VOAL

VOAL

Çfarë fshihet pas tensioneve Rusi-Ukrainë?

December 7, 2021
blank

Komentet

blank

Kryeministrja e Skocisë propozon datën e referendumit për pavarësi nga Britania e Madhe

RFE/RL

Kryeministrja e Skocisë, Nicola Sturgeon tha të martën më 28 qershor se dëshiron që referendum i ri për pavarësinë të mbahet më 19 tetor të vitit 2023.

Në vazhdën e Brexit, Sturgeon, e cila është udhëheqëse e Partisë Kombëtare Skoceze (SNP), thotë se është koha për ta çuar Skocinë përsëri në Bashkimin Evropian si një vend të pavarur.

Kryeministrja skoceze tha se “është gati të negociojë” me qeverinë britanike mbi kushtet e mbajtjes së një referendumi të dytë për pavarësi nga Mbretëria e Bashkuar.

Duke nënvizuar se do t’i shkruante të martën kryeministrit Boris Johnson ajo tha: “Unë nuk do të lejoj kurrë që demokracia skoceze të jetë peng i Boris Johnson apo çdokujt kryeministri tjetër britanik.”

“Skocia gjatë brezave ka paguar një çmim për të mos qenë e pavarur. Qeveritë e Britanike për të cilat nuk votojmë, imponojnë politika që ne nuk i mbështesim, shumë shpesh duke na penguar nga përmbushja e potencialit tonë,” i tha Sturgeon parlamentit skocez.

“Konservatorët kanë vetëm gjashtë deputetë në Skoci, që përbën dhjetë për qind të përfaqësimit skocez, dhe megjithatë ata na kanë nxjerrë jashtë BE-së kundër vullnetit tonë,” tha Sturgeon.

Ajo tha se parlamenti i deleguar i vendit mund të ecë përpara me një referendum të ri për pavarësinë pa pëlqimin e qeverisë britanike.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson dhe Partia e tij Konservatore, e cila është në opozitë në Skoci, kundërshtojnë çdo votim të tillë. Ata thonë se çështja u zgjidh në vitin 2014-të, kur elektorati skocez votoi me 55 për qind kundër daljes nga Mbretëria e Bashkuar.

blank

“Dhimbje koke” për Putin, raketa e sapoardhur nga SHBA i merr jetën kolonelit të 56-të dhe 40 ushtarëve rusë

Vladimir Putini ka humbur kolonelin e tij të 56-të dhe 40 ushtarë pasi u goditën nga raketat që ushtria ukrainase ka marrë si dhuratë nga SHBA.

Komandanti i parashutistëve, kolonel Andrei Vasilyev, dyshohet se u vra në një sulm të premten mbrëma. Sipas raportimeve një raketë me rreze të mesme HIMARS ishte përgjegjëse për shkatërrimin e konvojit me 40 ushtarë që drejtohej nga koloneli 49-vjeccar.

“Një sulm i veçantë i HIMARS në Izyum, rajoni i Kharkivit goditi një post komandë ruse, duke vrarë ose plagosur mbi 40”, njofton ushtria ukrainase.

Nëse konfirmohet, vdekja e tij do të ishte një nga të parat nga armët e reja me rreze 43 milje dërguar në Ukrainë nga Presidenti Joe Biden.

blank

Vasilyev thuhet se ishte në një post komandimi të avancuar të trupave të sulmit ajror të ushtrisë ruse, por vendndodhja nuk u specifikua. Ai ishte komandant i Regjimentit të 137-të të Gardës Ajrore, me bazë në Ryazan.

I martuar dhe me një vajzë, ai ishte vlerësuar me Urdhrin Rus të Guximit.

blank

Ndërkohë, koloneli i 55-të që vdiq ishte nënkoloneli Sergey Gundorov, 51 vjeç, helikopteri i të cilit u pa duke u rrëzuar në një humnerë pranë Volnovakha në Donbas, pasi u godit me një raketë portative tokë-ajër.

Putin gjithsej ka humbur të paktën 11 gjeneralë. Humbjet e përgjithshme ruse besohet të jenë mbi 30,000.

blank

Krimet e luftës të Rusisë – Rusët goditën me raketa një qendër tregtare në Kremenchuk

“Rusët goditën me raketa një qendër tregtare në Kremenchuk. Në këtë qendër tregtare kishte qindra e qindra civilë.”

