VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Solar Impulse 2 mbërrin në Kajro duke plotësuar etapën e 16-të

By | July 13, 2016
blank

Komentet

blank

Kolosë të transportit, qind për qind me bateri elektrike, qarkullojnë në rrugët e Zvicrës

VOAL – Dy kamionë plotësisht elektrikë, 40-tonësh të përshtatshëm për transportin në distanca të gjata, zbarkojnë në rrugët zvicerane. Friderici Special nga Vaud dhe Galliker nga Lucerna u prezantuan të enjten në Muzeun e Transportit në Lucernë, tashmë në ngjyrat e blerësve. Ato “engineered in Switzerland” ,”të krijuara në Zvicër” të Futuricum, një degë e Grupit Designwerk, nuk janë automjetet e para të rënda me motor elektrik në qarkullim: në Zvicër ekziston një prodhues i dytë dhe gjigantë të ndryshëm ndërkombëtarë në këtë sektor që kanë filluar në këtë fushë. Risia qëndron në baterinë me një kapacitet prej 900 kWh, e cila garanton një gamë më të madhe veprimi prej 500 kilometrash të ngarkuar plotësisht. Ai peshon 5 tonë e gjysmë, është i pozicionuar pas kabinës së shoferit dhe është 96% i riciklueshëm. Falë një përjashtimi të dhënë nga Zyra Federale e Rrugëve – në peshën dhe gjatësinë e automjetit – nuk ishte e nevojshme të sakrifikohej shumë hapësirë ​​ngarkese.

Dy gjigantët rrugorë tani duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre operacionale. Sfida kryesore është karikimi, i cili zgjat 9 orë: jo të gjitha stacionet ekzistuese janë të arritshme për automjetet e asaj madhësie. Çmimi dukshëm më i lartë se alternativat me motorët me naftë, nga ana tjetër, nuk i tremb transportuesit që kanë vendosur të pranojnë bastin: kostot e menaxhimit dhe mirëmbajtjes janë shumë më të ulëta “dhe ne përfitojmë nga një përjashtim nga taksa e trafikut të rëndë në përpjesëtim me performancën” , shpjegon Clément Friderici i Friderici Special. Përveç kësaj, kursen në kostot e karburantit: ato të energjisë elektrike të nevojshme, në krahasim, “janë të papërfillshme”. Jetëgjatësia, për sa i përket kilometrave të përshkuar, po bëhet gjithashtu më e gjatë.

Mbështetje për autobusët elektrikë

Konvertimi drejt lëvizshmërisë më të qëndrueshme vazhdon të ndikojë gjithashtu në transportin publik. Këshilli Federal rekomandoi miratimin e një mocioni nga një komision Kombëtar, duke bërë thirrje për një strategji gjithëpërfshirëse për të inkurajuar konvertimin e flotave të autobusëve nga kantonet dhe bashkitë. Zgjidhja që do të duhet të krijojë Qeveria duhet të përfshijë mundësinë e financimit të vetë autobusëve elektrikë dhe infrastrukturën e nevojshme të karikimit. Ekzekutivi është gjithashtu i ftuar të kufizojë me shpejtësi përjashtimin nga taksa e vajit mineral që gëzon transporti publik, duke ndarë të ardhurat më të larta për promovimin e automjeteve ekologjike. Masa rifillon një kalim të ligjit të CO2 të refuzuar në sondazhet e muajve të fundit. sda-eb

blank

Zvicër – Nata e parë nën zero e kësaj vjeshte

VOAL – Nata e parë, ajo mes të dielës dhe sot të hënës, këtë vjeshtë me temperatura nën zero gradë. Në disa rajone zvicerane, veçanërisht në veri të Alpeve, merkuri ka rënë disa gradë nën pragun e shkallës zero. Në veçanti, termometrat ishin -2.2 gradë në Welschenrohr (SO), -1.3 në Ebnat -Kappel (SG) dhe -1.2 gradë në Courtelary, në Jurën Berneze.

