VOAL

VOAL

Britania e Madhe deklaron se Shteti Islamik vazhdon ta rrezikojë Evropën

May 14, 2018
blank

Komentet

blank

Urdhër-arresti për Putinin- Medvedev: Një raketë hipersonike mund të godasë Gjykatën Ndërkombëtare Penale

Dmitry Medvedev, Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë,  tha se Kremlini mund të lëshonte një raketë hipersonike në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) pas lëshimit të urdhër arrestit për presidentin rus Vladimir Putin.

“Ekziston mundësia që një raketë hipersonike e lëshuar nga një anije luftarake ruse në Detin e Veriut të godasë ndërtesën e gjykatës në Hagë,” shkroi Medvedev, një besnik i Putinit, i cili gjithashtu ka shërbyer sipresident i Rusisë nga viti 2008 deri në 2012, në një mesazh në Telegram, sipas medias shtetërore ruse Tass.

ICC lëshoi ​​urdhër-arrestin për Putinin të premten, duke pretenduar se ai është “përgjegjës për dëbimin e paligjshëm të fëmijëve dhe atë të transferimit të paligjshëm të tyre nga zonat e pushtuara të Ukrainës në Federatën Ruse”.

Një urdhër tjetër kishte në shënjestër edhe Maria Alekseyevna Lvova-Belova, Komisionerja për të Drejtat e Fëmijëve në Zyrën e Presidentit të Federatës Ruse.

Rreth 16,226 fëmijë janë dëbuar gjatë luftës 13-mujore, sipas shefit ukrainas të të drejtave të njeriut, Dmytro Lubinets.

Presidenti Biden e quajti urdhrin për arrestimin e Putinit “të justifikuar” gjatë fundjavës, duke thënë se ai “ka kryer qartazi krime lufte”. syri.net

blank

Xi Jinping jep një mesazh rrëqethës për Perëndimin: Po vjen ndryshimi që nuk ka ndodhur në 100 vjet!

Presidenti i Kinës Xi Jinping i tha me një buzëqeshjeje Vladimir Putinit se “ndryshimi po vjen” në një mesazh ogurzi ndarjeje ndërsa ai u largua nga Moska të martën në mbrëmje pas bisedimeve me homologun e tij rus.

“Po vjen një ndryshim që nuk ka ndodhur në 100 vjet. Dhe ne po e drejtojmë këtë ndryshim së bashku”, i tha Xi Putinit përmes përkthyesit të tij – fjalë që sigurisht do të vënë këmbanat e alarmit në Perëndim.

“Të lutem, kujdes, i dashur mik,” shtoi ai, duke e kapur me ngrohtësi dorën e Putinit përpara se të tundej nga despoti rus, i cili i kërkoi Xi një “udhëtim të sigurt”.

Në shkurt 2022, dyshja njoftuan se kishin krijuar një miqësi ‘pa kufij’ dhe Putin e ftoi Xi-n të vizitonte kryeqytetin rus.

Që atëherë, ata kanë folur publikisht për forcimin e ‘marrëdhënieve të tyre speciale’, me Moskën dhe Pekinin që të dy refuzojnë ato që ata thonë se janë përpjekjet e SHBA për të krijuar një ‘botë njëpolare’ të kontrolluar nga Uashingtoni.

Xi më në fund u takua dje me Putinin në Kremlin, me të dy udhëheqësit që u shfaqën të etur për të promovuar marrëdhëniet e tyre pozitive.

Ata nënshkruan një seri memorandumesh dhe marrëveshjesh të krijuara për të nxitur bashkëpunimin dypalësh për një sërë çështjesh dhe u fotografuan me gotën e shampanjës së bashku në Pallatin e Kremlinit ndërsa Xi ftoi homologun e tij rus të vizitonte Kinën më vonë këtë vit.

Image

Mesazhi i tyre shqetësues i lamtumirës erdhi vetëm disa orë pasi Putin u zotua se do t’i përgjigjej planeve britanike për të dërguar municion me uranium të varfëruar në Ukrainë, ndërsa Moska paralajmëroi se rreziku i një ‘përplasjeje bërthamore’ po rritej.

Despoti rus u tërbua kundër vendimit të Britanisë për t’i pajisur trupat e Kievit me tanke luftarake Challenger 2 dhe municione të uraniumit të varfëruar, duke argumentuar se kjo shënoi një hap drejt përdorimit të armëve me një “komponent bërthamor”.

Predhat e tankeve që përmbajnë material radioaktiv janë më të dendura, duke rritur aftësinë e tyre për të depërtuar në shtresa të trasha të armaturës.

Por uraniumi i varfëruar mund të shkaktojë dëme serioze nga rrezatimi nëse hyn në trup – për shembull përmes copëzave ose thithjes nga shpërthimet – dhe lidhet me raste të shtuara të kancerit dhe sëmundjeve të tjera në zonat e luftës.

Duke folur pas bisedimeve me presidentin kinez Xi Jinping në kryeqytetin rus, Putin tha se ai do të ‘detyrohet të reagojë’ nëse Mbretëria e Bashkuar vazhdon me dorëzimin e 14 tankeve luftarake të gjeneratës së ardhshme.

“Mbretëria e Bashkuar njoftoi jo vetëm furnizimin me tanke për Ukrainën, por edhe predha me uranium të varfëruar”, tha Putin.

“Nëse kjo ndodh, Rusia do të detyrohet të përgjigjet në përputhje me rrethanat, duke pasur parasysh se Perëndimi kolektivisht tashmë ka filluar të përdorë armë me një komponent bërthamor. Duket se Perëndimi me të vërtetë synon të luftojë Rusinë deri në ukrainasin e fundit”, shtoi.

