VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Arsimi kombëtar dhe e ardhmja e Shqipërisë – Nga MOIKOM ZEQO

By | February 8, 2019

Komentet

Salianji: Kundër protestuesve u përdor gaz helmues luftarak

Pas përfundimit të protestës deputeti i PD-së Ervin Salianji është ndalur te gazi lotsjellës i përdorur sot nga policia për të larguar demonstruesit. Përmes një postimi në faqen  e tij të ‘Facebook” Salianji ngre pikëpyetjen për prejardhjen e gazit të përdorur ndërsa shton se shumë protestues u paralizuan. Deputeti demokrat shprehet se gazi ka një lëndë shtesë ‘additiv’  që dha efekt aq të fortë.

Postimi i Ervin Salianjit

E vetmja dhunë sot ishte dhuna e qeverisë!

Përdorimi i Gazit Lotesjelles i cili sipas ekspertëve klasifikohet ne lendet kimike luftarake te lehta, por me pasoja.
Fakti paralizues i momentit, tregon per nje additiv, prandaj duhet kerkuar burimi nga ka ardhur ky gaz. Ne vende si Shqiperia perdoren arme kimike eksperimentale antidemonstrate. Qytetarët sot janë rrezikuar, sot qeveria i ka hapur luftë qytetarëve!
Prokuroria duhet të hetojë dhe të nxjerrë para përgjegjësisë shpërdoruesit e pushtetit!

Një protestë e sakrifikuar në altarin e “17 majit” – Nga ERL MURATI

U duk si një lajthitje post-Shën Valentini deklarata e 15 shkurtit e Elisa Spiropalit në emisionin “Provokacija”. Ajo tha se PS-ja është e gatshme të lëshojë pushtet ndaj opozitës sipas modelit “ca bashki t’i drejtojmë ne, ca ata”. Por Spiropali vetëm e lajthitur nuk është, prej pak javësh ajo u emërua ministre dhe mban postin e zëdhënëses së qeverisë, pra është zëri direkt i Edi Ramës.Kjo “ofertë” e Ramës 24 orë para protestës, mund të ketë qenë diversion ndaj opozitës. Por, në dritën e zhvillimeve të sotme ajo shëmbëllen më shumë me një këmbanë alarmi. Dhe “alarmi” është, mos është marrë peng opozita në këtë vend?

Lulzim Basha ka disa javë që mobilizon popullin për “protestën më të madhe që ka parë ndonjëherë Shqipëria”, siç thotë ai, apo për protestën ku “populli merr në dorë fatet e tij” apo ca më keq, ku “shqiptarët do të rrethojnë kryeministrinë”. Ai përsëriti se opozita nuk do të tërhiqet derisa të arrijë qëllimin: qeveri tranzitore, pa Edi Ramën, që do të garantonte zgjedhje të lira e të ndershme.

E pra në orën e pestë të protestës, me bilancin e xhamave të thyer, kërpudhës së prishur, skelës së shembur dhe syve të lotuar nga gazi lotsjellës, ajo që u paralajmërua si demonstratë pa kthim, mori fund.

“Herën tjetër…”, kërcënuan krerët e opozitës para kamerave.

Po herën tjetër, sepse këtë herë opozita vendosi të zbatojë lejen e policisë, protestuesit u rreshtuan para kryeministrisë dhe jo në krah të saj, siç ishte paralajmëruar në rrethimin e famshëm.

E pra unë nuk besoj se opozita s’ka fuqi të rrethojë kryeministrinë apo se krerët e protestës u bënë papritmas “burra shteti” që zbatojnë rregulloret e Sandër Lleshajt.

S’dua të keqkuptohem: ky shkrim nuk është zhgënjim për “dhunën e pamjaftueshme”, përkundrazi. Dhuna është krim dhe ajo nuk duhet relativizuar apo glorifikuar në asnjë rast.

Por populli thotë: o fol e mba, o…

Nëse ke paralajmëruar qëndresë, qëndresë duhet të bësh. Studentët u thanë në të ftohtin e dhjetorit dhe pavarësisht se ca thonë “protesta dështoi”, qëllimin e arritën. Kërkuan anulim tarifash, fituan përgjysmim tarifash. Pra, sakrifikuan, por nuk dolën duarbosh.

Pse kujtoni se bërtisnin sot “Berisha – Berisha” militantët e PD? Mos i mori malli pas 6 vitesh për Doktorin? Aspak, por ata refuzojnë mënyrën “tërhiq e mos e këput” të të bërit opozitë nga Lulzim Basha.

Ka gjasë që kumti i Spiropalit “ca bashki ne, ca ata” të mos ketë qenë diversion, por një konfirmim i hijes së zezë të mesnatës së 17 majit 2017, ku Edi Rama dhe Lulzim Basha u mbyllën për orë të tëra, kokë më kokë, për të vendosur fatin e zgjedhjeve të ardhshme.

Dihet përfundimi i marrëveshjes: bashkëqeverisje, pra ndarje pushteti në tavolinë.

Andaj unë e shoh si kulminacion të filozofisë së 17 majit, emërimin e Bodes në BSH, emërimin e Bregut në RCC, emërimin e gardistëve të 21 janarit në PS, rikthimin e drejtorëve të kohës së Berishës në krye të policisë së Shtetit, promovimin e negociatorëve të paktit famëkeq detar nga kjo qeveri, ruajtjen e bizneseve të përbashkëta nëpërmjet oligarkëve të përbashkët, etj.

Kohë pas kohe, njerëz të ndryshëm politikanë ose jo, kanë hedhur dyshime se ky pakt famëkeq vazhdon, se Rama dhe Basha pavarësisht teatrit me vezë dhe bojë ditëve të enjte, ruajnë komunikimin mes tyre. Këtë e pohoi edhe kryeministri Rama 3 javë më parë. Ditën kur i tha Berishës “a e kalon dot Atlantikun”, midis rreshtave ai iu drejtua Bashës “se ne komunikojmë…”

E pra, nëse Rama dhe Basha komunikojnë, ata nuk e bëjnë se janë shokë fëmijërie, klase e lagjeje, nuk e bëjnë se i lidh profesioni e pasioni. Ky komunikim është një thikë në shpinën e demokracisë, ku popullit i serviret një teatër kinse pluralist dhe në fakt, pluralizmi sakrifikohet në altarin e një duopoli politik, ku rotacioni ndodh në tavolinë e ku pushteti i rradhës kujdeset për shëndetin, pasurinë dhe mosprekjen nga drejtësia të opozitës së rradhës.

Teatri vazhdon, të gjithë flasin në emër të popullit dhe i vetmi që e ha në fund, është populli.

Mbyllet protesta e opozitës, të enjten tubimi i radhës para parlamentit

Pas pothuajse 5 orësh u mbyll protesta e sotme e thirrur nga opozita përballë kryeministrisë.

Në fjalën e tij mbyllëse, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, falenderoi pjesëmarrësit në protestë dhe i la takim ditën e enjte për një protestë tjetër, kësaj radhe përpara Parlamentit.

“Dua sot në emër të opozitës t’u shpreh mirënjohjen më të thellë qindra mijëra shqiptarëve që i dhanë zë revoltës dhe kryengritjes qytetare. Le të zotohemi sot se kjo kryengritje qytetare do të vazhdojë deri në përmbysjen totale të këtij sistemi të kalbur dhe t’ju ftoj të enjten në orën 10:00 në protestën tjetër më të bashkuar dhe të vendosur se kurrë.

Ne do të vazhdojmë të jemi të vendosur kundër qeverisë hajdute. Ditën e enjte, populli do t’i japë një përgjigje tjetër narkoshtetit duke marrë fatin në duart e tij. Ndaj ju ftoj të gjithëve, duke u falenderuar nga zemra për këtë qëndresë të jashtëzakonshme të jemi edhe më shumë edhe më të vendosur edhe më të bashkuar të enjten e javës së ardhshme”, tha Basha.

Protesta – Dhjetëra mijë drejt Tiranës, ja sa qytetarë janë nisur sipas qarqeve

Burime nga PD-ja bejne me dije se mengjesin e sotem raportohet se drejt Tiranës janë nisur më shumë se 50 mijë qytetarë drejt Tiranës.

Ja pjesemarrja sipas qarqeve:

Qarku Shkodër – 8000 qytetarë

Qarku Lezhë – 6800 qytetarë

Qarku Kukës – 4000 qytetarë

Qarku Dibër – 3500 qytetarë

Qarku Durrës – 9100 qytetarë

Qarku Elbasan – 7500 qytetarë

Qarku Berat – 3000 qytetarë

Qarku Fier – 4800 qytetarë

Qarku Vlorë – 4500 qytetarë

Qarku Gjirokastër – 2000 qytetarë

Qarku Korçë – 4200 qytetarë

Sulltan Rama rá: Sovrani merr në dorë fatet e Atdheut – Nga Azgan HAKLAJ

Rama e shpura e tij kriminale ia mbathi për në Vlorë.
Një shprehje e urtë arabe thotë: “kur nuk shkon Muhameti tek mali shkon mali tek Muhameti”. Por mali i Muhameti është mali i vyrtytit, i moralit, i besimit, i kuvendit me Zotin, ndërsa Rama dhe Rilindja e tij janë sinonim i një mali me krim, hajni, korrupsion e mëkate të panumërta.
Uzurpimi i shtetit nëpërmjet pushtetit, shkatërrimi i institucioneve ligjvenëse e kushtetuese, shitja e interesave kombëtare, dhënia e pasurive të vendit me konçesion, është “feja” në të cilën beson ai dhe oligarkët e krimit, të cilët sponsorizuan ardhjen e tij në pushtet, me dhunë e kërcënime, me vota të blera nga narko-trafikantët, kapot e krimit.
Rama shkoi në Vlorë për t’u dhanë llogari padrinove të tij mafiozë se ai tani e ka tashmë të pamundur të qeverisë, në një kohë kur skandalet shpërthejnë çdo ditë dhe kur shqiptarët dhe aleatët e tyre perëndimorë po ia shtërngojnë përditë litarin rreth qafës.
Ndërkaq në Tiranë qindra e mijëra shqiptarë, burra e gra, djemë e vajza, studentë, profesorë, sindikalistë, mjekë, mësues, përfaqësues të shoqërisë civile, pensionistë e të papunë, patriotë nga të gjitha trojet arbërore do marrin në dorë fatet e Atdheut për të shpëtuar demokracinë dhe gjymtyrët e lisit kombëtar nga copëtimi.
Edi Rama ashtu si të gjithë neodiktatorët që atdheun e tyre e konsiderojnë Sulltanat e dhunën e kartonit një Shpatë Demokleu në qafën e Opozitës do të marrë çmimin që meriton.
2.000 vjet më parë në trojet dardane komandanti i legjioneve romake, i joshur nga bukuria e një vajze dardane, bija e Princit të Dukagjinit, i urdhëroi ushtarët e tij:
“Këtë vajzë e dua të gjallë”. Kur shqipja dardane u hodh nga shkëmbinjtë duke u flijuar për Atdhe ushtarët e tmerruar i thanë komandantit: “Ra vetë”. Populli e përjetësoi duke e pagëzuar vendlindjen e saj me emrin e sotëm Rahovec, në Kosovë.
Rama iku në Vlorën e Ismail Qemalit e ban mirë të hidhet nga shkëmbinjtë e bregdetit në det që të martirizohet, të thonë se ra vetë për shkak se nuk po ban dot bashkimin kombëtar me folklorizmat e tij.
Edhe pse nuk do të përjetësohet në histori si dishepull apo Ati i Kombit të Bashkuar, të paktën të fshehë identifikimin si Esat Pasha i Dytë dhe të mbetet ikonë e Elisa Spiropalit.
Në fakt Rama ka rá, por nuk do të mbetet në histori as sa Vajza e Rahovecit me aktin e saj heroik.
Nuk ka rënë vetëm Qeverisja, që identifikon një mazhorancë. Ka rënë krejt Shteti.
Pasi erdhi në pushtet me votat e vjedhura e të blera, me dhunë e terror ndaj administratës dhe Opozitës, pasi e mbushi Parlamentin me vrasës e kriminelë ordinierë, Kryeministri Rama mandatoi në pushtetin vendor, në oazet e tij të krimit e trafiqeve, monstra të tipit Dako, Roshi, Sejdini, kumbarë të kriminelëve e trafikantëve.
Mazhorancat absolute të ardhura në pushtet me ortakëri e sponsorizim të Mafies janë djepi i neodiktaturave dhe faktori determinant në shkatërrimin e Demokracisë, Shtetit e institucioneve kushtetuese, mekanizmave të vetme të cilat janë garante të Lirisë dhe Demokracisë.
Kryeministri e ka shkatërruar tashmë të gjithë infrastrukturën dhe bazën mbi të cilën funksionon një shtet dhe institucionet e tij në një shoqëri të lirë dhe demokratike.
– Gjyqësori ka rënë.
– Gjykata Kushtetuese, garante e Lirisë dhe e të Drejtave të Njeriut nuk funksionon.
– Gjykata e Lartë, hallka e fundit që garanton drejtësinë është shuar.
Organi qendror i akuzës është rrëmbyer në mënyrë antikushtetuese nga shërbëtorët e verbër dhe të bindur të Kryeministrit.
Vetingu në Drejtësi është kthyer në një instrument politik në dorë të Qeverisë dhe në një gjueti shtrigash kundër atyre që nuk pranojnë të rekrutohen si jeniçerë të qeverisë.
Premtimi e “projekti” i Ramës e i Rilindjes për një Shqipëri Europiane është në fakt projekti më antieuropian e antikombëtar, i realizuar nga një qeveri në tërë historinë e Shtetit Shqiptar.
Rama e ktheu Shqipërinë në një Kolumbi të Europës, në një parajsë të trafikantëve.
Një gjë të tillë nuk ka guxuar ta bante as diktatori Hoxha, i cili atëkohë kishte autoritet, forcë e mjete logjistike shumë herë më të mëdha e të fuqishme se piktori e publicisti i dështuar.
Rama nuk është vetëm arkitekt i shkatërrimit të Shtetit të Shqipërisë Londineze.
Rama, përmes përfshirjes së tij në skenarin ruso-turko-serb për destabilizimin e Ballkanit dhe ndarjen e Trojeve Shqiptare, plotëson trekëndëshin me Haxhi Qamilin dhe Esat Pashë Toptanin, si trekëndëshi i Zi i Bermundës, për fatet e Kombit tonë.
Është i vetmi Kryeministër në histori që këmbëngul në ndarjen e Kosovës, pjesës më vitale të nacionalizmit e të patriotizmit shqiptar, djepi i kuvendeve, besëlidhjeve, kryengritjeve që farkëtuan e finalizuan Pavarësinë e Shqipërisë.
Skenarët e hershëm ruso-turko-serbë për përmbysjen e qeverive demokratike e proeuropiane në Maqedoni e në Mal të Zi kanë dështuar sëbashku me përpjekjen për ta mbajtur në burg Kryeministrin e Kosovës, simbolin e Luftës për çlirimim e saj, betejës për çertifikimin e kësaj Kauze, e sot për mbrojtjen nga ndarja të Trojeve Tona, z. Ramush Haradinaj, si dhe tentativën për eleminimin fizik të udhëheqësit të Opozitës, z Lulzim Basha e për të jetësuar në Shqipëri Luftën Civile.
Marrveshja Rama-Basha ishte një precedent në historinë e politikës shqiptare.
Unë e kam quajtur një Rambuje të Dytë në një shkrim atëkohë. Lideri i Opozitës me një vizion largpamës e të guximshëm, edhe pse ishte i bindur për koston politike, e nënshkroi këtë Marrveshje duke vënë në plan të parë interesat më të larta të Shqipërisë, të Kosovës dhe të Shqiptarëve në Maqedoni dhe në Mal të Zi. Koha i dha të drejtë.
Mali i Zi dhe Maqedonia në NATO dhe drejt BE-së. Kosova aspirante për në BE dhe në Aleancën e Atlantikut janë arritje madhore, për të cilat Rugova, Ramush Haradinaj, Ali Ahmeti, Lulzim Basha kanë kontribut të shquar në historinë e re të Kombit Shqiptar.
Sot Opozita dhe Populli Shqiptar nga Apet e Bregdeti, nga Lindja dhe Perëndimi, do të zbarkojnë në Tiranë dhe ashtu si dikur aleatët në Normandi për të fituar me çdo çmim e për të marrë bunkierin e fundit që e mbron me dhunë, mashtrim, intriga e pabesi neodiktatori, despoti dhe aventurieri i fundit politik në historinë e Kombit tonë, Sulltan Rama.
Largimi i Ramës e bandës së tij është imperativ i ngutshëm i Kohës dhe njëherësh Urdhër Suprem i Sovranit dhe i Atdheut për të shpëtuar Demokracinë në Shqipëri dhe për të ndaluar copëtimin e Trojeve Amtare.
Sejmeni i bandave të krimit dhe i mafies politike, sherbëtori i bindur i carëve ruso-otoman të Kremlinit dhe Ankarasë, Kryeministri që guxon të nxjerrë në pazare e të shesë interesat më të larta e të shenjta të Atdheut dhe të Kombit, do të marrin sot Ultimatumin e Fundit në emër të Atdheut e të Lirisë nga burrat dhe gratë e djepit të shqiponjave, tokës së Gjergj Kastriotit e të Nanë Terezës, të Ismail Qemalit e Hasan Prishtinës, të Isa Boletinit, të Ibrahim Rugovës, nga deti i njerëzve që do të përmbytin sheshet “Skenderbej”, “Nanë Tereza” dhe Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”
Rama ik!
Largohu!
Është Ultimatum i pakthyeshëm i Sovranit.
Referendumi Kombëtar sot vendos: Koha jote ka mbaruar…

Tiranë, 16 shkurt 2018
0ra 6.54

Anti-mitingu i Ramës, administrata e jugut të vendit thërritet me lista për të ardhur në Vlorë

Mësues e punonjës të administratës në thuajse të gjithë jugun e vendit janë thërritur me detyrim që t’i hipin furgonave dhe autobusëve ditën e nesërme për të qenë të pranishëm në Vlorë, atje ku kryeministri Edi Rama do të mbajë një anti-miting kundrejt protestës së organizuar nga opozita në Tiranë.

Rama e ka “mbuluar” anti- mitingun e tij nën petkun e ciklit të takimeve “Bashkia që duam”, të cilën e zhvillon prej disa ditësh tashmë dhe nga ku bën batuta e monologje përpara qytetarëve.

Express mëson se dhjetëra autobusë nga Lushnja, Fieri, Patosi e deri nga Saranda do të nisen në drejtim të Vlorës ditën e nesërme, që Rama të mbajë një monolog në Sheshin e Flamurit në qytetin bregdetar. Punonjësit e administratës dhe mësuesit mësohet se janë thirrur me lista për të qenë të pranishëm në anti- miting.

Rama i ka dhënë porosi kryebashkiakëve dhe deputetëve të zonave respektive që të sjellin sa më shumë njerëz, në një orvatje për të bërë “luftë” numrash nëpër sheshe, pasi kujtojmë se ditën e nesërme opozita do të zhvillojë protestën e saj, e munguar prej thuajse 10 muajsh. Takimi do të tentohet të transmetohet në sa më shumë media për të “mbytur” protestën e opozitës./Express

Pezullohet greva në Aeroportin e Prishtinës, pritet të vazhdojë javën e ardhshme

Kontrollorët e trafikut ajror në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, “Adem Jashari”, kanë thënë se nuk do të mbajnë grevën e paraparë për të shtunën dhe të hënën e javës së ardhshme.

Kryetari i Sindikatës së Kontrollorëve Ajrorë, Artan Hasani, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se greva do të vazhdojë përsëri javën e ardhshme, përkatësisht në ditët e vikendit.

“Ne do ta mbajmë grevën e paraparë për sot (e premtë) deri në orën 16:00 por nuk do të mbajmë grevë të shtunën dhe të dielën. Greva do të vazhdojë javën e ardhshme, ditën e premte, të shtunën dhe të dielën me nga 12 orë”, ka thënë Hasani.

Kontrollorët ajrorë sot kanë hyrë në ditën e tretë të grevës, me kërkesën e vetme të mospërfshirjes së tyre në Ligjin për paga, për shkak të, siç thonë, cenimit të pavarësisë së këtij institucioni.

Ligji i ri parasheh ulje të pagave për kontrollorët ajrorë.

Menaxheri i planifikimit të fluturimeve në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, Driton Hyseni, ka njoftuar përmes një komunikate në rrjetin social, Facebook se janë anuluar tetë fluturime për shkak të grevës.

“Gjithsej të planifikuara kemi pasur 19 arritje e 19 shkuarje, por për shkak të grevës janë anuluar 8 arritje dhe 8 shkuarje. Aktualisht mbeten 11 arritje dhe 11 shkuarje në plan të realizohen. Kuptohet se disa nga fluturimet janë riprogramuar duke evituar kornizën kohore të grevës së paralajmëruar për sot”, ka shtuar Hyseni.

Të enjten, Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit e Kosovës ka njoftuar se ka pranuar me shqetësim vazhdimin e grevës nga kontrollorët e trafikut ajror.

“Për shërbimet e rëndësisë jetike, siç është shërbimi i navigimit ajror, nevojiten të plotësohen disa kushte të caktuara dhe të sigurohet minimumi i procesit të punës gjatë grevës, duke mos e rrezikuar në asnjë moment sigurinë e aviacionit, jetën apo shëndetin e njerëzve dhe duke parandaluar shkaktimin e dëmit me pasoja të mëdha”, është thënë në komunikatën për media të Ministrisë së Infrastrukturës.

Ndërkohë Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës, iu ka bërë thirrje kontrollorëve të trafikut ajror që të ndërprejnë grevën duke pasur parasysh pasojat e mëdha për publikun që udhëton dhe humbjet tjera direkte e indirekte që mund të shkaktohen.

“Përderisa bashkë ndjejmë shqetësimin e udhëtarëve të prekur nga greva, informojmë opinionin se kompanitë ajrore janë njoftuar me kohë mbi grevën dhe orarin në mënyrë që ato të kenë mundësinë e organizimit të tyre pa e cenuar sigurinë në asnjë mënyrë” është thënë ndër të tjera në komunikatë.

Çështja Dajti, euro e municione në banesën e gjyqtarit

Në Shqipëri forcat speciale të policisë ushtruan sot kontroll në banesat e tre nga pesë anëtarët e trupës gjykuese të Apelit të Krimeve të Rënda, të cilët javën e shkuar ulën në 25 vjet burg, dënimin me burgim të përjetshëm të Dritan Dajtit, i akuzuar për vrasjen 10 vjet më parë të 4 policëve. Kontrollet u realizuan në bazë të një vendimi të Gjykatës së Krimeve të Rënda, pasi më parë, Prokuroria e Krimeve të Rënda të Shkallës së Parë hapi procedim penal ndaj tre gjyqtarëve Skënder Damini, Petrit Aliaj dhe Aleks Nikolla.

Sipas njoftimeve të para, në banesën e gjykatësit Damini, janë gjetur të pajtën 17 mijë euro si dhe “një sasi municioni”, bëri të ditur në një deklaratë të saj policia pa dhënë detaje, duke shpjegur se “operacioni policor është në vazhdim”. Gjykatësi Damini është shoqëruar në Drejtorinë e Policisë së Tiranës për të dhënë shpjegime.

Dritan Dajti i ishte drejtuar Apelit të Krimeve të Rënda duke kërkuar gjykim të shkurtuar. Për të marrë një vendim, u përzgjodhën 5 anëtarë të gjykatave të Apelit të rretheve, nga të cilët dy prej tyre, votuan kundër uljes së dënimit për Dajtin.

Vendimi shkaktoi polemika të shumta. Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj foli për një “një skandal të papranueshëm nё pёrmasa tё patolerueshme. Vendimi i trupës së gjyqtarëve për pranimin e gjykimit të shkurtuar për uljen e dënimit me 25 vjet për një të pandehur që akuzohet për vrasjen e 4 policëve tregon qartë se kemi të bëjmë me një aferë korruptive dhe në kundërshtim me kodin e procedurës penale”.

Ministrja Gjonaj i është drejtuar ndërkohë Këshillit të Lartë Gjyqësor, duke kërkuar “hetim disiplinor të veprimtarisë së anëtarëve të trupës gjyqësore, që kanë gjykuar çështjen kundër të dënuarit Dritan Dajti, për shkelje të rënda profesionale dhe etike që diskreditojnë pozitën dhe figurën e gjyqtarit gjatë ushtrimit të detyrës”. Zonja Gjonaj ka kërkuar gjithashtu dhe shkarkimin nga detyra të gjyqtarëve.

Hedhja e bojës kundër Ramës, ish-ministri i Jashtëm: Paloka zgjodhi metodë argëtuese

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, i pranishëm në rubrikën “Opinion” në News 24 foli për zhvillimet e fundit të politikës shqiptare, retorikën si dhe protestën e opozitës të parashikuar me 16 shkurt.

 

Duke u ndalur tek përplasjet e sotme në Kuvend dhe hedhjen e bojës nga Paloka në drejtim të Ramës, Mustafaj tha se metoda e zgjedhur nga deputeti i PD-së ishte simbolike dhe shumë argëtuese.

“Në vendet demokratike, protesta, pakënaqësitë janë bërë edhe spektakël, për pos përmbajtjes që kanë brenda. Në këtë kuptim mua nuk më shqetëson për sa kohë që është një bojë që nuk i bën gjë zotit Rama. Imitimi i Ramës ndaj Edi Palokës është i gabuar. Mund të themi se ia ktheu me të njëjtën monedhë. Paloka kishte zgjedh një metodë simbolike dhe argëtuese.

Unë do të kisha parapëlqyer që  ceremonia në Kuvend të ishte solemne, serioze për aq minuta sa kërkonte ratifikimi e protokollit të  Maqedonisë së Veriut në NATO. Të mos ndodhte kjo për aq kohë sa ishte aty Talat Xhaferi, sepse ai ishte një mik i nderuar në Parlament.  Ne kemi një situatë që kreu i opozitës po sjell fakte të reja, që tregojnë një qeveri  të delegjitimuar. Akuzat janë politike dhe reagimet duhet të jenë politike”, tha ai.

Mes tjerash në komenti e tij, ish-shefi i diplomacisë së shtetit shqiptar komentoi edhe rolin e Policisë së Shtetit, që sipas tij, për fat të keq, ky institucion është i përdorur nga politika kur në vend ka protesta dhe pakënaqësi popullore.

“Ka një përdorim të policisë nga Kryeministri, sepse Policia  ka njoftuar disa ditë më parë praninë eventuale të elementëve të dhunshëm brenda në protestë.  Policia e Shtetit në Shqipëri, ka vazhduar të jetë në një mënyrë apo në një tjetër e përdorur nga politika.

rama boje kuvend4

Kjo nuk është e dinjitetshme për Policinë. Ne që e kemi njohur para viti ’90 e dimë se Rama nuk është trim. Duke shkuar në Vlorë kryeministri Rama kërkon t’i shmange protestës. Kjo është edhe për të qenë në vëmendje të medias dhe larg sheshi të betejës, e thënë natyrisht në formë figurative. Në produktin më të mirë do të ishte realizimi i kërkesës së opozitës dhe krijimin e një qeveria kalimtare. Kjo mbetet për t’u parë dhe nuk besoj se do të realizohet në një ditë të caktuar. Ne presim nga kreu i maxhorancës, nga kryemistri që të lexojë pakënaqësitë dhe të shfaqet në publik me përfundimet e tij”, shto ai.

Analisti u ndal edhe tek reagimi i ambasadës amerikane në Tiranës, e cila përmes një reagimi publik bëri thirrje që protesta të jetë paqësore dhe demokratike.

“Tek deklarata e ambasadës ka një nuancë që ka munguar në reagimet e mëparshme. Në deklaratën e ambasadës nuk kemi thirrje për qytetarët amerikanë, që të shmangin rrugën.  ShBA nuk ka informacione se do të këtë dhunë. Këshilla për të ruajtur stabilitetin është rutinore dhe e domosdoshme. Se ka një padurim të popullit opozitar shqiptar për të patur rezultat nga protesta, ka.

rama boje kuvend

Unë shpresoj se Basha me ekipin e tij e lexojnë mirë këtë gjë dhe do të ndërtojnë strategji të mirë për t’iu përgjigjur reagimeve që vijnë poshtë.  Një lëvizje antisistem do të nxirrte jashtë lojë edhe opozitën edhe maxhorancën, siç ka ndodhur edhe në vendet evropiane. Jemi brenda mundësive të udhëhiqet politikisht pakënaqësia. Konkluzioni i Majkos është i vetmi realist që vjen nga mazhoranca.

Opozita shqiptare duhet të ketë një ndryshim programor për t’iu përgjigjur pakënaqësisë, sidomos të rinjve. Pjesëmarrje tregon përmasat e pakënaqësisë. Përmasat e opozitës kanë shumë rëndësi për të matur pakënaqësitë. Unë nuk jam optimist se Rama do ta lexojë. Rama nuk pranon asnjë kritikë dhe asnjë  sugjerim”,  përfundoi Besnik Mustafaj.

BalkanWeb

LDK: Dialogu për kufijtë është i ndaluar

Lidhja Demokratike e Kosovës është shprehur sërish kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës, duke thënë se hapja e dialogut për kufijtë, është “vetagresion ndaj shtetit dhe territorit të vendit”.

Kryetari i partisë më të madhe opozitare LDK-së, Isa Mustafa, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm dhe se dialogu për kufijtë është i ndaluar.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi muajt e fundit disa herë ka deklaruar se në marrëveshjen përfundimtare gjithëpërfshirëse mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë edhe një korrigjim i kufijve mes dy vendeve.

“Një nga pikat do të jetë edhe demarkimi i kufirit në mes të Kosovës dhe Serbisë. Kjo është mundësi për të korrigjuar kufirin edhe në veri të Kosovës, edhe në jug të Serbisë.” ka thënë presidenti Thaçi gjatë javës së kaluar në një bashkëbisedimi në “Council on Foreign Relations” në New York.

Kjo ide po kundërshtohet nga partia në pushtet, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, e kryeministrit Ramush Haradinaj, si dhe nga dy partitë opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja “Vetëvendosje”.

Vrasja e 49- vjeçares në Tiranë, në kërkim kunati si autor i dyshuar

Trupi i pajetë i një gruaje është gjetur i pajetë në liqenin e Sharrës në Tiranë.

Paraprakisht mësohet se viktima është 49 vjeçe dhe është identifikuar si Lirie Xhepa.

Trupi i gruas është gjetur nga banorë të zonës, të cilët kanë njoftuar edhe policinë.

Burime nga grupi hetimor bëjnë të ditur për Ora se gruaja mund të jetë vrarë, pasi në trupin e saj janë konstatuar shenja dhune.

Fillimisht mendohet se është goditur me gurë pas koke dhe më pas është qëlluar me armë zjarri, pasi janë konstatuar edhe 3 plagë nga plumbat.

Në lidhje me ngjarjen, policia ka shpallur në kërkim kunatin e viktimës, shtetasin Dashamir Xhepa.

Vendi ku është gjetur viktima nuk ka rrugë makine dhe akoma nuk është faktuar nëse është vrarë aty apo trupi është transportuar aty.

Po punohet për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes dhe identifikimin e trupit të pajetë.

Njoftimi i Policisë

Identifikohet trupi i pajetë, i gjetur pranë liqenit të Sharrës mëngjesin e sotëm. Trupi i përket shtetases L. Xh., 49 vjeçe. Nga kqyrjet në trup rezulton se shtetasia L. Xh., është qëlluar me armë zjarri pistoletë dhe si pasojë e plagëve të marra ka gjetur vdekjen.

Policia po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit.

PD sqaron arsyet pse Edi Paloka gjuajti me bojë Edi Ramën

Partia Demokratike ka sqaruar arsyet pse Edi Paloka gjuajti me bojë Kryeministrin Edi Rama.

Sipas PD-së, qëndrimi i Nënkryetarit të Parlamentit erdhi për shkak të talljes së vazhdueshme që Rama i bëri në seancat e kaluara.

“Edi Paloka e gjuajti me boje Edi Ramën, pasi ky e talli në mënyrë të përsëritur për shkak të mënyrës së të folurit.

Gjuatja me boje është mospranim i bullizmit të ushtruar nga Kryeministri për të cilin është dëshmitar i gjithë opinion publik”, thuhet në reagimin e PD.