Të hënën në mëngjes, një vello e lehtë akulli mbuloi gjithashtu aeroportin Zyrih-Kloten, si dhe zona të shumta të Konfederatës.

Në Ticino në mëngjes temperaturat ishin më të larta: 4 gradë në Airolo, 5 në Lugano dhe 6 në Lokarno.

SDA-eb

blank

Së shpejti vaksinë për fëmijët

VOAL – Vaksina kundër Covid-19 për fëmijët nën 12 vjeç së shpejti do të dalë në treg: prodhuesi Pfizer/Biontech ka paraqitur të dhëna paraprake për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, tha Tanja Stadler, presidente e task forcës shkencore Covid 19 të Konfederatës në një intervistë me Blick.

Të dhënat pritet të dorëzohen tek autoritetet shëndetësore për miratim së shpejti, shtoi Stadler. Virusi është më pak i rrezikshëm për fëmijët sesa për të moshuarit, por ka edhe kurse të rënda sëmundjesh tek fëmijët dhe Covid të gjatë, tha ai. Prandaj, fëmijët, ashtu si prindërit e tyre, duhet të kenë zgjedhjen e vaksinimit ose jo. Si nënë e dy fëmijëve, ajo vetë do të imunizojë fëmijët e saj sapo Instituti Zviceran për Produkte Terapeutike Swissmedic të japë miratimin dhe rekomandimin e tij.

Stadler shpreson se do të ketë më pak shpërthime të mëdha të koronavirusit në shkolla pas pushimeve të vjeshtës. Popullsia është sensibilizuar dhe ka kufizime të mëtejshme për njerëzit e pavaksinuar kur udhëtojnë. Sidoqoftë, ai theksoi, me ndryshimin e sezonit, qarkullimi i SARS-CoV-2 nuk do të ulet, por do të rritet. Situata duket mjaft e mirë, veçanërisht për ata që janë shëruar dhe vaksinuar, por është ende herët për të thënë me siguri nëse festat e Krishtlindjeve mund të festohen normalisht. sda-eb

blank

Zvicra 2629 raste, 7 viktims dhe 41 shtrime në tri ditë

Që nga e premtja, janë 2,629 raste – Numri mesatar i rasteve ka rënë me 20% të tjerë – Në tre ditët e fundit, 7 vdekje dhe 41 shtrime në spital janë regjistruar në Zvicër

 

VOAL – Situata në frontin e pandemisë vazhdon të përmirësohet në Zvicër. Tendenca drejt zvogëlimit të infeksioneve të reja në progres për një muaj u konfirmua në të dhënat e publikuara të hënën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik duke iu referuar asaj që doli nga e Premtja.

Në tri ditë, u regjistruan 7 vdekje të tjera, 41 shtrime në spital dhe 2’629 pozitivitet. Mesatarja ditore e infeksioneve (e llogaritur gjatë 7 ditëve) brenda një jave ka rënë me rreth 20% dhe tani është pak më shumë se 1.000 raste.

Incidenca në 14 ditë është kthyer në nën 200 raste për 100,000 banorë, një shifër më e lartë se ajo italiane (Lombardia është rreth 50 dhe Republika në tërësi afër 100), franceze ose spanjolle, por të ngjashme me atë të Gjermanisë, dhe Austria.

Aktualisht 483 persona janë shtruar në spitalet zvicerane për Covid-19, 163 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv. Këto janë numrat më të ulët që nga mesi i gushtit.
Ndaloni vaksinimin

Midis 27 shtatorit dhe 3 tetorit, në Zvicër u administruan 166,404 doza të vaksinës Covid 19. Mesatarisht, 23,772 vaksina u kryen në ditë. Krahasuar me javën e kaluar, numri u ul me 17%.

Tani 58.9% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, sipas të dhënave të fundit të përditësuara nga Konfederata. Në total u administruan 10,543,519 vaksina. 5,088,748 persona morën dy injeksione dhe 366,023 të tjerë vetëm dozën e parë. rsi-eb

blank

Sorosi i ri ?! Miliarderi zviceran që do të shpëtojë planetin a është një tjetër njeri i zi i demokracisë si George Soros ?!

