VOAL

VOAL

Studiuesit në Lozanë: Për dronët “vrasës” duhet një konventë e re

November 6, 2022
blank

Komentet

blank

Media zvicerane: Kush është Oleg Deripaska?

Jo vetëm grupi Wagner, por edhe kompani të tjera private janë aktive në Ukrainë, njëra prej të cilave dyshohet se financohet nga një oligark që është shumë aktiv në Konfederatë.

 

Ato janë të ashtuquajturat PMC, kompani private ushtarake. Më famëkeqi është grupi Wagner, i themeluar nga sipërmarrësi kontrovers rus, i quajtur “kuzhinieri” i Putinit, Evgeny Prigozhin. Një grup që aktualisht numëron më shumë se 50 000 burra, kryesisht të burgosur të dërguar tani në front në Donbass dhe më gjerë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës së fundmi e cilësuan atë një organizatë terroriste.

blank

Redut Antiterror, mercenarët sekretë

Ndër kompanitë më me ndikim dhe më të fshehta me detyra të huaja është edhe grupi  Redut Antiterror. Ajo do të kishte rreth pesë mijë burra në radhët e saj dhe do të ishte e lidhur me Departamentin e Mbrojtjes Ruse dhe shërbimin sekret ushtarak GRU. Selia e saj ndodhet në Kubinka afër Moskës, pranë selisë së Brigadës së 45-të të Forcave Speciale Ajrore Ruse.

Duket se është themeluar në vitin 2008, nga ish-anëtarë të shërbimeve sekrete, por themelimi i saj është ndoshta edhe më i hershëm. Redut Antiterror fillimisht ishte aktiv në Kaukaz, në ish-Jugosllavi, në Irak, në Afganistan dhe gjithashtu në Siri ku kishte edhe detyrën të ruante puset e kontrolluara nga kompania ruse Stroytransgaz (në pronësi të oligarkut Genadi Timchenko), por sot Redut është aktive edhe në Ukrainë. Në fakt, në fillim të luftës, mercenarët e grupit hynë në Bjellorusi përmes termocentralit bërthamor të Çernobilit. Ata kishin për detyrë të kryenin një operacion të fshehtë në Kiev për të rrëzuar udhëheqjen ukrainase dhe për të kapur zyrat e shërbimit sekret. Ata ishin në total më shumë se një mijë burra.

 

blank

Ai financues “sekret”

Sot, falë një audioje të publikuar nga faqja kundër korrupsionit gulagu.net të disidentit rus Vladimir Osechkin, është e mundur të sqarohet se kush qëndron pas saj. Në audion 29-minutëshe, zëvendëskomandanti i Redut, i koduar “Salekh”, dëgjohet duke zbuluar disa herë emrin e Oleg Deripaska. Oligarku përcaktohet si financuesi kryesor i grupit. “Ai – thotë Salekh – madje bleu transportues të blinduar të personelit, gjithçka sigurohet nga Deripaska, helmeta të reja dhe jelek antiplumb, nuk është e nevojshme të sillni pajisjet tuaja”.

Osechkin është gjithashtu i njohur për intervistat dhe kanalet e drejtpërdrejta me ish-anëtarët e Wagner-it “të penduar”, dezertorë rusë që u arratisën nga Ukraina. Dhe me kalimin e kohës ka mbledhur shumë materiale dhe dëshmi në terren, së fundmi ka marrë një paketë me materiale, video dhe regjistrime audio që hedhin dritë mbi këtë njësi sekrete.

Kush është Oleg Deripaska?

Për Agathe Duparc, gazetare investigative e OJQ-së Public Eye dhe eksperte për Rusinë, Deripaska është padyshim një nga figurat më të rëndësishme dhe me ndikim pranë Putinit “Mund të themi se ai është me të vërtetë një nga oligarkët më të mëdhenj rusë sot, ai ka një pasuri prej gati 3 miliardë dollarësh. Me grupin industrial Basic Element, ai është aktiv në lëndët e para, ndërtim, infrastrukturë dhe energji. Vërtet, është një grup i madh. Vetëm mendoni se vetëm me kompaninë e tij të aluminit Rusal punëson pothuajse 61 000 njerëz në Rusi. Për këtë ai mund të përballojë të bëjë disa kritika. Në fakt – shpjegon Duparc – në fillim të konfliktit e pamë duke kritikuar luftën në Ukrainë”.