Britania në natyrë e akuzoi Putinin për shitje të qëllimshme të dezinformatave në lidhje me pretendimet e tij për ‘komponentin bërthamor’, me Ministrinë e Mbrojtjes duke theksuar se ‘Ushtria Britanike ka përdorur uranium të varfëruar në predhat e saj të blinduara për dekada. Është një komponent standard dhe nuk ka të bëjë me armët apo aftësitë bërthamore.

Politikanët rusë dhe propaganduesit e Putinit kanë bërë një sërë komentesh luftarake që nga pushtimi i Ukrainës vitin e kaluar, duke sugjeruar se Moska – nëse është e nevojshme – do të ishte e gatshme të vendoste arsenalin e saj të madh bërthamor.

Putin u bashkua gjithashtu me XI në dënimin e paktit të sigurisë të njohur si AUKUS që do të shohë Australinë të zhvillojë një program nëndetësesh me energji bërthamore me Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu përsëriti sot pikën e Putinit dhe paralajmëroi se bota është vetëm “hapa” larg katastrofës bërthamore.

“Një hap tjetër është ndërmarrë dhe kanë mbetur gjithnjë e më pak”, tha Shoigu.

Kur u pyet nëse kjo do të thoshte se bota ishte më afër një përplasjeje bërthamore, ai u përgjigj: ‘Nuk ishte rastësi që ju tregova për hapat. Ka gjithnjë e më pak.’

Por deputeti konservator dhe veterani i ushtrisë britanike Bob Seely hodhi poshtë deklaratat e Putinit dhe Shoigut si një taktikë të thjeshtë frikësimi.

“Rusia përdor kërcënimet bërthamore për të tentuar të frikësojë. Moska e bëri këtë në Luftën e Ftohtë dhe mjerisht Kremlini po e bën përsëri tani”, tha ai.

“Qëllimi kryesor politik i Putinit është të minojë lidhjen midis Ukrainës dhe aleatëve të saj perëndimorë që po furnizojnë Kievin me fonde dhe armë. Nëse ai mund ta prishë këtë lidhje, ai beson se përfundimisht mund të shkatërrojë Ukrainën dhe të fitojë një fitore që trupat e tij nuk kanë qenë në gjendje ta fitojnë në fushat e betejës në Ukrainën jugore dhe lindore.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha sot se Kievi ka ftuar Kinën në bisedime dhe është në pritje të një përgjigjeje nga Pekini.

“Ne i kemi ofruar Kinës të bëhet partnere në zbatimin e formulës së paqes. Ne e kaluam formulën tonë në të gjitha kanalet. Ju ftojmë në dialog. Ne presim përgjigjen tuaj”, tha Zelensky në një konferencë për shtyp, duke shtuar se: “Po marrim disa sinjale, por ende nuk ka specifika”.

Kina nuk ka ofruar ndonjë propozim konkret për t’i dhënë fund luftës, përveç “planit të saj të paqes” prej 12 pikash, i cili përfshinte thirrjen për t’i dhënë fund sanksioneve perëndimore, negociatat që do të shihnin Ukrainën heqjen e territorit, një tërheqje të NATO-s nga kufijtë e saj lindorë dhe  rindërtimin . përpjekjet që ka të ngjarë të përfitojnë kontraktorët kinezë.

Pekini këmbëngul se është një ndërmjetës neutral në Ukrainë dhe Xi tha të martën pas bisedimeve të tij me Putinin: “Ne i përmbahemi një qëndrimi parimor dhe objektiv mbi krizën ukrainase bazuar në qëllimet dhe parimet e Kartës së OKB-së”.

Por pavarësisht thirrjeve të tij për paqe, Pekini ka vazhduar të qëndrojë krah për krah me Rusinë.

Në një fjalim të ashpër të hënën, Sekretari Amerikan i Shtetit Anthony Blinken shprehu gjithashtu skepticizëm mbi propozimet e ‘paqes’ të Xi që synojnë t’i japin fund luftës në Ukrainë, duke paralajmëruar se ato mund të jenë një ‘taktikë ngecëse’ për të ndihmuar trupat ruse në terren.

“Bota nuk duhet të mashtrohet nga asnjë lëvizje taktike e Rusisë, e mbështetur nga Kina apo ndonjë vend tjetër, për të ngrirë luftën sipas kushteve të saj”, tha Blinken.

Blinken shtoi se udhëtimi i Xi sugjeron që Pekini nuk mendon se Putini nuk duhet të mbahet përgjegjës për mizoritë e kryera në Ukrainë nga forcat ruse. syri.net

blank

“Nuk e di se si mbijetova”: Ushtarët rusë tregojnë si po zhvillohet lufta në Donbas

Rezervistë të mobilizuar rusë duke kryer trajnime për luftë. Fotografi nga arkivi.

Në fund të muajit shkurt, Ivani, i cili jeton në Volçika të rajonit siberian Altai, e ka pranuar një thirrje telefonike nga shoku i tij i ngushtë, Andrei.

Ky i fundit është thirrur nga autoritetet ruse për të luftuar në Ukrainë.

Ndonëse të dy kanë komunikuar vazhdimisht – edhe pas angazhimit të Andreit në luftë – atë kohë kishte kaluar një javë prej kur kishin folur dy miqtë.

“Nuk do ta harroj kurrë atë bisedë telefonike”, ka thënë Ivani për Radion Evropa e Lirë.

“Ka qenë hera e parë që e kam dëgjuar duke folur me zë të dridhur: ‘Nuk e di si mbijetova. Jam i vetmi në grup që kam mbetur gjallë’. Burri ka qarë për 10 minuta derisa më ka treguar se si ushtarët tjerë janë vrarë para syve të tij, duke përfshirë disa vetëm 20-vjeçarë”.

