VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Vdiq bashkëthemeluesi i Microsoft-it, Paul Allen

By | October 16, 2018

Komentet

Trumpi kritikon propozimin e Macronit për “ushtri evropiane”

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, ka kritikuar idenë e ushtrisë evropiane të aktualizuar së fundmi nga presidenti francez Emmanuel Macron.

“Macron mbron idenë e tij se Evropa duhet të formojë ushtrinë e saj për t’u mbrojtur nga SHBA, Kina dhe Rusia. Por Gjermania ishte ajo që sulmoi Evropën në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore. Çfarë bëri Franca në atë kohë? Kishte filluar të mësonte gjermanishten deri në momentin që SHBA doli si shpëtimtar. Ju ose do të paguani NATO-n, ose nuk do të paguani”, ka shkruar Trump në rrjetin social Twitter.

Pas këtij postimi, Trumpi bëri edhe disa postime të tjera të njëpasnjëshme, në të cilat pohoi se Macron ka propozuar këtë ide për shkak të popullaritetit të tij të ulët në mesin e francezëve.

Në postimet e tjera, ai ka tërhequr vëmendjen në çekuilibrin e tarifave doganore të zbatuara në tregëtinë e verës mes Francës dhe SHBA-së.

“Në tregti, Franca prodhon verëra të shkëlqyera. Edhe SHBA po ashtu, por problemi është se Franca vendos tarifa doganore të mëdha, gjë që e vështirëson SHBA t’i shesë verë Francës. Amerika ia lehtëson Francës shitjen e verës. Zbaton tarifa shumë të vogla. Kjo situatë nuk është e drejtë, duhet të ndryshohet menjëherë”, ka shkruar presidenti amerikan.

Ndërkaq, në lidhje me francezët, Trump është shprehur se “Nuk ka ansjë vend më nacionalist se Franca. Janë njerëz me shumë krenari, dhe kanë të drejtë që të jenë të tillë”.

Trump postimeve të tij u ka dhënë fund me shprehjen “Ta ribëjmë Francën të madhe!”, slogan të cilin e ka përdorur gjatë fushatës së tij dhe në këtë rast e ka përshtatur për Francën.

Trump dhe Macron u takuan të dielën në Paris në ngjarjen përkujtimore të 100-vjetorit të marrëveshjes së armëpushimit që i dha fund Luftës së Parë Botërore. aa

CNN, padi ndaj Presidentit Trump për kthimin e kredencialeve të korrespondentit

CNN-i ka ngritur një padi kundër administatës së Presidentit Donald Trump me anë të së cilës ka kërkuar që t’i rikthehen kredencialet korrespondentit të Shtëpisë së Bardhë, Jim Acosta.

Shtëpia e Bardhë ia kishte hequr gazetarit Acosta kredencialet javën e kaluar.

Rrjeti televiziv e depozitoi padinë të martën në Gjykatën e Qarkut të Uashingtonit.

“Heqja e gabuar a kredencialeve shkel të drejtat e CNN-it dhe Jim Acostas për lirinë e shtypit, parashikuar në Amendamentin e Parë (të Kushtetutës) dhe të drejtat e tyre për procesin e duhur, parashikuar nga Amendamenti i Pestë”, thuhet në një deklaratë të CNN-it.

“Ne i kemi kërkuar kësaj gjykate të lëshojë menjëherë një urdhër për kthimin e menjëhershëm dhe të përhershëm të kredencialeve për Jim-in”.

Acosta është një nga gazetarët më të njohur të CNN-it. Ai ka një reputacion për pyetje të forta ndaj Presidentit Trump dhe zyrtarëve të tjerë të lartë të Shtëpisë së Bardhë.

Javën e kaluar, administrata e Presidentit Trump pezulloi “kredencialet e përhershme” të gazetarit në Shtëpinë e Bardhë. Pezullimi u bë, pasi zoti Acosta e sfidoi portretizimin që i ka bërë zotit Trump karvanin me imigrantë nga Amerika Qendrore duke e quajtur një “pushtim”.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë kishin akuzuar gjithashtu gazetarin Acosta se “kishte prekur” një ndihmëse të shtypit të Shtëpisë së Bardhë, e cila po përpiqej t’ia merrte mikrofonin nga duart gjatë shkëmbimit me Presidentin. Videoja nga ai moment tregon se Acosta nuk ishte agresiv me ndihmësen e shtypit.

Shoqata e Korrespondentëve të Shtëpisë së Bardhë tha të martën se “mbështet me forcë synimin e CNN-it për të kërkuar rikthimin e kredencialeve të lëshuar nga Shërbimi Sekret që Shtëpia e Bardhë as nuk duhet t’ia kishte hequr”.

“Presidenti i Shteteve të Bashkuara nuk ka asnjë punë që të zgjedhë arbitrarisht se cilët gazetarë e mbulojnë atë”, tha Presidenti i Shoqatës, Olivier Knox.

Në një deklaratë, Sekretarja e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders e shpërfilli padinë, duke e quajtur atë “një tjetër përpjekje për të tërhequr vëmendjen nga ana e CNN-it” dhe tha se Shtëpia e Bardhë i qëndron vendimit për t’i hequr krencialet zotit Acosta.