Por për shumë, këto kritika nuk janë gjë tjetër veçse një fasadë. Derispaska ka qenë nën sanksione që nga viti 2018 në Shtetet e Bashkuara për afërsinë e tij me Putinin dhe përfshirjen e tij në luftë. Në fakt, kompanitë e tij “furnizojnë komponentë, materiale dhe furnizime ushtarake për forcat e armatosura të Federatës Ruse”. Ai është gjithashtu pronar i Kompanisë Industriale Ushtarake, një furnizues kryesor i armëve për forcat e armatosura ruse.

Çështjet zvicerane të Deripaskës

Që nga 13 prilli 2022, edhe Zvicra ka miratuar sanksione kundër tij dhe disa prej kompanive të tij. Dhe në Zvicër gjatë viteve Deripaska ka bërë biznes, shumë biznes. “Në Zvicër, përmes kompanisë Rasperia Trading Limited, ajo zotëron 27% të aksioneve në kompaninë Strabag SE, një kompani austriake ndërtimi dhe punësh publike që zotëron Strabag Suisse. shpjegon sërish Duparc. “Vitet e fundit në Zvicër ka fituar disa kontrata të rëndësishme publike, si ajo për renovimin e stacionit të Winterthur-it dhe shumë të tjera”.

Dhe në fillim të luftës firma u distancua nga Deripaska, duke e lënë atë pa dividentë, por ai kurrë nuk shiti aksionet e tij dhe e paditi firmën pikërisht për këtë masë. Dhe në Zug, dy degë të kompanisë së tij të aluminit Rusal janë ende aktive: RUSAL Products GmbH dhe RUSAL Marketing GmbH.

Por Deripaska ka bërë edhe biznese të tjera në Zvicër. “Ka edhe kompaninë e tij EN+, shpjegon Duparc, shumëkombëshen zvicerane të lëndëve të para Glencore ku është ende një aksioner me 10.5%, Glencore donte të distancohej, por deri tani kurrë nuk e bëri”.

Një ish-zyrtar i lartë i FBI-së u arrestua kohët e fundit në Nju Jork për lidhjet e tij me Deripaska, Deripaska gjithashtu u akuzua në shtator për shkelje të sanksioneve. Do të shohim gjithashtu nëse këto lidhje të supozuara të drejtpërdrejta të oligarkut rus me luftën do të kenë pasoja edhe tek ne.

Lidhjet e tjera të luftës së Deripaskës

Dega qipriote e kompanisë Rusal, e kontrolluar nga Oleg Deripaska, dihej se kishte një licencë ekskluzive të minierave në guroren LLC Glukhiv Quarzites (Banitsky). Depozita Banitsky, rrethi Glukhiv, rajoni Sumy, Ukrainë: përmban kuarc unik të përbërë nga silikon me cilësi të lartë (99%). Para luftës e furnizonte këtë material të çmuar pothuajse ekskluzivisht Rusinë, mbi 90% përfunduan në industrinë e mbrojtjes përmes një kompanie tjetër, Ural Silicon në pronësi gjithashtu të Deripaska. E njëjta fabrikë e Deripaskas i shiti silikon Uzinës Mekanike SHA Novosibirsk “Iskra”, fabrika e rëndësishme në sektorin e prokurimit të mbrojtjes shtetërore.

Timchenko “Zvicerani, financuesi tjetër i madh

Një tjetër financues kryesor i Redut Antiterror do të ishte Genadi Timchenko, një tjetër oligark i lidhur ngushtë me Zvicrën, përveç kompanive të tij aktive në Konfederatë, ai kishte vilën e tij në Këlni në kantonin e Gjenevës. Përsëri sipas Vladimir Osechkin, ai ka krijuar një kompani sigurie për perandorinë e tij të gazit Stroytransgaz, e cila ka marrë kontrata të mëdha në Lindjen e Mesme, veçanërisht në Siri. Dhe më vonë, me sugjerimin e Timchenkos, do të integrohej në PMC Redut Antiterror.

