VOAL

VOAL

Çlirim Gjata: Nëse Blinken nuk paraqet provat, Berisha fiton gjyqin në Gjykatën e Parisit

October 30, 2021
blank

Komentet

blank

Adriana Kalaja: SPAK të marrë nën hetim Arben Ahmetajn. Firmosi 14 VKM pasi ishte shkarkuar!

Kryetarja e Komisionit të Apelimit në PD, Adriana Kalaja në një lidhje me Skype për ‘Edicionin e Pasdites’ me gazetaren Megi Fagu në Syri Tv, i bën thirrje SPAK të marrë nën hetim Arben Ahmetajn. 

Kalaja u shpreh se ish-zv/kryeministri ka firmosur 14 VKM pasi ishte shkarkuar nga detyra.

Sipas saj, VKM-të e firmosura nga Ahmetaj mbajnë datën 27 korrik, ndërkohë që urdhri për shkarkimin e tij mban datën 24 korrik.

Gjithashtu, avokatja e njohur kërkon nga SPAK që të hetojë VKM-të nga 2013-a e këtej, të publikuara në Fletoren Zyrtare, pasi rezulton se nuk janë zhvilluar mbledhjet qeverisë për t’i marrë këto vendime.

Adriana Kalaja: Më 24 korrik është shkarkuar Ahmetaj, urdhër që është dekretuar nga presidenti në datën 25 korrik. Në Fletoren Zyrtare, është bërë në modë, periudha e pikut të verës shoqërohet me një numër të jashtëzakonshme të VKM. Ne jemi dëshmitarë që këto mbledhje nuk bëhen fare, dhe këtu nis problemi me këto VKM, me pasoja të dëmshme për qytetarët dhe buxhetin e shtetit. Janë 14 VKM që janë firmosur nga ish-zv/kryeministri Ahmetaj në 27 korrik, tre ditë pasi ishte shkarkuar. Të 14 VKM, përpos faktit që janë nul, sepse ish-zv/kryeministri nuk ka pautr një tagër për të ushtruar funksiononin, por është edhe vepër penale sepse i është ndëprerë funksioni publik. I kam bërë thirrje SPAK në emër të PD, por vetë SPAK në formë kryesisht duhet të nisë hetimet. Jo vetëm për këto 14 VKM, por edhe për VKM-të e tjera që kanë efekt të jashtëzakoshëm në jetën e qytetarëve. Mbledhjet e Këshillit të Ministrave nuk bëhen. Nëse SPAK do të ketë vbullnetin e duhur, do të rezultojnë një numër shnumë i madh i VKM ngha 2013 e këtej, ku vetë ministrat ose zv/kryeministrat do të deklarojnë se nuk kanë patur dijeni, ose i kanë firmosur siç deklaroi kryeministri te komisioni i inceneratorëve.

blank

“Nëse presim si dikur të vdiste Enveri…”, Lubonja: Kur do populli të rrëzon, Rama ka hyrë në fazën “Putin”

Në rubrikën “Opinion” në News24, analisti Fatos Lubonja, foli në lidhje me reagimin e popullit dhe mbingopjen nga skandalet e kësaj qeverie.

Ai u shpreh se nëse e ndjen populli të rrëzon me protesta, dhe një gjë e tillë ka ndodhur edhe me diktaturën.

Lubonja shtoi se Rama ka hyrë tashmë në një fazë “Putinike”, ndërsa shtoi se ligji për lustracionin po bëhet me qëllim nxjerrjen nga sistemi të Sali Berishës dhe Ilir Metës.

“Ligji për lustracionin po bëhet për të përjashtuar Berishën e Metën nga sistemi. Ky është skandal. E ka thënë edhe Berisha që ligji që bënë atëherë përjashtonte lustracionin, që ka të bërë me mohimin e disa të drejte themelore të njeriut.

Është problem. Ligji ka qenë që thjeshtë informon ti si institucion. Ka një vendim të Kushtetueses që e kanë aprovuar vetë këta sepse Berisha e donte me lustracion. Vetë ligji ka pasur një afat.

Nëse Rama e bën një ligj të tillë, është pyetja sa do të durojë ky popull. Rama bëri atë të koalicioneve, sepse do ta bëjë me forcën e kartonit, me çfarë do ta kundërshtojmë ne? Do të shkohet në Gjykatë Kushtetuese, ka disa mekanizma, por pasi të ezaurohen, si mund të shpëtojmë nga kjo bandë.

Në kohën e Enverit thonim kur do të vdesë Enveri pastaj erdhi Ramizi. Nëse presim prap të njejtën gjë do të vijë një shok tjetër.

Nëse e ndjen populli të rrëzon. populli më shumë ngrihet për kuletën se për liri e demokraci. 1996 u vodhën votat, dolën 5 veta u rrahën nga Berisha e s’ndodhi asgjë. Kur u bënë firmat piramidale dolën vetë populli ne vetëm e ndoqëm, madje edhe e frenuam ndonjëherë. Në këto 100 vite kemi edukuar skllevër bij skllevërish, ç’të presim më?

Protestat përmbysin një qeveri, megjithatë një përmbysje me dhunë nuk është pozitive. Demokracia do ndërrim pushteti me zgjedhje. Dallimi i vendit tonë autoritar me vendet demokratike pas 8 vitesh maksimumi një qeveri sado mirë të ketë qeverisur humbet pikë dhe largohet. Rama ka hyrë në fazën Putin se sa më shumë që rrinë në pushtet aq më shumë vota merr. Në mandatin e Parë i duhej Meta, në të dytin donte tepsinë, ndërsa tani është më keq. Kaq mirë paska qeverisur ky?”, u shpreh Lubonja.bw

blank

Ndryshimi i afateve, Rruga e Arbrit do jetë gati plotësisht vetëm në shtator 2023

Më 2 gusht, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku njoftoi shtyrjen me 17 muaj të afatit të punimeve për rrugën e Arbrit – një projekt koncesionar që pritet t’u kushtojë taksapaguesve rreth 40 miliardë lekë [330 milionë euro].

E parashikuar për t’u dorëzuar në prill 2022, kontrata e rrugës së Arbrit pritet tashmë të përfundojë në shtator të vitit 2023.

Sipas Ballukut, shkak i shtyrjes së afatit ishin bërë problemet gjeologjike.

“Mbetet për t’u dorëzuar tuneli i Murrizit, i cili na ka vendosur përpara një vështirësie shumë të madhe përsa i përket gjeologjisë dhe na është dashur të shikohet i gjithë projekti…,” deklaroi  Balluku në një aktivitet publik.

Sipas Ministrisë së Infrastrukturës, ndryshimi teknik i projekt-zbatimit për tunelin e Murrizit u miratua më 20 tetor 2020, pas rekomandimit të supervizorit të rrugës.

“Me miratimin e projekt- zbatimit të ndryshuar është miratuar dhe shtesa e afatit” – tha Ministria, ndërsa theksoi se vendimi është marrë bazuar në vlerësimet e një inxhinieri të pavarur, Institutit të Ndërtimit, Shërbimi Gjeologjik Shqiptar dhe Autoritetit Rrugor Shqiptar.dita

blank

Arrestohet në Berat, zbulohet se ku ishte fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Murriqani

Mbrëmë në Berat është vënë në pranga ish-shefi i stacionit policor të Dhërmiut, Sokol Bode, i cili është dënuar nga SPAK me 8 vite burg në mungesë. Sokol Bode u akuzua nga ish-Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe më pas nga SPAK si i përfshirë në trafikun e drogës së bashku me grupin e Habilajve.

Bode ishte nga 3 ish-drejtorët e Policisë që pritej te arrestohej pas urdhër-arrestit të lëshuar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda ne vitin 2017. Ish-drejtori i Postës në Dhërmi, Sokol Bode ka qenë prej kohësh në vëmendje të publikut dhe medias, pas publikimit të një foto ku shihej përkrah Florian dhe Moisi Habilajt.

Asokohe Prokuroria e Posaçme, përveç Sokol Bodes ka lëshuar edhe urdhër-arrestet për ish-drejtorin e Policisë së Vlorës, Jaeld Çela si dhe Gjergj Kohila, shefi i sektorit të luftës kundër krimit të organizuar.