Që kur hyri në skenën politike në vitin 2015, zoti Trump vazhdimisht ka sulmuar verbalisht gazetarët dhe rrjetet mediatike që i sheh si të padrejtë ndaj tij. Një nga emërtimet më të ashpra që ai ka përdorur ndaj tyre është kur i ka quajtur “armiq të popullit”.

Trumpi mund ta shkarkojë Kirstjen Nielsen nga pozita e Sekretares për Siguri të Brendshme

Sekretarja për Siguri të Brendshme, Kirstjen Nielsen.

 

Presidenti amerikan, Donald Trump u ka thënë këshilltarëve të tij se ai dëshiron të largojë Kirstjen Nielsen nga pozita e Sekretares për Siguri të Brendshme dhe mund ta bëjë këtë në javët e ardhshme, ka raportuar gazeta Washington Post, duke cituar zyrtarë dhe ish-zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë.

Në një artikull të publikuar të hënën, gazeta ka raportuar se shkarkimi i saj mund të bëhet publik në javët e ardhshme.

Agjencia e lajmeve, Reuters ka raportuar për këtë gjë, megjithatë nuk ka konfirmuar këto raporte.

Sipas gazetës, Trump ka anuluar planet për të udhëtuar me Nielsen, e cila ka qenë e ngarkuar për zbatimin e politikës së tij ndaj migrantëve, ndonëse ishte planifikuar që ata të vizitonin trupat amerikane në kufirin jugor të Teksasit.

Përveç tjerash, gazeta ka raportuar se Trump po synon të zëvendësojë Nielsen me dikë që ka më shumë gatishmëri për të zbatuar politikat e tij rreth emigrimit.

Duke u bazuar në tri burime zyrtare, po kjo gazetë ka thënë se shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, i cili po ashtu mund të largohet nga pozita që mban është duke synuar të shtyjë për më vonë ndonjë shkarkim.

Kur janë pyetur nga Washington Post, zyrtarët e Departamentit për Siguri të Brendshme, nuk kanë pranuar që të flasin në mënyrë të drejtpërdrejtë për largimin e Nielsen mirëpo një zëdhënës ka thënë se Sekretarja “është e përkushtuar për të zbatuar agjendën e presidentit për të mbrojtur amerikanët nga të gjitha rreziqet”.

Demokratja Kyrsten Sinema fiton garën për Senatin në Arizona

Në Shtetet e Bashkuara, partia demokrate siguroi një vend tjetër në Senat, të hënën në mbrëmje, pasi përfundoi numërimi i votave në Arizona, që zgjati thuajse një javë që nga data e zgjedhjeve më 6 nëntor.

Kyrsten Sinema fitoi garën ndaj kadidates republikane, Martha McSally me një epërsi prej afro dy për qind të votave, Ajo e uroi zonjën Sinema me një videomesazh në Twitter.

Demokratja Sinema u shpall fituese, gjashtë ditë pas zgjedhjeve.

“Arizona hodhi poshtë atë që është bërë normë në vend: sharjet, sulmet personale dhe bërjen e gjithçkaje vetëm e vetëm për t’u zgjedhur. Është e rrezikshme dhe na ul si vend. Por Arizona provoi se ja një mënyrë më të mirë për të ecur përpara”, tha ajo.

Zonja Sinena do të jetë senatorja e parë grua e Arizonës dhe do të zëvendësojë senatorin republikan Jeff Flake që po del në pension.

Gara e Arizonës ishte njëra nga dy garat për Senatin, rezultatet e së cilave nuk ishin shpallur pas zgjedhjeve për Kongresin të së martës së kaluar.

Një garë në Misisipi po shkon drejt një raoundi të dytë më 27 nëntor.

Ndërkohë autoritetet amerikane të zgjedhjeve vazhuan të numëronin dhe rinumëronin të hënën numrin e përgjithshëm të votave në disa zgjedhje rezultati i të cilave nuk është shpallur, afro një javë pas votimeve për kongresin.

Debate për rinumërimin në Florida

Vëmendja më e madhe është përqendruar në shtetin e Floridës, ku rezultati është në dyshim në dy gara ku republikanët kanë një epërsi të lehtë.

Në një garë për senatin, guvernatori i Floridës, Rick Scott po ruan një epërsi prej 12 mijë e 500 votash ndaj senatorit aktual demokrat, Bill Nelson, ndërsa në garën për postin e guvernatorit për të zëvendësuar zotin Scott, Kongresmeni Ron DeSantis ka një epërsi prej 34 mijë votash ndaj kryebashkiakut demokrat të kryeqytetit të shtetit, Andrew Gillum.

Presidenti Donald Trump, që bëri fushatë disa herë për kandidatët Scott dhe DeSantis, tha në Twitter se rinumërimi i votave në Florida është i manipuluar dhe duhet të ndërpritet, duke deklaruar fitues dy republikanët pasi kishin epërsi, kur u shpallën rezultatet të martën e kaluar.

“Rezultatet e zgjedhjeve në Florida duhet të shpallen në favor të kandidatëve Rick Scott dhe Ron DeSantis, pasi një numër i madh fletësh të reja votimi u shfaqën papritur dhe shumë fletë votimi nuk gjenden ose janë manipuluar. Një numërim i drejtë votash nuk është më i mundur. Duhet të pranohen rezultatet e natës së zgjedhjeve”, shkruante Presidenti në Twitter.

Demokrati Gillum, me mesazhin e tij në Twitter, reagoi ndaj zotit Trump për zgjedhjet e Floridës, duke iu përgjigjur “Dukesh nervoz”.

Zyrtarët e zgjedhjeve po numërojnë vota edhe në disa gara të tjera, përfshirë për disa vende të Dhomës së Përfaqësuesve dhe postin e guvernatorit në shtetin e Xhorxhas.

Në Xhorxha, kandidati republikan Brian Kemp, ka një epërsi prej 58 mijë votash ndaj rivales së tij demokrate, Stacey Abrams, një ligjvënëse e legjislaturës së shtetit, që po kërkon të bëhet e para guvernatore afrikano-amerikane e shtetit.

Humb zgjedhjet kongresisti që ishte miku më i mirë amerikan i Putinit

Ndoshta në Kremlin u panë disa fytyra të zhgënjyera fundjavën e kaluar, kur demokrati Harley Rouda u shpall fitues i zgjedhjeve në Kaliforni. Kjo fitore e shënoi fundin e karrierës 30-vjeçare të kongresistit Dana Rohrabacher, i cili dikur ia shkruante fjalimet presidentit Ronald Reagan dhe ishte bërë i njohur për miqësinë që kishte me menaxhmentin e të ashtuquajturës “Perandoria e Djallit”.

Shpesh i quajtur “kongresisti i parapëlqyer i Putinit”, Rohrabacher ishte gjithashtu një përkrahës i madh i mikut tjetër të Putinit në Shtëpinë e Bardhë. Asnjëra nga këto miqësi nuk iu vlerësua mirë nga votuesit në rajonin e tij, veçanërisht këtë vit, pasiqë gazeta “New York Times” kishte shkruar: “Z. Rohrabacher, 71 vjeçar, shihej si person i paqëndrueshëm sepse ai e mbronte Rusinë në kohën e akuzave për ndërhyrje në zgjedhjet e Shteteve të Bashkuara. Në korrik të vitit 2015, gjatë një vizite në Rusi, ai pranoi të takohet me Maria Butinan, e cila u akuzua nga prokurorët federalë këtë verë për veprimtari të fshehtë dhe për punë si agjente e huaj. Z.Rohrabacher vlerësohej aq i vlefshëm për Kremlinin, saqë FBI-ja e njoftoi atë në vitin 2012 se Rusia e shihte atë si një burim inteligjence dhe i referohej me emër të koduar. Përkrahja e tij për Vladimir Putinin ngriti dyshime edhe në mesin e bashkëpartiakëve të tij republikanë.”

Mundësi i Rohrabacherit, investuesi i patundshmërive, Harley Rouda, është një ish-republikan që u duk se ishte i duhuri pikërisht për këtë rajon, në të cilin republikanët kanë një epërsi prej dhjetë pikësh zgjedhore ndaj demokratëve, që mund të jetë arsye për përkrahjen e demokratëve kombëtarë për Roudan. I përzgjedhuri kishte fituar në mënyrë rutinore me epërsi të dukshme, përfshirë një fitore me 16 pikë dallim në vitin 2016. Por, mes jopopullaritetit të Trumpit dhe ndryshimit gradual të popullsisë në Kaliforni, shifrat e Rohrabacherit më në fund ishin ngritur.

Ai kishte refuzuar të tërhiqet deri sa të numërohen tërë votat, por fletëvotimet e fundit e shfaqin epërsinë e demokratëve në Kaliforni, me ç’rast po rrezikohet edhe fitorja e dy republikanëve tjerë, që janë ende në epërsi, Mimi Waltersit dhe Young Kimit. Rrjedhimisht, epërsia prej katër pikësh zgjedhore duket e paarritshme. Tash Rohrachacheri mund të kalojë kohë në Rusi aq sa të dëshirojë – sigurisht, si turist, shkruan “Intelligencer”, transmeton Gazeta Express.

Përktheu: Nasuf Abdyli

Presidenti Trump sulmon Evropën mbi tregtinë dhe mbrojtjen

Presidenti amerikan, Donald Trump, sapo u kthye në Uashington të hënën pasi shënoi 100 vjetorin e fundit të Luftës së Parë Botërore në Paris, kritikoi ashpër Evropën për shpenzimete mbrojtjes dhe për sufiçitin tregtar mbi Shtetet e Bashkuara.

Zoti Trump, në një sërë komentesh në Twitter shkruante se “ishte arritur shumë” në takimet e tij me udhëheqësit e tjerë botërorë. Por ai tha se nuk ishte “asnjëherë e lehtë të hapej tema se Shtetet e Bashkuara duhet të trajtohen me drejtësi, gjë që nuk është bërë, si nga ana ushtarake, ashtu edhe tregtare”.

Udhëheqësi amerikan vazhdonte se “ne paguajmë shuma TË MËDHA për mbrojtjen ushtarake të vendeve të tjera, qindra miliarda dollarë, për privilegjin e madh të humbjes së qindra miliarda dollarëve me të njëjtat vende në tregëti”.

Zoti Trump shtoi se u kishte thënë udhëheqësve “kjo gjendje nuk mund të vazhdojë dhe se “është dhe gjithmonë kaq qenë jashtëzakonisht e padrejtë ndaj Shteteve të Bashkuara. Sasi të mëdha parash të shpenzuara për mbrojtjen e vendeve të tjera dhe ne nuk marrim në këmbim asgjë tjetër veçse defiçite tregëtare dhe humbje. Ka ardhur koha që këto vende shumë të pasura, ose të paguajnë Shtetet e Bashkuara për mbrojten ushtarake që ajo siguron, ose të mbrojnë vetveten … dhe tregtia duhet të jetë E LIRË dhe E DREJTË!”

Presidenti Trump e ka deklaruar veten “nacionalist” me një botëkuptim ku Amerika vjen e para, në marrëdhëniet ndërkombëtare.Por të dielën në Paris, në ceremonitë me rastin e 100 vjetorit të Luftës së Parë Botërore. Presidenti francez Emmanuel Macron, ndërsa zoti Trump dëgjonte pranë tij, e denoncoi nacionalizmin në rritje në gjithë botën, duke e quajtur atë “një tradhti ndaj patriotizmit”.

Që kur u bë president para dy vjetësh, zoti Trump është ankuar vazhdimisht se shumë aleatë evropianë nuk e kanë plotësuar objektivin e NATO-s që deri në vitin 2024, të shpenzojnë dy për qind të ekonomive të tyre kombëtare për mbrojtjen, kryesisht për armë dhe forcat e armatosura.

Demokratët synojnë të mbrojnë hetimet e Muellerit përmes legjislacionit

Demokratët kanë rritur presionin ndaj ushtruesit të detyrës së Prokurorit të Përgjithshëm amerikan, Matthew Whitaker, duke i kërkuar atij që të qëndrojë larg hetimeve të Këshilltarit Special, Robert Mueller, lidhur me ndërhyrjen e mundshme të Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA.

Ata po ashtu kanë thënë të jenë zotuar për ta urdhëruar atë që të dëshmojë në vitin e ardhshëm.

Përfaqësuesi, Jerrold Nadler, që pritet të jetë në krye të Komitetit Gjyqësor në Dhomën e Përfaqësuesve ka thënë të dielën se Komiteti planifikon t’i bëjë ftesë për dëshmi Whitakerit, duke e vendosur të parin në listën e dëshmitarëve.

“Ai duhet të qëndrojë larg hetimeve. Ai ka shprehur armiqësi të plotë ndaj hetimeve”, ka thënë Nadler për një emision televiziv në ABC News.

“Emërimi i tij është pjesë e sulmeve në hetimet e Robert Muellerit”.

Lideri i pakicës në Senatin amerikan, Chuck Schumer ka thënë se partia e tij demokrate është duke synuar që të prezantojë një projektligj që do të mbronte hetimet lidhur me supozimet për ndërhyrje ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA, dhe ndonjë lidhje të mundshme në mes të fushatës së Trumpit dhe Rusisë.

Duke folur në emisionin televiziv në CNN, “State of the Union”, Schumer ka thënë se partia e tij mund të vendosë një masë për të mbrojtur Këshilltarin e Përgjithshëm, Robert Mueller dhe të miratojë legjislacionin në rast se ushtruesi i detyrës së Prokurorit të Përgjithshëm, Matt Whitaker nuk e përjashton veten nga mbikëqyrja e hetimeve.

“Nëse ai qëndron aty, ai do të krijojë një krizë kushtetuese duke penguar apo shkarkuar Muellerin. Kështu që Kongresi duhet të veprojë”, ka thënë ai.

“Ne demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve dhe në Senat do të tentojmë të miratojmë një legjislacion, që do t’i ndalonte Whitakerit ndërhyrjen në hetimet e Muellerit”, ka shtuar ai.

Në një letër dërguar shefit për Etikë në Departamentin e Drejtësisë, Schumer, liderja demokrate në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi dhe disa demokratë tjerë kanë kërkuar informacion nëse prokurorët për etikë në Departamentin e Drejtësisë kanë këshilluar Whitaker për të shfuqizuar kompentencat e tij në këto hetime dhe kanë kërkuar detaje lidhur me ndonjë udhëzim të mundshëm që mund të ketë marrë Whitaker.

“Duke lejuar një kundërshtar të zëshëm të hetimeve që t’i mbikëqyrë po ato, do të rezultojë me dëmtim të besimit publik në punën e Departamentit në këtë çështje shumë kritike”, është thënë në letër.

Demokratët kanë qenë tejet të shqetësuar lidhur me hetimet prej javës së kaluar, kur presidenti amerikan, Donlad Trump ka urdhëruar Prokurorin e Përgjithshëm, Jeff Sessions të japë dorëheqje dhe të zëvendësojë pozitën e tij me Whitaker, që deri në atë kohë ka shërbyer si shef i stafit të Sessions-it.

Largimi i Sessions i ka hapur rrugën Whitaker për të fituar qasje në hetimet e Muellerit, i cili është emëruar si këshilltar i pavarur për të nisur hetimet rreth çështjes ruse në vitin 2017.

Para se të punonte në Departamentin e Drejtësisë, Whitaker ka bërë një varg komentesh negative për hetimet e Muellerit.

Kellyanne Conway, kështilltare e Trumpit ka mbrojtur mbikëqyrjen e Whitakerit në hetime, kur është pyetur për një gjë të tillë në një transmetim televiziv në ABC.

“Komentet që ka bërë Matt Whitaker si qytetar privat nëpër televizione nuk e diskualifikojnë atë nga të qenit i drejtë dhe i paanshëm në mbikëqyrjen ehetimeve”.

Ajo ka shtuar se Trump është “100 për qind mbrapa Matt Whitakerit”.

Megjithatë, presidenti amerikan ka mohuar të ketë diskutuar hetimet e Muellerit me Whitaker para se ta emëronte në pozitën e ushtruesit të detyrës së Prokurorit të Përgjithshëm javën e kaluar.

Ndërkohë presidenti amerikan ka thënë vazhdimisht se ka autoritet për të shkarkuar Muellerin, këshilltar i pavarur i zgjedhur nga Departamenti i Drejtësisë, si dhe i ka cilësuar hetimet e tij si “gjueti shtrigash”.

Përveç tjerash, Trump është ankuar vazhdimisht se Sessions nuk ka bërë asgjë për të frenuar këto hetime.

Vendimi i Trumpit është kundërshtuar nga demokratët dhe ka nxitur mbajtjen e protestave në rrugë një javë më parë.

Qindra protestues kanë dalë në rrugët e qyteteve të mëdha në Shtetet e Bashkuara më 8 nëntor duke kërkuar mbrojtje të Këshilltarit Mueller.

Disa persona në Nju Jork kanë mbajtur mbishkrime në të cilat thuhej “Askush mbi ligjin” dhe “Duart larg Muellerit”.

Përgatiti: Krenare Cubolli

Presidenti Trump nderon ushtarët amerikanë në Luftën e Parë Botërore

Presidenti Donald Trump nderoi sot trupat amerikane, franceze dhe të aleatëve të tjerë që humbën jetën gjatë Luftës së Parë Botërore.

Ai foli gjatë një vizite në Varrezat dhe Memorialin Amerikan Suresnes pranë Parisit në prag të Ditës së Veteranëve, përpara se të kthehet në Uashington DC.

U.S. President Donald Trump speaks as he takes part in the commemoration ceremony for Armistice Day, 100 years after the end of World War One, at the Suresnes American Cemetery and Memorial in Paris, Nov. 11, 2018.

U.S. President Donald Trump speaks as he takes part in the commemoration ceremony for Armistice Day, 100 years after the end of World War One, at the Suresnes American Cemetery and Memorial in Paris, Nov. 11, 2018.

“Jemi mbledhur në këtë vend të shenjtë pushimi për të respektuar amerikanët trima që dhanë frymën e fundit në atë luftë të fuqishme”, tha presidenti.

Më shumë se 1.500 amerikanë që vdiqën gjatë luftës janë varrosur në këto varreza. Presidenti Trump është kritikuar që nuk shkoi për të vizituar një varrezë tjetër amerikane pranë Parisit të shtunën. Moti me shi nuk lejoi udhëtimin me helikopter që ishte planifikuar dhe vizita u anulua.

Presidente americano Donald Trump participa em cerimónia do Dia do Armistício, 100 anos depois do final da Guerra Mundial I, no Cemitério Americano de Suresnes em Paris. 11 Novembro 2018

Presidente americano Donald Trump participa em cerimónia do Dia do Armistício, 100 anos depois do final da Guerra Mundial I, no Cemitério Americano de Suresnes em Paris. 11 Novembro 2018

Presidenti Donald Trump ishte ndër udhëheqësit botërorë që morën pjesë në ceremoninë e organizuar në Paris për të shënuar 100 vjetorin e Luftës së Parë Botërore. Në fjalën e tij, Presidenti francez Emmanuel Macron tërhoqi vëmendjen tek rreziku i rikthimit të nacionalizmit dhe bëri thirrje për ruajtjen e trashëgimisë së paqes të vulosur me gjakun e të rënëve.

60 kryetarë shtetesh dhe qeverish u mblodhën sot në një ceremoni tek Varri i Ushtarit të Panjohur, një simbol i sakrificës së miliona njerëzve që vdiqën gjatë viteve 1914 – 1918.

Ceremonitë filluan në orën e saktë kur 100 vjet më parë, më 11 nëntor 1918, pushuan armët e luftës në Francën perëndimore.

Ceremonitë përkujtimore për Ditën e Armëpushimit në Francë

Photo Gallery:

Ceremonitë përkujtimore për Ditën e Armëpushimit në Francë

Udhëheqësit e shumicës së vendeve që dërguan ushtarë në frontin e perëndimit, ndër ta edhe Presidenti amerikan Donald Trump, qëndruan në heshtje për të nderuar sakrificën e të rënëve.

Asnjë ushtar që mori pjesë në Luftën e Parë Botërore nuk jeton më sot. Në atë kohë, ajo u quajt “lufta që do t’i jepte fund të gjitha luftërave”. Por, konflikti global shpërtheu sërish vetëm 20 vjet më pas me viktima dhe dëme të paprecedenta.

Presidenti Macron foli për sakrificat e një shekulli më parë gjatë katër viteve të masakrës në Evropë. Ai u bëri thirrje udhëheqësve të botës të bashkohen në “luftën për paqen”.

“Le të ndërtojmë shpresat tona, dhe jo frikën ndaj njëri-tjetrit. Së bashku, ne mund të shmangim kërcënimet – spektrin e ngrohjes globale, varfërisë, urisë, sëmundjeve, pabarazisë dhe injorancës. Ne jemi angazhuar në këtë luftë dhe mund ta fitojmë atë. Le ta ndjekim këtë rrugë sepse fitorja është e mundur “.

Ndërsa u pa të shtrëngonte duart me Presidentin rus Vladimir Putin gjatë ceremonisë, Presidenti Trump anulloi një vizitë të planifikuar për ditën e djeshme në një varrezë ushtarakësh amerikanë pranë Parisit. Në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë thuhet se vizita u anullua për shkak vështirësive logjistike të shkaktuara prej kushteve të motit.

Pati kritika në mediat sociale që Presidenti Trump qëndroi në Paris pa planifikuar aktivitete të mëtejshme, ndërkohë që transmetoheshin pamje gjatë ditës të Presidentit francez Emmanuel Macron dhe Kancelares gjermane Angela Merkel në vendin ku aleatët fitimtarë dhe Gjermania humbëse nënshkruan marrëveshjen që i dha fund luftës.

Udhëheqësit e Ballkanit në ceremonitë e Parisit

Nëpër botë të dielën po shënohet dita e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Armëpushimi I para një shekulli hyri në fuqi më 11 nëntor të vitit 1918, duke i dhënë fund kështu luftës katërvjeçare, që la pas vetes të paktën 10 milionë ushtarë dhe miliona civilë.

Franca, epiqendra e konfliktit të parë botëror, është mikpritëse e ceremonisë ndërkombëtare, në të cilën po marrin pjesë më shumë se 60 udhëheqës botëror.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, presidenti rus, Vladimir Putin, kancelarja gjermane, Angela Merkel, janë në mesin e udhëheqësve botërorë që po marrin pjesë në ceremoninë që filloi në orën 11, të ditës së 11-të të muajit të 11-të, përfshirë presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Të dy ata morën pjesë edhe në darkën e së shtunës të organizuar nga presidenti francez, Emanuel Macron.

Ata shtrënguan duart me njëri tjetrin por, nuk ka pasur ndonjë bashkëbisedim më të gjatë ndërmjet tyre, ndonëse ishte paralajmëruar mundësia që të ketë një takim të ndërmjetësuar nga presidenti francez.

Të dielën ata shpërndanë rrjetet sociale postime për takime me udhëheqës botërorë, duke veçuar përshëndetjet me presidentin amerikan, Donald Trump.

Presidenti Thaçi tha se ka falënderuar presidentin Trump, “për mbështetjen amerikane për Kosovën dhe rolin e saj vendimtar për lirinë, pavarësinë dhe shtetndërtimin. Në këtë periudhë të rëndësishme për Kosovën ishte inkurajuese të dëgjoj se presidenti Trump mbështet “100 për qind arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, shkroi ai.

Në një postim tjetër ai tha se ka biseduar shkurt me kancelaren gjermane Angela Merkel, për arritjen “e marrëveshjes paqësore gjithëpërfshirëse ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”.

“Të dy jemi pajtuar se mbështetja e Gjermanisë është qenësore për këtë marrëveshje dhe për anëtarësimin tonë në Bashkimin Evropian”, shkroi ai.

Presidenti serb, Vuçiç, tha se ka marrë lëvdata nga presidenti amerikan për popullin serb, ndërsa i kushtoi vëmendje të posaçme takimit të tij me kancelaren gjermane, Angela Merkel, e cila është më e zëshmja deri tash kundër ideve për ndryshimin e kufijve në procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Cа немачком канцеларком Ангелом Меркел о билатералним односима, економској сарадњи, ситуацији у региону и европским интеграцијама Србије. https://t.co/pgltPLcEWk

— Александар Вучић (@avucic) November 11, 2018

Në një njoftim të zyrës së tij, thuhet se presidenti serb e ka informuar kancelaren Merkelin për rrjedhën e bisedimeve me Kosovën, duke vënë theksin tek taksa shtesë e vendosur nga Kosova ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.

Ishte kjo taksë që mbizotëroi takimin e fundit ndërmjet presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, i cili tha se nuk do të ketë vazhdim bisedimesh derisa kjo nuk hiqet.

Të martën, qeveria e Kosovës vendosi taksën në shenjë kundërshtimi ndaj sic u tha, fushatës agresive të Serbisë ndaj shtetësisë së Kosovës.

Serbia vazhdon të kundërshtoja pavarësinë e Kosovës, që u shpall në shkurt të vitit 2008 me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore të Bashkimit Evropian. Por ajo është përfshirë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, që është kusht për integrimet evropiane të të dyja palëve.

Por, procesi i bisedimeve që u vu nën hijen e ideve për ndryshime kufijsh, po ngecë me gjithë paralajmërimet se fillimi i vitit të ardhshëm do të duhej të ishte periudhe e përmbylljes së një marrëveshjeje ndërmjet të dyja vendeve.

Të paktën 25 të vdekur nga zjarret në Kaliforni

Qyteti Paradise, Kaliforni

Të paktën 25 persona kanë vdekur pas zjarreve të mëdha në Kaliforni, thonë zyrtarët.

Vlerësohet se 250,000 mijë njerëz janë detyruar që të largohen nga shtëpitë e tyre, për t’iu shmangur tri zjarreve të mëdha që kanë kapluar këtë shtet amerikan, raporton BBC.

Ndërkaq, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka shprehur zemërimin e tij, duke thënë se menaxhimi i dobët i pyjeve është shkaktari i zjarreve.

Zjarret nisën në qarkun Butte të enjten dhe zjarrfikësit ishin të pafuqishëm që ta ndalnin atë. Zjarri u përhap me shpejtësi në qytetin Paradise, duke shkaktuar dëme.

Meteorologët thonë se si pasojë e kushteve atmosferike, zjarret mund të mos shuhen edhe për një javë, por zjarrfikësit shpresojnë që të shfrytëzojnë ndaljen e përkohshme të erës dhe të shuajnë zjarrin.

Florida, vendim për rinumërim elektronik të votave

Pakë kohë pas përfundimit të numërimit të votave të zgjedhjeve për senat dhe guvernator në Florida, Sekretari i Shtetit i këtij shteti nxorri vendimit për rinumërim elektronik të tyre për shkak të dallimit të vogël mes kandidatëve.

Sipas ligjit për zgjedhje të Floridës nëse dallimi mes kandidatëve është më i vogël se 0,5 për qind të votave, atëherë mund të ketë një rinumërim elektronik të votave. Nëse dallimi është më vogël se 0.25 për qind, mund të kërkohet edhe një rinumërim me dorë i votave.

Në zgjedhjet për senat në Florida, kandidati republikan Rick Scott ka një epërsi prej 0,15 (15,562 vota) për qind të votave ndaj rivalit të tij demokrat Bill Nelson. Ndërsa, në garën për guvernator të këtij shteti, kandidati republikan Ron DeSantis ka një epërsi prej 0,4 (33,684 vota) për qind ndaj rivalit të tij demokrat Andrew Gillum.

Zyrtarët e zgjedhjeve kanë afat deri të ejten për të përfunduar rinumërimin elektronik të votava.

Kandidati republikan Rick Scott akuzoi këtë javë demokratët për përpjekje për të vjedhur zgjedhjet.

“Çdo floridian duhet të jetë i shqetësuar se mund të ketë mashtrime të pakontrolluara në distriktet Palm Beach dhe Broward”.

Epërsia e kandidatit Rick Scott, guvernatori aktual i Floridës, është zvogëluar në garën për senator ndaj rivalit të tij demokratit Bill Nelson.

Presidenti Trump gjithashtu komentoi mbi zgjedhjet në Florida para se të nisej drejt Evropës.

“Dhe papritur ata po gjejnë vota që nuk ekzistonin më parë. Rick Scott fitoi me një diferencë të mirë, pavarësisht se rezultati ishte i ngushtë. Çdo dy orë tani epërsia e tij po zvogëlohet”.

Por zyrtarët shtetërorë të zgjedhjeve në Florida po mbrojnë veprimet e tyre.

“Ne duhet të numërojmë votat për votuesit tanë dhe ne duam të jemi të saktë, jo të shpejtë. Është për të ardhur keq që ka shumë keqinformim në publik”, tha Susan Bucher, mbikqyrëse e zgjedhjeve në Florida.

Votat e zgjedhjeve për senat dhe ato për guvernator në Florida mund të rinumërohen.

Republikani Ron DeSantis shpalli fitore në garën për guvernator ndaj demokratit Andrew Gillum të martën.

“Unë jam i gëzuar për mundësitë që kemi në shtetin e Floridës. Nuk mund të mendoj për një shtet më të mirë se Florida për ta udhëhequr”.

Por edhe epërsia e zotit DeSantis është ngushtuar, dhe Gillum po u kërkon mbështetësve të tij që të jenë të durueshëm.

“Ne shpresojmë që çdo votë do të numërohet”.

Një tjetër garë e pavendosur është në Xhorxhia, ku demokratja Stacey Abrams ndodhet prapa republikanit Brian Kemp në garën për guvernator.

“Ka ende vota që duhet numëruar. Ka zëra që presin të dëgjohen.”

Zoti Kemp tashmë ka shpallur fitoren dhe shpreson që të ruaj pragun prej 50 për qind të votave për të shmangur balotazhin muajin e ardhshëm.

“Unë ju premtoj se do punojë për të gjithë banorët e Xhorxhias dhe do të jem një guvernator, i cili mendon më shumë për të bërë atë që është e drejtë se sa atë që është më e mirë politikisht”.

Një tjetër rezultat i pavendosur është ai i zgjedhjeve për senator në Arizona, ku demokratja Kyrsten Sinema ka një epërsi të lehtë ndaj rivales së saj republikane Martha McSally.

Asnjë nga këto gara nuk e ndryshon balancën e pushtetit të vendosur në zgjedhjet e së martës, ku demokratët fituan kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, ndërsa republikanët ruajtën shumicën në Senat.

Trumpi reagon ndaj Macronit për krijimin e ushtrisë evropiane

UASHINGTON – Presidenti i SHBA-ve Donald Trump e ka quajtur si “shumë poshtëruese” deklaratën e presidentit francez Emmanuel Macron i cili ka thënë se “Evropa duhet të krijojë ushtrinë e saj për t’u mbrojtur nga SHBA, Kina dhe Rusia”.

Trumpi, i cili ka udhëtuar në Francë për të marrë pjesë në aktivitetet që do të mbahen në Paris me rastin e 100 vjetorit të marrëveshjes së armëpushimit që i dha fund Luftës së Parë Botërore, nëpërmjet llogarisë së tij në Twitter ka vendosur në objektiv presidentin francez Macron.

“Presidenti francez Macron ka propozuar se ‘Evropa duhet të krijojë ushtrinë e saj për t’u mbrojtur nga SHBA, Kina dhe Rusia‘. Shumë poshtëruese. Ndoshta Evropa më parë duhet të paguajë borxhin e saj ndaj NATO-s, për të cilën SHBA ka dhënë një mbështetje shumë të madhe”, ka theksuar Trump.

Presidenti francez Macron në një deklaratë javë më parë tërhoqi vëmendjen për rrezikun nga Rusia me ç’rast tha se “Evropianët nuk mund jenë të sigurtë përsa kohë që nuk do të krijohet një ushtri sovrane e Bashkimit Evropian e cila të jetë e pavarur nga SHBA-ja”. aa

Presidenti Trump shkon në Francë për të shënuar 100 vjetorin e Luftës së Parë Botërore

Presidenti Donald Trump do të shkojë në Francë këtë fundjavë së bashku me dhjetra udhëheqës të tjerë botërorë për të marrë pjesë në ceremonitë me rastin e 100 vjetorit të armëpushimit, që i dha fund Luftës së Parë Botërore. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Henry Ridgwell, marrëdhëniet mes Amerikës dhe aleatëve të saj janë të tensionuara – dhe Franca madje ka paralajmëruar se klima e tanishme gjeopolitike të kujton periudhën para luftërave botërore.

Duke vizituar vendet e betejave të dikurshme këtë javë, presidenti francez Emmanuel Macron paralajmëroi për kërcënimet aktuale ndaj kontinentit – duke i thënë radios franceze se Evropa duhet të krijojë ushtrinë e vet.

“Ne duhet të mbrojmë veten nga Kina, nga Rusia dhe madje edhe nga Shtetet e Bashkuara”.

Zyrtarët francezë thanë se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara nuk do të ndikohen nga humbja e kontrollit të Dhomës së Përfaqësuesve nga partia republikane në zgjedhjet e mes-mandatit.

Presidenti amerikan do të zhvillojë bisedime me presidentin Macron të shtunën. Nuk është e qartë nëse do të realizohet një takim i përfolur mes Trumpit dhe homologut të tij rus Vladimir Putin.

Presidenti Trump më vonë do të vizitojë Belleau Wood, skenën e një prej betejave më të ashpra të zhvilluara nga trupat amerikane.

1,811 ushtarë amerikanë u vranë ndërsa sulmuan pozicionet gjermane. Pjesa më e madhe e luftimeve u bë trup me trup. Pas më shumë se tre javë luftimesh, trupat amerikane morën Belleau Wood-in më 26 qershor të vitit 1918.

“Ata ndeshën me zjarrin e furishëm të armikut. Në vend që të sprapseshin, në vend që të tërhiqeshin, gjë që në kohën e luftës do të kishte qenë normale për trupat dhe të prisnin artilerinë t’i përforconte, ata u hodhën në sulm”, thotë historiani francez Jean-Michel Steg.

Deri në fund të luftës, mbi 116 mijë trupa amerikane gjetën vdekjen duke mbrojtur Evropën. Njëqind vjet më vonë, lidhjet transatlantike janë të tensionuara – por aleanca vazhdon.

“Marrëdhëniet mes këtyre fuqive, nuk janë gjithmonë të lehta. Dhe ka arsye për këtë. Por kur vjen këtu, mes njerëzve në këto fshatra, ata kujtojnë me një respekt të madh ushtarët amerikanë”, thotë Bruce J. Malone Jr, në varrezat ushtarake amerikane në Meuse-Argonne..

Muzeu “Romagne 14-18” aty pranë përshkruan jetën e ushtarëve në vijën e frontit, përmes ekspozimit të mijëra sendeve të gjetura nga fushat e betejës.

“Ajo që përpiqem t’u tregojë vizitorëve në këtë muze është se poshtë këtyre helmetave, janë të gjithë njësoj, të gjithë njerëz”, thotë Jean-Paul De Vries, pronar i këtij muzeu.

40 milionë njerëz, nga të gjitha palët në konflikt, humbën jetën. Ata do të kujtohen të dielën në ceremoninë e Ditës së Armëpushimit në Arkun e Triumfit të Parisit, ku do të marrin pjesë dhjetra udhëheqës botërorë.

Presidenti Trump më vonë do të marrë pjesë në një ceremoni të veçantë për Ditën e Veteranëve në një varrezë amerikane.