Njerëzit e kompanisë do të ofronin mbështetje logjistike dhe mbrojtje të strukturave dhe autokolonave. Gazeta ruse tashmë aktive jashtë vendit Novaya Gazeta i dërgoi një kërkesë Stroytransgaz-it, duke kërkuar nga ata një koment dhe të thonë se në cilat objekte në Siri punojnë njerëzit e kompanisë private. Stroytransgaz u përgjigj se nuk ka lidhje me kompaninë. Mattia Pacella/RSI- Elida Buçpapaj

 

blank

Berset mbetet popullor, pavarësisht rrjedhjes së lajmeve

VOAL- Alain Berset mbetet shumë popullor, pavarësisht historisë së rrjedhjeve të supozuara nga qeveria për masat kundër pandemisë.

Kjo është ajo që del nga një sondazh i kryer nga qendra kërkimore Sotomo në emër të “NZZ am Sonntag”. Më shumë se 80% e të pyeturve i gjykojnë mospërfilljet si të papërshtatshme. Por popullariteti i presidentit aktual të Konfederatës nuk është prekur shumë. Për sa i përket simpatisë, kreu i Departamentit Federal të Punëve të Brendshme (FDHA) ka humbur pozitën e tij të lartë në mesin e këshilltarëve federalë. Por ai përsëri përfundoi në vendin e tretë, i paraprirë nga Elisabeth Baume-Schneider dhe Viola Amherd. Ngritja e të pasmeve, në renditje, sërish për Ignazio Cassis.

64% besojnë se ai nuk duhet të japë dorëheqjen. Nga ana tjetër, dy të tretat e të intervistuarve besojnë se Peter Lauener, ish-shefi i komunikimit në Berset, është përgjegjës për mangësitë më të mëdha në kontekstin e çështjes.rsi-eb

blank

Rieksporti i armëve: shumica zvicerane pro

VOAL- Shumica e zviceranëve janë në favor të rieksportimit të materialit luftarak të prodhimit zviceran në Ukrainë.

Kështu raporton sot NZZ am Sonntag, duke cituar në këtë kuptim një sondazh të opinionit të përgatitur nga instituti i sondazheve Sotomo. Sipas rezultateve të këtij sondazhi, 55% e të pyeturve e mbështesin masën. Legjislacioni aktual ndalon transferimin e materialit zviceran nga një vend i tretë në zonat e luftës.

Të martën e kaluar, komisioni i politikës së sigurisë kombëtare miratoi, me 14 vota kundër 11, një mocion dhe një iniciativë parlamentare që kërkon autorizimin e rieksportit në raste të caktuara, dhe veçanërisht për Ukrainën. rsi-eb

blank

PANAIRI NDËRKOMBËTAR I AUTOMJETEVE KTHEHET NË GJENEVË MË 2024

 

VOAL- Panairi Ndërkombëtar i Automjeteve në Gjenevë do të rikthehet në vitin 2024, pas një mungese katërvjeçare. “Në fakt është nënshkruar një kontratë me Palexpo-n në këtë drejtim”, ka bërë të ditur drejtori i saj, Sandro Mesquita, nga rubrikat e Tribune de Genève sot, të shtunë.

Pas tri anulimeve për shkak të pandemisë Covid-19, u anulua edhe edicioni i vitit 2023. Mbi të gjitha për shkak të pasigurive globale gjeopolitike dhe ekonomike, të cilat kanë penguar shumë marka të angazhohen në këtë event. Në vend të kësaj, organizatorët kanë planifikuar një shfaqje automobilistike në tetor në Doha, Katar.

Mesquita i tha gazetës se nuk ka konkurrencë midis dy vendeve. “Këto janë ngjarje plotësuese, nga suksesi do të përfitojnë të dyja. Në çdo rast nuk është folur asnjëherë për largim nga Gjeneva”, thotë ai, duke saktësuar megjithatë se “fjalën e fundit do ta thonë markat e makinave”. rsi-eb

blank

Simonazzi: “Berset nuk dinte për rrjedhjen e lajmeve”

VOAL- Alain Berset nuk ishte në dijeni të rrjedhjes së lajmeve, çka, përmes ish-bashkëpunëtorit të tij Peter Lauener, kishte lejuar Blick të parashikonte vendime të ndryshme qeveritare gjatë pandemisë së koronavirusit. Kështu u tha kolegëve gjatë seancës së së mërkurës vetë kreu i Departamentit Federal të Brendshëm.

Kështu shpjegoi në konferencën për shtyp zëdhënësi i Ekzekutivit, André Simonazzi, duke saktësuar se çështja ka qenë objekt diskutimi intensiv dhe se kjo ka bërë të mundur rikthimin e besimit brenda kolegëve. Berset, shtoi ai, u tërhoq në një pjesë të seancës dhe më vonë u informua nga nënkryetarja Viola Amherd.

Ministri nga Friburgu, i bombarduar nga pyetje të shumta, u kufizua vetëm në media përpara se t’i referohej deklaratës së Këshillit Federal, duke shpjeguar se dëshironte të bashkëpunonte plotësisht me komisionet e menaxhimit të Parlamentit, të cilët të martën vendosën të nisin hetimet e tyre për rrjedhjet e lajmeve nga departamenti, por edhe nga të tjerët. rsi-eb

blank

Rieksporti i armëve zvicerane nuk është më tabu

Një automjet i blinduar i tipit Piranha

Komisioni i Politikës së Sigurisë Kombëtare rekomandon që plenumi të autorizojë transferimin e materialit luftarak zviceran në Ukrainë

 

VOAL- Rieksporti i armëve në Ukrainë nuk është më një tabu. Të paktën sipas Komisionit të Politikës së Sigurisë të Këshillit Kombëtar (CPS-N) i cili rekomandon që plenumi të autorizojë transferime të tilla. Me 14 vota pro, 11 pro, iu dha drita jeshile një mocioni dhe një nisme parlamentare që kërkon mundësinë e procedimit në këtë drejtim.

E para parashikon ndryshimin e nenit 18 të Ligjit Federal për Materialin e Luftës (WMA), në mënyrë që Këshilli Federal të mund të revokojë deklaratën e mos-rieksportit të nënshkruar nga vendet që kanë blerë materiale zvicerane. Kjo do të zbatohej në rastet kur Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara deklaron në një rezolutë shkelje të ndalimit të përdorimit të forcës sipas ligjit ndërkombëtar.

Deklarata mund të revokohet gjithashtu nëse Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara konstaton, me një shumicë dy të tretash, një shkelje të ndalimit ndërkombëtar të përdorimit të forcës. Këshilli Federal mund të ruajë ndalimin e rieksportit nëse shfuqizimi do të rrezikonte një interes mbizotërues të politikës së jashtme zvicerane.

Nisma parlamentare synon gjithashtu të ndryshojë nenin 18 dhe dëshiron të anulojë deklaratën e mos-rieksportit nëse konstatohet se ajo ndodh në lidhje me luftën ruso-ukrainase. Ndryshimi do të hyjë në fuqi më 1 mars dhe do të zgjasë deri më 31 dhjetor 2025.

Sipas shumicës së PSC-N, Zvicra duhet të japë kontributin e saj për sigurinë evropiane, duke përfshirë dhënien e ndihmës më të madhe për Ukrainën, specifikon shënimi. Sipas tij, ndryshimet e propozuara janë në përputhje me ligjin për neutralitetin, pasi ato nuk lejojnë eksportimin e drejtpërdrejtë të materialit luftarak në zonat e konfliktit, por prekin vetëm deklaratat e mos-rieksportit të nënshkruara nga vendet që blejnë materiale luftarake zvicerane.

Nga ana tjetër, një pakicë ka frikë se rieksporti mund të përbëjë një problem për neutralitetin, veçanërisht për sa i përket parimit të trajtimit të barabartë sipas ligjit për këtë çështje.  rsi-eb

blank

Zvicër – Edicioni i 43-të i Festivalit Ndërkombëtar të Balonave në Château-d’Oex

Voal.ch – Pas një pauze dyvjeçare, Festivali Ndërkombëtar i Balonave është rikthyer

Deri më 29 janar do të marrin pjesë  rreth gjashtëdhjetë balona me po aq ekuipazh nga 15 vende të botës.

CHÂTEAU-D’OEX – Edicioni i 43-të i Festivalit Ndërkombëtar të Balonave filloi më 21 janar në Château-d’Oex fpas një pauze dyvjeçare për shkak të Covid.

Pavarësisht qiellit blu, shumica e fluturimeve u anuluan për shkak të erërave të forta.

Kushtet pritet të jenë sërish sfiduese, ndërsa në fillim të javës së ardhshme erërat pritet të jenë të favorshme.

Deri më 29 janar lajmërohen rreth gjashtëdhjetë balona me po aq ekuipazh nga 15 vende. Nëse moti do të jetë i favorshëm, do të ofrohen sërish fluturime “turistike”, prezantime të balonave origjinale, fluturime me balona të lidhura për fëmijë dhe gara mes pilotëve.

Megjithatë, këtë vit do të ketë edhe disa risi, duke përfshirë një sërë konferencash dhe bashkëpunimin me Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Alpin (FIFAD), falë të cilave vizitorët do të mund të shohin filmat e shpërblyer në edicionin e gushtit të kaluar.

Gjithashtu është planifikuar një shfaqje dhe ekspozitë për fëmijë, ndërsa shfaqja e zërit dhe dritës ‘Night Glow’ është anuluar për arsye financiare.

Festivali Ndërkombëtar i Balonave Château-d’Oex tërheq nga 15,000 deri në 35,000 spektatorë çdo vit.

blank

Kosova kërkon më shumë Swisscoy

VOAL- Kryeministri i Kosovës Albin Kurti kërkon një përforcim të Swisscoyt në vendin e tij. Kosova ka nevojë jo vetëm që misioni të vazhdojë, por edhe një kontribut shtesë nga Zvicra.

“Më shumë oficerë dhe ushtarë zviceranë janë gjithmonë të mirëpritur nga ne”, iu tha mediave zvicerane Kurti. Kosova i është “pafundësisht rmirënjohëse Zvicrës për misionin e saj Swisscoy”.

Në muajin nëntor, Këshilli Federal ka shpallur vazhdimin e misionit Swisscoy në Kosovë për tre vjet, deri në vitin 2026, duke e rritur kontigjentin në maksimum me 30 ushtarë të tjerë. Javën e shshkruar, Komisioni i politikës së sigurisë i Shteteve u deklarua në favor të forcimit të misionit.

Ushtria zvicerane mori pjesë në Forcën e Kosovës (KFOR) që nga viti 1999. Që nga fillimi, Swisscoy ishte një kompani logjistike e paarmatosur dhe menjëherë është përshtatur dhe ka konkurruar në mënyrë efektive me nevojat e KFOR-it. Numri i ushtarëve është luhatur përgjatë viteve: në prill 2018 kaluan nga 235 në 190 dhe në tetor 2019 në 165. Aktualisht numri më i madh është rreth 195. Parlamenti duhet të miratojë rishpërndarjen sepse zgjat për herë të parë tri javë dhe përfshin më shumë se 100 individë të ushtrisë. rsi-eb

blank

Migros, më 2022 tejkaloi xhiron 30 miliardë franga

VOAL- Qarkullimi i grupit Migros vitin e kaluar tejkaloi 30 miliardë franga për herë të parë, pavarësisht nga një rënie e lehtë në shitjet me pakicë e cila arriti në 23.12 miliardë (-0.2%). Dyqanet e specializuara Micasa, SportXX, Bike World, Do it + Garden, Melectronics dhe Obi ranë me 6.7% në 1.61 miliardë dollarë.

Nga ana tjetër, tregtia online vazhdoi rritjen e saj, me një rritje prej 15.3% në 3.74 miliardë lekë. Rritja krahasuar me një vit më parë ishte edhe më e theksuar për sektorët e prekur nga pandemia: katering, me +46,5% në 577 milionë, dhe Hotelplan që dyfishoi xhiron në 1,44 miliardë. rsi-eb

blank

Mblidhet Forumi Ekonomik Botëror në Davos, temë kryesore lufta në Ukrainë dhe pasojat në ekonomi

Këtë vit në qendër të takimit të Forumit Botëror Ekonomik në Davos janë diskutimet për pasojat ekonomike të luftës në Ukrainë, krizën energjitike dhe një recesion të mundshëm ekonomik në botë.

Nga Pandey Ashutosh, DW

Të hënën (16.01) filloi punimet Forumi Ekonomik Botëror, në Davos si gjithmonë para një skene dimërore të mbuluar me borë. Lufta në Ukrainë dhe pasojat në ekonomi do të sundojnë edhe këtë herë takimin në alpet zvicerane.

Në Davos vijnë krerë politikë nga e gjithë bota, liderë të ekonomisë, figura të njohura dhe aktivistë të klimës. Ky forum zhvillohet në një kohë kur ekonomia botërore ndodhet nën presion të madh për shkak të inflacionit të lartë, krizës së energjisë, ndërprerjeve të zinxhirëve të furnizimit si pasojë e luftës, si edhe rishpërthimit të pandemisë Covis-19 në Kinë. “Krizat ekonomike, ekologjike, sociale dhe gjeopolitike bashkohen dhe krijojnë një të ardhme ekstremisht të pasigurtë dhe të paparashikueshme”, thotë Klaus Schwab, themelues i Forumit Botëror Ekonomik në Davos. “Takimi vjetor në Davos do të ndikojë që përgjegjësit të mos ngecin në mentalitetin e krizës.”

Në takimin 5-ditor që zhvillohet nën moton “Bashkëpunim në një botë të fragmentuar”, priten krerë nga 50 shtete të botës. Mes tyre edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, dhe kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez. Priten edhe presidentë të sapozgjedhur si presidenti koreano-jugor, Yoon Suk-yeol, ai kolumbian, Gustavo Petro dhe presidenti filipinas, Ferdinand Marcon Jr. Nga SHBA vjen  ngarkuari i presidentit Biden për klimën, John Kerry dhe e ngarkuara për tregtinë, Katherine Tai. Nga Rusia nuk ka asnjë pjesëmarrës. Forumi i ndërpreu marrëdhëniet pas sulmit rus mbi Ukrainë.

Takimi i 53-të në Davos zhvillohet para turbulencave të forta të ekonomisë botërore. Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva paralajmëron, se një e treta e të gjitha ekonomive të botës do të mund të bjerë në recesion këtë vit. Lufta në Ukrainë dhe sanksionet kundër Rusisë kanë çuar në ngushtica të mëdha të furnizimit me energji. Megjithëse inflacioni në SHBA dhe Europë duket se ka arritur pikën kulmore, ende ai gjendet në një nivel shumë të lartë. Kjo i detyron bankat e bankënotave të ndërmarrin masa të ashpra. Normat e larta të interesit çojnë sërish në kosto të larta rifinancimi në një fazë të stanjacionit ekonomik dhe shtojnë rrezikun e një krize globale të borxheve.

Në një studim të fundit të FMN-së për vlerësimin e rrezikut u vlerësuan si rreziku më i madh  i drejtpërdrejtë kostoja e lartë e jetesës shkaktuar nga pandemia dhe marshimi rus në Ukrainë. Sipas të dhënave ngushticat në furnizimin me energji dhe artikuj ushqimorë mund të zgjasin edhe dy vjet të tjera. Presidenti i Forumit Ekonomik Botëror, Borge Brende deklaroi, se “takimi i Davosit zhvillohet në sfondin e gjendjes më të komplikuar gjeopolitike dhe ekonomike. Ndodhet shumë në lojë për ekonominë botërore, që duhet të shmangë një rececion botëror, ngadalësimin e rritjes ekonomike, inflacionin e lartë dhe borxhet në rritje.” Për herë të parë pas pandemisë, takimi i Davosit zhvillohet në kushte normale si konferencë me prezencë në alpet zvicerane.

blank

Kurti për Tages-Anzeiger – ‘Serbia synon autonomi në Kosovë, s’jemi budallenjë të mos i kuptojmë ambiciet hegjemone në rajon’

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka dhënë një intervistë për gazetën e njohur zvicerane Tages-Anzeiger para udhëtimit për në Forumin Ekonomik Botëror që mbahet në Davos.

Në një intervistë për gazetarin Stephen Israel, një njohës i mirë i zhvillmeve në Ballkan, Kurti ka thënë se bota demokratike duhet të ketë kujdes ndaj “hegjemonisë pan-Sllavike” të Serbisë dhe Rusisë në Ballkan.

