duket i paqartë motivi përse kjo skotë turbulluesish të jetës shoqërore i kundërvihet filozofisë dhe mendimit shoqëror të mendimtarit dhe poetit të madh At Gjergj Fishta për karakterin vëllazëror të marrëdhënieve ndërfetare në Shqipëri. Por një analizë spektrale të çon te strategjia përçarëse antishqiptare e këtij fenomeni.
I lidhur me prirjet e mësipërme është edhe fenomeni tjetër specifik shqiptar që islamofobët patologjikë publikë, të ekranit dhe të politikës në Shqipëri, befas kanë rënë në dashuri me Komunitetin Mysliman të Shqipërisë dhe me një hoxhë turk, që jep predikime fetaro-politike nga mërgimi në Pensilvani. Ec e merre vesh kush e bën për-puthjen.
Fushatat e sponsorizuara turbulluese, që po intensifikohen në drejtim të marrëdhënieve fetare në Shqipëri, nuk janë të rastit. Njëqind kilometra larg atyre u vjen era Serbi.

blank

Nje lajm “i mire” per narkotrafikun… Nga Artan Hoxha

Ndersa degjoj kryeministrin te flase per legalizimin e kanabisit(sigurisht kanabis mjeksor, jo ky qe kultivojne çunat ne Shqiperi) kujtesa me ngacmon.

Mazhoranca qe qeveris vendin prej vitit 2013, deri tani ka folur dy here zyrtarisht per legalizimin e kanabisit.

Çuditerisht ne te dyja rastet, ka ndodhur kultivimi me masiv i kanabisit ne Shqiperi.

Madje “rastesisht”, po “fare rastesisht”, ka ndodhur qe te flitet per legalizim te brandit me te mire kombetar, “kanabis Made in Albania”, perpara fushates se mbjelljeve.

Ne te vertete, diskutimi publik per legalizimin e kanabisit nga qeveria, eshte marre si liçence shteterore per kultivim kanabisi nga narkotrafiku.

Dhe “koeçidenca” me e madhe, eshte fakti se ky kultivim masiv, ka ndodhur “rastesisht” ne vitin perpara zgjedhjeve parlamentare.

Pra, dy vitet me pjellore per kultivimin e kanabisit gjate dekades se fundit, kane qene ne vitet 2016 dhe 2020.

Nderkohe dy zgjedhjet e fundit parlamentare ne vend, kane qene ne vitet pasardhese, 2017 dhe 2021!!!!

Nisur nga historiku i deritanishem i narko-politikes dhe narko-kultures, pas diskutimit te fundit publik te inicuar nga kryeministri per legalizimin e kanabisit, i bie qe kete vit, do te kemi nje buum te trete mbjellje te kanabisit, dhe vitin tjeter nje pale zgjedhje te reja lokale shoqeruar ndoshta dhe me zgjedhje te parakohshme parlamentare…

Politikanet ne kete vend, genjejne.

Qeveria ne kete vend, genjen.

Media ne kete vend, ndoshta genjen.

Por lulezimi i plantacioneve me kanabis neper Shqiperi, gjithmone thote te verteten.

Nuk ka buum kanabisi pa zgjedhje parlamentare dhe nuk ka mandat qeverises pa kontrolluar buum-in e kanabisit…..

Ne video dhe foto:
1)-Plantacion me kultivarin e ri “Gorrilla” shtator 2021.
2)-Peisazh i ri, Shqiperia qendrore, shtator 2021.
3)-Plantacion me 50 sera kanabisi, qershor 2021, Arameras, Fushe Kruje…

blank

blank

Vetëm në Shqipëri mbyllen shkollat se ftohet moti – godasin dijen posaçerisht duke gjymtuar ardhmerine Nga Denisa Daka

Vetem ne Shqiperi, (prej 30 vitesh tashme), nxenesit e studentet presin te ngrohet moti per t’iu kthyer bankave te shkolles!

30 vite rradhazi e njejta skeme…!

Mbyllen shkollat se ka permbytje, mbyllen shkollat se u ftoh moti…mbyllen shkollat…

ndersa te demtuarit jane ne çdo rast nxenesit a studentet,

te cilet te denuar nga fati i mbrapshte penalizohen jo ne pak raste te bejne “pushime te gjata”, jashte çdo kriteri normal e te pranueshem.

Znj. Kushi sapo na pershendeti me nje vendim te ri per mbylljen e shkollave per disa dite, per shkak te “motit te paqendrueshem”.

Çdo shqiptar apo taksapagues ne kete vend, pret dite pas dite qe dikush t’u sqaroje a te mbaje pergjegjesi per shumeçka,

per mungesen e ngrohjes apo infrastruktures se duhur ne shkollat shqiptare gjithashtu.

Ku shkojne taksat tona per kete qellim?! Kush eshte pergjegjes per kete situate te paprecedente e kush do te mbaje pergjegjesi per gjithekete?!

Pergjigja e autoriteteve ne kete rast eshte detyrim dhe jo e drejte.

Me shume gjase titullaret e sistemit arsimor ne kete vend nuk jane koshiente per demet afatgjata te ketyre strategjive “brilante”.

Vendimet kesisoj te ndermarra ne rradhe jashte çdo kriteri te arsyeshem, godasin dijen posaçerisht duke gjymtuar ardhmerine.

Deshperim i madh!

blank

Çfarë shkruan etnografja franceze Jacqueline René Benezech më 1937 për Prek Calin

Prek Cali princi i Malsisë!

“Ecëm veçse një gjysmë ore dhe më së fundi pikasëm një shtëpi të lartë me dy kate prej guri, pothuaj pa dritare, me bedenë në katin e sipërm, ku ishin hapur frëngji të ngushta. Ishte diçka hijerëndë por e rrethuar me një gardh dërrasash. Preng Cali erdhi drejt nesh duke zgjatur duart dhe me një fytyrë energjike dhe një buzëqeshje të mrekullueshme.

Që me shikimin e parë ishte shumë simpatik. Një gjigand i vërtetë. Ishte i gjatë të paktën 2 metra. Ishte i veshur shumë pastër me kostumin e Malsisë së Madhe, një kostum me një elegancë të veçantë.

Flokët i kishte të bardha dhe mustaqet të shkurtra që spikasnin në figurën e tij të gjatë e të dobët. Natyrish, brezi i tij ishte i zbukuruar me një revolver të madh, një tjetër me një dorezë fildishi apo prej kocke, një model si ato që mbreti u jepte atyre që do t’i shpërblejë e nderojë.

