VOAL

VOAL

Akuzat për ngacmim seksual, Kevin Spacey duhet të paguajë 31 milionë dollarë për krijuesit e “House of Cards” pas shkarkimit nga seriali

August 5, 2022
blank

Komentet

blank

‘Marilyn Monroe ndoshta do të jetonte nëse babai i saj nuk do ta kishte mohuar’, thotë mbesa e saj

60 vjet më parë, në gusht 1962, Marilyn Monroe u gjet e vdekur në dhomën e saj të gjumit, pasi kishte marrë një dozë të madhe pilulash.

Jeta e saj e trazuar nuk ishte e panjohur për mediat. Si varësia ndaj substancave, ashtu edhe beteja e saj me depresionin e lodhën atë mendërisht dhe fizikisht që në moshë shumë të re.

E rrethuar nga shumë njerëz, biondja fatale e Hollivudit është tradhtuar shumë herë nga persona të afërt. Por për një person të veçantë, ajo u zhyt në pikëllim. Arsyeja për babain e saj, njeriun e vetëm që nuk do ta fitonte kurrë. Për vite me radhë u përpoq të mbushte boshllëkun që i la, pa ia dalë. Kjo është arsyeja pse, sipas raporteve të huaja, pak para se të vdiste në moshën 36-vjeçare, Monroe u përpoq dy herë të kontaktonte babain e saj, Charles Stanley Gifford.

Sipas Mirror, një mbesë e Monroe nga ana e babait të saj pretendon se pavarësisht problemeve të rënda të shëndetit mendor, ajo mund të kishte jetuar nëse babai i saj do ta kishte pranuar atë.

Francine Dear, 76 vjeç, tha: “Mendoj se jeta e saj do të kishte qenë më e mirë nëse gjyshi im do të kishte bërë gjënë e duhur. Ajo mund të kishte një familje dhe mbështetje normale, të lumtur. E di që ajo kishte probleme, por ishte kujdesi dhe dashuria që dëshironte gjithmonë të merrte nga babai i saj. Ajo donte të përkiste diku”.

Ajo shtoi në fund se: “Jeta e saj mund të kishte dalë shumë ndryshe nëse do ta kishte pranuar përsëri. Dhe kush e di, ajo mund të ishte ende me ne sot”.

blank

Marilyn Monroe u gjet e vdekur në dhomën e gjumit të shtëpisë së saj në Los Anxhelos në orët e para të 5 gushtit 1962. Trupi i saj i pajetë u gjet lakuriq dhe ajo mbante ende telefonin me të cilin kishte bërë thirrjen e fundit.

Një ekzaminim pas vdekjes zbuloi më vonë se ylli kishte vdekur një natë më parë, duke shtuar peshën në mundësinë e vetëvrasjes, pasi barbiturate u zbuluan në sistemin e saj. Megjithatë, vdekja e saj mbetet e pazbardhur edhe sot e kësaj dite dhe teoritë e konspiracionit që e duan atë të jetë viktimë e vrasjes, tërbimit.

blank

Merilyn do të rilindë!

Ndoshta më shumë detaje rreth marrëdhënies së saj me babain e saj do të publikohen në biografinë e ardhshme. Gjashtëdhjetë vjet pas vdekjes së saj, producentët e Netflix kanë krijuar një film për jetën e saj. Traileri i parë zyrtar për ‘Bjonde’ është tashmë i disponueshëm në Netflix.

blank

Me regji të Andrew Dominik, filmi bazohet në librin me të njëjtin emër nga Joyce Carol Oates dhe është një përshkrim i trilluar i jetës së trazuar të Monroe. Yjet e “Blonde” janë  Ana De Armas, pamja e së cilës të kujton bionden e famshme të Hollivudit.

Në trailer, Joe DiMaggio, i luajtur nga Bobby Cannavale, shfaqet për herë të parë. Sportisti dhe bashkëshorti i parë i divës bjonde shihet duke darkuar me gruan e tij të ardhshme. Ai e pyet se ku e filloi karrierën e saj, duke e bërë atë të bëjë një përmbledhje të pakëndshme të së shkuarës së saj.

 

“Ajo donte që njerëzit të përjetonin se si ishte të jesh jo vetëm Marilyn, por edhe Norma Jean (emri i vërtetë i Monroe). Më duket se ky është pozicioni më i guximshëm, jofalësues dhe feminist i filmit në historinë e tij që kam parë ndonjëherë” , kishte thënë de Armas në deklaratat e saj.

Komploti

Nga fëmijëria e saj e paqëndrueshme si Norma Jean, krijimi i saj si një personazh i famshëm dhe aventurat e saj romantike, filmi mjegullon linjat midis faktit dhe trillimit për të eksploruar shkëputjen gjithnjë në rritje midis imazhit të saj publik dhe vetvetes së saj të vërtetë. Pjesa tjetër e kastit përfshin aktorët Bobby Cannavale, Adrien Brody, Julian Nicholson, Xavier Samuel dhe Evan Williams.

Filmi “Bonde” do të shfaqet premierë në Netflix më 23 shtator 2022.

blank

Akuzat për ngacmim seksual, Kevin Spacey duhet të paguajë 31 milionë dollarë për krijuesit e “House of Cards” pas shkarkimit nga seriali

Kevin Spacey ka humbur një apel për të mos paguar një pagesë prej gati 25.5 milionë paund për producentët e shfaqjes House Of Cards në Netfliks, pas shkarkimit të tij për akuzat për ngacmim seksual.

Kërkesa e aktorit u refuzua nga një gjykatës amerikane dy vjet pasi një gjykatës vendosi se skandalet e tij seksuale përbënin një shkelje të kontratës. Gjykatësi vendosi se Spacey kishte dështuar të “dëshmonte se ky është një rast i parëndësishëm”.

Kompania MRC, e cila prodhoi ‘House of Cards’, nisi veprime ligjore në vitin 2019, duke pretenduar se shkarkimi i yllit u kishte kushtuar atyre dhjetëra miliona dollarë tarifa shtesë dhe kishte humbur të ardhura.

Spacey, 63 vjeç, u hoq nga shfaqja e suksesshme pas akuzave se ai “ngacmonte seksualisht të rinjtë me të cilët kishte punuar gjatë gjithë karrierës së tij në projekte filmi, televizioni dhe teatrale”, sipas dokumenteve gjyqësore të paraqitura nga MRC.

Ylli i Hollivudit, i cili luajti Frank Underwood, i ka mohuar akuzat përmes avokatëve dhe zëdhënësit të tij, të cilëve iu kërkua koment mbi vendimin e fundit.

Avokatët e tij luftuan për vendimin e arbitrazhit, duke argumentuar se sjellja e Spacey-t përbënte “insuenca seksuale” dhe “luajtje me kuaj”. Ata gjithashtu pretenduan se ai nuk kishte shkelur politikat ndaj ngacmimeve të QBM-së.

Sipas avokatëve të Spacey, vendimi i MRC për ta përjashtuar atë nga sezoni i gjashtë i shfaqjes ndodhi përpara hetimit të brendshëm që bëri që anëtarët e ekuipazhit të dilnin përpara dhe kështu nuk ishte pjesë e një shkeljeje të kontratës. Ata argumentuan se veprimet e aktorit nuk ishin një faktor thelbësor në humbjet e shfaqjes. Rolin kryesor të Spacey e mori Robin Wright.

MRC tha se producentët duhej të hiqnin nga roli Spacey-n, të ndalonin prodhimin e sezonit të gjashtë të shfaqjes, ta rishkruanin atë për të hequr karakterin qendror të Spacey-t dhe ta shkurtonin atë nga trembëdhjetë në tetë episode për të përmbushur afatet, duke rezultuar në humbje financiare, sipas dokumenteve të gjykatës.

Në Los Anxhelos, gjyqtari i Gjykatës së Lartë Mel Red Recana konfirmoi shumën e dhënë nga një gjykatë në vitin 2020 prej rreth 29.5 milionë dollarë dëmshpërblim dhe 1.5 milionë dollarë, kosto dhe tarifa në favor të MRC dhe kompanive të tjera që prodhuan serialin në Netflix.bw

blank

Bien akuzat kundër Bob Dylanit

 

VOAL- Një grua që e paditi Bob Dylanin duke e akuzuar atë për abuzim seksual me të kur ishte 12 vjeçe, hoqi dorë nga akuza, menjëherë pasi ekipi ligjor i artistit e akuzoi atë për shkatërrimin e provave (mesazheve me tekst).

Në gusht të vitit të kaluar, paditësja, e cila mbetet pa emër dhe u identifikua vetëm si J.C., ngriti një padi duke pretenduar se Dylan kishte abuzuar me të për një periudhë gjashtëjavore midis prillit dhe majit 1965.

Ajo pretendoi se Dylan, tani 81 vjeç, “shfrytëzoi statusin e tij si muzikant” për ta furnizuar atë me “alkool dhe drogë dhe për ta abuzuar seksualisht disa herë” në hotelin e famshëm Chelsea në Manhatan. Ajo linte të dyshohej se muzikanti e ka kërcënuar edhe fizikisht. rsi-eb

blank

Los Anxhelos, rasti Polanski: Mund të rishqyrtohet akuza për përdhunimin e trembëdhjetëvjeçares

VOAL- Hapet një mundësi e re në gjyqin amerikan të regjisorit Roman Polanski për përdhunimin e një trembëdhjetëvjeçareje, 45 vjet më parë. George Gascon, një avokat në Los Anxhelos, njoftoi se zyra e tij nuk është më kundër zbulimit të një dokumenti që mund të hedhë dritë të re mbi çështjen dhe të çojë në rishqyrtimin e tij.

Ky është transkripti i dëshmisë së zëvendësprokurorit të atëhershëm Roger Gunson, sipas të cilit gjyqtari i kohës Laurence Rittenband u tërbua kundër regjisorit fitues të Oskarit për “Pianisti”.

Ky i fundit u deklarua fajtor në gjyq duke rënë dakord për një dënim minimal, por kur mësoi se gjyqtari u kishte besuar disa miqve se do ta shpërfillte pranimin e fajit duke e dënuar me 50 vjet, ai u arratis në Francë – ku si shtetas francez ai u mbrojt nga ekstradimi – dhe nuk shkeli më kurrë në SHBA për të shmangur rrezikun e arrestimit, gjykimit dhe dënimit.

Vitet e fundit Polanski, i cili ka pranuar dobësinë e tij ndaj adoleshenteve, është akuzuar nga të paktën pesë gra të tjera. rsi-eb

blank

“Transportoja ‘mall’ me valixhe në vitet ’90”, rrëfimi tronditës i Cameron Diaz

Cameron Diaz ka rrëfyer se ka trafikuar pa dashje drogë në fillimet e saj para se të bëhej aktore e njohur.

Ajo ka treguar se e gjitha ka ndodhur kur ishte rreth 20 vjeç dhe po përpiqej të fillonte karrierën e saj të modelingut në Paris.

Diaz tha për podkastin Second Life se ajo po planifikonte të kursente për të blerë një apartament në Paris dhe e vetmja mënyrë ishte të merrej me drogë. Kështu mori rolin e transportueses.

“Kam qenë atje për një vit të plotë dhe nuk kam punuar asnjë ditë. Mora një punë, por me të vërtetë mendoj se isha si një ‘mjet’ që transportonte drogë në Marok, të betohem në Zot”, tha aktorja “Ishte përpara në fillim të viteve ’90. Ata më dhanë një valixhe që ishte e mbyllur mirë”.

Mirëpo me mbërritjen e saj në Marok , autoritetet e pyetën nëse mund ta kontrollonin atë valixhe.

“Të gjitha idetë në kokën time u shkatërruan, si ‘çfarë dreqin është në këtë valixhe?’ Unë jam një vajzë me flokë bionde dhe me sy blu në Marok, janë vitet ’90, kam veshur xhins të grisura, çizme me platformë dhe flokët i kam të lëshuara dhe kjo është vërtet e pasigurt”, rrëfeu Diaz.

“Kjo ishte e vetmja punë që mora në Paris”, shtoi ajo duke qeshur dhe duke treguar keqardhje për këtë vendim që mund ta kishte vënë në rrezik. gsh

blank

Johnny Depp e shndërron procesin gjyqësor në muzikë

Johnny Depp shkroi një këngë për gjyqin e gjatë dhe shumë të publikuar për shpifje kundër ish-bashkëshortes Amber Heard. Këtë e raporton The Guardian.

VOAL- Pjesa do të publikohet më 15 korrik dhe do të jetë pjesë e albumit “18” që aktori ka regjistruar me kitaristin britanik Jeff Beck. Kënga e parë në album, “This is a Song for Miss Hedy Lamarr”, është shkruar gjithashtu nga ylli i Hollivudit.

 

“Unë u mahnita,” tha Jeff Beck për këtë pjesë. “Kjo këngë është një nga arsyet që i kërkova të bënte një album me mua,” shpjegoi ai duke shtuar, “Kur unë dhe Johnny filluam të luanim së bashku, me të vërtetë ndezi shpirtin tonë rinor dhe krijimtarinë tonë. Ne po bënim shaka se si u ndjemë përsëri në moshën 18-vjeçare, kështu që u bë edhe titulli i albumit.”

