VOAL

VOAL

Turqia dhe Rusia arrijnë marrëveshje mbi eksportin e grurit ukrainas

June 22, 2022
blank

Komentet

blank

Pushtimi i Ukrainës i ka sjellë humbje katastrofale Kremlinit, Putini i tërbuar shkarkon 6 nga komandantët kryesorë të ushtrisë ruse

Inteligjenca britanike në një zbulim të fundit pretendon se Vladimir Putini ka shkarkuar brutalisht “të paktën gjashtë” komandantë të lartë, pasi ka mbetur i tronditur nga humbjet që forcat ruse vazhdojnë të pësojnë në Ukrainë.

Deklarata e Ministrisë së Mbrojtjes në Britaninë e Madhe nënvizon se kreu i Kremlinit ka ndërmarrë masa drastike dhe është i tërbuar nga rezultatet katastrofike të operacionit ushtarak të pushtimit.

Në mënyrë të veçantë, në raport pretendohet se: “Performanca e dobët e forcave të armatosura të Rusisë gjatë pushtimit të saj në Ukrainë ka qenë e kushtueshme për udhëheqjen ushtarake të Rusisë, me shumë gjasa që rezultoi në shkarkimin e të paktën gjashtë komandantëve rusë që nga fillimi i luftës në shkurt 2022”.

Sipas tyre, Komandantët e Qarqeve Ushtarake Lindore dhe Perëndimore të Rusisë kanë shumë të ngjarë të kenë humbur postet e tyre.

Gjeneral-koloneli Aleksandr Chayko është shkarkuar si komandant i Qarkut Ushtarak Lindor në maj 2022.

Gjeneral-koloneli Aleksandr Zhuravlev, i cili ka komanduar Qarkun Ushtarak Perëndimor që nga viti 2018, ka munguar në Ditën e Marinës së Rusisë në Shën Petersburg më 31 korrik 2022 dhe ka shumë të ngjarë të jetë zëvendësuar nga gjeneral-lejtnant Vladimir Kochetkov.

Ndërkohë, gjenerali Aleksandr Vladimirovich Dvornikov është shkarkuar më pas, sepse i është dhënë komanda e përgjithshme e operacionit në Ukrainë dhe gjenerali Sergei Surovikin ka marrë komandën e Grupit Jugor të Forcave nga gjenerali Genadi Valeryevich Zhidko.

“Këto shkarkime shoqërohen nga të paktën 10 gjeneralë rusë të vrarë në fushën e betejës në Ukrainë. Efekti kumulativ në qëndrueshmërinë e komandës ka të ngjarë të kontribuojë në vështirësitë taktike dhe operacionale ruse”, theksohet në vijim të raportit.

Vendimet e fundit të Putin vijnë në një kohë që zyrtarët ushtarakë ukrainas raportojnë se Rusia ka humbur të paktën 42,000 trupa që nga fillimi i konfliktit. bw

blank

Hebrejtë rusë e ukrainas dhe dallimet mes tyre

VOA

Që nga fillimi i sulmit rus ndaj Ukrainës, komuniteti hebre në Rusi nuk i ka mbështetur në mënyrë të hapur veprimet ushtarake të Kremlinit, duke minuar kështu pretendimin e Presidentit Vladimir Putin se forcat ruse janë në një mision për të denazifikuar Ukrainën. Hebrenjtë rusë nuk duan të flasin për këtë çështje dhe shumë prej tyre kanë zgjedhur të largohen nga vendi. Materiali në vazhdim është përgatitur nga Byroja e Zërit të Amerikës në Moskë.

Hebrenjtë përbëjnë një nga pakicat më të vogla në Rusi, por ndjenja e komunitetit me pjesën tjetër të popullsisë hebraike në territoret e ish-Bashkimit Sovjetik është shumë e fortë. Ose ishte…

Sulmi rus në Ukrainë ka shkaktuar një thyerje emocionale dhe politike midis hebrenjve rusë dhe ukrainas.