Preng Cali ishte në Vermosh më shumë se një fisnik. Ai ishte kapedani, një titull honorifik që s’ka asnjë vlerë administrative. Le të themi se është njeriu më trim dhe prijësi natyral i këtij vendi, pas të cilit në rast lufte radhiten të gjithë njerëzit e tribusë, madje edhe tributë fqinje.”

blank

Përpos gjithë ngjarjes, kjo foto më ka trazuar shumë – Nga Ardiana Kalaja

Përpos gjithë ngjarjes, kjo foto më ka trazuar shumë.
Një trishtim dhe irritim më ka kapluar gjithë qënien.
Nuk mundem të bëj asgjë pa e çuar mëndjen te këta fëmijë që nuk kanë ku ta kalojnë natën sonte.
Që nuk kanë ku të përgatisin mësimet e nesër për të shkuar në shkollë.
Nuk di a të ulëras apo të qaj?
Apo të mallkoj?
Mbase duke mallkuar gjen lehtësim në një vend pa shtet.
Zoti ju mallkoftë.
Zitu ju ndëshkoftë.
Uroj ta shoh Zahon e Kajanin që kur të kthehen një ditë nga shkolla mos të kenë mundësi të futen banesë, ndërkohë që prindërit të jenë pas hekurave.
Uroj këtë gjë për të gjithë fëmijët e kriminelëve me pushtet, me prindër bastardë birësues apo biologjik.
Zoti martë hak.
Për ata fëmijë që kur u kthyen nga shkolla gjetën çdo gjë nën rrënoja.
Për ato vajzat që kishin ruajtur pajën e prsnin të martoheshin.
Për ato nëna që kishin bërë gati rrobat e vdekjes.
Të tjerëve jua groposën dhe ilaçet.
Ku kemi arritur kështu?
Dështuam të gjithë para këtyre bastardëve.
Edhe para atyre fëmijëve të pafajshëm se prindërit e tyre votuam horrat.
Ndaj i them më falni atyre fëmijëve që nuk e gjetën më shtëpinë, atyre vajzave që jua varrosën pajën, atyre gjysheve që jua groposën rrobat e vdekjes, atyre djemve që ishin të pafuqishëm para banditëve me unifirmë, atyre nënave që nuk ruajtën dot as enët e gatimit dhe atyre baballarëve që nuk mundën dot të mbrojnë familjen nga regjimi.
Sot ju kërkoj më falni.
Të gjithë ne morëm pjesë nga pak në këtë tragjedi.
Tragjedi që ka filluar në 2013 dhe ne heshtëm.
Prandaj sot të gjithë kemi faj.
“Shoqëria civile” e vënë në shërbim të pushtetit.
Ajo që njihnim si opozitë, në shërbim të pazareve prej 8 vitesh.
Institucionet në shërbim të oligarkëve.
Drejtësia në shërbim të padrejtësusë.
Prandaj më e pakta sot, fshini lotët e krokodilit.
Ps: Shkoni zërini derën e shtëpisë kudo ku i kanë horrat Rama-Veliaj-Basha, se me paratë tuaja i kanë bërë.
blank

SHBA ‘nuk sanksionon opinione’

Bekim Bislimi

Sanksionet, të cilat raporti i Institutit për Politika të Jashtme të Universitetit Johns Hopkins (SAIS) dhe Qendrës Wilson ia rekomandon administratës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj politikanëve të Kosovës dhe Shqipërisë, që me deklaratat e tyre promovojnë bashkimin e të dyja shteteve, nuk janë masa realiste, vlerësojnë njohësi i çështjeve politike, Agon Maliqi, dhe ish-ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Paskal Milo.

Raporti është publikuar më 18 janar, me titullin “Nga kriza në konvergjencë – Strategjia për të trajtuar paqëndrueshmërinë dhe burimin e saj në Ballkan”.

Një nga kontribuuesit e këtij raporti, ish-diplomati nga Kosova, Lulzim Peci, aktualisht drejtor i Institutit Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED), e sheh si opsion real mundësinë që administrata amerikane të vendosë sanksione ndaj politikanëve që promovojnë “bashkimin” e Kosovës dhe Shqipërisë.

Maliqi: Sanksionet nuk duken si masa realiste

Njohësi i çështjeve politike, Agon Maliqi, redaktor dhe bashkëthemelues i blogut “Sbunker”, mendon ndryshe…

“Ideja e sanksioneve ndaj zyrtarëve që e promovojnë bashkimin mes Kosovës dhe Shqipërisë propozohet si një prej masave në rast se ndodh ndryshimi i propozuar rrënjësor ndaj politikës rajonale. Por, edhe kjo lloj mase nuk duket realiste. SHBA-ja nuk e ka praktikë të sanksionojë opinione. Në raste të tilla praktikohet shmangia e vizitave ose izolimi politik”, thekson Maliqi për Radion Evropa e Lirë.

Milo: Deklaratat nuk janë shoqëruar me veprime dhe politika konkrete

Ish-ministri i Punëve të Jashtme i Shqipërisë, Paskal Milo, në një përgjigje me shkrim për Radion Evropa e Lirë, thekson që administrata e presidentit Biden, muajin e kaluar bëri të ditur kriteret mbi bazën e të cilave ajo bën vlerësimin e veprimtarisë të personaliteteve politike kudo në botë, përfshirë Shqipërinë e Kosovën.

Siç thotë ai, kjo administratë ndërlidh gjithçka me efektet negative që veprimtaria e atyre personaliteteve politike ushtron në sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara. Në përputhje me shkallën e kësaj veprimtari negative, sipas Milos, administrata amerikane vendos sanksione.

“Deklaratat në vetvete nuk mund të jenë penalizuese për sa kohë që nuk shoqërohen me veprime konkrete që cenojnë këtë siguri. Të tilla deklarata kanë bërë thuajse të gjithë udhëheqësit politikë e shtetërorë të Kosovës e të Shqipërisë. Por, ato nuk kanë qenë të shoqëruara me veprime e politika konkrete që cenojnë stabilitetin rajonal apo atë ndërkombëtar. Kanë qenë e mbeten më tepër ushtrime patriotizmi folklorik për konsum të brendshëm”, thekson Milo.

Peci: Deklaratat si burim i paqëndrueshmërisë në Ballkan

Një nga pjesëmarrësit në përpilimin e këtij raporti, ish-diplomati nga Kosova, Lulzim Peci, aktualisht drejtor i Institutit Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED), thotë për Radion Evropa e Lirë se baza për sugjerimin për kërcënime me sanksione, por edhe vendosje të sanksioneve ndaj politikanëve që promovojnë bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, ka të bëjë me atë se deklarata në këtë frymë “në disa raste jepen edhe nga bartësit e institucioneve të të dyja vendeve dhe si të tilla, shndërrohen në burim të paqëndrueshmërisë në Ballkan”.

Mundësinë që rekomandimet e raportit të Institutit për Politika të Jashtme të Universitetit Johns Hopkins dhe Qendrës Wilson, për vendosjen e sanksioneve nga ana e SHBA-së për politikanët që promovojnë bashkimin e Shqipërisë me Kosovën, Peci e sheh si opsion shumë real.

“Në një të ardhme të afërt, nëse aktorët kryesorë politikë nuk i ndryshojnë qëndrimet e tyre politike, unë mendoj që ky opsion është shumë real, sepse, praktikisht, një retorikë e tillë e pengon stabilizimin e Ballkanit, por edhe arritjen e zgjidhjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, thekson Peci.