Miliarderi zviceran në hije

Bernese Hansjörg Wyss është pasuruar në Shtetet e Bashkuara: ai mbron kauzën e klimës, por ka nga ata që e akuzojnë atë si një eminencë gri të lobeve progresive

Një grup i vogël filantropësh njoftoi në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara se do të financojë 5 miliardë dollarë për mjedisin deri në vitin 2030.

Midis tyre janë emra të shquar si themeluesi i Amazon Jeff Bezos, por edhe ai i një zvicerani, pak të prirur për reklama, i cili bëri një pasuri në Shtetet e Bashkuara. Ai është Hansjörg Wyss.

Wyss jeton në izolim në Wyoming, ku peizazhi të lë pa frymë dhe barra tatimore nuk është as e keqe. Asetet e tij, sipas agjencisë financiare të lajmeve Bloomberg, janë rreth 9 miliardë dollarë.

Sidoqoftë, është mbi të gjitha veprimtaria e fondacionit të tij, i cili është i vendosur në Uashington, në një ndërtesë të stilit gjeorgjian, një goditje guri nga qendra e pushtetit politik, për të cilën flitet.

Nga Berna në Shtetet e Bashkuara

Tetëdhjetë e gjashtë vjeç, i lindur dhe rritur në Bernë, ai u diplomua në Politeknikumin e Zyrihut në 1959.

Më pas filloi një karrierë në sektorin e tekstilit, pastaj në industrinë e automobilave dhe së fundi në atë të makinerive, aparaturave mjekësore.

Në mesin e viteve shtatëdhjetë ai u vendos në Shtetet e Bashkuara, ku u bë miliarder dhe filloi të bënte bamirësi, por pa reklamë dhe më mënyrë diskrete.

Në vitin 2019, ai dhuroi 20 milionë franga në Muzeun e Artit në Bernë, dhe tani është zotuar të paguajë të paktën 1.5 miliardë dollarë për mjedisin gjatë 10 viteve.

Bamirësia e tij, megjithatë, nuk është e kufizuar në natyrë: siç thekson shtypi amerikan, Wyss është gjithashtu një financues kryesor i Partisë Demokratike. “Ai është shumë bujar me politikën liberale dhe progresive dhe mbështet shumë nga grupet që janë pjesë e galaktikës rreth Partisë Demokratike,” thotë reporteri i New York Times, Ken Vogel.

Në vitin fiskal 2018, për shembull, një nga fondet e Wyss – fondi i veprimit Berger – pagoi 41 milion dollarë për “Gjashtëmbëdhjetë Tridhjetë” – “Sixteen Thirthy”- : një fond që, shton Vogel, “është burimi kryesor i parave të pista që ndikoi në zgjedhjet e vitit 2020 : ai financoi komitetet pro-Biden dhe anti-Trump midis Republikanëve “.

Buratin i lobeve ?

Qytetari zviceran pra është një nga kukullat e lobit politik?

Kolegët e SRF shkuan në Wyoming për t’u përpjekur ta intervistonin, duke marrë vetëm një deklaratë me shkrim: “” Fondacioni Wyss dhuron fonde ekskluzivisht për organizatat që nuk janë të autorizuara ligjërisht për të mbështetur kandidatët politikë ose fushatat e forcave politike. ”

Aktivizmi i Wyss zemëron të djathtën amerikane dhe në kanalet konservatore ai akuzohet për njeriun e zi të demokracisë, siç është rasti me George Soros, me të cilin shpesh krahasohet. “Ai është huadhënësi më i madh për të cilin nuk keni dëgjuar dhe ai e do atë në këtë mënyrë,” tha kohët e fundit një kolumnist me NewsMax konservator.

Por kjo hyn në magjinë e Wyoming, ka nga ata që i janë mirënjohës dhe e respektojnë atë.