Sulmi me raketa që shënjestroi një qendër tregtare në qytetin Kremenchuk sot, të hënën, vrau të paktën 10 persona dhe plagosi 40 të tjerë. Lajmin e tha guvernatori i rajonit, i vendosur në Ukrainën qendrore, duke specifikuar se numri i të vdekurve mund të jetë edhe më të rënda. Vetë guvernatori denoncoi “një tjetër krim lufte rus, një akt të qartë dhe cinik terrori kundër popullatës civile.” Inkursioni “godi një vend shumë të frekuentuar pa asnjë lidhje me armiqësitë”, nënvizoi më pas kryetari i bashkisë së këtij qyteti, i cili, para pushtimi, kishte një popullsi prej rreth 220,000 njerëz. Në qendër, siç tregoi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, kishte më shumë se një mijë civilë. Ndërkohë në zonë vijojnë operacionet e zjarrfikësve dhe ekipeve të shpëtimit. Në nivel ndërkombëtar, sulmi provokoi, veçanërisht, reagimin dënues të Boris Johnson: sulmi, deklaroi kryeministri britanik, tregon “mizorinë dhe barbarizmin” e Vladimir Putinit. Kreu i Kremlinit, shtoi ai, duhet të kuptojë se sjellja e tij nuk do të arrijë asnjë rezultat tjetër përveçse të forcojë vendosmërinë e Ukrainës dhe atë të çdo vendi të G7-ës për t’u anuar me të për aq kohë sa duhet./RSI

blank

G7 midis luftës dhe efekteve të saj

Foto në grup: duke filluar me Joe Biden në drejtim të akrepave të orës Boris Johnson, kryeministri japonez Fumio Kishida, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, kryeministri kanadez Justin Trudeau, presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz , mikpritës

Në Bavari në tavolinë ideja e sanksioneve ndaj arit rus, por edhe shqetësimet për energjinë dhe ekonominë

 

VOAL- G7 dhe NATO “duhet të qëndrojnë së bashku” tha presidenti amerikan Joe Biden teksa u takua me kancelarin gjerman Olaf Scholz të dielën, në hapjen e samitit të ekonomive kryesore të botës, liderët e të cilëve janë mbledhur në Alpet bavareze. Nga samiti dhe ai i Aleancës Atlantike që do të pasojë në ditët në vijim, Kievi tha se priste premtimin për furnizime të reja me armë dhe sanksione të mëtejshme kundër Rusisë. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të flasë përmes videokonferencës të hënën.

blank

Olaf Scholz në bisedë me Joe Biden

 

Sinjali i parë u dha nga Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Japonia, të cilat njoftuan një embargo ndaj importeve të arit rus, një burim kapitali nga i cili Moska mblodhi 15 miliardë euro në vitin 2021. Franca, Gjermania dhe Italia duhet të rrinë së bashku.

Në një konferencë për shtyp në Kështjellën Elmau, vendi i takimit të izoluar nga qindra policë, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha në lidhje me këtë se “sot dhe nesër do të vazhdojmë të flasim për këtë, për të arritur një vendim unanim. Por mbi sanksionet brenda njëzet e shtatë të BE-së mbizotëron nevoja për t’u thelluar. Ato “duhet të kenë ndikim në aftësitë e Rusisë për të bërë luftë, por ne duhet të marrim parasysh edhe interesat tona ekonomike”.

Kujdesi i Michel ka të bëjë veçanërisht me propozimin e SHBA për të vendosur një tavan për naftën, duke pasur parasysh shpërthimin aktual të çmimeve që Rusia po përfiton. Ekziston frika se masa mund të ketë pasoja negative.

Michel tha gjithashtu se ai mbështetej në një marrëveshje që do të lironte eksportet e grurit ukrainas.

blank

Kaq shumë probleme në tapet

Frika për ekonominë

Konflikti dhe pasojat e tij do të mbizotërojnë diskutimet në Gjermani, të cilat janë planifikuar të zgjasin deri të martën. Scholz dhe kryeministri britanik Boris Johnson kanë bërë thirrje që “të mos braktiset Ukraina” tani që diskutimet për një armëpushim duken ende të largëta. Në të vërtetë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jason Stoltenberg paralajmëroi se lufta “mund të zgjasë me vite”. Megjithatë, në të njëjtën kohë, retë e zeza po mblidhen mbi të ardhmen e afërt të ekonomive perëndimore dhe joperëndimore, mes kërcënimeve të mungesës së ushqimit, inflacionit galopant dhe krizës energjetike.

Scholz, Biden, presidenti francez Macron dhe Johnson gjithashtu kanë shqetësime në frontin e brendshëm. Popullariteti i të parit po bie te gjermanët, i dyti është i shqetësuar për efektet e ekonomisë në zgjedhjet e ardhshme afatmesme dhe vendimet e Gjykatës së Lartë për të drejtat civile, si aborti. Macron doli i goditur nga zgjedhjet e fundit dhe Johnson paguan çmimin e “Partygate”.

blank

Një aksion i Greenpeace të shtunën në mbrëmje në malet përreth Garmisch

 

Nga ana tjetër, duket se nuk ka shumë hapësirë ​​për çështje të tjera, siç është ajo mjedisore. Mijëra njerëz demonstruan për masat klimatike të shtunën në mbrëmje në Mynih. rsi-eb

blank

Çfarë bisedoi Macron me Putinin, 4 ditë para nisjes së luftës në Ukrainë

Pak ditë para sulmit rus në Ukrainë, tensioni mes Vladimir Putin dhe Emmanuel Macron është i dukshëm. Këtë e dëshmon transkripti i negociatave mes dy liderëve gjatë një interviste telefonike.

