VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

SRF – Mazedonien: Drei Rücktritte und ein ungeheuerlicher Verdacht

By | May 17, 2015
blank
3 Comments
  • author avatar
    Anonymous 3 months ago Reply

    Guten Tag. Wenn Sie nicht wissen, wie Sie Ihren Schlüssel aus dem Schlüsselloch ziehen können, wenden Sie sich an die Schlosser, die den schlüssel im auto solothurn ersetzen können. Sie werden Ihr Problem immer beantworten. Sie sind zuverlässig und Spezialisten, deren Dienste ich seit langem nutze, und ich bin immer mit dem Ergebnis zufrieden. Ich rate Ihnen, auch die Dienste dieser Leute in Anspruch zu nehmen. Sie können sich auf ihrer Website ausführlich mit den Preisen für ihre Dienstleistungen vertraut machen. Ich denke, diese Spezialisten werden Ihnen auf jeden Fall helfen.

Komentet

blank

Vaksinat Pfizer dhe Moderna, dy vaksinat e përdorura në Zvicër, mbrojnë për të paktën 9 muaj

VOAL – Vaksinat Pfizer dhe Moderna janë në gjendje të mbrojnë kundër Covid-19 për të paktën nëntë muaj: kështu thotë drejtori i hulumtimit të analizës biologjike të Administratës së Ushqimit dhe Barnave, Peter Marks.

Gjatë një takimi të shoqatës mjekësore amerikane, Marks theksoi se edhe nëse të dhënat më të fundit vërtetuan se mbrojtja e këtyre vaksinave bazuar në teknologjinë e re mARN zgjat të paktën gjashtë muaj “ne besojmë se kohëzgjatja është nëntë dhe ne do të vazhdojmë ta studiojmë këtë hipotezë.. Çdo muaj që kalon ne grumbullojmë më shumë të dhëna dhe siguri “.

Marks tha se FDA Administrata po monitoron posaçërisht nëse imuniteti zvogëlohet me kalimin e kohës, veçanërisht në kategoritë më të rrezikuara si të moshuarit ose personat me imunitet.

Pfizer dhe Moderna, kujtojmë, janë të vetmet përgatitje të përdorura deri tani në fushatën e vaksinimit në Zvicër. ats-eb

ats

blank

Zvicër, 2 241 raste dhe 10 viktima

 

VOAL – Në Zvicër, 2,241 infeksione të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit. Buletini ditor i Zyrës së Shëndetit Publik tregon këtë të Martën, e cila raporton gjithashtu 10 vdekje në lidhje me Covid-19 dhe 82 shtrime të reja në spital.

Të hënën u transmetuan rezultatet e 25,447 testeve dhe shkalla e pozitivitetit ishte 8,81%. rsi-eb

blank

Epidemiologu i Universitetit të Gjenevës, Didier Pittet, kundër rihapje – “Zvicra është në gjumë, por kini kujdes” – “Ne ndoshta jemi në prag të valës së tretë”

voal.ch – Epidemiologu i Universitetit të Gjenevës, Didier Pittet, kundër rihapjes:

Didier Pittet: “Ne ndoshta jemi në prag të valës së tretë”.

“E njëjta gjë po ndodh si verën e kaluar dhe të gjithë e kujtojmë se si përfundoi”

Ndërsa ekonomia dhe një shumicë nga politika po kërkojnë më pak ndalime, si e vlerësojnë profesionistët e kujdesit shëndetësor situatën, veçanërisht përballë rritjes së rasteve të koronavirusit dhe shtrimeve në spital që janë regjistruar për disa kohë?

Epidemiologu i Universitetit të Gjenevës, Didier Pittet, ndër të tjera, ngre alarmin përpara kërkesave të ngutshme për të rihapur, ndërsa rastet në të vërtetë rriten.

Pittet, njeriu i referencës, shpikësi i tretësirës hidro-alkoolike që përdorim të gjithë për të dezinfektuar duart, flet sot në gazetën Le Temps. “Zvicra është në gjumë, por ata duhet të jenë të kujdesshëm. E njëjta gjë po ndodh si verën e kaluar dhe të gjithë e kujtojmë se si përfundoi”. “Idealisht, duhet të arrihet 80% imuniteti i tufës në popullatën zvicerane. Ne jemi larg tij, ”thekson Didier Pittet.

Ka disa hapje që janë të mundshme, por me kusht që të respektohen gjithmonë masat paraprake, gjë që shpesh nuk ndodh, dhe pastaj duhet të testoni dhe provoni përsëri, gjë që Zvicra nuk e bën sa duhet, dhe kjo është ajo që duhet të kuptoni.

Pra, pas disa javësh do të jetë e mundur të hapni tarracat e restoranteve, por jo dhomat e brendshme, ju do të jeni në gjendje të rifilloni disa aktivitete, por edhe një herë duke respektuar masat paraprake që duhet të zbatohen dhe kontrollohen gjithmonë.

Ja se çfarë i trembet më shumë Pittet nga çdo rihapje në javët e ardhshme.

Ndërsa mosha e pacientëve në të ardhmen do të jetë gjithnjë e më e ulët, kur këta pacientë të shtrohen në spital ata do të qëndrojnë në spital për më gjatë. Për fat të mirë, shkalla e vdekjes do të bjerë, por do të duhet më shumë kohë për t’i kuruar ato. Dhe për këtë arsye edhe një herë ne do të detyrohemi të vonojmë kontrollet dhe operacionet që nuk lidhen me Covid.

Kontrolli për shembull për pacientët me kancer ose sëmundje të tjera të rënda, viktima indirekte nëse doni, shpesh të harruara, të pandemisë./Le Temps/RSI.ch/EB

 

blank

Zvicër: 12 viktima, 134 shtrime në spital dhe 2 519 infeksione

 

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, ka 134 shtrime të reja në spital, 12 vdekje, ndërsa ka 2.519 infeksione të reja.

Aktualisht në spitale – gati 75% të zëna – 4.6% e vendeve janë të rezervuara për pacientët Covid, ndërsa në kujdesin intensiv këta pacientë zënë 21% të shtretërve në të gjithë vendin.

Lajm i mirë, megjithatë, në lidhje me shkallën e riprodhimit: 0.96, nën pragun e kufirit (megjithatë, të konsiderosh që korrespondon me situatën e 10 ditëve më parë). rsi-eb

blank

Zvicër: Në 24 orët e fundit 2,449 infeksione të reja dhe 10 raste vdekje

voal.ch – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, ka patur 2,449 infeksione të reja, 152 shtrime të reja në spital dhe 10 vdekje.

Këto të dhëna janë botuar në faqen e internetit të Zyrës Federale të Shëndetit Publik.

Shkalla e njësive të kujdesit intensiv në të gjithë vendin nga pacientët me Covid është rritur në 21%.

Në Zvicër aktualisht ndodhen 13.406 persona në izolim dhe 23.961 që kanë ardhur në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 4,108 të kthyer nga një vend në rrezik dhe të vendosur në karantinë./ZFSHP/EB

 

blank

Zvicër – Mjafton karta e sigurimit shëndetësor dhe testi Covid gratis

voal.ch – Për të bërë testin falas, duhet të tregoni kartën tuaj të sigurimit shëndetësor ose lejen e punës.

Paket Anti-Covid prej datës 7 prill gratis në të gjitha farmacitë e Zvicrës.

Testet vetë-diagnostikuese kundër koronavirusit, të ashtuquajturat “bëjini vetë testin” prej dje janë të disponueshme në çdo farmaci.

Çdo person mund të marrë deri në 5 teste falas në muaj.

Edhe të huajt që punojnë në Zvicër e vijnë nga zonat limitrofe, kanë të drejtën e 5 testeve në muaj.

Në rastin e një testi të shpejtë, nëse rezultati është pozitiv, atëherë rezultati duhet të konfirmohet nga një analizë PCR.

Prej dje janë shpërndarë rreth 5 milion e gjysmë në të gjithë Zvicrën.

Testet vetëdiagnostike – kujtojmë – janë teste të hundës, por ndryshe nga testet e shpejta, ato nuk janë  hundë-faring.

Kjo do të thotë që shkopi duhet të hyjë vetëm në pjesën fillestare të hundës, prandaj mund ta bëni vetë.

Përveç testeve që rimbursohen nga Konfederata (5 në muaj për person), kush paguan me xhepin e tij mund të blejë sa të dojë, kosto maksimale shkon deri në 12 franga.

Sidoqoftë, qytetarëve dhe kompanive u kërkohet të mos grumbullojnë e blenë, në mënyrë që të ketë pajisje për të gjithë./ATS/RSI.ch/EB

 

 

blank

Vatican News: Ndërroi jetë teologu zviceran Hans Küng

Ishte 93 vjeç. Pati marrë pjesë në Koncilin II të Vatikanit. Kritikoi doktrinën mbi pagabueshmërinë papnore e më 1979, iu anulua autorizimi për të dhënë mësimin e teologjisë katolike. Në vitin 2005, takimi me Benediktin XVI në një atmosferë miqësore

Ndërroi jetë në moshën 93 vjeçare, në shtëpinë e tij në Tübingen të Gjermanisë, teologu zviceran Hans Küng. Lindur në Sursee, më 19 mars 1928, u shugurua meshtar në vitin 1954. Tre vite më vonë, në tezën e doktoraturës, mbështeti konvergjencën ndërmjet katolikëve dhe të reformuarve (protestantëve), përsa i përket doktrinës së justifikimit a të shfajësimit: në të vërtetë, theksoi ai, thuhet e njëjta gjë me mënyra të ndryshme. Në vitin 1960 filloi punë si pedagog në Fakultetin e Teologjisë Katolike në Universitetin e Tübingen e më pas, mori pjesë në Koncilin II të Vatikanit si ekspert. Aty njohu Joseph Ratzinger, Papën e ardhshëm Benedikti XVI.

Përveçse iu përkushtua studimit të historisë së feve, në veçanti atyre abrahamike, Küng njihet për qëndrimin e tij të veçantë në fushën teologjike dhe morale, për kritikat e tij ndaj disa tematikave të doktrinës katolike. U shpreh kundër dogmës së pagabueshmërisë papnore, ashtu siç e përcaktoi Koncili I i Vatikanit. Në vitin 1979, Kongregata për Doktrinën e Fesë ia hoqi të drejtën për të dhënë mësim si teolog katolik, por ai vazhdoi të punojë si profesor nderi i teologjisë ekumenike në Universitetin e Tübingen-it.

Takimi ndërmjet Benediktit XVI dhe Hans Küng

Küng i kritikoi disa herë si Shën Gjon Palin II, ashtu edhe Papën Benedikti XVI. Në fillim të papnisë së Joseph Ratzinger, të dy u takuan në Castel Gandolfo më 24 shtator 2005. Duke dhënë njoftimin, Buletini i Zyrës së Shtypit të Vatikanit nënvizoi se takimi u zhvillua “në një atmosferë miqësore”. “Të dyja palët ishin dakord se nuk kishte kuptim të hynin, në kuadrin e takimit, në një debat mbi çështjet doktrinore ndërmjet Hans Küng dhe Magjisterit të Kishës Katolike”. Biseda u përqëndrua mbi dy tema, që ishin “me interes të veçantë për punën e Hans Küng: çështja e Weltethos (etika botërore) dhe dialogu i arsyes së shkencave natyrore me arsyen e besimit të krishterë”. Küng – vazhdonte njoftimi për shtyp – “nënvizoi se projekti i tij i Weltethos nuk ishte aspak superstrukturë abstrakte intelektuale; përkundrazi, ai vinte në dukje vlerat morale, rreth të cilave bashkohen fetë e mëdha të botës, pavarësisht nga ndryshimet, e që mund të perceptohen si kritere të vlefshme nga arsyeja laike”.

Nga ana e tij, Papa Benedikti XVI e pati vlerësuar “përpjekjen e profesorit Küng për të kontribuar në përtëritjen e njohjes së vlerave thelbësore morale të njerëzimit, përmes dialogut të feve dhe takimit me arsyen laike”, duke nënvizuar “se impenjimi për një vetëdije të re mbi vlerat, që mbështesin jetën njerëzore, ishte edhe një nga objektivat e rëndësishme të papnisë së tij”. Njëkohësisht, Papa ripohonte se ishte dakord me përpjekjen e Küng “për të ringjallur dialogun ndërmjet fesë dhe shkencave natyrore e për të theksuar, në kuadrin e mendimit shkencor, arsyen dhe domosdoshmërinë e Gottesfrage (çështjes së Zotit)”. Küng, përfundonte deklarata, shprehu “kënaqësinë e tij lidhur me përpjekjet e Papës në favor të dialogut ndërmjet feve, si edhe në favor të takimit me grupet e ndryshme shoqërore në botën moderne”.

Pavarësisht nga ky takim, qëndrimet mbetën larg për shumë çështje, si celibati meshtarak, meshtaria e grave, kontracepsioni, eutanazia. Në kërkimet e tij, Küng analizoi edhe marrëdhëniet ndërmjet fesë dhe shkencës, duke hedhur poshtë pretendimet e disa teorive shkencore për arritjen e sigurisë absolute. Vitet e fundit, ai nuk ishte më aq aktiv publikisht, derisa u tërhoq në jetën private, për arsye shëndetësore.

blank

Zvicra 8’667’000 banorë me një rritje prej +0.7%

voal.ch – Me gjithë pandeminë, popullsia në Zvicër është në rritje. Zvicra numëron 8’667’000 banorë me një rritje prej 0.7%

Ka rritje të popullsisë në Zvicër, por më e vogla ajo e vitit 2020.

Popullsia në Zvicër po rritet përsëri. Dhe kjo pavarësisht nga numri mesatarisht i lartë i vdekjeve të regjistruara në vitin 2020.

Këto janë shifrat e fundit të botuara sot nga Zyra Federale e Statistikave, të cilat tregojnë një rritje demografike prej 0.7%.

Deri më 31 dhjetorin e vitit të kaluar, 8,667,100 njerëz jetuan në Zvicër, 61,100 më shumë se një vit më parë. Numri i emigrantëve dhe emigrantëve po zvogëlohet, bilanci migrues është akoma pozitiv (+ 56’500).

Vitin e kaluar 76,000 njerëz u larguan nga kjo botë, një rritje prej 8,200 krahasuar me 2019, më e shënuar tek burrat sesa gratë. Kantoni i vetëm që i shpëton kësaj tendence është Nidwalden.

Jetëgjatësia në Zvicër po zvogëlohet: për burrat ajo ra nga 81.9 vjet në 81.1, ndërsa për gratë ajo shkoi nga 85.6 vjet në 85.2. Kantonet më të ndjeshme ndaj këtij zhvillimi janë Ticino, Gjeneva, Obwalden, Jura dhe Schwyz./ATS/EB

 

blank

I ftohtë rekord -26.3 gradë në Zvicër

VOAL – Fronti i ftohtë në të gjithë Zvicrën vendosi një temperaturë rekord të ulët në prill në Jungfraujoch, ku -26.3 gradë Celsius u mat këtë mëngjes.

Kjo u raportua nga shërbimi privat MeteoNews, sipas të cilit në vëzhgimin Jungfraujoch (3454 m), në muajin në fjalë, temperaturat më të ulëta nuk janë regjistruar kurrë që nga viti 1961. rsi-eb

blank

Ndahet nga jeta teologu i shquar zviceran Hans Küng

VOAL – Teologu zviceran Hans Küng vdiq në Tübingen (Gjermani) në moshën 93 vjeç. Teologu i mirënjohur i Lucernës ndërroi jetë paqësisht dhe shkroi Fondacionin Weltethos, të cilin ai e kishte themeluar, në Facebook.

Përcaktuar si teologu më i rëndësishëm i disidencës katolike për tezat e tij mbi temat e pagabueshmërisë, kishës dhe Zotit, në 1979 ai kishte parë tërheqjen e licencës së tij si një mësues kishtar. Për shkak të pozicioneve të tij ai u bë idhull i lëvizjes katolike të reformës.

“Një figurë e madhe në teologjinë e shekullit të kaluar me të vërtetë zhduket, idetë dhe analizat e së cilës duhet të na bëjnë gjithmonë të pasqyrojmë Kishën, Kishat, shoqërinë, kulturën”, komentoi në Twitter, menjëherë pas njoftimit të vdekjes së tij, Akademia Papnore për Jetën.

Prifti dhe teologu zviceran, një nga më të diskutueshmit e mendimit bashkëkohor katolik, Hans Küng u diplomua në filozofi në vitin 1951 dhe katër vjet më vonë u diplomua në teologji në Universitetin Papnor të Romës; në vitin 1954 u shugurua prift dhe në vitin 1957 u diplomua në mjekësi nga Universiteti i Parisit.

Një mbështetës i zjarrtë i një afrimi mes doktrinës katolike dhe protestante, Küng ka pohuar nevojën që Kisha të jetë e hapur për botën moderne, që kërkuar një transformim strukturor dhe konfesional, me besimin se nuk mund të ketë paqe në botë pa një afrim mes feve të ndryshme.

“Rasti Küng” ishte një nga tronditjet më të rënda që goditën Kishën Katolike pas Këshillit të Vatikanit II (1962-1965). Küng në fakt ka sulmuar dogmën e pagabueshmërisë papale, tezë e cila në vitin 1979 i shaktoi atij largimin (nga ana e Kongregatës për Doktrinën e Fesë katolike) nga misioni për të mësuar teologjinë katolike. Për t’i mundësuar atij që të vazhdonte të jepte kurse në teologjinë ekumenike, Universiteti i Tübingenit krijoi një katedër ad-hoc.

Më pas, Hans Küng u shpreh kundër disa pozicioneve dogmatike në lidhje me moralin seksual, rregullimin e Kishës Katolike dhe gjithashtu në çështjen e papatit. Megjithatë, teologu nga Lucerna ka vazhduar ta shikojë të ardhmen e Kishës në përkushtimin ndaj drejtimit të treguar nga Gjoni XXIII dhe Pali VI: dialog dhe hapje ndaj shoqërisë.

Në vitin 1993 Hans Küng krijon Fondacionin Weltethos (për një etikë globale e tolerancë, drejtësi dhe paqe), i angazhuar për zhvillimin dhe forcimin e bashkëpunimit mes feve. Etika e shpallur nga Küng është e bazuar në dy parime të thjeshta (por shpesh të neglizhuar): atë të reciprocitetit (mos ua bëj të tjerëve atë që ti nuk dëshiron ta bëjnë të tjerët ndaj teje) dhe atë të njerëzimit (çdo qenie njerëzore ka dinjitet të pandryshueshëm dhe duhet të trajtohet në mënyrë bamirëse dhe njerëzore)./Elida Buçpapaj

blank

Në këto vende mund të shkoni në pushime nga Zvicra pa telashe

Në kohën kur gjithandej në botë vlejnë rregulla dhe masa të ndryshme për mbrojtje nga korona, turizmi nuk është ndërprerë plotësisht.

Kështu, zviceranët, të etshëm për të kompensuar mungesën e udhëtimeve, të imponuar nga korona prej tashmë një viti, po shikojnë se ku mund të shkojnë, për pushime, pa rrezikuar të futen në karantinë.

Udhëtimi në disa vende tradicionale për pushimet e zviceranëve, është i mundur, ndonëse me disa kufizime. Sigurisht, është e rëndësishme të respektohen rregullat e hyrjes për shtetasit zviceranë në vendin përkatës të udhëtimit. Pastaj, në udhëtimin e kthimit, për në Zvicër, zbatohet lista e BAG e vendeve me rrezik. Turistët tani mund të udhëtojnë në Spanjë, Turqi ose në Egjipt, pa qenë e nevojshme të futen në karantinë, shkruan 20minuten.ch

Spanja

Spanja nuk është më në listën e karantinës të BAG, që nga azhurnimi i fundit, prandaj, trafiku i udhëtimeve në Majorka dhe Ibiza do të vazhdojë të rritet, transmeton albinfo.ch.

Kufizimet e koronës në Ishujt Balearik janë zbutur gradualisht gjatë javëve të fundit. Restorantet dhe kafenetë atje tashmë lejohen të shërbejnë mysafirë. Në hotel, vetëm anëtarët e një familjeje lejohen të ndajnë një dhomë.

Dhe: Rregullat vlejnë deri më 11 Prill. Restorantet mbyllen në orën 17 pasdite, restorantet e hotelit në orën 22:00. Me rastin e hyrjes në Spanjë duhet të tregohet test i koronës Testi PCR nuk bën të jetë më i vjetër se 72 orë, përcjell albinfo.ch. (Me përjashtim të fëmijëve nën dy vjeç.)

Portugalia

Udhëtimi në Portugali është përsëri i mundur pa pasur nevojë t`i nënshtroheni karantinës kur të ktheheni. Pas pothuajse 16,500 infeksioneve të reja me korona në ditë, sa ishin në fund të janarit, situata në Portugali është përmirësuar ndjeshëm. Megjithatë, shumë komplekse hotelesh aktualisht janë ende të mbyllura.

Të hënën, muzetë, shkollat ​​e mesme dhe zonat e jashtme të kafeneve janë rihapur pas më shumë se dy muajsh mbylljeje. Por, kufizimet vazhdojnë të zbatohen. Në tarracat e kafeneve lejohen vetëm katër mysafirë për tryezë. Udhëtimet për pushime në Algarve do të mundësohen nga 16 prilli.

Nëse udhëtoni me avion nga Zvicra, është i detyrueshëm një test negativ PCR (i marrë jo më shumë se 72 orë para nisjes . Përjashtohen fëmijët nën dy vjeç.

Turqia

Turqia nuk është më në listën e rreziqeve të BAG, megjithëse numri i rasteve në këtë vend po rritet ndjeshëm. Shteti me 82 milionë banorë ka hequr në fillim të marsit, pjesërisht, kufizimet e koronës. Kushdo që dëshiron të hyjë në Turqi duhet të paraqesë një test negativ PCR me rastin e hyrjes, transmeton albinfo.ch. Testi nuk bën të jetë më i vjetër se 72 orë në kohën e hyrjes. Kjo nuk vlen për fëmijët nën moshën gjashtë vjeç. Në rastin e udhëtimit ajror, testi kërkohet kur të bëni çekinin për nisjen për në Turqi.

Egjipti

Edhe ata që udhëtojnë në Egjipt nuk futen në karantinë kur të kthehen në Zvicër. Testi  negativ PCR duhet të paraqitet me rastin e hyrjes dhe ai test nuk bën të jetë më i vjetër se 72 orë. Rezultati i testit duhet të jetë në anglisht ose arabisht. Fëmijët nën moshën gjashtë vjeç janë të përjashtuar nga detyrimi për të testuar, përcjell albinfo.ch. Nëse fluturoni drejtpërdrejt në Hurghada, Sharm el Sheikh, Marsa Alam ose Marsa Matrouh, mund të kryeni testin e kërkuar PCR në aeroportet përkatëse pas mbërritjes dhe ndonjëherë edhe në hotel. Megjithatë, derisa të merret rezultati negativ i testit, zbatohet detyrimi i karantinës (p.sh. në dhomën e hotelit).

blank

Covid-19: Franca kërkon ndihmë nga Zvicra

VOAL – Rajoni francez i Bourgogne-Franche Comté ka kontaktuar disa kantone frankofone të Zvcrës për t’i kërkuar atyre që të mirëpresin pacientët me Covid, mësoi RTS të martën.

“Tani mund të themi se është e qartë se ka një lidhje me vaksinën (AstraZeneca, ed). Sidoqoftë, çfarë e shkakton këtë reagim, ne ende nuk e dimë (…). Për ta përmbledhur, në orët e ardhshme do të themi se ka një lidhje, por ne ende duhet të kuptojmë se si ndodh “. Kjo u njoftua nga Marco Cavaleri, shefi i strategjisë së vaksinave në Agjencinë Evropiane të Barnave (EMA) në një intervistë me Messaggero, duke konfirmuar dyshimet e shfaqura tashmë në javët e fundit që kishin shtyrë disa vende të ndërpresin administrimin si një masë paraprake. Sidoqoftë, një ndalesë që kishte zgjatur vetëm disa ditë. Pasdite, megjithatë, EMA “zbuti” fjalët e zyrtarit, duke iu referuar komunikimeve zyrtare të planifikuara për nesër, të Mërkurë.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) “për momentin nuk ka asnjë lidhje midis trombozës dhe vaksinës AstraZeneca”.

Në Zvicër, në 96 orët e fundit, janë regjistruar 4932 raste të reja të koronavirusit, sipas shifrave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik. U raportuan 20 vdekje të reja. 175 persona u shtruan në spital.

Krerët e shtëpive të pleqve dhe pensioneve janë shumë kritikë ndaj punës së autoriteteve federale dhe kantonale në kontekstin e krizës shëndetësore të shkaktuar nga koronavirusi. Institucionet janë ndjerë të braktisura dhe ndonjëherë edhe të përbuzura, del nga një studim. rsi-eb


RSS
Follow by Email
Twitter
LinkedIn
LinkedIn
Share
Send this to a friend