Të tre ish-drejtuesit e Policisë së Vlorës kanë drejtuar në drejtorinë e Qarkut Vlorë gjatë viteve 2015-2016, ndërsa dyshohen si të përfshirë në dosjen ‘Habilaj’ për trafikun e kanabisit. Akuza që rëndron mbi këta ish/zyrtarë është ajo e mosveprimit ndaj kultivimit të “canabis sattivës” në këtë qark.

Në dosjen e dorëzuar në Gjykatë e Posaçme për grupin “Habilaj”, janë renditur si provë e bashkëpunimit të anëtarëve të grupit kriminal Habilaj me Policinë edhe disa përgjime telefonike, ku mes përgjimeve është edhe biseda e Florian Habilajt me ish-shefin e Policisë Kufitare në Dhërmi, Sokol Bode e regjistraur në dt.15 Tetor 2017, i cili e telefonon vetë për ta takuar në lagjen “Çole” në Vlorë.

Ndërsa janë zbardhur edhe disa biseda të përgjuara mes Armando Koçerrit që u arrestua gjatë operacionit të Babicës me motrën e tij e cila e informon për aksionin e Policisë që po zhvillohej në fshat.

Prokuroria e Krimeve të Rënda e kishte shpallur në kërkim Boden dhe ka kryer ndër vite disa operacione për kapjen e tij, ku janë dekonspiruar nga kolegët. Sokol Bode në një nga rastet kur ishte njoftuar për aksionin e policisë për kapjen e tij, ishte larguar me automjet nëpërmjet Pikës Kufitare të Muriqanit.

Mësohet se ai kishte shkuar në Angli, ku  edhe jetonte prej disa kohësh. Sokol Bode ka lindur në Mimias të Beratit dhe ishte i përjashtuar nga policia e shtetit. Arrestimi i tij mbrëmjen e sotme u krye pas informacioneve të marra në rrugë operative se Bode ishte kthyer ne Berat. syri.net

blank

Dosja Habilaj, në arrati prej 5 vitesh, arrestohet ish shefi i Policisë së Dhërmiut

VOA

Në Shqipëri, policia njoftoi mbrëmjen e së enjtes së kishte arrestuar Sokol Boden, ish shef i Policisë në Dhërmi, i shpallur në kërkim që në vitin 2017 pasi dyshohej si bashkëpunëtor me grupin e Habilajve, të arrestuar në Itali për trafik të sasive të mëdha të marijuanës drejt këtij vendi. Dosja Habilaj ishte ajo që çoi dhe në arrestimin e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, i dënuar më pas me 3 vite e 4 muaj burgim nën akuzën e “Shpërdorimit të detyrës”.

Bode, dyshohet se kishte jetuar gjatë gjithë këtyre viteve në arrati dhe kishte vetëm disa ditë që ishte kthyer në Shqipëri, në vendlindjen e tij, një fshat I Beratit ku dhe u arrestua. Ai është dënuar me 12 vite burgim nga Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe krimit të organizuar, për akuzat e “Kultivimit të bimëve narkotike”, “Grupit të strukturuar kriminal” dhe “Trafikimit të narkotikëve”

Bode dyshohet se lehtësonte veprimtarinë e trafikut të drejtuar nga vëllezërit Habilaj, me të cilët kishte lidhje e madje është shfaqur dhe në foto në shoqerinë e tyre.

Ai është një nga tre drejtorët e policisë që vepronin në Vlorë, dhe që u akuzuan për lidhje me Habilajt, së bashku me ish drejtorin e Policisë së Vlorës Jaeld Çela, dhe ish-shefin e Sektorit të Luftës Kundër Krimit të Organizuar në drejtorinë e Qarkut Vlorë, Gjergji Kohila.

Çela, i dënuar në mungesë, u vetdorëzua në maj të vitit 2020, ndonëse nuk i ka pranuar akuzat për trafik të lëndëve narkotike dhe lidhje me Habilajt. Në shkurt të këtij viti Apeli i Gjykatës kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, e dënoi me 3 vite e 4 muaj burg, për shpërdorim detyre.