Lulzim Peci, po ashtu, vlerëson se nga politikanët në Shqipëri dhe Kosovë nuk ka veprime konkrete që çojnë drejt realizimit të idesë së bashkimit të të dyja shteteve. Por, sipas tij, as deklaratat në këtë frymë, nuk duhet neglizhuar.

“Një fjalor i tillë i dëmton interesat e të dyja vendeve. Këtu qëndron problemi. Pavarësisht se a bëhet për popullizëm apo për çfarëdo tjetër, çdo gjë që sot thuhet përbrenda (vendit), ajo i transmetohet edhe bashkësisë ndërkombëtare. Sot nuk janë të kufizuara audiencat, që të themi se kjo gjë vlen për brenda dhe diçka tjetër vlen për jashtë”, shprehet Peci.

Ai shton se raporti i Institutit për Politika të Jashtme i Universitetit Johns Hopkins dhe Qendrës Wilson hyn në domenin e punës që institucionet hulumtuese bëjnë për të ndihmuar proceset e politikë-bërjes. Siç thotë ai, ka raste kur rekomandimet e tyre merren parasysh, por ka raste edhe të kundërta.

A ndikojnë raportet në përcaktimin e politikave të vendimmarrësve?

Agon Maliqi vlerëson se raporte të tilla prodhohen rregullisht në Uashington nga institutet që merren më rajonin dhe ato konsultohen nga vendimmarrësit, por nuk i përcaktojnë politikat.

“Në komunitetin e instituteve ka edhe dallime në mendime mbi politikën në raport me Ballkanin, që shpesh i reflektojnë edhe rrymat ideologjike të instituteve”, thekson Maliqi.

Ish-ministri i Punëve të Jashtme i Shqipërisë, Paskal Milo, thekson se Instituti për Politika të Jashtme i Universitetit Johns Hopkins dhe Qendra Wilson, janë institucione joqeveritare dhe ato nuk i përcjellin ose shprehin politikat zyrtare të SHBA-së. Me raste, ato përçojnë një mesazh të caktuar.

“Aktualisht ky mesazh ka kuptim, sepse siç dihet, në Ballkanin Perëndimor e konkretisht në Bosnjë e Hercegovinë, Mal të Zi , Maqedoninë e Veriut dhe në Kosovë, ka një rritje të tensioneve ndëretnike. Politikanë të caktuar në këto vende për kapital të brendshëm politik kanë shtuar deklaratat e veprimet me përmbajtje të theksuar nacionaliste”, thotë Milo.

Raporti i Institutit për Politika të Jashtme i Universitetit Johns Hopkins dhe Qendrës Wilson për strategjinë se si të trajtohet paqëndrueshmëria në Ballkan, përmend se burimi i paqëndrueshmërisë ka nisur tri dekada më parë, duke thënë se shpërbërja e dhunshme e Jugosllavisë mund të përfundojë aty ku filloi, në Kosovë.

blank

Fiaskoja e pyetësorit të Ramës – Nga Genc Burimi

Banaliteti i rradhes se qeverise Rama, nje formular i ngjashem me nismat e ish-regjimit me te honepsur te shqiptareve kur brohoritej «Çfare do populli ben Partia» te ben kesaj here me shume per te qare se per te qeshur.

Ky formular eshte infantilizim i mbare nje populli , ose te pakten e asaj pjese te popullit qe ende ka mbetur ne Shqiperi pertej valeve te panumerta te atyre qe po braktisin parajsen e Edi Rames ne emigracion . Cili eshte kuptimi i kesaj mega farse ? Rames ne keto momente i nevojiten para , shume para. Arka e shtetit eshte bosh dhe FMN-ja po ngrys vetulllat. Andaj nuk jane pergjigjet e shqiptareve qe i interesojne Edi Rames sepse i kurre ai s’i ka pyetur. Ai s’i pyeti shqiptaret per gjera shume me serioze kur i vuri Kushtetutes shollen e Rilindjes vetem pak muaj para zgjedhjeve , pa gjykate kushtetutese te plote , pa parlament te plote , vetem per ta ndryshuar librin themeltar te Shtetit sipas interesit elektoral te partise se tij . E si mund t’u marre mendimin tani Rama shqiptareve, qe i quan vulgarisht ne formular « njerez » e jo qytatere kur nga ato pyetje ai nuk pret pergjigje por nje plebishit te masave qe ai tashme ka vendosur t’i marre

Si nje i droguar qe ka konsumuar gjithshka, dhe i duhet nje doze e re pertej borxhit te fundit prej 700 milione eurosh ne eurobonde, Rames i nevojiten shuma marramendese per t’ja dale me ate kerkesen e vazhdueshme te FMN-se per konsolidm fiskal qe do te thote se nuk mund te harxhosh me shume se ç’fiton . Ne raportin e para nje muaji Institucioni me i rendesishem financiar boteror nuk i kurseu asgje Rames nen nje rrebesh e kritikash. Vetem ne harkun kohor te tre viteve 2018 -2021 , pesha e koncesioneve ka kaluar nga 33% e GDP – se ne 50% ! Kur dihet se Prodhimi i brendshem Bruto i Shqiperise eshte 15 miliard dollare, llogaria eshte e thjeshte : PPP-te e Edi Rames gllaberonin tashme 5 miliard dollare me 2018 ndersa sot 7,5 miliard dollare ! Me kete ritem pas pak vitesh eshte e tere pasuria e krijaur nga Shqiperia brenda nje viti qe do te shkoje te vadise koncesionet e Rilindjes. Ne me te mirin e rasteve, FMN-ja parashikon qe borxhi public I Shqiperise te bjere ne nivelin e para kovidi-it (kur ishte tashme me i larti ne rajon) vetem me 2026. Gjate kesaj kohe inflacioni po shtohet, qe do te thote se normat e interesit po rriten dhe do rriten edhe me teper. Miliardat eurobonde borxh qe merr Rama me vazhdimisht do te kene si pasoje norma interesa te paperballueshme per shqiptaret. Duhen gjetur para pra. Si do ja beje qeveria pyet FMN-ja duke ditur se niveli i taksave ka arritur ne kocke dhe s’mund te ngresh taksa te reja. Po ashtu FMNja refuzon kategorikisht futje parash ne ekonomi nepermjet amnistirash fiskale qe çojne ne pastrim parash . Institucioni i famshem financiar ia rikujtoi edhe nje here qeverise shqiptare ne raportin e dhjetorit se Shqiperia figuron qe nga shkurti 2020 ne listen e padenje gri te GAFI (FATF ne anglisht) , organizata boterore e luftes kundra pastrimit te parave te pista dhe financimit te terrorizmit me qender ne Organizaten per bashkepunim dhe zhvillim ekonomik ne Paris. Mjafton te shohesh kush jane vendet e tjera ne kete liste krahas Shqiperise dhe nje ndjenje pakuptimi te kap ndaj administrates amerikane kur shpalli Berishen non grata dhe le te levadhisin pergjegjesit e futjes se Shqiperise ne kete liste te piste me keto shtete: Shqiperi, Bahamas, Barbade, Botsvana, Kamboxhe, Gana, Xhamajka, Maurice, Mongolia, Myanmar, Nikaragua, Pakistani, Panama, Siria, Uganda, Jemeni, Zimbabve.

