VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Dalin emrat – Ja kush janë biznesmenët e arrestuar në Tiranë, skema e mashtrimit

By | September 5, 2019
blank

Komentet

blank

Foltorja i përgjigjet Bardhit: Simbolet e PD i përkasin demokratëve jo ish ministrave të Ramës

Pas akuzave qesharake dhe djallëzore të Sekretarit të Përgjithshëm të emëruar të PD, Gazment Bardhit, se po përdoren simbolet e partisë nga persona të paautorizuar, ka reaguar edhe njëherë tjetër foltorja.

Në përgigjen e saj, foltorja ka sqaruar se simbolet, vula, selia dhe vetë Partia Demokratike u përkasin demokratëve të cilët kanë deleguar vullnetin e tyre tek delegatët e Kuvendit Kombëtar dhe jo ish ministrave të Ramës.

Përgjigja e plotë:

Një përgjigje për “kryetarin” pa parti!

Të vënë përballë faktit të kryer se shumica e delegatëve të kuvendit dhe anëtarëve të PD i kanë përcaktuar tashmë de facto si pakicë uzurpuese të Partisë Demokratike ashtu siç pritej, peng – kryetari në largim dhe ai që ka poshtë, do të zvarriteshin pas logove e pas vulave duke u bërë më qesharakë seç janë.

Simbolet, vula, selia dhe vetë Partia Demokratike u përkasin demokratëve të cilët kanë deleguar vullnetin e tyre tek delegatët e Kuvendit Kombëtar që është dhe organi më i lartë i Partisë Demokratike. Mbi 5000 mijë delegatë që përbëjnë dhe mbi 65% të këtij Kuvendi kanë firmosur ta thërrasin atë në 11 Dhjetor në përputhje të plotë me statutin e PD! Askush dhe aq më pak ish ministri Edi Ramës nuk mund t’i pengoje ata të realizojnë misionin e tyre nën flamurin, siglën dhe simbolet e Partisë Demokratike për të cilën kanë sakrifikuar aq shumë ndërkohë që vota e tyre tradhëtohej nga peng kryetari ose shitej për karrike ministrash nga gaztori i tij! Shoqata Basha – Bardhi le të tundë dhe për pak ditë letrat se partia dhe demokratët i kanë braktisur me kohë.

Përballe mijëra firmave që mbështesin Kuvendin Rithemelimit të 11 Dhjetorit ankesat dhe të qarat për letra e shkresa dëshmojnë fundin pa lavdi të nje grupi njerëzish të cilëve as dorëheqja nuk ua shpëton dot më nderin që në fakt nuk e patën kurrë!

blank

Besnik Mustafaj: PD humbi sovranitetin, Kuvendi i 18 dhjetorit do të shembet

Politikani i njohur, Besnik Mustafaj, në një analizë të gjatë për gazetën Panorama, duke komentuar situatën e krijuar në PD me dy Kuvendet, lëshon akuza të forta ndaj kryetarit aktual demokrat, Lulzim Basha.

Mustafaj thotë se Basha është një politikan pa shtyllë kurrizore, që nuk e meriton të jetë në krye të PD.

Më tej, ai thotë se PD e ka humbur sovranitetin e saj.

“Kjo dobësi doli qartë në pah në fjalën publike të Lulzim Bashës kur njoftoi përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar demokrat. Aty ai pohon shprehimisht se është i bindur në pafajësinë e Berishës. Domethënë se ai vendimin e kishte marrë jashtë bindjeve të veta. Ndërkohë, ai nuk i kishte dhënë vetes mundësinë që përgjegjësinë ta ndante me strukturat drejtuese të partisë. Do ta mbante vetë të gjithën. Por kjo çështje është tjetër. Kryetari i partisë së dytë më të madhe në vend, alternativë e pushtetit, ai vetë kandidat për kryeministër, një vendim të tillë, që do ta trondiste partinë me rrënjë e me degë, e merr jashtë bindjeve të veta. Duke arsyetuar politikisht, madje edhe përtej lidhjes që kishte ky vendim me atë vetë, Berisha nuk e pati të vështirë të arrinte në përfundimin politik se Partia Demokratike, nëpërmjet kryetarit të saj, kishte humbur sovranitetin. Dhe, qysh në foltoren e parë shpalli se kjo lëvizje kishte për qëllim madhor t’i kthente Partisë Demokratike sovranitetin,” shkruan ai.