Tash e sa muaj Rusia dhe Ukraina janë duke zhvilluar luftime të ashpra në rajonin e Donbasit, duke përfshirë betejat në qytetet që tani i njeh gjithë bota: Bahmut, Avdivka dhe Marinka. Luftimet, në të cilat janë përfshirë mercenarët e grupit privat ushtarak rus, Wagner, janë krahasuar me përleshjet më brutale në frontin perëndimor përgjatë Luftë së Parë Botërore.

Edhe themeluesi i Wagnerit, biznesmeni i lidhur me Kremlinin, Yevgeny Prigozhin, e ka përshkruar ofensivën në Bahmut si “makinë grirëse të mishit”.

“Ai i ka parë duke vdekur dhe nuk ka mundur të bëjë asgjë për t’iu ndihmuar”, ka thënë Ivani për shokun e tij, Andrei.

“Ka qenë mrekulli që ai i ka mbijetuar ofensivës. Në fakt, atij i është thënë se do të shpërblehet me medalje, mirëpo ai ka qenë duke menduar vetëm për një gjë – si të largohet prej aty”.

Qeveria ruse e ka kufizuar raportimin dhe informacionet nga kjo zonë lufte.

Megjithatë, muhabetet kanë nisur të përhapen nga rusët e mobilizuar dhe miqtë e tyre, të cilët kanë treguar shumëçka për situatën e rëndë të ushtarëve, mungesën e trajnimeve dhe armëve, çka ka rezultuar më pas me numër të madh të viktimave.

Për shkak se Qeveria ruse i ka ndëshkuar ata që kanë folur hapur për luftën, Radio Evropa e Lirë e ka fshehur identitetin e personazheve në këtë artikull.

“Të vdekur apo të braktisur”

Një grua nga qyteti i Siberisë, Angarsk, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se burri i saj që është thirrur për të luftuar, e ka telefonuar një ditë prej spitalit dhe i ka treguar se është duke trajtuar plagët e marra në betejë.

“Ai më ka thënë se në orët e para të 1 marsit, grupi i tij, prej 25 burrave, është nxjerrë me forcë nga separatistët e mbështetur prej Moskës në rajonin e Donjeckut dhe janë lënë në fushë të hapur. Më pas, ushtarët separatistë kanë ikur. Ata kanë mbetur aty pa mbështetje, në dy tanke të armatosura. Në çast kanë nisur të sulmohen. Si përfundim, ata janë përballur me bombardime për orë të tëra”.

“Ai e di edhe për dy burra të plagosur”, ka thënë gruaja.

“Të gjithë të tjerët ose janë vrarë, ose janë braktisur”.

Deri më tani, Moska ka raportuar për 6.000 persona të vrarë, prej kur e ka nisur luftën në Ukrainë, në shkurt të vitit 2022, mirëpo shifra zyrtare besohet se është shumë më e madhe.

Analistët perëndimorë besojnë Rusisë i janë vrarë ose plagosur 200.000 njerëz në luftë.

Ivani ka thënë se i është dashur kohë derisa ka vendosur të flasë publikisht për bisedat që ka pasur me Andrein.

Megjithatë, në fund, ai ka thënë se “nuk ka pasur kuptim që të qëndroj o heshtur dhe të pres nëse do të rregullohet gjithçka”.

“Asgjë përveçse copë mishi”

Andreit, 32-vjeçar, i është dërguar thirrja për luftë në vjeshtën e vitit 2022, pak pasi presidenti rus, Vladimir Putin ka shpallur mobilizim të pjesshëm ushtarak.

AI e ka marrë këtë vendim pas kundërofensivës së suksesshme të ushtrisë ukrainase në verilindje, e cila ka rezultuar me zmbrapsjen e ushtrisë ruse dhe çlirimin e rreth 12.000 kilometrave katrorë.

Andrei ka qenë pjesëtar i bankës rezervë të ushtrisë ruse rreth një dekadë më parë.

Ai i ka kaluar tre muajt e parë, pas mobilizimit, në një bazë në qytetin siberian, Omsk, ka thënë Ivani.

“Gjatë gjithë kohës, ai ka shtënë me një karikator plumbash”, ka rikujtuar Ivani.

“Ata kanë qëndruar në formacione dhe kanë marshuar përreth”.

Më vonë, njësiti i tij është dërguar në Gadishullin ukrainas të Krimesë – të cilin e ka pushtuar Rusia më 2014 – për “mbrojtje territoriale”.

Mirëpo një muaj më vonë, ata kanë kthyer në rajonin pjesërisht të pushtuar, Zaporizhja, i cili gjendet në jug të Ukrainës.

“Aty, ata kanë kaluar një javë dhe më pas janë nisur në drejtim të Vuhledarit”, ka thënë Ivani, duke iu referuar një qyteze në Ukrainë, e cila gjendet në rajonin e Donjeckut.

“Në Vuhledar ka qenë një rrëmujë e madhe – fortifikime dhe llogore. Secili e ka ditur që ajo zonë është si humnerë, Brigada Detare e 155-të është shkatërruar thuajse tërësisht aty. Grupi i mikut tim është dërguar më pas aty për riorganizim”.

Andrei e ka kaluar një javë afër Vuhledarit, duke u përballur me luftime të ashpra, ka thënë Ivani.

“Nuk ka pasur mbrojtje të mirëfilltë”, ka thënë ai.

“Mbulesa e artilerisë ka qenë sporadike, dhe shpesh nuk është ditur se cila anë është duke gjuajtur. Ata me raste kanë shtënë me armë edhe kundër trupave të tyre”.

