VOAL

VOAL

Andy Murray mund të humbasë Australian Open, nëse në atë periudhë do ti lindë fëmija

December 16, 2015

Komentet

Frikë për Elseid Hysajn, Ferrari i mbrojtësit shkodran merr flakë – Lojtari me vjehrrin ishin në makinë

Panik për Elseid Hysajn dhe familjen e tij teksa Ferrari i mbrojtësit shkodran mori flakë papritur.

Lojtari i kombëtares dhe vjehrri i tij ishin brenda në makinë gjatë momentit që Ferrari mori flakë, ndërsa bashkëshortja ishte jashtë.

Për disa çaste, Hysaj dhe vjehrri i tij nuk po arrinin të dilnin me dyert që u mbyllën në mënyrë automatike.

Por, për fat të mirë kjo ngjarje kaloi pa pasoja teksa makina u dëmtua totalisht.

Vetë mbrojtësi në një prononcim të shkurtër për “Il Messaggero” bëri të ditur se zjarri mund të ishte shkaktuar nga një difekt i fabrikës në momentin e prodhimit.

Makina mori flakë në mënyrë të papritur, për fat të mirë askush nuk u lëndua. Ia dolëm që t’i shpëtonim në kohë rrezikut, besoj se bëhet fjalë për një problem të fabrikës”, u shpreh Hysaj./dita

Ndahet nga jeta O.J. Simpson, protagonisti i “gjyqit të shekullit”

O.J. Simpson, ylli i futbollit amerikan dhe protagonisti i të ashtuquajturit “gjyq të shekullit”, ka vdekur në moshën 76-vjeçare njoftoi familja e tij.

“Më 10 prill, babai ynë, Orenthal James Simpson, u mposht në betejën me kancerin”, thuhet në mesazhin e publikuar nga familja e tij në rrjetin X, që më herët njihej si Twitter.

Më 1995, ai ishte liruar nga akuzat për vrasjen e ish-gruas së tij dhe shokut të saj, në rastin gjyqësor që u cilësua si “gjyqi i shekullit”.

Simpson shmangi dënimin me burg pasi u shpall i pafajshëm për therjen për vdekje të ish-gruas së tij, Nicole Brown Simpson, dhe shokut të saj, Ronald Goldman në Los Anxhelos më 1994. Simpson më vonë vuajti një dënim prej nëntë vjetësh burgim në Nevada, pasi më 2008 u gjet fajtor për vjedhje të armatosur dhe rrëmbimin e dy personave në një hotel në Las Vegas.

Simpson ishte një prej sportistëve më të mirë dhe më popullor në fund të viteve ’60 dhe në vitet ’70. Por, karriera e tij sportive ndryshoi pasi Nicole Brown Simpson dhe Goldman u gjetën të vrarë në shtëpinë e Nicole në Los Anxhelos më 12 qershor 1994.

Simpson menjëherë u bë i dyshuari kryesor. Ai u urdhërua që të dorëzohej në polici, por pesë ditë pas vrasjeve, ai së bashku me një bashkëlojëtar të tij u arratis. Ndjekja që pasoi nga policia përfundoi në zonën afër shtëpisë së Simpson dhe më pas ndaj tij u ngrit akuza për vrasje.

Gjykimi ndaj tij ishte ndër më të ndjekurit në Amerikë. Ai që në fillim u shpreh se ishte “100 për qind i pafajshëm” dhe kishte falënderuar gjykatësit kur e liruan nga akuzat më 3 tetor 1995.

Prokurorët kishin argumentuar se Simpson kishte vrarë ish-gruan e tij, Nicole, për shkak të xhelozisë, dhe kishin paraqitur prova të ndryshme, sikurse flokë dhe teste të fibrave që e lidhnin atë me vrasjet.

Prokurorët gjatë gjykimit kishin kërkuar që Simpson të provonte një palë doreza me gjak që ishin gjetur në vendin e krimit, të bindur se ato do t’i bënin atij, dhe kështu do të vërtetonin se ai ishte vrasësi.

Në gjykatore, Simpson kishte tentuar të fuste dorën në dorezë, duke u treguar gjykatësve se doreza ishte e vogël dhe ai nuk ishte vrasësi.

Pasi u lirua nga akuzat, Simpson kishte thënë se “qëllimi im kryesor në jetë është që të gjej vrasësin apo vrasësit e Nicole dhe Goldman”.

E gjithë kjo ngjarje u portretizua edhe në dokumentarin që fitoi Oscar më 2016 të titulluar “”O.J.: Made in America”, por edhe në disa dramatizime televizive.

Simpson u lind në San Francisko më 9 korrik 1947.

Ai u martua me gruan e tij të parë, Marguerite, më 1967, dhe çifti pati tre fëmijë. Më 1979, ata u divorcuan.

Simpson u takua me Nicole Brown, e cila atëbotë ishte 17-vjeçare, në kohën sa ende ishte i martuar me Marguerite. Simpson dhe Brown u martuan më 1985 dhe patën dy fëmijë. Gjatë martesës, ajo kishte telefonuar policinë pas disa incidenteve për dhunë.Radio Evropa e Lirë

Përfundon “Berat Green Half Marathon”, maratona me 400 vrapues nga 30 vende të botës, çmimin e parë e rrëmben Luiza Gega

BERAT

Ka përfundon mesditën e sotme në Berat “Berat Green Half Marathon”, Maratona e madhe ku morën pjesë 400 vrapues, sportistë profesionistë dhe amator, nga mbi 30 shtete të ndryshme. Maratona e sotme nisi në qendër të qytetit, në orën 09:00 dhe sportistët pjesëmarrës ju nënshtruan dy garave, sipas përzgjedhjes së tyre.

Sfida më e gjatë ishte ajo prej 21 km dhe gara e dytë ishte gara në një distancë më të shkurtër, gara 10 km. Në të dyja garat e Maratonës vrapuesit përshkruan intenerare të ndryshme, duke shijuar pamjet piktoreske dhe muzeale të qytetit të Beratit, ndërkohë që e gjithë gara ishte e monitoruar nga organizatorët nëpërmjet Droneve. Maratona i çoi vrapuesit drejt zonave mahnitëse të Beratit, duke përshfaqur përpara tyre kështjellën madhështore dhe lumin piktoresk të Osumit.

Ai që mbërriti i pari në Finish, duke fituar edhe Maratonën e madhe të Beratit,në garën prej 21 km, ishte 21-vjeçari Nikola Bedini lindur dhe rritur në Itali, me origjinë nga qyteti i Beratit.

Garën prej 10 km të kësaj Maratone e fitoi kampionia shqiptare Luiza Gega, ndërkohë që çmimin e “maratobomakut” e mori 78-vjeçari Sotir Qirjaçi, për të cilin kjo ishte gara e tij e 262 ku kishte marrë pjesë.

Në përfundim të Maratonës, fituesit Nikola Bedini e Luiza Gega dhe pjesëmarrës të tjerë në Maratonë shprehën vlerësimet e tyre rreth këtij eventi si dhe folën rreth eksperiencës së tyre në këtë garim, ku konkurrenca ishte e lartë mes sportistëve pjesëmarrës.bw

Athletic Bilbao prish agjërimin 40-vjeçar: Baskët fituan Kupën e tyre të 24-t të Mbretit

VOAL- U deshën penalltitë, por në fund Athletic Bilbao arriti të thyejë një mungesë ​​40-vjeçare të trofeut. Baskët, skuadra e tretë më e suksesshme në Spanjë pas Real Madridit dhe Barcelonës, u rikthyen në gëzim duke fituar Kupën e 24-t të Mbretit, duke mposhtur Mallorca 4-2. Përfundoi 1-0 në ndeshjen e fundit në Sevilje falë golit të Dani Rodriguez në minutën e 21-të, Athletic barazoi rezultatin me Sancet në minutën e 50-të përpara se të shfaqej më i ftohtë nga pika (gabimi i Moralanes ishte vendimtar). rsi-eb

Sinner triumfon në Majami, italiani bëhet nr 2 në botë, arkëton 1 mln euro (VIDEO)

Jannik Sinner shkëlqen në Masterin e Majamit, thyen në finale Dimitrov duke siguruar një tjetër trofe të rëndësishëm. Tenisti italian shfaqi një formë të shkëlqyer duke mos e diskutuar për një asnjë moment suksesin përballë bullgarit, në fund fitoi pastër 2-0 me sete(6-3, 6-1), në një ndeshje që zgjati 1 ore e 12 minuta. Fal këtij suksesi, Sinner shkon në vendin e dytë në renditjen botërore, ndërsa arkëton afro 1 milionë euro:

“Falënderoj skuadrën time, kemi punuar shumë për këtë, kjo është rruga e duhur për të fituar dhe për t’u përmirësuar. Ky është një nga turnet më të rëndësishëm në botë, i kisha shkuar dy herë shumë pranë, më në fund ia dola të fitoj këtu në Majami. Jam krenuar për këtë rezultat”, u shpreh Sinner.BW

Collins triumfon në Miami dhe fiton të parin 1000 në karrierën e saj

Amerikania çuditërisht e kalon Rybakina-n pasi njoftoi tërheqjen e saj nga tenisi

VOAL- Danielle Collins (WTA 53) fitoi Miami Open kundër të gjitha gjasave. Në finalen e luajtur kundër Elena Rybakina (4), amerikania arriti të mbizotërojë me rezultatin 7-5 6-3 në pak më shumë se dy orë lojë, duke fituar për herë të parë një trofe Master 1000.

Pasi arriti në finale pasi njoftoi tërheqjen e saj nga tenisi profesionist në fund të sezonit, Collins fitoi një set të parë të vështirë duke thyer në ndeshjen e 12-të, vetëm për ta mbyllur ndeshjen në pikën e katërt të ndeshjes në të dytin. Përveçse ishte titulli i tretë i WTA-s në karrierën e saj, 30-vjeçarja vendosi një rekord të ri duke u bërë lojtarja me renditjen më të ulët që fitoi Miami Open. rsi-eb

Ndahet nga jeta ish futbollisti i talentuar elbasanas, Bashkim Tirana- Nga ALEKO LIKAJ

Është ndarë nga jeta pas një sëmundje të rëndë në qytetin e Milanos, Itali, ish futbollisti i talentuar i Elbasanit, Dinamos, dhe i kombëtares Shpresa të Shqipërisë, Bashkim Tirana.

Kolegët dhe sportdashësit, e mbajnë mënd si një mesfushor sulmues puntor, teknik, që sakrifikonte shumë për ekipin ku luante. Ishte një talent i zbuluar, nga grupi i fëmijve dhe i të rrinjve që përgatiste në atë kohë, Mjeshtëri i Sportit Shefqet Lamçia, dhe që e ofruan në ekipin ”Labinoti” përfaqësues të qytetit të asaj kohe, në mezin e viteve gjashtëdhjetë.

Bashkim Tirana mbahet mënd në evenimentin e inagurimit të stadiumit të ri në qendër të Elbasanit, me një gol spektakolar të realizuar ndaj ekipit Flamurtari të Vlorës. Më pas kaloi tek skuadra kryeqytetase ”Dinamo”, ku luajti në mesfushë përkrah emrave të mëdhenj të futbollit të asaj kohe, si Iliaz Çeço, Faruk Sejdini, Ilir Përnaska e plot të tjerë, që lanë gjurmë dhe mbetën emblema në jetën sportive të atyre viteve.

Bashkim Tirana është grumbulluar edhe disa herë më ekipin ”Shpresa” të kombëtares sonë. Ka zhvilluar disa ndeshje ndërkombëtare jashtë vendit, me ekipet ku luante, si në Kinë, Rumani, Bullgari, Maqedoni… në vitet shtatëdhjetë.

Me Elbasanin ka luajtur me një brez tê talentuar futbollistësh si N.Hysi, E.Ibërshimi, A.Sejdini, K.Dalipi, vëllezërit Gjika, F. Jorgaqi, S. Mitrollari, Gj.Babani, Gogunja dhe N.Duçka…

Prej shumë vitesh jetonte larg atdheut, por pasioni për futbollin deri në moshë të thyer, e bëri që të drejtonte ekipe fëmijësh, kryesisht italianë dhe emigrantë, për gati dy dekada. Ndjehej i vlerësuar dhe i nderuar në komunën ku jetonte, si edhe ngashtypi sportiv i regjionit të atij vendi.

Mbeti gjithmonë një prind shëmbullor dhe një njeri fjalëpak e i dashur për të gjithë, jo vetëm për elbasanasit.

Puthje e detyruar, Rubiales mund të bëjë dy vjet e gjysmë burg

Ish-presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit akuzohet për një krim të sulmit seksual dhe të përfrikësimit

VOAL- Ish-presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit, Luis Rubiales, mund të kalojë dy vjet e gjysmë në burg për puthjen jo konsensuale me kampionen e botës, Jennifer Hermoso dhe frikësimin e mëpasshëm. Kjo është të paktën kërkesa për dënim nga prokuroria e gjykatës kombëtare të Audiencia Nacional.

Sipas prokurores publike Marta Durantes, puthja e dhënë nga Rubiales ndaj Hermoso-s gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve të Kupës Botërore të Futbollit për Femra më 23 gusht dhe presioni i mëpasshëm që futbollistja të deklaronte se ishte konsensuale, përbën një krim të sulmit seksual dhe të përfrikësimit.

Prokuroria kërkon gjithashtu për përfrikësim dënimin me një vit e gjysmë burg për drejtorin sportiv të kombëtares së meshkujve, Albert Luque, për ish-trajnerin e përzgjedhjes së femrave, Jorge Vilda dhe për ish-menaxherin e marketingut të Federatës së Futbollit, Ruben Rivera.

“Situata e përfrikësimit nga të akuzuarit kundër Hermoso ndodhi kur i akuzuari Luis Manuel Rubiales Bejart u pezullua përkohësisht nga FIFA më 26 gusht 2023… Faktet e përshkruara bënë që Jennifer Hermoso Fuentes të përjetonte një situatë ankthi dhe stresi intensiv që zgjati për disa muaj”, thuhet në prokurori.rsi-eb

“Kam lindur në Athinë, por jam shqiptar”, Mitaj rrëfehet në Rusi: Ndjenjë krenarie kur shikoj flamurin kuqezi

Mario Mitaj është një nga lojtarët më të mirë të Shqipërisë. Mbrojtësi kuqezi, me paraqitjet e tij, i ka dhuruar siguri kombëtares në prapavijë, në ndeshjet më të rëndësishme. Në një intervistë të dhënë në Rusi, Mitaj nuk heziton të flasë me përulësi për atdhe-dashurinë dhe natyrisht për kalimin nga AEK te Lokomotiva e Moskës.

“Kam pasur një situatë të vështirë në Greqi. Problemi me futbollin grek është se ata nuk u besojnë fare lojtarëve të rinj. Ata presin menjëherë një paraqitje të jashtëzakonshme nga një djalosh i ri në ndeshjen e tij debutuese. Praktikisht nuk ka asnjë shans për gabim, nëse dilni dhe nuk tregoni asgjë, ata fillojnë t’ju ‘marinojnë’ në një kavanoz. Për shkak të kësaj, shumë djem të rinj u mërzitën dhe i dhanë fund karrierës së tyre në futboll.

Jam përballur edhe me këtë tmerr. Në sezonin tim të parë për AEK-un në moshën 17-vjeçare kam luajtur rreth 30 ndeshje, por në sezonin tjetër kam luajtur vetëm dy. Oferta nga Lokomotiva ishte një frymë e freskët për mua, një shans për t’u larguar përgjithmonë nga një vend ku ata nuk besojnë në mua. Për më tepër, në atë kohë Premier Liga Ruse ishte liga e 6-të në Evropë. Preferoj të punoj në gjëra që mund të më bëjnë më të shpejtë, më fleksibël dhe më teknik. Unë nuk jam një bodybuilder për të patur parësore masën muskulore. Në artet marciale, muskujt nuk luajnë gjithmonë një rol kryesorë, ato mund të fitohen me dinakërinë dhe teknikën. Një futbollist i dobët mund të jetë mirë për shkak të inteligjencës së tij. Disavantazhet në Rusi? Gjëja e parë është bllokimi i trafikut. Unë jam mësuar tashmë! Së dyti, çmimet e larta për pothuajse gjithçka (përveç benzinës). Jeta në Moskë është shumë më e shtrenjtë se në Greqi. Dhe së treti, kamerat që kontrollojnë shpejtësinë. Kjo është absolutisht e tmerrshme, si arrijnë t’i kapin të gjithë kështu? Vitin e kaluar kam pasur 5-6 gjoba.

Unë kam lindur në Athinë, por jam shqiptar. Fakti që kam lindur në Athinë nuk më bën grek. Kam shumë miq atje, flas greqisht dhe e dua atë vend për mundësitë që ka dhënë për mua dhe familjen time. Por unë dashuroj më shumë Shqipërinë time, jam një patriot i atdheut tim. Kur shoh flamurin shqiptar dhe flas me shqiptarë, mbushem me një ndjenjë krenarie”, – tha ai.bw

Gjeorgjia shkruan historinë, kualifikohet në Europian për herë të parë, eliminon Greqinë

Gjeorgjia ka shkruar historinë, teksa është kualifikuar për në Europian për herë të parë. Gjeorgjianët eliminuan Greqinë, falë penalltive. 120 minutat e luajtura në “Boris Paichadze Dinamo Arena (Tbilisi)” përfunduan pa gola, ndërsa gjithçka u vendos pas penalltive.

Pjesa e parë ishte shumë e kujdesshme, me të dy skuadrat që kishin frikë nga pësimi i golit. Në 45 minutat e para, grekët nuk goditën asnjëherë në portën e mbrojtur nga  Giorgi Mamardashvili, ndërsa 1 gjuajtje në kuadrat numëroi ekipi i Sagnol.

As pjesa e dytë nuk prodhoi gol, me ekipet që iu drejtuan shtesës. As 30 minutat shtesë nuk sollën ndryshim rezultati, teksa fati i kualifikimit u vendos pas ekzekutimit të penalltive. (VIDEO)

(BalkanWeb)

Shqipëria sfidon Suedinë në miqësore, TKZ-ja bën njoftimin e rëndësishëm

Shqipëria do të zhvillojë miqësoren e dytë në orën 19:00, kësaj here përballë Suedisë.

Ndërkohë tifozët kuqezi janë gati dhe pritet të jenë të shumtë në “Friends Arena” të Stokholmit.

“Tifozat Kuq e Zi” (TKZ) me anë të një postimi në faqen zyrtare, lajmërojnë anëtarët në lidhje me vendtakimin dhe orarin e marshimit drejt stadiumit.

Postimi i plotë

“Të dashur anëtarë,

Vendtakimi i sotëm përpara ndeshjes miqësore Suedi-Shqipëri në Stokholm do të jetë në katin e tretë të “OLEARYS – MALL OF SCANDINAVIA.” në adresën:

Stjärntorget 2, 169 79 Solna

Atmosfera para ndeshjes do të fillojë që në orën 13:00 dhe marshimi për në stadium në grup do të bëhet rreth orës 17:45.

Gjithashtu kemi bërë të mundur që pas ndeshjes të vazhdojmë tek i njëjti lokal pasi do të qëndrojë  hapur për ne deri në orën 23:00.

Përjetësisht me ty Shqipëri!

1 Komb 1 Kombëtare! TKZ On Tour”.

Kosova e mposht Armeninë në debutimin e trajnerit të ri Franco Foda

Kombëtarja e Kosovës e ka mposhtur 1:0 Armeninë në një ndeshje miqësore të premten në kryeqytetin armen, Jerevan, në atë që ishte debutim për trajnerin e ri të verdhekaltërve, Franco Foda.

Milot Rashica e shënoi golin e vetëm dhe të triumfit për ta nisur epokën e trajnerit gjerman në kampin e “Dardanëve” në stadiumin republikan “Vazgen Sargsyan” në Jerevan.

Kosovarët ishin më të mirë se vendësit në përgjithësi dhe krijuan më shumë raste shënimi, por nuk ishin në gjendje t’i konkretizonin ato.

Në fillim të shkurtit, Foda nënshkroi kontratë dyvjeçare e gjysmë me Federatën e Futbollit të Kosovës (FFK), e cila do ta mbajë atë në krye të ekipit kombëtar kosovar deri më 31 qershor 2026.

Përballja me Armeninë ishte e para nga dy miqësore që Kosova i luan këtë muaj. Ajo do të përballet me Hungarinë të martën në Budapest.

Emërimi i Fodës e ka ngjallur entuziazëm sadopak në komunitetin e futbollit kosovar, i cili është ende në pritje të kualifikimit të Kosovës në një turne të madh për herë të parë prej se u pranua në UEFA dhe FIFA më 2016.

Foda është ish-futbollist, ndërsa si trajner i ka udhëhequr disa klube austriake, gjermane dhe zvicerane. Ai ishte për një kohë edhe në krye të Kombëtares së Austrisë.

Ai e mori në dorë ekipin kombëtar të Kosovës në kohë për t’u përgatitur për edicionin e katërt të Ligës së Kombeve, që nis në shtator, si dhe për kualifikimet për Kupën e Botës 2026, që nisin në mars 2025.

Kosova vjen nga një fushatë zhgënjyese kualifikuese për Kampionatin Evropian 2024 vitin e kaluar nën drejtimin e ish-trajneri Alain Giresse, pasi u radhit e parafundit në Grupin I kualifikues, me 11 pikë nga 10 ndeshje.

Kjo u cilësua si ndër dështimet më të mëdha të Kombëtares prej ekzistencës së saj.

Kosova nuk ka marrë pjesë asnjëherë në një turne të madh futbolli, si Kupa e Botës apo Evropiani, dhe fushata e fundit kualifikuese për EURO 2024 shihej si shansi më i mirë deri tani në katër fushata kualifikuese për këto dy gara.REL


Send this to a friend