“Në një nivel personal shoh një përkeqësim të marrëdhënieve midis hebrenjve rusë dhe ukrainas. Me fjalë të tjera, hebrenjtë ukrainas politikisht aktivë priren të fajësojnë hebrenjtë rusë se nuk protestojnë mjaftueshëm kundër pushtimit të Ukrainës”, thotë Boruch Gorin me Muzeun Hebraik dhe Qendrën e Tolerancës.

Ndër ata që protestuan ishte njeriu që për 30 vjet shërbeu si kryerabin i Moskës, Pinchas Goldschmidt. Ai kritikoi hapur aventurën ushtarake të Putinit dhe në fund iu desh të largohej nga vendi.

Zoti Goldschmidt, tani në Izrael, ka shprehur pesimizëm për të ardhmen, duke u thënë gazetarëve së fundmi se ka “shumë re të errëta në horizont” për hebrenjtë rusë.

Për disa, asgjë nuk garanton se antisemitizmi i parë gjatë epokës sovjetike nuk do të rikthehet.

“Nuk u mësua asgjë prej saj. Ajo që ndodhi, të themi, gjatë katastrofës së atyre viteve, mund të ndodhte në çdo vend, në çdo kohë. Nuk varet nëse e mbajmë mend atë periudhë apo jo”, thotë historiani Oleg Melamed.

Gjatë dekadës së fundit, komuniteti hebre në Rusi është shtuar ndjeshëm. Shumë familje që u larguan për në Izrael në vitet 1990 vendosën të kthehen. Kopshtet e fëmijëve si ky në periferi të Moskës dhe qendrat e tjera kulturore hebraike janë dëshmi e një popullsie në rritje.

Por duket se kjo prirje ka ndryshuar që nga sulimi i Rusisë në Ukrainë.

“Pas fillimit të operacionit special të Rusisë në Ukrainë, si faktorët ekonomikë, politikë dhe të gjithë faktorët e tjerë çuan në faktin që një numër i madh njerëzish ose u larguan ose filluan të mendojnë të largohen”, thotë Boruch Gorin me Qendrën e Tolerancës dhe Muzeun Hebraik.

Disa familje që kanë shtetësi izraelite ose që kanë të drejtë të aplikojnë për të, tani po vënë në pikëpyetje nëse Rusia është ende vendi më i mirë për fëmijët e tyre.

“Ne jemi të hapur për të gjitha idetë, por Rusia aktualisht ka ndryshuar në mënyrë drastike. Nuk e kam idenë se si do të ndryshojnë gjërat në të ardhmen në bazë të zhvillimeve aktuale. Para shkurtit, ishte mirë të jetoje në Rusi. Moska është ndër qytetet e zhvilluara mirë”.

Hebrenjtë që janë kundër operacionit ushtarak rus në Ukrainë nuk mund ta thonë hapur këtë në kamera. Ashtu si për rusët e tjerë, rreziku është i lartë. Por ata po e thonë atë me veprimet e tyre, duke e lënë vendin me mijëra në numër, që nga shkurti i kaluar.

blank

Raporti i ‘Amnesty International’ për Ukrainën nxit zemërim e dorëheqje

VOA

Organizata “Amnesty International” kërkoi ndjesë të dielën për “shqetësimin dhe zemërimin” që ka shkaktuar një raport i saj publikuar të enjten, ku akuzohej Ukraina për vënien në rrezik të civilëve.

Por organizata tha sot se megjithatë i qëndron plotësisht gjetjeve të paraqitura. Në një email dërguar agjencisë “Reuters” të dielën, “Amnesty International” shkruante se kishte gjetur forcat ukrainase pranë zonave civile, në 19 qytete e fshatra që kishte vizituar, gjë që siç thotë organizata, i kishte ekspozuar ata ndaj sulmeve ruse.

Publikimi i raportit shkaktoi dorëheqjen e kryetares së “Amnesty International” për Ukrainën dhe nxiti kritika nga Kievi e diplomatë perëndimorë, të cilët akuzuan autorët e tij për pretendime të paqarta që dukej se barazonin veprimet mbrojtëse të ushtrisë ukrainase, me taktikat e pushtuesve rusë.

Kryetarja e dorëhequr e “Amnesty International” për Ukrainën, Oksana Pokalchuk, tha se kjo organizatë nuk mori parasysh kundërshtimin e saj ndaj raportit, duke shtuar se ai ishte një dhuratë propagande për Moskën.

Në një deklaratë të postuar të premten në mbrëmje në Facebook, Oksana Pokalchuk akuzoi organizatën për shpërfillje të realitetin në një kohë lufte në Ukrainë dhe shqetësimeve të anëtarëve të personelit lokal, që kishte kërkuar që raporti të ripunohej.

Në një reagim ndaj raportit, Presidenti Volodimir Zelenskiy akuzoi grupin se po përpiqej të shkarkonte agresorët rusë nga përgjegjësia.

Zyrtarët ukrainas thonë se përpjekjet e tyre janë përqendruar tek evakuimi i civilëve nga zonat që ndodhen në vijën e parë të frontit. Rusia, e cila mohon të ketë shënjestruar civilë, nuk ka komentuar rreth gjetjeve të raportit.

Moska ka justifikuar në mënyrë të përsëritur sulmet në zonat civile, duke pretenduar se luftëtarët ukrainas kishin ngritur pozicione zjarri në vendet që kanë qenë objektiv i saj.

blank

Elon Musk sfidon Twitter-in: Debat publik mbi llogaritë e rreme

Shefi ekzekutiv i kompanisë Tesla, Elon Musk, sfidoi të shtunën shefin ekzekutiv të kompanisë Twitter, Parag Agrawal, duke i kërkuar një debat publik rreth përqindjes së llogarive të rreme në platformën e rrjetit social.

“Të dëshmojë para publikut se Twitter-i ka më pak se 5% në ditë përdorues të rremë!”, shkroi në rrjetin Twitter zoti Musk.

Shefi ekzekutiv i kompanisë Tesla, Elon Musk, po ashtu nisi një sondazh duke i pyetur përdoruesit e rrjetit nëse më pak se 5% e përdoruesve të përditshëm në Twitter janë të rremë.

Kompania Twitter hodhi poshtë të enjten një pretendim të zotit Musk se ai ishte mashtruar për nënshkrimin e një marrëveshjeje prej 44 miliardë dollarësh për të blerë kompaninë.

Zoti Musk ngriti një kundërpadi ndaj rrjetit Twitter më 29 korrik, duke përshkallëzuar kështu betejën e tij ligjore kundër kompanisë, lidhur me ofertën e tij për t’u tërhequr nga marrëveshja për blerjen e firmës Twitter.

Zoti Musk tha të shtunën se nëse kompania Twitter ofron të dhëna rreth metodës që përdor për të konfirmuar se llogaritë janë reale, atëherë marrëveshja e tij për të blerë kompaninë do të vazhdojë në bazë të kushteve fillestare. bw

blank

“40% e emigrantëve me gomone janë nga Shqipëria”- Anglia në alarm, publikohet raporti sekret i ushtrisë, oficerë shqiptarë do vendosen në Dover

Pothuajse 500 milionë paund janë shpenzuar në 7 vitet e fundit për parandalimin e kalimit të paligjshëm të emigrantëve në kanalin e “La Mansh-it”, që ndan Britaninë e Madhe nga kontinenti europian.

Në total përfshihen shuma të mëdha që i janë dorëzuar qeverisë franceze në një përpjekje për të parandaluar azilkërkuesit e mundshëm që të largohen nga brigjet e tyre, si dhe për koston fillestare të marrëveshjes së azilit që Britania e Madhe ka firmosur me Ruandan.

Por media britanike DailyMail ka publikuar një raport sekret të ushtrisë britanike, që zbulon se 40% e emigrantëve që kanë kaluar me gomone janë nga Shqipëria.

“40% e emigrantëve që kalojnë Kanalin anglez janë nga Shqipëria, një vend në paqe, jo një komb i shkatërruar nga lufta, sipas një raporti sekret të inteligjencës ushtarake”, raporton media britanike.

Gjithsej 1075 shqiptarë kaluan Kanalin me varka të vogla të organizuara nga bandat e kontrabandës së njerëzve gjatë një periudhe 6 javore këtë verë, ndërsa vitin e kaluar gjithsej 757 shqiptarë kaluan me gomone, sipas shifrave zyrtare të qeverisë britanike.

Bandat shqiptare thuhet se po blejnë gomone të fuqishme nga fabrikat kineze dhe po i përshtatin ato duke u kërkuar firmave kineze t’i bëjnë ato më të mëdha për të vendosur sa më shumë emigrantë në bord.

Ekspertët besojnë se kalimet po ushqehen nga mediat sociale, me kontrabandistët që reklamojnë shërbimet e tyre në TikTok dhe paguajnë deri në 5,500 paund për person. Ndërkohë, një oficer ndërlidhës i policisë shqiptare do të vendoset në Dover për të ndihmuar në trajtimin e problemit në rritje, por raportohet se ka mungesë të përkthyesve shqiptarë për të ndihmuar.

Zbulimi vjen në ditën kur një burrë në një kajak duhej të shpëtohej nga autoritetet britanike dje pasi u përpoq të kalonte kanalin i vetëm. 288 persona të tjerë kaluan Kanalin Anglez të premten, më 5 gusht, duke e çuar numrin e përgjithshëm të emigrantëve që arritën në Mbretërinë e Bashkuar këtë javë në 1,372.

Pesë varka të vogla kaluan gjatë periudhës së fundit 24-orëshe, tregojnë shifrat e qeverisë. Në fillim të kësaj jave, një rekord i ri ditor u vendos pasi 696 persona bënë udhëtimin e rrezikshëm të hënën, sipas shifrave nga Ministria e Mbrojtjes.

Kjo shënoi vetëm herën e dytë këtë vit që më shumë se 600 njerëz mbërritën në Mbretërinë e Bashkuar përmes kalimeve me varka të vogla, me 651 që ishin regjistruar më 13 prill. Me 696 emigrantë të hënën, numri i përgjithshëm i njerëzve që kaluan këtë vit u rrit në 17,134.

Ndërkohë, Sekretarja e Brendshme Priti Patel pritet të shpallë së shpejti një paketë të re financimi, që do të përfshijë dhjetëra milionë paund për francezët për më shumë patrullime në plazh dhe pajisje vëzhgimi.

“Rritja e kalimeve të rrezikshme të Kanalit është e papranueshme. Jo vetëm që janë një abuzim i hapur i ligjeve tona të imigracionit, por rrezikojnë jetë dhe pengojnë aftësinë tonë për të ndihmuar refugjatët që vijnë në Mbretërinë e Bashkuar përmes rrugëve të sigurta dhe ligjore. Akti i Kombësisë dhe Kufijve do të na mundësojë të godasim abuzimin me sistemin dhe kontrabandistët e njerëzve, të cilët tani do të jenë subjekt i një dënimi maksimal me burgim të përjetshëm”, tha një zëdhënës i qeverisë angleze. bw

blank

Takimi në Soçi: Propozimi që Erdogan i bëri Putinit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan dhe presidenti rus Vladimir Putin kanë zhvilluar një takim të përbashkët, ku në fokus ishte edhe lufta në Ukrainë.

Mediat turke shkruajnë se presidenti turk i ka kërkuar homologut rus të të takohen me presidentin e Ukrainës në Turqi.

Gjithashtu Erdogan është shprehur se në këtë luftë nuk mund të ketë fitues.

“Pavarësisht vështirësive në terren, unë gjithashtu besoj se kriza do të zgjidhet në tryezën e bisedimeve. I kujtova Putinit edhe një herë se ne mund të presim takimin e tij me Presidentin ukrainas Volodymir Zelenskyy në Turqi”, ka thënë ai.

blank

Inteligjenca britanike: Lufta në Ukrainë pritet të hyjë në fazë të re

RFE/RL

Lufta e Rusisë në Ukrainë pritet të hyjë në fazë të re, pasi luftimet mund të përqendrohen në territor prej 350 kilometrash që përshkon qytetin e Zaporizhjas dhe atë të Hersonit, ka thënë inteligjenca ushtarake e Britanisë së Madhe të shtunën.

Forcat ruse ka shumë mundësi që janë duke u mbledhur në jug të Ukrainës, në pritje të ndonjë kundër-sulmi, apo janë duke bërë përgatitje për sulm tjetër, ka thënë Ministria britanike e Mbrojtjes përmes një postimi në Twitter.

Konvoje të gjata të kamionëve dhe tankeve ushtarake ruse, me artileri dhe armë tjera, vazhdojnë të largohen nga rajoni Donbas i Ukrainës dhe po lëvizin drejt jugperëndimit.

Grupet taktike të batalionit, që përbëhen nga 800 në deri 1.000 trupa janë angazhuar në Krime dhe ka mundësi që ato të shfrytëzohen për t’iu ofruar mbështetje trupave ruse në rajonin e Hersonit, kanë thënë autoritetet britanike.

Sipas tyre, forcat e Ukrainës janë duke vënë fokusin në ura, depo municioni dhe linja hekurudhore që janë të rëndësishme për rajonet jugore, duke përfshirë linjat që lidhin Hersonin me Krimenë e pushtuar nga Rusia.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ai e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

blank

Momenti kur 6 komandantë të Putinit hidhen në erë

Në një video është momenti kur gjashtë komandantë rusë u vranë në një pritë ukrainase, sipas një prej oficerëve të lartë të Kievit.

Pamjet dramatike fiksojnë momentin se si një autokolonë me dy automjete – që thuhet se po transportonte komandantët rusë nga një takim – u godit nga një raketë antitank.

Pamjet, që mendohet se janë kapur në vijën e frontit të Donbasit pranë Avdiivkas, tregojnë se si automjeti i parë u hodh në erë përpara se i dyti të përmbysej.

Videoja u postua në internet të premten nga Anatonly Shtefan, i cili është një kolonel në Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Shtefan, i cili pseudonimin ‘Stirlitz’ në rrjetet sociale, tha se sulmi u krye nga trupat e brigadës së 56-të të Motorizuar.

Sipas ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës, kjo brigadë është aktualisht në veprim rreth Avdiivka, që ndodhet disa milje në veri të qytetit të Donjeckut të kontrolluar nga Rusia. /abcnews.al

blank

Analiza e BBC: Kina po synon të sjellë një ribashkim! A do të mund të mbrohet Tajvani?

Kina po zhvillon shfaqjen e saj më të madhe të forcës ushtarake në ajër dhe det rreth Tajvanit, duke përfshirë lëshimin e raketave balistike.

Stërvitjet ushtarake vijnë pas një vizitë në ishull nga Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të jetë sërish nën kontrollin e Pekinit.

Megjithatë, Tajvani e sheh veten si një vend të pavarur, me kushtetutën e vet dhe udhëheqësit e zgjedhur në mënyrë demokratike.

Presidenti i Kinës Xi Jinping ka thënë se “ribashkimi” me Tajvanin “duhet të përmbushet” dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e mundshëm të forcës për ta arritur këtë.

Ku është Tajvani?

Tajvani është një ishull, afërsisht 100 milje nga bregu i Kinës juglindore.

Ai ndodhet në “zinxhirin e parë i ishullit”, i cili përfshin një listë të territoreve miqësore me SHBA-në që janë vendimtare për politikën e jashtme të SHBA.

Nëse Kina do të merrte Tajvanin, disa ekspertë perëndimorë sugjerojnë se mund të ishte më e lirë për të projektuar fuqinë në rajonin perëndimor të Paqësorit dhe ndoshta mund të kërcënonte edhe bazat ushtarake amerikane deri në Guam dhe Haëaii.

Por Kina këmbëngul se synimet e saj janë thjesht paqësore.

A ka qenë gjithmonë Tajvani i ndarë nga Kina?

Burimet historike sugjerojnë se ishulli për herë të parë ra nën kontrollin e plotë kinez në shekullin e 17-të, kur dinastia Qing filloi ta administronte atë.

Më pas, në 1895 ata ia dhanë ishullin Japonisë pasi humbën luftën e parë të Kinës japoneze.

Kina e mori përsëri ishullin në 1945 pasi Japonia humbi Luftën e Dytë Botërore.

Por një luftë civile shpërtheu në Kinën kontinentale midis forcave qeveritare nacionaliste të udhëhequra nga Chiang Kai-shek dhe Partisë Komuniste të Mao Ce Dunit.

Komunistët fituan në 1949 dhe morën kontrollin në Pekin.

Chiang Kai-shek dhe ajo që kishte mbetur nga partia nacionaliste – e njohur si Kuomintang, ikën në Tajvan, ku sunduan për disa dekada të ardhshme.

Kina tregon për këtë histori si për të thënë se Tajvani ishte fillimisht një provincë kineze.

Por tajvanezët tregojnë për të njëjtën histori të argumentuar se ata nuk ishin kurrë pjesë e shtetit modern kinez që u formua për herë të parë pas revolucionit në 1911, ose Republikës Popullore të Kinës që u krijua nën Mao në 1949.

Kuomintang ka qenë një nga partitë politike më të shquara të Tajvanit që atëherë, duke sunduar ishullin për një pjesë të rëndësishme të historisë së tij.

Aktualisht, vetëm 13 vende (plus Vatikani) e njohin Tajvanin si një vend sovran.

Kina ushtron presion të konsiderueshëm diplomatik mbi vendet e tjera që të mos njohin Tajvanin.
A mund të mbrohet Tajvani?

Kina mund të përpiqet të sjellë “ribashkim” me mjete joushtarake si forcimi i lidhjeve ekonomike.

Por në çdo konfrontim ushtarak, forcat e armatosura të Kinës do të zvogëlojnë ato të Tajvanit.

Kina shpenzon më shumë se çdo vend përveç SHBA-së për mbrojtjen dhe mund të përdorë një gamë të madhe aftësish, nga fuqia detare te teknologjia raketore, avionët dhe sulmet kibernetike.

Pjesa më e madhe e fuqisë ushtarake të Kinës është e përqendruar diku tjetër, si për shembull në termat e përgjithshëm të personelit në detyrë aktive, ka një çekuilibër të madh midis dy palëve.
A po përkeqësohet situata?

Marrëdhëniet midis Tajvanit dhe Kinës duket se janë përkeqësuar ndjeshëm pas vizitës së zonjës Pelosi, të cilën Pekini e dënoi si “jashtëzakonisht të rrezikshme”.

Kina thotë se stërvitjet e saj ushtarake janë të përqendruara në gjashtë zona të rrezikshme rreth Tajvanit, tre prej të cilave mbivendosen me ujërat territoriale të ishullit.

Tajvani thotë se masa, e cila po detyron anijet dhe avionët të gjejnë rrugë rreth atyre zonave, shkel sovranitetin e saj dhe përbën një bllokadë.
Pse është Tajvani i rëndësishëm për pjesën tjetër të botës?

Ekonomia e Tajvanit është jashtëzakonisht e rëndësishme.

Pjesa më e madhe e pajisjeve elektronike të përditshme në botë – nga telefonat tek laptopët, orët dhe konzolat e lojërave – mundësohet nga çipat kompjuterikë të prodhuar në Tajvan.

Me një masë një kompani e vetme tajvaneze – Taiëan Semiconductor Manufacturing Company ose TSMC – ka mbi gjysmën e tregut botëror.

TSMC është një e ashtuquajtur “fonderi” – një kompani e cila prodhon çipa të dizajnuar nga konsumatorët dhe klientët ushtarakë. Është një industri e madhe, me vlerë pothuajse 100 miliardë dollarë (73 miliardë £) në 2021.

Një kontroll kinez në Tajvan mund t’i japë Pekinit njëfarë kontrolli mbi një nga industritë më të rëndësishme në botë.
A është i shqetësuar populli tajvanez?

Pavarësisht tensioneve të fundit midis Kinës dhe Tajvanit, hulumtimet sugjerojnë se shumë tajvanezë janë relativisht të patrazuar.

Në tetor 2021, Fondacioni i Opinionit Publik të Tajvanit pyeti njerëzit nëse mendonin se përfundimisht do të kishte luftë me Kinën.

Pothuajse dy të tretat (64.3%) janë përgjigjur se nuk e bëjnë. bw

blank

Kina sanksionon Shtetet e Bashkuara

VOAL- Kina njoftoi të premten një sërë masash kundër Shteteve të Bashkuara në përgjigje të udhëtimit të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi në Tajvan. Konkretisht, thuhet në një shënim, ka pezullim të mekanizmave të ndryshëm të komunikimit dhe bashkëpunimit midis Kinës dhe SHBA-së, duke përfshirë dialogun midis liderëve ushtarakë, bisedimet për klimën, bisedimet për mekanizmat e sigurisë detare. Për më tepër, ndër tetë pikat e listuara, ka edhe bashkëpunimi kundër drogës, krimet transnacionale dhe emigracioni i paligjshëm.

Më parë, Pekini kishte vendosur tashmë të vendoste sanksione drejtpërdrejt ndaj Nancy Pelosi dhe familjes së saj për vizitën e bërë në Taipei. Këtë e kishte bërë të ditur Ministria e Jashtme.

Tensioni mbetet i lartë në zonë, ku Pekini vazhdon “manovrat ushtarake dhe stërvitore në shkallë të gjerë” rreth ishullit. Shfaqja e forcës kineze kundër Tajvanit përfshinte lëshimin e raketave në det dhe kërcënimin e ujërave territoriale të ishullit. rsi-eb

blank

Ministria e Mbrojtjes i përgjigjet Kinës: “Tajvani nuk do të provokojë, por do të mbrohet”

Një lëshim rakete nga një bazë e pacaktuar më 4 gusht

Ministria e Mbrojtjes denoncoi aktivitetet ushtarake kineze, duke konfirmuar lëshimin e 11 raketave – “Tajvani nuk do të provokojë, por do të mbrohet”

 

VOAL- Avionët dhe anijet luftarake kineze kaluan të ashtuquajturën vijën e mesme të ngushticës së Tajvanit në ditën e dytë të stërvitjeve ushtarake në shkallë të plotë në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në Taipei. ishulli i përshkroi manovrat e fundit si “shumë provokuese”.

Duke filluar nga ora 11:00 me kohën lokale (5:00 e mëngjesit me orën tonë), “më shumë avionë luftarakë dhe luftanije kineze kryen stërvitje rreth ngushticës së Tajvanit dhe kaluan vijën e mesme të ngushticës”, tha ministria.

11 raketa fluturuan mbi ishull

Presidenti Tajvanez e gjykoi lëshimin e raketave nga Kina pranë fluturimeve të ngarkuara ndërkombëtare dhe rrugëve detare rreth ishullit si “të papërgjegjshëm” si pjesë e manovrave ushtarake në përgjigje të vizitës së kryetares amerikane Nancy Pelosi në Taipei.

Tsai, në një mesazh 4-minutësh të postuar të enjten vonë në mbrëmje në faqen e internetit të Zyrës Presidenciale, i bëri thirrje Pekinit të veprojë me vetëkontroll më të madh. Tajvani nuk do të nxisë tensionet, por do të mbrojë sovranitetin: “Ne përpiqemi të ruajmë status quo-në përtej ngushticës me një mendje të hapur për dialog konstruktiv,” shtoi Tsai.

“Qeveria po punon për të siguruar operacione të sigurta në portet detare dhe aeroportet e ishullit, si dhe stabilitetin e tregjeve financiare,” shtoi Tsai. Fjalimi presidencial u maturua pasi Ministria e Mbrojtjes konfirmoi se ushtria kineze lëshoi ​​11 raketa balistike që përfunduan në ujërat e pjesëve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, me disa që fluturuan mbi ishull përpara se të bien në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë.

Singapore Airlines anulon fluturimet

Ndërkohë, kompania ajrore Singapore Airlines ka vendosur të anulojë fluturimet drejt dhe nga Tajvani për shkak të “kufizimit në rritje të hapësirës ajrore” për shkak të stërvitjeve të rrezikshme ushtarake kineze në ngushticën e Tajvanit.

“Siguria e stafit dhe pasagjerëve është prioriteti ynë,” tha zëdhënësi i linjës ajrore në një intervistë për CNA Asia. rsi-eb

blank

Tajvani vendos sisteme raketore, ministria e Mbrojtjes: Nuk duam luftë, por do të rrisim gatishmërinë ushtarake

Rriten tensionet mes Kinës dhe Tajvanit. “BBC” shkruan se Ushtria e Tajvanit ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore dhe se ka dërguar avionë e anije për të monitoruar situatën.

Njoftimi gjithashtu është bërë edhe nga ministria e Mbrojtjes në Tajvan.

Kjo masë vjen pasi shumë anije dhe avionë kinezë kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit këtë mëngjes.

Ministria e mbrojtjes e Tajvanit përsëriti deklaratën e saj se do të rriste gatishmërinë e saj luftarake, por nuk do të kërkonte luftë.

Sakaq spekulimet janë shtuar se Kina mund të ketë lëshuar raketa mbi Tajvan.

Pekini lëshoi ​​11 raketa balistike në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit të enjten, si pjesë e stërvitjeve të tij më të mëdha ushtarake ndonjëherë në rajon pas vizitës së zonjës Pelosi në ishull.

Raketat balistike qëllohen në një lartësi jashtëzakonisht të madhe dhe më pas ndjekin një trajektore të pafuqishme dhe graviteti i sjell ato në objektivin e tyre.

Nuk ka asnjë marrëveshje zyrtare për lartësinë në të cilën shtrihet hapësira ajrore e një territori, sugjerimet variojnë nga rreth 30 km (19 milje) – lartësia më e lartë në të cilën fluturojnë avioni – deri në 160 km (100 milje).

Media shtetërore kineze raportoi se disa nga raketat kishin fluturuar mbi Tajvan.

Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë postoi një intervistë televizive ku një profesor në Universitetin e Mbrojtjes Kombëtare tha se kjo ishte hera e parë që një raketë kalonte Tajvanin.

Megjithatë, nuk ka pasur asnjë deklaratë zyrtare për këtë deri më tani as nga qeveritë kineze dhe as nga Tajvani.

Ministria e mbrojtjes e Japonisë spekuloi fillimisht se katër nga raketat fluturuan mbi Tajvan.

Pesë prej tyre gjithashtu zbarkuan në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë, tha ambasada e saj në SHBA.bw

 


Send this to a friend