VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zvicra është vendi më i shtrenjtë në botë

By | February 5, 2020

Komentet

Ndryshohet ora, akrepat duhet të lëvizin përpara për 60 minuta.

VOAL – Në orën 2.00 të mëngjesit, natën ndërmjet të Shtunës dhe të Dielës, akrepat duhet të lëvizin përpara për 60 minuta. Ora diellore ka mbaruar dhe, për një natë, do të humbasim një orë gjumë, por do të jemi në gjendje të përfitojmë më shumë dritë në fund të ditës.

Që nga viti 1996, të gjitha vendet e Bashkimit Evropian dhe Zvicra kanë lëvizur akrepat e tyre dy herë në vit: fundjava e fundit e Marsit dhe Tetorit. Tradita vazhdon, megjithëse Parlamenti Evropian votoi në favor të saj  më 2021. Topi është në fushën e Komisionit Evropian, ndërsa Konfederata – ashtu si bëri në fillim të viteve 1980 – vazhdon të përshtatet me atë që ka vendosur BE.

Mbi 13 000 të prekur me koronavirus në Zvicër

VOAL – Emergjenca Covid-19 nuk ndalet: në Zvicër ka 13.221 infeksione të konfirmuara, 1.052 më shumë sesa të Premten. Zyra Federale e Shëndetit Publik gjithashtu raporton 38 vdekje të reja, për gjithsej 235 vdekje. 87 prej tyre u regjistruan në Ticino, ku 11 persona vdiqën në 24 orët e fundit. 39 raste të reja u konfirmuan në kanton, për gjithsej 1.727 të infektuar.

Këshilli i Shtetit në Ticino, pas dritës jeshile nga Berna, konfirmoi ndalimin për aktivitetet në kanton deri më 5 prill.

Pothuajse gjysma e popullsisë botërore (mbi 3 miliardë njerëz) është në karantinë, Shtetet e Bashkuara janë bërë vendi i parë që ka kapërcyer pragun e 100 000 të infektuarve, ndërsa vdekjet në të gjithë botën, deri sot, janë mbi 25 000. Në Kinë, megjithatë, nuk ka ende infeksione lokale: të gjithë pacientët e rinj të testuar pozitivisht vijnë nga jashtë (ka pasur mbi 50 në orët e fundit).

Koronavirusi- Në Zvicër 38 viktima 24 orët e fundit, 191 gjithësejt

Në Zvicër, në 24 orë kanë ndërruar jetë 38 persona për shkak të koronavirusit.

Ndërsa, po në 24 orët e fundit, numërohen 815 vetë të prekur nga virusi vdekjeprurës.

Gjithësejt nga koronavirusi në Zvicër janë prekur 11 712 persona. Derit tani janë shënuar 191 viktima.

 

Koronavirusi në Zvicër: Shenja inkurajuese në kantonin e Tiçinos

VOAL – Më shumë se 1200 veta në Ticino, kantoni më i prekur në Zvicër nga epidemia e koronavirusit, u sëmurën me këtë sëmundje deri të martën në mëngjes ndërsa vdekjet në lidhje me covid-19 ishin 53, sipas buletinit zyrtar të autoriteteve kantonale. Shenjat në lidhje me ngadalësimin e infeksioneve janë inkurajuese, gjithashtu në dritën e masave të kontrollit të ndërmarrë, por mjeku kantonal Giorgio Merlani dhe këshilltari i shtetit Raffaele De Rosa këmbëngulin që këto shenja duhet të “shikohen me kujdes dhe të vlerësohen në dritë të asaj që do të ndodhë në ditët në vijim “.

Në Zvicër, sipas buletinit të Zyrës Federale të Shëndetit Publik, infeksionet janë 9 832 dhe vdekjet 130.

Gjashtë deputetë të Zvicrës dënojnë përpjekjet e Thaçit dhe Mustafës për rrëzimin e qeverisë së Kosovës

Gjashtë deputetë të Parlamentit të Zvicrës kanë dënuar përpjekjet për rrëzimin e qeverisë së Kosovës dhe sidomos synimin e presidentit Hashim Thaçi për t’ia marrë kompetencat kabinetit të kryeministrit Albin Kurti. Përmes një njoftimi, ata në të njëjtën kohë i kanë bërë apel edhe shefit të LDK-së, Isa Mustafës. Këta deputetë të disa partive të Zvicrës kanë shprehur shqetësimin mbi zhvillimet e fundit në Kosovë, transmeton KOHA.

“Botën e ka përfshirë koronavirusi. Edhe në Republikën e Kosovës gjendja është serioze. Si në vende të tjera edhe në Kosovë qeveria ka ndërmarrë masa drastike për të kufizuar me vendosmëri përhapjen e virusit. Por ne po e përcjellim me shqetësim të madh se si qarqe të caktuara politike po përpiqen që krizën ta shfrytëzojnë në dobi të tyre. Sidomos e kemi fjalën për presidentin Hashim Thaçi dhe për kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa, partia e të cilit është pjesë e qeverisë. Ne e hedhim poshtë me vendosmëri përpjekjen e kryetarit Hashim Thaçi që, duke marrë si shkas koronavirusin, të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme dhe kështu t’ia marrë kompetencat qeverisë së koalicionit nën drejtimin e kryeministrit Albin Kurti. Një kërkesë e tillë nuk ka asnjë bazë dhe do ta shkatërronte pjekurinë e sapoarritur demokratike të Kosovës”, shkruan në deklaratën e përbashkët të këtyre deputetëve.

Ata i kanë bërë apel në të njëjtën kohë edhe LDK-së, e cila është partnere koalicioni në qeverinë e kryeministrit Kurti.

“Në këto kohëra të tensionuara ne paralajmërojmë urgjentisht që të hiqet dorë nga këto lojëra politike. Rrëzimi i qeverisë së popullarizuar do ta fuste Kosovën në një situatë të pakëndshme politike në valën e koronavirusit”, është thirrja e tyre.Këta deputetë i kanë bërë thirrje të gjithë akterëve politikë që të japin kontributin e tyre në shtendosjen e situatës. “Qeveria e re sapo ka marrë detyrën dhe deri më tani nuk ka dhënë ndonjë arsye për mosbesim. Përkundrazi, kjo qeveri gëzon respekt të madh në arenën ndërkombëtare. Nëse qeveria Kurti do të rrëzohej me pretekste bajate apo do t’i merreshin kompetenca me urdhëresa të gjendjes së jashtëzakonshme, atëherë vendet si Zvicra do të rishqyrtonin thellësisht vlerësimin dhe rrjedhimisht edhe marrëdhëniet me Republikën e Kosovës”, kanë paralajmëruar ata.

Deklarata është nënshkruar nga Tiana Angelina Moser, deputete nga Partia e Gjelbër Liberale (GLP) dhe kryetare e Komisionit të politikës së Jashtme, Doris Fiala, deputete nga Partia Liberale (FDP) dhe bashkëkryesuese e Grupit Parlamentar Zvicër-Kosovë, Cédric Ëermuth, deputet i Partisë Socialdemokrate (SP) dhe bashkëkryesues i Grupit Parlamentar Zvicër-Kosovë, Fabian Molina, deputet nga Partia Socialdemokrate (SP), Sibel Arslan, deputete nga Partia e Gjelbër (GPS) dhe anëtare e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës si dhe Niklaus-Samuel Gugger, deputet nga radhët e Partisë Popullore Evangjeliste (EVP) dhe anëtar i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës.

Koronavirus: Mbi 7 000 të prekurit në Zvicër

VOAL – Rastet e koronavirusit të regjistruar në Zvicër u rritën në 7.014 të Dielën. Mbi 900 infeksione të reja janë raportuar në 24 orët e kaluara, sipas bilancit të fundit të hartuar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Ka 60 vdekje që lidhen me Covid-19, domethënë katër më shumë se e shtuna. Në Ticino ka 939 individë pozitivë dhe 37 vdekje, sipas faqes së internetit Ticino.

Të gjitha kantonet dhe Lihtenshtajni janë të prekur nga sëmundja. Më të prekurit janë Ticino, me një incidencë prej 263.5 raste për 100,000 banorë, përpara Vaud (205.8) dhe Bazel-City (203.8).

Të rriturit janë shumë më shpesh të infektuar se fëmijët. Infeksioni prek si gratë ashtu edhe burrat, por burrat janë më shpesh të sëmurë nga mosha 60 vjeç. Nga 0 deri në 100 vjet, të gjitha grupmoshat preken.
ATS

Koronavirus: Rekord infektimesh në Zvicër

VOAL – Në të gjithë botën, rastet e koronavirusëve janë mbi 275 000 dhe numri i vdekjeve të shtunën në mëngjes tejkaloi 11.400. Mbi 88000 njerëz janë shëruar nga sëmundja.

Në Zvicër ka 6113 raste pozitive, pra 1 273 më shumë se dje, gjysma e të infektuarve është nën 51 vjeç. Vdekjet gjithashtu janë në rritje: 56 (13 më shumë).

Në Ticino 918 infeksione u raportuan këtë mëngjes (dje ishin 834) dhe 28 vdekje (ose 6 më shumë). Graubynden: 213 raste dhe 3 vdekje.

Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga i drejtohet popullatës me një letër të hapur:”Ne jemi një vend, le të ndihmojmë njëri-tjetrin”

Voal.ch – Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga sot i drejtohet popullatës me një letër të hapur në katër gjuhë të botuar nga media zvicerane. Në letër vendosen në qendër të vemendjes masat e reja që ka marrë dje qeveria për të luftuar koronavirusin.

Të dashur bashkëqytetare, të dashur bashkëqytetarë,


Nga sot e nesër jeta jonë ka ndryshuar. Afërsia gjeografike me Italinë e detyroi Ticinon dhe luginat e Graubünden të reagojnë më shpejt se rajonet e tjera dhe kufizimet e vendosura për jetën tonë të përditshme u ndjenë atje më herët: shkollat, kinematë dhe dyqanet janë të mbyllura, demonstrimet janë të ndaluara . Njerëzit e moshuar dhe të sëmurë qëndrojnë në shtëpi. Shumë punojnë në shtëpi. Në zyrë, apo në rrugë, nuk afrohemi më shumë se dy metra. Ndalohet mbledhja në natyrë me më shumë se pesë persona.

Këto rregulla janë të rëndësishme. Sepse këto rregulla shpëtojnë jetë. Prandaj duhet t’i respektojmë ato absolutisht. Vetëm në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të shmangim infeksionet dhe të ngadalësojmë përhapjen e koronavirusit. Dhe kjo është vendimtare.

Nëse epidemia përhapet shumë shpejt, njësitë e kujdesit intensiv në spitalet tona nuk do të kenë kapacitete të mjaftueshme. Pasojat mund të jenë shkatërruese.

Të gjithë duhet të japim kontributin tonë.

Numri i viktimave në Ticino po rritet. Po rritet në të gjithë Zvicrën dhe kjo dhemb. Konfederata, kantonet dhe bashkitë punojnë ditë e natë për të gjetur zgjidhje. Por siç ndodh shpesh në vendin tonë, nevojitet mbështetja e popullatës.

Gjithçka është në duart tona, të dashur bashkëqytetare dhe bashkëqytetarë të dashur. Në emër të Këshillit Federal, ju kërkoj të qëndroni në shtëpi nëse jeni mbi 65 vjeç ose nëse jeni të sëmurë. Mbani distancën tuaj nga njerëzit e tjerë. Kështu mbroni veten dhe mbroni të tjerët.

Autoritetet nuk braktisin popullsinë. Le të mendojmë për bizneset dhe vendet e punës. Këshilli Federal ofron ndihmë për bizneset, punonjësit dhe punëtorët e vetëpunësuar që luftojnë për ekzistencën e tyre.

Këshilli Federal siguron që pagat të paguhen dhe bizneset të marrin kredi. Më shumë se 40 miliardë franga janë në dispozicion tani, shpejt dhe pa shirita të kuq.

Një falenderim i madh!

Jo të gjithë njerëzit mund të punojnë nga shtëpia. Ne kemi nevojë për punëtorët shëndetësorë, postierët, personelin e supermerkatove dhe dyqaneve, shoferët e autobusëve, tramave, kamionëve, kemi nevojë për fermerët dhe ushtarët tanë. Të gjithë po punojnë për të siguruar që furnizimi i mallrave dhe i shërbimeve në vendin tonë të mbetet i garantuar. Një falënderim i madh për ta!

Pikërisht kjo e ka dalluar gjithnjë Zvicrën. Kur situata bëhet serioze, ne jemi më shumë se 26 kantone dhe 8.5 milion njerëz. Ne jemi një vend. Dhe ne jemi në shërbim të njëri-tjetrit.

Simonetta Sommaruga,

Presidentja e Konfederatës

Përktheu E.B./Burimiswissinfo.ch

 

(Video) Këshilltari Federal Alain Berset përfshin Roger Federer në fushatën: Rri në shtëpi – me Hashtag: “Kështu mbron veten dhe të tjerët #Protectyourselfandothers”

“Themelore të mbrohen të moshuarit” (Roger Federer / Instagram)

Voal.ch – Këshilltari Federal Alain Berset ka lançuar përmes rrjeteve sociale një fushatë kundër koronavirusit. “Bashkë dhe solidarë. Mos harroni: rrini sa më tepër që të keni mundësi në shtëpi”. Fushata në rrjetet sociale është e stilit – “Ice bucket challange” – “Sfidë kovës me akull” se si të mbroheni nga koronavirusi. Këshilltari Federal Alain Berset ka nominuar me Hashtag – #soschützenwiruns – #Protectyourselfandothers – #Kështu mbrojmë veten dhe të tjerët Roger Federer dhe Ish-Miss- Zvicra Christa Rigozzi.

Ja reagimi i Këshilltarit Federal Alain Berset në Instagram: «Bashkë dhe solidarë. Të gjithë kemi një rol shumë të rëndësishëm për të luajtur. Në spitale, në shtëpitë e njerëzve të moshuar, gjithashtu në dyqane, midis fqinjëve. Ju duhet të ndiqni udhëzimet. Duhet të mbani distancën dhe mos harroni: qëndroni në shtëpi. Kjo është një çështje përgjegjësie për të gjithë. Na tregoni se çfarë bëni në Hashtag-un #voicicommentnousproteger. Ju mund të emëroni tre persona. Unë mendova për : Christa Rigozzi, Stresi dhe Roger Federer, “tha Berset në Instagram.

Roger Federer u bë menjëherë bëhej pjesë e fushatës me video dhe zërin e tij për të sensibilizuar shoqerinë dhe sidomos rininë. Përmes Instagram-it, bazilezi theksoi rëndësinë e qëndrimit në shtëpi, pasi ai ka disa ditë duke bërë atë që thotë.

“Situata është shumë e rëndë – tha mbreti Roger Federer – kështu që është e rëndësishme të ndihmojmë njëri-tjetrin dhe në mënyrë të veçantë për të mbrojtur të moshuarit, të cilët janë kategoria më e rrezikuar”.

Federer më pas thirri për sfidë duke emëruar me Hashtag Wendy Holdener, Roman Josi dhe DJ Bobo./EB/20Minuten

 

 

 

 

 

Sot e gjithë Zvicra një minutë duartrokiti për bluzat e bardha!

VOAL.CH – Nga ballkonet,  dritaret apo edhe nga rruga për një minutë sot e gjithë Zvicra duartroki për ata që sot janë vënë në shërbim të pacientëve të infektuar nga coronavirus Covid 19.

Duartrokitje kolektive. Të falënderohen mjekët, infermierët, farmacistët dhe punonjësit e shëndetit. Për t’u dhënë atyre forcë për të vazhduar luftën në vijën e parë të frontit kundër koronavirusit.

Sot është bërë një himn kolektiv për jetën dhe guximin. Inisiativa është e botuesve të NZZ, CH Media, SRG, Ringier, Tamedia dhe 20 minuta.

Nga ballkonet, nga dritaret, apo edhe nga rruga. Minuta e duartrokitjes u përhap për të arritur tek ata që kanë më shumë nevojë për momentin e vështirë që po kalon e gjithë Zvicra./EB/20Minuten

Këshilltarët Federalë: Jemi afër vendosjes të orës policore – 32 miliardë franga të tjera për ekonominë

Voal.ch – Për momentin, Këshilli Federal ka vendosur të mos vendosë një ndalim daljeje për popullsinë, coprifuoco – ora policore, për të frenuar kështu përhapjen e koronavirusit.

Megjithatë, gjatë seancës së tij të së premtes Këshilltari Federal Alain Berset vendosi rregulla më të rrepta për “distancimin shoqëror”: grupe me më shumë se pesë persona janë të ndaluara dhe mund të gjobiten 100 franga për person për gjobë, njoftoi Alain Berset.

Për më tepër, kantonet nxiten të sigurojnë që standardet e higjienës të respektohen në dyqane (Migros dhe Coop) dhe bizneset: madje edhe në ndërtimtari dhe industri, ata që nuk respektojnë do të detyrohen të mbyllen.

Për shkak të  COVID-19, Këshilli Federal gjithashtu ndaloi ndërhyrjet jo-urgjente në spitale dhe ka ofruar shërbimin postar për t’i shërbyer popullatës shtatë ditë në javë nëse bëjnë blerje të ushqimeve dhe sendeve të nevojave të përditshme të porositura në internet.

Për të frenuar përhapjen e koronavirusit në Zvicër, qeveria federale ka ndaluar me gjoba mbledhjet e mbi pesë personave. Qytetarët dhe ndërmarrjet që nuk respektojnë dispozitat për distancimin dhe higjenën sociale do të sanksionohen. Ndërkohë që ekonomia merr një mbështetje prej 32 miliardë franga të tjera të alokuara përveç 10 miliardë franga  që u alokuan më parë  të mbështetur ekonominë.

Nga kjo shumë, 20 miliardë do të shkojnë për t`iu qasur problemeve të likuiditetit. Me këtë qëllim do të ndërtohet një program garancish tha Këshilltari Federal për ekonominë Guy Parmelin. Në këtë kontekst, edhe të punësuarit me kohë të kufizuar apo në marrëdhënie të përkohshme pune do të përfitojnë nga ndihma e përmendur, respektivisht, do të kenë kompensim për punën me orar të shkurtuar.

Nga ndihma e qeverisë do të përfitojnë edhe sipërmarrësit e pavarur, punonjësit e kulturës,, sporti dhe turizmi, ka thënë më tutje Parmelin

Zhvillimet e fundit:

Mbledhjet e mbi pesë personave janë të ndaluara; gjoba për shkelësit.
Mbi 40 miliardë franga në total janë ndarë për të mbështetur ekonominë.
Ka pothuajse 5,000 raste të koronavirusit në Zvicër, të paktën 43 vdekje.
Në Ticino, shtretërit kanë filluar të mbarojnë.
Ekonomia do të bjerë në recesion dhe papunësia do të rritet.
Trenat dhe autobusët drejtohen sipas orareve të reduktuara.
Votimi popullor federal për lëvizjen e lirë të 17 majit është shtyrë.
Këshilli Federal kërkon që popullata të qëndrojë në shtëpi, veçanërisht ata të sëmurë ose mbi 65 vjeç./ /EB/Swissinfo.ch

Koronavirus: Numri i të prekurve në Zvicër shkon në 4 840, numri i viktimave 43

VOAL – Numri i rasteve të koronavirusit të regjistruar në Zvicër u rrit në 4 840. Gjatë 24 orëve të kaluara, 952 infeksione të reja janë raportuar, sipas bilancit të fundit të Zyrës Federale të Shëndetit Publik (FOPH). Dhe vdekjet në lidhje me covid-19 janë 43, 10 më shumë se dje.

Në Ticino ka 834 infeksione, 22 vdekje (7 më shumë se dje) dhe 179 persona të shtruar në spital, përfshirë 35 në kujdes intensiv.

Epidemia po bën presion në spitalet e Ticinos dhe Zvicrës. Nga autoritetet, si dhe nga sektori i shëndetësisë, po shtohen apelimet për të respektuar indikacionet për të ngadalësuar përhapjen e sëmundjes: qëndroni në shtëpi, veçanërisht nëse jeni 65 vjeç ose më i vjetër ose nëse je i semure.