VOAL

VOAL

ATP Masters Londër 2019: Federer eleminon Gjokoviçin dhe arrin në gjysmëfinale

November 15, 2019

Komentet

Sfida e Bürgenstock: një paqe e drejtë

VOAL- Një paqe, por le të jetë një paqe e drejtë, komenton Radiotelevizioni i Zvicrës Italiane RSI. Sepse në rrezik nuk është vetëm mbijetesa e Ukrainës si një komb i pavarur brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht, por shumë më tepër: respektimi i ligjit ndërkombëtar, ajo ligjshmëri – e fituar me vështirësi në shekullin e njëzetë, me koston e miliona vdekjeve – e cila sheh mohimin e luftës dhe agresionit të armatosur si një nga parimet kryesore të saj. Nëse kjo bie, nëse kushdo që është i pakënaqur me kufijtë aktualë mund ta konsiderojë veten të legjitimuar për të vepruar me forcë, do të hapet një kuti e Pandorës e cila rrezikon ta bëjë tragjedinë ukrainase të duket si një përleshje e vogël në krahasim.

Mesazhi që vjen nga konferenca e Bürgenstock për paqen në Ukrainë është shumë i qartë. Jo një konferencë paqeje, sepse paqja nuk mund të bëhet pa të gjithë palët ndërluftuese në tryezë dhe Rusia nuk është në këtë tryezë. Por një konferencë për paqen, e cila – për të përdorur fjalët e kancelarit gjerman Scholz, ndoshta më poeti nga ata që folën – është si një bimë e brishtë që duhet ujitur për të forcuar veten.

Ignazio Cassis flet për fillimin e një procesi ende të gjatë dhe të pasigurt. Në rastin më të mirë, shënimet do të dalin për një hartë rruge. Emmanuel Macron flet për nevojën për të zgjeruar tryezën e vendeve të përfshira. Nuk është e qartë se për kë e keni fjalën. Në livadhet e gjelbra zvicerane nuk ka shumë vende që mund të thyejnë një shtizë për Moskën. Serbia dhe Hungaria janë atje, me ministrat e tyre të jashtëm përkatës, por ata nuk flasin në seancë plenare. Është Turqia, i vetmi vend i NATO-s që nuk ka ndjekur të tjerët në rrugën e sanksioneve, por është shumë e kujdesshme. As Kina nuk erdhi, Shtetet e Bashkuara janë të sigurta që Pekini dezertoi për të kënaqur Moskën, e cila duhet ta ketë kërkuar.

Në fund, italianët duket se janë më të butë, me ministrin e Jashtëm Tajani: ne nuk jemi në luftë me Moskën, thotë ai, por më pas ankohet se Putini mund t’i japë fund luftës menjëherë dhe nuk e bën. Më i ashpër është presidenti polak Duda (i vetmi ende në detyrë mes nacionalistëve të PiS) që flet për Rusinë si një burg kombesh dhe fuqinë e fundit koloniale në botë. Dhe ai gjithashtu e nxjerr atë në Bjellorusi, e cila nuk është në Bürgenstock.

Nëse nuk mund të arrihet paqja, të paktën jo tani, të paktën mund të përpiqemi – duke pritur të kufizojmë perimetrin e konfliktit – të pastrojmë tokën në të cilën po digjet zjarri, duke hequr lëndën e ndezshme. Siguria bërthamore, siguria ushqimore dhe çështjet humanitare janë tri temat mbi të cilat shpresojmë të arrijmë në përfundime të përbashkëta. Humanitarizmi është gjithashtu një traditë zvicerane, diplomatët bëjnë më të mirën. Nesër do të shohim se ku arritëm, përfundon komenti i RSI.

Bürgenstock, u publikua draft deklarata e parë

Përfundoi pak para orës 20:00, pas dy orësh diskutimi, seanca plenare e konferencës ndërkombëtare për paqen në Ukrainë e organizuar nga Zvicra në Bürgenstock me kërkesë të Ukrainës.

VOAL- Presidentja e Konfederatës Viola Amherd dhe Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mirëpritën delegacione nga dhjetëra vende të botës, por jo nga Rusia dhe Kina, dhe më pas mbajtën dy fjalimet e para, bëhet e ditur nga lajmi i RSI. Për SHBA-në foli nënpresidentja Kamala Harris, për Bashkimin Evropian presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen.

Siguria bërthamore, siguria ushqimore dhe dimensioni humanitar i konfliktit janë tre tema të identifikuara nga presidenca zvicerane në të cilat mund të arrihet përparim. Në prapaskenë, diplomatët vazhdojnë të negociojnë tekstin e një deklarate të mundshme të përbashkët, por nuk është e qartë nëse do të ketë një të tillë dhe cila do të jetë saktësisht forma përfundimtare e saj. Konferenca – ka qenë gjithmonë e qartë – nuk do të prodhojë një plan paqeje, por shpreson të vendosë themelet për një proces që do të konsolidohet.

Masat e sigurisë janë mbresëlënëse. Ushtria ka dislokuar 4000 ushtarë, bën të ditur RSI.

Konferenca e paqes për Ukrainën, Zelenskyy: Në Zvicër do të shkruhet historia

VOA/Marrë nga Reuters dhe AP

Në Lucernë të Zvicrës nisi sot një takim dyditor lidhur me arritjen e paqes në Ukrainë. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy tha gjatë një konference shtypi me Presidenten zvicerane Viola Amherd, se në këtë takim do të “shkruhet historia”. Por ekspertët dhe kritikët thonë se në takim pritet pak përparim, ndërsa Rusia nuk po merrë pjesë.

Në Zvicër nisi të shtunën një takim dyditor, ku synohet të hidhën hapat e parë drejt paqes në Ukrainë edhe pse ekspertët dhe kritikët thonë se pritet pak përparim, ndërsa Rusia nuk po merrë pjesë.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy tha gjatë një konference shtypi me Presidenten zvicerane Viola Amherd, se në këtë takim do të “shkruhet historia”. Ai tha se ky takim kishte arritur suksesin e pritshëm.

“Ne kemi arritur t’i kthejmë botës idenë se përpjekjet e përbashkëta mund të ndalojnë luftën dhe të vendosin një paqe të drejtë. Unë besoj se ne do të dëshmojmë që historia po bëhet këtu në këtë takim”, tha zoti Zelenskyy.

Nënpresidentja amerikane, Kamala Harris njoftoi më shumë se 1.5 miliardë dollarë ndihmë pjesërisht për sektorin energjetik të Ukrainës dhe situatën humanitare. Zonja Harris e bëri njoftimin pas mbërritjes në takimin që filloi të shtunën në Luzcernë të Zvicrës.

“Kjo ndihmë do të ndihmojë Ukrainën t’i përgjigjet sulmeve të fundit të Rusisë ndaj infrastrukturës energjetike duke mbështetur riparimin dhe rimëkëmbjen e tyre, duke përmirësuar qëndrueshmërinë e Ukrainës ndaj ndërprerjeve të furnizimit me energji dhe duke hedhur bazat për riparimin dhe zgjerimin e sistemit energjetik të Ukrainës”, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga zyra e nënpresidentes amerikane.

Ajo njoftoi gjithashtu se 379 milionë dollarë do të jepen si ndihmë humanitare nga Departamenti i Shtetit dhe Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar për të ndihmuar refugjatët dhe njerëzit e tjerë të prekur nga lufta.

Zyrtarët zviceranë presin që në këtë konferencë të marrin pjesë rreth 50 krerë shtetesh dhe qeverish. Rreth 100 delegacione, përfshirë udhëheqës të Bashkimit Evropianë dhe të Kombet e Bashkuara do të jenë të pranishëm.

Ekspertët thonë se mospjesëmarrja e Rusisë lë pak shanse për arritjen e një suksesi.

Ndërkohë, Turqia dhe Arabia Saudite kanë dërguar ministrat e tyre të jashtëm, ndërsa vendet kryesore në zhvillim si Brazili, India dhe Afrika e Jugut do të përfaqësohen në nivele më të ulëta.

Pekini nuk po merr pjesë në këtë takim, me arsyetimin se është humbje kohe përderisa në të nuk merr pjesë Moska.

Plani i paqes i Ukrainës i hartuar nga presidenti Zelenskyy, përshkruan 10 propozime që përmbledhin pikëpamjet e presidentit për t’i dhënë fund luftës kundër agresionit të Rusisë, tashmë në vitin e tretë.

Plani paraqet synime ambicioze, përfshirë tërheqjen e trupave ruse nga territori i pushtuar ukrainas, ndërprerjen e armiqësive dhe rivendosjen e kufijve shtetërorë të Ukrainës me Rusinë, përfshirë Krimenë.

Ky është një rezultat i pamundur në këtë periudhë të kësaj lufte, pasi Ukraina nuk është në gjendje të negociojë nga një pozicion i fortë. Ushtria ruse ka epërsinë me fuqinë e zjarrit dhe numrin e trupave, ndërsa vrulli i Kievit është bllokuar nga vonesat e furnizimeve ushtarake perëndimore. Për këtë arsye ka të ngjarë që elementet më të diskutueshme të planit të mos debatohen, thonë ekspertët.

Vetëm tri tema do të jenë në tryezën e takimit: siguria bërthamore, përfshirë centralin bërthamor të Zaporizhzhias të kontrolluar nga Rusia; ndihma humanitare; dhe siguria ushqimore, jo vetëm në Ukrainë, por globalisht, veçanërisht efektet e përhapura të luftës në prodhimin bujqësor dhe eksportet e Ukrainës.

Të premten, presidenti rus Vladimir Putin e quajti takimin e Zvicrës “një dredhi për të larguar vëmendjen”. Presidenti rus ofroi një plan për armëpushim në Ukrainë dhe nisjen e bisedimeve nëse Kievi fillon të tërheqë trupat nga katër rajonet e Ukrainës të aneksuara nga Moska në vitin 2022 dhe heqjen dorë nga planet për anëtarësim në NATO.

Zvicra fillon më së miri, mund 3-1 Hungarinë

VOAL- Kampionati Evropian për Zvicrën nuk mund të kishte nisur më mirë se kaq. Në një ndeshje që tashmë ishte vendimtare për dinamikën e Grupit A, të gjitha fjalët për forcën (gjoja?) hungareze u fshinë nga cikloni zviceran që u tërbua mbi Këln për shumë kohë, deri në orën e lojës. Aty u hodhën themelet e një suksesi, 3-1 final, falë lojtarëve, por edhe zotit Yakin, zgjedhjet e paparashikueshme të të cilit u shpërblyen plotësisht. Goli i tetë, pra, tashmë është shumë afër dhe mund të realizohet jo më vonë se të mërkurën.

Nëse 3-4-2-1 i projektuar nga Rossi prezantoi pak surpriza, ai zviceran në fakt i befasoi pak të gjithë: Duah përpara, Aebischer gjerë në të majtë, Ndoye avancoi disa metra dhe Shaqiri në pankinë. Por ndoshta Murat kishte pasur thjesht një vizion profetik, i cili u materializua tashmë në minutën e 10-të. Po, sepse si mund ta shpjegojmë ndryshe avantazhin e menjëhershëm zviceran, të ndërtuar – rastësisht – nga mesfushori i Bolonjës (sublim përmes topit) dhe nga vetë sulmuesi i Ludogorets, duke bërë paraqitjen e tij të dytë në përgjithësi? Këtu, 1-0 na hoqi menjëherë një gur nga supet, duke na ngatërruar në të njëjtën kohë planet hungareze. Vetëm Zvicra, në thelb: dhe jo keq për mundësinë e humbur nga Vargas, pasi dyfishi i shumëdëshiruar mbërriti edhe para pushimit, falë… Aebischer. Nga një asistent në një golashënues, me një goditje të shkëlqyer me këmbën e djathtë: çfarë dite për qendrën e parë në kombëtare!

Pra, gjithçka është bërë? Jo. Pavarësisht një hyrje po aq proaktive në këtë çështje, në pjesën e dytë Xhaka dhe bashkë përfunduan në rënie, edhe sepse – le ta pranojmë – Hungaria nuk mund të ishte vërtet aq e keqe. Pas disa minutash detyrimi dhe pas përfundimit të provës gjenerale, sulmuesi Varga e ka rihapur më pas ndeshjen me një zhurmë prej disa metrash. Por, për fatin tonë, në thelb kjo mbeti e vetmja goditje e vërtetë e kundërshtarit, përpara një finaleje të zbutur nga rikthimi premtues me gol i Embolos, si dhe sigurisht nga një fitore… totale, në fushë dhe në tribunë. Këln, do të shihemi sërish të mërkurën, me shpresën për të përforcuar festën.

Në Samitin e Paqes për Ukrainën i pranishëm edhe faktori Religjion – do të marrë pjesë Bartolomeu I dhe Pietro Parolin por jo nga Patriarkana e Moskës

Voal.ch – Sot dhe nesër në Bürgenstock, Zvicër është duke u mbajtur Konferenca e Paqes për Ukrainën ku mikpritëse si promovuese e dialogut është Zvicra. Në këtë Samit të nivelit të lartë  janë ftuar 100 delegacione shtetërore, nga ku 57 kryetarë dhe kryeministra shtetesh. Përveç faktorit institucional në këtë samit është ftuar edhe Faktori Religjion.

Duke iu referuar komunikatës nga qeveria e Zvicrës dhe RSI.ch vihet re se “në Bürgenstock marrin pjesë pjesëmarrës të mëdhenj, por ka edhe karrige bosh. Përfaqësues të lartë të bllokut perëndimor do të jenë atje, por jo Rusia – e pa ftuar – dhe Kina, në mungesë plus një grup i madh BRICS, vendet në zhvillim.” Në Konferencën e Paqes për Ukrainën do të thotë edhe Faktori Religjion fjalën e vet, ku do të jenë të pranishëm “disa përfaqësues të Kishave më të rëndësishme, Kishës Katolike dhe Patriarkanës Ekumenike Ortodokse të Kostandinopojës. Megjithatë, një përfaqësues i Patriarkanës së Moskës do të mungojë – dhe kjo është një mungesë e konsiderueshme – një aleat solid i pushtetit shtetëror rus që nga koha e Carit të parë Mikhail Romanov.””Papa Françesku u ftua në Bürgenstock drejtpërdrejt nga Presidentja e Konfederatës, Viola Amherd, e cila po vizitonte Vatikanin 4 majin e kaluar. Bergoglio nuk do të vijë, por do të jetë Pietro Parolin, Sekretari i Shtetit – “ministri i Jashtëm” numër dy në hierarkinë e Vatikanit. Do të jetë i pranishëm Bartolomeu I – primus inter pares i galaktikës ortodokse – i profilizuar si arkitekti i madh i ribashkimit të Kishës Ortodokse të Ukrainës në Kostandinopojë, prandaj, patriarku i Kostandinopojës konsiderohet më i afërt me Kievin sesa me Rusinë e Putinit, ndërkohë që do të mungojë me përfaqësim Patriarkana e Moskës”, sipas RSI.ch.

Diplomacia zvicerane në Konferencën e Paqes në  Bürgenstock mund të shërbejë për të dhënë një përgjigje ndaj ndarjeve të paraqitura nga faktori Religjon, përfundon RSI.ch/

Ukraina kërkon demonstrim të mbështetjes në samitin gjigant të Zvicrës

Këtë fundjavë, një vendpushim i izoluar zviceran mbi liqenin e Lucernës do të transformohet kur dhjetëra liderë botërorë dhe mijëra ushtarë dhe policë do të zbresin në Bürgenstock.

Zviceranët shpresojnë se samiti i Ukrainës mund të prodhojë skicat e para në tentativë për një proces paqeje, rreth 28 muaj pasi Rusia pushtoi fqinjin e saj.

Ky është takimi më i madh për Ukrainën që nga pushtimi në shkallë të gjerë.

Por me lojtarët kryesorë si Kina që qëndrojnë larg dhe presidentinrus Vladimir Putin që ka lëshuar një ultimatum të ri – duke kërkuar kapitullimin e Ukrainës dhe duke e quajtur atë një propozim paqeje – pritjet për përparim të rëndësishëm janë të ulëta.

Rusia nuk është ftuar.

Për Ukrainën, vetëm fakti që po zhvillohet ky takim është pozitiv.

Politikanët në Kiev kanë përshëndetur çdo pjesëmarrës të konfirmuar si një gjest mbështetjeje. Për ta, samiti gjigant duhet t’i tregojë Moskës se bota qëndron në anën e Ukrainës – dhe të së drejtës ndërkombëtare.

Samiti vjen në një kohë të vështirë. Ka pasur një ofensivë të re ruse në verilindje, afër Kharkiv, dhe raketat po godasin shtëpitë dhe termocentralet në të gjithë Ukrainën me intensitet të ri.

Pra, madhësia ka rëndësi kur bëhet fjalë për samitin. Por edhe substanca.

“Është e rëndësishme të krijohet një kuadër politik dhe ligjor për paqen e ardhshme. Për të treguar se paqja mund të arrihet vetëm në kuadrin e 10 pikave të Zelensky,” tha deputeti ukrainas Oleksandr Merezhko nga Kievi. “Ky përfshin integritetin territorial të Ukrainës dhe sovranitetin e saj.”

Ai i referohet një formule paqeje të paraqitur në fund të vitit 2022 nga presidenti i Ukrainës, i cili insiston në detyrimin e Rusisë që të kthejë të gjithë tokën e pushtuar./SYRI.NET

Presidentja e Zvcrës Viola Amherd falenderon Presidenten e Kosovës Vjosa Osmani për angazhimin e Kosovës në procesin e paqes

Lista e të ftuarve në samitin e paqes në Zvicër – Shqipëria përfaqësohet nga Presidenti Bajram Begaj – Kosova nga Presidentja Vjosa Osmani

Në Konferencën e Paqes për Ukrainën organizuar nga Konfederata Helvetike që mbahet sot dhe nesër në Bürgenstock janë ftuar 100 delegacione shtetërore dhe organizata ndërkombëtare nga ku 57 kryetarë shtetesh. Shqipëria përfaqësohet nga Presidenti Bajram Begaj, Kosova nga Presidentja Vjosa Osmani. Voal.ch po sjell listën e gjithë të ftuarve.

SHBA përfaqësohen nga Nënpresidentja Kamala Harris, Franca nga Presidenti Macron, Gjermania nga Kancelari Scholz, Italia nga PM Meloni, Britania e Madhe nga Rishi Sunak e me rradhë. Po ashtu marrin pjesë edhe delegacione përfaqesues të Këshillit të Europës,  Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, Presidenti i Këshillit Europian, Presidentja e Parlamentit Europian, Patriarku Bartolemeu etj.

Më poshtë keni listën e plotë.

list-of-states-and-organizations-2

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani e ftuar në Konferencën e Paqes për Ukrainën falenderon Presidenten e Zvcrës Znj.Amherd

E ftuar në Konferencën e Paqes për Ukrainën është edhe Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani. Zonja Vjosa Osmani u prit nga Presidentja e Zvicrës Znj a Amherd.

Ja komentet e Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani në X

Faleminderit për pritjen e ngrohtë, President @Violapamherd , dhe për ftesën për t’u bashkuar në Samitin e #UAPeace! 🇽🇰🇨🇭 Kosova është mirënjohëse për mbështetjen e palëkundur të Zvicrës në çdo hap! Ishte kënaqësi të diskutonim për mundësitë e pafundme për thellimin e bashkëpunimit tonë, ku roli i diasporës sonë të shquar në forcimin e partneritetit mes dy vendeve tona është vërtet i domosdoshëm.


Kemi mbërritur në Zvicër për Samitin e #UAPeace. Së bashku me liderët e tjerë botërorë, ne do të diskutojmë rëndësinë e vazhdimit të përpjekjeve ndërkombëtare për të mbështetur dhe siguruar një paqe të drejtë dhe afatgjatë në Ukrainë. Që nga fillimi i agresionit ushtarak të Rusisë, Republika e Kosovës ka qëndruar fort në krah të Ukrainës dhe popullit të saj trim dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë deri në fitore. #RrugaPërPaqe

Zvicra i mbetet besnike traditës së promovimit të dialogut – Sot & nesër në Konferencën e Paqes për Ukrainën Zvicra mirëpret 100 të ftuar shtetërorë, nga ku 57 kryetarë shtetesh

Komunikatë për shtyp e Këshillit Federal  të Konfederatës Helvetike

Bernë, 14.06.2024 – Të shtunën më 15 qershor 2024, Presidentja e Konfederatës Viola Amherd do të hapë konferencën e nivelit të lartë për paqen në Ukrainë. 100 delegacione do të marrin pjesë në konferencë, duke përfshirë 57 krerë shtetesh dhe qeverish nga të gjitha rajonet e botës. Objektivi i konferencës është të nisë një proces paqeje, të krijojë një klimë besimi dhe të përvijojë një perspektivë për hapat e mëtejshëm që do të ndërmerren. Qëllimi është të sigurohet që të gjitha shtetet e pranishme të mund të paraqesin propozimet e tyre për një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme në Ukrainë.

Delegacioni zviceran do të përbëhet nga Presidentja e Konfederatës Viola Amherd që është edhe kreu i Departamentit Federal të Mbrojtjes, Mbrojtjes Civile dhe Sportit (DDPS) dhe Këshilltari Federal Ignazio Cassis, kreu i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme (FDFA). Para konferencës, Presidentja e Konfederatës do të takohet me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për bisedime dypalëshe të shtunën në mesditë. Konferenca aktuale do të fillojë në orët e para të pasdites së së shtunës me ardhjen e të ftuarve shtetërorë dhe do të përfundojë të dielën pasdite.

Qëllimi i konferencës është fillimi i një procesi paqeje. Për këtë, nevojiten elementë të ndryshëm: pjesëmarrje sa më e gjerë dhe e rëndësishme, në mënyrë që të veprojë si një sinjal mbështetjeje, zhvillimi i një mirëkuptimi të përbashkët për tre tema që synojnë ndërtimin e besimit – përkatësisht sigurinë bërthamore, sigurinë ushqimore dhe dimensioni humanitar – dhe miratimi i një perspektive për një fazë pasuese që përfshin pjesëmarrjen e Rusisë. Me organizimin e kësaj konference, Zvicra ofron një platformë për diskutim ku të gjitha shtetet pjesëmarrëse do të kenë mundësinë të kontribuojnë me propozimet e tyre për një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme në Ukrainë.

Pjesëmarrja e 100 shteteve dhe organizatave nga të gjitha rajonet e botës përbën një parakusht të mirë për fillimin e këtij procesi. Programi përfshin si: shkëmbime në sesione plenare ashtu edhe diskutime të zhvilluara në grupe pune për tre temat e përmendura. Do të trajtohen çështjet me interes global që kanë të bëjnë drejtpërdrejt me një numër të madh shtetesh dhe që tashmë janë propozuar në disa plane paqeje për Ukrainën. Vendet që kanë përjetuar tashmë një konflikt do të mund të kontribuojnë me përvojën e tyre në thellimin e temave të ndryshme të mbuluara: si në fushën humanitare, në çështjet që kanë të bëjnë me shkëmbimin e robërve të luftës, lirimin e civilëve dhe riatdhesimin e fëmijëve, dhe në sektorët e sigurisë bërthamore ose të sigurisë ushqimore.

Konferenca do të ofrojë gjithashtu mundësinë për të diskutuar për herë të parë në nivelet më të larta se si dhe kur Rusia mund të përfshihet në këtë proces. Për Këshillin Federal, zhvillimi i një zgjidhjeje të qëndrueshme kërkon përfundimisht pjesëmarrjen e të dyja palëve. Me organizimin e kësaj konference, Zvicra po siguron që të hidhet një hap i parë drejt një procesi që mund të çojë në një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme në Ukrainë. Kështu, Zvicra i mbetet besnike traditës së saj të gjatë të promovimit të dialogut.

Osmani përfaqëson Kosovën në Samitin për Ukrainën në Zvicër

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani do të përfaqësojë shtetin në një samit për paqe në Ukrainë, që do të mbahet këtë fundjavë në Burgenstok të Zvicrës.

Sipas një njoftimi të Presidencës së Kosovës, Osmani në këtë samit do të “riafirmojë përkushtimin e Republikës së Kosovës për ta vazhduar mbështetjen për Ukrainën deri në fitore”.

Gjithashtu sipas njoftimit, Osmani do të flasë për rëndësinë e mbështetjes gjithëpërfshirëse globale “për t’u arritur paqe afatgjate dhe e qëndrueshme”.

Gati 90 vende dhe organizata do të marrin pjesë në samit, sipas presidentes së Zvicrës, Viola Amherd.

Sipas saj, pjesëmarrësit në samit – rreth gjysma e të cilëve do të jenë udhëheqës shtetesh ose qeverish – do të përpiqen të gjejnë një rrugë për t’i ndalur luftimet.

Ukraina është nën pushtimin e plotë të forcave ruse qysh në shkurt të vitit 2022.

Pjesëmarrës në samit pritet të jenë presidenti francez, Emmanuel Macron, dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz.

Zyrtarë nga Kina dhe Rusia pritet të mungojnë.

Moska nuk është e ftuar dhe thotë se procesi është i pakuptimtë pa pjesëmarrjen e saj.

Ministria e Jashtme e Kinës, në anën tjetër, tha se nuk do të marrë pjesë në samit, sepse ai nuk i përmbush pritjet e saj për pjesëmarrjen edhe të Rusisë, edhe të Ukrainës. REL

Një konferencë e paqes për Ukrainën hapet në fundjavë në Zvicër, por pa Rusinë

VOA/Marrë nga Associated Press

Zvicra do të jetë mikpritëse e një numri udhëheqësish botërorë këtë fundjavë në përpjekje për të hartuar hapat e parë drejt paqes në Ukrainë, ndonëse Rusia, e cila nisi luftën që po vazhdon, nuk do të marrë pjesë.

Qeveria e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, nuk donte që Rusia të përfshihej dhe zviceranët, të vetëdijshëm për rezervat e Moskës për bisedimet, nuk e ftuan Rusinë. Zviceranët këmbëngulin se Rusia duhet të përfshihet në një moment dhe shpresojnë se ajo do t’i bashkohet procesit një ditë.

Konferenca, e mbështetur në elemente të një formule paqeje prej 10 pikash, të paraqitur nga presidenti Zelensky në fund të vitit 2022, nuk ka gjasa të prodhojë rezultate të mëdha dhe shihet si një përpjekje kryesisht simbolike nga ana e Kievit për të mbledhur komunitetin ndërkombëtar dhe për të projektuar forcën përballë armikut të tij të armatosur më mirë dhe më të numërt.

Por, pyetja që rri varur mbi takimin do të jetë se si të dyja vendet mund të tërhiqen nga buza e humnerës dhe përfundimisht të heshtin armët në një luftë që ka kushtuar qindra miliarda dollarë dhe ka shkaktuar qindra e mijëra vdekje dhe plagosje, pa pjesëmarrjen e Moskës.

Konflikti ka çuar gjithashtu në sanksione ndërkombëtare kundër Rusisë së pajisur me armë bërthamore dhe ka rritur tensionet midis NATO-s dhe Moskës. Takimi mbahet në një periudhë kur forcat ruse kanë bërë përparime modeste tokësore në Ukrainën lindore dhe verilindore, duke zgjeruar kontrollin që ata tashmë mbajnë në rreth një të katërtën e vendit.

Ja një vështrim se çfarë duhet pritur takimi i fundjavës në qendrën turistike Burgenstock, me pamje nga liqeni i Lucernit.

Kush do të marrë pjesë?

Çështja e parë e diskutueshme është se sa vende mund të tërheqin zviceranët dhe ukrainasit? Mendohet se sa më e madhe të jetë pjesëmarrja, aq më e madhe do të jetë nxitja dhe trysnia për paqen.

Zyrtarët zviceranë dërguan rreth 160 ftesa dhe thonë se rreth 90 delegacione, duke përfshirë një grusht organizatash ndërkombëtare si Kombet e Bashkuara, do të marrin pjesë. Përafërsisht gjysma do të jenë nga Evropa. Presidenti Zelensky udhëhoqi një përpjekje diplomatike në Azi dhe më gjerë për të shtuar pjesëmarrjen në takim.

Disa dhjetëra të pranishëm do të jenë udhëheqës shtetesh ose qeverish, duke përfshirë presidentin francez Emmanuel Macron, presidentin polak Andrzej Duda, kryeministrin japonez Fumio Kishida, kryeministrin britanik Rishi Sunak, kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrin kanadez Justin Trudeau.

Nënpresidentja amerikane Kamala Harris, do të takohet me presidentin Zelensky të shtunën, sipas një zyrtari të lartë të administratës së presidentit Biden. Zonja Harris, që po zhvillon një udhëtim të shpejtë në Lucern, për të marrë pjesë në ditën e hapjes së takimit, pritet gjithashtu të mbajë një fjalim.

Zyrtari, i cili foli me një grup të vogël gazetarësh mbi planet e zëvendëspresidentes, me kusht që të mos i përmendet emri, tha se zonja Harris synon të përqendrohet në “mbrojtjen dhe forcimin e rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla”.

Kush do të jenë të munguarit kryesorë?

Presidenti amerikan Joe Biden, i cili po përfundon një vizitë në Itali ku qëndroi për të marrë pjesë në takimin e Grupit të Shtatë vendeve më të industrializuara të botës, G7, zgjodhi të dërgojë zonjën Harris dhe këshilltarin e sigurisë kombëtare, Jake Sullivan. Ndërkohë, presidenti do të shkojë në Los Anxhelos për një mbledhje fondesh për fushatën, me aktorët George Clooney dhe Julia Roberts, si dhe ish-presidentin Barack Obama.

Presidenti Biden dhe presidenti Zelensky, nënshkruan një marrëveshje sigurie 10-vjeçare të enjten përgjatë punimeve të takimit të G7-ës.

Kina, aleatja kryesore e Rusisë, nuk do të marrë pjesë.

Ministria e Jashtme kineze ka thënë se beson që çdo konferencë e tillë ndërkombëtare e paqes, duhet të përfshijë Rusinë dhe Ukrainën, megjithëse Pekini mbështet përpjekjet për t’i dhënë fund konfliktit dhe po ndjek zhvillimet në Zvicër.

Lista përfundimtare e pjesëmarrësve nuk pritet deri të premten vonë, dhe pikëpyetje mbeten rreth asaj se si mund të marrin pjesë vendet kryesore në zhvillim si India, Brazili dhe Turqia, nëse farë marrin pjesë.

Por, deri tani, më pak se gjysma e 193 vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara po planifikojnë të marrin pjesë, duke dëshmuar për një qëndrim pritjeje në shumë kryeqytete botërore.

“Rusia nuk ka shumë aleatë në këtë situatë të veçantë”, tha Keith Krause, një profesor i studimeve të sigurisë ndërkombëtare në Gjenevë. “Ka një numër shtetesh që janë të ndjeshëm ndaj trysnisë dhe disa që në fakt dëshirojnë të qëndrojnë mënjanë nga ajo që ata e shohin si një konfrontim verior, SHBA-Rusi, NATO-Rusi”.

Çfarë mund të pritet?

Ata që nuk pajtohen më takimin kanë thënë se ai vështirë të shënojë ndonjë arritjet thelbësore drejt paqes pa Rusinë. Qeveria e presidentit rus Vladimir Putin nuk beson se Zvicra, e cila u është bashkuara sanksioneve të Bashkimit Evropian ndaj Moskës për shkak të luftës, është neutrale.

Vasily Nebenzya, ambasadori i Rusisë në OKB, tha se bisedimet e paqes pa pjesëmarrjen e Rusisë janë “një rrugë drejt asgjëkundit”.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA-Novosti, citoi ambasadorin rus të ketë thënë se “në praktikë, qëllimi kryesor është t’i paraqesë një ultimatum Federatës Ruse në formën e të ashtuquajturit “plani i paqes” nga Zelensky”.

Pjesëmarrësit pritet të bashkohen rreth një dokumenti ose një plani të përbashkët dhe Ukraina do të ketë shumë kontribut në të. Por, “hekurosja” e gjuhës me të cilën delegacionet mund të bien dakord është ende një punë në zhvillim dhe mund të shpjegojë pse disa vende nuk po thonë ende nëse do të marrin pjesë.

Andriy Yermak, shefi i kabinetit të presidentit Zelensky, tha se zyrtarët ukrainas dëshironin që të ftohen vendet që respektojnë pavarësinë dhe tërësinë tokësore të Ukrainës. Ai tha se baza e bisedimeve duhet të jetë një formulë paqeje prej 10 pikash që ka paraqitur presidenti Zelensky, ndërsa la të hapur mundësinë që Rusia të mund të ftohet në një samit të dytë të tillë.

I pyetur se cila do të ishte masa e një samiti të suksesshëm në Burgenstock, ai u përgjigj: “Ne mendojmë se tashmë është një sukses, sepse është një numër i madh vendesh (që do të marrin pjesë).

Cila është formula e paqes e Ukrainës?

Plani i paqes i Ukrainës i hartuar nga presidenti Zelenskyy, përshkruan 10 propozime që përmbledhin pikëpamjet e presidentit për t’i dhënë fund luftës kundër agresionit të Rusisë, tashmë në vitin e tretë.

Plani paraqet synime ambicioze, duke përfshirë tërheqjen e trupave ruse nga territori i okupuar ukrainas, ndërprerjen e armiqësive dhe rivendosjen e kufijve shtetërorë të Ukrainës me Rusinë, duke përfshirë Krimenë. Ky është një rezultat i pamundur në këtë periudhë të kësaj lufte, pasi Ukraina nuk është në gjendje të negociojë nga një pozicion i fortë. Ushtria e Moskës ka përparësinë me fuqinë e zjarrit dhe numrin e trupave, ndërsa vrulli i Kievit është bllokuar nga vonesat e furnizimeve ushtarake perëndimore. Për këtë arsye ka të ngjarë që elementet më të diskutueshme të planit të mos debatohen.

Vetëm tri tema do të jenë në tryezën e takimit: siguria bërthamore, duke përfshirë centralin bërthamor të Zaporizhzhias të kontrolluar nga Rusia; ndihma humanitare; dhe siguria ushqimore, jo vetëm në Ukrainë, por globalisht, veçanërisht efektet e përhapura të luftës në prodhimin bujqësor dhe eksportet e Ukrainës.

Zyrtarët perëndimorë në Kiev thanë se këto tema prekin interesat ndërkombëtare dhe janë të lehta për Kievin për të mbledhur komunitetin ndërkombëtar. Por, ato nuk përfshijnë çështjet më të vështira që mund të zgjidhen vetëm me Moskën si partner negociator.

Hezitimi i Rusisë për konferencën buron pjesërisht nga mosgatishmëria e saj për të treguar ndonjë shenjë pranimi të formulës së paqes ukrainase, të cilën ajo e refuzon, ose ndonjë vije të kuqe të vendosur nga Kievi.

Presidenti rus, Vladimir Putinm ka mbështetur një marrëveshje që do të mbështetje mbi një projekt-marrëveshje paqeje të negociuar në ditët e para të luftës, e cila përfshinte statusin neutral të Ukrainës dhe vendoste kufizime për forcat e saj të armatosura, ndërkohë që shtynte bisedimet për statusin e zonave të pushtuara nga Rusia.

Cila është rruga përpara?

Profesori Krause, tha se Ukraina duhet të dalë nga konferenca me një forcim të përkushtimit nga aleatët dhe partnerët e saj kryesorë për çështjet kryesore si tërësia tokësore dhe dhe marrëdhëniet e ardhshme edhe nëse anëtarësimi në NATO dhe BE mund të jetë larg.

Ai tha se Ukraina do të dëshironte një mbështetje për qëndirmin se i takon Kievit të përcaktojë kushtet në të cilat do të përfundojë lufta.

“Unë nuk mendoj se dikush ka iluzionin se nga takimi do të lindë një plan i ri paqeje, apo edhe një lloj marrëveshjeje që u jep fund armiqësive në fushën e betejës”, tha Krause. “Por siç kanë dëshmuar luftërat e kaluara që nga Lufta e Dytë Botërore, diskutimet për paqen fillojnë shumë më përpara se luftimet të marrin fund në fushën e betejës”.


Send this to a friend