Mustafaj thekson në fund se Kuvendi i 18 dhjetorit është një ngrehinë pa themele, e cila do të shembet.

“Lulëzim Basha me bashkëpunëtorët e tij, nga mungesa e vizionit ose zgjedhja e një strategjie të gabuar, qysh në shpërthimin e kësaj krize e deri në fund të fushatës së “Foltores” kanë qëndruar me këmbëngulje jashtë debatit politik, të mbyllur në zyrë me njëri – tjetrin, duke kundërshtuar në mënyrë virtuale mbledhjen e Kuvendit të 11 dhjetorit me argumente vetëm teknike apo proceduriale. Madje, Basha dhe ekipi i tij nuk e pranuan asnjëherë faktin se ka krizë apo se ka rrezik përçarjeje të partisë. Pra, ata refuzuan, do të thosha verbërisht, të bëjnë politikë. Për pasojë, ata përjashtuan çdo mundësi komunikimi me rrymën përballë, komunikim ky që do të duhej të ishte intensiv dhe në rritje, kryesisht publik, i cili sigurisht që do t’i pasuronte idetë në të dy platformat, duke nxjerrë në pah edhe pikat e përbashkëta lidhur me domosdoshmërinë për reformim të thellë të partisë. Por ky komunikim do të duhej të ishte edhe “diplomatik”, me takime larg syve të publikut, në emër të interesit të përbashkët dhe vetëm të këtij interesi. Basha dhe të vetët, madje, mbyllën veshët edhe ndaj propozimeve që vinin nga demokratë të shqetësuar e që nuk ishin pjesë e asnjërës palë. E tillë më duket mua, për shembull, platforma për një konventë kombëtare, që shtroi publikisht ish-deputeti Romeo  Gurakuqi. Jo. Sepse ata ishin të vendosur të flisnin vetëm në gjuhë teknokratike, rrjedhimisht të pakuptueshme për demokratët e  shqetësuar. Për më keq, kjo strategji “apolitike” e veshi sjelljen dhe ligjërimin e tyre me një arrogancë, që vetëm e dobishme nuk ishte për rrethanat. Arroganca nuk mund ta kompensonte mungesën e përmbajtjen politike, për të cilën kishte dhe ka nevojë kjo histori. Kështu që edhe tentativa e tyre për të mbledhur një kuvend bis me 18 dhjetor më duket pa asnjë themel. Dhe, si të gjitha ngrehinat pa themel, do të shembet sa pa iu hedhur ende çatia”.

blank

Kastriot Dervishi: Vetëm në 1945 regjimi dha 528 dëmine me vdekje të gjykatave ushtarake

Fashistët e robërisë me 9 dënime me vdekje për 4 vjet, “çlirimtarët” e “lirisë” plot 528 vetëm në vitin 1945
Ballafaqimi i statistikës penale e dy regjimeve, fashist e komunist është tejet interesant.
Përjashto rastin e Vasil Laçit në vitin 1941, i cili ishte specifik, deri në vitin 1942 kemi asnjë dënim me vdekje.
Këto dënimi i ka kryesisht viti 1942. Regjimi i robërisë nuk dha më shumë se 9 dënime me vdekje.
Ndërsa “çlirimtarët” që na sollën lirinë pasi u largua pushtuesi, ishin një makinë e vërtetë terrori dhe mohimi të çdo lirie njerëzore.
Ngaqë kam nxjerrë në masën e saktësisë 99.99% të ekzekutimeve me vendim gjykate,
por bëj të njohur shifrën e vitit 1945 të gjykatave ushtarake komuniste me plot 528 persona të dënuar me vdekje dhe ekzekutuar (7 prej të cilëve me varje në litar).
Poshtë fashizmi i poshtër dhe rroftë 29 nëntori i “çlirimit”.
(Fotoja e pjesshme është një varje në litar në Tiranë në vitin 1945)
blank

Rezultatet e para të testeve, disa efektivë policie përdorues droge, do të përjashtohen nga uniformat blu

Testi i drogës për efektivët e policisë urdhëruar nga Drejtori Përgjithshëm, Gledis Nano ka dhënë rezultatet e para.

