VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Komentet

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 1095 raste të reja me Covid-19 janë tri ditët e fundit

Foto: Në Lozanë në mjetet e transportit publik qytetarët janë me maska

VOAL – Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 1095 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar në tri ditët e fundit, sipas të dhënave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Midis të shtunës dhe sot ka pasur 5 vdekje dhe 27 persona të shtruar në spital.

Shifrat e fundjavës publikohen tani të hënën, tha FOPH. Në tre ditët e fundit, u kryen 27,633 shtupë. Shkalla e pozitivitetit është 3.96%. Infeksionet e reja në shtatë ditët e fundit janë regjistruar 2’764.

Në Tiçino gjatë fundjavës ka pasur dhjetë raste të reja, për një total prej 3’618. Numri i të vdekurve ka mbetur i pandryshuar për më shumë se tre muaj, duke qëndruar në 350.

Në dy javët e fundit, 65.27 infeksione të reja për 100,000 banorë janë regjistruar në Zvicër. Që nga fillimi i pandemisë, 1,770 njerëz kanë vdekur dhe 4,769 njerëz janë shtruar në spital. Totali i infeksioneve Covid-19 të konfirmuara në laborator në fillim të pandemisë është rritur në 50’378, nga gjithsej 1’279’247 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn.

Janë 2,380 persona në izolim dhe 5,102 të tjerë që kanë rënë në kontakt me ta janë në karantinë. Në këtë shifër të fundit ka 7,731 individë që janë kthyer në Zvicër nga një vend i konsideruar në rrezik. rsi-eb

Vota e 27 shtatorit a mund të bëjë që europianët të mos punojnë lirisht në Zvicër ? – Intervistë me politologen Martina Mousson

voal.ch – Shtyrja e votimit federal nga maji në shtator për shkak të pandemisë bëri që fushata në favor të iniciativës  të imigracionit të moderuar të humbasë vrullin, thotë politologia.

Piketat janë të mëdha, por fushata është e shurdhër. Më 27 shtator, votimi zviceran për iniciativën e krahut të djathtë konservator ‘Për imigracionin e moderuar’, që synon të shfuqizojë lëvizjen e lirë me Bashkimin Evropian. Me mendjet e tyre diku tjetër, megjithatë, qytetarët nuk janë më të apasionuar pas temës së preferuar të partisë kryesore të vendit, deklaron politologia Martina Mousson.

Debat të nxehta, shkëmbime të ashpra dhe një fushatë provokuese. Gjashtë vjet më parë, kur zviceranët po përgatiteshin të votonin për nismën ‘Kundër Imigracionit Masiv’, tensioni ishte i dukshëm dhe tema e gjithëpranishme. Teksti i Bashkimit Demokratik të Qendrës (UDC, e djathta konservatore), që bëri thirrje për futjen e kuotave të imigracionit, ishte pranuar nga një shumicë e vogël e votuesve.

Asnjë nga këto dy javë para votimit për inisiativën tjetër të UDC-së, për kufizimin e migracionit. Partia kryesore e vendit përpiqet përsëri të fokusohet tek të huajt, por strategjia nuk funksionon më aq mirë. Shqetësimet kanë ndryshuar, shpjegon politologia Martina Mousson.

swissinfo.ch: Fushata për nismën ‘Për imigrim të moderuar’ duket apatike. Si politologe keni të njëjtën përshtypje?

Martina Mousson: Debatet në të vërtetë janë më pak të vrullëshme se  fushatat e tjera të UDC-së. Vizualisht të ndenjurat e një europiani të ulur në Zvicër, fushata është gjithashtu më pak provokuese se të tjerat, të cilat kishin një karakter racist. Mendoj për posterat e famshëm me dele të zeza që simbolizonin të huajt apo ata me sorra të zeza që vidhnin pasaportat zvicerane. Këtë herë, tema zgjon më pak emocione.

Për më tepër, nuk është hera e parë që ka pasur një votë për marrëdhëniet me Bashkimin Evropian. Në bazë të sondazheve vërejmë se opinioni i qytetarëve tashmë është formuar. Me këtë në mendje, është më e vështirë të bësh një fushatë efektive.

swissinfo.ch: Në vitin 2014, iniciativa UDC kundër imigracionit masiv shkaktoi debate të nxehta mbi imigracionin. Çfarë ka ndryshuar sot?

Martina Mousson: Konteksti nuk është i njëjtë. Në vitin 2014, Evropa ishte në krizë të plotë migrimi. Në atë kohë, frika për të parë një valë migrantësh mbërrin që Zvicra nuk mund t’i strehonte. Sot, ne e dimë që imigracioni është në rënie. Përveç krizës së koronavirusit, ka edhe çështje të tjera që mbizotërojnë në debatin publik, duke eklipsuar çështjen e vjetër të të huajve.

Reforma e sigurimit të pleqërisë i shqetëson më shumë politikanët, veçanërisht pasi ne ende nuk kemi gjetur një zgjidhje. Ekologjia gjithashtu ka fituar rëndësi, siç demonstrohet nga përparimi i të Gjelbërve në zgjedhjet e fundit federale.

swissinfo.ch: Si ndikoi në fushatën kriza e koronavirusit?

Martina Mousson: Pandemia shkaktoi që votimi të shtyhej nga maji në shtator. Ndërsa fushata kishte filluar tashmë në pranverë, ajo zgjati mbi gjysmë viti. Një kohëzgjatje e pazakontë që ndoshta e bëri atë të humbasë vrullin e saj. Për palët, kjo do të thotë kosto shtesë. Për shkak të masave të distancimit shoqëror, është bërë gjithashtu më e vështirë për të dalë në rrugë, për të biseduar me njerëzit dhe për të shpërndarë fletushka. Kjo situatë e jashtëzakonshme sigurisht që luan një rol.

swissinfo.ch: Sondazhi i parë nga gfs.Bern Institute parashikoi që nisma do të refuzohej nga 61% e elektoratit. A do ta kishte pranuar UDC tashmë një humbje në qendrat e votimit?

Martina Mousson: Në çdo rast, nuk është kjo që ajo që komunikon. Shumë anëtarë të partisë u mobilizuan për të bërë fushatë, veçanërisht në rrjetet sociale. UDC po bën çmos për të nxitur fushatën, por kjo nuk funksionon.


swissinfo.ch:  A është çështja e imigracionit, aq e dashur për UDC, më midis temave të të ndjeshme për publikun?
Martina Mousson: Ne vërtet mund ta pohojmë atë. Ne tashmë e kemi parë këtë gjatë zgjedhjeve federale të vitit 2019, që treguan partinë të humbte votat. Sidoqoftë, çështja e imigracionit mund të riaktivizohet në çdo kohë nëse ardhjet e migrantëve rriten përsëri.swissinfo.ch:  A ka partia mjetet për të ripozicionuar veten në çështje të tjera?

Martina Mousson: Gjithmonë ka pasur çështje të tjera, por asnjëra nuk ka funksionuar si emigracioni dhe marrëdhëniet me BE-në. UDC është përpjekur të bëjë lidhjen midis iniciativës së kufizimit dhe ekologjisë, duke argumentuar se një ardhje tepër e rëndësishme e qytetarëve të huaj do të dëmtonte gjithashtu mjedisin. Por partia nuk është e besueshme.

Tani për tani, UDC është duke u përqëndruar në bazën e saj elektorale. Është një strategji efektive pasi ka mobilizim më të mirë të brendshëm sesa në partitë e tjera. Për të tërhequr votues të rinj, megjithatë, duhen figura të reja, tema të reja dhe mënyra të reja për t’u marrë me gjërat.

swissinfo.ch: Në 2014, nisma e imigracionit masiv dukej sikur do të dilte humbës disa javë para votimit. Në fakt, fitoi. A mund të presim akoma një kthesë?

Martina Mousson: Të gjithë treguesit po bëjnë të qartë se UDC është vetëm kundër të gjithëve. Sidoqoftë, një ngjarje e paparashikuar ende mund të ndryshojë kartat dhe të krijojë një klimë mobilizimi në favor të iniciativës.

swissinfo.ch:  Pas viteve të sukseseve elektorale, UDC ka grumbulluar disfata në qendrat e votimit në vitet e fundit. A është partia më e madhe e Zvicrës në rrugën e rënies?

Martina Mousson: Nuk e besoj. Megjithëse nuk e ka arritur qëllimin e saj për të fituar mbi 30% të elektoratit, nuk duhet harruar që UDC mbetet partia kryesore e vendit.swissinfo.ch//EB

Tiçino: Afron stina e mbledhjes së gështenjave, edhe sivjet perspektivat duken të mira

VOAL – Le të flasim për gështenjat, për disa javësh mbledhja e tyre do të fillojë në Tiçino: vitin e kaluar ato arritën 58 tonë dhe edhe këtë vit perspektivat duken të mira.

Të shkosh për gështenja do të thotë gjithashtu të mbash pyjet e gështenjës të shëndetshme dhe të rritësh një traditë që ka humbur gjatë shekujve. Kultivimi i gështenjave është i lashtë, shpjegon Bernardino Croci Maspoli, partneri themelues i muzeut etnografik Malcantone. “Dëshmitë arkeologjike tregojnë se gështenja ishte e përhapur në epokën para-kristiane në luginat e Alpeve të Jugut; kultivimi dhe shfrytëzimi i saj janë me të vërtetë të lashta”.

Pemë par ekselencë. E çmuar për drurin e saj dhe me një frut të shijshëm që mund të përdoret në pjata të ndryshme. Edhe lëkurat dhe gjethja përdoren, për shembull, si shtrojë për bagëtinë ose si një ngjyrë mbrojtëse për rrjetat e peshkimit.


“Ekzistonte edhe një ekonomi e vogël e lidhur me gështenjën, gjëra që nuk mbahen mend sot, mendojmë për jus plantandi, për faktin se pema e gështenjës ishte në pronësi të një familje të vetme. Sot nuk ka më kuptim të zotërosh një gështenjë, megjithatë, është gjithashtu e vërtetë që në disa pyje të gështenjës është një ide e mirë të mos shkosh të mbledhësh gështenja, sepse ato janë pyje ose pemë individuale private “, nënvizon Bernardino Croci Maspoli.

Sot nuk flasim më për shkëmbim ose treg të gështenjave, por më tepër për rivlerësim të produkteve dhe ruajtjen e pyjeve. Po flasim për një sipërfaqe prej rreth 17 000 hektarë, gjithashtu falë shtytjes së shoqatës së prodhuesve të gështenjave të Zvicrës italishtfolëse, e themeluar në vitin 1999.

“Nëse për një pyll gëshenjash kujdesemi mirë, atëherë ka kuptim të shkosh dhe të mbledhësh gështenja. Mijëra tonë gështenja kalben çdo vit në pyjet tona. Gështenja është një gjë e bukur, gjithashtu nga pikëpamja turistike, që njerëzit i marrin për t’i shijuar”, thotë Croce Maspoli.

Sot rinovohet ftesa pë atë që nuk konsumohet privatisht ta grumbullojmë në qendrat e mbledhjes kantonale në Cadenazzo, Biasca, Vezia dhe Stabio në mënyrë që të dërgohen përsëri në tregun kombëtar produkte të shijshëm natyralë të bazuar në këtë frut të çmuar. rsi-eb

530 infeksione të reja sot në Zvicër, 7 viktima të tjera

VOAL – Infeksionet e reja ditore në Zvicër kanë tejkaluar përsëri shifrën 500: pikërisht plot 530 infeksione të reja të regjistruara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) midis të mërkurës dhe të enjtes, krahasuar me testet 15763 rezultati i të cilave është janë regjistruar nga FOPH. Ka edhe 7 vdekje të tjera në lidhje me Covid-19 dhe 18 të tjera shtrime në spital në të gjithë vendin.

Në Ticino, 8 infeksione të reja me koronavirus janë konfirmuar në 24 orët e fundit; në kanton, një person aktualisht është i shtruar në spital për shkak të Covid-19, por jo në kujdesin intensiv. Në Graubynden ka dy infeksione të reja të dukshme. Në të dy kantonet, nuk u raportua për asnjë vdekje shtesë.

Në mëngjes u mësua gjithashtu për një student të SPAI të Trevano i cili doli pozitiv për testin Covid-19. Zbatimi i karantinës u bë i nevojshëm për disa nga shokët e tij.

Dhe ai korrespondon me një student tjetër, por nga Mesolcina e sipërme, një nga dy infeksionet e reja të gjetura në territorin Rhaetian. Çështja është ende për shkak të shpërthimit të koronavirusit që u ngrit në shkollën me konvikt të Shkollës Kantonal të Kurit. rsi-eb

Zvicra ka 514 raste të reja me koronavirus, 7 viktima dhe 18 të shtruar në spital

voal.ch – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 514 raste të reja të infektuara me koronavirus, 7 viktima dhe 18 të shtruar në spital

Këto të dhëna janë dhënë nga Zyra federale e Shëndetit Publik.

Për këtë arsye masat e ndërmarrë për të ndaluar përhapjen do të vijojnë deri më 5 tetor./EB

 

Hetimi i fondeve për para të pista të Lega-s të Matteo Salvini-t në Zvicër

voal.ch – Hetimet mbi fondet e parave të pista të Lega-s të Matteo Salvini-t gjithashtu çojnë në Zvicër. Të premten, tre tregëtarë pranë partisë së Salvini u arrestuan, të akuzuar, ndër të tjera, për pastrim parash. Të dyshuarit janë Alberto Di Rubba, Andrea Manzoni dhe Michele Scillieri.

Tani sytë janë drejt një llogarie zvicerane të një kompanie panamaneze, ku shuma të mëdha parash janë tranzituar në mënyrë të paligjshme. Një hetim ndërkombëtar është akoma aktiv nga Italia, dërguar në Zvicër në korrik, ku kërkohen më shumë informacion nga Berna. Hetimi synon të sqarojë destinacionin përfundimtar të rreth 300,000 eurove që shkojnë në total deri 800,000 – të cilat kishin kaluar nga Italia në llogarinë zvicerane, pikërisht në hipotezën e fondeve të zeza të mbledhura nga tregëtarët e dyshuar.

Hetuesit italianë besojnë se një pjesë e flukseve financiare u kaluan përmes llogarisë bankare zvicerane për të fshehur fondet e destinuara për Lega-n e Matteo Salvini. Kjo thuhet në mbi 60 faqet e hetimit nga prokuroria e Milanos.

Historia sillet rreth blerjes dhe shitjes të një depoje pranë Milanos, e përdorur më vonë si selia e komisionit të filmit në Lombardi. Çmimi do të ishte fryrë, më shumë se dyfish. Prandaj akuza është për pastrim parash, përvetësim dhe zhvatje.

Hetimi i Milanos është paralel me atë të zyrës së prokurorit të Gjenova-s, e cila heton riciklimin e 49 milion eurove famëkeqe, të mbledhura nga Lega pa raportuar dhe më pas të zhdukura, një episod që diskreditoi partinë e Salvinit.

Gjykatësit, të cilët në atë kohë e kishin mbërthyer tashmë Lega Nord të Umberto Bossi për ryshfetet e Republikës së Parë, sot për hetimet ata përdorin, ndër të tjera, softuerin e FBI në rastin e Panama Papers, ku shoshiten të dhëna të ndërlidhura nga telefonat mobil, kartat e kreditit dhe llogaritë bankare.

Nga ana e tij, Matteo Salvini, përsërit se është i qetë.

Për momentin, nuk dihet nëse Zvicra i ka dhënë tashmë Italisë detaje mbi flukset e parave të Lega-s. Zyra Federale e Drejtësisë ende nuk është përgjigjur, kur është pyetur nga RSI por nuk përjashtohet që zhvillimet mund të mbërrijnë në javët e ardhëshme.

Ndërkohë, hetimet vazhdojnë në Lombardi për një anëtar të shquar të Lega-s, presidentin e rajonit të Lombardisë Attilio Fontana, ish-kryetari i Bashkisë të Varese-s. Prokuroria e Milanos ka filluar kontrollet në llogaritë zvicerane të Fontana, si pjesë e hetimit që sheh guvernatorin të akuzuar për mashtrim për 75,000 veshjet sanitare të prodhuara nga kompania Dama Spa e Andrea Dini, kunati i Fontana-s, ku gruaja e guvernatorit të Lombard-isë zotëron 10% të aksioneve në kompani. 75000 kompletet e veshjeve sanitare, duhet të mos harrojmë, më pas u shndërrua në një donacion, por kjo ndodhi vetëm pasi një transmetimi të RAI-t, që nxori në dritë konfliktin e interesit./RSI.ch/EB

Zvicër: Emsale Selmani, me profesion juriste rikandidon për këshillin bashkiak në zgjedhjet e 27 shtatorit

voal.ch – Emsale Selmani ka mbaruar bachelor në Universitetin e Bernës për drejtësi,

Pastaj ka përfunduar studimet Master Universitetin e Freiburg-ut për të Drejtën Europiane dhe Drejtësi.

Emsale Selmani punon pranë autoritetit gjyqsor në Kantonin e Bernës.

Në zgjedhjet e 27 shtatorit ajo rikandidon për këshillin e madh bashkiak të komunës Ostermundigen/BE.

Në faqen e saj në rrjetin social ajo ka vendosur posterin elektoral në të cilin shkruhet:

“Unë, si asambleiste e Ostermundigen-it, do të përkushtohem të punoj për barazi dhe drejtësi sociale.

Të dyja janë shtyllat kryesore për një shoqëri funksionale.

Do të mbështes çdo qytetar dhe do të jem zëri i të gjithëve.

Bashkë me ndihmën tuaj do t’i ndërtojmë kushtet me të mira për komunën tonë!”

Voal.ch i uron Emsales suksese!/voal.ch

 

Në Zvicër 24 orët e fundit, 528 raste të reja koronavirusi

VOAL – Në Zvicër 24 orët e fundit, janë regjistruar 528 raste të reja koronavirusi, për një total prej 46,239 që nga fillimi i pandemisë. Janë 3 vdekje të reja dhe 13 persona të tjerë janë shtruar në spital. Krahasuar me dje, janë kryer 16 287 teste të reja.

Këshilli Federal ka përcaktuar sot (e premte) rregullat e karantinës për ata që kthehen në Zvicër nga shtetet fqinje. Për këto vende, vetëm rajonet me një përqindje ngjitjeje mbi vlerat kufitare do të përfshihen në listën e shteteve dhe territoreve me një rrezik të lartë të ngjitjes. Rajonet kufitare mund të përjashtohen nga lista. Në këtë mënyrë, qeveria merr parasysh si rritjen pjesërisht të konsiderueshme të infeksioneve, ashtu edhe ndërveprimet e ngushta midis rajoneve kufitare. Urdhëresa e ndryshuar në këtë kuptim hyn në fuqi të hënën e ardhshme.

Përmes rajonalizimit, njerëzit që kthehen nga një rajon në rrezik detyrohen të bëjnë karantinë, por jo nëse kanë qenë në një zonë kufitare. Gjatë aplikimit, Këshilli Federal vazhdon të mbështetet në përgjegjësinë individuale të popullsisë, e cila është e ftuar të përmbahet sa më shumë që të jetë e mundur nga udhëtimet në rajone me rrezik ose të shkojë në karantinë pas kthimit. Udhëtarët ndërkufitar tashmë janë të përjashtuar nga detyrimi i karantinës.

Qeveria ka urdhëruar gjithashtu përjashtimin nga detyrimi i karantinës për artistët dhe sportistët që kthehen përkatësisht nga një veprimtari ose konkurs jashtë vendit, si dhe për pjesëmarrësit në kongreset ndërkombëtare, me kusht që një plan specifik i mbrojtjes. Edhe ata që, për arsye thelbësore dhe të detyrueshme profesionale ose mjekësore, shkuan në një rajon në rrezik nuk duhet të kalojnë në karantinë, me kusht që qëndrimi të mos zgjasë më shumë se 5 ditë dhe se një plan mbrojtës është hartuar dhe zbatuar.

Këshilli Federal, përsëri sot, e Premte, se vendosi të ulë normën për analizat që lidhen me testin PCR për koronavirusin nga 95 në 82 franga, dhe nga 39 në 25 franga normën për analizat serologjike në lidhje me antitrupat.

Sa i përket Francës (ku rastet e reja janë në rritje), ne po monitorojmë situatën, tha Këshilltari Federal Alain Berset: “Ne kemi vendosur nëntë rajone Franceze në listën e detyrueshme të karantinës, por jo ato kufitare.” Edhe për ata që kthehen nga rajoni i Vjenës (Austri) tani ekziston një detyrim dhjetë-ditor karantinë.

“Ne jemi duke punuar për të rritur masivisht numrin e testeve ditore,” tha Këshilltari Federal Alain Berset në një konferencë shtypi në Bernë. “Tani ne mund të shkojmë deri në 20,000 në ditë, por kemi nevojë për më shumë. Dhe na duhen testet e shpejta, ”shtoi ai.

Aerosuisse bën thirrje për krijimin e qendrave në aeroportet zvicerane për të testuar pasagjerët që vijnë dhe po largohen për koronavirus. Sipas organizatës, në rast të negativitetit ndaj shtupës, periudha që duhet të kalohet detyrimisht në karantinë duhet të shkurtohet ose anulohet. rsi-eb

Në Zvicër, 405 raste të reja me koronavirus, dy viktima

VOAL – Në Zvicër, 405 raste të reja me koronavirusin janë regjistruar në 24 orët e fundit. Janë kryer 16 400 teste. Tetë veta janë në spital dhe dy kanë vdekur. Ndërkaq, 2 098 njerëz janë në izolim dhe 5 278 janë në karantinë.

Stefan Kuster, kreu i sektorit të sëmundjeve ngjitëse të Zyrës Federale të Shëndetit Publik (FOPH), tha në një konferencë shtypi në Bernë të enjten se shkalla e pozitivitetit të koronavirusit aktualisht është e qëndrueshme në rreth 3.1%. Vizitat tek mjekët janë në rritje. Këto vizita shënohen edhe nga sëmundje të tjera sezonale. “Situata e përgjithshme është e brishtë, por e qëndrueshme”, sipas ekspertit. Gjeneva, Vaud dhe Zyrihu aktualisht janë kantonet më të prekura, por Berna dhe Friburgu po përjetojnë gjithashtu një rritje të rasteve. “Gjysma e njerëzve që rezultojnë pozitivë janë nën moshën 30 vjeç, por sëmundja gjithashtu përhapet në mesin e grupeve të moshuara dhe kjo duhet të shmanget”, thotë Kuster. rs-eb

Zyrih: Ish Mister Covid Daniel Koch detyrohet të largohet nga konferenca për mediat

VOAL – Zyra Federale e Shëndetit Publik të Mërkurën raportoi se në 24 orët e fundit nuk ka pasur vdekje të mëtejshme në lidhje me Covid-19 por ka pasur edhe 245 infeksione të tjera nga gjithsej 8’835 tamponë të kryer (shkalla pozitive është 4 , 8%).

Daniel Koch, ish-delegat i Konfederatës Covid-19, duhej të linte para kohe një konference të mbajtur të hënën në mbrëmje në Grossmünster të Zyrihut, ku ai foli për jetën e tij dhe trajtimin e pandemisë me pastorin Christoph Sigrist. Ish Mister Covid u vu në shënjestër nga një grup skeptikësh ndaj koronavirusit.

Ata ndoqën prezantimin pa maskë dhe duke mbajtur librin e botuar në Gjermani “Alarmi i rremë Corona” në pamje të plotë dhe më pas ndërhynë me britma dhe çjerrje. rsi-eb

Dr.Stefan Blättler është kandidati zyrtar i Zvicrës për anëtar në komitetin ekzekutiv të Interpol-it – Dr.Stefan Blättler: Unë do t’i përkushtohem INTERPOL-it si Agjensia Kryesore e Policisë!”

Voal.ch – Dr.Stefan Blättler është kandidati zyrtar i Zvicrës për anëtar në komitetin ekzekutiv të Interpol, një detyrë shumë e rëndësishme e Organizatës Ndërkombëtare e Policisë Kriminale.

Po kush është Dr.Stefan Blättler?

Dr.Stefan Blättler është komandanti i ekzekutivit të policisë kantonale të Bernës. Është komandanti dhe organizatori i një trupe me 2500 vetë.

Dr.Stefan Blättler është biri i komandantit të asaj kohe të policisë së Nidwalden në kantonin me të njëjtin emër.

Ai ka studiuar për drejtësi në  Universitetin e Neuchâtelit dhe ka doktoruar në vitin 1987.

Kariera e tij profesionale e çoi nga Neuchâteli si asistent në katedrën e të drejtës penale në Gjenevë pranë Bankës UBS e pastaj  drejt policisë kantonale të Bernës më 1989 si zyrtar në policinë kriminale.

Më 1993 ai është shef i policisë rajonale Seeland-Jura Berneze; në vitin 2000 shef i planifikimit dhe vendosjes; më 2003 është nënkomandant i policisë kantonale të Bernës dhe prej 1 gushtit 2006 komandant i policisë kantonale të Bernës

Përveç detyrave të tij në trupat e policisë, Stefan Blättler është pjesë e disa organizatave kombëtare dhe ndërkombëtare si dhe president i disa komisioneve,

si president i Konferencës së komandantëve kantonalë të policisë së Zvicrës (KKPKS);

president i këshillit të fondacionit të Institutit zviceran të Policisë (SPI)

dhe komandant strategjik për Identifikimin e Viktimave nga Katastrofat (DVI)

Përveç këtyre detyrave ai vijon të japë leksione të të drejtës penale dhe kriminalistikës në Universitetin e Bernës.

Një njeri me këtë karierë të shkëlqyer sot është kandidati kryesor për të drejtuar INTERPOL-in.

Në një prononcim video për rrjetin social Dr.Stefan Blättler midis të tjerave thotë:

“Në një botë që ndryshon në mënyrë shumë të shpejtë, siguria është prioriteti kryesor, siguria për çdo individ dhe siguria për të gjithë shoqërinë. Parandalimi i akteve kriminale dhe luftimi i krimit në mënyrë efektive kërkon bashkëpunim të lartë në nivel lokal, kombëtar dhe ndërkombëtar. E gjithë kjo mund të arrihet përmes një organizate të fuqishme dhe efikase që garanton bashkëpunimin rajonal. Pikërisht për këtë është INTERPOLI, për një botë më të sigurtë, për bashkëpunim. INTERPOL është një organizatë shumë afër zemrës time dhe si anëtar i Komitetit Ekzekutiv, unë do të bëj më të mirën ashtu si e kërkon detyra. Në rolin tim si Shef i Policisë Kantonale të Bernës, një nga forcat policore më të mëdha në të gjithë Zvicrën, me një larmi gjuhësore kulturash dhe si pedagog në Universitetin e Bernës i të drejtës penale dhe kriminalistikës, është detyra ime për të siguruar një shkëmbim mes botës akademike dhe praktikave. Eksperienca ime e gjatë operacionale drejtuese për menaxhimin e krizave është esenciale, kur kemi të bëjmë me situata të jashtëzakonshme në nivel lokal, kombëtar dhe ndërkombëtar. Policia është në ADN time dhe është modeli i suksesit.   /voal.ch

 

Gazetarët e APES thonë: Praktika e akreditimit të gazetarëve nga UNIS hedh poshtë nenin 19 të Kartës së Kombeve të Bashkuara

 

 

VOAL – Komiteti i APES (Shoqatës së Gazetarëve të Huaj në Zvicër) ka marrë disa ankesa nga anëtarët gazetarë rreth vështirësive të hasura në aplikimin për akreditim në Shërbimet e Informacionit të Kombeve të Bashuara (KB) në Gjenevë. APES kërkoi një takim për të diskutuar shqetësimet me UNIS (United Nations Information Service – Zyrën e Informacionit të Kombeve të Bashkuara, Gjenevë). Më 6 korrik, 2020, presidenti dhe nënkryetari i APES u takuan me Znj. Alessandra Vellucci, Drejtore e UNIS. Në atë takim, ata morën konfirmimin nga UNIS për të paktën një praktikë në kundërshtim me Nenin 19 të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut. Pas këtij takimi, dejtuesit e APES ia dërguan letrën vijuese drejtores së UNIS.

 

Zonjës së nderuar Alessandra VELLUCCI
Drejtori i UNIS
Palais des Nations / UNOG
1211 Genève 10
Gjenevë, 27 gusht 2020

 

Në vijim të takimit tuaj me udhëheqjen e APES më 6 korrik 2020

 

E nderuar Zonjë Drejtore e UNIS,
E dashur Alessandra,
Në emër të APES, unë ju falënderoj që më pritët në zyrën tuaj me zëvendësin tuaj, Rhéal Leblanc, së bashku me nënkryetarin tonë Peter Kenny më 6 korrik.

Ne duam t’ju falënderojmë që pranuat gazetarë të pavarur të cilët paraqesin tetë artikuj për një të vit të veçantë, tani do të jetë në gjendje të zgjedhë nga një larmi mediash, me kusht që i njëjti material të mos botohet në media të ndryshme.

Ne jemi gjithashtu mirënjohës që ju keni rënë dakord të na lejoni të vazhdojmë takimet tona mujore të Komitetit APES në Dhomën e Shtypit 1, me kusht që të mos ndërhyjë në ciklin e konferencave për shtyp. Ne e vlerësojmë fleksibilitetin tuaj – të mirë për marrëdhëniet OKB-media.

Ju e dini mirë që APES përfaqëson korrespondentët e mediave të huaja në Zvicër. Kjo përfshin punën me autoritetet e ndryshme, pra edhe me ato të Gjenevës Ndërkombëtare dhe ato të qeverisë federale Zvicerane, në veçanti me Departamentin e saj të Punëve të Jashtme (DFAE) përmes të cilit ne kemi një marrëveshje për të shpejtuar lëshimin e lejeve të qëndrimit për anëtarët tanë aktivë të gazetarëve. Pra, ne e dimë që UNIS vlerëson tonat kontribut në mbulimin e mirë të sistemit të KB.

Takimi ynë pasoi kërkesën tonë me shkrim për një takim në 11 Mars. Na u desh ta shtyjmë këtë për shkak të pandemisë, e cila ka prekur të gjithë ne. Për të rikuperuar, ne kërkuam sqarime për disa vendime të UNIS me të cilën anëtarët e APES na kërkuan të merremi.

Pikat e sqarimit:
– 1) Nën drejtimin e të cilit nga KB (Gjenevë ose Nju Jork) u mor vendimi për të zvogëluar numrin e gazetarëve në KB në Gjenevë dhe në cilin dokument bazohet? Ne i referohemi emailit tuaj tek APES më 11 mars. Gjithashtu, cili organ i ACANU miratoi një vendim të tillë, si referuar në korrespondencën tuaj për APES, përfshirë atë të 11 marsit, të cituar më lart?

– 2) Gazetarët e APES kanë vërejtur përpjekje të rritura të kontrollit nga UNIS, duke ngritur shqetësime mbi ushtrimin e profesionit tonë dhe lirinë e shtypit siç parashikohet në nenin 19 të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut. Në vijim. Prandaj, ne do të donim të dinim pse pesë gazetarë profesionistë, të gjithë anëtarët e APES, janë të përjashtuar nga KB ose nuk lejohen më të pasqyrojnë ngjarjet në Palais?

– 3) Ndërsa jemi mirënjohës ju tani njihni dy media: Diva/MB dhe Efsyn/Greqi., nuk e dimë dhe nuk e kuptojmë pse UNIS nuk ka akredituar dy gazetarë që përfaqësojnë ato botime. Ato përfshijnë zonjën Ekaterina Pinchevskaya, e cila besojmë se ka kredencialet. Po ashtu edhe z Pierre Blatner, reporter/fotograf. Për shembull, ne pyesim pse OKB e dëboi atë kur ai bëri një hetim të ligjshëm në lidhje me postimin nga ana e tij të një letre të regjistruar dërguar Drejtorit të Përgjithshëm të UNOG. Ne vërejmë të njëjtin nëpunës të Zyrës Postare që e raportoi atë tek siguria pasi kërkoi informacione të vlefshme për të gjurmuar letrën e tij të regjistruar, kishte marrë një letër të regjistruar drejtuar APES-it në fundi të dhjetorit 2018 dërguar nga Présence Suisse/DFAE. Kjo letër përmbante kupona me vlerë 17,000 CHF të biletave të trenit që u zhdukën pasi ai nëpunës kishte nënshkruar personalisht për ta, por që anëtarët tanë nuk e kanë marrë kurrë. Procedura jonë është ende në proces.

– 4) Ne u habitëm kur ngritët çështjen e APES-it duke vendosur adresën tonë në selinë e KB në Gjenevë në Vjetarin tonë. Shumë gazetarë dhe zyrat e tyre e bëjnë të njëjtën gjë. Kjo adresë ka qenë në Librin tonë vjetor për të paktën 30 vitet e fundit, kështu që dikush mund të thotë se është diçka e mirëkonfirmuar. Ju folët në ekspozitën tonë fotografike të përvjetorit të 90-të në Palais më 2018 dhe asnjëherë nuk e ngritët këtë çështje më parë. Ne ishim mirënjohës që prezantuat disa nga folësit atje, përfshirë drejtorin e Përgjithshëm të atëhershëm të UNOG në atë kohë, Z. Moller.

Pas diskutimeve:
– 1) Ne vërejmë përgjigjen tuaj që direktivat të cilave ju referoheni në korrespondencën tuaj për të zvogëluar numri i gazetarëve në Palais, erdhën nga ish-Drejtori i Përgjithshëm i UNOG, Michael Moller. Akoma, ne mbetemi të painformuar se kush e nisi zyrtarisht këtë proces nga ana juaj. Nga ato që keni ngritur në lidhje me ACANU në lidhje me këtë çështje, vëmë re thënien tuaj se qenë Komitetet Ekzekutive të mëparshme dhe aktuale të shoqatës ato që miratuan vendime të tilla.
– 2) Ne kemi një shqetësim serioz në lidhje me metodologjinë e akreditimit të UNIS të cilën e shpjeguam, duke u nisur nga standarde të larta gazetarie, e shohin si një praktikë të gabuar përjashtimin e akreditimit për disa gazetarë.

Për shembull, disa agjenci nuk vendosin emrat e gazetarëve në dërgesat e tyre, të njohura si bylines.

Kjo ndodh veçanërisht për profesionistët e pavarur. Ne nuk duam që UNIS të diskriminojë profesionistët e pavarur, pasi ata përbëjnë shumicën e gazetarëve që mbulojnë KB këto ditë. Ne besojmë se kjo praktikë është arbitrare dhe e paarsyeshme. KB duhet të mbështesë gazetarët që punojnë për organizata të vogla si dhe lojtarët e mëdhenj dhe shtetërorë. Disa nga metodologjitë e UNIS shkaktuan vështirësi të mëdha, një gazetar madje duke humbur lejen e qëndrimit zviceran (z. Akhmad Atef Khazh Ali). Me tutje kolegët që kanë mbuluar Palais për vite me radhë kanë parë se akreditimi i tyre është i përkohshëm dhe nuk lëshohet më për një vit, pa dhënë ndonjë arsye serioze.

Për më tepër, dhe më zhgënjyese, na u tha për një praktikë të UNIS në “hetimin” e gazetarëve, siç pranohet në takimin tonë, duke pyetur për shembull një të intervistuar nëse është një gazetar që konsiderohet një “gazetar i mirë”. Kjo nuk mund të jetë një praktikë legjitime nga një zyrtar i KB. Kjo dhunon të drejtën e punës e lirinë dhe është në kundërshtim me nenin 19 të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut.

Duke vijuar, ne kemi vërejtur që ju nuk keni qenë në dijeni të kësaj praktike. Ne ju pyetëm nëse ju e aprovuat atë, por ju nuk u përgjigjët. Ky është një shqetësim i madh siç kemi deklaruar në takim, ne do të dëshironim të shihnim një ndalim të menjëhershëm të një procedure të tillë.

Ky vit shënon 75 vjetorin e KB. Si rendi shumëpalësh, ashtu edhe liria për të raportuar lirshëm përmes mediave është gjithnjë e më shumë nën kërcënim. Për atë arsye, siç kemi thënë, ne duam t’i drejtohemi KB
rreth qasjes në media në një letër që APES do t’i dërgojë Sekretarit të Përgjithshëm për çështje të përgjithshme.

Siç e theksuam në takimin tonë, ne mbështetemi në ndjenjën tuaj të kolegjialitetit dhe mirëkuptimit para se të procedoni.

Faleminderit që na dëgjuat dhe na pritët.

Urimet dhe përshëndetjet tona më të sinqerta.
Jean MUSY
Presidenti i APES

Peter KENNY

Nënpresident i APES


Send this to a friend