Si i pergjigjet Rama rekomandimit te FMN-se qe mos te procedoje ne asnje lloj amnistie fiskale per aq kohe sa figron ne listen gri te Gafi-t? Kryeministri i pergjigjet duke u fshehur pas « njerezve » ne Shqiperi , me pyetjen 5 te formularit, ku ne fakt rekomandon qe te amnistohen emigrantet qe sjellin ne Shqiperi te ardhurat e padeklaruara jashte ! Por nese qenkan te ardhrua te padeklaruara nga Parisi per shembull qe Kryeministri e njeh mire, me cfare syri magjik e sheh ai nese jane te ardhura te kryera nga gra shqiptare ne pune shtepie apo tek Pylli i Bulonjes. Rilindasi duhet ta dije se aminstine fiskale FMN-ja pikerisht nuk e do, per te evituar qe parate e trafiqeve te narkotikeve dhe te prostitucionit qe mund te hyne ne Shqiperi nuk do financojne vetem buxhetin e qeverise por dhe terrorizmin nderkombetar qe me shume se kurre ushqehet nga trafiqet. Pyetja tjeter me te cilen Kryeminstri kerkon te mbushe arken per te paguar PPP-te e miqve te qeverise duke i marre shqiptaret per budallenj eshte eshte ajo mbi kanabisin. Eshte skandaloze kur kujton sesi e deboi Rama asaj kohe « me ceremoni » nje Koço Kokedhima nga PS-ja pse guxoi te parashtronte tezen e prodhimit legal te kanabisit mjekesor. Me 2016, ende ne mandatin e tij te pare , Rama s’e mendonte se nje dite jo te larget do te kishte ai vete nevoje per parate e kanabisit ne menyre legale per te mbushur arken e tij boshe.

U propozoj tani lexuesve te me lejojne ketu me poshte t’u pergjigjem ne vend te tyre pyetjeve te Rames duke « i zberthyer » ato nje me nje. Ftoj po ashtu lexuesin se do e kete me te lehte te zevendesoje fjalen « njerez » me « qeveri ». Pra kur shkruhet njerezit thone apo mendojne, ne realitet eshte qeveria qe e mendon.

Pergjigje per nje formular qe meriton indiference maksimale

1-Ka njerëz që thonë se nënat që rrisin 3 ose më shumë fëmijë të mitur, duhet të përfitojnë mbrojtje të veçantë sociale nga shteti. Të tjerët thonë se shteti nuk duhet të bëjë diferencime as në këtë rast.Si thoni ju?

Pyetje « tymyese » per te fshehur gjurmet para se te mberrihet tek tre pyetjet e verteta ato 5 dhe 6 per te mbushur arken e shtetit me para te pandershme dhe pyetjen 10 per te skarcuar gjyqtare dhe prokurore ne menyre te paligjshme. Pertej faktit se kjo pyetje e pare synon ta nxjerre qeverine si « humane » qe preokupohet per nenat me shume femije, ajo eshte pyejte e rrezikshme. Menyra sesi eshte formular kjo pyetje,ajo i hap qarte mundesine dhe grave te milionereve shqiptare qe kane tre , kater apo me shume femije qe i rrisin si princa pa patur nevoje qe te punojne, te marrin ndihme sociale nga taksapaguesi shqiptar. Bravo Rama …

2- Ka njerëz që thonë se Shqipëria duhet të ashpërsojë dënimin e autorëve përsëritës në kryerjen e krimeve të rënda kundër personit, duke e dyfishuar dënimin për ta dhe duke hequr të drejtën e gjykimit të shkurtuar për autorët që kryejnë dhunë në familje dhe krime ndaj fëmijëve. Etj, etj

Qeveria i pergjigjet vete kesaj pyetje ne kuadratin qe pason fill mbrapa ku shkruhet : « Kjo nisme garanton qe autoret ne fjale te marrin denime edhe me te ashpra… » Djalli fshihe ne detaje edhe ne kete pyetje. Rama propozon qe krimit kundra personit t’i dyfishohet denimi heren e dyte. Per shembull, nje person qellon me grusht nje tjeter , i thyen hunden, dhe denohet le ta zeme 6 muaj burg. Rama thote se nese i denuari e perserit te njetin krim nje here te dyte, s’do « haje » me 6 muaj , por nje vit burg. Dalord, po pse ky ashpersim t’i rezervohet vetem krimeve «kundra personit » dhe jo korrupsionit i cili prek me shume qeveritaret apo bizneset ne ujdi me politikanet ? Nje kundra-pyetje mund t’i behet ketu Rames : Ka njerez qe thone se Shqipëria duhet të ashpërsojë dënimin me ata qe abuzojne kur jane ne pushtet dhe per kete te hiqet nga kodi penal cdo parashkrim kohor per krime qe jane kryer nga pozita pushteti. Si mendoni ju zoti Kryeminister ?

3- Ka njerëz që thonë se të punësuarit, që denoncojnë metoda të pagave fiktive nga punëdhënësi duhet të mbrohen nga shteti me dëmshpërblim financiar me largim të padrejtë nga puna, kur denoncimi i tyre vërtetohet, ndërsa punëdhënia në fjalë duhet penalizuar me ashpërsim të masave në fuqi. Etj , etj. Si mendoni ju?

Si ne kohen e regjimit monist Edi Rama kerkon te rilinde refleksin e spiunllikut ndermjet shqiptareve . Qellimi final eshte te fuse sa me shume para ne buxhetin e shtetit . Kjo do te thote se kur Rama premton nje demshperblim per kallxuesit ai genjen sepse qellimi i qeverise eshte te fitoje e jo t’ua riktheje te punesuareve shumat qe qeveria do marre nga punedhenesit. Rama jo vetem qe genjen por ben dhe nje gabim juridik trashanik. Kush garanton qe edhe i punesuari kallzues s’do te perndiqet edhe ai pasi edhe ai duke fshehur sasine e rroges qe ka marre nen dore, ka paguar me pak taksa mbi te ardhurat personale. Po te perndiet vetem punedhenesi dhe jo i punesuari do te ishte nje diskriminim si jo te barabarte para ligjit. Rama te veproje si ne cdo vend te qyteteruar, te egzaminoje me kontrollet e tija nivelin e jeteses se te punesuarve ndaj te cileve ka dyshime se konsumojne me shume se ç’fitojne. Pasi te ndeshkohen ca te tille sa per shembull, shume te tjere do te refuzojne vete te marrin para te padeklaruara nga punedhenesi.

4- Ka njerëz që thonë se ata që kanë fituar statusin e pensionistit, por që vazhdojnë ende të punojnë, nuk duhet të paguajnë kontributet shoqërore. Të tjerë mendojnë se nuk duhet bërë një diferencim i tillë. Si mendoni ju?

Ne kuadratin qe pason pyetjen, qeveria pergjigjet se pensionistet sigurisht nuk duhet te paguajne kontributet shoqërore kur punojne. Kemi te bejme me nje pyejte teper teknike per t’u trajtuar ne kesoj formati, gje qe i jep pyetjes nje ton demagogjik per te joshur elektoratin e moshuar. Nje pensionit nese punon per shembull mes moshes 70 dhe 75 vjeç , ai shpreson po ashtu te marre fale kesaj periudhe shtese pune nje pension me te madh se c’merrte kur doli ne pension. Ne kete rast nuk eshte anormale qe ai te paguaje me rrogen e tij kontribute shoqerore qe do t’i rrisnin pensionin. Po ashtu edhe per kontributet per shendetin, ai duhet ti’ paguaje ne rroge. Kjo sepse kur pensionisti punon ai do lodhet me shume , dhe do te beje me shume vizita te mjeku. Nuk eshte normale qe ai te fitoje para duke punuar por mos te kontribuoje per shendetin e tij qe do demtohet me shume duke punuar sesa duke u shplodhur ne shtepi si pensionist. Nga ana tjeter, pensionisti qe punon nuk duhet te kontribuoje per papunesine, pasi kur te humbase punen ai nuk do te perfitoje nga asistenca e papunesise. Mjaftojne keto pak idera per te treguar sesa delikate eshte te behen keshtu lloj pyetjesh teknike ne forme demagogjie.

5- Ka njerëz që thonë se emigrantëve shqiptarë që duan të depozitojnë në Shqipëri kursimet e tyre, duhet t’u jepet amnisti e plotë. Të tjerë thonë se depozitimet në vendin tonë, të kursimeve të punës në emigracion, nuk duhen inkurajuar përmes amnistisë. Si mendoni ju?

Kjo eshte pyetja kryesore ose me mire kleçka e gjithe ketij pyetesori. Qeverise i duhen parate e emigranteve. Por po ta vini re, Rama qendron enkas konfuz ne pyetje. Ai flet per « kursime te punes ne emigracion » duke heshtur per gjene kryesore : a behet fjala per kursime qe jane te deklaruara ose jo ne vendin prites ? Nese jane te ardhura te deklaruara ne France, Gjermani ,Italia apo edhe ne Singapor, s’ka asnje problem qe emigranti t’i sjelle ato ne Shqiperi edhe pa i marre lejen Rames siç vepron edhe sot. Pra Rama ne pyetjen e tij synon « kursimet » e padeklaruara tek fisku francez, gjerman, italian etj. Pse nuk e thote shkoqur kete Rama ne pyetje. Qeveria kesaj pyetje te cunguar qe ben vete, i pergjigjet po vete ne kuadratin qe pason pyetjen duke inkurajuar qe keto « kursime » qe mesa duket jane te padeklaruara, te vijne ne Shqiperi me garancine se ato do te jene « plotesisht te amnistuara » . Po vetem te ardhurat ilegale kane nevoje te amnistohen. QSeveria ve dy kushte per kete amnisti, te dyja qesharake : 1) mos te jene para te pista. Por si e verteton qeveria kete ? 2) Keto te ardhura te padeklaruara te vijne ne Shqiperi me banke. Po kush eshte ai cmendur qe pasi i ka fshehur shuma fiskut francez, gjerman apo italian te shkoje ne nje banke si cjapi te kasapi dhe t’i dergoje keto shuma ilegale ne Shqiperi ? Rama arkeboshi mund t’i amnistoje fare mire keta emigrante , por a do t’i amnsitonte ata drejtesia franceze, gjermane , italiane apo ajo amerikane ? Kur lexon keshtu pyetjesh, nuk je larg se menduari qe Rama eshte bere si vellai i tij Erdogani I cili kur ndermerr nisma ne ekonomi nuk pranon te keshillohet me eksperte duke e çuar ekonomine turke ne gremine. Shqiperia nuk duhet te imitoje Turqine dhe praktikat e saja anadolloke ne te gjitha kuptimet e fjales

6- Ka njerëz që thonë se Shqipëria duhet të lejojë kultivimin, përpunimin dhe eksportimin e kontrolluar nga shteti të kanabisit për qëllime mjekësore, pa e legalizuar për arsye përdorimi vetjak. Të tjerë thonë se kanabisi nuk duhet të lejohet as për qëllime mjekësore. Si mendoni ju?

Fantastike ky kthim i timonit 180 grade nga Timonieri qe dikur zbriti nga anija pasagjerin e pagdhendur Kokedhima kur ky guxoi te leshoje idera te tilla qe do te helmonin rinine sipas Rames asaj kohe. Por tani midis rinise qe edhe po u drogua mendjen per te ikur e ka ne emigracion nga njera ane , dhe arkes boshe te Shtetit ne anen tjeter, duket qarte kepi i Ri qe synon ne horizont Timonieri i Lazaratit. Para disa vitesh ai derdhte aty kolona te blinduara me forca speciale per te çrrenjosur kanabisin, ndersa tani eshte gati t’ u çoje uje « kopshtareve » te Lazaratit qe te mbjellin sa me shume kanabis. Per te vjele, apo per te vjelle ?

7- Ka njerëz që thonë se ashtu si vendet e tjera të Europës, Shqipëria duhet të vendosë me detyrim që qytetarët të paraqesin certifikatën e vaksinimit në të gjitha hapësirat publike të mbyllura dhe në tubime të mëdha. Të tjerë thonë se kjo praktikë nuk duhet të jetë e detyrueshme pasi kufizon liritë dhe të drejtat e njeriut. Si mendoni ju?

Rama po behet vertete i lodhshem me keto pyetje enkas me realitete te cunguara. Norma ne Europe nuk eshte vaksinimi i detyrueshem, por pashaporta sanitare e detyrueshme. Qe do te thote se ligji ne shume vende te Europes imponon testimin dhe jo vaksinimin. Si mund te jesh kaq i pasakte ne kete nivel kaq te larte pergjegjesia siç eshte ai i kryeministrit ?

8-Ka njerëz që thonë se qeveria duhet të ashpërsojë gjobat dhe masat kundër evazionit fiskal të shoqërive të biznesit të madh. Të tjerë thonë se rregullat në fuqi janë të mjaftueshme nëse zbatohet si duhen. Si mendoi ju?

Tete vjet kryeminister tani kujtohet Rama se paska evazion te madh fiskal ne kete vend. Sigurisht qe e dinte dhe asgje domethenese s’ka bere kundra kesaj gangrene, perndyrshe te na jape shifra sic e bejne vendet e zhvilluara qe publikojne statistika sa miliarda kapen cdo vit nga evazioni fiskal. Po atehere perse njofton Rama nje ashpersim te legjislacionit ne kete fushe? Apo mos ndoshta synon te frikesoje ato biznese te medha qe do guxonin te mos sherbenin ne guzhinen elektorale te partise ne fuqi dhe ne emer te popullit do qe t’i demaskoje per evazion fiskal ? Ko nuk quhet lufte por shantazh. Qeveria te jape shifra mbi evazionin fiskal dhe emrat e atyre qe defrehen ne kete sport te rrezikshem

9-Ka njerëz që thonë se qeveria duhet të tregohet më e ashpër, jo vetëm me subjektet, por edhe me individët që ndotin hapësirën publike. Të tjerë thonë se rregullat aktuale janë të mjaftueshme. Si mendoni ju?

Fraksioni politik i Bashes qe ndoti hapësirën publike me gaz mbytes eshte subjekt apo jane individe ? Qeveria te mendoje ne rradhe te pare per nje legjislacion te ri qe te rregulloje me ligj divorcet ne parti pasi eshte kjo ndotja kryesore publike per momentin

10- Ka njerëz që thonë se gjyqtarët dhe prokurorët që nuk kanë kaluar ende vetingun, duhet të pezullohen automatikisht nga sistemi i drejtësisë nëse vendimmarrjet e tyre janë haptazi në kundërshtim me ligjin. Të tjerë thonë se pezullimi dhe përjashtimi nga sistemi duhet të kryhet sipas procedurave në fuqi. Si mendoni ju?

Nese Rama ndermerr kete hap kaq antidemokratik , ku ekzekutivi nderhyn tek pavaresia e drejtesise dhe Europa e cila per te njejten gje po denon Polonine do te heshtte ne rastin e Shqiperise, atehere ka diçka qe s’do e kuptonim. Nga rreth 800 gjyqtare e prokurore qe ka Shqiperia vetem gjysma jane marre ne pyetje ne kuader te vetingut, jo per faj te tyre, por te pamundesise se organeve te vetingut te punojne me shpejt. Dhe sipas Rames fajin per kete ta mbaje gjyqtari a prokurori qe s’e kane thirrur ende per veting. Enver Hoxha rrotullehet nga xhelozia ne varr kur sheh se paska edhe me antidemokrate se ai. Eshte njesoj sikur te heqesh nga puna nje te pavaksinuar jo per faj te tij por ngaqe s’ka vaksina. Rama thote se « duhet të pezullohen automatikisht nga sistemi i drejtësisë nëse vendimmarrjet e tyre janë haptazi në kundërshtim me ligjin » ; Por kush e vlereson se vendimi i nje gjykatesi eshte ne kundershtim me ligjin ne nje kohe qe eshte vete gjykatesi dhe asnje pushtet tjeter qe e ka tagrin te vendose se cfare eshte apo cfare nuk eshte nje vendim ne perputhje me ligjin? Por edhe sikur vendimi i gjykatesit te ishte sipas Rames « në kundërshtim me ligjin », atehere i bie sesa here qe nje shtetas fiton ne apelim, gjyqtari i shkalles se pare duhet te pezullohet , meqenese ai i shkalles se apelimit e ka lexuar ligjin ndryshe nga ai. Vetem ne sistemin e Rames dhe nga goja e Rames mund te degjosh marrezira te tilla. Kjo tregon dhe njehere sesa i rrezikshem dhe demagogjik eshte ky pyetesor ku shtrohen me dy fjali pyetje qe ne perendim kane merituar teza doktorature dhe nje literature qe as dhjete qeveri Rama ne dhjete dekada nuk mund ta ezaurojne. Se fundmi, kujtuam nje fare kohe se Rama nuk donte te implikohej ne reformen ne drejtesi dhe se kete gje sipas tij ai preferonte t’ ua linte ne dore profesionisteve. Eshte me mire te rrije aty ku eshte. Rama nuk eshte ligjvenes por perfaqesues i egzekutivit. Eshte drejtesia qe mund ta pezulloje ate dhe jo te pezulloje ai drejtesine siç e kerkon ne pyetje. Nese Kryeministri pretendon se ushtron pushtet sipas parimit te ndarjes se pushteteve te beje kujdes me drejtesine dhe te lere ate te pavarur nga nderhyrjet e tija. Apo mos ndoshta Rama u infektua keto dite jo nga varianti afrikanojugor Omikron por nga varianti turk Erdogan. Veshtire megjithate per Ramen te rivalizoje me « vellain » turk qe mban rekordin kur pas puçit arrestoi plot 20 mije vete. Por rekordet jane bere per t’u thyer, ndaj forca Edi, shko dhe arresto gjykates dhe prokurore qe nuk po thirren nga vetingu apo qe japin vendime « ne kundershtim me ligjin » siç pretendon Maliqi…

11- Anëtarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian është i lidhur me anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut. Ka njerëz që thonë se aplikimi i Shqipërisë për anëtarësim në BE duhet të ndahet nga ai i Maqedonisë së Veriut, që vendi ynë të vlerësohet për meritat e veta. Të tjerë thonë që duhet të vazhdojmë të presim Maqedoninë e Veriut. Si mendoni ju?

Çfare ofendimi per intelektin kjo pyetje. Po kush tjeter perveç Edi Rames vendosi vete ta lidhe fatin europian te Shqiperise me Maqedonine e Veriut ? A keni degjuar ndonjehere Ramen qe nga viti i kaluar kur u mesua se Bullgaria vuri veton kundra Maqedonise se Veriut t’u thoshte europianeve morpo ç’pune kemi ne shqiptaret me kete veto bullgare kundra maqedonasve ? A i plotesojme apo jo ne shqiptaret kushtet e Brukselit, kjo eshte pytejta dhe jo pse Bullgaria pengon Maqedonine e Veriut. Nuk la dere pa trokitur Rama qe te bindet Bullgaria te heqe veton ndaj Maqedonise se Veriut. Nuk la interviste Rama pa e njesuar Shqiperine me Maqedonine e Veriut duke i tallur biles europianet me kryevepren e Beketit « Duke pritur Godone » ku dy personazhet qe presin pafundesisht, Vladimiri dhe Estragoni , jane per Ramen pikerisht Maqedonia e Veriut dhe Shqiperia te lidhura si mishi me thoin. Dhe vjen tani ky kryeminister me cinizmin me te plote dhe u thote « njerezve » ore po sikur t’i ndajme keto dy dosje cfare mendimi keni ju ? Jo vetem qe ato duhen ndare se kete dhe nje femije e kupton por perse nuk e keni kerkuar qe me perpara zoti Kryeminister ? Ne nje ndermarrje private, kjo mban emrin gabim profesional dhe do flakeshit per kete nga puna. Mbani pergjegjesine qe ju takon dhe mos ja lini topin ne dere shqiptareve me kete pyetje. Keta duhet te kuptojne nje gje : fakti qe BE-ja e lidhi dosjen e Shqiperise me ate te Maqedonise se Veriut tregon ate qe dukej qarte ne driten e diellit : Shqiperia nuk i ploteson kushtet dhe i vetmi shans per te ishte Maqedonia e Veriut, ne kuptimin qe meqenese po i hapeshin negocjatat Maqedonise se Veriut atehere po behet nje tolerance per Shqiperine. Ama e kunderta nuk este e vertete. Po mos t’i hapen negocjatat Maqedonise se Veriut , Shqiperise nuk I hapen e vetme sepse ajo nuk i ploteson kushtet. Kjo eshte e verteta

12- Ka njerëz që besojnë se krijimi i nismës “Ballkan i Hapur” midis Shqipërisë dhe vendeve të Ballkanin Perëndimor është në interes të Shqipërisë. Të tjerë thonë se kjo nismë nuk i sjell përfitime Shqipërisë. Si mendoni ju?

Serish nje pyetje enkas e cunguar per te manipuluar opinionin publik. Kur thuhet « Ka njerëz që besojnë se krijimi i nismës “Ballkan i Hapur” midis Shqipërisë dhe vendeve të Ballkanin Perëndimor… » termi « vendeve te Ballkanit perendimor » eshte enkas konfuz, pasi vetem tre vende jane te perfshira ne kete nisem, Shqiperi , Serbi , Maqedoni e Veriut. Kosova dhe dy vende te tjera nuk e duan kete nisem. Pra pyetja e sakte do te ishte : « Ka njerëz që besojnë se krijimi i nismës “Ballkan i Hapur” midis Shqipërisë, Serbise dhe Maqedonise se Veriut është në interes të Shqipërisë ». Afermendsh, nese Rama e shtronte pyetjen keshtu njerezit do te pergjigjeshin qe jo vetem nuk ka asnje interes per Shqiperine por s’ka dhe asnje kuptim, sepse midis Serbise dhe Shqiperise nuk ka kufi te perbashket qe te perfitohej nga heqja e doganave ne kuadrin e Ballkanit te Hapur.

blank

Rama e bëri Zëvendësprokuror të Përgjithshëm, po kush është Thoma Jano? Nga Bedri BLLOSHMI

Të gjithë prokurorët e diktaturës komuniste dhe bijtë e atyre që firmosën për pushkatimin e poetëve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi i kanë marrë dhe i kanë futur në SPAK.
Edi Rama përdor të gjitha format për t’i shpërblyer bijtë e atyre që kanë larë duart me gjak, ndërsa mediat e Ramës trumpetojnë se “këto përzgjedhje i bën FBI”,
por nuk është aspak e vërtetë.
Babai i Sokol Sadushit ka qënë njëri nga ata që kanë firmosur për pushkatimin e Genc Lekës dhe Vilson Blloshmit,
ndërsa Rama e bëri nënkryetar të Gjykatës së Lartë.
Këto ditë, pas shpërblimit të Diana Çulit, Edi Rama përzgjodhi një prokuror të diktaturës, Thoma Janon dhe e bëri Zëvendësprokuror të Përgjithshëm.
Po kush është Thoma Jano?
Ka lindur në vitin 1955 në Blush të Kolonjës.
Në vitin 1978 mbaroi shkollën e Sigurimit.
Në vitin 1978 nisi punën si hetues në Degën e Punëve të Brendshme Krujë.
Pas vitit 1991 u bë prokuror.
Ka qenë edhe zëvendësministër i Rendit Publik rreth vitit 2002-2004.
blank

Dokument- Bujar Dugolli pas 15 vjetësh fiton gjyqin ndaj Baton Haxhiut

Profesori universitar Bujar Dugolli ka fituar gjyqin ndaj dy shkrimeve të publikuara në gazetën Express në vitin 2009, kur në atë kohë drejtor i saj ishte Baton Haxhiu.

Kjo gazetë para 15 viteve kishte botuar dy shkrim ndaj Dugollit, njërin me titull ‘Bujar Trump’ me autor Baton Haxhiun dhe një shkrim tjetër me titull ‘Ku i more Bujar 3 milion t’buta’, me autor Jeton Musliun.

‘Shkrimet e tilla shpifëse dhe denigruese kishin ndodhur në prag të fushatës zgjedhore parlamentare të vitit 2007, ku qëllimi kryesor ishte dëmtimi shumëdimensional i imazhit, duke përhapur më qëllim lajme të rrejshme e shpifje të ulëta, të cilat ndikuan negativisht në karrierën politike duke krijuar edhe perceptimin të rrejshëm ndaj personalitetit tim’, ka shkruar Dugolli në llogarinë e vet në ‘Facebook’, ku ka njoftuar se Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti i Përgjithshëm, ka nxjerrë një aktgjykim, përmes së cilit pranohet pjesërisht si e bazuar kërkesëpadia, ndaj Baton Haxhiut dhe Jeton Musliu, për kompensim të dëmit material dhe jomaterial.

‘Objekt i theksuar i kësaj padie janë shkrimet shpifëse të datë: 22.09.2007, në gazetën Express me drejtor e autor Baton Haxhiu, shkrimi me titull ‘Bujar Trump’ dhe shkrimi tjetër, në po të njëjtën gazetë, me titull ‘Ku i more Bujar 3 milion t’buta’, me autor Jeton Musliun’, ka treguar Dugolli.

blank

blank

 

blank

Dorëzimi i gylenistëve- Si po përkulet Rama para sulltanit

Vizita e fundit e Erdoganit në Tiranë nuk do të mbahet mend vetëm për faktin se sheshi Skëndërbej u duk për pak orë sikur ishte sheshi Taksim në Stamboll, i mbushur me flamuj turq dhe banderola për ndër të presidenti autokrat. Ai nuk qe vetëm simboli i një vasaliteti të pështirë, ku përgjatë ceremonisë së përfundimit të punimeve të xhamisë së Et’hem Beut, u përjashtua me urdhër të sulltanit i gjithë komuniteti mysliman shqiptar.

 

Ajo për të cilën u fol më pak, por që në fakt është më skandalozja është nënshtrimi i qeverisë shqiptare ndaj kërkesave të përsëritura turke për të luftuar gylenistët (organizatën FETO siç e quan Erdogan) për të mbyllur shkollat e tyre dhe për të ekstraduar mbështetësit e imamit të cilin islamo konservatorët e akuzojnë pa prova të besueshme ndërkombëtarisht për organizimin e grushtit të shtetit të korrikut 2016.

blank

Gjatë gjithë kësaj periudhe Tirana zyrtare ka ardhur duke u dorëzuar gjithnjë e më shumë. Lapsi.al ka siguruar dëshmi të sigurta që kolegjeve turke në vend po i bëhet një presion i fortë, madje i bashkërenduar nga drejtoritë e ministrisë së financave, nga policia dhe prokuroria, në mënyrë që ata ti dorzojnë bizneset e tyre. Kryetarit të komunitetit Musliman, Bujar Spahiu po i tregohet edhe shkopi edhe karrota për të gjetur një rugdalje nga posti që mbën. Kulmi i përdhunimit të shtetit ligjor në Shqipëri arriti në janarin e dy viteve më parë kur shteti shqiptar i rrefuzoi kërkesën për azil politik gylenistit, Harun Çelik, madje mediat turke njoftuan plot triumf në vendin e tyre se ai ishte rëmbyer në Tiranë nga shërbimi sekret turk, MIT.

 

Por të gjitha këto me sa duket janë harruar dhe gjatë vizitës së fundit në Tiranë Erdogan e ka shtuar presionin. Para deputetëve shqiptarë, duke iu referuar gylenistëve ai tha se “ky grup ende ruan praninë në Shqipëri në sektorin e arsimit, shëndetësisë, organeve fetare dhe sektorin privat”. Ai shtoi se kjo organizatë, sikurse për Turqinë, përbën rrezik ehde për sigurinë kombëtare të Shqipërisë.

“Ndërsa ka kaq shumë çështje mes nesh për të biseduar, diskutuar dhe ndërmarrë hapa drejt së ardhmes së bashku, neve na vjen keq që humbim kohë me një çështje të këtillë. Shpresojmë që në takimin tonë të radhës këtë çështje ta largojmë nga agjenda jonë”-shtoi Erdogan.

blank

Ky apel në formë shantazhi gjeti pasqyrim në faqet e para të gazetave si “Hurriyet” apo “Haberturk” të cilat u mbushën me thirrjet e forta të Erdogan, gati në formë ultimative ndaj qeverisë shqiptare se ai  pret që në vizitën e tij të ardhshme “të ketë marrë fund problemi i gylenistëve”, të këtyre “terroristëve që i kanë duart me gjak”.

Por ndërsa qëndrimi zyrtar i ankarasë nuk përbën më lajm shqetësues është fakti se sa më shumë kohë kalon, aq më shumë e kërrus shpinën Edi Rama ndaj ultimatumeve të vëllaut të tij. Dhe për të vërtetuar këtë mjafton vetëm një fakt. Kur në tetor të 2018, ministri i jashtëm  Mevlud Çavushoglu, i kërkoi në Tiranë homologut të tij shqiptar Ditmir Bushati ekstradimin e gylenistëve, qëndrimi i qeverisë shqiptare ishte i prerë. Ai i tha sy më sy përballë gazetarëve shefit të diplomacisë turke se shteti shqiptar është laik dhe do qe absurde që ai të të përfshihej në çështje fetare. “Aq më pak në to mund të përfshihet një vend i huaj” këmbënguli ai.

Nuk kaluan as dy muaj dhe Rama e largoi Bushatin nga detyra. Që atëhere askush nuk ka guxuar më ti përgjigjet publikisht kërkesave gjithnjë e më të forta të Ankarasë që nënpërkëmbin sovranitetin dhe laicitetin e vendit tonë. Dhe kjo është prova më e qartë e nënshtrimit gjithnjë e më të madh të qeverisë së Edi Ramës ndaj kërkesave absurde të Erdoganit, që i shpërfill çdo shtet me vokacion perendimor.

blank

RAI për mafian shqiptare: “Në Tiranë, tri organizata me rrënjë në lidhjet e komunizmit”,

“Ekspert i mafieve të reja”, konsiderohet nga media itakiane Vincenzo Musacchio. Në një intervistë për Rai, ky i fundit flet për mafien shqiptare. Sipas tij, ajo është bërë shumë e ngjashme me Ndranghetën.

“Ata kanë kontakte në portet e Antwerpen (Belgjikë) dhe Roterdam (Holandë), në të cilat mbërrijnë dërgesat nga Amerika Latine” – thotë ai.

Më poshtë pjesë nga intervista:

Si është e strukturuar mafia shqiptare? Cila është veçantia e tyre?

Mafia shqiptare, shumë e ngjashme me ‘Ndrangheta’, ndjek rregullat strikte të kodit të heshtjes. Ka një kod nderi që e quajnë “Besa” që për shumë shqiptarë është ende kodi më i lartë etik në vend. Besa në shqip do të thotë “nder”. Për mafiozët konsiderohet një kontratë që zgjidhet vetëm me vdekje.

Struktura e tyre organizative, siç thashë më herët, është e ngjashme me ‘Ndrangheta’ dhe përbëhet gjithmonë nga një grup familjesh të lidhur me afërsi gjaku. Shoqëria mafioze është pothuajse e padepërtueshme.

Ku ndodhet baza e tyre strategjike në Shqipëri?

Nuk ka asnjë bazë strategjike. Në Tiranë janë të paktën tre organizata kriminale të strukturuara shumë të fuqishme që e kanë nisur aktivitetin e tyre kriminal tashmë nën regjimin komunist dhe kanë arritur të rezistojnë dhe me rënien e komunizmit janë forcuar shumë për lidhjet e tyre të korrupsionit me politikën dhe biznesin vendas.

Në Shkodër besohet se janë të paktën katër “klane” të mëdha mafioze që janë të përfshirë edhe në aktivitete të ndryshme kriminale. Këto katër familje kryesisht merren me trafikun e drogës, armëve, organeve dhe qenieve njerëzore.

Në Durrës shumë grupe kriminale nga i gjithë vendi kanë investime në sektorin e turizmit hotelier dhe qyteti në kohët e fundit shërben deri diku si pikë takimi apo edhe si strehë për shumë të arratisur.

Në Vlorë kanë rrënjë shumë familje mafioze. Në Fier, organizatat kriminale merren kryesisht me zhvatje dhe trafik armësh dhe janë ndër grupet kriminale më të sofistikuara në historinë e tranzicionit politik në Shqipëri. Në Berat, krimi i organizuar ka investuar në turizëm prej kohësh dhe vazhdon të jetë prezent edhe sot.

Në Elbasan ka grupe kriminale në konflikt të fortë me njëri-tjetrin, nuk është rastësi, në fakt, që vitet e fundit vrasjet janë rritur ndjeshëm, duke treguar kështu se qyteti i Elbasanit është një pikë e nxehtë ku aktiviteti mafioz është i pranishëm.

Çfarë roli luan mafia në korrupsionin e Shqipërisë?

Shqipëria është një rast unik në Evropë, pasi shumë trafikantë nuk janë të jashtëligjshëm në periferi të shoqërisë, por kanë lidhje me klasën politike dhe shpesh janë në bashkëpunim me policinë dhe gjyqësorin, të cilët në teori duhet t’i kundërshtojnë. Nuk është rastësi që Transparency International e tregon Shqipërinë si vendin më të korruptuar në të gjithë zonën e Ballkanit. Parlamenti dhe qeveria ndoten nga mafia dhe të ardhurat nga trafiku i drogës janë një pjesë thelbësore e sistemit ekonomik dhe politik: mënyra më e mirë për të siguruar votat e njerëzve është t’i paguash ato me para në dorë, dhe burimi më i mirë i prodhimit të parave vjen nga tregu i drogës.dita


blank
blank
Send this to a friend