Burime bëjnë me dije se disa efektivë kanë rezultuar konsumatorë dhe do të përjashtohen nga radhët ePolicisë, raporton Report TV.

Javën e ardhshme do të jetë edhe konferenca e prezantimit të rezultateve për testin e drogës tek uniformave blu që ka nisur prej 1 jave pranë komisariateve në vend.

Ndërkohë mësohet se Policia e Shtetit ka siguruar edhe sasinë e parë të testeve të drogës për shoferët me sjellje agresive në rrugë.

Pas testeve të drogës për efektivët e dyshuar, nga 20 dhjetori nis në terren testi i drogës edhe për shoferët.

Aktualisht testi i drogës kryhet në mënyrë të rastësishme për shoferët të përfshirë në aksidente me pasoja dhe që dalin negativ në testin e alkoolit.

blank

Skandali në Greqi, si u pajis me pasaportë false porositësi i vrasjes së komisarit Artan Cuku për t’i shpëtuar ekstradimit

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me skandalin e pasaportave në Greqi. Bledar Jambelli allias Rikardo Muho, porositësi i vrasjes së Komisar Artan Cukut, rezulton të jetë pajisur me identitet grek fals nga grupi kriminal që u ndryshonte identitetin kriminaleve shqiptare me qellim që t’i shmangeshin drejtësisë. Bledar Jambelli kishte siguruar në Xania një kartë identiteti dhe pasaportë greke në emrin Xristos Xamkidis.

Rikardo Muho, që për policinë greke, e kishte të shtrirë veprimtarinë kriminale në Spanjë dhe Greqi, në prill 2020 është marrë në pyetje nga policia greke ku ka dhënë informacion të vlefshëm lidhur me grupin kriminal të falsifikatorëve. Sipas tij, ai kishte paguar 35 mijë euro për të ndërruar identitet dhe këtë e kishte bërë me qëllim që mos të ekstradohej në Shqipëri, por të qëndronte pranë familjarëve të tij që ndodhen në Greqi.

Shqiptari me pseudonimin Rikardo Muho, me veprimtari në Spanje e Greqi, u shoqërua në polici në prill 2020 me urdhër të Prokurorisë së Pireut për një çështje të madhe kontrabande cigaresh. Shkaku që Muho u thirr ishte fakti që me identitetin e rremë, pjesëtarë të grupit kishin hapur nipt për një kompani të përfshirë në kontrabandë cigaresh. Muho në atë kohë ishte ende në qeli, i akuzuar si porositës i vrasjes së oficerit të policisë, Artan Cuku, thuhet në artikullin e sotëm të gazetës greke Kathemirini. Deri në arrestimin e tij në 2018, Muho jetonte në Athinë me kartë identiteti dhe pasaporte me emrin Xristos Xamkidis. Dokumentet fals ishin siguruar për 35 mije euro.

KUSH ËSHTË BLEDAR JAMBELLI
Nga hetimet e kryera nga Policia e Shtetit, në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë dyshohet se Jambelli ka porositur vrasjen e komisar Cukut, ngjarje e ndodhur më 8 prill 2017.
Kryekomisari u vra duke hyrë në shtëpinë e tij në Tiranë natën e 8 prillit të vitit 2017. Ai u qëllua me 5 plumba, katër në gjoks dhe një në kokë. Po nga hetimi rezulton se motivi i krimit lidhet me arrestimin e Jambellit në kohën kur viktima kryente detyrën e Drejtorit të Policisë Vlorë.

Jambelli u shpall në kërkim ndërkombëtar nga ana e Policisë më datë 13.06.2017, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, me vendimin nr. 292, datë 12.06.2017, ka vendosur masën e sigurisë Arrest me burg, për veprën penale “Vrasja e Punonjësit të Policisë së Shtetit” e kryer në bashkëpunim. Pas arrestimit të tij 20 muaj pas krimit, Greqia vendosi që mos ta ekstradonte atë drejt shtetit tonë.

blank

Stuart Peach, i Dërguari Special për Ballkanin Perëndimor, Meta përshëndet emërimin: Britania, partnere e qëndrueshme për promovimin e lirisë

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur emërimin e të Dërguarit Special të Qeverisë Britanike për Ballkanin Perëndimor, Sir Stuart Peach.

Përmes një mesazhi në Twitter, kreu i shtetit theksoi se Mbretëria e Bashkuar ka dëshmuar të jetë një partner i qëndrueshëm.

MESAZHI I METËS
Përshëndes emërimin e të Dërguarit Special të Qeverisë Britanike për Ballkanin Perëndimor, Sir Stuart Peach. Mbretëria e Bashkuar ka dëshmuar të jetë një partner i qendrueshëm, i besueshëm dhe shumë i rëndësishëm për promovimin e lirisë dhe demokracisë në rajonin tonë. Forcimi i paqes dhe stabilitetit mbetet kyç për forcimin e perspektivës evropiane. bw

blank

Lajthit deputeti i Bashës: Demokratët e Foltores si serbët e Vuçiçit

Me afrimin e datës 11 duket se Basha dhe rrethi gjithmonë e më i ngushtë ka humbur toruan dhe mbi të gjitha arsyen. Pas deklaratave se delegatët që kanë firmosur janë pijanecë, llum, naivë … tani vjen dhe një tjetër edhe me absurde që i krahason ata dhe të drejtat e tyre me serbët e Vuçiçit në Kosovë.

Ja çfarë ka shkruar në facebook deputeti Kreshnik Çollaku:

E verteta perkunder iluzioneve. 

Aq sa strukturat paralele te beogradit ne Kosove mund shkarkojne Albin Kurtin aq dhe nje strukture paralele (nese quhet foltore apo jo)mund te shkarkoje Lulzim Bashen.

blank

blank

Arkiv – Bedri Blloshmi: I bëj thirrje kryeministrit Edi Rama: Mos luaj me gjakun tonë! Rroftë 28 Nëntori!

Më datën 29 Nëntor 2013, Bedri Blloshmi, ish i burgosur politik dhe vëllai i poetit të pushkatuar Vilson Blloshmi, në atë kohë drejtor i Institutit të të Përndjekurve Politikë i drejtohet kryeministrit të Shqipërisë me deklaratën e mëposhtëme:

“Deklarata e Drejtorit të Institutit të të Përndjekurve Politikë, Bedri Blloshmi më 29 Nëntor 2013

Të tronditur pa masë kur mësuam se ishte vendosur në protokollin e ditës së shtunë emri i diktatorit,

aq më keq shoqëruar edhe me fotografi,

unë ju drejtohem ju si Kryeministër:

Mos luani më me ndjenjat dhe dhimbjen tonë të përgjakur dhe kurrë të shërueshme.

Në emër të atdhetarëve shqiptarë,

në emër të të rënëve për Shqipërinë e copëtuar e gjakosur nga komunizmi,

në emër të nënave shamizeza, në emër të vajzave që s’e përdorën djepin kurrë,

në emër të lotëve të derdhur vazhdimisht,

në emër të të zhdukurve,

të varreve të hapura,

në emër të dhimbjes së përjetshme, të plagëve të pashërueshme,

i bëj thirrje kryeministrit Edi Rama: Mos luaj me gjakun tonë!

Rroftë 28 Nëntori!

blank

Lek Mirakaj: Zonja Nika, jo zi, po skëterrë!

 

Në konferencën “Demistifikimi i historisë dhe e ardhmja” organizuar nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit në kuadër të mbylljes së muaji aktivitetesh kushtuar 109 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ku kanë marrë pjesë historianë të njohur si Pëllumb Xhufi, Nevila Nika, Artan P. Hoxha, Ardit Bido dhe Dorian Koçi, ka rënë në sy deklarimi i zonjës Nika e cila është shprehur se:

“Figura e Enver Hoxhës nuk mund të shihet vetëm zi. Duhet kapërcyer vështrimi i të parit bardh e zi të disa figurave apo ngjarjeve historike përfshirë dhe Enver Hoxhën. Duhet thënë për atë që bëri e atë që nuk bëri. Ai udhëhoqi Shqipërinë për 45 vjet me të mirat dhe të këqijat”, kështu ka deklaruar historiania Nevila Nika, sipas burimit nga balkanweb.com.
https://www.balkanweb.com/historiania-nevila-nika-enver-hoxha-nuk-duhet-pare-vetem-zi/

Pas këtij deklarimi të zonjës Nika, ka reaguar z.Lek Mirakaj, që vjen nga shtresa e familjeve të mëdha të Shqipërisë,  persekutuar nga regjimi diktatorial e që mban mbi supe historinë e Familjes së tij me 950 vite burgje, internime dhe vrasje.

Ja si shkruan midis të tjerave z.Lek Mirakaj: “Mendoj se ka te drejtë, nuk duhet parë vetem zi, është skëterrë!”

Dhe më tutje z.Lek Mirakaj shton: “Z.Nikaj, qoftëlargu nuk udhëhoqi, ai sundoi dhe masakroi. Nuk ka të mira e të këqia, ka vetëm të këqia”!

blank

“Një gru e fortë që përballoi furtuna”, Roza Anagnosti e përlotur për Edi Luarasin: E krahasova me Tringën e Fishtës

TIRANË

Dhimbja që la pas largimi i Edi Luarasit nga kjo botë nuk është e vogël edhe për kolegët e saj artistë.

Aktorja e madhe shqiptare Roza Anagnosti rrëfen e prekur se Edi Luarasi ishte një artiste unike dhe që përballoi furtuna. Ajo e krahason madje me Tringën e Gjergj Fishtës.

“Artistja unike, yll, një gru e fortë, fisnike që përballoi furtuna në jetë është një grua që e nderon figurën e gruas shqiptare. Në këto momente nuk gjeja fjalë, kam bashkëpunuar me të në jetë, të gjithë e kanë dashur me shpirt, me sinqeritet dhe të them të drejtën e krahasova me Tringën e Gjergj Fishtës për gjithë ato vlera dhe rrugë të dhimbshme që kaloi”, thotë Anagnosti.

Edi Luarasi u shua ditën e djeshme në moshën 81-vjeçare pas një sëmundje të rëndë. Ajo ishte bashkëshortja e regjisorit Mihallaq Luarasi, i ndarë nga jeta pak vite më parë.

Që të dy ishin çifti ikonë i Teatrit ndër vite. Por jeta e tyre pati të papriturën e madhe të një kthese të dhimbshme, pasi ndërsa Mihallaqi u burgos ca vite, ajo u përjashtua nga jeta aristike.

Gjithçka ndodhi pas pjesës teatrale “Njollat e murme”, me regji të Mihallaqit, ku luante Edi Luarasi. “Njollat e Murme” dhe vënia e saj në skenë në 1969 mundi të rrokte me pjekuri dhe largpamësi problemin me delikat të kohës, lindjen e parazitëve të rinj, të cilët hanin në kurriz të të aftëve. Autori, arriti të parashikonte me vërtetësi se kу fenomen pо përhapej me shpejtësi në aparatet administrative e shtetërore që kish filluar e që me pas dо të shndërrohej ne një gangrenë рër vetë sistemin.

Pikërisht me ndalimin dhe censurimin e kësaj drame, si dhe të vonë me fatin e keq të Festivalit të 11-të të Këngës në Televizion, lidhet dhe trauma e familjes Luarasi.
I shoqi i Edit, regjisori i talentuar Mihallaq Luarasi, futet në burg dhe dënohet 8 vjet për agjitacion e propagandë. Ndërkohë Edi, e dëbuar nga teatri, detyrohet të futet në rrobaqepësi, për të përballuar vështirësitë financiare.

Gjatë 11-viteve të punës si rrobaqepëse, аjo arrin ta përvetësojë mire zanatin. Njerëzit e donin por dhe ajo i donte, gjithnjë e çiltër, e dashur dhe pa fjalë. Megjithëse 51 vjeçe, pas ardhjes së demokracisë, Edi Luarasi kthehet në skenë dhe arriti të fitojë e meritojë duartrokitjet e publikut në dramën “Vizita e Damës plakë”, duke u rikthyer kështu triumfalisht ne skenën të cilën aq shumë e kishte dashuruar.

blank

SHKODËR, PROJEKTI PËR LUNDRIMIN SHIROKË-MALI ZI-ITALI

Shqipëria, Mali i Zi dhe Italia do të mund të lidhen përmes lundrimit ujor në liqenin e Shkodrës. Një projekt i financuar nga fondet e Komisionit Europian të programeve të bashkëpunimit ndërkufitar IPA pritet të ndërtojë tre mole në liqenin e Shkodrës në Shirokë dhe Zogaj. Ky projekt që përfshin edhe Malin e Zi dhe Italinë bashkë me Shkodrën u prezantua në sallën e këshillit bashkiak të Shkodrës në një dëgjesë publike me banorë të zonës dhe palë të tjera të interesuara.

Zhvillues i këtij projekti për Shqipërinë është Fondi Shqiptar i Zhvillimit. Nada Zaimi përfaqësuese e FSHZH deklaroi se ky projekt që parashikon ndërtimin e tre moleve në liqenin e Shkodrës bashkë me investimet në Malin e Zi dhe Itali kap shifrën e 7 milion eurove prej të cilave 2.4 milion euro janë të parashikuara për pjesën shqiptare.

Projekti për ndërtimin e tre moleve në liqenin e Shkodrës për të rikthyer lundrimin dhe lidhjen me Malin e Zi dhe Italinë pas fazës së studimit dhe dëgjesave publike që po bëhet pritet që të nisë vitin e ardhshëm dhe mund të zgjasë deri në qershorin e vitit 2023. Projekti quhet “Shqipëria, Mali i Zi, Italia, Lidhja e Transportit Multimodal”. starplustv

blank

“Nga qielli i artit shqiptar, u shkëput ylli më i ndritshëm”, drejtuan bashkë festivalin e 11-të, Bujar Kapexhiu: Edi Luarasi do mbetet e paharruar

Edi Luarasi do t’i mungojë familjes, miqve e kolegëve, por edhe spektatorëve shqiptarë. Aktorja e madhe e skenës shqiptare u shua dje për shkak të një sëmundjeje të rëndë, teksa sot do të përcillet në banesën e fundit. Miku i saj, artisti Bujar Kapexhiu thotë për News24 se nga qielli i artit shqiptar, u shkëput ylli më i ndritshëm.

Ai u shpreh se bashkëpunimi me Luarasin që nga festivali i 11-të ka qenë shumë i ngushtë dhe se kanë qenë bashkë si në sukses ashtu dhe në ato që pësuan nga regjimi.

“Është i dhimbshëm çasti kur të takon të flasësh për një njeri të dashur që largohet nga kjo jetë. Edi Luarasi, një nga aktoret më të shquara nuk është më, por padyshim që ka lënë gjurmë të thella në ekran dhe në teatër dhe do jetë e paharruar gjithmonë. Nga qielli i artit shqiptar, u shkëput ylli më i ndritshëm, për të bërë dritë në parajsë. Jam i sigurt se shumë dhimbje kanë për miqtë e kolegët e saj, por edhe spektatorët. Me atë që ajo ka lënë ajo do mbetet e paharruar për të gjithë.
Ka qenë një bashkëpunim shumë i ngushtë. Kemi qenë të dy bashkë dhe për duartrokitjet, ovacionet, suksesin, por edhe të tjerat gjëra që pësuam nga regjimi”, tha Kapexhiu.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend