VOAL

VOAL

The Times: Miliarderi Roman Abramoviç i bëri të heshtin gazetat zvicerane

February 5, 2018
blank

Komentet

blank

Xhaka e Shaqiri me shokë e “dërmojnë” prapë Serbinë, shkojnë në tetëshen e Kupës së Botës

Zvicra e ka siguruar kualifikimin në fazën tjetër ndaj Serbisë për herë të dytë radhazi dhe për herë të dytë radhazi e eliminoi Serbinë.

Helvetikët triumfuan 3:2 ndaj Serbisë, duke u kualifikuar në 1/8 e finales së Kupës së Botës.

Nuk kishte si të mungonte edhe një shqiptar në listën e realizatorëve, shkruan Gazeta Express.

Ishte Xherdan Shaqiri që realizoi golin e parë në ndeshje në minutën e 20-të të ndeshjes, duke heshtur tifozët serbë që e vërshëllenin sa herë prekte topin.

Por Serbia u rikthye me dy gola nëpërmjet Mitrovic dhe Vlahovic në minutat 26’ dhe 35’.

Në minutën e fundit të pjesës së parë, Embolo barazoi rezultatin.

Me të nisur pjesa e dytë, Freuler e kaloi Zvicrën në epërsi dhe ia siguroi kualifikimin tutje si e dyta në grup.

blank

Martin Candinas zgjidhet në krye të Dhomës së Deputetëve të Zvicrës

42-vjeçari nga Graubünden u zgjodh president i dhomës së ulët me 181 vota nga 188 fletë votimi të vlefshme

 

VOAL- Sesioni dimëror i dhomave federale u hap, siç e ka traditë, me zgjedhjen e presidentëve të tyre përkatës për vitin e ardhshëm.

Martin Candinas nga Graubünden u zgjodh në krye të Këshillit Kombëtar me 181 vota nga 188 fletë votimi të vlefshme. Përfaqësuesi 42-vjeçar i Aleancës së Qendrës, deputet që nga viti 2011, është presidenti i gjashtë i Këshillit Kombëtar nga Graubynden që nga viti 1848 (i pari në 37 vjet) dhe zgjedhja e tij është një nga më të mirat (më mirë Isabelle Moret, 193 vota më 2019). Vitin e kaluar, Irène Kälin e gjelbër kishte marrë 151 nga 166.

I lindur në Rabius, në Surselva, ai është shumë aktiv në mbrojtjen e pakicave gjuhësore dhe tashmë në vitin që po përfundon, si nënkryetar, Candinas theksohet për përdorimin e romanshit, një gjuhë që ai do ta përdorë edhe si qytetari i parë i Konfederatës.

Presidenca e tij do të ketë pothuajse menjëherë një moment të rëndësishëm: më 7 dhjetor ai në fakt do të drejtojë zgjedhjet e këshilltarëve të rinj federalë. Një mundësi që “të gjithë e ëndërrojnë”, tha Candinas, por që edhe e emocionon.

Festimet për zgjedhjen e tij janë planifikuar për të mërkurën në Disentis/Mustèr. Pritja për popullatën do të bëhet në orën 14:00. rsi-eb

blank

Asist i Shaqirit, Embolo nderon Zvicrën por nuk feston

Zvicra me Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin në fushën e lojës, si dhe me Ardon Jasharin në stol, merr fitoren e parë në grup, duke mposhtur 1-0 Kamerunin. Një sukses jo i lehtë, por me shumë vlerë, duke parë që në këtë grup janë edhe Brazili me Serbinë.

Pjesa e parë ishte e ekuilibruar, me dy skuadrat që nuk pritën të studionin njëra-tjetrën por u hodhën në kërkim të golit. Zviceranët kërkonin më shumë nga krahët, por munguan krosimet në zonë. Ndërsa Kameruni në dy raste mund të kishte shënuar.

Pjesa e dytë nis me gol. Në 48’, Shaqiri fut një top të bukur në zonë dhe Embolo nuk fal përballë portierit. Sulmuesi zviceran nuk feston, pasi origjina e tij është pikërisht nga Kameruni. Afrikanët reagojnë dhe hidhen në sulm për të barazuar.

Ndërsa helvetët nuk tregohen efikasë me ndonjë kundërsulm vrastar për të mbyllur ndeshjen. Sfida ishte e hapur deri në fund, por Zvicra menaxhon shumë mirë avantazhin e golit dhe merr tri pikët e para në grup.bw

blank

Berna forcon sanksionet kundër Rusisë

VOAL- Këshilli Federal ka vendosur të zbatojë masa të mëtejshme kundër Rusisë, pas pushtimit të Ukrainës, duke rifilluar ato të miratuara nga Bashkimi Evropian si pjesë e paketës së tetë të sanksioneve.

Masat, që hyjnë në fuqi nga ora 18:00 e së mërkurës, përfshijnë një bazë ligjore për vendosjen e kufijve maksimalë të çmimeve për naftën bruto ruse dhe produktet e naftës dhe kufizimet për produktet e tjera të çelikut, mallrat për industrinë e aviacionit dhe hapësirës dhe mallrat ekonomikisht të rëndësishëm për Rusinë. Masat përfshijnë gjithashtu një ndalim për ofrimin e shërbimeve të tjera (konsulencë IT, inxhinieri, arkitekturë, këshilla ligjore) për qeverinë dhe kompanitë ruse, si dhe për të qenë në bordet e disa kompanive shtetërore ruse.

Qeveria ka lëshuar gjithashtu një embargo armësh kundër Rusisë, e cila është shtrirë edhe në Ukrainë për arsye që lidhen me neutralitetin zviceran. rsi-eb

blank

Të rinjtë zviceranë duan të merren me politikë

VOAL- Sa më shumë të rinjtë zviceranë të ndjehen se dëgjohen dhe merren seriozisht, aq më shumë do të jenë të gatshëm të marrin pjesë në jetën politike. Kështu thuhet në një studim të publikuar të martën dhe të kryer për Komisionin Federal për Fëmijët dhe Rininë.

Të rinjtë nga mosha 12 deri në 27 vjeç u përfshinë në mënyrë aktive në hulumtimin e prezantuar në Bernë, ku morën pjesë edhe SUPSI. Doli se me rritjen e moshës, angazhimi politik tenton të rritet, por ajo që bën diferencën është impulsi fillestar, si dhe inkurajimi i një personi referues. Hulumtimi merr në konsideratë forma të ndryshme të pjesëmarrjes si festivale për çështje aktuale, ngjarje apo këshilla të klasave.

Kanë rëndësi edhe disa faktorë të tjerë, si vendbanimi, arsimi ose gjinia. Angazhimi politik është më i fortë në qytete, për ata me arsim më të lartë dhe për vajzat sesa për djemtë. Të rinjtë me pasaporta zvicerane janë gjithashtu më të përfshirë se të huajt. Komisioni bën rekomandime për të nxitur pjesëmarrjen politike. Këto përfshijnë forcimin e edukimit qytetar në shkollë dhe krijimin e hapësirave mësimore. rsi-eb

blank

Ushtria zvicerane ka nisur manovrat më të mëdha që nga viti 1989: janë përfshirë 5000 trupa

VOAL- Ushtria filloi të hënën stërvitjet më të mëdha ushtarake në Zvicër që nga shpërbërja e Perandorisë Sovjetike. Manovrat Trident të vitit 1989 përfshinin 45,000 ushtarë dhe përfunduan dy javë pas rënies së Murit të Berlinit, pak ditë para votimit për shfuqizimin e ushtrisë. Këtë herë “Pilum 22” sheh 5000 ushtarë të angazhuar në kantonet e Bernës, Solothurnit, Aargaut, Lucernës dhe Zyrihut për të trajnuar procedurat për përballjen me grupet e armatosura. Për një javë, ajo do të përfshijë katër batalione të mekanizuara, një kompani logjistike dhe një kompani këmbësorie malore, si dhe një grup të luftës elektronike dhe një detashment komandues të forcave speciale. Siç mësojmë nga faqja e ushtrisë, operacionet do të kryhen në një mjedis konflikti, të përcaktuar, hibrid dhe të paqartë me përfshirjen e partnerëve civilë.

Forcat speciale të ushtrisë zvicerane

Deri më 29 nëntor në Pllajë mund të ndodhë që të hasni në disa tanke që qarkullojnë nëpër rrugë. Nuk ka të shtëna artilerie, por zhurmat dhe ndërprerjet e trafikut do të jenë të pashmangshme, si dhe disa dëme. Trupat – shpjegoi zëdhënësi i ushtrisë Daniel Reist para mikrofonave të SSR – ftohen të jenë të kujdesshëm kur drejtojnë automjetet e gjurmuara, por do të jetë e pashmangshme që ato të dëmtohen, ndoshta ndonjë rrethrrotullim ose ndonjë fushë. Dëmi do të kompensohet nga ushtria. Është krijuar një linjë telefonike për popullatën (mund të kontaktohet me telefon në 0800 0800 85 ose me e-mail në: pilum11@vtg.admin.ch) por deri në fund të ushtrimit, ju lutemi bëni durim për çdo zhurmë ose probleme në trafik.

Ukrainë, intervistë me kreun e ushtrisë zvicerane

Objektivi i “Pilum 22”, i cili sheh Brigadën 11 të Mekanizuar (një nga dy Panzerbrigaden zvicerane) në radhë të parë, është të verifikojë aftësinë për të mbrojtur Zvicrën dhe popullsinë në terren në kuadër të një konflikti të armatosur. Skenari u zhvillua shumë përpara pushtimit rus të Ukrainës, por sipas ushtrisë, ngjarjet e fundit konfirmojnë nevojën absolute për të ruajtur një shkallë të lartë gatishmërie edhe përballë kërcënimeve të konsideruara të vjetruara vetëm disa muaj më parë, si ai që pritej të skenarin.

Peizazhi

Këshilli Federal ka vendosur të mobilizohet sepse një konflikt i armatosur po vazhdon në Evropë. Deri tani ajo ka prekur Zvicrën vetëm në mënyrë indirekte. Por presioni politik po rritet, duke përfshirë edhe aktorët në afërsi të kufijve kombëtarë. Trupa ka për detyrë të përgatitet për punësim të mundshëm. Në qendër të stërvitjes janë zhvillimi dhe bashkërendimi i të gjithë elementëve në terren real me mjete ushtarake: nga eksploruesit tek tanket dhe logjistika. rsi-eb

blank

The PEC Award 2022 goes to Russian journalist Ekaterina Glikman

 

PEC press release (French and Russian after English)

 

Geneva, 14 November 2022 (PEC) – The Press Emblem Campaign (PEC) rewards  in Geneva Russian journalist Ekaterina Glikman for her ongoing and exemplary commitment to press freedom in Russia. The journalist is currently working from Switzerland in the direction of Novaya Gazeta Europe, founded in April 2022 by the former Novaya Gazeta journalists who had to flee Russia.

“The state of press freedom in Russia has deteriorated considerably since the Russian invasion of Ukraine decided by President Vladimir Putin in February 2022. Many Russian journalists have chosen to go into exile to continue to work freely. The PEC 2022 award is dedicated to them”, said PEC President Blaise Lempen.

At the end of March 2022 Novaya Gazeta was forced to cease its activities in Russia and at the beginning of April Novaya Gazeta Europe was established. Ekaterina Glikman lives in Schaffhausen and is married to a Swiss journalist who helps Novaya Gazeta Europe with fundraising.

Ekaterina Glikman has been working for Novaya Gazeta for more than 20 years and has collaborated with journalist Anna Politkovskaya until her killing in 2006 and Nobel Peace Prize winner Dmitry Muratov, among others. Six journalists of the opposition newspaper have been killed over the years.

“Ekaterina continues her fight for free information from Switzerland. She and the entire Novaya Gazeta Europe team deserve our encouragement until Russia finds its way back to freedom. It is in Moscow that the fate of Ukrainians and Europe is at stake and we must support the Russians who oppose the war crimes perpetrated every day by the Kremlin in Ukraine”, added the PEC President.

“Receiving the PEC award is an incredible moral support. All these months of war we, those Russians who are against the war, torture ourselves with the question: how did we let this happen ? It is hard to live with. So thank you for your encouragement”, said Ekaterina Glickman at the press conference in Geneva.

“I started working as a journalist at exactly the same time as Putin came to power. So I witnessed from the inside how the space of free journalism shrank during his rule until it disappeared completely. But…If it is no longer possible to provide Russians with truthful information being in Russia, then it must be done from abroad. Why do it ? Does it make any sense if the country is poisoned by years of propaganda and it is impossible to compete with it ? My answer is yes. Peaple should not be left alone with propaganda. No people deserve that”, added Ekaterina Glikman.

The year 2022 is shaping up to be one of the deadliest for journalism, with more than 100 journalists killed since January so far. According to the Institute for Mass Information, an Ukrainian NGO based in Kiev, more than 40 journalists have died in the war since February 2022. Of these, about ten were killed while on assignment, the others as members of the Ukrainian army or as ordinary civilians.

The PEC was founded in Geneva in 2004 by a group of journalists of several nationalities to strengthen the protection and safety of media workers around the world. Since 2009, it has awarded its annual prize to an individual or organisation working for the protection of journalists and press freedom in the field.

Last year the award went to Indian journalist Nava Thakuria, the year before to Mexican journalist Carmen Aristegui, in 2019 to the director of the Afghan Journalists Centre Ahmed Quraishi while in 2018 the award went to the family of Daphne Caruana Galizia murdered in Malta in October 2017.

blank

More info at: www.pressemblem.ch

blank

(Fotoreportazh) Në takimin me gazetarët e APES – Presidenti Ignazio Cassis flet për Zvicrën në rrafshin shumëpalësh- Nga Elida Buçpapaj dhe Skënder Buçpapaj

Fotot nga Pierre-Michel Virot

 

APES (Shoqata e Gazetarëve të Huaj në Zvicër dhe Lihtenshtajn), pati në Bernë, takimin vjetor me Presidentin e Konfederatës së Zvicrës. Ignazio Cassis është president i Zvicrës për vitin 2022. Ai është presidenti i pestë në histori nga kantoni italishtfolës i Tiçinos që e mban këtë post. Ai ka lindur në fshatin Sessa të Tiçinos më 13 prill 1961 nga prindër italianë. Në moshën 15 vjeçare mori edhe shtetësinë zvicerane.

Presidenti e filloi fjalën e tij në konferencën për shtyp me gazetarët në italisht. Z. Cassis tha se në Zvicër janë katër gjuhë vendëse: gjermanishtja, frëngjishtja, italishtja dhe retoromançja. Tri të parat janë gjuhë zyrtare të Zvicrës. Që një gjuhë të jetë zyrtare do të thotë që ajo të përdoret kur flet në emër të vendit përkatës, siç po flas unë këtu sot përpara jush. Në fjalën e mbajtur dhe në komunikimet e tij të mëtejshme gjatë takimit me ne, z. Cassis foli në italisht, gjermanisht, frëngjisht dhe anglisht.

Z. Cassis, i cili është edhe ministër i Jashtëm (që nga viti 2017 ), u përqëndrua tek roli dhe vendi i Zvicrës në rrafshin e marrëdhënieve shumëpalëshe në kontekstin aktual dhe perspektiv perëndimor dhe ndërkombëtar.

Roli i Zvicrës në të dyja kontekste, sipas z. Cassis është gjithnjë e më aktiv dhe më i rëndësishëm. Sfidat aktuale, shtoi ai, kërkojnë zgjidhje shumëpalëshe, çka e bën gjithnjë e më të vështirë normalitetin në funksionimin e çdo vendi e shoqërie, kur tundimi proteksionist dhe ai nacionalist po hedh gjithnjë e më tepër rrënjë.

Z. Cassis theksoi:

“Ajo që ne e quajmë sot “De-globalizim” është një prirje egoiste dhe potencialisht e rrezikshme. Lufta në Ukrainë na kujton se paqja dhe demokracia nuk janë kurrë të garantuara, madje as në Evropë. Kërcënimi i mungesës së energjisë na ballafaqon me varësinë tonë nga njëri-tjetri, një varësi që bëhet sfidë kur një nga hallkat e zinxhirit prishet – ose mungon.

Tërheqja në vetvete nuk është zgjidhje! Përfitoj nga simbolika e këtij vendi dhe prania juaj për të bërë një thirrje: Ajo që na dallon nuk duhet të na ndajë! Ne duhet të marrim persipër përgjegjësitë tona dhe të veprojmë së bashku dhe në solidaritet për të rivendosur sigurinë dhe ekuilibrin në Evropë dhe në botë. Zvicra i jep rëndeësi kësaj përgjegjësie si një vend demokratik dhe neutral. Të jesh neutral nuk do të thotë të jesh indiferent. Për më tepër, nuk mund të jesh joaktiv! Neutraliteti i përmban të drejtat dhe detyrat, përfshirë atë të angazhimit për paqen.”

Z. Cassis tha se në fillim të nëntorit, Gjeneva priti një delegacion të rangut të lartë rus për konsolidimin e marrëveshjes për eksportin e drithërave ukrainase: çka është tejer jetike për shumë vende që varen nga këto eksportime. Në Forumin e Paqes në Paris, gjatë takimit me presidentin francez Emmanuel Macron, Presidenti i Konfideratës ia ka ripërsëritur mbështetjen zvicerane për komunitetin politik evropian. Kështu, Zvicra është e përkushtuar së bashku me partnerët e saj evropianë për kohezionin dhe dialogun në kontinentin tonë.

Roli zviceran në kuadrin e marrëdhënieve shumëpalëshe njeh një nivel të ri. Janarin e ardhshëm Zvicra do të ketë vendin e saj në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara janarin e ardhshëm. “Paqja e qëndrueshme, mbrojtja dhe popullsia civile dhe siguria klimatike janë temat që ne do të bëjmë të rezonojnë brenda këtij organi madhor që përfaqëson zemrën – dhe sfidat – të multilateralizmit,” iu tha gazetarëve të huaj të akredituar në Zvicër dhe në Lihtenshtajn kryediplomati helvetik.

“Qeverisja shumëpalëshe është thelbësore për Zvicrën dhe botën. Si mund ta fuqizojmë atë, në dritën e urgjencës dhe përshpejtimit të sfidave globale? Në sfondin e një realiteti gjeopolitik që na largon? Përgjigja ime mund të përmblidhet në tre fjalë: “Diplomaci shkencore anticipative”!,” vijoi z. Cassis.

“Ne po shohim një përshpejtim të jashtëzakonshëm shkencor dhe teknologjik që prek njerëzimin, shoqëritë dhe planetin. Përparimi shkencor dhe përfitimet që do të nxirren prej tij janë thelbësore. Së bashku ne duhet t’i kapim, kornizojmë dhe ndajmë ato në një mënyrë gjithëpërfshirëse dhe të barabartë. Ky është qëllimi i Parashikuesit të Shkencës dhe Diplomacisë së Gjenevës!

GESDA vepron si një ndërmjetës i ndershëm dhe ofron një mjedis ku ne mund të mësojmë për përparimet e ardhshme shkencore… Ku mund të përgatisim, prototipe, propozime të pjekura që shtetet kombëtare mund t’i riatdhesojnë më pas në procese formale ekzistuese ose të reja, në Kombet e Bashkuara ose organizata të tjera ndërkombëtare . Shkenca është një bazë për politikën, sepse shkenca është një formë e së vërtetës dhe një bazë solide për bashkëpunim. Shekulli 21 është shekulli i diplomacisë shkencore!

Me GESDA, Zvicra – dhe veçanërisht Gjeneva – po punon sërish për botën; është bota në shkallë njerëzore; dhe ndoshta vendi më i mirë për të kuptuar problemet e ndërlikuara me të cilat përballemi.

Qeveria ime dhe unë mezi presim të vazhdojmë bashkëpunimin tonë të frytshëm me partnerët ndërkombëtarë dhe mediat globale nga qendra globale e Gjenevës.”, theksoi z. Cassis.

Presidenti i Konfederatës iu përgjigj me përkushtim të plotë të gjitha pyetjeve të shumta që iu drejtuan nga gazetarët. Pyetjet u përqëndruan kryesisht tek marrëdhëniet e Zvicrës me Bashkimin Evropian dhe tek qëndrimi i Zvicrës ndaj Luftës në Ukrainë në raport me neutralitetin e Konfederatës. Z. Cassis theksoi se Konfederata iu është përgjigjur me seriozitet të plotë në pajtim me neutralitetin e saj dhe me misionin e saj të gjitha sfidave dhe se është e përgatitur për të qenë në rolin e saj të përkrahjes dhe ndihmës ndaj dialogut dhe ndaj vendosjes së paqes.

Pas konferencës së shtypit, në një atmosfër krejt të veçantë, gazetarët e APES dhe të ftuarit kaluan një drekë. Presidenti i Zvicrës u përshëndet në emër të shoqatës nga kryetari Peter Kenny, pastaj Presidenti mbajti një fjalim, i cili u prit me duatrokitje nga të pranishmit.

Është në traditën e takimeve tona vjetore me presidentët e Konfederatës, të jenë të ftuar personalitetet më të rëndësishme zvicerane të vitit përkatës.

Në tryezën tonë, të gjithë gjermanofonë, këtë vit ne patëm rastin të jemi me shkrimtarin Reto Hänny, fitues i çmimit të Madh të Zvicrës për Letërsinë 2022, i shoqëruar nga zonja e tij. Pasi e uruam dhe përgëzuam për çmimin e rëndësishëm, ne e njohëm me punën tonë për ta bërë të njohur letërsinë zvicerane tek publiku shqiptar. Z. Hänny është lindur dhe rritur në kantonin Graubündchen, një nga kantonet më malore dhe më turistike të vendit, i kufizuar nga Italia dhe Zvicra, ku bashkëjetojnë popullsi gjermanofone, italofone dhe retoromanche. Me z. Hänny ne bëmë edhe një foto.

blank

blank blank blank blank blank blank

blank

BE e gatshme të bëjë lëshime për Zvicrën

 

Bashkimi Evropian duket i gatshëm të bëjë lëshime për të rifilluar negociatat për marrëdhëniet e ardhshme me Zvicrën.

VOAL- Të mërkurën, këshilltari federal Ignazio Cassis informoi kolegët e qeverisë mbi përparimin e bërë gjatë bisedimeve teknike. Të enjten, në Bernë, u organizua një takim për të informuar sindikatat, organizatat ekonomike dhe kantonet mbi progresin në dosje dhe për të kuptuar nëse mund të ndërtohet një konsensus mjaft i fortë i brendshëm për koncesionet evropiane. Më pas dosja evropiane duhet të diskutohet sërish nga Këshilli Federal, i cili më pas do të duhet të vendosë nëse do të rihapë zyrtarisht negociatat me Brukselin.

Pas rënies së marrëveshjes kuadër, e vendosur një vit e gjysmë më parë nga Këshilli Federal, Zvicra po përpiqet të kuptojë nëse dhe si të rifillojë negociatat me Brukselin. Gjatë takimeve të fundit eksploruese është bërë njëfarë progresi dhe Bashkimi Evropian – siç raportohet nga SRF – do të ishte i gatshëm të bënte lëshime në dy pika. E para lidhet me lejet për të qëndruar në Zvicër për qytetarët e BE-së dhe – rrjedhimisht – edhe për të hyrë në sigurimet shoqërore zvicerane. E dyta ka të bëjë me mbrojtjen e pagave me Brukselin që pranon më shumë kontrolle.

Në pika të tjera, qëndrimet mbeten të largëta: veçanërisht për mënyrën se si të zgjidhen mosmarrëveshjet në çështjet dypalëshe dhe se çfarë roli duhet të marrë Gjykata Evropiane e Drejtësisë. rsi-eb

blank

Intelektuali zviceran: “Schepenese duhet të kthehet në Egjipt”

Artisti Milo Rau dhe intelektualë të tjerë kërkojnë kthimin e mumjes së ekspozuar në bibliotekën e Abbey të Shën Galenit

 

VOAL- Mumja Schepenese, e bija e një prifti egjiptian që vdiq rreth moshës 30 vjeçare, rreth 2600 vjet më parë, në rajonin e Luksorit të sotëm, duhet të largohet nga biblioteka e Abbey e Shën Galenit dhe të kthehet në vendin e origjinës në vitin 2023. Debatin e nis regjisori dhe autori 45-vjeçar Milo Rau, i cili dëshiron t’i kushtojë 30 mijë frangat e St. Galler Kulturpreis që i janë dhënë të enjten për “çlirimin” e trupit të balsamosur.

Sarkofagu i qelqit që përmban mbetjet ka qenë një nga atraksionet kryesore të sallës barok të Stiftsbibliothek për më shumë se 200 vjet, “një ekspozitë e dyshimtë dhe e padenjë e një qyteti kulturor si St. Gallen”, sipas Rau, shkrimi i të cilit mbështetet nga intelektualë të tjerë, si regjisorja egjiptiane Rabelle Erian, teologu Rolf Bossart dhe profesoresha Monica Hanna. Së bashku ata kërkojnë “ndreqjen e një gabimi të vjetër”. Edhe nëse origjina e mumjes është sqaruar sa më shumë që të jetë e mundur, kjo nuk e zvogëlon faktin se në origjinë ka qenë thesja e një varri dhe se sot ajo mbetet një tërheqje e diskutueshme nga pikëpamja etike dhe ligjore, argumentojnë ata.

Një tezë, kjo e kontestuar nga drejtuesit e institucionit të trashëgimisë UNESCO, të cilët kanë publikuar një dokument të gjatë (në gjermanisht) në faqen e saj, duke iu përgjigjur pikë për pikë asaj që përmban deklarata e Raut.

Artisti dhe bashkënënshkruesit kërkojnë gjithashtu që një franga e kostos së biletës së hyrjes në bibliotekën e Abbey të St. Gallen të shkojë në një fond për të nxitur debatin dhe shkëmbimet kulturore në lidhje me mumjen Schepenese. Milo Rau dëshiron të nisë debatin mbi atë që ai e quan një kulturë të re globale. Ai propozon në mënyrë provokative një shkëmbim gjetjesh: mumja mbetet në Shën Galen: në këmbim, biblioteka i jep dorëshkrimin Abrogans, tekstin më të vjetër gjerman të ruajtur, një institucioni egjiptian. rsi-eb

blank

Cassis në Kiev, kallëzim për rrjedhje në mediat

 

VOAL- “Rrjedhja” në media që njofton udhëtimin e Presidentit të Konfederatës Ignazio Cassis në Kiev shqetëson autoritetet: Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (EDA) në fakt ka paraqitur një kallëzim penal kundër personave të panjohur në Ministrinë Publike të Konfederatës. (MPC) .

Lajmi, i parashikuar nga Le Temps, u konfirmua të premten nga një zëdhënëse EDA. Kjo është një shkelje e supozuar e sekretit zyrtar. Për shkak të hetimeve në vazhdim, zëdhënësi nuk ka dashur të thotë më shumë.

Në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës, udhëtimi i Ignazio Cassis më 20 tetor ishte përgatitur me maturinë më të madhe për të ruajtur sigurinë e delegacionit zviceran. Sipas Le Temps, këshilltarët e tjerë federalë u informuan vetëm një ditë më parë. Megjithatë, EDA vuri në dukje se Blick ishte në dijeni të programit të udhëtimit.

Atë ditë Cassis ishte larguar nga Polonia me tren për një vizitë njëditore “të papritur” në Ukrainë. I pritur në stacionin e Kievit nga ambasadori zviceran Claude Wild dhe zëvendësministri i Jashtëm ukrainas, ai kishte diskutuar me Presidentin Volodymyr Zelensky për nevojat humanitare dhe ndihmën zvicerane për Ukrainën. rsi-eb

blank

Kërkimet shkencore, marrëveshje mes Bernës dhe Londrës

Roboti Sophia, falë një inteligjence artificiale, demonstron se çfarë është në gjendje të bëjë

Guy Parmelin ka nënshkruar një memorandum mirëkuptimi jashtë shtetit për të forcuar bashkëpunimin, ndër të tjera, në teknologjinë kuantike dhe inteligjencën artificiale

VOAL- Ministri i Ekonomisë Guy Parmelin dhe homologu i tij britanik George Freeman nënshkruan një memorandum mirëkuptimi për bashkëpunimin në kërkimin dhe inovacionin në Londër. Qëllimi është të forcohen më tej marrëdhëniet midis dy vendeve, me vëmendje të veçantë në fushat e përcaktuara si “shkencë e thellë” dhe “teknologji e thellë”, të cilat përfshijnë tema të tilla si teknologjia kuantike dhe inteligjenca artificiale. Nëpërmjet shkëmbimeve të shpeshta, prioritetet do të rishikohen dhe përditësohen vazhdimisht nëse është e nevojshme.

Memorandumi u nënshkrua nga Këshilltari Federal dhe Ministri britanik në prani të përfaqësuesve të organeve përkatëse të promovimit të kërkimit shkencor, përkatësisht të Fondit Kombëtar Zviceran (SNF) dhe të Kërkimit dhe Inovacionit në Mbretërinë e Bashkuar (UKRI), thuhet në deklaratën e Departamentit Federal. ekonomisë, trajnimit dhe kërkimit.

Mbretëria e Bashkuar është partneri i tretë më i rëndësishëm i Zvicrës për sa i përket projekteve të kryera bashkërisht në kuadër të Horizon 2020. Nga tetori 2017 deri në shtator 2022, SNB promovoi gjithashtu deri në 1110 projekte që përfshijnë bashkëpunimin me studiues nga Mbretëria e Bashkuar ose të kryera në atë vendi.

Marrëveshja është gjithashtu pjesë e strategjisë së Bernës në dritën e mungesës së lidhjes – ende në fuqi – me programin Horizon Europe (Horizon Europe) me programet dhe iniciativat përkatëse (Euratom, ITER dhe Digital Europe DEP). rsi-eb

 


Send this to a friend