VOAL

VOAL

Berisha në Berat: Lëvizja jonë është revolucion! Rama nuk meriton të qeverisë as 5 ditë

May 18, 2022
blank

Komentet

blank

Nesër më 6 korrik Fronti i Shpëtimit të Shqipërisë tek Tirana International Hotel në orën 11:00

Nesër më 6 korrik Fronti i Shpëtimit të Shqipërisë tek Tirana International Hotel në orën 11:00

 

blank

blank

Rama: Në Shqipëri është zbuluar naftë dhe gaz natyror

Gresa Kraja

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar të martën që një kompani ndërkombëtare ka zbuluar rishtas në territorin e Shqipërisë sasi të mëdha nafte dhe gazi natyror, gjetje që ai ka pretenduar do të ndryshojnë ekonominë shqiptare dhe të ardhmen energjetike të Evropës.

Gjatë një vizite në Holandë ku po takon investitorë holandezë, Rama ka thënë se kompania multinacionale Shell, që është njëra nga kompanitë më të mëdha naftësjellëse globale e që po hulumton burimet potenciale të këtyre resurseve natyrore përgjatë bregdetit shqiptar, ka bërë “një zbulim shumë të rëndësishëm” në Shqipëri.

Rama ka deklaruar se kompania e përfshirë në hulumtim nuk ka dhënë shifra për publikun dhe Shell nuk është prononcuar për gjetjet e pretenduara në Shqipëri.

“Ata hezitojnë të flasin për shifra për momentin, por shenjat tregojnë se mund të jemi në fazën e një zbulimi shumë të rëndësishëm në tokë të gazit dhe naftës që jo vetëm do të ndikojë jashtë mase të ardhmen e vendit tonë, por në këto rrethana të caktuara do të luajë rol në të ardhmen energjetike të Evropës”, u shpreh ai.

Shqipëria dhe të gjitha vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor janë në krizë çmimesh pas lëkundjeve në treg për shkak të vështirësive me furnizim me naftë dhe gaz si pasojë e pushtimit rus në Ukrainë dhe sanksioneve të vëna nga shtetet e Bashkimit Evropian dhe NATO-s ndaj Rusisë.

Që nga fillimi i luftës në fund të muajit shkurt, Shqipëria i është bashkangjitur sanksioneve ndaj Rusisë.

Ndonëse shteti nuk ka varësi të drejtpërdrejtë nga gazi dhe nafta ruse, Shqipëria aktualisht nuk i përmbushë nevojat e saj energjetike, duke u detyruar që një sasi të konsiderueshme të energjisë ta importojë me çmime të larta nga bursat ndërkombëtare.

Kjo gjendje ka rënduar koston e jetesës në Shqipëri, një ndër shtetet me bruto prodhimin më të vogël në Evropë.

Sipas Bordit të Transparencës, çmimi i naftës në Shqipëri të martën është ngritur sërish në 252 lekë (2.14 €) për litër të naftës nga 243 lekë (2.07€) dhe 241 lekë (2.05 €) për litër të benzinës nga 235 lekë (2.00 €).

Rritja e vazhdueshme e kostos së jetës në Shqipëri, ku rroga mesatare është 490 euro dhe niveli i varfërisë sipas Bankës Botërore arrin në rreth 30 për qind të popullsisë, ka nxitur protesta në mbarë Shqipërinë.

blank

Kryemadhi paralajmëron të tjera fakte për aferën e Inceneratorëve: SPAK duhet të thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda kartë postale Edi Ramën

TIRANË

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi paralajmëroi fakte të reja për aferën e inceneratorëve. Në një deklaratë për mediat një ditë pasi nxori emrat e 24 kompanive fiktive që kanë përfituar para nga buxheti i shtetit me aferën e inceneratorëve, Kryemadhi tha se bëhet fjalë për një krim financiar pasi janë grabitur paratë e buxhetit të shtetit.

“Siç janë këto fatura që janë për nja 4-5 mln lekë të reja, apo edhe më shumë, ka fatura pafund të Klodian Zotos, të Integrated, të Klodian Zotos që janë faturuar te këto 24 kompani fiktive që kanë bërë evazion fiskal që në fakt është krim financiar sepse janë grabitur paratë e buxhetit të shtetit. Janë grabitur para që kanë qenë mbështetje buxhetore për inceneratorët. Këtu do të jemi, do jemi përsëri prezent me fakte të reja, dokumente të reja”, tha kryetarja e LSI-së.

Ajo mohoi që SPAK të ketë thirrur dy të moshuarit Thanas Çani dhe Haxhire Gurakuqi për të dëshmuar, por tha se SPAK duhet të thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda kryeministrin Edi Rama.

“Gazetarët të mos hedhin shashka sikur janë thirrur në SPAK pensionistët, se nuk janë thirrur sepse nuk e kemi dorëzuar ende padinë për këtë çështje. Bëhet për të shfokusuar vëmendjen. Po, SPAK duhet të thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda kartë postale Edi Ramën dhe ta pyesë me ç’të drejtë ke vjedhur firmat e dy pensionistëve se nuk janë vetëm 2 pensionistë, do të mësoni akoma më shumë. Do të dalin që shumë firma fiktive të krijuara, pronarët e tyre nuk janë në dijeni të firmave të tyre që kanë krijuar. Iu është marrë karta e identitetit, iu është vjedhur karta e identitetit dhe janë kryer veprime të tjera. Megjithatë kjo është në dorë të SPAK-ut”, tha Kryemadhi. bw

 

blank

Voal.ch: Kush ndihet shqiptar të jetë në shesh më 7/7/7 fizikisht ose me shpirt e me zemër!

Është publikuar spoti zyrtar i protestës së 7 korrikut me apelitivin : “Zgjohu shqiptar” –  Mos thuaj “ç’më duhet mua!”

Nga ana e tyre botuesit e Voal.ch i bëjnë thirrje çdo shqiptari, pavarësisht bindjeve politike që të jetë në protestë më 7 korrik!

Protesta nuk lidhet me emrin apo rikthimin në pushtet të asnjë politikani aty,

sepse e gjithë elita politike na ka mashtruar për tri dekada,

por secili prej nesh duhet të jetë i ndërgjegjësuar, qoftë demokrat apo socialist se ky kryeministër rrezikon ekzistencën e Atdheut tonë, Shqipërisë!

Protesta nuk lidhet me emrin apo rikthimin në pushtet të asnjë politikani aty,

por me shtetin e së drejtës dhe valorizimin e votës së lirë, meritokracisë dhe kontributeve;

Protesta nuk lidhet me emrin apo rikthimin në pushtet të asnjë politikani aty,

por me emrin e fëmijëve tanë dhe të së ardhmes së Shqipërisë!

Prandaj Voal.ch iu fton të mos t’i ndalim protestat deri sa vota e lirë të shprangosë sistemin nga deputetë skllavër të kryeministrit, nga ekonomia e zezë, mafia dhe antiligji  –

Protesta nuk lidhet me emrin apo rikthimin në pushtet të asnjë politikani aty,

por me restaurimin e sistemit demokratik me shanse të barabarta për të gjithë,

që nuk privilegjon bijtë, trashëgimtarët, klientët apo dashnoret e politikanëve

por që i gjendet pranë dhe i jep dorën duke treguar solidaritet të plotë

shtresave më të dobta, sikur janë fëmijët pa përkrahje dhe pensionistët!

William Faulkner thosh: “Kurrë mos kini frikë të ngrini zërin tuaj… Nëse njerëzit në mbarë rruzullin… do ta bënin këtë, do të ndryshonin botën.” 

Elie Wiesel thosh: “Ne gjithmonë duhet të mbajmë anë. Neutraliteti ndihmon shtypësin, kurrë viktimën. Heshtja inkurajon torturuesin, asnjëherë të torturuarin.”

Legjenda Bob Marley me hitin e tij madhështor simbol i protestës Get Up Stand Up, ngrinte në këmbë me miliona e miliona kur bënte apel: “Get up, stand up, Stand up for your rights. Get up, stand up, Don’t give up the fight.” ““Çohuni, ngrihuni, ngrihuni për të drejtat tuaja. Ngrihu, ngrihu, mos hiq dorë nga protesta.”

Voal.ch iu fton si vëllezër e motra, të një gjaku e të një gjuhe, që të ndjejmë dhimbje për Shqipërinë tonë, por sidomos për brezin e ri që është duke vuajtur një “spastrim etnik” modern!

“Kush ndihet shqiptar të jetë në shesh më 7 korrik në orën 7, fizikisht ose me shpirt e me zemër!

Dhe protesta të mos ndalet deri kur shqiptarët të jenë Sovranë të fatit të tyre dhe elita e re politike e zgjedhur me votë të lirë free and fair, jo me lista nga Njëshi, shërbëtore e Sovranit!

 

Botuesit e voal.ch

Elida Buçpapaj  Skënder Buçpapaj

 

 

blank

7 korriku/ Berisha: Rama do largohet nga pushteti, nuk ka asnjë diskutim!

Inceneratorët/ Berisha: Rama të dalë para drejtësisë! Të përfshirë Agaçi, Veliaj e Ahmetaj

Kreu i PD Sali Berisha deklaroi në emisionin ‘Çim Peka Live’ në Syri Tv se kryeministri Edi Rama duhet të shkojë para drejtësisë për aferën korruptive të inceneratorëve.

Berisha deklaroi se kjo është skandaloze dhe i përfshirë me Ramën është Ahmetaj, Veliaj dhe Engjëll Agaçi, Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë.

“Kjo ndodh vetëm e vetëm kur kryeministri vjedh, vjedh dhe vetëm vjedh. Kjo nuk është një aferë në Kukës, Gjirokastër apo Korçë, kjo është një aferë në establishmentin kryesor të shtetit, ky janë kryeministri, ministri i financave, dhe kryebashkiaku.

Paratë e shtetit, thesari përfundoi në fruta ekzotike, shkruhet për çdo gjë tjetër e jo për ato për të cilat jepen paratë. Kjo të çon te ministri i financave Ahmetaj, Veliaj dhe Edi Rama.

Tek pensionistja ne azil, që s’ka asnjë lidhje, e vërteta është se gjithçka ka një krye dhe ky është Edi Rama, Engjell Agaçi, Veliaj dhe Arben Ahmetaj.”-tha Berisha.

Berisha: Rama, tellall i Beogradit që po destabilizon rajonin! Do e rrëzoj nga qeveria

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha i ftuar në emisionin ‘Çim Peka Live’ teksa komentoi aferën korruptive të inceneratorëve, tha se do bëjë gjithçka që Rama të mos ‘mbijetojë’ më në krye të qeverisë.

Kreu i selisë blu u shpreh se Rama synon vetëm vjedhjen dhe pasurimin e zyrtarëve të tij duke varfëruar kështu qytetarët shqiptarë.

Nga një seri zhvillimesh dramatike, të cilat de fakto kanë rrëzuar Kushtetutën e vendit, kanë rikthyer monizmin e plotë i cili është i papajtueshëm me demokracinë dhe demokracia në kushte monizmi nuk ekziston, i cili në çdo vendim që merr vjedh pasuritë publike, buxhetin e shtetit, pasuron nomeklaturën e tij dhe varfëron qytetarët shqiptar.

Rama është bërë tellall kryesor i Beogradit në Europë, është bërë faktor destabiliteti në rajon me Ballkanin e Hapur, është vetëm Ballkan i Hapur për krimin, drogën, hegjemoninë serbe. Ka mbështetjen e Lavrov dhe George Soros.”-tha Berisha.

7 korriku/ Berisha: Rama do largohet nga pushteti, nuk ka asnjë diskutim!

Çfarë pret Sali Berisha nga protesta e 7 korrikut?

Kryetari i PD, Sali Berisha i ftuar në Çim Peka Live, u shpreh se largimi i Edi Ramës nga pushteti do të ndodhë, pasi keqqeverisja e tij ka tejkaluar çdo limit.

“Sali Berisha dhe të gjithë demokratët dhe populli opozitar, shoqëria civile inaugurojnë fillimin e ndryshimit të madh. Inaugurojnë një stinë të nxehtë e cila mbyllet me fitoren e tyre. Rezultati do të jetë absolut, largimi i Edi Ramës nga pushteti, kjo nuk ka asnjë diskutim. Mund të jetë më i shpejtë, mund të jetë pak më i ngadaltë, por largimi është i sigurt dhe i pashmangshëm. Edi Rama do të marrë fatin që meriton. Edi Rama ka tejkaluar në abuzimet e tij çdo lloj kufiri dhe limiti”, u shpreh Berisha.

Berisha: Rama shpenzon 300 mijë € për një udhëtim me avion! Vjedh qytetarët, jeton me oligarkët

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha i ftuar në emisionin ‘Çim Peka Live’ deklaroi se kryeministri Edi Rama s’ka asnjë grimcë dhembshurie ndaj njerëzve.

Kreu i selisë blu theksoi se Rama nuk mendon për bukën e gojës për të cilën vuajnë qytetarët, por bën udhëtime private me avion dhe kostot shkojnë deri në 300 mijë euro.

Ndër të tjera Sali Berisha tha se Edi Rama jeton me një grup oligarkësh e qeveritarësh që vjedhin së bashku paratë e qytetarëve.

E ka të zakonshme të thotë se në Shqipëri nuk vuan kush për kafshatën. I transformuar nga pushteti në një qenie, para 9 vitesh vraponte nga dyqani në dyqan dhe tregonte listat e ushqimeve në media.

Sot janë të trefishuara dhe sot thotë se në Shqipëri nuk ekziston problemi i kafshatës. Ky njeri i cili udhëton vetë me avion në dispozicion duke shpenzuar për një rrugë 300 mijë euro, në varësi nga distanca deklaron se ktu s’ka mungesa ilaçesh e ushqimesh.

Rama është i verbuar, jeton me një grup oligarkësh, grup qeveritarësh që vjedhin gjithë ditën së bashku.“-tha Berisha.

Berisha: Të gjithë deputetët e kanë derën e PD të hapur, t’i bashkohen 7 korrikut

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha i ftuar në emisionin ‘Çim Peka Live’ në Syri Tv tha se dera e PD është e hapur për të gjithë deputetët ndërsa i bëri thirrje atyre t’i bashkohen protestës së 7 korrikut.

Teksa bëri një krahasim me Lulzim Bashën, Berisha tha se tani PD është opozita e vërtetë, një front për shpëtimin e Shqipërisë.

Sa i përket 7 korrikut, Berisha tha se do të jetë protesta më e madhe e zhvilluar ndonjëherë në vend.

Ndryshim si nata me ditën me Lulzim Bashën. Kjo protestë e 7 korrikut thirret nga një opozitë e vërtetë e cila ka vetëm një agjendë, lirinë e shqiptarëve.

Nuk i tërhiqemi agjendës. Së dyti, cila do jetë vazhdimësia, ka një front të shpëtimit të Shqipërisë që do përcaktojë agjendën por protesta e 7 korrikut është protesta e parë prej shumë e shumë vitesh e një opozite të vërtetë në Tiranë.

S’ka nevojë të tregoj se kush jam. Sa i përket deputetëve, protesta është e PD. Kush e ndjen veten deputet i PD, e ka të hapur derën, s’është protesta e Berishës.

Berisha është bashkuar me forca politike opozitare, shoqërinë civile, eksponentë të shoqërisë protestuese me një zë, front është ky.

Gabim nëse s’i lexojë gjërat siç i them, ka deklaruar se do krijoj një front, ndaj cilido që e merr ndryshe gabon.”-tha Berisha.

Njerëz pranë Bashës përfituan nga inceneratorët’! Berisha: Të ndëshkohen! Nga viti 2014…

Kryetari i PD, Sali Berisha komentoi në Çim Peka Live në Syri Tv akuzat e Monika Kryemadhit se zyrtarë pranë Lulzim Bashës kanë përfituar nga inceneratorët. 

Berisha tha se kushdo që ka shkelur ligjin, duhet të ndëshkohet me forcën e ligjit.

Lideri i opozitës kujtoi pengesat që io shkaktonte PD-ja, Abi Malltezit në denoncimin e aferës që sot e kësaj dite ka dalë në dritën e diellit.

Çim Peka: Zonja Kryemadhi tha se kanë përfituar nga inceneratorët zyrtarë pranë Bashës…

Sali Berisha: Të ndëshkohen me të gjithë forcën e ligjit cilido që ka shkelur ligjin. Një gjë di të sigurt, Abi Malltezi që nga viti 2014 e në vazhdim ka publikuar 298 statuse për këto afera. Ka gjetur rezistencë shumë të veçantë në PD për denoncimin e tyre. Ka ardhur këtu, ka shkuar në televizionet e tjera, por PD ka qenë jashtëzakonisht e mbyllur ndaj denoncimeve. Dhe ky për hir të së vërtetës nuk kishte dokumente që disponon sot LSI. E kishte kapur si mjedisor dhe kishte gjetur që gjithçka ishte bërë me negociata të mbyllura dhe vetëm një ditë ishin firmos 17 dokumente, çka ishin aktakuzë e qartë për qeverinë. Nuk ka disukutim që ata kanë mbyllur shumë gojë, Arben Ahmetaj, Edi Rama. Gugallja, Zoto, Mërtiri janë ushtarët e Engjëll Agaçit, Erion Veliajt, Edi Ramës, Arben Ahmetajt.

Çim Peka: Është fakt që kanë mbyllur edhe gojën e opozitës deri në 25 prillit të vitit të kaluar…

Sali Berisha: Në tërësi absolutisht, e di. Abi e ngrinte këtë problem vazhdimisht tek unë, ankohej, nuk i hapej rruga. Pastaj përgatiti padinë për në SPAK dhe ajo u dërgua.

Berisha: PD do mbetet pro amerikane! Kryetarin e kësaj partie e zgjodhën demokratët

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në emisionin ‘Çim Peka Live’ në Syri Tv se Partia Demokratike do të mbetet një forcë politike pro amerikane.

Ai theksoi se askush s’mund të caktojë kryetarin e Partisë Demokratike dhe deputetët e saj, pasi këtë e bëjnë vetëm demokratët.

“PD do të mbetet forcë politike pro amerikane. Askush s’mund të caktojë kryetarin e PD-së, dhe deputetët e saj.

Ky nuk është standardi i SHBA-së por i një grupi të caktuar që mori përgjigjen e merituar nga demokratët shqiptarë.”-tha Berisha.

syri.net

blank

Berisha: Më 7 korrik zbres në shesh, qëllimi i vetëm për të rrëzuar monizmin e Ramës

Kryetari i PD Sali Berisha ka zhvilluar këtë pasdite një bashkëbisedim me Forumin Rinor të Partisë Demokratike.

Kreu i selsië blu tha se më 7 korrik do të dalë në protestë me qëllimin e vetëm për të rrëzuar qeverinë e Ramës dhe për të dalë nga monizmi.

“Zbresim më 7 korrik në shesh. Zbres me qëllimin më të vendosur për të filluar një stinë të re në betejën e tyre për të dalë nga monizmi, në rrafshin politik.

Monizmi e liria, monizmi dhe demokracia janë të papajtueshme me njëra-tjetrën. Monizmi nuk pranon lirinë, nuk pranon demokracinë.

Ky zotëri që sot qeveris duke vjedhur me firmat e tij, me mafien e tij po iu ofron ju vetëm kanabisin, paratë e krimit, si shkëmbim për mohimin e votës, për mohimin e lirive.”-tha Berisha.

Belind Këlliçi: Më 7 korrik para Kryeministrisë, rinia do tregojë që është gjallë dhe më e fortë se kurrë!

Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi deklaroi në takimin e të rinjve me kryedemokratin Sali Berisha, se të rinjtë do të jenë në protestën e 7 korrikut. 

Këlliçi tha se shpopullimi dhe afera e inceneratorëve po rrëmbejnë të ardhmen e shqiptarëve.

Kreu i FRPD tha se të rinjtë në datën 7 korrik do të japin mesazhin e fortë se rinia e këtij vendi është gjallë dhe më e fortë se kurrë.

Na keni mbështetur në 6 vite e gjysmë në çdo kauzë opozitare, në çdo protestë. Jam i bindur se sikundër keni shkëlqyer në çdo aktivitet, në çdo protestë, në çdo fushatë elektorale, ku keni qenë të parët për të bërë punën dhe të fundit për kërkesa, sërish edhe në 7 korrik, në orën 7 para Kryeministrisë do të jepni një mesazh se rinia e këtij vendi është gjallë, është më e fortë se kurrë dhe se Shqipërinë po, do ta bëjmë ne, do ta bëjmë si Europa, do ta bëjmë së bashku me Partinë Demokratike. Ju ftoj të protestojmë për një nga kauzat më madhore, për dëmin më të madh që po i ndodh vendit, shpopullimin. Por mbi të gjitha të protestojmë edhe kundër çdo afere korruptive që na ka rrëmbyer të ardhmen. Vetëm pak orë më parë, një rast skandaloz, dy të moshuar 94 dhe 95 vjeçar zotëronin një kompani prej 35 mln dollarësh ku pastroheshin paratë e inceneratorëve. Një aferë korruptive që rëndon xhepat e qytetarëve për 35 vitet e ardhshme”, u shpreh Këlliçi.

Berisha: PD ka në fokus të rinjtë, zëri juaj do dëgjohet! Ju mund ta bëni Shqipërinë

Kryetari i PD Sali Berisha ka zhvilluar këtë pasdite një bashkëbisedim me të rinjtë e Forumin Rinor të Partisë Demokratike.

Berisha garantoi të rinjtë se me programin e PD, zëri i tyre do të dëgjohet dhe do të lejohen të japin kontributin e tyre në çdo fushë.

“Në çdo fushë, të rinjtë do kenë zërin e tyre, përfaqësinë e tyre, do japin kontributin e tyre. Programi ynë do jetë ai program që synon që rinia shqiptare të kthejë të bëjë Shqipërinë. Ju garantoj për këtë.“-tha Berisha.

‘Nuk mbushi sheshet kur u vra Klodjan Rasha’/ Berisha: Opozita shuante revoltat. S’do ndodhë kurrë më!

ryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh gjatë bashkëbisedimit me FRPD, se dy ishin faktorët që shuanin revoltat qytetare. 

Berisha fajëson opozitën se nuk mbushi sheshin as kur u vra i riu Klodjan Rasha, nga plumbat e policisë.

Kreu demokrat bëri përgjegjëse opozitën për dështimin e protestës së Astirit dhe Teatrit Kombëtar.

Berisha përmendi edhe një faktor të tretë, atë të grupeve të shoqërisë civile që nuk donin të politizonin kauzat për të cilat protestonin.

Ai tha se opozita do të protestojë gjithnjë, ndërsa grupet shoqërore dhe organizatat e ndryshme, janë të ftuara të marrin pjesë.

Dy faktorë u bënë zjarrfikës të revoltave qytetare. Faktori i parë ishte opozita, të themi të vërtetën. Nuk harroj kurrë qëndrimin e opozitës ndaj ekzekutimit në derë të shtëpisë së të riut Rasha. Në derë të shtëpisë, pas shpine, duken hyrë në shtëpinë e tij. Nuk mund të kishte forcë që të pengonte opozitën të mbushte sheshet. Janë një seri rastesh të tjera. Këto nuk do të përsëriten kurrë më. Edhe Astiri, një qëndresë qytetare heroike, 420 ditë. Mbështetje e kufizuar, e dorëzuar, e lokalizuar.

Teatri, histori turpi për opozitën, histori nderi për artistët dhe qytetarët që bënë qëndresën më të vendosur, dhe opoziota nuk gjente motive për të mbrojtur një simbol kombëtar siç ishte Teatri. I them këto se s’do përsëriten kurrë më. 

Ka patur edhe një faktor tjetër. Në disa raste ka patur grupe dhe të tjerë që nuk duan të na politizojnë. Ne nuk pyesim më për asgjë, ajo që është e drejtë… Jam këtu para jush për t’ju thënë të gjithë grupeve, organizatave e të tjera me radhë, se ne si demokratë do të dalim në shesh për çdo kauzë të drejtë. Nuk ka asgjë që na pengon. Ju jeni të mirëpritur të na bashkoheni, nuk doni? Ne do të dalim gjithnjë“, u shpreh Berisha.

syri.net

blank

Kryemadhi: Inceneratori i Tiranës off shore! Rama truri i skemës korruptive, ja hapat si ka vepruar

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi komentoi në emisionin ‘Task Force’ në Syri Tv skandalin me aferën korruptive të inceneratorëve. Kryemadhi tha se prej 9 muajsh kemi të bëjmë me një evazion fiskal.

Sipas saj, me inceneratorët e Fierit dhe Elbasanit, hapeshin kompanitë, merreshin paratë dhe më pas këto kompani mbylleshin.

Për inceneratorin e Tiranë Kryemadhi tha se inceneratori i Tiranës është offshore, ndërsa si trurin e skemës korruptive dhe fshejes së gjurmëve, akuzon kryeministrin Edi Rama.

“Korrupsioni i inceneratorit të Elbasanit dhe Fierit, hapeshin kompani, merreshin paratë, tërhiqeshin nga bankat e nivelit të dytë, mbylleshin kompanitë. Flagrante.

Sa i përket kësaj skeme, shumë më e vështirë, janë parë qindra miëjra fatura që janë analizuar. Inceneratori i Tiranës, është off shore.

Duket që pas inceneratorit të Elbasanit e Fierit, Rama është bërë truri i skemës financiare, për të menaxhuar e fshehur gjurmët e këtij operacioni financiar për të përgatitur periudhën e fushatës zgjedhore të 2021.

Unë jam e sigurt që koka e truri financiar i kësaj skeme, jo vetëm të evazionit fiskal dhe përdorimit të fondeve publike të buxhetit të shtetit, por është edhe truri i pastrimit të parave të drogës që përmes kompanive fiktive, kanë futur para të pisëta jashtë Shqipërisë.”-tha Kryemadhi.

Kryemadhi: Inceneratori i Tiranës off shore! Rama truri i skemës korruptive, ja hapat si ka vepruar

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi komentoi në emisionin ‘Task Force’ në Syri Tv skandalin me aferën korruptive të inceneratorëve. Kryemadhi tha se prej 9 muajsh kemi të bëjmë me një evazion fiskal.

Sipas saj, me inceneratorët e Fierit dhe Elbasanit, hapeshin kompanitë, merreshin paratë dhe më pas këto kompani mbylleshin.

Për inceneratorin e Tiranë Kryemadhi tha se inceneratori i Tiranës është offshore, ndërsa si trurin e skemës korruptive dhe fshejes së gjurmëve, akuzon kryeministrin Edi Rama.

“Korrupsioni i inceneratorit të Elbasanit dhe Fierit, hapeshin kompani, merreshin paratë, tërhiqeshin nga bankat e nivelit të dytë, mbylleshin kompanitë. Flagrante.

Sa i përket kësaj skeme, shumë më e vështirë, janë parë qindra miëjra fatura që janë analizuar. Inceneratori i Tiranës, është off shore.

Duket që pas inceneratorit të Elbasanit e Fierit, Rama është bërë truri i skemës financiare, për të menaxhuar e fshehur gjurmët e këtij operacioni financiar për të përgatitur periudhën e fushatës zgjedhore të 2021.

Unë jam e sigurt që koka e truri financiar i kësaj skeme, jo vetëm të evazionit fiskal dhe përdorimit të fondeve publike të buxhetit të shtetit, por është edhe truri i pastrimit të parave të drogës që përmes kompanive fiktive, kanë futur para të pisëta jashtë Shqipërisë.”-tha Kryemadhi.

Afera e inceneratorëve/ Kryemadhi: Ja skema si Rama po përdor të moshuarit për të nënshkruar kontratat

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi komentoi në emisionin ‘Task Force’ në Syri Tv aferën korruptive të inceneratorëve. Kryemadhi tha se kartat e identitetit të pensionistëve përdoren për të nënshkruar kontrata që bëhen milionerë, ndërkohë jetojnë në azil, pra të moshuarit përdoren.

Kryemadhi komentoi edhe rastin që denoncoi me 90-vjeçaren Haxhire Gurakuqi e cila figuron pronare e një kompanie 30 mln dollarë dhe që ka përfituar deri në 5 mln euro si punë e paguar nga inceneratorët.

Sipas Kryemadhit, Rama përdor të moshuarit përmes këtyre skemave ndërsa shtoi se SPAK është nën presionin e kryeministrit.

“Merren njerëz, u faturohen miliona euro. Problemi fillon te Ministria e Financave. Ose drejtësi e kapur, e pranoj që SPAK-u është nën presionin e Ramës e Veliajt.

Nëse bie Veliaj bie Edi Rama, asnjëri nuk e mban njëri-tjetrin. Skema e evazionit fiskal janë para të buxhetit të shtetit, për të pastruar paratë e drogës.

Rama merr 90-vjeçaren e bën pronare të 30 mln eurove e cila është pa shtëpi.”-tha Kryemadhi.

blank

Fronti për Shpëtimin e Shqipërisë: 49 arsye që më 7 korrik të jesh me ne

Ky është materiali përfundimtar i mesazhit që prodhoi Fronti për Shpëtimin e Shqipërisë

Ky është drafti përfundimtar i mesazhit të kësaj proteste duke përfshirë të gjithë kauzat dhe kontributin e luftëtarëve për Liri e Atdhe të Nervit të gjallë të Rezistencës Kombëtare

SHQIPËRIA NË RREZIK! #7Korrik

Fronti i Shpëtimit Kombëtar: Bashkimi i Kauzave!

7 X 7 arsye bëjnë 49 (dhe jo 42)! Boll më me kauza të shitura!

49 ARSYE (në 49 postera) që ke ti në #7Korrik të jesh me ne

në Sheshin e patriotëve për Shpëtim të Shqipërisë nga Shpopullimi.

‘Deri në #7Korrik Populli kishte Frikë Qeverinë!

Në 7 Korrik është Qeveria që do ketë Frikë Popullin!’

1. Askush nuk është më i rëndësishëm se Shqipëria!

2. Pa ik Rama dhe Veliaj, nuk shpëton Shqipëria! Duam Qeveri Teknike!

3. Sot po vrasim Frikën, që të rikthejmë Shpresën!

4. Hiqni taksat e naftës, hiqni bordet komuniste!

5. Na ktheni tregun e lirë, jo më monopole oligarkësh!

6. Ndalni PPPtë, Ndalni investimet korruptive! Hiqni taksat e ushqimeve dhe naftës!

7. Ndalni urinë, rrisni rrogat dhe pensionet!

8. Ma rikthe Kushtetutën! E dua me Referendum, jo me arna deputetësh!

9. Prona është e shenjtë! Duam pronat tona!

10. Millosheviç Kasapi i Ballkanit, Rama Kasapi i Shqipërisë

11. Më mirë të ikin banda e Sorosit, se sa të ikim ne!

12. Stop Axhendës Soros të Rrënimit, Falimentimit dhe Shpopullimit të Shqipërisë

13. Thuaj jo Jugosllavisë së Re, Jo Ballkanit të Hapur, Po Integrimit Europian!

14. Ma kthe Teatrin, Butrintin, më kthe Historinë, më kthe Shqipërinë!

15. Ndal Hartës Gjyqësore të Shpopullimit të Shqipërisë!

16. Jo Reformës Soros në Drejtësi!

17. Soros = Çubrilloviç! Të ndalojmë Spastrimin Etnik!

18. Jo Skavicës, Jo Shpopullimit të Dibrës!

19. Jepini naftëtarëve rrogat dhe pensionet e grabitura!

20. Mos shkatërroni profesionet e lira! Jo rritjes së taksave!

21. Thuaj PO votës së emigrantëve!

22. Të ndalim falimentimim e fermerëve! Thuaj jo shpopullimit të fshatit!

23. Jo vaksinim me detyrim! Trupi im, zgjedhja ime!

24. Thuaj JO shitjes së Detit Jon! Shqipëria as shitet, as copëtohet, as tjetërsohet!

25. Shqipëria është e shqiptarëve, jo e tradhëtarëve dhe zagarëve të Soros!

26. Shqipëria është e jona! Jo pronë (e grabitur) e juaja!

27. Ju jeni Armiku më i egër i shqiptarëve: Qeveri Kuislinge!

28. Hajdutit i thuhet IK, jo më vidh më pak. Nëse nuk ikën do e përzëmë!

29. Boll emigruam, ka ardh koha për të protestuar.

30. Ik Edvin mos bëj naze! Boll na vodhe, Boll na zbraze!

31. As serbi në Kosovë nuk ka shembur kaq shtëpi sa në Shqipëri!

32. Kur padrejtesia bëhet ligj, rezistenca është detyrë!

33. Ja do Vdesim Ja do Rrojmë, Shqipërinë nuk e Lëshojmë

34. Boll më me ‘Ç’më duhet mua’! Halli yt sot, halli im nesër!

35. SPAK = Kapak i Krimit!

36. Yes Albania! No Soros!

37. Ne jemi Shumë, nuk kanë pranga për të Gjithë!

38. Unë jam mirë, kur është mirë Shqipëria!

39. Nëse JO tani, po KUR?! A do mbetet më kush këtu?

40. Kundër babëzisë dhe vjedhjes!!! Për Drejtësi, Pronë dhe Dinjitet!!!

41. Aty ku e Vërteta nuk është e Lirë, Liria nuk është e Vërtetë!

42. Shqipëria nuk është e sorrave por e Shqipeve!

43. Boll ua nxitë jetën fëmijëve, mos ua sabotoni më testet, provimet, arsimin!

44. Socialistë dhe Patronazhistë! Pasi të na përzënë ne, do t’ju vijë radha ju!

45. Shqipëria e shqiptarëve, jo ardhjes së skllevërve nga Larg!

46. Hiqni trarët që pengojnë Bashkimin Kombëtar!

47. Të shpëtojmë Shqipërinë nga kanceri Soros

48. ‘Dhe Zoti vet e tha me gojë, Shumë kombe shuhen përmbi dhe, Shqipëria do të rrojë, Për të luftojmë ne.’

49. Këtu shkruaj mesazhin tënd nëse nuk mjaftuan ato më lart!

syri.net

blank

Flutura Açka: Duke i “riedukuar gazetarët” kryeministri është kthyer në harbutin e mediave

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka ka reaguar një ditë pasi kryeministri Edi Rama ka “dënuar” me tre muaj riedukim gazetarin Klevi Muka, pasi nuk i pëlqeu pyetja që i drejtoi gjatë konferencës për mediat.

Deputetja Açka thekson se Edi Rama dikur ishte njeriu që është rrahur për fjalën e lirë, ndërkohë që sot sipas saj është kthyer në harbutin e mediave.

Shkrimtarja thekson se fjala riedukim është marrë nga diktatura, ndërkohë që shton se duhet hapur një shkollë për të “riedukuar Kryeministrat e Demokraturës”.

“E kush e mendonte se njeriu që dikur është rrahur për fjalën e lirë, të kthehej në harbutin e mediave kur të ishte në pushtet.

Në solidariteit me gazetarët!

Si mund të kalojë nëpër duart e pushtetit të tij për t’u votuar statusi i gazetarit? Do ta kthejë në “Urdhëri i gazetarit”, ose më keq akoma, në “Spaçi i gazetarit”.

Fjala “Riedukim” në demokraci është marrë borxh nga diktatura.

Në fakt na duhet të hapim me ligj një shkollë, atë riedukimit të Kryeministrave të Demokraturës”, thekson Açka.

 

blank

Skandali – Tërbohet prapë Rama: ‘Ndëshkohet’ edhe një tjetër gazetar me 3 muaj edukim, pas Ambrozia Metës edhe Klevi Muka

Kryeministri Edi Rama ka “futur në riedukim” një tjetër gazetar, Klevi Muka, pas pyetjes që ky i fundit i drejtoi ministres Olta Xhaçka.

Gazetari: Zonja ministre kam një pyetje vetëm për ju, në 29 prill ka hyrë në fuqi Kodi i ri Etik për Këshillin e Ministrave, i cili ndalon dhe parashikon sanksione deri në largim nga detyra për ministrat që e shkelin. Një nga pikat është që ministrat nuk duhet të takohen me biznesmenë dhe të takohen vetëm në kushte kur janë në prani të dy punonjësve të administratës. Ju e keni zbatuar këtë pikë, a e keni takuar bashkëshortin tuaj biznesmen dhe investitor strategjik në shoqërinë e punonjësve të administratës apo e keni shkelur?”.

Rama: Tani dëgjo, tani këtu përgjigjen do ta jap unë, do kalosh në rieduktim si Ambrozia në tre muajt e ardhshëm, nuk je i mirëseardhur në asnjë konferencë shtypi.

Gazetari: Zbatimi i Kodit Etik për çfarë është bërë? Kodi Etik a do zbatohet apo jo, nuk e kuptoj se çfarë ka këtu, ju e keni thënë që do ketë sanksione, e keni thënë kur keni prezantuar kabinetin e ri qeveritar.

Rama: Kjo është një tjetër shkelje e Kodit Etik të gazetarit në një konferencë shtypi, që vazhdon me mikrofon dhe mban fjalime, dhe po të them që siç e pe me Ambrozian, komunikimi ishte perfekt… për pyetje të përsëritura pa asnjë etikë, ka një proces që quhet rieduktim, tre muaj, përgjigjen e radhës do ta marrësh pas tre muajsh, në konferencën e tetorit je i mirëpritur dhe shpresoj dhe i riedukuar për të marrë përgjigje.

blank

Berisha poston foton: Ftesë miqësore për protestën kombëtare më 7/7/7

Kryetari demokrat, Sali Berisha, e nisi fundjavën duke postuar një foto nga tubimet para kryeministrisë.

Berisha shkruan se kjo është një ftesë miqësore për të marrë pjesë në protestën kombëtare.

Kujtojmë se më 7 korrik në ora 7 pasdite, opozita dhe Fronti për Shpëtimin e Shqipërisë kanë ftuar qytetarët në një protestë masive.

“Miq, përshëndetje të përzemërt dhe ftesë miqësore me këtë foto për t’u mbledhur të gjithë në protestën kombëtare më 7/7/7 para kryeministrisë! Fundjavë të mbarë!” shkruan Berisha.

syri.net

blank

Aktivizohet në Shqipëri Brigada e Asistencës së Forcave të Sigurisë së SHBA

Aktivizohet në Shqipëri Brigada e Asistencës së Forcave të Sigurisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SFAB), një ekip i cili do të mbështesë dhe këshillojë Batalionin e Dytë të Këmbësorisë së Forcës Tokësore.

Në ceremoninë e organizuar me këtë rast, në prani edhe të ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshi dhe ambasadores së SHBA në Shqipëri Yuri Kim u theksua rëndësia e ndërveprueshmërisë mes aleatëve të NATO-s në një terren të ri për sigurinë botërore.

Në fjalën e tij, ministri Peleshi vlerësoi mbështetjen dhe ndihmën e vazhdueshme që SHBA kanë dhënë për Forcat e Armatosura. “Ky grup-batalion është objektivi ynë kryesor në NATO dhe jemi duke punuar intensivisht për të bërë të mundur realizimin e të gjitha detyrimeve në këtë kuadër dhe padyshim asistenca e ekipit amerikan është e një rëndësie të veçantë. Jam i bindur që puna juaj do të japë frytet e saj dhe do të kurorëzohet me certifikimin e suksesshëm që kjo strukturë do t’i nënshtrohet gjatë muajit shtator të këtij viti“, – u shpreh Ministri i Mbrojtjes.

 

Duke theksuar vendimet tejet të rëndësishme që u morën në Samitin e NATO-s në Madrid si dhe miratimin e Konceptit të ri Strategjik të Aleancës, ministri Peleshi garantoi forcimin e angazhimit të Shqipërisë përkrah aleatëve të saj ushtarakë. “Shqipëra, jo vetëm që do të vijojë të jetë pjesë e trupave në krahun lindor të Aleancës me prezencën tonë në Letoni, por do të shtojë kontributin edhe në Bullgari, në kuadër të grup-batalioneve të reja, që do të krijohen në disa prej vendeve anëtare të Aleancës. Ne do të vijojmë të përmbushim me seriozitet dhe profesionlizëm detyrimet në Aleancë dhe detyra juaj, të nderuar ushtarakë, është të shfrytëzoni në maksimum këtë mundësi që ju jepet për të rritur dhe më tej standardet operacionale në mënyrë që të jeni të ndërveprueshëm me homologët tuaj“, – theksoi ministri Peleshi.

 

Në fjalën e saj, ambasadorja amerikane Yuri Kim e vlerësoi aktivizimin e Brigadës së Forcave të Sigurisë dhe të ndihmës së ushtrisë së SHBA si një hap të rëndësishëm për të çuar në lartësi të reja marrëdhëniet SHBA-Shqipëri. “Është e rëndësishme që ju të përmbushni të gjitha objektivat tuaja që u diskutuan edhe në Samitin e NATO-s. Bota ka ndryshuar, ka sfida të reja, të cilat duhet të përmbushen. Çdo aleat duhet të jetë i gatshëm, i përgatitur dhe për këtë arsye jemi të kënaqur për forcën e sotme në mënyrë që të jemi të gatshëm, që NATO të jetë e gatshme. Nën drejtimin e ministrit Peleshi dhe gjeneral brigade Kingjit forcat shqiptare vazhdojnë të përmirësohen përmes modernizimit, zhvillimit të infrastrukturës dhe ndryshimeve strukturore që do të luajnë një rol të rëndësishëm, jo vetëm për Shqipërinë, po për sigurinë rajonale dhe globale. Ndërveprueshmëria e alatëve të NATO-s është vendimtare”, – vlerësoi ambasadorja Kim.

 

Në ceremoni morë pjesë edhe zëvendësshefja e Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneralmajor Manushaqe Shehu dhe komandanti i Forcës Tokësore Arben Kingji.

Aktivizimi i ekipit të Brigadës së Asistencës së Forcave të Sigurisë së SHBA në Shqipëri vjen pas aktivizimit në vendin tonë edhe të Shtabit të Përparuar të Forcave Speciale amerikane në Evropë.


Send this to a friend