Presidenti francez përpiqet më kot të shtyjë drejt një de-përshkallëzimi dhe i propozon një takim me Biden, homologut të tij rus.

‘Të jem i sinqertë, doja të shkoja të luaja hokej, po flas me ty nga palestra, duhet të filloj disa ushtrime, por fillimisht do të thërras këshilltarët e mi’, është përgjigjja e Putinit.

Katër ditë më vonë, pas kësaj bisede më 24 shkurt, Rusia pushtoi territorin ukrainas.

Telefonata 9-minutëshe/ Transkripti i bisedës telefonike, një nga të shumtat mes Macron dhe Putin para shpërthimit të armiqësive, është pjesë e një dokumentari televiziv që do të transmetohet të enjten e ardhshme në televizionin publik France 2. Bëhet fjalë për një bisedë 9 minutëshe mes dy krerëve të shtetit, e cila u zhvillua më 20 shkurt.

Në qendër të diskutimit janë marrëveshjet e Minskut, të nënshkruara mes Kievit dhe separatistëve prorusë në kryeqytetin e Bjellorusisë, pas pushtimit rus të Krimesë dhe përplasjeve në Donbas. Marrëveshjet e nënshkruara në shtator 2014 dhe shkurt 2015 në prani të përfaqësuesve të OSBE-së, Rusisë dhe disa vendeve perëndimore.

Sulmi ndaj Zelensky-t‘Ti dhe kancelari Scholz më thatë se Zelensky është gati të bëjë një gjest, se ai kishte një projektligj të gatshëm për të zbatuar marrëveshjet e Minskut … në fakt, kolegu ynë i dashur z. Zelensky nuk bën asgjë. Ai të gënjen’,-akuzon Putin.

Sulmi ndaj Macron-‘Ju thatë se duhet të rishikojmë marrëveshjet e Minskut’. Akuzës së Putinit, presidenti francez i përgjigjet: ‘Kurrë nuk e kam thënë Vladimir, kam thënë se duhen zbatuar, se duhen respektuar dhe nuk kam të njëjtin lexim si ju ditëve të fundit’.

‘Nuk na interesojnë propozimet e separatistëve’-​​Më pas diskutimi ndizet mbi ‘separatistët’, të pa legjitimuar nga Macron për të ‘bërë propozime për ligjet e Ukrainës’. Dhe duke lexuar marrëveshjet e Minskut, ai shton dozën: ‘Nuk e di ku e ka mësuar ligjin juristi juaj ekspert’.

Putin ngurtësohet dhe drejton gishtin nga Kievi: ‘Nuk është një qeveri e zgjedhur në mënyrë demokratike, ata morën pushtetin me një grusht shteti, kishte njerëz të djegur të gjallë, ishte një gjakderdhje dhe Zelensky është një nga ata që janë përgjegjës’.

Macron në këtë pikë e mbyll fjalimin: ‘Nuk na interesojnë propozimet e separatistëve’. Putini përgjigjet: ‘Më dëgjoni me kujdes. A më dëgjoni? Po jua përsëris, ata që ju i quani separatistë reaguan ndaj propozimeve të autoriteteve ukrainase. Më pas, përgjigjet e tyre nuk u ndoqën’.

‘Faleminderit zoti President’-‘Faleminderit gjithsesi Vladimir, nëse ka diçka më telefono’, rekomandon Macron mbylljen e bisedës. Për të cilën Putini përgjigjet përzemërsisht në frëngjisht: ‘Je vous remercie Monsieur le président’.

syri.net

blank

VIDEO- Kryepatriarkun e Rusisë nuk e mbajnë këmbët, rrëshqitje spektakolare në dysheme pas pagëzimeve me ujë të shenjtë

Patriarku rus Kirill është bërë pjesë e një incidenti të pakëndshëm gjatë një shërbimi në kishën e Novorossiysk.

Kreu i Kishës Ortodokse ruse ka rrëshqitur prej shkallëve, për shkak të dyshemesë së lagur me ujë të shenjtë gjatë pagëzimit.

Në një video që po qarkullon në rrjet mund të shihet Kirill që rrëshqet nga foltorja dhe përplaset në tokë, ndërsa televizoni rus e ndryshon me shpejtësi pamjen, duke shfaqur imazhe jashtë kishës.

Sipas mediave nuk raportohet për ndonjë dëmtim të rëndë të kreut të Kishës Ortodokse Ruse.

“Dyshemeja është e bukur, mund ta shihni veten në pasqyrë, është kaq e shndritshme dhe e lëmuar. Por kur uji bie mbi të, edhe nëse është ujë i shenjtë, janë ligjet e fizikës që mund të rrëshqasësh. Fatkeqësisht, rashë në këtë dysheme të bukur, por me dëshirën e Zotit pa asnjë pasojë”, tha Kirill më vonë gjatë predikimit. bw

blank

Mbretëria e Bashkuar, SHBA, Kanadaja dhe Japonia do të ndalojnë importet e arit rus

Mbretëria e Bashkuar, SHBA, Kanadaja dhe Japonia do të ndalojnë importet e arit rus në fazën e fundit të përpjekjes për të gjymtuar ekonominë e Rusisë në përgjigje të luftës në Ukrainë, raporton Association Press.

Eksportet e arit ishin me vlerë 15.2 miliardë dollarë në Rusi në vitin 2021 dhe rëndësia e tyre është rritur që nga pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin, pasi oligarkët kanë nxituar të blejnë shufra ari ose argjendi për të shmangur ndikimin e sanksioneve, tha Downing Street.

Zyrtarët besojnë se për shkak se Londra është një qendër kryesore e tregtisë së arit, sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar do të kenë një ndikim të madh në aftësinë e Putinit për të mbledhur fonde për të financuar përpjekjet e tij të luftës.

Ndalimi do të hyjë në fuqi së shpejti dhe do të zbatohet për arin e sapo nxjerrë ose të rafinuar. Ai nuk do të ndikojë në arin me origjinë ruse që është eksportuar më parë nga Rusia , shtoi qeveria britanike. Express

blank

Rusia i premton Bjellorusisë raketa me kapacitet bërthamor

Sistemi raketor, Iskander-M.

RFE/RL

Rusia do t’i dërgojë aleates së saj, Bjellorusisë, sisteme raketore me rreze të shkurtër, por me kapacitet bërthamor, ka thënë presidenti rus, Vladimir Putin.

Ai ka thënë se sistemet Iskander-M “mund të nisin raketa balistike dhe lundruese, si konvencionale, ashtu edhe të llojit bërthamor”.

Sistemet mund të përshkojnë deri 500 kilometra.

Tensionet në mes të Rusisë dhe Perëndimit janë përshkallëzuar, prej kur Putin ka marrë vendim për të pushtuar Ukrainën më 24 shkurt.

Putin ka bërë disa herë referenca për armët bërthamore prej atëherë.

Disa i kanë interpretuar deklaratat e tij si paralajmërim për shtetet e Perëndimit që të mos përfshihen në luftë.

Duke folur në Shën Petersburg, Putin ka thënë se Rusia do të ndihmojë në modifikim të aeroplanëve luftarakë bjellorusë SU-25, në mënyrë që ata të mund të bartin armë bërthamore.

Putin i ka bërë këto deklarata si përgjigje ndaj kërkesës së liderit autoritar bjellorus, Aleksandr Lukashenka.

Raketat Iskander tashmë janë pozicionuar në Kaliningrad, një enklavë e vogël ruse mes anëtareve të NATO-s, Lituanisë dhe Polonisë.

Të dy liderët kanë diskutuar edhe vendimin e Lituanisë për të parandaluar bartjen e disa mallrave nga dhe drejt Kaliningradit – një hap që ka zemëruar Moskën.

Lukashenka ka thënë se vendimi i Lituanisë “ka qenë një lloj deklarate e luftës” dhe hap “i papranueshëm”.

Çeliku dhe disa mallra ruse janë nën sanksionet e Bashkimit Evropian, të vëna ndaj Rusisë, pas nisjes së luftës.

Lituania ka thënë se masat që ka marrë ajo, prekin vetëm 1 për qind të transitit të mallrave ruse, duke hedhur poshtë deklaratat ruse për “bllokim” të Kaliningradit.

Severodonjecku në duart e Rusisë

Ndërkohë në Kiev është raportuar për disa shpërthime në mëngjesin e së dielës, sipas kryetarit të qytetit, Vitali Klitschko.

“Ambulancat dhe ekipet e kërkim-shpëtimit janë angazhuar. Në dy ndërtesa është duke vazhduar kërkimi dhe evakuimi”, ka shtuar ai.

Agjencia e lajmeve, AFP ka raportuar se është goditur një kompleks residencial.

Të shtunën, Ukraina ka thënë se forcat ruse kanë “pushtuar plotësisht” qytetin kyç lindor Severodonjeck, pas disa javëve të luftimeve të ashpra.

Marrja e qytetit nënkupton që Rusia tani kontrollon gati gjithë rajonin Luhansk dhe një pjesë të rajonit fqinj, Donjeck – të dyja rajonet njihen si Donbas.

Në adresimin e tij ditor, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky është zotuar për kthim të “të gjitha qyteteve tona” të pushtuara nga Rusia.

Mirëpo ai ka thënë se lufta me Rusinë ka hyrë në një fazë të vështirë emocionale, dhe ai nuk e di edhe sa shpërthime dhe vdekje tjera do të ketë.

Të premten në mbrëmje, Rusia ka nisur një mori raketash me shënjestra në veri dhe perëndim të Ukrainës.

Të paktën tre njerëz janë vrarë dhe më shumë mund të kenë mbetur nën rrënoja në qytezën Sarni, në perëndim të Kievit, ka thënë një zyrtar lokal.

Disa prej raketave janë nisur nga Bjellorusia, ka thënë Ukraina.

Bjellorusia i ka ofruar mbështetje logjistike Rusisë, mirëpo ushtria e saj nuk është përfshirë zyrtarisht në konflikt.

Shërbimi i inteligjencës në Ukrainë ka thënë se sulmet me raketa janë pjesë e përpjekjeve të Kremlinit për të përfshirë Bjellorusinë në luftë.

Marrja e kontrollit të Severodonjeckut nga forcat ushtarake ruse vjen në kohën e një jave të ngjeshur të diplomacisë.

Presidenti amerikan Joe Biden udhëton në Gjermani për Samitin e shtatë vendeve më të industrializuara (G7), të përcjellë më pas nga bisedimet me NATO-n.

Në muajt e fundit, aleanca perëndimore ka treguar shenja të tendosjes dhe lodhjes, mirëpo të shtunën, kryeministri britanik, Boris Johnson, ka thënë se Ukraina mund të fitojë betejën kundër Rusisë.

“Tani nuk është koha për t’u dorëzuar për çështjen e Ukrainës”, ka thënë ai.

Të shtunën, presidenti i Indonezisë, Joko Widodo, i cili pritet të marrë pjesë në G7, ka thënë se lideri ukrainas dhe ai rus, duhet të nisin dialogun.

“Lufta duhet të përfundojë dhe zinxhiri i furnizimit me ushqim duhet të riaktivizohet”, ka thënë ai.

Rusia dhe Ukraina janë të dyja furnizuese kyçe të drithërave, dhe konflikti i vazhdueshëm vetëm ka vënë në pah brishtësinë e zinxhirit global të furnizimit me ushqime, kur dy shtetet kryesore janë jashtë tregut.

Më 2021, Rusia dhe Ukraina janë renditur si lidere globale në eksport të elbit, misrit, luleve të verdha për vajra, farave të lulediellit dhe vajit të lulediellit.

Së bashku, ato eksportojnë pothuajse 30 për qind të furnizimeve me grurë në botë. Rusia eksporton 17 për qind të grurit në nivel botëror, ndërsa Ukraina rreth 20 për qind të luleve të verdha për vajra.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Ky nxitim i frikshëm i Vladimir Putinit duhet marrë seriozisht

Nga Filipp Piatov, BILD

Kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, shumë politikanë gjermanë deklaruan njëzëri: Ne gabuam për Putinin!

Kjo nuk duhet të ndodhë më.

Sado konfuze të tingëllojnë fjalimet e Putinit, sa më absurdë të jenë propaganduesit e tij- ne duhet t’i dëgjojmë me kujdes. Dhe ta marrim seriozisht rrezikun.

Pothuajse çdo ditë, agjitatorët televizivë të Putinit kohët e fundit po bëjnë thirrje për një sulm ndaj Gjermanisë.

Ata pyesin se si është mbrojtja kundërajrore në kryeqytetin gjerman dhe kërkojnë një sulm ushtarak ndaj Republikës Federale.

Luftënxitja e Rusisë kundër Ukrainës dikur dukej po aq e çmendur. Derisa Putini papritmas e vuri në veprim propagandën e tij.

Lufta brutale e Putinit po shpërthen në Ukrainën lindore. Gazetari i BILD, Paul Ronzheimer u qëllua nga trupat ruse në Donbas të mërkurën.

Nëse nuk e ndalojmë forcën ushtarake ruse atje, Putini nuk do ndalet kurrë.

syri.net

blank

Kina e quan krizën në Ukrainë, “një alarm për njerëzimin”

RFE/RL

Konflikti në Ukrainë është “një alarm për njerëzimin”, deklaroi të mërkurën lideri kinez Xi Jinping, ndërsa Kina vazhdon të mbajë një pozicion neutraliteti duke mbështetur aleatin e saj, Rusinë.

Kina ka refuzuar të dënojë luftën e Rusisë në Ukrainë apo edhe t’i referohet asaj si një pushtim të Moskës, ndërkohë që dënon sanksionet e vendosura nga SHBA-ja dhe Evropa ndaj Rusisë dhe akuzon Perëndimin për provokimin e Moskës.

“Kriza në Ukrainë ka dhënë sërish alarmin për njerëzimin. Vendet me siguri do të përfundojnë në vështirësi nëse ata besojnë verbërisht në pozicionet e tyre të forcës, zgjerojnë aleancat ushtarake dhe kërkojnë sigurinë e tyre në kurriz të të tjerëve”, citon agjencia zyrtare e Lajmeve Xinhua mbi fjalimin e Xi.