Fillimisht në arrati dhe Kohila u vetdorëzua në dhjetor të vitit 2021. Ai është dënuar me 8 vite burgim.

blank

Ata që justifikojnë firmën e Kristaq Ramës… si ata që mbronin Diana Çulin…. Nga Alba Kepi

Ata qe mbrojne e justifikojne sot firmen e Kristaq Rames ne dokumentin qe motivoi vrasjen e nje njeriu e te nje poeti,
i konsideroj po aq te mjere, kompromentues e profesionalisht te pabesueshem
si ata qe mbronin dikur Diana Çulin e firmen e saj ne motivet e vrasjes se dy poeteve Genc Leka e Vilson Blloshmi!
Ne diktature jetuam epoken e heronjve te rreme e vrasjen e intelektualeve e njerezve te lire!
Sot jetojme epoken e profesionisteve te rreme e te paguar per rrenat bashke me vrasjen e te vertetes!
Prandaj nuk bejme hajer!
Nuk duhen harruar as heronjt e rreme e as Profesionistet e rreme, ndryshe jemi te denuar te rijetojme corbat e tyre!
Per momentin vazhdojne te promovohen nga pabesia e politikes!
Ps; YouTube help us! Qesharake e mendjeharruar!
blank

Meta: Durrësi është viktima e dytë më e madhe e korrupsionit pas Tiranës

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta po zhvillon një takim me strukturat dhe përfaqësuesit lokalë në qytetin e Durrësit, ku ka kërkuar rritjen e forcës reaguese qytetare dhe të kapacitetit investigues, për t’i dhënë besim dhe forcë të gjithë qytetarëve për të denoncuar çdo padrejtësi.

Sipas Metës, qyteti bregdetar ka kaluar disa vite nën presionin e mafies qeveritare dhe vuan pasojat e korrupsionit.

FJALA E METËS:

Durrësi ka përballuar një presion të jashtëzakonshëm të mafies qeveritare dhe gjithë grupeve të tjera mafioze, të cilat duan të mbajnë Shqipërinë, por sidomos Durrësin në frikën e korrupsionit, të drogës, që jemi dëshmitarë të gjithë për suksesin e importit të bananeve, por edhe të monopoleve.

Unë besoj se Durrësi që është viktima e dytë më e madhe e betonizimit, korrupsionit dhe pastrimit të parave pas Tiranës ka për të detyrë të zgjohet për të ruajtur identitetin dhe komunitetin, por edhe të ardhmen se ka vuajtur si qytet nga një pasiguri e madhe.

I dimë pasojat e tërmetit, por pasojat e tyre erdhën nga korrupsioni. Se vite më parë kishte studim strategjik të kryer nga ekspertë që thotë se Durrësi ka aktivitet të lartë sizmologjik. Ndaj edhe shembja e banesave dhe viktimave për fat të keq erdhi si pasojë e korrupsionit. Shkatërrimi i arkeologjisë, i vlerave më të mira historike dhe kulturore të qytetit është një dëm i jashtëzakonshëm që ka ardhur prej korrupsionit dhe një politike të mire studiuar për të bërë gjithçka për të zhdukur identitetin tonë si shqiptarë. Shihni çfarë ndodhi në Tiranë, çfarë ndodhi me Butrintin.bw

blank

Zbulohet emri- Bualli që fsheh pronarët e inceneratorëve

Prej disa javësh Partia e Lirisë dhe mediat kanë denoncuar një aferë, sipas të cilës pronarët në kërkim të inceneratorëve kanë përvetësuar nga Agjensia e Zhvillimit Buqësor dhe Rural edhe 310 mijë euro grante të Bashkimit Europian për ngritjen e një sere aty pranë landfillit të Sharrës. Por deri më tani as Partia e Lirisë dhe as mediat nuk e nxirrnin identitetin e njeriut që i kishte lënë të përdornin emrin e tij pronarëve të inceneratorëve. Këtë e ka bërë deputeti i PD Belind Këlliçi. Ai ka nxjerrë një foto kur bashkë me Ina Zhupën janë konfrontuar me personin Elton Bualli, i cili fillimisht dilte si punëtor në borderotë e inceneratorit të Tiranës, pastaj si administrator, dhe në fund edhe si ai që ka aplikuar si bujk. për të marrë para për ngritjen e një sere (shiko këtu të gjitha dokumentat).

Po si është historia? Si gjithmonë, duke përdorur emra fasadë, bosët e inceneratorëve kanë shndërruar në bujk një nga punonjësit e tyre. Atij i kanë “shitur” me letra 8500 ha tokë nga një truall aty.

blank

⇑Sera tek inceneratori i Tiranes e ndertuar me 310 mije euro nga fondet e AZHBR

Menjëherë ky person, që në dokumentat e bërë publike nga Partia e Lirisë i është fshirë identiteti i plotë, por u paraqitet me inicialet E.B., merr si firmë konsulence një tjetër kompani të krijuar nga pronarja tjetër e inceneratorit, Stela Gugallja, dhe me anë të saj aplikon për fonde të AZHBR. Që Elton Bualli është një emër sa për të kryer marrjen e parave kjo vërtetohet nga dokumentat, pasi ai herë figuron si punëtor, herë si bujk i pavarur dhe herë si administrator i Incenetarorit të Tiranës.

Pra emrin ia përdorin aty ku duan bosët. Natyrisht kërkesa e tij, miratohet menjëherë dhe nga fondet që BE i ka dhënë Shqipërisë përmes programit IPARD, 310 mijë euro kalojnë për ndërtimin e një sere nga kompania e inceneratorëve.

Por në këtë histori me grabitje milionash 310 mijë euro, edhe nga grandet e BEsë qofshin, janë si një vrimë në ujë nëse dalja në skenë e emrit të Elton Buallit nuk do të ngrinte një dyshim të madh. Deri më tani SPAK dhe autoritetet pretendojnë se Mërtiri dhe Gugallja që sot gjenden në arrati, kanë lidhje me inceneratorin e Elbasanit dhe të Fierit, por jo dhe me atë të Tiranës që vazhdon e merr para publike me një shumë prej 80 mijë eurosh në ditë. Po a nuk është emri i Elton Buallit një indicie që tregon se edhe tek inceneratori i Tiranës janë të njëjtët pronarë që qveria bën sikur nuk e di dhe SPAK bën sikur nuk ka prova për ta vërtetuar? Jo më kot në një prononcim sot deputeti Këlliçi ngriti pyetjen: “Elton Bualli, ka prokurë të posaçme noteriale dhe përfaqëson e vepron në emër të inceneratorit të Tiranës. A është hetuar ky zotëri nga SPAK, si pjesë e hetimit për çështjen e inceneratorëve?

Natyrisht përgjigja dihet për sa kohë që qeveria është e vendosur tu japë para njërëzve që janë në kërkim dhe SPAK ka si qëllim të fshehi sa më shumë dhe jo të zbulojë provat. Por rasti i përfitimit të 310 mijë eurove nga AZHPR, nuk është thjeshtë një gabim morar ku agjensia që duhet të ndihmojë buqjqit i djeg fermerët e vërtetë dhe paguan inceneratorët, por ai është është edhe një indici për hetim  që mund të vërtetojë një të fshehtë publike. Atë se Edi Rama vazhdon paguah Klodian Mërtirin, Klodian Zoton dhe Stela Gugalljen me paratë që vazhdon të japë për inceneratorin e Tiranës.

blank

Ilir Meta paralajmëron: Në shtator fillon përgatitja për krijimin e një qeverie teknike

Në një konferencë për mediet ditën e sotme, Ilir Meta ka paralajmëruar se në shtator do të fillojë përgatitjet për krijimin e një qeverie teknike.

Meta: Lidhur me këtë iniciativë kam një kundërshtim shumë serioz, se në shtator do punojmë për një qeveri teknike se duhet ti dalim për zot çështjes së negociatave.

Ato produktet e këshillimit kombëtar do shkojnë te djegësit sepse nuk ekzistojnë, së dyti do të behët çdo gjë që referendumi të jetë i zbatueshëm, këtë të drejtë kushtetuese zoti Haxhinasto do të koordinojë përpjekjet e tij me gjithë faktorët e tjerë. Nëse zgjidhet që në shtator, një gjë e mrekullueshme, por në çdo rast kjo është një imperativë e kohës, madje jemi të vonuar, në mënyrë që ti mbajmë shqiptarët këtu dhe të kthejmë ata që kanë humbur besimin tek shteti i së drejtës.

Kemi potencial edhe më shumë se Zvicra se kemi dy dete, por do bëhemi si Zvicra kur të zbatojmë referendumin. Reflektuan tani këta të maxhorancës? Shumë mirë, por edhe nëse nuk reflektojnë se kanë tmerre nga referendumi e sovrani, jo gjë vetëm do përshpejtojë zgjedhjet e përgjithshme dhe do sjellë një shumicë shumë të fortë për të filluar me garantimin e referendumit dhe referendumeve. Me këtë çështje do merremi në mënyrë të vazhdueshme.

Do ta bëjë populli shqiptar me hir dhe me pahir sepse e ka vendos vetë dhe nuk e mohon dot njeri, për këdo që do bëhet pengesë, referendumi do jetë shpata e Demokleut, jo vetëm ndaj kësaj qeverie se kjo është e ikur, por dhe të çdo qeveri që do vijë që do guxojë të sillet si kjo qeveri.

Vijon…

blank

Bedri Blloshmi: Krimet e komunizmit duhet të futen në tekstet shkollore

Duke folur në tryezën për të kujtuar Haviz Nelën dhe shkrimtarët e vrarë në diktaturë, Bedri Blloshmi, vëllai i Vilson Blloshmit kërkoi që këto krime të komunizmi të futen në librat shkollorë.

‘Shumë njerëz janë dënuar me nenin e terrorit. Ne edhe lugën me të cilën hanim supën na e kishin dhënë pa bisht. Të gjithë këta shkrime, të poetëve, duhen futur në tekstet shkollore që të rinjtë të mësojnë se çfarë ka ndodhur në këtë vend.

Secili nga ne duhet të ulërijë për të zbardhur krimet e komunizmit. Janë 4 mijë e ca të vrarë që nuk kanë një varr, ku të shkojnë të qajnë të afërmit e tyre. Ju lutem merreni në dorë këtë, pasi ne jemi lënë pasdore shumë kohë. Ju lutem shumë, mos e leni të shembet ajo kulla jonë në Bërzhestë. Jemi përpjekur për ta bërë shtëpinë muze. Bëjeni atë kullë që të jetë një shenjë e përjetshme’, tha Bedri Blloshmi

syri.net

blank

Berisha: Firma që vari Havzi Nelën është e Kristaq Ramës dhe Edi Rama mbron xhelatin

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, duke folur në takimin me qytetarë, intelektualë dhe të përndjekur politikë, është shprehur se Edi Rama po mbron xhelatin, njeriun që vari Havzi Nelën.

Pjesë nga fjala e kreut të PD-së, Sali Berisha:

Dua të ndalem me ju në qëndrimin që mban pasardhësi direkt i njeriut që ka firmosur varjen e Havzi Nelës, Edi Rama ndaj këtij problemi, i cili tregon shumëçka, për të mos thënë gjithçka.

Edi Rama nuk ka përgjegjësi pse i ati i tij ka firmosur në vitin 1988 për varjen e poetit, sepse sigurisht nuk e ka pyetur. Por Rama jo që nuk dënon të atin për këtë firmë prej xhelati dhe ju them ju këtu; Sado që duket një fjalë shumë e ashpër, xhelat, e vërteta ajo ka qenë. Ju keni qenë viktima, ata të cilët u kanë ekzekutuar, burgosur, kanë pasur rol xhelati. Cilido që mendon ndryshe, nuk mendon realisht.

Ai që firmosi për të vrarë poetin, ai është xhelati i tij, sepse kishte në dorë ta falte. Ai me Ramiz Alinë, kishin në dorë që atë dënim me vdekje, ta kthenim me 25 vite. Kristaq Rama, ishte në presidiumin popullor, dhe normalisht për kohën një intelektual. Them këtu që i vetmi që nuk mund të mos firmoste, po të kishte minimumin e integritetit njerëzor dhe intelektual, ishte ai.

E thatë bukur ju; nuk varet poeti. Ju garantoj se nëse do ti thoshte Ramiz Alisë se nuk firmos, dhe ju garantoj se ka nga ata që nuk kanë firmosur, nuk kanë firmosur 6 vetë. Ky ka firmosur me në krye me Ramiz Alinë. E çfarë tha tjetër ai (Rama) pasi e kemi shtruar publikisht këtë problem. Ai tha se e ka një vdekje komplekse, ja ku është vdekja e tij.