 

Përveç dy këngëve origjinale të Depp, albumi përmban 13 këngë duke përfshirë kopertinat e këngëve nga artistët e Motown, Beach Boys, John Lennon, Velvet Underground dhe Killing Joke. rsi-eb

blank

Më 7 korrik 1967 u nda nga jeta Vivien Leigh, bukuria sfiduese e Hollivudit

VOAL – Tepër e bukur dhe joshëse, Vivien Leigh do të mbetet përgjithmonë në historinë e kinemasë për interpretimin e personazhit melodramatik të Rossella O’Hara në “Gone with the Wind”, tre blockbusters më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Një rol që i ka sjellë zilinë dhe vullnetin e keq të shumë kolegëve të saj, në ambientin jo shumë të gëzuar dhe shumë të inatosur të Hollivudit.

E lindur në Indi më 5 nëntor 1913 (si Vivian Mary Hartley) nga një zyrtar i lartë kolonial britanik pak para Luftës së Parë Botërore, ajo jetoi në atë kontinent fantastik dhe ekzotik deri në moshën gjashtë vjeç. Familja më pas u vendos në Angli ku Vivien ndoqi një shkollë të drejtuar nga murgesha: një fëmijëri e ndërlikuar, megjithatë, për Vivienin e vogël u detyrua t’i nënshtrohej sistemeve të ngurta që i ishin imponuar për t’i dhënë asaj një arsim mjaftueshëm të përshtatshëm.

Në moshën tetëmbëdhjetë vjeç, e shtyrë nga profesioni i saj artistik, por edhe nga vetëdija për bukurinë e saj të jashtëzakonshme, ajo u regjistrua në Akademinë e Londrës.

Ajo tërhiqet nga teatri, por shikon me një sy të interesuar formën e re të argëtimit që po bëhet gjithnjë e më popullore: kinemanë. Hyrja e saj në botën e artë të seteve amerikane daton në vitin 1932. Një vit më parë, pra pak më pak se njëzet vjeç, ajo ishte tashmë e martuar me Hubert Leigh Holman.

Filmat e parë të xhiruar nga aktorja bukuroshe nuk lënë gjurmë dhe as personaliteti i saj duket se nuk ngjall interes të veçantë.

Është viti 1938 kur vjen mundësia e madhe, ajo biletë e vërtetë fituese e quajtur “Gone with the Wind”, një film i bazuar në romanin shumë të suksesshëm të Margaret Mitchell. Me këtë film Vivien Leigh do të fitojë një Oscar.

Nuk mungojnë thashethemet për të minuar vlerën e kësaj zgjedhjeje nga prodhuesit. Dikush nga ambienti pohoi menjëherë se kishte përfituar nga marrëdhënia e krijuar, pavarësisht unazës së martesës në gisht, me të famshmen Laurence Olivier.

Pavarësisht se si shkuan në të vërtetë gjërat, suksesi i filmit nuk e ndryshoi shumë personalitetin e Leigh-it, gjithmonë më të interesuar për teatrin sesa për kinemanë. Në këtë, ajo ishte një divë padyshim anormale në skenën e Hollivudit, pasi kishte xhiruar në harkun e karrierës së saj, pavarësisht ofertave të shumta, vetëm rreth njëzet filma.

Por depresioni i femrave që ai portretizonte në ekran ishte edhe i tij. Nga Rossella kapriçioze e “Gone with the Wind” te Blanche psikotike e “A Tram Named Desire” (një tjetër Oscar në 1951, së bashku me Marlon Brando), portretet femërore të Vivien Leigh pasqyronin dobësinë e saj në të jetuar dhe brendësinë e ankthit të saj.

Pasioni për duhanin (duket se gjatë xhirimeve të “Gone with the Wind” pinte 4 paketa cigare në ditë) dhe një depresion i tmerrshëm duket se e dënojnë atë dhe sigurisht që situata nuk përmirësohet pas ndarjes nga Olivier, megjithëse dukej se marrëdhëniet mes të dyve ishin gjithmonë të shkëlqyera.

Duke kaluar vitet e fundit të jetës me këtë John Merival, trupi i saj humbi ngadalë me kalimin e kohës, derisa një formë e rëndë e tuberkulozit e mori atë më 7 korrik 1967 në moshën pesëdhjetë e tre vjeçare.

Në shtator 2006, një sondazh britanik e kurorëzoi atë si “Britanikja më e bukur e të gjitha kohërave”./Elida Buçpapaj

blank

Më 2 korrik 2004 u nda nga jeta Marlon Brando, aktori ikonë i kinematografisë botërore

VOAL – Përfaqësuesi maksimal i metodës së re të veprimit të Studio Actor që u krijua në kinemanë amerikane në mesin e viteve ’50 (metoda e famshme “Stanislavsky Method”), Marlon Brando fillimisht u vendos si një aktor me thellësi të konsiderueshme dhe më pas si një aktor i vërtetë ikonë, falë aftësisë së tij për të jetuar karakteret që ai luajti duke zgjeruar impulset e brendshme psikologjike, shpesh të sugjeruara nga skenarët.

I lindur në Omaha, Nebraska më 3 prill 1924, biri i një shitësi udhëtues dhe një aktoreje të dorës së dytë, para se të aktronte, fillimisht nisi një karrierë ushtarake, por, i padisiplinuar dhe intolerant i rregullave hierarkike në fuqi në kazermë, u dëbua nga Akademia Ushtarake e Minesotës. Ai u zhvendos në Nju Jork dhe mori pjesë në një kurs drame që debutoi në vitin 1944 në Broadway. Tre vjet më vonë ai triumfon në teatër me karakterin e Stanley Kowalski, protagonist i dramës prekëse të Tennessee Williams “Një tramvaj i quajtur dëshirë”. Në vitin 1950, nën drejtimin e Elia Kazan, ai ndoqi të famshmen Actor’s Studio, e cila më në fund ia hapi dyert për kinemanë.

Pas stërvitjes së gjatë dhe të lodhshme Marlon Brando debutoi në ekranin e madh në vitin 1950 me filmin “Uomini” nga Fred Zinneman, në të cilin luan një veteran paraplegjik të luftës. Për këtë rol ai mbyllet për një muaj duke studiuar sjelljen e personave me aftësi të kufizuara në një spital të specializuar. Fytyra e tij, magnetizmi i tij, mbetet shumë i impresionuar nga spektatorët që e shohin filmin; Brando mban spektatorët e mbështetur me forcën e tij, shprehjet e tij intensive, si dhe një ndjesi të përhapur të mashkullorësisë që ai arrin të na bëjë ta perceptojmë pothuajse fizikisht.

Megjithatë, suksesi i vërtetë erdhi vitin e ardhshëm, me të njëjtin tekst që e hodhi në teatër: versioni i filmit “Një tramvaj i quajtur dëshirüe” (drejtuar nga Elia Kazan, me Vivien Leigh) e projekton atë direkt në imagjinatën femërore të një brezi të tërë. Në ekran Marlon Brando është me hijeshi të jashtëzakonshme dhe karakteri i tij kombinon karakteristika kontradiktore që, me sa duket, i impresionuan veçanërisht zonjat e kohës: jo vetëm që ai është i bukur në mënyrë çarmatosëse, por është gjithashtu në të njëjtën kohë i vështirë dhe thellësisht i ndjeshëm, rebel dhe jokonformist. Shkurtimisht, një rol që nuk mund të kishte shkuar pa u vënë re në një shoqëri aq të lidhur me rregullat dhe konventat si Amerika e atëhershme.

Për fat të keq, në vitet e ardhshme kësaj hijeshje të madhe do t’i mbetet vetëm hija. Brando, në mënyrë të pashpjegueshme, humbet plotësisht formën madhështore fizike të së kaluarës dhe ndoshta për shkak të problemeve të mëdha që lidhen me familjen e tij (djali i parë vrau të dashurin e motrës së tij Cheyenne dhe u dënua me dënimin maksimal, dhjetë vjet, edhe pse babai i tij dëshmoi në favor të tij, Cheyenne më vonë bëri vetëvrasje duke e varur veten), ai u tërhoq plotësisht. Do të vijë në mbipeshë 160 kg dhe tabloidët do të konkurrojnë në botimin e fotografive të fundit, duke i krahasuar pa mëshirë ato me imazhet e kohës së artë.

Përveç episodit tronditës të djalit të tij, pjesa tjetër e jetës private të Brando nuk ishte tamam si duke marrë një pushim. Jo vetëm që ishte martuar tri herë (me Anna Kashfi, me Movita dhe Tarita), por kishte marrëdhënie të tjera të rëndësishme që përfunduan, në të mirë, me një lamtumirë të dhimbshme. Midis shumë grave të saj, Pina Pellicier kreu vetëvrasje në vitin 1961, ndërsa Rita Moreno u përpoq dy herë pa sukses. Brando gjithashtu ka tetë njohje të atësive për fëmijë jashtë martese.

Jo më pak të shqetësuar janë marrëdhëniet e tij me statujën më të lakmuar nga të gjithë aktorët: pas katër nominimeve të njëpasnjëshme (që nga vitet 1950), më në fund me “Fronte del porto” (1954), drejtuar nga Elia Kazan, merr çmimin e aktorit kryesor më të mirë, me rolin e Terry Malloy. Ai gjithashtu fitoi çmimin më të mirë aktor në Festivalin e Filmit në Kanë.

Gjithashtu në vitin 1954 ai luajti një rebel të ri në “Il Selvaggio” nga Laszlo Benedek dhe u bë simbol i një brezi të shpërndarë dhe të zhgënjyer. Për t’u përgatitur për interpretimin ai frekuenton grupe të mitur si ato të përshkruara në film që vijnë për të përfunduar në burg për një natë.

Vitet 60-të paraqesin një dekadë rënieje për aktorin, të aftë vetëm për të thirrur një sërë veprash mediokre (me përjashtim të drejtimit të tij unik 1961, “Dy fytyrat e hakmarrjes”) dhe të krijimit të një serie të pafund të problemeve në grupet që ai merr pjesë dhe të prodhimeve që e angazhojnë atë (në vitin 1969 ai e ekspozon zakonisht të qetë Gillo Pontecorvo gjatë filmimit të filmit “Queimada”, në mënyrë që regjisori të hedh poshtë filmin).

Në vitet 70 Marlon Brando u ringjall me fjalë: ishte viti 1972 kur ai mendoi një rol që do të mbetet në historinë e interpretimit, atë të Don Vito Corleone në filmin Il Padrino nga Francis Ford Coppola. Gjatë audicionit, Brando improvizoi trukun tani të famshëm për të “bërë” Don Viton: flokët e mbajtura mbrapa me shkëlqim, lustrim i ndritshëm këpucësh në fytyrë dhe ball, Kleenex mbushur faqet. Për rolin merr Oscar, por, me një veprim të papritur, refuzon ta tërheqë atë dhe, për të protestuar kundër mënyrës se si qeveria amerikane i trajton indianët, dërgon një Apache të ri në vendin e vet.

Në të njëjtin vit ai luajti në filmin skandal “Tango e Fundit në Paris” nga Bernardo Bertolucci, një film i cili, ndër disavantazhet e tij, digjet në sheshin publik. Gjithashtu me këtë rast “marka” Brando e bën veten të ndihet dhe stili, qëndrimet arrogante që ai i jep personazhit të tij, do të bëhet emblematike dhe e paimitueshme.


Në vitin 1979 ishte rradha e një tjetër rol të madh, magnetik, të Kolonelit Kurz në “Apokalipsi Tani” nga Francis Ford Coppola. Shfaqja e tij në fazat e fundit të filmit është e trishtuar, e habitshme, aktori duket plotësisht i panjohur. Kritikët qajnë me mrekulli, dikush e përshëndet atë si aktori më i mirë ndonjëherë. Pas përfundimit të kryeveprës së Coppolës, aktori del në skenë për rreth një dekadë: më vonë ai do të shfaqet vetëm në role me kapelë. Ndër filmat e tij më të shquar janë “Don Juan De Marco, mjeshtër i dashurisë” (1994, me Johnny Depp) dhe “The Score” (2001, me Robert De Niro dhe Edward Norton).

Për të kuptuar madhështinë e Brando është një shaka e Al Pacino, e cila më vonë u bë e famshme, i cili luajti me të në “Il padrino”: “Është sikur të aktoresh me Perëndinë”.

Aktori i paharrueshëm vdiq në Los Angeles në moshën 80 vjeç më 2 korrik 2004. Elida Buçpapaj

FILMOGRAFIA

Superman II:The Richard Donner Cut (2006) (V) si Jor-El
The Godfather (2004) (VG) (zëri) (arkiv i përdorur) si Don Vito Corleone
The Score (2001) si Max
Free Money (1998) si Warden Sven ‘The Swede’ Sorenson
The Brave (1997) si McCarthy
The Island of Dr. Moreau (1996) si Dr. Moreau
Don Juan DeMarco (1995) si Dr. Jack Mickler
Christopher Columbus: The Discovery (1992) si Tomas de Torquemada
The Freshman (1990) si Carmine Sabatini, aka Jimmy The Toucan
A Dry White Season (1989) si Ian McKenzie
Apocalypse Pooh (1987) (V) (archive sound) (pa kredituar) si Eeyore
The Formula (1980) si Adam Steiffel, Chairman Titan Oil
Superman II (1980) si Jor-El
Apocalyps1980)e Now (1979) si Colonel Walter E. Kurtz
Roots: The Next Generations (1979) (mini) TV mini-seri si George Lincoln Rockwell
Superman (1978) si Jor-El
The Godfather: A Novel for Television (1977) (mini) TV mini-seri si Don Vito Corleone
The Missouri Breaks (1976) si Robert E. Lee Clayton
Ultimo tango a Parigi (1972) si Paul
The Godfather (1972) si Don Vito Corleone
The Nightcomers (1972) si Peter Quint
Queimada (1969) si Sir William Walker
The Night of the Following Day (1968) si Chauffeur
Candy (1968) si Grindl
Woman Times Seven (1967) (pa kredituar) si Bob – in Picture, segment ‘Two Against One’
A Countess from Hong Kong (1967) si Ogden Mears
The Appaloosa (1966) si Matt Fletcher
The Chase (1966) si Sheriff Calder
Morituri (1965) si Robert Crain
Bedtime Story (1964) si Freddy Benson
The Ugly American (1963) si Ambassador Harrison Carter MacWhite
Mutiny on the Bounty (1962) si 1st Lt. Fletcher Christian
One-Eyed Jacks (1961) si Rio
The Fugitive Kind (1959) si Valentine ‘Snakeskin’ Xavier
The Young Lions (1958) si Lt. Christian Diestl
Sayonara (1957) si maj. Lloyd ‘Ace’ Gruver – USAF
The Teahouse of the August Moon (1956) si Sakini
Guys and Dolls (1955/I) si Sky Masterson
Omnibus si Stanley Kowalski (1 seri, 1955)
Desirée (1954) si Napoleon Bonaparte
On the Waterfront (1954) si Terry Malloy
The Wild One (1953) si Johnny Strabler/Narrator
Julius Caesar (1953) si Mark Antony
Viva Zapata! (1952) si Emiliano Zapata
A Streetcar Named Desire (1951) si Stanley Kowalski
The Men (1950) si Kenneth ‘Ken’ Wilcheck/’Bud’
Actor’s Studio (1 seri, 1949)

blank

Arrestohet aktorja e njohur Philipps

 

Aktorja e njohur, Busy Philipps u arrestua teksa protestonte për të drejtat e abortit.

Të enjten, Vice Media raportoi përmes Twitter se aktorja e u arrestua para Gjykatës së Lartë në Uashington, D.C. Protestuesit kanë shkuar në gjykatë pas përmbysjes së Roe kundër Wade, e cila garantonte mbrojtjen federale për abortin, më 24 qershor.

Në videon e Vice Media, Philipps u pyet nga një personpse erdhi në protestë, të cilës ajo u përgjigj: “Për barazi”.

Ajo ka qenë prej kohësh e hapur për të drejtat e abortit.Aktorja së pari ndau historinë e saj të abortit në emisionin e saj Busy Tonight në vitin 2019 pas ndalimit gjashtë-javor të abortit në Gjeorgji dhe, më vonë atë vit, shkoi në Capitol Hill për të ndarë historinë përpara një nënkomiteti gjyqësor të Dhomës së Përfaqësuesve duke diskutuar kërcënimet ndaj të drejtave riprodhuese.

“Jam shumë e trishtuar që duhet të ulemi këtu përballë një rreshti politikanësh dhe të japim deklarata thellësisht personale, sepse nuk ka rëndësi. Nuk duhet të ketë rëndësi. Unë jam një qenie njerëzore që meriton autonomi në këtë vend që e quan veten të lirë”, tha Philipps para nënkomitetit. “Dhe zgjedhjet që një qenie njerëzore bën për trupin e vet nuk duhet të ligjësohen nga të huajt të cilët nuk mund të dinë ose kuptojnë rrethanat ose besimet e secilit individ.”

Pas përmbysjes së Roe, Busy përdori platformën e saj të mediave sociale për të ndarë burimet e të drejtave riprodhuese, si dhe video dhe foto të saj duke dalë në rrugë për të protestuar. Në një Instagram Story të postuar pak para se të arrestohej, ajo foli para kamerës, duke u thënë ndjekësve: “Unë po e bëj këtë për ju djema. Unë po e bëj këtë për fëmijët e mi. Unë po e bëj këtë për nënën time. Këtë po e bëj për gjyshen time.”/Lapsi.al

blank

Ben Stiller i thotë Zelenskyt: Ju jeni heroi im

Aktori amerikan Ben Stiller në takim me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky

RFE/RL

Aktori i Hollivudit dhe ambasadori i vullnetit të mirë i Kombeve të Bashkuara, Ben Stiller e ka konsideruar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky si heroin e tij, gjatë një vizite në Kiev.

“Ajo çfarë keni bërë, mënyra si keni mobilizuar shtetin, botën, është vërtet inspiruese”, ka thënë ylli amerikan 56-vjeçar, duke iu referuar fjalimeve të Zelenskyt para parlamenteve në gjithë botën.

“Është nder i madh për mua… ju jeni heroi im”, ka thënë Stiller, i cili është emëruar ambasador i vullnetit të mirë i OKB-së më 2018.

Vizita e tij në Kiev dhe takimi me Zelenskyn janë realizuar në Ditën Botërore të Refugjatëve.

Zelensky dhe Stiller kanë diskutuar nevojat e personave të zhvendosur përkohësisht në Ukrainë dhe Poloni, të cilët Stiller i ka vizituar para se të takonte Zelenskyn.

Gjatë vizitës së tij, Stiller ka vizituar edhe lagjet e Irpinit, ku janë zhvilluar luftime të ashpra në ditët e para të luftës.

“Mendoj se është e vështirë të kuptosh se çfarë po ndodh këtu, nëse nuk keni qenë personalisht në këto ambiente”, i ka thënë ai Zelenskyt.

Të dy kanë folur edhe për karrierat që kanë pasur si aktorë komedianë.

”Ju keni hequr dorë nga një karrierë e mrekullueshme aktrimi”, i ka thënë Stiller, Zelenskyt.

“Jo aq të mirë sa e juaja”, i është përgjigjur Zelensky.

Para fitores në zgjedhjet presidenciale më 2019, Zelensky është njohur më së miri për rolin që ka pasur në një serial televiziv, ku ka luajtur rolin e një mësuesi në një shkollë të mesme.

blank

JLO flet për fillimet e karrierës: Më tallnin për pamjen e jashtme

Jennifer Lopez ka folur së fundmi rrreth komenteve tallëse që bënin për pamjen e saj.

“Unë u rrita rreth grave të kolme, kështu që nuk ishte asgjë për të cilën më vinte turp,” u shpreh Lopez, në dokumentarin e saj, ‘Halftime’.

Por, kur ajo filloi në industrinë e argëtimit, “ideali i bukurisë ishte të ishe shumë e hollë, bjonde, e gjatë,” shpjegoi ajo.

“Ishte e vështirë kur dëgjon se si  njerëzit tallen me ty”, rrëfeu artistja. “Por unë përfundova duke ndikuar në gjërat  që kurrë nuk kam menduar se do ndikoja.”

Pjesa e parë e dokumentarit u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Tribeca, disa ditë pasi Lopez pranoi çmimin Generation Award gjatë MTV Movie & TV Awards 2022.

“Dua të falënderoj të gjithë njerëzit që më dhanë këtë jetë, më dhanë gëzim , dhe ata që ma thyen zemrën. Ata që ishin të vërtetë dhe ata që më gënjyen.Dua të falënderoj dashurinë e vërtetë dhe dua të falënderoj të gjithë njerëzit që më thanë në fytyrë – ose kur nuk isha aty – që nuk mund ta bëj këtë.Unë me të vërtetë nuk mendoj se do ta kisha bërë këtë pa ty” deklaroi Jennifer./Lapsi.al

blank

Johnny Depp fiton gjyqin ndaj ish-bashkëshortes, fiton 15 mln euro

Ka marrë fund beteja e ashpër ligjore mes aktorit hollivudian, Johnny Depp, dhe ish-bashkëshortes së tij, Amber Heard.

Johnny Depp ka fituar zyrtarisht gjyqin e tij për shpifje kundër Amber Heard. Juria e përbërë nga pesë burra dhe dy gra e ktheu vendimin të mërkurën, pas gati 13 orësh diskutimi të shtrira në tre ditë në Gjykatën e qarkut në Fairfax të Virginias.

Pas dëshmive gjashtëjavëshe në gjyqin njëqind milionë dollarësh Johnny Depp kundër Amber Heard për shpifje, juria në Fairfax të Virginias ka vendosur në anën e aktorit.

Me këtë rast, Depp është shpërblyer me 10 milionë dollarë si dëmshpërblim dhe pesë milionë dollarë të tjera si dëme ndëshkuese.

Hamshori hollivudain e paditi ish-gruan e tij për shpifje duke kërkuar 50 milionë dollarë dëmshpërblim, derisa më pas ajo ngriti një kundërpadi prej 100 milionë dollarësh.

Gjykatësi Penney Azcarate mblodhi jurinë në orën 15:00 (me kohën lokale) për ta shpallur vendimin në Gjykatën e Qarkut në Fairfax të Virginias, ku gjyqi kishte vazhduar për gjashtë javë. BW


Send this to a friend