VOAL

VOAL

Video-mesazhi i Presidentit Begaj drejtuar shqiptarëve për partneritetin me BE dhe SHBA

July 29, 2022
blank

Komentet

blank

Targat KM gati po zhduken nga veriu i Kosovës

Doruntina Baliu
Sandra Cvetkoviq
Ibrahim Berisha
Targat me shkurtesën KM (Mitrovicë e Kosovës) dikur përbënin shumicën e targave të automjeteve që qarkullonin në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe. Mirëpo, vetëm gjatë javëve të fundit, mijëra serbë të Kosovës i kanë konvertuar ato në targa RKS, nën frikën se do t’iu ndalohet qarkullimi.

blank

VIDEO- Pavarësia, Albin Kurti në Vlorë pritet me entuziazëm nga qytetarët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë sot në Vlorë në ceremonitë e organizuara nga Qeveria shqiptare në nder të 111-Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, krahas Presidentit Bajram Begaj, Kryeministrit Edi Rama dhe Kryetares së Kuvendit, Lindita Nikolla.

Ceremonia e ngritjes së flamurit u bë në orën 10:00 në Sheshin e Flamurit.

Pas vendosjes së kurorave në memorialin e Ismail Qemalit, Albin Kurti ka përshëndetur dhe ka takuar duart me mijëra qytetarë të mbledhur në Sheshin e Vlorës, të cilët e kanë shprehur entuziazmin nga ky takim.

Image

Image

Image

Image

 

blank

VIDEO- 28 Nëntori, flamuri shqiptar vendoset në godinën e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Bujanoc

Për nder të 111 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë në zyrat e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Bujanoc është vendosur flamuri shqiptar.

Flamuri është vendosur nga Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Nevzad Lutfiu, i cili në llogarinë e tij në Facebook ka postuar edhe një video ku shihet duke vendosur flamurin shqiptar në hapësirat e institucionit që udhëheq.

Edhe të hënën Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka vendosur flamurin shqiptar në objektin e komunës, po për nder të ditës së pavarësisë së Shqipërisë.

blank

VIDEO- Përgjatë kufirit me Serbinë: Reportazh nga rripi kufitar i veriut të Kosovës

Kosovë – Janë bërë dy muaj nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku dhe u plagosën dy policë të tjerë.

Ekipi i RTK-së ka zhvilluar një reportazh rreth kufirit me Serbinë dhe sjell nga atje vështirësitë, sidat dhe përkushtimin që japin çdo ditë forcat e rendit dhe ato të KFOR-it për të ruajtur qetësinë dhe sigurinë.

Në veri tashmë është shtuar numri i paqeruajtësve të KFOR-it, ndërsa Serbia nuk është ndëshkuar për këtë sulm, pasi autoritetet vendore e ndërkombëtare e mbajnë përgjegjës për këtë sulm.

Image

blank

Crozza: Kësaj here marrëveshja midis Melonit dhe Ramës nuk është vetëm çështje të shtetit por edhe çështje të zemrës

Marrëveshja midis Giorgia Melonit dhe Edi Ramës është duke u parodizuar prej komikut italian Maurizio Crozza, që e kritikon këtë marrëveshje në programin e tij Fratelli di Crozza duke ia ofruar publikut italian faktet flagrante. Edhe art, edhe gazetari, sepse artistët nuk mund të rrinë indiferentë përpara skandaleve dhe e kanë si obligim të sensibilizojnë publikun. Marrëveshja midis Melonit dhe Ramës ka bërë flopin e rradhës sikur marrëveshja e Melonit me kryeministrin e Tunizisë e cila dështoi vetëm dy muaj pas nënshkrimit, por kësaj here veç afareve të shtetit kemi edhe afare të zemrës:

Ju ftojmë ta ndiqni:

blank

Alba Kepi: Asnjë media nuk e përcolli takimin e Ramës – Asnjë transparencë, refugjatët mund të jenë kriminelë dhe terroristë

Alba Kepi: Asnjë media nuk e përcolli takimin e Ramës – Asnjë transparencë, refugjatët mund të jenë kriminelë dhe terroristë

Gazetarja shqiptare në Itali, Alba Kepi, e ftuar në Kafe Shqeto në Syri Tv, komentoi marrëveshjen e mjegullt për pranimin e refugjatëve që Kryeministri Edi Rama nënshkroi me Kryeministren italiane Georgia Meloni, në një akt të paprecedentë dhe në fshehtësi të plotë deri në momentin e firmosjes.  

Erdhi suprizë sepse unë e postova lajmin më herët dhe asnjë media nuk e kishte postuar, as zyra e shtypit të Kryeministrisë gjithashtu nuk e kishte përcjellë.

Dhe, dukej e çuditshme që Rama bënte një vizitë zyrtare në Itali, në Romë, ishte informuar të bëhet dhe një konferencë shtypi më pas dhe askush nuk e përcolli.

Këto janë absurditetet e medieve shqiptare që presin derisa Rama e publikon në Facebook dhe pastaj bëhet lajm i besueshëm. Dhe pse unë e kisha informacionet të gjitha, se në orën15:00 bëhej takimi, dhe më pas kishte një konferencë të përbashkët.

Ne e kishim një ose dy vite më parë, se mbase Shqipëria do bëhet pikë e zbarkimit të emigrantëve por nuk kishim një qartësi, madje dhe në atë vizitë që bëri Meloni në gusht, mendonim se ishte orientuar më shumë tek sektorët strategjik si energjia etj etj, e kishim anashkaluar këtë, prandaj erdhi si e papritur.

Ka pasur dhe informacione të tjera, por me sa mora vesh unë para një muaji patëm një sinjal të tillë, që unë ju përgjigja se kjo nuk është diçka e re sepse ishte thënë dhe herë të tjera.

Por, me sa duket Meloni nuk ka më ku të shkojë dhe ka gjetur ndoshta një plan dhe një agjendë pune që u vendos kur ishte në Dhërmi dhe u aktivizua dje.

Dhe jo, nuk mendoj se ishte një gjë e rastësishme por mendoj se ishte një grup pune që e kishte realizuar sepse Meloni e tha qartë që ‘ne sot vetëm firmosim një protokoll, por janë ministritë përkatëse/përgjegjëse që do ulen për të hartuar të gjitha pikat’.

blank

VIDEO: Ëndrra 24-vjeçare: Shqiptarët e zhvendosur i gëzohen kthimit në veri

Doruntina Baliu
Ibrahim Berisha

Disa shqiptarëve të zhvendosur nga Mitrovica e Veriut më 1999, po iu rindërtohen shtëpitë e shkatërruara gjatë luftës. Ata shprehen të lumtur që po kthehen në lagjet tyre pas 24 vjetësh dhe urojnë të jetojnë të qetë pa pasur nevojë të largohen sërish shkaku i tensioneve ndëretnike.

blank

VIDEO ‘MURI I NDERIT’ QË PËRKUJTON SHQIPTARËT E KOSOVËS TË CILËT I SHPËTUAN HEBRENJT GJATË HOLOKAUSTIT- Nga Joe DioGuardi dhe Shirley Cloyes DioGuardi 

 

Kemi kënaqësinë të njoftojmë publikimin e videos së Hapjes zyrtare të Murit të Nderit në Prishtinë, duke përkujtuar rolin që luajtën shqiptarët e Kosovës në shpëtimin e hebrenjve dhe transferimin e tyre të sigurt në Shqipëri. Në këtë histori pak të njohur të miqve dhe fqinjëve që ishin të  lidhur me shekuj, një komb i tërë shpëtoi çdo hebre që ose jetonte ose që hyri në vend gjatë Holokaustit. (Shqipëria u bë i vetmi vend në Evropë që kishte më shumë hebrenj pas Luftës së Dytë Botërore se më parë.)

Është dokumentuar shumë për rolin që Shqipëria luajti në shpëtimin e hebrenjve gjatë Holokaustit. Por tani – për herë të parë, shpëtuesit shqiptarë të Kosovës – të cilët nuk mundën të zbuloheshin gjatë pushtimit të Kosovës gjatë kohës së luftës (nazistët me bashkëpunëtorët nacionalistë serbë) – më në fund u njohën për strehimin e hebrenjve duke e futur në rrezik të konsiderueshëm jetën e vet.

Pas masakrës së 7 tetorit të izraelitëve dhe hakmarrjes aktuale në Gaza, është thelbësore që të pohohet shpresa për humanizmin e ofruar nga shqiptarët, të cilët janë myslimanë, katolikë romakë, të krishterë ortodoksë dhe hebrenj. Për shekuj me radhë, këta njerëz kanë jetuar krah për krah në harmoni. Përkushtimi i Murit të Nderit në Kosovë më 23 gusht 2023, vërteton fitoren e humanizmit të përbashkët, të bashkuar kundër shtypësit nazist.

Ngjarja u drejtua nga Shirley Cloyes DioGuardi, Këshilltare për Çështjet e Ballkanit të Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane dhe Drejtore Ekzekutive e Fondacionit Shqiptaro Amerikan, dhe Lekë Rezniqi, kreu i Shoqatës së Miqësisë Kosovë-Izrael. Folësit përfshinin kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama, presidentin e Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane dhe ish Kongresistin Joseph J. DioGuardi, i cili ishte i pari që zbuloi historinë e fshehur të mbijetesës së hebrenjve në Shqipëri.

Të nderuarit në Hapjen e Murit të Nderit ishin Avner Shalev, kryetar i sapo dalë në pension i Drejtorisë Yad Vashem dhe profesoresha Rachel “Shelly” Levy-Drummer, gjyshi i së cilës u shpëtua nga Holokausti nga stërgjyshi i Lekë Rezniqit, Arsllan Rezniqi.

Në Murin e Nderit janë gdhendur emrat e 23 shqiptarëve të Kosovës që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit dhe roli i të cilëve është dokumentuar nga Shoqata e Miqësisë Kosovë-Izrael. Paqja dhe qetësia mes popujve me një trashëgimi dhe qëllim të përbashkët nuk mund të festohen në një kohë më të mirë.

Ju lutemi klikoni këtu për të parë videon.

Çdo të mirë,

Shirley Cloyes DioGuardi                    Joe DioGuardi
Këshilltare për Çështjet e Ballkanit      President

blank

‘THE WALL OF HONOR’ VIDEO MEMORIALIZING KOSOVAR ALBANIANS WHO SAVED JEWS DURING THE HOLOCAUST- By Joe DioGuardi and Shirley Cloyes DioGuardi 

 

We are pleased to announce the release of the video of the official Opening of the Wall of Honor in Prishtina, memorializing the role that Kosovar Albanians played in rescuing Jews and transferring them to safety in Albania. In this little-known story of friends and neighbors who had bonded for centuries, an entire nation saved every Jew who either lived in or entered the country during the Holocaust.  (Albania became the only country in Europe that had more Jews after World War II than before.)

Much has been documented about the role that Albania played in saving Jews during the Holocaust.  But now—for the first time, the Kosovar Albanian rescuers—who could not reveal themselves during the wartime occupation of Kosova (Nazis with Serbian nationalist collaborators)—were finally recognized for sheltering Jews at considerable risk of their lives.

After the October 7th massacre of Israelis and the current retaliation in Gaza, it is crucial to assert the hope for humanity offered by Albanians, who are Muslims, Roman Catholics, Orthodox Christians, and Jews. For centuries, these people have lived side-by-side in harmony. The dedication of the Wall of Honor in Kosova on August 23, 2023,
asserts the victory of common humanity, united against the Nazi oppressor.

The event was led by Shirley Cloyes DioGuardi, Balkan Affairs Adviser to the Albanian American Civic League and Executive Director of the Albanian American Foundation, and Lekë Rezniqi, the head of the Kosova-Israel Friendship Association. The speakers included Kosova Prime Minister Albin Kurti, Prishtina Mayor Përparim Rama, Albanian American Civic League President and former Congressman Joseph J. DioGuardi, who was the first to discover the hidden story of Jewish survival in Albania.

The honorees at the Opening of the Wall of Honor were Avner Shalev, recently retired Chair of the Yad Vashem Directorate, and Professor Rachel “Shelly” Levy-Drummer, whose grandfather was saved from the Holocaust by Lekë Rezniqi’s great-grandfather, Arsllan Rezniqi.

Inscribed on the Wall of Honor are the names of 23 Kosovar Albanians who saved Jews during the Holocaust, and whose role has been documented by the Kosova-Israel Friendship Association. Peace and equanimity between peoples with a common heritage and purpose cannot be celebrated at a better time.

Please click here to watch the video.

All the best,

Shirley Cloyes DioGuardi             Joe DioGuardi
Balkan Affairs Adviser                   President

blank

VIDEO- Hoxha: Serbia, me sulmin në Banjskë, tentoi të krijojë një realitet të ri në Kosovë

Arben Hoti

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se Kosova ka fakte, të cilat dëshmojnë se shteti i Serbisë dhe Ushtria e Serbisë i kanë dhënë mbështetje të plotë ish-nënkryetarit të Listës Serbe, Millan Radoiçiq, i cili ka organizuar dhe ka marrë pjesë në sulmin ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator në Banjskë, ku u vra rreshteri Afrim Bunjaku. Siç tha ai, qëllimi i tyre ka qenë të krijohet një realitet i ri në Kosovë. Hoxha bëri të ditur se po hetohet edhe përfshirja e mundshme e disa personave që mund të jenë nga Rusia. Gjatë intervistës, Hoxha foli edhe për bashkëpunimin me KFOR-it gjatë sulmit në veri, si dhe sfidat në monitorimin e vijës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë.

blank

Podcasti ShpresOn në bisedë me studiusin Taulant Muka: Ja si u rrënua dhe përse u rrënua arsimi! Plagjiatura dhe plagjiatorët!

Podcasti ShpresOn nga Avokat Altin Goxhaj në bisedë me studiusin Taulant Muka: Ja si u rrënua dhe përse u rrënua arsimi! Plagjiatura dhe plagjiatorët!

 

“Avokati Altin Goxhaj eshte nder te paret avokat qe ju pergjigj thirrjes time publike per te pergatitur dosjen e plagjiaturave dhe per ta çuar ate ne SPAK, dhe sot do diskutojme pikerisht kete çeshtje. A mund te bejme drejtesi dhe reformim cilesor ne arsim?!” Taulant Muka

 

Intervista është bërë më 3 Tetor 2023

blank

Kurti publikon videot, shikoni momentet kur terroristët stërviten në bazën e ushtrisë serbe, 4 ditë para sulmit në veri të Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar pamje të terroristëve duke u trajnuar katër ditë para se të kryenin sulmin mbi Policinë e Kosovës në veri.

Kurti ka theksuar se stërvitjet e terroristëve janë bërë në një nga bazat kryesore të ushtrisë serbe, çka nënkupton se sumet kishin mbështetjen e plotë të shtetit serb.

“Terroristët që kryen sulmet janë trajnuar në Pasuljanske Livade, një nga bazat kryesore të Ushtrisë Serbe, ~4 ditë para sulmeve. Stërvitje të tjera u zhvilluan në bazën e Kopaonikut. Sulmet gëzonin mbështetjen dhe planifikimin e plotë të shtetit serb”, shkroi Kurti në platformën X krahas pamjeve të publikuara.


Send this to a friend