VOAL

VOAL

Defekt në motor: Momente paniku në aeroplanin e linjës Prishtinë-Dyseldorf…

December 22, 2016

Komentet

FOTOLAJM- A mban Erion Veliaj antiplumb

Në një foto te marrë dje gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak të Tiranës, duket qartë se kreu i kësaj bashkie Erion Veliaj mban antiplumb.

Se nga kish trembet dhe nga çfarë ka frikë kreu i bashksië së kryeqytetit këtë nuk di njeri ta shpjegojë por në imazhin që po publikojmë duket se Veliaj ka një antiplumb poshtë xhaketës. sn

Policia e Korçës anulon gjobat- Fermerët: Nuk do t’i ndalim protestat

Policia e Korçës ka vendosur të anulojë të gjitha gjobat e vendosura ditën e djeshme për fermerët të cilët protestuan duke sjellë mjetet bujqësore në tubim.

Lajmi bëhet i ditur nga fermerët. të cilët kanë njoftuar për këtë tërheqje të policisë nga gjobat e majme që varionin nga 250 mijë lek të vjetra deri në 1 milion lekë të vjetra.

Ndër të tjera, ata thonë se do të vazhdojnë me kauzën e tyre sa i përket problemeve të shumta në bujqësi, duke thënë se do të vazhdojnë me protestat deri sa të merren parasysh nga qeveria për kërkesat e tyre. sn

Balliu: Nëse bëhet drejtësi për tragjedinë e 21 janarit, i pari që shkon në burg është Rama

Klevis Balliu, Koordinator i Rajonit të Tiranës dhe shef i organizimit të PD, tha se më 21 janar kishte protestues dhe me bombë dore.

Balliu theksoi se kryeministri aktual Edi Rama, atëherë shefi i opozitës, priste viktima. Sipas tij, nëse bëhet drejtësi për tragjedinë, i pari që shkon në burg është pikërisht Rama.

Klevis Balliu: 21 janari ishte shpikje për pushtet dhe Rama për pushtet të vret. Ata që kanë ardhur atje nuk kanë ardhur për Ramën, por besonin se qeveria nuk bën, ndërsa kryeministri i tanishëm ka qenë atje për hallin e vet. Rama ka qenë duke ngrënë biftek, për të pritur viktima. Pse e hapin 21 janarin? Nëse bëhet drejtësi për 21 janarin, i pari që shkon në burg është Edi Rama.

Të hetohet çdo çështje, por të bëhet drejtësi. Më 21 janar qan Taulanti, ndërsa më 22 janar nuk qan. Kishte protestues dhe me bombë dore. Sali Berishën e respektoj, sepse nuk iku nga Kryeministria më 21 janar. Tek spoti më 21 janar thoshin se do të vijë diçka, tek dera. Këta janë kriminelë në zemër, në shpirt, janë themeluar si parti e Popoviçit. 21 janari ishte programuar që të vdisnin protestues. bw

Arbian Mazniku në SPAK, Lubonja: Dosja 5D krim i gjerë. Gjurmët e paligjshmërisë janë të dukshme, të nxirren provat

Ministrit i Shtetit për Pushtetin Vendor dhe ish-nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Arbian Mazniku është thirrur sot në SPAK, ku është pyetur për dosjen 5D.

Në lidhje me këtë zhvillim, analisti Fatos Lubonja, i ftuar në rubrikën Opinion në News 24, tha se dosja 5D është një krim i gjerë. Ai tha se gjurmët e paligjshmërisë janë të dukshme dhe SPAK-ut i takon të nxjerrë provat.

Fatos Lubonja: Krimi është i dukshëm, duhet të nxirren provat. Tiranës i është bërë masakër, duke shkatërruar shtëpitë, me sebep për të pastruar paratë e pista, është diçka kriminale, që nuk ka të bëjë me progresin. Ky është një projekt, që ka ‘kokën’ e vet kryeministrin Edi Rama. Ditë për ditë na paraqesin nga një gradaçelë, që nuk merret vesh se çfarë funksioni kanë, përpos pastrimit të parave. Dosja 5D ëshë krim më i gjerë.

Këtu kemi bashkëpunim të pushtetit me krimin për të mbajtur pushtetin dhe për të sunduar. Krimet janë aq të dukshme, sa SPAK nuk mund të mbyllë sytë. Duke parë atë që po ndodh, ka opinion publik dhe Strukturë të Posaçme. Ka vonesë në hetime, edhe me inceneratorët, e duhet thënë se banda ecën, edhe pse këta thirren. Bandat nxjerrin kullat e radhës, pas asaj të Shkodrës. SPAK duhet të hetojë dhe të veprojë shpejt.

(Balkanweb)

Tedi Blushi godet me letra Veliajn, Halit Valteri e shtyn, konfliktohen fizikisht

Mbledhja e Këshill Bashkiak të Tiranës është përfshirë nga tensione dhe përplasje verbale dhe fizike ndërmjet këshilltarëve dhe kryebashkiakut Erion Veliaj.

Sipas burimeve për SYRI-n, këshilltari bashkiak i PL-së, Tedi Blushi ka qëlluar me letra kryetarin Erion Veliaj pasi ky i fundit nuk i ka dhënë fjalën, ndërkohë që këshilltari socialist Halit Valteri i ka dalë në mbrojte kryebashkiakut, duke shtyrë Sekretarin e Përgjithshëm të PL-së.

Në këtë moment Blushi i është kundërpërgjigjur Valterit duke u konfliktuar fizikisht me njëri tjetrin.

Mbledhja e Këshillit Bashkiak u ndërpre pas incidentit. sn

Meta: SPAK po bën presion me dosjen e ‘21 janarit’, Basha përgjegjës direkt për vrasjet

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta sulmoi kreun e SPAK Altin Dumani duke akuzuar se po kërkon të mbajë në presion liderin e PD-së Sali Berisha.

Për Metën, Lulzim Basha i cili në atë kohë mbante postin e ministrit të Brendshëm është fajtor për ngjarjen e 21 janarit pasi u paralajmërua por nuk mori masa.

Ndërkohë si nxitës dhe frymëzues të 21 janarit quan Edi Ramën.

”SPAK është organizatë kriminale që drejtohet nga Dum Dumani.

E ka dëshmuar shumë qartë.

Pas dështimit spektakolar në kuvend ku përfaqësuesit e opozitës e diskretituan dhe deklaroi se krimi i inceneratorëve ishte krim shumë intelektual, kur qytetarët e dinë që është grabitje pa maska.

Drejtësia e me regji rihap 21 janarin, e gjen ditën sot gjoja për të fokusuar këtë cështje pësr të mbuluar diskretitimin e Dum Dumanit javën e kaluar në kuvend ku i mekej goja.

SPAK kërkon të mbajë në presion liderin e PD-së Sali Berisha dhe opozitën e vërtetë ndaj regjimit të narko trafikantit Edi Rama sepse është shumë e qartë se nëse ka përgjegjësi më 21 janar është përgjegjësi direkt ishte Basha.

Basha është paralajmëruar me letër e shkresë të gjithë skenarin, nuk mori asnjë masë as nga policia as nga garda, për të parandaluar vrasjen.

Edi Rama ishte nxitësi dhe frymëzuesi i 21 Janarit”, tha Meta. sn

Dokumenti me firmën e Maznikut në hyrje të SPAK: Si u prishën mbi 13 pallate nga 5D

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Belind Këlliçi ka denoncuar sot me dokumente, se si bashkia e Tiranës i jepte punët kompanisë së drejtorëve të bashkisë, e quajtur ndryshe ‘5D’.

Por më herët kjo kompani quhej ‘Vas Construksion’.

Gjatë një deklarate për mediat, Këlliçi ka deklaruar se, kompania ‘5D’ ka shkatërruar dhjetëra pallate në Tiranë më justifikimin e tërmetit të vitit 2019, por në fakt shkatërrimet janë bërë vetëm për të larguar banorët nga ata zona dhe për të ndërtuar pallate të reja, që shiten me çmime të larta.

Kontratën e nënshkruar nga Arbjan Mazniku, të publikuar gjatë deklaratës, Këlliçi e ka ngjitur në dyert e SPAK që prokurorët ta shikojnë kur të hyjnë dhe të dalin e të kuptojnë se, çfarë dëmi u është shkaktuar qytetarëve të Tiranës nga bashkia e Tiranës.

Deklarata e plotë e Belind Këlliçit:

Të nderuar qytetarë,

Sot organizata partnere e “Rilindjes”, drejtuar nga Altin Dumani po zbaton porosinë e radhës së kolegut të tyre, hajdutit Erion Veliaj, duke thërritur në SPAK, Arbjan Nusret Maznikun.

Sipas vendimit të Gjykatave të Shkallës së Parë dhe të Apelit të Krimeve të Rënda, Klodian Braho nuk gjente dot, se kush ishte titullari që kishte firmosur tenderat e kompanisë së Grupit të Strukturuar Kriminal 5D Konstruksion. 

Jam sot përpara jush për të ndihmuar kolegët e Erionit. Ky dokument që shihni, është Akt-Marrëveshja e firmosur mes Bashkisë së Tiranës dhe kompanisë 5D, dikur e quajtur V.A.S Konstruksion.

Kjo Akt-Marrëveshje u firmos me qëllim prishjen e të paktën 13 pallateve në Tiranë, me justifikim e dëmtimit nga tërmeti i vitit 2019. 