Kurti është përgjigjur gjatë për të gjitha temat, veçmas situatën në veri duke thënë se “popullata lokale serbe keqpërdoret nga Beogradi dhe disa kriminel të armatosur”

“Ne jemi gjithmonë të gatshëm për një dialog konstruktiv. A do ta pranonte Zvicra nëse një pakicë në vend do të udhëtonte me targa italiane apo franceze për vite me radhë? Shumica dërrmuese e serbëve në veri të vendit tonë nuk kanë asnjë problem me targat e Kosovës. Një grup i vogël shfrytëzohet nga Beogradi. Njerëzit e armatosur pas barrikadave nuk janë të interesuar për të drejtat, por për kontrollin e territorit në kufirin me Serbinë. Ata duan të mbrojnë veriun e Kosovës si zonë pa ligj. Ne kemi gërmuar gjashtë laboratorë droge atje dhe gjithashtu minatorë të bitcoin që kanë përfituar nga transmetimi falas. Askush nuk i paguan faturat e energjisë elektrike”ka thënë Kurti.

Kryeministri ka përmendur presidentin amerikan, Biden se “njohja reciproke duhet të jetë në thelb” të marrëveshjes së ardhshme Kosovë-Serbi.

I pyetur nëse është me e rënësishme për Kosovën BE-ja apo SHBA-ja, ai është përgjigjur”

“Të njëjtën gjë ka thënë edhe Olaf Scholz, ku i pari është Biden. Por BE-ja duhet të mendojë nëse dëshiron të vazhdojë me “biznesin si zakonisht” me Serbinë dhe të vazhdojë të paguajë të gjitha subvencionet pa kushte. Beogradi nuk ka miratuar sanksionet kundër Moskës dhe merr gazin më të lirë nga Rusia. Për Beogradin, marrëdhëniet me Rusinë dhe gjithashtu me Kinën janë të parat. Kjo duhet të ketë një çmim”.

Sipas tij, “Serbia nuk është një vend normal sepse nuk është distancuar nga trashëgimia e kohës së diktatorit Slobodan Millosheviq”

A mund të imagjinohet një konflikt më i madh si në vitet 1990? – Është pyetur Kurti nga gazetari.

“Do të ishte e papërgjegjshme të thuhet se nuk ka rrezik përshkallëzimi. Që nga sulmi i Rusisë në Ukrainë më 24 shkurt, ne kemi parë prova të hegjemonisë pansllave, siç janë stërvitjet e përbashkëta ushtarake midis Serbisë dhe Rusisë. Edhe disa qindra njerëz mund të shkaktojnë dëme të mëdha” ka thënë ai

Sipas tij, Beogradi synon autonomi për serbët.

“Në dhjetë vitet e fundit kemi nënshkruar 33 marrëveshje me Serbinë. Pothuajse asgjë nuk është zbatuar. Disa nga këto marrëveshje do të ishin edhe në interesin tonë, por Beogradi gjithmonë insiston në autonominë komunale. Pse mendon? Serbia dëshiron që Kosova, sikurse Bosnja, të ketë shtet në shtet me Republikën Srpska, pra të bëhet jofunksionale. I thashë Vuçiqit se nëse vërtet dëshiron të bëjë diçka për minoritetin serb, duhet ta njohë Kosovën. Ai nuk mund të thotë se Kosova është “shtet i rremë” dhe në të njëjtën kohë të ngrihet për autonomi komunale brenda këtij shteti. Është si të porosisni çaj pa filxhan. Ne nuk jemi budallenj” ka thënë ai.

blank

Zvicra arrin 9 milionë banorë, kryesisht falë emigracionit

VOAL- Si pa kuptuar, Zvicra ka arritur 9 milionë banorë. Me sa duket arsyeja duhet gjetur te emigracioni. #Svizzerando – me Daniele Papacella – hetuan fenomenin nga qendra më e populluar e vendit, Zyrihu.

Që nga prezantimi i lëvizjes së lirë më 2002, popullsia e Konfederatës është rritur ndjeshëm më shpejt se në vendet e tjera evropiane: dy herë më shpejt se në Francë ose në Mbretërinë e Bashkuar dhe madje 20 herë më shpejt se në Gjermani. Vendimtare për këtë rritje prej afro 1.5 milion njerëz ka qenë emigracioni.rsi-eb


Send this to a friend