Me atë donte që të besonte, dhe tregoi se i konsideronte të vërteta kurthet që i kishin organizuar. E vërteta e Havzi Nelës është e pavdekshme. Dhe tha edhe se ajo firmë sikur nuk më duket se është e Kristaq Ramës. Ajo firmë është e tij, por ai mbron xhelatin, të atin dhe në këtë rast ndan absolutisht të njëjtin mendim që kishte ai për kundërshtarin, ndryshe ai duhet ta dënonte me forcë, haptas dhe vetëm fisnikërohej. Këtë nuk e bëri dhe nuk e bën.

Më vonë do të deklaronte se, babai im ka qenë komunist dhe ata kanë qëndruar në anën e drejtë të historisë. Tani, cila ishte ana e drejtë e historisë, përpjekja për të shndërruar Shqipërinë në republikë të 7-të të ish-Jugosllavisë. Përpjekja për të shndërruar luftën çlirimtare në një luftë civile. Vendosja e një diktature më të egër që ka njohur Europa dhe shqiptarët. Nuk kishte anë më të mbrapshtë të historisë se sa kjo.

syri.net

blank

PD e Kukësit nderon Havzi Nelën, vëllai i poetit: Rama të kërkojë falje për firmën e vdekjes

Partia Demokratike, Dega Kukës, përkujtoi poetin e fjalës së lirë Havzi Nela në 34-vjetorin e varjes së tij nga regjimi komunist. Qytetarë dhe përfaqësues të PD vendosën kurora lulesh në monumentin e heroit antikomunist.

Vëllai i poetit, Shukri Nela i kërkoi Edi Ramës në këtë përvjetor, të kërkojë së paku falje për firmën që babai i tij vuri për varjen e Havzi Nelës.

“Minimumi të kërkojë falje. Ka thënë vazhdimisht që nuk e besoj se babi im të ketë firmosur për varjen e Havzi Nelës. Ja firma. Kjo është firma e Kristaq Ramës bashkë me 6 të tjerë”, tha vëllai i Havzi Nelës.

Dëshmitari i varjes së Havzi Nelës, Samedin Çerkezi rrëfeu se si ndodhi ngjarja.

“Kur është varur Havzi Nela, kam qenë këtu. Jam dëshmitar okular. Ai nuk vdiq, ndërroi jetë. Është ne zemrat tona dhe të gjeneratave që vijnë. Urrejtja për vdekjen e Havzi Nelës e tmerroi sigurimin e Enver Hoxhës, i cili edhe sot ka urrejtje ndaj demokracisë, lirisë dhe së drejtës”, tha Çekrezi.

Kryetari i PD Kukës, Admir Sinamati, në fjalën e mbajtur pas vendosjes së kurorave me lule para bustit u shpreh se 10 gushti do të kujtohet si dita e Martirit të Demokracisë, Havzi Nela.

“10 gushti është një ditë solemne. Është ditë solemne se ka të bëjë me përkujtesën. Ka të bëjë me nderimin për Martirin e Demokracisë, Havzi Nela dhe Partia Demokratike do ta shohë 10 gushtin gjithmonë si të tillë. 34 vjet ma parë regjimi obskurantist ndëshkoi me varje Havzi Nelën, Martirin tonë. Pikërisht në këtë vend ku jemi mbledhë të nderojmë Martirin. Me 22 prill të vitit 1967 në Shishtavec në mbledhjen e arsimtarëve të zonës u rebelua kundër reformave të Partisë – Shtet: 

– Prishjen e kishave dhe xhamive.

– Futjen në kooperativë.

– Heqjen e veshjes së zonës.

Në fund po përmend fjalët e fundit të Havzi Nelës para litarit:

“I keq kam qenë dhe ashtu po shkoj. Të këqijat e mia i mora me veti. Kërkoj që të afërmit e mi të trajtohen mirë, mos të merren nëpër kambë. Kam nëntëqind e dhjetë lekë dhe kërkoj që këto t’u jepen të afërmve të mi (nanës)”.

syri.net


Send this to a friend