VOAL

VOAL

Si i fitoi zgjedhjet në Itali një parti me rrënjë neofashiste?

September 27, 2022
blank

Komentet

blank

E PLOTE- American Thinker: Rama dhe McGonigal u korruptuan nga kinezët, SHBA po toleron regjimin në Shqipëri

Nga John O’Connor, American Thinker

Dy raste korrupsioni kanë dalë në dritë së fundmi, të dyja përfshijnë vende të huaja. Ajo që mund t’u interesojë qytetarëve amerikanë, të dyja këto hedhin dritë mbi aktivitetet e dyshimta të Hunter Biden në lidhje me interesat e huaja vitale të Shteteve të Bashkuara. Nëse ato ndihmojnë edhe në nxjerrjen e konkluzioneve në lidhje me mbajtjen e dokumenteve nga Presidenti Biden, atëherë bëhen çështje për jurinë e opinionit publik.

Një nga këto raste përfshin bastisjen e fundit nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në shtëpinë e oligarkut më të korruptuar të Ukrainës, Igor Kolomoisky, me dyshimin e përvetësimit të një miliard dollarëve nga dy kompanitë më të mëdha të naftës në vend. Akti pason sanksionet amerikane mbi Kolomoisky më 2021, duke i ndaluar hyrjen në SHBA atij dhe familjes. Zelensky e di që duhet të ndëshkojë korrupsionin nëse dëshiron të vazhdojë të marrë ndihma të huaja për luftën kundër Rusisë.

Rasti i dytë i korrupsionit që doli në dritë është akuza kundër ish-zyrtarit të lartë të kundërzbulimit të FBI-së në New York, Charles McGonigal.  Gjatë kohës që drejtonte zyrën e kundërzbulimit në New York, nga 2016 deri më 2018, ai mbajti të fshehura marrëdhënie korruptive që përfshinin shuma të mëdha parash me dy agjentë të kryeministrit të korruptuar të Shqipërisë, Edi Rama, dhe agjentë të oligarkut rus Oleg Deripaska, të cilin prokurori special i Russiagate, Robert Mueller, e deklaronte si të lidhur ngushtë me Presidentin Vladimir Putin.

Të dy rastet janë histori që të përziejnë zorrët me një agjent të nivelit të lartë në FBI që përdor postin në përfitim të interesave të rivalëve të huaj. Megjithatë, në pamje të parë duket sikur kanë pak lidhje serioze me SHBA, kështu që pse duhet të shqetësohemi?

Le ta nisim me gjërat më të thjeshta, për të cilat kemi diskutuar më parë në lidhje me Igor Kolomoisky. Kujtoni se në prill dhe maj 2014, Hunter Biden dhe partneri i tij Devon Archer u punësuan si drejtorë nga kompania ukrainase e energjisë, Burisma, secili për 1 milion dollarë në vit. Hunter Biden mori edhe detyra fitimprurëse për një firmë ligjore me të cilën ai ishte i lidhur. Pronari kontrollues i Burisma? Po, e gjetët: Igor Kolomoisky, partneri i heshtur i shumicës pas zyrtarit në dukje numër një (por realisht numri dy), Presidentit të Burisma, Mycola Zlochevsky. Zyrtari numër tre ishte Vadym Pozharskiy.

Pasi punësimit të Hunter, gjëra të mira filluan të ndodhnin për Igor Kolomoisky. Për shembull, ai më në fund mundi të merrte një vizë për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara bashkë me familjen, gjë që kërkonte ndikim në Departamentin e Shtetit.

Pasi personazhi kryesor i yni për Ukrainën, zëvendëspresidenti i atëhershëm Joe Biden nxiti dhënien e 3 miliardë dollarëve si ndihmë e huaj për Ukrainën, një pjesë e madhe u drejtua për nga institucioni më i madh financiar atje, PrivatBank, 1.7 miliard dollarë prej të cilave shkuan në huatë e PrivatBank nga dega e saj në Qipro. Kreditë ishin për gjashtë kompani të siguruara me kontrata për dërgimin e mallrave nga kompani të huaja. Paratë rrodhën te shitësit, por mallrat nuk u dërguan kurrë, dhe pronarët e PrivatBank fituan 1.7 miliardë dollarë, të gjitha përmes këtyre kompanive guaskë jashtë shtetit. Aksioneri kryesor i PrivatBank? Igor Kolomoisky, klienti i Hunter Biden.

Përfundimisht, PrivatBank hyri në gropë për 5.6 miliardë dollarë, të gjitha me sa duket në xhepat e Kolomoisky dhe bashkëpunëtorëve të tij. Kolomoisky nuk u arrestua apo burgos dhe jetoi i pandëshkuar në Ukrainë gjatë vitit 2016. Megjithatë, ndërsa zëvendëspresidenti Joe Biden po linte detyrën, Kolomoisky u largua nga Ukraina. Lind pyetja nëse kishte gëzuar mbrojtje më parë.

Kur prokurori ukrainas Viktor Shokin hetoi Burisma për korrupsion dhe bastisi shtëpinë e Mykola Zlochevsky, Hunter Biden u bë jashtëzakonisht aktiv. Rezultati ishte se babai i Hunterit ndikoi që Shokin të shkarkohej nga detyra, me kërcënimin e bllokimit të 1 miliard dollarëve ndihmë financiare nëse ai nuk shkarkohej.

Paditë për korrupsion kundër Burisma u zgjidhën me kompromise të favorshme për palën e akuzuar, pasi çështjet u transferuan nga zyra e prokurorit Shokin në Zyrën Kombëtare Anti-Korrupsion të Ukrainës (NABU), joqeveritare, e ndikuar nga një agjent i FBI-së i vendosur nga Drejtori James Comey.

Tani te McGonigal. McGonigal mori pará nga agjenti i Oleg Deripaskës për të ndihmuar në heqjen e sanksioneve amerikane mbi të, si dhe për të hetuar një oligark rival, në të dy rastet duke përdorur burime të inteligjencës amerikane. Ai mori pará edhe nga një ish-oficer i zbulimit shqiptar për të bindur kryeministrin e korruptuar Rama që të mos u jepte kontrata për shpime nafte disa kompanive me front rus dhe t’ua jepte ato kompanive me të cilat ishte i lidhur vetë. Njëra nga kompanitë del se ka qenë CEFC China Energy.

Një person kyç i përmendur në padinë kundër McGonigal në lidhje me kryeministrin shqiptar është njëfarë Dorian Duçka. Duçka ka qenë i punuar nga firma globale kineze e energjisë CEFC; ai ka qenë edhe i lidhur ngushtë me kryeministrin Rama saqë mbante titullin “këshilltar investimesh”. Duket se CEFC ndikuar në mënyrë korruptive te Rama për të marrë licencat e shpimeve.

Edhe Hunter Biden ka punuar me CEFC, një zyrtar i së cilës i dhuroi një diamant 3.16 karat dhe sende me vlerë 100 mijë dollarë. Hunter dhe ortakët fituan me lehtësi 5 milion dollarë duke rregulluar blerjen nga ana e CEFC të aseteve energjetike amerikane e kanadeze, shitja e të cilave duhej miratuar nga agjencitë qeveritare amerikane.

Kujtoni se si Tony Bobulinski deklaroi, në lidhje me marrëveshjet e tij me Hunter për CEFC, se 10% e pronësisë së sipërmarrjes ishte për “Të Madhin”, për të cilin thoshte se, logjikisht, ishte Joe Biden.

Më 2017, SHBA paditi zyrtarin e CEFC, Patrick Ho, për përpjekje për të korruptuar zyrtarë në Çad e Uganda për sigurimin e kontratave të shpimit për CEFC. Telefonata e parë e Ho pas arrestimit? Për James Biden, vëllai i Joe Biden.

Me shpejtësi, Hunter mori Ed Kim si avokat mbrojtës të Ho. Kim i kërkoi emrat e zyrtarëve të FBI-së me të cilët Hunter kishte njohje. Nuk i dimë emrat e tyre, por është logjike që njëri mund të jetë agjenti i ndikuar nga CEFC, Charles McGonigal.

Kujtoni që lidhja e McGonigal me Ramën ishte Dorian Duçka i CEFC. Në laptopin e Hunterit ka një zinxhir emailesh me grupin e CEFC për t’u kujdesur për Dorian Duçkën si shpërblim për ndihmën e tij në fazat e hershme. Duket se aktivitetet kryesore të CEFC përfshinin prokurimet korruptive të aseteve energjetike për importuesin e uritur të energjisë, Kinën. A besonte CEFC se po blinte influencë në qeverinë e SHBA përmes Hunter? Ky është një konkluzion i besueshëm. CEFC tani ka shpallur falimentin, gjë që nuk ndodh nëse qeveria kineze nuk dëshiron të ndodhë. Trysnia e madhe mbi CEFC, sidomos pas zbulimit të laptopit të Hunterit, ishte e tepërt edhe për Kinën.

Tani kthehemi te Burisma. Ndërsa Joe Biden ka pohuar se nuk ka lidhje me marrëdhëniet e biznesit të Hunterit, laptopi i mallkuar tregon numrin 3 të Burismas, Pozharsky, që i shkruan Hunterit për ndihmën e tij, të paspecifikuar, menjëherë pas punësimit të Hunterit. Një vit më vonë, ndërsa Shokin rriti presionin mbi Burisma, Pozharsky u takua me zëvendëspresidentin Biden, organizuar nga Hunter Biden, gjë për të cilën Pozharsky e falënderon Hunterin në email. Muaj më vonë, Shokin u shkarkua nga detyra.

Kur Hunter kishte audicionin për t’u punësuar nga Burisma, ai dërgoi një email të gjatë në lidhje me perspektivat e Ukrainës për shpimin në det, të prekura si nga veprimtaria ruse ashtu edhe nga sanksionet e SHBA, që dukej sikur ishte marrë nga ndonjë raport i inteligjencës amerikane të nivelit të lartë. Me sa duket, qëllimi nuk ishte të bindte klientin e mundshëm të Hunterit se ai vetë ishte një këshilltar i shkëlqyer i politikës së jashtme. Përkundrazi, ishte për të bindur marrësin se ai kishte akses në burimet konfidenciale të inteligjencës, siç dëshmon gjuha e inteligjencës në raportin e tij.

Tani e dimë se Qendra Penn-Biden për Angazhimin Global u themelua nga zëvendëspresidenti Biden pas largimit nga detyra. Ai u financua nga 67 milionë dollarë të raportuara si pará kineze. E dimë se mjetet më të vlefshme të inteligjencës amerikane janë informimet presidenciale. Konferencat presidenciale nga viti 2013 deri në vitin 2016 ishin ndër dokumentet e zbuluara së fundmi në Qendrën Penn Biden. Ka një fotografi në laptopin e Hunterit të kutisë së dokumenteve të bankierëve me fjalën “e rëndësishme” shkruar sipër, duke iu referuar dokumenteve të përfshira në kuti.

Një numër dokumentesh sekrete u gjetën në shtëpinë e Joe Biden, e marrë me qira nga Hunter për 50,000 dollarë në muaj. Duken si shumë pará. Me pak fjalë, mund të ndodhë që këto dokumente të klasifikuara të jenë kuruar, përzgjedhur dhe përdorur për një qëllim të caktuar. Hunter ende nxjerr fitime nga pronësia prej 10% në fondin shumëmiliardësh Bohai Harvest, financuar nga Banka e Kinës.

A ka ndonjë lidhje këtu me rinisjen e butë të politikës për Kinën nga Administrata Biden? E njëjta administratë e ka dorën e lehtë edhe për regjimin e korruptuar shqiptar, i lidhur shumë me kartelin kryesor meksikan të drogës, Sinaloa, që bashkë me Shqipërinë pastron paratë e kartelit dhe shërben si pika kryesore hyrëse evropiane për kokainën. Qeveria e korruptuar e Ramës që mundëson drogën nuk është sanksionuar kohët e fundit nga Sekretari i Shtetit Anthony Blinken. Megjithatë, rivali konservator i Ramës, ish-kryeministri Sali Berisha, jashtë funksioni që më 2013 dhe jo problemi që paraqet kryeministri aktual, u sanksionua për korrupsion. Por njeriu më i afërt me Ramën është edhe i afërt me Hunter Biden, pra Dorian Duçka.

Një shënim i fundit: oligarku Oleg Deripaska luajti rol kryesor në nxitjen e fushatës kundër Presidentit Trump për lidhjet me Rusinë. Inspektori i Përgjithshëm Michael Horowitz detajoi se si zyrtari numër 4 i Departamentit të Drejtësisë, Bruce Ohr, loboi për të ndihmuar Deripaskën, duke u shpjeguar bashkëpunëtorëve të tij se Deripaska po ndihmonte për të kapur Donald Trump.

Dhe, po, Christopher Steele, i dosjes së famshme Steele, punonte për fushatën e Hillary Clinton, por mbrojtësi i tij kryesor prej vitesh ishte Oleg Deripaska. Një nga raportet e para të FBI-së për Christopher Steele u dërgua në FBI nga agjenti i saj në Londër për trajtim në zyrën e New Yorkut. Agjenti i ngarkuar: Charles McGonigal.

E mbajmë mend që Donald Trump u akuzua për thirrjen drejtuar presidentit të ri ukrainas Zelensky, me të cilën i kërkonte hetim për korrupsionin e Bidenëve? Kush ishte mbështetësi kryesor i Zelenskit që u rikthye në vend pas mërgimit më 2016? Igor Kolomoisky.

Së fundmi, kujtojmë se një dëshmitar kryesor në procedurat e fajësimit ndaj Trump ishte ish-ambasadorja e Ukrainës, Maria Yovanovich, e cila ishte emëruar pak përpara se Trump të merrte detyrën, me kërkesë të zëvendëspresidentit Joe Biden.

Pra, kur Trump mori detyrën, armiqtë e tij ishin në poste dhe ata e sulmuan atë para se t’i sulmonte ai. James Comey është një figurë e tillë, Yovanonich një tjetër dhe miku i Putinit, Deripaska, një tjetër.

Kur bashkëpunëtorët e administratës së Bidenit hedhin poshtë çdo sugjerim për marrëdhënie korruptive të përqendruara rreth Hunter Bidenit, që ndoshta përfshijnë edhe të atin, dhe kur shpërfillin mbajtjen e paligjshme të dokumenteve sekrete me vlerë nga Presidenti Biden, atëherë kemi të drejtë të ngremë vetullat të habitur.

*John D. O’Connor është një ish-prokuror federal në SHBA.

blank

A mund të ringjallen Telekomi dhe Trepça nga Fondi Sovran?

Luljeta Krasniqi-Veseli

Ndërmarrjet publike të Kosovës Telekomi dhe Trepça – dikur motorë të ekonomisë – vështirë se mund të rimëkëmben përmes Fondit Sovran, thotë Berim Ramosaj, ligjërues i lëndëve ekonomike në Universitetin e Prishtinës.

“Kam dilema, duke u bazuar edhe në faktin se pronësia publike është burimi kryesor i korrupsionit dhe nepotizmit në ekonominë e Kosovës”, thotë ai për Radion Evropa e Lirë.

Qeveria e Kosovës ka paraparë që Fondi Sovran t’i marrë nën pronësi të gjitha asetet strategjike të vendit, përfshirë gjigantin metalurgjik Trepça, Telekomin e Kosovës, Korporatën Energjetike të Kosovës, Korporatën e Thëngjillit e të tjera.

Fondi do ta ketë, pastaj, përgjegjësinë ekskluzive për të investuar në rritjen e vlerës së tyre.

Ramosaj thotë se ndërmarrjet që janë nën pronësi të shtetit, operojnë vazhdimisht me afarizëm të dobët. Sipas tij, problemi qëndron edhe te ndërhyrja e politikës në përzgjedhjen e bordeve që i mbikëqyrin ato.

“Në bordet e ndërmarrjeve publike zgjidhen zakonisht njerëz joprofesionistë dhe kjo bën që ndërmarrjet të performojnë dobët”, thotë Ramosaj.

Sipas tij, zgjidhje do të ishte privatizimi.

“Për ta rimëkëmbur Telekomin [për shembull], duhen investime të mëdha që mund t’i bëjnë vetëm kompanitë e suksesshme, që kanë kapital të mjaftueshëm dhe udhëheqje të suksesshme”, thotë Ramosaj për Radion Evropa e Lirë.

Histori e gjatë privatizimi

Nga viti 2003, në Kosovë janë privatizuar mijëra asete dhe ndërmarrje shoqërore. Kjo ka ndodhur pasi shumica e tyre pas luftës, më 1999, kanë mbetur pa mirëmbajtje, me teknologji të vjetruar dhe pa investime për një kohë të gjatë.

Procesin e privatizimit e ka nisur Agjencia Kosovare e Mirëbesimit (AKM), ndërsa e ka vazhduar Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP).

Kjo e fundit, aktualisht, është duke krijuar listën e aseteve, të cilat do t’i barten Fondit Sovran të Qeverisë së Kosovës.

Me themelimin e Fondit Sovran, AKP-ja do të shuhet.

Telekomi i Kosovës operon me humbje

Telekomi i Kosovës është kompani publike, e transformuar në shoqëri aksionare, që pritet t’i kalojë Fondit Sovran. Qeveria e Kosovës është pronare e të gjitha aksioneve të Telekomit.

Deri në vitin 2015, kjo ka qenë kompania më fitimprurëse në vend.

Madje, nga viti 2008 deri më 2015, ajo i ka paguar Qeverisë së Kosovës mbi 250 milionë euro dividenda – mjete që ndahen kur kompania shënon rezultate të mira financiare.

Por, në vitin 2022, Zyra Kombëtare e Auditimit, që është institucioni më i lartë i kontrollit ekonomik dhe financiar në Kosovë, ka gjetur se Telekomi, në shtatë vjetët paraprakë, ka operuar me humbje.

Sipas raportit, humbjet e akumuluara deri më 31 dhjetor, 2021, arrijnë vlerën e afro 80 milionë eurove.

Raporti ka gjetur se rënia e performancës ka ndodhur kryesisht për shkak të keqmenaxhimit dhe keqpërdorimeve.

Humbjet në Trepçë: Mbi 600 mijë euro në muaj

Ngjashëm si Telekomi i Kosovës, edhe gjiganti metalurgjik Trepça ka operuar me humbje viteve të fundit.

Dikur shtylla kryesore e ekonomisë së Kosovës, Trepça pritet t’i kalojë, po ashtu, Fondit Sovran. Sot është shoqëri aksionare: 80 për qind e aksioneve janë të Qeverisë së Kosovës, kurse 20 për qind janë të punonjësve të ndërmarrjes.

Në raportin e publikuar vitin e kaluar, Zyra e Auditorit ka gjetur se kjo ndërmarrje, gjatë periudhës 2019-2021, nuk ka arritur të jetë efikase në shfrytëzimin dhe përpunimin e burimeve minerare.

Gjatë kësaj periudhe, Trepça ka operuar me humbje mujore mbi 600 mijë euro, thuhet në raport. Sipas tij, teknologjia dhe infrastruktura e vjetruar kanë pasur rol kyç në performancën e dobët të ndërmarrjes.

“Trepça nuk ka arritur t’i krijojë parakushtet e duhura për operim, të cilat do të siguronin shfrytëzim efikas dhe fitimprurës të burimeve minerare”, thuhet në raportin e Zyrës së Auditorit.

Shala: Fondi Sovran nuk ka burime të mjaftueshme financimi

Ish-menaxheri i Trepçës, Ferat Shala, thotë për Radion Evropa e Lirë se Trepça nuk duhet të futet në Fondin Sovran.

“Sfidat janë të mëdha dhe nuk konsideroj që një fond i tillë mund të ndikojë në afat të shkurtër dhe të mesëm në zhvillimin e saj. Trepça duhet të funksionojë kështu siç është – shoqëri aksionare”, thotë Shala, njëherësh deputet i opozitës në Kuvendin e Kosovës.

Për ta rimëkëmbur Trepçën, ai thotë se duhet bërë rivitalizimi komplet i ndërmarrjes, teknologjisë dhe resurseve, në mënyrë që pastaj të rritet kapaciteti prodhues.

“Me kapacitetin e vet që ka Trepça është e pamundur të rivitalizohet pa një subvencionim të fuqishëm prej qindra miliona eurosh. Fondi Sovran e ka tërë kapacitetin themeltar 20 milionë euro – që është i pamjaftueshëm”, thotë Shala.

Deri ku ka arritur krijimi i Fondit Sovran?

Projektligj për Fondin Sovran është aktualisht në konsultime publike dhe, sipas programit legjislativ të Qeverisë, pritet të miratohet brenda këtij viti.

Projektligji e definon Fondin Sovran si institucion investues dhe zhvillimor të Kosovës.

Kapitali themeltar i Fon­dit Sovran është 20 milionë euro dhe mbulohet nga Qeveria e Kosovës.

Për t’u bartur një aset në pronësi të Fondit Sovran, Qeveria e Kosovës ka vënë kusht që ai të jetë i komercializueshëm dhe të premtojë fitim brenda një periudhe të arsyeshme.

Ish-drejtori menaxhues në Agjencinë Kosovare të Privatizimit, Ekrem Hajdari, ka thënë më herët për Radion Evropa e Lirë se projektligji i Fondit Sovran është kualitativ dhe ofron mundësi për zhvillim ekonomik.

Megjithatë, burimet e financimit të Fondit Sovran janë pakta, sipas tij.

“Gjëja më e rëndësishme në këtë drejtim mbetet financimi i nevojshëm për funksionalizmin e këtyre asteve, në dobi të një interesi të dobishëm financiar dhe zhvillimor në vend. Njëzet milionë euro për fillimin e punës së fondit nuk janë të mjaftueshme”, ka thënë Hajdari.

Kosova, prej vitesh, përballet me probleme ekonomike. Rritja ekonomike vjetore nuk kalon 4 për qind – shifër e pamjaftueshme për të adresuar problemin e papunësisë që e kalon 20-përqindëshin.

Për më tepër, viti i kaluar është mbyllur me normë mesatare të inflacionit gati 12 për qind.​

Zhvillimi ekonomik, në anën tjetër, ka qenë një ndër prioritetet që ka listuar Qeveria aktuale, me në krye Albin Kurtin, kur ka marrë detyrën dy vjet më parë. Disa premtime të saj në këtë aspekt janë realizuar, disa të tjera as që kanë nisur.

blank

“Ishte lidhja e McGonigal me kryeministrin e korruptuar Edi Rama”, revista amerikane: Dorian Duçka në e-mailet e zbuluara në laptopin e djalit të Biden

Pavarësisht se për disa ditë skandali McGonigal u la në qetësi nga mediat ndërkombëtare, revista amerikane “Amerikan Thinker” i është rikthyer sërish sot kësaj çështjeje.

Duke ripërsëritur skemën e mashtrimit të ndjekur nga ish zyrtari i lartë i FBI Charles McGonigal, revista ka bërë një lidhje mes McGonigal, djalit të presidentit amerikan Joe Biden dhe kompanisë kineze CEFC.

Në artikull bëhet i qartë edhe roli i Dorian Duçkës si ndërmjetës mes McGonigal dhe kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, ndërsa më pas sqarohet se ky person ishte pjesë e një zinxhiri e-mailesh të zbuluara në laptopin e djalit të Joe Biden, ku përmendej shpërblimi në lidhje me shërbimet e kryera prej tij.

blank

 

Pjesë nga artikulli:

 

Rasti i dytë i korrupsionit që doli në dritë është aktakuza e ish-agjentit të nivelit të lartë të kundërzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal. Ndërsa kreu i zyrës së kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork nga viti 2016 deri në vitin 2018 dhe më pas, ai kishte marrëdhënie të pazbuluara korruptive që shfaqnin shuma të mëdha pagesash në para me agjentë të kryeministrit të korruptuar shqiptar Edi Rama dhe agjentë të oligarkut rus Oleg Deripaska, të cilit Prokurori i posaçëm Robert Mueller i “Rusigate” ka deklaruar se ishte i lidhur ngushtë me presidentin rus Vladimir Putin .

Të dyja rastet janë qartësisht histori tronditëse të një agjenti të nivelit të lartë të FBI-së që përdor pozicionin e tij për të çuar përpara interesat e rivalëve të huaj.

“McGonigal mori para nga agjenti i Oleg Deripaska për të ndihmuar në heqjen e sanksioneve amerikane kundër tij dhe për të hetuar një oligark rival, të dy të ngarkuar me përdorimin e burimeve të inteligjencës amerikane. Ai gjithashtu mori para nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare për të bindur kryeministrin e korruptuar Rama që të mos jepte kontrata për shpimin e naftës për disa kompani të frontit rus dhe t’i drejtonte ato tek kompanitë me të cilat ai ishte i lidhur. Cila ishte një kompani? Duket se ka qenë CEFC China Energy.

Një hallkë kyçe e shënuar në padinë e McGonigal, ndaj kryeministrit shqiptar ishte një person i paidentifikuar i cili në fakt është një Dorian Ducka. Ducka ishte i punësuar nga firma globale kineze e energjisë CEFC; Ai ishte edhe aq i afërt me kryeministrin Rama, sa mbante titullin e “këshilltarit të investimeve” të Shqipërisë. Duket se CEFC po ndikonte në mënyrë korruptive tek Rama për të marrë kontrata shpimi.

Hunter Biden, djali i presidentit të SHBA Joe Biden, ishte një nga personat me të cilët CEFC “kishte marrëdhënie të mira”, ku një zyrtar i së cilës i dha atij një diamant 3,16 karat dhe 100,000 dollarë blerje. Hunter dhe bashkëpunëtorët e tij fituan më pas pesë milionë dollarë duke “rregulluar” blerjen nga CEFC të aseteve të Energjisë së SHBA dhe Kanadasë, të cilat duhej të miratoheshin nga agjencitë qeveritare të SHBA.

Kujtojmë se Tony Bobulinski pohoi, duke iu referuar marrëdhënieve të tij dhe të Hunter-it CEFC, se 10% e pronësisë së sipërmarrjes ishte për ” Big Guy “, për të cilin ai pretendoi se ishte Joe Biden.

Në vitin 2017, Shtetet e Bashkuara paditën zyrtarin e CEFC-së, Patrick Ho, për përpjekjen për të korruptuar zyrtarët në Çad dhe Ugandë në mënyrë që të merrte kontratat për shpimin e naftës për CEFC. Dehe telefonata e parë e tij pas arrestimit ishte pikërisht për James Biden, vëllain e Joe Biden.

Kujtojmë se kanali i lidhjes mes McGonigal dhe Ramës ishte Dorian Ducka i CEFC. Në laptopin e Hunter-it ka një zinxhir e-mailesh me grupin e tij CEFC për ‘përkujdesjen me shpërblim’ të Dorian Duckës, në lidhje me ndihmën e marrë prej tij që nga fillimi.

Duket se një aktivitet madhor i CEFC ishte prokurimi korruptiv i aseteve të energjisë për importuesin e “uritur për energji”, Kinën.

A besonte CEFC se po blinte ndikim me qeverinë e Shteteve të Bashkuara përmes Hunter? Ky është sigurisht një përfundim i mundshëm. CEFC tani e ka deklaruar veten të falimentuar, çka nuk do të ndodhte nëse qeveria kineze nuk do ta lejonte.bw

blank

Këlliçi: Veliaj, kryebashkiaku që në ekran mbjell pemë dhe në tokë mbijnë pallate

Pak ditë më parë në një nga daljet e tij patetike, që xhirohen me kamera 4K në zyrën e tij dhe më pas u shpërndahen medieve të kapura prej tij, kryebashkiaku në detyrë i Tiranës, Erion Veliaj tha se, ja kishte arritur që të mbillte 1 mln pemë në Tiranë.

Ne fakt, gjithkush që jeton në Tiranë pemët që ka mbjellë Veliaj i ka parë vetëm në ekrane të televizioneve sepse në terren nuk janë mbjellë as 100 mijë rrënjë pemë.

Për këtë deklaratë të Veliajt ka reaguar edhe shtabi elektoral i kandidatit të opozitës për bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi.

Në një video të shpërndare në faqen e tij e Facebook-ut të Belind Këlliçit, është llogaritur se për të mbjellë 1 mln pemë, do të duheshin 30 parqe sa ai i liqenit Artificial të Tiranës.

‘KONTROLL FAKTESH: Kryebashkiaku pretendon se ka mbjellë një milionë pemë në Tiranë të cilat do të përktheheshin në 30 parqe të tjerë të rinj me sipërfaqe të njëjtë me atë të Parkut të Madh të Tiranës.

Veliaj është mbase i vetmi kryebashkiak në botë, që shfaqet në televizor duke mbjellë pemë, kur në realitet qytetarët shikojnë se mbijnë pallate’, shkruhet në tekstin bashkëngjitur videos. syri.net

blank

Bezhani, akuza për Fidel Yllin: Ka pasur kompani bixhozi, ai është levë e shtetit

Ish-kryetari i Komitetit Olimpik Shqiptar, Viron Bezhani, i ftuar në KAFE SHQETO në SYRI TV, ka hedhur akuza në drejtim të Fidel Yllit pas lajmit se qeveria do të rikthejë bastet sportive në vend.

Bezhani ka theksuar se Fidel Ylli është një person që ka përfituar nga kompania e tij e bixhozit Bet07 dhe se ai është një levë e shtetit dhe do bëjë politikën e tyre në këmbim të parave.

Bezhani: Fidel Ylli ka qenë personi që e luante bixhozin dhe kishte kompani për bixhozin, e dimë shumë mirë të gjithë ‘Bet07’, por njëkohësisht ai është dhe një levë e shtetit, dhe si një vartës i tyre, ai normal që do bëjë politikën e tyre dhe normal që nuk ka dalë pa gjë. Dhe këtë e ka vërtetuar koha sot, shiheni sa lekë ka marrë. Normalisht ndryshon komplet…

Gazetari: Akuza të rënda këto për zotin Ylli!

Bezhani: As nuk diskutohet, janë fakte komplet. Ju e keni ndjekur shtypin, 5 miliardë që i janë dhënë Komiteti Olimpik dhe për çfarë janë përdorur, thjesht të gjitha për zotin Ylli. Të gjitha janë abuzime, abuzime në tendera, abuzime në shpërndarje, abuzime në logjistikë, thjesht çdo gjë e bëjnë për fasadë. Asnjë gjë nuk është reale. Nëpër gjimnaze gjoja po shpenzohen lekë, ku shkojnë këto lekë, shkojnë vetëm te njerëzit e tyre, janë shpërndarë lekë te njerëz që nuk lidhje fare me sportin apo sportin përkatës.

blank

Lista me emrat e 62 kandidatëve të koalicionit “Bashkë Fitojmë” për këshillin bashkiak të Tiranës

Lista me emrat e 62 kandidatëve të koalicionit “Bashkë Fitojmë” për këshillin bashkiak të Tiranës.

Lista kryesohet nga mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti i cili doli i dyti në garën e primareve për bashkinë e Tiranës i ndjekur nga Silva Caka nga Partia e Lirisë.

I treti është Endrit Braimllari, ndërsa më pas gazetarja Beti Njuma.

Në listë është dhe aktori i humorit Julian Deda, Enkelejda Fejzo dhe Adriana Kalaja.

 

Lista e plotë

Ilir Alimehmeti

Silva Caka

Endrit Braimllari

Beti Njuma

Arben Tafaj

Floida Kërpaçi

Tedi Blushi

Ilda Zhulali

Dorjan Teliti

Ana Azizaj

Artan Distafa

Alba Kepi

Jonathan Pano

Erion Bixha

Genci Gjokutaj

Keida Kaceli

Fatjon Bathorja

Brunilda Paskali

Blerdi Liçaj

Endira Bushati

Julian Deda

Elona Dhima

Luçian Qafoku

Adriana Kalaja

Bledar Marku

Elona Guri

Ardian Elezi

Festime Serjani

Gentian Kaprata

Nasilda Shyti

Artur Alstafa

Ajshe Isha

Esmeralda Demiraj

Besmir Hoxha

Rudina Koro

Redjon Zefi

Valdete Dashi

Besfort Dashi

Besford Dorezi

Enkeleda Fejzo

Emiljano Kapllani

Brunilda Haxhiu

Xhoel Nonaj

Dave Marku

Endrit Memia

Iva Çarçiu

Enkelejd Doda

Viola Vrana

Nikolin Çali

Elda Mustafa

Ermand Bajrami

Anisa Ibra

Darius Vishkurti

Brunilda Salaj

Adan Kaba

Eva Metaj

Dorel Memoçi

Anxhela Lami

Ergys Mollaymeri

Enkelejda Hajderasi

Artemic Peca

Menada Bregu

Burimi RD

blank

Sulmi mbi TCH- Hoxha: Pronarët e dinë nga iu vjen rreziku

Gazetari Artan Hoxha ka folur në studion e emisionit “Opinion” lidhur me sulmin me armë ndaj Top Channel, ku humbi jetën edhe roja i godinës.

Ndërsa ka analizuar ngjarjen, gazetari tha se qëllimi i autorëve nuk ka qenë të shkaktojnë dëme në njerëz, por përcjellja e një mesazhi të fortë.

Ndër të tjera, Hoxha tha se pronarët e Top Channel prej kohësh kanë lëvizur të shoqëruar, sepse sipas tij kanë ndjerë rrezik.

“Ata e dinë, unë nuk besoj se ata nuk e dinë nga ju vjen”, tha Hoxha ndër të tjera.

“Autorët nuk kanë dashur të shkaktojnë dëme në njerëz. Për mua kanë përcjellë një mesazh të fortë. Zakonisht në media ne i marrim mesazhet ose me telefonatë, ose dikush të takon, ose dikush të kërcënon verbalisht dhe në fund vijnë predhat. Dhe ky është kërcënimi më i rëndë që mund të bëhet.

Fakti që kanë goditur në lartësi, tregon se nuk kanë dashur të vrasin njeri. Ata nuk kanë synuar të dëmtojnë as gazetarë dhe as drejtues.

Është e njëta situata me ngjarjen ku ndodhi e vrarë banakierja. Kjo lloj breshërie  në këtë nivel është një ngjarje e tillë. Pronarët e Top Channel kanë qenë të shoqëruar, sepse kanë ndjerë rrezik, nuk lëvizin vetëm. Ata e dinë, unë nuk besoj se ata nuk e dinë nga ju vjen”, tha Hoxha./Opinion.al

blank

BIRN: Si po e mban peng infrastruktura turizmin në juglindje të Shqipërisë

Në trasenë e segmentit të rrugës nacionale Ersekë – Leskovik një firmë ndërtuese po punon për rikthimin e normalitetit në pjesën më të dëmtuar të saj. Megjithatë, drejtuesit e mjeteve përpiqen ta shmangin kalimin nga ky aks, duke preferuar rrugën më të gjatë nëpërmjet superstradave të  Shqipërisë së mesme.

Rruga Ersekë-Leskovik 42 km thuajse të pakalueshme

“Jo, jo, nuk jua këshilloj që të kaloni nga Leskoviku – tha Artani, një djalë i ri nga Përmeti. Ditën e Shën Valentinit unë shkova në Korçë, po u bëra pishman. Rruga është për faqe të zezë – shtoi ai për BIRN.

Artani shton se në dimër përrenjtë mund të dalin nga shtrati, duke bllokuar trafikun. Pasiguria e lëvizjes së automjeteve ka ndikuar negativisht në lidhjet turistike të qyteteve të juglindjes, pasi udhërrëfyesit-guida nuk duan të rrezikojnë transportin e udhëtarëve vendas apo të huaj.

Vasili, që administron një nga hotelet në qendër të Përmetit tha për BIRN se të huajt kanë informacione për afërsinë me Korçën, 130 km gjithsej, dhe duan ta njohin zonën dhe ta përshkojnë atë.

“Para një muaji Përmetin e vizituan një grup i madh gazetarësh. Ata lëvizën me autobuz, dhe iu deshën më shumë se 4 orë deri në Ersekë – tha më tej Vasili. Të njëjtën gjë si gazetarët bëri edhe Shpëtim Canka, i cili bashkë me të afërmit e tij, mbërriti nga Leskoviku në Ersekë për dy orë.

“Unë jam me origjinë nga Përmeti dhe vij shpesh në vendin e të parëve të mi.

Më pas, herë pas here vazhdoj për në Korçë, pasi kam vizituar edhe monumentet historikë dhe natyrorë të zonës – tha mesoburri nga Durrësi, duke shtuar: Çfarë kuptimi ka që të kthehem në Rrogozhinë për tiu drejtuar pastaj Pogradecit apo Korçës.

Nga Përmeti deri në Leskovik rruga e rindërtuar vitet e fundit si dhe vendqendrimet e automjeteve e bëjnë mjaft të këndshëm udhëtimin, me lumin Vjosë dhe Malin e Nëmërçkës në të njëjtin krah.

Situata ndryshon kur hyn mes fshatrave të Kolonjës, aty ku numri i automjeteve në rrugë nuk i kalon gishtat e një dore.

Udhëtimi i Shpëtimit u ndërpre për rreth 20 minuta, kur mjetet e rënda të një firme ndërtuese po zgjeronin karrexhatën e rrugës, duke përdorur gurët e thyer nga një gurore pranë. Andoni, një nga teknikët specialistë tha për BIRN se rikonstruksioni i rrugës prej 42 km dhe zgjerimi i saj ka nisur kohë më parë.

Tashmë është shpallur edhe firma e cila do të fillojë punën në muajin maj dhe brenda një viti do të dorëzojë objektin e asfaltuar dhe të përfunduar”  – vijoi Andoni, pa e hequr vemendjen nga punonjësit dhe mjetet në rrugë.

Infrastruktura turistike nuk mbaron me rrugën

blank
Sokol Kallo në Përmet | Foto: Gëzim Kabashi

Rruga Ersekë – Leskovik, që pritet të përfundojë vitin e ardhshëm, do ti shërbejë rizgjimit të turizmit dhe komunikimit ekonomik në këtë territor, ku bashkohen edhe disa nga nyjet ndërkombëtare me fqinjin jugor, Greqinë.

Por, ndërsa Korça dhe Pogradeci kanë filluar ta shfrytëzojnë turizmin, si një element të rëndësishëm punësimi dhe mirëqënieje, qytetet e jugut kanë nevojë për ritme më të larta në zgjidhjen e problematikave të infrastrukturës.

“Nga tre kishat pranë Përmetit që i dedikohen Shën Marisë, vetëm në njërën prej tyre, në atë të Kosinës mbërrin me automjet – shprehet Johan Nako, i cili administron një bujtinë.

Kishat mesjetare të Leusës dhe të Bënjës janë të parritshme me autoveturë, megjithëse ndodhen shumë afër rrugës së asfaltuar.

Të shpallura “Monument kulture” objektet e kultit pranë Përmetit aktualisht mund të vizitohen vetëm nëse nisesh në këmbë drejt tyre. Edhe në Bual, ku një mësues i pasionuar ka ngritur një muze me elemente folklorike turistët mund të mbërrijnë vetëm në këmbë.

Së bashku me dy ortakë, Sokol Kallo ka ngritur dy vjet më parë një inkubator përpunimi të produkteve ‘tipike lokale’. “Puna jonë është e përqendruar në vjeshtë, atëherë kur fermerët vjelin frutat e stinës” – tha Sokoli për BIRN, por ai e ndjen se fshatarët kanë nevojë për mbështetje me subvencione nga shteti, duke shtuar se një pjesë e tyre po largohen nga vendi.

“Jemi qytet mikpritës, por duhet tu tregojmë vizitorëve të gjitha mrekullitë e natyrës dhe ato të historisë që na rrethojnë – përfundon Johan Nako./BIRN

blank

Basha-Alibeaj po braktisen masivisht nga kandidatët

Loja e Lulzim Bashës dhe Enkelejd Alibeajt për të dëmtuar demokratët po prishet këtë herë nga vetë kandidatët që donin të fusnin më 14 maj. Pasi nuk arritën të plotësonin listat për 61 bashki, sot në ditën e dorëzimit në KQZ, janë tërhequr edhe kandidatët nga të paktën 4 bashki. Kandidati i Korçës Gjergji Gjata së bashku me 40 kandidaturat për këshilltar kanë njoftuar tërheqjen e parevokueshme. E njëjta praktikë është ndjekur edhe nga kandidatët në Lezhë, e Librazhd. Tërheqje kishte edhe nga bashkia e Kurbinit, edhe pse më herët u deklarua për pjesëmarrje. Ndërsa kandidati i Vorës, Ibrahim Bruka nuk është regjistruar në KZAZ. 

SYRI TV

Lulzim Basha dhe Enkelejd Alibeaj nuk arrijnë as të plotësojnë listat e kandidatëve për kryebashkiak apo këshilltarë në 61 bashkitë e vendit. Por duket se loja po i prishet edhe në ato bashki, ku ky grupim që për llogari të Edi Ramës mban peng vulën e Partisë Demokratike.

Fillimisht, me sforco u deklarua në media se do të merrej pjesë në 18 bashki, ku do të kishte kandidatura për kryebashkiakë e këshilltarë për të përçarë votën e demokratëve.

Por në ditën që Enkelejd Alibeaj dorëzoi listat e kandidatëve për këto bashki, nisën braktisjet, që siç deklarohet nga vetë kandidatët, shkak ishin pazaret, lojrat e ndërhyrjet në listat e gatuara në zyrat e Bashës dhe Alibeajt.

Deri tani janë tërhequr kandidatët e artikuluar nga grupi i Alibeajt për 4 bashki, por pritet të vijojnë edhe në bashkitë e tjera.

Sapo në KQZ u dorëzua lista me kandidatët për bashkinë e Korçës, nga demokratët atje u deklarua se ata nuk do të bëhen pjesë e farsës Basha-Alibeaj.

Me anë të një njoftimi të shpërndarë për media kandidati Gjergji Gjata deklaroi se ai së bashku me 40 kandidatët për këshilltarë Bashkiakë tërhiqet nga gara.

Ju informojmë se unë si kandidati për Kryetar i Bashkisë Korçë dhe 40 kandidatë për Këshillin Bashkiak, të partisë politike PDSh, tërhiqemi nga gara elektorale (në mënyrë të parevokueshme) për Zgjedhjet Vendore 2023, për mungesë të procedurave vendimmarrëse në organet drejtuese të PDSh lidhur me kandidimet, si dhe për shkelje të integritetit dhe dinjitetit të të gjithë kandidatëve, cenuar nga vendime personale dhe jo kolegjiale. Urojmë më të mirën për Korçën dhe suksese për kandidatët më të mirë në të gjithë vendin. (Procedurën zyrtare do e kryejmë sipas rregullave që parashikon ligji, pranë KQZ).

Gjergji Gjata

Po të njëjtin veprim e kanë bërë fakt deri më tani edhe kandidatët e njoftuar më herët për bashkinë e Lezhës Sandër Marku si edhe ai i Kurbinit, Genc Doçi.

Po ashtu edhe Bujar Vreto në Librazhd është tërhequr nga gara.

Për Syri Tv, Vreto u shpreh se nuk ka dorëzuar as dokumentet që më pas të kryhet regjistrimi në KQZ, e këtë e ka bërë për të mos demëtuar demokratët.

Sakaq, mësohet se edhe kandidati i Alibeajt në Vorë, Ibrahim Bruka nuk është regjistruar për zgjedhjet e 14 majit.

Por këto bashki duket se janë vetëm fillimi, pasi edhe në bashki të tjera, kandidatët kanë evidentuar përdorimin për interesa personale nga dyshja Basha-Alibeaj që do të sillte pasoja për demokratët.

blank

Burimi: Skandal që Bejko të paguhet nga ABC, duke pretenduar se mbron interesin publik

Gazetari i Radio France, Genc Burimi që jeton e punon në Francë, e ka cilësuar si një skandal faktin, që kandidati i Alibeajt për Tiranën Roland Bejko, paguhet nga ABC dhe nga ana tjetër pretendon se mbron interesin publik.

Duke folur në ‘Task Force’ me Sonila Meçon në SYRI TV, Burimi e cilëson më të ndershëm vendimin e Grida Dumës, që u dorëhoq për tu marrë më gazetarinë.

‘Nuk njoh rast në botën perëndimore si rasti i Roland Bejkos, që një politikan i paguaka nga një media. Kjo është shokuese, e paparë. Si në SHBA, kur bën në gjykatë, ti bëhet pyetja Bejkos, është paguar apo jo, duke qenë politikan. Si mund të mbrosh ti të mirën publike, duke u paguar nga një televizion privat.

Nuk ekziston në perëndim që një deputet të paguhet nga një kanal televiziv. Qe më e ndershme ajo që bëri Grida Duma që u dorëhoq dhe u bë gazetare’, u shpreh Genc Burimi në SYRI TV.

blank

Mafia shqiptare po godet median- Nga ALBA KEPI

Mafia shqiptare po godet median.
Pak orë më parë lajmi se TV kombëtar Top Channel eshtë apo po shitet në një kompani offshore në një nga vendet e parajsave fiskale, u injorua nga institucionet shqiptare.
Opozita e sinjalizoi por si përherë me formulën e indiferencës, mazhoranca e heshtjes, injoroi e nuk b’zani.
Ligji i mafies është heshtja e mesa duket dalja e një lajmi të tillë ka tërbuar mafiozët e mafien e pushtetshme që pasi shantazhoi gazetarë e familjet e tyre, pasi kërcënoi pronarë e botues, por dhe pasi futi në librin e pagave gazetarê që u shndërruan në mafiozë duke vënë gjoba e shantazhuar, tashmë ka nevojë urgjente për të pasur në kontroll mediat.
Ka kuptuar se mazhoranca e heshtjes është në grehminat e fundit e se vec një propagandë e fortê mediatike mund të shpëtoj zona e bashki e t’i ketë nën kontroll dhe pas 14 majit.
Një person mbeti i vdekur gjatë natës, (roja i shkretë) e fasada e këtij televizioni është goditur me plumba.
Ky është sinjali i fortë i mafias për të përcjellë mesazhin se nëse nuk bëhet siç duan ata , do t’u merret jeta.
Mafia e pushtetit o pushteti i mafias i ka shpallur luftë shqiptarëve!
Ky sulm kallashnikovi kundër medias sinjalizon se mafia e pushtetit ka humbur kontrollin e pushteti të mafias, e shteti kontrollin e gjithçkaje!
T’i dalim zot!
Kryeministri shqiptar a do mundi dhe kësaj here ta emêrtoj këtë gjest si jo mafioz e t’i mëshoj tezës së papërgjegjshme të tij se nuk ka mafia shqiptare!?
blank

Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon javën tjetër në nivel të kryenegociatorëve

RFE/RL

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të zhvillohet një takim në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, në nivel të kryenegociatorëve.

Kryenegociatori i Kosovës për këto takime është zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi, ndërsa i Serbisë është udhëheqësi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq.

Në këtë takim është thënë se fokusi do të jetë në zbatimin e Marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve – për të cilën Kosova dhe Serbia kanë arritur pajtueshmëri më 27 shkurt – si dhe në aneksin e zbatimit, për të cilin palët janë dakorduar më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Stano është shprehur i kënaqur që, siç ka thënë ai, dialogu po bëhet më i popullarizuar në rajon dhe se po organizohen gjithnjë e më shumë takime.

Ai ka deklaruar kështu duke iu referuar një propozimi të kryeministrit me mandat teknik të Malit të Zi, Dritan Abazoviq, që takimi i radhës mes Kosovës dhe Serbisë të zhvillohet në shtetin që drejton ai.

“Na vjen mirë që dialogu po bëhet kaq i popullarizuar në rajon dhe gjithnjë e më shumë vende po ofrohen që të jenë mikpritës të tij. Por le të shkojmë hap pas hapi. Dialogu është i bazuar në Bruksel dhe kemi arritur një hap shumë të rëndësishëm në Ohër, pas arritjes së pajtueshmërisë mes presidentit të Serbisë dhe kryeministrit të Kosovës, ku ata u pajtuan edhe për Marrëveshjen, edhe për aneksin e implementimit. Tash fokusi është në implementim”, ka thënë ai.

Stano ka folur edhe për hapat që janë bërë pas takimit të Ohrit.

“Kemi pasur takim në Këshillin e Punëve të Jashtme ku Përfaqësuesi i Lartë [Josep Borrell] i njoftoi ministrat. Pastaj, ai ka informuar dhe partnerët tjerë. Kemi pasur edhe Këshillin Evropian, ku liderët miratuan këtë, dhe porositën të dyja palët se duhet të vazhdojnë me implementim të shpejtë, me mirëbesim të obligimeve që kanë marrë mbi vete“.

Stano ka paralajmëruar se brenda BE-së po punohet që të rinisë puna në adaptimin e kornizës negoiciuese me Serbinë, më saktësisht Kapitullin 35, dhe në mënyrë përkatëse edhe në rastin e Kosovës.

“Dialogu si i tillë vazhdon. Do të ketë takime tjera në nivel të lartë për të cilat do të njoftojmë kur të jetë e përshtatshme. Ajo që mund të them në këtë moment është se një takim i kryenegociatorëve do të zhvillohet javën që vjen në Bruksel. Kryenegociatorët nga të dyja palët janë ftuar nga lehtësuesi i dialogut që të vijnë në Bruksel dhe të avancojnë përpara me hapat e parë për implementimin e gjithë asaj që kanë rënë dakord”, ka thënë mes tjerash Stano.

Sipas kryediplomatit të BE-së, Borell, Kosova dhe Serbia kanë arritur pajtueshmëri në Ohër për aneksin e zbatimit të Marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve, ndonëse nuk e kanë nënshkruar asnjë dokument.

Por, në BE kanë përsëritur se edhe pa nënshkrim këto dokumente konsiderohen obliguese për të dyja palët, dhe se të gjitha përpjekjet për t’i vënë në pikëpyetje janë të kota.


Send this to a friend