Pas atyre luftimeve, Ivanin e ka telefonuar miku i tij dhe atëherë ai është shokuar.

“E kam kuptuar nga ajo çfarë ka thënë se komandantët i konsiderojnë burrat si copë mishi dhe asgjë tjetër”, ka thënë Ivani.

“Atyre u kanë thënë ‘Bravo’, ose ‘Ju po e mposhtni armikun’, mirëpo në realitet ata i kanë shfrytëzuar për t’u mbrojtur nga vetë ushtarët e tyre dhe secilën herë që dikush ka bërë pyetje ose është ankuar, ata janë dërguar sërish në sulm”.

“Brigada ime nuk ekziston më”

Pas bisedës telefonike, njësiti i Andreit është dërguar në disa luftime edhe më intensive afër qytetit të Avdivkas.

“Më 3 mars, ata janë shtyrë që të luftojnë kundër fortifikimeve afër Avdivkas”, ka thënë Ivani.

“Më pas nuk kam pranuar asnjë thirrje nga Andrei për 10 ditë”.

“Më ka telefonuar më 13 mars, direkt prej frontit”, ka thënë Ivani.

“Thirrja ka zgjatur shtatë minuta. Kurrë në jetë nuk kam dëgjuar më shumë trishtim në zërin e dikujt – ‘Brigada ime nuk ekziston më’”.

“Burrat janë dërguar në luftë vetëm me pushkët e tyre”, ka thënë ai.

“Nuk ka pasur mbrojtje ajrore. As ndihmë mjekësore. Shumë prej tyre kanë vdekur në mungesë të ofrimit të ndihmës. Ushtarët e plagosur kanë mbetur në fushëbetejë. Vetëm ata që janë plagosur lehtësisht janë ndihmuar. Komandantët kanë frikësuar nga humbja e armëve të rënda. Ushtarët janë detyruar të luftojnë. Zyrtarët u kanë thënë hapur ‘ju për ne jeni vetëm copë mishi dhe asgjë më shumë. Harrojini medaljet dhe bonuset që u kemi premtuar. Ju thjesht nuk ekzistoni’”.

Andrei është ankuar se forcat ruse shpesh janë bombarduar nga artileria e tyre.

”Vijat e frontit janë shumë afër, 100 deri në 150 metra”, ka thënë Ivani.

“Mund të supozoj se burrat e angazhuar në artileri, ose sapo janë mobilizuar dhe nuk kanë ditur si t’i përdorin armët, ose kanë pasur pak përvojë. Mirëpo diçka vërtet nuk shkon aty”.

Në mesin e muajit mars, Ivanin e ka telefonuar sërish Andrei.

Ai ka thënë se prej 300 burrave me të cilët ka udhëtuar në Omsk, ai beson se vetëm tre kanë mbijetuar.

Ivani i ka cituar fjalët e Andreit, siç i janë kujtuar: “Kam ardhur këtu për të mbrojtur tokën armë. Mirëpo më duket se vetëm do të vdes në tokë të huaj. Edhe burrat që kanë ardhur me mua, me siguri kanë vdekur në tokë të huaj dhe Zoti e di përse”.

Andrei i ka treguar Ivanit se situata ka qenë “katastrofë totale” dhe se synon të refuzojë ndonjë pjesëmarrje në beteja tjera.

“Ai ka thënë se nuk e di çfarë ndodh të ndodhë me të pas refuzimit”, ka thënë Ivani për Radion Evropa e Lirë.

Ndërkohë, në Volçika, gruaja e Andreit dhe fëmija i vogël janë duke e pritur, ashtu sikurse edhe nëna e tij.

Gruaja e tij i ka thënë Radios Evropa e Lirë se vazhdimisht i shkruan komisionit ushtarak lokal për të marrë informacione për njësitin e burrit të tij.

Asaj i është thënë disa herë se burri i saj është i ngarkuar në “mbrojtje territoriale” në zonat e kontrolluara nga ushtria ruse.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

NATO ngre dyshime mbi Rusinë dhe Kinën, Stoltenberg: Moska ka kërkuar armë, kinezët po e konsiderojnë

NATO ka deklaruar se ka dyshime se Moska i ka kërkuar Pekinit ndihmë vdekjeprurëse për luftën e saj në Ukrainë.

Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i organizatës, tha se aleanca e paralajmëroi Kinën kundër furnizimit me armë vdekjeprurëse për Rusinë, ndërsa në këto momente Xi Jinping dhe Vladimir Putin po zhvillojnë bisedime në Moskë.

“Nuk kemi parë asnjë provë që Kina po i dërgon Rusisë armë vdekjeprurëse, por kemi parë disa shenja se ka pasur një kërkesë nga Rusia dhe se kjo është një çështje që po konsiderohet në Pekin”, tha Stoltenberg nga Brukseli.

“Kina nuk duhet të ofrojë ndihmë vdekjeprurëse për Rusinë, do të ishte mbështetje për një luftë të paligjshme.”bw

blank

Një ministre gjermane viziton Tajvanin pas 26 vjetësh

Ministrja gjermane e Arsimit, Bettina Stark-Watzinger. Fotografi nga arkivi.

RFE/RL

Ministrja e Arsimit të Gjermanisë nënshkroi një marrëveshje për bashkëpunim në fushën e teknologjisë me Tajvanin, teksa realizoi vizitën e parë të një anëtari të kabinetit të Gjermanisë në 26 vjet.

Ministrja Bettina Stark-Watzinger nënshkroi Marrëveshjen për shkencë dhe teknologji me Këshillin Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë së Tajvanit, në ditën e parë të vizitës së saj në Tajvan, teksa Kina e ka dënuar këtë vizitë.

Pekini e cilëson këtë ishull vetëqeverisës si pjesë të territorit të tij dhe thotë se do ta marrë një ditë kontrollin e Tajvanit, edhe me forcë nëse është e nevojshme. Kina vazhdimisht kundërshton vizitat dhe angazhimin e Tajvanit me zyrtarët ndërkombëtarë.

Sa herë ka pasur vizita në Tajvan të zyrtarëve të huaj, Kina ka shfaqur forcën e saj ushtarake dhe ka rritur presionin diplomatik dhe ekonomik, veçmas kur ka pasur vizita të politikanëve nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa.

Gjatë ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes në Taipej, Stark-Watzinger tha se “është kënaqësi dhe nder i madh” për të që të jetë ministrja e parë e Qeverisë gjermane që viziton këtë ishull në më shumë se dy dekada.

“Kjo marrëveshje është për përforcimin e bashkëpunimit në bazë të vlerave demokratike, transparencës, reciprocitetit dhe lirisë shkencore”, tha ajo.

Vizita e saj vjen pasi dy muaj më parë një delegacion i lartë i Parlamentit gjerman udhëtoi për në Tajvan, një lëvizje që u kritikua ashpër nga Pekini.

Stark-Watzinger, kur u pyet për kundërshtimet e Kinës për vizitën e saj, nuk pranoi të komentonte.

Ministria e Jashtme gjermane javën e kaluar riafrimoi përkushtimin e saj për politikën “Një Kinë”, pasi me Pekinin ka raporte dypalëshe, por po ashtu mban “raporte të ngushta dhe të mira me Tajvanin”.

blank

Bombarduesit rusë fluturojnë afër Japonisë

Bombarduesit rusë të llojit Tupolev Tu-95MS. Fotografi nga arkivi.

RFE/RL

Dy bombardues strategjikë rusë kanë fluturuar mbi Detin e Japonisë për më shumë se shtatë orë, tha Ministria ruse e Mbrojtjes më 21 mars, në ditën kur kryeministri japonez zhvillon vizitë në Ukrainë.

Avionët e llojit Tupolev Tu-95MS janë të aftë të bartin armë bërthamore dhe Moska vazhdimisht i përdor ata për të kryer fluturime në ujërat ndërkombëtare në Arktik, në Atlantikun e Veriut dhe në Paqësor për të treguar forcën e saj.

Megjithatë, koha kur bombarduesit fluturuan mbi Detin e Japonisë është pikërisht kur kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida nis vizitën në Ukrainë, për t’i ofruar mbështetje dhe për të shprehur solidaritet me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, shteti i të cilit po përballet me pushtimin rus.

Rusia tha se bombarduesit kryen “fluturime të planifikuara”. Ato, sipas Moskës shoqëruan disa avionë luftarakë. Bombarduesit nuk shkelën ligjet ndërkombëtare dhe fluturuan mbi ujërat neutrale, tha Ministria e Mbrojtjes së Rusisë.

Në shkurt, forcat e mbrojtjes ajrore të Amerikës së Veriut u dërguan për të penguar disa bombardues strategjikë rusë dhe avionët luftarakë, të cilët po fluturonin mbi hapësirën ajrore afër Alaskës.

Japonia, që ka mosmarrëveshje territoriale me Moskën lidhur me disa ishuj në veri të Paqësorit, është aleate kyçe në Azi e Shteteve të Bashkuara dhe është anëtare e Grupit të Shtatë demokracive të pasura.

Tokio i është bashkuar sanksioneve perëndimore të vendosura ndaj Rusisë, pasi ajo nisi pushtimin e paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt 2022.

blank

Xi Jinping në Moskë- Kryeministri japonez viziton sot Ukrainën, do të takohet me presidentin Zelensky

Ministria e Punëve të Jashtme të Japonisë njoftoi se kryeministri Fumio Kishida do të vizitojë Ukrainën sot dhe do të takohet me Presidentin Volodymyr Zelensky.

Mediat e huaja raportojnë se Kishida u pa duke hyrë në një tren në qytetin polak Przemysl, i cili ndodhet në kufirin midis Polonisë dhe Ukrainës.

Kryeministri i Japonisë, një vend anëtar i grupit G7, do të shprehë mbështetjen dhe solidaritetin me Ukrainën gjatë kësaj vizite, thuhet më tej në deklaratën e Ministrisë.

Vizita e befasishme e kryeministrit mund të shihet si një ofensivë diplomatike ndaj rivalit të vjetër, presidentit kinez Xi Jinping, i cili mbërriti dje në Moskë.bw

blank

Xi i paraqet Putinit një propozim 12 pikësh për të zgjidhur krizën ukrainase

Presidenti rus pret homologun e tij kinez dhe shpreh interes për propozimin e Pekinit për zgjidhjen e krizës – SHBA: “Ne do t’i thonim jo një kërkese kineze për armëpushim tani”

 

VOAL- Presidenti kinez Xi Jinping e përshkroi homologun e tij rus Vladimir Putin si një “mik të dashur” në takimin e Kremlinit. “Vendet tona duhet të kenë lidhje të ngushta,” tha Xi, siç raportohet nga RIA Novosti.

Kina paraqiti një propozim gjithëpërfshirës prej 12 pikash për të zgjidhur krizën ukrainase duke forcuar marrëdhëniet me Moskën.

Pekini ka hedhur poshtë vazhdimisht akuzat perëndimore se dëshiron të armatosë Rusinë, por thotë se dëshiron një partneritet më të ngushtë energjetik pasi rriti importet e qymyrit, gazit dhe naftës ruse.

Xi është lideri i parë që takohet me presidentin rus që kur Gjykata Ndërkombëtare Kriminale (ICC) lëshoi ​​një urdhër arresti kundër tij të premten për deportimin e fëmijëve ukrainas në Rusi në mes të pushtimit njëvjeçar të vendit. Moska, nga ana e saj, tha se akuza ishte një nga shumë “manifestime qartazi armiqësore” dhe hapi një çështje penale kundër prokurorit dhe gjyqtarëve të ICC. Pekini tha se urdhër-arresti pasqyron standarde të dyfishta.

Rusia e paraqet udhëtimin e Xi-t (i pari i tij që kur fitoi mandatin e tretë presidencial këtë muaj) si dëshmi se ka një mik të fuqishëm në ngërçin në të cilin ndodhet përballë një Perëndimi armiqësor.

Në takimin në Moskë, pasi u përshëndetën me njëri-tjetrin si “miq të dashur”, Putin i tha Xi se ai respektonte propozimet kineze për zgjidhjen e konfliktit ukrainas dhe gjithashtu ishte “pak ziliqar” për zhvillimin e shpejtë të Kinës në dekadat e fundit.

“Kina ka krijuar një sistem shumë efektiv për zhvillimin e ekonomisë dhe forcimin e shtetit. Është shumë më efektiv se ai i shumë vendeve të tjera,” tha Putin.

SHBA kundërshton propozimin kinez për paqe

Shtetet e Bashkuara, ndërkohë, kanë thënë se do të refuzojnë një kërkesë kineze për armëpushim tani. Nëse Kina bën thirrje për një armëpushim gjatë vizitës së Xi në Moskë, Kievi do të duhet ta refuzojë atë, “gjë që do ta bëjmë edhe ne”, sepse “në thelb do të ratifikonte atë që (rusët) ishin në gjendje të pushtonin brenda Ukrainës dhe do t’u jepte atyre kohë dhe mundësi për t’u përgatitur”, ka përsëritur në CNN zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby. rsi-eb

blank

“Mirë se vjen mik i dashur”: Putini e pret ngrohtësisht Xinë në Kremlin

RFE/RL

Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka mirëpritur të hënën në Kremlin homologun e tij kinez, Xi Jinping, i cili rikthehet në Rusi pas katër vjetësh.

Ai e viziton Rusinë në kohën kur ky shtet po përballet me izolim ndërkombëtar për shkak të luftës në Ukrainë.

“Mirë se vjen mik i dashur”, i ka thënë Putin Xi-së në Kremlin.

Vizita e Xi-së në Kinë i jep mundësi Putinit të pretendojë se nuk është i bllokuar nga e gjithë bota, pavarësisht se për të është lëshuar një urdhërarrestim nga Gjykata Ndërkombëtare Penale, lidhur me supozimet për krime lufte.

Lufta e Rusisë në Ukrainë – e nisur më 24 shkurt 2022 – pritet të jetë tema kryesore e diskutimeve në mes të liderëve të të dyja vendeve.

Muajin e kaluar, Kina e ka prezantuar një plan të paqes për luftën në Ukrainë, në të cilin përmendet armëpushimi dhe bisedimet mes palëve.

Në nisje të takimit, Putin e ka mirëpritur planin e Xi-së.

“Ne jemi gjithmonë të hapur për negociata”, i ka thënë Putin presidentit kinez.

“Ne do të diskutojmë të gjitha këto çështje, përfshirë iniciativën tuaj, të cilën e trajtojmë me respekt”.

Në një artikull të publikuar më 20 mars, në gazetën ruse, Russian Gazette, Xi ka thënë se Kina ka mbetur “e paanshme” dhe “i ka promovuar vazhdimisht bisedimet për paqe”, mirëpo nuk ka përmendur diçka konkrete lidhur me planin për paqe.

Para takimit, Putin është lavdëruar për marrëdhëniet e tij me presidentin kinez, dhe ka thënë se lidhjet Moskë-Pekin nuk kanë qenë kurrë më të forta.

Putin dhe Xi janë takuar rreth 40 herë, në pozita të ndryshme, përgjatë 13 vjetëve të fundit.

Putin i ka përshkruar lidhjet mes Rusisë dhe Kinës si të barabarta, duke thënë se “nuk ka lider dhe ndjekës”.

Megjithatë, shumë ekspertë besojnë se Kina, ekonomia e dytë më e madhe në botë, është partnerja kryesore në këtë marrëdhënie.

Dhe ky status, sipas tyre, sa shkon e rritet, duke pasur parasysh dëmin që i është bërë ekonomisë ruse nën sanksionet e Perëndimit.

Kina është bërë rrugë kyçe transtiti për Rusinë për të importuar mallrat e ndaluara nga Perëndimi.

blank

Xi Jinping sot në Moskë takon Putinin

Presidenti kinez Xi Jinping do të zhvillojë sot një vizitë në Moskë, siç edhe ai e ka quajtur; një “udhëtim miqësie”, bashkëpunimi dhe paqeje.

Kjo vizitë vjen pasi Pekini zbuloi një dokument me 12 pika që bën thirrje për një armëpushim në luftën Rusi-Ukrainë dhe ditë më pas u bë ndërmjetës për qetësim të situatës mes armiqve të vjetër të Lindjes së Mesme, Arabisë Saudite dhe Iranit.

Vizita tre-ditore e Xi, e cila fillon sot, do të paraqesë bisedime kokë më kokë me presidentin rus Vladimir Putin, një njeri që udhëheqësi kinez e ka përshkruar si “mikun e tij më të mirë” dhe që tani kërkohet nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për krime lufte.

 

Samiti në Moskë do të jetë takimi i 40-të mes dy burrave. Vizita e Xi ,ka rritur shpresat në disa drejtime për një përparim në përfundimin e luftës në Ukrainë

 

Konflikti, tashmë në vitin e tij të dytë, ka marrë dhjetëra mijëra jetë, ka detyruar miliona të largohen nga shtëpitë e tyre dhe ka shkaktuar dhimbje të gjerë ekonomike, me inflacionin në rritje në të gjithë globin.

Shpresat janë të mëdha pasi edhe nga raportimet në mediat e huaja thuhet se  Xi synon të ndjekë samitin e tij me Putinin me një takim virtual me Presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy.

 

Nëse ndodh, biseda mes Xi dhe Zelensky do të jetë e para që kur tanket ruse kaluan kufirin e Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar.

 

Pavarësisht rritjes së diplomacisë globale të Kinës, shumica e vëzhguesve thonë se vizita shtetërore e Xi-t ka të bëjë më shumë me partneritetit “pa kufij” që ai shpalli me Putinin vitin e kaluar sesa me ndërmjetësimin e paqes në Ukrainë.

 

Kjo sepse, si fillim, asnjëra nga palët ndërluftuese nuk duket e gatshme për t’i dhënë fund luftimeve.

 

“Përderisa Rusia dhe Ukraina nuk kanë shterur vullnetin e tyre për të vazhduar luftimin dhe nuk janë në kërkim të platformave për këtë konflikt, nuk është e mundur t’i jepet fund atij,” tha Bonnie Glaser, drejtore e Programit të Azisë në Fondin Marshall Gjerman.bw

blank

Koreja e Veriut thotë se simuloi një kundërsulm bërthamor

RFE/RL

Koreja e Veriut tha të hënën se ka simuluar një sulm bërthamor në Korenë e Jugut, duke testuar raketa balistike gjatë fundjavës.

Lëshimi i raketave ishte demonstrimi i pestë që Koreja e Veriut ka kryer gjatë këtij muaji në shenjë proteste ndaj stërvitjeve më të mëdha të përbashkëta ushtarake në vite që kanë kryer Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara.

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, udhëzoi ushtrinë e tij që të kryejë më shumë stërvitje për të rritur gatishmërinë e luftës të forcave të tij bërthamore përballë “agresionit” nga armiqtë e tij, raportoi media shtetërore.

Ushtritë e Koresë së Jugut dhe Japonisë kanë detektuar lëshimin e një rakete me rreze të mesme veprimi në ujërat e bregdetit lindor të Veriut. Lëshimi i kësaj rakete besohet se ndodhi një orë para se SHBA-ja të fluturonte bombarduesit B-1B për trajnime me avionët luftarakë të Koresë së Jugut. Koreja e Veriut i ka cilësuar stërvitjet SHBA-Kore e Jugut si përgatitje për pushtim, edhe pse aleatët insistojnë se stërvitjet janë të natyrës së mbrojtjes. Disa ekspertë kanë argumentuar se Veriu i përdor këto stërvitje si pretekst për të avancuar programet e tij të armëve.

Agjencia shtetërore e lajmeve verikoreane, KCNA, tha se raketa, që fluturoi rreth 800 kilometra, ishte e pajisur me një kokë bërthamore të rreme. Kjo agjenci tha se testimi ishte i suksesshëm, duke shtuar se pajisje shpërtheu ashtu siç ishte planifikuar, 800 metra mbi ujë në vendin që ishte simuluar se ishte “një shënjestër e madhe e armikut”.

Agjencia tha se lëshimi i raketës ishte hapi i fundit i stërvitjeve dyditore që përfshiu edhe stërvitje të komandës bërthamore të stërvitjeve të kontrollit. Po ashtu, Koreja e Veriut kreu stërvitje të njësive ushtarake, përkatësisht të reagimit të tyre për kundërsulm bërthamor.

Këto stërvitje janë po ashtu “paralajmërim i fuqishëm” për SHBA-në dhe Korenë e Jugut “të cilat nuk po fshehin përpjekjet e tyre për të nisur një luftë” kundër Koresë së Veriut, tha KCNA.

Kim, sipas medias shtetërore, tha se armiqtë e tij “janë duke bërë lëvizje gjithnjë e më agresive”.

Koreja e Veriut pretendoi se raketa e fundit e lëshuar është modeluar në bazë të raketës ruse balistike, Iskander. Phenjani tha se këtë raketë e ka testuar që nga viti 2019. Kjo raketë thuhet se mund të fluturojë në lartësi të ulëta dhe ka mundësi të manovrimit.

blank

Për çfarë krimesh të tjera lufte akuzohet Rusia?

Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë ka lëshuar një urdhër-arrest kundër presidentit rus, Vladimir Putin.

Ai e akuzon atë se është përgjegjës për krimet e luftës në Ukrainë, duke përfshirë dëbimin e paligjshëm të fëmijëve.

Komisionerja ruse për të drejtat e fëmijëve, Maria Lvova-Belova, është gjithashtu subjekt i një urdhër-arresti, raporton BBC.

Sipas Ukrainës, dhjetëra mijëra krime të mundshme lufte janë kryer nga forcat ruse që kur ata pushtuan Ukrainën në muajin shkurt të vitit të kaluar.

Çfarë është një krim lufte?

“Edhe lufta ka rregulla”, thotë Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq.

Këto janë përcaktuar në traktatet e quajtura “Konventa e Gjenevës”, së bashku me ligje dhe marrëveshje të tjera ndërkombëtare.

Forcat ushtarake nuk mund të sulmojnë qëllimisht civilët-as infrastrukturën që është jetike për mbijetesën e tyre, transmeton Telegrafi.

Disa armë janë të ndaluara për shkak të vuajtjeve që shkaktojnë-të tilla si minat tokësore kundër personelit dhe armët kimike ose biologjike.

Të sëmurët dhe të plagosurit duhet të kujdesen-duke përfshirë ushtarët e plagosur, të cilët kanë të drejta si robër lufte.

Veprat e rënda si vrasja, përdhunimi ose persekutimi masiv i një grupi njihen si “krime kundër njerëzimit” ose në disa rrethana “gjenocid”.

Cilat janë akuzat e fundit kundër presidentit Putin?

Komisioni Hetimor i Kombeve të Bashkuara për Ukrainën ka thënë se ka prova të transferimit të paligjshëm të qindra fëmijëve ukrainas në Rusi.

Rusia ka prezantuar politika të tilla si detyrimi i fëmijëve për të marrë nënshtetësinë ruse dhe vendosja e tyre në familje kujdestare për të “krijuar një kornizë në të cilën disa nga fëmijët mund të përfundojnë përgjithmonë” në Rusi, thekson raporti i komisionit.

Ndërsa transferimet supozohej të ishin të përkohshme, “shumica u zgjatën”, me prindërit dhe fëmijët që përballeshin me “një sërë pengesash në vendosjen e kontaktit”, shkruajnë hetuesit e OKB-së.

Shifrat e qeverisë së Ukrainës thonë se numri i fëmijëve të dërguar me forcë në Rusi është 16,221.

Këto deportime të detyruara “shkelin ligjin ndërkombëtar humanitar dhe përbëjnë krime lufte”, përfundon raporti i OKB-së.

Çfarë krimesh të tjera lufte thuhet se ka kryer Rusia në Ukrainë?

OKB-ja njoftoi se përveç përdhunimeve, vrasjeve dhe torturave “të përhapura”, Moska mund të jetë përgjegjëse për “krimet kundër njerëzimit” edhe më të rënda-veçanërisht valën e sulmeve ruse ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës që filloi tetorin e kaluar.

Varreza masive janë gjetur në disa pjesë të Ukrainës të pushtuara më parë nga trupat ruse, duke përfshirë disa trupa civilë që kishin shenja torture.

Prill, 2022-më shumë se 400 trupa civilësh u gjetën në Bucha, një qytet në periferi të Kievit.

Shtator, 2022-450 trupa-kryesisht civilë-u gjetën në varreza masive në Izium, në rajonin Kharkiv.

Presidenti Volodymyr Zelensky ka thënë se trupat ruse mund të kishin kryer më shumë se 400 krime lufte në rajonin Kherson ndërsa ishte nën okupimin e tyre nga marsi deri në nëntor të vitit 2022.

Mars, 2022-forcat ruse kryen një sulm ajror në një teatër në Mariupol, i cili përdorej si strehë për fëmijët. Një spital në Mariupol u godit gjithashtu në mars të vitit të kaluar.

Si mund të ndiqen penalisht krimet e luftës?

Gjykatat e Ukrainës tashmë kanë ndjekur penalisht një ushtar rus.

Komandanti 21-vjeçar i tankeve ruse, Vadim Shishimarin u dënua me burgim të përjetshëm pasi qëlloi një civil të paarmatosur, 62-vjeçarin Oleksandr Shelipov, në fshatin veri-lindor të Chupakhivka, disa ditë pas fillimit të pushtimit.

Megjithatë, mund të jetë më e lehtë të ndiqen penalisht ushtarët individualisht për krime lufte sesa komandantët ushtarakë ose politikanë të lartë, transmeton Telegrafi.

Hugh Williamson i Human Rights Watch thotë se krijimi i “zinxhirit të komandës” është shumë i rëndësishëm për çdo gjyq të ardhshëm, duke përfshirë nëse një udhëheqës autorizoi një mizori-apo mbylli një sy ndaj tij.

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) po heton krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit në Ukrainë-që nga viti 2013, para aneksimit të Krimesë nga Rusia nga Ukraina.

Kryeprokurori i saj, avokati britanik Karim Khan, beson se ka një bazë të arsyeshme për të besuar se janë kryer krime të luftës.

Vadim Shishimarin ishte ushtari i parë rus që u gjykua për krime lufte

Megjithatë, ICC nuk ka kompetenca për të arrestuar të dyshuarit dhe Rusia nuk është nënshkruese e marrëveshjes që ngriti gjykatën-kështu që nuk ka gjasa të ekstradojë ndonjë të dyshuar.

ICC në përgjithësi merr përsipër ndjekjet penale për krime lufte në vendet ku sistemet e gjykatave janë shumë të dobëta për të kryer vetë ndjekjet penale.

Megjithatë, deri më tani, duket se gjykatat e Ukrainës kanë qenë në gjendje të ngrenë çështjet e tyre. Deri në fund të gushtit, prokurori i përgjithshëm i saj kishte akuzuar 135 të dyshuar për krime lufte.

Gjykata e Hagës mund të ngrejë aktakuza penale kundër liderëve politikë për “luftë agresive”. Kjo mbulon një pushtim ose konflikt të pajustifikuar që nuk është ndërmarrë në vetëmbrojtje.

Megjithatë, profesori Philippe Sands, një ekspert për të drejtën ndërkombëtare në University College London, thotë se ICC nuk mund të ndiqte penalisht liderët rusë si presidenti Vladimir Putin për këtë-përsëri, sepse vendi nuk është një nënshkrues i gjykatës.

Në teori, Këshilli i Sigurimit i OKB-së mund t’i kërkojë ICC-së të hetojë këtë vepër. Por Rusia mund të vërë veton ndaj kësaj.

Prof Sands thotë se liderët botërorë duhet të krijojnë një gjykatë të vetme për të ndjekur penalisht krimin e agresionit në Ukrainë. syri.net


Send this to a friend