VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Berlusconi rikthehet në politikën italiane

By | November 8, 2017
blank

Komentet

blank

Pas 75 vitesh veprimtari, mbyllet kompania ajrore italiane Alitalia

Romë

Kompania ajrore 75-vjeçare e Italisë, Alitalia, u ka dhënë fund operacioneve të saj me një fluturim të fundit, raporton Anadolu Agency (AA).

Fluturimi i fundit i Alitalia-s, AZ 1586, ishte nga qyteti i Cagliari në ishullin e Sardenjës për në kryeqytetin Romë.

Për transportuesin ajror përfundoi një epokë kur avioni Airbus 320 me 180 pasagjerë u ul në Aeroportin Fiumicino të Romës në orën 23:22 me kohën lokale.

Alitalia, e cila u themelua më 16 shtator 1946 dhe u bë një nga kompanitë kryesore ajrore në Evropë në vitet 1960, ka qenë në rënie të vazhdueshme, duke mos arritur të rikuperohet nga krizat financiare të cilat i përjetoi, veçanërisht në 30 vitet e fundit.

Gjatë kësaj kohe, qeveritë italiane shpëtuan disa herë kompaninë Alitalia nga pragu i falimentimit me mbështetje financiare.

Pavarësisht vendimit të Bashkimit Evropian (BE) për të ndaluar mbështetjen financiare në fjalë, Alitalia, së cilës qeveritë italiane i kanë transferuar rreth 13 miliardë euro në formën e huave emergjente në 20 vitet e fundit, ka qenë në gjendje të vazhdojë aktivitetet e saj deri më sot falë këtyre burimeve.

Edhe pse Alitalia u përpoq të zvogëlojë kostot e fluturimit përmes bashkëpunimeve me transportuesin holandez KLM dhe Etihad Airways nga Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), ajo u ndikua negativisht nga pandemia COVID-19 që shpërtheu në vitin 2020 dhe masat e karantinës.

Kryeministri italian Mario Draghi dhe kabineti i tij, të cilët morën detyrën në shkurt, lanë pa përgjigje thirrjet për kredi për të shpëtuar kompaninë, duke shënuar fundin e kompanisë 75-vjeçare.

Përballë rrezikut të humbjes së vendeve të punës pasi mbyllja u bë e sigurt gjatë verës, shumë punonjës të kompanisë kanë protestuar.

– “ITA”, kompania e re ajrore

Me mbylljen e Alitalia-s pas fluturimit të saj të fundit, “ITA” (Italia Trasporto Aereo) e sapokrijuar, përsëri nën pronësinë e qeverisë italiane, me një investim prej 720 milionë eurosh, do të bëhet sot linja ajrore zyrtare e vendit.

ITA do të marrë deri më 2.800 punonjës nga gjithsej 10.500 punonjësit e Alitalia-s, ndërsa fillimisht do të nisë operacionet me një flotë prej 52 avionësh, shifër kjo e cila pritet të rritet në 105 deri në vitin 2025.

blank

Hapet në Gjermani një fabrikë e prodhimit të vajgurit sintetik

VOA

Një fabrikë e re, e cila synon të pakësojë sasinë e dioksidit të karbonit të çliruar nga industria e aviacionit është hapur në qytetin gjerman të Verltes. Fabrika do të prodhojë vajguri sintetik, një substancë që nuk emeton dioksid karboni dhe mund të përdoret si karburant për avionët. Ministrja gjermane e Mjedisit thotë se deri në vitin 2045 ky projekt do ta bëjë të mundur uljen pothuajse në zero të sasisë të dioksidit të karbonit të emetuar nga industria e aviacionit.

Zyrtarët gjermanë thanë gjatë ceremonisë së hapjes së fabrikës më 5 tetor se ajo është uzina e parë komerciale në botë e prodhimit të vajgurit sintetik, një lloj karburanti miqësor ndaj klimës.

Aviacioni shkakton aktualisht rreth 2.5% të totalit të dioksidit të karbonit të emetuar në botë, që kontribuon në ngrohjen globale.

Ndërsa format e tjera të transportit po elektrizohen gjithnjë e më shumë, sfida për të prodhuar aeroplanë të mëdhenj me bateri është e madhe.

Fabrika në Verlte, pranë kufirit veriperëndimor të Gjermanisë me Holandën, do të përdorë ujë dhe energji elektrike nga katër centralet me erë aty pranë për të prodhuar hidrogjen.

Në një proces që përdoret prej shekujsh, hidrogjeni kombinohet me dioksid karboni për të prodhuar naftë bruto, e cila më pas mund të rafinohet në karburant avioni.

“Atmosfair”, një organizatë jo-fitimprurës gjermane po punon në këtë projekt.

“Vajguri sintetik është në thelb një lloj hidrokarburi, pra një kombinim hidrogjeni dhe karboni përmes një procesi sintezeje”, thotë Dietrich Brockhagen , shefi ekzekutiv i organizatës “Atmosfair”.

Organizata “Atmosfair” thotë se djegia e vajgurit sintetik lëshon të njëjtën sasi të dioksidit të karbonit në atmosferë me atë që është hequr më parë gjatë procesit të prodhimit të këtij karburanti.

Sasia e karburantit që fabrika mund të prodhojë duke filluar në fillim të vitit të ardhshëm është modeste: vetëm tetë fuçi në ditë, ose rreth 1270 litra karburant avioni.

Kjo do të ishte e mjaftueshme për të funrizuar një aeroplan të vogël pasagjerësh çdo tre javë.

Kjo është një sasi shumë e vogël që nuk mund të plotësojë nevojat e industrisë së aviacionit, që para pandemisë arritën në 359 miliardë litra karburant avioni në vit. Por, organizata “Atmosfair”, thotë se qëllimi i saj është të tregojë se procesi është teknologjikisht i realizueshëm. Pas zgjerimit të kapaciteteve prodhuese ky lloj karburanti mund të plotësojë të gjitha nevojat e botës dhe mund të jetë ekonomikisht i qëndrueshëm, thanë drejtuesit e organizatës.

“Përmes energjisë diellore të lirë, në të ardhmen mund të jetë i mundur prodhimi i lëndëve djegëse elektronike që janë po aq të lira sa karburantet fosile sot”, thotë Falko Ueckerdt, ekspert në Institutin e Studimit të Ndikimit të Klimës në Potsdam.

Fillimisht çmimi i vajgurit sintetik i prodhuar në Verlte do të jetë shumë më i lartë se ai i karburantit të zakonshëm të avionëve, megjithëse organizata “Atmosfair” nuk pranoi të zbulonte çmimin për klientin e saj të parë, kompaninë ajrore gjermane Lufthansa.

Shefi ekzekutiv i organizatës “Atmosfair”, Dietrich Brockhagen, thotë se ulja e çmimit në rreth 5.80 dollarësh për litër është diçka që mund të arrihet.

“Ky projekt është shumë i rëndësishëm sepse ai tregon se mund të jemi miqësor ndaj klimës, mund ta ulim në zero sasinë e diokisidid të karbonit të çliruar nga industria e aviacionit deri në vitin 2045”, tha ministrja gjermane e Mjedisit, Svenja Schulze në ceremoninë e hapjes së fabrikës.

Zonja Schulze e pranoi se Gjermania mund të mos jetë vendi ideal për të prodhuar sasi të mëdha të karburantit elektronik. Por ajo tha se pavarësisht faktit se vendet e tjera kanë energji diellore më të lirë, për shkak të numrit më të madh të ditëve me diell, ky projekt mund të krijojë mundësi të reja eksporti për Gjermaninë.

blank

Presidenti i Çekisë përfundon në terapi intensive pas zgjedhjeve parlamentare

Menjëherë pas takimit të mbajtur me kryeministrin në detyrë Andrej Babis, pas zgjedhjeve të së shtunës, të cilat nxorën fituese koalicionin opozitar, Presidenti i Çekisë, Milosh Zeman, është dërguar me ambulancë në spitalin ushtarak të Pragës ku ka përfunduar në terapi intensive.

Në një deklaratë të shkurtër për mediat, mjeku i presidentit Miroslav Zavoral, tha se 77-vjeçari Zeman pati një përkeqësim të gjendjes së tij shëndetësore si pasojë e sëmundjeve që vuan prej kohësh.

Zeman votoi nga shtëpia e tij për zgjedhjet parlamentare për shkak të gjendjes shëndetësore. Disa media çeke shkruan se ai vuan nga një sëmundje e rëndë e mëlçisë. Ai vuan nga diabeti dhe në javët e fundit ka përdorur karrocë për të lëvizur.

Rezultatet e votimeve të së shtunës nxorën fitues koalicionin e formuar nga opozita “Bashkimi” ndaj partisë ANO të kryeministrit Andrej Babis, i goditur së fundmi dhe nga skandali i “Pandora Papers”. Kryeministri Babis u përball me një sërë akuzash në muajt e fundit për mënyrën sesi e përballoi pandeminë dhe rritjen e shpejtë të borxhit kombëtar.

blank

Akuzat për korrupsion dhe favorizime- Jep dorëheqjen kancelari austriak Sebastian Kurz

Kancelari austriak Sebastian Kurz dha dorëheqjen mbrëmjen e së shtunës pasi u përfshi në një skandal korrupsioni.

Ai tha se do t’ia dorëzojë kancelarinë ministrit të jashtëm Alexander Schallenberg.

Autoritetet austriake bastisën zyrat e Kurz dhe selitë e partisë në Vjenë të mërkurën mes dyshimit se ai dhe rrethi i tij i ngushtë komplotuan për të përvetësuar fondet publike për të korruptuar sondazhet dhe figurat e shquara të medias në këmbim të mbulimit të favorshëm.

Bastisjet shënuan një përshkallëzim të hetimit për korrupsion të prokurorëve ndaj Kurz, i cili tashmë përballet me padi të mundshme në një rast të veçantë që përfshin akuzat për deshmi te rreme ne lidhje me dëshminë që ai dha para një betimi parlamentar vitin e kaluar.

blank

Raporti, mbi 330 mijë fëmijë të abuzuar nga kisha në Francë

Marrë nga Associated Press

Rreth 330,000 fëmijë kanë qenë viktimë e abuzimit seksual nga Kisha Katolike në Francë gjatë 70 viteve të fundit, thuhet në një raport të publikuar sot. Ky është dokumentimi i parë gjithëpërfshirës në Francë, i kryer nga Komisioni i Pavarur për Abuzimin Seksual në Kishë, mbi këtë fenomen të rëndë.

Abuzimet e kryera nga rreth 3,000 priftërinj dhe njerëz të tjerë të angazhuar me kishën janë fshehur në mënyrë sistematike për dekada nga autoritetet e kishës katolike, tha Jean-Marc Sauve, presidenti i Komisionit të Pavarur për Abuzimet Seksuale në Kishë.

“Janë bërë gabime, dhe natyrisht shkelje civile dhe kriminale nga abuzuesit, ndonjëherë edhe nga zyrtarët e Kishës, që nuk denoncuan dhe madje në shumë raste rrezikuan fëmijët me vetëdije, duke i vënë ata në kontakt me abuzuesit. Ka patur kryesisht një neglizhencë, dështime, heshtje, fshehje institucionale të abuzimeve në mënyrë sistematike”, tha zoti Jean-Marc Sauve.

Komisioni i bëri thirrje kishës të “pranojë” përgjegjësinë e saj, duke denoncuar “gabimet” dhe “heshtjen”, dhe i bëri thirrje shtetit francez të ndihmojë në kompensimin e viktimave, veçanërisht për rastet që janë shumë të vjetra për t’u ndjekur penalisht përmes gjykatave.

Eric de Moulins-Beaufort

Eric de Moulins-Beaufort

“Raporti juaj është i vështirë dhe i ashpër. Shkalla e abuzimit dhe dhunës seksuale në shoqëri dhe në Kishë që ju përshkruani është befasuese”, tha Eric de Moulins-Beaufort, president i Konferencës së Peshkopëve të Francës.

Publikimi i raportit vjen në një kohë kur Kisha Katolike në Francë dhe në vende të tjera, po bënë përpjekje për t’u përballur me sekretet e turpshme të fshehura për një periudhë të gjatë.

Komisioni punoi për 2 vjet e gjysmë, duke mbledhur dëshmi nga viktimat dhe dëshmitarët dhe duke studiuar arkivat e kishës, gjykatave, policisë dhe shtypit duke filluar nga vitet 1950.

Presidenti i Komisionit të Pavarur për Abuzimet Seksuale në Kishë, Jean -Marc Sauve dënoi qëndrimin e kishës deri në fillim të viteve 2000 duke e cilësuar atë si “një indiferencë të thellë, mizore ndaj viktimave”.

Zoti Sauvé tha se 22 krime të dyshuara, që ende mund të ndiqen penalisht janë përcjellë tek prokurorët.

Më shumë se 40 raste që janë shumë të vjetra për t’u ndjekur, por që përfshijnë autorë të dyshuar, që janë ende gjallë, u janë përcjellë zyrtarëve të kishës. Rreth 80% e viktimave ishin djem.

Komisioni dha 45 rekomandime mbi parandalimin e abuzimeve,ku përfshihen edhe trajnimi i priftërinjve dhe klerikëve, rishikimi i Ligjit Kanonik, kodit ligjor që Vatikani përdor për të qeverisur kishën dhe inkurajimi i politikave për kompensimin e viktimave.

Raporti pason një skandal të priftit, tashmë të shkarkuar, Bernard Preynat që tronditi Kishën Katolike Franceze.

Vitin e kaluar, Preynat u dënua për abuzim seksual me të miturit dhe u dënua me pesë vjet burg. Ai pranoi se kishte abuzuar më shumë se 75 djem për dekada të tëra.

Një nga viktimat e tij, Francois Devaux, i cili tani drejton grupin e viktimave “Fjala e Çliruar”, tha se ata që janë fajtorë për abuzimet janë “një turp për njerëzimin”.

“Me veprimet tuaja ju keni shkelur mbi të drejtën natyrore të dhënë nga Zoti për të mbrojtur jetën dhe dinjitetin njerëzor, që është thelbi i institucionit tuaj”, tha ai. VOA

blank

Rrëzohet një avion i vogël në Itali, 8 viktima

Romë

Të paktën 8 persona e kanë humbur jetën si pasojë e rrëzimit të një avioni në Itali, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të agjencisë italiane ANSA, mësohet se një avion i vogël privat që u ngrit në fluturim nga aeroporti Linate të Milanos drejt qytetin Olbia në ishullin e Sardenjës u rrëzua menjëherë pas ngritjes. Ende nuk dihen shkaqet e aksidentit ajror.

Më tej thuhet se avioni ka rënë mbi një ndërtesë në ndërtim që përdoret si parking në lagjen San Donato të Milanos dhe se në aksident kanë humbur jetën 8 persona, përfshirë një fëmijë.

Në zonën ku u rrëzua avioni është dëgjuar një shpërthim i fuqishëm ndërsa në vendngjarje dolën ekipet zjarrfikëse.

blank

A do të ndryshojë ora në tetor? Ja çfarë thotë Eurodeputetja, Deirdre Clune

Shumë mund të pyesin nëse do të ndryshojë ora në tetor, siç ndodh prej shumë vitesh.

Por, si duket ende nuk ka një vendim.

Parlamenti Europian kishte vendosur që ndryshimi i orës të ndalet të dielën e fundit të marsit 2021 për vendet e BE, të cilat duan të mbajnë orën e verës përgjithmonë, ndërsa për Shtetet Anëtare që duan atë të dimrit, ndryshimi do të ndodhë të dielën e fundit të tetorit 2021.

Më 26 mars 2019, Parlamenti Europian miratoi qëndrimin mbi propozimin e Komisionit për t’i dhënë fund praktikës së ndryshimit të orës, duke mbështetur ndryshimet e fundit deri në vitin 2021, në të cilën secilit vend i kërkohet të zgjedhë nëse akrepat do të qëndrojnë sipas orës së verës apo dimrit.

Megjithatë, vendimi përfundimtar se kur propozimi i Komisionit do të hyjë në fuqi varet nga Këshilli i BE-së dhe Parlamenti Evropian.

Këshilli i BE -së ende nuk e ka finalizuar qëndrimin e tij.

Duke folur për edicionin irlandez online të The Journal, eurodeputetja irlandeze Deirdre Clune tha se “propozimi nuk po ecën përpara për momentin dhe ka ngecur”.

Clune ka mbrojtur prej kohësh heqjen e ndryshimeve të orës në BE dhe dëshiron që vendet të qëndrojnë në orën e verës gjatë gjithë vitit.

“Nëse vendet zgjedhin orën e verës, ne do të kishim ditë më të ndritshme gjatë gjithë vitit. Por në dimër, mëngjesi do të ishte më i errët se mëngjesi i dimrit që të gjithë e dimë, ” thotë ajo. Clooney tha gjithashtu se “Parlamenti u pajtua me propozimin dhe ne votuam për të, por Shtetet Anëtare duhej të binin dakord dhe kishte ndarje”.

blank

Kancelarja gjermane javën e ardhshme do të vizitojë Izraelin

Berlin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, javën e ardhshme do të vizitojë Izraelin pasi fillimisht ajo anuloi vizitën si rezultat i përkeqësimit të situatës në Afganistan, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një konferencë për media në Berlin, zëdhënësi i kancerales gjermane, Steffen Seibert, tha se Merkel më 10 tetor për bisedim do të takohet me kryeministrin izraelit, Naftali Bennet, presidentin Izchak Herzog dhe kryediplomatin Yair Lapid.

Gjatë vizitës së saj më 9-11 tetor, kancelarja gjermane po ashtu do të takohet me anëtarët e kabinetit izraelit.

Siç është planifikuar, Merkel po ashtu do të vendosë kurorë lulesh në prani të kryeministrit Bennet në Memorialin e Holokaustit ‘Yad Vashem’.

Në një ceremoni në Kuds, Merkel do të nderohet me një doktoratë nderi nga Instituti i Teknologjisë ‘Tecnion-Israel’ në Haifa.

Sipas programit, kancelarja më 11 tetor po ashtu do të bashkohet me një tryezë të rrumbullakët me përfaqësuesit e Institutit për Studime të Sigurisë Kombëtare nga Tel Avivi.

Vizita e fundit e kancelares në Bregun Perëndimor ishte në vitin 2006. Ndërkohë, Seibert tha se ajo nuk do të vizitojë territoret e administruara nga palestinezët kur ajo të vizitojë Izraelin.

blank

Gjermani, deri në vitin 2035 do të ketë 20 milionë qytetarë në moshë pensioni

Berlin

Në projeksionin e Zyrës Federale të Statistikave Gjermane (Destatis), parashikohet që numri i pensionistëve në vend të rritet me 22 për qind deri në vitin 2035, duke arritur në 20 milionë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Destatis ka publikuar rezultatet e projektimit të parë afatmesëm të popullsisë për Gjermaninë.

Sipas parashikimit të Zyrës Federale të Statistikave “numri i personave 67-vjeç e më lart do të rritet me 22 për qind midis në periudhën 2020 dhe 2035, nga 16 milionë në 20 milionë”.

Në projeksionin, i cili deklaroi se rritja e popullsisë së moshuar mund të arrijë në 25 për qind në shtetet perëndimore të vendit, ishte parashikuar që kjo normë do të ishte 13 deri në 14 për qind në Gjermaninë Lindore, ku popullsia është mesatarisht dukshëm më e vjetër se në perëndim dhe 12 deri në 13 për qind në Berlin, ku mosha është më e re.

Popullsia e plakur e Gjermanisë ngadalëson rritjen ekonomike

Instituti për Ekonominë Botërore (IfW), një nga institutet kryesore ekonomike të Gjermanisë, më 24 shtator tha se ndryshimi demografik ngadalësoi rritjen ekonomike në Gjermani, e cila ka ekonominë më të madhe në Evropë.

Në analizën e bërë nga Instituti ku u përdor fraza “Gjermania po plaket, e cila ndikon në tregun e punës dhe kushton në forcën ekonomike”, thuhet se plakja e popullsisë së vendit do të zvogëlojë normën e rritjes së prodhimit të brendshëm bruto të vendit (PBB) në 0.9 për qind në 2026.

“Kjo do të thotë se rritja e mundshme do të jetë 0.5 pikë përqindje nën mesataren afatgjate prej 1.4 për qind dhe vendi do të humbasë më shumë se një të tretën e potencialit të tij të rritjes”, thuhet në analizë.

Analiza parashikon se punësimi në vend pritet të arrijë kulmin në më pak se 46 milionë në vitin 2023 dhe pas vitit 2023 parashihet që numri i personave të pensionuar të jetë më i madh sesa punëtorët fillestarë.

blank

Sarkozy shpallet fajtor për financim të paligjshëm të fushatës parazgjedhore

Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy është shpallur fajtor për financimin ilegal të fushatës zgjedhore të vitit 2012, transmeton Anadolu Agency (AA).

Vendimi u mor sot nga Gjykata në Paris. Aktvendimi u lexua nga kryetarja e Këshillit të 11-të korrektues, Caroline Viguier, së bashku me aktvendimet për 13 persona të tjerë të pranishëm, të akuzuar për bashkëpunim në financimin e paligjshëm të fushatës. Të 13-të gjithashtu u shpallën fajtorë.

Seancat e Sarkozy-t zgjatën nga 20 maji deri më 22 qershor.

Sipas raporteve mediale, Sarkozy erdhi për të dëshmuar vetëm një herë gjatë asaj kohe.

Prokurorët theksuan se Partia Konservatore e Sarkozy-t shpenzoi gati dyfishin e shumës ligjore për tubime të mëdha publike në fushatë ndërsa më pas angazhoi një agjenci miqësore të marrëdhënieve me publikun për të mbuluar shpenzimet.

Sarkozy i tha gjykatës se nuk ishte i përfshirë në logjistikën e fushatës së tij dhe nuk e dinte se si u shpenzuan paratë gjatë zgjedhjeve.

blank

Awet Tesfaiesus, gruaja e parë afrikane me ngjyrë në parlamentin gjerman

Tesfaiesus u motivua për të hyrë në politikë pas sulmit racist në Hanau në shkurt të vitit 2020, ku nëntë persona me prejardhje emigrantësh, përfshirë katër me origjinë turke, u vranë nga ekstremistët e djathtë që sulmuan dy kafene

Avokatja eritreiane Awet Tesfaiesus bëri histori pasi u zgjodh si gruaja e parë afrikane me ngjyrë që iu bashkua parlamentit të Gjermanisë, Bundestagut, thanë mediat, transmeton Anadolu Agency (AA).

Tesfaiesus, 47 vjeçe, u kandidua nga Partia e Gjelbër në zonën zgjedhore Hersfeld-Rotenburg, sipas faqes së lajmeve në gjuhën gjermane RND.

Thuhet se megjithëse Tesfaiesus nuk fitoi mandat të drejtpërdrejtë, ajo u zgjodh për në shtëpinë legjislative përmes listës së partisë, ku ajo kishte numrin nëntë.

Tesfaiesus dhe familja e saj u larguan nga Eritrea në Gjermani kur ajo ishte fëmijë. Ajo studioi drejtësi në Universitetin e Frankfurtit, ku u diplomua në vitin 2006, dhe filloi të praktikonte, shpesh duke ndihmuar njerëzit e paprivilegjuar, veçanërisht emigrantët.

Ajo u motivua për të hyrë në politikë pas sulmit racist në Hanau në shkurt të vitit 2020, ku nëntë persona me prejardhje migrantësh, përfshirë katër me origjinë turke, u vranë nga ekstremistët e djathtë që sulmuan dy kafene.

blank

Spanjë, llava e vullkanit arrin në oqean, mund të krijojë re toksike

VOAL – Llava që ka dalë nga vullkani Cumbre Vieja në Ishullin Kanarie të La Palma (Spanjë) për disa ditë ka arritur në oqean, pasi ka shkatërruar disa kultura banane, një burim themelor ekonomik për banorët e ishullit.

Ardhja e lavës në oqean u njoftua nga Instituti Kanarik i Vullkanologjisë (Involcan). “Rrjedha e lavës ka arritur në det në Playa Nueva,” thuhet në një cicërimë. Vullkani Cumbre Vieja ka shpërthyer që nga 19 shtatori, dhe shkencëtarët tani kanë frikë se kontakti i lavës me ujin e detit mund të shkaktojë shpërthime, valë uji të valë, ose më keq, retë toksike.

Në pritje të ngjarjes, qeveria rajonale e arkipelagut, tashmë të hënën, kishte dekretuar një “rreze përjashtimi prej 2 milje detare” rreth zonës ku pritej të mbërrinte llava. Dhe, përsëri ditët e fundit, ai u kishte rekomanduar banorëve të rretheve të ndryshme të Tazacorte, një fshat pranë oqeanit, të qëndrojnë brenda për shkak të frikës nga zhvillimi i gazrave toksikë.

Deri tani, shpërthimi nuk ka shkaktuar vdekje apo plagosje, por ka detyruar mbi 6,000 njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre, ndërsa një gjendje fatkeqësie natyrore është shpallur në ishullin me rreth 85,000 banorë.

ATS/ANSA/AFP-eb


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend