VOAL

VOAL

BE: Po punojmë për gjetjen e një zgjidhjeje për targat

October 27, 2022
blank

Komentet

blank

Osmani takohet me Zelenskyn: Askush s’mund ta pengojë vullnetin e një populli për të qenë i lirë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në margjinat e Samitit të Komunitetit Politik Evropian në Moldavi, është takuar me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Osmani ka shpërndarë fotografi nga bashkëbisedimi me Zelenskyn, derisa bëri të ditur se atij i shpreh solidaritetin e popullit të Kosovës.

“Në momentet kur ka rëndësi se ku qëndroni, unë i shpreha Presidentit Zelensky solidaritetin tonë të plotë. Askush nuk e kupton dhimbjen, luftën dhe qëndrueshmërinë e Ukrainës më mirë se populli i Kosovës. Asgjë nuk mund të pengojë vullnetin e një populli për të qenë i lirë”, ka shkruar Osmani në Twitter./Syri.net Kosova

blank

Macron: Putin të mos gjykohet për krime lufte

Presidenti francez Emmanuel Macron ka propozuar mos dërgimin e homologut të tij rus, Vladimir Putin, para drejtësisë në Hagë për t’u përballur me akuzat për krime lufte me arsyetimin se ai është i vetmi person me të cilin mund të ketë negociata për t’i dhënë fund luftës.

Në një fjalim të mbajtur në një konferencë të liderëve të BE-së në Moldavi, presidenti francez përcaktoi gjithashtu planet për një zgjerim të shpejtë të BE-së, një pajtim midis Evropës Lindore dhe Perëndimore dhe hapjen e rrugës për anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

Ai këmbënguli se Rusia kishte humbur të gjithë legjitimitetin, por tha se nëse ofensiva e ardhshme e Ukrainës nuk i përmbush objektivat e saj ushtarake, do të duhej të kishte një vlerësim të mbështetjes së ardhshme evropiane për Ukrainën.

Në të njëjtën kohë ai këmbënguli se Ukraina po mbronte jo vetëm kufijtë e saj, por edhe ato të Evropës nga agresioni rus.bw

blank

Macron: Kosova është përgjegjëse për trazirat e shkaktuara

Radio Evropa e Lirë

 

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës “mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm” në veri të Kosovës, prej se kryetarët e rinj shqiptarë morën detyrën në komunat me shumicë serbe.

Macron i bëri komentet në një konferencë për sigurinë në Bratisllavë.

Qëndrimi i presidentit francez është në bashkërendim me deklaratat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve tjera të QUINT-it, të cilat e bënë Qeverinë e Kosovës fajtore për tensionimin e situatës në veri të vendit.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken në deklaratën e tij tha se i dënon fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës, të cilat, sipas tij, po e përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin”. Ai tha se këto veprime janë marrë “në kundërshtim me këshillat e Shteteve të Bashkuara dhe partnerëve evropianë të Kosovës”.

Edhe shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se Kosova duhet të pezullojë operacionet e policisë rreth ndërtesave komunale në veri të shtetit, si “hap i parë për uljen e tensioneve, ndërsa protestuesit e dhunshëm të ndalen”.

“Dua të them se BE-ja e dënon fuqishëm dhunën në veri të Kosovës që kemi parë ditëve të fundit. Aktet e dhunës ndaj qytetarëve, mediave, forcave të rendit dhe KFOR-it janë të papranueshme. Ne si BE qëndrojmë prapa NATO-s dhe KFOR-it në përmbushjen e mandatit në interes të paqes dhe stabilitetit në Kosovë”, tha Borrell më 30 maj.

Reagimet ndërkombëtare erdhëm pas aksioneve të Policisë së Kosovës, më 26 maj, në tri komunat në veri të Kosovës, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq, për të siguruar qasjen në objektet komunale të kryetarëve të ri të këtyre tri komunave.

Përshkallëzimi në veri kulmoi të hënën, më 29 maj, kur trupat paqeruajtëse të KFOR-it ndërhynë në Zveçan “për të shmangur përplasjet mes palëve dhe për të minimizuar rrezikun e përshkallëzimit”, dhe u sulmuan nga disa protestues të dhunshëm, që qeveria e Kosovës thotë se ishin “banda kriminale serbe”.

Nga kjo përleshje që ndodhi, 30 ushtarë të KFOR-it u lënduan.

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka bërë të ditur se aleanca veri-atlantike do ta rrisë për 700 numrin e trupave në Kosovë, në kuadër të misionit të saj, KFOR.

“Ne kemi vendosur t’i angazhojmë 700 trupa shtesë nga Forca Operacionale Rezervë për Ballkanin Perëndimor, dhe që të ngrejmë në nivel të lartë gatishmërinë e një batalioni shtesë të forcave rezervë, ashtu që ata të mund të angazhohen, nëse do të ketë nevojë”, tha ai.

Kryetarët e rinj shqiptarë të komunave Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq kanë dalë nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit, të cilat janë bojkotuar nga komuniteti serb.

blank

Von Cramon: Qeveria e Kosovës po rrezikon shumë me manovrat në veri

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, gjatë konferencës për media në Prishtinë.

RFE/RL

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, u shpreh e shqetësuar nga situata në veri të Kosovës gjatë një konference për media në Prishtinë. Ajo tha se Qeveria e Kosovës “duket se po rrezikon shumë me këto manovra në veri”.

“Natyrisht, kryetarët e zgjedhur janë zgjedhur në mënyrë ligjore. Por, kjo nuk do të thotë se ata kanë legjitimitetin për të hyrë në këto objekte dhe të kenë qasje me forcë. Askush nuk mund të udhëheqë me një apo dy për qind të votave”, tha Von Cramon.

Ajo i bëri thirrje Qeverisë së Kosovës ta pyesë veten “nëse kjo është qeverisje e mirë”, teksa shtoi se duhet të punohet në ndërtimin e besimit me komunitetin serb në veri të Kosovës dhe që ata të mos portretizohen si “kriminelë” dhe “kukulla të Beogradit”.

Për t’u informuar lidhur me zhvillimet e fundit në veri të Kosovës, përcillni blogun e Radios Evropa e Lirë

Deklaratat e zyrtares evropiane vijnë në ditën kur serbët lokalë në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok po protestojnë për të kundërshtuar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në ndërtesat komunale.

Më 26 maj u rritën tensionet në veriun e banuar me shumicë serbe, pasi kryetarët e rinj, nën asistimin e policisë, u futën në ndërtesat komunale.

Policia u përlesh me protestuesit dhe për pasojë pesë policë u lënduan dhe u dogjën disa vetura policore.

Bashkësia ndërkombëtare ka shprehur shqetësimin me veprimet e Qeverisë së Kosovës, të cilës i ka kërkuar që të mos ndërmarrë “hapa të njëanshëm dhe destabilizues”.

Lista Serbe – partia më e madhe e serbëve në Kosovë – ka thënë se protestuesit serbë do të tërhiqen kur nga veriu të tërhiqen kryetarët e rinj dhe njësitë speciale të Policisë së Kosovës.

Kryetarët e rinj shqiptarë u zgjodhën më 23 maj, pasi krerët e mëhershëm komunalë nga radhët e Listës Serbe dhanë dorëheqje nëntorin e vitit të kaluar.

Kjo parti i braktisi të gjitha institucionet e Kosovës, për shkak të vendimit të Qeverisë në Prishtinë për të kryer procesin e riregjistrimit të makinave me targa ilegale serbe.

Zgjedhjet u bojkotuan nga popullata shumicë serbe në atë zonë, e cila tani nuk i pranon rezultatet, përkatësisht kryetarët e rinj.

blank

Lars-Gunnar Wigemark: Dënoj sulmin e paprovokuar ndaj pjesëtarëve të KFOR-it!

Ka reaguar Lars-Gunnar Wigemark, Shefi i EULEX-it, Misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë, ish-EUSR, Përfaqësues Special i Bashkimit Evropian dhe ambasador i BE-së në Bosnje- Hercegovinë dhe Pakistan:
Dënoj sulmin e sotëm të pakuptimtë dhe të paprovokuar ndaj pjesëtarëve të KFOR-it dhe u uroj ushtarëve të plagosur shërim të shpejtë.
@NATO_KFOR është partneri kryesor i sigurisë së #EULEX-it së bashku me Policinë e Kosovës.
Ne koordinohemi dhe stërvitemi së bashku.
Sot sundimi i ligjit u shkel në Kosovë 🇽🇰!”

blank

Kryeministrja e Italisë Georgia Meloni: Nuk do të tolerojmë sulme të mëtejshme ndaj KFOR-it !

Reagimi i kryeministres së Italisë Georgia Meloni:

“Në emrin tim dhe në emër të Qeverisë shpreh ndjenjat e mia më të sinqerta të afërsisë me ushtarët italianë të plagosur gjatë trazirave në Kosovë. Shpreh gjithashtu dënimin tim më të fortë për sulmin që u bë kundër misionit të KFOR-it, ku përfshiheshin edhe ushtarë nga kombet e tjera. Kjo që po ndodh është absolutisht e papranueshme dhe e papërgjegjshme. Ne nuk do të tolerojmë sulme të mëtejshme ndaj KFOR-it. Është thelbësore që të shmangen veprimet e mëtejshme të njëanshme nga autoritetet kosovare dhe që të gjitha palët e përfshira menjëherë të bëjnë një hap prapa, duke kontribuar në zbutjen e tensioneve. Angazhimi i qeverisë italiane për paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor është maksimal dhe ne do të vazhdojmë të punojmë me aleatët tanë. Konfirmoj afërsinë time me ushtrinë italiane dhe mirënjohjen e fortë të qeverisë për profesionalizmin e jashtëzakonshëm dhe shpirtin e lavdërueshëm të shërbimit që ata tregojnë në të gjitha rrethanat.”

 

blank

Parlamenti Evropian rezolutë për Shqipërinë: Rama po rrezikon rrugën drejt BE!

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian miratoi raportin për Shqipërinë, duke evidentuar ndërhyrjen e shtetit për të penguar garën e partive politike në zgjedhje. Ky pasazh i referohet ndalimit të PD-së reale për të hyrë në zgjedhjet lokale me të gjitha atributet politike e ligjore që i përkasin asaj. Raporti i PE. shpreh një sërë shqetësimesh për zvoglëimin e hapësirave të opozitës në Kuvend, ndërsa nismat si amnistia fiskale dhe Pasaportat e Arta i konsideron të rrezikshme për rrugëtimin e Shqipërisë drejt BE. Gjithashtu në raport thuhet se projekte si ai i Portit Durrës duhet të zbatojnë prokurimin Publik sipas standarteve europiane të MSA.

Nga SYRI TV

Kritikat e adresuara nga Brukseli në muajt e fundit tashmë janë konkretizuar me Rezolutë duke sjellë kështu një goditje të rëndë për qeverinë dhe kryeministrin Edi Rama.

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian ka kaluar për votim në seancë të raportit “Shqipëria 2022”, ku adresohen një sër problematikash, përfshi edhe shqetësimet për zgjedhjet e 14 majit, ku vihet theksi te mosgarimi I barabartë e ndërhyrja e shtetit, duke iu referuar ndalimit të PD-së reale për të hyrë në zgjedhjet lokale me të gjitha atributet politike e ligjore që i përkasin asaj.

Thirrje autoriteteve shqiptare që të adresojnë prioritetin e jashtëzakonshëm të rekomandimeve të zgjedhjeve dhe financimit të partive, shumë përpara zgjedhjeve parlamentare të vitit 2025, lirinë e asociimit, përfshirë në partitë politike, si garantimin e lirisë për të dalë në zgjedhje pa ndërhyrje të panevojshme të shtetit ose ndërhyrje të tjera.

Por jo vetëm pabarazia në zgjedhje për mbajtjen peng të logos së Partisë Demokratike, por raporti vë në dukje edhe shkeljen e rregullores së Kuvendit për ngushtimin e hapësirës për rolin mbikqyrës të opozitës parlamentare përfshi edhe refuzimin për ngritjen e komisionit hetimor, duke sjell si shembull refuzimin e mazhorancës për Komisionin Hetimor për rolin e kryeministrit Edi Rama në skandalin Mcgonigal.

Keqardhje për konfrontimin politik dhe veprimet përçarëse, shkeljet e rregullores parlamentare, zvogëlimin e hapësirës për rolin e opozitës, duke përfshirë refuzimin e komisioneve hetimore parlamentare dhe nënvizon përgjegjësi të përbashkët politike dhe sociale për reformat.

Rezoluta e Parlamentit Europian është tepër kritike sa i përket nismave të qeverisë shqiptare, madje paralajmëron se disa nga këto nisma si amnistia fiskale apo pasaportat e arta, rrezikojnë seriozisht bllokimin e rrugëtimit të Shqipërisë drejt Bashkimit Europian.

Shpreh shqetësimin për aspektet e projektligjit për amnistinë fiskale dhe propozimin e shtetësisë sipas skemës së investimeve që janë të papajtueshme me normat e BE-së dhe politikën e saj të vizave. I bën thirrje qeverisë të anulojë urgjentisht çdo iniciativë ligjore në lidhje me amnistinë fiskale/penale dhe shtetësinë nga skemat e investimeve që janë një kërcënim për BE-në dhe Shqipërinë dhe sigurisht që do të bllokojnë çdo progres në integrimin evropian.

Por një tjetër çështje ku Parlamenti Europian citon se “është i skandalizuar, është ajo në lidhje me kontratën e Portit Durrës me një kompani nga Emiratet e Bashkuara, kontratë kjo që sipas raportit, shkel Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit me BE megjithë paralajmërimet e mëparshme të Parlamentit e Komisionit Europian.’

Parlamenti Europian është i tmerruar nga qeveria që miratoi kontratën në shkelje të MSA-së në Portin e Durrësit me një kompani të Emirateve të Bashkuara Arabe, pavarësisht paralajmërimeve të mëparshme nga Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian’’

PE shpreh shqetësimin për regresin e lirisë së shprehjes dhe të medias, refuzimin e qeverisë për të dhënë informacion, si dhe përpjekjet për diskreditimin e gazetareve.

Shpreh shqetësimin e tij serioz për regresin në lirinë e shprehjes dhe lirinë e medias, mungesën e progresit në arritjen e transparencës institucionale dhe thekson rolin e qeverisë dhe liderëve politikë në krijimin e një mjedisi favorizues për ndjekjen e këtyre lirive. Dënojmë përpjekjet për të diskredituar gazetarët dhe për të fshehur në mënyrë arbitrare informacionin publik nga autoritetet qeveritare, si dhe dështimin për të garantuar sigurinë e gazetarëve; u kërkon autoriteteve të ndërmarrin veprime të menjëhershme kundër ndërhyrjeve politike dhe ekonomike në media dhe frikësimit ndaj gazetarëve.

Gjithashtu në raport kërkohet hetim për shembjen e paligjshme te aseteve të lidhura me mediat e pavara nga qeveria apo kritike me të, siç eshtë rasti i Prestige Ressort dhe 24 News. Raporti shpreh edhe shqetësim se nuk ka progres në pastrimin e parave të Krimit, si dhe evidentohet korrupsioni në nivel më të lartë qeveritar ku mungojnë dënimet gjyqësore.

Presim përmirësime në parandalimin, hetimin proaktiv dhe ndjekjen penale të dënimeve përfundimtare jo selektive për rastet që përfshijnë korrupsionin dhe krimin e organizuar. Vërejmë se nuk ka dënime të zyrtarëve për akuza për korrupsion të nivelit të lartë.

Propozuesit e këtyre amendimeve, janë eurodeputetet Michael Gahler, David Lega,, Lukas Mandl, Antonia Lopez Isturiz, Miriam Lexman, Peter van Dalen, Vladimir Bilcik, Zeljana Zovko e Arba Kokalari.

E procedura e Parlamentit Europian është e tillë, që të gjitha raportet që përpilohen nga komisionet përkatëse miratohen nga eurodeputetët, e kjo do të shënonte një goditje të rëndë për Shqipërinë në rrugëtimin e saj drejt Bashkimit Europian.

blank

Lukashenko sëmuret rëndë pas takimit me Putinin, lideri bjellorus shtrohet me urgjencë në spitalin e Moskës

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko raportohet se është shtruar me urgjencë në spitalin e Moskës gjatë një vizite në Rusi, pasi gjendja e tij shëndetësore është rënduar sërish.

68-vjeçari mësohet se ishte shtruar në spital në një gjendje ‘kritike’ pasi u rrëzua gjatë një udhëtimi për të takuar aleatin e ngushtë Vladimir Putin.

Incidenti me shëndetin e Lukashenkos vjen pasi para disa javësh lideri bjellorus u zhduk nga sytë e publikut për ditë me radhë për shkak të gjendjes së rënduar.

Pavarësisht përpjekjeve të autoriteteve lokale për t’i dhënë fund spekulimeve me fotografi dhe video të kreut që kryente detyrën më 15 maj, mjekët po ngrenë sërish shqetësime mbi shëndetin e tij sipas DailyMail.

 

Valery Tsepkalo, lideri i opozitës bjelloruse, tha: “Sipas informacioneve që kemi, të cilat kanë nevojë për konfirmim shtesë, Lukashenko, pas takimit me Putinin me dyer të mbyllura, u dërgua urgjentisht në Spitalin Klinik Qendror në Moskë, ku ndodhet tani.”bw

blank

Shtëpia e Bardhë dhe republikanët – më afër marrëveshjes për tavanin e borxhit

VOA/Ken Bredemeier

Zyrtarët e lartë të Shtëpisë së Bardhë dhe ligjvënësit republikanë ishin afër një marrëveshjeje të enjten në mbrëmje për të rritur tavanin e borxhit për dy vjet, duke kufizuar gjithashtu shpenzimet federale për të gjithë, përveç atyre për ushtrinë dhe veteranët.

Nëse marrëveshja arrihet dhe miratohet, do të rriste tavanin e huamarrjes së qeverisë për dy vjet deri pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024.

Sipas gazetës The New York Times, që raportoi e para për këtë çështje, kompromisi do t’i lejonte demokratët të thonë se i kursyen shumicën e programeve vendase nga shkurtimet e mëdha dhe republikanët të thonë se shkurtuan disa shpenzime federale. Sipas gazetës negociatorët kishin filluar të hartonin tekstin legjislativ.

“Kemi biseduar me Shtëpinë e Bardhë gjatë gjithë ditës… dhe nuk është e lehtë”, u tha gazetarëve kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy teksa po largohej nga Kapitoli të enjten në mbrëmje. “Duhet pak kohë dhe ne po punojmë shumë për ta arritur atë”.

Më herët të enjten, presidenti Joe Biden tha se negociatat me ligjvënësit republikanë për të rritur tavanin e borxhit të qeverisë amerikane dhe për të vendosur nivelet e shpenzimeve në të ardhmen po shkonin mirë, ndërsa siguroi amerikanët se vendi nuk do të dështojë të përmbushë detyrimin e tij për të paguar faturat.

Negociatorët e Shtëpisë së Bardhë vazhduan të bisedojnë me përfaqësuesit e kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy për të zgjidhur hollësitë e fundit të një marrëveshjeje, por asnjë marrëveshje nuk u njoftua pasi ligjvënësit filluan të largoheshin nga Uashingtoni përpara fundjavës së Ditës Përkujtimore.

Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga republikanët nuk planifikon të kthehet në punë deri të martën, vetëm dy ditë përpara 1 qershorit, datë kur Sekretarja e Thesarit Janet Yellen thotë se qeverisë mund t’i mbarojë paratë e gatshme për të përmbushur detyrimet e saj nëse tavani ekzistues i borxhit prej 31.4 trilion dollarësh nuk rritet. Si Dhoma e Përfaqësuesve ashtu edhe Senati duhet të miratojnë rritjen e tavanit të borxhit përpara se presidenti Biden ta nënshkruajë ligjin.

blank

Gjiganti gjerman Lufthansa i bashkohet ITA Airways

VOAL- Qeveria italiane dhe Lufthansa arritën një marrëveshje të enjten për hyrjen e gjigantit gjerman të linjës ajrore në kapitalin e linjës ajrore shtetërore ITA Airways, e lindur nga hiri i Alitalia. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria Italiane e Ekonomisë.

Lufthansa synon të blejë një pakicë prej 41% të aksioneve në kompaninë italiane, duke rezervuar opsionin për të rritur aksionet e saj në afat të mesëm, tha një burim qeveritar për AFP. Sipas shtypit italian, Lufthansa do të duhet të paguajë nga 300 deri në 320 milionë euro për të blerë aksionet e saj.

Marrëveshja u nënshkrua në Romë nga ministri i ekonomisë Giancarlo Giorgetti dhe shefi i Lufthansa-s, Carsten Spohr. Kjo marrëveshje “shënon fundin e një rruge në historinë e linjës ajrore kombëtare, e cila çon në perspektivën e integrimit me një transportues të madh evropian”, tha Giorgetti. rsi-eb

blank

Bjellorusi, fituesi i çmimit Nobel për Paqe transferohet në një burg brutal

Laureati i çmimit Nobel për paqen, Ales Bialiatski, është transferuar në një burg famëkeq brutal në Bjellorusi dhe nuk është marrë vesh asgjë për të prej një muaji, tha në një deklaratë gruaja e tij.

Natalia Pinchuk tha se Bialiatski, i cili po vuan një dënim prej 10 vitesh është mbajtur në një burg, ku të burgosurit rrihen dhe i nënshtrohen punës së rëndë.

Në mars, gjykata dënoi 60-vjeçarin Bialiatski, avokati kryesor i të drejtave të njeriut në Bjellorusi dhe një nga fituesit e çmimit Nobel për Paqen në vitin 2022 -dhe tre kolegë të tij me akuzat për financimin e veprimeve që shkelin rendin publik dhe kontrabandën.

Lukashenko, një aleat i vjetër i presidentit rus Vladimir Putin, i cili mbështeti pushtimin rus të Ukrainës, e ka udhëhequr vendin me grusht të hekurt që nga viti 1994. Gjatë protestave në vitin 2020, më të mëdhatë ndonjëherë në Bjellorusi, më shumë se 35,000 njerëz u arrestuan.

Deri më 1516 janë të burgosur politikë në Bjellorusi.dita

blank

Presidentja e Moldavisë: Vladimir Putini do të arrestohet nëse vjen në vendin tonë

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu, tha se Moldavia do të arrestojë presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, nëse ai hyn në territorin e vendit të saj.

“Republika e Moldavisë do të respektojë vendimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare, e cila lëshoi ​​një urdhërarrest për Vladimir Putinin për krime lufte të kryera në Ukrainë dhe nëse ai hyn në territorin e vendit tonë, do të arrestohet”, tha presidentja moldave në një bisedë me gazetarë të huaj, raporton M1 Moldova.

Ajo theksoi se tani për tani nuk ekziston rreziku i një pushtimi ushtarak të Moldavisë nga Rusia.

“Tani nuk ka rrezik për një pushtim ushtarak për Moldavinë për shkak të Ukrainës, e cila e mban ushtrinë ruse larg kufijve tanë, por ne po përballemi me përpjekje nga Rusia për ta destabilizuar atë. Fatmirësisht, institucionet tona kanë arritur të mbrojnë vendin dhe ne po bëhem më rezistent”, tha Sandu.

Ajo shprehu mirënjohjen që për herë të parë që nga pavarësia, Moldavia nuk është e varur nga energjia ruse.

“Për shumë vite shohim se Rusia po përpiqet të na shantazhojë me energji dhe dua t’ju them se sot, për herë të parë që nga pavarësia, Moldavia, me përjashtim të rajonit të Transnistrias, nuk konsumon gaz rus. Ne po punojmë, po bëhemi më rezistent, por sigurisht që kemi nevojë për mbështetje. Propaganda është një problem i madh dhe ka ndikuar në procesin tonë demokratik”, theksoi ajo.

Kujtojmë se Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi ​​një urdhërarrest për Putinin në mes të marsit, duke e akuzuar atë për krime lufte.

Kështu, 123 vende anëtare të kësaj gjykate janë të detyruara të arrestojnë liderin e Kremlinit nëse ai hyn në territorin e tyre. Moska ka hedhur poshtë vazhdimisht akuzat se forcat e saj të armatosura kanë kryer krime në Ukrainë.

Moldavia ratifikoi traktatin për krijimin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale, e cila hyri në fuqi më 1 janar 2011.bw


Send this to a friend