Kjo Akt-Marrëveshje kriminale është firmosur nga vetë Arbjan Mazniku në cilësinë e Titullarit të Autoritetit Kontraktor.

Të nderuar qytetarë,

Me sa duket kolegët e Erionit, nuk e shohin pronarin tjetër të 5D, i cili jo vetëm ka firmosur këtë marrëveshje, por e ka shtyrë afatin e saj disa herë, për të favorizuar kompaninë 5D dhe pazaret e tjera për ndërtimet e radhës. 

Këtë Akt-Marrëveshje autentike po ia u lëmë sot kolegëve të Erionit përpara zyrave të tyre, që të kuptojnë se tentativa e tyre për amnistimin e Erion Hajdut Veliajt dhe Arbjan Nusret Maznikut, do të dështojë me sukses të plotë.

Ju faleminderit. 

Këlliçi publikon dokumentin e prishjes së 13 pallateve nga 5D: ‘Kolegët’ e Erionit të mos amnistojnë Veliajn e Maznikun

Anëtari i kryesisë së PD-së, Belind Këlliçi ka denoncuar në dyert e SPAK, dokumentin se si kompania ‘5D’, ka prishur dhjetëra pallate në Tiranë, pas një akt-Marrëveshja e firmosur mes Bashkisë së Tiranës, përfaqësues Arbjan Mazniku dhe kompanisë 5D, dikur e quajtur V.A.S Konstruksion, me përfaqësues Nestor Muhametllari.

Deklarata e plotë:  

Të nderuar qytetarë,

Sot organizata partnere e “Rilindjes”, drejtuar nga Altin Dumani po zbaton porosinë e radhës së kolegut të tyre, hajdutit Erion Veliaj, duke thërritur në SPAK, Arbjan Nusret Maznikun.

Sipas vendimit të Gjykatave të Shkallës së Parë dhe të Apelit të Krimeve të Rënda, Klodian Braho nuk gjente dot, se kush ishte titullari që kishte firmosur tenderat e kompanisë së Grupit të Strukturuar Kriminal 5D Konstruksion.

Jam sot përpara jush për të ndihmuar kolegët e Erionit. Ky dokument që shihni, është Akt-Marrëveshja e firmosur mes Bashkisë së Tiranës dhe kompanisë 5D, dikur e quajtur V.A.S Konstruksion.

Kjo Akt-Marrëveshje u firmos me qëllim prishjen e të paktën 13 pallateve në Tiranë, me justifikim e dëmtimit nga tërmeti i vitit 2019.

Kjo Akt-Marrëveshje kriminale është firmosur nga vetë Arbjan Mazniku në cilësinë e Titullarit të Autoritetit Kontraktor.

Të nderuar qytetarë,

Me sa duket kolegët e Erionit, nuk e shohin pronarin tjetër të 5D, i cili jo vetëm ka firmosur këtë marrëveshje, por e ka shtyrë afatin e saj disa herë, për të favorizuar kompaninë 5D dhe pazaret e tjera për ndërtimet e radhës.

Këtë Akt-Marrëveshje autentike po ia u lëmë sot kolegëve të Erionit përpara zyrave të tyre, që të kuptojnë se tentativa e tyre për amnistimin e Erion Hajdut Veliajt dhe Arbjan Nusret Maznikut, do të dështojë me sukses të plotë.

Ju faleminderit.

Mazniku në SPAK për dosjen 5D- Pjesë e hetimeve edhe restoranti i së shoqes

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku është paraqitur ditën e sotme në SPAK.

Sipas informacioneve të SYRI TV, ministri Arbjan Mazniku i është përgjigjur fletëthirrjes së prokurorit Klodian Braho për të dhënë deklarime për dosjen 5D.

Mazniku është thirrur në cilësinë e personit që ka dijeni.

Mazniku prej pak kohësh mban rolin e Ministrit të Shtetit për Pushtetin Vendor, ndërsa më herët ka qenë nënkryetar i Bashkisë së Tiranës.

Restoranti “The Home” i bashkëshortes së tij dhe bashkëshortes së Endri Fugës dyshohet të jetë pjesë e hetimeve.

Përfitimet abuzive dyshohen në qindra-mijëra euro.

Të dhënat tregojnë se një kompani e lidhur me restorantin “The Home” ka fituar tendera me vlerë rreth 800 mijë euro me kompaninë publike Tirana DC dhe Bashkinë e Tiranës gjatë viteve 2021-2022. sn

SPAK i komunikon akuzë Plarent Ndrecës

Hija e SPAK ka rënë mbi një tjetër funksionar të lartë të mazhorancës qeverisëse. Kapitali ka mësuar se Prokuroria e Posacme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka marrë zyrtarisht nën akuzë deputetin socialist Plarent Ndreca.

Burime i thanë Kapitalit se Ndrecës i është komunikuar akuza, e cila lidhet me hetimet për tenderat e rindërtimit të komisariateve të Policisë.

Në vitin 2019, zoti Ndreca u emërua Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Brendshme. Në atë kohë, kjo ministri zhvilloi disa tendera për rindërtimin e komisariateve të policisë në rrethe të ndryshme të vendit. Por këto tendera u veshën me dyshime të forta për korrupsion.

Çështja u soll për herë të parë në publik nga një auditim i KLSH-së, pas të cilit organi auditues bëri edhe kallëzim në SPAK.

Dy ditë më parë, prokurorët e SPAK morën për më shumë se 1 orë e gjysmë në pyetje ish ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj. Sipas raportimeve Lleshaj është thirrur në cilësinë e personit që ka dijeni për çështjen e tenderave nën hetim nga SPAK.

Por nëse Lleshaj është thirrur si person në dijeni, ish sekretari i tij i përgjithshëm duket në pozita më të vështira në raport me hetimin e SPAK./Kapital.al

Atentati me 3 viktima dyshohet se u porosit nga Dubai- Zbardhen detajet e reja

Atentati që shkaktoi 3 viktima mesnatën e së shtunës në Memaliaj mund të jetë porositur nga Dubai, tha në studion e News24, gazetari Igli Çelmeta.

Gazetari u shpreh se dyshohet se atentati është kryer nga vrasës me pagesë, ndërsa pista kryesore ku po hetohet janë përplasjet mes fiseve Kalemi dhe Papa. Seria e krimeve nisi kur u ekzekutua me tritol të vendosur në automjet Aleksandër Sadikaj, i afërm me fisin Kalemi. Pas ngjarjes së rëndë, u vijua me një seri krimesh dhe atentatesh, mes të cilave mbeti i vrarë edhe Edmond Papa, që dyshohej si porositës i vrasjes së Sadikajt.

Gazetari Çelmeta tha se lidhur me atentatin e ndodhur në Memaliaj policia ka mbledhur pamjet nga kamerat e sigurisë, ndërsa në të shfaqet automjeti tip BMË me ngjyrë të zezë, që u gjet disa orë më pas duke u djegur në zonën e Mallakastrës.

Çelmeta tha se autorët kanë vepruar në mënyrë të shpejtë, ndërsa kanë dalë lirisht nga territori i Memaliajt, ndoshta edhe për faktin se në një qytet të vogël, ku nuk kanë ndodhur ngjarje të rënda, ka një numër të kufizuar punonjësish të policisë.

Viktima të atentatit të djeshëm kanë mbetur Shyqyri Kalemi, Marsel Çela dhe Bledar Muka, ndërsa i plagosur ka mbetur Artur Kalemi, vëllai i Shyqyriut, dhe xhaxhai i Tiku Kalemit.

Dy viktimat Marsel Çela dhe Bledar Muka janë përkatësisht kamarieri dhe klienti, në lokalin ku u qëllua me breshëri armësh.

Viktima Shyqyri Kalemi ishte ulur në një tavolinë me vëllain e tij, Artur Kalemi, kur është qëlluar me breshëri. Si pasojë e të shtënave kanë humbur jetën edhe dy personat e tjerë.

Vuksani: 13.2 ton akullore me substanca të ndaluara janë konsumuar në Shqipëri, AKU bllokoi vetëm 4 ton

E ftuar në edicionin e pasdites në SYRI TV me moderatorin Arnold Kariqi për të diskutuar mbi sigurinë ushqimore ishte ekspertja , Ana Vuksani.

Vuksani është shprehur se sipas kontrollit të lartë të shteti 13.2 ton akullore janë konsumuar me përbërje të oksidit të atelenit, ndërsa AKU arriti vetëm 4 ton të tërheq nga tregu.

“Oksidi i atelenit është i ndalur që të përdoret në ushqim nga BE prej shumë vitesh. Një pjesë e këtij produkti është përdoru për dezifiktimin e  ushqimit nga salmonele është zbuluar se shkakton sëmundje të rënda dere në kancerogjene.

Belgjika ishte shteti i parë që e ndaloi këtë substancë pasi e identifikoi në disa produkte në vitin 2020, por në Shqipëri  nuk ndodh si në europë pasi ne duhet të presim rastin që të na njoftojnë për këto risqe. Franca vuri re se një pjesë e akulloreve kishin të tilla substanca në produkte dhe ndaluan shitjen e tyre dhe tërheqjen e tyre nga tregu.

Sipas kontrollit të lartë të shteti 13.2 ton ishin konsumuar akullore me përbërje të oksidit të atelenit, ndërsa AKU arriti vetëm 4 ton të tërheq nga tregu.”


Send this to a friend