VOAL

VOAL

“Asnjëherë mos e zemëroni pronarin e një restoranti shqiptar”- Gazeta prestigjioze italiane artikull për incidentin me spanjollët në Himarë

August 19, 2019
blank

Komentet

blank

VOA: Parlamenti i Kosovës dënon sulmin e së dielës në veri dhe kërkon hetim ndërkombëtar për rolin e Serbisë

Parlamenti i Kosovës miratoi të enjten një rezolutë me të cilën dënoi sulmin e së dielës ndaj policisë së Kosovës në fshatin Banjskë në veri, ku mbeti i vrarë një oficer i policisë dhe u plagosën dy të tjerë.

Kuvendi i Republikës së Kosovës e dënon me termat më të ashpër sulmin terrorist të organizuar nga Republika e Serbisë mbi policinë e Kosovës me datën 24 shtator 2023 si dhe kërkon nga faktori ndërkombëtar që ta ushtrojë ndikimin e tij për ta ballafaquar Serbinë me rolin e saj në raport me organizimin dhe mbështetjen e çfarëdollojshme që i ka bërë grupit terrorist për sulmin në veri të Republikës së Kosovës”, thuhet në tekstin e rezolutës, në të cilën mes tjerash “konstaton nevojën për hetim ndërkombëtar ndaj Republikës së Serbisë lidhur me organizimin e aktiviteteve terroriste dhe vazhdimin e ekzistencës së kampeve stërvitore të grupeve terroriste në territorin e Serbisë”.

Rezoluta që u miratua me 97 vota, pas asnjë kundërshtim, pasoi një debat përgjatë të cilit u tha se është e qartë se Beogradi organizoi sulmin e së dielës, në të cilin u vranë tre pjesëtarë të grupi të armatosur.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, tha se mposhtja e grupit terrorist në Banjskë të Zveçanit nuk është përfundimi i synimeve të Serbisë, për destabilizimin e skajshëm të Kosovës.

Për mua dhe Partinë Demokratike është krejtësisht e qartë se orkestrimi dhe organizimi i sulmit terrorist mbi Republikën tonë adresën kryesore e ka në Beograd. Konfirmimi i përfshirjes së Milan Radoiçiçit në këtë aksion, armatimi i sofistikuar dhe i shumtë i terroristëve, strehimi më pas i tyre në Serbi, lartësimi i tyre si heronj nga institucionet zyrtare të Serbisë përfshirë shpalljes atje të ditës së djeshme si ditë zie, tregojnë për lidhjen e fortë të këtij grupi terrorist me shtetin serb”, tha zoti Krasniqi.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, tha se qëllimi i sulmit ishte krijimi i një realiteti të ri në veri.

Është përgjegjësi e qeverisë dhe për këtë do ta ketë mbështetjen tonë pa asnjë kalkulim që këtë situatë ta përkthejmë në avancim të pozicionit tonë ndërkombëtar. E vërteta e vetme është që gjatë dy viteve të fundit pozicioni i Kosovës ka qenë i renduar, fundja jemi ende masa ndërkombëtare e sanksione, e vërteta e vetme është se në përballje të tilla bashkërendimi me aleatët është jetik. Fundja për aq sa kuptojmë gjithë, ky është veç se një fillim drejt një përshkallëzimi shtetëror të Serbisë, një replikim luftënxitës të modelit të Rusisë në Ukrainë”, tha zoti Abdixhiku.

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se Serbia me mbështetjen e Rusisë po përpiqet të krijojë paqëndrueshmëri në Kosovë, ndërsa theksoi se zhvillimet kanë shkuar në drejtim të gabuar për shkak të kryeministrit Albin Kurti.

Dy vjet me parë ju kam dërguar letër (Kryeministrit Abin) Kurtit, (presidentes Vjosa) Osmanit dhe (kryetarit të Parlamentit Glauk) Konjufcës, ju kam kërkuar, ju lutem mbështetuni, bazonu te Uashingtoni për marrëveshjen. Kurti, kryeministri ynë e ka zgjedhur të kundërtën, i ka zgjedhur (Josep) Borrellin dhe (Miroslav) Lajçakun, dhe i ka ikë Uashingtonit, i ka prishë marrëdhëniet me ta dhe ka prishë besimin me ta. Pse i zgjodhi Kurti Borellin e Lajçakun dhe jo Uashingtonin para dy vjetëve? Është me rëndësi të shtrohet kjo pyetje në parlamentin e Kosovës. Sikurse Kurti, Osmani e Konjufca ta kishin zgjedhur Uashingtonin dy vjet më herët do ta kishim marrëveshjen për njohje me Serbinë”, tha zoti Haradinaj.

Kryeministri, Albin Kurti, tha se gjithë armatimi i gjetur në fshatin Banjskë ka origjinën në Serbi, ndërsa i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare ta sanksionojë atë.

Për këtë akt të agresionit ndaj Kosovës, Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht. Nëse kalon e pandëshkuar atëherë ajo do ta përsëris krimin. Armatimi ushtarak dhe trajnimet luftarake që i kishin profesionistët serbë të cilët sulmuan në Banjskë, janë që të gjitha nga Serbia dhe të freskëta në kohë”, tha ai.

Serbia i ka mohuar lidhjet me grupin e armatosur që qëlloi mbi policinë e Kosovës me 24 shtator në një sulm që u cilësua si terrorist nga institucionet vendase dhe diplomatët perëndimorë.

blank

Sueddeutsche Zeitung: Kush qëndron pas sulmit terrorist në Kosovë?

Nga Tobias Zick, Sueddeutsche Zeitung

Pas sulmit të rëndë terrorist në veri të Kosovës fundjavën e kaluar, po shtohen të dhënat që tregojnë se Beogradi mund të ketë qenë bashkëpunëtor. Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla paraqiti publikisht të martën një video me dron, që dukej se tregonte një politikan të rangut të lartë mes sulmuesve të armatosur dhe me uniformë që kishin barrikaduar veten në një manastir ortodoks: Milan Radojçiç, nënkryetar i Listës Serbe, partisë dominuese serbo-kosovare në veri të vendit. Radojçiçit i janë konfiskuar edhe dokumente, duke përfshirë edhe leje për armë të lëshuar në Serbi.

Radojçiç konsiderohet si njeriu i besuar i presidentit serb, Aleksandër Vuçiçc. Rreth vitit 2017, ai e përshkroi atë si ‘gardian të Serbisë në Kosovë’. Politikani serb i Kosovës, Oliver Ivanoviç, i njohur për sjelljen e tij të moderuar dhe kritike ndaj Beogradit, shprehu shqetësimin e tij për këtë lloj vlerësimi në atë kohë- pak më vonë ai u vra. Në fund të vitit 2021, qeveria amerikane vendosi sanksione ndaj Radojçiçit për anëtar i dyshuar i një organizate kriminale.

Luftimet me policinë e Kosovës zgjatën disa orë

Një polic kosovar mbeti i vrarë dhe tre të tjerë u plagosën në sulmin terrorist të fundjavës së kaluar. Sipas autoriteteve, rreth 30 sulmues të armatosur rëndë goditën policinë në një pritë, në të cilën ata kishin bllokuar një urë në veri të Kosovës me kamionë pa targa.

Autorët më pas u barrikaduan në mjediset e një manastiri ortodoks serb dhe vazhduan përplasjen e armatosur me policinë e Kosovës për disa orë. Tre prej tyre u vranë, tre u arrestuan dhe pjesa tjetër mesa duket u aratis në Serbinë fqinje. Radojçiç thuhet se po merr trajtim spitalor atje.

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla bëri të ditura të mërkurën të tjera detaje nga hetimi. Një nga hetuesit e vrarë thuhet se ka punuar më parë si truprojë për shefin aktual të inteligjencës serbe, Aleksandër Vulin, i cili gjithashtu është nën sanksionet e SHBA që nga korriku i këtij viti: qeveria në Uashington e akuzon atë për korrupsion dhe përfshirje në kontrabandën e drogës. Po ashtu thuhet se në postet e tij politike- ai ka qenë më parë ministër i Mbrojtjes dhe i Brendshëm- ‘ka mbështetur aktivitetet keqdashëse të Rusisë që dobësojnë sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor’.

Për kryeministrin e Kosovës, presidenti serb është një diktator

Qeveria në Beograd hodhi poshtë akuzat e Kosovës të mërkurën. Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç e cilësoi si të rreme videon me dron, ku sipas MPB-së së Kosovës, shihet politikani Radojçiç. Presidenti Vuçiç kishte dënuar edhe më parë vrasjen e policit të Kosovës, por përgjegjësinë krysore ia kishte caktuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtin.

Ai tha se Kurti po terrorizon popullatën serbe në Kosovë, kështu që ‘ishte vetëm çështje kohë’ që ata që e shihnin veten të persekutuar nga policia e Kosovës të ‘bënin diçka për veten dhe familjet e tyre’. Në një takim me ambasadorin rus në Beograd, Vuçiç tha se e kishte informuar për ‘spastrimin brutal etnik’ që po organizonte Kurti me ‘mbështetjen e një pjese të bashkësisë ndërkombëtare’.

Kurti u kundërpërgjigj të mërkurën duke thënë se Kosova është një shtet demokratik dhe se serbët që jetojnë në vend, nuk kanë nevojë për ‘çlirimin nga Republika e Kosovës, por nga veglat terroriste të Serbisë’. Ai e përshkroi presidentin serb si një ‘diktator’.

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeff Hovenier e përshkroi sulmin e fundjavës si ‘të koordinuar dhe të sofistikuar’ në një intervistë për Politico: arsenali i armëve të përdorura- duke përfshirë raketahedhës, mina dhe një automjet të blinduar- nuk është diçka që është ‘në dispozicion për qytetarin e zakonshëm’. Pas sulmit qëndronte padyshim një ‘plan për të destabilizuar sigurinë në rajon’.

blank

GISHTI I PRERË Nga Orhan Sakiqi

1 nëntor 1944.

Vonë natën trokitēn në derē.

Në rrugën e Saraçëve.

Jemi patrullë partizane.

I zoti i shtëpisë Muharrem Liku hap derën.

-Ti je Muharrem Liku?

– Po unë.

-Do vish me ne deri në komandë për sqarime.

– Pritni sa të vishem.

Nuk i rëndonte asgjë nē ndërgjegje.

Pas një minute sa del nga dera dëgjohen krisma armësh.

Gruaja dhe fëmijët e vegjel nuk guxojnë të dalin.

Tmerrohen.

Të nesërmen në të gdhirë i gjejnë pa jetë hedhur në një karrocë akulloreje.

Së bashku me fqinjin Abdulla Saraçin.

Muharremit i mungonte një gisht.

Ja kishin prerë për t’i marrë unazën.

Nga rrefimi i djalit të Muharremit, të ndjerit Bari Liku.

Atë mot 9 vjeç.

Marrë nga libri im : Jetë në dy kohē.

blank

blank

“Rruga e Saraçëve”nga piktori Bexhet Pulleja (Voal.ch e mori këtë tablo në faqen e shkrimtarit dhe gazetarit Bedri Alimehmeti)

blank

Sveçla për “The Guardian”: Terroristët erdhën nga Serbia, u trajnuan, financuan dhe u pajisën nga ushtria serbe

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ka ripërsëritur se personat e grupit të armatosur që kryen sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës, kanë lidhje me Serbinë.

Sveçla në një deklaratë për mediumin britanik “The Guardian” tha se ky grup ka qenë i trajnuar dhe financuar nga Serbia.

“Ky grup ka ardhur nga Serbia, ata janë të trajnuar në Serbi, të financuar nga ata dhe gjithashtu të pajisur nga ushtria e Serbisë dhe policia e saj”, tha Sveçla

Ministri shtoi se “një pjesë e armëve janë marrë nga magazinat e ushtrisë dhe janë dorëzuar te terroristët që kanë ardhur në Kosovë nga Serbia”.

Sveçla tha se ministria e tij kishte ndarë provat edhe me ambasadat e huaja dhe agjencitë perëndimore.
“Ajo që ata donin të bënin është të kapnin territorin e Kosovës dhe të hapnin një kanal të ri komunikimi, një rrugë të re nga Serbia në Kosovë”, tha ai, duke shtuar se qëllimi përfundimtar ishte ndarja e vendit.

Detaje të reja janë zbuluar tri ditë pasi grupi i armatosur serb, që sipas autoriteteve kosovare përbëhej prej rreth 30 personash, sulmoi Policinë e Kosovës në Banjskë të Zveçanit më 24 shtator, duke lënë të vrarë rreshterin Afrim Bunjaku dhe plagosur zyrtarin tjetër policor, Alban Rashiti.

Ministri Sveçla të mërkurën bëri të ditur se është konfirmuar që njëri nga të vrarët në sulmin terrorist në Banjskë është edhe Bojan Mijailoviç, truproja e shefit të BIA-s serbe, Aleksandar Vulin, në vizitën e tij në Republikën e Kosovës në vitin 2013.

Sveçla gjithashu ka publikuar një dokument që është vërtetim që ushtria e Serbisë i ka dhënë grupit me rastin e dorëzimit të lansuesit të granatave.

“Shtohen një pas një dëshmitë e lidhjes zyrtare mes shtetit të Serbisë dhe grupit terrorist që kreu vrasjen e policit Afrim Bunjaku dhe përgatitjen e aksionit kundër rendit kushtetues me qëllim destabilizimin e Republikës së Kosovës. Ky dokument është vërtetim që ushtria e Serbisë i ka dhënë grupit me rastin e dorëzimit të lansuesit të granatave, që më pas u zu nga Policia e Kosovës në aksionin e 24 shtatorit”, shkroi ai të mërkurën në një postim në Facebook.bw

blank

Edward P. Joseph: Putini shfrytëzon ndarjet evropiane mbi Kosovën për të zhvilluar luftën e tij në Ukrainë –

Analisti i njohur amerikan, Edward P. Joseph, i bën thirrje Kongresit që të marrë në dorë situatën në Kosovë.

Duke komentuar zëvendësimin e mundshëm Robert Menendez si drejtues i Komisionit të Jashtëm të Senatit, Joseph thotë se tani është koha që Kongresi të veprojë.

