VOAL

VOAL

Urat e shkatërruara, rusët e bllokuar në Kherson

August 15, 2022
blank

Komentet

blank

“Ju jeni mish për top, po ju dërgojmë që të vdisni”- Rekrutët e rinj i “thërrmojnë” fytyrën gjeneralit të lartë të Putinit

Largimi masiv nga vendi nuk është e vetmja formë e oponencës që rusët po shfaqin për t’i shpëtuar ferrit të prodhuar nga plani i Presidentit Vladimir Putin për një mobilizim të pjesshëm ushtarak dhe që parashikon dërgimin e 300 mijë rekrutëve në frontin e luftës në Ukrainë.

Sipas një video që po qarkullon në rrjet edhe ushtarët e grumbulluar në kazerma janë ngritur kundër gjeneralëve të lartë, teksa një prej tyre shihet duke u dhunuar nga rekrutët e tërbuar në një përleshje fizike.

Sipas raporteve oficerit të lartë rus i është “thërrmuar” fytyra, pasi rekrutët e sulmuan kur mësuan se jeta e tyre do të bëhej “mish për top” në vijën e frontit në Ukrainë.

Rekrutët e mobilizuar u kthyen kundër nënkolonelit rus pasi ai tha troç: “Ju jeni të gjithë mish për top, do përballeni me masakër”.

Megjithatë, komandanti ka të ngjarë të jetë i saktë në konstatimin e dije, pasi thirrja për mobilizim e Putinit do të çojë në vdekje masive të rezervistëve të patrajnuar të dërguar në front.bw

blank

Presidenti rus shpall aneksimin e rajoneve të Ukrainës

Putini: “Ne do t’i mbrojmë ata me të gjitha mjetet që kemi në dispozicion”

 

VOAL- “Populli bëri zgjedhjen e tij, një zgjedhje e qartë”. Kështu deklaroi presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur pak më parë ceremoninë e nënshkrimit të traktateve të aneksimit në Moskë të rajoneve të Ukrainës Donetsk, Lugansk, Kherson dhe Zaporizhzhia. “Unë dua që të më dëgjojnë në Kiev, të më dëgjojnë në Perëndim: njerëzit që jetojnë në Lugansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia bëhen qytetarët tanë përgjithmonë.”

Tokat e aneksuara përmes referendumeve që OKB-ja dhe vendet perëndimore nuk i njohin do të mbrohen, tha kreu i Kremlinit, “me të gjitha mjetet që kemi në dispozicion”. Sa i përket përdorimit të armëve bërthamore, ai shtoi se “Shtetet e Bashkuara ishin i vetmi vend në botë që ka përdorur armë bërthamore dy herë dhe ka krijuar një precedent”.

Kreu i Kremlinit vazhdoi duke i kërkuar “Kievit të ndalojë menjëherë veprimet ushtarake dhe të kthehet në tryezën e bisedimeve”. Por ai gjithashtu deklaroi se Moska nuk do të heqë dorë nga rajonet e reja të inkorporuara.

Në fjalën e tij, Putini iu kthye edhe “shpërthimeve” të gazsjellësit Nord Stream, duke akuzuar “anglo-saksonët” për sabotim. Dhe më pas ai akuzoi BE-në se dominohet nga Shtetet e Bashkuara: “Shumica e kombeve të botës duan të bashkëpunojnë me Rusinë”.

“Në anën tonë ne kemi të vërtetën, nga ana jonë kemi Rusinë”, tha Putin në fund përpara se të nënshkruante katër rajonet ukrainase për t’u bashkuar me Rusinë. Ceremonia përfundoi me ovacionet e të pranishmëve në sallën e Shën Gjergjit të Pallatit të Kremlinit dhe me himnin kombëtar rus.

Reagimi i Këshillit Evropian

“Refuzojmë me forcë dhe dënojmë pa mëdyshje aneksimin e paligjshëm nga Rusia.” Kështu reagojnë 27 anëtarët e Këshillit Evropian ndaj njoftimit të Moskës. Aneksimi, vazhdojnë ata “minon qëllimisht rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe shkel hapur të drejtat themelore të Ukrainës për pavarësi, sovranitet dhe integritet territorial, parimet themelore të mishëruara në Kartën e OKB-së dhe ligjin ndërkombëtar. Rusia po vë në rrezik sigurinë globale”. rsi-eb

blank

Putini synon 1 000 000 rekrutë, rusët marrin arratinë për të mos qenë mish për top

Korrespondentja e Repubblica, Rosalba Castelletti: “Sipas mediave të pavarura, Putin synon 1.000.000 ushtarë të rinj. Rekrutuesit peshkojnë pothuajse kudo. Prandaj rusët i ka kapur paniku”

 

VOAL – Çështja e dezertorëve (ose ndoshta më mirë të themi, shmangësve të thirrjes) në Rusi po rritet në rëndësi, veçanërisht në kancelaritë perëndimore. Siç dihet, presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një – jo mirë të përcaktuar – mobilizim të pjesshëm, i cili shkaktoi ikjen e mijëra të rinjve rusë, në atmosferën e rekrutimit. RSI intervistoi gazetaren e Repubblica, Rosalba Castelletti, aktualisht në Moskë.

Vlerësohet se 300 000 burra janë larguar (këtë javë) nga Rusia. Cilët janë kufijtë më të nxehtë?

“Sigurisht kufiri me Gjeorgjinë dhe gjithashtu ai me Kazakistanin. Në veçanti, në Gjeorgji ka pasur radhë në kilometra, aq sa në fund rajoni i Osetisë së Veriut vendosi të bllokojë hyrjen, jo vetëm në dy kufijtë. Sipas raportime të ndryshme të të arratisurve, madje ata po krijojnë qendra të lëvizshme rekrutimi, për të përgjuar burra në moshë të shërbimit ushtarak, të cilët përpiqen t’i shmangen thirrjes për mobilizim të pjesshëm dhe t’i nxjerrin në front”.

Si po zhvillohet ky mobilizim i pjesshëm? A ka ndonjë tregues që ne shkojmë përtej atyre 300 000 burrave të shpallur nga Putin? A ka ndonjë lajm për zonat ku rekrutuesit mbërrijnë në kompani, madje edhe duke marrë njerëz?

“Mobilizimi i pjesshëm do të bazohej në një dekret të nënshkruar nga Putin, por i cili ishte totalisht i paqartë, nuk vinte në pah asnjë kriter moshe, nuk jepte indikacione të qarta. Më pas mbërritën dokumente shtesë të mbrojtjes që duhej të sqaroheshin, por në realitet rekrutuesit peshkojnë kudo. Madje kemi lajme për një 68-vjeçar me shikim të pjesshëm, i cili ishte thirrur në front. Shifrat qarkullojnë në mediat e pavarura: duket se Kremlini synon të sjellë më shumë se 1.000.000 rekrutë të rinj në frontin ukrainas. Pra ka shumë konfuzion. Prandaj edhe paniku, i cili bën që shumë të ikin”.

Ka disa vende që kanë mbyllur tashmë kufijtë e tyre për rusët që ikin …

“E gjithë BE-ja ka vendosur të miratojë kufizime në lidhje me çështjen e vizave turistike për rusët. Përveç kësaj, vendet baltike, tani Finlanda dhe Polonia kanë vendosur gjithashtu të kufizojnë aksesin për rusët që tashmë kanë një vizë. Shengen është ende i vlefshëm. Në këtë megjithatë, rusët po lënë shumë pak mundësi: ose të ikin, sa më gjatë, në Gjeorgji, Kazakistan, por edhe Mongoli, ose nuk do të kenë zgjidhje tjetër veçse të luftojnë … edhe nëse nuk kanë dëshirë. të bëhet mish për top”.

blank

Eksodi rus, mbi 200 mijë vetë janë larguar nga Rusia që nga shpallja e mobilizimit të Putinit

Më shumë se 200 mijë njerëz kanë udhëtuar nga Rusia në Gjeorgji, Kazakistan dhe Bashkimin Europian që kur presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi “mobilizimin e pjesshëm” të menjëhershëm të qytetarëve rusë më 21 shtator, tregojnë të dhënat kolektive nga vende të ndryshme.

Përafërsisht 100 mijë rusë kanë kaluar në Kazakistan gjatë javës së fundit, tha të mërkurën Marat Kozheyev, zëvendësministër i punëve të brendshme të Kazakistanit, sipas Kazinform, një agjenci shtetërore e lajmeve, raporton cnn.

Të paktën 53,136 persona kanë kaluar kufirin gjeorgjiano-rus midis 21 dhe 26 shtatorit, tregojnë të dhënat e publikuara nga Ministria e Punëve të Brendshme të Gjeorgjisë të martën, transmeton Telegrafi.

Gati 66 mijë qytetarë rusë kanë hyrë në Bashkimin Evropian gjatë javës së kaluar (19-25 shtator) – një rritje prej më shumë se 30 për qind në krahasim me javën e kaluar, tha të martën Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare Frontex.

Ky informacion nuk përfshin të dhëna nga Mongolia dhe Armenia, ku gjatë ditëve të fundit kanë udhëtuar edhe shtetas rusë. Të dhënat zyrtare nga Rusia nuk janë të disponueshme publikisht se sa qytetarë rusë janë larguar nga vendi që nga 21 shtatori.

Njoftimi i mobilizimit të Rusisë për luftën e saj në Ukrainë shkaktoi protesta dhe një eksod të qytetarëve rusë nga vendi, pasi Kremlini shtrëngoi rregullat rreth shmangies së urdhrave ushtarakë. Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu njoftoi më 21 shtator se do të hartohen deri në 300 mijë burra me përvojë të mëparshme ushtarake.

Numri i rusëve që ikin nga vendi për të shmangur thirrjen “ka gjasa e tejkalon” numrin e trupave që pushtuan Ukrainën në shkurt, tha të enjten Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Ndërkohë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të martën se nuk e di numrin e njerëzve që janë larguar nga vendi që nga njoftimi. Media e pavarur ruse, Novaya Gazeta Europe të martën citoi një burim në administratën presidenciale ruse të thoshte se FSB (Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë) raportoi se 261 mijë burra u larguan nga Rusia që nga shpallja e mobilizimit më 21 shtator.bw

blank

Ku duhet fokusuar në fjalimin e madh të Putinit?- Nga Mike Eckel

Fjalimi i fundit i madh që presidenti rus, Vladimir Putin mbajti drejtpërdrejt, erdhi në orët e hershme të 24 shkurtit, kur ai njoftoi se po urdhëronte dhjetëra mijëra trupa të pushtonin Ukrainën, në atë që është bërë lufta më e madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore – dhe testi më i madh për Putinin në 23 vjetët e tij në pushtet.

Fjalimi i tij i radhës, i planifikuar për 30 shtator, vjen në një nga momentet më kritike në katër mandatet e tij si president.

Fjalimi i planifikuar, mbahet në të njëjtën ditë me paralajmërimin e Kremlinit për aneksimin formal të katër rajoneve të Ukrainës, që janë pjesërisht të pushtuara nga forcat ruse.

Putini do të mbajë një “fjalim voluminoz” në një ceremoni në Pallatin e madh të Kremlinit, tha zëdhënësi Dmitry Peskov. Në ceremoni do të marrin pjesë udhëheqësit e instaluar nga Rusia në rajonet e Ukrainës, të cilët do të nënshkruajnë marrëveshje për t’i bërë këto rajone, në sytë e Moskës, pjesë të Rusisë.

Fjalimi i planifikuar i Putinit vjen gjithashtu nëntë ditë pas fjalimit të tij të regjistruar paraprakisht, përmes të cilit njoftoi mobilizimin e pjesshëm ushtarak.

Njoftimi për mobilizim ka nxitur edhe një valë të protestave nëpër Rusi, nëpër të cilat janë arrestuar qindra njerëz dhe ikje të rusëve nga shteti i tyre.

Rreth 260.000 rusë janë larguar nga vendi prej kur Putini shpalli mobilizimin më 21 shtator, sipas raportimeve të mediave ruse.

Putini “e gjeti veten në një situatë nga e cila nuk ka dalje të mirë, kështu që nuk është e mundur të merret me mend se çfarë do të [thotë]” në fjalimin e tij, tha Abbas Gallyamov, një ish-shkrues i fjalimeve të Putinit dhe këshilltar politik, që tani jeton jashtë Rusisë.

“Ndoshta do të [thotë]…që qëllimet e operacionit tonë janë arritur dhe ne i sugjerojmë palës tjetër që ta ndalë luftën”, tha ai në një mesazh për Radion Evropa e Lirë. “Dhe nëse ata vazhdojnë, ne do të përdorim armë bërthamore”.

Ja çfarë duhet të keni parasysh në fjalimin e Putinit.

Aneksimi

Që në maj, më pak se tre muaj pas pushtimit, administrata kukull e Rusisë në rajonin jugor të Hersonit njoftoi se synonte të kërkonte aneksimin dhe bashkimin me Rusinë.

Në atë kohë, lufta ishte tashmë në fazën e dytë, pasi forcat ukrainase penguan një përpjekje ruse për të pushtuar kryeqytetin, Kiev, dhe komandantët rusë u tërhoqën dhe i zhvendosën trupat në lindje për një ofensivë në Donbas.

Pjesa më e madhe e Hersonit dhe një pjesë e rajonit fqinj, Zaporizhja, ndërkohë, ishin kapur dhe pushtuar nga trupat ruse. Gjatë verës, zyrtarët e Qeverisë ruse udhëtuan në mënyrë të përsëritur në rajone, duke sinjalizuar se synonin të bënin referendum sa më herët në shtator.

Ukraina, megjithatë, ndërhyri. Të përforcuar me raketa dhe artileri perëndimore me fuqi të lartë, komandantët filluan targetimin e forcave ruse në bregun perëndimor të lumit Dnieper dhe Rusia zhvendosi një numër të konsiderueshëm njësish nga Donbasi në jug, në përgatitje për një kundërofensivë ukrainase.

Zyrtarët rusë më pas njoftuan se referendumet që pritej të mbaheshin në Herson dhe Zaporizhja do të shtyheshin – deri javën e kaluar, kur autoritetet njoftuan papritur se votimi do të niste në ato dy rajone, plus dy rajonet kryesore të Donbasit: Luhansk dhe Donjeck.

Përpjekja e autoriteteve ruse për të kërkuar sovranitet mbi katër rajonet në rrethana shumë të dyshimta pasqyron kapjen e Krimesë. Në mars 2014, Rusia dërgoi ushtarë të paidentifikuar në gadishullin ukrainas, njerëz të armatosur morën nën kontroll zyrtarët e administratës rajonale dhe mediat e pavarura u mbyllën. Autoritetet më vonë mbajtën një votim që u hodh poshtë nga shumica e vendeve në mbarë botën, dhe Kremlini e konsideron tani Krimenë pjesë të Rusisë.

Në këtë rast, procesi është edhe më tendencioz: ndër të tjera, të ashtuquajturat referendume u mbajtën në mes të luftimeve të ashpra dhe forcat ruse kontrollojnë vetëm një nga katër rajonet, Luhanskun.

Kur Putin flet, dëgjoni me vëmendje se si ai e përshkruan luftën – të cilën Moska e quan ende zyrtarisht një “operacion special ushtarak”.

Intrigat e mobilizimit

Ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, tha se urdhri i mobilizimit i Putinit kërkonte që të silleshin deri në 300.000 burra për t’iu bashkuar luftës në Ukrainë; të paktën dy media në gjuhën ruse – Novaya Gazeta dhe Meduza – kanë raportuar se autoritetet në fakt po kërkojnë të mbledhin rreth një milion ose më shumë.

Sido që të jetë, është një mobilizim i personelit ushtarak në një shkallë që Rusia nuk e ka provuar që nga Lufta e Dytë Botërore – apo edhe që nga viti 1904, kur Ushtria Perandorake filloi një mobilizim të pjesshëm, ndërsa Rusia luftoi dhe humbi një luftë me Japoninë.

Duke gjykuar nga vërshimi i raportimeve të lajmeve, postimeve në mediat sociale dhe intervistave – dhe vërshimi i burrave rusë që përpiqen të largohen nga vendi – përpjekja ka qenë kaotike dhe e rastësishme. Ajo është përballur gjithashtu me rezistencë në rritje në disa vende, si Dagestan në Kaukazin e Veriut dhe në Jakutsk në Veriun e Largët.

Natyra kaotike e thirrjes ka nxitur disa kritika nga figura të shquara publike, si prezantuesi i televizionit pro-rus, Vladimir Solovyov, i cili fajësoi zyrtarët vendas të rekrutimit.

“Njoftimi i papritur i mobilizimit dhe ekzekutimi i tij i vështirë pasqyrojnë gjendjen e keqe brenda makinës së luftës së Putinit”, tha Kevin Ryan, një gjeneral brigade në pension i ushtrisë amerikane, i cili tani është një anëtar i shkollës Kennedy të Universitetit të Harvardit.

Duke folur me gazetarët më 26 shtator, zëdhënësi i Kremlinit tha se “të gjitha gabimet do të korrigjohen” në procesin e mobilizimit.

Numri i madh i rusëve që largohen nga vendi ka tërhequr vëmendjen dhe ka ngjallur kritika edhe nga figurat qeveritare. Ella Pamfilova, një ish-aktiviste për të drejtat e njeriut, e cila tani është kryetare e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, i krahasoi ata që largohen me “minjtë”.

“Lërini minjtë që vrapojnë – të vrapojnë. Anija do të jetë e jona”, tha ajo në një takim të zyrtarëve zgjedhorë më 26 shtator. Anija “po fiton forcë dhe po shkon qartë drejt objektivit të saj”.

Shikoni nëse Putini do të urdhërojë mbylljen e kufijve të vendit, në përpjekje për të frenuar fluksin e rusëve që janë në moshë pune dhe në moshë për të shërbyer ushtarakisht. Kryetari i Dumës, dhoma e ulët e Parlamentit, sinjalizoi këtë javë se kjo ishte në shqyrtim.

Mashtrimi bërthamor

Në fjalimin e tij kur shpalli mobilizimin, Putini gjithashtu pretendoi pa prova se vendet perëndimore kishin bërë kërcënime bërthamore kundër Rusisë – dhe ai dha kërcënim të qartë.

“Dëshiroj t’ju kujtoj se edhe vendi ynë ka mjete të ndryshme shkatërrimi”, tha ai. “Dhe në rast të kërcënimeve ndaj integritetit territorial të vendit tonë, ne me siguri do të përdorim të gjitha mjetet që kemi në dispozicion për të mbrojtur Rusinë dhe popullin tonë. Ky nuk është një mashtrim”.

Kjo nuk është hera e parë që Putin ose zyrtarë të tjerë rusë i bien daulles bërthamore. Në fakt, Putini ka kërcënuar vazhdimisht se do të përdorë potencialisht armë bërthamore në rrethana të caktuara që nga aneksimi i Krimesë.

Megjithatë, duke nënvizuar deklaratën e tij “ky nuk është një mashtrim”, për shumë vëzhgues kjo shërbeu si kujtesë se kërcënimet e kaluara të Putinit shiheshin kryesisht si boshe.

“Ideja ishte ndoshta për të përforcuar mesazhin” e fuqisë bërthamore të Rusisë, tha Pavel Podvig, ekspert për forcat e armatosura strategjike të Rusisë që punon në Institutin e Kombeve të Bashkuara për Kërkimin e Çarmatimit”, por është e vështirë të dihet nëse funksionoi”.

Dmitry Medvedev, ish-president dhe kryeministër, i cili është bërë një komentator publik luftarak, më vonë u bëri jehonë kërcënimeve, duke përsëritur se si doktrina bërthamore e Rusisë justifikon përdorimin e armëve: nëse ekzistenca e shtetit rus është nën kërcënim.

Zyrtarët e Pentagonit thanë javën e kaluar se Shtetet e Bashkuara nuk kishin parë ndonjë lëvizje ruse që do të shkaktonte një ndryshim në qëndrimin bërthamor të SHBA-së.

Megjithatë, ekspertët ushtarakë theksojnë se ndërsa inteligjenca amerikane ka të ngjarë të jetë në gjendje të zbulojë një lëvizje, të themi, një raketë balistike ndërkontinentale nga siloja e saj, do të ishte më e vështirë të zbuloheshin përgatitjet për një armë bërthamore “taktike”, të cilat janë të destinuara për përdorim në shkallë të vogël në fushëbetejë.

Shikoni nëse Putini përsërit kërcënimet bërthamore, përshkallëzon retorikën e tij, ose – më keq akoma – urdhëron një lloj vendosjeje të dukshme të forcave bërthamore.

Pasojat ekonomike

Perëndimi e ka goditur Rusinë me sanksione të paprecedenta që nga nisja e pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt, duke ngrirë llogaritë bankare dhe asetet e të brendshëmve të Kremlinit, kufizuar eksportet ruse të energjisë dhe masa të tjera.

Megjithatë, deri më sot, ekonomia ruse është mbajtur çuditërisht mirë. Parashikimet nga ekspertët rusë dhe perëndimorë thonë se ekonomia mund të bjerë midis 4 dhe 4.7 për qind këtë vit, shumë më lart se rënia prej 10 deri në 12 për qind që ishte parashikuar në pranverë.

Merita për këtë sukses i ka shkuar kryesisht kreut të Bankës Qendrore, Elvira Nabiullina, dhe planifikimit fiskal konservator që i kishte dhënë Rusisë një nga fondet më të mëdha sovrane në botë.

Papunësia ka lëvizur në rreth 4 për qind, megjithëse ekonomistët thonë se një numër i madh është për shkak të praktikave të çuditshme ruse të punësimit, ku punëdhënësit nuk largojnë punonjësit, por thjesht ulin orët e punës ose pagat e tyre në mënyrë drastike.

Por sanksionet tani po përshkojnë ekonominë ruse më shumë, veçanërisht pasi vendet evropiane po ngadalësojnë blerjet e qymyrit, naftës dhe gazit rus.

Suficiti buxhetor i qeverisë është tkurrur, pasi të ardhurat nga nafta dhe gazi kanë rënë.

Fuqia punëtore e Rusisë do të bjerë ndjeshëm. Dhjetëra, ndoshta, qindra mijëra burra në moshë pune po mobilizohen për të luftuar në Ukrainë. Dhe qindra mijëra burra dhe gra ruse janë larguar nga vendi.

Në fjalimin e tij më 21 shtator, Putini tha se kishte urdhëruar gjithashtu prodhuesit shtetërorë – që të rrisin prodhimin e armatimit dhe pajisjeve për trupat e sapo-mobilizuara. Kjo do të sigurojë një shtytje të investimeve për të rritur prodhimin, megjithëse është e paqartë se cili do të jetë efekti shumëfishues i kësaj.

Më gjerësisht, Kremlini po kërkon të rrisë ndjeshëm shpenzimet e mbrojtjes dhe sigurisë gjatë dy viteve të ardhshme, sipas një plani fiskal tre-vjeçar të parë nga Bloomberg.

Në fjalim, dëgjoni nëse Putini përpiqet t’i përgatisë rusët për më shumë masa shtrënguese dhe vështirësi ekonomike në muajt e ardhshëm, në përpjekje për të përgatitur popullsinë për një rënie të mëtejshme të standardit të jetesës.

E ardhmja politike

Derisa ai urdhëroi pushtimin e Ukrainës, një ndjenjë e përgjithshme pasigurie mbi Kremlin dhe gjithë Rusinë, ishte e ardhmja politike e Putinit.

Dy vjet më parë, Kremlini orkestroi një rishkrim thelbësor të Kushtetutës së Rusisë, duke nxitur amendamentet që i dhanë Putinit mundësinë për të qëndruar në pushtet përtej përfundimit të mandatit të tij aktual gjashtë-vjeçar, i cili përfundon në vitin 2024.

Zgjedhjet e Dumës së vitit të kaluar vulosën dominimin e partisë në pushtet, duke i dhënë Kremlinit mbulesë legjislative për të nxitur ndryshime të mëtejshme ligjore.

Por Putini, i cili mbush 70 vjeç më 7 tetor, i ka mbajtur të fshehura qëllimet e tij.

Popullariteti i tij ka rënë krahasuar me disa vite më parë, sipas sondazheve të Qendrës Levada, një nga anketuesit e paktë të mbetur të besueshëm në Rusi. Por ai mbetet më popullor krahasuar me pretendentët e tjerë të mundshëm për të marrë presidencën.

Lufta ka ngatërruar llogaritjet. Dhe heshtja e Putinit ka bërë që pretendentët e mundshëm të hamendësojnë.

Nuk ka gjasa që ai të përdorë fjalimin e 30 shtatorit për të sinjalizuar synimet e tij politike.

Shikoni, megjithatë, se si ai e kornizon aneksimin e rajoneve të Ukrainës dhe lëvizjen drejt një baze më të thellë lufte, si dhe se si ai e kornizon rolin e tij në udhëheqjen e rusëve në një luftë që ka përmbysur jetën e tyre dhe të gjithë ekzistencën post-sovjetike të Rusisë.

Përgatiti: Erjonë Popova
blank

Zgjerohen protestat anti-qeveritare në Iran

RFE/RL

Protestat anti-qeveritare, të nxitura pas vdekjes së 22-vjeçares, Mahsa Amini, vazhdojnë të zgjerohen në të gjithë vendin.

Policia iraniane paralajmëroi më 28 shtator se do ta përdorin “gjithë fuqinë” që kanë kundër protestuesve.

Videot e publikuara në rrjetet sociale gjatë natës treguan protestues të mbledhur në të paktën gjashtë qytete të Iranit, duke përfshirë edhe Tehranin.

Amini ka vdekur teksa ka qenë në mbajtje të Policisë për Moral, e cila ka ndalur gruan me arsyetimin se nuk e ka vendosur si duhet mbulesën në kokë.

Zyrtarët kanë thënë se ajo ka vdekur nga sulmi në zemër, mirëpo familjarët e saj, dhe disa grupe për të drejta të njeriut, kanë hedhur poshtë këto supozime, duke thënë se ajo ka pasur shëndet të mirë.

Sipas tyre, gruaja është rrahur sa ka qenë në mbajtje.

Shumë iranianë që jetojnë jashtë vendit njoftuan në mediat sociale se do të mblidhen në më shumë se 70 qytete në mbarë botën më 1 tetor në mbështetje të protestave në Iran.

Demonstrues në Gjermani, Greqi, Itali, Spanjë, Liban, Turqi, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara u mblodhën javën e kaluar në shenjë solidarizimi me protestuesit iranian.

blank

Shën Petersburg, rritet mbështetja për lëvizjen ruse kundër luftës në Ukrainë

VOA/Henry Ridgwell

Ndërsa sulmi rus ndaj Ukrainës ka ngecur përballë kundërofensivës ukrainase, tensionet janë rritur në të gjithë shoqërinë ruse. Pavarësisht nga shtypja e qeverisë, protestat dhe thirrjet kundër luftës po shtohen. Qyteti i Shën Petersburgut, një qendër e kundërshtimit të luftës, është sërish në krye të lëvizjes qytetare kundër zhvillimeve të fundit në vend.

Për disa vite, anëtarët e opozitës në asamblenë e qytetit të Shën Petersburgut janë mbledhur në këtë piceri sepse autoritetet nuk i lejojnë ata të hyjnë në sallën e bashkisë.

Javët e fundit, ky grup i vogël i anëtarëve të asamblesë së qytetit tronditi politikën ruse, duke paraqitur një peticion zyrtar për shkarkimin e presidentit rus Vladimir Putin.

“Vendosëm të përdorim një retorikë të re. Ne jemi deputetë liberalë dhe deri më tani jemi marrë më shumë me çështjet sociale. Në këtë peticion për largimin e Putinit, ne përqëndrohemi në faktin se ai i ka shkaktuar dëme thelbësore Federatës Ruse, jo një shteti tjetër, por qytetarëve të vendit tonë”, thotë Dimitri Paliuga, përfaqësues i Qarkut Smolny.

Kërkesa e tyre për të hequr presidentin rus nga pushteti bazohet në besimin e tyre se lufta në Ukrainë, që ai e quan një ‘operacion special ushtarak’, është një projekt personal i presidentit rus.

“Jam i bindur se nëse Vladimir Putini largohet nga posti i presidentit, ky ‘operacion special’ (në Ukrainë) nuk do të vazhdonte”, thotë zoti Paliuga.

Këta përfaqësues të opozitës tashmë janë gjobitur dhe ata e pranojnë se mund të përballen me akuza të mëtejshme penale.

“Shumë njerëz janë të shqetësuar për sigurinë tonë. Por dikush duhet të bëjë diçka”, thotë Dmitry Baltrukov, përfaqësues i Qarkut Smolny.

Peticioni ka nxitur gjithashtu shoqërinë civile të Shën Peterburgut të sfidojë në mënyrë të hapur qeverinë.

Në këtë lokal të vogël në Shën Petersburg, poetë të rinj mblidhen për të lexuar poezitë e tyre kritike për luftën e presidentit Putin në Ukrainë. Ata besojnë se ka ardhur koha të shprehin mendimet e tyre.

“Guximi i intelektualëve për të kundërshtuar luftën u jep njerëzve shpresë, u jep njerëzve motivim dhe forcë për të vazhduar përpjekjet kundër luftës pasi ata e kuptojnë se nuk janë të vetëm”, thotë Artur Yamaletdinov, poet dhe organizator i recitimit të poezive.

“Shumica e njerëzve edhe sot e kësaj dite qëndrojnë të heshtur. Por ndoshta kjo po ndryshon, sepse ne po shohim lajmet. Por do të duhet kohë”, thotë poeti Yury Zavorotniy.

Ekziston frika se këto veprime, sado të vogla qofshin, mund të çojnë në arrestime.

“Frika prek këdo, është një reagim normal. Vetëm idiotët dhe (udhëheqësi i opozitës ruse) Alexey Navalny nuk kanë frikë. Unë nuk jam Navalny dhe nuk jam idiot, kështu që po, kam frikë”, thotë poeti Dzhamil Nilov.

Sulmi i Putinit ndaj Ukrainës ka përmbysur sigurinë globale dhe ka zhytur Rusinë në paqëndrueshmëri politike dhe sociale. Është e vështirë të parashikohen pasojat afatgjata të luftës në Ukrainë.

Miliona të rinj rusë, një brez i tërë, përballen me një të ardhme shumë të pasigurt.

blank

Rusi i kërkon shokut t’ia thyejë krahun me vare’ që të mos shkojë ne ushtri!

Një video tronditëse nga Rusia që tregon një person që i kërkon shokut të tij t’i thyejë krahun me varé për të shmangur rekrutim po bën xhiron e internetit.

blankNdërsa disa zgjodhën të largoheshin nga Rusia pas njoftimeve të Putinit, të tjerët zgjodhën të përdornin masa më drastike duke u përpjekur të lëndoheshin për të shmangur tmerret e luftës.

Siç shihet, në videon e publikuar nga Daily Mail, shoku i ushtarakut shihet duke e goditur me vare dhe më pas largohet nga zona ku ndodheshin.

Për momentin, është e paqartë nëse goditja përfundoi me thyerjen e krahut dhe nëse ai iu shmang rekrutimit të shpallur nga presidenti rus.

blank

Certifikata zyrtare zbulon shkakun e vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II vdiq nga pleqëria, sipas ekstrakteve nga certifikata e saj e vdekjes.

Certifikata thotë se ajo vdiq në 15:10 BST në Kalanë Balmoral në Skoci më 8 shtator – ajo ishte 96 vjeç.

Rekordet Kombëtare të Skocisë publikuan certifikatën të enjten. Dokumenti u nënshkrua nga vajza e saj, Princesha Anne.

Vdekja u regjistrua më 16 shtator nga Sekretari i Përgjithshëm për Skocinë, Paul Lowe.

Certifikata e saj e vdekjes mban gjithashtu emrin e babait të saj, Mbretit George VI, dhe nënës, Elizabeth Bowes-Lyon.

BBC News konfirmoi vdekjen në orën 18:31 BST më 8 shtator pas një deklarate nga Familja Mbretërore.
Ajo deklaratë thoshte: “Mbretëresha vdiq paqësisht në Balmoral këtë pasdite”.bw

blank

Rusia do të aneksojë katër rajone të Ukrainës

RFE/RL

Kremlini njoftoi se do t’i aneksojë formalisht katër rajone të Ukrainës, ku së voni u mbajtën të ashtuquajturat referendume për bashkim me Rusinë.

Zëdhënësi Dmitry Peskov tha se ceremonia e nënshkrimit do të mbahet të premten.

Në të, sipas tij, do të marrin pjesë presidenti rus, Vladimir Putin, dhe udhëheqësit e instaluar nga Moska të katër rajoneve ukrainase: Luhansk, Donjeck, Herson dhe Zaporizhja.

Zyrtarët pro-rusë të këtyre rajoneve thanë se votuesit e kanë mbështetur me shumicë votash bashkimin me Rusinë.

Por, referendumet e ashtuquajtura u hodhën poshtë nga Ukraina, qeveritë perëndimore dhe Kombet e Bashkuara, duke thënë se ato janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

Të katër rajonet formojnë një rrip të rëndësishëm tokësor midis Rusisë dhe Gadishullit të Krimesë, të cilin Moska e aneksoi ilegalisht nga Ukraina në vitin 2014.

Njoftimi i Kremlinit erdhi vetëm disa orë pasi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se BE-ja po punon për një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë.

“Ne nuk i pranojmë referendumet e rreme dhe asnjë lloj aneksimi në Ukrainë. Jemi të vendosur që ta bëjmë Kremlinin të paguajë çmim për këtë përshkallëzim të mëtejshëm [të situatës]”, u tha von der Leyen gazetarëve në Bruksel.

Paketa e tetë e propozuar e sanksioneve përfshin ndalime të mëtejshme të importit të produkteve ruse, që do ta privojnë Moskën nga 7 miliardë euro të ardhura.

Shtëpia e Bardhë, në anën tjetër, tha se SHBA-ja kurrë nuk do t’i njohë kurrë përpjekjet e Rusisë për të aneksuar pjesë të Ukrainës.

Ajo, po ashtu, tha se po përgatit sanksione të reja ekonomike kundër Moskës, që do të imponojnë një “kosto të rëndë ekonomike për Rusinë”.

“Ne kurrë nuk do t’i njohim këto përpjekje të paligjshme për aneksim”, u tha gazetarëve sekretarja për media e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre.

blank

“Shanset për një Harmagedon bërthamor po rriten çdo ditë”, ideologu rus: Operacioni në Ukrainë ka përfunduar! Rusia është në luftë me Perëndimin

‘Sulmi në Ukrainë ka përfunduar dhe Rusia është në luftë me Perëndimin”, kështu është shprehur filozofi rus mbështetësi i liderit rus Aleksandër Dugin.

Ai ka theksuar se Rusia ka arritur në një pikë pa kthim në Ukrainë, duke shtuar se Moska ndodhet në një tjetër konflikt që sipas tij mund të çojë në Luftën e Tretë Botërore.

Kujtojmë se vajza e Aleksandër Dugin, Daria Dugina, u vra pak muaj më parë në një sulm me bombë që besohet se kishte në shënjestër të atin.

Fragmenti nga shkrimi i Duginit, duke iu referuar “luftës me Perëndimin”:

“Ditët e fundit ka pasur një ndryshim të rëndësishëm në balancën e pushtetit në Ukrainë. Duhet të kuptohen të gjitha aspektet e tij. Kundërsulmet e Kievit ishin përgjithësisht të pasuksesshme në rajonin e Khersonit, por fatkeqësisht të suksesshme në rajonin e Kharkovit. Situata në zonën e Kharkiv dhe tërheqja e detyruar e forcave aleate është pika e kthesës.
Duke lënë mënjanë efektet psikologjike dhe ndjenjat e justifikuara të patriotëve, duhet theksuar se në të gjithë historinë e operacioneve speciale ushtarake kemi arritur në pikën e pakthimit… Të gjithë tani po propozojnë masa emergjente për të ndryshuar situatën dhe disa nga këto propozime janë mjaft të arsyeshme. Pa pretenduar një çmim për origjinalitetin, këtu thjesht përpiqemi të përmbledhim argumentet dhe propozimet më të rëndësishme dhe t’i vendosim ato në kontekstin gjeopolitik global, ‘Lufta e Tretë Botërore’.

Jemi në prag të një Lufte të Tretë Botërore, në të cilën Perëndimi po na shtyn drejt saj.. Kjo nuk është më një frikë apo një pritje, është një fakt. Rusia është në luftë me Perëndimin në tërësi, me NATO-n dhe aleatët e saj (edhe pse jo me të gjithë – Turqia dhe Greqia kanë vendin e tyre, dhe disa vende evropiane, veçanërisht Franca dhe Italia, por jo vetëm që nuk duan të marrin pjesë aktive në lufta me Rusinë). E megjithatë, kërcënimi i një Lufte të Tretë Botërore afrohet gjithnjë e më shumë.

Nëse kjo do të rezultojë në përdorimin e armëve bërthamore është një pyetje e hapur. Por shanset për një Harmagedon bërthamor po rriten çdo ditë. Është absolutisht e qartë, dhe shumë udhëheqës ushtarakë amerikanë (si ish-komandanti i Forcave Amerikane në Evropë, Ben Hodges) shpallin hapur se Perëndimi nuk do të jetë i kënaqur edhe me tërheqjen tonë të plotë nga territori i ish-Ukrainës, ne do të përfundojmë në tokën tonë, duke këmbëngulur për “dorëzim pa kushte. Në 1991, Perëndimi ishte i kënaqur me rënien e BRSS dhe kapitullimin tonë ideologjik, kryesisht duke adoptuar ideologjinë, sistemin politik dhe ekonominë liberale perëndimore nën udhëheqjen perëndimore. Sot, vija e kuqe për Perëndimin është ekzistenca e një Rusie sovrane, madje edhe brenda kufijve të Federatës Ruse.

(BalkanWeb)

blank

Pas referendumeve, Moska kërkon më shumë

Bombardimi rus në Dnipropetrovsk vrau edhe një vajzë dymbëdhjetë vjeçare

Aneksimi i njëanshëm i territoreve të pushtuara në Ukrainë është sanksionuar, Kremlini gjithashtu dëshiron të pushtojë Odesën si dhe Kharkivin dhe të gjithë Oblastin e Donetskut – Shpërthimi i katërt në Nord Stream

 

VOAL- Ndërsa jehona e atyre që komuniteti ndërkombëtar i ka quajtur referendume farsë, të organizuara nga rusët në territoret e pushtuara të Ukrainës ditët e fundit, ende nuk janë shuar, Moska po planifikon të rimarrë një pjesë edhe më të madhe të 15% të territorit ukrainas që është e zënë për momentin.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov gjithashtu saktësoi të mërkurën në mbrëmje se Rusia do të vazhdojë të luftojë derisa të marrë kontrollin e plotë të Oblastit të Donetskut, i cili megjithatë është 40% në duart e ukrainasve dhe skenën e luftimeve intensive që i kanë lejuar këta të fundit të rimarrin terren dhe dhjetëra vende të lira në javët e fundit.

Megjithatë, burimet ruse evokojnë mundësinë që ushtria e Kremlinit po synon të pushtojë objektiva të mëdha si metropolin e Kharkiv, rajoni i të cilit është ende 6% i kontrolluar nga Moska dhe Odessa – e cila është bombarduar rëndë prej disa ditësh. dronët që u dha Teherani. Guvernatori i Odesës, megjithatë, është përgjigjur në media se Moska nuk do të jetë në gjendje të pushtojë qytetin e tij.

Ndërkohë, të enjten në Sheshin e Kuq në Moskë, u ngrit një tribunë me ekrane gjigante video dhe billborde ku shpalleshin “Donetsk, Luhansk, Zaporizhia, Kherson: Rusia!”, në prag të një fjalimi në të cilin kreu i Kremlinit, Vladimir Putin, mund të shpallë aneksimin e katër zonave – ndër të tjera të pa pushtuara plotësisht nga ushtarët rusë -, banorët e të cilave të ikur ditët e fundit kanë treguar për njerëzit e detyruar të votojnë në rrugë nga zyrtarët shëtitës nën kërcënimin e armëve.

“Ata mund të shpallin çdo gjë që duan. Askush nuk votoi në referendum, përveç disa njerëzve që ndërruan anën. Ata shkuan nga shtëpia në shtëpi, por askush nuk doli,” tha Lyubomir Boyko, 43 vjeç, nga Golo Pristan, një fshat në Kherson Oblast. duart e rusëve.

Përkundrazi, Rusia pretendon se votimi ishte vullnetar, në përputhje me atë të së drejtës ndërkombëtare dhe pjesëmarrja ishte e lartë. Referendumet dhe aneksimet janë refuzuar globalisht, siç janë refuzuar nga Rusia në vitin 2014 për të sanksionuar blerjen e njëanshme të Krimesë, e cila nga Kievi dhe aleatët e saj është konsideruar gjithmonë si territor ukrainas.

Në terren, forcat ukrainase dhe ruse janë të angazhuara në luftime të rënda, veçanërisht në rajonin e Donetsk, ku guvernatori lokal tha se gjashtë civilë u vranë të mërkurën nga bombardimet nga ushtarët rusë. Gjithashtu të mërkurën, forcat ajrore ukrainase kreu 16 sulme, duke dëmtuar ose shkatërruar një numër të mirë të pozicioneve ruse, ndërsa forcat tokësore shkatërruan dy poste komanduese, tha një zëdhënës ushtarak.

Valentyn Reznichenko, guvernator i rajonit Dnipropetrovsk, tha se tre persona u vranë nga raketat ruse të enjten, duke përfshirë një vajzë 12-vjeçare dhe më shumë se 60 ndërtesa u dëmtuan. “Shpëtimtarët e nxorrën foshnjën nga shtëpia e shkatërruar ku ajo po flinte kur një raketë ruse e goditi, por ajo vdiq menjëherë pas”, tha guvernatori.

Në rajonin rus të Belgorodit, pranë kufirit ukrainas, 14 persona u plagosën në vend të kësaj nga një shpërthim i një depoje municionesh të lidhura, sipas menaxherit lokal, me një “gabim njerëzor”, por supozohet se ishte një sulm i Ushtria e Kievit.

Rrjedhja e katërt u gjet në tubacionet e gazit Nord Stream

Një total prej katër rrjedhjesh gazi u zbuluan pasi shpërthimet ndodhën përgjatë linjave të tubacioneve Nord Stream 1 dhe 2, sipas Rojës Bregdetare Suedeze. Dy nga këto katër humbje janë në zonën ekonomike suedeze. Në të njëjtën kohë, sizmologu Björn Lund nuk përjashton që të ketë ndodhur një shpërthim i tretë. Këtë e raportojnë gazetat suedeze.

Gjermania shprehu frikën të mërkurën në mbrëmje se tubacionet mund të mos funksionojnë më kurrë. Vlerësimi lidhet pikërisht me faktin se të dy linjat e infrastrukturës që lidhin Rusinë me Evropën u dëmtuan rëndë nga shpërthimet e dyshimta në ishullin danez Bornholm, në Balltik, për natyrën e të cilit qarkullojnë hipoteza të ndryshme: sulmi nga një nëndetëse, dron detar apo edhe shpërthime për shkak të ngarkesave TNT.rsi-Elida Buçpapaj


Send this to a friend