VOAL

VOAL

Zvicër: 2 222 raste të reja dhe 58 viktima

January 27, 2021
blank

Komentet

blank

10 788 raste të reja në Zvicër 7 ditët e fundit

VOAL- Janë konstatuar 10,788 raste të reja me pozitivitet të koronavirusit në Zvicër në 7 ditët e fundit. Shifra shënon një ulje të mëtejshme të incidencës (-16,6%), po të kemi parasysh se pikërisht një javë më parë janë numëruar 12929 infeksione të tjera në nivel kombëtar.

Po ashtu në rënie, sipas shifrave të shpallura sot, të martën, nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), edhe të dhënat në lidhje me shtrimet në spital dhe vdekjet që i atribuohen Covid-19: 150 shtrime në spital, krahasuar me 198 të komunikuara një javë më parë (-24,2% ), dhe 12 vdekje të tjera (21 u regjistruan javën e kaluar).

Që nga fillimi i krizës shëndetësore, në laboratorët në Zvicër janë konstatuar 3’659’935 infeksione me koronavirus. rsi-eb

blank

Zvicër: Moti i keq godet në veri të Alpeve

VOAL- Stuhi të forta me shi dhe breshër përfshiu vendin mbrëmë: duke filluar nga Bernese Oberland, fronti u zhvendos më pas në Zvicrën qendrore dhe lindore. Moti i keq shkaktoi ndërprerje në trafikun hekurudhor midis Lenk dhe Zweisimmen (BE).

Sipas MeteoSwiss, mbi 12,000 vetëtima shpërthyen qiellin dhe në disa zona ranë breshër me diametër disa centimetra. Erërat e stuhishme, me maksimum 95 kilometra në orë, u regjistruan në Visp (VS) dhe në Pilatus, midis kantoneve Lucerne, Nidwalden dhe Obwalden. Reshjet më të larta u regjistruan në Interlaken (BE).

Të hënën në mëngjes, Hekurudhat Federale të Zvicrës (SBB) informuan Keystone-ATS se linja midis Lenk dhe Zweisimmen në Simmental është bllokuar për shkak të motit të keq. Një shërbim autobusi zëvendësues funksionon në linjë. rsi-eb

blank

Nga kutitë e votimit një “po” e trefishtë për Qeverinë Zvicerane

Berset dhe Maurer, dukshëm të kënaqur, në konferencën për shtyp të thirrur nga qeveria për të komentuar rezultatet e votimeve

Populli ndoqi në mënyrë të qartë linjën e treguar nga Këshilli Federal për të gjitha çështjet kundër të cilave ishin nisur referendumet

 

VOAL- Një “po” e qartë për rishikimin e ligjit për kinemanë dhe atij që ka të bëjë me legjislacionin për transplantet. Një miratim edhe më i fortë për forcimin e pjesëmarrjes së Konfederatës në Frontex. Këto janë termat e “po-së” së trefishtë të shprehur sot nga populli dhe të parashikuar gjerësisht nga sondazhet në funksion të votës.

Amendamenti i ligjit për kinemanë, i cili tani detyron platformat e transmetimit të ndajnë të paktën 4% të xhiros së tyre për prodhimet zvicerane – u favorizua nga 58.4% e votuesve. “Jo” mbizotëroi vetëm në Uri, Schwyz, Obwalden, Nidwalden, Schaffhausen, Thurgau dhe Appenzell Innerrhoden. Miratimi i qartë edhe për rishikimin e ligjit i cili prezanton parimin e pëlqimit të supozuar në fushën e transplanteve: ai u mbështet nga 60.2% dhe pothuajse të gjitha kantonet (kundër vetëm Schaffhausen, Schwyz, Appenzell Internal dhe External). Së fundi, kufiri i konsensusit për forcimin e kontributit zviceran në Frontex është padyshim më i qartë: sa 71.5% e votuesve pro.

Raundi i dytë i votimit federal të vitit rezultoi kështu në mbështetje të qartë për qëndrimet e shprehura në funksion të votimit nga Parlamenti dhe Këshilli Federal. Rezultati i qartë për ndryshimin e ligjit të filmit nxori në pah rëndësinë kulturore të prodhimit të filmit për Zvicrën, tha Alain Berset në konferencën për shtyp të thirrur nga qeveria për të komentuar rezultatet e votimeve. Ministri shtoi se nuk do të ndryshojë shumë për konsumatorët dhe se platformat e transmetimit do të kenë kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur për ndryshimin.

“Ky është një lajm i mirë për të gjithë njerëzit që presin një dhurim organesh”, tha Berset duke komentuar miratimin e ndryshimit në ligj. Për ndjekjen e dosjes “e gjithë popullata duhet të jetë mirë e informuar, edhe ata që flasin gjuhë të huaj”, theksoi ministrja e Shëndetësisë, duke saktësuar se do të duhet të sqarohet mirë se çfarë do të duhet bërë për të shprehur vullnetin e dikujt. Fushatat informuese mbi këtë temë do të menaxhohen nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH).

Ishte pra Ueli Maurer ai që ilustroi konsideratat e Qeverisë pas “po-së” së qartë të popullit për rishikimin e ligjit për Frontex. “Parlamenti dhe Këshilli Federal padyshim ia kanë dalë të demonstrojnë përfitimet” e legjislacionit. “Si rrjedhojë, ne jemi ende në sistemin e informacionit dhe gjurmimit Shengen”, tha ministri i financave, duke theksuar rëndësinë e këtij integrimi për sigurinë e Zvicrës. Prandaj, çështja e të drejtave themelore do të marrë një rëndësi të madhe për Konfederatën, shtoi Këshilltari Federal duke iu referuar kritikave të forta drejtuar punës së Agjencisë Evropiane.

Fituesit dhe humbësit: fotografia e reagimit

“Sot votuesit kanë bërë një angazhim të qartë për kinemanë zvicerane”, tha këshilltari kombëtar dhe presidenti i shoqatës Cinésuisse Mathias Aebischer (PS/BE), duke theksuar se nga kjo do të përfitojë publiku, SME-të në këtë sektor dhe gjithashtu turizmi. Në të kundërt me objektin e parë, PLR flet në vend të një ndryshimi “paternalist” të ligjit, duke argumentuar se cilësia nuk do të përmirësohet me konsumin e detyrueshëm të rregulluar me ligj.

Pas miratimit të modifikimit të ligjit të transplantit, komiteti pro shprehu kënaqësinë, duke shtuar megjithatë se tani është koha për të parë përpara: hapi tjetër do të konsistojë në të vërtetë në përqendrimin në fushatën e informacionit mbi ndryshimin e paradigmës të sanksionuar nga konsensusi i supozuar. Shumë njerëz janë të keqinformuar për çështjen e dhurimit të organeve dhe vdekjes së trurit, thotë komisioni që promovoi referendumin kundër rishikimit. “Ne kishim pak kohë për të arritur tek të gjithë”, tha i zhgënjyer bashkëkryetari i referendumeve Alex Frei.

Mbështetja edhe përtej parashikimeve në vend të kësaj ka shpërblyer kontributin zviceran në forcimin e agjencisë së kufirit dhe rojes bregdetare të BE-së. Perspektiva, në rastin e një “jo”, e daljes automatike të Zvicrës nga Shengen është marrë në konsideratë nga popullata, deklaroi këshilltari kombëtar Damien Cottier (PLR/NE) nga ana e favorizuesve. Dhe “është mirë për Zvicrën” që nuk është shtuar një “vështirësi e mëtejshme në marrëdhëniet e saj me Bashkimin Evropian”, theksoi ai. Komiteti i referendumit NoFrontex, nga ana tjetër, tha se ishte shumë i zhgënjyer me rezultatin e sondazheve, duke argumentuar se Zvicra bëhet kështu një bashkëpunëtore në pikëllimin dhe dhunën kundër dhjetëra mijëra njerëzve. “Ky rezultat është gjithashtu i turpshëm për një vend që pretendon të jetë një shtet ligjor dhe një traditë humanitare,” komentoi anëtarja e komisionit Sophie Guignard. rsi-eb

blank

Zvicra: Më shumë bashkëpunim, por në NATO jo

VOAL- Lufta në Ukrainë tregon se Zvicra duhet të forcojë bashkëpunimin e saj ndërkombëtar, duke përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara. Kështu tha Viola Amherd pas takimit me përfaqësues të qeverisë amerikane të premten në Uashington, në fund të një udhëtimi pesëditor në vend. I pyetur për kërkesën e ardhshme finlandeze për anëtarësim në NATO, megjithatë, shefja e Departamentit të Mbrojtjes bëri të qartë se ky hap nuk është në diskutim për Konfederatën, sepse nuk do të pajtohej me neutralitetin zviceran.

Megjithatë, edhe një shtet neutral ka hapësirë ​​për manovra për të forcuar sigurinë e tij nëpërmjet bashkëpunimit me vendet e tjera. Këtu përfshihet edhe blerja e planifikuar nga Zvicra e 36 avionëve luftarakë F-35, si dhe pesë sistemeve raketore Patriot. Amherd, e cila gjithashtu pati mundësinë të vizitonte prodhuesin Lockheed Martin, theksoi se blerja varet nga miratimi popullor. Megjithatë, kohët mund të shkurtohen: nëse të dyja dhomat e Parlamentit miratojnë propozimin e komisionit për të vazhduar me shpenzimet pa pritur rezultatin e sondazheve, ajo është pro mospritjes së afatit 2023. “Një opinion personal” , saktësoi ajo megjithatë, dhe jo qëndrimin zyrtar të Këshillit Federal.

Në SHBA, Amherd mori gjithashtu garanci për biznesin e kleringut, i cili do të sjellë miliarda franga në Zvicër. “Ne duhet të përfitojmë nga kjo mundësi për të rritur njohuritë teknike dhe për të avancuar kapacitetin për inovacion”, tha ai. rsi-eb

blank

Amensty International: Zvicra duhet të bëjë gjithçka që mundet për të eliminuar kërcënimin ndaj Dik Martit

 

Deklaratë për shtyp, Bernë, 13 maj 2022, Bern

Voal.ch – Dick Marty po jeton nën mbikëqyrjen e ngushtë të policisë për gati 18 muaj. Arsyeja është një kërcënim për sigurinë e tij, i cili duket se lidhet me rolin e tij të kaluar si raportues për Këshillin e Evropës. Duke u takuar virtualisht me Asamblenë e Përgjithshme më 12 maj 2022, anëtarët e Amnesty Switzerland shprehin solidaritetin e tyre me Dick Marty dhe i kërkojnë qeverisë zvicerane të mobilizojë të gjitha mjetet diplomatike dhe ligjore që ka në dispozicion për të eliminuar kërcënimin që rëndon mbi të.

Ish-këshilltari i shteteve të Ticino-s u vendos nën mbrojtjen e nivelit 4 (në shkallën 5) nga FedPol, Zyra Federale e Policisë. Sipas asaj që ka shpjeguar ai vetë, kërcënimi do të vinte nga qarqe të afërta me shërbimet sekrete serbe, të cilët do të kishin punësuar vrasës profesionistë për ta vrarë dhe për t’ia ngarkuar përgjegjësinë kosovarëve. Nacionalistët serbë nuk e kanë pranuar kurrë pavarësinë e Kosovës, të fituar pas ndërhyrjes së NATO-s në vitin 1999. Me sa duket, një shërbim shtetëror serb do të donte të eliminonte Dik Martin për të diskredituar homologun kosovar. Ambasada e Serbisë në Zvicër i kundërshton këto pretendime.

Si raportues special i Këshillit të Evropës, në vitin 2010 Dick Marty publikoi një raport mbi krimet e supozuara të luftës të kryera nga milicitë kosovare gjatë luftës për pavarësi kundër Serbisë. Në vitin 2020, konkluzionet e tij u morën gjerësisht dhe u zgjeruan nga Prokurori i Gjykatës Speciale për Kosovën në Hagë në aktakuzën e tij kundër Presidentit Hashim Thaçi.

Siç duket, deri tani, Prokuroria e Përgjithshme e Konfederatës nuk i ka dërguar letër autoriteteve gjyqësore serbe. As qeveria zvicerane nuk duket se ka ndërmarrë ndonjë veprim diplomatik efektiv për të përmirësuar mbrojtjen e qytetarëve të saj.

“Është detyrë e saktë e një shteti të së drejtës të mbrojë qytetarët e saj dhe të përdorë të gjitha mjetet ligjore dhe diplomatike për t’i dhënë fund këtyre kërcënimeve,” tha Alexandra Karle, drejtore e Amnesty International.

Përveç roleve të tij zyrtare si Këshilltar i Shteteve të FDP dhe si Anëtar i Këshillit të Evropës, Dick Marty njihet në Zvicër si një mbrojtës kryesor i të drejtave të njeriut. Ai ka punuar me Amnesty International dhe është shumë aktiv në komitetin e nismës për shumëkombëshe përgjegjëse.

Anëtarët dhe bashkëpunëtorët e Amnesty Switzerland janë të shqetësuar për kërcënimet që rëndojnë mbi Dick Marty dhe shprehin solidaritet me këtë mbrojtës të të drejtave të njeriut. Në një rezolutë të miratuar në Asamblenë e tyre të Përgjithshme, ata i kërkojnë qeverisë zvicerane të bëjë çdo përpjekje për të garantuar sigurinë e saj. Amensty International Switzerland-eb

blank

 

blank

blank

Hetimi i krimeve të luftës në Ukrainë

Zhdukjet, sulmet ndaj civilëve, madje edhe dhuna seksuale: dëshmia e një policeje të takuar nga RSI

VOAL- Zhdukje, sulme ndaj civilëve në Mariupol, ndalime në kushte të vështira në një burg pro-rus në Donbass. Kjo është dëshmia e një policeje e cila deri pak javë më parë ishte me shërbim në Mariupol. Një nënkomisar, identitetin e të cilit RSI e ka konstatuar, të cilën do ta quajmë me emrin fiktiv Alina, sepse ka frikë se do të ketë pasoja për familjen e saj në Mariupol. Korrespondenti ynë në Ukrainë Emiliano Bos dhe videobërësi Emilio Romeo e takuan atë në një vend në Donbass.

Fillojmë nga Mariupol, qyteti i tij. A keni parë ndonjëherë sulme të qëllimshme ndaj civilëve?

Dikur vëzhguam të shtënat e një tanku rus kundër një ndërtese banimi 9-katëshe. Ata goditën disa herë. Më pas ata filluan të filmonin një video që tregonte në mënyrë të rreme evakuimin e civilëve nga kjo ndërtesë nga ana e tyre.

Në Mariupol, pas bombardimeve të rusëve, ajo mbërriti edhe në teatrin ku kishte qindra civilë …

Nuk kishte as një para dhe as një pas, por një bombardim të vazhdueshëm.

Unë kam qenë atje para, gjatë dhe pas sulmeve. Rusët thonë se aty kishte ushtarë. Është një provokim: Unë kam qenë personalisht aty dhe nuk kam parë asnjë ushtar. Kishte vetëm civilë.

A ka arritur policia të dokumentojë shkeljet e të drejtave të njeriut në Mariupol, të paktën në fazën e parë të sulmit?

Policia ka dokumentuar rastet që nga fillimi i pushtimit rus: viktima të bombardimeve, ndërtesa të shkatërruara, infrastrukturë të dëmtuar. Agjentët e një seksioni të veçantë krijuan dosje me foto dhe video. Ata arritën që të gjithë këtë dokumentacion ta nxjerrin nga Mariupol.

Ajo arriti të dilte nga Mariupol. Në vend të kësaj, disa nga kolegët e tij u arrestuan. Në çfarë gjendje janë?

E di që janë gjallë. Shëndeti i tyre është i mirë por janë në gjendje shumë të keqe. Unë e di se ata po keqtrajtohen në kundërshtim me Konventat e Gjenevës.

A e dini se ku janë kolegët tuaj?

Po, e di: jo shumë larg Donetskut, ku ishte qendra e paraburgimit. E ashtuquajtura republika e Donetskut i përdor këto vende si kamp përqendrimi për të burgosurit e luftës. Politikanët vendas nga qytetet dhe fshatrat na sjellin gjithashtu … këdo që mban një pozicion për institucionet e Ukrainës.

A jeni në dijeni të dhunës dhe keqtrajtimit edhe ndaj grave?

Jam i vetëdijshëm se si sillen me gratë në këtë burg afër Donjeckut. Kemi konfirmime: ndaj tyre ushtrojnë tortura të vërteta jo vetëm psikologjike. Ata i përdorin këto metoda për të marrë informacion ushtarak. Nuk e kuptoj pse: ky është një informacion që gjithsesi këto gra nuk i kanë.

Keni edhe ju konfirmim të drejtpërdrejtë të përdhunimit?

Po, ka një rast: një vajzë, e cila për fat arriti të largohej nga ai burg. Hetimi është duke u zhvilluar, ne kemi dëshminë e saj. rsi-eb

blank

Zvicër- 12 929 raste, 21 viktima në 7 ditë

VOAL- Vdekjet brenda shtatë ditëve janë rritur nga 16 në 21, por në përgjithësi të dhënat e publikuara çdo javë nga Zyra Federale e Shëndetit Publik konfirmojnë evolucionin pozitiv të pandemisë Covid-19 në Zvicër.

Sipas asaj që u njoftua të hënën, midis 3 dhe 10 maj infeksionet e certifikuara ishin 12.929 nga 16.606 të raportuara një javë më parë, ndërsa pranimet e reja në spital të regjistruar ishin 198 (ata ishin 307 në buletinin e së martës së kaluar).

Në javën e fundit janë transmetuar rezultatet e 75.745 testeve, saktëson BAG. Norma e pozitivitetit është 17.1%, nga 19.6% javën e kaluar.

Aktualisht pacientët në spitalet zvicerane të infektuar me koronavirus janë 678 (-136) dhe përfaqësojnë vetëm 3.1% të totalit të shtretërve të disponueshëm. Janë 47 në njësitë e kujdesit intensiv dhe zënë 5.7% të 831 vendeve në spitalet zvicerane. 23.9% janë falas. rsi-eb

blank

Zvicër: Rusia dhe sanksionet: bllokohet vila e një mbështetësi të Putinit në Tiçino

Rusia dhe sanksionet: bllokohet një vilë në Ticino

Prona në Brione sopra Minusio i përket një senatori rus të afërt me Vladimir Putin, i cili mbështet ndërhyrjen ushtarake në Ukrainë.

Një rrugë e zhytur në heshtje ku shtëpitë e pushimit ndjekin njëra-tjetrën me një pamje të mrekullueshme buzë Liqenit Maxhore. Duke ecur përmes Val Resa, në Brione mbi Minusio, gjëja e parë që të godet është ndjenja e paqes. Është e pamundur, në shikim të parë, të imagjinohet se efekti i asaj që po ndodh ndërkombëtarisht ka arritur deri këtu.

Në të vërtetë, më 4 mars një nga këto vila u bllokua nga autoritetet kantonale. Ajo është në pronësi të Andrei Klishas, ​​një senator rus i afërt me Vladimir Putinin (dhe partinë e tij). Emri i tij është në listën e personave që i nënshtrohen sanksioneve, të cilën Zvicra e ka miratuar në vazhdën e asaj që Bashkimi Evropian vendosi pas pushtimit të Ukrainës.

Një “ushtar i Putinit”

Një avokat me profesion, Klishas – 49 vjeç – ka një të kaluar në industrinë e nikelit: ai ishte president i Nornickel, një gjigant metalurgjik që ka fabrikën e tij kryesore në qytetin e largët të Norilsk, në Siberinë Arktike, një nga vendet më të ndotura në botë. Që prej hyrjes së tij në politikë ai ka qenë pranë pozicioneve të Kremlinit dhe në vitin 2014 ishte tashmë në listën e sanksioneve të Sekretariatit Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO) për mbështetjen shprehimisht të aneksimit të Krimesë.

Klishas luajti një rol të rëndësishëm në reformën kushtetuese të vitit 2020 që siguron që Putini të qëndrojë në pushtet, por është i njohur edhe për propozimet e tij që synojnë kufizimin e lirisë së shprehjes në internet. Pikërisht për këtë rol, në vitin 2019 Alexei Navalny e quajti atë “ushtar i Putinit në luftën kundër internetit”.

Mbështetje për pushtimin e Ukrainës

Senatori është veçanërisht aktiv në Telegram, ku ai administron një kanal me mbi 6000 anëtarë. Këtu, Klishas merr pozicione pothuajse çdo ditë për atë që ai e quan “operacion special ushtarak” në Ukrainë. Për shembull, ditët e fundit ai deklaroi se “pa denazifikim, Ukraina nuk ka dhe nuk duhet të ketë të ardhme si shtet sovran”, ndërsa duke folur për sanksionet, ai deklaroi se veprimet e shteteve perëndimore “nuk do të mbeten pa masa hakmarrëse”. Në kanalin e tij Telegram, Klishas shpesh shprehet në mbështetje të pushtimit të Ukrainës

Në Brione, kush e ka parë atë?

Përgjigja është e thjeshtë: asnjë. Megjithatë prona e tij nuk kalon pa u vënë re: e blerë në vitin 2008, ajo ka një sipërfaqe totale prej gati 1000 metrash katrorë, dy kate banimi dhe një pishinë të brendshme. Kryebashkiaku i Brione , Franco Gandin, pretendon se nuk e ka parë kurrë pronarin dhe as nuk ka dijeni për bllokun e vilës. Një fqinj i tha RSI se – megjithëse shtëpia ka qenë e pabanuar prej vitesh – ajo është nën kujdesin e firmave të kopshtarisë dhe pastrimit./RSI.CH/eb

blank

Miliarda më shumë për ushtrinë zvicerane, deputetët thonë ‘po’

VOAL- Nuk është më koha për të zvarritur ose për të përdorur taktika vonuese: lufta në Ukrainë ishte një elektroshok që na hapi sytë sa është e përgatitur ushtria zvicerane për një konflikt të armatosur në Evropë dhe për sigurinë tonë në rrezik.

Ky është motivi që shtyu Këshillin Kombëtar të hënën të miratojë (111 me 79 dhe 2 abstenime) një mocion që synon të rrisë burimet financiare për ushtrinë, deri në vitin 2030, nga 5 miliardë aktuale në vit në 7 miliardë.

Nga ana tjetër, një pakicë – të Gjelbërit, Liberalët dhe Socialistët – mendojnë se çdo rritje e shpenzimeve për forcat e armatosura duhet të diskutohet në një kontekst më të gjerë. Para këtij vendimi, një analizë e thellë e situatës aktuale të konfliktit dhe pasojave të saj është thelbësore.

Këshilli i Shteteve do të duhet ende të vendosë për mocionin.

Qasje e koordinuar ndaj sigurisë kibernetike

Në hapësirën kibernetike, nocioni i sigurisë duhet kuptuar më gjerësisht. Nëse situata përkeqësohet, disa sektorë vërtet mund të preken shpejt: ekonomia, shoqëria, mbrojtja, prokurimi dhe të tjerët. Për këtë arsye, Dhoma e Popullit miratoi në heshtje një postulat që kërkonte rishikimin e nocionit të subsidiaritetit brenda Departamentit të Mbrojtjes. Akti parlamentar i referohet shprehimisht bashkëpunimit për performancën e sigurisë në hapësirën kibernetike. Për të luftuar në mënyrë efektive rreziqet në disa nivele, kompetencat ekzistuese në nivel federal duhet të përdoren në mënyrë të synuar, duke shmangur dyfishimin. rsi-eb

blank

Mbi 47 000 refugjatë ukrainas në Zvicër

VOAL- Mbi 47 000 refugjatë ukrainas janë regjistruar në Zvicër që nga fillimi i pushtimit rus, nga të cilët rreth 43,000 kanë marrë tashmë të ashtuquajturin statusin “S” për njerëzit që kanë nevojë për mbrojtje. Kështu shkruan sot, të shtunë, në Twitter Sekretariati Shtetëror për Emigracionin.

Në përgjithësi, Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët vlerëson se më shumë se 8 milionë njerëz do të largohen nga Ukraina deri në fund të vitit për shkak të luftës. Deri tani, mbi 5.8 milionë ukrainas janë larguar nga vendi i tyre ndërsa ka 7.7 milionë persona të zhvendosur brenda vendit. rsi-eb

blank

Zvicër: Super parashikimi i motit në Valais

Stacioni satelitor meteorologjik u inaugurua në Leuk: ai do të gjurmojë stuhitë paraprakisht

Një stacion i ri për të parashikuar motin u inaugurua sot (e premte) në Leuk, në kantonin Valais; ai do të marrë të dhëna nga satelitët e rinj të motit që do të lëshohen në hapësirë ​​më vonë këtë vit dhe kështu do të ndihmojë në ofrimin e parashikimeve dhe paralajmërimeve edhe më të sakta të motit.

Organizata Evropiane për Operacionin e Satelitëve Meteorologjikë (EUMETSAT) – e cila përfshin edhe Zvicrën si anëtare themeluese – deri në fund të vitit 2022 do të vendosë satelitin e parë të gjeneratës së tretë të satelitëve evropianë (Meteosat Third Generation). Këto të fundit luajnë një rol vendimtar në përgatitjen e parashikimeve të motit, përmirësimin e paralajmërimeve të motit të keq dhe studimin e ndryshimeve klimatike, shpjegon sot në një deklaratë Zyra Federale e Meteorologjisë dhe Klimatologjisë.

Në të ardhmen, të dhënat e reja që do të marrë stacioni Leuk – dhe të cilat do t’i transmetojë në selinë e EUMETSAT në Darmstadt, Gjermani – do të bëjnë të mundur monitorimin e aktivitetit të stuhisë në një frekuencë shumë më të ulët se një minutë, duke optimizuar potencialin për përdorimin e energjisë si dhe kontrollin e cilësisë së modeleve numerike të parashikimit të motit. Sasia e të dhënave, thuhet në njoftimin për shtyp, do të jetë më shumë se dhjetë herë më e lartë se sot.

Teknologjia e lartë në bordin e satelitëve sjell përmirësime të shumta në parashikimet e motit, duke përfshirë edhe Zvicrën. Për shembull, lëvizja dhe zhvillimi i qelizave të stuhisë mund të gjurmohen më herët se sot, duke i bërë paralajmërimet afatshkurtra të stuhisë edhe më të besueshme, sipas MeteoSwiss. Ata gjithashtu do të zbulojnë informacione të dobishme në lidhje me rrufetë, mjegullën dhe rrezatimin diellor.

Këshilltari Federal Alain Berset, i pranishëm në hapjen e stacionit Valais, theksoi rëndësinë e bashkëpunimit evropian në fushën e satelitëve meteorologjikë. EUMETSAT aktualisht ofron imazhe dhe të dhëna për 30 vendet anëtare, duke përfshirë Zvicrën, e cila përballon 3.5% të kostove të agjencisë./RSI.ch/eb

blank

Presidenti zviceran takon Papën

VOAL- “Ditë simbolike sot në Vatikan: i nderuar që mund të prezantoj ambasadën tonë të re zvicerane në Selinë e Shenjtë”: shkroi në Twitter Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis, i cili këtë të premte në mëngjes takoi Papën për një bisedë 30-minutëshe në Pallati Apostolik.

Kur u shkëmbyen dhuratat, ticinasi i dha Papës një riprodhim të një pjese të Panorama Bourbaki në Lucern. Papa Françesku iu kundërpërgjigj me një sërë vëllimesh dhe medaljonin e bronzit që kujton fjalët e profetit Isaia në kapitullin 32: “Shkretëtira do të bëhet një kopsht”.

blank

Përurimi i ambasadës

 

Në inaugurimin e selisë diplomatike – në shoqërinë e kryepeshkopit dhe sekretarit për marrëdhëniet me shtetet Paul Richard Gallagher – Cassis më pas zbuloi shenjën e re dhe preu shiritin tradicional të kuq. Ambasada – Berna nuk ka pasur deri tani një të tillë në Selinë e Shenjtë – do të hyjë në funksion në muajt në vijim. Nga viti 2014, marrëdhëniet menaxhoheshin nga ambasadori në Slloveni dhe jo nga ai në Itali, sepse kjo do të ishte në kundërshtim me traktatet e Lateranit.

Pika e fundit e planifikuar në vizitën e Presidentit të Konfederatës në Vatikan është, në mbrëmje, betimi i 36 rojeve të reja zvicerane. rsi-eb


Send this to a friend