Falë milionave të tij, në fakt, ishte e mundur të parandaloheshin që këto terrenet me pyje dhe pasuri natyrore të shfrytëzoheshin për krijimin e kompanive për nxjerrjen e gazit dhe naftës./RSI.ch/EB

*Titulli i redaksisë

 

 

blank

Miliarderi zviceran në SHBA, “njeri i zi i demokracisë”, si George Soros?

Wyss në një fotografi të marrë në 2017

VOAL – Bernezi Hansjörg Wyss është bërë i pasur në Shtetet e Bashkuara: ai mbron kauzën e klimës, por ka nga ata që e akuzojnë atë si një eminencë gri të lobeve të majta.

Një grup i vogël filantropësh njoftoi në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara se do të paguajë 5 miliardë dollarë për mjedisin deri në vitin 2030. Midis tyre janë emra të shquar si themeluesi i Amazon Jeff Bezos, por edhe ai i një zvicerani, pak të prirur për reklama, i cili bëri pasuri në Shtetet e Bashkuara: Hansjörg Wyss.

Wyss jeton në vetmi në Wyoming, ku peizazhi të lë pa frymë dhe barra tatimore nuk është e rëndüe. Pasuritë e tij, sipas agjencisë financiare të lajmeve Bloomberg, janë rreth 9 miliardë dollarë.

Sidoqoftë, është mbi të gjitha veprimtaria e fondacionit të tij, i cili është i vendosur në Uashington, në një ndërtesë të stilit gjeorgjian, dy hapa larg nga qendra e pushtetit politik, për të cilën flitet.

Nga Berna në Shtetet e Bashkuara

Tetëdhjetë e gjashtë vjeç, i lindur dhe rritur në Bernë, ai u diplomua në Politeknikumin e Zyrihut më 1959; ai më pas filloi një karrierë në sektorin e tekstilit, pastaj në industrinë e automobilave dhe së fundi në atë të makinerive mjekësore. Në mesin e viteve shtatëdhjetë u vendos në Shtetet e Bashkuara, ku u bë miliarder dhe filloi të merrej me bamirësi: por pa bujë.

Në vitin 2019, ai dhuroi 20 milionë franga në Muzeun e Artit në Bernë, dhe tani është zotuar të paguajë të paktën 1.5 miliardë dollarë për mjedisin gjatë 10 viteve.

Bamirësia e tij, megjithatë, nuk është e kufizuar në natyrë: siç thekson shtypi amerikan, Wyss është gjithashtu një financues kryesor i Partisë Demokratike. “Ai është shumë bujar me politikën liberale dhe progresive dhe mbështet shumë nga grupet që janë pjesë e galaktikës rreth Partisë Demokratike,” thotë reporteri i New York Times, Ken Vogel.

Në vitin fiskal 2018, për shembull, një nga fondet e Wyss – fondi i veprimit Berger – pagoi 41 milion dollarë për “Gjashtëmbëdhjetë Tridhjetë”: një fond që, shton Vogel, “është burimi kryesor i parave të zeza që ndikoi në zgjedhjet e vitit 2020: ai financoi komitetet pro-Biden dhe anti-Trump midis republikanëve “.

blank

Gazetari i New York Times Ken Vogel

Buratin i lobeve?

Është qytetari zviceran, pra, një nga kukullat e lobit politik? Kolegët e SRF shkuan në Wyoming për t’u përpjekur ta intervistonin, duke marrë vetëm një deklaratë me shkrim: “” Fondacioni Wyss dhuron fonde ekskluzivisht për organizatat që nuk janë të autorizuara ligjërisht për të mbështetur kandidatët politikë ose fushatat e forcave politike. ”

Aktivizmi i Wyss zemëron të djathtën amerikane dhe në kanalet konservatore ai akuzohet për njeriun e zi të demokracisë, siç është rasti me George Soros, me të cilin shpesh krahasohet. “Ai është huadhënësi më i madh për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë dhe ai e do pikërisht që kështu të  jetë,” tha kohët e fundit një kolumnist i medias konservatore NewsMax.

Por në magjinë e Wyoming, ka nga ata që janë mirënjohës dhe e respektojnë atë. Falë milionave të tij, në fakt, ishte e mundur të parandaloheshin që këto pastrime të shfrytëzoheshin, me krijimin e kompanive për nxjerrjen e gazit dhe naftës. rsi-eb

blank

I thonë jo vaksinës: 3 Roja Zvcerane largohen nga Vatikani

VOAL – Tre Rojet Zvicerane duhet të largohen nga Vatikani. Në fakt, ata nuk donin të ndiqnin detyrimin e vaksinimit kundër Covid në fuqi në njësinë e armatosur për të mbrojtur Papën.

Kjo është raportuar nga “Le Matin Dimanche”. Zëdhënësi i Gardës konfirmoi lajmin, duke specifikuar se braktisjet u bënë “në baza vullnetare”.

I njëjti zëdhënës shtoi se tre rekrutë të tjerë të pavaksinuar tani janë pezulluar përkohësisht nga shërbimi derisa të përfundojë cikli i vaksinimit. Kjo masë është në përputhje “me ato të miratuara nga forcat e tjera të armatosura në botë”. rsi-eb

blank

Zvicër: 1 140 raste, 10 viktima dhe 33 shtrime në 24 orët e fundit

 

VOAL – Midis dje dhe sot, 1,140 infeksione të reja me koronavirus u zbuluan në Zvicër. Rezultatet e transmetuara kanë të bëjnë me 36,141 teste, nga të cilat doli një normë pozitive prej 3.15%.

Gjithashtu në 24 orët e fundit, janë raportuar 10 vdekje shtesë të shkaktuara nga Covid-19. Janë edhe 33 shtrime të tjera në spital që lidhen me sëmundjen. rsi-eb

blank

Zvicra: 1451 raste, 7 viktima dhe 39 shtrime në spital

 

VOAL – Në Zvicër, 1,451 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit, sipas shifrave të publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). U raportuan 7 vdekje të tjera dhe 39 persona u shtruan në spital. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 36,878 testeve janë transmetuar.

Të mërkurën e kaluar Konfederata njoftoi 1,894 raste të reja, ndërsa dje 1,284.

Gjithsej 9,955’650 doza vaksine iu dorëzuan kantoneve, nga të cilat 10’430’334 u administruan. 58.05% e njerëzve kanë marrë tashmë një injeksion të dytë. rsi-eb

blank

Stefan Blättler është Prokurori i ri i Përgjithshëm Federal i Zvicrës

Një vit pasi Michael Lauber dha dorëheqjen, Asambleja Federale emëroi Stefan Blättler në krye të Prokurorisë së Përgjithshme të Konfederatës

 

VOAL – Stefan Blättler është prokurori i ri federal i përgjithshëm. Asambleja Federale e zgjodhi atë të mërkurën ( sot) me 206 vota nga 208. Pas muajsh kërkimesh, dorëheqjesh, shkarkimesh dhe probleme të tjera, Prokuroria e Përgjithshme e Konfederatës ka përsëri një drejtues rreth një vit pas largimit të ish -prokurorit Michael Lauber të pushtuar nga skandali i FIFA -s.

Pas tri garave të hapura nga Komisioni Parlamentar i Drejtësisë, Blättler është komandanti aktual i policisë kantonale të Bernës dhe emri i tij u propozua njëzëri nga anëtarët e Komisionit. Prandaj Asambleja Federale ndoqi rekomandimin e Komisionit të saj Parlamentar dhe zgjodhi Blättler pas një procedure vlerësimi të jashtëm dhe dy raunde dëgjimesh. Blättler, 62 vjeç, do të jetë në gjendje të qëndrojë në detyrë deri në 68 vjeç në vend të 65, një ndryshim i pranuar nga dhomat e Parlamentit.

Komisioni duhej të përpiqej, siç u përmend, tri herë për të gjetur perlën e rrallë që do të duhet të drejtojë Prokurorinë e Përgjithshme, e cila ndpdhej në vështirësi prej shumë muajsh. 62-vjeçari Blättler, anëtar i asnjë partie, “do të ketë kohë për të përmbushur detyrën e tij”. Kreu i ri i Prokurorisë ka përvojë shumëvjeçare në drejtësinë penale dhe aftësi të forta drejtuese, sipas Komisionit. Vlerësimi i jashtëm gjithashtu konfirmoi se ai ka cilësitë personale të nevojshme për të udhëhequr Ministrinë.

Gjithashtu u konfirmuan 18 gjyqtarë të rregullt të Gjykatës Penale Federale në Bellinzona dhe 13 gjyqtarë me kohë të pjesshme. Përveç prokurorit të ri federal Blättler, vetëm Claudia Solca nga Ticino nuk kandidoi për rizgjedhje për Gjykatën Penale Federale. U zgjodhën 18 gjyqtarët me kohë të plotë dhe 13 me kohë të pjesshme . Tre gjyqtarë nga Gjykata Administrative Federale u zgjodhën gjithashtu rishtazi. Susanne Christine Bolz-Reimann, Regina Derrer dhe Thomas Segessenmann do të zëvendësojnë pensionistët Maria Amgwerd (Qendër), Christa Luterbacher (PS) dhe Daniel Stufetti (SVP).

NZZ/SDA/eb

Fotoja ilistruese nga Peter Klaunzer / Keystone është marrë nga NZZ

 

blank

 

https://www.rsi.ch/news/svizzera/Stefan-Bl%C3%A4ttler-%C3%A8-il-nuovo-procuratore-14757900.html

 

file:///C:/Users/Elida/AppData/Local/Temp/WhatsApp%20Video%202021-09-29%20at%2015.05.12.mp4

blank

Avioni me pasagjerë zviceranë pësoi avari në sistemin e rrotave. Rikthehet normaliteti në Aeroportin e Tiranës

TIA sqaron incidentin në Rinas:

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka dalë me një njoftim lidhur me një incident të ndodhur sot në pistë.

Mësohet se një avion i vogël që kishte 4 persona në bord, shtetas zviceranë, bëri një ulje të detyruar pasi pësoi avari në sistemin e rrotave. Fatmirësisht nuk ka të lënduar dhe katër pasagjerët gëzojnë shëndet të plotë.

Për momentin gjithçka në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës i është rikthyer normalitetit.

Njoftim nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës njofton se në orën 16.15 të datës 28 Shtator 2021, një avion i vogël model Beechcraft me regjistrim zviceran HB-EFH, me 4 persona në bord, dy të rritur dhe dy fëmijë, të gjithë shtetas zviceranë, bëri ulje të detyruar në mes të pistës pasi pësoi një avari në sistemin e rrotave. Fatmirësisht nuk ka asnjë të lënduar dhe të katërt gëzojnë shëndet të plotë. Pasagjerëve u dha ndihma e parë menjëherë.

Pas lajmërimit të Organit Kombëtar të Investigimit të Incidenteve Ajrore dhe kryerjes së investigimit, avioni u zhvendos nga pista. Si pasojë, fluturimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës, u pezulluan për 1 orë e 45 minuta.

Për momentin gjithçka në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës i është rikthyer normalitetit. TIA mbetet në dispozicion të çdo pasagjeri dhe falenderon të gjithë udhëtarët për bashkëpunimin dhe mirëkuptimin.

blank

Pas votimit për “Martesë për të gjithë” edhe shtypi zviceran thotë: “po e dua”

voal.ch – Plebishit martesë për të gjithë.

Mediat zvicerane janë unanime në përcaktimin e “historik, me respekt dhe progresiv” rezultatin e sondazheve  mbi martesën për të gjithë

Një Zvicër e bashkuar, “respektuese dhe përparimtare” tha njëzëri “po, e dua” të Dielën në një martesë për të gjithë.

Kjo, në thelb, është refreni i konsideratave i shtypit zviceran pas dritës së gjelbër për martesë për të gjithë, duke nënvizuar se “vizioni i homoseksualitetit është normalizuar”.

Me 64.1% “po” dhe unanimitetin e kantoneve, “26 shtatori do të jetë një nga ato të diela historike, për qëllimin dhe qartësinë e rezultatit,” vëren Le Temps. “Teksti i prodhuar është i plotë dhe mjaft progresiv”, duke përfshirë gjithashtu natyralizimin e lehtësuar, birësimin e përbashkët dhe lindjen e ndihmuar mjekësore për çiftet lezbike. Zviceranët “aspirojnë për një shoqëri më të drejtë dhe më respektuese”, shton gazeta Vaud, duke nënvizuar se “63% e ligjit kundër homofobisë në shkurt 2020 kishte dhënë bazën për këto ndryshime”. Por “kush do të kishte besuar njëzet vjet më parë se Zvicra një ditë do të votonte në favor të martesës për të gjithë?”, Pyesin 24 Heures dhe La Tribune de Genève, për të cilat “kjo” po “tregon se sa shpejt po ndryshojnë mentalitetet”.

Për La Liberté, kjo fitore mund t’i atribuohet një Parlamenti “të rifreskuar dhe modernizuar nga zgjedhjet e vitit 2019”. “Ardhja e një brezi të ri […] ka ndihmuar për të ndryshuar disa forma mendore,” pajtohet Le Courrier. Dhomat federale janë më në harmoni me një shoqëri më tolerante, “e cila nuk ndahet më nga bashkëjetesa dhe pranimi i dallimeve”, shton gazeta e Gjenevës. “Ylberi që doli nga sondazhet dje pasqyron larminë e shoqërisë së sotme në qiellin zviceran,” thotë Le Quotidien Jurassien. “Tradita i ka lënë vendin evolucionit, drejt hapjes dhe tolerancës më të madhe”, pa ndarjen qytet-fshat dhe Röstigraben.

Tekst miratues mbërriti edhe në Valais, ku “lindi” referendumi kundër ligjit, vëren Le Nouvelliste. Duke miratuar ligjin me 55.5% të votave, kantoni arriti të çlirohet “këtë fundjavë nga historia e tij e ndërlikuar me flamurin e ylberit”, pavarësisht “posterave të përgjakshëm të kundërshtarëve të ligjit”.

Për ArcInfo, qëndrimi i partive të qendrës së djathtë ishte vendimtar. “FDP ka goditur pikën se ky modifikim i kodit civil është i mirëpritur dhe” liberal “, fjala magjike. Dhe në nivelin zviceran, PPD (ose Qendra) mbështeti tekstin, pavarësisht dallimeve të brendshme […] Njësoj seksi i çifteve nuk është më një çështje politike dhe kjo është mirë ”.

Sa i përket Zvicrës që flet gjermanisht, Neue Zuercher Zeitung flet për një arritje të rëndësishme në historinë e martesës në Zvicër, “e krahasueshme me reformën e vitit 1988, kur martesa patriarkale u shfuqizua”. “Po” për martesën për të gjithë jep shpresë se Zvicra ende mund të rinovojë veten, shton gazeta. Kjo është ajo që Tages-Anzeiger shpreson, “me shpejtësi më të madhe”, për “debatet e tjera të mëdha socio-politike”, të tilla si leja prindërore, kujdesi për fëmijët ose barazia.

Kjo fitore është gjithashtu një fitore për fëmijët që jetojnë në çifte të të njëjtit seks, vëren Blick. “Nuk bëhet fjalë vetëm për romantizmin, por për të drejtat. Dhe në veçanti të drejtën për të njohur farefisninë e dikujt, e cila” është një shqetësim legjitim “, vëren Luzerner Zeitung./ats.ch

 


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend