VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Thomas Steffen: Në Zvicër një valë e dytë, e fortë e pandemisë ka ardhur

By | October 20, 2020

Komentet

Në Zvicër 4 382 infeksione dhe 101 viktima

VOAL – Krahasuar me të enjten, infeksionet e reja të njoftuara sot nga Zyra Federale e Shëndetit Publik janë në rënie: ka 4’382 (344’497 gjithsej që nga fillimi i pandemisë), me 199 shtrime të reja në spital dhe 101 vdekje. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 27 425 testeve janë transmetuar, tregon FOPH.

Shkalla e pozitivitetit është 15 98%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 51 482. Rastet për 100 000 banorë në 14 ditët e fundit janë 595.53. rsi-eb

Zvicra ndalon udhëtimet me 12 vende, çfarë u vendos për Kosovën dhe Shqipërinë

Nga Zvicra vjen një lajm i cili me gjasë do të prishë shumë plane udhëtimi për shumë njerëz, pak para pushimeve të fundvitit.

Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për lajmin që tregon se Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) pritet të shtojë një total prej dymbëdhjetë vendeve të tjera dhe rajoneve shtesë në Itali dhe Austri në listën e re të karantinës.

Siç bëhet e ditur më tej, bëhet fjalë për vende si: Portugalia, Serbia, Sllovenia, Kroacia, Gjeorgjia, Jordania, Lituania, Maqedonia e Veriut, Polonia, San Marino, Hungaria dhe SHBA-ja, vende që janë shtuar në listë.

Konkretisht, kjo do të thotë: Kushdo që hyn në Zvicër nga këto vende duhet të shkojë menjëherë në karantinë për dhjetë ditë.

Veç këtyre, edhe tri rajone në Itali janë gjithashtu të reja në listën e karantinës: Në Itali, rajonet e Emilia Romagna, Friuli-Venezia Giulia dhe Veneto janë përcaktuar të jenë subjekt i karantinës.

Çfarë bie në sy dhe çfarë natyrisht u intereson shqiptarëve dhe bashkatdhetarëve tanë atje është fakti se vende si Kosova dhe Shqipëria nuk janë në këtë listë e cila pritet të hyjë në fuqi që nga 14 dhjetori.

Lista e plotë: Andora, Gjeorgjia, Jordani, Kroacia, Lituania, Luksemburgu, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Polonia, Portugalia, San Marino, Serbia, Sllovenia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. bw

Në Zvicër 4 455 infeksione të reja dhe 80 viktima

VOAL –  Janë 4455 infeksione të reja të regjistruara në 24 orët e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, për një total që që nga fillimi i pandemisë ka thyer tavanin e 340 000 rasteve. Tetëdhjetë vdekje të tjera e çojnë shifrën në 4 747, ndërsa kishte 194 shtrime në spital. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 27 964 testeve janë transmetuar, tregon FOPH.

Shkalla e pozitivitetit është 15 93%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 51.684. Rastet për 100 000 banorë në 14 ditët e fundit janë 597.86. rsi-eb

Alain Berset në Basel-Landschaft: Ende në Zvicër nuk kemi një tendencë pozitive të pandemisë

VOAL – Tri javë kanë mbetur deri në Krishtlindjs, rregullat anti-pandemike me të cilat do të jetojnë festat e fundvitit në Evropë po sqarohen ngadalë. Qeveri të shumta kanë njoftuar ose do të shpallin kufizime deri në Epifani nga frika se infeksionet, në një fazë të rënies së ngadaltë në një nivel kontinental, mund të fillojnë të ngrihen përsëri për shkak të tubimeve gjatë pushimeve. Sa i përket skijimit, Konfederata Zvicerane po ndjek një rrugë të vetmuar që i ka sjellë asaj kritika të shumta nga kryeqytetet e vendeve fqinje të cilat kanë futur kufizime specifike për të dekurajuar qytetarët e tyre për të kaluar kufirin. Berna pritet të njoftojë vendimet e saj të premten. Këshilli Kombëtar ka miratuar një deklaratë që i bën thirrje qeverisë të heqë dorë nga kufizimet e reja.

Ndërkohë, në një vizitë në Basel-Landschaft, Alain Berset fton kantonet të reagojnë shpejt ndaj evolucionit të pandemisë dhe thotë se shpresat për të parë një trend pozitiv në të gjithë Zvicrën nuk janë konfirmuar. Shifrat tani tentojnë të stabilizohen nëse nuk do të rriten, përveç Romandisë, ku rënia në javët e fundit ka qenë e ndieshme. rsi-eb

Kuvendi i Shqipërisë miraton Komisionin e Posaçëm për Dick Martyn, votohen ‘hetuesit’ e raportit

TIRANË

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty. Ligjvënësit votuan me 85 vota pro, 12 kundër dhe 4 abstenim përbërjen e komisionit të Posacëm i cili do të drejtohet nga deputeti Ulsi Manja.

Nga mazhoranca anëtarë do të jenë Ulsi Manja, Alket Hyseni, Klotilda Bushka, Adnor Shameti dhe Ermonela Felaj. Nga opozita parlamentare anëtarë janë Myslim Murrizi, Edmond Stojku dhe Enver Roshi. Pjesë e komisionit do jetë edhe deputetja Elena Xhina.

Komisioni i Posaçëm Parlamentar do të hetojë raportin e Dick Marty, në të cilin theksohet se gjatë luftës së UÇK-së janë kryer krime kundër njerëzimit. Propozimi për ngritjen e tij erdhi disa javë pasi në Gjykatën e Hagës janë dërguar me akuza për krime lufte ish-udhëheqës të UÇK-së.

Kuvendi gjithashtu rrëzoi me 83 vota kundër, 9 pro dhe 9 abstenim Dekretin e Presidentit të Republikës nr. 11.841, datë 20.11.2020 “Për kthimin e ligjit nr. 133/2020 “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 108/2014 “Për Policinë e Shtetit”, të ndryshuar””.

Kuvendi miratoi me 88 vota pro, 12 kundër dhe 2 abstenim projektligjin “Për një ndryshim në ligjin nr. 55/2015 “Për investimet strategjike në Republikën e Shqipërisë” të ndryshuar””.

Kuvendi miratoi me 90 vota pro, 7 kundër dhe 5 abstenim projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes së huas, ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, për Programin për Zhvillimin e Turizmit dhe Infrastrukturës në Shqipëri”.

Kuvendi miratoi me 94 vota pro, 4 kundër dhe 4 abstenim projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes së huas, ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Bankës Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim për projektin për reagimin ndaj emergjencës COVID-19 në Shqipëri”.

Kuvendi miratoi gjithashtu me 91 vota pro, 5 kundër dhe 4 abstenim projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes “Për bashkëpunim ekonomik” ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Emirateve të Bashkuara Arabe”. bw

PEC: Gati 500 gazetarë kanë vdekur nga Covid-19 në nëntë muaj

Shoqata Press Emblem Campaign (PEC) me seli në Gjenevë bëri me dije se gati 500 gazetarë kanë vdekur nga Covid-19 në nëntë muaj.

voal.ch – Gjenevë, 1 dhjetor 2020 (PEC) Gati 500 gazetarë kanë vdekur nga Covid-19 në 56 vende në nëntë muaj, vuri në dukje PEC në raportin  mujor të 1 dhjetorit.

Gjatë muajit nëntor, 47 punonjës të tjerë të medias humbën jetën nga koronavirust, ndërsa  me 22 të tjerë janë viktima të virusit në tetor.

“Fatkeqësisht, pandemia po kërkon gjithnjë e më shumë viktima në media. Kjo është një humbje e madhe. Në vende si India, Brazili, Argjentina dhe Meksika, numri i viktimave në mesin e gazetarëve është në rritje, ”tha Sekretari i Përgjithshëm i PEC Blaise Lempen.

Sipas statistikave janë 489 gazetarë që kanë vdekur nga Covid-19 që nga 1 Marsi i këtij viti.

Amerika Latine po kryeson me më shumë se gjysmën e viktimave, ose 276 vdekje.  Azia ndjek me 125 të vdekur, Evropa me 38 vdekje,  Amerika e Veriut 26 dhe Afrika 24.

Peruja mbetet vendi me numrin më të rëndë të vdekjeve, ku 93 punonjës të medias kanë vdekur nga koronavirusi që nga marsi (sipas Shoqatës Kombëtare të Gazetarëve të Perusë,) India tani është vendi i dytë më i prekur me 51 vdekje.

Brazili zuri vendin e tretë me 43 viktima, Ekuadori me 41, Bangladeshit, 39, Meksika 33 viktima punonjës të mediave.

Shtetet e Bashkuara ndjekin vendin e shtatë me 25 viktima, Pakistani, 12, Panama,11 dhe Bolivia, 9. Në Mbretërinë e Bashkuar, vendi më i prekur evropian, dy gazetarë të tjerë vdiqën në nëntor, gjithsej 10 që nga marsi.

Pastaj vijnë Nigeria 8, Afganistani 7, Republika Dominikane 7,  Hondurasi 7, Argjentina 6,  Nikaragua 6, Venezuela 6, pastaj 5 të vdekur në Kolumbi, 5 në Franca, 5 në Rusi, 5 në Spanjë dhe 4 në Itali.

Tre gazetarë vdiqën nga Covid-19 në secilin prej këtyre vendeve: Kamerun, Egjipt, Guatemalë, Iran, Nepal dhe El Salvador.

Dihen dy vdekje në vendet e mëposhtme: Algjeri, Indonezia, Maroku, Paraguai, Afrika e Jugut dhe Suedia.

Më në fund, PEC ka identifikuar të paktën një vdekje në 21 vendet e mëposhtme: Austri, Belgjikë, Bullgari, Kanada, Kili, Republika Demokratike e Kongos, Gjermani, Irak (Kurdistan), Izrael, Japoni, Kazakistan, Kenia, Kirgistan, Liban, Portugalia, Arabia Saudite, Zvicra, Taxhikistani, Togo, Turqi dhe Zimbabve.

Mosha mesatare e gazetarëve që vdiqën në nëntor (ata që u dihet mosha ose tre të katërtat e 47 vdekjeve të regjistruara) është 56. Pak më shumë se një e treta e viktimave ishin nën 60 vjeç.

Numri aktual i viktimave është sigurisht më i lartë, pasi shkaku i vdekjeve të gazetarëve ndonjëherë nuk përcaktohet ose vdekjet e tyre nuk njoftohen. Statistikat mund të jenë mashtruese, sepse vendet që japin informacion janë në krye, ndërsa në vendet e tjera nuk ka informacion të besueshëm.

Regjistrimi i PEC bazohet në informacionin nga media lokale, shoqatat nacionale të gazetarëve dhe korrespondentët rajonalë të PEC. PEC po ashtu ofron edhe listën e gazetatarëve që kanë humbur jetën nga Coronavirusi.  https://www.pressemblem.ch//PEC/EB

Dimri në Zvicër ka mbërritur, i përpiktë si … një orë zvicerane

VOAL – Dimri (meteorologjik) ka mbërritur, i përpiktë si … një orë zvicerane: të martën pllaja u gjend e mbuluar nga një batanije bore. Reshjet e borës filluan me mbërritjen e frontit të ftohtë nga veri-perëndimi, fillimisht drejt lindjes dhe më vonë drejt Alpeve.

Manteli i bardhë, përbërë nga bora e rëndë dhe e lagur, pjesërisht u shkri shpejt pasi toka ishte akoma e ngrohtë, tha MeteoSwiss. Si çdo vit, bora e parë në rrugë shkaktoi një sërë shqetësimesh në trafik: midis orës 4.30 dhe 8.30 policia e berneze regjistroi 25 aksidente, 40 përplasje ishin raportuar tashmë në policinë e Zyrihut në 9 dhe ishin raportuar një duzinë aksidentesh. janë verifikuar në kantonin e Lucernës.

Çfarë ndodhi shpjegohet nga një udhëzues që nuk është i përshtatshëm për kushtet e motit dhe nga fakti që shumë automjete ende nuk ishin të pajisura për dimër. rsi-eb

Në Zvicër edhe 3 802 infeksione dhe 107 viktima

 VOAL – 3.802 infeksione të reja me koronavirus raportuar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, ndërsa numri i përgjithshëm që nga fillimi i pandemisë qëndron në 330,874.

107 vdekje të tjera e çojnë numrin në 4552 vdekje. Janë 226 shtrime të reja në spital. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 19,777 testeve janë transmetuar, tregon FOPH. Shkalla e pozitivitetit është 19.22%.

Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 52,760. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 610,31. rsi-eb

Shefi i OBSH Tedros Adhanom Ghebreyesus: Ka filluar rënia – do ta zbulojmë origjinën e virusit

voal.ch – “Javën e kaluar u pa rënia e parë në rastet e reja Covid-19 të raportuara globalisht që nga shtatori,

për shkak të një rënie të rasteve në Evropë falë efektivitetit të masave të vështira por të domosdoshme të vendosura në javët e fundit.”

Kjo u deklarua nga Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, në konferencën e zakonshme nga Gjeneva.

 

OBSH “do të bëjë gjithçka” për të zbuluar origjinën e virusit

OBSH “do të bëjë gjithçka” për të zbuluar origjinën e virusit u nënvizua në konferencën e zakonshme në Gjenevë.

“Ne duhet ta dimë origjinën e virusit sepse ai mund të na ndihmojë të parandalojmë shpërthimet në të ardhmen dhe ne bëjmë gjithçka” për të arritur këtë, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke kërkuar “të mos ngatërrojmë dhe të mos politizojmë” çështjen. Origjina e koronavirusit. “Është një problem teknik”, tha ai, edhe pse “disa po e politizojnë atë: ju lutemi mos, ne po bëjmë gjithçka që mundemi bazuar në shkencë”./rsi.ch/eb

8 782 infeksione në Zvicër dhe 195 viktima që nga e premtja

VOAL – 8 782 infeksione të reja me koronavirus janë numëruar në Zvicër që nga e premtja e kaluar.

Të dhënat e fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) gjithashtu tregojnë se në nivelin kombëtar ka pasur 399 shtrime të reja në spital dhe 195 vdekje të mëtejshme që i atribuohen sëmundjes. Një krahasim me të dhënat e saktësisht një javë më parë tregon ende shifra në rënie.

Të hënën e kaluar, për krahasim, u raportuan 9,751 infeksione, 213 vdekje dhe 410 shtrime në spital. rsi-eb

Presidentja e Konfederatës: Jam e shqetësuar për numrin e lartë të vdekjeve

VOAL – Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga është e shqetësuar për numrin e lartë të vdekjeve të shkaktuara nga koronavirusi. Kjo është thënë në një intervistë për “SonntagsBlick”. Në lidhje me një reagim të vonë të pretenduar nga Këshilli Federal, Sommaruga kujtoi se ka qenë gjithmonë një veprim i koordinuar midis Konfederatës dhe kantoneve, një operacion ndonjëherë i vështirë. Sidoqoftë, arsyet e sakta për vdekjet e shumta do të analizohen plotësisht.

Mund të jetë, tha ajo të dielën, që një farë shkujdesjeje përballë pandemisë – edhe nga shkaku i lodhjes së popullsisë – ka kontribuar në faktin se reagimi politik erdhi më vonë se në pranverë. Simonetta Sommaruga vuri në dukje se, në fillim të tetorit, ajo vuri në dukje një nevojë më të madhe për ndërhyrje nga Konfederata, por sinjalet që vinin nga kantonet nuk ishin të qarta. Disa kërkuan një ndërhyrje nga Berna federale, ndërsa të tjerët e konsideruan atë një masë të ekzagjeruar, kjo edhe sepse çdo realitet lokal në atë kohë u prek në një mënyrë të ndryshme nga rastet e reja, shpjegoi presidentja.

ATS-eb

LAPSH-i në Zyrih kremton festën e 28 Nëntorit me aktivitete të ndryshme

 

Voal.ch – Naser Ulaj, kryetari i LAPSH – Shkollës Shqipe Naim Frashëri në Zyrih uron festën e 28 Nëntorit.

Z.Ulaj ka dërguar një postim me këtë rast që po e sjellim të plotë për lexuesin:

Të dashur nxënës,

Të nderuar prindër,

Të nderuara mësuese/

Të nderuar mësues,

Te respektuar dashamirës të arsimit,

LAPSH për kantonin e Zyrihut festën e 28 Nëntorit – ditën e Pavarësisë së Shqipërisë e ka festuar çdo vit me nxënësit, prindërit, dhe mësimdhënësit.

Këtë vit, për shkak të situatës së krijuar me Pandeminë, nuk do të kemi mundësinë të festojmë të gjithë së bashku,

por ne mësimdhënësit do ta shënojmë këtë festë me aktivitete të ndryshme nëpër të gjitha pikat shkollore në kantonin e Zyrihut ku mbahet mësimi plotësues në Gjuhën shqipe.

LAPSH “N. Frashëri” për kantonin e Zyrihut ju uron festat e lavdishme të nëntorit.

Në emër të LAPSH “N. Frashëri” për kantonin e Zyrihut,

Naser Ulaj, kryetar

 


Send this to a friend