“Kush duhet të zëvendësojë Menendezin si kryetar i Komisionit të Jashtëm? Ai senator që është i gatshëm të sfidojë urgjentisht iluzionet e rrezikshme të administratës Biden. ‘Agresioni terrorist’ i të dielës, i nisur nga Serbia në Kosovë, mund të kishte përfunduar me trupa amerikane të vrarë ose të plagosur.

Hovenier tha se sulmi ‘i sofistikuar, i koordinuar’ ndaj policisë së Kosovës, që la 5 të vdekur, ishte një ‘plan për të destabilizuar rajonin’. Gjë që ngre çështjen e një drite jeshile zyrtare serbe- dhe politikës zyrtare të SHBA ndaj Beogradit.

Ashtu siç ‘lufta është shumë e rëndësishme për t’ua lënë gjeneralëve’, po ashtu edhe politika e jashtme është shumë e rëndësishme për t’ua lënë diplomatëve. Administrata e ka shitur Kongresin- dhe veten- në një strategji ‘të mos shohin të keqen’ ndaj regjimit autokratik të presidentit serb, Vuçiç.

Lideri Schumer, ajo që duhet të bëjë Komisioni i Jashtëm i Senatit është sa më shumë presion mbi qëndrimin e administratës së shtrirë në shpinë ndaj Beogradit, çka ka kontribuar në konfrontimin e dhunshëm dhe fatal të së dielës. Kjo do të thotë se Komisioni i Jashtëm nuk mund të shtrijë shpinën drejt Administratës.

Dhe Demokratët e Komisionit të Jashtëm duhet të bëjë thirrje për një hetim urgjent të udhëhequr nga NATO të operacionit fatal serb të 24 shtatorit, në Kosovë, një vend që mbrohet nga trupat e NATO-s dhe SHBA. Si një sinjal stabilizues i menjëhershëm, NATO duhet të rivendosë Zonën e Sigurisë Tokësore 5 kilometra jashtë kufirit të Kosovës.

Mesazhi nga Kongresi duhet të jetë i qartë: Nuk ka më biznes si zakonisht në Ballkan. Të gjithë liderët- përfshirë presidentin Vuçiç, duhet të mbajnë përgjegjësi, ashtu siç është mbajtur vazhdimisht përgjegjës kryeministri i Kosovës, Kurti, me fjalë të mprehta dhe me masa direkte nga SHBA.

Senatorët që e konsideruan Vuçiçin si mik të tyre, duhet të marrin parasysh miqësitë e dyshimta të Serbisë me Rusinë, Kinën, Venezuelën dhe madje edhe Iranin- secila miqësi e forcuar në izolimin e përbashkët të Kosovës.

Kongresi duhet të kuptojë se si Putini po i shfrytëzon ndarjet evropiane mbi Kosovën për të zhvilluar luftën e tij në Ukrainë. Demokratët e Komisionit të Jashtëm duhet të nxisin Administratën të kërkojë nga aleatët- Greqia, Rumania, Sllovakia dhe Spanja të njohin kostot e qarta që refuzimi i tyre për të njohur Kosovën, i imponon të gjithë Aleancës.

Lideri i shumicës, Schumer, një anëtar i Komisionit të Jashtëm të Senatit pati guximin që në seancën dëgjimore të shkurtit 2022, të sfidonte fuqishëm ‘skenarin rozë’ të administratës në Ballkan. Emri i senatorit është Ben Cardin,” shkruan Edward P. Joseph në Twitter.

 

Q: Who should replace Menendez as

Chair? A: That Senator who is willing to urgently challenge the Biden Administration’s dangerous illusions. Sunday’s “terrorist aggression” launched from Serbia to Kosovo could have seen US troops killed/wounded. 1/

Hovenier said the “sophisticated, coordinated” attack on Kosovo police that left 5 dead was “a plan to destabilize the region.” Which raises the question of both an official Serbian green light – and official US policy towards Belgrade. 2/
Just as ‘war is too important to leave to the generals’, so is foreign policy too important to be left to the diplomats. The Administration has sold Congress – and itself – on a ‘see no evil’ strategy towards autocratic regime of Serbian President Vucic. 3/

, here’s the key point – the one that SFRC needs to press: the Administration’s own, supine posture towards Belgrade has contributed to Sunday’s violent, fatal confrontation. That means the SFRC cannot be supine towards the Administration. 4/

– and you – need to call now for an urgent, @NATO-led investigation of the fatal 9/24 Serb operation in a country, Kosovo, that NATO/US troops are protecting. As an immediate stabilizing signal, NATO needs to restore the 5KM Ground Safety Zone outside of Kosovo’s border. 5/

The message from Congress must be clear: there is no more ‘business as usual’ in the #Balkans. All leaders – including President Vucic – must be held accountable, just as Kosovo PM Kurti has been repeatedly held accountable, in sharp, directed US words & in direct measures. 6/
Senators who lionized Vucic as their friend need to consider Serbia’s own, dubious friendships with Russia, China, Venezuela and even Iran – each friendship cemented on shared isolation of Kosovo. 7/

#Congress must grasp how Putin exploits European divisions over #Kosovo to wage his war in #Ukraine

must press Administration to ask allies – Greece, Romania, Slovakia & Spain – to recognize the clear costs their refusal to recognize Kosovo imposes on the entire Alliance. 8/

@SenatorCardin Majority Leader Schumer, one SFRC member had the temerity, in February 2022 hearing, to vigorously challenge the Administration’s “rosy scenario” in the Balkans. That Senator’s name is

. 9/

blank

Serwer për sulmin terrorist në veri: Në komunat me shumicë serbe në Kosovë, asgjë nuk ndodh pa dijeninë e Beogradit

Policia e Kosovës dhe forcat e NATO-s në veriun me shumicë serbe të vendit penguan një rebelim të armatosur gjatë fundjavës. Një polic i Kosovës dhe katër terroristë u vranë dhe disa u arrestuan. Por shumica duket se kanë ikur, tha për peacefare.net Daniel Serwer, profesori në Shkollën e Studimeve të Avancuara Ndërkombëtare të Universitetit Johns Hopkins në Uashington.

Sipas tij, Serbia dhe përfaqësuesit e saj politikë të Listës Serbe në Kosovë shpallën ditë zie.

Ai thotë se kjo konfirmon mbështetjen e tyre për rebelimin. “Burrat e gjelbër” duket se kanë gjetur një strehë të sigurt në Serbi.

“Presidenti serb Vuçiq më pas u takua me ambasadorin rus Aleksandar Bocan Harchenko. Vuçiq është ankuar për “spastrim brutal etnik” në Kosovë, për të cilin nuk ka asnjë provë”, tha ai.

Serwer ka hedhur dyshimet e tij rreth sulmit terrorist që ndodhi në veri të dielën. Thotë se në komunat me shumicë serbe në Kosovë, asgjë nuk ndodh pa dijeninë e Beogradit.

“Ne nuk kemi as konfirmim se Vuçiq ka urdhëruar një rebelim të armatosur. Por një nga qytetet e tij në veri të Kosovës ishte i përfshirë. Gjëra të tilla nuk ndodhin pa dijeninë e Beogradit. Vuçiq mund ta kishte ndaluar paraprakisht ose ta dënonte më pas. Ai nuk e bëri asnjërën”.

Sipas Serwer-it, ky incident është konfirmim se Vuçiq nuk ka ndërmend të normalizojë marrëdhëniet me Kosovën.

Dialogu ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës me këtë qëllim është mbulesë për qëllimin e tij real. Ai kërkon ndarjen e katër komunave në veri me shumicë serbe. Ai do të preferonte një ndarje de jure dhe shpreson se suksesi i Rusisë në aneksimin e pjesëve të Ukrainës do ta konfirmojë këtë qëllim.

“Por ai, tani për tani, do të pajtohej për një administratë de facto të veçantë, në formën e një Bashkësie të Komunave me shumicë serbe”

Sipas Serwerit, Prishtina ka treguar se policia e saj, me mbështetjen e NATO-s, mund të merret me një grup të armatosur rëndë prej disa dhjetëra militantë të vendosur.

“Por është gjithashtu e qartë se forca të blinduara serbe mund të lëvizin lehtësisht në Kosovë. Është më pak se 40 kilometra nga pikëkalimi më i afërt kufitar serb në Mitrovicën veriore, ndoshta një orë me makinë me tanke”, pohon Serwer duke shtuar se diplomatët amerikanë dhe evropianë besojnë se Serbia nuk do të tentojë një veprim të tillë për shkak të pasojave politike.

“Por Vuçiq e di më mirë. Ai po përpiqet të bindë botën se serbët po pastrohen etnikisht nga Kosova. Kjo mund të mbështesë pretendimin se tanket e tij po mbrojnë civilët. Prandaj ai vazhdimisht pretendon, pa prova, se po bëhet një spastrim i tillë etnik, siç bëri në takimin me ambasadorin rus.

blank

Kryetarja e Komitetit të Helsinkit – Sulmi terrorist në veri, Sonja Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Kryetarja e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut të Serbisë, Sonja Biserko, thotë se dalja në skenë e grupit të armatosur në Banjskë në veri të Kosovës mund të pritej duke pasur parasysh sjelljen e Beogradit në muajt e fundit.

‘Grafiti ‘Kur ushtria kthehet në Kosovë’ si paralajmërim kishin vërshuar jo vetëm Beogradin, por edhe brendësinë e Serbisë. Pastaj fjalimi i presidentit Aleksandar Vuçiq në Asamblenë e Përgjithshme, toni dhe mesazhi i tij-e gjithë kjo tregonte se diçka është duke u përgatitur. Beogradi ka qenë gjithmonë transparent në synimet e tij, si në vitet e 90-ta kur u nis për të shkatërruar Jugosllavinë, çdo veprim dhe synim ishte më i paralajmëruar në media’, shpjegoi qartë Biserko, për median malazeze CdM.

Ajo nënvizon se me marrjen e informacioneve, po bëhet gjithnjë e më e qartë se ka pasur një skenar për të provokuar një konflikt që më pas ushtria serbe të hyjë për të mbrojtur popullin serb në veri dhe në këtë mënyrë të realizojë ndarjen e Kosovës.

Vija e kuqe u kalua

Në fund të fundit, shton ajo, ky është një opsion që mbështetet pothuajse nga e gjithë elita politike dhe akademike, shërbimet, ushtria, një pjesë e madhe e sektorit civil dhe sipas raportimeve edhe mediat në Serbi.

‘Ky operacion, pavarësisht se kush është drejtpërdrejt përgjegjës për të në Beograd, ka kaluar një vijë të kuqe që Perëndimi nuk mund ta tolerojë. Kjo situatë nuk është provokuar nga Kurti, siç komentojnë shumica në Beograd. Përkundrazi, ai tregoi pjekuri dhe policia e Kosovës tregoi profesionalizëm’, thotë Biserko.

Ndonëse, siç shton ajo, Vuçiq po përpiqet të mbrohet dhe t’ia kalojë përgjegjësinë serbëve të Kosovës, të cilët gjithsesi janë pengjet e tij, duke pretenduar se ai nuk e kontrollon Kosovën – të gjitha informacionet tregojnë se Beogradi ishte i implikuar.

‘Nëse Vuçiqi jo, i cili pretendon se nuk e dinte se çfarë po ndodhte, atëherë shtrohet pyetja se kush është figura kryesore në Beograd. Hetimi konfirmon se bëhet fjalë për një grup të mirë-pajisur (automjetet luftarake i përkasin Ministrisë së Brendshme të Serbisë dhe një arsenal armësh, sipas vlerësimeve, për 200 persona) dhe të stërvitur mirë të drejtuar nga Radoiçiq, i cili përndryshe është nën sanksione amerikane. Mësohet se ai është i plagosur dhe ndodhet në VMA [Spitalin Ushtarak]. Identiteti i të arrestuarve ende nuk është bërë i ditur, por ka të ngjarë, siç bëjnë me dije disa analistë, që shumë prej tyre të kenë qenë edhe në fushën e betejës ukrainase në anën ruse’, potencon Biserko.

Rusia po e shpon Ballkanin

Sipas saj, Rusia sigurisht që ka një interes për të shpuar Ballkanin dhe për të krijuar tensione dhe të hapë pika kritike në mënyrë që të shpërqendrojë ose të largojë një pjesë të vëmendjes nga Ukraina. Është indikative, thekson ajo, se të nesërmen Vuçiq ka pritur ambasadorin rus për t’u ankuar se Kurti po përgatiste ‘spastrimin etnik të serbëve’.

‘Kisha Ortodokse Serbe  ka reaguar me shpejtësi me njoftimin e Dioqezës së Rashko-Prizrenit dhe ka qenë e para që ka treguar publikisht se një grup i panjohur dhe i maskuar hynë në oborrin e kishës në Banjskë’, thotë Biserko.

Ajo nënvizon se komuniteti ndërkombëtar është gjithashtu përgjegjës për tolerimin e sjelljes së presidentit Vuçiq dhe kërcënimet e tij të përditshme ndaj fqinjëve të tij, të cilat pashmangshëm çuan në konflikt për një kohë të gjatë.

‘Beogradi e kuptonte shumë mirë politikën perëndimore të zbutjes, e cila në thelb favorizon Serbinë si një lojtar rajonal në dëm të fqinjëve të saj më të vegjël dhe përfaqëson një burim afatgjatë tensioni në rajon për shkak të aspiratave të Beogradit. Mirëpo, kjo politikë nuk e ka motivuar dhe ndoshta nuk do ta motivojë Serbinë që të kthehet drejt Perëndimit. Sepse Serbia nuk e ka pranuar realitetin e ri në rajon, as kufijtë e njohur ndërkombëtarisht dhe po tentohet të rishikohet disfata’, thotë ajo.

Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë dhe të njohë Kosovën

Biserko paralajmëron se paraqitja e grupit të Banjskës në veri të Kosovës është një tregues serioz se në cilin drejtim mund të shkojnë gjërat dhe që mund të përsëriten nëse nuk resetohet politika perëndimore në Ballkan.

‘SHBA-ja dhe BE-ja duhet ta detyrojnë Serbinë të sqarohet për të ardhmen e saj dhe në këtë aspekt të kërkojnë me vendosmëri zbatimin e kërkesave tashmë të parashtruara – sanksionet ndaj Rusisë dhe njohja e Kosovës’, ka përfunduar Biserko.

https://www.cdm.me/svijet/region/biserko-za-cdm-sve-ukazuje-da-je-na-djelu-bio-scenario-upada-srpske-vojske-na-sjever-i-podjela-kosova/

blank

Pranimi i fajësisë nga McGonigal, çfarë ndodh me hetimin nga SPAK- Nga GENC BURIMI

Që kur shpërtheu skandali i ish-agjentit të FBI-McGonigal dhe daljes së tij para një jurie amerikane më 2021, kemi qenë një numër komentatorësh që e kemi konsideruar marrjen në pyetje të Edi Ramës nga SPAK, të paktën si dëshmitar, si “guri i provës” për drejtësinë e re shqiptare. Kjo bindje se me thirrjen e Ramës nga SPAK bëhet fjala për testin më madhor të “ndershmërisë profesionale” të drejtësisë së re shqiptare vetëm sa përforcohet tani që McGonigal pranoi publikisht veprën penale të tentativës për t’u pasuruar ilegalisht në Shqipëri me ndihmën e autoriteteve shqiptare.

Por zhvillime të reja në vazhdën e mbylljes së proceseve gjyqësore të Mc Gonigal në SHBA po krijojnë një bindje të re. Kurrë SPAK nuk do ta hetojë Edi Ramën në dosjen McGonigal. Madje, kjo dosje rezulton tani si një avantazh për Ramën ndërkohë që e kujtonim një handikap.

Ky artikull do të mundohet të shtjellojë në detaje këtë hipotezë.

Lufta juridiko-politike Trump- Biden kalon dhe nga Shqipëria e Ramës

Biden nuk mund të lejojë që Edi Rama të merret në pyetje nga drejtësia shqiptare. Një perspektivë e tillë përmban rrezikun që Rama të nxjerrë të dhëna që mund të komprometonin të birin e presidentit amerikan Hunter Biden. “Fatet” e Biden-it mund të jenë pjesërisht të lidhura me ato të Ramës. Arsyeja pse Rama e ka kthyer dosjen McGonigal në një aset personal që mund ta negociojë shtrenjtë, bën pjesë në sagën e luftës së paepshme Trump-Biden që ka nisur para disa vitesh dhe që do të vazhdoje edhe disa kohë akoma.

Në asnjë vend të botës së qytetëruar nuk mund të gjesh në këto momente një urrejtje, luftë politike dhe dëshirë për shkatërrim integral të kundërshtarit politik se sa kjo që po ndodh midis presidentit aktual amerikan Joe Biden dhe paraardhësit të tij që do ta sfidojë dhe më 2024 Donald Trump. “Më gjeni gjithçka që mund të bëjë që të dërgohet Biden ne burg” është lajtmotivi i Trumpit në këtë moment si reagim sipas tij, ndaj drejtësisë politike të komanduar nga Biden që kërkon ta eliminojë Trumpin nga gara e ardhshme presidenciale. Rezultati i parë i këtij sulmi frontal të Trump kundër Biden, është fajësimi i djalit të presidentit amerikan Hunter Biden për mbajtje armësh pa leje. Por Trump shpreson shumë më tepër në dosje ku të jetë i implikuar edhe babai Joe. Në strategjinë e Trumpit, Hunter Biden është thembra e Akilit e presidentit amerikan. Nëse provohet se Hunter Biden është pasuruar në mënyrë ilegale dhe se kjo është bërë me dijeni ose bashkëpunim nga ana e babait të tij që mund të ketë përfituar edhe vetë nga paratë e të birit, Trump mban kështu në duar një fletërrugë të qartë që do ta ndjekë verbërisht në javët dhe muajt e ardhshëm. Është në këtë  kontekst lufte Trump-Biden që del emri Mc Gonigal dhe që gafat e të cilit mund t’i shërbejnë strategjisë presidenciale të Donald Trump.

Interesi i Trump te dosja ruse e McGonigal

Të dyja akuzat e rënda që peshonin mbi McGonigal i shkonin jashtëzakonisht për shtat ekipit të Trumpit. Akuza e parë lidhej me ndihmën surrealiste që një agjent i lartë i FBI-së si McGonigal i kishte dhënë një rusi oligark, Deripaska, mik me Putinin, armik i Amerikës. Interesi i ekipit të Trump ishte që Mc Gonigal të shpjegohej gjerë e gjatë në gjyq për këtë dosje ruse sepse kështu shfajësohej Trump për akuzat e padrejta që i bënë më 2016 për implikim të Rusisë në fitoren e tij. Asaj kohe si për ironi të fatit kishte qenë vetë McGonigal si i ngarkuari i FBI-së në operacionin hetimor Hurricane për të provuar se Trump kishte bashkëpunuar me rusët. Por ekipi i Biden-it nuk ia dha këtë kënaqësi kampit të Trump që të përfitonte nga një proces poshtërues për McGonigal ku ai mund të pyetej nëse kishte trafikuar nën presionin e demokratëve raportin kundër Trump në 2016 për lidhje me Rusinë. McGonigal me “këshilla” nga lart preferoi të evitoi procesin duke e pranuar totalisht fajin pa hyrë në detaje se ç’ndodhi me rusët. 1-0 për Biden.

Interesi i Trump te dosja shqiptare e McGonigal

Vinte dosja e dytë e McGonigal ajo shqiptare, ku Trump edhe aty mund ta kapte Bidenin shah-mat. Ekipi i Trump di shumë gjëra për Hunter Biden dhe sulmet kanë filluar publikisht në një debat televiziv presidencial Trump-Biden më 2020 kur i pari akuzon të dytin se i biri i tij paguhej nga Kina. Biden e mohon kategorikisht, por më vonë vetë Hunter Biden u detyrua të pranonte se kishte marrë gati 5 milionë dollarë nga kompania kineze CEFC. Veçse kjo kompani gjigante energjetike kineze që u  mbyll m pas nga shteti kinez që të mos shpërthenin skandalet, del e lidhur me shqiptarin Dorian Duçka, këshilltar zyrtar i drejtuesve kinezë të kompanisë në fjalë. Kompania kineze del e lidhur po ashtu dhe me kryeministrin shqiptar Edi Rama që edhe ai si kinezët punësonte të njëjtin këshilltar, Dorian Duçkën. Kompania kineze i kishte ofruar Edi Ramës një ekspozitë të pikurave të tij në Kinë.

Habia e parë, e njëjta kompani kineze që paguan të birin e presidentit amerikan, paguan po ashtu dhe shqiptarët Dorian Duçka si këshilltar dhe Edi Ramën duke i ofruar një ekspozitë falas. Habia e dytë është se Dorian Duçka me Hunter Biden njihen. Habia e tretë, është se Dorian Duçka, Edi Rama, Hunter Biden dhe Mc Gonigal që të katërt këta njihen. Habia e katërt, firma kineze i paguan 1 milion dollarë Hunter Bidenit që ky të gjejë një kontakt në FBI-në e Nju Yorkut ku në 2017 ishte arrestuar një përfaqësues kinez i kompanisë me emrin Patrik Ho. Për të katërt këto habi gjen një literaturë të bollshme në shtypin amerikan me fakte konkrete, por këto rrëfime vetëm para një gjykate mund të provohen. Vetëm nëse gjykatësi i bën pyetje McGonigalit nëse ai e njeh apo jo Hunter Biden, ky do të vihej në pozitë të prononcohej nën betim. Evitimi i gjyqit të McGonigalit në Amerikë e hoqi këtë mundësi dhe ia heq mundësinë ekipit të Trump të vërtetojë gjithë këto lidhje misterioze Biden bir- Mc Gonigal që kalojnë nga Shqipëria. Por mbetet mundësia e një gjyqi në Shqipëri, ku të njëjtat pyetjet nën betim mund t’i bëhen Edi Ramës dhe Dorian Duçkës. Por dhe aty shtegu mbyllet pasi SPAK i cili është krijuar me ndërhyrjen e administratës demokrate amerikane sipas të gjitha gjasave nuk do të hape hetim që mund të dilte nga kontrolli dhe të çojë deri tek i biri i presidentit amerikan. Biden 2, Trump 0.

I ngelet tani vetëm një mundësi kampit të Trump, komisionet hetimore parlamentare nga Kongresi dhe Senati, që të shpresojë të zhbirojë lidhjet e Hunter Bidenit me McGonigal Shqipërinë dhe Kinën. Shpresa tjetër është që të bëhet presion mbi SPAK që të hapë gjyq në Shqipëri meqenëse në SHBA s’do të ketë më gjyq. Por herën e fundit kur Trump i kërkoi drejtësisë së Ukrainës që të hapte hetim ndaj të birit të Trump që dyshohej për korrupsion edhe atje me një firme ukrainase me emrin “Burisma” , ekipi i Biden kundërsulmoi efikasisht Trumpin se po bënte presion ndaj drejtësisë se një vendi të huaj. Pra duket e vështirë që rrethi i Trump të bëjë presion mbi SPAK. E megjithatë provat që servir shtypi amerikan, sidomos në një shkrim të New York Post të shkurtit të kaluar, janë të shumta dhe do të meritonin një hetim.

Konkretisht, në maj 2017 kur kompania kineze CEFC derdh një milion euro në llogari të firmës se Hunter Biden, shkëmbimet me e-maile midis Hunter Biden dhe ortakëve të tij, tregojnë se këtë “dhuratë” ia detyrojnë “Dorianit”. I pari që shkruan është ortaku i Hunter Biden, James Gilliar me këto fjalë në adresë të Hunterit dhe një ortaku tjetër pas marrjes së një milion dollarëve nga Kina: “Doriani na ka ndihmuar jashtëzakonisht që në fillim dhe ne duhet të gjejmë mënyrën për ta shpërblyer”. Menjëherë Hunter Biden i përgjigjet: “Është e padiskutueshme që duhet shpërblyer. Dhe nëse shumica e ortakëve nuk është dakord unë do i jap diçka nga pjesa ime”.

Ka pak dyshime për shumë ekspertë se Doriani në fjalë nuk është veçse Dorian Duçka meqenëse bëhet fjalë për kompaninë CEFC për të cilën punon shqiptari.  Këtë pyetje mund ta bëjë për shembull tani SPAK meqenëse në SHBA s’do ketë gjyq. Por a ka interes administrata e Biden që SPAK të bëjë kështu lloj pyetjesh? Fakti tjetër. Një milion dollarët iu paguan kompanisë së Hunter Biden nga kompania kineze CEFC që i biri i presidentit të gjente se çfarë dosje kishte FBI për një kinez të kompanisë të arrestuar në New York me emrin Patrik Ho. Në një email më 2018, avokati amerikan i kinezit të arrestuar i shkruan një mesazh Hunter Bidenit siç e boton New York Post. Në këtë e-mail shkruar nga avokati Edëard Kim mund të lexohet : “do të ishte e dobishme sikur të na thoshit emrat e agjentëve të FBI me të cilët ju keni folur”. Të gjitha gjasat janë se bëhet fjalë për McGonigal meqenëse një agjent i FBI çuditërisht shkonte në ato momente në Shqipëri dhe kishte lidhje me Edi Ramën dhe Dorian Duçkën që ka lidhje me Hunter Biden.

Lidhjet e këtij qarku të ngushtë se kush ia ka prezantuar njëri-tjetrin dhe për çfarë pazaresh vetëm drejtësia mund t’i zhbirojë me kusht që të bëhet gjyq. Por Mc Gonigal duke pranuar vullnetarisht të “haje burg” edhe në dosjen shqiptare i eviton pikërisht drejtësisë të fusë hundët në një dosje ku mund të dalin lidhje shumë më të mëdha të krijuara apo të përfunduara në Shqipëri. Për më tepër që një dëshmitar i fundit në SHBA, sipas shtypit amerikan pretendon se është gati të dëshmojë se McGonigal qe spiuni i Hunter Biden brenda FBI-së së New Yorkut. Dhe se fundi po shtypi amerikan vë re se McGonigal dhe Hunter Biden i kishin fëmijët në të njëjtën shkollë.

Hetimi në Shqipëri mund të nxjerrë ato që nuk do të mund të thuhen më në gjykatat amerikane.

Kampi i Biden kishte pra si qëllim sipas analizës që bën kampi i Trump që dosja  McGonigal të varrosej njëherë e përgjithmonë edhe nëse për këtë Mc Gonigal shkon “me dëshirë” në burg për pesë vjet maksimum ose më pak meqenëse e pranoi fajin. Por dosja ende nuk është varrosur. Ekziston gjithnjë mundësia teorike dhe praktike që dosja McGonigal të gjykohet në Shqipëri, që Edi Rama të merret në pyetje ashtu si Dorian Duçka dhe të dalin lakrat e lidhjes me Kinën. Rama do ta kishte të vështirë të mohonte para drejtësisë shqiptare se nuk ka dijeni fare për kinezet, sepse vete Rama është financuar nga e njëjta firmë kineze që ka financuar Hunter Biden. Me ndërmjetësinë e “Dorianit” firma kineze CEFC  i pagoi një ekspozitë madhështore në Kinë Kryeministrit shqiptar. Po ashtu rezulton sipas Neë York Post, se ortaku i Hunter Bidenit, James Gillar ka bërë aferë në Shqipëri me kinezët e CEFC, gjë për të cilën qeveria Rama nuk ka si mund të mos jetë në dijeni dhe të gjitha këto rrezikojnë të dalin në dritë nëse hetimet hapen nga drejtësia shqiptare. Por edhe sikur SPAK të hetonte dhe drejtësia shqiptare mos të dënonte, kjo do të ishte sërish me rrezik për Biden-ët sepse pyetjet, përgjigjet, dëshmitë e Ramës apo Duçkës mbeten në dosje dhe mund të shfrytëzohen nga një tjetër administrate amerikane më vonë. Pra gjeja më e sigurt për administratën aktuale amerikane është që mos të ketë asnjë hetim në Shqipëri sidomos në këtë periudhë që Amerika hyn në fushatë. Me të drejtë shtrohet pyetja, po të doje administrata Biden që mos të ketë hetim në Shqipëri ndaj Ramës në dosjen McGonigal, a do t’i bindej SPAK? Prandaj hapja apo jo e një hetimi të tillë në Shqipëri është gur prove nëse SPAK është vërtetë i pavarur apo nën urdhra.

“Imuniteti” i Edi Ramës nëpërmjet Presidentit “nga populli”

Në këtë vorbull surrealiste të luftës politike Biden-Trump me rrënjë që shtrihen deri në Shqipëri, roli i Edi Ramës si dëshmitar kyç, po bëhet kyç. Po “ra” Rama me anë të një procesi McGonigal në Shqipëri bie në një farë mënyre Biden “himself” bir ose babë.

Në këtë faze, Biden nuk frikësohet pasi SPAK-u kontrollohet nga amerikanët dhe nuk do të ketë proces ndaj Ramës. Por Rama vetë do i kërkojë amerikanëve për këtë shërbim mbyllje goje, një favor, imunitet për veten për më vonë. Imunitetin e gëzon për aq kohë sa mban dhe pushtet, por Rama s’mund të rri pa fund Kryeministër sidomos me gjithë këto afera korrupsionesh në qeveri. Atëherë mund të imagjinohet që amerikanët mund ta kompensojnë Ramën duke i dhënë  postin e Presidentit. Por Rama nuk mund të ketë garanci me një titull që s’ka pushtet. Aty ndoshta duhet kërkuar domethënia e propozimit të papritur të Lulzim Bashës për një president të zgjedhur nga populli i cili si i tillë nuk mund të jetë me honorifik. Ky propozim i Bashës mund të rezultojë të jetë skemë e amerikanëve. Kështu një Ramë president nga populli do të ketë fuqi absolute, jo vetëm mbi ushtrinë dhe punët e jashtme, por dhe mbi drejtësinë, kjo varet se si do të hartohen kompetencat e një presidenti nga populli. Vetëm në këtë mënyrë Rama dhe administrata demokrate fitojnë garanci se kryeministri shqiptar që do ta zëvendësonte Ramën më 2025, nga PS-ja, apo Basha, nuk do ta rihapin dosjen McGonigal që sipas ligjeve tona nuk mund të parashkruhet, e pakta para 10 vjetëve. Gjithë këtë kohë duhet ta kemi pra sërish Edi Ramën si të parin e vendit, vetëm nëse republikanët rikthehen në pushtet në SHBA dhe gjithë skenarët rifillojnë nga e para.

blank

Serbia e Millosheviqit mori grushtin e fortë nga shqiptarët dhe bota demokratike- Nga SKËNDER MULLIQI

Historia e popujve në ish-Jugosllavi na ka mësuar së serbët janë popull më mëndje të humbur, së janë njerëz të retarduar, të cilët nuk po lirohen nga budallakinat dhe nga poshtërsinat, së ata janë fitues të përhërshem dhe pushtues të përheshem të tokave shqiptare.Leksionin së nuk mund të fitojnë nga shqiptarët e morën në vitin 1999, ku humbën luftën në Kosovë. Morën leksionin së triumfon e mira ndaj të keqës, së fiton drejtësia historike .Serbia e Millosheviqit mori grushtin e fortë nga shqiptarët dhe bota demokratike , duke u larguar më bisht nën shalë nga Kosova.Shqiptarët luftuan për të fituar lirinë dhe pavarësinë , dhe e arritën këtë .Nese e fituam luftën së bashku më aleatët tanë , duhet ta din mirë çetniku Vuqiq i cili po kërcënon më luftë në veri të vendit, së jo që nuk do të arrinë të pushtojë, Kosovën , por do të detyrohet të ik deri të Pashallëku i Beogradit, ku edhe serbët e kan vendin.Xhelatët e Beogradit, duket së njohin vëtem dajakun mbi kokë.Kan harruar së ka përenduar koha e sundimit të shqiptarëve në tokën e tyre.Poshtërsitë dhe pandershemeritë e tyre nuk do të pijnë ujë më para botës demokratike , nese dikur iu ka funksionuar kjo punë.Nese çetniku Vuqiq, ka marr hov, ai do të ndalët dhe atë shumë keq , nese mendon së do të jetë ndryshe .Serbia dhe sërbet nuk po lirohen nga epoka e ërret ku janë katandisur. Zgjërimi i Serbisë historikisht më territore në kurriz të shqiptarëve ka përfunduar.Vuqiqi po futët në vallët e sadizmit serbomadh. Ai është një gjarpër helmues , të cilit do ti prehet koka në luftën më shqiptarët , të cilën më ngulm po e kërkon.Koka ju pre shumw kryeterroristit Vuqiq , kur ai së bashku më terroristin Radojqiq,Rakiq etj, tentuan më akte terrororiste ne veri të ndajnë Kosovën.U vra një policë I Kosovës, por terroristet dhe Vuqiqi morën leksionin e duhur së nuk ka lojë më shqiptarët në tokat e tyre stërgjyshore.Me shpalljën e ditën e zisë për terroristet e vrarë , e deshmojë se ai ishte urdhëdhënësi i ngjarjës tragjike. Dhe, nuk ka asnjë kuptim që bota demokratike të bisedon më njjë përson të tillë më biografi kriminale.Edhe bisedimet Kosovw -Serbi duhet të ndërpritën deri në atë kohë kur shtet largon nga pushteti terroristet, si Vuqiq, Vulin dhe Daciq.Tjetër.Kur roformohet ky shtet më logjikë mesjatare , dhe kur kërkon falje për gjenocid, dhe e pranon pavarësinë e Kosovës, atëherë mund të flasim edhe për normalizim të marrdhënjeve më këtë shtet fqinj. Kryeminsitrit të Kosovës iu kan hapur të gjithë mundësitë politike që të kundershton të ulët në një tavolinë në Bruksel, më kryeterroristin, Vuqiq.Shqiptarët kan qenë dhe janë popull paqëdashës ,janë popull që kërkojnë paqën , por që nuk i shmangën as luftës, kur është në pyetja mbrotja e Atdheut dhe e kombit. Vuqiqi është dehur nga urrejta patologjike që ka ndaj shqiptarëve. Kjo urrejte po i kthehet si bumerag.Unë e di mirë së shqiptarët dinë të mbrohen nga ata që i sulmojnë …

blank

Opozita serbe qëndrim në bllok: Vuçiç dhe Radoiçiç janë përgjegjësit kryesor për ngjarjet në Kosovë

Një pjesë e partive opozitare në Parlamentin serb e kanë akuzuar partinë në pushtet, Partinë Progresive Serbe (SNS) dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, për sulmin në veri të Kosovës, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues të dyshuar.

Presidenti i partisë opozitare serbe, Lëvizja Kombëtare e Serbisë, Mirosllav Aleksiq, tha më 26 shtator se presidenti Vuçiq dhe nënkryetari i Listës Serbe, Millan Radoiçiq “janë përgjegjësit kryesorë për gjakderdhjen në Banjskë” të Zveçanit, transmetoi agjencia Beta.

Duke komentuar për videon e publikuar më 26 shtator nga ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, që pretendoi se shfaqte Radoiçiqin në manastirin e Banjskës i pajisur me armë zjarri, Aleksiq tha se politika e Listës Serbe, SNS-së dhe qasja e Vuçiqit ndaj Kosovës pësuan debakël.

“Pas konfliktit të armatosur në Banjskë, në të cilën vdiqën të paktën katër persona, Vuçiq duhet të japë dorëheqje. Radoiçiq nuk ka mundur të armatosë dhjetëra serbë në veri pa dijeninë dhe miratimin e Vuçiqit dhe shërbimeve serbe të sigurisë. Këta të dy kanë më së shumti përgjegjësi për gjakun e derdhur në Banjskl”, tha Aleksiq.

Lista Serbe është partia kryesore e serbëve në Kosovë që gëzon mbështetjen e Beogradit dhe Radoiçiq është në listën e zezë amerikane për shkak të korrupsionit dhe krimit ndërkombëtar. Emri i tij është i lidhur edhe me vrasjen e Oliver Ivanoviqit, një politikani opozitar në Kosovë.

Deri më tani, Lista Serbe dhe Vuçiq publikisht e kanë mbrojtur atë. Vuçiq nuk ka komentuar pretendimet për përfshirjen e Radoiçiqit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës në veri.

Deputeti nga subjekti opozitar, Partia pro-Evropiane Demokratike, Sërxhan Milivojeviq, tha se Vuçiq duhet të japë dorëheqje, sepse në, siç u shpreh ai, luftën njëditore të tij ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lideri serb sakrifikoi serb të rinj në Kosovë.

Duke komentuar akuzat e Sveçlës se Radoiçiq udhëhoqi 30 serbë që sulmuan Policinë në Banjskë të duekën, Milivojeviq tha se pjesëmarrja e Radoiçiqit në këtë ngjarje tragjike “nuk do të ishte befasi”.

“Nëse Radoiçiqi ka marrë pjesë në këtë ngjarje, atëherë është e qartë se regjimi në Beograd i udhëhequr nga Aleksandar Vuçiq qëndron prapa çdo gjëje. Nëse Radoiçiqi ose kushdo tjetër ka organizuar këtë gjë pa miratimin apo urdhrin nga Beogradi, ai tashmë do të ishte arrestuar apo do të ishte fundi i Vuçiqit”, tha ai.

Kreu i partisë opozitare të krahut të djathtë, Dveri, Boshko Obradoviq, kërkoi nga Qeveria serbe që të njoftojë për numrin emrat e të vrarëve, të plagosurve dhe arrestuarve në mesin e serbëve në Kosovë.

Ai tha se është “veçmas skandaloze” që pushteti në Serbi po ua lë fajin serbëve në Kosovë.

Ndërkaq, lideri i partisë së krahut të djathtë, Partia e Re Demokratike, Millosh Jovanoviq, tha se ngjarjet e fundit në Kosovë tregojnë se Qeveria e SNS-së duhet të ndryshojë “politikat shkatërruese” sa i përket Kosovës.

“Ky është fundi dhe kjo situatë tragjike tregon se ne duhet të bëjmë ndryshime thelbësore në Serbi. Qeveria duhet të ndryshojë sepse për 12 vjet në pushtet të tyre dhe politikat që nga viti 2008 na kanë sjellë deri te kjo”, tha ai.

Një grup i maskuar dhe i armatosur sulmoi Policinë e Kosovës në Banjskë të Zveçanit – zonë e banuar me shumicë serbe – më 24 shtator, duke lënë të vrarë rreshterin Afrim Bunjaku.

Grupi i armatosur më pas u strehua në manastirin e Banjskës, prej ku vazhdoi përleshjen e armatosur me Policinë e Kosovës.

Autoritetet në Kosovë thanë se tre sulmues janë vrarë dhe tetë persona janë arrestuar.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ka akuzuar Millan Radoiçiqin, nënkryetar të Listës Serbe – partisë më të madhe të serbëve në Kosovë – se ka organizuar dhe ka marrë pjesë në sulm.

Më 26 shtator, Sveçla publikoi një video të incizuar me dron, ku pretendohet se shihet Radoiçiqi i armatosur në Banjskë.

Lista Serbe – partia që ka mbështetjen e Beogradit – e as institucionet në Serbi nuk kanë reaguar lidhur me akuzat e Kosovës për përfshirjen e pretenduar të Radoiçiqit.

Sulmi është dënuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian./REL

blank

Reagimi i Pacollit në mbështetje të Kurtit, del fotoja e terroristit Radoiçiç në jahtin e tij

Behgjet Pacolli është nga të parët e opozitës së Kosovës që ka bërë një deklaratë ku thotë se mbështet plotësisht Albin Kurtin dhe i bën thirrje edhe kolegëve të tjerë opozitarë të bëjë të njëjtën gjë, pas ngjares së rëndë ku mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku nga sulmi i terriristëve serbë.
Por në rrjetet soclia po qarkullon një foto e para disa viteve kur Pacolli shihet në një foto me Millan Radoiçiçin në jahtin personal të Pacollit në Budva të Malit të Zi.
Nga sa duket, te reagimi i Pacollit shkon përshtat shprehja, “kush ka mizën nën kësulë” flet i pari. syri.net

blank

Roberto Saviano: Kreu i ‘Cosa Nostra’ Matteo Messina Denaro, pasuri të shumta në Shqipëri

Ndarja nga jeta e bosit të fundit të fundit të njohur të ‘Cosa Nostras’ ka bërë që mediat italiane të fokusohet tek pasardhësi i tij.

Gazetari i njohur dhe një ndër njohësit më të mirë të mafias italiane, Roberto Saviano ka analizuar për ‘Corriere della Sera’ këtë situatë. Sipas tij, pasardhëse e Messina Denaro do të jetë vajza e tij Lorenza Messina Denaro.

Sipas Savianos një pjesë të mirë të pasurisë, Matteo Messina Denaro e ka në Shqipëri, në llogari të ndryshme bankare dhe në pasuri të shumta të blera dhe investuar ndër vite. Deklarimin e tij, Saviano e ka mbështetur në faktin se, Denaro ka lëvizur shpesh në Shqipëri dhe ka qëndruar edhe për një kohë të gjatë mes Tiranë-Durrësit dhe Vlorës, ku edhe besohet se ka një pjesë të pasurisë.

‘U fol gjatë për një distancë mes saj dhe babait, kur në vend të kësaj, disa ditë para  vdekjes së tij, Lorenza u bë Messina Denaro. Ajo ka marrë mbiemrin e babait të tij. Dhe si është e mundur, pas gjithë këtyre ofendimeve, pasi e keni cilësuar në mënyrën më të keqe të mundshme –‘frikacake’, ‘budallaqe’ -? Epo, nuk ka asnjë arsye fisnike, nuk ka arsye tjetër përveç asaj që ekziston gjithmonë, ajo që lëviz çdo burrë dhe çdo grua, ajo që lëviz pothuajse çdo qenie njerëzore. Paraja.

Image

Lorenza Messina Denaro

Por edhe pse prokurorët nuk do të mund të identifikojnë kurrë të gjitha paratë e Matteo Messina Denaro, është gjithmonë një pjesë që zbulohet, mbi të gjitha për pasuritë materiale në Itali, por llogaritë e huaja, paratë e tij në Shqipëri – zonë ku shpesh e kanë zbuluar hetimet -, paratë në parajsat fiskale, ato që nuk mund të arrihen kurrë. Epo, kujt do t’i shkojnë ato para? Vetëm për trashëgimtarët e njohur nga vetë shefi.

Trashëgimia në Cosa Nostra nuk është në përputhje me ligjin, trashëgimia e një njeriu të nderuar nuk shpërndahet, nuk rregullohet, por i shkon kujt të dojë i zoti i punës’, është shprehur Roberto Saviano për “Corriere della Sera”.

Image


Send this to a friend