Xi, i cili nuk propozoi asnjë zgjidhje, foli në hapjen e një forumi virtual të biznesit të vendeve “BRICS” – Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut.

Në komente të tjera, Xi tha se vendosja e sanksioneve mund të veprojë si një “bumerang” dhe një “shpatë me dy tehe” dhe se komuniteti global do të vuajë nga “politizimi, mekanizimi dhe armatimi” i tendencave ekonomike globale dhe flukseve financiare.

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro mbajti një qendrim të pazakontë diplomatik në fjalimin e tij të shkurtër të regjistruar në forum, duke lartësuar rezultatet e administratës së tij pa përmendur asnjë vend tjetër.

“Konteksti aktual ndërkombëtar është një arsye për shqetësim për shkak të rreziqeve ndaj tregtisë dhe flukseve të investimeve për stabilitetin e zinxhirëve të furnizimit me energji dhe investimeve,” tha ai. “Përgjigja e Brazilit ndaj këtyre sfidave nuk është të mbyllet në vetvete. Përkundrazi, ne kemi kërkuar të thellojmë integrimin tonë ekonomik.”

Xi tha gjithashtu se Kina do të përpiqet të zvogëlojë dëmet në zinxhirët e furnizimit ndërkombëtar të shkaktuar nga pandemia COVID-19, të cilën ajo e ka përballuar me një politikë të linjës së ashpër të bllokimeve dhe karantinave, pavarësisht nga një numër në rënie të rasteve dhe kostoja ekonomike në rritje.

Politika e jashtme gjithnjë e më bindëse e Kinës dhe nxitja për të dominuar tregjet globale kanë shkaktuar një reagim të ashpër në SHBA, Evropë dhe gjetkë, duke përfshirë thirrjet për të zëvendësuar furnizuesit kinezë dhe për të reduktuar varësinë nga ekonomia kineze.

Xi bëri thirrje që kombet të punojnë së bashku për çështje të tilla, duke thënë se përpjekjet për të “ndërtuar një oborr të vogël me mure të larta” nuk ishin në interesin e askujt.

“Globalizimi ekonomik është një kërkesë objektive për zhvillimin e forcave prodhuese dhe një prirje historike e parezistueshme”, tha Xi.

“Të shkosh prapa në histori dhe të përpiqesh të bllokosh rrugën e njerëzve të tjerë, në fund vetëm do të bllokojë rrugën tënde”, tha ai.

blank

Pas kërcënimeve ndaj Lituanisë, Finlanda s’i frikësohet Putinit: Jemi gati për luftë!

Perëndimit duket se i ka sosur durimi me Moskën dhe deklaratat me gjuhë të ashpër që vijnë nga rrethi i Valdimir Putin, ku bëhet thirrje për goditje me armë bërthamore të vendeve anëtare të NATO-s dhe BE-së.

Në një lëvizje të fundit vendet perëndimore kanë reaguar ashpër kundër Putinit, me Finlandën të parën që paralajmëron Rusinë se është e gatshme të luftojë me ta, ndërsa SHBA deklaron mbështetjen ‘e hekurt’ të NATO-s për Lituaninë pas tensionit në rritje për bllokadën e enklavës së Kaliningradit.

Me fantazmën e Luftës së Tretë Botërore që shfaqet mbi Perëndimin, Finlanda e ka sqaruar sot se është gati për betejë në çdo rast.

Shefi i forcave të armatosura finlandeze, gjenerali Timo Kivinen tha se vendi ka qenë duke u përgatitur për një sulm rus për dekada dhe do të bënte rezistencë të ashpër nëse ndodh diçka e tillë.

“Vendi ka ndërtuar një arsenal të konsiderueshëm, por përveç pajisjeve ushtarake, një faktor vendimtar është që finlandezët të jenë të motivuar për të luftuar. Linja më e rëndësishme e mbrojtjes është mes veshëve, siç dëshmon lufta në Ukrainë për momentin”, tha Kivinen në një intervistë.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara thanë sot se çdo sulm ndaj Lituanisë do të “përbënte një sulm ndaj të gjithë anëtarëve të NATO-s”.

Kjo vjen pasi Moska kërcënoi fqinjin e saj me ‘pasoja serioze’ për bllokimin e mallrave të sanksionuara nga BE për të arritur në enklavën ruse të Kaliningradit.

Duke shtuar tensionet e rritura globale, forcat e armatosura franceze kryen një stërvitje ushtarake të befasishme në Estoni, anijet luftarake kineze dhe ruse lundruan pranë brigjeve japoneze dhe Gjermania paralajmëroi Rusinë të mos kërkonte hakmarrje mbi Lituaninë. bw

blank

Rusët që janë kundër luftës përballen me gjoba, burg dhe mbyllje psikiatrike

Demonstruesit brohorasin sllogane gjatë një aksioni kundër sulmit rus ndaj Ukrainës në Shën Petersburg, Rusi, më 27 shkurt 2022.

North Realities

Më 24 shkurt, gjithçka ndryshoi për Irina Bystrovan.

Pronarja e një studioje arti në qytetin verior rus të Petrozavodskit, Irina Bystrova, tha se tashmë kishte tërhequr vëmendjen e autoriteteve ruse duke iu bashkuar demonstratave në rrugë, si ato në mbështetje të politikanit opozitar, Aleksei Navalny.

Ajo, gjithashtu, kundërshtoi zëshëm aneksimin e gadishullit të Krimesë të Ukrainës në vitin 2014.

Kur dëgjoi që presidenti rus, Vladimir Putin, shpalli pushtimin e Rusisë ndaj Ukrainës, Bystrova tha se shpërtheu në lot. Ajo e nxori zemërimin e saj në punë, duke i vënë një mbishkrim fotografisë së Putinit, ku shkruhej “Digju në ferr!” dhe e postoi në llogarinë e saj në rrjetet sociale.

Një muaj më vonë, llogaria e saj u bllokua dhe oficerët e policisë dhe Shërbimit Federal të Sigurisë i trokitën në derë. Ata kontrolluan banesën e saj dhe konfiskuan kompjuterë, telefona celularë dhe gjësende të tjera.

Bystrova tani përballet me akuza penale të “thirrjes për terrorizëm” dhe “diskreditimit të forcave të armatosura ruse”. Akuza e saj është e fundit, në numrin në rritje të rasteve në gjithë Rusinë, të autoriteteve që targetojnë njerëzit që flasin kundër luftës.

Irina Bystrova ulet në një gjykatë në Petrozavodsk më 24 mars, ditën kur u akuzua zyrtarisht.

Irina Bystrova ulet në një gjykatë në Petrozavodsk më 24 mars, ditën kur u akuzua zyrtarisht.

Ndërsa akuza e thirrjes për terrorizëm është përdorur për vite me radhë për të targetuar aktivistët anti-qeveritarë, akuza për diskreditimin e forcave të armatosura ruse është e re. Disa ditë pas fillimit të luftës në Ukrainë, Parlamenti rus përditësoi Kodin Penal, në të cilin përfshiu një sërë veprash të reja që lidhen me veprimtarinë ushtarake ruse.

Që nga 24 shkurti shumë se 15,000 njerëz janë arrestuar në të gjithë Rusinë për demonstrata kundër luftës, sipas vëzhguesve të organizatës OVD-Info.

Disa forma të protestës janë po aq të padëmshme sa fotografia e mbishkrimit të Bystrovës, ndërsa të tjerat marrin një qëndrim më provokues si artistja e Shën Petersburgut, e cila u lye me bojë të kuqe dhe këndoi “Zemra ime rrjedh gjak” përpara legjislaturës së qytetit.

Një tjetër aktiviste u akuzua pasi zëvendësoi fshehurazi etiketat e çmimeve në raftet e një supermarketi me mesazhe kundër luftës.

Aktivistët thonë se aktet e protestës, të mëdha dhe të vogla, ka të ngjarë të bëhen gjithnjë e më të zakonshme teksa lufta po vazhdon pa fund, gjithnjë e më shumë ushtarë të vdekur kthehen në shtëpi dhe rusët e zakonshëm fillojnë të vënë në dyshim justifikimin e Putinit për pushtimin e Ukrainës.

Në ditët e fundit, gjykatat në qytetet ruse Novokuznetsk dhe Yugorsk shqiptuan gjoba me akuzën e diskreditimit të forcave të armatosura ruse, tha organizata OVD-Info. Në të dyja rastet, individët kishin postuar video në internet që shprehnin kundërshtimin e luftës.

Bystrova tha se kur dëgjoi Putinin të shpallte pushtimin e Ukrainës, atë ditë të shkurtit, ajo ishte duke u larguar nga studioja e saj.

“Lotët më rridhnin dhe unë thjesht nuk mund t’i ndalja”, tha ajo për North Realities të Radios Evropa e Lirë. “E kuptova se diçka e tmerrshme kishte ndodhur dhe nuk mund të bëja asgjë. Dhe, më vjen turp të them se jam ruse”.

Prokurorët nuk iu përgjigjën pyetjeve të Radios Evropa e Lirë në lidhje me bazën e rastit kundër Bystrovës, por zyrtarë të afërt me hetimin thanë se shkak ishin postimet në mediat sociale.

Autoritetet i dorëzuan Bystrovës më 24 mars, një kopje zyrtare të akuzave të saj, një ditë pasi banesa e saj u kontrollua. Ajo përballet me deri në shtatë vjet burgim për akuzën e terrorizmit dhe deri në tre vjet burgim për diskreditimin e forcave të armatosura ruse.

