VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zëri i Amerikës: Kosova në kremte dhe në krizë në përvjetorin e tetë të pavarësisë

By | February 17, 2016
1 Comments
  • … [Trackback]

    […] Read More on that Topic: voal.ch/zeri-i-amerikes-kosova-ne-kremte-dhe-ne-krize-ne-pervjetorin-e-tete-te-pavaresise/ […]

Komentet

Genc Burimi: Dënimi i Sarkozy shokon mediat në Francë. Drejtësia në Shqipëri duhet të guxojë, njerëzit duan “peshq të mëdhenj”

Analisti Genc Burimi, në një intervistë në “News 24”, duke folur për dënimin me burg të ish-presidentit francez Nikolas Sarkozy, dekaroi se lajmi ka shokuar mediat në Francë.

Lajmi ka krijuar valë shoku në media dhe më pak shokim në opinionin publik. Në qarqet mediatike është një tronditje e madhe. Situatën dua ta komentoj me reformën në drejtësi në Shqipëri. Në më pak se 5 vite, Franca ka gjykuar dhe dënuar ish-ministër, ish-kryeministër dhe ish-president të Republikës. Kur drejtësia do ajo vepron.

Në rastin e Sarkozy, mediat shprehen se dënimi ishte më fort se duhet, sepse kishte vetëm indicie për korrupsion. Sarkozy i ka premtuar një gjykatësi mik, një vend në Gjykatën e Monakos. Prandaj, ka valë shokimi në mediat franceze, sepse drejtësia dënoi rreptë pa prova materiale. Sarkozy ka shumë dosje, ka dosje “Gadafi”, ka shumë dosje. Dënimi është në gjykatën e parë. Edhe avokati është dënuar. Shumë thonë se është dënim politik”, tha Burimi.

Genc Burimi theksoi se Sarkozy që tani ka filluar që të sfidojë drejtësinë franceze.

Sarkozy nuk do të shkojë në burg, pasi do ta apelojë vendimin. Ish-presidenti ka të drejtë që të apelojë. Sipas ligjit francez, Sarkozy ende nuk ka marrë dënim me burg. Ai vetë dhe klani i afërt janë shokuar, por popullata nuk ka ndonjë shokim. Sarkozy ka nisur të sfidojë drejtësinë. Ata thanë se në Francë, drejtësia po merr kot. Këta thonë se prokurori dënon në emër të popullit dhe ky është problem. Do dalim në debatin, nëse edhe prokurori të votohet nga populli. Dikur, njerëzit me pushtet nuk dënoheshin. Ndërsa, sot po dënohen politikanët. Klasa politike duhet të dridhet, ama nga drejtësi e paanshme. Nëse drejtësia na dënon pa prova, i bie që drejtësia të bëhet problem për demokracinë”, u shpreh Burimi.

Në fund,  Burimi kishte edhe një mesazh për Shqipërinë, duke thënë se drejtësia në Shqipëri duhet të guxojë më shumë, pasi njerëzit duan “peshq të mëdhenj”.

Drejtësia duhet që të veprojë në Shqipëri. Njerëzit duan peshq të mëdhenj. Ta hapë hetim për Edi Ramën, të japë mesazhin si të paprekshëm. Rama bëri ironi me gazetaren Erisa Zykën. Pse mos hapë drejtësia për Gjiknurin një procedim, por e bën edhe kryenegociator të Reformës Zgjedhore. Basha flet për drejtësi dhe ka gjetur gjithmonë justifikim për të mos hapur dosje si Gërdeci. I vetmi që është arrestuar ka qenë Fatos Nano, që atëherë asgjë. Ndërsa, rumunët, bullgarët, edhe në Maqedoninë e Veriut janë dënuar shumë politikanë. Drejtësia tallet me qytetarët”, përmbylli Burimi. bw

Kurti në Lezhë për bashkimin kombëtar: Na e ndalon kushtetuta, nuk e ndryshojmë atë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është parë sot në Lezhë në përvjetorin e Besëlidhjes së Lezhës bashkë me përfaqësuesit e Shkupit, Preshevës e Tuzit, raporton Gazeta Express

Kreu i LVV-së është parë sot në Lezhë bashkë me Ilaz Shehun që është kandidat për deputet nga Vetëvendosje në Shqipëri, Ziadin Sela, kryetar i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Shaip Kamberin deputetin shqiptar në Kuvendin e Serbisë dhe kryetarin e komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj.

 

Kurti ka folur para gazetarëve duke thënë se në këtë vend është origjina e bashkimit shqiptar.

“Jemi në këtë vend ku u mblodh Kuvendi I Lezhës e ku u varros heroi ynë kombëtar, e kemi këtu origjinën e bashkimit shqiptar. Politikëbërja duhet t’i kthehet patjetër Lezhës e besëlidhjes, në mënyrë që të dalim nga vështirësitë që i kanë shqiptarët kudo. Por, edhe të vendosemi në binarët e demokracisë e drejtësisë që nuk e lënë asnjëri mbrapa”, ka thënë ai.

Lideri i LVV-së ka bërë thirrje që Kosova dhe Shqipëria të bashkërendohen drejt afrimit.

“Pa dyshim që Shqipëria e Kosova si shtete si institucione duhet të bashkërendohen drejt afrimit, integrimit e bashkimit e do të thosha mbi të gjitha në fusha kryesore, në siguri, në energji dhe burime natyrore dhe politikës së jashtme”, tha tutje Kurti, teksa është pyetur nga mediat edhe për cështjen e bashkimit kombëtar.

“Fatkeqësisht kushtetua e Kosovës e ka një kundërthënie, neni 1.1 thotë se Kosova është shtet I pavarur, ndërsa, neni 1.3 na e ndalon bashkimin me një shtet tjetër. Në këtë kuptim, pavarësia e Kosovës nuk e lejon në mënyrë Kushtetuese bashkimin me një shtet tjetër të pavarur, por njëkohësisht paraqet pengesë për integrime siç është ai Evropian. Në Kosovë nuk kemi ligj për referendum dhe nuk e ndryshojmë Kushtetutën, por pa dyshim se kjo është intenca historike dhe dëshira e shqiptarëve”, ka thënë ai.

Zgjedhjet në Kosovë: Kërkesë në rritje për hetimin e votave të serbëve për nismën boshnjake dhe atë rome

Prishtinë

ZULFIJA JAKUPI / AGIM SULAJ

Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë, të mbajtura më 14 shkurt, u vu re një votim masiv i serbëve për një nismë politike boshnjake dhe një rome.

Këto nisma, “Komuniteti i Bashkuar – Adrijana Hoxhiq” (UZ-AH) e udhëhequr nga Adrijana Hoxhiq dhe subjekti rom Iniciativa Rome (Romani Iniciativa) me kandidatin Gazmend Salijevic, megjithëse u formuan pak para zgjedhjeve, fituan më së shumti vota midis subjekteve tjera politike boshnjake dhe rome.

Përfaqësues të tjerë politikë të këtyre komuniteteve si dhe disa nga organizatat joqeveritare kanë reaguar ndaj të ashtuquajturit “plan i Listës Serbe” duke i kërkuar organeve të drejtësisë hetimin e votave të dyshimta për këto dy nisma, meqë Lista Serbe në këto zgjedhje mori rreth 43 mijë vota, apo 10 mijë më pak se në zgjedhjet e parafundit të vitit 2019.

Rrjedhimisht, janë ngritur dyshime se vota e qytetarëve serbë është shpërndarë tek këto dy nisma “me qëllim forcimin politik të Listës Serbe” edhe me përfaqësuesit në ardhje të këtyre komuniteteve.

Sipas Kushtetutës së Kosovës nga 120 vende në Kuvendin e Kosovës, 20 prej tyre janë të rezervuara për përfaqësuesit e komuniteteve jo-shqiptare që jetojnë në Kosovë. Nga ato 20 vende, 10 i përkasin komunitetit serb dhe 10 komuniteteve të tjera të pakicave, më saktësisht 3 vende janë të rezervuara për boshnjakët, 2 për turqit, 4 për (romët, ashkalinjtë dhe egjiptianët) dhe 1 për goranët.

Sipas Ligjit për Zgjedhjet, çdo subjekt politik që kandidon për vende të rezervuara duhet të deklarojë se cilin komunitet përfaqëson dhe vetëm kandidatët nga një komunitet i caktuar mund të jenë në listën e tyre.

Eugen Cakolli nga organizata Demokracia në Veprim (DnV), tha për Anadolu Agency (AA) se ajo që kanë vënë re gjithashtu pas shpalljes së rezultateve preliminare të zgjedhjeve, që dy subjekte politike; njëri “Komuniteti i Bashkuar – Adrijana Hoxhiq” dhe subjekti rom “Iniciativa Rome” kanë fituar një numër të madh të votave në zonat e banuara me shumicë serbe ku në fakt nuk ka përqendrim apo ka fare pak përqendrim të këtyre dy komuniteteve.

“Në bazë të analizave tona fillestare, del se subjekti politik i Hoxhiq, ka fituar 87 për qind të votave vetëm në zonat e banuara me shumicë serbe. Ndërsa, subjekti tjetër nga komuniteti rom ka fituar mbi 70 për qind të votave në zonat e banuara me shumicë serbe ku në fakt jetojnë vetëm 10 për qind e numrit të përgjithshëm të romëve në Kosovë. Për më tepër, ky subjekt (i komunitetit rom) ka fituar gati gjysmën e votave vetëm në Komunën e Graçanicës me rreth 1.600 vota edhe pse sipas statistikave zyrtare në këtë komunë nuk jetojnë mbi 800 banorë të komunitetit rom”, theksoi Cakolli, sipas të cilit kjo tregon mundësinë e ndikimit të Listës Serbe e cila si subjekt dominon në këto komuna, për t’i orientuar një pjesë të votuesve.

Cakolli tha se këtë problematikë e kanë paralajmëruar disa subjekte politike të komuniteteve joshumicë në vend edhe para procesit zgjedhor, por nuk ka indikacione që dikush është duke u marrë seriozisht me këtë.

“Unë besoj që në radhë të parë ne e respektojmë idenë dhe parimin e barazisë së votës dhe duke qenë se Kosova është një zonë e vetme zgjedhore, nuk përjashtohet mundësia që dikush të votojë edhe për subjekte të komuniteteve. Problematike për ne mbetet fakti i një numri kaq të madh të votave dhe një dalje e tillë kaq e madhe që e pakta në teori lë hapësirë për dyshime të shumta për një lloj manipulimi të procesit zgjedhor pikërisht nga ana e Listës Serbe në bashkëpunim me këto dy subjekte politike”, thekson ai.

Komuniteti rom, siç thonë nga DnV, do të fitojë në Kuvendin e Kosovës dy ulëse, edhe pse krahasuar me komunitetet tjera, përkatësisht atë ashkali dhe egjiptian, është komuniteti me numrin më të vogël të banorëve në nivel vendi.

Sipas kësaj organizate, votat e fituara nga Hoxhiq dhe Iniciativa Rome nuk janë të kontestueshme nga Kushtetuta sepse Kushtetuta e njeh parimin se “çdo qytetar ka të drejtë të votojë cilindo subjekt politik”. Por problematike, sipas DnV-së, do të jetë përfaqësimi i duhur i komunitetit boshnjak dhe rom në Kuvend, ngase këto dy parti kanë marrë fare pak vota nga pjesëtarë të komuniteteve të tyre.

“Askush nuk mund të sfidojë të drejtën e votës së lirë për ndonjë subjekt apo kandidat”

Behgjet Shala nga Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) në një deklaratë për AA tha se askush nuk mund të sfidojë të drejtën e votës së lirë për ndonjë subjekt apo kandidat.

Por, ai thotë se është e qartë që iniciativa e Adrijana Hoxhiqit nuk ka marrë as edhe 1 për qind të votave të saj në Prizren ku komuniteti boshnjak ka përqendrim të lartë në numër, por është votuar më shumë në zonat ku jetojnë vetëm serbët, gjë që, sipas tij, i bën këto vota të dyshimta.

Sipas Shalës, me këtë, qëllimi i Listës Serbe është shumë i qartë se, përveç 10 deputetëve që ka në Kuvend, synon të forcohet politikisht edhe me 3 ose 4 deputetë nga komunitetet tjera.

“Kjo duhet të provohet, dhe ne i kemi kërkuar Zyrës së Prokurorit të hetojë dhe të shohë se si ndodhi që kaq shumë votues serbë nuk votuan për serbët, por për boshnjakët dhe romët në Graçanicë. Ne kishim disa informacione një muaj para zgjedhjeve që Lista Serbe, me urdhër të Aleksandër Vuçiçit, po përpiqet të marrë sa më shumë deputetë në Kuvendin e Kosovës në mënyrë që të marrë një numër të dy të tretave të deputetëve të pakicave, për të penguar në votimin e ligjeve të ndryshme”, thotë Shala.

Ai thekson se subjektet dhe kandidatët të cilët konsiderojnë se janë dëmtuar me votat e tilla, duhet të përdorin të drejtën e tyre për t’u ankuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) dhe në Gjykatën Supreme dhe vetëm pas tyre të shkojnë në Gjykatën Kushtetuese.

Ai shton se është skeptik që Gjykata Kushtetuese mund të marrë një vendim shpejt dhe thotë se kur Adrijana Hoxhiq dhe Gazmend Salijevic të bëjnë betimet si deputetë në Kuvend, “do të jetë shumë më e vështirë”.

Të dyja subjektet politike mohojnë bashkëpunim me Listën Serbe

Adrijana Hoxhiq e cila në vitin 2019 ka qenë ministre e Administratës dhe Pushtetit Lokal në Qeverinë e Kosovës ndërsa aktualisht është nënkryetare e Mitrovicës së Veriut, ka mohuar se ekziston ndonjë marrëveshje midis iniciativës së saj politike dhe subjektit politik Lista Serbe.

Hoxhiq në deklarimet e saj për media ka thënë se akuzat për bashkëpunimin e saj me Listën Serbe janë të pabaza ndërsa ka theksuar se përkrahja për subjektin që ajo udhëheq ka ardhur nga të gjitha komunitetet.

Por, për rreth 6.379 votat që shkuan për Hoxhiq më 14 shkurt kanë reaguar ish-deputetet e Kuvendit nga komuniteti boshnjak, Duda Balje dhe Emilja Rexhepi, të cilat kanë thënë se subjekti i bashkëkombases së tyre “është përkrahur nga Lista Serbe”.

Bashkëpunimin me Listën Serbe e kanë mohuar edhe nga Iniciativa Rome.

Gazmen Salijevic, zëdhënës i kësaj partie si dhe kandidat për deputet, ka thënë se kanë marrë vota nga 36 prej 38 komunave gjithsej në Kosovë pasi tha se e kanë “promovuar iniciativën tek qytetarët” dhe vota tek ta ka shkuar me vullnet qytetar.

Sipas votave të numëruara deri më tani nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), lista e Adrijana Hoxhiqit ka fituar 6.379 vota. E dyta në numër nga subjektet politike të komunitetit boshnjak është Koalicioni Vakat (KV) me 5.672 vota, ndjekur nga Partia e Re Demokratike (NDS) me 2.763 vota, Bashkimi Social Demokrat (SDU) me 2.434 dhe Iniciativa Jonë (NAŠA) me 1.295 vota.

Midis subjekteve rome, Iniciativa Rome doli e para me 3.827 vota. Ndërsa nga subjektet tjera politike nga ky komunitet Lëvizja Përparimtare e Romëve të Kosovës (LPRK) ka marrë 1.171 vota, Partia Rome e Bashkuar e Kosovës (PREBK) ka 946 vota dhe Partia e Re Rome e Kosovës (PRRK) me 607 vota.

Sipas të dhënave të regjistrimit (të fundit) të popullsisë të vitit 2011, në Kosovë jetojnë 35.784 romë, ashkali dhe egjiptianë (8.824 romë, 15.436 ashkali dhe 11.524 egjiptianë) ndërsa pjesëtarë të komunitetit boshnjak në vend llogaritet të jenë rreth 27 mijë.

Protestë kundër “uzurpimit të vendeve të garantuara” në Kuvendin e Kosovës

Përfaqësues të komuniteteve joserbe gjatë protestës në Prishtinë, më 2 mars, 2021.

Nën moton “Demokracia ka dështuar”, përfaqësuesit e komuniteteve joserbe në Kosovë kanë marshuar të martën në qendër të Prishtinës, për të kundërshtuar, siç kanë thënë, “uzurpimin e vendeve të garantuara” në Kuvendin e Kosovës.

Kjo protestë është thirrur nga ‘Nasha Iniciativa’ (Iniciativa jonë), parti e komunitetit boshnjak, e cila ka garuar në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit.

Osman Xhuxheviq, zëdhënës i kësaj iniciative, ka thënë se uzurpimi i vendeve të garantuara vjen si pasojë e një “procesi të mashtrimit elektoral”, që, sipas tij, e pamundëson “përfaqësimin efektiv të komuniteteve joshumicë në Kuvendin e Republikës së Kosovës”.

“Komunitetet joshumicë kanë marrë pjesë në ndërtimin e shtetësisë së Kosovës dhe shoqërisë së lirë të Kosovës. Për këtë arsye, Kushtetuta e Kosovës u siguron të drejta atyre për t’ua mbrojtur identitetin dhe për t’ua garantuar mbijetesën, me qëllim të ruajtjes së diversitetit dhe multietnicitetit. Ajo që po ndodh tani, është një shkelje e dukshme e këtyre parimeve, ku të drejtat kushtetuese të komuniteteve joshumicë sfidohen drejtpërdrejt dhe mbijetesa e tyre vihet në pikëpyetje”, ka thënë Xhuxheviq.

Ai ka paralajmëruar se komunitetet joshumicë do t’i përdorin të gjithë mekanizmat ligjorë për ta adresuar këtë çështje, por ka kërkuar që edhe institucionet e Kosovës t’iu ndihmojnë.

“Ftojmë institucionet relevante dhe komunitetin ndërkombëtar të reagojnë dhe të përkujdesen që parimet dhe fryma kushtetuese të mirëmbahen dhe të respektohen”, ka thënë Xhuxheviq.

Partitë boshnjake në Kosovë që kanë garuar në zgjedhjet e 14 shkurtit – por shumica prej tyre kanë mbetur jashtë Kuvendit – kanë thënë se në zgjedhje, dy parti të reja, një nga komuniteti boshnjak dhe një nga rom, kanë fituar vota me ndihmën e Listës Serbe, përkatësisht të votuesve në komunat me shumicë serbe.

Sipas tyre, partia Komuniteti i Bashkuar i Adrijana Hoxhiqit, nga komuniteti boshnjak, dhe Iniciativa Rome e Gazmend Salijeviqit kanë fituar vota në vende ku nuk ka banorë të këtyre komuniteteve.

Partitë boshnjake kanë paralajmëruar se për këtë çështje, pasi të certifikohen rezultatet e zgjedhjeve, do t’i drejtohen Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, por edhe Gjykatës Supreme të Kosovës.

Nëse këto dy nivele nuk e adresojnë këtë çështje, ato kanë paralajmëruar se do t’i drejtohen edhe Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Kushtetutës së Kosovës, komuniteti boshnjak i ka të garantuara tri ulëse në Kuvendin e Kosovës.

Ende nuk dihet nëse Hoxhiq ka fituar një apo dy nga këto ulëse, pasi numërimi i votave nga zgjedhjet e 14 shkurtit po vazhdon.

Komuniteti rom, ndërkaq, e ka të garantuar një ulëse në Kuvendin e Kosovës.

Hoxhiq, ndonëse ka pranuar se ka marrë vota nga mjediset me shumicë serbe, ka hedhur poshtë akuzat se ato i janë siguruar nga Lista Serbe.

557 vjetori i Besëlidhjes, Albin Kurti marshim në Lezhë

Njëra prej datave më thelbësore të historisë së popullit shqiptar, që konsiderohet edhe pikënisja e idesë për një shtet të bashkuar shqiptar, pa dyshim që është Besëlidhja e Lezhës e 2 marsit 1444.

557-vjetori i Besëlidhjes së Lezhës, Albin Kurti, Ziadin Sela dhe politikanë të tjerë marshim në Lezhë.

Të pranishëm në marshim edhe përfaqësues të shqiptarëve nga Mali i Zi dhe Lugina e Preshevës.

Politikanët shqiptarë kanë kryer homazhe dhe kanë vendosur kurora në Obeliskun e Besëlidhjes.

Muzika në zi! Ndahet nga jeta në moshën 83-vjeçare kompozitori i njohur Agim Krajka

Një lajm i trishtë dhe i dhimbshëm për muzikën shqiptare. Është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare kompozitori i njohur Agim Krajka. Lajmin e ka bërë të ditur djali i tij, Ulis Krajka, i cili shkruan: “Uroj që shpirti yt të pushojë në qiell babai ynë i dashur”.

Agim Krajka u lind në Kavajë, më 3 maj 1937, në një familje me origjinë dibrane. Babai i tij luante në disa instrumente muzikore, si violinë, mandolinë, fizarmonikë. Dashuria dhe pasioni për muzikën tek Agimi lindën që në fëmijëri, të cilën ia ushqeu edhe vetë i ati.

Në vitin 1963 Krajka fillon studimet për teori e kompozicion dhe i përfundon ato në vitin 1968. Degën e Kompozicionit e ka kryer nën drejtimin e të madhit Çesk Zadeja. Në vitin 1960 filloi punë në Ansamblin e Ushtrisë ku punoi 2 vjet. Në vitet 1962-1964 kalon në Radio Tirana si fizarmonicist dhe drejtues i kompleksit të vogël instrumental.

Viti 1964 e gjen pranë Ansamblit të Këngëve dhe Valleve popullore; në fillim si instrumentist, e më pas si kompozitor dhe drejtues orkestre. Veprimtaria e tij muzikore është shumë e gjerë. Ka shkruar muzikë në shumë lloje dhe është bërë i famshëm si me muzikën e lehtë, ashtu edhe më atë popullore, të përpunuar e orkestrale. Ka kompozuar mjaft pjesë orkestrale për fizarmonikë dhe me qindra këngë të muzikës së lehtë. Ka marrë pjesë në shumë festivale të muzikës deri në festivalet e fundit të pasviteve ‘90, duke filluar me këngën e famshme “Lemza”, kënduar nga Vaçe Zela në Festivalin e Parë të Këngës në Radio më 1961. Ai është nderuar me mbi 15 çmime.

Agim Krajka ka shkruar një cikël me përpunime këngësh popullore për kanto e piano, uverturë rinore, romancë për violinë e orkestër simfonike , suitë me valle popullore për orkestër simfonike etj.
Muzikën e filmave “Çifti i lumtur”, Zonja nga qyteti”, “Zonja nga fsahti”, Njësiti Gueril” etj.
Muzikë skenike të baletit me një akt “Duarartët vigjëlentë” ekzekutuar nga TKOB në vitin 1981
Përveç këtyre punimeve të mësipërme ka lëvruar mjaft motive vallesh të cilat janë nderuar edhe me çmime të para si: vallja e Librazhdit, vallja e Tiranës, vallja çame etj.
Për aktivitetin dhe kontributin e tij artistik është vlerësuar me çmime, urdhra e medalje dhe mban titullin: Mjeshtër i Madh”.

(Video)Edi Rama arrogant ndaj gazetares Erisa Zykaj – Shuplaka e Brukselit për Ramën/ Gazetarja: Rrallë herë është folur kaq shkoqur për zgjedhjet

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell deklaroi mesditën e sotme gjatë konferencës me Edi Ramën në Bruksel, se disa vende skeptike duan më shumë prova nga Shqipëria në drejtim të zbatimit të reformave përpara se të japin “OK” për konferencë e parë ndërqeveritare. Por si ishte takimi i sotëm në Bruksel për Shqipërinë dhe a kishte hapa përpara?

Gazetarja e ABC në Bruksel, Erisa Zykaj në një bisedë me gazetaren Jonida Shehu në Radarin Informativ tha se zyrtarët e lartë të BE-së folën hapur.

“Mund ta vlerësoj si hap përpara përsa i përket sinqeritetit që është përgjigjur edhe vetë Borrell dhe Oliver Varley. Si rrallë herë kemi dëgjuar të flasin një gjuhë kaq të shkoqur për procesin zgjedhor, për kandidatë pa rekorde kriminale dhe një proces të denjë për t’u konsideruar si zgjedhje të lira dhe demokratike, ku duhet të luftohet shit-blerja e votës dhe se duhet të vijohet me reformën e drejtësisë.

Zgjedhjet janë një provë për pjekurinë e demokracisë në Shqipëri. Ky është edhe mesazhi i shteteve anëtare. 25 prilli do të jetë provimi i radhës. Ka një shqetësim për faktin që rastet që pritet që të jenë, që akuzohen për shit-blerje nuk kanë arritur në gjykatë dhe nuk ka dënime” tha ajo. Gjithashtu ajo theksoi se Brukseli kërkon që “t’i jepet fund kontestimit të proceseve zgjedhore në Shqipëri”, referuar 25 prillit.

Por cilat janë shtetet anëtare që vijojnë që të jenë skeptike për Shqipërinë? “Pesë shtetet anëtarë që sipas të cilave nuk janë përmbushur kushtet janë Gjermania, Holanda, Danimarka, Franca dhe Spanja. Kanë argumente të forta se sipas tyre pritej zbatimi i reformës zgjedhore, nuk mund të konsiderohet kusht i plotësuar pa parë zbatimin në terren. Duan që BKH të plotësohet deri në fund. Ligji për median dhe goditja e aseteve kriminale” tha Erisa Zykaj.

“Nëse na thoni prisni Maqedoninë, nuk ka problem” tha Edi Rama sot në Bruksel. Por gazetarja e ABC-së sqaroi se “Maqedonia nuk na ka penalizuar deri tani, Shqipëria për 5 shtete anëtare që konsiderohen më realistë se KE thotë se Shqipëria nuk ka përmbushur kushtet”

Vendi i Ambasadës, “varet” nga Izraeli

Bekim Bislimi

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti paralajmëroi se do ta shqyrtojë çështjen se në cilin qytet, Tel Aviv apo Jerusalem do të vendoset Ambasada e Kosovës në Izrael, duke thënë se për këtë gjë do të shohin “edhe dokumentacionin e qeverisë në ikje”.

Sipas një njoftimi të Vetëvendosjes, këtë deklaratë Kurti e bëri më 1 mars, gjatë takimit me ambasadorin turk në Prishtinë, Çağri Sakar. Megjithatë, Kurti ka thënë se vendosja e marrëdhënieve diplomatike mes Kosovës dhe Izraelit është e rëndësishme dhe “mundësi e mirë për zhvillim”.

Ambasada turke në Prishtinë më herët kishte kundërshtuar hapjen e ambasadës së Kosovës në Jerusalem.

Por, sipas të drejtës diplomatike dhe konsullore, në kuadër të standardit të së drejtës ndërkombëtare publike, përcaktimi i lokacioneve të përfaqësive të huaja diplomatike, është e drejtë ekskluzive kushtetuese dhe sovrane e shtetit që i pranon ato përfaqësi, thotë Enver Hasani, profesor i të Drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës.

Sipas tij, në këtë rast as Kosova, si vend që pritet të dërgojë përfaqësinë diplomatike në Izrael, nuk e ka të drejtën për të përcaktuar lokacionin apo vendndodhjen e përfaqësisë së saj diplomatike në këtë vend.

Më 4 shtator 2020, Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, dy dokumente për normalizimin e raporteve ekonomike, në prezencë të presidentit të atëhershëm amerikan, Donald Trump. Dokumenti i nënshkruar nga Kosova, parasheh njohjen e ndërsjellë me Izraelin. Ndërkaq, në rastin e Serbisë, zhvendosjen e Ambasadës së saj nga Tel Avivi në Jerusalem, gjë që ende nuk ka ndodhur.

Antony Blinken, Sekretar amerikan i Shtetit, më 19 janar, para se të merrte detyrën aktuale, pati deklaruar që e duartroket “punën që është bërë për Kosovën dhe Serbinë”, nga administrata e presidentit Donald Trump.

Më 1 shkurt, Kosova dhe Izraeli në një ceremoni virtuale, formalizuan vendosjen e marrëdhënieve diplomatike. Ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi atë ditë ka deklaruar se ka miratuar kërkesën e ministres në detyrë të Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovë, Meliza Haradinaj-Stublla që Kosova të hapë ambasadën në Jerusalem.

Bashkimi Evropian, më 2 shkurt të vitit 2021, ka shprehur keqardhje për vendimin e Kosovës që të hapë Ambasadën e saj në Jerusalem, qytet të cilin BE-ja e konsideron me status të pazgjidhur.

Po ashtu, edhe Parlamenti arab, që është organi legjislativ i Ligës Arabe, ka dënuar “njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga Kosova”.

Hasani: Lokacionin për Ambasadë e cakton pala mikpritëse

Profesori i të Drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare, Enver Hasani, thotë për Radion Evropa e Lirë se në raportet Kosovë dhe Izrael, ka pasur dy akte. E para, sipas tij, më 4 shtator në Uashington, Kosova ka nënshkruar zotimin, që paraqet njohjen ndërmjet dy shteteve, Kosovës dhe Izraelit dhe akti i dytë, siç thotë ai, është themelimi i marrëdhënieve diplomatike, në aspektin formal, ndërmjet dy shteteve.

“Në marrëveshje për themelimin e marrëdhënieve diplomatike, palët nuk mund t’i diktojnë njëra-tjetrës lokacionet se ku mund të jenë ambasadat, përkatësisht, përfaqësitë diplomatike dhe konsullore. Kjo për shkak se atë e përcakton shteti i pranimit, shteti mikpritës, në këtë rast, Izraeli. Çdo shmangie nga ky rregull, nënkupton devijim të politikës bilaterale me Izraelin dhe orientim të Kosovës me vendet e Lindjes së Mesme që kanë orientim islamik”, theksoi Hasani.

Kurti, ndërmjet “dy zjarreve”

Pas fitores së Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit në Kosovë, Albin Kurit, i cili është kandidat për kryeministër të vendit, ka marrë letra urimi nga kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu dhe nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Përderisa Netanyahu i ka shkruar Kurtit se e mirëpret në Izrael “për të inauguruar Ambasadën e Republikës së Kosovës në Jerusalem”, në anën tjetër, Erdogan ka porositur Kurtin që “do të ishte e dobishme që të shmangej një hap të tillë, i cili mund t’i shkaktonte dëme të mëdha Kosovës”.

Kalkulime politike?

Zyrtarë nga partia e Kurtit kanë thënë se për çështjen se a do ta hapë Kosova Ambasadën e saj në Jerusalem, do të deklarohen pasi të formohet qeveria. Për, më shumë, lidhur me këtë çështje ata kanë udhëzuar që t’i referohemi deklaratave të Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit, të cilat i kanë dhënë më 12 shkurt, në një nga televizionet vendore.

Vjosa Osmani, e cila nga Lëvizja Vetëvendosje është propozuar si kandidate për presidente të Kosovës, nuk ka precizuar nëse Kosova do ta hapë Ambasadën në Jerusalem.

“Në fakt, marrëveshja, në pikën e saj të fundit, thotë që Kosova (Prishtina) dhe Izraeli, pajtohen që të bëjnë njohje reciproke. Askund nuk përmendet Jerusalemi… Ajo çfarë do të ketë rëndësi për ne do të jetë qëndrimi i administratës së re (të SHBA-së), qëndrimi i administratës Biden”, ka theksuar Osmani.

Pas kësaj deklarate të Osmanit, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, kishte folur shkurt.

“Unë nuk kam çka i shtoj deklarimit të presidentes (së propozuar nga Vetëvendosje)”, theksoi Kurti më 12 shkurt.

Por, profesori Hasani, shpreh mendimin që deklaratat e zyrtarëve të Lëvizjes Vetëvendosje, përmes të cilave nuk jepet një përgjigje saktë nëse Kosova do ta hapë Ambasadën në Jerusalem, më tepër është kalkulim për politika të brendshme.

“Unë besoj që është kalkulim politik, që bëhet për galeritë politike të brendshme dhe për konsum të brendshëm politik, sepse Kosova nuk mund ta diktojë orientimin e përgjithshëm të politikës së jashtme amerikane. E dyta, Kosova nuk mund të ndikojë fare në interpretimin e të drejtës ndërkombëtare publike”, theksoi Hasani.

Spahiu: Ftohja e raporteve me Turqinë, e pritshme

Ish-ambasadori i Kosovës në Turqi, Avni Spahiu, duke folur për Radion Evropa e Lirë, vlerëson se reagimet lidhur me atë se Kosova mund ta hapë përfaqësinë e saj diplomatike në Jerusalem, mund të vazhdojnë edhe më tej. Por, sipas tij, Kosova duhet të ndjekë shembullin e partnerit të saj strategjik, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ndërkaq të punojë që partneriteti i Kosovës me Turqinë të mos dobësohet. Megjithatë, në rast se Kosova vendos Ambasadën e saj në Jerusalem, sipas Spahiut, raportet me Turqinë, do të ftohen.

“Mendoj që do të ketë një farë lloj ftohjeje të raporteve dhe është detyrë e diplomacisë së Kosovës që të shpjegojë këtë qëndrim të palës kosovare, duke ditur që zotimi që kemi bërë në Uashington, duhet përmbushur dhe se njohja me Izraelin është shumë e rëndësishme për Kosovën. Në këtë mënyrë duhet të përpiqemi që të pengojmë një reagim që do të kishte pasoja të tepërta midis dy vendeve”, theksoi Spahiu.

Ai shtoi se në rast se Kosova vendos Ambasadën në Jerusalem, do të ketë reagime edhe nga shtetet nga bota islame dhe nga Konferenca Islamike, por sipas tij, reagimet e tilla më shumë do të jenë në aspektin e qortimit për një veprim të tillë sesa që do të ketë veprime konkrete kundër shtetit të Kosovës.

E ngarkuara me punë e Kosovës në Izrael është Ines Demiri, e cila më 26 shkurt njoftoi përmes Twitter-it se ka arritur në Izrael. Ajo pritet të jetë ambasadorja e Kosovës në këtë shtet.

Në fund të vitit 2017, presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Donald Trump, njoftoi për vendimin e qeverisë së tij që të njihte Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Më këtë, SHBA-ja mori vendim që të zhvendoste edhe Ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem.

Veprimi i SHBA-së nxiti reagime të shumta ndërkombëtare, pasi shumica e fuqive botërore nuk e njohin sovranitetin e Izraelit mbi të gjithë Jerusalemin dhe thonë se statusi përfundimtar i tij duhet të vendoset përmes negociatave për paqe në Lindjen e Mesme.

Konflikti izraelito-palestinez është një konflikt i vazhdueshëm që ka filluar dekada më parë.

Ka pasur përpjekje të shumta për zgjidhjen paqësore të problemit, mirëpo konflikti është prezent edhe sot.

Minatorët e Trepçës hyjnë në grevë, kryetari i Sindikatës së Punëtorëve: Jemi duke pritur pagën e janarit

Minatorë e turnit të parë dhe të dytë të minierës së Stan Tërgut dhe Artanës kanë hyrë në grevë të përgjithshme.

Arsyeja e kësaj greve është mos marrja e pagës së muajit janar. “Minatorët e turnit të parë dhe të dytë të minierës së Stan Tërgut dhe Artanës kanë hyrë në grevë, për shkak që deri më sot nuk e kanë marr pagën e muajit janar. Jemi në pritje të marrjes të kësaj page. Ende nuk e dimë se kur do të del paga”, tha për Telegrafin kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Trepçës, Gani Osmani.

Gjithashtu, disa herë punëtorët e kombinatit Trepça kanë pasur vonesa në marrjen e pagave.
Kombinati Trepça është shoqëri aksionare ku 80 për qind e aksioneve janë të Qeverisë së Kosovës, kurse 20 për qind janë aksione të punëtorëve të kësaj ndërmarrje.

Zbardhen detaje nga marrëveshja për koalicionin për 25 prillin mes PD dhe LSI

Zbardhen detaje nga marrëveshja për koalicionin për zgjedhjet e 25 prillit mes Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Gazetari Osman Stafa ka siguruar për “BalkanWeb” dokumentin e firmosur mes dy liderëve të dy partive më të mëdha opozitare në vend, Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit.

Kjo marrëveshje përmban 13 pika, ku fokusi është nxjerrja e vendit nga kriza.

E gjithë ceremonia para firmosjes së marrëveshjes duket se ishte menduar shumë mirë, ndërkohë që në sfond dëgjohej dhe himni kombëtar, ndërsa Kryemadhi mbante një dorë në zemër. Ashtu siç u pa edhe gjatë transmetimit live, pas dy liderëve të këtyre partive, qëndronin përfaqësues të këtyre forcave politike.

MARRËVESHJE KOALICIONI MIDIS PARTISË DEMOKRATIKE TË SHQIPËRISË DHE LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim,

Me angazhimin solemn për të zgjidhur problemet kritike kushtetuese, institucionale, politike, ekonomike, sociale si dhe ato të shëndetit publik, me të cilat përballet vendi dhe që e kanë çuar situatën në Shqipëri në një udhëkryq tepër të rrezikshëm;

Mbështetur dhe në vijim të marrëveshjes së krijimit të Opozitës së Bashkuar, të datës 23/04/2019;

Në përgjigje të ndryshimeve arbitrare, antikushtetuese të Kodit Zgjedhor dhe të Kushtetutës së Shqipërisë të datës 30 Korrik, 2020;

Me synimin për t’i dhënë Shqipërisë një qeverisje të re, ‘nga njerëzit – për njerëzit’, e cila do t’i japë fund polarizimit të tejskajshëm, politik, ekonomik dhe social, që ka vendi, t’i kthejë atyre besimin për ndërtimin e Shqipërisë si gjithë Europa, duke krijuar mundësi për punësim të mirëpaguar, duke çliruar ekonominë dhe duke i ofruar çdo qytetari, të rinjve dhe grave, sipërmarrësve dhe pensionistëve, mundësi reale për mirëqenie dhe prosperitet.

Vendosin:

Përballimi dhe zgjidhja e problemeve kritike të vendit do të jenë objektivi themelor i programeve elektorale në zgjedhjet e 25 prillit dhe shtyllat e Programit Qeverisës të përbashkët pas fitores së zgjedhjeve.

Si Opozitë e Bashkuar, PD dhe LSI do të konkurojnë në zgjedhje me dy lista (PD-AN + LSI), për të realizuar një përfaqësim të plotë dhe sa më gjithëpërfshirës politiko-elektoral dhe kurorëzimin e fitores së Opozitës në zgjedhjet e 25 Prillit 2021.

Të respektojnë shtyllat themelore programore të të dy partive respektive në qeverisjen e ardhshme.

Përfaqësimi në të gjithë nivelet e qeverisjes së ardhshme do të realizohet proporcionalisht mbi bazën e rezultatit zgjedhor.

Opozita e Bashkuar do të jetë unanime në angazhimin e tyre në qeverisje për t’i dhënë përgjigje dhe zgjidhje të mënjëhershme për sa më poshtë vijon:

1. Nxjerrjen e vendit nga kriza shumë e rëndë ekonomike e shkaktuar nga qeverisja klienteliste dhe bashkëpunëtore e oligarkisë dhe e krimit. Rikthimi i ekonomisë në funksion të punësimit dhe mirëqenies së qytetarëve, duke i dhënë fund grabitjes më të madhe të ndodhur ndonjëherë në historinë e Shqipërisë, përmes konçesioneve, oligarkëve, korrupsionit me paratë publike, që ka pushtuar çdo nivel të qeverisjes. Ky transformim ekonomik do të realizohet me një program të qartë dhe të diskutuar gjerësisht me qytetarët dhe grupet e interesit.
2. Përmbushjen e të gjitha kushteve për hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian dhe dhënien fund të çdo pengese të krijuar nga qeverisja aktuale për këtë proces jetik për të gjithë shqiptarët si dhe për mobilizimin e të gjithë faktorëve politikë dhe të shoqërisë civile për realizimin e këtij objektivi.
3. Rivendosja e shtetit të së drejtës dhe e sundimit të ligjit, çlirimin e shtetit nga kapja, rikthimin e llogaridhënies, duke i dhënë fund abuzimit dhe shkeljes flagrante të Kushtetutës dhe ligjeve, pandëshkueshmërisë së zyrtarëve publikë dhe fenomeneve shkatërruese si korrupsioni dhe uzurpimi i pushtetit për përfitime dhe interesa vetjake.
4. Ndërtimin e një aksioni qeveritar intensiv për të frenuar shpopullimin masiv.
5. Prioritarizimin e krijimit të punësimit të mirëpaguar, si rruga kryesore për të përmirësuar jetën e shqiptarëve.
6. Realizimin e një programi qeverisës me prioritet rininë, për një arsimim cilësor dhe mundësi të gjera punësimi të saj, për të eleminuar tragjedinë e shpopullimit dhe largimit masiv të të rinjve dhe për integrimin e mëtejshëm në drejtim, në politikëbërje dhe në shoqëri.
7. Për të garantuar mundësi të barabarta për përfaqësimin e gruas në vendimmarrje, për emancipimin dhe fuqizimin e saj në shoqëri dhe politikëbërje.
8. Për të realizuar një luftë pa kompromis kundër krimit të organizuar, trafiqeve të çdo lloji dhe pastrimit të parave të pista, si shkaqe penguese kryesore për zhvillimin e vendit dhe sigurinë publike të qytetarëve.
9. Për të zgjidhur në mënyrë prioritare problemin e rindërtimit të banesave të dëmtuara dhe të shkatërruara nga tërmetet. Për një proçes shumë të shpejtë, jokorruptiv e selektiv dhe me garanci juridike për pronën e tyre, që u mundëson qytetarëve të kenë në kohën më të shpejtë të mundshme njësitë e banimit apo të shërbimit.
10. Për t’i dhënë fund problemit kritik të pandemisë COVID-19, duke zbatuar një plan shëndetësor-social, i cili i jep përgjigje kufizimit të përhapjes, realizimin e testimeve, gjurmimeve dhe trajtimeve mjekësore, rimbursimin e shpenzimeve për pacientët, që trajtohen në banesë, vaksinimin e gjerë të popullatës larg trajtimit diskriminues. Për të realizuar planin e rimëkëmbjes së ekonomisë dhe mbështetjes së qytetarëve dhe biznesit të prekur nga pandemia.
11. Për zhvillimin real dhe të qenësishëm të kulturës dhe sportit.
12. Për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe për t’i dhënë fund dëmtimit, tjetërsimit dhe asgjësimit të saj.
13. Për garantimin e rikthimit të pronave për komunitetet fetare në vendin tonë.

Për Partinë Demokratike Për Lëvizja Socialiste për Integrim

LULZIM BASHA MONIKA KRYEMADHI

Kryetari Kryetare

Firmosur në Tiranë, sot, më datë 01 Mars 2021.

Anton Quni del në foto para një qerreje të vjetër, ia dërgon një fjalë LDK-së

Anëtari i kryesisë, Anton Quni ka publikuar një fotografi ku shihet pranë një qerreje të vjetër, teksa thotë që ajo nxit kujtime të bukura por është e papërdorshme.

Përmes kësaj ai jep edhe një mesazh të rëndësishëm subjektit politik të cilin ai e përfaqëson, shkruan Gazeta Express.

“Mos të lejojmë që LDK-ja të bëhet “relikt”. Fati i Kosovës është i lidhur ngushtë me fatin e LDK-së“, u shpreh Quni.

Quni, e ka konfirmuar ekskluzivisht në T7, se do jetë kandidat për kryetar të LDK’së. Ai ka qenë i pari i cili e ka pranuar publikisht një gjë të këtillë.

Për kryetar të këtij subjekti, janë përmendur edhe emrat, si: Kujtim Shala, Lutfi Haziri, Melihate Termkolli e Lumir Abdixhiku.

Lekë Tasi: Sali Ormani kundërshtoi ekzekutimin e 22 intelektualëve, e vërteta duhet thënë me sëpatë!

70 vite më pas, janë përkujtuar 22 intelektualët e ekzekutuar më 26 shkurt të vitit 1951. Një sërë posterash më shënimin “Mos harro 26 shkurtin”, janë vënë në kryeqytet, ndërsa gjatë takimit përmbyllës të “Ditëve të Kujtesës”, mbajtur nga IDMC, mbi atë ngjarje, foli edhe ish i dënuari politik Lekë Tasi, duke dhënë një mesazh të fortë mbi qasjen tonë ndaj të shkuarës.

“Kam lexuar kujtimet e Vaclav Haveli, ku mes të tjerash kuptoje se koleget e tij çekë në atë kohë, kishin një farë frymëzimi të mbrapshtë, mbi idenë se të qenurit korrekt me ligjin, i bënte të respektonin rendin në fuqi. Haveli i kundërshtonte me shumë qytetari. Më indinjoi pak intelektualisht, sepse duhej t’u ishin kthyer më keq, duhej t’u kishte rënë me sëpatë. Instituti juaj duhet të vërë në zbatim këtë sëpatën se kemi qenë ku e ku larg Çekisë”, tha Tasi.

Ai solli në vëmendje një figurë që refuzoi të ishte korrekt me rendin në kohë të pazakonta. “Dua të zgjedh figurën e Sali Ormanit, që ka qenë shef policie dhe ka qenë i shquar në luftë. Ai e kundërshtoi pushkatimin pa gjyq të atyre 22 personaliteteve të Shqipërisë(për bombën në ambasadën sovjetike), mes tyre edhe e shquara Sabiha Kasimati. Në këtë lloj tonaliteti tragjik dhe historik, duhet të thuhen faktet dhe të interpretohen si barbari me art”, tha Lekë Tasi, ish çelist në Opera para internimit dhe piktor.

Të pranishëm në takimin përmbyllës, ishin Tobias Ruttershof drejtues i Fondacionit “Konrad Adenauer”, Jonila Godole drejtuese e IDMC, etj.
Duke ju drejtuar të rinjve që kanë marrë pjesë në konkurset e të rinjve, tha se “të rinjte, jo rrallë e shohin të ardhmen jashtë ndaj ju bëj thirrje politikës e shoqatave se të rinjte nuk janë të topitur, por duan mbështetje. Ne duhet të kujdesemi që këta të rinj që janë filiza të bëhen pemë të fuqishme për demokracinë e vendin”.

Shkrimtari e skenaristi Ylljet Aliçka tha se ai që ka pushtetin ka në dorë të shkuarën, ndaj veçoi punën e bërë gjatë Ditëve të Kujtesës, si një punë, që ka pasur shumë ndikim në shpalosjen e të vërtetës.

Në mesnatën e 26 shkurtit 1951 u pushkatuan pa gjyq dhe pa faj 22 intelektualë të shquar të Tiranës dhe të Shqipërisë, me vendim të Byrosë Politike të KQ të PPSH, me pretekstin e të ashtuquajturës “Bomba sovjetike”, një sasie vogël dinamiti hedhur në oborrin e Ambasadës Sovjetike në Tiranë. Propaganda fajësoi për këtë organizatën antisovjetike, por që s’kishte asnjë lidhje me të pushkatuarit. Njëzete dy intelektualët e pafajshëm, mes tyre dhe Sabiha Kasimati, shkencëtarja e parë shqiptare, u ekzekutuan në breg të lumit Erzen, ku u groposën në errësirë dhe fshehtësi në një varr të përbashkët. Familjet e tyre u internuan në kampet e Tepelenës, Vlorës etj. bw


Send this to a friend