Javën e kaluar, një gjykatë në Shën Petersburg urdhëroi që një artist dhe aktivist vendas të shkonte në një klinikë psikiatrike për një vlerësim të detyruar nga gjykata. Ky ishte dënimi për Aleksandra Skochilenkon, e cila kishte zëvendësuar fshehurazi etiketat e çmimeve të supermarketeve me detaje rreth luftës së Ukrainës.

Një nga etiketat, të cilën ajo e vendosi në fund të një shkopi ngjitës në dyqan, shkruhej: “Inflacioni javor ka arritur një nivel të ri të paparë që nga viti 1998 si rezultat i veprimeve tona ushtarake në Ukrainë. Ndaleni luftën”.

Aleksandra Skochilenko kishte zëvendësuar fshehurazi etiketat e çmimeve të supermarketeve me detaje rreth luftës në Ukrainë.

Aleksandra Skochilenko kishte zëvendësuar fshehurazi etiketat e çmimeve të supermarketeve me detaje rreth luftës në Ukrainë.

Rreth 2,400 kilometra në lindje të Petrozavodskut, Konstantin Gamershmidt, një ish-student 22-vjeçar i teologjisë, po përballet me raste të shumta dhe gjoba të shumta për qëndrimin e tij kundër luftës.

Ditën e pushtimit, ai dëgjoi nga një mik për sulmin dhe ai u përgjigj me një postim në VK, gjigantin rus të mediave sociale, ku shkruante: “Jo luftës”.

“Sigurisht, kjo nuk e ndihmoi Ukrainën në asnjë mënyrë, por unë thjesht doja të bëja diçka”, tha ai.

Në prill, ai filloi të postonte video në kanalin e tij në YouTube për problemet sociale në Tyumen, një qytet i madh siberian. Më 18 prill, Gamershmidt xhiroi një video të tij të veshur me një këmishë tradicionale popullore ukrainase dhe ishte duke folur kundër luftës. Ai e quajti Putinin një “xhuxh bunker”.

“Nuk mund ta imagjinoja që xhuxhi bunker do të fillonte të vriste vëllezërit e mi – ukrainas që mbrojnë tokën e tyre dhe rusë, të cilët [agjencitë e sigurisë] i hedhin pa mëshirë në një mulli mishi”, tregoi ai.

Konstantin Gamershmidt po përballet me gjoba të shumta për qëndrimin e tij kundër luftës.

Konstantin Gamershmidt po përballet me gjoba të shumta për qëndrimin e tij kundër luftës.

Në një intervistë të publikuar më 16 qershor me Realitetet Siberiane të Radios Evropa e Lirë, Gamershmidt tha se ai është gjobitur me 70,000 rubla (1,200 dollarë) deri më tani dhe pret një gjobë të tretë prej 50,000 rubla (900 dollarë) në ditët në vijim.

“Thelbi i akuzës është se kam diskredituar ushtrinë ruse. Për të qenë specifik, në videot në kanalin tim në YouTube them, ‘Lavdi Ukrainës’, ‘Rroftë Bjellorusia’, ‘Rusia do të jetë e lirë’ dhe ‘Jo luftës'”, tha ai.

“Epo, unë gjithashtu them atje se Putini është një bishë”, shtoi ai.

Pasi u thirr në Ministrinë e Brendshme për të biseduar me hetuesit, dy oficerë shkuan në shtëpinë e tij më 9 maj dhe e morën në pyetje për pesë orë. Hetuesit paraqitën protokollet penale, duke e vënë atë në dijeni për akuzat dhe gjobat me të cilat përballej.

Ai tha se nuk do të pajtohet me akuzat.

“Unë do të flas më me kujdes tani, sepse mendoj se lufta do të vazhdojë edhe për tre muaj të tjerë, kështu që nëse më fusin [në burg] nuk do të kem ndonjë dobi”, tha ai.

“Do të më duhet ta mbaj gojën e mbyllur, por jo sepse kam frikë, por sepse tani është e nevojshme strategjikisht”.

Në Petrozavodsk, Bystrova po lufton për të shmangur vlerësimin psikiatrik të urdhëruar nga gjykata.

“Unë jam paqësore. Dhe i dua fëmijët; kur vdesin fëmijët, është e tmerrshme. Në familjen time, pesë njerëz vdiqën në Luftën e Madhe Patriotike, por unë nuk vrapoj rreth e rrotull duke bërtitur: ‘Mund ta bëjmë përsëri”, tha ajo, duke iu referuar Luftës së Dytë Botërore.

“Përkundrazi, siç thonë në Evropë: Kurrë më”, tha ajo. “Pse nuk kam frikë? Nëse do të kisha frikë, kush përveç meje do t’u dilte në mbrojtje? Nëse të gjithë kanë frikë, ne nuk do të mund të bëjmë kurrë asgjë”.

“Nuk ka asgjë për t’u frikësuar. Nuk mund të bëhet më keq”, tha Bystrova.

Përgatiti: Erjonë Popova

Send this to a friend